Orientační běh - Jak to vidí Béďa

   ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
pá 02. 06. 23:03

NOVINKY ČSOS
15.05.2023
16:12 - Metodické listy ČSOS 5/2023
08:31 - Zápis P ČSOS a VV ČSOS 2023/5
01.05.2023
17:58 - Newsletter ČSOS květen 2023: HTMLPDF
30.04.2023
19:19 - SP OB Norsko 2023 štafety: 5. ČR (muži), 6. ČR (ženy)
29.04.2023
18:45 - SP OB Norsko 2023 middle: 16. Tomáš Křivda, 20. Denisa Kosová
15:32 - ME MTBO 2023 štafety: 1. ČR (W17), 1. ČR (M17)
28.04.2023
15:07 - ME MTBO 2023 sprint: 1. Kryštof Bogar (muži), 3. Veronika Kubínová (ženy), 1. Adam Černík (M20), 2. Natali Chamraďa (W20), 3. Klára Kurečková (W17)
15:04 - SP OB Norsko 2023 long: 26. Tomáš Křivda, 29. Vendula Horčičková
27.04.2023
17:04 - ME MTBO 2023 long: 2. Sofie Stránská, 3. Tereza Kadlecová (W17), 2. Tomáš Zrník (M17), 3. Jakub Račanský (M20)
17:02 - ME MTBO 2023 hromadný start: 3. Vojtěch Ludvík (muži)

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- postupy OB
- kalendář 2023
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- výsledky závodů
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2023
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- info pro žactvo
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny

M ČR v OB 2022
9.4. NOB (VSP)
14.5. sprint (DKP)
15.5. spr. štaf. (DKP)
4.-5. 6. KT (TJN)
17.-18.9. klas (BOR)
8.10. štaf (PHK)
9.10. kluby (PHK)

Žebříčky, ligy 2023
Český pohár
ŽA
Český pohár štafet
Česká liga klubů
ŽB Č
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D) - j
Vč.pohár (D,V)
Vč. družstva

Budou závody
3.6. VčP (STH)
3.6. MO štafet (STH)
10.-11.6. MČR KL (BBM)
10.-11.6. F žactva (TBM)

Závody za námi
27.-28.5. ČP (KSU)
27.5. ŽB (CHA)
20.5. VčP (SRK)
13.5. VčP (JIL)
29.4. VčP (LPU)

Vícedenní 2023
Czech O-Tour
Velikonoce (DKP)
Rumcaj. míle (SJC)
Trojúhel (MLA)
Cena stř. Mor. (KON)
GP Silesia (AOP)
Vysočina cup (CHT)
O-Adventure (OAV)
Bohemia (BOR)
(Š)krpál (TZL)
Rumpál (LCE)
Prázdniny (TUR)
CVČ (PHK)
Interkompas (SJH)
West cup (NEK)

Mez. akce 2023
OB:
26.-30.4. SP (NOR)
22.-25.6. MED (BUL)
2.-9.7. MSJ (ROM)
11.-16.7. MS (SUI)
2.-6.8. SP (CZE)
12.-18.8. MSV (SVK)
3.-7.10. ME (ITA)
LOB:
7.-11.1. SP (AUT)
30.1.-5.2. ME,MSJ,MED (LAT)
9.-12.2. SP (NOR)
Trail-O:
3.-7.7. MS (CZE)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
CEP*
EKP
MFP
VSP**
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE***
KAM*
LBE**
LME
RIC*
ROZ*
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
MAS*
NEK
KPM
KRL**
ONO
SKV**
VPM**
Jihočeská
KRE
KTA**
VCB***
VTA**
OPI***
PCB*
CST
Ještědská***
BOR**
DOK
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN**
VLI***
JJN*
CHA***
KUL*
LIT*
LTP***
PEN
STB
TUV
Východočeská***
CHC**
HOR***
JIL*
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB
LPU***
LTU***
KUO*
SJC***
STH***
SNA*
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB***
OSN*
SJI**
STA*
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB*
KRN*
MOV***
OOP***
SIT***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON*
OOL*
PLU
SSU**
TVR**
ZLH**
AOP***
JPV***
KSU**
UOL**
SBR*
STE***
Valašská***
EZL*
HLV*
KVS***
SKM***
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM**
TBM**
ADA**
RBK
UBM***
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlistČR: Juniorské nominačky. Víkend v oblastech. Reprezentace ve Švýcarsku.
Východní Čechy: V Borovnici krátká trať a štafety.
Pardubice: V sobotu dva oblastní závody v Borovnici. Martin a Janča na soustředění ve Švýcarsku. Přebor škol.
Svět:
Jak to vidí Béďa na FBČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Skece OB udělala změnu termínů jednotlivých závodů sekce OB v červnu 2024, které vyvolal posun termínu Mistrovství Evropy dorostu v Polsku na 22. – 24. 6. 2024. Více ve Sdělění sekce OB 7/2024.
 • NEW! O víkendu budou dokončeny nominační závody na letošní juniorské MS. Závod na krátké trati proběhl poslední sobotu v květnu v Přemyslově v Jeseníkách a byl součástí závodů žebříčku A (kategorie 18 a 20 běžely na stejné trati).
  Dráhový test, sprint a klasická trať se uskuteční první červnový víkend na Zlínsku. V pátek v podvečer se na stadionu Lapač v Uherském Brodě běžel dráhový test na 3000 m; výborné časy zaběhli Ema Černá, Michaela Novotná, Anna Karlová, Barbora Smolková, Jakub Chaloupský a Adam Zřídkaveselý (kompletní výsledky tady). V sobotu se v centru města Uherský Brod poběží sprint na mapě Uherský Brod (start v 11 hod.). Závěr nominací bude v neděli v Lukově na mapě Rybárka. Startuje se v 10 hodin, tratě povedou ve smíšeném dobře průběžném lese, kde je snížená viditelnost a průběžnost v hustnících, terén má kopcovitý profil, jsou tam hluboká údolí, místy rýhy.
  Zájem vybojovat nominaci projevilo 14 dívek a 22 kluků. Informace o nominacích jsou na webu juniorské reprezentace, nominační kritéria jsou pak zde.
 • NEW! Na první červnový víkend je připraveno několik závodů oblastních soutěží:
  Sobota:
  Ve Východočeské oblasti pořádá SK Studenec dva závody v Borovnici. Oba se poběží na mapě Čistecká hůra 2023 (hlavní kartograf Tomáš Leštínský) v prostoru Čistecká hůra - náhorní plošina s prudkými svahy, severní svah s výrazněji členitými oblastmi - údolíčka, kupky, kameny, srázky, odpolední štafety navíc i v prostoru s výraznými erozními údolími. Dopoledne se poběží žebříčková krátká trať, kterou postavili Ondřej Paleček a Petr Junek a na kterou je přihlášeno přes 800 závodníků. Odpoledne je připraveno Mistrovství oblasti štafet, pro 130 přihlášených štafet postavil tratě Petr Junek.
  Na Vysočině pořádá Sportovní klub OK Jihlava Mistrovství oblasti na krátké trati. Centrem je Cejle – Horní Hutě, kde je v okolí mapa Bromberk (mapovali Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů, revize Martin Kratochvíl) ve zvlněném terénu, kde je porostově rozmanitý les s velkým množstvím pasek po kůrovcové kalamitě, většinou je tam těžší podložka (podmáčená místa, klacky, kameny), v prostoru se nachází množství kamenů a kamenných polí. Tratě pro tři stovky závodníků postavil Aleš Prášil.
  Společný závod Hanáckého žebříčku a žebříčku Moravskoslezského kraje pořádá Spolek orientačních běžců Olomouc. Centrum krátké tratě je ve Velkém Újezdu. Přes 400 přihlášených závodníků čeká mapa Kyjanický kopec, kterou mapovali Zdeněk Janů a Zdeněk Rajnošek. Tratě postavili Jiří Kubíček a Pavla Horová v mírně členitém terénu, který je porostově velmi pestrý, je tam střední síť cest, místy jsou výrazné terénními tvary. Krátkou trať oblastního žebříčku Valašské oblasti pořádá OB Vizovice. 230 přihlášených závodníků najde centrum v areálu sjezdovky v Pozděchově. Stavitel tratí Jan Vyoral měl k dispozici mapu Peklo 2023, která je ve smíšeném lese podhorského charakteru, kde je velmi dobrá viditelnost, je tam minimum podrostu, jsou tam i svažité partie s bažinkami, místy je i těžší kamenitá podložka, v části prostoru je náročné sesuviště s velmi těžkou podložkou.
  Jihomoravská liga pokračuje krátkou tratí za pořadatelství oddíl orientačního běhu TJ Spartak první brněnská. Více než tři stovky přihlášených závodníků se sejde na koupališti Mokrá-Horákov. Tratě postavil Libor Zřídkaveselý na mapě Říčky-sever (mapovali Petr Mareček, Petr Matula, Zdeněk Lenhart) ve smíšeném lese, kde je v části vápencový terén Moravského krasu, v druhé části typický převážně zarostlý brněnský terén s hustou sítí komunikací.
  Neděle:
  Mistrovství Jihočeské oblasti na krátké trati pořádá oddíl orientačního běhu TJ Sokol Křemže. Shromaždiště závodu je v obci Vrábče. Skoro dvě stovky závodníků čekají tratě na mapě Bory II (mapoval Roman Horký). Autorem trati je Josef Hejzlar, tratě vedou v terénu, který je v severní časti poměrně kopcovitý, v jižní rovinatý. Celkově je les dobře průběžný (převážně borovicový), ale jsou tam i husté porosty. V některých částech mapy je větší množství porostových detailů. Terén je „neoběhaný“, desítky let nebyl použitý pro závod OB.
  V Ještědské oblasti se poběží dva závody, které pořádá OK Jiskra Nový Bor. Dopoledne to bude krátká trať Ještědského žebříčku, která má centrum na louce u obce Borek (Zahrádky u České Lípy). 650 přihlášených závodníků čekají tratě od Matouše Karvánka na mapě Pruský kámen (mapovali Radim Ondráček a Roman Horký, revize Petr Karvánek). Poběží se ve členitém terénu, kde jsou skalnaté hřbety a údolí (pískovec), převážně je tam dobře průchodný les, ale jsou tam i oblasti s náletovými porosty. Odpoledne čeká 120 přihlášených štafet Mistrovství Ještědské oblasti štafet. Centrum a terén jsou stejné jako u dopoledního závodu, tratě jsou na mapě Pruský kámen - západ, kterou revidoval Petr Karvánek, ten postavil i tratě. Zajímavostí je vypsání speciální kategorie H255, kde je přihlášena štafeta v sestavě Jaroslav Venuš, Miroslav Beránek a Jaroslav Křtěnský (zřejmě by to mohl být světový rekord štafety, co se týče věku).
  Podrobnosti o závodech jsou v IS ORIS.
 • NEW! O víkendu se v Dubenci na Příbramsku uskuteční 24 hodin OB - štafety. Pořadatelé z VSK ČVUT Fakulta Stavební Praha se vrátili k typu závodu, který byl cca před 30 lety dost oblíbený. Tratě připravil Pavel Kurfürst na mapě Houpačka (mapovali: Borovička, Cigoš, Horký, Kurfürst) ve zvlněném terénu, který je porostově členitý se střední hustotou cest, ve velké části prostoru jsou terénní detaily a kameny. V hlavní kategorii na 24 hodin běží šestičlenné štafety. Vše potřebné najdete na webu závodu.
 • NEW! Širší tým české o-reprezentace pro letošní MS má soustředění ve Švýcarsku. Šest mužů (Tomáš Křivda, Miloš Nykodým, Jonáš Hubáček, Vojtěch Král, Daniel Vandas, Martin Roudný) a šest žen ( Vendula Horčičková, Tereza Janošíková, Denisa Kosová, Eliška Sieglová, Tereza Čechová a Jana Peterová) má pod vedením Jana Šedivého a dalších členů realizačního týmu bohatý program. Ve středu po příjezdu proběhl úvodní trénink na mapě Crestasee, ve čtvrtek byl připraven down-hill long na mapě Arosa a první úseku štafet (Laax-Larischs), v pátek byla odpočinková krátká trať (Bot Fiena Trin), v sobotu čeká sledovaný závod na mapě Uaul Runcs, v neděli je testovací krátká trať (mapa Salums) a zkrácená klasika (Arosa), v pondělí jsou intervaly (Crestasee) a v úterý klasika na mapě Ftan. Jediným závodem, který bude brán v potaz k nominaci, je sledovaný závod v sobotu 3. 6., ostatní jsou pouze tréninkové.
 • NEW! Skončily boje o nominaci na Mistrovství Evropy dorostu, které je v červnu v Bulharsku. Bojovalo se ve sprintu v Říčanech na konci dubna, v průběhu měsíce na dráze v běhu na 3000 m a na krátké a klasické trati trati v Jeseníkách. Souhrn těchto výsledků výsledků tvoří nominační žebříček, který najdete tady. Nominační kritéria na letošní MED, které je v červnu v Bulharsku, najdete zde. V D16 si podle nominačních kritérií vybojovaly nominaci Vítková a Kynčlová, od ostatních mají velký odstup i Hanušová a Paulíčková. V H16 má janous nominaci Vaníček, za ním jsou čtyři se stejným počtem bodů (ale jeden z nich nemá žádný bod z lesa). V H16 a D16 se bude čekat na juniorské nominačky, kdo pojede na MSJ, tan nepojede na MED.
 • NEW! Český pohár po čtyřech kolech vede v ženách Denisa Kosová před Vendulou Horčičkovou a Terezou Čechovou, v mužích je první Miloš Nykodým (2. Kryštof Hájek, 3. Tomáš Křivda). Průběžné výsledky najdete v IS ORIS.
 • NEW! Průběžné výsledky žebříčku A po čtyřech kolech jsou zde.
 • NEW! Výsledky žebříčků B (Čechy i Morava) po úvodních dvou závodech najdete tady.
 • Český pohár a žebříček A pokračoval o víkendu 3. a 4. kolem (současně tam začal prvními dvěma závody i žebříček B-Morava), na startu bylo 1100 závodníků. Pořadatelé z Klubu vytrvalostních sportů Šumperk pořádali sobotní krátkou trať i nedělní klasickou trať v terénu, kde dosud žádný orienťák nebyl. Centrum bylo ve Ski areálu Přemyslov (Loučná nad Desnou). Mapy na oba závody připravili Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů. V elitních kategoriích byli na startu všichni naši nejlepší (Kosová a Král ale do nedělní klasiky nenastoupili), stejně jako v kategoriích juniorů a dorostu.
  Sobotní krátká trať proběhla za slunečného jarního počasí v prostoru Sklenský vrch, Tři kameny, SV svah Jelení skalky. V terénu bylo množství uměle vytvořených kupek různých tvarů, byly tam prameniště a bažinky, porost byl hodně různorodý. V části prostoru se nacházely skalní útvary a kamenná pole v prudkém svahu. Tratě na mapě Tři kameny postavila trojice Zdeněk Janů ml., Dominik Gedeon a Jakub Jílek. V mužské elitě vedl do sedmé kontroly Miloš Nykodým (ZBM), po jeho chybě na osmou kontrolu ho ve vedení vystřídal další z favoritů Vojtěch Král (SSU), na 15. kontrole se ale do čela dostal největší favorit Tomáš Křivda (CHC) a řadou nejrychlejších mezičasů si v závěru vybojoval slušný náskok v cíli před vyrovnaně běžícím Martinem Roudným (LPU). Křivda porazil Roudného o 1:46 min., třetí Nykodým byl jen o sekundu za Roudným. Čtvrté místo obsadil Král s dvouminutovou ztrátou, pátý Jan Petržela (PHK) a šestý Vojtěch Sýkora (LCE) měli na vítěze ztrátu přes tři minuty. V dámské elitě se na prvních třech místech umístily největší favoritky Denisa Kosová (PHK), Tereza Janošíková (SSU) a Vendula Horčičková (LCE). První tři kontroly vedla Janošíková, na čtvrté kontrole ale udělala minutovou chybu, do čela se dostala Kosová a už před sebe nikoho nepustila a v cíli měla náskok před druhou Janošíkovou 1:26 min., třetí Horčičková měla odstup za vítězkou 104 sekund. Čtvrtá skončila Barbora Chaloupská (PHK) s odstupem dvě a půl minuty, pátá Jana Peterová (LPU) a šestá Tereza Čechová (KAM) měly ztrátu přes tři minuty. V juniorských kategoriích byl tento závod prvním nominačním závodem na červencové MSJ v Rumunsku, proto běžely kategorie 20 a 18 na stejné trati. V juniorkách byla jasně nejrychlejší Anna Karlová (JIL), druhá Barbora Smolková (TAP) měla ztrátu dvě minuty, ještě o půl minuty byla pomalejší třetí Markéta Mulíčková (TBM). Ale žádná z juniorek nestačila na vítězný čas na této trati, kterého dosáhla v D18 Lucie Dittrichová (SKM), která bylo o více jak půl minuty rychlejší než Karlová. Za Dittrichovou skončila druhá Kateřina Doušková (TBM) s odstupem skoro tří minut, ještě o 20 sekund pomalejší byla třetí Michaela Metelková (PHK). V H20 vyhrál Jiří Donda (ZTC), za kterým zaostal druhý Jakub Chaloupský (PHK) o 18 sekund, třetí Martin Gajda (KAM) měl ztrátu na vítěze 104 sekund. Vítěz v H18 Jan Strýček (PBM) byl na stejné trati jen o 2 sekundy pomalejší než Donda, druhý Daniel Bolehovský (VSP) zaostal za vítězem 1:08 min., třetí Ondřej Brosch (RBK) měl ztrátu na Strýčka necelé dvě minuty. Pro dorost (kategorie 16 a 18) to byl již třetí nominační závod na ME dorostu (konec června v Bulharsku). V H16 si pro vítězství doběhl Prokop Tomášek (TUR), který za sebou nechal o 16 sekund druhého Jiřího Zápotockého (PGP) a o 29 sekund třetího Jana Vaníčka (SJC). V D16 jasně vyhrála Tereza Paulíčková (UOL), druhá Anna Kynčlová (JIL) na ní ztratila 41 sekund, třetí Hana Vítková (SJI) ještě o 10 sekund více.
  Klasika proběhla v neděli v prostoru Ski areál Přemyslov, Bukovice, Pekařov, osada Labe, Přemyslovské sedlo Závodníky čekal horský les s prudkými svahy, kde byla těžká běžecká podložka, kamenná pole. Ve vrcholových partiích byly skalní útvary a vysoký počet kamenů. V části prostoru bylo množství uměle vytvořených kupek různých tvarů. Byly tam i prameniště a bažinky a dosti porostová různorodost. O stavbu tratí se na mapách Ucháč a Jelení skok podělilo trio Zdeněk Janů starší, Ondřej Jílek a Daniel Tomanek. Tratě byly fyzicky velmi obtížné, měly několik voleb postupů, bohužel na některých z nich nebyly občerstvovačky, které byly v teplém a slunečném počasí dost potřeba. Stejně jako v sobotu vše organizačně klapalo, byly to důstojné závody Českého poháru. V mužích opět deklasoval své soupeře Tomáš Křivda (CHC). Vedl od první kontroly, vyhrál polovinu mezičasů, především dominoval na dlouhých úsecích, kde nejen rychle běžel, ale volil i dobré postupy mezi kontrolami, jako jediný se dostal na náročné trati pod 100 minut. Druhý Miloš Nykodým (ZBM) zaostal za vítězem čtyři a půl minuty, třetí skončil Martin Roudný (LPU) se ztrátou devíti minut. Čtvrtý byl zkušený Osvald Kozák (TBM) a pátý Vojtěch Sýkora (LCE), oba se ztrátou přes 11 minut, šestý Marek Minář (ZBM) zaostal za vítězem 15 minut. V dámské elitě to byl souboj Terezy Janošíkové (SSU) a Venduly Horčičkové (LCE), které se neustále střídaly ve vedení. Nakonec byla o 52 sekund rychlejší Janošíková a radovala se z vítězství. Třetí Tereza Čechová (KAM) měla ztrátu necelých dvou minut, na dalších třech místech skončily Jana Peterová (LPU), Adélka Bogárová (PGP) a Monika Doležalová (KAM). V juniorkách vyhrála s obrovským náskokem Anna Karlová (JIL), která porazila druhou Barboru Smolkovou (TAP) skoro o 12 (!!) minut, třetí byla další závodnice TAP Ema Černá se ztrátou hodně přes 13 minut. Také závod juniorů měl jasného vítěze. Jakub Chaloupský (PHK) doběhl svého největšího soupeře Jiřího Dondu o čtyři minuty před půlkou trati, v závěru mu ještě o trochu utekl. Druhý Donda měl v cíli ztrátu 4:52 min., třetí Martin Gajda (KAM) byl ještě o dvě minuty pomalejší. V dorostu to byly poslední nominační závody na letošní ME dorostu, boje o nominaci byly velmi zajímavé. V D18 vyhrála stejně jako v sobotu s velkým náskokem Lucie Dittrichová (SKM), na druhém a třetím místě skončily závodnice TUR Judita Mellanová a Lea Martanová se ztrátou 5:15 resp. 5:16 min. Ve starších dorostencích byl s přehledem nejlepší Daniel Bolehovský (VSP), skoro čtyři minuty zpět zůstal druhý Vilém Bednařík (PBM), třetí David Elleder (TAP) měl ztrátu přes 4 minuty. V D16 spolu do cíle doběhly po sobě startující Markéta Hanušová (VRL) a Hana Vítková (SJI), které obsadily první a druhé místo, třetí skončila Eva Baldrianová (VSP) se ztrátou 3:12 na vítězku. V H16 byl závod hodně vyrovnaný, vyhrál Erik Heczko (VLI), druhý Jiří Račanský (TBM) na něj ztratil 23 sekund a třetí Prokop Tomášek (TUR) 28 sekund.
  Webové stránky závodů najdete zde.
 • Úvodní dva závody žebříčku B-Čechy (sobotní krátká trať a nedělní klasika) proběhly o víkendu u obce Zdislava. Oba závody připravili pořadatelé z Orientačního klubu Zdislava. Běželo se ve členitém a kopcovitém terén, který byl porostově rozmanitý, místy tam byly pískovcové skály a kameny a také větší množství cest. Mapu připravili Jan Potštejnský, Petr Mareček a Bohumil Háj. O start v závodech byl velký zájem, v sobotu startovalo téměř 1500 závodníků, v neděli o stovku méně. V mužích i v ženách se sešla velmi dobrá konkurence.
  Sobotní krátkou trať postavili Ivan Vydra a Pavel Kubát na mapě Pískové návrší. Běželo se krásného slunečného jarního počasí. V ženách slavila vítězství zkušená Zuzana Jedličková (SHK), která byla o 23 sekund rychlejší než druhá Anna Štičková (SSU), třetí skončila Martina Bochenková (DKP) se ztrátou 38 sekund na vítězku. V mužích si pro vítězství doběhl Baptiste Rollier (PHK), druhý se ztrátou necelé minuty byl Jonáš Fencl (LPU), třetí skončil další závodník LPU Radek Nožka, který byl o minutu a půl pomalejší než vítěz.
  V neděli se běžela opět za slunečného a teplého počasí klasika na mapě Janovický les, Buková, autory tratí byly Kateřina Kašková a Jaroslav Polák. V kategorii žen byla nejrychlejší Anna Štičková (SSU), která o minutu porazila vítězku sobotní krátké tratě Zuzanu Jedličkovou (SHK), třetí místo obsadila Tereza Nováková (LPU) se ztrátou čtyř minut. V mužích stejně jak v sobotu vyhrál Baptiste Rollier (PHK), druhý Jan Procházka (PGP) za ním zaostal jen 27 sekund, třetí Radek Nožka (LPU) měl ztrátu 1:43 min.
  Informace o obou závodech jsou na webu závodu.
 • Sekce OB vydala seznam závodníků s právem startu na Mistrovství ČR v OB na klasické trati 2023 (10. – 11. 6. 2023, BBM a ZBM) - Sdělení sekce OB 6/2023.
 • Skončily přihlášky do žebříčků B v Čechách i na Moravě. O hodnocení v ŽB je velký zájem. Po vymazáni závodníků, kteří nesplňují podmínku mít v kategoriích DH14 - 20 licenci A nebo B, je v Čechách přihlášeno 826 závodníků a na Moravě 332 závodníci.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! V sobotu pokračují oblastní soutěže ve Východočeské oblasti dvěma závody za pořadatelství SK Studenec s centrem v Borovnici. Oba se poběží na mapě Čistecká hůra 2023 (hlavní kartograf Tomáš Leštínský) v prostoru Čistecká hůra.
  Dopoledne se běží žebříčková krátká trať, kterou postavili Ondřej Paleček a Petr Junek. Přihlášeno přes 800 závodníků, tratě jsou připraveny na náhorní plošině s prudkými svahy, severní svah má výraznější členité oblasti - údolíčka, kupky, kameny, srázky, Start je v 10 hodin.
  Odpoledne je připraveno Mistrovství a Veteraniáda Východočeské oblasti štafet. Pro 130 přihlášených štafet postavil tratě Petr Junek. Terén je obdobný jako dopoledne, navíc se poběží i v prostoru s výraznými erozními údolími.
  Podrobnosti o obou závodech jsou na webu závodu.
 • Průběžné pořadí ve Východočeském poháru po 8. kole je v IS ORIS - žactvo a dorost, dospělí a veteráni.
 • Pořadí v Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva po 9. kole najdete tady. Na čele je s menším náskokem SHK, za ním je PHK, následuje LPU (4. VRL, 5. SJC, 6. HOR, 7. SRK, 8. LTU, 9. CHC, 10. HJL).

PARDUBICE
 • NEW! V sobotu jsou v Borovnici dva závody východočeských oblastních soutěží. Na dopolední žebříčkou krátkou trať je přihlášeno 130 závodníků LPU, odpolední Mistrovství a Veteraniádu oblasti štafet poběží 22 pardubických týmů. Klubový bus jede v 7:45 hod. ze Zborovského nám. (staví v Polabinách).
 • NEW! Martin Roudný a Janča Peterová jsou na soustředění širší tým české o-reprezentace pro letošní MS ve Švýcarsku.
 • NEW! Krajské a okresní kolo Přeboru škol v orientačním běhu proběhlo ve středu za krásného slunečného jarního počasí s centrem na hřišti Gymnázia Mozartova v Pardubicích. Startovala více jak stovka žáků základních i středních škol z celého Pardubického kraje. Závodníky čekala mapa Polabiny 4 (autoři Petr Fiala a Tomáš Deml, revize Vojtěch Váňa). Tratě postavil Ondřej Pipek na sídlišti, ve sportovním areálu a loukách a lesících na břehu Labe. V základních školách v kategorii DH5 vyhrála ZŠ Horní Jelení, v DH7 a DH9 Gymnázium Dašická Pardubice před překvapením ZŠ bratranců Veverkových Pardubice (obě školy postoupily do celostátního kola v Terezíně), ve středních školách bylo první Gymnázium Dašická Pardubice (postup do celostátního kola). V jednotlivých kategoriích vyhráli - D5: Nela Chotěnovská (ZŠ Horní Jelení), D7: Monika Munzarová (Gymnázium Dašická Pardubice), D9: Terezie Šmídová (ZŠ Studánka Pardubice), DS: Karolína Pipková (Gymnázium Dašická Pardubice), H5: Dominik Červinka (ZŠ Horní Jelení), H7: Štěpán Kárník, H9: Jan Hlavatý, HS: Tomáš Pekárek (všichni Gymnázium Dašická Pardubice). Výsledky jsou v IS ORIS.
 • V Českém poháru po čtyřech kolech je v ženách Janča Peterová čtvrtá (28. Iveta Šístková), v mužích je Tomáš Kubelka pátý a Martin Roudný sedmý (12. Tomáš Udržal, 17. Matěj Kamenický, 19. Jan Grundmann a 22. David Procházka). V žebříčku A je v D20 Katka Koberová 14. (16. Terka Fejfarová, 18. Katka Hanušová), v H16 je Vládík Srb čtvrtý a v H20 Filip Haas desátý (19. Michal Krpata).
 • V sobotu a v neděli běžela třicítka pardubických závodníků v Jeseníkách s centrem v Přemyslově (Loučná nad Desnou) dva závody Českého poháru a žebříčku A.
  V sobotní krátké trati se dařilo našim dospělým, naopak mládež neuspěla. V mužské elitě doběhl Martin Roudný na druhém místě, v první desítce na 9. místě ještě skončil Tomáš Kubelka, ve druhé desítce skončili Matěj Kamenický (15.), Tomáš Udržal (16.) a Honza Grundmann (20.). V H21A byl třetí Šimon Mareček a sedmý Tomáš Kos. V dámské elitě skončila Janča Peterová na pátém místě, v D21A skončila Pavla Udržalová čtvrtá. Z výsledků juniorských a dorosteneckých kategorií vyniká šesté místo Vládíka Srba, který tak vybojoval cenný bod do nominačního žebříčku na ME dorostu. V H10C skončil Luky Udržal druhý, v H70B byl Honza Knap třetí.
  V neděli na klasice se opět dařilo dospělým, zlepšila se i mládež. V mužské elitě doběhl Martin Roudný třetí, v desítce ještě doběhli Tomáš Kubelka (s dost zraněnou nohou) a Honza Grundmann na 8. a 9. místě, Matěj Kamenický byl 18. a Tomáš Udržal 21. V H21A obsadil Šimon Mareček páté místo (6. Tomáš Kos, 8. Ondra Macek, 11. Lukáš Hovorka). V dámské elitě se Janča Peterová o místo proti sobotě zlepšila a skončila čtvrtá. V D21A byla Pavla Udržalová také čtvrtá (10. Klára Kosová). V juniorech skončil Fíla Haas devátý a Míša Krpata 18., v juniorkách doběhla Katka Koberová sedmá (17. Terka Fejfarová). V D16 obsadila Katka Švíglerová šesté místo (17. Karda Pipková) a v H16 byl Vládík Srb sedmý. Na trati H10 vyhrál Luky Udržal.
 • Skoro 70 pardubických závodníků běželo o víkendu dva závody žebříčku B-Čechy ve Zdislavě.
  Na krátké trati v sobotu si výborně vedli naši muži. Trio Jonáš Fencl, Radek Nožka a David Procházka se seřadilo na 2. - 4. místě. V ženách obsadila Terka Nováková čtvrtou příčku (13. Marta Fenclová). Moc se nedařilo žactvu, naopak solidně zaběhli dorostenci. V D16 skončila Anička Kaláčová čtvrtá, v D18 byla také čtvrtá Míša Srbová (7. Terka Šmídová), čtvrtá byla v D20 i Terka Brožková. V H16 byl Matěj Kadaně pátý, v H18 vyhrál Tomáš Pekárek a Mára Fajfr byl pátý a v H20 skončil Lukáš Fejfar čtvrtý. Ve veteránských kategoriích skončila desátá Iva Lehárová (D60), Laďka Víchová byla druhá v D65 (10. Jiřka Novotná), Květa Kubíková vyhrála D70, v H35 doběhl Petr Šabatka čtvrtý (8. Honza Fukátko), v H50 byl Petr Fencl devátý a v H60 obsadili Láďa Jánek a Jirka Fencl 3. a 4. místo.
  V nedělní klasice skončil v H21B Radek Nožka třetí a David Procházka byl šestý, v H21C doběhl Adam Lehár třetí. V ženách v D21B obsadila Terka Nováková třetí příčku, Jana Juračková byla čtvrtá a Marta Fenclová šestá. V žatcvu v D14 doběhla Monča Munzarová 11., klukům se moc nedařilo. V D18 vyhrála Míša Srbová, v D20 byla Anička Tučková třetí, v H16 obsadil Honza Hlavatý šesté místo, v H18 byl Mára Fajfr druhý a Filip Jelínek třetí. Ve veteránských kategoriích skončila Iva Lehárová třetí v D60, Laďka Víchová byla čtvrtá v D65, Květa Kubíková vyhrála v D75, Petr Šabatka byl čtvrtý v H35 (8. Honza Fukátko) a v H60 byl Láďa Jánek čtvrtý (10. Jirka Fencl).
 • Naše žactvo je po devíti kolech Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva na třetím místě za SHK a PHK (dost doplácíme na řadu absencí).

SVĚT
 • Tiomila - velké štafetové závody ve Švédsku se běží ve Skellefteå (hodně na severu Švédska). Na startu je ve všech kategoriích daleko méně štafet než v minulosti (extrémní dějiště závodu se zde hodně projevilo), celkem běží jen šest stovek týmů, v posledních letech jich bylo přes tisíc. Terén závodu je v blízkosti centra města Skellefteå, běží se v poměrně rychlém terénu, kde je velmi dobrá viditelností, není tam žádný podrost. Kvůli letošnímu pozdnímu a rychlému tání sněhu jsou tam však močály, celý terén je velmi mokrý, stejně tak i některé cesty jsou dost mokré a blátivé. Terén je orientačně zajímavý, vyznačuje se mírnou pahorkatinou s občasnými spletitými strmějšími svahy, bažinami, kopečky a technicky náročnými skalními útvary.
  Jako první vyběhlo 145 mládežnických štafet, závod byl velmi vyrovnaný, prvních devět týmů se vešlo v cíli do jedné minuty. Pro vítězství si doběhla štafeta IFK Göteborg Orientering. Velmi dobře si vedla i štafeta Czech West O-team, po prvním úseku dokonce vedla, celkově skončila na 17. místě ve složení Jakub Stehlík, Albert Plevný, Hedvika Beránková a Daniela Mayerová se ztrátou čtyř minut.
  Odpoledne následoval závod žen (230 týmů). Pětičlenné štafety naposled absolvovaly jen denní úseky, od příštího roku je čekají na Tiomile i noční úseky = genderová rovnoprávnost boří i na Tiomile tradice. První tři úseky ovládl první tým IFK Göteborg Orientering, pak však na čtvrtém úseku skoro třímitový náskok ztratil, dostalo se před něj jejich béčko a obhájci vítěztví Nydalens SK. Na posledním úseku se áčko IFK Göteborg Orientering (Victoria Hæstad Bjørnstad, Miri Thrane Ødum, Simona Aebersold, Elin Månsson a Sara Hagström) opět dostalo do čela a těsně vyhrálo před svým béčkem. Nydalens SK doběhl na třetím místě téměř s šestiminutovou ztrátou těsně před hodně stahující Stora Tuna OK (Tově Alexandersson). Na sedmém místě skončil tým Suunta Jyväskylä, kde na třetím místě výborně běžela Tereza Janošíková. Byly vidět i další české závodnice - Jana Peterová, Denisa Kosová i další.
  Start mužských desetičlenných štafet byl v sobotu o půl deváté večer, vítězný tým byl podle předpokladu v cíli před sedmou hodinou v neděli ráno (10 úseků měřilo celkem 112 km). Běželo 226 štafet. Na úvodních úsecích běželi se drželi favorité ve velkém balíku, z kterého postupně začali někteří odpadat. Na čelných pozicích se držela i štafeta NTNUI, v které na osmém úseku předvedl skvělý výkon Eirik Langedal Breivik, posunul svůj tým do čela s malým náskokem a zbývající členi štafety náskok udrželi a tým NTNUI slavil poměrně překvapivé vítězství (složení štafety bylo Ulrik Astrup Arnesen, Oskar Edvardsson, Mats Eidsmo, Sander Arntzen, Hans Petter Mathisen, Anders Vestøl, Isak Jonsson, Eirik Langedal Breivik, Jørgen Baklid a Elias Jonsson), což bylo historicky první místo tohoto klubu na Tiomile. Na posledním úseku se zdálo, že obhájci vítězství z OK Linné by mohli bojovat o vítězství, nakonec ale byli v závěru předstiženi i týmem Tampereen Pyrintö, který se ztrátou necelých dvou minut doběhl druhý. OK Linné s dobře běžícím Milošem Nykodýmem na druhém úseku bylo o 19 sekun zpět na třetím místě. Těsně za TOP 3 skončila štafeta Kalevanu Rasti, kde podal na osmém úseku skvělý výkon Tomáš Křivda, který měl druhý nejlepší čas. Osmé místo obsadila štafeta Koovee, kde běžel Daniel Vandas druhý a Vojtěch Sýkora šestý úsek, v devátém Turun Metsänkävijät běžel druhý úsek Marek Minář. Na startu byla i celá řada dalších českých závodníků, kteří až na výjimky byli oporou svých štafet.
  Web Tiomily je tady.