ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
pá 24. 01. 10:47

NOVINKY ČSOS
20.01.2020
13:14 - Metodické listy ČSOS 01/2020
19.01.2020
19:19 - Víkendové závody LOB v Kořenově (STH) byly odloženy na 8. a 9. února.
17.01.2020
22:46 - Sdělení sekce OB 2/2020.
16.01.2020
15:07 - Zápis VV-ČSOS 2020/1
00:01 - Sdělení Mapové rady 01/2020.
13.01.2020
18:59 - Sdělení sekce OB 1/2020.
18:51 - Prováděcí předpisy k soutěžím sekce OB v roce 2020.
18:41 - Systém rozhodčích sekce OB.
18:36 - Novelizace Klasifikačního řádu sekce OB.
18:32 - Novelizace Soutěžního řádu sekce OB.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- dorost ČR
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2020
- kalendář 2021
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- výsledky závodů
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2020
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král
Miloš Nykodým

M ČR v OB 2020
18.4. noční (VPM)
16.5. sprint (STE)
18.5. spr. št. (STE)
6.-7.6. KT (BOR)
19.-20.9. klas (ZBM)
10.10. štaf (AOP)
11.10. klub (AOP)

Žebříčky, ligy 19
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy, V
Žebříček B-Čechy, Z
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Vč. družstva
Vč.pohár - žactvo j
Vč.pohár - žactvo p
Vč.pohár - do+do
Vč.pohár - veteráni

Budou závody
20.-23.1. ZODM
26.1. ZHL (SHK)
8.-9.2. LOB (STH)
9.2. ZHL (PHK)

Závody za námi
12.1. Sprint ZHL (LPU)
22.12. Vánoční sprint

Vícedenní 2020
Velikonoce (DKP)
Cena stř. Moravy (PLU)
Vysočina (CHT)
GP Silesia (AOP)
Rumcaj. míle (SJC)
Česká Kanada (PGP)
Pískovce (DOK)
(Š)krpál (TZL)
Prázdniny (TUR)
Helfenburk (EKP)
Cena vých. Čech (PHK)
West cup (ONO)

Mez. akce 2020
OB:
5.-7.4. CEYOC (CZE)
20.-24.5. SP (SUI)
19.-21.6. MED (HUN)
28.6.-5.7. MSJ (TUR)
7.-11.7. MS (DEN)
14.-18.7. AMS (RUS)
7.-15.8. MSV (SVK)
19.-23.8. ME (EST)
3.-6.9. EM (CZE)
1.-6.10. SP (ITA)
LOB:
14.-19.1. MSV (AUT)
21.-26.2. MSJ,MED,SP (SWE)
8.-15.3. ME (RUS)
23.-27.3. AMS (FIN)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
EKP
MFP
OLP
VSP***
ZBP**
Středočeská***
HCE***
KAM***
LBE*
RIC***
ROZ*
ZVO**
DKL***
DOR***
KPY**
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
NEK**
KPM
KRL**
SKV**
VPM**
Jihočeská***
KRE
KTA**
VCB**
VTA**
OPI***
PCB*
CST*
Ještědská***
BOR**
LDC***
JEN**
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
LIT*
LTP***
PEN
STB**
TUV
Východočeská***
CHC***
HOR**
HOS
JIL**
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH***
SNA*
NPA***
OAV*
TYN**
XPU
Vysočina**
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB*
OSN**
SJI***
TTR**
Moravskoslez.***
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
KRN*
MOV**
OOP***
Hanácká***
ASU*
KON
OOL*
SSU***
ZLH**
AOP***
JPV**
KSU**
UOL***
STE***
Valašská***
HLV
KVS***
SKM**
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM*
TBM***
ADA**
RBK
UBM**
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist


ČR: Skončila Zimní olympiáda dětí a mládeže. Nominační kritéria repre OB. Další LOBy zrušeny.
Východní Čechy: ZHL pokračuje sprintem v Hradci. Kde se bude běhat na jaře.
Pardubice: Naši závodili na ZODM. Soustředění dorostu v Novém Městě. V neděli ZHL v Hradci.
Svět: MSJ a SP přeloženy.
Jak to vidí Béďa na FB


ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Hry IX. zimní olympiády dětí a mládeže proběhly v Karlovarském kraji. Již potřetí byl do programu ZODM zařazen i lyžařský orientační běh. V každé kategorii (D16, H16, D14, H14) mohli startovat vždy dva závodníci z kraje. Organizací závodů v LOB byl pověřen MLOK Mariánské Lázně, který díky nepřízni počasí (sníh) měl spoustu problémů se zajištěním závodů, ale nakonec to pořadatelé zvládli skvěle, jely se na solidních tratích všechny tři závody.
  Závody v LOB začaly v pondělí sprintem v biatlonovém areálu Eduard, kde nakonec pořadatelé vysokým nasazením o víkendu dali dohromady docela slušné sněhové podmínky. tratě vedly z velké části po plných stopách, jen minimum (necelých 5 %) bylo po čárkovaných či tečkovaných. Časy vítězů byly pod 10 minut. V H14 si pro vítězství dojel Antonín Svoboda (Plzeňský kraj), o sedm sekund pomalejší byl Tomáš Zrník z Pardubického kraje a bronz vybojoval Filip Mairich (Liberecký kraj), který za vítězem zaostal o 10 sekund, 4. Vilém Štrait (Praha), 5. Oliver Habán (Liberecký kraj) a 6. Vladimír Srb (kraj Vysočina). V mladších děvčatech (D14) si pro vítězství s náskokem tří sekund dojela Karolína Rychlá (Moravskoslezský kraj), druhá byla Jolana Skálová (Liberecký kraj) a třetí Sehila Havrdová (Královéhradecký kraj), která měla na vítězku ztrátu 6 sekund, 4. Lenka Jílková (Olomoucký kraj), 5. Barbora Holasová (Moravskoslezský kraj), 6. Kateřina Mišeková (Středočeský kraj). Mezi staršími kluky (H16) si pro vítězství dojel Jakub Milán (Jihomoravský kraj), druhý Marek Štěrba (Karlovarský kraj) za ním zaostal o 3 sekundy, o další dvě sekundy byl pomalejší na třetím místě Jiří Blaha (Praha), 4. Matyáš Zakouřil (Praha), 5. Tomáš Malý (Moravskoslezský kraj), 6. Adam Štábl (Olomoucký kraj). V D16 se velkým náskokem vyhrála Adéla Randáková (Královéhradecký kraj), 41 sekund zpět zůstala druhá Tereza Pecková (Liberecký kraj), třetí Agáta Moskvová (Pardubický kraj) byla jen o sekundu pomalejší, 4. Markéta Štefanová (Liberecký kraj), 5. Hana Malečková (Praha), 6. Michaela Srbová (kraj Vysočina).
  Ve středu dopoledne se jel závod krátké trati s intervalovým startem ve SKI areálu Fichtelberg (Německo), který byl dostatečně vysněžen (skoro v celém areálu byly plné stopy) a který měl velmi dobré zázemí pro závodníky a trenéry. Vše se odehrálo před zraky kamer České televize (u mikrofonu se střídaly Jakub Stařík s Ondrou Vodrážkou). Tratě byly orientačně zajímavé, ale přesto rozhodovala především lyžařská dovednost. Závodníci startovali v obráceném pořadí podle výsledků závodu ve sprintu, takže o vítězích se rozhodovalo až v závěru závodu. Nejdříve jeli ti starší, pak navázali ti mladší. V H16 vedl po celou trať Marek Štěrba (Karlovarský kraj) a v cíli měl náskok více jak půl minuty před vítězem sprintu Jakubem Milánem (Jihomoravský kraj), pro třetí místo si dojel Matyáš Zakouřil (Praha), 4. Jiří Blaha (Praha), 5. Dan Salaba (Liberecký kraj), 6. Tomáš Malý (Moravskoslezský kraj). V D16 stejně jako ve sprintu vyhrála jasně Adéla Randáková (Královéhradecký kraj), téměř minutu zpět zůstala na druhém místě Markéta Štefanová (Liberecký kra) a třetí byla Hana Malečková (Praha), 4. Tereza Pecková (Liberecký kraj), 5. Michaela Srbová (kraj Vysočina) a 6. Marie Bartošová (Karlovarský kraj). V H14 byl opět nejlepší Antonín Svoboda (Plzeňský kraj), o minutu a půl byl pomalejší Filip Mairich (Liberecký kraj), další minutu zpět byl bronzový Vilém Štrait (Praha), 4. Jonáš Ptáček (Jihomoravský kraj), 5. David Elleder (Praha), 6. Vladimír Srb (kraj Vysočina). V D14 vybojoval zlato s velkým náskokem skoro dvou minut Mirka Řeháková (Ústecký kraj), druhá byla Barbora Holasová (Moravskoslezský kraj) a třetí Lucie Hlaváčová (Jihomoravský kraj), 4. Tereza Paulíčková (Olomoucký kraj), 5. Jolana Skalová (Liberecký kraj) a 6. Sheila Havrdová (Královéhradecký kraj).
  Ve čtvrtek byly štafety opět v areálu Eduard. Tratě byly připraveny na mapě Edík, kterou dělal Petr Mareček. Tratě byly krátké (úseky se jezdily pod 10 minut) a hodně svižné. Jely dvoučlenné čtyřúsekové štafety v pořadí DHDH, každý kraj mohl postavit v kategorii dva týmy. Nejdříve bojovaly o medaile ti starší. Postupně v čele vykrystalizovaly týmy Prahy a Karlovarského kraje, které bojovaly o vítězství. Na posledním úseku měl více sil finišman Prahy Jiří Blaha, který si tak společně s Hanou Malečkovou odvezl zlatou medaili. Se ztrátou půl minuty dojel do cíle Karlovarský kraj (Marie Bartošová, Marek Štěrba), bronz brala druhá štafeta Prahy ve složení Markéta Kodejšová a Matyáš Zakouřil, na dalších místech skončily štafety Jihomoravského kraje, Libereckého kraje a Olomouckého kraje. V závodě mladších (DH14) byly rozdíly větší. Pro jasné vítězství si dojela štafeta Libereckého kraje ve složení Jolana Skalová a Filip Mairich, která se pohybovala v čele téměř po celý závod v cíli měla náskok před štafetou Jihomoravského kraje (Lucie Hlaváčová, Jonáš Ptáček) 80 sekund, na třetím místě skončila štafeta Ústeckého kraje (Mirka Řeháková a Matěj Votava), další místa na "velké bedně" vybojovaly týmy Libereckého kraje, Prahy a Olomouckého kraje.
  Úspěšné zorganizování závodů opět přineslo našemu svazu kladné body při organizování těchto olympiád. Snad se vejdeme s naším sportem i do program dalších jak letních, tak i zimních, ODM. Poděkování za organizaci patří jak pořadatelům z Mariánských Lázních (pod vedením Luďka Bartoše) a Nejdku (pod vedením Josefa Nádeníčka) , ale i těm, kteří mají pořádání jako koníček a odvedli obrovský kus práce (Petr Mareček, Přemek Škoda, Honza Picek, Pavel Košárek, Ondra Vodrážka a další). Dík patří těm, kteří zajišťovali krajské výpravy (jak výběr závodníků, tak trenérům a servismanům v průběhu toho náročného týdne).
  Podrobnosti jsou na webu LOB části ZODM.
 • NEW! Jihomoravská oblast pořádá o víkendu školení rozhodčích 3. třídy.
 • NEW! SK Studenec oznámil, že závody v LOB plánované na víkend 25. a 26. ledna jsou opět zrušeny. Důvodem je nedostek sněhu v prostoru závodu v Kořenově, příznivá předpověď, která slibovala v sobotu 5-10 cm nového sněhu, se nenaplnila. Závody byly odloženy na na víkend 8. a 9. února 2020.
 • NEW! Reprezentace OB měla své první letošní soustředění koncem týdne v Šaštíně. GPS záznamy tréninků najdete zde.
 • NEW! Byla vydána nominační kritéria na vrcholné závody o-reprezentace (MS, ME, SP, Euromeeting) na celý rok 2020. Čtěte tady.
 • Bylo vydáno lednové číslo Metodických listů - podívejte se zde.
 • Vyšlo Sdělení sekce OB 2/2020, v němž jsou zveřejněny výsledky 2. kola výběrového řízení na pořádání celostátních závodů v OB v roce 2021.
  Květnové Mistrovství a Veteraniádu ČR ve sprintu a sprintových štafet bude pořádat DKP v městské části Praha 13 (ohraničený ulicemi Jeremiášova, Bucharova a Rozvadovská spojka), kde je mix sprintových terénů: komplex kancelářských budov, sídlištní zástavba, stará zástavba vilové čtvrti, park, nadchody a podchody frekventovaných ulic, areály škol a školek. Předchozí mapa terénu byla Hůrka z roku 2007.
  Mistrovství a Veteraniádu ČR na krátké trati v červnu uspořádá SSU v prostor Vojtíškova (Vysoká, Vojtíškov, Valbeřice, úbočí Sviní hory), kde se už na mapách Boží bouda a Sviní hora běžely v roce 2005 dva závody Českého poháru. Jedná se o horský les, kde je množství uměle vytvořených kamenných kup, bažinky, balvanová pole, ve vyšších partiích horské hustníky.
  Dvojzávod žebříčku B-Čechy na konci května bude pořádat DKL s prostorem Bratronice, Mostecký mlýn, Poteplí, Kyšický mlýn, Chyňavská hájovna, Bratronice, kde je zvlněný, terén, pestrý, místy houževnatý porost, hustá síť komunikací, střídavá, většinou dobrá, průběžnost, v údolích a na vrcholcích skalky a kameny, skalnaté vrcholové partie se značným převýšením. Mapa pro OB tam byla v roce 1993 s názvem Žlábek.
  V kalendáři závodů na rok 2021 ještě chybí pořadatel podzimního Mistrovství a Veteraniády ČR na klasické trati.
 • Poslední díl seriálu o tom, kde a kdy budou celostátní závody v letošním roce se týká závodů žebříčků B. Vše najdete na webu sekce OB.
 • V Chocni proběhlo první letošní soustředění juniorské o-reprezentace. O dění napsal článek Pavel Košárek - čtěte zde.
 • Realizační tým juniorské o-reprezentace zveřejnil nominační kritéria na juniorské MS, které se uskuteční v červenci v Turecku. Čtěte na webu reprezentace OB.
 • INOV-8 CUP – žebříček A 2020 má v o dva závody více než Manufaktura Český pohár v orientačním běhu. Podívejme se, co je pro naše dorostence a juniory připraveno - zde.
 • V roce 2020 bude 9 celkem celostátních štafetových závodů, všechny se budou počítat do České ligy klubů, sedm z nich bude hodnoceno i do Českého poháru štafet. Kde a kdy se bude běhat, si můžete přečíst na webu sekce OB.
 • Manufaktura Český pohár v orientačním běhu bude i v roce 2020. Je to něj zařazeno 8 závodů (3 sprinty, 3 krátké tratě a 2 klasické tratě). Podívejte se, co je pro naše nejlepší ženy a muže připraveno.
 • V roce 2020 se bude bojovat o mistrovské tituly v sedmi českých šampionátech v orientačním běhu. Prvním českým mistrovstvím bude tradičně dubnové mistrovství v nočním orientačním běhu, v polovině května budou následovat boje ve sprintových disciplínách (sprint a sprintové štafety), počátkem června pak bude šampionát na krátké trati. Další tři mistrovské závody jsou na pořadu na podzim - v září na klasické trati a v říjnu mistrovství štafet a mistrovství klubů a oblastních výběrů žactva. Současně s každým Mistrovstvím ČR budou opět připraveny i Veteraniády ČR v orientačním běhu, letos bude na krátké a klasické trati omezena účast na základě průběžného umístění v Rankingu veteránů. Na webu sekce OB se můžete podívat, kde a kdy se budou mistrovské medaile rozdělovat.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Zimní hradubická liga pokračuje v neděli delším sprintem s volným pořadím kontrol, které pořádá OK Slavia Hradec Králové s centrem v hale TJ Slavia. Přes 250 přihlášených závodníků čekají tratě v městské zástavbě a městské zeleni (pěstěné i divočejší), bez převýšení. Poběží se na mapě Orlická kotlina v měřítku 1:4000, v mapovém klíči ISSprOM 2019. Stránky závodu najdete v IS ORIS.
 • NEW! Pořadatelé jarních závodů Východočeského poháru poslali podklady pro společný rozpis jaro 2020. Tak, kde budeme běhat na jaře?
  22. 3. klasika (PHK) Hradec Králové - Stříbrný rybník
  28. 3. KT (SJC) Konecchlumí
  4. 4. dopoledne KT (ZAM) Letohrad - biatlonový areál
  4. 4. lesní sprint (KUO) Letohrad - biatlonový areál
  11. 4. klasika (SRK) Javornice
  25. 4. dopoledne sprint MO (OAV) Dvůr Králové nad Labem
  25. 4. odpoledne KT (OAV) Dvůr Králové nad Labem
  1. 5. KT MO (VAM) Česká Čermná
  23. 5. klasika MO (MTU) Újezd u Přelouče
  30. 5. klasika (LPU) Vysoká u Holic
  31. 5. KT (LPU) Vysoká u Holic
  13. 6. KT (VRL) Špindlerův Mlýn - Skiareál Medvědín.
 • Do Východočeské oblasti vstoupil nový klub, jeho název je MOF, má sídlo v Trutnově a tak dostal zkratku MTU.
 • Po třech závodech je v čele Zimní hradubické ligy obhájkyně vítězství Marta Fenclová, druhý je Martin Roudný a třetí Petr Losman. Průběžné výsledky najdete tady.
 • Třetí závod Zimní hradubické ligy se běžel druhou lednovou neděli v Pardubicích. Dorostenci místní OK Lokomotiva připravili sprint na mapě Židov (1:4000, nový mapový klíč ISSprOM 2019, autor Ondřej Macek). Tratě postavil Ondřej Macek, vedly vilovou čtvrtí, sídlištěm, parčíky, sportovními a školskými areály a byly docela zajímavé po orientační stránce. Centrum závodu bylo v ZŠ Spořilov. Za slunečného a chladného počasí běželo přes 300 závodníků, konkurence byla docela kvalitní. V mužích si pro vítězství doběhl David Procházka (LPU), který vedl po celou trať a o 10 sekund porazil v závěru dost stahujícího Jana Schulhofa (TUR), třetí Ondřej Paleček (STH) měl ztrátu 52 sekund, čtvrtý skončil Jakub Hledík (CHT), na 5. a 6. místě doběhli bratři Radomír a Lubomír Tichý (SHK). V ženách jasně vyhrála Marta Fenclová (LPU), která o 30 sekund porazila dorostenku Vandu Vávrovou (HOR), dalších 20 sekund zpět zůstala další dorostenka Lea Martanová (VLI), na dalších třech místech skončily Lucie Brožková (KUO), Nikola Zlámalová (SJC) a Martina Thýnová (SHK). Stránky závodu jsou zde.
 • Shromáždění Východočeské oblasti orientačního běhu ČSOS se bude konat v pátek 7. 2. 2020 od 16:00 v Hradci Králové (Královéhradecké krajské sdružení ČUS, U Koruny 292, viz mapka, foto budovy). Počet delegátů - LPU má 5 delegátů, PHK 4, SHK 3, SJC 2, STH 2, CHC 2, SRK 2, VRL 2, JIL 2, ostatní po jednom (na každých započatých 100 registrací je jeden delegát). Současně proběhnou i Valné hromady Pardubického a Královehradeckého kraje ČSOS.

PARDUBICE
 • NEW! V Karlovarském kraji proběhla Zimní olympiáda dětí a mládeže. Pardubický kraj v lyžařském OB reprezentovalo pět závodníků LPU.
  V úvodním sprintu a biatlonovém areálu Eduard se potvrdilo, že to na lyžích až tak moc neumíme - v D14 skončila Karda Pipková na 25. místě (udělala dvě velké chyby) a Kačka Dvořáková byla disk (neorazila předsběrku), v D16 dojela Markéta Mrskočová na 20. místě a v H16 byli Danda Štichhauer 18. a Míša Krpata 22. Ve výpravě bylo přesto veselo, protože Pardubický kraj vybojoval dvě medaile - Tomáš Zrník byl v H14 druhý a Agáta Moskvová dojela v D16 třetí.
  Ve druhém závodě - krátké trati ve SKI areálu Fichtelberg (Německo) se našim závodníkům moc nevedlo. V H16 dojel Danda na 19. místě, v D16 byla Markéta 22. a v D16 obsadily Kačka a Karda 18. resp. 25. místo. A protože ani dalším se nedařilo tak dobře jako ve sprintu, tak příliš radosti ve výpravě Pardubického kraje nebylo.
  Závěrečné štafety (dvoučlenné čtyřúsekové) se opět jely v biatlonovém areálu Eduard. Tratě byly dost krátké a velmi rychlé. Velmi dobře zajela áčková štafeta pardubického kraje, kde spolu s Agátou Moskvou jel Danda Štichhauer. Agáta zajela svůj standard, Danda se překonával, nakonec z toho bylo krásné 7. místo. Béčko ve složení Markét Mrskočová a Míša Krpata dojelo na solidním 17. místě (jelo 27 štafet). V DH14 v áčku Pardubického kraje nevyšel moc Kačce Dvořákové první úsek, třetí ale zajela velmi dobře a spolu Tomášem Zrníkem skončili solidním 14. místě, béčko (Karda Pipková a Marek Fajfr) obsadilo 18. příčku.
 • NEW! V závěru týdne mají naši dorostenci soustředění v Novém Městě na Moravě (Bělisko) pod vedením Karla Haase a Katky Štichhauerové zaměřené na fyzickou kondici. Na Vysočině sněhu moc není, tak to bude hlavně o běhání, lyžování snad ale bude také.
 • NEW! Zimní hradubická liga pokračuje v neděli delším sprintem s volným pořadím kontrol. Na startu bude i téměř padesátka závodníků z LPU.
 • V neděli po obědě pokračoval Pardubický zimní pohár sprintem. Sraz byl na Gymnáziu Dašická, start a cíl byly u Bubeníkových sadů, závodníci měli tratě na mapě GyPce (okolo Maťáku, teslácké sídliště). Bylo to velmi rychlé, běžecké, počasí bylo slušné (po sběhu ani památky, docela teplo). Běželo 109 závodníků. Na trati mužů (3,9 km, 18 kontrol) suverénně vyhrál Martin Roudný, druhý skončil Filip Haas, body za třetí místo brali za stejný čas Karel Haas a Tomáš Kos. Ženy (3,0 km, 16 kontrol) měly jasnou vítězku v Martě Fenclové, druhá byla Klára Žaloudková a třetí Klára Haasová. Velký zájem byl o start na trati dětí, nejrychlejší byla Hana Fenclová. Výsledky 5. kola PZP jsou tady.
  Celkově vede po pěti závodech v mužích Tomáš Kos před Karlem Haasem a Petrem Šabatkou, v ženách je první Marta Fenclová, na druhém a třetím místě jsou Renata a Klára Haasovy (více zde).
 • Tomáš Kubelka se zúčastnil reprezentačního soustředění v Šaštíně.
 • Na titulní straně letošního prvního čísla Jantaru je fotka Evy Kašparové na doběhu sprintu Zimní hradubické ligy na hřišti ZŠ Spořilov. První část dvaceti stránek tohoto čísla je věnována akcím, které se udály na přelomu prosince a ledna (závody Pardubického zimního poháru, závody Zimní hradubické ligy, Maratón), druhá část se pak věnuje pravidelným rubrikám (Pět otázek pro.., Program, Střípky) a některým věcem týkajících se roku 2020. Obsah čísla najdete zde.
 • Po třech závodech je v čele Zimní hradubické ligy obhájkyně vítězství Marta Fenclová, druhý je Martin Roudný. Další naši závodníci - 4. David Procházka, 12. Martina Zvěřinová, 18. Dája Petrová, Iveta Šístková a Petr Zvěřina.
 • Naši dorostenci uspořádali úspěšně pro více než 300 závodníků třetí kolo Zimní hradubické ligy, které se běželo v okolí ZŠ Spořilov. Hezkou mapu s názvem Židov připravil Ondra Macek, který i postavil pěkné tratě, organizačně vše klapalo pod taktovkou Ondry Pipka, pěkné centrum bylo na hřišti a v tělocvičně školy. Běžela i stovka pardubických závodníků a ti si vedli velmi dobře. V HE vyhrál David Procházka, na osmém místě byl v cíli Martin Kanta, ve druhé desítce skončili veteráni Olda Vodička (12.) Karel Haas (19.) a Petr Šabatka (20.). V DE jasně vyhrála Marta Fenclová, sedmá byla naše nová členka Terka Brožková, ve druhé desítce skončily Štěpánka Procházková (12.) a Monika Chudomlevá (15.). V H s velkým náskokem vyhrál Aleš Jirásek, druhý byl Adam Zitka (5. Honza Macl, 6. Marek Filičko, 7. Maty Oberreiter, 9. Ondra Šípek). V D vyhrála Dája Petrová (také s velkým náskokem), druhá byla Klára Haasová a třetí Kačka Švíglerová (4. Renata Haasová, 5. Jana Kovářová, 8. Karda Pipková, 9. Lucka Skořepová). V HK byl Štěpán Kárník pátý, v DK vyhrála Hana Fenclová (4. Míša Janáčková, 5. Anička Švíglerová).
 • Soustředění juniorké o-reprezentace v Chocni se v závěru týdne zúčastnilo trio našich juniorů - Jana Peterová, Martin Roudný a Ondřej Volák.
 • V sobotu mělo naše žactvo minisoustředění. Ti mladší ve Svítkově, ti starší na Gymnáziu Dašická.

SVĚT
 • NEW! Extrémně mírná zima téměř v celé Evropě se nevyhnula ani Lotyšsku, kde se mělo konat MSJ, MED a SP v lyžařském OB v termínu 2. - 8. února 2020. Uvažovalo se o pozdějším datu, ale dlouhodobá předpověď počasí neslibovala dostatek sněhu v Lotyšsku ani později, takže se hledat alternativní pořadatel. Našel se! Mistrovství světa juniorů, Mistrovství Evropy dorostu a závody Světového poháru LOB se budou konat ve švédském Umeå/Vindeln ve dnech 21. – 26. února 2020. První dva soutěže (sprint a klasika) se pojedou souběžně se švédskými šampionáty plánovanými na stejné dny, další závody se pojedou samostatně.
 • Mezinárodní sezóna lyžařského OB začala veteránských mistrovstvím světa LOB v rakouském Innsbrucku (letos byl tento šampionát součástí zimních světových mistrovských her - WWMG, kde závodilo 3500 sportovců ve 12 sportech). V LOB je startovalo 249 závodníků z 28 zemí, jelo i šest českých závodníků. Závody se jely v Seefeldu.
  Úvodním závodem byl sprint, který se jel v nejbližším okolí seefeldského olympijského stadionu a byl mapově velmi zajímavý, síť stop i stavba tratí odpovídaly světovým parametrům. Kromě husté sítě standartních širokých rolbových tratí (kde byl sněhu dostatek) bylo připraveno i dost skútrových stop, nicméně na nich bylo místy sněhu méně - zvláště v lese a ve svahu. A naši závodníci si vedli skvěle. Radek Laciga se stal veteránským mistrem světa v kategorii M35 (druhý skončil v Česku dost často závodící Rus Yury Masnyy), stříbrné medaili vybojovali Milan Venhoda v M45 (jasně vyhrál skvělý Rus Eduard Khrennikov, stále jezdící ve světové elitě, z MS má 14 zlatých medailí) a Radek Kunc v M65.
  V pátek se opět za krásného slunečného počasí jela klasická trať. Tratě byly velmi náročné, velká většina stop byla upravena jen skútrem/čtyřkolkou. Časové rozdíly mezi závodníky daleko větší než je obvyklé. Z českých závodníků se na stupně vítězů dostali opět všichni tři medailisté ze sprintu, jen se posunuli o stupínek níže: v M35 byl druhý Radek Laciga, bronz mají v M45 Milan Venhoda a v M65 Radek Kunc.
  V neděli se jela závěrečná krátká trať. Start i cíl byl na seefeldském olympijského stadionu. Předchozí den a přes noc nasněžilo asi 15 cm nového sněhu, takže se podmínky v problematických místech o dost zlepšily. Jednalo se o moc hezký závod, tratě vedly v prostoru sprintu, navíc ale i na blízký kopec s množstvím čárkovaných stop (tam vedly ale jen delší tratě). Pro druhý titul si dojel v M35 Radek Laciga, další medaile, tentokráte bronzové, vybojovala dvojice Milan Venhoda (M45) a Radovan Kunc (H65).
 • V České republice je letos i jedna významná o-akce - Euromeeting. Tři zářijové závody mají vydán první buletin.