ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
po 19. 02. 09:13

NOVINKY ČSOS
15.02.2018
00:57 - O víkendu proběhl Workshop Příprava mapových podkladů 2018.
08.02.2018
12:53 - MSJ v LOB, Bulharsko, štafety - junioři: 1. RUS, 6. CZE (Hlaváč, Bartoš, Hašek).
12:52 - ME dorostu v LOB, Bulharsko, štafety - dorostenci: 1. FIN, 5. CZE; dorostenky: 1. FIN, 5. CZE.
11:17 - Sdělení sekce OB 2/2018.
10:53 - ME v LOB, Bulharsko, štafety - D: 1. RUS, 6. CZE (Hančová, Mechlová, Rost); H: 1. NOR, 5. CZE (Škoda, Laciga, Horvát).
07.02.2018
13:34 - ME v LOB, Bulharsko, klasická trať - D: 1.  Kechkina (RUS), 9. Mechlová, 12. Hančová, 16. Rost, 20. Neumannová; H: 1. Rost (SWE), 9. Škoda, 12. Laciga, 19. Horvát.
12:56 - ME dorostu v LOB, Bulharsko, klasická trať - dorostenky: 10. Kuchařová.
05.02.2018
17:53 - Newsletter ČSOS únor 2018: HTMLPDF 
12:46 - MSJ v LOB, Bulharsko, krátká trať - junioři: 10. Bartoš.
11:37 - ME v LOB, Bulharsko, krátká trať - D: 1. Alexandersson (SWE), 21. Mechlová; H: 1. Lamov (RUS), 16. Škoda, 20. Laciga.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- dorost ČR
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2018
- kalendář 2019
- komise rozvoje OB
- mapy
- výsledky závodů
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2018
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- info pro st. žactvo
- TSM, SCM
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
- liveorienteering
WorldofO
SZOŠ

Další informace
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král
Miloš Nykodým

M ČR v OB 2018
14.4. noční (STH)
19.5. sprint (VTA)
23.-24.6. KT (TBM)
15.-16.9. klas (JPV)
28.9. spr. št. (TZL)
13.10. štaf (EKP)
14.10. druž (EKP)

Žebříčky, ligy 17
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Český pohár veteránů
Vč. družstva
Vč.pohár - žactvo j
Vč.pohár - do+do
Vč.pohár - veteráni
Vč.pohár - žactvo p

Budou závody
24.-25.2. LOB (STH)
4.3. Brutus kros (PHK)
11.3. Kuňka kros (LPU)
23.3. noční OB (PHK)
24.3. ČPŠ (PHK)
25.3. Vč. pohár (PHK)

Závody za námi
11.2. ZHL (SHK)
28.1. Vinice kros (LPU)
20.-21.1. LOB (MLA)
7.1. ZHL sprint (LPU)

Vícedenní 2018
Velikonoce (DKP)
Jarní trojúhel. (MLA)
Cena stř. Moravy (JPV)
Veteran cup (VAM)
Vysočina (CHT)
GP Silesia (AOP)
Šump. divočák (KSU)
Rumpál (LCE)
Rumcaj. míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých. Čech (PHK)
West cup (NEK)

Mez. akce 2018
OB:
6.-8.4. CEYOC (HUN)
5.-12.5. ME (SUI)
28.6.-1.7. MED (BUL)
6.-13.7. MSV (DEN)
8.-14.7. MSJ (HUN)
17.-21.7. AMS (FIN)
4.-11.7. MS (LAT)
31.8.-2.9. SP (NOR)
4.-7.10. SP (CZE)
LOB:
3.-8.2. ME,MSJ,MED (BUL)
7.-13.3. MS (RUS)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP***
FSP
MKP
PGP*
SCP**
TAP*
Středočeská***
HCE***
KAM**
LBE*
RIC***
ROZ
ZVO**
DKL***
DOR**
KPY**
PDY**
ROU
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
NEK**
KPM
KRL***
VPM**
Jihočeská***
KRE
KTA*
VCB**
VTA**
OPI***
PCB*
CST
Ještědská***
BOR**
LDC***
JEN
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
LIT
LTP***
PEN
STB**
TUV
Východočeská***
CHC***
HOR**
HOS
JIL**
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM
DOB*
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH
SNA
NPA***
TYN*
XPU
Vysočina**
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB*
OSN**
SJI***
TTR**
Moravskoslez.***
BFM**
HAV*
SOP**
TRI**
KAR
KRN**
MOV**
OOP***
Hanácká***
ASU***
KON*
OOL*
SSU**
ZLH*
AOP***
JPV**
KSU**
UOL***
STE***
Valašská***
HLV
KVS**
SKM*
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM
BBM*
LBM***
PBM*
TBM***
ADA**
RBK*
UBM**
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlistČR: Zimní akademie OB. Soustředění o-juniorů. Olympijské parky.
Východní Čechy: Rozhovor s Lubošem Macháčkem.
Pardubice: Vyšel Jantar. PZP pokračoval v Černé u Bohdanče. Čtveřice na akademii OB. Junioři na soustředění repre. Soustředění staršího žactva.
Svět:

ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Od středy do neděle proběhla letošní první akademie OB. Šedesátka dorostenců byla pod vedením Marka Cahla a dalších trenérů v Krasnici (u Přelouče) v místním rekreačním středisku. Účastníky čekalo 8 mapových tréninků se zaměřením na procvičování základních navigačních technik (především práce s buzolou a vnímání vrstevnic), specifické situace - závodní simulace, dohledávky, kontaktní běh, dále potom večerní sezení - teorie, rozbory, nominační kritéria akcí a také cvičení v tělocvičně. Ve středu večer se běžel noční OB, ve čtvrtek dopoledne byl kombotech, odpoledne pak krátká trať (vše za krásného počasí), v pátek odjeli účastníci autobusem do Kutné Hory na sprint, odpoledne byl na mapě Kaňk micro-middle (obě místa byla pokryta malou vrstvou nového sněhu), v sobotu dopoledne byly dlouhé postupy, odpoledne další kombotech a v neděli proběhl závěrečný hromaďák, s výjimkou Kutné Hory a Kaňku se běhalo na mapě Litocha.
 • NEW! V závěru týdne měla soustředění juniorská reprezentace v orientačním běhu. Soustředění proběhlo v okolí Nového Města na Moravě s centrem v penzionu Sykovec na Třech Studních. Program byl dost pestrý. Kromě lyžařských delších fází byly připravené i orienťácké jako nočák, sprint nebo housenka, sobotní lyžařský OB a závěrečné běžecko-lyžařské úseky. Nechyběla ani regenerace v bazénu či v sauně.
 • NEW! Olympijský festival letos opět s orientačními sporty - to je nadpis článku na webu ČSOS, který vás pozve v době konání zimní olympiády v Pchjongčchangu do olympijských parků v Brně a v okolí Ostravy na orientační sporty.
 • Registrace, přestupy, hostování - na to je čas do konce února. V IS ORIS se ale již nyní postupně objevují registrace jednotlivých klubů (zatím je registrováno přes 4 tisíce závodníků, což je asi 40 % předpokládaného počtu). Zajímavé je sledovat i ohlášené přestupy. Hodně posiluje Severka Šumperk, která vytvoří mezi dospělými tým, který bude aspirovat na mety nejvyšší jak v České lize klubů, tak i na M ČR klubů, SSU posílí Tereza Janošíková (z UOL), Anna Štičková (z LLI), Lenka Poklopová (z ZBM) a Michal Bořánek (z STE). Dalšími zajímavými přestupy je příchod Romana Zbranka do TZL (z ASU) či Karolíny Bejvlové do KAM (z PGP). Několik zajímavých hostování je nahlášeno v dorosteneckých kategoriích - Petr Čech (SJI) posílí OSN, hodně silný bude dorostenecký tým TUR díky hostování Matyáše Štrégla (z VRL) a Terezy Chrástové (z STH). Vše můžete sledovat v IS ORIS.
 • Vyšlo Sdělení sekce OB 2/2018, kterým se vydává dokument Činnost TSM.
 • Jednotlivé oblasti připravují školení rozhodčích a trenérů 3. třídy. Zatím známé termíny:
  23. - 25. 2. 2018 - školení T3 (Pardubice)
  24. 2. 2018 - školení R3 (Ostrava)
  3. - 4. 3. 2018 - školení T3 (Praha) 9. - 10. 3. 2018 - školení R3 (Tři Studně)

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Rozhovor s předsedou Východočeské oblasti Lubošem Macháčkem najdete na webu sekce OB.
 • V Zimní hradubické lize je po šesti kolech v čele jasně Táňa Metelková, druhá je obhájkyně vítězství Marta Fenclová, třetí příčka patří Petru Losmanovi (4. Zvěřina, 5. T. Křivda, 6. Gebrt, 7. Horová, 8. M. Roudný, 9. Thýnová, 10. Š. Kulhavá a Zelenka). Pořadí je tady.
 • Zimní hradubická liga pokračovala 6. kolem v neděli klasickou tratí na Labských loukách v Hradci Králové. Pořadatelé z OK Slavia Hradec Králové zvolili za pěkné centrum ZŠ Bezručova. Připravena byla mapa Labské louky (1:10000, stav 2018, E = 2 m, ISOM 2017). Tratě vedly většinou po loukách, kde byly slepá ramena a četné remízky, jen úvod a závěr byl na místním sídlišti. Po nočním mrazíku byla terén tvrdý, sněhu na loukách bylo sporadicky. Všechny tratě byly orientačně hodně jednoduché, ale proběhnutí v tempu to bylo pěkné. Za příjemného polojasného počasí běželo 229 závodníků. V dámské elitě si pro vítězství doběhla Táňa Metelková (PHK), která o 10 sekund porazila svou klubovou kolegyni Barboru Chaloupskou, přes dvě minuty ztráty měla třetí v cíli Pavla Myslivcová ze SHK (4. Karolína Teplá, 5. Nikola Thýnová, 6. Anna Kopecká). V mužích obsadili první tři místa závodníci LPU - vyhrál první startující dorostenec Martin Roudný, druhý byl se ztrátou 24 sekund veterán Petr Zvěřina, třetí skončil další dorostenec Jan Rusin (4. Petr Losman, 5. Ladislav Semrád, 6. Tomáš Zelenka). Web závodu je zde.
 • O víkendu se konalo v Hradci Králové (ZŠ Bezručova) školení rozhodčích 3. třídy. Školení uspořádala Východočeská oblast, garantem byl Honza Netuka. V sobotu dopoledne čekala přes 40 účastníků přednáška na téma mapy pro OB, odpoledne pak stavba tratí, povinnosti hlavního rozhodčího, příprava a průběh závodu a také byl frekventantům zadán úkol ke stavbě tratí. V neděli pak byla přednáška na téma sportovně technické dokumenty, pak následoval závěrečný test.
 • Pořadatelé jarních závodů zaslali údaje pro společný rozpis závodů jarní části Východočeského poháru v roce 2018. Tady ho najdete (jsou tam všechny potřebná data) a zde je novelizovaný soutěžní řád Vč. oblasti pro rok 2018.
 • Východočeská oblast pořádá školení trenérů 3. třídy 23. - 25. února v Pardubicích. Bližší informace a přihlášky jsou v IS ORIS, ještě jsou 3 místa volná.

PARDUBICE
 • NEW! Na titulní straně únorového čísla Jantaru jsou fotky ze soustředění nejmladšího žactva v Polničce. A právě články z nejrůznějších přípravných soustředění tvoří podstatnou část tohoto čísla. Vedle toho se v něm dočtete o Zimní olympiádě dětí a mládeže, o jednotlivých závodech Pardubického zimního poháru a Zimní hradubické ligy a další informace z dění v pardubickém OB na přelomu ledna a února. V druhé části je pak anketa Jantaru, představení soutěží OB v roce 2018, rozhovor s Tomášem Kubelkou a tradiční rubriky. Obsah čísla najdete zde.
 • NEW! V neděli po obědě pokračoval Pardubický zimní pohár 6. kolem. Honza Věříš pozval na tento závod závodníky do Černé u Bohdanče (centrum bylo na místním obecním úřadě). Na delší sprint připravil novou mapu Černá u Bohdanče (1:5000, E = 2 m) kolem bývalých písáků. Tratě vedly zpočátku na loukách a místních lesících kolem písáků (místy tam byl nepříjemný podrost), závěr se potom běžel ve vesnické zástavbě, vše bez převýšení. Ač byl únor, tak sníh byl v prostoru velkou vzácností. A počasí bylo na zimní běhání tak akorát - něco nad nulou. Tratě byly orientačně jednodušší (ale v lesících se při dohledávkách dalo něco ztratit), rozhodovala hlavně běžecká výkonost. V ženách byla nejrychlejší Bára Škorpíková, ale koeficientem se před ní dostala Pavla Švíglerová, třetí místo patřilo Laďce Víchové. V mužích dosáhl nejrychlejšího času Tomáš Kos, po přepočtu koeficientem ale úplně stejného výsledku dosáhl i Libor Kříž, takže se ve výsledcích dělí oba o první místo. Třetí místo obsadil Honza Václavek. Výsledky jsou zde.
 • NEW! V průběžném pořadí Pardubického zimního poháru po 6 kolech vede v mužích jasně Libor Kříž před Tomášem Kosem, třetí je Petr Šabatka. Také v ženách vedoucí Pavla Švíglerová má velký náskok, druhá je Zuzka Klimplová a třetí Bára Škorpíková. Kompletní výsledky po pěti kolech jsou tady.
 • NEW! Čtveřice pardubických dorostenců se v závěru týdne zúčastnila akademie OB v Krasnici.
 • NEW! Na Třech Studních (Sykovec) bylo soustředění juniorské o-reprezentace ČR, na kterém byli i 4 pardubičtí závodníci.
 • NEW! V závěru týdne měla v Novém Městě na Moravě soustředění skupina "14" (především starší žactvo a část mladšího dorostu) pod vedením Karla Haase. Přes 20 účastníků čekalo běhání, lyžování a taky trochu teorie.
 • V průběžném pořadí Zimní hradubické ligy je po šesti kolech Marta Fenclová druhá (i když pro zranění poslední dva závody neabsolvovala), v první desítce ještě jsou čtvrtý Petr Zvěřina, sedmá Pavla Horová, osmý Martin Roudný a desátá Šárka Kulhavá (12. Žaloudková a Kopecká, 16. D. Procházka, 19. J. Rusin, 20. T. Kos a Lehárová, 23. Paleček, 30. F. Haas).
 • V neděli pokračovala Zimní hradubická liga klasikou na Labských loukách (6. kolo). Běželo i 40 pardubických závodníků, kteří si vedli dobře. V mužské elitě jsme obsadili první tři místa - vyhrál Martin Roudný před Petrem Zvěřinou a Honzou Rusínem, desátý byl Tomáš Kos (15. Karel Haas). V dámské elitě doběhla Anna Kopecká šestá a Klára Žaloudková osmá. Na trati H vyhrál Honza Václavek, Vojta Rusin byl třetí (8. Filip Haas, 9. Aleš Jirásek). V D byla Dája Petrová sedmá a Pavla Švíglerová devátá, v HK obsadil Ondra Šípek 5. místo a v DK skončila Klára Haasová čtvrtá (7. Karolína Pipková, 9. Kačka Švíglerová).
 • Trojice Štěpán Držka, Honza Žák a Martin Roudný absolvovala o víkendu v Hradci Králové školení rozhodčích třetí 3. třídy.
 • Petra Hančová reprezentovala ČR na Mistrovství Evropy v lyžařském OB v Bulharsku. Prvním závodem byl sprint, ve kterém dojela Petra na 17. místě (nejlepší z našich žen). Ve sprintových štafetách jela společně s Kubou Škodou a obsadili 7. příčku. Na krátké trati se jí tolik nedařilo, když obsadila 25. místo. Na klasické trati zajela výborně, obsadila 12. místo. V závěrečných štafetách Petra rozjížděla naši štafetu a přispěla k 6. místu České republiky.
 • V neděli v podvečer na Dukle pokračoval Pardubický zimní pohár nočním trochu delším sprintem. Petr Fiala připravil mapu U Kašpara III (1:4000, e = 2m, mapový klíč ISSOM 2007) a na ní postavil pěkné tratě. Třetina tratí byla v Dukelském lesíku (převážně dobře průběžný lesopark), zbytek mezi baráky sídliště Dukla. Sešla se čtyřicítka závodníků. V mužích opět vyhrál Libor Kříž, druhý byl Jarda Vávra a třetí Petr Šabatka. V ženách docílila nejlepšího času Viky Vojtíšková, ale koeficientem se před ní dostaly Pavla Švíglerová a Zuzka Klimplová. Kompletní výsledky najdete zde.
 • V závěru týdne mělo nejmladší žactvo soustředění v Polničce. Sněhu moc nebylo a tak náplní byly dva mapové tréninky, turistika, běžecký trénink, hry venku i v tělocvičně. Dvacítka dětí si to užila.

SVĚT
 • NEW! Ve Světovém poháru v lyžařském OB jsou po dvou sériích v čele Tove Alexandersson (SWE) v ženách a Andrey Lamov (RUS) v mužích. Z našich závodníků si výborně vede Jakub Škoda, který je na 14. místě. Další naši závodníci (Johanka Šimková, Lenka Mechlová, Petra Hančová, Radek Laciga, Petr Horvát) jsou ve třetí desítce. Kompletní pořadí před závěrečnou březnovou sérií v USA (Vermont) najdete tady.
 • V Bulharsku (Velingrad, horské středisko Jundola v pohoří Rila) se konala velká akce lyžařského OB - jel se Mistrovství Evropy, Mistrovství světa juniorů a Mistrovství Evropy dorostu.
  V sobotu byl na programu sprint (jen ME), jelo se na orientačně poměrně zajímavých tratích ale za dost nepříznivého počasí, bylo hodně teplo, pršelo, sníh byl hodně mokrý. V mužích si pro titul překvapivě ale suverénně dojel ruský veterán Eduard Khrennikov, který vedl po celou trať a v cíli měl náskok před stříbrným Švédem Erikem Rostem 45 sekund, dalším překvapením byl bronz Švýcara Giona Schnydera (ten na vítěze ztratil 1:12 min.), 4. Misa Tuomala (FIN), 5. Sergey Gorlanov (RUS), 6. Oeyvind Watterdal (NOR). Výborně zajel Jakub Škoda, který měl výborný začátek, v polovině trati byl čtvrtý, ve střední části trochu ztratil, přesto 14. příčka s odstupem 2:06 min. na suverénního Rusa je velmi pěkná. Další naši skončili ve třetí a čtvrté desítce - 23. Radek Laciga (+3:20), 28. Michal Argaláš (+5:40), 30. Michal Drobník (+5:47), 31. Petr Horvát (+5:56). V ženách si pro titul dojela největší favoritka Švédka Tove Alexandersson, i ona vvyhrála naprosto jasně, když za sebou nechala svoji krajanku Magdalenu Olsson o 34 sekund a Finku Sallu Koskela o 49 sekund, 4. Mariya Kechkina, 5. Anastasia Kravchenko, 6. Alena Trapeznikova (všechny RUS). Z našich se nejvíce dařilo Petře Hančové, která po vyrovnaném výkonu dojela na 17. místě se ztrátou 3:55 min., o dvě místa zpět skončila Hanna Rost (+4:23), velmi dobře si vedla i Lenka Mechlová, která skončila dvacátá (+4:57). Zbývající dvojice skončila na přelomu třetí a čtvrté desítky - 30. Kateřina Neumannová, 31. Johanka Šimková.
  V neděli se nejdříve jel sprint mládežnických kategorií. Z českých závodníků se jako jediný probojoval do TOP 10 Jan Hašek, který v juniorech obsadil 7. příčku, když na vítězného Rusa Igora Linkevicha ztratil 80 sekund (2. Aapo Viippola, FIN, 3. Robin Salen, SWE), umístění dalších našich - 17. Ondřej Hlaváč, 22. Ondřej Hasman, 23. Vojtěch Bartoš, 38. Ondřej Vystavěl. V juniorkách si pro titul dojela Liisa Nenonen z Finska (2. Marina Vyatkina, RUS, 3. Siiri Saalo, FIN), jediná česká závodnice Markéta Firešová skončila na 25. místě s odstupem necelých 6 minut. V dorostencích vyhrál Artemiy Dorma (RUS), druhý byl Danila Bykov (RUS) a třetí Matias Maijala (FIN), z našich si nejlépe vedl Vít Štefan, který skončil 13. (16. Tomáš Milán, 17. Matyáš Štrégl). V dorostenkách byla nejlepší Ruska Zoya Chernykh před svou krajankou Olesiou Riazanovou a Švýcarkou Alinou Niggli, Kateřina Černá dojela na 11. místě (v závěru ztratila, měla to rozjeto na první desítku (14. Róza Kuchařová, 27. Anežka Hlaváčová). ME pokračovalo sprintovými štafetami (dvoučlenné šestiúsekové štafety), jel se velmi rychlý závod na hodně rozbředlém sněhu. V závodě se stále vše měnilo (úseky nebyly až tak vyrovnané), nakonec si pro titul dojelo švédské duo Tove Alexandersson a Erik Rost. 40 sekund za nimi se finišovalo, stříbro vybojovala finská dvojice Marjut Turunen a Tuomas Kotro, bronz pak Rusko (Anastasia Kravchenko a Sergey Gorlanov). Čtvrté místo získalo Bulharsko (5. Norsko, 6. Estonsko), na sedmém místě redukovaného pořadí (na 12. místě celkem) dojelo české áčko v sestavě Petra Hančová a Jakub Škoda (tedy na stejném místě jako na minulém ME), když jejich ztráta byla 3:48 min., další naše dvojice - 14. Radek Laciga a Hanna Rost +5:45, 17. Lenka Mechlová a Michal Argaláš +8:06.
  Program se vzhledem k sněhovým podmínkám změnil, v pondělí byla na programu krátká trať. Jelo se ze stejné arény jako sprintové závody, tratě byly orientačně jednodušší, počasí bylo o poznání lepší než o víkendu - nepršelo, nepadal sníh s deštěm, ale ukázalo se i sluníčko, sníh byl umrzlý (dalo se jezdit na loukách i mimo stop). Výsledky byly ale obdobné jako ve sprintu - vyhráli favorité. V ženách si pro další titul s přehledem dojela Švédka Tove Alexandersson, vedla po celou trať a v cíli měla náskok před druhou Marií Kechkinou (RUS) přes minutu, bronz vybojovala další Švédka Linda Lindkvist, další dvě příčky obsadily Rusky Alena Trapeznikova a Natalya Tomilova, šestá skončila Salla Koskela (FIN). Z našich zajela nejlépe Lenka Mechlová, která skončila na 21. místě, když na fenomenální Švédku ztratila pět a půl minuty, další trojice našich žen Petra Hančová, Kateřina Neumannová a Johanka Šimková se srovnala za sebou na 25. - 27. místě. V mužích si pro zlato dojel Rus Andrey Lamov (ten závod ve sprintu nedokončil), vedl skoro celou trať, náskok v cíli před mistrem Evropy ze sprintu Eduardem Khrennikovem (RUS) byl jen 18 sekund, třetí skončil domácí Stanimir Belomazhev se ztrátou 47 sekund, 4. Oeyvind Watterdal (NOR) a Gion Schnyder (SUI), 6. Misa Tuomala (FIN). Z našich opět nejlépe zajel Jakub Škoda, který obsadil 16. příčku, když měl ztrátu na vítěze 2:43 min. (do dvou třetin závodu to dokonce vypadalo na TOP 10), do první dvacítky se ještě vešel Radek Laciga (20.), další naši - 24. Petr Horvát, 32. Michal Drobník, 37. Vojtěch Matúš a 43. Michal Argaláš. V kategoriích mládeže se jako jediný do první desítky z českých závodníků probojoval Vojtěch Bartoš, který skončil v juniorech desátý se ztrátou 3:42 min. na vítězného Jorgena Baklida z Norska (2. Henning Sjokvist, SWE, 3. Nicola Müller, SUI), další naši - 13. Ondřej Hlaváč, 24. Ondřej Vystavěl, 25. Ondřej Hasman (Jan Hašek byl v dobře rozjetém závodě disk). V juniorkách naše jediná zástupkyně Markéta Firešová obsadila 30. příčku (1. Marina Vyatkina, RUS, 2. Veronika Kalinina, RUS, 3. Marlin Haavengen, NOR). V dorostencích vyhrál Fin Akseli Virtanen (2. Samuli Peltola, FIN, 3. Ivan Tokarev, RUS), Matyáš Štrégl ztratil na vítěze čtyři a půl minuty a to stačilo na 14. místo (18. Tomáš Milán). Mezi dorostenkami si dojela Rózálie Kuchařová pro solidní 11. místo, když ztratila na vítěznou Švýcarku Alinu Niggli tři a půl minuty (2. Zoya Chernykh, RSU, 3. Maria Hoskari, FIN), Kateřina Černá obsadila 14. příčku.
  Ve středu se jela klasická trať s intervalovým startem. Pořadatelé proti předpokladů zvolili stejnou arénu jako u všech předchozích závodů, prostor závodu však byl podstatně rozšířen. Na některých místech pořadatelé připravili nové mostky a také naházeli sníh. Tratě byly dost dlouhé, tak jak se na klasiku patří. V ženách v úvodu vedla Tove Alexandersoon, pak však chybovala (na 11. ztratila 6 minut) a do vedení se dostala Ruska Mariya Kechkina a už před sebe nikoho nepustila a zcela jasně vyhrála. Druhá Magdalena Olsson (SWE) měla ztrátu 3:38min. a třetí Anastasia Kravchenko (RUS) pak 5:20 min. (4. Anna Ulvensoen, NOR, 5. Tove Alexandersson, SWE, 6. Marjut Turunen, FIN). Skvěle zajela Lenka Mechlová, která po vyrovnaném výkonu obsadila 9. příčku, když na vítěznou Rusku ztratila 9:36 min. Petra Hančová měla ztrátu o 35 sekund větší a to znamenalo 12. místo, Hanna Rost skončila 16. (+15:47), 20. Kateřina Neumannová, 23. Johanka Šimková. V mužích docílil nejrychlejšího času Erik Rost, ale v cíli byl disk (neměl v čipu jednu kontrolu), jury jednala dlouho, ale pak jeho diskvalifikaci zrušila a tak Švéd získal zlatou medaili. Stříbro vybojoval domácí Stanimir Belomazhev, který na vítěze ztratil 51 sekund, dalších 8 sekund zpět zůstal třetí Oeyvind Watterdal z Norska (4. Eduard Khrennikov, RUS, 5. Andrey Lamov, RUS, 6. Lars Moholdt, NOR). Skvěle zajel Jakub Škoda, který obsadil 8. místo se ztrátou 4:28 min., Radek Laciga skončil na výborném 11. místě (+8:41), do první dvacítky se vešel i Petr Horvát, který měl na 18. místě ztrátu 10:31 min. (26. Michal Argaláš, 28. Vojtěch Matúš, 30. Michal Drobník). V juniorkách vyhrála Ruska Ekaterina Stepanova (2. Marina Vyatkina, RUS, 3. Synne Strand, NOR), velmi solidně zajela Markéta Firešová, která obsadila 15. místo. Mezi juniory byl nejlepší Nor Jorgen Baklid před Švédem Henningem Sjokvistem a Rusem Igorem Linkevichem, naši nejlepší skončili ve druhé desítce - 11. Jan Hašek, 15. Ondřej Hasman (31. Ondřej Vystavěl, 33. Ondřej Hlaváč, 36. Vojtěch Bartoš). V dorostenkách se do první desítky probojovala Rozálie Kuchařová, když na 10. příčce ztratila na vítězku Olesiu Riazanovou z Ruska 12:50 min. (2. Liisa Peltonen, FIN, 3. Aino Rantala, FIN), 24. příčku obsadila Kateřina Černá. V dorostencích vyhrál Fin Matias Maijala (2. Ivan Tokarev, RUS, 3. Artemiy Dorma, RUS), naše dvojice skončila ve druhé desítce - 11. Matyáš Štrégl, 15. Vít Štefan.
  Ve čtvrtek se jely závěrečné štafety. V ženách od počátku vedly Rusky a v sestavě Trapeznikova, Kravchenko a Kechkina s přehledem vyhrály. Druhé dojely Švédky (Lindkvist, Olsson, Alexandersson), když v cíli měly odstup 1:19 min., třetí místo vybojovaly Norky (Andersen, Ulvensoen, Rognstad), které na vítězný tým ztratily 11 a půl minut. Za nimi se rozpoutal boj o 4. místo, z kterého vítězně vyšla štafeta Finska (ta hodně ztratila na prvních dvou úsecích a v záběru se posunula z šestého místa), těsně před pátým Estonskem a šestou Českou republikou jedoucí v sestavě Petra Hančová, Lenka Mechlová a Hanna Rost (ztráta 13 minut). Po závodě se ale zjistilo, že došlo vinou pořadatelů na prvním úseku k chybě ve farstovaní, součet tratí jednotlivých štafet pak nebyl stejný, výsledky této kategorie byly zrušeny, medaile se neudělovaly.... V mužích získali titul po celý závod vedoucí Noři (Madslien, Watterdal, Moholdt), v cíli to ale bylo těsné, jejich náskok nakonec byl jen 17 sekund před Ruskem (Kiselev, Khrennikov, Lamov), bronz získali Fini (Kotro, Tuomala, Linnainmaa), kteří na vítěze ztratili skoro tři minuty. Za čtvrtým Švédskem dojela na pátém místě naše štafeta. Trio Jakub Škoda, Radek Laciga a Petr Horvát jelo vyrovnaně a v cíli mělo ztrátu 10:40 min. Šestí skončili Švýcaři. V juniorech ztratila naše štafeta (Hlaváč, Bartoš, Hašek) především na 2. úseku, nakonec z toho byla 6. příčka se ztrátou 22 minut na vítězné Rusy. V juniorkách (bez české účasti) vyhrály Finky. V dorostencích vyhráli Fini, naše trio Milán, Štefan a Štrégl obsadilo 5. příčku. Mezi dorostenkami bylo také nejlepší Finsko, naše štafeta ve složení Černá, Hlaváčová, Kuchařová obsadila také 5. místo.
  Web šampionátů je tady.
 • Skupina zástupců pořadatelů významných mezinárodních akcí, které dostala Česká republika přidělena (finále SP 2018, MS 2021), ve složení Adam Chromý, Jan Picek a Jan Fiala, se o víkendu v Rize zúčastnila semináře HLES 2018 (High Level Event Seminar), který vedl předseda Foot-O komise Áron Less. Seminář je primárně zaměřen na sdílení zkušeností a nápadů, jak nejlépe pořádat nejvýznamnější světové akce. Program semináře byl nabitý, ale zároveň zaznělo mnoho zajímavých myšlenek a byl nastíněn směr, kterým se IOF při pořádání chce ubírat.
  Výběr toho nejzajímavějšího - prezident IOF Leho Haldna měl prezentaci na téma Critical to Quality, kde vyjádřil nespokojenost s úrovní některých akcí, a upozornil na kritické body, jak uspořádat úspěsnou akci.
  Probíral se strategický přístup k tvorbě mezinárodního kalendáře na roky 2020+, hlavní myšlenkou je zavedení pěti časových rozmezí, ve kterých se pravidelně budou konat jednotlivá kola SP. Třetí kolo například bude vždy O-Ringen ve 30. týdnu, jehož všech 5 etap by se mělo do SP započítávat. MS by se mělo pravidelně konat na přelomu června a července, ME v podzimním termínu.
  Jako další zazněla od pořadatelů MS 2017 v Estonsku analýza, co se podařilo, co se podařilo méně a jaké problémy bylo nutno v zákulisí řešit. Došlo i na praktickou zkoušku třetího sprintového formátu, kdy si účastníci semináře na vlastní kůži zkusili výběr trati na startu a její absolvování v plném tempu. Hlavním záměrem IOF je mít tento formát jednoduchý, přehledný a snadno uspořádatelný (nicméně to tak zatím úplně nevypadá a minimálně z pohledu TV pokrytí mi připadá, že pro neznalé diváky to může být spíše zmatečné). Uvidíme, jak se s tím v praxi popereme na podzim v Praze, kde tento formát závodu budeme také pořádat.
  V sobotním odpoledni došlo k rozdělení účastníků na tři skupiny - WOC, WMOC a IT. Skupiny WOC a IT po prezentacích pracovaly na praktických úkolech - návrh trati včetně umístění TV kamer pro třetí sprintový formát na dvou mapách, praktické tvorbě kalendáře IOF 2021-2025, guideline k sociální stránce JWOC (na základě stížnosti jedné juniorky směrem k IOF, že byla nucena se na týmové foto, kterým se týmy navzájem neoficálně na Facebooku prezentují, svléci, což jí bylo nepříjemné), příprava Bulletinů také pro média a veřejnost, návrh principů, jak organizovat karanténu a start.
  Skupina WMOC se zabývala především změnami pravidel, které reagují na rozhodnutí IOF Councilu zavést na WMOC finále krátké trati (takže budou finále sprintu, krátké trati a klasické trati). Perličkou z této oblasti je, že Foot-O komise doporučila určité řešení, ale Council se rozhodl jinak; proto bude na WMOC jen jedna lesní kvalifikace, která rozhodne o startu ve finále na krátké trati; na základě stejné kvalifikacec a výsledku z finále krátké trati pak bude poměrně složitým způsobem sestavena startovní listina pro finále klasické trati, kdy například diskvalifikovaný závodník z lesní kvalifikace, pokud vyhraje poslední finále na krátké trati (např. finále E), získá právo startu ve finále A na klasické trati.
  V nedělním bloku zazněly postřehy Senior Event Adviserů z pořádání v exostičtějších zemích (např. Japonsku), kdy pořadatelé mají zcela jinou mentalitu než SEA. Patrick Thoma, který byl do loňského roku hlavním kouče švýcarského týmu, pak nastínil pohled z druhé strany barikády (závodníci jsou profesionálové nebo poloprofesionálové, pořadatelé se nemají omlouvat, že pořádají ve volném čase a jsou amatéři, nezbytný je maximální kvalitativní standard; zajímavostí je rozpočet švýcarského týmu cca 500 tisíc EUR ročně, podobný mají seveřané, takže hodnota WOC je z tohoto pohledu okolo 10 milionů EUR - a to už na amatérismus není prostor). Následovala stručná analýza toho, co by měl o IT vědět každý ředitel major eventu, generální sekretář Tom Hollowel zmínil záležitosti spojení s TV produkcí, arénami a provázáním s IOF Eventorem (mj. si velmi pochvaloval spolupráci s Karlem Jonákem) a na závěr jednotlivé pracovní skupiny prezentovaly výsledky svých diskusí ze sobotního podvečera.
  Pro tuto stránku napsal Honza Fiala.