ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
po 06. 12. 19:29

NOVINKY ČSOS
06.12.2021
16:33 - Newsletter ČSOS prosinec 2021: HTMLPDF 
12:34 - Metodické listy ČSOS 12/2021
05.12.2021
14:43 - Usnesení VH ČSOS 2021
04.12.2021
15:56 - Usnesení Shromáždění sekce OB 4. 12. 2021.
13:32 - Závody LOB plánované na příští víkend 11.-12.12. na německé straně Šumavy se uskuteční pro všechny kategorie, přihlášky posunuty do pondělí 6.12.
11:17 - Přenos z vyhlášení Ankety o nejlepšího o-běžce roku 2021 (začátek v 19 hod.).
03.12.2021
20:03 - V sobotu 4. 12. 2021 ve 12:05 poběží na ČT D pořad Lvíčata, ve kterém bude reportáž z letošního MČR oblastních výběrů žactva.
15:17 - IT rada doporučuje v zimním období kotrolu baterií a jejich případnou výměnu v SIAC čipech (pro čipy starší 3 let a ty s naměřeným napětím pod 2,72 V). Formulář pro výměnu, manuál Sportidentu.
29.11.2021
16:24 - Zimní univerziáda 2021 ve Švýcarsku byla zrušena
08:52 - 30. listopadu končí registrace v sekci LOB pro sezónu 2021/2022

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2022
- kalendář 2023
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- výsledky závodů
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2022
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král

M ČR v OB 2021
22.5. sprint (STE)
23.5. spr. štaf. (STE)
12.-13. 6. KT (SSU)
18.-19.9. klas (KAM)
18.9. žactvo (PHK)
9.10. štaf (AOP)
10.10. kluby (AOP)
16.10. NOB (VPM)

Žebříčky, ligy 2021
Český pohár
ŽA
Český pohár štafet
Česká liga klubů
ŽB Č-v
ŽB Č-z
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D) - j
Vč.pohár (Ž,D) - p
Vč.pohár (V)
Vč. družstva

Budou závody

Závody za námi
5.12. Veranda (CHC)
28.11. Klokan kros

Vícedenní 2021
Trojúhelník MLA)
GP Silesia (AOP)
Bohemia (BOR)
Velikonoce (DKP)
Zlínský (Š)krpál (TZL)
OA (OAV)
Rumcaj. míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých.Čech (LPU)
Interkompas (SJH)
West cup (ONO)

Mez. akce 2021
OB:
13.-16.5. ME (SUI)
3.-9.7. MS (CZE)
7.-13.8. MSV (HUN)
12.-15.8. SP (SWE)
19.-22.8. MED (LTU)
5.-10.9. MSJ (TUR)
30.9.-1.10. SP (ITA)
LOB:
22.-28.2. MS,MSJ,MED (EST)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
CEP*
EKP
MFP
VSP**
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE***
KAM*
LBE**
LME
RIC*
ROZ*
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
MAS*
NEK
KPM
KRL**
ONO
SKV**
VPM**
Jihočeská
KRE
KTA**
VCB***
VTA**
OPI***
PCB*
CST
Ještědská***
BOR**
DOK
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN**
VLI***
CHA***
KUL*
LIT*
LTP***
PEN
STB
TUV
Východočeská***
CHC**
HOR***
JIL*
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB
LPU***
LTU***
KUO*
SJC***
STH***
SNA*
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB***
OSN*
SJI**
STA*
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB*
KRN*
MOV***
OOP***
SIT***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON*
OOL*
PLU
SSU**
TVR**
ZLH**
AOP***
JPV***
KSU**
UOL**
SBR*
STE***
Valašská***
EZL*
HLV*
KVS***
SKM***
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM**
TBM**
ADA**
RBK
UBM***
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist


ČR: Newsletter ČSOS. Vyšly Metodické listy. Vyhlášení Ankety OB. Shromáždění sekce OB. Valná hromada ČSOS. Semináře rozhodčích a trenérů. Vyšla O-kniha 2021. Soustředění repre OB.
Východní Čechy: Malá cena Velké Verandy.
Pardubice: Jana třetí v Anketě OB. Soustředění dorostu. V neděli Veranda.
Svět: Světová univerziáda zrušena.
Jak to vidí Béďa na FBČESKÁ REPUBLIKA
  Vyšel prosincový Newsletter ČSOS. Vše, co se událo v orientačních sportech v listopadu, a vše, co se chystá na prosinec, najdete tady.
 • NEW! Byly vydány prosincové Metodické listy ČSOS - webovou verzi najdete zde.
 • NEW! V Turnově byly slavnostně vyhlášeny výsledky Ankety Nejlepší orientační běžec roku 2021. Stejně jako v roce 2020 se vítězkou Ankety stala Denisa Kosová. Více jak třicítka expertů vybírala z 10 nominovaných do Ankety o nejlepšího orientačního běžce roku 2021. Letos byla Anketa velmi vyrovnaná, o konečném pořadí rozhodly až poslední hlasy, které došly.
  Vítězkou Ankety se stala Denisa Kosová (OK 99 Hradec Králové), která obhájila loňské vítězství. Hlasující ocenili především její výsledky v lesních disciplínách na červencovém Mistrovství světa v orientačním běhu v Doksech. Denisa skvěle zaběhla krátkou trať v Jizerských horách, v níž obsadila 8. místo. Velmi dobře běžela i další závody, ve skalách na Kokořínsku výborně zaběhla 2. úsek štafety, čímž významně přispěla k 5. místu české štafety, na klasické trati pak přidala 15. místo. V celkovém pořadí Světového poháru obsadila 19. příčku. Na Mistrovství ČR vyhrála krátkou a klasickou trať a dofišovala i pro zlato štafetě OK 99 Hradec Králové. Vyhrála i celkové pořadí Českého poháru.
  Jen o bod méně získala druhá v Anketě Tereza Janošíková (SK Severka Šumperk). Tereza si výborně vedla na Mistrovství Evropy ve Švýcarsku, kde finišovala českou sprintovou štafetu, která skončila na skvělém čtvrtém místě. V premiéře knock-out sprintu na mistrovských závodech se probojovala do finále, kde obsadila 6. místo. Ve sprintu pak přidala 12. místo. Výborně si vedla i na Mistrovství světa v Doksech. I tady finišovala naši sprintovou štafetu, tentokráte pro 5. místo. Ve sprintu v Terezíně obsadila 14. místo. Že umí běhat i v náročných lesních terénech dokázala i v závodě na klasické trati, v němž skončila na 13. místě. A 13. místo obsadila i v celkovém pořadí Světového poháru, když velmi dobře běhala i v závěrečné sérii SP v Itálii.
  Třetí místo v anketě obsadila Jana Stehlíková (OK Lokomotiva Pardubice). Po většinu sezóny najdeme Janu ve výsledcích pod příjmením Knapová (na počátku září se vdala). Nejlepší formu měla na Mistrovství světa v Doksech. V závodě na krátké trati podala výborný výkon, časově to bylo na překvapivou medaili, ale oražení kontroly o 30 metrů jinde znamenalo diskvalifikaci. Velmi dobře zaběhla i klasickou trať, v níž obsadila osmé místo. Podílela se i na 5. místě štafety žen. Byla stálou členkou naší sprintové štafety, s kterou získala 4. místo na Mistrovství Evropy ve Švýcarsku i 5. místo na Mistrovství světa v Doksech. Z domácích mistrovských závodů si odvezla dvě zlaté medaile, když vyhrála český šampionát ve sprintu a finišovala na prvním místě sprintové štafetě OK Lokomotiva Pardubice.
  Několikanásobný vítěz této Ankety Vojtěch Král (SK Severka Šumperk) skončil v roce 2021 na čtvrtém místě. Vojta dlouhodobě patří do světové špičky, což potvrdil i řadou výsledků na Mistrovství světa i na Mistrovství Evropy. Z evropského sprintového šampionátu ve Švýcarsku si odvezl 4. místo ze sprintových štafet, 5. místo z knock-out sprintu a 9. místo ze sprintu. Na MS se podílel na zisku pátých míst sprintové štafety i štafety mužů, v individuálních závodech skončil dvakrát ve druhé desítce, ve sprintu byl 11. a na klasice 16. Na domácích tratích vybojoval mistrovský titul v závodě na klasické trati.
  Pátý Miloš Nykodým (SK Žabovřesky Brno) se podílel na výborných výsledcích štafet České republiky - 4. místo sprintové štafety na ME, 5. místo sprintové štafety na MS i 5. místo štafety mužů. Hodně se mu vydařil závod na klasické trati na MS, kde skončil na výborném 8. místě. Doma vybojoval mistrovský titul v nočním závodě, výbornými výkony přispěl k mistrovským titulům SK Žabovřesky ve štafetách mužů a v klubech.
  Juniorka Lucie Semíková (OK Kamenice) vybojovala na juniorském MS v Turecku po skvělém výkonu stříbrnou medaili na klasické trati, k tomu přidala i velmi dobrý výkon v závodě štafet, který přinesl českým juniorkám bronz. Na českých juniorských šampionátech vybojovala dva tituly (krátká a klasická trať). Za tyto výsledky s přehledem vyhrála letošní juniorskou anketu. Na druhém a třetím místě skončily její kolegyně z bronzové štafety z MS juniorů Markéta Mulíčková (KOB ALFA Brno) a Michaela Dittrichová (OOB TJ Slovan Luhačovice).
  V dorostenecké anketě vyhrál Daniel Bolehovský (USK Praha), který na ME dorostu v Litvě získal tři medaile - vyhrál klasickou trať, ve sprintu byl třetí a ve štafetě H16 skončili čeští dorostenci na druhém místě. Na domácích šampionátech vyhrál tři individuální zlata (sprint, krátká i klasická trať), vyhrál jasně i žebříček A.
  Výsledky Ankety: 1. Kosová 78 bodů, 2.Janošíková 77 bodů, 3. Stehlíková 69 bodů, 4. Král 61 bodů, 5. Nykodým 34 bodů; junioři: 1. Ssemíková 74 bodů, 2. Mulíčková 45 bodů, 3. Dittrichová 25 bodů; dorost: 1. Bolehovský 19 bodů.
  Do síně slávy Českého orientačního běhu byli uvedeni Jana Bruková a Petr Kozák, kteří se před 30 lety stali mistry světa v OB na krátké trati.
  Vyhlášení Ankety proběhlo v "komorním" prostředí a bylo velmi pěkné. Celý program uváděli Petr Kubásek a Daniel Wolf, ocenění v Anketě předali předseda a místopředseda sekce OB Petr Klimpl a Jan Netuka. Do síně slávy uvedl Janu Brukovou a Petra Kozáka Přemek Škoda. Na záznam vyhlášení se můžete podívat tady.
 • NEW! Byla vydána O-kniha 2021 aneb ročenka Českého svazu orientačních sportů za letošní rok. Na titulní straně je Pavel Kubát na MS v Doksech, uvnitř pak články a mapy ze všech důležitých závodů v roce 2021. Ti, co si khihu objednali, ji dostanou co nejdříve, ostatní si ji mají možnost objednat na sekretariátu svazu.
 • NEW! Proběhlo první soustředění reprezentačního týmu OB (RD + Naděje). V Turnově a okolí byů pro dvacítku závodníků připraven bohatý program. Program začal nočním na Kozlově, v pátek byl nácvik techniky na Kosti, v sobotu se běžela krátká trať (Kodyho memoriál vyhráli Tomáš Křivda a Adéla Finsterlová) na Babě, odpoledne pak byly sprintovky v Turnově, večer potom vyhlášení Ankety o nejlepšího o-běžce roku 2021. A program uzavřely v neděli trojičky na Valdštejně. Vedle mapových a běžeckých tréninků proběhly i informace o akcích v nastávající sezóně.
 • NEW! Svazové schůzování:
  Shromáždění sekce OB se konalo on-line v sobotu odpoledne. Mělo hladký průběh, moc se nediskutovalo (největší zádrhel byl při určení rozdělení počtu delegátů mezi oblasti na příští shromáždění sekce). Usnesení shromáždění sekce je zde.
  Valná hromada ČSOS proběhla on-line v sobotu v podvečer. Také toto jednání mělo hladký průběh, diskuze žádná nebyla, všechny přednesené zprávy byly schváleny, byl schválen i rozpočet svazu na rok 2022.
 • NEW! Metodické semináře:
  Metodický seminář trenérů OB: V pátek a v neděli byl on-line, v sobotu prezenčně většinou venku. Pro téměř 60 účastníků byla v pátek prezentace Vojty Krále Limity sprintu, v sobotu pak byla Atletická abeceda (Jan Havlíček), Praktické ukázky/trénink v terénu v návaznosti na přednášku Vojty Krále (Pavel Košárek) a Vedení skupiny žactva (Jakub Ransdorf), v neděli večer pak vyhodnocení sobotního tréninku za pomocí GPS (Pavel Košárek).
  Metodický seminář rozhodčích OB proběhl on-line. V pátek byly přednášky Novinky ze sekce OB (Petr Klimpl), Stavba tratí pro starší žactvo (Jan Netuka), Metodický portál a nové obpostupy (Radim Hošek), Svazová pořadatelská smlouva (Petr Klimpl), GPS tracking na celostátních závodech (Roman Zbranek). V neděli dopoledne pak následovaly přednášky Arény na celostátních závodech (Jan Mrázek), Organizace startu na celostátních závodech (Petr Pernička), Stavba sprintových tratí (Dan Wolf), Purple pen jako alternativa OCADu (Roman Zbranek), Případ pro jury (Dan Wolf a Roman Zbranek), v závěru pak byl závěrečný test. Semináře se zúčastnilo přes 100 rozhodčích.
 • NEW! V sobotu 4. 12. 2021 ve 12:05 běžel na ČT D pořad Lvíčata, ve kterém bude reportáž z letošního MČR oblastních výběrů žactva. Na záznam se můžete podívat zde (od času 17:30).
 • NEW! Seznam závodníků zařazených do tréninkových středisek mládeže pro rok 2022 najdete zde.
 • Skončila řádná registrace sekce lyžařského OB pro sezónu 2021/22. Celkem je registrováno 590 závodníků z 56 klubů. Nejvíce registroval Oddíl OB Kotlářka (47). Největší oblastí je Pražská (154), následují Východočeská (81), Západočeská (78) a Hanácká (76).
 • Na mapovém portálu ČSOS byly doplněny všechny embargované prostory na závody v letech 2022 i 2023.
 • Ve švýcarském Luzernu měly začít 11. prosince Zimní světové univerzitní hry, na programu neměl chybět ani lyžařský orientační běh. Na jeden z hlavních vrcholů letošní LOB sezóny byli nominováni: Petra Fiala, Anežka Hlaváčová, Markéta Firešová; Vojtěch Bartoš, Josef Nagy, Ondřej Hlaváč, Vojtěch Matuš, Jan Hašek, Kryštof Průša. Ale na startu nebudou. V závěru listopadu bylo rozhodnuto, že kvůli epidemiologické situaci a šířící se nové variantě Omicron, byly hry zrušeny.
 • Na kluby dorazila nabídka tohoto znění:
  Přátelé orienťáci,
  v roce 2021 slaví IOF 60 let a uběhlo též 55 let od prvního mistrovství světa v orientačním běhu. Jaroslav Kačmarčík, dlouholetý český reprezentant a mj. i zakladatel seriálu Park World Tour, přišel s myšlenkou sestavit publikaci, která mapuje všechna mistrovství světa v letech 1966 – 2021 pohledem těch nejlepších. Jejich osobní příběhy jsou doplněny bohatým fotografickým doprovodem, mapami a výsledky.
  Ideu a způsob zpracování celé knihy prezentuje publikace, mapující všechna mistrovství světa uspořádaná na území Československa a České republiky, která byla vydaná u příležitosti WOC 2021. Můžete si ji prohlédnout zde.
  Kniha bude zpracována v angličtině, předpokládaný rozsah cca 450 stran, formát A4 v pevné vazbě a její vydání je plánováno na první polovinu roku 2022. Orientační cena je 79 EUR. Před vydáním knihy je pro nás jako vydavatele důležité zjistit, jaký o ni bude zájem. Rádi bychom tedy požádali Vás, kteří byste o pořízení knihy uvažovali, o vyplnění formuláře. Na základě Vašeho zájmu pak budeme lépe schopni stanovit jak náklad knihy, tak její konečnou cenu. Všichni zájemci následně obdrží v 1. Q/22 přesnější pokyny jak k termínu vydání, tak i k platbě. Formulář bude aktivní do konce roku 2021.
  Kniha je připravena tak, aby se případně mohla udělat její jazyková mutace. Pokud by tedy byl dostatečný zájem o českou verzi, zvážili bychom i tuto variantu. Prosíme Vás proto, abyste Váš případný zájem vyplnili do formuláře. Věříme, že Vás náš projekt mapující historii světového OB osloví.
  Ivo Novák (ŽAKET - vydavatel)
  A trochu ze zákulisí: IOF slíbila knihu Memories of the Winners vydat a financovat. Na knize se od března pracuje a až donedávna se zdálo, že vše běží, jak má. Ovšem IOF si na poslední chvíli rozmyslela roli vydavatele (tedy i finanční krytí, aby tomu bylo správně rozuměno), což je známo cca dva týdny. A co víc, pro propagaci a průzkum trhu nebylo uděláno také téměř nic. Vydavatelství Žaket se rozhodlo, že místo IOF veškerou odpovědnost za vydání vezme jako na sebe. Proto se teď zjišťuje zájem.
 • V neděli večer proběhla jednání sekce OB.
  Soutěžní komise OB se zabývala novelizací Pravidel OB a přípravou soutěží na rok 2022 (novelizace Klasifikačního řádu, novelizace Soutěžního řádu a tvorba Prováděcích předpisů k soutěžím na rok 2022). Následně vyhodnotila výběrové řízení na pořadatele závodů sekce OB v roce 2023, přihlášek nebylo moc, bohužel chyběli zájemci o pořádání Mistrovství ČR na klasické trati, ve sprintu, sprintových štafet a knock-out sprintu, ale i na další závody. Noční Mistrovství ČR a Veteraniádu ČR v roce 2023 i následující závod Českého poháru a žebříčku A na krátké trati bude pořádat SLA, který nabízí prostor u Petrohradu (v severní části členitý, kamenitý terén s roztroušenými kameny a kamennými homolemi, v jižní části mírně kopcovitý s lokálním výskytem kamenů; středně hustá síť komunikací - předchozí mapa z roku 1990 Petrohrad). Pořádání českého šampionátu na krátké trati se ujme PBM v prostoru Lisovská skála - Křovina - Samotín - Kadov - Břímovka (semifinále - prameniště potoka Rybníček, četné vodoteče, náletové smrkové hustníky, zmapování prostoru v roce 1981, mapa Samotín; finále: vrcholová část Žďárských vrchů, Lisovská skála; část prostoru je horský les s prudším svahem, který je místy kamenitý, další část je prameniště potoka Břímovka s četnými přítoky, které tvoří rozsáhlý systém vodotečí; poměrně malá síť komunikací; terén nebyl nikdy zmapován pro orientační běh). Mistrovství a Veteraniádu štafet a klubů bude pořádat LPU v prostoru Zdechovic, kde se v roce 2008 běželo M ČR na krátké trati - převážně jehličnatý, dobře průběžný les; místy hustší porost se sníženou viditelností, hustá síť cest; mírný svah s několika vršky s celkovým převýšením cca 60 m; ve vrcholových partiích oblasti s kameny (poslední mapy jsou z let 2009 a 2010 - Katovna - východ a Katovna - západ. Podzimní štafety společně se sprintem uspořádá TBM, štafety v lesním komplexu SV od obce Vranov (fyzicky náročný kopcovitý terén, porostově rozmanitý od dobře průběžného až po rozsáhlé pasáže se sníženou viditelností i průběžností, středně hustá síť komunikací, svažitý terén, místy svahové skály (mapa Vranov z roku 2002), sprint pak proběhne v Brně (Staré Brno, Žlutý kopec, Mendlovo náměstí) - městský park, areál nemocnice, vnitroblok bytové výstavby, areál kláštera, kde dosu mapa pro OB nebyla. Trio Veteraniád ČR připraví VLI, sprint v centru Liberce, Perštýn (bývalé zaměstnanecké sídliště, které vznikalo od poloviny 19. století do 20. let 20. století v okolí textilní továrny, dále areály škol a vilová zástavba; terén relativně kopcovitý; unikátní prostor pro sprint), klasickou a krátkou trať pak v prostoru Liberec-H. Hanychov - Výpřež - Hoření Paseky - Světlá pod Ještědem - Pláně pod Ještědem - Liberec-Pilínkov (Ještědský hřbet včetně vrcholu: kopcovitý horský les, v dolních partiích podmáčený s porostovými detaily, v horních partiích skály, kameny, kamenná pole). Současně byly projednány podmínky na vypsání 2. kola výběrového řízení na pořadatele v roce 2023.
  Následné jednání vedení sekce OB mělo bohatý program. Po aktuálních informacích a kontrole úkolů proběhla příprava prosincového Shromáždění sekce (proběhne v sobotu 4. 12. 2021 odpoledne on-line), pak byla podána zpráva o tréninkových střediscích mládeže v roce 2022 (členi, finance), bylo rozhodnuto o konání Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva v roce 2022 (proběhne společně s Mistrovstvím a Veteraniádou ČR klubů druhou říjnovou neděli za pořadatelství PHK), byla podána informace o přípravě soutěžních dokumentů sekce OB na rok 2022, bylo vyhodnoceno 1. kolo výběrové řízení na pořadatele závodů soutěží sekce OB v roce 2023 a bylo vypsáno 2. kolo tohoto výběrového řízení (byl potvrzen v plném rozsahu návrh soutěžní komise). V závěru byl bod různé. Zápis najdete na webu sekce OB.
 • Několik o-běžců se zúčastnilo Mistrovství ČR v přespolním běhu ve Valašském Meziříčí. Ve vytrvalcích skončil Pavel Brlica pátý, v mílařích vybojoval Marek Uvizl stříbro a v juniorkách byla Jana Pekařová třetí.
 • Juniorská o-reprezentace měla první soustředění. V okolí Nového Města na Moravě (centrem byl Zahradníkův Kout) čekalo vybrané juniorky a juniory několik tréninků. Z těch standardních to byl noční, vrstevnicovka a middle bez cest. Z těch z kategorie "patřících na úvodní sraz" to byl třeba orientační biatlon. K tomu bylo i večerní informatorium a další týmové hry. Celé dění na soustředění je popsáno v článku na webu reprezentace.
 • Byl přepočten Ranking. V IS ORIS najdete stav k 30. 11. 2021, kde se počítá každému závodníkovi osm nejlepších výsledků za posledních 24 měsíců. Podle závěrečných ustanovení platného Soutěžního řádu došlo po skončení sezóny k přepočtu Rankingu tak, že závodníkovi je započteno osm závodů za 12 kalendářních měsíců. A takto přepočtené výsledky najdete v IS ORIS pod datem 31. 12. 2021. Podle takto přepočteného Rankingu budou uděleny licence E a R podle platného Klasifikačního řádu.
  A změny v Rankingu jsou hodně velké, protože ne všichni závodníci mají v roce 2021 osm a více závodů (třeba v ženách v první padesátce budete marně hledat reprezentantky Horčičkovou, Janošíkovou či Stehlíkovou, v mužích pak Vojtu Krále). V ženách je stále ve vedení s velkým náskokem Denisa Kosová, druhá je Adéla Finstrlová a třetí Tereza Čechová (4. Teplá, 5. Sieglová, 6. Bogarová, 7. Peterová, 8. Štičková, 9. Kozáková, 10. Sokolářová). V mužích je poprvé ve vedení Tomáš Křivda, druhý je Miloš Nykodým a třetí Vojtěch Sýkora (4. Kubát, 5. Roudný, 6. Glonek, 7. Kubelka, 8. Petržela, 9. Hirš, 10. Rollier).
  Kompletní výsledky najdete v IS ORIS.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! V neděli se běžel 29. ročník Malé ceny Velké Verandy. Lesní kros v kopcích u Chocně se poběží jako Memoriál Jirky Švadleny. Trať krosu měří 4300 m, je dost kopcovitá (převýšení 200 m), běží se většinou po lesních pěšinách a cestách (jen asi 400 m po asfaltu). A letos to bylo velmi náročné, přes noc napadnul sníh, který postupně roztál a na trati bylo bláto a hlavně v sebězích to hodně klouzalo. Veranda je tradičním setkáním atletů, orientačních běžců i dalších sportovců. V mužích si pro naprosto jasné vítězství doběhl choceňský Tomáš Křivda, druhý skončil pardubický Petr Zvěřina a třetí byl Josef Šutera (Atletika Polička), z orientačních běžců byl Martin Křivda čtvrtý a Ondřej Macek šestý, v první desítce jště skončili Zdeněk Šabatka, Michal Švadlena, Ondřej Pipek a Jaromír Mielec. V ženách si pro vítězství doběhla Michaela Stránská (atletka z AK ISCAREX Česká Třebová), druhá skončila Tereza Novotná (PHK), třetí Marta Fenclová (LPU), čtvrtá Kateřina Matrasová (CHT), pátá Martina Zvěřinová (LPU), šestá Adéla Jelínková (LPU) a sedmá Jana Semrádová (CHC). Web závodu najdete tady.
 • Poslední neděli v listopadu se po roční odmlce běžel Klokan kros, byl to již 26. ročník (závod byl současně i 1. kolem Zimní hradubické ligy 2021/22). Pořadatelé z OK Slávie Hradec Králové měli centrum opět u altánku na Dubince (cca 1 km od lesního závodu na Novém Hradci Králové). Tratě krosu vedly po cestách, pěšinách, pěšinkách, ale také terénem. Nejdelší trať mužů měřila 11 km a měla převýšení 130 m (ženy 7,5 km/100 m). Organizace jako tradičně klapala. Dvě stovky závodníků čekaly bílé lesy, od rána sněžilo a na konci závodu už byla v terénu dost značná vrstva sněhu. Sníh se tak podepsal na časech, letošní vítězné se těžko porovnávají s traťovými rekordy. V elitě žen si pro vítězství doběhla obhájkyně vítězství z roku 2019 Marta Fenclová (LPU), která o 20 sekund porazila Taťánu Metelkovou (PHK), třetí skončila další závodníce LPU Jana Peterová (4. Martina Zvěřinová, 5. Klára Haasová). Na trati elity mužů byli nejlepší dorostenci, vyhrál Filip Haas (LPU), který o minutu a půl porazil Tomáše Dohnálka (SHK), třetí skončil veterán Radek Ticháček (SJC), 4. Zdeněk Šabatka, 5. David Hepner. Web závodu s výsledky najdete zde.
 • Kalendář závodů Východočeské oblasti na rok 2022 je kompletní, podařilo se vyřešit i pořadatele posledního neobsazeného závodu v květnu. Podívejte se tady.
 • Školení rozhodčích 3. třídy připravuje Východočeská oblast na zimní měsíce roku 2022. První část proběhne prezenčně 23. 1. 2022 (11:30 - 17:30) v Hradci Králové. Druhá část bude distančně ve středu 26. 1. 2022 (19:30 - 21:30) a třetí částí bude distanční diskuze k odevzdaným úkolům, jejíž termín by vyplynul z dohody účastníků. Bližší informace včetně přihlášek v IS ORIS budou později.

PARDUBICE
 • NEW! V neděli dopoledne běželo čtyřicet závodníků LPU lesní kros Malá cena Velké Verandy u Chocně. Tratě byly dost blátivé, v sebězích to hodně smekalo. V mužích skončil Petr Zvěřina na druhém místě, v první desítce ještě byli Ondra Macek (6.) a Ondra Pipek (9.). V ženách obsadila Marta Fenclová třetí místo, Martina Zvěřinová a Adéla Jelínková skončily na 5. a 6. místě. Velmi pěkně běželi dorostenci, Filip Haas byl druhý, Kryštof Jelínek, Dan Štichhauer a Vojta Váňa skončili na 6. - 8. místě. V dorostenkách obsadily Míša Srbová a Terka Brožková 3. a 4. příčku (9. Klára Haasová), v žákyních doběhla Karda Pipková třetí (6. Kačka Švíglerová). Dobře si vedla i řada veteránů, kteří skončili v TOP10.
 • NEW! V závěru týdne proběhlo úvodní soustředění pardubických dorostenců. Necelá třicítka závodníků LPU (a další desítka závodníků z Vysočiny) se sešla v Chocni. Připraveny byly běžeké a mapové tréninky, ale i povídání o trénování a závodění. A v neděli běžela většina účastníků kros na Velké Verandě. Celé soustředění vedl Karel Haas.
 • NEW! Jana Stehlíková (Knapová) obsadila v Anketě o nejlepší orientačního běžce roku 2021 třetí příčku. Hlasující experti ocenili především její výsledky na Mistrovství světa v Doksech, ale i dvě zlaté medaile z M ČR (vyhrála český šampionát ve sprintu a finišovala na prvním místě sprintové štafetě OK Lokomotiva Pardubice).
 • NEW! V sobotu dopoledne se řada našich nejmladších zúčastnila tradičního Mikulášského běhu 2021 na Dukle. V konkurenci mladých atletů jsme se rozhodně neztratili, nejlépe si vedli Hana Fenclová a Matěj Kadaně, kteří vyhráli kategorie mladšího žactva, na stupních vítězů jsme měli zástupce i mezi těmi mladšími (přípravka, nejmladší žactvo).
 • NEW! Trio reprezentantů (Jana Stehlíková, Jana Peterová a Martin Roudný) se v závěru týdne účastní prvního soustředění repre OB v Turnově.
 • NEW! Čtveřice Adam Zitka, Luboš Macháček, Kamil Pipek a Petr Klimpl jednala v sobotu na Shromáždění sekce OB a na Valné hromadě ČSOS.
 • NEW! V seznam závodníků zařazených do tréninkových středisek mládeže pro rok 2022 jsou: Filip Haas (A), Tereza Fejfarová, Kryštof Jelínek, Kateřina Koberová, Ondřej Macek, Šimon Mareček, Michaela Srbová, Daniel Štichhauer a Kateřina Švíglerová (všichni B).
 • NEW! Petra Fiala měla reprezentovat na Zimních světových univerzitních hrách v půlce prosince ve švýcarském Luzernu. Bohužel hry byly kvůli epidemiologické situaci zrušeny.
 • NEW! Na závodní sezónu lyžařského OB 2021/22 jsme zaregistrovali 11 závodníků LPU.
 • NEW! V roce 2023 (půlka října) budeme pořádat Mistrovství a Veteraniádu ČR štafet a klubů v okolí Zdechovic (prostor Katovny).
 • V neděli dopoledne začala Zimní hradubická liga dalším ročníkem Klokan krosu. Tratě v lesích u Nového Hradce Králové uvítaly i přes 60 pardubických závodníků. A ti si vedli velmi dobře. V elitě mužů (11 km) vyhrál s velkým náskokem Filip Haas, Olda Vodička byl šestý. V elitě žen na trati 7,5 km vyhrála Marta Fenclová, třetí skončila Janča Peterová (na jejím výkonu se trochu podepsala i drobná autonehoda cestou na závod), čtvrtá byla Martina Zvěřinová a pátá Klára Haasová (6. Johana Vodičková, 7. Jindra Horáková, 9. Lucie Brožková). Na trati mužů o délce 7,5 km obsadilo trio Dan Štichhauer, Tomáš Pekárek a Michal Krpata 3. - 5. místo (8. Jan Václavek, 9. Vojtěch Šišma, 10. Adam Štichhauer). V ženách na trati 5 km vyhrála s velkým náskokem Terka Šmídová (10. Renata Haasová), na stejné trati mužů byl Vítek Frosch pátý. Dobře si vedli i naši nejmladší, na trati žen 3,5 km skončily Monika Munzarová a Hana Fenclová 2. a 3. místo.
 • V sobotu měla proběhnout další lesní brigáda, tentokráte v lesích ve vlastnictví a.s. Enlino (lesy v katastru Litošic). Kvůli nepřízni počasí byla brigáda pořadateli zrušena.
 • V pondělí večer jednal výbor klubu. Zápis je v IS LPU.
 • Jak si vedou naši závodníci v Rankingu na konci roku? Do Rankingu se započetlo osm nejlepších výsledků za posledních 12 měsíců (v průběhu roku se počítalo osm závodů za posledních 24 měsíců). Velmi dobře si vedou naši nejlepší muži. Martin Roudný (5.) a Tomáš Kubelka (7.) jsou v TOP10, Matěj Kamenický 11. místem dosáhl svého maxima. Ale za nimi zeje velká mezera, v první stovce máme už jen tři závodníky (36. David Procházka, 91. Lukáš Hovorka, 93. Šimon Mareček). V ženách je v první desítce na pěkné sedmé příčce Jana Peterová, Martina Zvěřinová je na 21. příčce, Marta Fenclová je 37., v páté desítce jsou Pavla Udržalová (45.) a Šárka Kulhavá (46.). Jana Stehlíková má jen šest závodů a to jí stačí na 51. místo. V první stovce je ještě pět žen LPU (61. Marta Lučanová, 73. Klára Kosová, 92. Iveta Šístková, 96. Doubravka Jansová, 99. Tereza Nováková).
 • Trio Karel Haas, Olda Vodička a Zuzka Klimplová ukončilo studium trenérské licence 2. třídy.
 • Padesátka pardubických orientačních běžců sázela v sobotu stromky v oboře Kněžičky (majetek Kinský dal Borgo). Brigáda byla reciprocita za to, že můžeme běhat v lesích s majetku Kinský dal Borgo (celé Chlumecko, ale třeba i lesy v okolí hradu Kost).
 • Ve středu proběhl závěr sezóny LPU. Stejně jako v roce 2020 byl jen jednodenní. Dorostenci pod vedením Ondry Pipka připravili šifrovačka po Pardubicích. Vítězství si odnesl tým Vidlák s děvčaty.
 • V české reprezentaci OB jsou na rok 2022 zařazení čtyři závodníci LPU. V A týmu je Jana Stehlíková, v Nadějích Jana Peterová a Martin Roudný a mezi sledovanými Tomáš Kubelka.
 • Předposlední letošní číslo Jantaru. Má dvacet stránek a jsou v něm články o závěru celostátních soutěží (M ČR v nočním OB a Český pohár v Plzni), o posledních závodech Vč. poháru, o dalším ročníku Rodinných štafet či o podzimním soustředění žactva na Horalce. Nechybí ani tradiční rubriky - Pět otázek pro..., Program a Střípky. Na titulní stránce je fotka Vaška Mrštíka na poslední kontrole závodu Vč. poháru ve Vrchlabí. Obsah čísla najdete zde.

SVĚT
 • NEW! Zimní světové univerzitní hry (měl se tam jet i LOB) ve Švýcarsku byly kvůli epidemiologické situaci a šířící se nové variantě Omicron zrušeny.
 • NEW! Sedminásobná mistryně světa Dánka Maja Alm ukončila svou závodní kariéru. Více zde.
 • Z listopadového jednání jednání IOF Councilu:
  - komise sportovců (po dvou z každé disciplíny) zvolila jako své zástupce v Councilu Terezu Janošíkovou (CZE, Foot-O) a Erika Blomgrena (SWE, Ski-O)
  - proběhlo představení kandidátů na pozice „šéfa kanceláře IOF“ a „generálního sekretáře IOF“
  - byly projednány strategické úkoly a cíle na období 2022 – 2026. „Olympijský sen“ už není hlavní prioritou IOF, větší důraz se klade na celkový rozvoj, udržitelnost a snahu dobýt jednu z hlavních pozic mezi outdoorovými sporty
  - byl schválen pořadatel MS OB (sprintové) 2026 – Itálie, Janov (Genoa)
  - byl schválen pořadatel MS veteránů OB 2024 – Turecko, Antalya (po velkém boji porazilo Finsko, které kandidovalo s prostory v okolí Turku)
  Více v článku na webu ČSOS.