ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
so 17. 08. 20:44

NOVINKY ČSOS
16.08.2019
11:20 - Sdělení soutěžní komise sekce OB 3/2019.
08:18 - MS v OB 2019, Norsko, krátká trať - W: 1. Alexandersson (SWE), 8. Kosová, 15. Mechlová; M: 1. Lundanec (NOR), 14. Král, 15. Nykodým.
14.08.2019
18:16 - MS v OB, Norsko, klasická trať - M: 1. Lundanes (NOR), 7. Král; W: 1. Alexandersson (SWE), 12. Horčičková, 16. Kosová.
13.08.2019
12:18 - MS v OB, kvalifikace KT - všech 6 českých závodníků postoupilo do finále.
11.08.2019
22:47 - Orienteering Adventure ve ve SkiAreálu Svatý Petr vyhráli Anna Štičková a Baptiste Rollier.
06.08.2019
09:01 - Sdělení soutěžní komise sekce OB 2/2019.
03.08.2019
14:05 - V závěrečných štafetách na MS MTBO ve Viborgu obsadily české týmy první (M20), druhé (M21), třetí (W20) a čtvrté (W21) místo
02.08.2019
17:28 - Češi ovládli hromadný závod na MS MTBO v Dánsku. Mistrem světa se stal Jiří Hradil, druhý dojel Kryštof Bogar a třetí Vojtěch Stránský.
01.08.2019
15:14 - V Rankingu na konci července vedou stále Miloš Nykodým a Denisa Kosová.
08:10 - Třiceti minutový dokument z ME univerzit v OB se bude vysílat na ČT Sport ve čtvrtek 1. 8. od 15,15 hod

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- dorost ČR
- hodnocení závodů
- postupy OB
- kalendář 2019
- kalendář 2020
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- výsledky závodů
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- závody Vč. oblast
- kalendář 2019
- hodnocení závodů
- KS OB Pk

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- fotogalerie LPU
- info pro ml. žactvo
- info pro st. žactvo
- TSM, SCM
- SCD
- Facebook LPU
XPU
Jana Knapová
Matěj Kamenický

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
- liveorienteering
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny
Vojtěch Král
Miloš Nykodým

M ČR v OB 2019
13.4. noční (SHK)
18.5. sprint (LPU)
19.5. spr. št. (LPU)
22.-23.6. KT (LTU)
21.-22.9. klas (TJN)
5.10. štaf (PGP)
6.10. klubů (PGP)

Žebříčky, ligy 19
Český pohár
Žebříček A
Žebříček B-Čechy, V
Žebříček B-Čechy, Z
Žebříček B-Morava
Český pohár štafet
Česká liga klubů
Ranking
Vč. družstva
Vč.pohár - žactvo j
Vč.pohár - do+do
Vč.pohár - veteráni

Budou závody
7.-8.9. ČP,ŽA,ŽB (TZL)
7.-8.9. ŽB, VčP (CHC)
7.-8.9. ŽB (KAM)
14.9. ČPŠ (TUR)
14.9. Vč. pohár (VRL)
14.9. ČP,ŽA sprint (VLI)
15.9. ČPŠ (VLI)
21.-22.9. MČR kl (TJN)
28.9. Vč. pohár (ZAM)
5.10. MČR štaf (PGP)
6.10. MČR klub (PGP)

Závody za námi

Vícedenní 2019
Velikonoce (DKP)
Cena stř. Moravy (KON)
Třemošná (LPM)
Vysočina (CHT)
GP Silesia (AOP)
Bohemia (BOR)
o-adventure (OAV)
Rumcaj. míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
Cena vých. Čech (LPU)
West cup (NEK)
Interkompas 45 (SJH)

Mez. akce 2019
OB:
5.-7.4. CEYOC (CZE)
8.-11.6. SP (FIN)
27.-30.6. MED (BLR)
6.-12.7. MSV (LAT)
7.-12.7. MSJ (DEN)
12.-17.8. MS (NOR)
27.-29.9. SP (SUI)
26.-29.10. SP (CHN)
LOB:
6.-11.2. ME (TUR)
2.-12.3. Univerziáda (RUS)
20.-24.3. MS (SWE)
20.-24.3. MSJ (SWE)
20.-24.3. MED (SWE)
20.-24.3. MSV (SWE)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
EKP
MFP
OLP
VSP***
ZBP**
Středočeská***
HCE***
KAM***
LBE*
RIC***
ROZ*
ZVO**
DKL***
DOR***
KPY**
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO***
LPM***
MLA***
NEK**
KPM
KRL**
VPM**
Jihočeská***
KRE
KTA**
VCB**
VTA**
OPI***
PCB*
CST*
Ještědská***
BOR**
LDC***
JEN**
TUR**
TJN*
VLI***
CHA***
LIT*
LTP***
PEN
STB**
TUV
Východočeská***
CHC***
HOR**
HOS
JIL**
PHK*
SHK***
SRK**
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB
LPU***
LTU***
KUO***
SJC***
STH***
SNA*
NPA***
OAV*
TYN**
XPU
Vysočina**
CHT*
JHB*
PZR*
SJH***
CTB*
OSN**
SJI***
TTR**
Moravskoslez.***
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
KRN*
MOV**
OOP***
Hanácká***
ASU***
KON
OOL*
SSU***
ZLH**
AOP***
JPV**
KSU**
UOL***
STE***
Valašská***
HLV
KVS***
SKM**
LCE**
TZL***
VIC**
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM*
TBM***
ADA**
RBK
UBM**
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist


ČR: Rumcajsovy míle. Soustředění juniorů a dorostu ve Švédsku.
Východní Čechy:
Pardubice: Prezentace OB ve Sportovním parku Pardubice. Čtyřicet závodníků míří na Pařez. Sedm juniorů ve Švédsku.
Svět:
Mistrovství světa v OB 2019 v Norsku: Závěrečný závod štafet.
Jak to vidí Béďa na FB


ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Rumcajsovy míle - to jsou další 3-denní závody. Pořadatelé ze Sportcentra Jičín zvolili za centrum rekreační areál Český ráj (známý též jako „LIAZ“ nebo prostě „Pařez“) v Zámostí-Blatech. V okolí je středně kopcovitý terén, s různou průběžností, vegetačními detaily, místy hodně kamenitý nebo s pískovcovými útvary a menšími skalními městy. Startuje 1000 závodníků (to je limit daný CHKO).
  Páteční krátká trať byla náročná především fyzicky, ale byla dost těžká i orientačně, rozdíly byly dost velké. Běželo se na mapě Kazatelna, tratě postavil Petr Žaloudek. V ženách vyhrála Karolína Teplá (SHK) s náskokem 18 sekund na Adélu Bogárovou (PGP) a 1:48 min. na třetí Martinu Zvěřinovou (LPU). V mužích byl nejrychlejší Jan Procházka (PGP), který o 25 sekund porazil druhého Vojtěcha Kettnera (KAM) a o 1:11 min. třetího Michala Horáčka (VLI).
  Druhá etapa (zkrácená klasika) se běžela v sobotu na mapě Pařez a postavil ji Jan Beneš, stejně jako v pátek se běželo za příjemného polojasného počasí. Úvodní část vedla kopcovitým terénem s velmi rozmanitou vegetací (porostově mapa na řadě míst měla dost rezervy), na mnoha místech byl nepříjemný podrost. Závěrečná část přinesla kontroly v krásném terénu plném pískovcových skalek a terénních detailů. V ženách jasně vyhrála Adélka Bogárová (PGP), která měla v cíli náskok před druhou Ivetou Šístkovou (LPU) přes čtyři minuty, ještě o minutu pomalejší byla třetí Monika Rollier (PHK). Mezi muži vyhrál stejně jako v pátek Jan Procházka (PGP), druhý Roman Zbranek (TZL) na něj ztratil skoro čtyři minuty a třetí Petr Zvěřina (LPU) přes 6 minut.
  Nedělní krátká trať s intervalovým startem se poběží na mapě Hůrka, autorkou tratí je Lenka Kazdová. Po dvou etapách jsou v čele Adélka Bogárová a Jan Procházka.
  Web závodu najdete zde.
 • NEW! Soutěžní komise sekce OB vydala seznam závodníků s právem startu na M ČR na klasické trati 2019 - více ve Sdělení soutěžní komise sekce OB 3/2019.
 • NEW! Na stránce reprezentace OB (část dorost) jsou zveřejněny informace k Srovnávacím testům mládeže 2019. Jsou tam termíny testování, podmínky přijetí do TSM na rok 2020, vzorový test mapové techniky i možnost přihlášení.
 • NEW! Nejlepší junioři a dorostenci jsou společně na soustředění ve Švédsku (na západním pobřeží), které vede Pavel Košárek. Po devět dnů je jejich domovem kemp u Strömstadu. Připraveno je celkem šest lesních tréninků v rozlehlém prostoru Erlandseröd–Tjärndalen a jeden sprintový. Třikrát se také vydají za hranice do Norska, kde se poběží MS dospělých a mladí závodníci se kromě fandění zúčastní i třech etap doprovodných závodů, z nichž dvě se počítají kategoriím juniorů a staršího dorostu do Junior Norgescupu.
 • NEW! Bylo vypsáno výběrové řízení na přidělení kvalifikace R1 platné od roku 2020 do roku 2021. Více ve Sdělení soutěžní komise sekce OB 2/2019.
 • Pětidenní závody Orienteering Adventure se běžely v dosud pro OB nepoužitých terénů v Krkonoších. Tomáš Leštínský z klubu Orienteering Adventure se dokázal dohodnout na pořádání závodů v místech, kde se zatím nikdy neběhalo. Centrum závodu bylo ve SkiAreálu Svatý Petr, běželo 800 závodníků.
  První etapou byl středeční sprint, který se běžel v roztroušené zástavbě horského městečka, kde byly louky a horský les, tratě postavil Radim Hošek na mapě Špindl. V ženách byla první Karolína Teplá (SHK) s náskokem necelé půl minuty před Adélpu Havlovou (BOR), třetí místo obsadila Anna Štičková (SSU). V mužích byl první Jan Schulhof (TUR), 13 sekund zpět byl druhý Radek Nožka (LPU) a třetí Mikolaj Dutkowski (DOB) ztratil 29 sekund.
  Druhou etapou byla krátká trať, kterou na mapě Krakonoš připravil Vlastimil Polák, závodníky čekal kopcovitý horský les s četnými vegetačními detaily, místy skalky; většinou horší průběžnost (borůvčí, prořezávky), hustá síť komunikací. V ženách byla první Anna Štičková (SSU), jen 44 sekund za ní doběhla Kamila Gregorová (CTB)m třetí Karolína Teplá (SHK) měla ztrátu 1:43 min. V mužích byl nejrychlejší Baptiste Rollier (PHK), 2:17 min. za ním zaostal druhý Martin Luštický (TUR), třetí Radek Nožka (LPU) byl jen o sekundu pomalejší.
  Páteční třetí etapa byla klasická trať (na mapě Hromovka ji postavil Tomáš Leštínský), která závodníky zavedla do kopcovitého horského lesa místy s výskytem podrostu (borůvčí),kde byly kupky, jámy, kamenná moře a řídká nepravidelná síť komunikací, na start se jelo lanovkou (převýšení 440 m). V ženách vyhrála zkušená Zuzana Jedličková (SHK) s náskokem 15 sekund před po třech etapách vedoucí Annou Štičkovou (SSU), třetí Kateřina Mullis (DKP) měla ztrátu minutu a půl. V mužích potvrdil skvělou formu Baptiste Rollier (PHK), který vyhrál s náskokem šesti minut před druhým Radkem Nožkou (LPU), třetí byl další závodník LPU Tomáš Udržal (+ 7:17).
  V sobotu se běžela další krátká trať (E4), tratě opět postavil Tomáš Leštínský, tentokráte na mapě Přední planina, kde závodníky čekal plochý horský dobře průběžný polootevřený nízký les (dvojkový hustník), jámy, kupky, téměř bez cest, na start se opět jelo lanovkou. V ženách vyhrála Lenka Knapová (LPU), se ztrátou 48 sekund doběhla druhá Anna Štičková (SSU), třetí byla další závodnice LPU Tereza Nováková, která na vítězku ztratila 1.27 min. V mužích opět zářil Baptiste Rollier (PHK), který vyhrál o 19 sekund před polským závodníkem Mikolajem Dutkowskim (DOB), třetí skončil nestárnoucí Marek Prášil (SJI) s odstupem 53 sekund na vítěze, další pak už měli ztrátu přes 3 minuty.
  Nedělní závěrečnou etapu byla zkrácená klasika, startovalo se handicapově. Autorem tratí byl zase Tomáš Leštínský, tratě byly v horském lese s četnými vegetačními i terénními detaily, místy byly skalky, dost borůvčí, připravena byla mapa Dívčí lávky. V D21A měla Anna Štičková (SSU) na startu velký náskok, který se přehledem udržela, byť druhá Karolína Teplá (SHK) dokázala v poslední etapě dvě minuty stáhnout, rozdíl v cíli byl mezi nimi přes 5 minut. Třetí proběhla cílem Kristýna Kolínová (DKP), která startovala třetí, její ztráta byla 11 minut na vítězku. V mužích se také pořadí v poslední etapě na prvních třech místech nezměnilo. Švýcar Baptiste Rollier (PHK) měl v cíli náskok před Radkem Nožkou (LPU) přes 13 minut, třetí místo s odstupem 23 minut na vítěze udržel třetí startující polský závodník Mikolaj Dutkowski (DOB).
  Web závodu najdete zde.
 • Skončil týdenní YO!CAMP, kemp plný přednášek, workshopů a besed pro mladé orienťáky/běžce ve věku 15 – 23 let. Kemp měl za cíl vzbudit zájem účastníků o organizování tréninků, závodů nebo trénování svěřenců. Zároveň byli zasvěceni do specifických věcí souvisejících s OB (např. televizní přenosy, GPS, moderní technologie v trénování, …). Kemp proběhl v Ekocentru v Oldřichově v Hájích, vedle hlavního pořadatele Jan Picka se na něm podíleli i další lektoři.
 • ČSOS připravil na zimní období 2019-2020 stacionární tréninkové kempy mládeže LOB - několik kratších soustředění LOB v různých termínech a na různých místech (i se zaměřením na ZODM), půjde o kempy zaměřenými především na rozvoj techniky běžeckého lyžování. Účastníci budou pod vedením zkušených lektorů pilovat techniku běžeckého lyžování a nabírat kilometry na upravených běžeckých tratích. Součástí kempů bude i několik tréninků LOB či hladké závody v běžeckém lyžování. Tyto kempy jsou určeny pro všechny závodníky ve věku 10-18 let registrované v ČSOS, není tedy podmínkou být aktivním závodníkem v sekci LOB. V prosinci 2019 budou 3 kempy na 3 místech, ve dvou rozdílných termínech. První kemp v termínu od 8. do 15. 12. bude probíhat na Božím Daru pod vedením Ondřeje Vodrážky a Vaška Zakouřila. Tento kemp je určen výhradně pro pokročilé lyžaře ve věkovém rozmezí 14-18 let. Výjimečně se můžou přihlásit i mladší, avšak zdatní lyžaři. V termínu od 15. do 20. 12. proběhne na Horních Mísečkách již tradiční akce pod vedením Vlasty Zlesákové. Tato akce je určena pro lyžařské začátečníky ve věku 10-15 let. Ve stejném termínu proběhne obdobná akce na Pradědu pod vedením Kryšpíny Skyvové. Tato akce je určena především pro závodníky z Moravy a Slezska ve věku 12-18 let. Bližší podrobnosti najdete na webu ČSOS.
 • Byla zveřejněna nominační kritéria na JEC (Evropký juniorský pohár), který se uskuteční na konci září ve Vogue (Francie). Čtěte zde.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • Společný rozpis závodů Vč. poháru na podzim 2019 najdete na stránce Vč. oblasti.
 • Bylo vypsáno výběrové řízení na pořadatele závodů Východočeské oblasti v roce 2020. Termín přihlášek je 20. září 2019. Čtěte zde.

PARDUBICE
 • NEW! Na 3-denních závodech Rumcajsovy míle v Zámostí-Blatech startuje přes 40 pardubických závodníků.
  V první etapě (krátká trať) skončila Martina Zvěřinová v ženách třetí, v mužích byl Petr Zvěřina osmý. I někteří další byli v popředí výsledků, v H35 vyhrál Petr Šabatka, na třetích místech skončili Iva Knapová (D45), Jana Juračková (D55) a Pepa Málek (H80).
  V sobotní druhé etapě (klasika) si velmi dobře vedly ženy, Iveta Šísková byla druhá, Martina Zvěřinová čtvrtá a Simna Cládková pátá. V mužích skončil Petr Zvěřina třetí. Třetí byla i Jana Juračková v D55.
 • NEW! Sedm juniorů a dorostenců (Anička Kopecká, Janča Peterová, Jonáš Fencl, Jan Rusin, Martin Roudný, Hubert Waněk a Ondra Pipek) je na téměř dvoutýdenním soustředění ve Švédsku, kde vedle tréninků ve švédských terénech pojedou i do Norska na doprovodné závody letošního MS (a budou fandit naší reprezentaci). V úterním norském Junior cupu (na mapě z kvalifikace krátké trati na MS) skončila v juniorkách Janča na 11. místě (28. Anička), v juniorech byl Martin 29. (35. Honza) a v dorostu obsadil Ondra 37. příčku, v M16 byl Bert 13. V páteční klasice (elitní kategorie měly hromadný start) skončili Martin a Jonáš v juniorech na 10. a 11. místě, v juniorkách skočila Janča na 19. místě a Anička byla 28., v M18 byl Ondra 49. a v M16 doběhl Bert 16. V sobotní klasice obsadily Anička a Janča 11. a 14. místo, Jonáš byl osmý a Martin 14., Ondra a Bert skončili na 19. místech.
 • NEW! Matěj Kamenický běží elitu na doprovodných závodech na MS v Norsku. V E1 byl sedmý, ve druhé etapě doběhl čtvrtý, ve třetí se mu už tak nedařilo - 22. místo, ve čtvrté etapě doběhl na 28. místě, v páté etapě byl 41., v šesté poslední etapě doběhl na 18. místě
 • NEW! Skončila prezentace OB na Sportovním parku Pardubice (třetí ročník této devítidenní přehlídky sportu v Pardubicích), která byla v parku Na špici od úterý do čtvrtka. Každý tento den od 9 do 18 hod. tam bylo připraveno tradiční o-bludiště, obrázkovou trať s razítky pro malé děti, ale i mapy Zámek a na Na špici s kontrolami, kde si zájemci mohli vyzkoušet orienťák. Dost velký zájem byl i o mapy areálů pevných kontrol Studánka a Bára. Vše zajišťoval tým pod vedením Renaty Čermákové. Celkem jsme ve stánku uvítali 4412 účastníků, byla to fuška.
 • NEW! Na aftermovie letního tábora Silva o-camp Budislav 2019 se můžete podívat zde.
 • Přes 20 pardubických závodníků běželo pětietapový závod Orienteering Adventure ve Špindlerově Mlýně. První etapou byl sprint po Špindlerově Mlýně, druhou krátká trať na mapě Krakonoš, další etapa byla klasika na mapě Hromovka, čtvrtou pěkná krátká trať na mapě Přední planina a závěrečná zkrácená klasika se běžela na mapě Divčí lávky. Výborně si vedli muži. Radek Nožka byl v etapách 3x na stupních vítězů a celkově obsadil druhé místo v H21A. V H21B vyhrál Štěpán Držka třetí etapu a překvapivě byl první i celkově. V ženách skončila v D21A Lenka Knapová šestá (vyhrála E4), Terka Nováková byla devátá. v D21B byla Markéta Držková desátá. V D45B skončila Jitka Demlová šestá a Dita Waňková desátá, v D55A doběhla Iva Knapová druhá (vyhrála čtvrtou etapu), v H55A skončil Mirek Novotný devátý a v H65 obsadil Honza Knap třetí příčku.
 • Skončil 32. ročník Silva o-campu Budislav 2019. Na táboře bylo 98 dětí. Vedle sportovní náplně proběhla i celotáborová hra s názvem "Vynález zkázy aneb zkáza vynálezu." Vše proběhlo naprosto bez problémů. O dění na táboře lze něco krátce zjistit na webu tábora.
 • Na ME lesníků v Jablonci nad Nisou vyhrál Honza Rusin sprint i krátkou trať.

SVĚT
 • EFOL - to je Mistrovství Evropy lesníků. Letos byla tato každoroční sportovní (a společenská) akce v Jablonci na Nisou. Startovat mohli vlastníci lesa, zaměstnanci lesních společností a jejich rodinní příslušníci. Vypsány byly kategorie od žactva po veterány, na startu bylo 350 závodníků, nejvíce jich bylo z Polska, ČR a Norska.
  Program začne ve středu sprintem v okolí stadiónu Střelnice. V mužích vyhrál Fin Jyri Uusitalo (5. Jiří Vištejn), v ženách byla nejlepší Alena Voborníková před Johankou Šimkovou (4. Jana Benešová, 5. Monika Wiesnerová). Z Čechů byli v dalších kategoriích vítězi David Kubeš (M12), Jan Rusin (H20), Tomáš Václavek (M60), Viktorie Smékalová (W16), Kateřina Blažková (W18) a Radka Tomášková (W40).
  Ve čtvrtek je krátká trať na Břízkách, v mužích byl opět nejrychlejší Jyri Uusitalo, Jiří Vištejn byl třetí, v ženách tentokrát vyhrála Johanka Šimková, na čtyřech dalších místech byly další Češky Jana Benešová, Alena Voborníková, Monika Wiesnerová a Lenka Hrobařová. Další vítězství pro české barvy vybojovali: Michal Nouza (M14), Jan Rusin (H20), Radek Pavlík (H50), Tomáš Václavek (M60), Veronika Blažková (W14), Karolína Smékalová (W16), Kateřina Blažková (W18) a Radka Tomášková (W40).
  V sobotu vše zakončily štafety opět na Břízkách. V mužích vyhráli Fini, naši byli pátí, v ženách vyhrálo české trio Wiesnerová, Voborníková a Šimková. Další vítězství vybojovaly české týmy M165, M195 a W20.
  Web akce je zde.
 • Za necelé dva roky bude v České republice (centrum Doksy) Mistrovství světa v orientačním běhu (lesní disciplíny). Nyní byl zveřejněn bulletin č. 1, v němž byly i aktualizovány embargované prostory. Podívejte se na webu šampionátu.

MISTROVSTVÍ SVĚTA v OB 2019 - NORSKO
 • Sobota 17. 8. 2019
  * Závěrečný závod štafet se opět běžel z arény Mørk, terén byl tedy stejný jako v předcházejících dvou finálových závodech jednotlivců. Ženy čekaly úseky o délce 4,8/4,8/5,1 km s převýšením 155 m a 12 kontrolami, muži měli úseky dlouhé 6,0/6,0 a 6,5 km (převýšení 195 m, 15 - 16 kontrol). V dějišti šampionátu byl od rána liják, i závod probíhal za stálého deště.
  * V mužích se v čele udržela velká skupina závodníků, na čele velmi aktivně pracoval po celou dobu Pavel Kubát. První na předávce byli první Australan McNulty a Fin Niemi, hned za nimi předávala česká štafeta. V 16 sekundách předávalo 13 týmů, z favoritů ztratilo minutu a půl Švýcarsko (Howald). Na druhém úseku se pole roztrhalo. do vedení se dostala dvojice NOR (Lundanes) a FIN (Kuukka), v závěru Nor Finovi o půl minuty utekl. Za nimi běžel se ztrátou minuty a půl Švéd (Svensk), těsně následován Milošem Nykodýmem (jako jediný běžel s čelovkou), Miloš bohužel udělal na 12. kontrole chybu a doběhli ho týmy FRA (Tranchand), SUI (Hubmann) a AUT (Ymsen), jejich ztráta byla těsně nad tři minuty. Na třetím úseku to bylo velmi zajímavé. Na vedoucí dvojici Kirmula (FIN) a Daehli (NOR) se dotáhl Bergman (SWE), FIN a NOR na šestce chybovali, Švéd získal rozhodující náskok, k dvojicí FIN a NOR se přiblížila další skupina FRA (Basset), SUI (D. Hubmann) a Vojta Král. Francouz se dotáhla na Fina, Nor opět ztratil. A jak to dopadlo v cíli? Švédsko (Johan Runesson, Emil Svensk, Gustav Bergman) mělo náskok minutu a půl před Finskem (Aleksi Niemi, Elias Kuukka, Miika Kirmula), které ve finiši porazilo Francii (Nicolas Rio, Frederic Tranchand, Lucas Basset), ta obhájila loňský bronz. A velkou stíhačku udělal Vojta Král, ale na medaili to nestačilo, za bronzem doběhl sedm sekund a o pět sekund porazil Norsko. Šesté skončilo Švýcarsko. Naši se proti loňsku zlepšili o jednu příčku.
  * V cíli - Pavel Kubát: "Jsem spokojený. Ze začátku mně kluci trošku utíkali, asi jsem byl trochu slabší, ale už před průběhem arénou jsem se chytl. Pak jsem běžel ve skupině a šlo mi to. Jsem velmi spokojený. Před startem jsem zvažoval, zda nepoběžím s čelovkou, ale přestalo pršet, viditelnost se zlepšila a tak jsem si ji nevzal." - Miloš Nykodým: "Bylo to moc hezký. Úvod jsem si pohlídal, šel jsem úplně božsky. Stále jsem se viděl se Švédem. Pak jsem nepochopil dohledávku a něco jsem ztratil, možná to byla minutka. Pak mě doběhla další skupina a už jsem doběhl s nimi. V lese na dálku byla dobrá viditelnost ale když jsem byl v hustníku, tak jsem čelovku využil, mám totiž pár dioptrií a za šera moc nevidím. S čelovkou to bylo perfektní." - Vojta Král: "Můj výkon vidím jako velmi povedený. Škoda první kontroly, kde jsem ztratil kontakt s Bassetem, který měl jinou farstu, na trati jsem ho párkrát viděl, přitom jsem několikrát utekl Hubmannovi. Je to náš životní štafetový výsledek!"
  * Z prvního úseku žen přiběhla první Švédka Strand, která se zbytku startovního pole odpoutala před půlkou tratě a běžela suverénně stále v čele. Za se ztrátou tři čtvrtě minuty doběhla dvojice Hauswirth (SUI) a Rudnaya (RUS), následovala dvojice Benjaminsen (NOR) a Klysner (DEN) a za nimi na 6. místě předávala se ztrátou 1:16 min. po celý úsek výborně běžící Vendula Horčičková, ještě další tři týmy měly odstup méně než dvě minuty a další už měly odstup podstatně větší. Na druhém úseku Alexandersson (SWE) dlouho vedla, ale Aebersold (SUI) ji postupně stahovala, až při postupu na 11. kontrolu ji předběhla a na předávce byla o 6 sekund dříve. Za nimi se v závěru seběhla další trojice, kde k naší radosti byla i Denisa Kosová, předávala pátá těsně za dvojicí Riabkina (RUS) a Olaussen (NOR), ztráta tohoto tria byla minutu a půl. Na posledním úseku běžely spolu finišmanky SWE (Ohlsson) a SUI (Jakob), do arény vběhla první Švýcarka, ale v závěru měla více sil Švédka a trio Lina Strand, Tove Alexandersson a Karolin Ohlsson získalo titul, druhé skončily obhájkyně titulu ze Švýcarska se ztrátou 4 sekund (Sabine Hauswirth, Simona Aebersold, Julia Jakob). Za touto dvojicí běžely tři týmy, z tria odpadla česká štafeta a o bronz bojovaly Rusky a Norky, o třetím místě Norska s minutovou ztrátou se rozhodlo až v závěru, stejně jako loni skončily třetí Rusky (Anastasia Rudnaya, Tatyana Riabkina, Natalia Gemperle). Tereza Janošíková v úvodu běžela se štafetami RUS a NOR, postupně začala ztrácet, pak ještě udělal dvouminutovou chybu, ale s přehledem doběhla pro páté místo (+4:42) před Finskem.
  * Řekly v cíli - Vendula Horčičková: "Běžela jsem poprvé první úsek, takže tam byla nějaká nervozita. Snažila jsem se to pohlídat, to jsem dělala hlavně v první části, kde jsem šla na čele té své farsty. Pak už to bylo méně farstované, tak jsem se snažila hlavně běžet a hlídat si kontroly. Povedlo se mi to, jsem spokojená." - Denisa Kosová: "Já jsem hned na začátku viděla Kamilu, říkala jsem si, že nesmím pustit, měly jsme jiné farsty, ale viděly jsme se. Na pětku šla výš, já jsem šla spodem, a tam mně utekla, protože já jsem to přeběhla, vzdálila se mi, takže jsem myslela, že už to je v pytli. Ale pádila jsem za ní co to šlo, ona dělala také drobné myšky, tak se mi ji podařilo doběhnout, což bylo super. Bez ní bych nešla takové tempo. V závěru jsme doběhly Rusku, takže tempo se zdvojnásobilo, už jsem začala tahat nohy, pak jsem se brutálně rozcápla z kopce, vypadla mi mapa a buzola a musela jsem se pro ně vracet, snažila jsem se, ale na finiši jsem u ž na ně neměla, ale říkala jsem si, že je to na dohled, že je to dobrý. Je to hodně fyzický, nepřišlo mi ta ani příliš orientačně náročný. Věřím Terce, že udržíme TOP6." - Tereza Janošíková: "Byla to pro mě velká výzva, věřila jsem si, že by to mohlo jít. Jsem ráda, že se mi to padřilo to ustát na to páté místo. V polovině trati při výběhu jsem byla v kontaktu s Norkou, ale měla jsem tam kolize, menší pády a vyhodila jsem si trochu kotník, pak jsem se snažila kousnout. Ale už to nešlo, tak jsem se soustředila na své farsty a na to, aby mě nedoběhly další štafety."
  * V sobotu před štafetami se běžel další závod pro veřejnost, opět elitní kategorie dorostu a juniorů běželi i naši nejlepší. V W18 byla Jana Pekařová třetí (8. Vejražková), v juniorkách doběhla Barbora Chalupská druhá a Eliška Sieglová pátá (7. Grycová, 11. Kopecká, 14. Peterová), v M18 byl Lukáš Richtr 14., v juniorech obsadil Vít Horčička páté místo, Jonáš Fencl byl osmý a Tomáš Křivda desátý (14. Roudný).
 • Pátek 16. 8. 2019
  * Páteční odpoledne patřilo finále závodu na krátké trati. Ve finále bylo na základě výsledků kvalifikace vždy 60 mužů a 60 žen, startovní interval byl dvouminutový. Běželo se opět u arény Mørk, terén byl stejný jako na klasice, byly použity části terénu blíže k aréně. V terénu byla dobrá průběžnost a proměnlivá viditelnost, terén byl zase plný vrstevnicových detailů. Ženy čekala trať dlouhá 5,5 km (225 m převýšení, 25 kontrol), muže pak 6,2 km (255 m, 23 k).
  * V mužích v úvodu vedl Švéd Emil Svensk, pak se do vedení dostal největší favorit Nor Olav Lundanes těsně následován Švédem Gustave Bergmanem. V závěru měl norský závodník měl více sil, navíc Švéd udělal drobnou chybu na předsběrce, a tak se z druhého titulu na tomto šampionátu radoval Olav Lundanes. Bergman na něj ztratil 11 sekund, bronz získal další Nor Magne Daehli, který měl na svého zlatého krajana ztrátu 29 sekund (4. Emil Svensk, SWE, 5. Lucas Basset, FRA, 6. Frederic Tranchand, FRA).
  * Naši závodnici běželi dobře, ale mezi úplnou špičku se v tomto závodě neprosadili. Vojtěch Král, vynechal 11. kontrolu a tak musel se vracet. Tato chyba mu ho odsunula z první desátky, nakonec skončil jako čtrnáctý se ztrátou 3:10 min. („Bohužel jsem asi ztratil chvíli koncentraci, mapoval jsem již další kontroly.“) Místo za ním skončil Miloš Nykodým (+3:35), 26. místo obsadil Pavel Kubát (+5:08).
  * Mistryní světa se těsně stala největší favoritka Tove Alexandersson (SWE), která jen těsně (o 5 sekund) porazila mladou Švýcarku Simonu Aebersold (ta ještě 3 kontroly před cílem vedla), bronz vybojovaly stejným časem obhájkyně titulu Natalia Gemperle (RUS) a Finka Venla Harju, které na vítězku ztratily 1:45 min., ptá byla Norka Anne Margrethe Hausken Nordberg a šestá Švýcarka Sabine Hauswirth. Skvěle zaběhla Denisa Kosová, která po vyrovnaném výkonu po celé trati doběhla osmá (+2:17), velmi pěkná je 15. příčka Lenky Mechlové (+4:55), Vendula Horčičková skončila na 30. místě se ztrátou necelých osmi minut.
  * Mistryní světa se těsně stala největší favoritka Tove Alexandersson (SWE), která jen těsně (o 5 sekund) porazila mladou Švýcarku Simonu Aebersold (ta ještě 3 kontroly před cílem vedla), bronz vybojovaly stejným časem obhájkyně titulu Natalia Gemperle (RUS) a Finka Venla Harju, které na vítězku ztratily 1:45 min., ptá byla Norka Anne Margrethe Hausken Nordberg a šestá Švýcarka Sabine Hauswirth. Skvěle zaběhla Denisa Kosová, která po vyrovnaném výkonu po celé trati doběhla osmá (+2:17), velmi pěkná je 15. příčka Lenky Mechlové (+4:55), Vendula Horčičková skončila na 30. místě se ztrátou necelých osmi minut.
  * V cíli - Denisa Kosová: "Závod byl docelá přísnej. První tři kontroly jednoduchý, letecký, ale pak se vběhlo do docela těžké pasáže, řikala jsem si, že to nesmím pokazit, ale že nemůžu jít zabržděně jako na klasice. Prostě jsem do toho vlítla. Jinak se mi to moc líbilo, chyby se určitě daly dělat, místy to bylo zrádný, takový zavřený. Místy to bylo dost běžecký, po loukách, ale střídaly to krásné pasáže, bylo to takové vyvážené. Pokazila jsem jednu kontroly, byla v takovým zeleným, za hrankou. Jsem spokojená, chybky byly, ale jsem spokojená." - Lenka Mechlová: "Zažívám ohromný pocit štěstí, spokojenosti a vděčnosti. Neuvěřitelné 15.místo na MS je pro mě velkým úspěchem a věřím, že i velkou motivací do budoucna."
  * Norský Junior cup pokračoval v aréně Mørk klasickou tratí s hromadným startem i za účasti našich nejlepších juniorů a dorostenců. V juniorech obsadil Tomáš Křivda šesté místo (9. Horčička, 10. Roudný, 11. Fencl), v juniorkách byla Eliška Sieglová desátá, v M18 se nikdo nevešel do první desítky, šestice Richtr, Gottstein, Rucker, Janovský, Link a Nechanický skončila na 11. - 16. místě, ve W18 výborně zaběhla Adéla Vandasová, která skončila druhá, Jana Pekařová přidala čtvrté místo (11. Vejražková, Chrástová)..
  * Předsednictvo IOF přidělilo další MS v lesních disciplínách. V roce 2021 je MS v České republice (Doksy), v roce 2023 bude MS ve Švýcarsku (v polovině července ve Flims Laax Falera v regionu Graubünden) a v roce 2025 ve Finsku (také v půlce července v Kuopiu).
  * Dopoledne se v dějišti MS sešla prezidentská konference. Zástupci členských zemí IOF byli seznámeni s připravovanými závěry IOF, tak aby byl jejich projednání na kongresu IOF bylo příští rok bez problémů... Souběžně dokončily svá jednání komise rozvoje OB a IT komise.
 • Čtvrtek 15. 8. 2019
  * Volný den patří i závodu IOF a novinářů. Letos byli naši zástupci dost úspěšní. Na nejdelší trati vyhrál Matěj Burda, který o 4 sekundy porazil Dana Wolfa. Na prostřední trati skončila Šárka Sokolářová druhá.A na nejkratší trati skončil Petr Kubásek třetí (tam vyhrál prezident IOF Leho Haldna).
  * Velmi náročný den čekal "bafíky". Skoro celý den jednalo předsednictvo IOF (za účasti Dušana Vystavěla), celý den jednala i komise rozvoje OB (předsedkyní je Lenka Klimplová, členem Jaroslav Kačmarčík), na své včerejší jednání navázala mapová komise, která také jednala celý den (členem je Luděk Krtička), odpoledne se sešla IT komise, večer na její jednání navázal Open meeting IT, večer jednala i SkiO komise.
  * Na šampionátu je volný závodní den. Ještě se bude diskutovat o klasice, jaký to byl závod (více kontinentální, než se čekalo), budou se vyhodnocovat postupy a hodnotit výsledky. Hodnocení bude pro českou reprezentaci příznivé, tak dobré výsledky na klasice na MS ve Skandinávii ještě nebyly.
 • Středa 14. 8. 2019
  * Švédka Tove Alexandersson získala po čtvrté za sebou titul mistryně světa na klasice a to naprosto suverénně. Vedla si skvěle po celou trať a soupeřkám nedala vůbec žádnou šanci. Své krajance Lině Strand na druhém místě nadělila přes 6 minut, třetí mladá Švýcarka Simona Aebersold ztratila skoro sedm minut (4. Marika Teini, FIN, 5. Sabine Hauswirth, SUI, 6. Venla Harju, FIN a Karolin Ohlsson, SWE). Také ženy byly podstatně rychlejší než čekali pořadatelé, vítězka běžela 69 minut, předpoklad byl 80 minut.
  * Naše ženy zaběhly výborně. Vendula Horčičková ztratila na fenomenální Švédku dvanáct a půl minuty a obsadila velmi pěkné 12. místo, Denisa Kosová byla o 40 sekund pomalejší a to znamenalo 16. příčku. Ve své premiéře ve finále na MS nezklamala ani Lenka Mechlová, která doběhla na 29. místě.
  * Ohlasy v cíli: Vendula Horčičková - "Závod byl více běžecký než jsme čekali, bylo tady hodně pasáží po loukách, i ten les byl tvrdší, něco jako Vysočina, ne to, co jsme tady zatím běhali. Ale byly tam pasáže na vršcích, kde hodně tahalo za nohy borůvčí. Na začátku jsem zvolila velkou obíhačku, nevím, zda to bylo nejvýhodnější, jinak tam volby moc nebyly, čekala jsem to zajímavější. Můj výsledek v tomto severském longu je skvělý." - Denisa Kosová: "Když jsem se tady dívaly z karantény, přespolák přes golfové hřiště, tak mě to dost vyděsilo, já se těšila spíš do terénu, ale ten začátek trati byl hezký, nebyla to úplně taková severská klasika, možná prvních pár kontrol, pak to začalo být více běžecké. Ve výsledku mě překvapilo, že se to chodilo poměrně rychle. Šla jsem to skoro bez chyby, pár sekund váhání, na konci jsem udělala takový myšky, ale to bylo vyloženě z únavy, žádná větší chyba tam nebyla." - Lenka Mechlová: "Nejhorší to nebylo, ale představovala jsem si, že to bude o trošku lepší. Udělala jsem chybu hned na začátku, to se se mnou vezlo po celý závod, snažila jsem se na to nemyslet, ale v tý hlavě to trošku bylo. Bylo to hezký, místama se dalo běžet pěkně, místama byla podložka dost ztěžká, byla to také pestré, užila jsem si to, střídaly se tam dlouhé a krátké úseky, bylo to zajímavé."
  * Olav Lundanes (NOR) obhájil mistrovské tituly na klasice MS z let 2016 - 2018 a po skvělém výkonu získal zlato. Celou světovou špičku šokoval norský junior Kasper Fosser (letos 3x zlato na MSJ), který vybojoval stříbro. Fosser startoval v polovině startovního pole a šel do suverénního vedení. Světová špička startující v závěru, se snažila jeho první místo v mezičasech vymazat, ale podařilo se to až po polovině trati jedinému - norskému fenoménovi klasik Lundanesovi. Ten opět ukázal, že se na světový šampionát dokáže skvěle připravit a po výborném výkonu si doběhl pro zlato (jeho čas 90 minut byl o 10 minut kratší než čekali pořadatelé), Fossera porazil nakonec o 99 sekund. Třetí nakonec skončil mnohonásobný medailista z MS Švýcar Daniel Hubmann, který jen o tři sekundy porazil svého krajana Matthiase Kyburze, pátý byl Ruslan Glibov (UKR) a šestý Nor Magne Daehli.
  * Skvěle zaběhl Vojtěch Král. Po celou trať se pohyboval v první desítce, nasazené tempo vydržel až do konce a v cíli se radoval z konečného 7. místa (jeho nejlepší výsledky na klasice na MS). Ztráta na vítězného Nora byla 5:54 min. Další dva naši skončili na počátku třetí desítky - 23. Pavel Kubát (+13:32), 25. Marek Minář (+15:54).
  * Vojta Král v cíli: "Šel jsem po celou dobu úplně sám, dodržel jsem taktiku, kterou jsem si zvolil před závodem - šetřit se po cestách, volil postupy tak, aby mi to bylo příjemné, nervat se zbytečně do terénu. Nějaká zaváhání tam byla, možná minutku dvě, bych tam napočítal, ale měl jsem to celou dobu pod kontrolou. Myslel jsem, že trať bude více v terénu, že se to bude bouchat rovně, na rozdíl od přechozích závodů, kde se běhalo na buzolu rovně, tak tady ty volby byly, člověk si po cestách mohl strašně pomoct. Nám jako kontinentálním běžcům to určitě sedělo. Jsem velmi spokojen se svým výkonem i umístěním. Určitě to dnes oslavíme."
  * Pavel Kubát: "Bylo to náročné. Já se do toho nemohl dostat tempově, také mě srazilo pár chybiček v dohledávkách, hned třeba na jedničce. Chyběla mi taková ta plynulost nutná pro klasiku, pocitově jsem se hrozně trápil, ani mně tam nikdo nepomohl, protože jsem nikoho na trati nepotkal a odpracoval jsem si to pěkně celý sám. Proti očekávání se dost využívaly postupy po krajích pole, dost dlouho jsem běžel i po asfaltu, na to že jsme v Norsku, tak se dost běhalo po cestách. Jinak to bylo hezké, byly tam pěkné pasáže. Chtěl jsem to jít o trochu líp, nejsem po doběhu úplně spokojený."
  * Marek Minář: "Dnes se mi běželo dobře, za mě dobrý závod, nějaké chybičky tam určitě byly, ale to k tomu patří, ale já jsem spokojený. Trať byla trošku běžečtější než jsme čekali, začátek nebyl ani hodně skandinávský, spíše kontinentální, až druhá část byla to pravý Norsko."
  * Královská disciplína - klasická trať. Běžela se v aréně Mørk, kde byl připraven dosud nezmapovaný velký lesní komplex. Šlo o zvlněný terén formovaný ledovcem plný vrstevnicových detailů. Na východě spíše plošší, v západní části více kopcovitý s maximálním převýšením 60 metrů. Na vrcholcích se rozprostíral borovicový les s dobrou průběžností i viditelností, v nižších partiích viditelnost zhoršovaly smrkové porosty. Místy byly prořezávky. V terénu bylo i dost komunikací.
  * Muže čekalo 16,6 km/530 m/26 k, ženy pak 11,7 m/300 m/21 k).
  * Tereza Janošíková se připravuje na případný start ve štafetách a tak si zaběhla veřejný závod doprovodných závodů. Celkem se jí dařilo, v elitě skončila druhá.
  * Rozhovor s šéftrenérem Janem Šedivým před startem klasiky najdete na webu reprezentace.
 • Úterý 13. 8. 2019
  * Po skončení kvalifikace krátké trati se ve stejném prostoru běžel norský Junior cup (W18, W20, M18 a M20) za účasti i českých závodníků. V juniorkách skončila Tereza Janošíková na druhém místě (11. Peterová, 14. Chaloupská), v juniorech byl Tomáš Křivda také druhý, v dorostenkách Kateřina Blažková a Róza Vejražková doběhly na 9. a 10. místě a v dorostencích skončil Jan Gajda pátý (14. Švadlena).
  * Jednotlivé kvalifikace vyhráli Anne Margrethe Hausken Nordberg (NOR), Kamilla Olaussen (NOR) a Cecilie Friberg Klysner (DEN), resp. Olav Lundanes (NOR), Lucas Basset (FRA) a Matthias Kyburz (SUI).
  * Všech šest českých reprezentantů si s přehledem vybojovalo postup do finále. Nejlépe si vedl Vojtěch Král, který ve třetím rozběhu mužů obsadil 5. místo se ztrátou 66 sekund na vítěze, v rozběhu 1 skončil Pavel Kubát desátý (+3:29), ve druhém rozběhu obsadil Miloš Nykodým 11. příčku (+3:53). V ženách skončila v prvním rozběhu Denisa Kosová šestá (+ 3:05), Vendula Horčičková (2.) byla sedmá (+1:25) a Lenka Mechlová při své premiéře na MS doběhla ve 3. rozběhu devátá (+3:40).
  * Úterý patřilo na MS kvalifikaci krátké trati. Byly tři kvalifikační skupiny žen a tři mužů, do pátečního finále postoupilo z každé skupiny 15 nejlepších (+ do počtu šedesát nejlepší ze zemí, které nemají ve finále zastoupení). Běželo se v aréně Knatterudfjellet, v okolí byl terén s relativně strmými kopci, řadou terénních detailů, ledovcovým reliéfem, s kopci ve směru sever-jih, dobrou viditelností a průběžností na vršcích, zatímco v údolí byl hustší porost se smrkovou a smíšenou vegetací. Muže čekalo 4,2 km s převýšením 190 m a 14 kontrolami, ženy měly parametry tratě 3,9 km/160 m/13 k.
 • Pondělí 12. 8. 2019
  * V podvečer byla MS slavnostně zahájeno, zahájení bude předcházet kulturní program. Vlastní zahájení bylo velmi krátké, pouze 30 min. Českou vlajku nesl Vojtěch Král (komentátor nás představil jako jeden z největších o-národů), bylo prezentováno všech 48 zúčastněných zemí, 3 krátké proslovy (starosta, asistentka ministra kultury a sportu, předseda IOF Leho Haldna).
  * Miloš Nykodým nastoupí do úterní kvalifikace na krátké trati. To je výsledek kontrolního tréninku v norském terénu, palec drží!
  * Adéla Indráková pro nemoc v dějišti MS chybí. Na startu individuálních závodů ji nahradí Lenka Mechlová.
  * Na soupisku jako pátí (záloha) byli dopsáni juniorští závodníci Tomáš Křivda a Tereza Janošíková.
  * Druhým dnem pokračovala schůze FootO komise, jejím členem je i Adam Chromý.
 • Základní informace:
  * 36. světový šampionát v orientačním běhu proběhne v Norsku. Nejlepší o-běžci zamíří do Norska bojovat o světové tituly po čtvrté (1978 - Kongsberg, 1997 - Grimstad, 2010 - Trondheim).
  * Centrem mistrovství je Sarpsborg, město v JV části Norska, blízko hranic se Švédskem.
  * Běží se jen lesní disciplíny, bojovat se bude o medaile na klasické a krátké trati a ve štafetách. Program je tedy stejný jako v letech 1991 (Mariánské Lázně) - 1999 (Inverness). Sprintové disciplíny budou až na MS v roce 2020 v Dánsku.
  * Na startu budou závodníci z 48 zemí (to není rekord) z 5 kontinentů, celkem je na soupiskách 299 závodníků - 166 mužů a 133 žen.
  * Česká republika nominovala na obě individuální disciplíny stejná tria Vendula Horčičková, Adéla Indráková, Denisa Kosová, resp. Vojtěch Král, Pavel Kubát a Miloš Nykodým, stejné trojice by měly běžet i štafety. V dějišti šampionátu jsou i náhradníci Lenka Mechlová a Marek Minář. A zvláště Marek bude v pohotovosti, protože Miloš Nykodým si před dvěma týdny na O-ringenu ve Švédsku (2. etapa) zlomil při seběhu z kopce palec na noze. Miloš tvrdí, že noha se lepší a chce MS běžet: „Aktuálně jsem schopný v brněnském lese odzávodit i klasiku. Jak to půjde v Norsku, zjistíme na nedělním tréninku.” Českou výpravu vede šéftrenér reprezentace Jan Šedivý.
  * Program šampionátu: Slavnostní zahájením je v pondělí na náměstí v Sarpsborgu. V úterý je kvalifikace krátké tratě, ve středu se bude bojovat o medaile na klasické trati (to bude časově velmi dlouhý závod), po dni volna ve čtvrtek je v pátek krátká trať a v sobotu až v podvečer jsou závěrečné štafety.
  * Kvalifikace krátké tratě se běží v okolí arény Knatterudfjellet, zbývající tři závody se běží v okolí jedné arény - severně od Sarpsborgu u osady Mørk.
  * Terén: Pro finálové závody je připraven dosud nezmapovaný velký lesní komplex v okolí Mørku. Jde o zvlněný terén formovaný ledovcem plný vrstevnicových detailů. Na východě spíše plošší, v západní části více kopcovitý s maximálním převýšením 60 metrů. Na vrcholcích se rozprostírá borovicový les s dobrou průběžností i viditelností, v nižších partiích viditelnost zhoršují smrkové porosty. Místy jsou prořezávky.
  * Každá země může postavit maximálně vždy 3 muže a 3 ženy (navíc může startovat i úřadující světový šampion) a jednu štafetu. To je maximum, kvóty IOF ale určují počet závodníků dané země, které mohou běžet. Česká reprezentace patří díky výsledkům na předchozích MS k těm zemím, které mohou postavit maximální počer závodníků (tedy 3 + 3).
  * Všechny závody mistrovství bude snímat televize, časy závodů jsou přizpůsobeny co nejlepším TV časům, takže třeba štafety se běží skoro až večer. Přenosy budou přímo vysílat televizní stanice NRK (Norsko), YLE (Finsko), SVT (Švédsko), ERR (Estonsko), TV2 (Dánsko).
  * Všechny televizní přenosy zajišťuje pro pořadatele zkušený tým pod vedením českého režiséra a producenta Karla Jonáka.
  * TV přenosy lze vidět i na Internetu - přístup si za 10 EUR můžete zakoupit na webu IOF.
  * Česká televize letos nebude vysílat žádný závod přímým přenosem, ale tradičně bude natáčet z MS dokument (a také přinášet denní zpravodajství do zpravodajských pořadů České televize). Vše bude zajišťovat Petr Kubásek.
  * V roce 2018 vyhráli na MS v Lotyšsku jednotlivé disciplíny - krátká trať Natalia Gemperle (RUS) a Eskil Kinneberg (NOR), klasická trať Tove Alexandersson (SWE) a Olav Lundanes (NOR) - oba obhájili tituly z let 2016 a 2017, štafety - ženy Švýcarska a muži Norska.
  * Česká reprezentace loni na medaile nedosáhla, poslední česká medaile na MS se datuje rokem 2012 (zlato ze závodů štafet mužů).
  * Kdo patří k favoritům? Určitě domácí závodníci, především v kategoii mužů, kteří na loňském MS získali titul ve všech lesních závodů a letos na domácí půdě na tom budou chtít určitě navázat, favoritem je určitě především Olav Lundanes, který se umí na MS výborně připavit. Jejich největšími soupeři by měli Švédi, zvláště ve velmi dobré formě běhající Gustav Bergman, který vede Světový pohár mezi muži (v průběžném pořadí je druhý Francouz Frederic Tranchand a třetí Nor Magne Daehli), tradičně silní jsou Švýcaři, překvapit může třeba vítěz letošního O-ringenu Ruslan Glebov či někdo z Britů. V ženách je jasnou favoritkou Švédka Tove Alexandersson, která zatím své soupeřky jasně deklasuje a vede Světový pohár. Na dalších místech ve SP jsou Marika Teini (FIN) a Natalia Gemperle (RUS), favoritky nutno hledat i mezi dalšími Švédkami, Norkami, překvapit může i někdo další. * Do širšího okruhu favoritů pak patří i naši - mezi okruh možných aspirantů lze zařadit především Vojtěch Krále, který je v průběžném pořadí Světového poháru na průběžné 8. příčce. A velmi dobře běhá v poslední době česká štafeta mužů. V náročném severském terénu bude úspěchem každé umístění v TOP 10 v individuálním závodě.
  * V průběhu MS se dost schůzuje, jedná předsednictvo IOF (členem je Dušan Vystavěl), sejde se prezidentská konference, schůzuje i většina komisí IOF. Na jednáních najdeme tedy i dost českých funkcionářů zapojených do struktur IOF.
  * Na místě budou i zástupci organizačního výboru Mistrovství světa v orientačním běhu 2021, které pořádá Česká republika.
  * Tradičně souběžně s MS probíhají i závody pro veřejnost. V šesti etapách startuje proměnlivý počet závodníků - nejvíce jejich v poslední etapě, kde počet přihlášených překročí 2000. Mezi účastníky je i celá řada českých závodníků, tři etapy absolvují i nejlepší čeští dorostenci a junioři, kteří jsou na soustředění v nedalekém švédském Strömstadu.
  * Weby, kde lze šampionát sledovat:
  - Web šampionátu
  - Live centrum IOF
  - IOF Eventor