ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
st 25. 05. 12:16

NOVINKY ČSOS
22.05.2022
19:15 - Český pohár po 5 kolech vedou Tomáš Křivda a Adéla Finstrlová s Vendulou Horčičkovou.
18:15 - Klasiku Českého poháru v Nejdku vyhráli Miloš Nykodým a Vendula Horčičková.
21.05.2022
18:41 - Krátkou trať Českého poháru v Nejdku vyhráli Tomáš Křivda a Vendula Horčičková.
19.05.2022
09:56 - Sdělení sekce OB 8/2022.
16.05.2022
14:45 - Metodické listy ČSOS 5/2022
08:14 - Sdělení sekce OB 7/2022.
15.05.2022
14:33 - Českou ligu klubů po 3 kolech vedou se stejným počtem bodů LCE a LPU.
14:12 - Mistrovství ČR sprintových štafet vyhrál Slovan Luhačovice (2. OK Lokomotiva Pardubice, 3. SK Brno Žabovřesky).
14.05.2022
18:22 - Český pohár po 3 kolech vedou Tomáš Křivda a Adéla Finstrlová.
16:45 - M ČR ve sprintu (Praha) - muži: 1. Tomáš Křivda, 2. Jonáš Hubáček, 3. Martin Roudný; ženy: 1. Tereza Janošíková, 2. Denisa Kosová, 3. Adéla Finstrlová.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2022
- kalendář 2023
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- výsledky závodů
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2022
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král

M ČR v OB 2022
9.4. NOB (VSP)
14.5. sprint (DKP)
15.5. spr. štaf. (DKP)
4.-5. 6. KT (TJN)
17.-18.9. klas (BOR)
8.10. štaf (PHK)
9.10. kluby (PHK)

Žebříčky, ligy 2022
Český pohár
ŽA
Český pohár štafet
Česká liga klubů
ŽB Č
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D) - j
Vč.pohár (V)
Vč. družstva

Budou závody
28.5. Vč.pohár (MTU)
4.-5. 6. MČR KT (TJN)
11.6. Vč.pohár (SNA)
18.-19.6. ŽB-Č (SJH)
18.-19.6. ŽB-M (LCE)
24.-26.6. Vet. ČR (STE)
25.6. Vč.pohár (NPA)

Závody za námi
21.-22.5. ČP,ŽA (LPM)
21.-22.5. ŽB-Č (DKL)
21.-22.5. ŽB-M (ZBM)
15.5. M ČR SŠ (DKP)
14.5. Vč.pohár (OAV)
14.5. M ČR S (DKP)

Vícedenní 2022
Czech O-Tour
Velikonoce (DKP)
Trojúhelník (MLA)
CSM (KON)
Pískovce (DOK)
O-Požáry (KAM)
Vysočina cup (CHT) GP Silesia (AOP)
5EOB Tis (PGP)
Rumcaj. míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých.Čech (LPU)
West cup (ONO)

Mez. akce 2022
OB:
25.-29.5. SP (SWE)
26.-30.6. MS (DEN)
2.-4.7. MED (HUN)
10.-16.7. MSV (ITA)
11.-16.7. MSJ (POR)
11.-17.7. WG (USA)
3.-7.8. ME (EST)
1.-3.10. SP (SUI)
LOB:
21.-27.1. ME (BUL)
14.-19.3. MS,MSJ,MED (FIN)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
CEP*
EKP
MFP
VSP**
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE***
KAM*
LBE**
LME
RIC*
ROZ*
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
MAS*
NEK
KPM
KRL**
ONO
SKV**
VPM**
Jihočeská
KRE
KTA**
VCB***
VTA**
OPI***
PCB*
CST
Ještědská***
BOR**
DOK
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN**
VLI***
JJN*
CHA***
KUL*
LIT*
LTP***
PEN
STB
TUV
Východočeská***
CHC**
HOR***
JIL*
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB
LPU***
LTU***
KUO*
SJC***
STH***
SNA*
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB***
OSN*
SJI**
STA*
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB*
KRN*
MOV***
OOP***
SIT***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON*
OOL*
PLU
SSU**
TVR**
ZLH**
AOP***
JPV***
KSU**
UOL**
SBR*
STE***
Valašská***
EZL*
HLV*
KVS***
SKM***
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM**
TBM**
ADA**
RBK
UBM***
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist


ČR: Deset závodů v oblastech.
Východní Čechy: Vč. pohár pokračuje v Hajnici.
Pardubice: Trio závodníků běží Světový pohár ve Švédsku. 150 závodníků běží v sobotu Vč. pohár. Minisoustředění dorostu a dospělých.
Svět: Začíná Světový pohár v OB.
Jak to vidí Béďa na FBČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Na víkend jsou pro všechny oblasti připraveny závody oblastních soutěží. Běží se celkem 10 závodů.
  Sobota:
  V západních Čechách připravil KOB Baník Sokolov klasickou trať Západočeského žebříčku. 250 přihlášených závodníků najde centrum v Třídomí (chatová osada). kde je čeká mapa Třídomí II. Tratě postavil Karel Rambousek v podhorském podmáčeném terénu, kde je množství vodotečí a klacků pod nohama se sítí komunikací.
  Mistrovství Východočeské oblasti na klasické trati pořádá MOF s centrem v Hajnici. Téměř 900 přihlášených závodníků čekají tratě, které postavil Petr Šabatka v podhorském terénu, který je mírně zvlněný s hustou sítí cest a s řadou kamenných polí. Mapy Liščí ohon a Liščí ocásek připravil Jan Kubát.
  Liga Vysočiny pokračuje klasickou tratí, kterou pořádá oddíl orientačního běhu TJ Růžená. Centrum je v Matějovci, na louce směrem na Stálkov. Tratě pro téměř tři sta přihlášených závodníků postavil Petr Gregor na mapě U Zbořené hájovny (mapoval Arnošt Komárek) v členitém terénu v srdci České Kanady, se střední hustotou sítí komunikací, na mnoha místech jsou kameny, skalky, sem tam i skály. Kůrovcové holiny nejsou výjimkou, ale stále převažují lesní porosty, jehličnaté i listnaté nejrůznějšího stáří.
  Společný závod Hanáckého žebříčku a žebříčku Moravskoslezského kraje na krátké trati pořádá Orientační běh Opava. Centrem je Hlubočec – „slepičárna“. Téměř pět stovek přihlášených závodníků poběží na mapě Klokoč (autor Bob Háj) v terénu bez většího převýšení se spoustou porostových tvarů (náletový porost); kde je nepravidelná síť cest (většinou nevýrazných). Tratě staví Miroslav Hadač.
  Mistrovství Valašské oblasti na klasické trati pořádá OB Vizovice. Necelých 200 přihlášených závodníků najde centrum v místní části Chrastěšov ve Vizovicích. Stavitel tratí Martin Sadílek měl k dispozici mapu Fabrovka 2022, poběží se v lese typickém pro Vizovickou vrchovinu, kde je místy mírný podrost, jinak dobrá průběžnost.
  Jihomoravská liga pokračuje krátkou tratí s centrem Jihomoravská oblast ČSOS na louce u sportovního areálu Hostěnice. Pořadatelé z oddílu orientačního běhu Lokomotiva–Ingstav Brno přivítají na mapě Kamenný žlíbek (mapovali Petr Matula a Zdeněk Rajnošek) téměř 300 závodníků pro které postavila tratě Iva Jánská v v kopcovitém terénu, kde je převážně listnatý les s rozdílnou průběžností a kde je vyšší hustota cest.
  Neděle:
  Závod Pražské a Středočeské oblasti na klasické trati pořádá OK Sparta Praha v Chyňavě (centrum je v objektu bývalých kasáren). Přes 800 přihlášených závodníků čeká smíšený les, kde je místy podrost a náletové stromky. Terén je většinou rovinatý s proměnlivou průběžností a několika skalnatými vrchy. Závod se běží v CHKO Křivoklátsko na pozemcích Vojenských lesů a statků na mapách Schrboroch a Muňava, které mapovali Milan Borovička a Jiří Kavka, ten postavil i tratě.
  Mistrovství Jihočeské oblasti na klasické trati pořádá Spolek orientačních sportů Strakonice s centrem na louce mezi obcemi Láz a Chrášťovice. Poběží se na mapě Pilský Mlýn 2022. Tratě pro necelé dvě stovky závodníků postavil připravil Václav Pelc ve zvlněném terénu, který je porostově rozmanitý od rychlého bukového lesa přes jehličnaté lesy s travnatým podrostem či spadanými větvemi, hustníky všech odstínů zelené; místy, obzvlášť v otevřených a polootevřených částech lesa zarostlý podrostem a ostružiním.
  Západočeská oblast má závod i v neděli. Pořádá ho opět KOB Baník Sokolov, ale jinde než v sobotu. Přes 200 přihlášených najde centrum na louce ve Svatavě - Podlesí. Poběží se krátká trať na mapě Podlesí, tratě postavil Oldřich Kohoutek v dobře průběžném lese, s prudkými svahy u řeky Svatavky, v části je bývalý pískový lom.
  Přes šest stovek závodníků bude na startu oblastního závodu Ještědské oblasti na klasické trati. Team Jizerky zvolil za centrum Sportovní areál Břízky. Tratě postavil Štěpán Dlabaja na mapě Břízky v Jizerskohorském kopcovitém terénu, kde je výskyt kamenů, četné vrstevnicové detaily, částečně těžká podložka s borůvčím a kameny, místy náletové i vysazené hustníky s různou průchodností.
  Podrobnosti o všech závodech najdete v IS ORIS.
 • NEW! Za měsíc začínají prázdniny. A na každý prázdninový víkend je připraven alespoň jeden vícedenní závod. Protože se blíží přihlášky, podívejme se na nabídku těchto závodů. V článku na webu sekce OB je souhrn informací o všech těchto závodech.
 • NEW! Český pohár po pěti závodech najdete tady. V ženách se o první místo se stejným počtem bodů dělí Adéla Finstrlová a Vendula Horčičková, třetí je Jana Stehlíková, čtvrtá Anna Štičková a pátá Denisa Kosová. V mužích suverénně vede Tomáš Křivda před Tomášem Kubelkou a Milošem Nykodýmem, čtvrtý je Jakub Glonek a pátý Otakar Hirš.
 • NEW! Průběžné výsledky žebříčku A po pěti závodech najdete zde. .
 • NEW! Výsledky žebříčků B Čechy i Morava po dvou závodech jsou v IS ORIS.
 • O víkendu pokračoval Český pohár a žebříček A 3. a 4. kolem. Dvojice pořadatelů OK Lokomotiva Plzeň a Nejdek Orienteering připravila dva závody. Centrem závodu byla louka u osady Oldřichov (součást Nejdku). Téměř sedm stovek závodníků čekal prostor, kde byla pestrá směsice krušnohorských terénů. Rozmanité, pestré a překvapivě se střídající jednotlivé druhy lesa. V některých oblastech byly i skalní objekty, balvana a kamenná pole. V nejvyšších částech byl horský les bez větších zásahů lidské činnosti. Nejzajímavější částí bylo okolí Přírodní rezervace Oceán (podmáčené otevřené i lesní plochy se střídaly s plochami klečí). Mapy na oba závody připravili Aleš Hejna, Jan Potštejnský, Milan Bílý, Roman Horký a Jiří Vištejn. Po oba dny bylo chladnější počasí, ideální na běhání.
  Sobotní krátká trať se počítala i do WRE. Tratě postavil František Kolovský a byly pěkné (i když o trochu delší než by měly být). Popis terénu odpovídal, jedním slovem - v lese to byla divočina. Na startu chyběli někteří z těch, kteří byli nominováni další víkend na sprintovou část Světového poháru, přesto se sešla velmi dobrá konkurence, boje na tratích v elitních kategoriích byli velmi zajímavé. V mužích doběhl na 12. kontrole Miloš Nykodým (ZBM) o dvě minuty dříve startujícího Tomáše Křivdu (CHC), na 18. kontrole se odpojili, Nykodým udělal dvouminutovou chybu, závěr pak byl vyrovnaný, rozhodovaly sekundy, nakonec byl v cíli o čtyři dříve Křivda. Na třetím místě doběhl vyrovnaně běžící Tomáš Kubelka (LPU), který měl na vítěze ztrátu 65 sekund. Další závodníci už měli odstup větší, čtvrtý skončil Filip Hadač (AOP), pátý Jakub Glonek (KAM) a šestý Jan Procházka (PGP). V ženách do páté kontroly vedla Denisa Kosová, pak však udělala na šestce a sedmičce dvě chyby a do vedení se dostala Vendula Horčičková (LCE), která už před sebe nikoho nepustila a vyhrála s více než dvouminutovým náskokem před Janou Stehlíkovou (LPU), o další minutu byla pomalejší byla třetí Anna Štičková (SSU), čtvrtá skončila Gabriela Hirčová (ZBM), pátá nestárnoucí Zdenka Kozáková (TBM) a šestá Lenka Mechlová (SHK). V juniorech překvapil vítězstvím Radim Tokár (ZTC), druhý Matyáš Štregl (TUR) a třetí Milan Malačka (DKP) za ním zaostali necelou minutu. V D20 byla nejrychlejší Michaela Dittrichová (LCE), jen 27 sekund za ní zaostala druhá Anna Karlová (JIL), třetí Lucie Semíková (KAM) měla ztrátu 78 sekund. V dorosteneckých kategoriích se bojovalo nejen o body do ŽA, ale i o body do nominačního žebříčku na ME dorostu (počátek července v Maďarsku). V H18 suverénně vyhrál Jan Strýček (PBM), dvojice Martin Kabát (PGP) a Filip Nemšovský (VSP) měla odstup přes dvě a půl minuty. V D18 to bylo velmi těsné, pro vítězství si doběhla Lucie Dittrichová (SKM), ale jen sekundu za ní byla druhá Kristýna Matyášová (CHA), překvapivě třetí skončila s více jak dvouminutovou ztrátou Markéta Rotková (ZBM). V H16 překvapil vítězstvím Štěpán Koliáš (PGP), na druhém a třetím místě skončili závodníci TBM Jiří Račanský a Jan Štěpánek. V D16 si pro vítězství doběhla Kateřina Kožíšková (ZTC), jen o čtyři sekundy byla pomalejší Kateřina Doušková (TBM), třetí Barbora Holasová (AOP) měla ztrátu už přes tři minuty.
  V neděli se běžela klasická trať, kterou připravil Jiří Valeš. Byla velmi náročná, v některých kategoriích (zejména u mužů) zbytečně dlouhá (v elitě byl překročen směrný čas skoro o 20 minut...). V elitě žen ani mužů nestartoval ani jeden z nominovaným závodníků na SP ve Švédsku, což asi bylo vzhledem k nadcházejícím sprintovým bojům a k náročnosti této klasiky dobré. V elitě žen si pro jasné vítězství doběhla Vendula Horčičková (LCE), která vyhrála polovinu mezičasů, vedla od startu do cíle a tam měla náskok před druhou Terezou Čechovou (KAM) skoro sedm minut. Třetí skončila Zdenka Kozáková (TBM) s odstupem 7:17 min. za vítězkou. Na dalších místech skončily Eva Valentová (LCE), Karolína Teplá (SHK) a Martina Opálková (TBM). V mužích to byl souboj o vítězství Miloše Nykodýma (ZBM) a Tomáše Kubelky (LPU). První půlku trati vedl Nykodým, na 14. kontrole ale nechal přes pět minut (velmi krátký úsek prolézání klečí, zatímco to nejlepší to šli něco nad minutu, on tam strávil skoro sedm minut). Do vedení se dostal Kubelka, který o něj přišel špatnou volbou na 20. kontrolu, v závěru byl rychlejší brněnský závodník, který se jako jediný dostal na trati dlouhé 14,3 km pod 110 minut. Druhý Kubelka byl nakonec téměř o dvě minuty pomalejší. Třetí skončil Osvald Kozák (TBM) se ztrátou skoro 11 minut (4. Otakar Hirš, ZBM, 5. Jan Mrázek, SJC, 6. Filip Hadač, AOP). V juniorkách vedla po celou trať Anna Karlová (JIL), v cíli byl ale její náskok velmi malý, jen 40 sekund za ní byla Markéta Mulíčková (TBM), třetí Michaela Dittrichová (LCE) už měla ztrátu přes tři a půl minuty. V juniorech vyhrál Jakub Chaloupský (PHK), který před startem říkal, že se bude šetřit na SP ve Švédsku, ale nakonec vybojoval první místo s náskokem 11 sekund před Matyášem Štreglem (TUR), o svém vítězství rozhodl na postupu na poslední kontrolu, třetí Vít Čech (AOP) měl ztrátu necelé čtyři minuty. V dorostu to byl poslední nominační závod před ME dorostu. V D18 to bylo velmi vyrovnané, tři nejlepší se vešly do jedné minuty - vyhrála favorizovaná Lea Martanová (TUR) o 49 sekund před Michaelou Srbovou (LPU) a o 59 sekund před Jitkou Novotnou (SJH). V H18 systémem start - cíl vyhrál Daniel Bolehovský (VSP), jeho náskok před dalšími byl velký, druhý Jiří Donda (ONO) byl o 3:19 min. pomalejší, třetí Vilém Bednařík (PBM) ztratil ještě o 9 sekund více. V H16 suverénně vyhrála Kateřina Doušková (TBM), překvapivě druhá Tereza Paulíčková (UOL) měla ztrátu 4:45 min., třetí Kristýna Finstrlová (ZBM) zaostala za vítězkou přesně osm minut. Vítězem kategori H16 se stal Prokop Tomášek (TUR), druhý Jan Štěpánek (TBM) ztratil 1:24 min., třetí byl Ondřej Brosch (RBK).
  Web závodů najdete tady.
 • Dvěma závody začal letošní žebříček B-Čechy. Oba závody uspořádal Klub orientačního běhu Kladno, v sobotu klasickou trať, v neděli pak krátkou trať. Pořadatelé to s přípravou závodu neměli jednoduché, měnili centrum závodu, nakonec tisícovka závodníků našla dost provizorní shromaždiště nedaleko Chýňavy. Tratě vedly zvlněným terénem, kde byl pestrý, místy houževnatý porost, hustá síť komunikací různé kvality, střídavá (většinou dobrá) průběžnost, ve svazích a na vrcholcích skalky a kameny, skalnaté vrcholové partie mají značné převýšení.
  V sobotu se běželo na mapě Žlábek 2022, poctivé tratě na klasiku postavil Pavel Vinš. Kategorie žen byla početně dost slabě obsazena, suverénně vyhrála Lucie Vítková (PHK) před Magdou Hanákovu (KRL) a Oldřiškou Kábrtovou (BOR). Na trati mužů byl nejlepší Michal Horáček (VLI), přes minutu zpět byl druhý Jan Pavlovec (BOR), třetí skončil Ctibor Sysel (PGP).
  V neděli se běžela krátká trať, mapa měla název Kačák 2022, tratě opět postavil Pavel Vinš. V ženách slavily úspěch zkušené hradecké závodnice, vyhrála Zuzana Jedličková (SHK) skoro s tříminutovým náskokem před Martinou Hepnerovou (PHK), třetí skončila Jana Benešová (SJH). V mužích byl nejrychlejší Ctibor Sysel (PGP), druhý Jana Pavlovec a třetí Dan Pavlovec (oba BOR) měli ztrátu tři minuty.
  Informace hledejte na webu závodů.
 • SK Brno - Žabovřesky uspořádal první dva závody žebříčku B- Morava 2022. Sedm stovek závodníků našlo centrum v Ochoze u Brna, Pod Hádkem. Terén měl popis: smíšený les s měnící se průběžností, v západní částí krasový s prohlubněmi a nízkou viditelností, v severní části je prostor velmi členitý, na jih padá do údolí.
  Sobotní krátká trať se běžela na mapě Skalka, kterou mapoval Zdeněk Lenhart, tratě postavil Tomáš Bubela. Na trati žen byla nejlepší Hana Hlavová (TBM), která o minutu a půl porazila druhou Emu Markovou (SSU) o minutu a půl, třetí Eva Pekárková (TZL) měla ztrátu přes čtyři minuty. V mužích vyhrál Jan Grundmann (LPU), Radovan Čech (TBM) za ním zaostal o 21 sekund, třetí Jakub Zimmermann (TBM) byl za vítězem 2:17 min.
  Nedělní klasika byla na mapě Pod Hádkem, trať stavěl Stanislav Mokrý. Na náročné trati žen opět vyhrála Hana Hlavová (TBM), necelých sedm minut zpět byla druhá Hana Mašláňová (TZL), třetí Tereza Poláková (SOP) měla ztrátu přes 10 minut. V mužích suverénně vyhrál Ondřej Jílek (KSU), druhý Radovan Čech (TBM) na něj ztratil devět minut a třetí Adam Urbánek (ZBM) deset minut.
  Další podrobnosti najdete na stránkách závodů.
 • Byly vydány květnové Metodické listy. Na webovou verzi se můžete podívat tady.
 • Česká liga klubů má za sebou tři kola. V čele jsou se stejným počtem bodů OK Lokomotiva Pardubice a Slovan Luhačovice, třetí je OK 99 Hradec Králové. V dorostu je první TJ Turnov. Průběžné výsledky najdete tady. Další 4 kola jsou na podzim.
 • Mistrovství ČR ve sprintu (sobota) a Mistrovství ČR sprintových štafet (neděle) - to byly dva české šampionáty, které velmi dobře připravili pořadatelé z Oddílu OB Kotlářka a z KOB Tretra Praha v pražské lokalitě Stodůlky, Luka, Lužiny, Hůrka, Nové Butovice. Tratě po oba dny vedly v sídlištní a vilové zástavbě a v městských parcích, kde byl běžecký podklad asfaltové cesty/beton, kamenná dlažba a trávník.
  Sobotní Mistrovství ČR ve sprintu mělo pěkné centrum v Základní škola Trávníčkova v Praze 13 - Stodůlky. V osmi kategoriích bylo za krásného slunečného počasí na startu téměř pět set závodníků, kteří běželi na mapě 100doolky (měřítko 1:4000, připravil Radim Ondráček). Velmi pěkné tratě postavil Jakub Illner, na tratích se daly dělat větší i menší chyby, které společně s běžeckou kondicí rozhodly o konečném výsledku. V mužích to bylo velmi vyrovnané. Obhájce titulu Tomáš Křivda (CHC) si doběhl opět pro zlato, ale rozhodně to neměl jednoduché. Až do 18. kontroly byl těsně v čele Jonáš Hubáček (LCE), v závěru měl ale více sil choceňský závodník a v cíli byl o pět sekund dříve než Hubáček. Také souboj o bronz byl velmi vyrovnaný, po celou trať byl těsně třetí Martin Roudný (LPU), v závěru ale jen těsně oddolal ataku Jakuba Glonka (KAM). Roudný měl na vítěze ztrátu 13 sekund, Glonek byl ještě o sekundu pomalejší. Další závodníci už měli odstup větší - 5. Miloš Nykodým (ZBM) +0:41, 6. Vojtěch Sýkora (LCE) +0:43 (jeden z favoritů, mnohonásobný mistr ČR v této disciplíně Vojtěch Král na start pro zranění nenastoupil). V ženách s přehledem vyhrála Tereza Janošíková (SSU). Vedení se ujala na 4. kontrole a poté svůj náskok kontrolu po kontrole navyšovala (z 21 mezičasů jich vyhrála 16) a v cíli se radovala ze zlata s velkým náskokem. Druhá skončila Denisa Kosová (PHK), která jako jediná z předních závodnic neabsolvovala páteční nominační dráhu (a zřejmě ušetřila dost sil). Její ztráta na vítěznou Janošíkovou byla 45 sekund. Bronz vybojovala vyrovnaně běžící Adéla Finstrlová (ZBM) se ztrátou 1:02 min., obhájkyně titulu Jana Stehlíková (LPU) obsadila čtvrtou příčku (+1:06), na pátém místě skončila další pardubická závodnice Jana Peterová +1:15, ještě o šest sekund pomalejší byla šestá Karolína Teplá (SHK). V juniorech (na stejné trati s muži) s převahou vyhrál favorit Jakub Chaloupský (PHK), který svůj náskok pomalu zvyšoval až na konečných 37 sekund před Kryštofem Hájkem (TUR), o další dvě sekundy byl pomalejší polský závodník Stanisław Pachnik v dresu TJN (Chaloupský by v mužích skončil sedmý). Juniorky měly také stejnou trať jako kategorie o něco starší, tedy ženy. A vítězná Markéta Mulíčková (TBM) svedla s nejlepšími ženami velmi vyrovnaný souboj (v ženách by brala svým časem bronz), své soupeřky doslova deklasovala, druhá Adéla Vandasová měla ztrátu 1:04 min. a třetí Jana Pekařová (TUR) 1:13 min. V H18 dokázala Jakub Peterka (LLI), že letos jasně vévodí této kategorii (a to ještě nechal 12 sekund na chybě na sběrku), jeho náskok před druhým Danielem Bolehovským (VSP) byl 10 sekund, bronzový Adam Zřídkaveselý (PBM) byl ještě o tři sekundy pomalejší. V D18 jasně vyhrála Michaela Novotná (TUR), která porazila druhou Emu Černou (ROU) o 27 sekund a třetí Leu Martanovou (TUR) o 55 sekund. Výsledky kategorie H16 byly velmi vyrovnané - vítězem se stal Ondřej Brosch (RBK), jen sekundu za ním byl druhý Filip Mairich (JJN), další tři sekundy ztráty měli hned dva závodníci Jan Štěpánek (TBM) a Filip Jančík (ZBM), kteří se tak podělili o bronz. V D16 potvrdila svou letošní dominanci Kateřina Doušková (TBM), která o 35 sekund porazila druhou Viktorii Škáchovou (DKP), třetí byla překvapivě Tereza Měšťanová (TAP) se ztrátou 48 sekund na vítězku.
  Nedělní Mistrovství ČR sprintových štafet našlo centrum ve Fakultní ZŠ profesora Otokara Chlupa Pedagogické fakulty UK (metro Nové Butovice) ve Stodůlkách. Čtyřčlenné smíšené štafety (běželo se v pořadí D - H - H - D) běžely na mapě O Chlup (1:4000, ISSprOM 2019-2), autorem byl opět Radim Ondráček. Štafety čekaly tratě, které postavil Radim Hošek. A byly pěkné. Rychlé přeběhy s volbou postupů střídaly technické kontroly, kde se daly dělat chyby. A že jich nebylo málo, o tom svědčí řada diskvalifikací, v dospělých nedokončily z favoritů PHK, KAM a SSU, v dorostu bylo těch disků velmi hodně. Opět se běželo za krásného slunečného počasí (a nutno také zmínit stejně jako v sobotu výbornou organizaci). Jako první proběhl závod dospělých, závod přenášela v přímém přenosu Česká televize (a podle ohlasů se vysílání hodně líbilo). Závod měl zajímavý průběh. Na prvním úseku se pořadí v čele stále přelévalo, nakonec jako první doběhla štafeta SSU (Štičková), ale za ní do bylo velmi vyrovnané (TUR A, TBM, LPU A, LCE, LPU B), v 15 sekundách předávalo osm štafet. Na druhém úseku se do vedení dostala štafeta LPU (Kubelka), který si vytvořil náskok 15 sekund na Sýkoru (LCE), štafeta ZBM B (Hirš) měla ztrátu 49 sekund, následkovaly týmy ZBM A, TBM a CHC. Na třetím úseku se seběhly štafety LCE (Hubáček) a LPU (Roudný), na předávku doběhly společně, třetí předával stahující Nykodým (ZBM A) se ztrátou 36 sekund, následovaly štafety TBM, ZBM B a ZTC. Na posledním úseku měla smůlu finišmenka štafety LPU Stehlíková, která si při odběru roztrhla mapu na dvě části, což ji ztěžovalo mapování především při dlouhých přebězích, toho využila finišmenka štafety LCE Horčičková k vytvoření malého náskoku, který udržela až do cíle, a štafeta LCE tak zopakovala svůj triumf z roku 2020. Se ztrátou 23 sekund doběhli na druhém místě obhájci titulu z LPU, třetí skončil tým ZBM, který měl v cíli ztrátu 55 sekund, na čtvrtém místě byla štafeta TBM, páté a šesté obsadily štafety TUR. Vítězná štafeta Slovanu Luhačovice běžela v sestavě Michaela Dittrichová, Vojtěch Sýkora, Jonáš Hubáček a Vendula Horčičková, stříbro patří čtveřici OK Lokomotiva Pardubice Jana Peterová, Tomáš Kubelka, Martin Roudný a Jana Stehlíková, na třetím místě skončil tým SK Žabovřesky Brno (Gabriela Hiršová, Pavel Brlica, Miloš Nykodým a Adéla Finstrlová). Druhým závodem byla kategorie dorostu. Opět to byl velmi zajímavý závod s řadou zvratů. Z prvního úseku doběhly na čele štafety PGP, TAP A, LPU A, TZL a TAP B, ve 20 sekunách bylo na předávce 10 týmů. Na druhém úseku se do vedení dostaly dvě štafety LPU, vedlo áčko o 23 sekund před béčkem, třetí byla štafeta PGP (+ 31 sekund), následovaly TAP B, ZBM a ZTC, štafeta TUR na 8. místě ztrácela skoro minutu a půl. Na třetím úseku se v čele udržela štafeta LPU A, její náskok před triem PGP, ZBM a TAP B byl něco nad půl minuty, ztráta TUR (páté místo) se snížila na 47 sekund, šesté předávalo béčko LPU. Na posledním úseku finišmenka štafety LPU nezvolila optimálně první delší volbu a její soupeřky se na dotáhly, skvěle běžela především finišmenka TUR, která se postupně dostala do čela a svůj náskok stále zvyšovala, štafeta TUR v sestavě Lea Martanová, Hugo Hoetzel, Jakub Peterka a Michaela Novotná získala mistrovský titul. Se ztrátou 20 sekun se finišovalo o stříbro, které stejně jako loni vybojovala štafeta LPU (Kateřina Hanušová, Vladimír Srb, Filip Haas a Michaela Srbová), bronz velmi překvapivě získalo béčko TAP (Tereza Měšťanová, Matěj Kuchař, Antonín Černý a Linda Tomášková), na dalších místech skončily štafety TBM, ZBM a PGP.
  Web obou závodů s potřebnými pokyny je tady.
 • V pátek v podvečer běželi čeští reprezentanti nominační dráhu na 3000 m. Výsledky budou jedním z podkladu pro nominaci na první kolo Světového poháru Ve Švédsku, ale i na letošní MS v Dánsku. Beželo se na dráze FTVS (Sportovní centrum Evropská, Veleslavín) za účasti výběru dospělých a některých juniorů. V mužích byl podle očekávání nejrychlejší Tomáš Křivda (8:41), který o sekundu porazil Jakuba Glonka (8:42), třetí doběhl Martin Roudný 8:49, čtvrtý Jonáš Hubáček a pátý Vojtěch Sýkora měli stejný čas 8:52), šestý byl Tomáš Kubelka (8:58). V ženách dominovaly mladé závodnice, nejlépe si vedla juniorka Jana Pekařová (10:21), druhá doběhla Barbora Matějková (10:24), třetí byla Tereza Janošíková časem 10:26, čtvrtá Jana Stehlíková a pátá Markéta Mulíčková měly shodný čas 10:37, Adéla Finstrlová zaběhla čas 10:42.
 • I druhý květnový víkend byly v některých oblastech v sobotu připraveny oblastní závody.
  7. závod Východočeského poháru uspořádal v sobotu Orienteering Adventure. Pěkným centrem byl pivovar Tambor ve Dvůře Králové nad Labem (na start a z cíle se jezdilo autobusem). Běžela se klasika na mapě Kočičí potok, autorem byl Tomáš Leštínský, který postavil i tratě. 827 závodníků čekaly tratě v nakloněné rovině, která byla místy osvěžená erozními rýhami a údolím Hartského potoka, sporadicky se tam vyskytovaly kameny a pár skalek. Les byl krásně průběžný až letecký, jen ojediněle se našlo pár hustníků a pasek s oplocenkami, byla tam i hustá síť komunikací. V ženách suverénně vyhrála Martina Zvěřinová (LPU), druhá byla Lucie Vítková (PHK) a třetí Lucie Benešová (SJC). V mužích vyhrál Tomáš Novotný (PHK) o minutu před Petrem Zvěřinou (LPU) a o 4 minuty před Alešem Balcarem (PHK).
  Na Vysočině byly dva závody, které uspořádal SK Chrast. Na obou závodech startovalo necelých 300 závodníků. Dopoledne se běžel v Luži sprint, který na mapě Luže (autor Martin Krejsa) postavil Jakub Hledík ve svažitém terénu obce, kde byla převážně obytná zástavba s významnou částí travnatých pasáží. V ženách vyhrála Klára Bořilová (TBM) těsně před Barborou Chudíkovou (SJI), třetí s větší ztrátou skončila Zuzana Kohlová (KPY). V mužích byl nejlepší Vojtěch Vacek (SJI), 16 sekund za ním byl Jan Hübner (CTB), o dalších 9 sekun pomalejší byl další závodník CTB Pavel Novák. Na odpoledne bylo připraveno mistrovství oblasti na krátké trati s centrem ve Štěpánově (sportovní areál). Mapu Anenské údolí připravil opět Martin Krejsa, tratě postavil Jan Krejsa v terénu, kde byly dvě rovinaté pasáže oddělené údolím Anenského potoka. V západní části byly výrazné hustníkové pasáže a množství drobných terénních detailů (prohlubně, jámy, kupky), východní část umožňovala výrazně rychlejší běh. V ženách opět vyhrála Klára Bořilová (TBM), tentokráte s velkým náskokem před Petrou Slámovou (SJI) a Janou Kopáčkovou (ZBM). V mužích si pro vítězství doběhl Marek Prášil (SJI) s dvouminotovým náskokem před Tomášem Bořilem (ZBM), třetí skončil Jan Lauerman (SJI).
  Společný žebříček Valašské a Hanácké oblasti uspořádal KOB Směr Kroměříž s centrem ve sportovním areálu Věžky. Klasickou trať pro téměř 500 závodníků připravil Michal Rytíř ve svažitém terénu se smíšeným lesem a množstvím lesních cest, který byl členěný výraznými údolími a erozními rýhami. Část mapového prostoru byla s podrostem a se sníženou průchodností. Běželo se na mapě Havlák 2022, hlavním kartografem byl Vítězslav Pěček. V ženách si pro první místo doběhla Eva Pekárková (TZL), druhá skončila Marta Lučanová (LPU) a třetí Hana Mašláňová (TZL). V mužích byl první Vladimír Lučan (LPU), který o 13 sekund porazil Michal Smola (TZL), na třetím místě skončil Tomáš Kovalčík (AOP).
  Jihomoravská liga pokračovala klasickou tratí, kterou uspořádal BETA URSUS Rosice. Přes 300 závodníků našlo centrum na Indiánském hřišti v Neslovicích. Převážně listnatý les, který byl členitý s terénními detaily, místy byl sezónní podrost - to byl popis terénu, v kterém tratě postavil Ivo Denemarek na mapě Kronberk (autor Daniel Lebar). Na trati žen byla první Zdenka Kozáková (TBM) před Janou Šímovou (PHK) a Hanou Hlavovou (KON). V mužích s velkým náskokem vyhrál Osvald Kozák (TBM) před Jiřím Zelinkou (MBM) a Alexandrem Jordanovem (ZBM).
  Výsledky všech závodů najdete v IS ORIS.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Mistrovství a Veteraniádu Východočeské oblasti na klasické trati (a současně 8. kolo Vč. poháru) pořádá MOF s centrem v Hajnici. Téměř 900 přihlášených závodníků čekají tratě, které postavil Petr Šabatka v podhorském terénu, který je mírně zvlněný s hustou sítí cest a s řadou kamenných polí. Map Liščí ohon a Liščí ocásek připravil Jan Kubát. Start je tradičně v 10 hodin. Stránku závodu najdete v IS ORIS.
 • Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva po sedmi kolech vede LPU před PHK a SHK. Výsledky najdete tady.
 • Průběžné výsledky Vč. poháru po 7 kolech - žactvo a dorost, dospělí a veteráni.
 • 7. kolo Východočeského poháru uspořádal v sobotu Orienteering Adventure. Pěkným centrem byl pivovar Tambor ve Dvoře Králové nad Labem (na start a z cíle se jezdilo autobusem). Běžela se klasika na mapě Kočičí potok, autorem byl Tomáš Leštínský, který postavil i tratě. 827 závodníků čekaly tratě v nakloněné rovině, která byla místy osvěžená erozními rýhami a údolím Hartského potoka, sporadicky se tam vyskytovaly kameny a pár skalek. Les byl krásně průběžný až letecký, jen ojediněle se našlo pár hustníků a pasek s oplocenkami, byla tam i hustá síť komunikací. V ženách suverénně vyhrála Martina Zvěřinová (LPU), druhá byla Lucie Vítková (PHK) a třetí Lucie Benešová (SJC). V mužích vyhrál Tomáš Novotný (PHK) o minutu před Petrem Zvěřinou (LPU) a o 4 minuty před Alešem Balcarem (PHK). Výsledky jsou na stránce závodu v IS ORIS.

PARDUBICE
 • NEW! Trio pardubických závodníků Jana Stehlíková, Jana Peterová a Martin Roudný je na startu úvodních závodů Světového poháru, které proběhnou na konci týdne ve Švédsku.
 • NEW! Přes 150 pardubických závodníků je přihlášeno na sobotní další závod soutěží Východočeské oblasti. MTU pořádá v Hajnici klasickou trať, která je Mistrovstvím a Veteraniádou Vč. oblasti (a současně je to i 8. kolo Vč. poháru). Klubový bus jede v 8:00 hod. z Masarykových kasáren (staví se v Polabinách).
 • NEW! Na neděli je připraveno minisoustředění dorostu a dospělých zaměřené na M ČR na krátké trati. Soustředění připravují Karel Haas a David Procházka.
 • NEW! O víkendu pokračoval Český pohár a žebříček A dvěma závody v Nejdku. Do náročných terénů Krušných hor zamířilo přes 30 pardubických závodníků, bohužel z řady důvodů chybělo několik našich nejlepších.
  V sobotní krátké trati v dámské elitě skončila vyrovnaně běžící Jana Stehlíková druhá, Tereza Nováková obsadila dvacátou příčku. V mužské elitě se dařilo Tomáši Kubelkovi, který skončil třetí, David Procházka skončil v TOP 10 na 9. místě, Matěj Kamenický byl 13. (v H21A byl Tomáš Udržal čtvrtý). V D16 velmi dobře zaběhla Klára Haasová, která skončila na šesté příčce, v D18 byla Míša Srbová osmá a v juniorkách obsadila Terka Fejfarová po velké chybě 18. místo. V H16 obsadil Vládík Srb devátou příčku, v H20 byl Odra Pipek desátý, další trojice skončila ve druhé desítce (11. Šimon Mareček, 17. Ondra Macek, 18. Kryštof Jelínek). Ve veteránských kategoriích vyhrála Marta Lučanová D35 a Karel Haas byl druhý v H45.
  V nedělní hodně dlouhé a náročné klasice skončil Tomáš Kubelka v elitě na druhém místě, Matěj Kamenický a David Procházka obsadili 10. a 12. příčku. Dařilo se nám i v H21A - Lála Lučan byl druhý, Tomáš Udržal čtvrtý a Lukáš Hovorka sedmý. V juniorech byl Šimona Mareček šestý a Ondra Macek 11. (18. Ondra Pipek, 19. Kryštof Jelínek). V D16 si velmi dobře vedla Kačka Švíglerová, která byla osmá, Karda Pipková skončila na 13. místě, v D18 skvěle běžela Míša Srbová, dlouho vedla, nakonec byl a v cíli druhá, v juniorkách byla Terka Fejfarová 13. Ve veteránských kategoriích obsadili Marta Lučanová (D35) a Karel Haas (H45) třetí místo.
 • NEW! V Českém poháru po pěti kolech je v mužích Tomáš Kubelka druhý a Martin Roudný devátý (12. David Procházka, 15. Matěj Kamenický, 49. Radek Nožka). V ženách patří Janě Stehlíkové třetí místo, Jana Peterová je 11. (36. Iveta Šístková, 41. Marta Fenclová, 43. Tereza Nováková).
 • NEW! Žebříček A po 5 kolech - D16: 16. Švíglerová, 17. Haasová, 20. Pipková; D18: 7. Srbová, 30. Stoklasová; D20: 11. Fejfarová; H16: 12. Srb, 35. Fajfr; H20: 8. Mareček, 19. Pipek, 21. Jelínek, 23. Macek.
 • NEW! Dvěma závody u Kladna (Chýňava) začal o víkendu žebříček B-Čechy. Na startu se objevilo 40 závodníků LPU.
  V sobotní dost dlouhé klasice si vedli naši závodníci se střídavými úspěchy. V D12 vyhrála Monča Munzarová, v D16 překvapila třetím místem Terka Šmídová, v D20 vyhrála Johanka Vodičková. V početně velmi obsazené kategorii H14 skončil Vítek Frosch pátý (20. Fanda Goláň), v H16 vyhrál Ostap Derekolenko a Adam Štichhauer byl třetí, v H18 vyhrál Míša Krpata a Vojta Vališ a Tomáš Pekárek obsaadili 4. a 7. místo, v H20 byl Adam Novák čtvrtý. Ve veteránských kategoriích skončila v D40 Renata Haasová čtvrtá, v D45 Pavla Švíglerová osmá, v D70 Stáňa Kellnerová pátá, v H35 byl Petr Šabatka sedmý, v H45 vyhrál Olda Vodička (7. Štěpán Držka) a v H65 skončil Pavel Štěrba desátý. V nedělní krátké trati se našim závodníkům dařilo méně než v sobotu. V D20 byla Johanka Vodičková druhá, v H14 skončil Fanda Goláň na 17. místě, v H16 byl Adam Štichhauer desátý, v H18 opět vyhrál Míša Krpata, v H20 byl Lukáš Fejfar čtvrtý. Ve veteránských kategoriích byla Renata Haasová v D40 pátá, v D45 Pavla Švíglerová desátá, v H35 vyhrál Petr Šabatka, v H45 byl Olda Vodička druhý, v H60 doběhl Olda Kološ pátý a v H65 skončil Pavel Štěrba sedmý.
 • NEW! V krátké trati žebříčku B-Morava v Ochoze u Brna vyhrál v H21B Honza Grundmann.
 • NEW! Ve středu bylo na programu finále Přeboru škol Pardubického kraje. Centrum bylo na hřišti ZŠ Polabiny 3, běželo se na mapě Lonkačka, hlavním pořadatelem byl Kamil Pipek. Startovalo 108 závodníků. Do celostního finále si vybojovaly postup mezi základními školami Gymnázium Dašická a ZŠ Benešovo nám., mezi středními školami obě Gymnázia (Dašická a Mozartova). V jednotlivcích vyhráli - D5: Lída Fukátková, D7: Hana Fenclová, D9: Klára Haasová, DS: Kateřina Dvořáková, H7. Matyáš Kroupa, H9: Adam Štichhauer a HS: Michal Krpata. Výsledky - jednotlivci, školy.
 • NEW! V úterý proběhl na dráze Městského atletického stadiónu na Dukle Přebor LPU v běhu na 3000 m (současně to byl dráhový test TSM/SCM, který má nominační váhu v nominaci na ME dorostu). Počasí moc nepřálo, bylo chladno a zataženo. Běžely se tři rozběhy, v průběhu toho prvního přišel liják (a kroupy), při dalších dvou rozbězích byla dráha hodně mokrá. Přeborníky klubu se stali sourozenci Srbovi (Míša a Vládík). Výsledky jsou tady.
 • Naši dospělí jsou po 3 kolech společně s LCE v čele České ligy klubů. Dorost je na 3. místě.
 • O víkendu proběhla v Praze dvě sprintová mistrovství.
  V sobotu se běželo Mistrovství ČR ve sprintu. Na startu bylo 36 pardubických závodníků, kteří si vedli se střídavými úspěchy. Nejúspěšnější byl Martin Roudný, který v mužích po skvělém výkonu vybojoval bronzovou medaili (svou první individuální v seniorech), Tomáš Kubelka byl po velké chybě 12., David Procházka skončil na 19. místě (22. Nožka, 23. Kamenický). V ženách skončily naše nejlepší těsně za stupni vítězů, Jana Stehlíková byla čtvrtá a Jana Peterová pátá, Iveta Šístková obsadila pěkné 13. místo. V juniorech skončil Šimon Mareček na 6. místě, v juniorkách byla Terka Fejfarová 17. V H18 běžel velmi dobře Filip Haas, který skončil sedmý, v D18 obsadila Míša Srbová 12. a Zuzka Stoklasová 15. místo. Závod vůbec nevyšel našem šestnáctkám, výjimkou byl Vládík Srb (13.).
  V neděli bylo Mistrovství ČR sprintových štafet, na startu byly čtyři štafety dospělých a čtyři štafety dorostu LPU. V dospělých skvěle běželo naše áčko. Na prvním úseku Janča Peterová většinu závodu vedla, po dvou chybách byla nakonec v cíli třetí s minimální ztrátou. Na druhém úseku vybojoval Tomáš Kubelka malý náskok a předával Martinu Roudnému na prvním místě. Martina doběhla štafeta LCE a spolu předávali finišmenkám s dostatečným náskokem na třetí místo. Jana Stehlíková měla trochu smůlu, když strhávala mapu, tak si ji roztrhla, to ji hodně ztížilo mapování na dlouhých postupech, tým LCE tak získal malý náskok, který udržel až do cíle. Naše štafeta tak vybojovala za druhé místo stříbro! Béčko doběhlo na 14. místě, céčko bylo 19. (zvláště dobře tam zaběhla Marta Fenclová na prvním úseku) a déčko skončilo na 29. příčce. Dorost obhájil loňské stříbro. Na prvním úseku doběhla hostující Katka Hanušová těsně třetí a v béčku Kačka Švíglerová byla s malou ztrátou osmá. Na druhém úseku Vládík Srb (áčko) a hostující Filip Hanuš (béčko) šli do vedení a předávali na prvních dvou místech. Na třetím úseku udržel Filip Haas áčko ve vedení, v béčku běžící Míša Krpata předával na šestém místě. Na posledním úseku hned v úvodu nezvolila Míša Srbová (áčko) ideální postup, doběhly ji její soupeřky, v závěru nestačila jen na štafetu TUR a to znamenalo stejně jako loni druhé místo. V béčku finišovala Klára Haasová na 10. místě. Céčko skončila na 18. místě a céčko obsadilo 25. příčku.
 • V sobotu pokračoval Vč. pohár klasikou ve Dvoře Králové nad Labem. Na startu bylo přes 120 závodníků LPU, kteří si vedli velmi dobře. V ženách vyhrála s přehledem Martina Zvěřinová, v mužích byl Petr Zvěřina druhý (v H21D vyhrál Tomáš Procházka). V žákyních v D10N skončily Zuzka Fenclová a Nikol Hovorková na 4. a 5. místě, v D10C obsadily Anička Horáková a Šárka Kuhnová první dvě místa, Nina Zvěřinová byla šestá a Bětka Kárníková osmá, v D12C obsadila Hana Fenclová druhé místo a Monča Munzarová byla čtvrtá, v D12D skončila Ema Helmeczi druhá a v D14C byla Julča Dominová sedmá. V žácích v H10N skončil Vilda Odvody druhý a Radim Zvěřina sedmý, v H12C byl Matěj Kadaně čtvrtý (7. Vilda Jirout, 9. Štěpán Kárník, 10. Vojta Juška), v H12D byl Filip Šabatka druhý a v H14C se trio Fanda Goláň, Maty Kroupa a Vítek Frosch seřadilo na 5. až 7. místě. V dorostu v D16 byla Terka Šmídová druhá a Anička Kaláčová čtvrtá, v D18C skončila Natka Kay pátá, v H16 skončilo trio Domča Hájek, Tomáš Flos a Marek Kadaně na 4. - 6. místě, v H18 byl Ondra Šípek sedmý. Ve veteránkách byla v D35C Šárka Odvodyová devátá, v D45C obsadily Pavla Švíglerová, Jindra Horáková a Renata Čermáková na 3. - 5. místě, v D45D byla Zuzka Dvořáková pátá, v D55C skončila Laďka Víchová osmá a v D65C doběhla Jiřka Novotná čtvrtá. Ve veteránech v H35C byl Olda Vodička druhý a Petr Šabatka pátý, v H35D skončil Honza Kárník druhý, v H45C skončil Štěpán Držka třetí (5. Petr Fencl, 6. Jirka Belej), v H55C byl Láďa Jánek třetí (6. Olda Kološ), v H55D obsadili Petr Čermák a Zdeněk Cinkan 6. a 7. příčku, v H65C doběhl Pavel Štěrba třetí a v H65D byl Béďa Sáňka čtvrtý.
 • Družstvo žactva LPU je po sedmi kolech Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva na prvním místě.
 • V žebříčku Valašské a Hanacké oblasti ve Věžkách vyhrál Vladimír Lučan kategorií mužů, Marta Lučanová byla v ženách druhá, Ondra Lučan byl v H12 sedmý.
 • Čtveřice pardubických závodníků běžela v Praze nominační závod na Světový pohár a mistrovství světa na 3000 m. A vedli si výborně. Martin Roudný doběhl třetí (8:49), Tomáš Kubelka byl šestý (8:58), Jana Stehlíková měla čtvrtý nejlepší čas (10:37), Jana Peterová doběhla osmá v čase hluboko pod 11 minut (10:48).
 • Ve středu odpoledne jsme pořádali na Dubině (před ZŠ) v rámci World Orienteering Day supersprint, který připravil Danda Štichhauer.
 • Fotka Adély Jelínkové na trati závodu Českého poháru štafet v Novém Městě na Moravě vévodí titulní stránce letošního pátého čísla Jantaru. V čísle je velká reportáž z pořádání této akce, další články jsou z několika soustředění, které od vydání minulého čísla Jantaru proběhla, informace najdete i o dalších orienťáckých aktivitách na přelomu dubna a května. Nechybí ani pravidelné rubriky. Obsah čísla je zde.

SVĚT
 • NEW! Letošní Světový pohár v orientačním běhu má na pořadu tři série - v květnu sprintovou ve Švédsku, v srpnu v Estonsku (je to i Mistrovství Evropy) a závěrečnou ve Švýcarsku na počátku října.
  První série Světového poháru, která proběhne ve švédském Borås, má stejné disciplíny jako budou na červnovém mistrovství světa v Dánsku, tedy sprint jednotlivců, knock-out sprint a sprintové štafety. Na SP se sejde daleko větší konkurence než na MS, na mistrovství světa mohou startovat z jedné země jen tři závodníci, v SP může být na startu až osm závodníků.
  Program začne ve čtvrtek klasickým sprintem z arény Sjöbo Torg, poběží se v rovinatém až mírně kopcovitém terénu, kde je městská zástavba, parky a lesoparky (65 % asfalt a 35 % tráva). Na startu bude přes 100 mužů a 100 žen z 24 zemí, nejdříve poběží ti nejníže umístění ve WRE, muži i ženy zároveň, poté poběží 40 nejlépe umístěných mužů s intervalem startu 1,5 min., nakonec 40 nejlépe umístěných žen také se startovním intervalem 1,5 min. V sobotu je na programu knock-out sprint, kvalifikace se běží dopoledne - do čtvrtfinále postupuje 36 nejlepších, nadstavba (čtvrtfinále, semifinále a finále) je odpoledne. Kvalifikace má centrum v Byttorps IP, tratě povedou v příměstském terénu, kde jsou jak budovy, tak částečně i les. Odpolední část má centrum v PA Halls Terass, terén bude městský, s mírým převýšením, zeleně tam bude podstatně méně. Vítězné časy jsou plánovány podstatně kratší než byl dosud zvykem, v kvalifikaci 9 minut, v nadstavbě sedm minut. Závěrečné nedělní sprintové štafety se poběží opět v okolí PA Halls Terass.
  Na startu se sejde celá světová špička, loňská celková vítězství v SP obhajují Tove Alexandersson (SWE) a Kasper Fosser (NOR). Poběží i 12 českých závodníků (Tereza Janošíková, Markéta Mulíčková, Adéla Finstrlová, Jana Stehlíková, Jana Peterová, Denisa Kosová; Tomáš Křivda, Jonáš Hubáček, Martin Roudný, Jakub Glonek, Vojtěch Sýkora a Jakub Chaloupský), chybí náš v posledních letech nejúspěšnější sprinter Vojtěch Král, který se nominace ze zdravotních důvodů vzdal a bude se individuálně připravovat směrem k MS. Sestava mužů je velmi mladá s průměrným věkem 23 let, v ženách je náš tým zkušenější, i tak je ale v jeho řadách benjamínek dospělé reprezentace juniorka Markéta Mulíčková.
  Web švédské série SP najdete tady.
 • Letní deaflympiáda (světové hry neslyšících) proběhla v brazilském Caxias do Sul. Orientační běh byl ve 24. ročnících zařazen na programu po sedmé. A letos i za účasti českých závodníků. V úvodním sprintu obsadila Mája Pangracová čtvrté místo. V následujícím závodě (sprintové štafety) si naše dvojice Anna Pangrácová a Marek Spilka vybojovala stříbro. Další medaili (bronz) získali ve štafetě Marie Pangrácová, Jan Semerád, Marek Spilka a Anna Pangrácová. Deaflympiáda pokračovala prvním závodem v lese, na krátké trati obsadily Marie a Anna Pangrácovy 4. a 5. místo, Jan Semerád byl devátý. V závodě na klasické trati (na mapě skoro jen žlutá a tmavě zelená) skončily Marie a Anna Pangrácovy na 5. a 7. místě, Marek Spilka a Jan Semerád obsadili 6. a 8. místo. V závěrečných štafetách obsadila štafeta mužů (Josef Procházka, Jan Semerád a Marek Spilka) třetí místo.