ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
po 23. 01. 22:51

NOVINKY ČSOS
22.01.2017
18:25 - Česká republika bude v říjnu 2018 pořadatelem kongresu IOF a finálové série Světového poháru v OB.
12:29 - Sdělení sekce OB 2/2017  
18.01.2017
18:17 - Prováděcí předpisy k soutěží sekce OB v roce 2017.
18:09 - Sdělení sekce OB 1/2017.  
17:07 - Soutěžní řád soutěží sekce OB
17:03 - Klasifikační řád sekce OB
15.01.2017
23:02 - Mapová rada vydala sdělení č. 1/2017.
06.01.2017
21:44 - Zápis z jednání vedení sekce OB 1/2017.
22.12.2016
14:22 - Přejeme všem hezké vánoce a vše nejlepší v roce 2017
12.12.2016
10:06 - Zápis VV ČSOS 8/2016

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- dorost ČR
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2017
- kalendář 2018
- komise rozvoje OB
- mapy
- výsledky závodů
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS
- časopis OB

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2017
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- info pro st. žactvo
- info pro dorost
- TSM, SCM
- SCD
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
o-news.cz
Sosnoviny
Jan Procházka
Jan Mrázek
Vojtěch Král
Michaela Omová
Miloš Nykodým
Jan Petržela

M ČR v OB 2016
16.4. noční (DOK)
7.5. sprint (LCE)
8.5. spr. št. (LCE)
25.-26.6. KT (PGP)
1.-2.10. klas (LPU)
8.10. štaf (BOR)
9.10. druž (BOR)

Žebříčky, ligy 16
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Český pohár veteránů
Vč. pohár
Vč. družstva
Vč. pohár žactvo jaro
Vč. pohár žactvo podz

Budou závody
29.1. KT ZHL (SHK)
12.2. Vinice kros

Závody za námi
8.1. sprint ZHL (LPU)

Vícedenní 2017
Velikonoce (DKP)
Jarní trojúhel. (MLA)
Cena stř. Moravy (KON)
GP Silesia (AOP)
Vysočina (CHT)
Bohemia (BOR)
Advanta (DOB)
Rumcaj.míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých. Čech (LPU)
West cup (NEJ)

Mez. akce 2016
OB:
30.4.-2.5. SP (POL)
21.-28.5. ME (CZE)
30.6.-3.7. MED (POL)
9.-15.7. MSJ (SUI)
30.7.-4.8. AMS (HUN)
7.-13.8. MSV (EST)
20.-27.8. MS (SWE)
14.-16.10. SP (SUI)
LOB:
21.-24.1. SP,MSV (GER)
29.2.-5.3. ME,MSJ,MED (AUT)

Oddíly a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP***
FSP
MKP
PGP**
SCP**
TAP*
EKP***
MFP
OLP
VSP**
ZBP*
Středočeská***
HCE***
KAM***
LBE***
RIC***
ROZ**
ZVO**
DKL**
DOR**
KPY***
PDY*
ROU
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
NEJ*
KPM
KRL***
VPM***
Jihočeská***
KRE
KTA*
VCB*
OPI**
PCB**
CST
Ještědská**
BOR**
LDC***
JEN*
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
LIT
LTP***
PEN
STB***
TUV
Východočeská***
CHC***
HOR***
HOS
JIL*
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB**
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH*
SNA*
NPA***
TYN*
XPU
Vysočina**
CHT*
JHB*
PZR*
SJH*
CTB*
OSN***
SJI***
TTR**
Moravskoslez.***
BFM**
HAV*
SOP**
TRI**
KAR***
KRN**
MOV**
OOP***
Hanácká***
ASU***
KON*
OOL*
SSU**
ZLH*
AOP**
JPV**
KSU**
UOL**
STE***
Valašská***
HLV
KVS**
SKM**
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM
BBM**
LBM***
PBM*
TBM***
ADA***
RBK*
UBM**
VBM*
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlistČR: Začaly LOBy. Soustředění o-reprezentace. Výběrové řízení na pořadatele 2018.
Východní Čechy: Školení trenérů 3. třídy. Kde budeme běhat na jaře 2017.
Pardubice: PZP pokračoval v sprintem v Srnojedech. Bohatý víkendový program.
Svět: Česká republika bude pořádat kongres IOF a finále Světového poháru v OB 2018. Velké jednání IOF ve Varšavě.

ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Česká o-reprezentace měla v závěru týdne soustředění ve východních Čechách, centrem bylo v penzionu Bílý mrak v Šachově (u Borohrádku). Naše nejlepší čekal bohatý program - v pátek večer proběhl noční OB, v sobotu dopoledne byl delší kombotech, odpoledne běžecká cvičení, na večer připravil Michal Smola teorii o terénech v Estonsku (zkušenosti z ME Estonsko 2006) a Lenka Knapová psychologické sezení. V neděli byla ještě mapová teorie a ještě jedna mapová fáze. Podrobná reportáž je na webu reprezentace OB.
 • NEW! Začala domácí sezóna lyžařského orientačního běhu. Již v pátek se jel v Bublavě hladký nominační závod juniorů a dorostu (spolu se závody v LOB tento a příští víkend je tento závod podkladem pro nominaci na MSJ a MED), výsledky na veřejnost nepronikly. Víkendové LOBy pak se jely v Německu v Klingenthalu (lyžařský areál Mühlleithen). Za vynikajících sněhových podmínek se jede na standardních lyžařských tratích a také na stopách kolem. V sobotu dopoledne se jel sprint (ten byl jen pro muže a ženy a počítal se do WRE). V ženách byla nejrychlejší Kristýna Kolínová, za ní 25 sekund zaostala Petra Hančová, další tři sekundy zpět na třetím místě zaostala Helena Randáková. V mužích byl nejlepší Radek Laciga, 12 sekund za ní dojel Petr Horvát, třetí Ondřej Vodrážka už měl ztrátu přes minutu. Odpoledne proběhlo české mistrovství štafet (na startu bylo necelých 60 štafet z ČR). V ženách vyhrála štafeta Spartaku Vrchlabí před Kotlářkou Praha a OK Slávie Hradec Králové, v mužích vybojovala mistrovský titul štafeta Zdravotníku Praha před TŽ Třinec a Kotlářkou Praha (štafety JPV a JIL, které dojely na 3. a 4. místě, jely mimo soutěž, protože neměly klubové složení), v dorostu vyhrála děvčata Jiskry Nejdek a kluci KOS Slavie VŠ Plzeň. V neděli se pak jela pohárová klasika (na startu bylo něco nad 200 českých závodníků). V dámské elitě se proti sobotnímu sprintu nic nezměnilo, pořadí na prvních třech místech bylo stejné. Ve velmi vyrovnaném závodě vyhrála Kristýna Kolínová o 14 sekund před Petro Hančovou, dalších 19 sekund zpět zůstala třetí Helena Randáková. Také mužská elita měla stejného vítěze jako v sobotu - jasně vyhrál Radek Laciga, více jak 4 minuty zpět zůstal Roman Horyna, další 3 sekundy zůstal zpět třetí Petr Horvát. Web víkendových závodů najdete tady.
 • NEW! Sekce OB vydala Sdělení sekce OB 2/2017, které je věnováno výběrovým řízením na pořadatele závodů 2018, také v něm najdete složení dvou komisí sekce OB - reprezentace a soutěžní. Vše najdete tady.
 • NEW! Sekce OB přidělila v 1A. kole výběrového řízení na pořadatele závodů sekce OB v roce 2018 celostátní závody. Mistrovství ČR ve sprintu v polovině května uspořádá VTA ve městě Tábor, následnou žebříčkovou klasiku stejný pořadatel v prostoru Pintovka hned u Tábora. Dva celostátní žebříčkové závody v září byly přiděleny BOR s prostorem mezi Cvikovem a Radvancem. Zářijové M ČR na klasické trati budou pořádat JPV a KON s centrem v obci Kladka v novém prostoru navazujícím na mapu Nectavské údolí. Na prestižní MČR štafet a pozvou EKP a PVD závodníky do jižních Čech do terénu u Krajníčka.
  Nepodařilo se zatím najít pořadatele dubnového M ČR v nočním OB a navazujícího závodu Českého poháru ve sprintu, tyto závody byly přesunuty do 2. kola výběrového řízení, kde jsou zařazeny i samostatné závody žebříčků B. Termín přihlášek na tyto závody ve 2. kole výběrového řízení je 5. března 2017.
  Kalendář závodů na rok 2018 najdete zde.
 • NEW! Nadace orientačního běhu již 15 let podporuje orienťácké talenty. Rozhovor s předsedou její správní rady Evženem Cigošem najdete na webu sekce OB.
 • NEW! Ve východních Čechách (Libuň) proběhlo v závěru týdne školení trenérů 3. třídy, kterého se zúčastnilo přes 30 frekventantů.
 • NEW! Vedení sekce OB odsouhlasilo složení soutěžní komise sekce OB: předseda Petr Klimpl (LPU), členové Daniel Wolf (TUR), Libor Slezák (LCE), Jan Netuka (SHK), Jan Fiala (BBM), Adam Zitka (LPU), Ondřej Sysel (PGP), Pavel Kurfürst (FSP), David Aleš (ASU), Pavel Rychlý (KRN), Vladislav Hrstka (JHB), František Kolovský (LPM), Dominika Pachnerová (CHA)a Radim Hošek (DOB).
 • Ve středu v podvečer se v Praze na Chodově sešel na svém prvním jednání nově zvolený výkonný výbor ČSOS. V úvodu v aktuálních informacích informovali předseda a sekretář svazu o nejnovějších věcech týkajících se činnosti svazu - byl proveden zápis do spolkového rejstříku, byly podány kandidatury na pořádání mezinárodních akcí, proběhlo vyúčtování státních dotací od klubů, krajů a TSM, byly vyúčtovány prostředky ČOV realizované v roce 2016, byl probrán stav registrace klubů na počátku roku, byl vydán rozpis ZODM 2018, byly podepsány reklamní smlouvy s Lesy ČR, TOI-TOI (snížení cen sanitárních zařízení proti roku 2016) a T-Mapy, před podpisem je reklamní smlouva s Českým národním podnikem. Následovaly informace sekcí (sekce OB v tomto bodě předložila ke schválení novelizaci Soutěžního a Klasifikačního řádu; byly schváleny dotace pro jednotlivá TSM a projednáno účelová určení těchto finančních prostředků). V dalším bodě byla představena mezinárodní činnost ČSOS v roce 2017, pak byl projednán návrh odměn za umístění na MS, WG, ME a MSJ v roce 2017. V bodě různé byly zajímavé body - návrh na zapojení do projekt Erasmus ve spolupráci s Německým svazem OB (přednesl Honza Picek), schválení rozdělení příspěvků na činnost krajských svazů ČSOS, na přípravu talentů v oblastech sekce OB a v klubech ČSOS na rok 2017. Rozvojové projekty OB budou v roce 2017 stejné jako v roce minulém (Dny orientace v přírodě, Areály pevných kontrol, výukové mapy). Dále proběhla diskuze k vyhlášení ankety - byl zvolen termín na počátku prosince (zřejmě společně s valnou hromadou), bude se hledat pořadatel. Dále se řešila informovanost uvnitř svazu po "zániku" časopisu Orientační běh (vydávání newsletteru a dalších materiálů), způsob přidělování individuální finanční podpory reprezentantům, bylo shváleno řešení kolem šéftrenéra juniorské reprezentace OB a další drobné věci. Pak byly projednány termíny konání VV ČSOS v roce 2017. Následně proběhla velká diskuze nad hlavními úkoly ČSOS na rok 2017 - 2020 (podklad pro tento bod zpracoval z došlých materiálů Ivan Matějů).
 • Sekce OB vydala 4 dokumenty:
  Sdělení sekce OB 1/2017
  Klasifikační řád sekce OB
  Prováděcí předpisy k soutěží sekce OB v roce 2017
  Soutěžní řád soutěží sekce OB
 • Pexeso OB spojuje mapový klíč a popisy kontrol a je vydáno Českým svazem orientačních sportů jako metodická pomůcka. Pexeso OB je možné získat na sekretariátu ČSOS obdobně jako další vydané materiály - brožura OBjev OB, soubor Mapový klíč a popisy kontrol. Materiály mohou být zaslány poštou nebo po předchozí domluvě je možné materiály vyzvednout osobně.
 • Realizační tým české juniorské reprezentace zveřejnil nominační kritéria na červencové MSJ v OB, které se koná ve Finsku. Cílem nominačních závodů je vybrat komplexně připravené závodníky, kteří podají vyrovnané výkony ve všech disciplínách v různých typech terénů. Vzhledem k tomu, že se JMS koná ve Finsku, pro nás v netypickém skandinávském terénu, budou nominační závody na klasické a krátké trati ve Švédsku při dubnovém soustředění. Jedná se o terén, který klade podobné nároky na fyzický a technický výkon jako ten při následném JMS. Zbylé dva nominační závody ve sprintu a na krátké trati se poběží při celostátních závodech v ČR, součástí nominací je i dráhový test. Kompletní nominační kritéria jsou zde.
 • Juniorská reprezentace OB pod vedením Pavla Košárka měla na konci týdne své první letošní soustředění. Junioři a juniorky (a hosté z Německa) se sešli v České Lípě (centrem byl Domov mládeže SPŠ). Pro účastníky byly připraveny 4 mapové tréninky (i NOB), jeden běžecký terénní okruh, večerní přednášky o JMS 2017 a o problematice dopingu, analýzy, atd. Podrobnou zprávu ze soustředění najdete tady.
 • Registrace v roce 2017 má za sebou první kolo - do 15. ledna měly všechny kluby sdružené v ČSOS vyplnit a odsouhlasit v informačním systému ORIS "Evidenční list člena ČSOS pro rok 2017" a současně ve stejném termínu zaplatit členský příspěvek pro rok 2017 ve výši 1000 Kč. To zatím neprovedla zhruba třicítka členů svazu, zhruba stejný počet provedl jen jeden úkon (buď vyplnil evidenční list či zaplatil členský příspěvek). Sekretariát svazu teď bude muset zapomětlivé urgovat...
 • Nadace orientačního běhu rozdělila mezi 12 žadatelů celkem 498 tis. Kč nadačních příspěvků na provozování sportovních center mládeže v orientačním běhu na rok 2017. Nadace OB takto podpořila talenty v centrech již po patnácté! Jednotlivé přidělené částky pro rok 2017:
  SCM Praha; žadatel Pražský krajský svaz ČSOS - 64 000 Kč
  SCM pro region Pardubice; žadatel OK Lokomotiva Pardubice - 79 000 Kč
  SCM Jihomoravské oblasti, žadatel SK Brno – Žabovřesky - 23 000 Kč
  SCM TJ Tesla Brno, žadatel TJ Tesla Brno - 22 000 Kč
  SCM Libereckého kraje, žadatel Liberecký krajský svaz ČSOS - 62 000 Kč
  SCM Moravskoslezský kraj, žadatel Moravskoslezský krajský svaz ČSOS - 23 000 Kč
  SCM Královehradecko, žadatel OK 99 Hradec Králové - 45 000 Kč
  SCM Podkrkonošská oblast, žadatel TJ Sportcentrum Jičín - 49 000 Kč
  SCM Valašsko, žadatel TJ Slovan Luhačovice - 50 000 Kč
  SCM Hanácké oblasti, žadatel Olomoucký krajský svaz ČSOS - 37 000 Kč
  Západočeské SCM, žadatel Západočeské sportovní centrum mládeže - 25 000 Kč
  SCM Šumperk, žadatel KVS Šumperk - 19 000 Kč
  Bližší podrobnosti najdete na webu Nadace OB.
 • Pražská oblast uspořádala školení trenérů a rozhodčích 3. třídy. O školení byl velký zájem.
 • Jak začít s OB - to bývá někdy problém, protože informace jsou dost roztříštěné. V Brně se pokusili všechny informace o zájemce o OB dát do jednoho webu zacit-orientak.cz.
 • Na stránce sekce OB najdete rozhovor s šéftrenérem české reprezentace v orientačním běhu Radkem Novotným. Zaměřen je na přípravu české o-reprezentace k letošním vrcholům - MS v Estonsku a Word Games v Polsku, ale rozhovor se dotýká i dalších věcí.
 • Sekce OB postupně dává dohromady nové složení komisí. Prvním odsouhlasené složení má komise reprezentace, která bude pracovat ve složení předseda Zdeněk Zuzánek (TJN) a členové Jan Kaplan (LPU), Tomáš Dlabaja (TUR), Michal Horáček (VLI), Michal Jedlička (SHK), Zdenka Kozáková (TBM), Jan Mrázek (SJC), Josef Hubáček (LCE) a Miroslav Hadač (AOP).

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Školení trenérů 3. třídy proběhlo od pátku do neděle v Libuni. Program a lektory dal dohromady jičínský Zdeněk Tesař. Program přednášek: pravidla OB, mapový klíč, piktogramy (Jan Potštejsnký), zdravotní způsobilost (Vladimír Mikan), typy běžeckých tréninků (Petr Špicar), základy běžecké přípravy (praktické cvičení - Petr Špicar), typy mapových tréninků, příprava mapového tréninku (Ladislav Hrubý), základy anatomie a fyziologie ve spojení se strečinkem a posilováním, regenerace, rehabilitace (Alice Fejlková), všeobecné zásady tréninkového procesu, základy mapové techniky, základní dovednosti, výuka mapové techniky (Ladislav Hrubý), práce s talentovanou mládeží (Jan Picek), mapový trénink (praktická část na mapě Pařez).
 • NEW! Pořadatelé jarních závodů Vč. poháru měli do půlky ledna zaslat údaje pro společný rozpis soutěží Vč. oblasti v jarní části 2017. Většina tak provedla (ne všichni) a tak se můžeme podívat, kde budeme běhat na jaře:
  19. 3. - PHK - Újezd u Přelouče
  25. 3. - LPU - Veská
  1. 4. dopoledne - SRK - ???
  1. 4. odpoledne - VAM + KOR - Kostelec nad Orlicí
  8. 4. - STH - Kamenský Dvůr
  22. 4. dopoledne - ZAM - Mistrovice
  22. 4. odpoledne - KUO - Ústí nad Orlicí (M oblasti ve sprintu)
  8. 5. - DOB - Jánské Lázně (M oblasti na krátké trati)
  27. 5. - LTU - Trutnov, Horní Staré Město, ZŠ Mládežnická (M oblasti na klasické trati)
  24. 6. - NPA - Lány
  Společný rozpis bude zveřejněn po shromáždění oblasti, které proběhne v pátek 27. ledna 2017 v Hradci Králové.
 • Zimní hradubická liga má za sebou pět kol. V čele je obhájkyně vítězství Marta Fenclová před Denisou Kosovou a Tomášem Křivdou (4. Král, 5. Losman, 6. Metelková, 7. Zvěřinová, 8. Štancl, 9. Kopecká, 10. Růžička). Průběžné výsledky najdete tady.

PARDUBICE
 • NEW! Sprint v Srnojedech - to bylo další kolo letošního Pardubického zimního poháru. Nedělní odpoledne bylo krásně slunečné, teplota bylo kolem nuly, na ulicích a chodnících v Srnojedech to dost klouzalo (uježděný sníh a led). Fyjalka udělal mapu obce, celý závod připravil Vláďa Dvořák (mj. místostarosta Srnojed). Závod byl velmi rychlý, občas se našly volby postupů, ale hlavně rozhodoval běh (pokud to namrzlý terén dovolil). Sešlo se 60 lidí. V ženách vyhrála Marta Fenclová, druhý nejrychlejší čas měla Berenika Držková, před kterou se ale koeficientem dostala Pavla Švíglerová. Závod mužů byl velmi vyrovnaný, pro vítězství si doběhl Štěpán Držka, druhý byl Honza Václavek a třetí Ondra Macek. Výsledky najdete tady. V celkových výsledcích po 5 kolech je v mužích v čele Štěpán Držka těsně před Ondrou Mackem, třetí je Martin Roudný. V ženách vede Pavla Švíglerová před Martou Fenclovou a Berenikou Držkovou. Kompletní výsledky jsou zde.
 • NEW! Víkendový program byl dost bohatý:
  - Jana Knapová byla na soustředění o-reprezentace v Šachově.
  - Dorost (bylo jich přes 20) měl lyžařské soustředění v Horním Polubném pod vedením Vaška Roudného a Honzy Kaplana.
  - Renata Haasová a Luboš Macháček se školili na trenéry 3. třídy v Libuni.
  - Skupina "14" měla minisoustředění, které připravil Karlos Haas (sobota dopoledne běžecký trénink, odpoledne krátká trať na Dubině, v neděli dopoledne bruslení, odpoledne PZP.
  - Pardubický zimní pohár pokračoval v neděli odpoledne sprintem v Srnojedech.
 • NEW! Nadace orientačního běhu podpořila pro rok 2017 Sportovní centrum dětí Pardubicko i Sportovní centrum mládeže pro region Pardubicka, jejichž zřizovatelem je LPU.
 • V neděli odpoledne pokračoval dalším kolem Pardubickým zimní pohár, které uspořádali Honza Václavek a Honza Belej. Centrum bylo v tělocvičně ZŠ Sezemice, běžel se trochu delší sprint, závodníky čekaly tratě v areálu školy a na přilehlých loukách, část se běžela v městské zástavbě, vše proběhlo na mapě ZŠ Sezemice (měřítko 1:3000, revize prosinec 2016). Počasí přálo - bylo polojasno, těsně nad nulou, venku bylo cca 5 cm sněhu (na loukách měli ti, co startovali později znatelnou výhodu). Honza Václavek využil závodu i k propagaci orienťáků v Sezemicích, na trati dětí se sešly i dvě desítky žáků místní ZŠ, celkem běželo skoro 90 závodníků. V ženách měla jasně nejlepší čas Marta Fenclová, která porazila o 4 minuty Dáju Petrovou a Viky Vojtíškovou, po přepočtu koeficientem se na druhé místo dostala Pavla Švíglerová a na třetí Laďka Víchová. V mužích byl nejrychlejší Tom Kos, 39 sekund za ním skončil hradecký Michal Jirásek, třetí místo po přepočtu koeficientem obsadil Honza Vališ sen., který na čtvrté místo odsunul Adama Zitku. Výsledky najdete zde. V celkových výsledcích po 4 kolech je v mužích stále v čele Martin Roudný, o druhé místo se dělí Tom Kos a Ondra Macek, v ženách se do čela dostala Pavla Švíglerová, druhá je Laďka Víchová a třetí Zuzka Klimplová - kompletní výsledky jsou tady.
 • Pětice pardubických dorostenců (Anička, Janča, Honza, Ondra a Martin) se v závěru týdne zúčastnila soustředění juniorské o-reprezentace v České Lípě.
 • Udr se o víkendu absolvoval školení rozhodčích 3. třídy v Praze.
 • Ve čtvrtek byli v KD Hronovická oceněni nejlepší sportovci Pardubicka za rok 2016. V desítce nejlepších ve své kategorii byly vyhodnoceny i Jana Knapová (dospělí) a Jana Petrová (mládež).
 • První letošní číslo klubového časopisu Jantar je na světě! Na titulní stránce je fotka z PZP Štědrodenní překvapení (Viky Vojtíšková a Honza Jurica). Na 24 stránkách najdete vedle reportáží ze závodů Pardubického zimního poháru a Zimní hradubické ligy i výsledky 24. ročníku Maratónu i další články o tom, co se událo v pardubickém OB na přelomu roků 2016 a 2017. A také tradiční rubriky a řadu rozhovorů. Obsah čísla je zde.
 • V průběžných výsledcích Hradubické zimní ligy je po 5 kolech jasně v čele Marta Fenclová, v první desítce jsou ještě Martina Zvěřinová (7.) a Anička Kopecká (9.), další závodníci LPU v první čtyřicítce: 11. Rusin, 18. Š. Kulhavá, 25. Lehár, 25. Zvěřina, 31. Hančová a L. Klimplová, 37. Šístková a Volák.

SVĚT
 • NEW! Ve Varšavě (Airport Hotel Okecie) proběhlo velké jednání IOF - sešlo se předsednictvo IOF se zástupci všech komisí (IOF jich má 11). Předsednictvo a komise jednaly v pátek samostatně, v sobotu dopoledne pak bylo společné jednání, zbytek soboty byl opět věnován oddělenému jednání. Český orienťák na jednání zastupovali členové komisí IOF Lenka Klimplová, Tomáš Dlabaja, Jaroslav Kačmarčík, Luděk Krtička a Jiří Putik. Nejdůležitější informace pro český OB je, že Česká republika uspěla s kandidaturou na pořádání kongresu IOF a finálové série Světového poháru v orientačním běhu; obě akce se uskuteční na počátku října 2018 s centrem v Praze. Další zajímavosti z jednání najdete v článku na webu ČSOS.
 • V Rakousku a Švýcarsku se jela šestidílná Ski-O Tour. Na startu se sešla velmi solidní konkurence (bez naší účasti). Celkově vyhrál v mužích nestárnoucí Rus Eduard Khrennikov, který za sebou nechal o dvě minuty Švéda Erika Rosta, třetí Bulhar Stanimir Belomazhev ztratil na vítěze tři a půl minuty, čtvrtý byl další Rus Andrey Lamov. V ženách vyhrála Švédka Tove Alexandersson těsně před Ruskou Mariya Kechkinou, třetí byla další Ruska Alena Trapeznikova. Výsledky najdete v IOF Eventoru.
 • IOF vydala nový World Orienteering Day newsletter - čtěte zde.
 • Po listopadovém přestupu Miloše Nykodýma do OK Linné změnil dres ve Skandinávii další český reprezentant - Jan Šedivý bude běhat za Halden SK.
 • IOF zveřejnila seznam kandidatur na pořádání vrcholných akcí v příštích letech - čtete na webu IOF. Nás nejvíce zajímá, kdo se přihlásil na ty akce, na které kandiduje Česká republika.
  Na pořádání MS v OB v roce 2021 jsou dva zájemci - spolu s námi i Brazílie. A to nebude určitě jednoduchý soupeř. Brazilci v poslední době velmi dobře uspořádali dva armádní šampionáty CISM (ten druhý v loňském roce) a určitě budou mít podporu v tom, že by mohl být po delší době o-šampionát mimo Evropu (naposledy tomu tak bylo v roce 2005 v japonské Aichi).
  Ještě více soupeřů má naše kandidatura na pořádání ME dorostu v roce 2019. Náš Harrachov má protikandidáty v Bělorusku, Maďarsku, Litvě, Srbsku a Turecku.
  Veteránské MS v OB v roce 2020 chtějí pořádat Velká Británie, Itálie a Slovensko. O MS juniorů v roce 2020 je jediný uchazeč - Turecko. Nyní Foot O-komise vyhodnotí všechny přihlášky a navrhne nejvhodnějšího pořadatele předsednictvu IOF, které by mělo rozhodnout o pořadatelství v červenci.
  Přihlášky byly i na akce v lyžařském OB, z přehledu vyplývá, že se na pořádání LOBů přihlásilo mj. i Turecko.
  Naše přihlášky na pořádání akcí v roce 2018 (kongres IOF a finále Světového poháru) procházejí trochu jiným postupem, o případném přidělení by se mohlo rozhodnout již v lednu na velkém sněmování IOF ve Varšavě..