ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
út 16. 10. 18:46

NOVINKY ČSOS
16.10.2018
21:58 - Zápis z jednání vedení sekce OB 12/2018.
15.10.2018
13:35 - Dokument (40 min.) ze štafetového MČR v OB se bude vysílat v pátek 19. 10. 2018 v 15:45 na ČT Sport
14.10.2018
14:05 - Česká liga klubů 2018 - dospělí: 1. ZBM, 2. PHK, 3. SSU; dorost: 1. LPU.
14:04 - M ČR oblastních výběrů žactva (Krajníčko) - 1. Jihomoravská oblast, 2. Ještědská oblast, 3. Středočeská oblast.
14:02 - M ČR klubů (Krajníčko) - dospělí: 1. PHK, 2. ZBM, 3. LPU; dorost: 1. LPU.
13.10.2018
22:06 - Český pohár štafet vyhráli muži SK Žabovřesky a ženy OK 99 Hradec Králové.
19:26 - Závod Vč. poháru v Brumbárově vyhráli Aleš Balcar a Marta Fenclová.
16:56 - M ČR štafet 2018 (Krajníčko) - ženy: 1. SSU, 2. ZBM, 3. PHK; muži: 1. ZBM, 2. PHK, 3. SSU.
08.10.2018
16:13 - 60minutový dokument ze Světového poháru v OB v Česku se bude vysílat v pátek 12. října od 20:25 na ČT sport.
07.10.2018
23:30 - Sdělení MR č. 03/2018

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- dorost ČR
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2019
- komise rozvoje OB
- mapy
- výsledky závodů
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2018
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- info pro st. žactvo
- TSM, SCM
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
- liveorienteering
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král
Miloš Nykodým

M ČR v OB 2018
14.4. noční (STH)
19.5. sprint (VTA)
23.-24.6. KT (TBM)
15.-16.9. klas (JPV)
28.9. spr. št. (TZL)
13.10. štaf (EKP)
14.10. druž (EKP)

Žebříčky, ligy 18
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy, V
Žebříček B-Čechy, Z
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Český pohár veteránů
Vč. družstva
Vč.pohár - žactvo j
Vč.pohár - do+do
Vč.pohár - veteráni

Budou závody
20.10. Vč. pohár (KUO)
21.10. Rod. štaf. (LPU)
27.10. Vč. pohár (CHC)
3.11. Vč. pohár (HOR)

Závody za námi
13.10. Vč. pohár (VAM)
13.10. M ČR Š (EKP)
14.10. M ČR klubů (EKP)
6.10. Vč. pohár (STH)
29.-30.9. 2x ČPŠ (TZL)
29.9. Vč. pohár (ZAM)
28.9. M ČR SŠ (TZL)

Vícedenní 2018
Velikonoce (DKP)
Jarní trojúhel. (MLA)
Cena stř. Moravy (JPV)
Veteran cup (VAM)
Vysočina (CHT)
GP Silesia (AOP)
Šump. divočák (KSU)
Rumpál (LCE)
Rumcaj. míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých. Čech (PHK)
West cup (NEK)

Mez. akce 2018
OB:
6.-8.4. CEYOC (HUN)
5.-12.5. ME (SUI)
28.6.-1.7. MED (BUL)
6.-13.7. MSV (DEN)
8.-14.7. MSJ (HUN)
17.-21.7. AMS (FIN)
4.-11.8. MS (LAT)
31.8.-2.9. SP (NOR)
4.-7.10. SP (CZE)
LOB:
3.-8.2. ME,MSJ,MED (BUL)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP***
FSP
MKP
PGP*
SCP**
TAP*
Středočeská***
HCE***
KAM**
LBE*
RIC***
ROZ
ZVO**
DKL***
DOR**
KPY**
PDY**
ROU
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
NEK**
KPM
KRL***
VPM**
Jihočeská***
KRE
KTA*
VCB**
VTA**
OPI***
PCB*
CST
Ještědská***
BOR**
LDC***
JEN
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
LIT
LTP***
PEN
STB**
TUV
Východočeská***
CHC***
HOR**
HOS
JIL**
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM
DOB*
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH
SNA
NPA***
TYN*
XPU
Vysočina**
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB*
OSN**
SJI***
TTR**
Moravskoslez.***
BFM**
HAV*
SOP**
TRI**
KAR
KRN**
MOV**
OOP***
Hanácká***
ASU***
KON*
OOL*
SSU**
ZLH*
AOP***
JPV**
KSU**
UOL***
STE***
Valašská***
HLV
KVS**
SKM*
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM
BBM*
LBM***
PBM*
TBM***
ADA**
RBK*
UBM**
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist


ČR: Šampionát štafet a klubů. ZBM první v české lize klubů. Skončil Český pohár štafet. Dva oblastní závody. Jednalo vedení sekce OB.
Východní Čechy: Žactvo na M ČR oblastních výběrů čtvrté. Sezóna pokračovala v Brumbárově. Soutěže po sobotě.
Pardubice: Vyšel jantar. Dorost první na M ČR, dospělí třetí. Dorost vyhrál ligu klubů. Štafetový titul pro dorostence. 140 závodníků běželo v Brumbárově.
Svět: Wyder ukončila kariéru.
Jak to vidí Béďa na FB

ČESKÁ REPUBLIKA
  • NEW! Dokument v délce 40 minut ze štafetového o-šampionátu se bude vysílat v pátek 19. 10. 2018 v 15:45 na ČT Sport.
  • NEW! Českou ligu klubů 2018 vyhrál SK Žabobřesky před OK 99 Hradec Králové, SK Severka Šumperk, OK Lokomotiva Pardubice a Slovanem Luhačovice. V dorostu je se značným náskokem Vyhrál OK Lokomotiva Pardubice. Výsledky najdete tady.
  • NEW! Mistrovství a Veteraniáda ČR štafet v sobotu, Mistrovství a Veteraniáda ČR klubů a oblastních výběrů žactva v neděli - to byly dva poslední mistrovské závody o-sezóny. A to velmi prestižní. Pořadatelství si vzaly na starost Ekonom Praha a Sokol Pražák a pozvaly závodníky do dosud pro OB dosud nezmapovaného terénu. Jeho popis zněl: Členitý lesní hřeben, v jižní a střední části s množstvím skalních výchozů, věží a kamenných polí, střídající se pasáže průběžného jehličnatého a listnatého lesa, prudší svahy v okolí zříceniny hradu Helfenburk, severní část porostově rozmanitější, poměrně málo cest, nadmořská výška 530 až 660 m n. m. A parametry tratí říkaly, že účastníky čekaly dost velké kopce. Mapy Helfenburk (sobota) a Paníhájek (neděle) připravil hlavní kartograf Radim Ondráček. Centrem byla krásná louka na kraji obce Krajníčko.
    Na startu sobotního závodu byl přes 600 tříčlenných štafet, které na rozlehlé louce čekalo krásné babí léto - sluníčko, na podzim nezvyklé teplo. A v lese se odehrály dramatické boje. V mužích se na prvním úseku na rozfarstovaných kontrolách postupně čelo závodu dělilo, nakonec na předávku jako první doběhly štafety PHK (Vandas) a LPU B (Záveský), půl minutu ztrácela štafeta ASU (Minář), další půl minutu LCE (Wolowczyk) a další půl minutu LPU A (Kamenický), z favoritů měla štafeta PGP (Navrátil) ztrátu dvě a půl minuty), ZBM A (Hirš) přes 3 minuty a SSU (Schuster) tři a půl minuty. Na druhém úseku zaběhl výborně Petržela (PHK), který si na čele vybudoval náskok téměř tří minut před Kubelkou (LPU A) a něco přes tři minuty před Hájkem, který také předvedl velmi dobrý výkon a nejlepším časem na úseku udržel ZBM A naději na titul, čtvrtá byla štafeta LCE (Mudrák, +3:44), pátá LPU B (Procházka, +4:41), štafeta PGP (Šedivý) měla ztrátu šest a půl minuty a SSU (Poklop) přes sedm minut. Na posledním úseku se zdálo, že vedoucí pozici PHK nikdo nemůže ohrozit, pár chybiček finišmana Kubáta a skvělý výkon posledního úseku ZBM A (Nykodým) ale rozhodly, že se pořadí v čele změnilo a titul získala štafeta ve složení Otakar Hirš, Daniel Hájek a Miloš Nykodým (ZBM A) a na druhém místě skončila štafeta PHK (Daniel Vandas, Jan Petržela, Pavel Kubát) se ztrátou 19 sekund. O třetí místo se také tvrdě bojovalo, Král (SSU) na trati letěl, předbíhal jednoho soupeře za druhým, doběhl Nožku (LPU A), na doběhu ho předběhl a tak bronzová medaile putuje do SSU zásluhou tria Marek Schuster, Martin Poklop a Vojtěch Král. Štafeta LPU A byla nakonec disk kvůli špatné kontrole na hradě, čtvrté místo tak získala štafeta LCE, páté PGP a šesté ZBM B. V ženách byl první úsek vyrovnanější, dlouho vedla Hiklová (ZBM A), nakonec doběhla do cíle společně s Čermákovou (LCE), jen 16 sekund ztrácela na třetím místě štafeta KAM (Doležalová), na dalších místech předávaly SJC (Fujáčková), ZBM B (Tesařová), z favoritek SSU (Poklopová) ztrácela minutu, PHK (Novotná) necelé dvě minuty. Druhý úsek zvládla nejlépe Indráková (ZBM A), která si vytvořila náskok přes minutu a půl před Štičkovou (SSU), přes tři minuty ztrácela na třetím místě štafeta KAM (Aschermannová), čtvrtá PHK (Chaloupská) měla odstup skoro čtyři a půl minuty. Na posledním úseku si skvěle vedla finišmanka SSU (Janošíková), která doběhla brzy Hlavovou (ZBM A) a s přehledem doběhla štafetě SSU pro titul, sestava její štafety byla Lenka Poklopová, Anna Štičková a Tereza Janošíková. Se ztrátou skoro čtyři minuty byla druhá štafeta ZBM (Natalia Hiklová, Adéla Indráková, Jindra Hlavová), o třetí místo se až do konce tvrdě bojovalo, nakonec bronz získalo trio PHK Tereza Novotná, Barbora Chaloupská a Denisa Kosová (ztráta na vítěze přes 4 minuty) těsně před KAM, na pátém místě LCE a na šestém ZBM B. V dorostencích stylem start cíl vyhrála a obhájila titul štafeta LPU (Martin Roudný, Ondřej Volák, Jan Rusin), se ztrátou pěti minut doběhla na druhém místě štafeta STH, 20 sekund za ní se o třetí místo finišovalo, bronz vybojovala štafeta KAM. V dorostenkách po dvou úsecích jasně vedla štafeta TUR, nakonec ale zůstala bez medaile, s náskokem čtyř minut vyhrála štafeta KAM (Karolína Aschermannová, Sofie Šafková a Lucie Semíková) před ZBM, další minutu ztráty měla třetí štafeta SHK. Velmi početně byla obsazena Veteraniáda ČR, v jednotlivých katergoriích vyhrály tyto štafety - D105: SJC (Mrázková, Ticháčková, Havrdová); D135: VSP (Svobodová, Trnková, Kilarská); D165: TZL (Hájová, Horynová, Podmolíková); D195: VLI (Karmazínová, Pachnerová, Šumberová); H105: TBM (Ehl, Kozák, Čech); H135: TZL (Pekárek, Podmolík, Šidla); H165: TBM (Hlaváč, Grey, Urválek); H195: VLI (Škoda, Karmazín, Přinda).
    V nedělním závodě klubů běžely v mistrovských kategoriích sedmičlenné štafety, vždy 4 muži a 3 ženy. Opět bylo krásné babí léto, boje byly velmi dramatické, pořadí se dost měnilo, byť někdy i vlivem některých nevyrovnaných farst. Na prvním úseku dominoval Glonek (AOP), který se odpojil z balíku spolu s Hiršem (ZBM A), pak utekl i jemu a v cíli měl přes brněnským běžcem náskok 42 sekund, třetí předával Kamenický (LPU) se ztrátou 1:21 min., těsně následovaly štafety ZBM B (Hlaváč), PGP (Flašar), SSU (Schuster) a PHK (Vandas), favorité tedy byli na předávce v rozmezí necelých dvou minut. Na druhém úseku se do čela dostalo duo ZBM A (Hiklová) a SSU (Štičková), které předávaly skoro současně, půl minuty zpět byla Zvěřinová (LPU), následovaly ZBM B (Kabáthová), ZBM C (Tesařová), KAM (Doležalová) a PHK (Štěrbová), hradecká štafeta měla ztrátu dvě a půl minuty. Třetí úsek běželi muži a byl o něco kratší. Do čela se vypracovala dvojice Zimmermann (ZBM A) a Procházka (LPU), která utekla SSU (Václav Král) o dvě a půl minuty, tři minuty zpět byla dvojice Bendák (PHK) a Šedivý (PGP), dále předávaly štafety ZBM B (Mokrý) a LCE (Klusáček). Čtvrtý úsek byl pro ženy také o něco kratší. Vpředu dlouho běžely L. Knapová (LPU) a Hlavová (ZBM A), pardubická závodnice v závěru vybojovala náskok něco nad minutu, brněnskou štafetu ještě po chybě předstihla i štafeta PHK (Chaloupská), na čtvrtém místě byla štafeta SSU (Poklopová) se ztrátou tří minut, těsně následovaná ZBM B (Zháňalová), štafeta KAM (Aschermannová) měla ztrátu čtyři a půl minuty. Pátý úsek měli muži delší. Hájek běžel výborně a vytáhl štafetu ZBM do půl minutového vedení, druhý předával Kubát (PHK) se ztrátou něco nad půl minuty, trochu ztratila štafeta LPU (Kubelka), na předávce měla odstup necelé dvě minuty, čtvrtý tým SSU (Poklop) měl ztrátu čtyři minuty, další štafety ZBM B (Brlica), KAM (V. Kettner) a PGP (Navrátil) již více než šest minut. Na šestém úseku (ženy) se seběhla trojice Knapová (LPU), Indráková (ZBM A) a Kosová (PHK), v závěru si vybudovala pardubická závodnice malý náskok, ale za ní to bylo těsné, další dvě v pořadí ZBM a PHK předávaly v minutě za vedoucí štafetou. Čtvrtá SSU (Janošíková) nabrala další minutu ztráty (další KAM, PGP a LCE měly ztrátu již přes 10 minut) a vypadalo to, že o medailích je rozhodnuto. Ale neznámou bylo, jakou hodnotu budou mít. Trio Petržela (PHK), Nykodým (ZBM A) a Nožka (LPU) se na posledním úseku brzy seběhlo, ale dlouho spolu nevydrželo, Petržela opět ukázal, že takové závody umí a týmu PHK (Daniel Vandas, Daniela Štěrbová, Jan Bendák, Barbora Chaloupská, Pavel Kubát, Denisa Kosová a Jan Petržela) doběhl pro titul s náskokem tří minut před ZBM (Otakar Hirš, Natalia Hiklová, Štěpán Zimmermann, Jindra Hlavová, Daniel Hájek, Adéla Indráková a Miloš Nykodým), další minutu zpět zůstala bronzová štafeta LPU (Matěj Kamenický, Martina Zvěřinová, David Procházka, Lenka Knapová, Tomáš Kubelka, Jana Knapová a Radek Nožka). Čtvrtá doběhla štafeta SSU (finišoval Vojtěch Král), pátá PGP a šestá LCE. V dorostu v podstatě po celou trať vedla štafeta LPU a s přehledem obhájila loňský titul, když letos běžela v sestavě Ondřej Volák, Kateřina Koberová, Václav Roudný, Tereza Fejfarová, Martin Roudný, Jana Peterová a Jan Rusin. Na medailových pozicích se postupně vystřídaly štafety TJN, TBM, PHK a DKP, nakonec o stříbro se ztrátou více než šesti minut za vítězným týmem bojovaly ve finiši štafety TBM a KAM, nakonec byla těsně lepší brněnská štafeta (Filip Adámek, Martina Opálková, Vojtěch Gryc, Kamila Špringlová, Jan Sedlář, Kateřina Grycová a Radim Kligl), třetí skončila štafeta Kamenice (Ondřej Janda, Karolína Bejvlová, Tomáš Kovářík, Sofie Šafková, Sebastian Šafka, Lucie Semíková a Jan Gajda). V osmičlenných štafetách oblastních výběrů žactva byl favoritem obhájce loňského vítězství Praha, tato štafeta výborně začala a vedla, ale díky disku na čtvrtém úseku jeho pouť za obhajobou brzy skončila. Do čela se pak dostalo družstvo Jihomoravské oblasti a s náskokem šesti minut vyhrálo. Tým běžel v sestavě Josef Štěrbák, Markéta Rotková, Ondřej Brosch, Hana Doušková, Doubravka Procházková, Jan Štěpánek, Julie Finstrlová a Jakub Milán. Druhé místo obsadila štafeta Ještědské oblasti a třetí byl tým Středočeské oblasti. Veteraniáda (pětičlenné štafety) byla vypsána ve čtyřech věkových kategoriích, o start v ní byl velký zájem. V jednotlivých kategoriích byli nejlepší - DH175: TBM (Jiří Ehl, Kateřina Štěpánková, Osvald Kozák, Zdenka Kozáková, Radovan Čech; DH225: SJI (Jaroslav Vítek, Dana Hrstková, Jan Lauerman, Barbora Chudíková, Marek Prášil); DH275: LCE (Juraj Šmelík, Mirka Vlažná, Libor Slezák, Eva Ferdusová, Josef Hubáček); DH235: VSP (Petr Uher, Dana Dohnalová, Magda Horová, Jaroslav Hořínek, Zdeněk Laciga).
    Organizačně byl šampionát velmi dobře připraven, snad jedinou kaňkou byly nedělní problémy s vyčítáním, ale jinak patří EKP a PVD velké absolutorium. Webové stránky závodu najdete tady.
  • NEW! Konečné výsledky Českého poháru štafet najdete tady. V ženách vyhrála štafeta PHK před SSU a ZBM, v mužích ZBM před SSU a PHK, v dorostencích LPU a v dorostenkách SHK.
  • NEW! Ve dvou oblastech pokračovaly v sobotu oblastní soutěže:
    Východočeský pohár měl na pořadu klasickou trať, kterou připravily OB Vamberk a OB DDM Kostelec nad Orlicí v Brumbárově (centrem bylo v místní rekreačním areálu). Připravena byla mapa Brumbárov (1:10000, hlavní kartograf Josef Doležal), běželo se na tratích, které postavil Jan Koblic v naprosto rovinatém terénu, který byl porostově členitý, s různou průběžností a vegetací a kde byla hustá síť komunikací. Startovalo hodně přes 700 závodníků. V ženách obsadily první tři místa závodnice LPU - vyhrála Marta Fenclová o necelou minutu před Martou Lučanovou, se ztrátou 3 minuty byla třetí Šárka Kulhavá. V mužích byl nejrychlejší Aleš Balcar (PHK), který o dvě minuty porazil druhého Vladimíra Lučana (LPU) a o čtyři minuty třetího Daniela Hrdinku (VRL).
    Na jižní Moravě připravili TJ O-mikron a TJ Spartak první brněnská krátkou trať s centrem v Soběšicích. Startovalo přes 300 závodníků, které čekala mapa Soběšice (mapoval Petr Matula), tratě postavil Radim Kheil v kopcovitém terénu, kde byl porostově pestrý les s hustou sítí komunikací. V ženách vyhrála Petra Dittrichová (KON) s náskokem 12 sekund před Kateřinou Chromou (ZBM), necelé dvě minuty ztráty měla třetí Veronika Ptáčková (TBM). V mužích byl první David Vedra (TBM) s náskokem 99 sekund před Karlem Fučíkem (VBM), třetí skončil Ondřej Mokrý (ABM).
    Výsledky obou závodů najdete v IS ORIS.
  • NEW! V sobotu se sešlo vedení sekce OB. Na pořadu bylo především hodnocení české seniorské a juniorské reprezentace, hlavně jejich vystoupení na letošních světových soutěžích.
  • NEW! Dokument České televize z finále Světového poháru v ČR najdete na webu ČT Sport.
  • NEW! Byl upraven kalendář domácích závodů lyžařského OB 2019: 5. - 6. 1. 2019 - Letohrad, Vysočina
    19. - 20. 1. 2019 - Ramsau (Rakousko), OOL
    26. - 27. 1.2019 - Cínovec, LIV
    2. - 3. 3. 2019 - Nová Ves u Rýmařova, VRB
  • NEW! Nadace orientačního běhu vypsala další ročník výběrových řízení pro grantový program Sportovních center dětí 2019 a pro program Sportovních center mládeže 2019 v OB. Blíže na webu Nadace OB.
  • NEW! Byl vydán rozpis čtvrtého dílu Srovnávacích testů mládeže, který proběhne v sobotu 20. 10. 2018 v Pardubicích. Čtěte zde.
  • NEW! Na webu reprezentace OB je reportáž z Evropského juniorského poháru.
  • NEW! Školení začínajících kartografů pořádá mapová rada ČSOS v termínu 9. - 11. 11. 2018 (pátek až neděle) v rekreačním středisku Renospond ve Zderazi. Účastníci pod vedením zkušených lektorů získají teoretické znalosti a praktické zkušenosti se zpracováním map pro OB (příprava podkladů, klasické i digitální mapování v terénu, kresba v OCADu a OO Mapperu, mapové klíče, tisk, evidence map, zásady organizace mapování, ...). Přihlášky jsou v IS ORIS do 31. 10. 2018.
  • NEW! Připomínky k informačnímu systému ORIS lze zaslat do 15. 10. 2018 na e-mail oris@orientacnisporty.cz. Pište, pokud máte připomínky či nápady k dalšímu vylepšení stávajícího fungování ORIS v jakékoliv oblasti jeho působení (evidence členské základny, registrace sportovců, přihlašování sportovců, administrace závodů, výsledky apod.). Připomínky budou následně vyhodnoceny odbornou komisí svazu a v případě jejich schválení budou postupně zapracovávány do stávajícího systému, tak aby byl zvýšen uživatelský komfort tohoto IS.
  • Příležitostí zaběhat si s mapou a buzolou o víkendu bylo dost. V řadě oblasti pokračovaly oblastní soutěže.
    Sobota:
    Pro Jihočeskou a Západočeskou oblast připravil OB Kašperské Hory Šumavský kufr, Jakub Hulec a Pavla Hulcová postavili krátkou trať, která měla centrum U Durmáků, louka pod vrchem Sedlo (Albrechtice u Sušice). Závodníky čekal horský les s kamenitými pasážemi a podrostem. Více než 400 závodníků běželo na mapě Sedlo 2018. V ženách si pro jasné vítězství doběhla Barbora Baldrianová (VSP), se ztrátou přes 4 minuty obsadily druhé a třetí místo Kamila Richtrová (VPM) a Věra Chvalová (LPM). V mužích suverénně vyhrál Jiří Valeš (LPM), druhý s tříminutovým odstupem byl jeho klubový kolega František Kolovský, třetí Adam Bravený (VBM) měl ztrátu přes devět minut.
    V Ještědské oblasti se běžela krátká trať jako doprovodný závod Světového poháru v OB (závod nebyl zařazen do oblastních soutěžích, protože byl dán ze strany CHKO limit 600 startujících závodníků a to znamenalo, že ne všichni zájemci mohli běžet). Pořadatelé z TJ Turnov měli centrum u hrad Valdštejn, stavitelé tratí měli k dispozici mapu, kterou připravil Zdeněk Sokolář, tratě vedly v náročném pískovcovém terénu s řadou skal, kamenů a vrstevnicových detailů; v části byly velmi strmé svahy; na tratích bylo značné převýšení. V ženách vyhrála Ivana Fujáčková (SJC), druhá Kamila Gregorová (CTB) ztratila 11 sekund, třetí Marie Pospíšilová (DKP) pak 46 sekund. Mezi muži si nejlépe vedl Jan Procházka (PGP), druhý Martin Janata (DKP) ztratil necelou minutu a půl, třetí byl Ladislav Semrád s odstupem 2:36 min.
    Východočeský pohár pokračoval krátkou tratí, pro kterou pořadatelé z SK Studenec vybrali západní část mapy Holubí vrch. Jedná se o mírně zvlněný terén, velmi dobře průběžný se středně hustou sítí komunikací, místy byly kameny a pozůstatky po těžební činnosti (prohlubně), minimální podrost, pouze borůvčí, v východní části postupně osazované paseky s hustníky a oplocenkami, v jihozápadní části pak svažitý terén s hustším podrostem a těžší podložkou. Tratě pro více než 850 závodníků postavil Ladislav Hrubý na mapě Bystřice (1:10000, kterou mapovali Roman Horký, Ladislav Hrubý, Martin Vik), centrum bylo za krásného teplého slunečného počasí na louce mezi obcemi Horní Brusnice a Vidonice. Organizačně vše klapalo. V ženách se o první tři místa podělily závodnice SHK - vyhrála Karolína Teplá o 15 sekund před Zuzanou Jedličkovou, třetí se ztrátou přes dvě minuty byla Andrea Větříčková. V mužích byl nejrychlejší Eduard Šmehlík (SHK) jen tři sekundy zpět byl Tomáš Novotný (PHK), dalších 20 sekund ztratil třetí Petr Remeš (SHK).
    Na Vysočině běželo skoro 400 závodníků krátkou trať, kterou připravavila Jiskra Havlíčkův Brod v Lipnici nad Sázavou, běželo se na mapě Lipnice, tratě postavila Vladislav Hrstka. V ženách vyhrála Renata Paulíčková (SJI), těsně druhá jen se ztrátou 9 sekund byla její klubová kolegyně Barbora Chudíková, třetí Lenka Šťastná (CTB) měla ztrátu 53 sekund. V mužích jasně vyhrál Marek Prášil (SJI), druhý Martin Krejsa (CHT) ztratil tři a půl minuty, třetí Karel Šťastný (CTB) přes čtyři minuty.
    Krátkou trať Hanáckého žebříčku, kterou pořádá SK Haná orienteering v Náměšti na Hané, běžely čtyři stovky závodníků. Připravena byla mapa Terezské údolí – sever (1:10000, mapovali Petr Hynek, Pavel Grulich, Petr Mareček), tratě postavil Robert Binar v mírně zvlněném terénu, který byl dobře průběžný. V ženách suverénně vyhrála Lenka Poklopová (SSU), druhá byla dorostenka Ema Marková (STE) se ztrátou skoro 6 minut, třetí Pavlína Rychlá (KRN) pak ztratila přes 9 minut. V mužích byl jasně první Martin Poklop (SSU), druhý Filip Hadač (ASU) měl ztrátu 3:38 min., třetí Daniel Tomanek (KSU) ještě o 8 sekund větší.
    Ve Valašské oblasti uspořádal OB Vizovice krátkou trať s centrem v obci Ublo. Startovalo přes 250 závodníků, pro které postavila tratě Veronika Kršáková na mapě Tanečnica v ternů, který je typický pro Valašsko, jižní svah byl protnutý hlubokými údolími, v jižní části bylo těleso nedokončené Baťovy dráhy; převážně čistý les, hustý podrost pouze na prosvětlených místech a pasekách. V ženách vyhrála jasně dorostenka Michaela Dittrichová (SKM), její náskok před druhou Hanou Batani (TZL) byl přes 4 minuty a před třetí Dagmar Podmolíkovou (TZL) skoro šest minut. V mužích dominovali závodníci TZL, vyhrál Michal Smola s náskokem dvě a půl minuty před Bronislavem Přibylem a čtyři a půl minuty před Evženem Pekárkem.
    Na jižní Moravě běžely čtyři stovky závodníků krátkou trať, kterou připravila Lokomotiva–Ingstav Brno. Centrem byla louka u silnice mezi Lipůvkou a Nuzířovem, běželo se převážně v listnatém lese, který byl kopcovitý, s rozdílnou průběžností a střední hustotou cest. Tratě postavila Iva Janská na mapě Kremlovsko. V ženách to bylo velmi těsné, první Zdenka Kozáková (TBM) měla jen o sekundu lepší čas než druhá Markéta Tesařová (ZBM), třetí místo obsadila se ztrátou necelých dvou minut dorostenka Markéta Mulíčková (ABM). V mužích vyhrál Stanislav Mokrý (ZBM), o půl minuty pomalejší byl druhý Petr Palát (ABM), další minutu navíc ztratil třetí Radovan Čech (TBM).
    Neděle:
    Šumavský kufr za pořadatelství OB Kašperské Hory pokračoval klasickou tratí, opět ji postavili Jakub Hulec a Pavla Hulcová na mapě Sedlo 2018. Centrum bylo U Durmáků, louka pod vrchem Sedlo (Albrechtice u Sušice). Necelé čtyři stovky závodníků čekal horský les s kamenitými pasážemi a podrostem. V ženách zopakovala sobotní jasné vítězství Barbora Baldrianová (VSP), druhá Věra Chvalová (LPM) měla ztrátu 4:40 min. a třetí Marie Březinová (SSU) necelých šest minut. Mezi muži byl s přehledem nejrychlejší František Kolovský (LPM), druhý Tomáš Kamaryt (VPM) ztratil tři a půl minuty, třetí Vít Pospíšil (PGP) pak přes šest minut.
    I další víkendový závod v Ještědské oblasti byl doprovodnou akcí závěrečné série Světového poháru. Běžel se sprint v Mladé Boleslavi na mapě, kterou připravil Jan Fátor. Tratě postavil Daniel Wolf v městské zástavbě a parku, kde byla velmi dobrá průběžnost a viditelnost. Běželo přes 1200 závodníků. V ženách byla první Adélka Bogarová (PGP), půl minuty zpět zůstala druhá Petra Aschermannová (KAM), třetí Marie Pospíšilová (DKP) měla minutovou ztrátu. V mužích jasně vyhrál Matěj Kamenický (LPU), 39 sekund ztratil na druhém místě jeho bratr Jeroným (OSN), ještě o sekundu pomalejší byl třetí Pavel Hradec (TUR).
    V Moravskoslezském kraji byla krátká trať, kterou uspořádal Slezan Opava v Chuchelné, Připravena byla mapa Lysý vrch (1:10000, mapoval Jan Válka), běželo se ve zvlněném terénu, kde byla hustá síť cest a průseků. Tratě postavili Marie Procházková a Karel Jurčák pro více než 250 závodníků. V ženách byla nejlepší dorostenka Tereza Mrózek (TRI) před Pavlínou Rychlou (KRN) a Lucií König (AOP). V mužích vyhrál Filip Hadač (AOP) před Jurajem Bencúrem (LCE) a Pavlem Rychlým (KRN).
    Výsledky závodů najdete v IS ORIS.
  • Dokument České televize z Mistrovství ČR sprintových štafet je k dispozici na webu ČT.
  • Bylo vydáno říjnové číslo Newsletteru ČSOS, které je celé věnováno nadcházejícímu Světovému poháru v Praze. Čtěte tady.
  • Výkonný výbor ČSOS odsouhlasil návrh sekce OB na jmenování Jana Šedivého šéftrenérem repre OB (od nové sezóny). Rozhovor s novým šéftrenérem najdete na webu sekce OB.
  • Tradiční podzimní seminář sekce OB určený pro rozhodčí a trenéry mění po několika letech místo konání. Tentokrát proběhne 23. – 25. listopadu (od pátku do neděle) v Plzni. Kromě semináře se zde navíc v sobotu 24. listopadu uskuteční vyhlášení nejlepších orientačních sportovců této sezóny a následný ples. Program semináře, který zahrnuje aktuální témata, je opět rozdělen na dvě části - trenéři a rozhodčí (jedna přednáška je společná, protože má přesah na obě strany). Kapacita semináře je cca 50 trenérů a 50 rozhodčích a hlásit se můžete už nyní v IS ORIS, kde najdete i další podrobné informace k ubytování a stravování a časový harmonogram, který bude průběžně doplňován. Uzávěrka přihlášek je 28. 10. 2018.

SVĚTOVÝ POHÁR A KONGRES IOF - PRAHA ŘÍJEN 2018
  • Neděle 7. 10. 2018
  • Velká o-akce skončila samými pozitivy. Výborná organizace, sportovní výsledky, úspěšné vystoupení talentovaných mladých závodníků, propagace OB v televizi, diplomatický úspěch. Organizační tým odvedl skvělou práci, navenek nebyly vidět žádné nedostatky, vše dobře řídil David Aleš, neskutečnou práci odvedl Honza Picek, velmi dobří byli šéfové úseků a tradičně se našlo dost schopných a obětavých dobrovolníků. Po sportovní stránce to byla hodně úspěšné - tři medailová umístění, řada dalších umístění v TOP 10 (třeba umístění tří mužů a tří žen v první desítce historie nepamatuje). Navíc šanci dostala řada mladých, kteří se jí chopili dobře a někteří i úspěšně, vedle Terezy Janošíkové, která je už stabilní členkou repre, třeba Anna Štičková, Tomáš Křivda, Jakub Glonek, Ota Hirš či Šimon Navrátil - ti všichni získali body do Světového poháru. TV přenosy byly opět velmi dobré, dobře připravené studio, výborný komentář - třeba nedělní polední přenos měl velmi dobrou sledovanost. A dobře byla zorganizována jednání IOF, jak už Kongresu, tak i obou konference (rozvoj OB a mapy), ale i další jednání předsednictva IOF a některých komisí. Tou diplomatickou třešničkou na dortu bylo zvolení Dušana Vystavěla do předsednictva IOF (český zástupce tam je po více než 25 letech, historie zaznamenala v tomto orgánu jen zatím dva Čechy Miroslava Hlaváčka a Josefa Krcha). Úspěšným pořádáním jsme si vytvořili předpolí na možné přidělení dalších významných akcí do České republiky.
  • Neděle 7. 10. 2018
  • V konečném hodnocení Světového poháru získal první místo Matthias Kyburz (SUI), druhý byl další Švýcar Daniel Hubmann a třetí Nor Olav Lundanes. Skvěle dopadl Vojtěch Král, který skončil pátý, krásné je i 11. místo Miloše Nykodýma (30. Kubát, 37. Minář, 62. Petržela, 64. Šedivý, 70. Křivda, 92. Glonek, 110. Sýkora, 111. Hájek, 125. Hirš, 134. Navátil). V ženách vyhrála s obrovským náskokem Tove Alexandersson, druhá byla další Švédka Karolin Ohlsson a třetí místo obsadila Ruska Natalia Gemprle. Ve druhé desítce skončily dvě české závodnice - Jana Knapová byla 15. a Vendulka Horčičková 18. (27. Kosová, 35, Janošíková, 43. Indráková, 73. Štičková, 85. Mechlová).
  • V B finále sprintu byla v ženách nejlepší Švédka Emma, z našich byla nejlepší Karolína Šiková na 26. místě se ztrátou minuty a půl (35. Štičková, 44. Čechová). V mužích byl nejlepší Adrien Delenne (FRA), velmi dobře zaběhl Tomáš Kubelka, který skončil pátý se ztrátou půl minuty (16. Glonek, 28. Navrátil).
  • Boje na pěkných tratích, které postavil Daniel Wolf, byly hodně zajímavé. V rychlém závodě se dělala řada drobných chyb, které pak rozhodly o konečném pořadí. Ženskou trať zvládla suverénně nejrychleji letošní celková vítězka Světového poháru Tove Alexandersson (SWE), která vyrobila na trati jedinou malou chybu a v cíli měla náskok před druhou Maijou Sianojou (FIN) 22 sekund, třetí Švýcarka Judith Wyder po chybě v závěrečné pasáží měla ztrátu 26 sekund (4. Karolin Ohlsson, SWE, 5. Julia Jakob, SUI, a Ursula Kadan, AUT). Výborně zaběhla Tereza Janošíková, po celou trať se pohybovala v první desítce, nasazené tempo udržela až do cíle a skončila na krásném 10. místě (+1:06). Výborně začala Jana Knapová, v druhé části se ale projevilo nachlazení, nakonec z toho byla 14. příčka (+1:23), v první dvacítce byla i Vendula Horčičková (+1:31), Adéla Indráková skončila na 27. a Denisa Kosová na 29. místě. V mužích si pro vítězství doběhl Jonas Leandersson (SWE), který vedl po vedl po celou trať. Druhý skončil Belgičan Yannick Michiels, který po se po chybě v úvodu stále zlepšoval a v cíli byl jen sedm sekund za vítězem. Třetí místo obsadil díky rychlému závěru celkový vítěz letošního Světového poháru Matthias Kyburz (SUI), který za druhým Belgičanem zaostal jen jednu sekundu (4. Martin Regborn, SWE, 5. Martin Hubmann, SUI, 6. Aleksi Niemi, FIN, a Daniel Hubmann, SUI). Naši závodníci se nevyvarovali chyb, nejlepší z nich Vojtěch Král skončil na 14. místě, když nezvolil nejlepší variantu na nejdelším postup a ještě udělal další chybu a skončil na 14. místě se ztrátou 50 sekund. Velmi dobře běžel Marek Minář - na 19. místě měl ztrátu 59 sekund, vítěz sobotní krátké tratě Miloš Nykodým skončil 22. (+1:00), další dvojice Pavel Kubát a Jan Petržela doběhla ve čtvrté desítce.
  • Sprint v Mladé Boleslavi - 3.5 km pro ženy, 4.0 km pro muže ve ulicích a parcích města. Běží 40 nejlepších závodnic a závodníků v průběžném pořadí Světového poháru, mezi nimi i pětice českých žen a mužů.
  • Sobota 6. 10. 2018
  • IOF udělovala i medaile za práci pro rozvoj orientačních sportů, bronzové medaile dostali i tři Češi Jaroslav Kačmarčík, Karel Jonák a Lenka Klimplová.
  • Vedle voleb a řady formálních věcí byly projednány některé zajímavé věci: Překvapením bylo, že prošel norský návrh na rozšíření programu MSJ od roku 2022 - k sprintu, krátké a klasické trati a štafetám přibudou i sprintové štafety, vše se musí spolu se zahajovacím a závěrečným ceremoniálem vejít do 7 dnů. Bylo přijato usnesení k etickému kodexu zaměřené na sexuální obtěžování jako dopad některých věcí na MSJ 2018.
  • Dušan Vystavěl byl 29. Valném shromáždění Mezinárodní federace orientačních sportů (Kongres) zvolen členem Předsednictva IOF na čtyřleté období 2018-2022. Celkový počet delegátů byl 35, počet hlasů pro Dušana Vystavěla 23. Noví členové Rady IOF: Dušan Vystavěl (CZE), Hannu Kottonen (FIN), Dominic Yue (HKG).
  • Krátká trať skončila skvělým úspěchem české reprezentace, ukázalo se že pískovce jsou naše doména. Miloš Nykodým vyhrál, v TOP10 byli vedle něho i další dva muži a tři ženy. Miloš rozeběhl závod rozvážně, na prvním mezičase na 5. kontrole byl 15. a ztrácel 46 sekund. Pak se však stále zlepšoval, ve dvou třetinách trati se dostal do vedení a v závěrečné části svůj náskok neustále navyšoval. V cíli byl o 51 sekund rychlejší než Andreas Kyburz (SUI), třetí místo obsadil Rakušan Gernot Ymsen Kerschbaumer, který na vítěze ztratil 77 sekund. Skvělý, vyrovnaný výkon podal Pavel Kubát, čtvrté místo je jeho nejlepší výsledek na světovém kolbišti, ztrátu měl 1:26 min. Na velkou bednu doprovodila tuto čtveřici pátý Gustav Bergman (SWE) a šestý Frederic Tranchand (FRA). Velmi dobře běžel i Vojtěch Král, který po dobrém začátku trochu v závěru ztrácel, přesto z toho bylo krásné 8. místo (ztráta na Nykodýma 2:35) a zisk celé řady vzácných skalpů závodníků světové špičky. Velmi pěkné je i 19. místo Marka Mináře, Jan Petržela obsadil 25. příčku, skvěle běželi i junioři - Tomáš Křivda obsadil 28. místo a Vojtěch Sýkora skončil na 31. místě, Honza Šedivý (ten se v tomto závodě loučil s reprezentační závodnickou kariérou) obsadil 34. místo. V ženách si pro jasné vítězství doběhla Švédka Karolin Ohlsson, která vedla po celou trať a v cíli měla náskok před druhou Julií Jakob (SUI) 70 sekund, třetí Lina Strand (SWE) bylo o sekundu pomalejší (4. Kamilla Olaussen, NOR, 5. Sabine Hauswirth, SUI, 6. Natalia Gemperle, RUS). Výborně zaběhly naše reprezentantky, trio Denisa Kosová (+2:33), Vendula Horčičková (+2:55) a Anna Štičková (+3:16) se seřadily na 7. až 9. místě (mj. porazily i Tove Alexandersson). Adéla Indráková (17.) a Lenka Mechlová (20.) skončily ve druhé desítce, Jana Knapová obsadila 24. místo, juniorky Barbora Chaloupská a Tereza Janošíková skončily v páté desítce.
  • V 9 hodin začal v hotelu Pyramida Kongres IOF. Program je dlouhý, podstatným bodem byla volba třetiny předsednictva IOF (s dost slušnými šancemi kandiduje i Dušan Vystavěl). Probírá se i celá řada návrhů, třeba zařazení sprintových štafet na MSJ, možná bude předložen i návrh na zrušení klasiky z pořadu MS (vedení IOF o tom vážně uvažuje z důvodu neatraktivnosti pro televizi).
  • Krátká trať měla centrum u hradu Valdštejn v Českém ráji. Závodníky čekaly tratě, které připravil Jindřich Kořínek (ženy 3.7 km a převýšením 305 m, muže 4.3 km, 360 m) ve skalnatém terénu. Startovní interval byl 90 sekund, startovní listina byla sestavena podle aktuálního stavu ve světovém Rankingu. Na startu bylo i 8 českých závodnic a závodníků.
  • Pátek 5. 10. 2018
  • V Pyramidě proběhl mítink před Kongresem IOF. Probraly se tam věci, které se budou v sobotu projednávat na Kongresu IOF-:).
  • Petřínskými sprintovými štafetami skončil Světový pohár zemí (počítaly se tam štafetové závody a závody sprintových štafet na všech sériích Světového poháru). Česká republika skončila na výborném 4. místě. Zde je pořadí na prvních šesti místech - 1. SUI 735, 2. SWE 663, 3. NOR 640, 4. CZE 407, 5. FIN 376, 6. RUS 350, tady pak kompletní pořadí.
  • Pátek odpoledne patřil na Petříně sprintovým štafetám. Honza Mrázek postavil orientačně moc pěkný závod a když se k tomu přidala prudká stoupání, tak to byl předpoklad velmi zajímavého závodu. Na prvním úseku předvedla skvělý výkon Švédka Lina Strand, která nadělila zbytku startovního pole 25 sekund. Naše závodnice Adéla Indráková (CZE B) a Jana Knapová (CZE A) předávaly na 13. a 14. příčce s minutovou ztrátou, další byly dvě štafety byly až ve čtvrté desítce (Karolína Šiková a Anna Štičková. Na druhém úseku se v čele udrželo Švédsko (Emil Svensk), na druhé SUI A mělo náskok půl minuty, na třetí SUI B pak minutu, dále to bylo už hodně vyrovnané. Dobře zaběhl Miloš Nykodým, který se probojoval na devátou příčku se ztrátou minuty a půl, béčko (Vojtěch Sýkora) doběhlo na 19. místě, další dvě štafety (Tomáš Křivda a Vojtěch Kettner) byly stále ve čtvrté desítce. Na třetím úseku skvěle zaběhl Florian Howald, který využil i chyby Švéda Jonase Leanderssona na 7. kontrole a posunul svůj tým do vedení, když měl na SWE náskok 11 sekund. Na 3. - 6. místě doběhla se ztrátou 50 sekund čtyřčlenná skupina, v níž byly štafety SUI B, CZE, NOR a SUI C. V českém áčku opět výborně zaběhl Vojta Král a udržel českou naději na stupně vítězů. Velmi dobře běžel v béčku Tomáš Kubelku, který zlepšil postavení své štafety na 12. místo s odstupem necelých dvou minut. Ota Hirš a Pavel Kubát posunuly další dvě naše štafety na pomezí třetí a čtvrté desítky. Na posledním úseku běžela výborně ve švýcarském áčku Judith Wyder a když Švédka Tove Alexandersson hodně chybovala na druhé kontrole, tak o vítězství Švýcarska nebylo pochyb. Švédsko doběhlo druhé se ztrátou 44 sekund. Dvacet sekund za ní doběhla do cíle trojice závodnic, kde byly dvě Švýcarky a Tereza Janošíková, která ustála psychicky náročný poslední úsek a dovedla naši štafetu v sestavě Jana Knapová, Miloš Nykodým, Vojta Král a Tereza Janošíková na bronzový stupínek v redukovaném pořadí. Na dalších místech skončily štafety NOR, FIN a FRA. Velmi dobře běžela v českém béčku i Vendula Horčičková, která byla v cíli desátá. Další dvě naše štafety skončily na 25. (Tereza Čechová) a 27. místě (Petra Aschermannvá).
  • V hotelu Pyramida proběhly dvě konference - konference o globálním rozvoji OB a mapová konference. Obě měly výraznou českou stopu. Tu o rozvoji OB vedla Lenka Klimplová, v přednáškami vystoupili Jarda Kačmarčík, Pavel Štáfek a Jirka Hlaváč, na mapové konferenci dvakrát přednášel Luděk Krtička.
  • Sprintové štafety byly připraveny v lesoparku, kde jsou strmé svahy, hodně cestiček, dobrá viditelnost i průběžnost.
  • Sestava českých sprintových štafet na závod, který má centrum na Petříně se začátkem od půl čtvrté a je v přímém přenosu na ČT Sport: A - Jana Knapová, Miloš Nykodým, Vojtěch Král a Tereza Janošíková; B - Adéla Indráková, Vojtěch Sýkora, Tomáš Kubelka a Vendula Horčičková; C - Anna Štičková, Tomáš Křivda, Otakar Hirš a Tereza Čechová; D - Karolína Šiková, Vojtěch Kettner, Pavel Kubát a Petra Aschermannová.
  • Čtvrtek 4. 10. 2018
  • Předseda ČSOS Radan Kamenický uspořádal pro předsednictvo IOF slavnostní večeři, kde svazoví funkcionáři probrali otázky, které zajímají obě strany.
  • V hotelu Pyramida jednalo předsednictvo a některé komise. Přijížděli i další delegáti sobotního vrcholného jednání IOF.
  • Jaký to byl závod, ten knock-out sprint? Kvalifikace - nic nového, takto se běhá kvalifikace klasického sprintu. Čtvrtfinále - bez TV kamer pro diváky obrovská nuda, navíc asi i nuda pro závodníky, terén byl hodně běžecký, rozhodoval především fyzička. Semifinále a finále - díky výběru terénu a skvělé stavbě tratí (Jan Flašar) to byl pěkný orienťák. A díky TV kamerám a velkoplošné obrazovce i divácky zajímavý (finálový motýlek ale neorienťák asi těžko chápal). Po vychytání některých "much" by to mohlo být životaschopné. Ale těžko se asi budou hledat pořadatelé. Nutno smeknout před těmi, kteří připravili a realizovali čtyři čtvrteční kola s přesným časovým harmonogramem v dvou arénách. Pořadatelé se opravdu vyznamenali!
  • Finále bylo hned po semifinále, na odpočinek moc času nebylo. Běželo se opět na Výstavišti. Tentokrát si závodníci nevolili variantu tratě, ale dostali mapy s motýlkem kolem Křižíkovy fontány. V ženách vyhrála Judith Wyder (SUI) těsně před Caroline Ohlson (SWE), největší favoritka Tove Alexandersson (SWE) v úvodu zvolila špatný postup a musela hodně bojovat o třetí příčku. Další pořadí: 4. Sabine Hauswirth (SUI), 5. Andrine Benjaminsen (NOR) a 6. Irina Nyberg (RUS). V mužích to bylo vyrovnanější. Vojta Král vedl v podstatě po celou trať, první vyběhl i z motýlku a v závěrečné části tratě nedal dotírajícímu Jonasu Leanderssonpvi (SWE) šanci s přehlem vyhrál, čímž potěšil plnou cílovou halu českých fanoušků. Třetí skončil Gustav Bergman (SWE), následovali Frederic Tranchand (FRA), Yannick Michiels (BEL) a Robert Merl (AUT).
  • Odpoledne začalo semifinálovými boji. Běželo ve na Výstavišti. Závodníci měli opět možnost volby části tratě, což se tentokrát nakonec ukázalo jako dost důležité. Terén závodu byl zajímavý díky víceúrovňových částí budov, prudkých schodů a také sítí chodníčků u planetária (tam právě byla možnost volby části tratě). Zatímco trio Denisa Kosová, Jana Knapová a Marek Minář na nejlepší nestačilo, Vojta Král si vedl skvěle, v závěru zrychlil a doběhl do cíle svého semifinále jako první a vybojoval si postup do finále.
  • Tratě čtvrtfinále byly krátké a hodně běžecké. Toto kolo mělo speciální prvek - výběr prostřední části trati (jedné ze tří variant), kterou si musel závodník vybrat sám během vymezeného času 20 sekund před startem. Volby závodníků byly velmi různorodé, ale moc toho nerozhodly. Mezi 18 nejlepších si postup vybojovali v ženách Jana Knapová a Denisa Kosová, z mužů pak Vojtěch Král a Marek Minář.
  • Z kvalifikace do finále měli naši závodníci poloviční úspěšnost, postoupili 4 muži a 4 ženy. Dále jdou Vojtěch Král, Tomáš Křivda, Marek Minář a Jakub Glonek resp. Tereza Janošíková, Jana Knapová, Vendula Horčičková a Denisa Kosová.
  • Na startu dopolední kvalifikace knock-out sprintu je 8 žen a 8 mužů z České republiky. Běží se ve Stromovce, centrem dopoledního bloku je sportovní areál Olympu.
  • Knock-out Sprint, jak se to běží? Čtyři kola mají následující program:
    Kvalifikace: 3 paralelní rozběhy s intervalovým startu 1 minuta, prvních 12 běžců se kvalifikuje do čtvrtfinále.
    Čtvrtfinále: 6 čtvrtfinále s 6 účastníky, hromadný start, první tři závodníci v cíli postupují do semifinále.
    Semifinále: 3 semifinálové skupiny s 6 účastníky. hromadný start, první dva závodníci v cíli mají právo běžet finále.
    Finále: Šest závodníků v závěrečném závodě, opět hromadný start.
  • Středa 3. 10. 2018
  • Do Prahy se již sjela většina týmů, závodní kancelář má napilno.
  • Pro závodníky je připraven model jak na sprinty, tak i na krátkou trať, v podvečer je pak v Praze technický model (ukázka startu, cíle, kontrol, atd.
  • Pojďme se podívat, kde nejlepší světové závodníky můžeme vidět:
    - Čtvrteční knock-out sprint má na Olympu kvalifikaci a čtvrtfinále (od půl desáté do půl jedné), odpoledne je pak mězi půl čtvrtou a pátou na Výstavišti semifinále a finále (odpolední část kromě fandění v aréně můžete sledovat na Live Orienteering IOF a iVysílání ČT).
    - Páteční sprintové štafety se startem v 15:30 hod. se běží v okolí Petřína, u rozhledny. Závod také můžete sledovat na ČT sport v přímém přenosu, včetně řady zajímavostí – studia, pozávodní rozhovory, ohlasy atd.
    - V sobotu se Světový pohár přesune na hrad Valdštejn, závodníky čeká jediná lesní disciplína, a to krátká trať v náročném kopcovitém skalnatém terénu. Start je v 11:30 hodin. Závod můžete sledovat na Live Orienteering IOF a iVysílání ČT.
    - Poslední závod celé série (ale i celého letošního SP) bude v neděli mít dějství v Mladé Boleslavi (centrum je na Staroměstském náměstí). V hlavním závodě o poslední body bojovat 40 nejlepších žen a 40 nejlepších mužů, vše v přímém přenosu ČT sport. Závod je opět v přímém přenosu ČT, opět bude i TV studio s řadou hostů).
  • Úterý 2. 10. 2018
  • V Praze se na konci prvního říjnového týdne sejdou nejlepší světoví o-běžci a generalita světového OB. Pro závodníky jsou připraveny čtyři závody závěrečné série letošního Světového poháru, současně bude probíhat Kongres IOF. Tady jsou základní fakta:
    - Závodní program obsahuje ve čtvrtek knock-out sprint na Olympu a na Výstavišti v Praze, v pátek sprintové štafety v Praze na Petříně, v sobotu krátkou trať v Českém ráji a v neděli sprint v Mladé Boleslavi.
    - Všechny závody budou dostupné v přímém TV přenosu, páteční sprintové štafety na Petříně a nedělní finálový sprint v Mladé Boleslavi přímo na programu ČT Sport, čtvrteční vyřazovací sprint a sobotní závod na krátké trati bude možno sledovat přes internetový kanál ČT.
    - Pro diváky jsou připraveny dva závody - v sobotu krátká trať na Valdštejně (limit CHKO 600 lidí byl brzy vyprodán) a nedělní odpolední sprint v Mladé Boleslavi.
    - Přihlášeno je celkem 241 závodníků z 29 zemí, úvodní knock-out sprint poběží 198 závodníků (94 D + 104 H), na sprintové štafety je přihlášeno 37 týmů (možné maximum čtyř přihlášených využilo ČR, Norsko a Švédsko), 218 běží krátkou trať (99 D + 119 H) a 211 (99 D + 112 H) pak závěrečný sprint.
    - Na startu by měly být všechny světové hvězdy OB. Po třech sériích jsou v čele Světového poháru Tově Alexandersson (SWE) a Matthias Kyburz (SUI). Naši si zatím vedou velmi slušně - Jana Knapová je dvacátá, Vojtěch Král a Miloš Nykodým jsou na 7. resp. 18. příčce průběžného pořadí.
    - Funkcionáři mají také bohatý program, který se bude odehrávat v hotelu Pyramida v Praze. Skoro permanentně od čtvrtka bude jednat předsednictvo IOF, hlavním programem je sobotní Kongres IOF (tam budou i volby do předsednictva, kam kandiduje poměrně s velkými šancemi Dušan Vystavěl), tomu jednání bude předcházet páteční předkongresový míting. V pátek dopoledne proběhnou i dvě konference - konference o globálním rozvoji OB a mapová konference. Sejdou se i některé komise IOF.
    - Účastníci se budou do Prahy sjíždět postupně, především ve středu, ale třeba Švédi jsou v Česku už od pondělí.

VÝCHODNÍ ČECHY
  • NEW! Výběr žactva běžel v Krajníčku v neděli Mistrovství ČR oblastních výběrů žactva (a v sobotu veřejný závod štafet). Vč. oblast postavila do šampionátu tradičně čtyři družstva. Moc se nedařilo našemu nejlepšímu výběru, poprvé v historii těchto mistrovství se vracíme bez medaile. Áčko ve složení Daniel Štichhauer, Šárka Matěásková, Jan Čihák, Karolína Pipková, Klára Haasová, Tomáš Metelka, Michaela Metelková a Filip Haas doběhlo na čtvrtém místě, béčko skončilo šesté, céčko bylo deváté a déčko 14.
  • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva po 15 kolech vede PHK před LPU a JIL, kompletní výsledky najdete tady.
  • NEW! Oblastní soutěže po závodě v Brumbárově - dorost a dospělí, veteráni, žactvo - podzim.
  • NEW! Hodnoťte kvalitu závodů ve východních Čechách - zde.
  • NEW! Východočeský pohár má na pořadu 15. kolo - klasickou trať, kterou připravily za krásného podzimního počasí OB Vamberk a OB DDM Kostelec nad Orlicí v Brumbárově (centrem bylo v místní rekreačním areálu). Připravena byla mapa Brumbárov (1:10000, hlavní kartograf Josef Doležal), běželo se na tratích, které postavil Jan Koblic v naprosto rovinatém terénu, který byl porostově členitý, s různou průběžností a vegetací a kde byla hustá síť komunikací. Startovalo hodně přes 700 závodníků. V ženách obsadily první tři místa závodnice LPU - vyhrála Marta Fenclová o necelou minutu před Martou Lučanovou, se ztrátou 3 minuty byla třetí Šárka Kulhavá. V mužích byl nejrychlejší Aleš Balcar (PHK), který o dvě minuty porazil druhého Vladimíra Lučana (LPU) a o čtyři minuty třetího Daniela Hrdinku (VRL). Stránka závodu s výsledky v IS ORIS je tady.
  • NEW! Zakreslete si své postupy ze závodu Vč. poháru v Horní Brusnici - tady.
  • Východočeský pohár pokračoval krátkou tratí, pro kterou pořadatelé z SK Studenec vybrali západní část mapy Holubí vrch. Jedná se o mírně zvlněný terén, velmi dobře průběžný se středně hustou sítí komunikací, místy byly kameny a pozůstatky po těžební činnosti (prohlubně), minimální podrost, pouze borůvčí, v východní části postupně osazované paseky s hustníky a oplocenkami, v jihozápadní části pak svažitý terén s hustším podrostem a těžší podložkou. Tratě pro více než 850 závodníků postavil Ladislav Hrubý na mapě Bystřice (1:10000, kterou mapovali Roman Horký, Ladislav Hrubý, Martin Vik), centrum bylo za krásného teplého slunečného počasí na louce mezi obcemi Horní Brusnice a Vidonice. Organizačně vše klapalo. V ženách se o první tři místa podělily závodnice SHK - vyhrála Karolína Teplá o 15 sekund před Zuzanou Jedličkovou, třetí se ztrátou přes dvě minuty byla Andrea Větříčková. V mužích byl nejrychlejší Eduard Šmehlík (SHK) jen tři sekundy zpět byl Tomáš Novotný (PHK), dalších 20 sekund ztratil třetí Petr Remeš (SHK). Výsledky najdete na stránce závodu v IS ORIS.
  • Druhou verzi kalendáře 2019 najdete zde. Jsou obsazeny všechny termíny. Kalendář bude ještě rozeslán všem klubům ve Vč. oblasti k připomínkám.

PARDUBICE
  • NEW! Na titulní straně desátého letošního čísla Jantaru je fotka našich úspěšných dorostenců z M ČR klubů a nadpis "Medailové žně". Na přelomu září a října proběhla tři štafetová mistrovství, kde jsme byli úspěšní a reportáže jsou uvnitř čísla. Velká reportáž je i z finále Světového poháru, které proběhlo na počátku října v Česku. Nechybí ani články z Juniorského evropského poháru, ze závodů Vč. poháru, z ligy škol, ze soustředění. Na dalších stranách (je jejich celkem 28) pak najdete klasické rubriky, kde je mnoho zajímavostí. Obsah čísla najdete tady.
  • NEW! V České lize klubů skončili naši dospělí na 4. místě (škoda dvou disků áčka mužů ve Zlíně na M ČR štafet, to bychom byli druzí), dorost vyhrál a obhájil loňské vítězství.
  • NEW! O víkendu byly poslední dva české šampionáty v Krajníčku je uspořádal Ekonom Praha.
    V sobotu se běžely štafety. Jedinou medaile (ale zlatou) získali dorostenci, kteří v sestavě Martin Roudný, Ondra Volák a Honza Rusin s přehledem vyhráli, když běželi stylem start - cíl. Béčko skončilo na 13. a céčko na 16. místě. Muži dlouho vypadali na medaili, nakonec doběhli těsně na čtvrtém místě, ale na posledním úseku neměli správně kontrolu a byli disk. Velmi dobře dopadlo béčko, které v sestavě Filip Záveský, David Procházka a Jonáš Fencl obsadilo 7. příčku, céčko bylo 20. a déčko 33. V ženách jsme ztratili hned na prvním úseku, nakonec trio Tereza Nováková, Martina Zvěřinová a Jana Knapová skončilo desáté, béčko obsadilo 13. a céčko 22. příčku. Dorostenky doběhly v sestavě Kačka Koberová, Terka Fejfarová a Janča Petrová šesté (béčko bylo 19.). Veteránky skončily 13. (D105) a 15. (D135), veteráni 10. (H105), 33. (H135) a 14. (H165).
    V neděli se běžela družstva. Naše týmy obhájily své loňské pozice. Áčko dospělých ve složení Matěj Kamenický, Martina Zvěřinová, David Procházka, Lenka Knapová, Tomáš Kubelka, Jana Knapová a Radek Nožka doběhlo po boji na třetím místě a získalo bronzové medaile. Dobře běželo i béčko, které doběhlo na pěkném 10. místě, jeho sestava byla Filip Záveský, Anna Kopecká, Lukáš Hovorka, Petra Hančová, Jonáš Fencl, Tereza Nováková a Petr Zvěřina. Další dva naše týmy skončily na 18. místě (moc pěkné) a 38. místě. Tým dorostu (Ondřej Volák, Kateřina Koberová, Václav Roudný, Tereza Fejfarová, Martin Roudný, Jana Peterová a Jan Rusin) s přehledem obhájil loňský titul! Béčko ale mělo rozhodně na víc, než na 14. příčku. Ze 4 štafet veteránů se do první desítky dostala jen jedna, která doběhla v kategorii DH275 na 9. místě.
  • NEW! V družstvech Vč. oblasti na M ČR oblastních výběrů žactva běželo pět závodníků LPU. V áčku byli Klára Haasová, Karda Pipková, Fíla Haas, Danda Štichhauer, kteří se podíleli na 4. místě, Míša Krpata byl v céčku, které skončilo na 9. příčce.
  • NEW! V Českém poháru štafet se nám nedařilo jako v minulých letech, na stupně vítězů se probojovali jen dorostenci (ti ale naprosto suverénně vyhráli). Přehled umístění našich štafet - H21: 5. LPU A, 11. LPU B, 20. LPU, 42. LPU D, 64. LPU E; D21: 7. LPU A, 14. LPU B, 22. LPU C; H18: 1. LPU A, 14. LPU B, 25. LPU C; D18: 5. LPU A, 25. LPU B, 38. LPU C.
  • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva je po 15 kolech LPU na druhém místě.
  • NEW! Další závod Vč. poháru byl v sobotu v Brumbárově (pořádal VAM). Na startu bylo téměř 140 závodníků LPU. V D21C obsadily naše ženy první tří místa, vyhrála Marta Fenclová před Matkou Lučanovou a Šárkou Kulhavou, pátá skončila Dája Petrová a devátá Iva Knapová. V mužích v H22C byl Lála Lučan druhý, Karel Haas a Míra Lenner obsadili 7. a 8. místo, v H21D skončil Aleš Jirásek třetí, Adam Zitka čtvrtý a Tomáš Kokaisl pátý. V žákyních v D10N skončila Majda Froschová sedmá, , v H10C byla Julča Dominová třetí a Verča Zitková desátá, v D12C se čtveřice našich děvčat dostala do první desítky - 5. Kačka Dvořáková, 7. Ema Vošahlíková, 8. Lucka Skořepová a 9. Kačka Švíglerová, v D12D byla Míša Janáčková čtvrtá, v D14C Natka Losmanová devátá a v D14D Anežka Sádovská třetí. V H10N skončil Vojta Juška osmý, v H10C obsadil Franta Goláň šesté a Maty Kroupa deváté místo, v H12C překvapil druhým místem Tomáš Flos, Adam Štichhauer byl šestý, v H14C byl Patrik Stohanzl osmý a v H14D obsadil Matyáš Oberreiter třetí příčku. V dorostu v D16 skončila Hanka Petrásová druhá (5. Jana Kovářová, 6. Johana Vodičková), v D18 byla Bára Škorpíková třetí, v H16 vyhrál Vojta Šišma a Lukáš Fejfar byl třetí (8. Honza Vališ). Ve veteránkách obsadily Renata Haasová a Jindra Horáková 7. a 8. místo v D35C, v D35D byla Eva Kokaislová druhá a Simča Petrásová čtvrtá (8. Radka Zitková, 9. Eva Kašparová), v D45C vyhrála Lenka Koberová před Janou Juračkovou (7. Jitka Demlová), v D65C byla Stáňa Kellnerová třetí. Ve veteránech byl v H35C Jirka Belej třetí (10. Honza Václavek), v H35D vyhrál Pavel Hovorka, Pavel Macek byl osmý a Honza Kroupa desátý, v H45C skončil Jirka Fencl třetí, Míša Kober šestý, Petr Fencl sedmý a Petr Valach desátý, v H45D byl Zdeněk Cinkan desátý, v H55C se Mirek Novotný, Olda Kološ a Pavel Štěrba seřadili na 4. - 6. místě (9. Mirek Nožička, 10. Honza Knap), v H55D byl Vláďa Vícha druhý a Vláďa Dvořák pátý.
  • NEW! Jana Knapová skončila v celkovém hodnocení Světového poháru na skvělém 15. místě.
  • Naši v jiných oblastech: V sobotu v Lize Vysočiny v Lipnici nad Sázavou doběhl Honza Hovorka v mužích devátý. Na skalnaté krátké trati v okolí Valdštejna v Českém ráji byly Štěpánka Kosová a Zuzana Klimplová druhá a třetí v D21K, v H21L byl David Procházka čtvrtý a Matěj Kamenický šestý. V nedělním sprintu v Mladé Boleslavi vyhrál Matěj Kamenický závod mužů, David Procházka tam byl šestý.
  • Na startu závěrečné série Světového poháru v OB byli Jana Knapová a Tomáš Kubelka, běžel i náš nový člen Orhan Kutlu v dresu Turecka.
    První závodem byl knock-out sprint. Z kvalifikace ve Stromovce Jana s přehledem postoupila, Píkej a Orhan se mezi nejlepší neprobojovali. Jana úspěšně zvládla i čtvrtfinále. V semifinále na Výstavišti se jí ale nedařilo a do finále se neprobojovala. Ve Světovém poháru celkově obsadila 16. příčku a za to dostala dost dobrou dávku bodů.
    V pátečních sprintech štafetách podala Jana velmi dobrý výkon v českém áčku na prvním úseku a přispěla tak k celkovému třetímu místu své štafety. Píkej běžel v céčku a běžel výborně, jeho štafeta skončila v neredukovaném pořadí desátá.
    V sobotu na skalnaté krátké trati v Českém ráji v okolí hradu Valdštejn bojovala Jana s nachlazením, nakonec z toho bylo 24. místo, Orhan obsadil 98. příčku.
    V nedělním sprintu v Mladé Boleslavi obsadila Jana velmi pěkné 14. místo. Ve finále B běžel dobře Píkej, který tam obsadil 5. příčku, Orhan skončil 48.
  • Šest pardubických závodníků (Jana Peterová, Anna Kopecká, Jonáš Fencl, Martin Roudný, Jan Rusin a Ondřej Volák) reprezentovalo ve Švýcarsku ČR na Evropském juniorském poháru.
    V pátek se běžely sprintové štafety, naši závodníci si vedli se střídavými úspěchy a určitě přispěli k dobrým výsledkům svých štafet.
    V sobotu byla krátká trať, nejlépe si vedli Martin Roudný v M18 (11.) a Jonáš Fencl v juniorech (12.). Další čtveřice skončila v poli poražených - 26. Volák (M18), 35. Rusin (M18, 46. Kopecká (W20), 47. Peterová (W18).
    V neděli byla klasika s hromadným startem. Z našich se opět nejlépe dařilo Martinu Roudnému, který v M18 byl patnáctý (35. Volák, 61. Rusin), Jonáš Fencl skončil v juniorech na 26. místě, Janča Peterová doběhla 42. ve W18 a Anička Kopecká v juniorkách neměla správně všechny kontroly a byla disk.
  • Další závod Vč. poháru byl v sobotu v Horní Brusnici. Startovalo 160 závodníků LPU. V ženách byla v D21C doběhla Marta Fenclová čtvrtá, v mužích v H21D skončil Adam Zitka třetí. V žákyních v D10N obsadily Majda Froschová a Monika Munzarová 5. a 8. místo, v D10C byla Anička Švíglerová osmá, v D12C jsme měli čtyři závodnice v první desítce - druhá Klára Haasová, Karda Pipková třetí, Kačka Dvořáková sedmá a Kačka Švíglerová devátá, v D12D skončila Bětka Kuhnová druhé místo a v D14D Majda Kubíková byla také druhá. V žácích v H10C skončil Vítek Frosch na desátém místě, v H14C obsadili Fíla Haas a Danda Štichhauer první dvě místa, v H14D byl Vojta Kuhn druhý. V dorostu v D16 obsadily Kačka Koberová a Terka Fejfarová druhé a třetí místo (6. Johana Vodičková, 8. Verča Kološová, 9. Bára Pušová), v D18 byla Bára Škorpíková druhá, v H16 skončili Lukáš Fejfar a Vojta Šišma na 4. a 5. místě. Ve veteránkách skončila v D35C Pavla Švíglerová sedmá, v D35D jsme měli v první desítce pět závodnic - 4. Eva Kokaislová, 6. Šárka Odvodyová, 7. Eva Kašparová, 8. Simona Petrásová, 10. Katka Stryková, v D45C vyhrála Lenka Koberová, Jindra Horáková byla třetí, Jana Juračková čtvrtá a Jitka Demlová devátá, v D45D skončila Eva Roudná osmá, v D55C vyhrála Laďka Víchová (8. Jiřka Novotná), v D55D obsadily Alena Klimplová a Eva Lennerová druhé a třetí místo a v D65C byla Stáňa Kellnerová třetí. Ve veteránech skončili v H35C Jiří Belej na čtvrtém, Honza Fukátko na pátém a Vladimír Ježek na sedmém místě, v H35D byl Ondra Nekvapil čtvrtý, Pavel Hovorka pátý a Honza Kroupa osmý, v H45C byl Petr Fencl druhý, v H45D Zdeněk Cinkan čtvrtý, v H55C byl Vašek Roudný třetí (7. Olda Kološ, 8. Vojta Juračka, 10. Vašek Mrštík), v H55D obsadili Vláďa Vícha a Petr Klimpl první dvě místa (4. Jarda Fridrich) a v H70 skončil Pepa Málek čtvrtý.
  • Ve středu pokračoval 2. kolem 49. ročník Ligy škol v orientačním běhu. Běželo se opět ve Studáneckém lese za proměnlivého dost větrného počasí. Závod měl hladký průběh. Celkem běželo 181 závodníků. Mezi školami vyhrála ZŠ Benešovo nám., v jednotlivých kategoriích byli nejlepší - D10: Ema Nožičková, D12: Klára Haasová, D14: Alžběta Bártová, H12: Matyáš Kroupa, H12: Tomáš Flos, H14: Filip Haas. Kompletní výsledky jsou zde.
  • Naši v Rankingu na konci září: V ženách vede stále Jana Knapová, Martina Zvěřinová se drží v závěru druhé desítky (19.), ve třetí desítce je Lenka Knapová (28.), ve čtvrté desítce jsou Pavla Horová a Petra Hančová, v páté pak Klára Procházková a Terka Nováková, ve stovce ještě jsou Marta Fenclová, Pavla Udržalová, Jana Peterová, Klára Žaloudková, Anna Kopecká a Zuska Losmanová (celkem 13 žen v TOP 100). V mužích postoupil Tomáš Kubelka na 3. příčku, Radek Nožka je sedmý, ve třetí desítce jsou stále David Procházka a Matěj Kamenický, na 31. místě je Tomáš Udržal, v TOP 100 ještě najdeme Jana Grundmanna, Lukáše Hovorku, Jana Čermáka, Petra Zvěřinu, Jonáše Fencla a Filipa Záveského (v první stovce je 11 závodníků LPU). Vývoj umístění našich závodníků v Rankingu najdete tady.
  • 26. ročník Rodinných štafet proběhne v neděli 21. října v lesním komplexu v okolí Kostelecké Lhoty (centrem je areál fotbalového hřiště Sokola Kostelecká Lhota v Korytech). Vítězství v kategorii LPU obhajují Roudní.

SVĚT
  • NEW! Švýcara Judith Wyder končí svoji mezinárodní kariéru (v uplynulých 10 letech získala 21 medailí na mistrovstvích světa a Evropy, z toho jedenáct zlatých). Úspěšný byl její letošní návrat po narození dcery Linn, když získala tři medaile na ME v květnu ve Švýcarsku, stejně tak tři medaile i na MS v Lotyšsku, ve finále SP v Praze vybojovala vítězství v knock-out sprintu a ve sprintových štafetách. Končí jedna z velkých osobností současného OB.
  • Juniorský evropský pohár (JEC) - to je po MSJ druhé měření pro juniory (a dorostence) se světovou špičkou v kalendářním roce. Na startu byli závodníci z 19 zemí, ze světové špičky nechyběl nikdo, běželi i ti, kteří už příští rok v juniorech nebudou, třeba mnohonásobná juniorská světová šampionka Simona Aebersold. Centrem akce byl Villars-sur-Ollon (Švýcarsko), závodníky čekal atraktivní terén podhůří Bernských Alp.
    V pátek pořad zahájily sprintové štafety, které tak měly v této věkové kategorii mezinárodní premiéru. Běželo se v okolí centra - horská vesnice s travnatými plochami mezi jednotlivými domy a svahem. Vyhrálo Švýcarsko (Lea Widmer, Timo Suter, Reto Egger a Simona Aebersold) o 40 sekund před Švédskem, třetí bylo Norsko. Našim štafetám se moc nedařilo, již v úvodním úseku dost ztratily (české áčko bylo až 35.), pak ho vytáhl do první desítky Vít Horčička do první desítky, ale pak se na třetím úseku propadlo na závěr druhé desítky a v konečném účtování z toho byla 18. příčka se ztrátou čtyř minut na vítěze (sestava české štafety Markéta Firešová, Vít Horčička, Ondřej Hlaváč a Jana Peterová). Další naše štafety skončily na 28., 30. a 39. místě, když se na jednotlivých úsecích střídaly lepší výkony s těmi horšími.
    Na sobotu byla připravena krátká trať ve svahu nad městečkem Monthey. V lese byly převážně listnaté stromy na strmých svazích, bylo tam noho skalních srázů, hodně kamenitá podložka, technicky náročný terén. V M20 si pro vítězství doběhl Nor Eirik Langedal Breivik, z našich byl nejlepší Jonáš Fencl na 12. místě, když měl ztrátu něco pod 4 minuty (29. Horčička, 30. Hlaváč). V W20 vyhrála podle očekávání s přehledem mistryně světa Simona Aebersold (SUI), Eliška Sieglová obsadila 11. místo se ztrátou 6 minut (21. Firešová, 46. Kopecká). V dorostencích vyhrál Fin Arttu Lindquist, z našich byl nejlepší Martin Roudný na 11. místě s odstupem necelých tří minut (26. Volák, 30. Bořánek, 32. Gajda, 35. Rusin). V dorostenkách byla první Cécile Calandry (FRA), Nikola Thýnová se jako jediná z našich závodníků probojovala do první desítky, když obsadila 9. příčku (+3:33), 30. Rýdlová a Opálková, 33. Grycová, 47. Peterová.
    Na závěr se v neděli běžel závod na klasické trati s hromadným startem s použitím okruhů jako rozdělovací metody. Byl to typický alpský terén v nadmořské výšce 1800 metrů, částečně zalesněný a částečně s otevřeným prostranstvím. Závody bylo zajímavé, dělaly se dost velké chyby, bohužel se týkaly i většiny našich závodníků. V juniorech vyhrál Nor Håvard Sandstad Eidsmo, z našich se ztrátou více než 14 minut byl nejlepší Jonáš Fencl na 26. místě (37. Hlaváč, 48. Horčička). V juniorkách vyhrála opět Simona Aebersold (SUI) a to s pětiminutovým náskokem, z našich doběhla bez disku do cíle jediná - Markéta Firešová obsadila 14. místo s devítiminutovou ztrátou. V dorostencích vyhrál s minutovým náskokem Fabian Aebersold (SUI), z pětice našich závodníků si nejlépe vedl Martin Roudný, který měl na 15. místě ztrátu pět a půl minuty, Jan Gajda na 26. místě byl za ním necelou minutu (35. Volák, 51. Bořánek, 61. Rusin). V dorostenkách vyhrála Švýcarka Anja Probst, Kateřina Grycová doběhla se ztrátou šesti a půl minuty na 36. místě (41. Thýnová, 42. Peterová, 58. Rýdlová, 62. Opálková).
    Web akce najdete tady.