ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
čt 02. 12. 09:32

NOVINKY ČSOS
29.11.2021
16:24 - Zimní univerziáda 2021 ve Švýcarsku byla zrušena
08:52 - 30. listopadu končí registrace v sekci LOB pro sezónu 2021/2022
28.11.2021
22:25 - Sdělení sekce OB 25/2021.
21:33 - Zápis z jednání vedení sekce OB 8/21.
20.11.2021
20:55 - Ranking na konci roku 2021 vedou Tomáš Křivda a Denisa Kosová.
18.11.2021
12:23 - Zápis VV ČSOS 2021/11
15.11.2021
16:15 - Metodické listy ČSOS 11/2021
14.11.2021
17:33 - Zápis ze zasedání Mapové rady 01/2021
12.11.2021
22:47 - 38. ročník kultovních nočních štafet o pohár HULK v Praze - Miličáku vyhrálo družstvo SK Praga.
11:54 - Zápis VV-ČSOS 2020/10

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2022
- kalendář 2023
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- výsledky závodů
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2022
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král

M ČR v OB 2021
22.5. sprint (STE)
23.5. spr. štaf. (STE)
12.-13. 6. KT (SSU)
18.-19.9. klas (KAM)
18.9. žactvo (PHK)
9.10. štaf (AOP)
10.10. kluby (AOP)
16.10. NOB (VPM)

Žebříčky, ligy 2021
Český pohár
ŽA
Český pohár štafet
Česká liga klubů
ŽB Č-v
ŽB Č-z
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D) - j
Vč.pohár (Ž,D) - p
Vč.pohár (V)
Vč. družstva

Budou závody
5.12. Veranda (CHC)

Závody za námi
28.11. Klokan kros

Vícedenní 2021
Trojúhelník MLA)
GP Silesia (AOP)
Bohemia (BOR)
Velikonoce (DKP)
Zlínský (Š)krpál (TZL)
OA (OAV)
Rumcaj. míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých.Čech (LPU)
Interkompas (SJH)
West cup (ONO)

Mez. akce 2021
OB:
13.-16.5. ME (SUI)
3.-9.7. MS (CZE)
7.-13.8. MSV (HUN)
12.-15.8. SP (SWE)
19.-22.8. MED (LTU)
5.-10.9. MSJ (TUR)
30.9.-1.10. SP (ITA)
LOB:
22.-28.2. MS,MSJ,MED (EST)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
CEP*
EKP
MFP
VSP**
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE***
KAM*
LBE**
LME
RIC*
ROZ*
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
MAS*
NEK
KPM
KRL**
ONO
SKV**
VPM**
Jihočeská
KRE
KTA**
VCB***
VTA**
OPI***
PCB*
CST
Ještědská***
BOR**
DOK
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN**
VLI***
CHA***
KUL*
LIT*
LTP***
PEN
STB
TUV
Východočeská***
CHC**
HOR***
JIL*
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB
LPU***
LTU***
KUO*
SJC***
STH***
SNA*
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB***
OSN*
SJI**
STA*
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB*
KRN*
MOV***
OOP***
SIT***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON*
OOL*
PLU
SSU**
TVR**
ZLH**
AOP***
JPV***
KSU**
UOL**
SBR*
STE***
Valašská***
EZL*
HLV*
KVS***
SKM***
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM**
TBM**
ADA**
RBK
UBM***
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist


ČR: Skončila registrace LOB. Víkend v Turnově - Shromáždění sekce OB, Valná hromada ČSOS, Semináře rozhodčích a trenérů, Vyhlášení Ankety OB. Soustředění repre OB. Kniha "Memories of the Winners".
Východní Čechy: Malá cena Velké Verandy.
Pardubice: Registrace LOB. Soustředění dorostu. V neděli Veranda.
Svět: Světová univerziáda zrušena. Maja Alm končí.
Jak to vidí Béďa na FBČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Seznam závodníků zařazených do tréninkových středisek mládeže pro rok 2022 najdete zde.
 • NEW! Skončila řádná registrace sekce lyžařského OB pro sezónu 2021/22. Celkem je registrováno 590 závodníků z 56 klubů. Nejvíce registroval Oddíl OB Kotlářka (47). Největší oblastí je Pražská (154), následují Východočeská (81), Západočeská (78) a Hanácká (76).
 • NEW! V závěru týdne se uskuteční první soustředění reprezentačního týmu OB (RD + Naděje). V Turnově a okolí čeká dvacítku závodníků bohatý program, vedle mapových a běžeckých tréninků i informace o akcích v nastávající sezóně. A reprezentace se také zúčastní v sobotu večer vyhlášení Ankety o nejlepšího o-běžce roku 2021.
 • NEW! Na první prosincový víkend je naplánována celá řada akcí. Všechny měly být v Turnově. Ovšem epidemilogická situace celé dění změnila. Jak to tedy bude vypadat?
  - Shromáždění sekce OB - proběhne on-line v sobotu se začátkem v 13:30 hod.
  - Valná hromada ČSOS - proběhne on-line v sobotu se začátkem v 15:30 hod.
  - Metodický seminář trenérů OB - v pátek a v neděli bude on-line, v sobotu prezenčně většinou venku. Co téměř šedesátku přihlášených čeká? V pátek prezentace Vojty Krále Limity sprintu, v sobotu Atletická abeceda (Jan Havlíček), Praktické ukázky/trénink v terénu v návaznosti na přednášku Vojty Krále (Pavel Košárek) a Vedení skupiny žactva (Jakub Ransdorf), v neděli večer pak vyhodnocení sobotního tréninku za pomocí GPS (Pavel Košárek).
  - Metodický seminář rozhodčích OB - proběhne on-line. V pátek od 17 čekají přednášky Novinky ze sekce OB (Petr Klimpl), Stavba tratí pro starší žactvo (Jan Netuka), Metodický portál a nové obpostupy (Radim Hošek), Svazová pořadatelská smlouva (Petr Klimpl), GPS tracking na celostátních závodech (Roman Zbranek), v neděli dopoledne pak Arény na celostátních závodech (Jan Mrázek), Organizace startu na celostátních závodech (Petr Pernička), Stavba sprintových tratí (Dan Wolf), Purple pen jako alternativa OCADu (Roman Zbranek), Případ pro JURY (Dan Wolf a Roman Zbranek), v závěru pak bude závěrečný test. Kapacita semináře byla navýšena na 200 účastníků.
  - Vyhlášení Ankety o nejlepšího o-běžce - proběhne v sobotu v podvečer v Turnově v "komorním" prostředí (vyhlášeno bude pět dospělých, tři junioři a jeden dorostenec), do Síně slávy českého OB budou uvedeny i dvě význačné osobnosti. Celý program budou uvádět Petr Kubásek a Daniel Wolf, ocenění předají předseda a místopředseda sekce OB Petr Klimpl a Jan Netuka.
  Původné plánovaný společenský večer O-gala se neuskuteční.
 • NEW! Na mapovém portálu ČSOS byly doplněny všechny embargované prostory na závody v letech 2022 i 2023.
 • NEW! Ve švýcarském Luzernu měly začít 11. prosince Zimní světové univerzitní hry, na programu neměl chybět ani lyžařský orientační běh. Na jeden z hlavních vrcholů letošní LOB sezóny byli nominováni: Petra Fiala, Anežka Hlaváčová, Markéta Firešová; Vojtěch Bartoš, Josef Nagy, Ondřej Hlaváč, Vojtěch Matuš, Jan Hašek, Kryštof Průša. Ale na startu nebudou. V závěru listopadu bylo rozhodnuto, že kvůli epidemiologické situaci a šířící se nové variantě Omicron, byly hry zrušeny.
 • NEW! Na kluby dorazila nabídka tohoto znění:
  Přátelé orienťáci,
  v roce 2021 slaví IOF 60 let a uběhlo též 55 let od prvního mistrovství světa v orientačním běhu. Jaroslav Kačmarčík, dlouholetý český reprezentant a mj. i zakladatel seriálu Park World Tour, přišel s myšlenkou sestavit publikaci, která mapuje všechna mistrovství světa v letech 1966 – 2021 pohledem těch nejlepších. Jejich osobní příběhy jsou doplněny bohatým fotografickým doprovodem, mapami a výsledky.
  Ideu a způsob zpracování celé knihy prezentuje publikace, mapující všechna mistrovství světa uspořádaná na území Československa a České republiky, která byla vydaná u příležitosti WOC 2021. Můžete si ji prohlédnout zde.
  Kniha bude zpracována v angličtině, předpokládaný rozsah cca 450 stran, formát A4 v pevné vazbě a její vydání je plánováno na první polovinu roku 2022. Orientační cena je 79 EUR. Před vydáním knihy je pro nás jako vydavatele důležité zjistit, jaký o ni bude zájem. Rádi bychom tedy požádali Vás, kteří byste o pořízení knihy uvažovali, o vyplnění formuláře. Na základě Vašeho zájmu pak budeme lépe schopni stanovit jak náklad knihy, tak její konečnou cenu. Všichni zájemci následně obdrží v 1. Q/22 přesnější pokyny jak k termínu vydání, tak i k platbě. Formulář bude aktivní do konce roku 2021.
  Kniha je připravena tak, aby se případně mohla udělat její jazyková mutace. Pokud by tedy byl dostatečný zájem o českou verzi, zvážili bychom i tuto variantu. Prosíme Vás proto, abyste Váš případný zájem vyplnili do formuláře. Věříme, že Vás náš projekt mapující historii světového OB osloví.
  Ivo Novák (ŽAKET - vydavatel)
  A trochu ze zákulisí: IOF slíbila knihu Memories of the Winners vydat a financovat. Na knize se od března pracuje a až donedávna se zdálo, že vše běží, jak má. Ovšem IOF si na poslední chvíli rozmyslela roli vydavatele (tedy i finanční krytí, aby tomu bylo správně rozuměno), což je známo cca dva týdny. A co víc, pro propagaci a průzkum trhu nebylo uděláno také téměř nic. Vydavatelství Žaket se rozhodlo, že místo IOF veškerou odpovědnost za vydání vezme jako na sebe. Proto se teď zjišťuje zájem.
 • V neděli večer proběhla jednání sekce OB.
  Soutěžní komise OB se zabývala novelizací Pravidel OB a přípravou soutěží na rok 2022 (novelizace Klasifikačního řádu, novelizace Soutěžního řádu a tvorba Prováděcích předpisů k soutěžím na rok 2022). Následně vyhodnotila výběrové řízení na pořadatele závodů sekce OB v roce 2023, přihlášek nebylo moc, bohužel chyběli zájemci o pořádání Mistrovství ČR na klasické trati, ve sprintu, sprintových štafet a knock-out sprintu, ale i na další závody. Noční Mistrovství ČR a Veteraniádu ČR v roce 2023 i následující závod Českého poháru a žebříčku A na krátké trati bude pořádat SLA, který nabízí prostor u Petrohradu (v severní části členitý, kamenitý terén s roztroušenými kameny a kamennými homolemi, v jižní části mírně kopcovitý s lokálním výskytem kamenů; středně hustá síť komunikací - předchozí mapa z roku 1990 Petrohrad). Pořádání českého šampionátu na krátké trati se ujme PBM v prostoru Lisovská skála - Křovina - Samotín - Kadov - Břímovka (semifinále - prameniště potoka Rybníček, četné vodoteče, náletové smrkové hustníky, zmapování prostoru v roce 1981, mapa Samotín; finále: vrcholová část Žďárských vrchů, Lisovská skála; část prostoru je horský les s prudším svahem, který je místy kamenitý, další část je prameniště potoka Břímovka s četnými přítoky, které tvoří rozsáhlý systém vodotečí; poměrně malá síť komunikací; terén nebyl nikdy zmapován pro orientační běh). Mistrovství a Veteraniádu štafet a klubů bude pořádat LPU v prostoru Zdechovic, kde se v roce 2008 běželo M ČR na krátké trati - převážně jehličnatý, dobře průběžný les; místy hustší porost se sníženou viditelností, hustá síť cest; mírný svah s několika vršky s celkovým převýšením cca 60 m; ve vrcholových partiích oblasti s kameny (poslední mapy jsou z let 2009 a 2010 - Katovna - východ a Katovna - západ. Podzimní štafety společně se sprintem uspořádá TBM, štafety v lesním komplexu SV od obce Vranov (fyzicky náročný kopcovitý terén, porostově rozmanitý od dobře průběžného až po rozsáhlé pasáže se sníženou viditelností i průběžností, středně hustá síť komunikací, svažitý terén, místy svahové skály (mapa Vranov z roku 2002), sprint pak proběhne v Brně (Staré Brno, Žlutý kopec, Mendlovo náměstí) - městský park, areál nemocnice, vnitroblok bytové výstavby, areál kláštera, kde dosu mapa pro OB nebyla. Trio Veteraniád ČR připraví VLI, sprint v centru Liberce, Perštýn (bývalé zaměstnanecké sídliště, které vznikalo od poloviny 19. století do 20. let 20. století v okolí textilní továrny, dále areály škol a vilová zástavba; terén relativně kopcovitý; unikátní prostor pro sprint), klasickou a krátkou trať pak v prostoru Liberec-H. Hanychov - Výpřež - Hoření Paseky - Světlá pod Ještědem - Pláně pod Ještědem - Liberec-Pilínkov (Ještědský hřbet včetně vrcholu: kopcovitý horský les, v dolních partiích podmáčený s porostovými detaily, v horních partiích skály, kameny, kamenná pole). Současně byly projednány podmínky na vypsání 2. kola výběrového řízení na pořadatele v roce 2023.
  Následné jednání vedení sekce OB mělo bohatý program. Po aktuálních informacích a kontrole úkolů proběhla příprava prosincového Shromáždění sekce (proběhne v sobotu 4. 12. 2021 odpoledne on-line), pak byla podána zpráva o tréninkových střediscích mládeže v roce 2022 (členi, finance), bylo rozhodnuto o konání Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva v roce 2022 (proběhne společně s Mistrovstvím a Veteraniádou ČR klubů druhou říjnovou neděli za pořadatelství PHK), byla podána informace o přípravě soutěžních dokumentů sekce OB na rok 2022, bylo vyhodnoceno 1. kolo výběrové řízení na pořadatele závodů soutěží sekce OB v roce 2023 a bylo vypsáno 2. kolo tohoto výběrového řízení (byl potvrzen v plném rozsahu návrh soutěžní komise). V závěru byl bod různé. Zápis najdete na webu sekce OB.
 • Několik o-běžců se zúčastnilo Mistrovství ČR v přespolním běhu ve Valašském Meziříčí. Ve vytrvalcích skončil Pavel Brlica pátý, v mílařích vybojoval Marek Uvizl stříbro a v juniorkách byla Jana Pekařová třetí.
 • Juniorská o-reprezentace měla první soustředění. V okolí Nového Města na Moravě (centrem byl Zahradníkův Kout) čekalo vybrané juniorky a juniory několik tréninků. Z těch standardních to byl noční, vrstevnicovka a middle bez cest. Z těch z kategorie "patřících na úvodní sraz" to byl třeba orientační biatlon. K tomu bylo i večerní informatorium a další týmové hry. Celé dění na soustředění je popsáno v článku na webu reprezentace.
 • Byl přepočten Ranking. V IS ORIS najdete stav k 30. 11. 2021, kde se počítá každému závodníkovi osm nejlepších výsledků za posledních 24 měsíců. Podle závěrečných ustanovení platného Soutěžního řádu došlo po skončení sezóny k přepočtu Rankingu tak, že závodníkovi je započteno osm závodů za 12 kalendářních měsíců. A takto přepočtené výsledky najdete v IS ORIS pod datem 31. 12. 2021. Podle takto přepočteného Rankingu budou uděleny licence E a R podle platného Klasifikačního řádu.
  A změny v Rankingu jsou hodně velké, protože ne všichni závodníci mají v roce 2021 osm a více závodů (třeba v ženách v první padesátce budete marně hledat reprezentantky Horčičkovou, Janošíkovou či Stehlíkovou, v mužích pak Vojtu Krále). V ženách je stále ve vedení s velkým náskokem Denisa Kosová, druhá je Adéla Finstrlová a třetí Tereza Čechová (4. Teplá, 5. Sieglová, 6. Bogarová, 7. Peterová, 8. Štičková, 9. Kozáková, 10. Sokolářová). V mužích je poprvé ve vedení Tomáš Křivda, druhý je Miloš Nykodým a třetí Vojtěch Sýkora (4. Kubát, 5. Roudný, 6. Glonek, 7. Kubelka, 8. Petržela, 9. Hirš, 10. Rollier).
  Kompletní výsledky najdete v IS ORIS.
 • V sobotu v Praze a v neděli v Brně proběhly dva OCAD workshopy, které byly určeny pro všechny trenéry, rozhodčí, stavitele tratí a další zájemce z řad orientačních běžců. Petr a Šimon Marečková a Jan Fiala představili funkční vybavení OCADu a jeho možnosti (měřítko mapy, barvy, symboly), zpracování mapových podkladů, příprava pro tisk, specifické úpravy mapy (koridor, švýcarská hra, kompotech, obláčky,...), základní i pokročilé funkce stavby tratí (stavba štafet, scorelaufu, fáborkových tratí, motýlků, výměny mapy), specifika nových mapových klíčů, odlišnosti jednotlivých verzí OCADu či na co nesmí zapomenout trenér ani stavitel tratí.
 • OCAD workshopem bylo zakončeno celoroční studium orienťácké trenérské licence druhé třídy. Frekventanty teď čeká ještě odevzdání závěrečné práce. Další studium trenérské dvojky je plánováno na rok 2023.
 • Pavel Kubát po 10 letech končí své působení v dospělé reprezentaci. Rozhovor s ním si můžete přečíst na webu reprezentace OB.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! V neděli se běží 29. ročník Malé ceny Velké Verandy. Lesní kros v kopcích u Chocně se poběží jako Memoriál Jirky Švadleny (celoživotní nadšený běžec, ať už atletický či později orientační, zakladatel Verandy, vítěz prvního ročníku a držitel mnoha věkových rekordů, který v říjnu zemřel). Trať lesního krosu měří 4300 m, je dost kopcovitá (převýšení 200 m), běží se většinou po lesních pěšinách a cestách (jen asi 400 m po asfaltu). Je to tradiční setkání atletů, orientačních běžců i dalších sportovců. Web závodu najdete tady.
 • Poslední neděli v listopadu se po roční odmlce běžel Klokan kros, byl to již 26. ročník (závod byl současně i 1. kolem Zimní hradubické ligy 2021/22). Pořadatelé z OK Slávie Hradec Králové měli centrum opět u altánku na Dubince (cca 1 km od lesního závodu na Novém Hradci Králové). Tratě krosu vedly po cestách, pěšinách, pěšinkách, ale také terénem. Nejdelší trať mužů měřila 11 km a měla převýšení 130 m (ženy 7,5 km/100 m). Organizace jako tradičně klapala. Dvě stovky závodníků čekaly bílé lesy, od rána sněžilo a na konci závodu už byla v terénu dost značná vrstva sněhu. Sníh se tak podepsal na časech, letošní vítězné se těžko porovnávají s traťovými rekordy. V elitě žen si pro vítězství doběhla obhájkyně vítězství z roku 2019 Marta Fenclová (LPU), která o 20 sekund porazila Taťánu Metelkovou (PHK), třetí skončila další závodníce LPU Jana Peterová (4. Martina Zvěřinová, 5. Klára Haasová). Na trati elity mužů byli nejlepší dorostenci, vyhrál Filip Haas (LPU), který o minutu a půl porazil Tomáše Dohnálka (SHK), třetí skončil veterán Radek Ticháček (SJC), 4. Zdeněk Šabatka, 5. David Hepner. Web závodu s výsledky najdete zde.
 • Kalendář závodů Východočeské oblasti na rok 2022 je kompletní, podařilo se vyřešit i pořadatele posledního neobsazeného závodu v květnu. Podívejte se tady.
 • Školení rozhodčích 3. třídy připravuje Východočeská oblast na zimní měsíce roku 2022. První část proběhne prezenčně 23. 1. 2022 (11:30 - 17:30) v Hradci Králové. Druhá část bude distančně ve středu 26. 1. 2022 (19:30 - 21:30) a třetí částí bude distanční diskuze k odevzdaným úkolům, jejíž termín by vyplynul z dohody účastníků. Bližší informace včetně přihlášek v IS ORIS budou později.

PARDUBICE
 • NEW! V seznam závodníků zařazených do tréninkových středisek mládeže pro rok 2022 jsou: Filip Haas (A), Tereza Fejfarová, Kryštof Jelínek, Kateřina Koberová, Ondřej Macek, Šimon Mareček, Michaela Srbová, Daniel Štichhauer a Kateřina Švíglerová (všichni B).
 • NEW! Trio reprezentantů (Jana Stehlíková, Jana Peterová a Martin Roudný) se v závěru týdne zúčastní prvního soustředění repre OB v Turnově.
 • NEW! V závěru týdne proběhne úvodní soustředění pardubických dorostenců. Necelá třicítka závodníků LPU (a další desítka závodníků z Vysočiny) se sejde v Chocni. Připraveny jsou běžeké a mapové tréninky, ale i povídání o trénování a závodění. A v neděli poběží kros na Velké Verandě. Celé soustředění vede Karel Haas.
 • NEW! V neděli dopoledne poběží skoro padesátka závodníků LPU lesní kros Malá cena Velké Verandy u Chocně.
 • NEW! Trojice Adam Zitka, Luboš Macháček a Petr Klimpl bude v sobotu odpoledne jednat na Shromáždění sekce OB a na Valné hromadě ČSOS.
 • NEW! Petra Fiala měla reprezentovat na Zimních světových univerzitních hrách v půlce prosince ve švýcarském Luzernu. Bohužel hry byly kvůli epidemiologické situaci zrušeny.
 • NEW! Na závodní sezónu lyžařského OB 2021/22 jsme zaregistrovali 11 závodníků LPU.
 • NEW! V roce 2023 (půlka října) budeme pořádat Mistrovství a Veteraniádu ČR štafet a klubů v okolí Zdechovic (prostor Katovny).
 • V neděli dopoledne začala Zimní hradubická liga dalším ročníkem Klokan krosu. Tratě v lesích u Nového Hradce Králové uvítaly i přes 60 pardubických závodníků. A ti si vedli velmi dobře. V elitě mužů (11 km) vyhrál s velkým náskokem Filip Haas, Olda Vodička byl šestý. V elitě žen na trati 7,5 km vyhrála Marta Fenclová, třetí skončila Janča Peterová (na jejím výkonu se trochu podepsala i drobná autonehoda cestou na závod), čtvrtá byla Martina Zvěřinová a pátá Klára Haasová (6. Johana Vodičková, 7. Jindra Horáková, 9. Lucie Brožková). Na trati mužů o délce 7,5 km obsadilo trio Dan Štichhauer, Tomáš Pekárek a Michal Krpata 3. - 5. místo (8. Jan Václavek, 9. Vojtěch Šišma, 10. Adam Štichhauer). V ženách na trati 5 km vyhrála s velkým náskokem Terka Šmídová (10. Renata Haasová), na stejné trati mužů byl Vítek Frosch pátý. Dobře si vedli i naši nejmladší, na trati žen 3,5 km skončily Monika Munzarová a Hana Fenclová 2. a 3. místo.
 • V sobotu měla proběhnout další lesní brigáda, tentokráte v lesích ve vlastnictví a.s. Enlino (lesy v katastru Litošic). Kvůli nepřízni počasí byla brigáda pořadateli zrušena.
 • V pondělí večer jednal výbor klubu. Zápis je v IS LPU.
 • Jak si vedou naši závodníci v Rankingu na konci roku? Do Rankingu se započetlo osm nejlepších výsledků za posledních 12 měsíců (v průběhu roku se počítalo osm závodů za posledních 24 měsíců). Velmi dobře si vedou naši nejlepší muži. Martin Roudný (5.) a Tomáš Kubelka (7.) jsou v TOP10, Matěj Kamenický 11. místem dosáhl svého maxima. Ale za nimi zeje velká mezera, v první stovce máme už jen tři závodníky (36. David Procházka, 91. Lukáš Hovorka, 93. Šimon Mareček). V ženách je v první desítce na pěkné sedmé příčce Jana Peterová, Martina Zvěřinová je na 21. příčce, Marta Fenclová je 37., v páté desítce jsou Pavla Udržalová (45.) a Šárka Kulhavá (46.). Jana Stehlíková má jen šest závodů a to jí stačí na 51. místo. V první stovce je ještě pět žen LPU (61. Marta Lučanová, 73. Klára Kosová, 92. Iveta Šístková, 96. Doubravka Jansová, 99. Tereza Nováková).
 • Trio Karel Haas, Olda Vodička a Zuzka Klimplová ukončilo studium trenérské licence 2. třídy.
 • Padesátka pardubických orientačních běžců sázela v sobotu stromky v oboře Kněžičky (majetek Kinský dal Borgo). Brigáda byla reciprocita za to, že můžeme běhat v lesích s majetku Kinský dal Borgo (celé Chlumecko, ale třeba i lesy v okolí hradu Kost).
 • Ve středu proběhl závěr sezóny LPU. Stejně jako v roce 2020 byl jen jednodenní. Dorostenci pod vedením Ondry Pipka připravili šifrovačka po Pardubicích. Vítězství si odnesl tým Vidlák s děvčaty.
 • V české reprezentaci OB jsou na rok 2022 zařazení čtyři závodníci LPU. V A týmu je Jana Stehlíková, v Nadějích Jana Peterová a Martin Roudný a mezi sledovanými Tomáš Kubelka.
 • Předposlední letošní číslo Jantaru. Má dvacet stránek a jsou v něm články o závěru celostátních soutěží (M ČR v nočním OB a Český pohár v Plzni), o posledních závodech Vč. poháru, o dalším ročníku Rodinných štafet či o podzimním soustředění žactva na Horalce. Nechybí ani tradiční rubriky - Pět otázek pro..., Program a Střípky. Na titulní stránce je fotka Vaška Mrštíka na poslední kontrole závodu Vč. poháru ve Vrchlabí. Obsah čísla najdete zde.

SVĚT
 • NEW! Zimní světové univerzitní hry (měl se tam jet i LOB) ve Švýcarsku byly kvůli epidemiologické situaci a šířící se nové variantě Omicron zrušeny.
 • NEW! Sedminásobná mistryně světa Dánka Maja Alm ukončila svou závodní kariéru. Více zde.
 • Z listopadového jednání jednání IOF Councilu:
  - komise sportovců (po dvou z každé disciplíny) zvolila jako své zástupce v Councilu Terezu Janošíkovou (CZE, Foot-O) a Erika Blomgrena (SWE, Ski-O)
  - proběhlo představení kandidátů na pozice „šéfa kanceláře IOF“ a „generálního sekretáře IOF“
  - byly projednány strategické úkoly a cíle na období 2022 – 2026. „Olympijský sen“ už není hlavní prioritou IOF, větší důraz se klade na celkový rozvoj, udržitelnost a snahu dobýt jednu z hlavních pozic mezi outdoorovými sporty
  - byl schválen pořadatel MS OB (sprintové) 2026 – Itálie, Janov (Genoa)
  - byl schválen pořadatel MS veteránů OB 2024 – Turecko, Antalya (po velkém boji porazilo Finsko, které kandidovalo s prostory v okolí Turku)
  Více v článku na webu ČSOS.