ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
so 03. 12. 22:29

NOVINKY ČSOS
03.12.2016
21:04 - Do síně slávy českého OB byli uvedeni Jiří Ticháček a Petr Weber.
21:04 - Anketa 2016 - OB: Vojtěch Král; LOB: Hana Hančíková; MTBO: Kryštof Bogar.
28.11.2016
08:39 - Zápis VV-ČSOS 7/2016
26.11.2016
19:24 - Prováděcí předpisy k registracím sekce OB v roce 2017.
19:22 - Sdělení sekce OB 20/2016.
19:21 - Zápis z jednání vedení sekce OB 23/16.
19:19 - Zápis z jednání soutěžní komise sekce OB z 25. 11. 2016.
15.11.2016
00:21 - Proběhlo školení začínajících kartografů.
12.11.2016
02:22 - 34. ročník tradičních nočních štafet o pohár HULK v Praze na Lhotce vyhrálo družstvo Kotlářky Praha.
10.11.2016
14:21 - VH ČSOS 2016 a volební kampaň

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- dorost ČR
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2017
- kalendář 2018
- komise rozvoje OB
- mapy
- výsledky závodů
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS
- časopis OB

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2017
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- info pro st. žactvo
- info pro dorost
- TSM, SCM
- SCD
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
o-news.cz
Sosnoviny
Jan Procházka
Jan Mrázek
Vojtěch Král
Michaela Omová
Miloš Nykodým
Jan Petržela

M ČR v OB 2016
16.4. noční (DOK)
7.5. sprint (LCE)
8.5. spr. št. (LCE)
25.-26.6. KT (PGP)
1.-2.10. klas (LPU)
8.10. štaf (BOR)
9.10. druž (BOR)

Žebříčky, ligy 16
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Český pohár veteránů
Vč. pohár
Vč. družstva
Vč. pohár žactvo jaro
Vč. pohár žactvo podz

Budou závody
4.12. Veranda (kros)
18.12. Vánoční sprint

Závody za námi
3.12. Sprint KUO
27.11. Klokan kros

Vícedenní 2016
Velikonoce (DKP)
Jarní trojúhel. (MLA)
Veteran cup (VAM)
Cena stř. Moravy (JPV)
Vysočina (CHT)
GP Silesia (AOP)
Šump. divočák (KSU)
Eduard 2016 (EKP)
Rumcaj.míle (SJC)
Česká Kanada (PGP)
Prázdniny (TUR)
Cena vých. Čech (PHK)
West cup (NEJ)

Mez. akce 2016
OB:
30.4.-2.5. SP (POL)
21.-28.5. ME (CZE)
30.6.-3.7. MED (POL)
9.-15.7. MSJ (SUI)
30.7.-4.8. AMS (HUN)
7.-13.8. MSV (EST)
20.-27.8. MS (SWE)
14.-16.10. SP (SUI)
LOB:
21.-24.1. SP,MSV (GER)
29.2.-5.3. ME,MSJ,MED (AUT)

Oddíly a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP***
FSP
MKP
PGP**
SCP**
TAP*
EKP***
MFP
OLP
VSP**
ZBP*
Středočeská***
HCE***
KAM***
LBE***
RIC***
ROZ**
ZVO**
DKL**
DOR**
KPY***
PDY*
ROU
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
NEJ*
KPM
KRL***
VPM***
Jihočeská***
KRE
KTA*
VCB*
OPI**
PCB**
CST
Ještědská**
BOR**
LDC***
JEN*
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
LIT
LTP***
PEN
STB***
TUV
Východočeská***
CHC***
HOR***
HOS
JIL*
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB**
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH*
SNA*
NPA***
TYN*
XPU
Vysočina**
CHT*
JHB*
PZR*
SJH*
CTB*
OSN***
SJI***
TTR**
Moravskoslez.***
BFM**
HAV*
SOP**
TRI**
KAR***
KRN**
MOV**
OOP***
Hanácká***
ASU***
KON*
OOL*
SSU**
ZLH*
AOP**
JPV**
KSU**
UOL**
STE***
Valašská***
HLV
KVS**
SKM**
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM
BBM**
LBM***
PBM*
TBM***
ADA***
RBK*
UBM**
VBM*
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist


ČR: Vyhlášení ankety a O-gala v Ústí nad Orlicí. Sestavuje se kalendář na rok 2017.
Východní Čechy: ZHL pokračovala sprintem v Ústí nad Orlicí. Malá cena Velké Verandy. Rozpis školení T3.
Pardubice: Městský sprint v Ústí. Veranda v Chocni.
Svět: IOF newsletter.

ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Nejlepším o-běžcem roku 2016 je Vojta Král<./b> Slavnostní vyhlášení Ankety o nejlepšího o-běžce proběhlo v sobotu večer v kulturním domě v Ústí nad Orlicí. Více než třicetičlenná skupina odborníků ocenila především 6. místo Vojty na MS ve sprintu, jeho podíl i na štafetových úspěších jak klasických štafet, tak i sprintových štafet na MS i ME, hlavně na bronzu štafety mužů na ME v Jeseníku. Na druhém místě skončila Denisa Kosová, která jen těsně porazila Jana Šedivého (4. Miloš Nykodým, 5. Jan Petržela). Mezi juniory byl oceněn jako nejlepší Matouš Fürst (pátý na MSJ na klasice), druhá skončila Anna Štičková a třetí Barbora Chaloupská. Nejlepším dorostencem byl vyhodnocen Daniel Vandas především za vítězství na ME dorostu na klasice. Současně byli vyhlášeni i nejlepší závodníci v LOB (Hana Hančíková) a MTBO (Kryštof Bogar). Do síně slávy českého OB byli uvedeni Jiří Ticháček a Petr Weber. Tichus za své závodnické, trenérské i bafuňářské výsledky (kdo si nepamatuje, tak připomínám, že byl posledním federálním předsedou svazu OB). Petr pak hlavně za své trenérské úspěchy, ale i za metodické a organizační věci jak v královehradeckém OB, tak v českém OB. Velmi dojemným zážitkem bylo rozloučení Dany Šafka Brožkové s reprezentačním kariérou, aplaudoval ji ve stoje celý sál (bohužel to byl jediný okamžik, kdy se účastníci dokázali utišit, jinak je vyhlašování bohužel moc nezajímalo). Po vyhlášení ankety připravili pořadatelé ze KOB Ústí nad Orlicí společenský večer O-gala.
 • NEW! Orientační běh se po letech vrací alespoň částečně pod křídla armády. Po několika měsících jednání se podařilo navázat spolupráci české reprezentace s armádním střediskem Dukla. Tedy návrat cca po 13 letech pod křídla armádního sportu. Vrcholoví orientační běžci byli v minulosti v armádě zabezpečování v době základní vojenské služby, o-běžci sloužili v Dobrušce, v Jičíně, v Pardubicích, v Praze a v závěru pak především v Liberci (tam byla velmi silná sestava, třeba Tomáš Prokeš, Rudolf Ropek, Libor Zřídkaveselý, Michal Jedlička, Radek Novotný a někteří další). Vojáci se pravidelně a úspěšně zúčastňovali vojenských MS (CISM), z kterých vozili i medaile. O orientační běh v armádě přestal být zájem po zrušení základní vojenské služby. A také z důvodu, že OB není olympijským sportem. V rámci úsporných opatření v armádním sportu se armádní střediska vrcholového sportu zaměřila i v oddíle různé na ty, kteří měli šance přivézt olympijské medaile. A to o-běžci nebyli. V průběhu letošního Mistrovství Evropy v Jeseníku proběhla jednání s vrcholným představiteli českého sportu, jejichž výsledkem byl příslib možného návratu orientačních běžců pod křídla české armády. Následovalo několik jednání (a ta nebyla jednoduchá). Závěr je alespoň trochu potěšující - o-běžci budou v armádě částečně zabezpečeni. Výsledky jednání shrnuje reprezentační trenér Radek Novotný - čtěte tady.
 • NEW! Sestavuje se o-kalendář na rok 2017. Kalendář hlavních závodů sekce OB na rok 2017 najdete v IS ORIS. V tuto chvíli probíhá sestavení kalendáře dalších závodů zařazených do oficiálního kalendáře sekce OB na rok 2017. Oblasti mají nahlásit své závody soutěžní komisi do 5. 12. 2017, do stejného termínu mají potvrdit pořádání svých závodů i pořadatelé vícedenních závodů v roce 2017. Všechny oficiální závody sekce OB by měly být zadány v informačním systému ORIS do konce roku 2016.
  Do 5. prosince mají také zaslat pořadatelé závodů soutěží sekce OB v roce 2017 hlavní údaje o svých závodech, které budou následně zveřejněny v prováděcích předpisech sekce OB.
 • NEW! Seznam závodníků zařazených do TSM na rok 2017 najdete tady.
 • Tradiční metodický seminář trenérů a rozhodčích proběhl na konci týdne ve Šternberku. Program, který připravili pořadatelé pod vedením metodika svazu Kristýny Skyvové, byl hodně bohatý.
 • V pátek v podvečer se ve Šternberku sešla soutěžní komise sekce OB na svém tradičním podzimním jednání, které bylo posledním v tomto volebním období (nově zvolené vedení sekce OB bude rekonstruovat všechny své komise). A co bylo projednáno:
  - Seznámení s náměty na úpravy soutěží z programové konference sekce OB „Kam dál v českém OB?“.
  - Hodnocení sezóny 2016 (úroveň jednotlivých závodů byla na dobré úrovni; v žádném závodě soutěží sekce OB ke zrušení kategorie nedošlo; poděkování pořadatelům závodů; soutěže řízené SK proběhly naprosto bez závad a připomínek).
  - Schváleny principy soutěžního řádu M ČR ve sprintu (dvoukolový sprint pouze pro kategorie D21 a H21, jednokolový sprint pro dorostenecké a juniorské kategorie, jednokolová veteraniáda po semifinále, principy práva startu v D21 a H21 stejné jako na M ČR na klasické a krátké trati; principy práva startu v dorosteneckých a juniorských kategoriích stejné jako v roce 2016).
  - Úpravy soutěží na rok 2017 (regulace startu cizích státních příslušníků na M ČR; snížení počtu závodů započítávaných do Rankingu na 8, rozdělení ŽB od roku 2018 do 3 regionů (1x Morava, 2x Čechy), pořadí úseků na MČR sprintových štafet (D – H – H – D), opětovné rozdělení závodů zařazených do ČPŠ na kategorie A, B, C; a další drobné úpravy).
  - Projednáno zajištění soutěžní sezóny 2017 (změna místo a pořadatele některých závodů, principy prováděcích předpisů na rok 2017, sestavení kalendáře na rok 2017 - kalendář je tady).
  - Vyhodnocení 1. kola výběrového řízení na rok 2018 (přidělena zhruba polovina závodů, další přesunuty do 1A. kola výběrového řízení, které bylo vypsáno - kalendář 2018 je zde).
  - Další věci byly projednány v různém.
  Vše najdete v zápis z jednání soutěžní komise sekce OB.
 • V pátek pozdě večer (po dlouhém jednání soutěžní komise) jednalo ve Šternberku vedení sekce OB. Po aktuálních informacích a kontrola úkolů se členové vedení sekce zabývali realizací závěrů z programové konference „Kam dál v českém OB?“. Dále byla projednána příprava shromáždění sekce OB 2016 (10. prosince v Praze), SK podala informace o průběhu sezóny 2016 a o přípravě soutěžní sezóny 2017 a o výběrovém řízení na pořadatele závodů sekce OB v roce 2018. Následně byla projednána práce s talentovanou mládeží v roce 2016 a bylo schváleno rozdělení talentů do TSM pro rok 2017 (tam byla dost dlouhá diskuze). Poté byla zhodnocena reprezentační sezóna 2016 a projednán plán přípravy seniorské reprezentace na rok 2017 (také zde se dost diskutovalo). V závěru byly schváleny prováděcí předpisy k registracím sekce OB pro závodní sezónu 2017 a v závěru byl bod různé. Zápis z jednání vedení sekce OB je tady.
 • Tréninková centra mládeže mají před sebou další rok činnosti. Tréninkové středisko mládeže sdružuje jednotlivé talenty (15-20 let) všech klubů ve spádové oblasti. Důležitým principem fungování TSM je pokrytí všech klubů po celé ČR. Jeho základním úkolem je nadstavbová příprava nad klubovými aktivitami, dále sledování výkonnosti všech závodníků, spolupráce s osobními trenéry a zajištění přípravy těm členům, jež nemají v klubu přístup k trenérskému vedení. Na začátku procesu je vstupní testování všech závodníků, které definuje členskou základnu TSM. Tu tvoří talentovaní závodníci, kteří splní určená kritéria při vstupním testování. Celkové hodnocení práce TSM a zásady práce pro příští rok se projednaly na semináři ve Šternberku.
  V září a říjnu proběhly srovnávací testy mládeže. Výsledky testů (dráha – mapa – pozornost – O-400 m) se započetly k výsledkům v lesních i sprintových závodech. Po vyhodnocení testů byli do TSM zařazeni závodníci, kteří v celkovém hodnocení překročili hranici 250 bodů (další pak jsou navrženi do TSM za výborné výsledky v samotného testovacího programu), celkem kritéria pro zařazení do TSM splnilo 108 mladých závodníků. Následně jednotlivá TSM předložila žádosti o divoké karty, nakonec jich bylo uděleno 10. Na základě toho schválila komise talentované mládeže zařazení do TSM na rok 2017 celkem 118 závodníků, členové TSM jsou rozděleni do výkonnostních dvou skupin, ve skupině A je 54 závodníků a ve skupině B 64 závodníků. Proti loňskému roku došlo ke snížení počtu talentů zařazených do TSM, byla preferována kvalita nad kvantitou. V roce 2017 bude stejně jako doposud působit v České republice celkem 9 TSM. Činnost tréninkových středisek mládeže je financována jednak ze státního příspěvku na mládež resp. z prostředků Českého olympijského výboru.
 • Ve středu odpoledne se v Praze na Strahově sešel výkonný výbor ČSOS. Po aktuálních informacích a kontrole úkolů proběhly informace sekcí. Následovalo projednání pořádání mezinárodních akcí v ČR v letech 2018 - 2021 (na rok 2018 se hlásíme na pořádání kongresu IOF a na finále Světového poháru v OB, na rok 2019 kandidujeme na pořádání ME dorostu, v roce 2020 máme zájem na uspořádání MS v MTBO a pro rok 2021 podáme kandidaturu na lesní MS v orientačním běhu - více na stránce ČSOS). Následně přednesl Radek Novotný hodnocení reprezentace v OB za rok 2016 včetně plánu přípravy na rok 2017 (hlavní cíle jsou MS v Estonsku a Světové hry v Polsku). Pak byla projednána příprava valné hromady ČSOS (návrh rozpočtu, program, podkladové materiály, ...). Na závěr byl bod různé (problematika časopisu Orientační běh - od roku 2017 nebude ČSOS vydávat časopis v současné podobě, nahradí je pololetní přehled výsledků; Prováděcí pokyny k evidenci členů - bylo schváleno zvýšení členského příspěvku klubu na 1000 Kč; schválení vnitřních předpisů KS ČSOS; zabezpečení vyhlášení Ankety; vyhlášení Ankety v roce 2018 bude v Plzni, na rok 2017 se zatím nikdo nepřihlásil; přijetí nového klubů do ČSOS; projednání přípravy LODM v Brně; informace o přípravě ZODM v Pardubickém kraji; atd.).
 • Kdybyste chtěli vědět, co je orientační běh, tak si přečtěte článek "Orientační běh: sport, při němž musí být mozek stejně rychlý jako nohy", který vyšel na idnes.cz.
 • Statistika o-sezóny 2016: Kolik se letos běželo o-závodů? Kolik v nich startovalo závodníků? Jaké o-disciplíny závodníky nejvíce lákaly? Zvyšuje se počet registrovaných závodníků v sekci OB? Který klub je nejpočetnější? Která oblast zaznamenala úbytek registrovaných členů? Odpovědi na tyto otázky a řadu dalších zajímavostí o letošní o-sezóně se dozvíte v článku na webu sekce OB.
  A kdo získal nejvíce medailí na českých šampionátech? To zase najdete zde.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Druhým kolem pokračovala v sobotu Zimní hradubická liga. Za krásného slunečného počasí pořádal KOB Ústí nad Orlicí městský O´Gala sprint přímo v Ústí. Centrem byla ZŠ Komenského, běželo se na mapě O´GALA (1:4000) v síti ulic v centru města, v městské a sídlištní zástavbě a parku. A tratě byly moc hezké, orientačně zajímavé, opravdu to stálo za to. Startovalo skoro 150 závodníků. V elitně se sešla opravdu kvalitní konkurence. V mužích vyhrál letos náš nejlepší závodník Vojta Král (SSU), který za sebou nechal o 1:17 min. staršího dorostence Daniela Vandase (PHK), dalších 21 sekund zpět byl mladší dorostenec Sebastian Filipek (TRI), další měli už ztrátu větší. V ženách byla nejlepší Denisa Kosová (PHK), pardubická Marta Fenclová za ní zaostala 13 sekund, na třetím místě skončila dorostenka Barbora Chaloupská (PHK), jejíž ztráta na vítězku byla 61 sekund. Výsledky najdete na stránce závodu v IS ORIS.
 • NEW! Malá cena Velké Verandy, lesní kros zařazený do Zimní hradubické ligy, pořádá v neděli KOB Choceň. Je to již 24. ročník. Počet závodníků na startu tohoto závodu (4 300 m po lesních cestách a pěšinách a také 400 m po asfaltu, s kopcovitým profilem - převýšení 200 m) se každým rokem zvyšuje, loni startovalo 462 závodníků, letos očekávají pořadatelé, že bude překonána hranice 500 startujících (i proto došlo k prodloužení startovních časů, startuje se intervalově po 15 sekundách). Na startu se schází stále kvalitnější konkurence atletů, s kterými drží krok i někteří o-běžci. V mužích je letos největším favoritem pardubický vytrvalec Jan Janů (letos 3. na M ČR v krosu), který loni vymazal letitý traťový rekord Petra Losmana. Určitě najde celou řadu kvalitních soupeřů, mezi nimiž nebude chybět i Vojtěch Král (letos byl na M ČR v krosu doběhl sedmý). V ženách obhajuje vítězství Lucie Maršánová z Nového Města na Moravě, jejími největšími soupeřkami by měly být traťová rekordmanka Táňa Metelková, šestinásobná vítězka Marta Fenclová či hradecká Denisa Kosová. Web závodu najdete zde.
 • NEW! Školení T3 v termínu 20. - 22. 1. 2017 v Libuni. V IS ORIS je rozpis a jsou tam otevřeny přihlášky.
 • Poslední listopadovou neděli začal další ročník Zimní hradubické ligy Klokan krosem (byl to 21. ročník tohoto lesního závodu). Tradičně se běželo od altánku na Dubince, tratě vedly po lesních cestách, ale i terénem, trať byla velmi dobře běhatelná (bez bláta), což se projevilo tím, že v několika kategoriích byl překonán traťový rekord. Za podzimního počasí (chladno, pod mrakem, občas zapršelo) se na startu sešlo skoro 250 závodníků. Ve velmi vyrovnaném závodě HE se o vítězství podělili stejným časem dva závodníci - traťový rekordman Petr Losman (PHK) po pomalejším začátku v závěru zrychloval a stáhl náskok v první části vedoucího Daniel Štancla (KUO). Jen 4 sekundy za nimi skončil Petr Remeš (SHK), čtvrtý byl další závodník SHK David Hepner, na pátém místě doběhl dorostenec Jan Rusin (LPU). V DE to byl tradičně souboj Marty Fenclové (LPU) a traťové rekordmanky Táni Metelkové (PHK), v cíli měla pardubická obhájkyně loňského vítězství náskok 9 sekund. Na třetím místě měly pardubické závodnice Šárka Kulhavá a Martina Zvěřinová stejný čas, na pátém místě skončila Iveta Šístková (LPU). Výsledky najdete zde.

PARDUBICE
 • NEW! V sobotu míří přes 40 pardubických závodníků (především žactva) do Ústí nad Orlicí, kde se běží městský sprint.
 • NEW! Neděle patří Malé ceně Velké Verandy v Chocni (lesní kros na 4300 m), na startu bude tradičně i dost velký počet pardubických závodníků, na startu jich bude kolem 40.
 • NEW! Při LPU bude v roce 2017 působit opět Tréninkové centrum mládeže. Do našeho TSM jsou zařazeni závodníci z Pardubicka a Vysočiny, celkem je tam 21 závodníků (16 ve skupině A a 5 ve skupině B). Z LPU jsou v TSM Jonáš Fencl, Ondřej Volák, Jan Rusin, Martin Roudný, Ondřej Macek, Jana Peterová, Anna Kopecká (A), Ondřej Pipek a Václav Roudný (B). Vedoucí TSM je Zuzana Klimplová, vedoucím trenérem Jan Kaplan.
 • Klokan kros - první závod ZHL - se běžel v neděli na Novém Hradci Králové. Na startu bylo skoro 50 závodníků LPU, kteří si vedli docela dobře. V dámské elitě (7,5 km) obhájila Marta Loňské vítězství, Šárka a Martina se podělily stejným časem o třetí místo, Iveta byla pátá a Anička sedmá. V HE (11,0 km) obsadil Honza Rusin pátou příčku, o místo za ním skončil loňský vítěz Olda. Na trati H (7,5 km) byl Zvíře pátý, v HK (5,0 km) doběhl Bert druhý a Fíla šestý, v DK (3.5 km) skončila Johana čtvrtá, Renča sedmá a Klárka osmá, v HN (3.5 km) byl Danda druhý a Jáchym devátý a mezi nejmenšími dětmi (trať necelý jeden km) skončil Adam druhý, Karda byla sedmá.
 • V neděli v podvečer začal 1. kolem letošní Pardubický zimní pohár. Milda Valenta upořádal hezký noční sprint na golfovém hřišti v Bohdanči. Pěkné podzimní počasí, terén hodně mokrý po sobotním dešti, rychlé tratě zpestřené spoustou jezírek, bažinek a hustníčků. Na startu bylo skoro 70 závodníků. V mužích vyhrál Venda Roudný těsně před svým bratrem Martinem, na třetím místě skončil Tomáš Kos. V ženách byla nejrychlejší Anička Kopecká těsně před Jančou Peterovou, třetí skončila Zuzka Klimpová. Výsledky najdete tady.
 • Byly sestaveny reprezentační týmy na rok 2017. Z našeho klubu jsou v seniorské reprezentaci Jana Knapová (A), Tomáš Kubelka (B) a Petra Hančová (U23). V juniorské reprezentaci je Anna Kopecká, mezi sledovanými závodníky jsou zařazeni Jana Peterová, Ondřej Volák a Jan Rusin.

SVĚT
 • NEW! Vyšlo další číslo občasníku IOF newsletter. Čtěte tady, je tam dost zajímavého.
 • V závodech IOF (MS, ME, SP, WRE) je v této chvílí zakázáno používat hodinky s GPS. Od ledna 2017 dojde ke změně - hodinky s GPS budou dovoleny, pokud nebudou zobrazovat mapu a nebudou používány pro navigační úkoly. Čtěte zde.
 • Armádní mistrovství světa (CISM) se podruhé za posledních pět let konalo v Brazílii (Rio das Ostras). Na startu byla řada závodníků ze světové špičky (celkem startovali závodníci z 25 zemí), bohužel tak jako v posledních letech bez české účasti. Krátká trať a klasika se běžely v blízkosti Região dos Lagos (velmi rychlý otevřený les se střídá s hustníky). V úvodní krátké trati si pro vítězství doběhl letošní vítěz Světového poháru Matthias Kyburz (SUI), více jak minutu za ním zaostal stříbrný Rus Leonid Novikov, třetí byl další Švýcar Martin Hubmann s odstupem necelých dvou minut (4. V. Novikov, RUS, 5. Tsvetkov, RUS, 6. Vaher, EST). V ženách byla nejlepší Ruska Natalia Efimova, stříbro získala Sarina Jenzer (SUI) a bronz Yulia Novikova (RUS). Na klasice získali oba tituly Švýcaři. V mžích opět s přehledem vyhrál Mathias Kyburz, se tříminutovým odstupem byl druhý Frederic Tranchand (FRA), třetí místo vybojoval Timo Sild (EST), který na vítěze ztratil pět minut. Mezi ženami byla nejrychlejší Sarina Jenzer, dvě minuty zpět zůstala druhá Rakušanka Urzula Kadan, sekundu za ní doběhla vítězka krátké trati Natalia Efimova (RUS). V soutěží družstev vyhrálo v mužích Švýcarsko před Ruskem a Polskem, v ženách pak Rusko před Polskem a Švýcarskem. Závěrečné štafety byly v pobřežním městě Búzios ve velmi rychlém terénu na mapě pro sprint (1:5000), ale délky odpovídaly štafetám (muži na úseku 9 km, ženy 6 km), závod sledoval velký počet diváků. V mužích vyhráli Švýcaři (M. Kyburz vybojoval čtvrté zlato) před Ruskem a Polskem, v ženách byly nejlepší Rusky před Polkami, třetí skončila Litva. Webové stránky najdete tady.