ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
so 19. 10. 21:50

NOVINKY ČSOS
19.10.2019
20:03 - Závod Vč. poháru v Radvanicích vyhráli Jana Semerádová a Marek Prášil.
12.10.2019
16:01 - Krátkou trať Vč. poháru (Pecka) vyhráli Martina Zvěřinová a Jan Mrázek.
07.10.2019
10:02 - Zápis z jednání vedení sekce OB 19/2019.
09:36 - Český pohár štafet 2019 - ženy: 1. PHK, 2. ZBM, 3. KAM; H21: 1. ZBM, 2. LPU, 3. PHK.
06.10.2019
23:11 - Českou ligu klubů vyhrál OK 99 Hradec Králové (2. ZBM, 3. SSU).
09:35 - M ČR klubů v Tisu u Blatna vyhrálo družstvo PHK (2. ZBM, 3. LCE), v dorostu KAM a v žactvu Jihomoravská oblast.
05.10.2019
20:32 - M ČR štafet, Tis u Blatna - muži: 1. ZBM, 2. PHK, 3. SSU; ženy: 1. PHK, 2. KAM, 3. LCE.
02.10.2019
22:53 - Sdělení Mapové rady 04/2019.
14:37 - MŠMT na svém webu zveřejnilo Výzvu na program MŮJ KLUB na rok 2020. Systém bude aktivován nejpozději od pondělí 7. října.
09:15 - Ranking na konci září vedou Miloš Nykodým a Denisa Kosová.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- dorost ČR
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2019
- kalendář 2020
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- výsledky závodů
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2020
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
- liveorienteering
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král
Miloš Nykodým

M ČR v OB 2019
13.4. noční (SHK)
18.5. sprint (LPU)
19.5. spr. št. (LPU)
22.-23.6. KT (LTU)
21.-22.9. klas (TJN)
5.10. štaf (PGP)
6.10. klubů (PGP)

Žebříčky, ligy 19
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy, V
Žebříček B-Čechy, Z
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Vč. družstva
Vč.pohár - žactvo j
Vč.pohár - žactvo p
Vč.pohár - do+do
Vč.pohár - veteráni

Budou závody
20.10. Rod. štafety
26.10. Vč.pohár (PHK)
2.11. Vč. pohár (LPU)

Závody za námi
19.10. Vč.pohár (SNA)
12.10. Vč.pohár (NPA)
6.10. MČR klub (PGP)
5.10. MČR štaf (PGP)
28.9. Vč. pohár (ZAM)
21.-22.9. MČR kl (TJN)

Vícedenní 2019
Velikonoce (DKP)
Cena stř. Moravy (KON)
Třemošná (LPM)
Vysočina (CHT)
GP Silesia (AOP)
Bohemia (BOR)
o-adventure (OAV)
Rumcaj. míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých. Čech (LPU)
West cup (NEK)
Interkompas 45 (SJH)

Mez. akce 2019
OB:
5.-7.4. CEYOC (CZE)
8.-11.6. SP (FIN)
27.-30.6. MED (BLR)
6.-12.7. MSV (LAT)
7.-12.7. MSJ (DEN)
12.-17.8. MS (NOR)
27.-29.9. SP (SUI)
26.-29.10. SP (CHN)
LOB:
6.-11.2. ME (TUR)
2.-12.3. Univerziáda (RUS)
20.-24.3. MS (SWE)
20.-24.3. MSJ (SWE)
20.-24.3. MED (SWE)
20.-24.3. MSV (SWE)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
EKP
MFP
OLP
VSP***
ZBP**
Středočeská***
HCE***
KAM***
LBE*
RIC***
ROZ*
ZVO**
DKL***
DOR***
KPY**
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
NEK**
KPM
KRL**
VPM**
Jihočeská***
KRE
KTA**
VCB**
VTA**
OPI***
PCB*
CST*
Ještědská***
BOR**
LDC***
JEN**
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
LIT*
LTP***
PEN
STB**
TUV
Východočeská***
CHC***
HOR**
HOS
JIL**
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH***
SNA*
NPA***
OAV*
TYN**
XPU
Vysočina**
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB*
OSN**
SJI***
TTR**
Moravskoslez.***
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
KRN*
MOV**
OOP***
Hanácká***
ASU***
KON
OOL*
SSU***
ZLH**
AOP***
JPV**
KSU**
UOL***
STE***
Valašská***
HLV
KVS***
SKM**
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM*
TBM***
ADA**
RBK
UBM**
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist


ČR: Další várka oblastních závodů. Rodinné štafety.
Východní Čechy: Oblastní soutěže po sobotě. Vč. pohár pokračoval v Radvanicích. Schůzka klubů Vč. oblasti. Kalendář na rok 2020.
Pardubice: V sobotu v Radvanicích. V neděli Rodinné štafety. Ve středu pokračovala Liga škol.
Svět: PWT. CISM. Světový pohár končí v Číně.
Jak to vidí Béďa na FB


ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Sezóna lyžařského OB 2020 je připravena - termínovka odsouhlasena a zadána do ORIS, registrace probíhá. Termínový kalendář sezóny je definitivně odsouhlasen, opět jsou naplánovány čtyři závodní pohárové víkendy. Podrobnosti najdete v Prováděcích předpisech pro závody LOB v sezóně 2020. Zveřejněn je i Prováděcí předpis k registracím pro sezónu 2020. Na principu registrace se oproti minulým rokům nic nemění, řádná registrace probíhá do 30. 11. 2019, do stejného termínu je třeba vyřešit i případné přestupy a nahlásit hostování pro závody štafet. Podrobnosti na webu sekce LOB.
 • NEW! V sobotu se uskutečnily ve všech krajích ČR akce Lesy České republiky - Den za obnovu lesa. Český svaz orientačních sportů se připojil a na mnoha místech se objevila řada orientačních běžců. Více tady.
 • NEW! Na víkend je připravena další várka o-závodů v oblastech:
  Sobota:
  Společný závod pro tři oblasti (Praha, střední a západní Čechy) uspořádal OK Rakovník. Centrum závodu bylo v základní škole Olešná u Rakovníka. Běžela se krátká trať na mapě Na borech (mapovali Jiří Vištejn a Milan Bílý) v mírně zvlněném terénu, kde byla hustá síť cest, porostově členitý (pro OB to byl zcela nový prostor). Tratě pro více než tisícovku závodníků připravili Petr Bílý a Tereza Šlajchrtová. V žebách to bylo velmi těsné, vítězná Kateřina Mullis (DKP) porazila druhou Barboru Baldrianovou (VSP) o 5 sekund, třetí Marie Kamarytová (VPM) měla ztrátu na vítězku přes tři minuty. V nužích byl první Němec Martin Scheuermann (SSV Planeta Radebeul), o 20 sekund pomalejší byl na druhém místě Ondřej Pospíšil (DKP), 38 sekund ztráty na vítěze měl třetí Vojtěch Illner (DKP).
  Jizerský klub OB Frýdlant připravil klasickou trať Ještědského žebříčku. Skoro 450 závodníků našlo shromaždiště na louce západně od silnice Frýdlant – Višňová. Stavitel tratí Jaromír Mráz měl k dispozici mapu Harta Nad tunelem (mapoval Josef Rančák), běželo se v podhorském terénu. V ženách byla nejrychlejší Kateřina Kašková (CHA), další dvě místy obsadily sestry Martanovy (VLI) se ztrátou 1:47 resp. 2:31 min. V mužích vyhrál Miroslav Kovář (SJC), se ztrátou minuty a půl byl druhý Tomáš Kobr (TJN), o devět sekund horší čas měl třetí Polák Wojciech Pachnik (DOB).
  Radvanice (areál rekultivované výsypky) byly centrem dalšího závodu Východočeského poháru. Hodně kopcovitou zkrácenou klasiku tam uspořádal Start Náchod. Přes 800 závodníků čekaly tratě z dílny Zdeňka Sokoláře, který byl spolu s Tomášem Leštínským a Janem Kubátem i autorem mapy Žaltman – Bílý kůl, na které se běželo. Závodníky čekal kopcovitý podhorský terén s těžkou podložkou, kde byly četné porostové detaily, množství prořezávek ztěžujících běh, střední hustota sítě cest, občasný výskyt kamenů a skal a v horní části pozůstatky opevnění. V ženách si pro vítězství doběhla Jana Semrádová (CHC), která o půl minuty porazila druhou Lucii Vítkovou (PHK), třetí se ztrátou necelých čtyř minut skončila Marta Fenclová. V mužích byl první Marek Prášil (SJI), 54 sekund zpět zůstal na druhém místě Jonáš Fencl (LPU), třetí skončil dorostenec Jakub Chaloupský (+1:27).
  V Jihomoravské oblasti se běžela klasická trať (počítala se i do oblastních soutěží Valašské oblasti). Závod uspořádal KOB ALFA Brno v Uhřicích (okr. Hodonín). Běželo se na mapě Ryndovka, kterou mapovali Libor Adámek a Vojta Florián. Tratě pro více než 550 přihlášených závodníků postavil Vojtěch Florián. V ženách vyhrála dorostenka Markéta Mulíčková (ABM), která o 17 sekund porazila Adélu Indrákovou (ZBM), třetí byla další dorostenka Michaela Dittrichová (SKM) se ztrátou na vítězku více než tři minuty. Závod mužů ovládli zkušení závodníci vyhrál David Vedra (TBM), který o 44 sekund porazil Jiřího Novotného (TZL), třteí skončil Luděk Finstrle (ZBM) se ztrátou necelých čtyř minut.
  V Hanácké oblasti byly dva závody, oba uspořádal SK SKI-OB Šternberk v Řídeči (Hostinec u Zlatého potoka). Dopoledne se běžela žebříčková krátká trať na mapě Lískovec v členitém terénu s porostovými a terénními detaily, tratě pro více než 400 závodníků připravili Petr Skyva a Jaroslav Neumann. V ženách vyhrála Magdalena Hájková (LCE), minutu a půl ztráty měla druhá Karolína Bořánková (KAM), třetí Markéta Bídová (UOL) měla ztrátu necelých pět minut. V mužích byl první Daniel Hájek (ZBM), minutu a půl ztráty měl druhý Martin Poklop (SSU), třetí skončil Pavel Rychlý (KRN) s odstupem pět a půl minuty za vítěze, Stejní stavitelé tratí připravili na odpoledne závod Hanáckého žebříčku štafet, na který bylo přihlášeno přes 60 štafet.
  Neděle:
  Praha a střední Čechy mají další závod svých oblastních soutěží v Kostelci nad Černými lesy. Místní TJ Sokol spolu SK GORDIC Praha Kačerov tam připravili pro téměř 800 přihlášených závodníků sprint v historické části města a v okolí zámku. Zdeněk Koč připravil mapu s názvem Memoriál kpt. Karla Pavlíka, na které i sám postavil tratě.
  OK Rakovník pořádá další krátkou trať v Olešné u Rakovníka, ta se ale počítá jen do oblastních soutěží v Západočeské oblasti, proto je i menší počet přihlášených než v sobotu (necelých 250). Poběží se v bývalém vojenském prostoru, kde jsou četné jámy a zákopy na mapě Na Kokrdech (autoři Milan Bílý a Jiří Vištejn), tratě opět postavili Petr Bílý a Tereza Šlajchrtová.
  V Ještědské oblasti proběhne krátká trať, kterou pořádá SOK TJ Turnov. Centrum je v Alšovicích (sál sokolovny), poběží se na mapě Dupanda 2016 (revize 9/2019) ve středně kopcovitém terénu s výskytem starých břidlicových lomů s vysokými skalními stěnami. Stavitelem tratí je Martin Šritr, přihlášeno je skoro sedm stovek závodníků.
  Informace o všech závodů najdete v IS ORIS.
 • NEW! V neděli jsou Rodinné štafety - 27. ročník neoficiálního mistrovství ČR rodinných klanů. Dvojici pořadatelů Karel Haas a Jan Kaplan se přihlásila stovka štafet. Centrum závodu je v areálu sboru dobrovolných hasičů v Brumbárově u Kostelce nad Orlicí. Poběží se v proměnlivém lese ("letecké pasáže" vysokého lesa s borůvčím; zavřené, mapově rozhodně ne snadné, světlezelené pasáže; několik hodně podmáčených údolí s kratšími prudkými svahy s relativním převýšením cca 20 - 25 m s řadou vodotečí, bažinek, vývratů apod..), kde je hodně borůvčí i trávy, ale žádné ostružiny. První úsek má délku tratě 5,3, druhý 1,7 km a třetí 7,9 km, vše na mapě Bludný kořen 27, závodníky čeká i nějaké mapové překvapení. Loňské vítězství obhajují Křivdovi (CHC). Web závodu je tady.
 • NEW! Bodování klubů podle výsledků o-talentů. Podle hospodářských směrnic svazu se finanční příspěvky na talenty poskytují podle bodů, které se získávají na M ČR a v dlouhodobých soutěžích (dorost a junioři). Jak to dopadlo v letošním roce? Stejně jako v předchozích dvou letech získali nejvíce bodů talenti LPU, za námi pak jsou ZBM, KAM a PHK. Tyto čtyři kluby nasbírali přes 100 bodů, letos se o větší bodové zisky podělilo daleko více klubů než v předchozích letech. Zajímavá je i časová řada těchto bodů od roku 1999, najdete ji spolu s výpočty letošního roku tady.
 • NEW! Tradiční testování LOB (dospělí i mládež) proběhne o víkendu v Jablonci nad Nisou (Kolečko – Břízky). Na programu jsou v pátek pro mládež testy silových předpokladů, pak je program pro všechny - v sobotu dopoledne výběhy, odpoledne soupaže a v neděli program zakončí kros.
 • NEW! Na letošní o-šampionáty zavítala dopingová kontrola. Na M ČR na klasice v Janově nad Nisou byly výsledky všech čtyř kontrolovaných závodníků negativní, výsledky z M ČR štafet v Tisu u Blatna ještě nedošly.
 • Čtvrtá část srovnávacích testů mládeže (první tři byly na přelomu srpna a září) proběhla v sobotu v Pardubicích (Městský atletický stadión a ZŠ Staňkova). Přijelo 150 starších žáků, dorostenců a juniorů, kteří běželi nejdříve 3000 m, pak byly testy v učebně (teoretický OB a test pozornosti), vše pak bylo zakončeno O-400 m (kombinace zapamatování + zákresu kontrol na čistou mapu a běhu = závodník absolvoval: 400 m běh – zákres – 400 m – zákres – 400 m – zákres – 400 m – zákres – 400 m; celkem 5 x 400 m běh a 4 x zákres). Srovnávacích testů mládeže se během 4 termínů zúčastnilo dohromady 258 zájemců o členství v TSM pro příští rok! Přehled dosažených výsledků v běhu na 3000 m najdete zde.
 • O víkendu pokračovaly oblastní závody, běželo se jich celkem 14.
  Sobota:
  Praha a střední Čechy: Skoro 900 závodníků zavítalo na další závod Manufaktura Pražského žebříčku a Středočeského žebříčku, který uspořádal Klub orientačního běhu TRETRA PRAHA s centrem ve sportovním areálu Hradešín. Běžela se krátká trať na mapě Hradešín (mapovali: Ondřej Měšťan, Kateřina Zajícová, Víťa Zajíc) v lehce zvlněném terénu, kde byla středně hustá síť komunikací, smíšený a jehličnatý les, v údolích pak menší kamenité pasáže. Tratě postavil Jakub Ransdorf. V ženách s přehledem vyhrála Barbora Vyhnálková (RIC), která skoro o tři minuty porazila druhou Moniku Rollier (PHK) a skoro o čtyři minuty třetí Petru Snížkovou (DKP). V mužích s velkým náskokem vyhrál Batiste Rollier (PHK), druhý Martin Janda (DOB) za ním zaostal skoro 6 minut, třetí František Pašek (KAM) byl ještě o půl minuity pomalejší.
  Jižní Čechy: První etapa kultovního Vodňanského kapra přilákala necelých pět stovek závodníků. Klasická trať pořádaná TJ Sokol Pražák měla centrum na koupališti na západním okraji obce Krajníčko. Tratě postavil Jan Pecka na mapě Helfenburk (mapovali Radim Ondráček a Zdeněk Janů, revizi udělala Mirka Vejvodová) v terénu, kde byl členitý lesní hřeben, v jižní a střední části s množstvím skalních výchozů, věží a kamenných polí, střídající se pasáže průběžného jehličnatého a listnatého lesa, prudší svahy v okolí zříceniny hradu Helfenburk. V ženách s přehledem vyhrála Barbora Baldrianová (VSP), šest minut ztráty měla druhá Markéta Thořová (TUR), dalších šest minut zpět byla třetí Jitka Svobodová (VSP). Také v mužích byla rozdíly mezi nejlepšími velké. Vítěz Ctibor Sysel (PGP) porazil svého klubového kolegu Luboše Matějů o pět a půl minuty, třetí Vojtěch Illner (DKP) měl ztrátu skoro 10 minut.
  Západní Čechy: Byly připraveny dva závody. Dopoledne uspořádal OK Lokomotiva Plzeň žebříčkový závod na krátké trati s centrem v Kamenném Újezdě. Více než dvě stovky závodníků čekal zvlněný terén, většinou velmi dobře průběžný les s velkým množstvím terénních útvarů, vzniklých zejména těžbou (lomečky, jámy, kupky); místy byly hustníkové pasáže či ostružinový podrost. Tratě na mapě Mourovka postavil Václav Bohuslav. V ženách byla nejlepší Vendula Bouchalová (VPM), druhá Dagmar Biersaková (KRL) za ní zaostala o čtyři minuty, třetí Monika Žandová (SKV) osm minut. Také vítězství v mužích putovalo do rodiny Bouchalovi, Jirka si odnesl první místo. Za ním skončili dva dorostenci - Ladislav Čepička (LPM), který zaostal za vítězem 1:16 min., Lukáš Richtr (VPM) měl ztrátu skoro čtyři minuty. Večer pak připravil Klub orientačních sportů Slavia Plzeň mistrovství oblasti v nočním OB. Centrem byl kulturní dům Záluží, běželo se v mírně zvlněném, velmi dobře průběžném terénu, s hustou sítí cest, z malé části tam byly i pozůstatky po těžbě. Tratě pro necelou stovku závodníků postavil na mapě Záluží Tomáš Kamaryt. Ženy nestartovaly, v mužích vyhrál Ondřej Pova (KRL).
  Východní Čechy: Skoro tisícovka závodníků běžela krátkou trať Východočeského poháru, kterou velmi pěkně uspořádal SK LOB Nová Paka. Centrem byla Pecka (louka nad městem u hradu Pecka). Mapa Pecka 2019 (autor: Zdeněk Sokolář, aktualizace Jiří Novák) zachycovala členitý, kopcovitý a většinou dobře průběžný terén, kde byla kamenitá podložka s množstvím drobných skalních útvarů. Tratě postavili Zuzana a Jiří Novákovi. V ženách s převahou vyhrála Martina Zvěřinová (LPU), která za sebou nechala o 1:43 min. dorostenku Annu Karlovou (JIL), třetí skončila z odstupem více než čtyř minut Pavla Udržalová (LPU). V mužích to bylo vyrovnanější, vyhrál Jan Mrázek (SJC), 28 sekund za ním na druhém místě zaostal další závodník SJC Jan Beneš, ještě o 11 sekund pomalejší byl Tomáš Novotný (PHK).
  Vysočina: Klasickou trať Ligy Vysočiny připravil Sportovní klub OK Jihlava. Skoro tři stovky závodníků čekala mapa Roháč – východ (hlavní kartograf Zdeněk Rajnošek) ve zvlněném vysočinském lese, který byl porostově velmi různorodý (hustníky, paseky). Tratě postavil Petr Kaňák. V ženách kralovala s velkým náskokem Kamila Gregorová (CTB), deset minut za ní zaostala druhá Michaela Šrámková, třetí skončila Taťána Slámová (OSN). Z hodně dlouhé tratě mužů si jasné vítězství odnesl Jan Krejsa (CHT), skoro 9 minut za ním zaostal na druhém místě Pavel Novák (CTB), dvacet sekund za ním doběhl na třetím místě Tomáš Matras (CHT).
  Moravskoslezský kraj: Běžely se dva závody. Oba uspořádal v Polsku UKS Sparta Czyżowice ve spolupráci s SKOB Frýdek-Místek, tratě obou závodů postavil Tomasz Jurczyk. Dopoledne se běžela krátká trať na mapě Nieboczowy v terénu s mírným převýšením s četnými roklemi (terén ještě nikdy nebyl použit pro OB). Centrem byl Wiejski Dom Kultury Nieboczowy. V ženách byla nejlepší Jana Gebauerová (ZBM), minutu a půl za ní zaostala na druhém místě Polka Malwina Drągowska, třetí Markéta Sabelová (TRI) měla ztrátu dvě minuty. V mužích poměrně jasně vyhrál Pavel Rychlý (KRN), dvě minuty za ním byl druhý Vojtěch Matuš (VRB), další minutu pak třetí Jan Kopáček (CHT). Odpoledne pak byl sprint (centrum Rodzinny Park Rozrywki “Trzywzgórza”), připravena byla mapa Wodzisław - Trzy Wzgórza v parkovém terénu s hlubokými roklemi a k němu přiléhající sídliště. V ženách stejně jako krátkou trať vyhrála Jana Gebauerová (ZBM), půl minuty za ní byla na druhém místě Markéta Sabelová (TRI), třetí Pavlína Rychlá (KRN) měla ztrátu přes dvě minuty. V mužích byl první Vojtěch Matuš (VRB), 48 sekund zpět byl druhý Marek Haltof (TRI), jen o sekundu pomalejší byl třetí Martin Kovařík (SIT).
  Hanácká oblast: Další závod podzimního Hanáckého žebříčku uspořádal Oddíl orientačního sportu Sportovního klubu Prostějov s centrem ve Sportovním areál Bouzov, běžel se sprint. Skoro 450 závodníků čekala mapa Trojský kůň (mapovali Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů), stavitel tratí Jiří Otrusina měl k dispozici kopcovitý terén, kde byla 1/3 vesnická zástavba (asfalt), 1/3 zámecký park a 1/3 les. V ženách naprosto suverénně vyhrála Lenka Poklopová (SSU), Barbora Stoklasová (PLU) na druhém místě na ní měla ztrátu skoro tři minuty, Adéla Binarová (UOL) na místě třetím skoro čtyři minuty. V mužích si pro první místo doběhl bratr vítězky žen Martin (SSU), necelou minutu zpět zůstal na druhém místě Petr Horvát (TBM), přes tři minuty ztráty měl třetí Jakub Jílek (KSU).
  Valašská oblast: Krátkou trať oblastního žebříčku připravili pořafatelé z OB Vizovice. Skoro 300 závodníků čekalo centrum na fotbalovém hřišti v obce Újezd. Martin Sadílek postavil tratě v podhorském lese valašského charakteru, který byl porostově pestrý, na mapě Kosmatá. V ženách byla první dorostenka Michela Dittrichová (SKM), jen pět sekund za ní zaostala druhá Eva Pekárková (TZL), třetí Barbara Vavrysová (LCE) ztratila na vítězku skoro šest minut. Z tratě mužů si vítězství odnesl Jan Kolárik (TZL), za ním skončili dva závodníci LCE Johan Vavrys a Štěpán Mudrák se ztrátou 51 resp. 62 sekund.
  Jihomoravská oblast: Základní škola v Březině byla centrem dalšího závodu Jihomoravské ligy. Běžela se krátká trať, kterou uspořádal SK Žabovřesky, staviteli tratí byli Petra Koporová a Daniel Hájek, přes 400 závodníků běželo na mapě Březina (autor Petr Matula) v členitém terénu s terénními i porostovými detaily a pozůstatky po těžbě. V ženách si pro vítězství doběhla Hana Hlavová (KON), druhá byla Anežka Hlaváčová (TBM) se ztrátou minuty a půl, třetí Tereza Korpasová (TBM) měla ztrátu na vítězku přes čtyři minutry. V mužích vyhrál Vít Koštejn (DOK), který porazil o 1:06 min. Radovana Čecha (TBM), ještě o osm sekund pomalejší byl třetí Michal Jirásek (SHK).
  Neděle:
  Praha a střední Čechy: Oddíl OB Kotlářka pozval závodníky do Nedamova u Dube (autokemp), kde se na mapě Zahájí 2019 běžela klasická trať. Šárka Svobodná a Vladimír Třebický postavili tratě v členitém terénu, kde byly skalnaté hřbety a údolí (pískovec), převážně tam byl dobře průchodný les, ale i oblasti s náletovými porosty. Na startu bylo přes osm stovek závodníků. V ženách vyhrála stejně jako v sobotu Barbora Vyhnálková (RIC), s dvouminutovou ztrátou byla druhá Iveta šístková (LPU), která o dvě sekundy porazila třetí Lucii Luštickou (TUR). Také v mužích byl stejný vítěz jako v sobotu, vyhrál Baptiste Rollier (PHK), který o 15 sekund porazil druhého Jana Procházku (PGP), na třetím místě doběhl Martin Luštický (ZUR) se ztrátou dvě a půl minuty.
  Jižní Čechy: Druhá etapa Vodňanského kapra (zkrácená trať) se běžela na mapě Paníhájek, ostatní parametry závodu byly stejné jako u sobotní první etapy. Startovalo se handicapově podle výsledků sobotního závodu. V ženách celkově udržela první místo Barbora Baldrianová (VSP), druhá skončila Markéta Thořová (TUR), na třetí místo se probojovala nejlepším časem v neděli Martina Bochenková (DKP). V mužích udržel první místo Ctibor Sysel (PGP), o druhé místo se finišovalo, těsně lepší byl Jakub Veselý (PGP), třteí skončil Vojtěch Illner (DKP).
  Západní Čechy: Sprint, který uspořádal Klub orientačních sportů Slavia Plzeň (centrum: Plzeň, Sylván) proběhl v příměstském lese a městské zástavbě na mapě Zámeček. Tratě pro skoro dvě stě závodníků postavil Aleš Hejna. V ženách byla nejlepší Dagmar Biersaková (KRL), dvě a půl minuty za ní skončily na druhém a třetím místě Monika a Marcela Žandovy (SKV). Na trati mužů byl nejrychlejší starší žák Šimon Stehlík (LPM), necelou minutu za ním byl dorostenec Oldřich Kohoutek (BSO), třetí pak Petr Stehlík (LPM).
  Výsledky všech závodů najdete v IS ORIS.
 • Českým šampionátům kralovi Křivda a Král - to je rekapitulace medailové úspěšnosti jednotlivců na letošních českých šampionátech v orientačním běhu. Čtěte zde.
 • Dokument České televize z Mistrovství ČR štafet a klubů v OB v Tisu u Blatna najdete na webové adrese.
 • Nadace orientačního běhu vypsala další ročník výběrových řízení pro grantový program Sportovních center dětí 2020 a pro program Sportovních center mládeže 2020 v OB. Zadávací dokumentaci najdete na webových stránkách Nadace OB.
 • Co je nového v kalendáři závodů na rok 2021 si můžete přečíst v článku na webu sekce OB.
 • Podívejte se na první díl pozvánky na Mistrovství světa v orientačním běhu 2021 - tady.
 • Byl vydán říjnový Newsletter ČSOS - čtěte tady. Najdete v něm vše podstatné, co se událo v českém OB v měsící září, i to, co čeká v dalším období.
 • Českou ligu klubů 2019 vyhrál OK 99 Hradec Králové před SK Žabovřesky Brno a SK Severka Šumperk (4. OK Lokomotiva Pardubice, 5. Slovna Luhačovice, 6. Tesla Brno). V dorostu byl nejlepší tým SK Žabovřesky Brno. Konečné výsledky najdete zde.
 • Skončil Český pohár štafet. Celkem se běželo sedm závodů, hodnotily se tři nejlepší výsledky z prvních šesti závodů a k tomu výsledek na M ČR štafet. A právě výsledky štafetového šampionátu dost výrazně promluvily do konečného pořadí. V ženách vyhrála štafeta PHK se 132 body, šest bodů zpět byla štafeta ZBM, která jen o jediný bod porazila KAM (4. SSU, 5. CTB, 6. LCE, 7. LPU, 8. PGP). V mužích byla jasně první štafeta ZBM (226 bodů), druhá štafeta LPU měla o 18 bodů méně, třetí PHK získala 200 bodů (4. SSU, 5. TBM, 6. LCE, 7. LPU B, 8. DOK). Kategorie dorostenek byla velmi vyrovnaná, mezi prvním třemi byl rozdíl pěti bodů - 1. PHK, 2. ZBM, 3. TUR. V dorostencích o vítězství ZBM před PGP rozhodl jediný bod, třetí skončila štafeta DKP. Konečné pořadí najdete tady.
 • Vyjde O-kniha 2019. Již podruhé Český svaz orientačních sportů vydá O-knihu (ročenku ČSOS za rok 2019). Vyjde v pátek 6. prosince a vy již nyní si ji můžete objednat. Reportáže, analýzy, řada map a statistik, výsledky všech důležitých závodů, ale také řadu zajímavostí. Více na webu ČSOS.
 • Seminář trenérů a rozhodčích se letos uskuteční se uskuteční v Jablonci nad Nisou (přednášky ve Spolkovém domě v Jablonec nad Nisou, ubytování v Domově mládeže SŠ řemesel a služeb ve Smetanově ulici) v termínu 22. – 24. listopadu. Seminář nabídne přednášky jak pro trenéry, tak pro rozhodčí, přičemž některé budou společné. Ze společných přednášek jmenujme představení nového sprintového klíče a metodického portálu, který vzniká na popud metodické rady a v budoucnu by měl trenérům a rozhodčím usnadnit práci. Pro trenéry pak bude připravena obsáhlá přednáška o psychologických aspektech v orientačním běhu a o náročném období přechodu z juniorské do seniorské kategorie. Zajímavá témata čekají i na rozhodčí. Organizátoři MČR na krátké trati se podělí se svými zkušenosti z pořádání tohoto závodu, kdy byla poprvé použita nová koncepce rozdělení závodních prostorů a Daniel Wolf seznámí účastníky s problematikou televizních přenosů v OB. V IS ORIS byly spuštěny přihlášky na tento seminář.
 • Na přelomu listopadu a prosince se uskuteční IOF Advisor clinic. Účast na dvoudenním semináři je jedním z požadavků pro získání akreditace IOF Event Advisor. Celkové náklady na seminář jsou dost vysoké - 2000 Kč, ČSOS tento seminář podporuje a přispěje proto svým přihlášeným členům 50 %, pokud doloží adekvátní pořadatelskou praxi a zájem o pořádání v letech budoucích na pozici národních kontrolorů, EA nebo SEA. Více na webu sekce OB.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! V IS ORIS jsou průběžné výsledky Východočeského poháru žactva - podzim, Východočeského poháru dorostu a dospělých a Východočeského poháru veteránů po závodě v Radvanicích.
 • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva je i po 17. kole stále v čele jasně PHK, na druhém místě je JIL a třetí LPU (4. SJC, 5. SRK, 6. SHK, 7. STH, 8. VRL, 9. ZAM, 10. LTU). Kompletní výsledky jsou zde.
 • NEW! Radvanice (areál rekultivované výsypky) byly centrem dalšího závodu Východočeského poháru (17. kolo). Hodně kopcovitou zkrácenou klasiku tam uspořádal Start Náchod. Přes 800 závodníků čekaly tratě z dílny Zdeňka Sokoláře, který byl spolu s Tomášem Leštínským a Janem Kubátem i autorem mapy Žaltman – Bílý kůl, na které se běželo. Závodníky čekal kopcovitý podhorský terén s těžkou podložkou, kde byly četné porostové detaily, množství prořezávek ztěžujících běh, střední hustota sítě cest, občasný výskyt kamenů a skal a v horní části pozůstatky opevnění. Běželo se za krásného babího léta. V ženách si pro vítězství doběhla Jana Semrádová (CHC), která o půl minuty porazila druhou Lucii Vítkovou (PHK), třetí se ztrátou necelých čtyř minut skončila Marta Fenclová. V mužích byl první Marek Prášil (SJI), 54 sekund zpět zůstal na druhém místě Jonáš Fencl (LPU), třetí skončil dorostenec Jakub Chaloupský (+1:27). Výsledky najdete na stránce závodu v IS ORIS.
 • NEW! V sobotu na shromaždišti závodu v Radvanicích proběhla schůzka zástupců klubů Vč. oblasti. Na programu bylo projednání kalendáře Vč. poháru na rok 2020 (tady), nominace na Shromáždění sekce OB 7. 12. 2019 v Brně (z oblasti posíláme 6 delegátů - Lubomír Macháček, Adam Zitka, Jan Netika, Petr Klimpl, Jan Rusin a Viktor Mutinský) a zjištění zájmu o školení R3 (22. - 23. 2. 2020) - zájem je, školení bude.
 • NEW! Zakreslete si postupy ze závodu u Pecky - tady.
 • Nádherné podzimní počasí (babí léto) přivítalo téměř tisícovku závodníků na krátké trati Východočeského poháru, kterou uspořádal SK LOB Nová Paka. Pěkným centrem byla louka u hradu Pecka. Mapa Pecka 2019 (autor: Zdeněk Sokolář, revize Jiří Novák) zachycovala členitý, kopcovitý a většinou dobře průběžný terén, kde je kamenitá podložka s množstvím drobných skalních útvarů. Moc pěkné tratě postavili Zuzana a Jiří Novákovi. Organizačně vše klapalo, závod se většině závodníků určitě líbil. V ženách s převahou vyhrála Martina Zvěřinová (LPU), která za sebou nechala o 1:43 min. dorostenku Annu Karlovou (JIL), třetí skončila z odstupem více než čtyř minut Pavla Udržalová (LPU). V mužích to bylo vyrovnanější, vyhrál Jan Mrázek (SJC), 28 sekund za ním na druhém místě zaostal další závodník SJC Jan Beneš, ještě o 11 sekund pomalejší byl Tomáš Novotný (PHK). Výsledky najdete na stránce závodu v IS ORIS.
 • Další ročník Zimní hradubické ligy zná svůj program. Proti minulým rokům došlo k určitým změnám: 24. 11. Klokan kros (SHK), 22. 12. Vánoční sprint (PHK), 12. 1. Městský sprint Pardubice (LPU), 26. 1. Delší městský sprint (SHK), 9. 2. Krátká trať (PHK), 23. 2. Krátká trať (SHK), 8. 3. Krátká trať (LPU).

PARDUBICE
 • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva je po 17 kolech naše žactvo na 3. místě za PHK a JIL.
 • NEW! Les nad Radvanicemi byl v sobotu dějištěm dalšího závod Východočeského poháru. Start Náchod tam pořádal kopcovitou klasickou trať, na které běželo přes 140 závodníků LPU. A vedli si docela dobře. V ženách byla Marta Fenclová třetí, v mužích v H21C skončil Jonáš Fencl druhý a Petr Zvěřina čtvrtý (trať tréninkově běžela i Martina Zvěřinová, na 16. místě porazila řadu mužů), v H21D byl Tomáš Procházka třetí. V žákyních v D10N skončila Johana Stryková sedmá, v D10C byla Ema Nožičková čtvrtá, Hana Fenclová, Terka Macháčková, Majda Froschová a Monča Munzarová se seřadily na 6. - 9. místě, v D12C skončila Karda Pipková druhá a Saša Ticháí devátá, v D14C obsadila Klára Haasová třetí místo, Anežka Sádovská byla čtvrtá a Lucka Skořepová sedmá. V žácích v H10C vyhrál Maty Kroupa, Štěpán Kárník tam byl šestý, v H12C skončil Vítek Frosch pátý a v H14C skončil Ondra Šípek druhý a Vojta Vališ pátý. V dorostu v H16 byli Fíla Haas a Vojta Váňa na 2. a 3. místě (7. Míša Krpata), v H18 vyhrál Vojta Šišma. Ve veteránkách v D35C skončila Pavla Švíglerová třetí (7. Renata Haasová, 9. Dana Mrskočová), v D35D byla Zuzka Krpatová pátá (10. Bára Kadaňová), v D45C obsadila Renata Čermáková třetí příčku (6. Jana Juračková, 9. Jitka Demlová, 10. Táňa Pipková), třetí byla i v D55C Iva Lehárová (10. Jiřka Novotná) a v D55D skončila Olina Smrčková druhá. Ve veteránech v H35C vyhrál Petr Šabatka před Oldou Vodičkou (7. Jarda Vávra), v H35D byl první Pavel Hovorka, v H45C obsadila trojice Petr Valach, Jirka Belej a Petr Fencl 5. - 7. místo, v H55C byli Pavel Štěrba, Vašek Farář a Mirek novontý na 5. - 7. místě (9. Olda Kološ), v H55D vyhrál Miloš Lulay před Vláďou Víchou (4. Béďa Sáňka), v H65C byl Vašek Mrštík devátý, v H65D vyhrál Jarda Fridrich a v H70C obsadil Pepa Málek devátou příčku.
 • NEW! 27. ročník Rodinných štafet je na pořadu v neděli. Pořadatelské duo Karlos a Kipli pozvalo účastníky do Brumbárova, kde je centrum v areálu místního sboru dobrovolných hasičů. Přihlášeno je 34 štafet v kategorii LPU, loňské vítězství obhajují Roudní.
 • NEW! Ve středu pokračovala Liga škol v orientačním běhu druhým závodem s centrem na rohu studáneckého lesa (ulice V Zahrádkách a K lesu). Dopolední déšť ustal v poledne, ale bohužel se projevil v účasti, když se na start nedostavilo přes 50 přihlášených dětí, nakonec jich běželo 150. V jednotlivých kategoriích vyhráli - D10: Monika Munzarová, D12: Ema Nožičková, D14: Klára Chrbolková, H10: Matěj Kadaně, H12: Matyáš Kroupa a H14: Filip Haas.
 • Říjnové číslo Jantaru má 20 stran. Najděte v něm reportáže z českých šampionátů, které se uskutečnily na přelomu září a října (klasika, štafety a družstva), článek z Juniorského evropského poháru, výsledky prvního závodu jubilejního 50. ročníku Ligy škol v orientačním běhu a články z dvou závodů Vč. poháru (z toho u Pecky je i fotka na titulní straně). Pochopitelně nechybí ani tradiční rubriky (Pět otázek, program, střípky). Obsah čísla najdete tady.
 • Iveta Šístková doběhla na klasice v Nedamově (Pražský žebříček) druhá v ženách.
 • Další závod Východočeského poháru (16. kolo) měl centrum na louce pod hradem Pecka (pořádal SK LOB Nová Paka), za krásného teplého slunečného počasí se běžela krátká trať. Na startu bylo přes 170 závodníků LPU a vedli si dobře. V ženách v D21C vyhrála Martina Zvěřinová, Pavla Udržalová byla třetí, Marta Fenclová čtvrtá a Marta Lučanová osmá, v D21D obsadily Markéta Držková a Zuzana Klimplová 2. a 3. místo. V mužích v H21C ve velmi početné konkurenci si nejlépe vedl Petr Zvěřina, který obsadil 15. příčku, v H21D vyhrál Tomáš Procházka a Kuba Kutílek byl třetí. V žákyních v D10N skončila Anička Kroupová čtvrtá (8. Markéta Zitková, 10. Nina Zvěřinová), v D10C byla Monča Munzarová čtvrtá a Hana Fenclová sedmá, v D12C obsadila Karda Pipková druhé a Kačka Švíglerová osmé místo, v D12D ve svém prvním závodě vyhrála Bára Sluková, v D14C skončila Klára Haasová třetí, Ema Vošahlíková pátá, Lucka Skořepová šestá a Natka Losmanová desátá. V žácích v H10N vyhrál Ondra Lučan, v H10C byl Maty Kroupa čtvrtý, David Maloch šestý a Matěj Lučan desátý, v H14C skončili Ondra Šípek a Patrik Stohanzl na 5. a 6. příčce. V dorostu doběhla v D16 Johanka Vodičková druhá (6. Hana Petrásová), v D18 byla Berenika Držková třetí, v H16 obsadil Vojta Váňa druhé místo (5. Matyáš Obereiter) a v H18 skončili Vojta Šišma a Honza Vališ na 2. a 3. místě. Ve veteránkách byla v D35C Pavla Švíglerová sedmá, v D35D se Eva Kokaislová, Simča Petrásová a Eva Kašparová seřadily na 2. - 4. místě (9. Radka Zitková, 10. Bára Kadaňová), v D45C byla Táňa Pipková třetí (8. Jana Juračková, 9. Jitka Demlová), v D45D vyhrála Katka Štichhauerová (5. Eva Roudná, 9. Jana Valachová), v D55C obsadily Laďka Víchová a Jiřka Novotná 2. a 3. místo a v D65C byla Stáňa Kellnerová čtvrtá. Ve veteránech byl v H35C třetí Petr Šabatka (9. Aleš Jirásek), v H35D obsadil Jirka Kuhn také třetí místo (5. Tomáš Kokaisl), v H45C byl Petr Valach čtvrtý (6. Petr Fencl, 8. Jirka Belej), v H55C skončili Vašek Roudný a Mirek Novotný na 6. a 8. místě, v H55D byl Miloš Lulay třetí (5. Vláďa Vícha, 6. Béďa Sáňka), v H65C skončili Milan Třasák a Vašek Mrštík na 4. a 5. místě a v H65D byli na prvních dvou místech Petr Klimpl a Jarda Fridrich.
 • Osm dorostenců a juniorů se v sobotu zúčastnilo Srovnávacích testů mládeže, které proběhly na Městském atletickém stadiónu na Dukle. Na programu byl běh na 3000 m, testy z teorie a také speciální test o-400 (běh na dráze a překreslování do mapy). Časy z trojky - H16: D. Štichhauer 10:21, Fejfar 10:22, Haas 10:37, Krpata 10:54; D16: Fejfarová 12:25; H18: Paleček 9:36, Pipek 10:46; H20: V. Roudný 10:43.
 • Ve středu proběhlo 1. kolo jubilejního (!!!) 50. ročníku ligy škol v orientačním běhu v lese na Studánce. Závodu se zúčastnilo 156 dětí z 11 škol, což bylo vzhledem k hodně proměnlivému počasí úspěchem. A kdo byl v jednotlivých kategoriích nejlepší? D10: Hana Fenclová, H10: Matěj Kadaně, D12: Tereza Šmidová, H12: Matyáš Kroupa, D14: Karolína Pipková, H14: Matyáš Oberreiter. Výsledky najdete tady. Druhé kolo se poběží ve středu 16. října na Dubině.
 • V České lize klubů skončili naši dospělí těsně čtvrtí (stejně jako loni), dorost se hodně pohoršil - po loňském vítězství letos až 12. příčka.
 • V konečných výsledcích Českého poháru štafet si výborně vedli muži, kteří skončili na 2. a 7. místě. Do desítky se ještě dostaly ženy (7.) a dorostenky (10). Výsledky - D21: 7. LPU A, 12. LPU B, 15. LPU C; H21: 2. LPU A, 7. LPU B, 15. LPU C, 32. LPU D, 66. LPU E; D18: 10. LPU A, 19. LPU B; H18: 11. LPU A, 17. LPU B, 30. LPU C.

SVĚT
 • NEW! PWT China tour 2019 má letos dvě části rozdělené závody Světového poháru v Guangzhou. Na startu budou závodníci z 25 zemí _mezi nimi i čeští závodníci), od mistrů světa až po mladé vycházející hvězdy. První akcí ještě před SP byl sobotní sprint v Rizhao (současně to byl i Asijský pohár). V mužích byl první Švéd Max Peter Bejmer, na dalších dvou místech na stupních vítězů skončili Riccardo Scalet (ITA) a Yannick Michiels (BEL), šestý doběhl Vojtěch Král. V ženách byla nejlepší Ruska Galina Vinogradova, další místa obsadily Natalia Gemperle (RUS) a Maija Sianoja (FIN), za nimi na 4. a 5. místě doběhly Tereza Janošíková a Denisa Kosová.
  Po skončení závodů Světového poháru jsou připraveny čtyři závody - 2. 11. sprint, Chongqing (Muzeum historického průmyslu), 5. 11. sprint, Peking (Růžová zahrada), 7. 11. sprint, Peking (Expo Park), 9. 11. Sprint, Langfang. Více na webu PWT.
 • NEW! CISM - armádní mistrovství světa se letos koná v Číně s centrem ve Wu-chanu (jak je v posledních letech zvykem tak bohužel bez české účasti). V neděli je v Qinglongshanu krátká trať. Následující den se běží klasika v Bafenshanu a ve středu jsou závěrečné štafety. Na startu je i celá řada špičkových závodníků. Web CISM najdete tady.
 • NEW! Letošní Světový pohár v orientačním běhu čeká v závěru října vyvrcholení - na poslední sérii totiž vyrazí kompletní světová špička do jihočínské provincie Guangdong. Ani na šestičlenné soupisce českého týmu nechybí nikdo z nejlepších, a tak lze očekávat další divácky zajímavé kolo! Zabojovat o TOP10 v hodnocení SP a ještě něco vydolovat ze skvělé podzimní formy se v Číně pokusí Denisa Kosová (aktuálně 12. v SP). Na zajímavém 20. místě je i Tereza Janošíková, která byť nestartovala v individuálních závodech na MS, dokázala získat už 117 bodů. Ze Švýcarska odjížděla s medailí a 7. místem a určitě bude mít chuť tuto skvělou bilanci ještě rozšířit. Třetí do party pak bude Vendula Horčičková (24. v SP), která prožila skvělý rok s razítkem 12. místa na MS na klasické trati. V mužích pak bude útočit na snovou "bednu" v celkovém pořadí SP Vojtěch Král. Náš nejlepší běžec je aktuálně čtvrtý o pouhých 7 bodů za Danielem Hubmannem a můžeme očekávat tuhý boj až do konce. Díky zdravotním problémům prožil lehce smolnou sezónu Miloš Nykodým. I tak Dým letos ukázal, že když mu to sedne, dokáže se do TOP15 dostat. Čínské klima mu navíc sedí, takže i u něj se můžeme těšit na atraktivní výsledky. Krýt záda pak bude klukům Marek Minář, který si letos vyběhl stříbro a bronz na MČR (sprint resp. krátká trať), podzimní formu navíc ukázal ve Švýcarsku, kde byl na krátké trati minutu za TOP10. Jaký je program závodů? Sobota 26. 10. - krátká trať (Xiqiao Mountain), neděle 27. 10. sprintové štafety (Naihai Movie & TV Town) a úterý 29. 10. sprint (Songtang Village). A pro české fanoušky určitě bude zajímavé to, že sprintové štafety bude v neděli ráno vysílat ČT SPORTˇpřímým přenosem! Web čínské série SP najdete zde.
 • Ve Švédsku se běžely závody družstev 25manna. Na startu v severských klubech byla i celá řada českých závodníků. Vyhrálo družstvo Tampereen Pyrintö před Nydalens SK a Koovee, kde běželi i Vojtěch Sýkora a Daniel Vandas. Výsledky jsou tady.
 • Světový pohár v OB má za sebou tři série. V průběžném pořadí před závěrem na konci měsíce v Číně si skvěle vede Vojtěch Král, který je v průběžném pořadí čtvrtý v bodovém kontaktu s třetí příčkou - 1. Gustav Bergman (SWE) 399, 2. Olav Lundanes (NOR) 370, 3. Daniel Hubmann (SUI) 296, 4. Vojtěch Král (CZE) 289, 5. Joey Hadorn (SUI) 288, 6. Frederic Tranchand (FRA) 262. Z dalších našich závodníků je Miloš Nykodým 28., Pavel Kubát 35. a Marek Minář 41. V ženách vede zatímní vítězka všech závodů Tove Alexandersson (SWE) s ohromujícím náskokem a už nemůže být předstižena (2. Simona Aebersold - SUI, 3. Natalia Gemperle - RUS). Velmi dobře si vedou i naše ženy, Denisa Kosová je na 12. místě, Tereza Janošíková po výborných sprintových výkonech ve Švýcarsku je na 20. příčce (24. Vendula Horčičková, 39. Lenka Mechlová).