ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
st 05. 10. 10:38

NOVINKY ČSOS
04.10.2022
08:23 - Newsletter ČSOS říjen 2022: HTMLPDF
03.10.2022
23:19 - Sdělení Mapové rady 02/2022 Pozvánka na školení začínajících kartografů
17:24 - Světový pohár, Švýcarsko, klasická trať - ženy: 1. Aebersold (SUI), 7. Janošíková, 19. Kosová; muži: 1. Hubmann (SUI), 10. Křivda, 15. Nykodým, 20. Král.
17:22 - Juniorský evropský pohár, Německo, štafety - juniorky: 7. CZE, 10. CZE; junioři: 11. CZE.
02.10.2022
17:12 - JEC, Německo, klasická trať - W20: 1. Semíková; M18: 8. Donda, 10. Strýček; W18: Novotná.
17:10 - Světový pohár, Švýcarsko, krátká trať - ženy: 1. Alexandersson (SWE), 10. Janošíková; muži: 1. Fosser (NOR), 12. Král.
01.10.2022
17:07 - JEC 2022, Německo, sprint - M18: 2. Strýček, M20: 4. Chaloupský; W18: 3. Novotná; W20: 6. Semíková.
17:07 - Světový pohár, Švýcarsko, štafety - muži: 1. SUI, 4. CZE (Hubáček, Nykodým, Křivda); ženy: 1. SUI, 4. CZE (Horčičková, Kosová, Janošíková).
17:01 - Klasiku Vč. poháru v Červené Vodě vyhráli Tomáš Udržal a Marta Lučanová.
27.09.2022
07:32 - Sdělení sekce OB 16/2022.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2022
- kalendář 2023
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- výsledky závodů
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2022
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král

M ČR v OB 2022
9.4. NOB (VSP)
14.5. sprint (DKP)
15.5. spr. štaf. (DKP)
4.-5. 6. KT (TJN)
17.-18.9. klas (BOR)
8.10. štaf (PHK)
9.10. kluby (PHK)

Žebříčky, ligy 2022
Český pohár
ŽA
Český pohár štafet
Česká liga klubů
ŽB Č
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D) - j
Vč.pohár (V)
Vč. družstva

Budou závody
8.10. MČR Š (PHK)
9.10. MČR K (PHK)

Závody za námi
1.10. Vč.pohár (ZAM)
25.9. ČPŠ (VRL)
24.9. ČP,ŽA,VČP (VRL)
24.9. ČPŠ (STH)
17.-18.9. MČR KL (BOR)

Vícedenní 2022
Czech O-Tour
Velikonoce (DKP)
Trojúhelník (MLA)
CSM (KON)
Pískovce (DOK)
O-Požáry (KAM)
Vysočina cup (CHT)
GP Silesia (AOP)
5EOB Tis (PGP)
Rumcaj. míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých.Čech (LPU)
West cup (ONO)

Mez. akce 2022
OB:
25.-29.5. SP (SWE)
26.-30.6. MS (DEN)
2.-4.7. MED (HUN)
10.-16.7. MSV (ITA)
11.-16.7. MSJ (POR)
11.-17.7. WG (USA)
3.-7.8. ME (EST)
15.-22.8. AMS (SUI)
1.-3.10. SP (SUI)
LOB:
21.-27.1. ME (BUL)
14.-19.3. MS,MSJ,MED (FIN)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
CEP*
EKP
MFP
VSP**
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE***
KAM*
LBE**
LME
RIC*
ROZ*
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
MAS*
NEK
KPM
KRL**
ONO
SKV**
VPM**
Jihočeská
KRE
KTA**
VCB***
VTA**
OPI***
PCB*
CST
Ještědská***
BOR**
DOK
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN**
VLI***
JJN*
CHA***
KUL*
LIT*
LTP***
PEN
STB
TUV
Východočeská***
CHC**
HOR***
JIL*
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB
LPU***
LTU***
KUO*
SJC***
STH***
SNA*
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB***
OSN*
SJI**
STA*
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB*
KRN*
MOV***
OOP***
SIT***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON*
OOL*
PLU
SSU**
TVR**
ZLH**
AOP***
JPV***
KSU**
UOL**
SBR*
STE***
Valašská***
EZL*
HLV*
KVS***
SKM***
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM**
TBM**
ADA**
RBK
UBM***
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist


ČR: Vyšel Newsletter ČSOS.
Východní Čechy: Průběžné výsledky oblastních soutěží. Nominace žactva.
Pardubice: Ve středu pokračuje Liga škol. Rozpis Rodinných štafet. Míša běžela JEC. Martin a Janča reprezentovali na finále SP.
Svět: Konečné pořadí SP 2022. Finále SP ve Švýcarsku. Proběhl JEC v Německu.
Jak to vidí Béďa na FBČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Nadace orientačního běhu vypsala další ročník výběrových řízení pro grantový program Sportovních center dětí 2023 a pro program Sportovních center mládeže 2023 v orientačním běhu. Více tady.
 • NEW! Školení začínajících kartografů proběhne první listopadový víkend tradičně ve Zderazi. Podrobnosti a přihlášky jsou v IS ORIS.
 • NEW! Příprava reprezentace: Po skončení závodů Světového poháru zůstala česká reprezentace ve Švýcarsku, kde ji čeká 5 tréninků v rámci přípravy na Mistrovství světa 2023, které se v okolí švýcarského Film Laax poběží 11.—16. července.
 • NEW! Byl vydán říjnový Newsletter ČSOS, kde najdete souhrn toho, co se v o-sportech událo v září a co bude i dále. Čtěte zde.
 • NEW! První říjnový víkend proběhlo hodně o-závodů v oblastech (7 v sobotu 5 v neděli).
  Sobota:
  Praha a Středočeská oblast měly krátkou trať, kterou uspořádal VŠTJ Ekonom Praha. Běželo se na mapě U letadýlek (nakopni vrtuli), kterou připravil hlavní kartograf Radim Ondráček. V okolí centra na dětském hřišti U Letadýlek na letiště Točná byl jehličnatý a smíšený průběžný les, kde byl svah s erozními rýhami a skalkami, vrcholová partie byly s porostovými detaily, byla tam středně hustá síť cest. Stavitelem tratí pro téměř 800 závodníků byl Roman Koucký. V ženách byla nejlepší Eliška Hájková (KAM), která vyhrála s náskokem 45 sekund před dorostenkou Kateřinou Štěpovou (PGP), třetí skončila další závodnice PGP Martina Matějů s minutovou ztrátou. V mužích deklasoval své soupeře Jakub Glonek (KAM), druhý Martin Janda (DOB) měl ztrátu šest minut, třetí Jaroslav Sedláček (DKP) byl ještě o minutu a půl pomalejší.
  Orientační sporty Písek uspořádal další závod Jihočeského žebříčku. Krátká trať měla centrum za obcí Nový Dvůr u Písku. Stavitel tratí použil mapu Havírky (autoři Jiří Vištejn a Otto Hartvich), v terénu, kde byl smíšený les podhorského charakteru s množstvím terénních detailů - kamenů, skalek a jam; porostově byl rozmanitý od rychlého bukového lesa přes jehličnaté lesy s travnatým podrostem či spadanými větvemi, byly tam hustníky všech odstínů zelené až po zarostlé paseky. Startovalo necelých 150 závodníků. V ženách vyhrála Martina Teringlová (VCB), druhá s minutovým odstupem skončila Natalia Hiklová (ZBM), třetí Pavla Hulcová (KSH) měla ztrátu necelé tři minuty. V mužích jasně vyhrál Tomáš Rusý (KAM), necelých pět minut za ním zaostal druhý Filip Hulec (PCB), třetí skončil Ondřej Černý (EKP).
  Krchleby - U zeleného Háje byly centrem krátké trati Západočeské oblasti, kterou uspořádal OK Lokomotiva Plzeň. Přes 200 závodníků čekaly tratě, které postavil Pavel Dvořák. Běželo se v místy velmi zarostlém lese s množstvím jam a jemných terénních tvarů po těžbě na mapě Vytluč (autor Jiří Vištejn). V ženách byla nejlepší Magda Žákovcová (KRL), minutu za ní zaostala Vendula Bouchalová (VPM), třetí skončila Pavla Nádeníčková (NEK). Na trati mužů si pro vítězství doběhl dorostenec David Němec (ZTC), Stanislav Rauch (VPM) měl na něj ztrátu čtyři minuty, Aleš Ritter (ONO) byl ještě o čtyři minuty pomalejší.
  13. kolo Východočeského poháru uspořádal oddíl orientačního běhu TJ Sokol Žamberk. Centrem byla Červená Voda, místní část Horní Orlice. Klasickou trať pro více než 500 závodníků postavil Radek Nožka na mapě Jeřábek (mapa z roku 2017, která byla v září 2022 zrevidována) v podhorském členitém lese. V ženách byly nejlepší zkušené závodnice - vyhrála Marta Lučanová o čtyři minuty před Martinou Zvěřinovou (obě LPU), třetí skončila Martina Hepnerová (PHK) se ztrátou šesti minuty na vítězku. Také v mužích slavila úspěch zkušenost, vyhrál Tomáš Udržal (LPU) o minutu a půl před Petrem Losmanem (PHK), třetí Petr Zvěřina (LPU) měl ztrátu pět minut.
  Téměř 700 závodníků bylo na startu krátké tratě, která se počítala do oblastních soutěží Vysočiny, Valašské i Jihomoravské oblasti. Závod uspořádal SK Orientační sporty Nové Město na Moravě v Zubří (louka u Zuberského rybníka). Petr Mareček připravil mapu U Pytláka, na které postavili tratě Břetislav Wurzel a Radan Kamenický ve vysočinském terénu, který byl porostově rozmanitý, místy byl podmáčený, byla tam i hustá síť komunikací. Zdenka Kozáková (TBM) si odnesla vítězství v ženách s náskokem 40 sekund před Janou Šímovou (PHK), třetí skončila Iva Kavánková (TZL). V mužích vyhrál Petr Horvát (TBM), dvě minuty za ním skončili druhý Osvald Kozák (TBM) a třetí Marek Prášil (SJI).
  Třetí závod Hanáckého žebříčku uspořádal Spolek orientačních běžců Olomouc. Krátká trať měla centrum ve Ski Areálu Hlubočky. Startovalo přes 300 závodníků, které čekal porostově velmi pestrý les s hustou sítí cest, místy s výraznými terénními tvary, v severozápadní části s prudkým svahem k řece Bystřičce; místy byly pozůstatky po dřívějším působení armády. Tratě postavil Jiří Kubíček na mapě Farářův hrob II, kterou mapovali Zdeněk Janů a Martin Poklop. Na trati žen byla jasně nejlepší dorostenka Karolína Rychlá (AOP), druhá skončila Dominika Smrčková (KSU) a třetí Kateřina Svačinková (TVR). Také v mužích slavilo vítězství mládí, nejlepší byl dorostenec Jindřich Beneš (KON), jen pět sekund za ním zaostal Zdeněk Rajnošek (KSU), třetí Jiří Otrusina (JPV) měl ztrátu necelé čtyři minuty.
  Krajský žebříček Moravskoslezského kraje pokračoval krátkou tratí za pořadatelství O-RUNNAŘI Beskydy v Kunčicích pod Ondřejníkem. Skoro 250 závodníků čekala mapa Skalka (mapoval Miroslav Sikora, Martin Urbánek) ve smíšeném horském lese s větším převýšením, kde byla údolíčka (i hluboká), který byl porostově pestrý, místy byl podrost. Stavitelem tratí byl Lukáš Bernatík. V kategorii D21 jasně vyhrála dorostenka Petra Bruková (TRI), druhá skončila Marie Procházková (SOP) a třetí Barbora Muchová (KVS). V mužích vyhrál Petr Martynek (TRI), druhý byl Jiří Vlach (AOV) a třetí Tomáš Vavřík (MOV).
  Neděle:
  Závod Pražské a Středočeské oblasti na krátké trati měl centrum ve Svárově. Pořadatelem byl oddíl orientačního běhu TJ Hostivice. Téměř 700 závodníků běželo na mapě Štola sv. Vojtěcha (mapovali Vojtěch Kettner a Jiří Vištejn, revizi dělal Vojtěch Kettner). Tratě postavil Jan Müller v kopcovitém terén se smíšeným lesem a kamenitou podložkou. Významná část závodního terénu byla v oblasti, kde se v 19. století těžila železná ruda. Na trati žen byla nejrychlejší dorostenka Kateřina Štěpová (PGP), Eliška Hájková (KAM) na druhém místě na ni ztratila necelé dvě minuty, třetí Petra Snížková (DKP) měla ztrátu čtyři minuty. V mužích vyhrál Jakub Glonek (KAM) o půl minuty před Janem Procházkou (PGP), třetí Ctibor Sysel (PGP) zaostal za vítězem o čtyři a půl minuty.
  Závod Jihočeského žebříčku na klasické trati uspořádal Orientační sporty Písek. Centrum bylo stejně jako v sobotu za obcí Nový Dvůr u Písku. Více jak stovka závodníků běžela na mapě Havírky (mapovali Jiří Vištejn, Otto Hartvich). Tratě připravil Petr Sobotka ve smíšeném lese podhorského charakteru s množstvím terénních detailů - kamenů, skalek a jam; byl porostově rozmanitý od rychlého bukového lesa přes jehličnaté lesy s travnatým podrostem či spadanými větvemi, byly tam hustníky všech odstínů zelené až po zarostlé paseky. V ženách jasně vyhrála Natalia Hiklová (ZBM) před Lenkou Míkovou (VCB) a Pavlou Hulcovou (KSH). V mužích si pro první místo suverénně doběhl Tomáš Rusý (KAM), druhý Jan Flašar (PGP) na něj ztratil přes čtyři minuty, třetí skončil Filip Hulec (PCB).
  OK Lokomotiva Plzeň uspořádal v Krchlebech i nedělní závod. Tentokráte šlo o klasiku, kterou postavil Vladimír Šitra. Necelé dvě stovky závodníků běželo na mapě Vytluč (autor Jiří Vištejn). Tratě vedly v dobře průběžném lese s vysokou hustotou cest, kde bylo množství jam a terénních tvarů po těžbě. V ženách vyhrála Daniel Trpáková (DCH), v mužích byl jasně první dorostenec David Němec (ZTC) před Alešem Ritterem (ONO) a Ondřejem Sládkem (DCH).
  Na mapě Kozlov proběhla krátká trať Ještědského žebříčku, kterou uspořádal SOK TJ Turnov. Centrum bylo Všeni. Přes 700 závodníků čekal středně kopcovitý terén s množstvím pískovcových skal, v kterém postavila tratě Radka Tomášková. Na trati žen s přehledem vyhrála dorostenka Hana Malečková (VSP), na druhém a třetím místě skončily zkušené závodnice Iveta Šístková (LPU) a Kateřina Kašková (CHA). V hodně vyrovnaném závodě mužů byl první Kryštof Hájek (TUR), jen sedm sekund za ním skončil druhý Pavel Hradec (TUR), třetí David Procházka (LPU) měl na vítěze ztrátu 16 sekund.
  Další závod Ligy Vysočiny přivítal na startu necelé dvě stovky závodníků. Pořadatelé z Orientačního klubu Střelka zvolili za centrum fotbalové hřiště ve Zhoři u Tábora. Závodníky čekala mapa Soukeník, kterou mapoval Tomáš Doležel. Ten postavil i tratě v mírně zvlněném terénu, se středně hustou sítí komunikací, les byl porostově rozmanitý, převážně dobře průběžný, místy bylo množství terénních detailů. V ženách vyhrála Kamila Gregorová (SJH) před svou klubovou kolegyní Jitkou Novotnou, v mužích byla jasně nejlepší Marek Prášil (SJI), na dalších místech skončili Michal Nouza (SJH) a Jaroslav Vítek (SJI).
  Výsledky všech závodů jsou v IS ORIS.
 • Na sváteční středu byly připraveny dva oblastní závody.
  Krátká trať Středočeské oblasti a Prahy proběhla za pořadatelství Klubu orientačního běhu Tretra Praha s centrem ve Sportovním areálu Hradešín. Běželo se na mapě Hradešínský les 2k22, kterou revidoval Ondřej Měšťan (původně mapovali Vítězslav Zajíc, Kateřina Zajícová, Ondřej Měšťan) v lehce zvlněném terénu, kde byla středně hustá síť komunikací, byl tam smíšený a jehličnatý les, v údolích i menší kamenité pasáže. Tratě pro více ja 1000 startujících postavil Martin Melišík. V ženách si pro vítězství doběhla Kamila Gregorová (SJH), za ní skončily další zkušené závodnice Monika Rollier (PHK) a Marie Pospíšilová (DKP). Mezi muži byl nejlepší Filip Wolf (TUR), druhý se ztrátou necelé minuty byl Jakub Glonek (KAM) a třetí skončil Jan Mrázek (SJC).
  Téměř 700 závodníků uvítali pořadatelé SK Radioklub Blansko na klasické trati Jihomoravské ligy a Ligy Vysočiny, která měla centrum v Lipůvce. Tratě postavili Michal Heneka Ondřej Brosch na mapě Chocholuše (mapoval Karel Truhlář) v kopcovitém terénu, kde byla středně hustá síť komunikací, který byl porostově pestrý, bylo tam nadprůměr oplocenek, v lese byla tráva a misty podrost. V ženách to bylo velmi těsné, vyhrála Martina Tichovská (/TBM) jen o 16 sekund před Adélpu Finstrlovou (ZBM), třetí Kateřina Grycová (TBM) měla ztrátu necelé tři minuty. V mužích s velkým náskokem vyhrál Petr Horvát (TBM), druhý Martin Melecký (SSU) a třetí Marek Prášil (SJI) měli odstup téměř pět minut.
  Výsledky závodů jsou IS ORIS.
 • Pátý díl Srovnávacích testů mládeže proběhl za nepříliš příznivého počasí (chladno, občas déšť) ve středu v Pardubicích. Zúčastnilo se téměř 150 dorostenek a dorostenců, pro které byla připravena trojka na dráze, mapové testy a o-400.
 • Na webu stacionárních tréninkových kempů najdete termíny plánovaných STK. Nově je tam i rozpis prosincového kempu LOB na Mísečkách.
 • Českou ligu klubů po 5. kole vede LCE před LPU a ZBM, v dorostu je nejlepší TUR - výsledky.
 • Bylo vydáno Sdělení sekce OB 15/2022, kde je seznam štafet s právem startu na M ČR štafet 2022.
 • Český pohár štafet po víkendu je zde.
 • V konečném pořadí Českého poháru 2022 vyhráli Tomáš Křivda a Denisa Kosová. Výsledky najdete v IS ORIS.
 • Konečné výsledky žebříčku A v IS ORIS. V jednotlivých kategoriích vyhráli Kateřina Doušková (D16), Michaela Novotná (D18), Anna Karlová (D20), Jan Štěpánek (H16), Jan Strýček (H18) a Jakub Chaloupský (H20).
 • Podzimní trojkombinace - to byl jeden závod Českého poháru ve sprintu a dva závody Českého poháru štafet. Vše proběhlo v Podkrkonoší, po celý víkend bylo krásné podzimní počasí, svítilo sluníčko, bylo teplo.
  V sobotu dopoledne se běžel sprint ve Dvoře Králové nad Labem, centrum bylo na Tyršově koupališti, za pořadatelství OOS TJ Spartak Vrchlabí. Byl to letošní poslední závod Českého poháru (a závod WRE) a žebříčku A (a poté se běžel i závod Východočeského poháru). Na startu bylo téměř 1500 závodníků, pro které byla připravena mapa od Tomáše Leštinského s názvem Dvůr Králové nad Labem (1:4000). A právě o mapě se v cíli hodně diskutovalo - problém byl spojen s použitím starého klíče (především trojková zelená neodpovídala definici této značky v mapovém klíči), drobných problémů s mapou bylo i více; a také tisk nebyl nejlepší. Tratě od Daniela Hrdinky (ČP a ŽA) a Matyáše Štregla (Vč. pohár) byly v první části v historickém centru města (nepravidelná síť ulic s městským opevněním v podobě hradeb, jižněji pak byly bloky řadových a rodinných domů s přilehlými parkovišti, bylo tam mírné převýšení), po přeběhu Labe se běželo mezi rodinnými domy a v sídlišti s panelovými domy, garážemi a dětskými hřišti. Tratě byly o trochu delší, byly jednodušší, kvalitu bohužel ovlivnil střet s akcí hasičů na atletickém stadionu a s kolotoči na náměstí. V mužské elitě si pro vítězství doběhl Tomáš Křivda (CHC), který měl velmi rychlý úvod závodu, vybudoval si náskok, který v závěru rychle běžící Vojtěch Král (SSU) dokázal korigovat jen nepatrně, Křivda měl v cíli náskok 13 sekund. Dalších 19 sekund zpět byl třetí Miloš Nykodým (ZBM), čtvrtý skončil Jakub Glonek (KAM), o páté místo se stejným časem podělili dva závodníci LCE Vojtěch Sýkora a Jonáš Hubáček. V dámské elitě se ve vedení střídaly polská reprezentantka Hanna Wiśniewska (CHC) a Denisa Kosová (PHK), v závěru byla rychlejší Polka a vyhrála s náskokem 9 sekund před Kosovou. Na třetím místě skončila vyrovnaně běžící Jana Peterová (LPU), 4. Johanka Šimková (ZBM), 5. Adéla Finstrlová (ZBM), 6. Eliška Sieglová (PGP). V juniorech při neúčasti Jakuba Chaloupského (běžel elitu a vůbec ne špatně) byl nejrychlejší slovenský závodník Martin Roháč (LCE), který o osm sekund porazil druhého Kryštofa Hájka (TUR), třetí Vít Čech (AOP) byl ještě o sekundu pomalejší. V juniorkách to byl velmi těsný souboj mezi Markétou Mulíčkovou (TBM) a Janou Pekařovou (TUR), v cíli byl mezi nimi rozdíl dvou sekund, třetí Anna Karlová (JIL) měla ztrátu na vítězku 29 sekund. V H18 vyhrál favorit Daniel Bolehovský (VSP), osm sekund za ním zaostal Filip Haas (LPU), 18 sekund ztráty měl třetí Jan Strýček (PBM). V D18 byla první Ema Černá (ROU), která o 14 sekund porazila Michaelu Novotnou (TUR) a o dalších 14 sekund zpět zůstala na třetím místě Michaela Srbová (LPU). V H16 si pro první místo suverénně doběhl slovenský závodník Filip Jančík (ZBM), který porazil druhého Ondřeje Brosche (RBK) o více jak půl minuty, třetí Tomáš Kučera (ZBM) měl ztrátu téměř minutu. V D16 vyhrála Natálie Gallo (AOP) o osm sekund před Sheilou Havrdovou (SJC), 18 sekund za vítězkou zaostala třetí Kateřina Štěpová (PGP). Web závodu je tady.
  Odpoledne se závodníci přesunuli na třetí kolo Českého poháru štafet, jehož centrem byla louka na severním okraji obce Tetín-Vidoň. Závod uspořádal Sportovní klub Studenec, na mapě Skalky (hlavní kartograf Tomáš Leštínský) v průběžném podkrkonošském lese, kde byla středně hustá síť komunikací; většina prostoru byl středně prudký svah s občasnými kameny, skalkami a pozůstatky těžební činnosti (lomy), v prostoru údolí říčky Bystřice byly prudké svahy s erozními rýhami. V tomto terénu ještě nikdy nebyla žádná mapa pro orientační běh. Tratě postavili Martin Vik a Petr Junek. Tratě byly rychlé a boje o umístění velmi vyrovnané. Startovalo téměř 500 štafet, což přinášelo na poměrně stísněném shromaždišti organizační problémy, především při předávce (ale i při sledování veřejné kontroly). V mužích z prvního úseku přiběhla jako první dvojice Minář (ZBM A) a Sýkora (LCE), s minutovou ztrátou následovala skupina Coufal (ZBM B), Adámek (TBM), Kamenický (LPU) a další. Po druhém úseku předávala na čele skupina Jakub Glonek (KAM) a Ondřej Hlaváč (ZBM A), minutu zpět pak byly další štafety - LPU (Roudný), TBM (Horvát) a PHK (Petržela). Na posledním úseku jasně dominoval Nykodým (ZBM A) a vyhrál s náskokem tří minut před PHK, kde výborně zaběhl Chaloupský, další půlminutu zpět byl tým LPU s finišmanem Kubelkou, na čtvrtém místě skončila štafeta TBM, na pátém KAM a na šestém SSU. V ženách vedla po prvním úseku štafeta TUR (Matějková), půl minuty za ní předávala štafeta CHC (Wiśniewska), další skupina LCE, KAM, PGP a TAP měla odstup další minutu. Na druhém úseku se v čele udržela štafeta TUR (Sokolářová), která navýšila náskok na více jak minutu a půl před SJH (Gregorová), následovaly štafety KAM (Landovská), PGP (Matějů) a PHK (Vandasová). Poslední úsek nejlépe zvládla Sieglová, která vybojovala pro tým PGP překvapivé vítězství s náskokem necelé minuty před PHK (D. Kosová), těsně zpět zůstala štafeta TUR (Pekařová), další místy obsadily týmy KAM, TBM a ZBM. V dorostencích s přehledem vyhrála štafeta PBM, druhé a třetí místo obsadily štafety VSP a ZBM. Závod dorostenek byl velmi dramatický, pořadí se stále měnilo, o vítězství se těsně finišovalo, nakonec si těsné vítězství odnesla štafeta PGP před SJI a TAP. Výsledky najdete na webu závodu.
  V neděli proběhlo čtvrté kolo Českého poháru štafet, které uspořádal OOS TJ Spartak Vrchlabí. Přes 400 štafet se sešlo na rozlehlé louce u obce Záboří, Vítězná. Mapu Hajda připravil Tomáš Leštínský, tratě postavil Vlastimil Polák, běželo se v podkrkonošském mírně zvlněném terénu, který byl většinou dobře průběžný, místy s pasekami a hustníky, se střední sítí komunikací; bylo tam mnoho terénních detailů – kupky, jámy, prohlubně a rýhy; v některých částech jsou samostatné skalky, kameny i kamenná pole. Průběh závodu byl opět velmi dramatický. V ženách se o pořadí na stupních vítězů rozhodlo až v závěru třetího úseku, když si první místo vybojovala štafeta TBM ve složení Martina Opálková, Ľuboslava Weissová a Markéta Mulíčková s náskokem necelou minutu před ZBM (Gabriela Hiršová, Adéla Finstrlová a Johanka Šimková), další necelou minutu zpět pak byla štafeta KAM (Tereza Čechová, Petra Landovská a Lucie Semíková), čtvrté doběhlo áčka PHK, pátý TUR a šesté béčko PHK. V mužích suverénně vyhrála štafeta ZBM, když v podstatě po celý závod byla ve vedení, trio Jáchym Coufal, Marek Minář a Miloš Nykodým mělo v cíli náskok skoro dvě minuty před CHC, kde bratry Křivdovi (Martina a Tomáše) na prvním a třetím úseku doplnil polský závodník Dawid Stefański. Nejrychlejším časem na posledním úseku vytáhl na třetím místo štafetu SSU Vojtěch Král (první dva úseky běželi Martin Melecký a Martin Poklop). Na dalších místě pak skončily týmy PHK A, KAM a PHK B. V dorostenkách vyhrála favorizovaná štafeta TUR, ale jen těsně před PGP, třetí místo obsadila štafeta ZBM. V dorostencích stejně jako v sobotu jasně vyhrála štafeta PBM, do dalšího pořadí zasáhly disky, z druhého místa se tak radovali dorostenci ZBM a z třetího pak kluci z SHK. Web závodu je zde.
 • V sobotu byly na pořadu i závody oblastních žebříčků:
  Závodu Jihočeského žebříčku proběhl v okolí Sportovně rekreačního areálu Vodník ve Vimperku. Pořadatel Ski klub Šumava Vimperk přivítal na startu necelé dvě stovky závodníků na tratích, které postavil Jan Pecka na mapě Vodník (mapovali Mirka Vejvodová a Jiří Vištejn) v podhorském lese s jehličnatými a listnatými porosty, kde byla dobrá až střední průběžnost, a který byl v kopcovitém terénu. V ženách byla nejlepší Lucie Šafaříková (OPI), druhé místo obsadila Lenka Míková (VCB) a třetí Pavla Hulcová (KSH). V mužích vyhrál Filip Hulec (PCB) před Ivem Šafaříkem (OPI) a Martinem Málkem (CST).
  Východočeský pohár pokračoval sprintem, který proběhl souběžně se závodem Českého poháru ve Dvoře Králové nad Labem za pořadatelství OOS TJ Spartak Vrchlabí. Kategorie oblastního žebříčku běžely jen na sídlišti u Tyršova koupaliště na tratích, které postavil Matyáš Štrégl. V ženách ovládly závod pardubické závodnice Marta Lučanová, Martina Zvěřinová a Pavla Udržalová, v mužích byli také nejlepší tři závodníci LPU v pořadí Lukáš Fejfar, Petr Zvěřina a Vojtěch Váňa.
  Závod Jihomoravské ligy na krátké trati uspořádal KOS TJ Tesla Brno ve sportovním areálu TJ Sokol Ořešín. Běželo se na mapě Kněží hora 475 (hlavní kartograf Radovan Čech, který postavil i tratě) v kopcovitém terénu, kde byl příměstský smíšený les se středně hustou sítí komunikací, kde byly menší členité oblasti s údolíčky a rýhami; průběžnost i viditelnost kolísaly od dobré po ztíženou. Startovaly necelé čtyři stovky závodníků. V ženách jasně vyhrála Lenka Kociánová (VBM) před Hanou Fučíkovou (VBM) a Lenkou Křížovou (TTR), v mužích byl první Ondřej Mokrý (ABM), druhé a třetí místo obsadili Radim Perknovský (JPV) a Petr Matula (ADA).
  Informaci o závodech jsou IS ORIS.
 • Dokument z Mistrovství ČR v OB na klasické trati byl vysílín na ČT Sport ve čtvrtek 22. 9. (odkaz na web).
 • Byly vydány Metodické listy 2022/9. Na webovou verzi se můžete podívat tady.
 • I letos vyjde ročenka Českého svazu orientačních sportů s názvem O-kniha 2022. Budou v ní obsáhlé reportáže, citace závodníků, detailní rozbory tratí a další zajímavosti z roku 2022, a to ze světa OB, lyžařského OB, MTBO i trail-o a to vše na více než 200 stranách. O-knihu si můžete objednat. Když si ji objednáte (a zaplatíte) do 15. října, tak dostanete podstatnou slevu - zaplatíte 400 Kč, jinak se kniha bude prodávat za 600 Kč. Kniha bude vydána tak, abyste si ji účastníci O-Víkendu (25. — 27. listopadu v Chotěboři) mohli vyzvednout. Je to ideální dárek pod stromeček pro všechny orientační sportovce nebo jako poděkování klubovým funkcionářům, závodníkům a trenérům. Objednávky knihy jsou v O-bchůdku.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva vede LPU před PHK a SHK. Průběžné výsledky po klasice v Červené Vodě najdete tady.
 • NEW! Oblastní soutěže: Vč. pohár žactva a dorostu - podzim po 3. kole, Vč. pohár dorostu a veteránů po 13 kolech.
 • NEW! 13. kolo Východočeského poháru uspořádal oddíl orientačního běhu TJ Sokol Žamberk. Centrem byla místní část Horní Orlice v Červené Vodě, kde pořadatelé našli pěkné místo na centrum závodu. Klasickou trať pro více než 500 závodníků postavil Radek Nožka na mapě Jeřábek (mapa z roku 2017, která byla v září 2022 zrevidována) v podhorském členitém lese. A většina tratí se podařila, byla velmi pěkná. A když vyšlo počasí, tak se závody líbily. V ženách byly nejlepší zkušené závodnice - vyhrála Marta Lučanová o čtyři minuty před Martinou Zvěřinovou (obě LPU), třetí skončila Martina Hepnerová (PHK) se ztrátou šesti minuty na vítězku. Také v mužích slavila úspěch zkušenost, vyhrál Tomáš Udržal (LPU) o minutu a půl před Petrem Losmanem (PHK), třetí Petr Zvěřina (LPU) měl ztrátu pět minut. Stránku závodu v IS ORIS najdete tady.
 • NEW! Trenérka Lenka Křivdová provedla nominaci družstev Výcodočeské oblasti na Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva, které proběhne v neděli 9. října v Hajnici (Výšinka). Nominaci najdete zde.
 • V sobotu dopoledne se běžel sprint Východočeského poháru ve Dvoře Králové nad Labem (centrem bylo Tyršovo koupaliště) za pořadatelství OOS TJ Spartak Vrchlabí. Závodníky čekala mapa od Tomáše Leštinského s názvem Zálabí (1:4000) a tratě od Matyáše Štregla. Proti rozpisu se závodníci kategorií oblastního žebříčku nedostali do historického centra města (a tedy ani na avizovanou mapu Dvůr Králové nad Labem). Tratě vedly mezi rodinnými domky a v sídlišti s panelovými domy, garážemi a dětskými hřišti. Běželo se pěkného slunečného počasí. V ženách ovládly závod pardubické závodnice Marta Lučanová, Martina Zvěřinová a Pavla Udržalová, v mužích byli také nejlepší tři závodníci LPU v pořadí Lukáš Fejfar, Petr Zvěřina a Vojtěch Váňa. Web závodu je tady.
 • V sobotu odpoledne proběhlo Mistrovství a Veteraniáda ČR Východočeské oblasti štafet. Centrem byla louka na severním okraji obce Tetín-Vidoň. Závod uspořádal Sportovní klub Studenec na mapě Skalky (hlavní kartograf Tomáš Leštínský) v průběžném podkrkonošském lese, kde byla středně hustá síť komunikací; většina prostoru byl středně prudký svah s občasnými kameny, skalkami a pozůstatky těžební činnosti (lomy), v prostoru údolí říčky Bystřice byly prudké svahy s erozními rýhami. Tratě postavili Martin Vik a Petr Junek. V ženách vyhrála štafeta PHK před LPU a SHK, v mužích byla také nejlepší štafeta PHK před LPU a CHC. Výsledky dalších mistrovských kategorií - D12: 1. LPU, 2. PHK, 3. SHK; D14: 1. VRL, 2. PHK, 3. SHK; D18: 1. LPU, 2. PHK, 3. SJC; H12: 1. PHK, 2. SHK, 3. LPU; H14: 1. SHK, 2. LPU, 2. LPU; H18: 1. LPU, 2. SJC, 3. SHK. Vítězi veteraniády se staly tyto štafety - D105: SHK, D135: JIL; D165: SJC; H105: LPU, H135: SRK; H165: SNA a H195: SNA. Výsledky najdete na webu závodu.

PARDUBICE
 • NEW! Ve středu odpoledne pokračuje 53. ročník Ligy škol v orientačním běhu druhým kolem, které se uskuteční ve Studáneckém lese s centrem na Slovanech. Hlavními požadateli jsou Luboš Macháček a Laďka Víchová. Přihlášeny jsou dvě stovky závodníků, předpověď počasí je zatím velmi příznivá, sraz je do půl druhé.
 • NEW! 29. ročník Rodinných štafet pořádají Karel Haas a Honza Kaplan v areálu rekreačního střediska Tramtáryje v Horním Jelení v neděli 23. října 2022. Rozpis závodu najdete na stránce závodu. Trénujte!
 • NEW! Jana Peterová a Martin Roudný reprezentovali Česko v závěrečné sérii letošního Světového poháru, která proběhla v alpských terénech ve Švýcarsku. V úvodních štafetách Martin skvěle rozběhl české béčko (předával na osmém místě, štafeta nakonec skončila 16.); Janča běžela druhý úsek béčka, při průběhu do pytlíku omylem orazila cíl a štafeta byla disk. V orientačně moc hezké krátké trati ve velké konkurenci skončil Martin 59. místě, Janča byla 76. V náročné závěrečné klasice skončila Janča na výborném 46. místě, Martin byl 71.
 • NEW! Míša Srbová byla nominována Juniorský evropský pohár, který probíhá v Německu. Úvodní sprint se jí moc nepovedl, když obsadila 41. místo. V následující klasické trati se zlepšila, obsadila 24. místo. V závěrečných štafetách rozbíhala české béčko, které obsadilo celkově 10. příčku.
 • NEW! V Ještědském žebříčku ve Všeni byla v ženách Iveta Šístková druhá a v mužích skončil David Procházka třetí.
 • NEW! Vládík Srb běžel Ligu Vysočiny. V Zubří skončil v mužích na 8. místě, druhý den pak vyhrál ve Zhoři u Tábora v H16.
 • NEW! Družstvo žactva LPU vede po 13 kolech v Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva před PHK a SHK.
 • NEW! První říjnový den startovalo přes 130 pardubických závodníků na 13. kole Východočeského poháru, které uspořádal Sokol Žamberk v Červené Vodě. A naši závodníci si vedli dobře. V ženách vyhrála Marta Lučanová před Martinou Zvěřinovou (5. Anna Kopecká, 6. Lucie Brožková, 7. Barbora Škorpíková), v mužích byl první Tomáš Udržal a třetí Petr Zvěřina (5. Ondra Pipek). V žákyních v D10N skončila Maruška Dvořáková a Natálka Šedová byla čtvrtá, v D10C byla Anička Horáková třetí a v desítce je skončily Nina Zvěřinová, Zuzka Stryková a Bětka Kárníková, v D12C obsadily Hanka Fenclová, Majda Froschová a Monča Munzarová první tři místa, v D14C překvapila Gita Macková šestým místem (10. Ema Nožičková). V žácích v H10C jasně vyhrál Luki Udržal a Kuba Nachtigall byl třetí (7. Fanda Pýcha), v H12C skončil Matěj Kadaně třetí, Dan Macek byl šestý a Štěpán Kárník devátý, v H12D vyhrál Filip Šabatka, v H14C skončil Vítek Frosch sedmý a v H14D byl první Kuba Stejskal. V dorostu v D16 skončila Anička Kaláčová čtvrtá (6. Terka Šmídová), v D18 vyhrála Terka Brožková a Majda Kubíková byla třetí, v H16 vyhrál Adam Štichhauer a Mára Kadaně byl třetí, v H18 skončil Vojta Vališ šestý. Ve veteránkách byla Petra Škodová třetí, v D35D obsadila Renata Haasová pátou příčku, v D45C byla Pavla Švíglerová třetí (5. Jindra Horáková, 7. Táňa Pipková), v D45D skončila Zuzka Krpatová druhé místo (4. Katka Štichhauerová, 5. Marta Stará), v D55C byla Iva Léharová druhá (5. Laďka Víchová), v D55D vyhrála Eva Roudná (4. Blanka Weisbauerová) a v D65C skončila Stáňa Kellnerová třetí. Ve veteránech v H35C obsadili Honza Hovorka a Petr Šabatka 2. a 3. místo (6. Honza Fukátko), v H35D vyhrál Honza Kárník, v H45C byl Petr Fencl čtvrtý (8. Jirka Belej, 9. Honza Kaplan), v H55C vyhrál Jirka Fencl (4. Olda Kološ, 5. Vašek Roudný), v H65C byl Milan Třasák druhý a Vašek Mrštík třetí a v H65D obsadili Petr Klimpl a Béďa Sáňka první dvě místa.
 • NEW! Osm žáků a žákyň LPU (a 3 figurují mezi náhradníky) je v nominaci Východočeské oblasti na Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva, které se bude konat druhou neděli v říjnu v Hajnici.
 • NEW! Naši nejmladší (DH10) využili sváteční středy k výletu na Kočičí hrádek a Báru. Děti cestou sbíraly kontroly i houby.
 • NEW! 17 dorostenců a dorostenek se zúčastnilo Srovnávacích testů mládeže na Městském atletickém stadiónu na Dukle. Běželi trojku na dráze (nejlepší časy - Míša 11:13 a a Fíla 9:37), absolvovali mapové testy a v závěru pak o-400.
 • V průběžném pořadí Českého ligy klubů jsou naši dospělí na 2. místě, dorost je pátý.
 • V průběžném pořadí Českého poháru štafet si naše nejlepší štafety vedou následovně - muži: 3. LPU A, 22. LPU B; ženy: 2. LPU A, 11. LPU B; dorostenci: 11. LPU A; dorostenky: 4. LPU A, 20. LPU B. Právo startu na M ČR štafet si vybojovaly tři štafety dorostenek, žen a mužů a jen dvě štafety dorostenců (to je zklamání).
 • V Českém poháru skončili celkově v mužích Tomáš Kubelka a Martin Roudný na 4. a 5. místě pátý (13. David Procházka, 15. Matěj Kamenický, 65. Radek Nožka). V ženách patří Janě Peterové páté místo, Jana Stehlíková je sedmá (32. Tereza Nováková, 46. Iveta Šístková, 53. Marta Fenclová).
 • Konečné výsledky žebříčku A – D16: 17. Haasová, 21. Švíglerová, 22. Pipková; D18: 6. Srbová; D20: 12. Fejfarová; H16: 5. Srb; H18: 17. Haas; H20: 8. Mareček, 19. Pipek, 23. Jelínek.
 • O víkendu se pardubičtí závodníci zúčastnili tři závodů.
  V sobotu dopoledne startovalo přes 150 závodníků LPU ve sprintu Českého poháru, žebříčku A a Východočeského poháru ve Dvoře Králové nad Labem. V závodě ČP a ŽA se našim závodníkům dost dařilo, byť někteří si pokazili dobrý výsledek diskem. V dámské elitě byla výborně běžící Jana Peterová třetí, Terka Nováková obsadila 16. místo. V mužské elitě skončil Martin Roudný sedmý a Matěj Kamenický 16., v H21A obsadil Lukáš Hovorka pátou příčku. V D16A výborně zaběhla Karolína Pipková (šestým místem si pro příští tok zachránila áčko), Klára Haasová byla osmá a Kačka Švíglerová 20. V D18A stála Míša Srbová na stupních vítězů za 3. místo, v juniorkách doběhla Terka Fejfarová na 16. místě. V H16A obsadil Vládík Srb pátou příčku a Marek Fafr byl 20, v H18A byl Filip Haas těsně druhý a v H20A obsadil Šimon Mareček sedmé místo (20. Ondra Pipek). V závodě Vč. poháru byla v D10C Zuzka Fenclová osmá (10. Majda Křížová), v D12C vyhrála Hana Fenclová (8. Monika Munzarová), v D16C byla Anička Kaláčová druhá (6. Kačka Dvořáková, 8. Bětka Kuhnová), v D18C obsadila Majda Kubíková šestou příčku, v D21C skončily Marta Lučanová, Martina Zvěřinová a Pavla Udržalová na prvních třech místech (9. Dája Petrová) a v D21D vyhrála Zuzka Klimplová. V H10C byl Lukáš Udržal desátý, v H12C obsadil Matěj Kadaně šestou příčku a Vilda Jirout byl osmý, v H14C byl Vítek Frosch sedmý (9. Tonda Goláň), v H16C obsadili Tomáš Flos a Marek Kadaně první dvě místa (5. Honza Hlavatý), v H18C byl Tomáš Pekárek druhý a v H21C skončili na prvních třech místech Lukáš Fejfar, Petr Zvěřina a Vojta Váňa (6. Olda Kos). Ve veteránských kategoriích v D35D vyhrála Renata Haasová (7. Eva Kokaislová), v D45C byla Pavla Švíglerová osmá, v D45D skončily Zuzka Krpatová a Marta Stará na 3. a 4. místě, v D55C Iva Lehárová a v D65C Květa Kubíková obsadily třetí místa, v H35C byl Olda Vodička čtvrtý (6. Libor Kříž), v H35D skončili Honza Žemlička a Jirka Kuhn na 7. a 8. místě, v H45D byl Luboš Macháček třetí, v H55D skončil Zdeněk Cinkan čtvrtý (6. Miloš Lulay), v H65C byl Milan Třasák sedmý a v H65D vyhrál Béďa Sáňka (3. Petr Klimpl).
  Odpoledne běželo 33 štafet LPU závod Českého poháru štafet (a mistrovství oblasti štafet) ve Tetíně-Vidoni. V mužích skončilo trio Matěj Kamenický, Martin Roudný a Tomáš Kubelka celkově třetí (a druhé v oblasti), béčko bylo 11. a céčko 29. V ženách obsadily Terka Nováková, Pavla Udržalová a Janča Peterová osmé místo (druhé v oblasti), béčko bylo 12. V dorostencích obsadila štafeta Filip Hanuš, Vláďa Srb a Filip Haas čtvrté místo (nejlepší v oblasti), béčko bylo 16., také dorostenky (Katka Hanušová, Kačka Švíglerová a Míša Srbová byly čtvrté a nejlepší v oblasti). V D12 naše trojice Monika Munzarová, Majda Froschová a Hana Fenclová vyhrála, v H12 skončili kluci v oblasti na druhém místě, také v H14 byli kluci druzí. Ve Veteraniádě Vč. oblasti si nejlépe vedla štafeta v H105, která byla v oblasti nejlepší.
  V neděli pak bylo na startu dalšího závodu Českého poháru štafet 19 štafet LPU a bohužel si příliš dobře nevedly, naše nejlepší štafety v H18 a v H21 nedokončily, disk bylo i céčko v mužích... Nejlépe si vedly ženy, které ve složení Petra Fiala, Pavla Udržalová a Terka Nováková obsadily osmé místo, osmé byly i dorostenky (Kačka Hanušová, Klára Haasová a Míša Srbová). Béčko mužů doběhlo 16. místě.
 • Na finálovém kole Světového poháru 2022 na přelomu září a října v okolí Davosu budou reprezentovat Českou republiku Jana Peterová a Martin Roudný.
 • Ve středu proběhlo první kolo 53. ročníku Ligy škol v orientačním běhu. Běželo se tradičně ve Studáneckém lese, centrum bylo na rohu lesa na Dubině, hlavními pořadateli byli Luboš Macháček a Laďka Víchová. Počasí moc nepřálo, bylo hodně proměnlivo, chvíli svítilo sluníčko, chvíli propršelo. To se projevilo i na účasti, z 200 přihlášených žáků ze základních škol se jich na start postavilo jen 147. Mezi školami byla nejlepší ZŠ Závodu míru, v jednotlivých kategoriích vyhráli H10: Lukáš Udržal (ZŠ Studánka), D10: Nikola Odvodyová (ZŠ Pardubičky), H12: Dan Macek (ZŠ Waldorfská), D12: Monika Munzarová, H14: Jan Hlavatý (oba Gymnázium Dašická), D14: Terezie Šmídová (ZŠ Studánka). Výsledky jsou tady.
 • Reportáže z dění v pardubickém OB na přelomu srpna a září jsou hlavní náplní letošního devátého čísla Jantaru. Najdete tam články o posledních prázdninových vícedenních závodech (i o námi pořádané Ceně východních Čech), o Akademickém mistrovství světa, o úvodním podzimním kole Vč. poháru, o zářijových závodů žebříčků A i B, o Mistrovství ČR na klasické trati, ale i o proběhlých soustředěních. Nechybí ani tradiční rubriky. Na titulní stránce čísla, které má 20 stránek, je fotka Vládíka Srba s medailí z M ČR na klasice. Obsah čísla je zde.

SVĚT
 • NEW! Skončil Světový pohár v orientačním běhu. Výborně si v něm vedla dvojice českých závodníků Tereza Janošíková a Tomáš Křivda. Česká reprezentace skončila v hodnocení zemé na krásném pátém místě.
  V ženách s velkou převahou vyhrála Švédka Tove Alexandersson před Simonou Aebersold (SUI) a Andrine Benjaminsen (NOR). Tereza Janošíková bodovala ve všech závodech a celkově skončila na skvělém osmém místě. V celkovém pořadí najdeme i další české závodnice - 33. Vendula Horčičková, 35. Denisa Kosová, 40. Jana Stehlíková, 47. Adéla Finstrlová, 91. Eliška Sieglová.
  Ještě s větším náskokem než v ženách Alexandersson vyhrál v mužích Nor Kasper Harlem Fosser, další dvě místa obsadili Švédi Martin Regborn a Gustav Bergman. Tomáš Křivda se v celkovém pořadí zařadil na velmi pěkné 14. místo. Pořadí dalších našich závodníků - 34. Vojtěch Král, 61. Miloš Nykodým, 83. Jakub Glonek, 89. Jonáš Hubáček.
  V soutěži týmů s přehledem vyhrálo Švédsko, druhé skončila Švýcarsko a třetí Norsko. Za čtvrtým Finskem se na skvělém pátím místě umístilo Česko, které za sevou nechalo Francii, Velkou Británii, Dánsko, Rakousko, Polsko).
  Kompletní výsledky najdete tady.
 • NEW! Finálová série letošního Světového poháru proběhla ve Švýcarsku. Centrem byl Davos Klosters. Všechny tři závody proběhly v nadmořské výšce mezi 1300 – 2000 metry nad mořem a důkladně prověřily fyzické, technické a duševní schopnosti nejlepších světových orientačních běžců.
  V sobotu se běžely štafety v krásném horském terénu, část vedla v otevřeném prostoru. Bylo ale velmi chladno, zataženo, hrozící sníh naštěstí nepřišel. Průběh závodu byl dramatický, dělaly se chyby, pořadí se dost měnilo. Z prvního úseku mužů jako první přiběhlo áčko SUI (D. Hubmann), málo ztrácela druhá FRA (Tranchand), následovalo béčko SWE (Imark) a béčko NOR (Breivik), další velký balík měl ztrátu přes minut. V něm si výborně vedlo české béčko, které rozbíhal Martin Roudný, předával na osmém místě (+ 1:30). Českému áčko se už tolik nedařilo, Jonáš Hubáček byl osmnáctý se ztrátou necelých tří minut. Na druhém úseku vytáhl Fosser norské áčko do vedení, necelou půlminutu za ním předávala štafeta ITA (Scalet), béčko a céčko SUI ztrácely minutu, áčko SWE a áčko SUI minutu a půl. Velmi dobře zaběhl Miloš Nykodým, který české áčko posunul na 8. místo se ztrátou 2:43 min. (tedy stejná ztráta jako po prvním úseku). Naopak v béčku se nedařilo Vojovi Královi, chyboval hned na druhé kontrole, pak přidal další chyby a byl z toho sestup na 18. příčku se sedmiminutovým odstupem. Na posledním úseku se děly věci. Seběhla se vedoucí skupina SUI A, NOR A, SWE A a SUI C, jim se hodně přiblížil skvěle běžící Tomáš Křivda (CZE A). V závěru se odpojil Hadorn (SUI A) a s půlminutovým náskokem si doběhl pro první místo (sestava švýcarské štafety byla Daniel Hubmann, Florian Howald a Joey Hadorn. Pro duhé místo si doběhlo Norsko A (Magne Daehli, Kasper Harlem Fosser, Eskil Kinneberg), dalších 20 sekund zpět bylo Švédsko A (Viktor Svensk, Emil Svensk, Anton Johansson). Za čtvrtou štafetou SUI C doběhl na pátém místě (a na čtvrtém v redukovaném pořadí) Tomáš Křivda (+ 1:42). Čtrté místo je letošní nejlepší štafetový výsledek českých mužů. Na dalších místěch doběhly týmy ITA, NOR B a FRA. Pěkný výkon podal v béčku i Daniel Vandas, který měl na vítězné Švýcary ztrátu necelých devět minut, což znamenalo 16. místo. Závod žen tak vyrovnaný nebyl. Z prvního úseku doběhla v rozmezí jedné minuty osmičlenná skupina vedená švédským áčkem (Risby), následovaly týmy NOR A (Lye) a SUI A (Roos), GBR, SWE B, SUI B, FIN a NOR B. Obě naše štafety přiběhly spolu se ztrátou necelých čtyř minut na 16. (Vendula Horčičková, CZE A) a 18. místě (Jana Pekařová, CZE B). Na druhém úseku se na čele vytvořila tříčlenná skupina, jako první na předávku přiběhla Hagström (SWE A) o 15 sekund před Hauswirth (SUI A), dalších 11 sekund zpět byla třetí Olaussen (NOR A). Další štafety měly ztrátu přes tři minuty. České áčko (Denisa Kosová předávalo na 9. místě se ztrátou šest minut, béčko (Jana Peterová) bylo 16. Na posledním úseku měla nejvíce sil Švýcarka Simona Aebersold a v cíli měla náskok přes minutu. Štafeta SUI běžela ve složení Elena Roos, Sabine Hauswirth a Simona Aebersold, druhé SWE A pak Lisa Risby, Sara Hagström a Sanna Fast. Na třetím místě skončilo se ztrátou tří minut NOR A (Tone Bergerud Lye, Marie Olaussen a Andrine Benjaminsen). S velkým odstupem doběhly béčka SWE a SUI. O šesté místo (a čtvrté v redukovaném pořadí) svedly na doběhu soubor štafety CZE A a FIN, finišmanka české štafety Tereza Janošíková byla o čtyři sekundy rychlejší. Béčko finišovala debutantka v reprezentaci Šárka Sokolářová a do cíle doběhla na 16. místě se ztrátou 22 minut (štafeta ale nabyla klasifikována, protože Peterová při průběhu do pytlíku orazila cíl).
  V neděli byla na pořadu krátká trať v orientačně krásném terénu plném terenních tvarů v horském alpském terénu. V ženách v konkurenci 112 závodnic vyhrála Švédka Tove Alexandersson a zajistila si tak osmé celkové vítězství ve Světovém poháru. V závodě vedla od počátku, v závěru sice na 15. kontrole udělala skoro minutovou chybu, ale v cíli byla první s náskokem půl minuty před Norkou Andrine Benjaminsen. Třetí skončila další Švédka Lisa Risby, která na vítěznou krajanku ztratila 1:38 min., na velkou bednu vítězné trio ještě doprovodily Sara Hagström (SWE), Simona Aebersold (SUI) a Marion Aebi (SUI). První desítku uzavřela česká reprezentantka Tereza Janošiková, která po vyrovnaném výkonu po celou trať měla ztrátu na vítězku necelé čtyři minuty. Z českých závodnic ještě do SP bodovaly Denisa Kosová, která byla 26. (+6:55), a Vendula Horčičková, která na 34. místě měla ztrátu přesně osm minut. V mužích vedl první třetinu tratě Švéd Gustav Bergman, pak ho vystřídali Švýcaři Daniel Hubmann a Joey Hadorn, v polovině trati šel do vedení skoro bez chyb běžící Nor Kasper Harlem Fosser a nakonec s přehledem vyhrál a už před závěrečným závodem získal vítězství v celkovém hodnocení SP. Druhý Švéd Albin Ridefelt měl na něj ztrátu 50 sekund, nestárnoucí Švýcar Daniel Hubmann byl na třetím místě jen o sekundu pomalejší (4. Olli Ojanaho, 5. Emil Svensk, SWE, 6. Viktor Svensk, SWE). Z našich závodníků nejlépe zaběhl Vojtěch Král, který potvrdil, že stále patří ke světové špičce když skončil na 12. místě se ztrátou 2:52 min., když od první desítky ho dělila drobná chyba, kterou udělal na 19. kontrole. Z našich závodníků již nikdo v SP nebodoval, Tomáš Křivda dobře začal, pak ho ale řada chyb srazila až na první nebodované místo (41.), Jonáš Hubáček a Martin Roudný skončili v šesté desítce (běželo 140 závodníků).
  Závěrečná klasika se běžela opět v horském kopcovitém alpském terénu. V ženách byly mezi závodnicemi velké rozdíly. Pro vítězství si doběhla domácí favoritka Simona Aebersold, která porazila o minutu a půl Norku Andrine Benjaminsen, třetí byla další Švýcarka Elena Roos, která byla o další tři minuty pomalejší. Za čtvrtou Norkou Marie Olaussen skončila na pátém místě celková vítězka Světového poháru Tove Alexandersson (SWE), která po dobrém začátku zvolila špatný postup na 12. kontrolu a pak udělala několik menších chyb. Za šestou Sabine Hauswirth (SUI) skončila na sedmém místě Tereza Janošíková, která podala po celou trať výborný výkon, její ztráta v cíli byla necelých devět minut (Terka byla v první patnáctce jediná mimo Seveřanek a Švýcarek). Na velmi pěkném 19. místě skončila Denisa Kosová, která měla ztrátu 14 minut. Do SP ještě bodovala za 33. místo Vendula Horčičková. Solidní je i 46. místo Jany Peterové. Závod mužů byl naopak velmi vyrovnaný. Vítězství vybojoval nestor Danie Hubmann (SUI), který měl v cíli náskok půl minuty před Švédem Maxem Peterem Bejmerem. Na třetím místě skončil díky rychlému závěru celkový vítěz letošního SP Kasper Harlem Fosser (NOR) se ztrátou 48 sekund. Na velkou bednu se ještě dostali čtvrtý Olli Ojanaho (FIN), pátý Simon Imark a šestý Isac von Krusenstierna (oba SWE). Výborný závod zaběhla trojice našich njlepších závodníků. Tomáš Křivda se stále pohyboval na pomezí první a druhé desítky, v cíli z toho bylo po velmi kvalitním výkonu krásné 10. místo, když za vítězným Švýcarem zaostal 3:44 min. Velmi dobře zaběhl Miloš Nykodým, jeho ztráta na 15. místě byla šest a půl minuty. Vojtěch Král uzavřel první dvacítku (+8:06). Z dalších našich mužů už nikdo body do Světového poháru nezískal.
  Web akce je tady.
 • NEW! Německé město Blankenburg (Harz) bylo dějištěm Juniorského evropského poháru. Na JEC bylo více než 230 účastníků z 12 evropských zemí (konkurence byla velice kvalitní), mezi nimi i 12 českých závodníků).
  Program začal v sobotu sprintem v srdci Blankenburgu, běželo se v historickém starém městě, kde byly i zahrady a parky. V juniorech to bylo velmi vyrovnané, vyhrál Nathan Marchand (FRA), Jakub Chaloupský skončil se ztrátou 9 sekund čtvrtý (21. Adam Valík). V M18 výborně zaběhl Jan Strýček, který skončil druhý sedm sekund za vítězným Alfredem Bjørnerødem (NOR), Martin Kabát byl na 24. V juniorkách si vítězství odnesla Švýcarka Sanna Hotz, Lucie Semíková obsadila 6. příčku (14. Adéla Vandasová). V W18 vybojovala Michaela Novotná třetí místo, když měla ztrátu na vítěznou Ingeborg Roll Mosland (NOR) osm sekund, pěkná je 11. příčka Kristýny Matyášové.
  V neděli se běžela klasická trať v prostoru kolem skalního hradu „Regenstein“ (prostor měl dvě části: jižní oblast tvořil převážně listnatý les, který byl kopcovitý s velkými i menšími skalní stěny a kameny z pískovce; severní oblast byla rovinatá s dunami, kde byl borový les; rozdílná byla i průchodnost obou částí od rychlého vysokého lesa přes menší průběžné houštiny až po ostružinové oblasti. V juniorkách skvěle zaběhla Lucie Semíková, která pokořila všechny své soupeřky a odnesla si vítězství. V juniorech se nikdo se českých závodníků neprosadil do TOP 10, Jakub Chaloupský obsadil 15. místo. V W18 obsadila Michaela Novotná osmou příčku, Kristýna Matyášová byla 12. V M18 jsme měli v první desítce dva zástupce - Jiří Donda skončil osmý a Jan Strýček desátý.
  Posledním závodem byly pondělní štafety na Spiegelsberge v Halberstadtu. Štafetová oblast byla rozdělena na západní a východní část. Obě oblasti byly od sebe odděleny městským terénem. Západní část měla hodně kopcovitý terén, kde byly četné skalní stěny, ve východní části byly také vysoké skály. Štafety byly hodně vyrovnané. V juniorkách vyhrála až ve finiši štafeta Finska, když druhé Švýcarky zaostaly jen jednu sekundu. Třetí skončily Norky se ztrátou 18 sekund, čtvrté Norky měly za vítězným týmem odstup 41 sekund. České áčko rozbíhala Michaela Novotná, která doběhla ve vedoucí skupině na šestém místě se ztrátou 20 sekund, Adéla Vandasová se v čelní skupině udržela, na předávce byla třetí s odstupem půl minuty. Na třetím úseku běžící Lucie Semíková se propadla do druhé skupiny, kde bojovala s více než tříminutovou ztrátou s druhými štafetami FIN a SUI o páté místo, ve finiši ale byla pomalejší, což znamenalo konečnou sedmou příčku. Béčko ve složení Michaela Srbová, Kristýna Matyášová a Ema Černá doběhlo do cíle na 10. místě se ztrátou šest a půl minuty. V juniorech se jako první na předávce objevil Jakub Chaloupský (CZE A), těsně před štafetami FRA a FIN. Na druhém úseku byla v čele tříčlenná skupina SUI, FRA a CZE (Jiří Donda), která předávala v rozmezí čtyř sekund. Na třetím úseku běžící finišman CZE A Jan Strýček byl v cíli první, ale bohužel vynechal jednu kontrolu závod a tak naše štafeta nebyla klasifikována. O vítězství si to rozdaly štafety FRA a SUI, v závěru byl rychlejší Francouz. Na třetím místě skončila štafeta Estonska, následovaly týmy Norska, Švédska a Rakouska. České béčko ve složení Vít Čech, Adam Valík a Martin Kabát skončilo s osmiminutovou ztrátou na 11. místě.
  Web JEC je zde.