ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
ne 26. 02. 20:39

NOVINKY ČSOS
25.02.2017
18:25 - M ČR v lyžařském OB na klasické trati vyhráli Helena Randáková a Radek Laciga.
20.02.2017
08:50 - Dokument z MČR v LOB ve sprintu se bude vysílat  ve středu 22. února 2017 v 16:30 na  ČT SPORT
18.02.2017
19:32 - M ČR v lyžařském OB ve sprintu vyhráli Petra Hančová a Michal Drobník.
13.02.2017
14:09 - Sdělení sekce OB 3/2017.
12.02.2017
16:48 - Na ME dorostu v LOB ve Finsku získala štafeta dorostenců Ondřej Hasman, Josef Nagy a Jan Hašek bronzovou medaili.
13:55 - ME v lyžařském OB, Finsko, štafety - muži: 1. SWE, 6. CZE (Škoda, Horvát, Laciga); ženy: 1. RUS, 4. CZE (Hančová, Šimková, Kolínová).
11.02.2017
16:50 - Na ME dorostu v lyžařském OB ve Finsku vybojovala dorostenec Jan Hašek v závodě na krátké trati stříbrnou medaili.
13:54 - ME v lyžařském OB, Finsko, krátká trať - ženy: 1. Alexandersson (SWE), 22. Šimková; muži: 1. Moholdt (NOR), 16. Laciga.
11:40 - ME v lyžařském OB, Finsko, klasika - ženy: 1. Trapeznikova (RUS), 19. Hančová; muži: 1. Lamov (RUS), 21. Škoda.
08.02.2017
19:31 - ME v lyžařském OB, Finsko, sprintové štafety - 1. RUS, 7. CZE (Kolínová, Laciga).

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- dorost ČR
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2017
- kalendář 2018
- komise rozvoje OB
- mapy
- výsledky závodů
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS
- časopis OB

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2017
- kalendář 2018
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- info pro st. žactvo
- info pro dorost
- TSM, SCM
- SCD
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
- liveorienteering
WorldofO
SZOŠ

Další informace
o-news.cz
Sosnoviny
Jan Procházka
Jan Mrázek
Vojtěch Král
Michaela Omová
Miloš Nykodým
Jan Petržela

M ČR v OB 2017
8.4. noční (SJI)
6.5. spr. št. (ZBM)
7.5. sprint (ZBM)
10.-11.6. KT (OSN)
23.-24.9. klas (CHA)
7.10. štaf (KSU)
8.10. druž (KSU)

Žebříčky, ligy 16
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Český pohár veteránů
Vč. pohár
Vč. družstva
Vč. pohár žactvo jaro
Vč. pohár žactvo podz

Budou závody
5.3. Kuňka kros
17.3. Jarní pohár NOB
18.3. ČPŠ (PHK)
19.3. Vč. pohár (PHK)
25.3. Vč. pohár (LPU)

Závody za námi
12.2. Vinice kros
29.1. KT ZHL (SHK)
8.1. sprint ZHL (LPU)
26.2. Brutus kros

Vícedenní 2017
Velikonoce (DKP)
Jarní trojúhel. (MLA)
Cena stř. Moravy (KON)
GP Silesia (AOP)
Vysočina (CHT)
Bohemia (BOR)
Advanta (DOB)
Rumcaj.míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých. Čech (LPU)
West cup (NEJ)

Mez. akce 2017
OB:
23.-29.4. MSV (NZL)
24.-28.5. SP (FIN)
29.6.-2.7. MED (SVK)
30.6.-9.7. MS (EST)
9.-16.7. MSJ (FIN)
25.-27.8. SP (LAT)
29.9.-2.10. SP (SUI)
LOB:
6.-12.2. ME,MSJ,MED (FIN)
3.-13.3. MS (RUS)

Oddíly a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP***
FSP
MKP
PGP**
SCP**
TAP*
EKP***
MFP
OLP
VSP**
ZBP*
Středočeská***
HCE***
KAM**
LBE**
RIC***
ROZ*
ZVO**
DKL***
DOR**
KPY**
PDY**
ROU
SLA*
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
NEJ
KPM
KRL**
VPM**
Jihočeská***
KRE
KTA*
VCB*
VTA***
OPI***
PCB**
CST
Ještědská**
BOR**
LDC***
JEN*
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
LIT
LTP***
PEN
STB**
TUV
Východočeská***
CHC*
HOR***
HOS
JIL*
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB**
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH*
SNA*
NPA***
TYN*
XPU
Vysočina**
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB*
OSN***
SJI***
TTR**
Moravskoslez.***
BFM**
HAV*
SOP**
TRI**
KAR*
KRN**
MOV**
OOP***
Hanácká***
ASU***
KON*
OOL*
SSU**
ZLH*
AOP**
JPV**
KSU**
UOL**
STE***
Valašská***
HLV
KVS**
SKM*
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM
BBM**
LBM***
PBM*
TBM***
ADA**
RBK*
UBM**
VBM*
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlistČR: Závěrečné závody v LOB v Jeseníkách.
Východní Čechy: ZHL pokračovala Brutus krosem. Fenclová opět vítězkou ZHL. Pozvánka na testy žactva Vč. oblasti.
Pardubice: Soustředění žactva. Brutus kros.
Svět: Newsletter World Orienteering Day.

ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! O víkendu se jely v Jeseníkách letošní závěrečné závody domácí sezóny v lyžařském OB. Vzhledem k sněhové situaci se závody přesunuly do vyšší nadmořské výšky (v původně plánovaných terénech u Nové Vsi nebylo už dost sněhu). Centrem byl Sporthotel Kurzovní. Pro závodníky byly připraveny tratě v horském terénu v nadmořské výšce 1300 - 1450 m n. m., v oblasti standardních běžeckých okruhů a turistických cest.
  V sobotu se jelo M ČR na klasické trati. Proti závodům, které byly týden předtím v Jizerských horách, byl tento šampionát velmi slabě obsazen, jak početně, tak chyběla i řada kvalitních závodníků. To ale nesnižuje výkony medailistů především v kategoriích D21 a H21. V ženách si pro další titul dojela vrchlabská Helena Randáková, která vedla po celý závod a vyhrála většinu mezičasů. Její náskok před klubovou kolegyní Petrou Hančovou v cíli byl skoro tři a půl minuty. Další tři minuty zpět skončila bronzová Kateřina Neumannová (PVP), 4. Šimková (SHK), 5. Kopáčková (CHT), 6. Gebauerová (ZBM). Stejně suverénně jako Randáková v ženách si počínal v mužích Radek Laciga (SZP), který také vyhrál většinu mezičasů a vedl po celou trať. V cíli byl jeho náskok před druhým Jakubem Škodou (VLI) více než tříminutový, Škoda jen o 2 sekundy porazil bronzového Petra Horváta (SSU), další tři místa na velké bedně obsadili Michal Argaláš (TRI), Michal Drobník (SJC) a Roman Horyna (SZP). V dorostenkách vyhrála jičínská Rozálie Kuchařová (2. Chrástová, STH, 3. Rydlová, TJN), v juniorkách jely jen tři závodnice, titul získala Kateřina Argalášová z TRI (2. Horvátová, SSU, 3. Szarzecová, TRI). V dorostencích deklasoval své soupeře časem o osm minut lepším než druhý jablonecký Josef Nafy (2. Štefan, STH, 3. Mareček, OSN), v juniorech byla nejlepší třinecký Jan Cienciala, který o půl minuty porazil stříbrného Hlaváče z TBM (3. Vystavěl, JPV). Výsledky jsou na stránce závodu v IS ORIS.
  V neděli se jel žebříčkový závod na krátké trati. V dámské elitě si pro vítězství dojela Petra Hančová, která o necelou minutu porazila sobotní vítězku Helenu Randákovou, na třetím místě dojela Johanka Šimková. V pánské elitě bylo na prvních třech místech pořadí stejné jako v sobotu, vyhrál Radek Laciga, který za sebou nechal o minutu Jakuba Škoda, další dvě minuty ztratil třetí Petr Horvát. Výsledky jsou tady.
 • NEW! Na M ČR a atletice v hale se v ženách představily dvě o-běžkyně, Kamila Gregorová zaběhla čas 10:25.13, dorostenka Anna Kochová pak 10:44.33,
 • Dokument ze sobotního Mistrovství ČR v lyžařském OB ve sprintu v Josefově Dole, který připravila Česká televize, se bude poprvé vysílat ve středu 22. února 2017 v 16:30 na ČT SPORT (poté ho najdete na webu tady.
 • Česká reprezentace v orientačním běhu měla pod vedením Radka Novotného další soustředění. Centrem "únorovky" byl Sporthotel Relax ve Veletově u Kolína. Účastníky čekaly tréninky v písečných dunách, kutnohorském kutání i v atletickém tunelu. Možnost účasti na výcvikovém táboře s dospělými využili i někteří členové juniorské reprezentace. Kompletní podrobnou reportáž o dění na tomto soustředění najdete zde.
 • Sezóna lyžařského OB pokračovala o víkendu třemi závody, které připravil Tatran Jablonec v Jizerských horách. Centrem byl hotel Maxov v Josefově dole. V terénu (typický jizerskohorský les v nadmořské výšce 650 – 790 m n. m., kde byly otevřené a polootevřené plochy - louky a louky s remízky) byl dostatek sněhu. Tratě pro všechny závody postavil Radovan Kunc. V každém závodě startovalo něco pod 500 závodníků (to je na LOBy krásné číslo).
  V sobotu dopoledne se jel mistrovský závod ve sprintu. V ženách podle předpokladu vyhrála Petra Hančová (VRL), která o 20 sekund porazila svou klubovou kolegyni Helenu Randákovou (ta dlouho vedla, ale udělal třičtvrtě minutovou chybu na poslední kontrolu..), třetí skončila již s více než minutovou ztrátou Johanka Šimková (SHK), 4. Mechlová (SHK), 5. Neumannová (PVP), 6. Kolínová (DKP). V mužích překvapil vítězstvím velmi vyrovnaně jedoucí Michal Drobník (SJC), který porazil o 28 sekund druhého Petra Horváta (SSU), jen sekundu za stříbrem zaostal třetí Jakub Škoda (VLI), 4. Kolín (JIL), 5. Bouchal (VPM), 6. Laciga (SZP). V dorostenkách vybojovala mistrovský titul Regina Tokárová (NEJ), 2. Chrástová (STH), 3. Černá (MLA), v juniorkách byla jasně nejlepší Hana Horvátová (SSU), 2. Janovská (PGP), 3. Linková (TUR). V dorostencích se o medaile podělili štafetoví medailisté z MED, s převahou vyhrál Josef Nagy z pořadatelského klubu, druhý byl Hasman a třetí Hašek (oba VPM). V juniorech s velkou převahou vyhrál vrchlabský Ondra Starý (2. Cienciala, TRI, 3. Kašpar, JPV).
  Odpoledne proběhl žebříčkový závod na krátké trati. V ženách vyhrála s velkým náskokem Helena Randáková, druhá Petra Hančová za ní zaostala o více než 4 minuty, třetí dojela Johanka Šimková. V mužích vyhrál také s velkým náskokem Radek Laciga, se ztrátou 4:20 min. obsadil druhé místo Michal Argaláš (TRI), třetí místo patřilo Petr Horvátovi.
  V neděli se jel žebříčkový závod na klasické trati. Ve vyrovnaném závodě mužů zopakoval své sobotní vítězství jičínský Michal Drobník, jen 24 sekund za ním zaostal druhý Petr Horvát, dalších 23 sekund zaostal třetí Radek Laciga. V ženách vyhrála Johanka Šimková. necelé tři minuty za ní zaostala Lenka Mechlová, třetí skončila Kristýna Kolínová.
  Web závodů je tady. Závěrečný dvojzávod letošní LOB-sezóny (M ČR na klasické trati a žebříčkový závod na krátké trati) se jede poslední únorový víkend v Nové Vsi za pořadatelství VRB.
 • Na halovém M ČR dorostu a juniorů v atletice běželo i několik o-běžců. A byli dost vidět. V juniorkách obsadila Tereza Janošíková bronzovou příčku ve výborném čase 10:16.54, v dorostenkách skončila Anna Kochová na 7. místě (10:58.16). Sedmý byl i Michal Bořánek v dorostencích (9:19.49), v juniorech doběhl Vít Horčička na 8. místě (9:18.66), Tomáš Křivda byl 15. (9:27.12). Na 1500 m skončil Jan Gajda v dorostencích desátý (4:25.48).
 • Na webu sekce OB je rozhovor s ústředním trenérem mládeže Markem Cahlem o přípravě talentované mládeže v OB.
 • Realizační tým české o-reprezentace zveřejnil nominační kritéria pro vrcholné závody v OB v roce 2017 (červencové MS v Estonsku, Světové hry v Polsku v červenci, květnové závody SP ve Finsku, srpnové závody SP v Lotyšsku, Euromeeting v září a finále SP ve Švýcarsku na přelomu září a října). Čtěte zde.
 • Sekce orientačního běhu vydala Sdělení sekce OB 3/2017 - podívejte se tady.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Dalším závodem Zimní hradubické ligy byl Brutus kros. Uspořádal ho OK 99 Hradec Králové v lese nad Roudničkou nad Labem. Běželo se na okruhu o délce 2,2 km s převýšením 75 m po pěšinkách a v čistém lese, po sněhu nebylo ani památky, na některých místech na cestách byl ještě led. Účast byla početně velmi slabá. V ženách vyhrála Táňa Metelková, která skoro o dvě minuty porazila Martu Fenclovou, třetí doběhla Martina Zvěřinová. V mužích byl nejrychlejší dorostenec Tomáš Křivda, na druhém a třetím místě doběhli junioři - druhý Jan Gebrt měl ztrátu na vítěze necelé dvě minuty, třetí Ladislav Semrád pak něco nad 2 minuty. Výsledky jsou v IS ORIS.
 • NEW! Zimní hradubická liga má za sebou osm kol. V čele je s velkým náskokem obhájkyně vítězství Marta Fenclová (už nemůže být předstižena), na druhém místě je Tomáš Křivda a třetí Táňa Metelková (4. Kosová, 5. Král, 6. Losman a Zvěřinová, 8. Lán, 9. Gbert a Semrád). Průběžné výsledky najdete tady. Do konce jsou ještě dva závody - Kuňka kros a Jarní pohár.
 • NEW! Na kluby odešla pozvánka na testování výběru žactva Vč. oblasti, které se uskuteční tradičně na počátku jarní sezóny v Hradci Králové. Proběhne 25. a 26. března. Po 2. kole Vč. poháru (Veská, pořadatel LPU) proběhne odpoledne testování v tělocvičně, návštěva bazénu a v neděli tradiční kros v lese na Biřičce. Od letošního roku vedou výběr žactva Vč. oblasti Lenka Křivdová a Iva Mádlová. Pozvánka se objeví na stránce žactva Vč. oblasti.
 • Společný rozpis závodů Vč. oblasti v jarní části 2017 najdete na webu Vč. oblasti, je tam i soutěžní řád oblasti pro rok 2017.
 • Orientační běh bude v letošním roce opět zastoupen na Letní olympiádě dětí a mládeže. Ta letošní se uskuteční koncem června v Brně, každý kraj může reprezentovat 8 závodníků (rozhoduje místo trvalého bydliště). Královéhradecký kraj má informace o nominačních kritériích na webu Vč. oblasti, Pardubický kraj na webu krajského svazu a Liberecký kraj (i tam spadá část Vč. oblasti) pak zde.

PARDUBICE
 • NEW! V průběžných výsledcích Hradubické zimní ligy je po 8 kolech jasně v čele Marta Fenclová (už nemůže být předstižena), v první desítce je ještě Martina Zvěřinová na 6. místě. Další závodníci LPU v první padesátce: 16. Kopecká, 18. Václavek a Zvěřina, 21. Rusin, 30. Š. Kulhavá, 38. Lehár a Švíglerová, 41. Hančová a L. Klimplová, 50. K. Haas, Šístková a Volák.
 • NEW! V neděli byl na pořadu Brutus kros, který byl zařazen do Zimní hradubické ligy. Běželo se na lesním okruhu nad Roudničkou nad Labem. Běželo o několik pardubických závodníků. V dámské elitě obsadily Marta a Martina 2. a 3. místo, v mužské elitě doběhl Zvíře na 4. místě, na trati H byl nejrychlejší Honza Václavek.
 • NEW! Starší žactvo a mladší dorost našeho klubu mělo v závěru týdne pěkné běžecké a mapové soustředění v Novém Městě na Moravě pod vedením Karlose.
 • Naši dorostenci měli v závěru týdne soustředění v okolí Doks. Pod vedením Honzy Kaplana se od pátka do neděle připravovali na novou sezónu.
 • Tomáš Kubelka se zúčastnil reprezentačního soustředění u Kolína.
 • Dvojice žákyň (Kačka a Bára) si o víkendu vyzkoušely závody v lyžařském OB v Jizerských horách. V sobotním dopoledním sprintu skončila Bára na 11. příčce a Kačka byla místo za ní. V odpolední krátké trati se Kačka zlepšila na 4. místo, Bára dojela devátá. V nedělní klasice dojela Katka šestá, Bára byla dvanáctá.
 • V sobotu bylo na pořadu sedmé kolo Pardubického zimního poháru. Závod připravili Vojta Novotný a Honza Žák, běžel se delší sprint v centru Pardubic na mapě Třída Míru (1:4000), centrum bylo u Domy hudby. Kluci připravili pěkné tratě, plné obíhaček (muži měli třeba vzdušně 3,5 km, optimální postup byl dvojnásobný. Bylo zamračeno, ale poměrně teplo, po sněhu a ledu ani památky. Na startu se sešlo 60 závodníků. V mužích byl nejrychlejší Štěpán, časově se za něj zařadili Tomáš Kos a Fukejs, po přepočtu koeficientem skončil ale druhý Jirka Belej a třetí Aleš. V ženách to byl souboj mezi Martou a Martinou, nakonec byla o 43 sekund lepší Marta, třetí skončila Pavla. Výsledky jsou tady. V celkovém hodnocení PZP po 7 kolech je v čele Štěpán před Tomášem Kosem a Martinem, v ženách vede těsně Marta před Pavlou, třetí již s velkým odstupem je Berenika. Kompletní výsledky jsou zde.
 • Na titulní straně únorového čísla Jantaru je fotka z lyžařského soustředění těch nejmladších v Blatinách. V čísle jsou reportáže i z dalších soustředění i ze zimních závodů Pardubického zimního poháru a Zimní hradubické ligy. A také pravidelné rubriky a některé věci do budoucnosti. Obsah čísla je zde.

SVĚT
 • NEW! Portugal O-Meeting - to jsou asi nejlépe obsazené vícedenní o-závody v zimní části sezóny. V sobotní krátké trati vyhrál v mužích Olav Lundanes (2. Johan Runesson, 3. Frederic Tranchand, 16. Jan Šedivý) a v ženách Nadiya Volynska (2. Lizzie Ingham a Emma Johansson, 8. Eva Juřeníková). V nedělní klasice byl v mužích nejlepší Thierry Gueorgiou (2. Albin Ridefelt, 3. Frederic Tranchand, 6. Jan Šedivý), v ženách vyhrála Simone Niggli před Evou Juřeníkovou (3. Ida Marie Naess Bjoergul). Výsledky najdete tady.
 • NEW! Další Newsletter World Orienteering Day najdete zde.
 • IOF hledá třetí disciplínu pro MS 2020. Dánsko bude v červenci 2020 hostit první mistrovství světa v orientačním běhu, které se bude skládat jen ze sprintových disciplín. Dvě jsou jasné - sprint a sprintové štafety. Třetí se teprve hledá, v roce 2017 se bude testovat, co se vlastně poběží. IOF vyzývá závodníky, kluby, pořadatele i tréninkové skupiny k účasti na testování (s testováním se začne v březnu v Itálii, později v průběhu roku 2017 může být v různých zemích a při různých akcích). Předsednictvo IOF rozhodlo o požadavcích na formát třetí disciplíny - musí se běžet v městském prostředí; závodník, který je první v cíli je vítězem; na trati mohou být i bludiště,... atd. Bližší požadavky najdete v článku na stránkách IOF. Kdo by měl zájem tetovat, měl by se přihlásit manažerovi projektu Jørnu Sundbymu do konce února. Po vyhodnocení testování rozhodne předsednictvo IOF o konečném formátu třetí sprintové disciplíny, formát by měl být zkoušen i v jednotlivých sériích Světového poháru v letech 2018 a 2019.