Orientační běh - Jak to vidí Béďa

   ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
út 30. 05. 07:55

NOVINKY ČSOS
15.05.2023
16:12 - Metodické listy ČSOS 5/2023
08:31 - Zápis P ČSOS a VV ČSOS 2023/5
01.05.2023
17:58 - Newsletter ČSOS květen 2023: HTMLPDF
30.04.2023
19:19 - SP OB Norsko 2023 štafety: 5. ČR (muži), 6. ČR (ženy)
29.04.2023
18:45 - SP OB Norsko 2023 middle: 16. Tomáš Křivda, 20. Denisa Kosová
15:32 - ME MTBO 2023 štafety: 1. ČR (W17), 1. ČR (M17)
28.04.2023
15:07 - ME MTBO 2023 sprint: 1. Kryštof Bogar (muži), 3. Veronika Kubínová (ženy), 1. Adam Černík (M20), 2. Natali Chamraďa (W20), 3. Klára Kurečková (W17)
15:04 - SP OB Norsko 2023 long: 26. Tomáš Křivda, 29. Vendula Horčičková
27.04.2023
17:04 - ME MTBO 2023 long: 2. Sofie Stránská, 3. Tereza Kadlecová (W17), 2. Tomáš Zrník (M17), 3. Jakub Račanský (M20)
17:02 - ME MTBO 2023 hromadný start: 3. Vojtěch Ludvík (muži)

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- postupy OB
- kalendář 2023
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- výsledky závodů
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2023
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- info pro žactvo
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny

M ČR v OB 2022
9.4. NOB (VSP)
14.5. sprint (DKP)
15.5. spr. štaf. (DKP)
4.-5. 6. KT (TJN)
17.-18.9. klas (BOR)
8.10. štaf (PHK)
9.10. kluby (PHK)

Žebříčky, ligy 2023
Český pohár
ŽA
Český pohár štafet
Česká liga klubů
ŽB Č
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D) - j
Vč.pohár (D,V)
Vč. družstva

Budou závody
3.6. VčP (STH)
3.6. MO štafet (STH)
10.-11.6. MČR KL (BBM)
10.-11.6. F žactva (TBM)

Závody za námi
27.-28.5. ČP (KSU)
27.5. ŽB (CHA)
20.5. VčP (SRK)
13.5. VčP (JIL)
29.4. VčP (LPU)

Vícedenní 2023
Czech O-Tour
Velikonoce (DKP)
Rumcaj. míle (SJC)
Trojúhel (MLA)
Cena stř. Mor. (KON)
GP Silesia (AOP)
Vysočina cup (CHT)
O-Adventure (OAV)
Bohemia (BOR)
(Š)krpál (TZL)
Rumpál (LCE)
Prázdniny (TUR)
CVČ (PHK)
Interkompas (SJH)
West cup (NEK)

Mez. akce 2023
OB:
26.-30.4. SP (NOR)
22.-25.6. MED (BUL)
2.-9.7. MSJ (ROM)
11.-16.7. MS (SUI)
2.-6.8. SP (CZE)
12.-18.8. MSV (SVK)
3.-7.10. ME (ITA)
LOB:
7.-11.1. SP (AUT)
30.1.-5.2. ME,MSJ,MED (LAT)
9.-12.2. SP (NOR)
Trail-O:
3.-7.7. MS (CZE)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
CEP*
EKP
MFP
VSP**
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE***
KAM*
LBE**
LME
RIC*
ROZ*
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
MAS*
NEK
KPM
KRL**
ONO
SKV**
VPM**
Jihočeská
KRE
KTA**
VCB***
VTA**
OPI***
PCB*
CST
Ještědská***
BOR**
DOK
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN**
VLI***
JJN*
CHA***
KUL*
LIT*
LTP***
PEN
STB
TUV
Východočeská***
CHC**
HOR***
JIL*
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB
LPU***
LTU***
KUO*
SJC***
STH***
SNA*
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB***
OSN*
SJI**
STA*
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB*
KRN*
MOV***
OOP***
SIT***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON*
OOL*
PLU
SSU**
TVR**
ZLH**
AOP***
JPV***
KSU**
UOL**
SBR*
STE***
Valašská***
EZL*
HLV*
KVS***
SKM***
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM**
TBM**
ADA**
RBK
UBM***
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlistČR: Nominačky na ME dorostu. Celostátní soutěže po víkendu. Pokračoval Český pohár a ŽA. Začaly béčkové žebříčky. Nominačky na ME dorostu.
Východní Čechy: Oblastní soutěže po 9 kolech.
Pardubice: Přeboru škol. Celostátní závody - ČP/ŽA i ŽB.
Svět: Tiomila.
Jak to vidí Béďa na FBČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Skončily boje o nominaci na Mistrovství Evropy dorostu, které je v červnu v Bulharsku. Bojovalo se ve sprintu v Říčanech na konci dubna, v průběhu měsíce na dráze v běhu na 3000 m a na krátké a klasické trati trati v Jeseníkách. Souhrn těchto výsledků výsledků tvoří nominační žebříček, který najdete tady. Nominační kritéria na letošní MED, které je v červnu v Bulharsku, najdete zde. V D16 si podle nominačních kritérií vybojovaly nominaci Vítková a Kynčlová, od ostatních mají velký odstup i Hanušová a Paulíčková. V H16 má janous nominaci Vaníček, za ním jsou čtyři se stejným počtem bodů (ale jeden z nich nemá žádný bod z lesa). V H16 a D16 se bude čekat na juniorské nominačky, kdo pojede na MSJ, tan nepojede na MED.
 • NEW! Český pohár po čtyřech kolech vede v ženách Denisa Kosová před Vendulou Horčičkovou a Terezou Čechovou, v mužích je první Miloš Nykodým (2. Kryštof Hájek, 3. Tomáš Křivda). Průběžné výsledky najdete v IS ORIS.
 • NEW! Průběžné výsledky žebříčku A po čtyřech kolech jsou zde.
 • NEW! Výsledky žebříčků B (Čechy i Morava) po úvodních dvou závodech najdete tady.
 • NEW! Český pohár a žebříček A pokračoval o víkendu 3. a 4. kolem (současně tam začal prvními dvěma závody i žebříček B-Morava), na startu bylo 1100 závodníků. Pořadatelé z Klubu vytrvalostních sportů Šumperk pořádali sobotní krátkou trať i nedělní klasickou trať v terénu, kde dosud žádný orienťák nebyl. Centrum bylo ve Ski areálu Přemyslov (Loučná nad Desnou). Mapy na oba závody připravili Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů. V elitních kategoriích byli na startu všichni naši nejlepší (Kosová a Král ale do nedělní klasiky nenastoupili), stejně jako v kategoriích juniorů a dorostu.
  Sobotní krátká trať proběhla za slunečného jarního počasí v prostoru Sklenský vrch, Tři kameny, SV svah Jelení skalky. V terénu bylo množství uměle vytvořených kupek různých tvarů, byly tam prameniště a bažinky, porost byl hodně různorodý. V části prostoru se nacházely skalní útvary a kamenná pole v prudkém svahu. Tratě na mapě Tři kameny postavila trojice Zdeněk Janů ml., Dominik Gedeon a Jakub Jílek. V mužské elitě vedl do sedmé kontroly Miloš Nykodým (ZBM), po jeho chybě na osmou kontrolu ho ve vedení vystřídal další z favoritů Vojtěch Král (SSU), na 15. kontrole se ale do čela dostal největší favorit Tomáš Křivda (CHC) a řadou nejrychlejších mezičasů si v závěru vybojoval slušný náskok v cíli před vyrovnaně běžícím Martinem Roudným (LPU). Křivda porazil Roudného o 1:46 min., třetí Nykodým byl jen o sekundu za Roudným. Čtvrté místo obsadil Král s dvouminutovou ztrátou, pátý Jan Petržela (PHK) a šestý Vojtěch Sýkora (LCE) měli na vítěze ztrátu přes tři minuty. V dámské elitě se na prvních třech místech umístily největší favoritky Denisa Kosová (PHK), Tereza Janošíková (SSU) a Vendula Horčičková (LCE). První tři kontroly vedla Janošíková, na čtvrté kontrole ale udělala minutovou chybu, do čela se dostala Kosová a už před sebe nikoho nepustila a v cíli měla náskok před druhou Janošíkovou 1:26 min., třetí Horčičková měla odstup za vítězkou 104 sekund. Čtvrtá skončila Barbora Chaloupská (PHK) s odstupem dvě a půl minuty, pátá Jana Peterová (LPU) a šestá Tereza Čechová (KAM) měly ztrátu přes tři minuty. V juniorských kategoriích byl tento závod prvním nominačním závodem na červencové MSJ v Rumunsku, proto běžely kategorie 20 a 18 na stejné trati. V juniorkách byla jasně nejrychlejší Anna Karlová (JIL), druhá Barbora Smolková (TAP) měla ztrátu dvě minuty, ještě o půl minuty byla pomalejší třetí Markéta Mulíčková (TBM). Ale žádná z juniorek nestačila na vítězný čas na této trati, kterého dosáhla v D18 Lucie Dittrichová (SKM), která bylo o více jak půl minuty rychlejší než Karlová. Za Dittrichovou skončila druhá Kateřina Doušková (TBM) s odstupem skoro tří minut, ještě o 20 sekund pomalejší byla třetí Michaela Metelková (PHK). V H20 vyhrál Jiří Donda (ZTC), za kterým zaostal druhý Jakub Chaloupský (PHK) o 18 sekund, třetí Martin Gajda (KAM) měl ztrátu na vítěze 104 sekund. Vítěz v H18 Jan Strýček (PBM) byl na stejné trati jen o 2 sekundy pomalejší než Donda, druhý Daniel Bolehovský (VSP) zaostal za vítězem 1:08 min., třetí Ondřej Brosch (RBK) měl ztrátu na Strýčka necelé dvě minuty. Pro dorost (kategorie 16 a 18) to byl již třetí nominační závod na ME dorostu (konec června v Bulharsku). V H16 si pro vítězství doběhl Prokop Tomášek (TUR), který za sebou nechal o 16 sekund druhého Jiřího Zápotockého (PGP) a o 29 sekund třetího Jana Vaníčka (SJC). V D16 jasně vyhrála Tereza Paulíčková (UOL), druhá Anna Kynčlová (JIL) na ní ztratila 41 sekund, třetí Hana Vítková (SJI) ještě o 10 sekund více.
  Klasika proběhla v neděli v prostoru Ski areál Přemyslov, Bukovice, Pekařov, osada Labe, Přemyslovské sedlo Závodníky čekal horský les s prudkými svahy, kde byla těžká běžecká podložka, kamenná pole. Ve vrcholových partiích byly skalní útvary a vysoký počet kamenů. V části prostoru bylo množství uměle vytvořených kupek různých tvarů. Byly tam i prameniště a bažinky a dosti porostová různorodost. O stavbu tratí se na mapách Ucháč a Jelení skok podělilo trio Zdeněk Janů starší, Ondřej Jílek a Daniel Tomanek. Tratě byly fyzicky velmi obtížné, měly několik voleb postupů, bohužel na některých z nich nebyly občerstvovačky, které byly v teplém a slunečném počasí dost potřeba. Stejně jako v sobotu vše organizačně klapalo, byly to důstojné závody Českého poháru. V mužích opět deklasoval své soupeře Tomáš Křivda (CHC). Vedl od první kontroly, vyhrál polovinu mezičasů, především dominoval na dlouhých úsecích, kde nejen rychle běžel, ale volil i dobré postupy mezi kontrolami, jako jediný se dostal na náročné trati pod 100 minut. Druhý Miloš Nykodým (ZBM) zaostal za vítězem čtyři a půl minuty, třetí skončil Martin Roudný (LPU) se ztrátou devíti minut. Čtvrtý byl zkušený Osvald Kozák (TBM) a pátý Vojtěch Sýkora (LCE), oba se ztrátou přes 11 minut, šestý Marek Minář (ZBM) zaostal za vítězem 15 minut. V dámské elitě to byl souboj Terezy Janošíkové (SSU) a Venduly Horčičkové (LCE), které se neustále střídaly ve vedení. Nakonec byla o 52 sekund rychlejší Janošíková a radovala se z vítězství. Třetí Tereza Čechová (KAM) měla ztrátu necelých dvou minut, na dalších třech místech skončily Jana Peterová (LPU), Adélka Bogárová (PGP) a Monika Doležalová (KAM). V juniorkách vyhrála s obrovským náskokem Anna Karlová (JIL), která porazila druhou Barboru Smolkovou (TAP) skoro o 12 (!!) minut, třetí byla další závodnice TAP Ema Černá se ztrátou hodně přes 13 minut. Také závod juniorů měl jasného vítěze. Jakub Chaloupský (PHK) doběhl svého největšího soupeře Jiřího Dondu o čtyři minuty před půlkou trati, v závěru mu ještě o trochu utekl. Druhý Donda měl v cíli ztrátu 4:52 min., třetí Martin Gajda (KAM) byl ještě o dvě minuty pomalejší. V dorostu to byly poslední nominační závody na letošní ME dorostu, boje o nominaci byly velmi zajímavé. V D18 vyhrála stejně jako v sobotu s velkým náskokem Lucie Dittrichová (SKM), na druhém a třetím místě skončily závodnice TUR Judita Mellanová a Lea Martanová se ztrátou 5:15 resp. 5:16 min. Ve starších dorostencích byl s přehledem nejlepší Daniel Bolehovský (VSP), skoro čtyři minuty zpět zůstal druhý Vilém Bednařík (PBM), třetí David Elleder (TAP) měl ztrátu přes 4 minuty. V D16 spolu do cíle doběhly po sobě startující Markéta Hanušová (VRL) a Hana Vítková (SJI), které obsadily první a druhé místo, třetí skončila Eva Baldrianová (VSP) se ztrátou 3:12 na vítězku. V H16 byl závod hodně vyrovnaný, vyhrál Erik Heczko (VLI), druhý Jiří Račanský (TBM) na něj ztratil 23 sekund a třetí Prokop Tomášek (TUR) 28 sekund.
  Webové stránky závodů najdete zde.
 • NEW! Úvodní dva závody žebříčku B-Čechy (sobotní krátká trať a nedělní klasika) proběhly o víkendu u obce Zdislava. Oba závody připravili pořadatelé z Orientačního klubu Zdislava. Běželo se ve členitém a kopcovitém terén, který byl porostově rozmanitý, místy tam byly pískovcové skály a kameny a také větší množství cest. Mapu připravili Jan Potštejnský, Petr Mareček a Bohumil Háj. O start v závodech byl velký zájem, v sobotu startovalo téměř 1500 závodníků, v neděli o stovku méně. V mužích i v ženách se sešla velmi dobrá konkurence.
  Sobotní krátkou trať postavili Ivan Vydra a Pavel Kubát na mapě Pískové návrší. Běželo se krásného slunečného jarního počasí. V ženách slavila vítězství zkušená Zuzana Jedličková (SHK), která byla o 23 sekund rychlejší než druhá Anna Štičková (SSU), třetí skončila Martina Bochenková (DKP) se ztrátou 38 sekund na vítězku. V mužích si pro vítězství doběhl Baptiste Rollier (PHK), druhý se ztrátou necelé minuty byl Jonáš Fencl (LPU), třetí skončil další závodník LPU Radek Nožka, který byl o minutu a půl pomalejší než vítěz.
  V neděli se běžela opět za slunečného a teplého počasí klasika na mapě Janovický les, Buková, autory tratí byly Kateřina Kašková a Jaroslav Polák. V kategorii žen byla nejrychlejší Anna Štičková (SSU), která o minutu porazila vítězku sobotní krátké tratě Zuzanu Jedličkovou (SHK), třetí místo obsadila Tereza Nováková (LPU) se ztrátou čtyř minut. V mužích stejně jak v sobotu vyhrál Baptiste Rollier (PHK), druhý Jan Procházka (PGP) za ním zaostal jen 27 sekund, třetí Radek Nožka (LPU) měl ztrátu 1:43 min.
  Informace o obou závodech jsou na webu závodu.
 • NEW! Nominační závody na letošní juniorské MS se uskuteční o posledním květnovém a prvním červnovém víkendu. Závod na krátké trati proběhl v sobotu v Přemyslově v Jeseníkách a byl součástí závodů žebříčku A (kategorie 18 a 20 běžely na stejné trati). Dráhový test, sprint a klasická trať se uskuteční první červnový víkend na Zlínsku. Zájem vybojovat nominaci projevilo 14 dívek a 22 kluků. Jejich seznam spolu s dalšími informacemi je na webu juniorské reprezentace.
 • NEW! Sekce OB vydala seznam závodníků s právem startu na Mistrovství ČR v OB na klasické trati 2023 (10. – 11. 6. 2023, BBM a ZBM) - Sdělení sekce OB 6/2023.
 • Skončily přihlášky do žebříčků B v Čechách i na Moravě. O hodnocení v ŽB je velký zájem. Po vymazáni závodníků, kteří nesplňují podmínku mít v kategoriích DH14 - 20 licenci A nebo B, je v Čechách přihlášeno 826 závodníků a na Moravě 332 závodníci.
 • Na víkend byly v některých oblastech připraveny závody oblastních soutěží.
  Sobotní Mistrovství Středočeské a Pražské oblasti na klasické trati uspořádal OK Dobříš ve Voznici. Tisícovku závodníků čekala mapa Voznice 2023 (autor Petr Uher). Tratě postavil Pavel Janda v mírně kopcovitém terénu s mnoha terénními i porostovými detaily, kde byla středně hustá síť cest, místy byl terén zarostlý sezónním podrostem. V ženách si pro vítězství doběhla Eliška Hájková (KAM), minutu za ní zaostala druhá Barbora Baldrianová (VSP), třetí Marie Pospíšilová (DKP) měla ztrátu přes pět minut. V mužích vyhrál s tříminutovým náskokem Jan Mrázek (SJC), druhý byl Baptiste Rollier (PHK) a třetí Jan Ferdinand Polášek (DKP).
  Mistrovství Východočeské oblasti na krátké trati proběhlo v sobotu v lese Včelný mezi městem Rychnov nad Kněžnou a obcí Javornice. Pořadatelé ze Sportovního oddílu orientačního běhu Spartak Rychnov nad Kněžnou připravili centrum na koupališti Včelné v Rychnově nad Kněžnou. Běželo se na mapě v Zapovězený les (autor Jan Potštejnský, revize Daniel Locker) ve zvlněném podhorském lese se středně hustou sítí komunikací, kde byly místy prudké svahy a nepříjemný podrost, ale i četné paseky, les byl většinou dobře průběžný. Tratě pro osm stovek závodníků postavil Libor Filip. V ženách byla nejlepší Adéla Vandasová (PHK), o dvě a půl minuty za ní zaostala druhá Šárka Kulhavá (LPU), třetí Iva Rufferová (TUR) měla ztrátu na vítězku něcelých pět minut. Závod v mužích byl vyrovnaný, vítěz Ondřej Metelka (PHK) porazil o 11 sekund druhého Jana Palase (SJC), třetí Petr Zvěřina (LPU) ztratil na vítěze přesně půl minuty.
  Mistrovství Valašské oblasti na krátké trati (a také oblastní žebříček Hanácké oblasti) připravil na sobotu Sportovní klub orientačního běhu Zlín. Centrum bylo na louce pod hradem Lukov. Startovalo přes 500 závodníků, které čekala mapa Lukov (autoři Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů) na hřebenu nad obcí Lukov, v okolí hradu, kde byl strmý severní i jižní svah. Tratě postavil Petr Pernička v mapově i fyzicky náročném kopcovitém terénu s těžkou podložkou, kde byly prudké svahy s kameny a skalními srázy, ale i členité okolí hradu Lukov s hradbami a terénními příkopy; listnatý i jehličnatý les, střídal se od čistého až parkového přes zavřené hustníky s omezenou viditelností až po místa s těžkým kamenitým podkladem, popadanými stromy a občasným podrostem. V ženách s obrovským náskokem vyhrála Hana Hlavová (TBM), druhá byla Barbara Vavrysová (LCE) a třetí Adéla Janečková (PLU). Na trati mužů byl nejlepší Kryštof Panovec (LCE), 44 sekund za ním zaostal na druhém místě další závodník LCE Marek Cahel, třetí Martin Melecký (SSU) měl ztrátu na vítěze minutu.
  Klasickou trať Jihomoravské ligy (a také Ligy Vysočiny) uspořádal v sobotu oddíl orientačního běhu Lokomotiva–Ingstav Brno. Centrem byla louka u skautské základny v Nové Vsi u Oslavan. 650 závodníků čekal kopcovitý terén s hustou sítí komunikací, kde byly i terénní detaily, v severní části prostoru pak byl prudký kamenitý svah nad řekou. Mapu Doubrava připravil Petr Matula, tratě postavila Iva Janská. V ženách porazila nestarnoucí Zdenka Kozáková (TBM) o 21 sekund Terezu Čechovou (KAM), třetí Lenka Kociánová (VBM) ztratila na vítězku přes šest minut. V mužích byl první Osvald Kozák (TBM), jen těsně za ním (o osm sekund) zaostal další závodník TBM Petr Horvát, třetí Vojtěch Orany (SJI) měl ztrátu tři a půl minuty.
  V západních Čechách byly dva závody, oba uspořádal KOB Baník Sokolov. V sobotu se běželo Mistrovství Západočeské oblasti na klasické trati, v neděli pak žebříčkový závod na krátké trati. Závody měly centrum v Habartově Kluči, běželo se na mapě Kluč v převážně čistém lese, který byl v některých místech velmi podmáčený a kamenitý, byla tam hustší síť cest. Sobotní závod postavil Albert Havlíček. V ženách s obrovským náskokem vyhrála Karolína Kamenická (ZTC), druhá byla Němka Hanka Straube a třetí Marcela Žandová (SKV). V mužích byl první Matěj Kamenický (LPU), druhý Tomáš Kamaryt (VBM) měl ztrátu necelé čtyři minuty, třetí skončil Aleš Ritter (ONO). Nedělní tratě připavil Oldřich Kohoutek. V ženách stejně jako na sobotní klasice Karolína Kamenická (ZTC), o necelých pět minut byla pomalejší byla druhá Alena Dlabajová (TUR), třetí skončila Marie Kamarytová (VPM). Také kategorie mužů měla stejného vítěze jako v sobotu, vítězný Matěj Kamenický (LPU) porazil o 25 sekund druhého Tomáše Dlabaju (TUR), třetí Petr Suchý (LPM) měl ztrátu přes sedm minut.
  Výsledky závodů jsou v IS ORIS.
 • V průběhu roku se v informačním systému ORIS objevila řada novinek. V článku jsou představeny ty nejdůležitější (je tam i cesty k najití všch změn dalších).
 • Celosvětová akce World Orienteering Day proběhla v termínu 17. – 23. května 2023.
 • Reprezentace OB měla další soustředění. Patnáctka závodníků se pod vedením realizačního týmu sešla ve Vrbně pod Pradědem, kde měla připraveny tréninky na mapách Ostrý (O-tech), Psí hlava (výběhy - seběhy), Karlova Studánka (sprint), Psí hlava (long) a Venušiny misky /middle). Podrobný článek o soustředění je na webu reprezentace.
 • Bylo vydáno květnové číslo Metodických listů. Čtěte zde.
 • Na juniorské reprezentace OB byla zveřejněna pozvánka na letošní letní prázdninové soustředění pro juniory a dorost, které proběhne ve Švédsku v okolí Västerviku.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Průběžné pořadí ve Východočeském poháru po 8. kole je v IS ORIS - žactvo a dorost, dospělí a veteráni.
 • NEW! Pořadí v Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva po 9. kole najdete tady. Na čele je s menším náskokem SHK, za ním je PHK, následuje LPU (4. VRL, 5. SJC, 6. HOR, 7. SRK, 8. LTU, 9. CHC, 10. HJL).
 • Na kluby odešla informace o další akci žactva, o Republikovém festivalu žactva v Brně (druhý červnový víkend). Akce je otevřená pro všechny zájemce, limitem pro námi výjezd Vč. oblasti je počet míst v autobuse, ale pokud by měl nějaký trenér zájem vzít si skupinu ze svého klubu individuální dopravou, je toto možné, pouze je nutné přihlašování za Východočeskou oblast nikoli za jednotlivé kluby. Více v pozvánce na webu Vč. oblasti.
 • Mistrovství Východočeské oblasti na krátké trati (a 9. kolo Východočeského poháru) proběhlo v sobotu v lese Včelný mezi městem Rychnov nad Kněžnou a obcí Javornice. Pořadatelé ze Sportovního oddílu orientačního běhu Spartak Rychnov nad Kněžnou připravili krásné centrum na koupališti Včelné v Rychnově nad Kněžnou. Běželo se na mapě v Zapovězený les (autor Jan Potštejnský, revize Daniel Locker) ve zvlněném podhorském lese se středně hustou sítí komunikací, kde byly místy prudké svahy a nepříjemný podrost, ale i četné paseky, les byl většinou dobře průběžný. Moc hezké tratě pro více jak osm stovek závodníků postavil Libor Filip. Závod proběhl za krásného počasí, za velmi dobré organizace (jen vyhlášení mohlo být daleko dříve). V ženách byla nejlepší Adéla Vandasová (PHK), o dvě a půl minuty za ní zaostala druhá Šárka Kulhavá (LPU), třetí Iva Rufferová (TUR) měla ztrátu na vítězku něcelých pět minut. Závod v mužích byl vyrovnaný, vítěz Ondřej Metelka (PHK) porazil o 11 sekund druhého Jana Palase (SJC), třetí Petr Zvěřina (LPU) ztratil na vítěze přesně půl minuty. Další tituly oblastních mistrů na krátké trati získali - D12: Tereza Hepnerová (PHK), D14: Hana Fenclová (LPU), D16: Anna Kynčlová (JIL), D18: Martina Košková (SHK), D20: Veronika Horáková (PHK), H12: Jan Chrtek (PHK), H14: František Jelínek (PHK), H16: Jan Vaníček (SJC), H18: Adam Štichhauer (LPU), H20: Josef Kubeček (SNA). V jednotlivých kategoriích Veteraniády Východočeské oblasti vyhráli - D35: Anna Kovářová (CET), D40: Renata Havrdová (SJC), D45: Ludmila Hájková (CET), D50: Lenka Křivdová (CHC), D55: Ivana Thýnová (SHK), D60: Hana Jiřištová (JIL), D65: Ladislava Víchová (LPU), D70: Alena Jiranová (PHK), H35: Petr Vítek (PHK), H40: Michal Tihon (PHK), H45C: Radek Novotný (PHK), H50: Luděk Vandas (VAM), H55. Jan Kamenický (PHK), H60: Martin Vávra (HOR), H65: Petr Dušátko (PHK), H70: Jaroslav Vondrouš (PHK) a H75: Jaroslav Havlík (SJC). Informace jsou na stránce závodu v IS ORIS.

PARDUBICE
 • NEW! Krajské a okresní kolo Přeboru škol v orientačním běhu proběhne ve středu s centrem na hřišti Gymnázia Mozartova v Pardubicích. 130 přihlášených žáků základních i středních škol čeká Polabiny 4 (autoři Petr Fiala a Tomáš Deml, revize Vojtěch Váňa). Tratě postavil Ondřej Pipek na sídlišti, ve sportovním areálu a loukách a lesících na břehu Labe.
 • NEW! V sobotu a v neděli běžela třicítka pardubických závodníků v Jeseníkách s centrem v Přemyslově (Loučná nad Desnou) dva závody Českého poháru a žebříčku A.
  V sobotní krátké trati se dařilo našim dospělým, naopak mládež neuspěla. V mužské elitě doběhl Martin Roudný na druhém místě, v první desítce na 9. místě ještě skončil Tomáš Kubelka, ve druhé desítce skončili Matěj Kamenický (15.), Tomáš Udržal (16.) a Honza Grundmann (20.). V H21A byl třetí Šimon Mareček a sedmý Tomáš Kos. V dámské elitě skončila Janča Peterová na pátém místě, v D21A skončila Pavla Udržalová čtvrtá. Z výsledků juniorských a dorosteneckých kategorií vyniká šesté místo Vládíka Srba, který tak vybojoval cenný bod do nominačního žebříčku na ME dorostu. V H10C skončil Luky Udržal druhý, v H70B byl Honza Knap třetí.
  V neděli na klasice se opět dařilo dospělým, zlepšila se i mládež. V mužské elitě doběhl Martin Roudný třetí, v desítce ještě doběhli Tomáš Kubelka (s dost zraněnou nohou) a Honza Grundmann na 8. a 9. místě, Matěj Kamenický byl 18. a Tomáš Udržal 21. V H21A obsadil Šimon Mareček páté místo (6. Tomáš Kos, 8. Ondra Macek, 11. Lukáš Hovorka). V dámské elitě se Janča Peterová o místo proti sobotě zlepšila a skončila čtvrtá. V D21A byla Pavla Udržalová také čtvrtá (10. Klára Kosová). V juniorech skončil Fíla Haas devátý a Míša Krpata 18., v juniorkách doběhla Katka Koberová sedmá (17. Terka Fejfarová). V D16 obsadila Katka Švíglerová šesté místo (17. Karda Pipková) a v H16 byl Vládík Srb sedmý. Na trati H10 vyhrál Luky Udržal.
 • NEW! V Českém poháru po čtyřech kolech je v ženách Janča Peterová čtvrtá (28. Iveta Šístková), v mužích je Tomáš Kubelka pátý a Martin Roudný sedmý (12. Tomáš Udržal, 17. Matěj Kamenický, 19. Jan Grundmann a 22. David Procházka). V žebříčku A je v D20 Katka Koberová 14. (16. Terka Fejfarová, 18. Katka Hanušová), v H16 je Vládík Srb čtvrtý a v H20 Filip Haas desátý (19. Michal Krpata).
 • NEW! Skoro 70 pardubických závodníků běželo o víkendu dva závody žebříčku B-Čechy ve Zdislavě.
  Na krátké trati v sobotu si výborně vedli naši muži. Trio Jonáš Fencl, Radek Nožka a David Procházka se seřadilo na 2. - 4. místě. V ženách obsadila Terka Nováková čtvrtou příčku (13. Marta Fenclová). Moc se nedařilo žactvu, naopak solidně zaběhli dorostenci. V D16 skončila Anička Kaláčová čtvrtá, v D18 byla také čtvrtá Míša Srbová (7. Terka Šmídová), čtvrtá byla v D20 i Terka Brožková. V H16 byl Matěj Kadaně pátý, v H18 vyhrál Tomáš Pekárek a Mára Fajfr byl pátý a v H20 skončil Lukáš Fejfar čtvrtý. Ve veteránských kategoriích skončila desátá Iva Lehárová (D60), Laďka Víchová byla druhá v D65 (10. Jiřka Novotná), Květa Kubíková vyhrála D70, v H35 doběhl Petr Šabatka čtvrtý (8. Honza Fukátko), v H50 byl Petr Fencl devátý a v H60 obsadili Láďa Jánek a Jirka Fencl 3. a 4. místo.
  V nedělní klasice skončil v H21B Radek Nožka třetí a David Procházka byl šestý, v H21C doběhl Adam Lehár třetí. V ženách v D21B obsadila Terka Nováková třetí příčku, Jana Juračková byla čtvrtá a Marta Fenclová šestá. V žatcvu v D14 doběhla Monča Munzarová 11., klukům se moc nedařilo. V D18 vyhrála Míša Srbová, v D20 byla Anička Tučková třetí, v H16 obsadil Honza Hlavatý šesté místo, v H18 byl Mára Fajfr druhý a Filip Jelínek třetí. Ve veteránských kategoriích skončila Iva Lehárová třetí v D60, Laďka Víchová byla čtvrtá v D65, Květa Kubíková vyhrála v D75, Petr Šabatka byl čtvrtý v H35 (8. Honza Fukátko) a v H60 byl Láďa Jánek čtvrtý (10. Jirka Fencl).
 • NEW! Štěpánka a David Procházkovi mají od 22. května syny Arnošta.
 • Martin Roudný a Janča Peterová běžěli o víkendu ve štafetách svých severských klubů Tiomilu ve švédské Skellefteå. Janča běžela výborně druhý úsek štafety Malungs OK Skogsmårdarna, předávala na 7. místě (štafeta se pak postupně propadala až na konečné 21. místo. Martin běžel osmý úsek týmu Halden SK, po solidním výkonu přispěl k celkovému 18. místu této štafety.
 • V sobotu pokračovaly východočeské oblastní soutěže krátkou tratí (bylo to oblastní mistrovství a současně 9. kolo Východočeské poháru) v Rychnově nad Kněžnou v lese Včelný. Startovalo přes 140 pardubických závodníků. V ženách skončila na druhém místě Šárka Kulhavá, Kačka Koberová byla čtvrtá. V mužích obsadil Petr Zvěřina třetí příčku, Ondra Macek a Ondra Pipek skončili na 4. a 6. místě (Tomáš Procházka vyhrál H21D). V D10C skončily Maru Dvořáková a Kamča Stryková 3. a 4. místě, v D10C byla Bětka Kárníková čtvrtá (8. Nikol Hovorková), v D12D byla Natka Šedová druhá, v D14C vyhrála Háňa Fenclová (10. Majda Froschová). V H10C výborně zaběhli naši kluci, Vilda Odvody, Fíla Jirout, Fanda Pýcha a Radim Zvěřina se seřadili na 2. - 5. místě (9. Vašík Fukátko, 10. Kuba Lučan), v H12C skončil Ondra Lučan druhý a Kuba Nachtigall byl devátý, v H14C doběhl Maty Kroupa čtvrtý, Matěj Kadaně a Vilda Jirout obsadili 8. a 9. místo. V dorostu skončily v D16C Kačka Švíglerová a Karda Pipková na 6. a 7. místě, v D18C byly Kačka Dvořáková, Terka Šmídová a Bětka Kuhnová na 4. - 6. místě, v H16C skončil Vítek Frosch osmý, v H18C obsadil Áda Štichahuer druhou příčku (4. Vojta Vališ). Ve veteránkách byla Petra Škodová třetí (9. Renata Haasová, 10. Evička Kašparová), v D35D skončila Eva Kokaislová šestá, v D45C obsadila Pavla Švíglerová čtvrté místo (7. Jindra Horáková, 9. Dana Mrskočová), v D50C byla Jitka Demlová pátá (10. Táňa Pipková), v D55D obsadila Dana Francová Julínková páté místo, v D60C byla Iva lehárová druhá, Laďka Víchová vyhrála v D65C (4. Jiřka Novotná) a v D70C byla Květa Kubíková pátá. Ve veteránech v H35C obsadili Petr Šabatka a Honza Hovorka 2. a 3. místo (9. Zdenda Odvody), v H35D vyhrál Honza Kroupa a Jirka Kuhn byl třetí (6. Tomáš Kokaisl), v H45C obsadil Jirka Belej třetí příčku, v H45D byl Honza Věříš sedmý, v H50C skončil Péťa Fencl čtvrtý (8. Honza Czagan), v H55C byl Jirka Fenclv čtvrtý (7. Láďa Jánek), v H65C skončili Honza Knap a Pavel Štěrba na 7. a 8. místě, v H65D vyhrál Vláďa Vícha (4. Petr Klimpl) a v H70C byl Milan Třasák šestý.
 • Naše žactvo je po devíti kolech Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva na třetím místě za SHK a PHK (dost doplácíme na řadu absencí).
 • Na klasické trati Jihomoravské oblasti v Nové Vsi u Oslavan skončil v mužích Vládík Srb sedmý.
 • V Habartově Kluči byly dva závody Západočeské oblasti. V sobotní klasice byl první Matěj Kamenický. Matěj vyhrál i nedělní krátkou trať.
 • Na 20 stranách letošního pátého čísla Jantaru je popsáno vše, co se událo v pardubickém orienťáku na přelomu dubna a května. Na titulní stránce je fotka Vojty Šišmy na startu jednoho ze závodu Českého poháru štafet v Kamenici. A právě článek o trojkombinaci Českého poháru (štafety a sprint) je v úvodu čísla. Následuje článek o námi pořádaném dvojzávodě Východočeského poháru v Semíně a Přelouč. Další část čísla je věnována čtyřem květnovým soustředěním, dalším článek se o oblastním mistrovství na klasice v Jilemnici. A také jsou v čísle i další články a pravidelné rubriky. Obsah čísla je tady

SVĚT
 • Tiomila - velké štafetové závody ve Švédsku se běží ve Skellefteå (hodně na severu Švédska). Na startu je ve všech kategoriích daleko méně štafet než v minulosti (extrémní dějiště závodu se zde hodně projevilo), celkem běží jen šest stovek týmů, v posledních letech jich bylo přes tisíc. Terén závodu je v blízkosti centra města Skellefteå, běží se v poměrně rychlém terénu, kde je velmi dobrá viditelností, není tam žádný podrost. Kvůli letošnímu pozdnímu a rychlému tání sněhu jsou tam však močály, celý terén je velmi mokrý, stejně tak i některé cesty jsou dost mokré a blátivé. Terén je orientačně zajímavý, vyznačuje se mírnou pahorkatinou s občasnými spletitými strmějšími svahy, bažinami, kopečky a technicky náročnými skalními útvary.
  Jako první vyběhlo 145 mládežnických štafet, závod byl velmi vyrovnaný, prvních devět týmů se vešlo v cíli do jedné minuty. Pro vítězství si doběhla štafeta IFK Göteborg Orientering. Velmi dobře si vedla i štafeta Czech West O-team, po prvním úseku dokonce vedla, celkově skončila na 17. místě ve složení Jakub Stehlík, Albert Plevný, Hedvika Beránková a Daniela Mayerová se ztrátou čtyř minut.
  Odpoledne následoval závod žen (230 týmů). Pětičlenné štafety naposled absolvovaly jen denní úseky, od příštího roku je čekají na Tiomile i noční úseky = genderová rovnoprávnost boří i na Tiomile tradice. První tři úseky ovládl první tým IFK Göteborg Orientering, pak však na čtvrtém úseku skoro třímitový náskok ztratil, dostalo se před něj jejich béčko a obhájci vítěztví Nydalens SK. Na posledním úseku se áčko IFK Göteborg Orientering (Victoria Hæstad Bjørnstad, Miri Thrane Ødum, Simona Aebersold, Elin Månsson a Sara Hagström) opět dostalo do čela a těsně vyhrálo před svým béčkem. Nydalens SK doběhl na třetím místě téměř s šestiminutovou ztrátou těsně před hodně stahující Stora Tuna OK (Tově Alexandersson). Na sedmém místě skončil tým Suunta Jyväskylä, kde na třetím místě výborně běžela Tereza Janošíková. Byly vidět i další české závodnice - Jana Peterová, Denisa Kosová i další.
  Start mužských desetičlenných štafet byl v sobotu o půl deváté večer, vítězný tým byl podle předpokladu v cíli před sedmou hodinou v neděli ráno (10 úseků měřilo celkem 112 km). Běželo 226 štafet. Na úvodních úsecích běželi se drželi favorité ve velkém balíku, z kterého postupně začali někteří odpadat. Na čelných pozicích se držela i štafeta NTNUI, v které na osmém úseku předvedl skvělý výkon Eirik Langedal Breivik, posunul svůj tým do čela s malým náskokem a zbývající členi štafety náskok udrželi a tým NTNUI slavil poměrně překvapivé vítězství (složení štafety bylo Ulrik Astrup Arnesen, Oskar Edvardsson, Mats Eidsmo, Sander Arntzen, Hans Petter Mathisen, Anders Vestøl, Isak Jonsson, Eirik Langedal Breivik, Jørgen Baklid a Elias Jonsson), což bylo historicky první místo tohoto klubu na Tiomile. Na posledním úseku se zdálo, že obhájci vítězství z OK Linné by mohli bojovat o vítězství, nakonec ale byli v závěru předstiženi i týmem Tampereen Pyrintö, který se ztrátou necelých dvou minut doběhl druhý. OK Linné s dobře běžícím Milošem Nykodýmem na druhém úseku bylo o 19 sekun zpět na třetím místě. Těsně za TOP 3 skončila štafeta Kalevanu Rasti, kde podal na osmém úseku skvělý výkon Tomáš Křivda, který měl druhý nejlepší čas. Osmé místo obsadila štafeta Koovee, kde běžel Daniel Vandas druhý a Vojtěch Sýkora šestý úsek, v devátém Turun Metsänkävijät běžel druhý úsek Marek Minář. Na startu byla i celá řada dalších českých závodníků, kteří až na výjimky byli oporou svých štafet.
  Web Tiomily je tady.
 • Aby nejeli závodníci tak daleko na sever jen na Tiomilu, tak tam byly připraveny i další dva závody. Ve čtvrtek to byla krátká trať Swedish League, která byla početně i kvalitativně výborně obsazena. V ženách vyhrála Tove Alexandersson před Sarou Hagström a Hannou Lundberg, Tereza Janošíková obsadila 15. místo. V mužích byl nejlepší Anton Johansson těsně před Gustavem Bergmanem a Viktorem Svenskem (24. Jonáš Hubáček). V pátek byl sprint, který už většina nejlepších vynechávala.
 • Česká republika bude v roce 2025 pořadatele Mistrovství Evropy dorostu. Rozhodlo o tom předsednictvo IOF. Naše kandidatura byla vyhodnocena jako lepší než estonská. ME proběhne na jižní Moravě, lokálním pořadatelem bude SK Brno Žabovřesky.