ČSOS Hodnocení kvality závodů soutěží sekce OB
Nepřihlášen | pomoc
Login:
Heslo:

Úvod

Pravidla hodnocení

Závody 2018:
ČPŠ 24. 3. PHK
MČR NOB 14. 4. STH
ČP SP 15. 4. SJC
ŽBM KLT 21. 4. LCE
ČPŠ 22. 4. LCE
ŽA KT 5. 5. PGP
ŽBČ-V KLT 5. 5. PHK
ŽBM KLT 5. 5. OOL
ŽA KLT 6. 5. PGP
ŽBČ-V KT 6. 5. PHK
ŽBM KT 6. 5. OOL
MČR SP 19. 5. VTA
ČP KT 20. 5. VTA
ČPŠ 26. 5. LPM
ČP SP 26. 5. VPM
ČPŠ 27. 5. LPM
ČP KT 9. 6. ASU
ŽBČ-Z KLT 9. 6. KRL
ŽBČ-V KLT 9. 6. SJH
ČP KLT 10. 6. ASU
ŽBČ-Z KT 10. 6. KRL
ŽBČ-V KT 10. 6. SJH
MČR KT 23.-24.6. TBM
ČP KT 8. 9. BOR
ŽBČ-V KLT 8. 9. SJI+RUZ
ŽBM KLT 8. 9. AOP
ČP KLT 9. 9. BOR
ŽBČ-V KT 9. 9. SJI+RUZ
ŽBM KT 9. 9. AOP
MČR KLT 15.-16.9. JPV+KON
MČR SPŠT 28. 9. TZL
ČPŠ 29. 9. TZL
ČPŠ 30. 9. TZL
MČR ŠT 13. 10. EKP+PVD
MČR KLB 14. 10. EKP+PVD

Přehled známek

Návod pro hodnotitele (pdf)

Diskuze

Hodnocení 2017
Hodnocení 2016
Hodnocení 2015
Hodnocení 2014
Hodnocení 2013
Hodnocení 2012
Hodnocení 2011
Hodnocení 2010
Hodnocení 2009


Mistrovství a Veteraniáda ČR v nočním OB

Datum: 14. 4. 2018
Centrum: Horní Brusnice
Pořadatel: STH
Stránky závodu: http://skstudenec.cz/index.php/category/oos/nob2018/
Stránka v ORISu: odkaz
Kreslení postupů: odkaz
Další informace: Trať: Noční
Mapa: 1:10000, e=5 m, stav jaro 2018, mapovali: L. Hrubý, R. Horký, M. Vik

Hodnocení závodu už bylo uzavřeno.

 
Celková vážená známka: 2.45
Závod hodnotilo: 10 lidí

ATERÉN (váha 0,10)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>Česká klasika - terén bez záludností a se spoustou komunikací, pro noční celkem vhodný, nic extra náročného, nechávám 2.  (2 - Koč Z., MKP)
=>Vhodný pro tento typ závodů  (2 - Novotný D., TJN)
=>Terén byl plně odpovídající. Především vzhledem k výškovému profilu sice neumožňoval zásadní volby postupu, ale to není při vhodné stavbě tratí na nočním závodě nutně na škodu  (2 - Zelinka J., MBM)
=>---  (2 - Fiala J., BBM)
=>---  (0 - Klimpl P., LPU)
=>Terén byl na MČR v NOB dostatečný (nebyl ale plně využit).  (2 - Chromý A., TBM)

BDODRŽENÍ DOKUMENTŮ A PRAVIDEL (váha 0,15)
Průměrná známka:3.00
Poznámky:
=>Nedodržené směrné časy v D21, v pokynech uvedeno, že se závodí podle prováděcích předpisů 2017  (3 - Fiala J., BBM)
=>---  (0 - Klimpl P., LPU)

CHODNOCENÍ STAVBY TRATÍ, MAPY, SHROMAŽDIŠTĚ A ORGANIZACE ZÁVODU
Stavba tratí: (váha 0,15)
Průměrná známka:2.67
Poznámky:
=>Podceněné délky pro veterány, u většíny vítězné časy hluboko pod směrnými, u některých dosahovaly spíš middlových hodnost (D35, D50, H45, H60, H65). Někde to až moc "táhlo" na cestovky (ale to asi v takovém terénu ani jinak nejde). Na mojí nevětvené trati nebyla uzlovka, ale z dřívější zkušenosti vím, že při NOB je na uzlovce tak živo a tolik světla, že neexistuje problém s její dohledávkou. Bylo by pro kvalitu větvených tratí lepší na konci každé větve (i té od startu) dát kontrolu poblíž uzlovky a teprve pak na uzlovku (ta pak může být i na rozcestí, a třeba s občerstvením). Celkově spíš 2-, nechávám 2, protože stavitel dobře využil prostor i časově - veteráni na kratších tratích se pohybovali v prostoru blíž startu a cíle v době, kdy delší mladší kategorie postupně zaplňovaly okrajové části prostoru, takže se prostor nepřehušťoval světelným znečištěním - já jsem měl pocit že jsem v lese sám a že jdu opravdu noční závod.  (2 - Koč Z., MKP)
=>Tratě byli samy o sobě postaveny dobře. Jenom délky mezi jednotlivými sousedními kategoriemi byli zvoleny dost rozdílně (např. H16 - 5,5km 100m převýšení, směrný čas 40 minut, H18 - 9,7km 235m převýšení, směený čas 50 minut)  (2 - Novotný D., TJN)
=>- tratě alespoň hlavní mužské kategorie byly v některých pasážích až nedůstojné. Například postupy 6-7 a 7-8 na H21L, některé kontroly na triviálních objektech nebo výrazně z náběhové strany (3,6,7,8 na H21L). Z ostatních kategorií namátkou D20 postupy S-1 a 1-2 nebo H18 postup 4-5. Situaci ovšem částečně zachránilo nepoužití reflexů na kontrolách. Dost často se také vyskytovaly protiběhy, což je na nočních zvláště nepříjemné.
- některé tratě měly jednu z variant postupu po cestě na start. Jednalo se obecně o náběh na kontroly severozápadně od cíle. To by se stávat nemělo.
- délka tratí už z parametrů zjevně přehnaná, což se ve většině kategorií potvrdilo.  (3 - Zelinka J., MBM)
=>Delší tratě nepříliš povedené, některé kontroly i díky absenci reflexů hodně o náhodě (významně ovlivnilo, zda na kontrole bylo vidět razit jiného závodníka), kdyby alespoň lampiony byly čistě vyprané ...  (3 - Fiala J., BBM)
=>---  (0 - Klimpl P., LPU)
=>Velmi rozdílná kvalita tratí. V některých případech pěkné tratě (např. H16), v některých případech naprosto neakceptovatelné (např. D20, H21). Terén nabízel mnohem více. Například H21 neměla jedinou kontrolu v hustníku a přitom terén nabízel těžké hustníkové (a přitom ne na náhodu) pasáže, kde by bylo potřeba přibrzdit. Kontrola v dospělé kategorii na MČR roh oplocenky u cesty či ohyb cesty, nebo cesta pod čarou na postupu - to je opravdu výsměch.  (4 - Chromý A., TBM)

Mapa: (váha 0,20)
Průměrná známka:2.50
Poznámky:
=>- V technickém zpracování mapy jsem nenašel žádné zásadní chyby. Čitelnost i soulad s mapovým klíčem byl bez problémů. Tisk map i tratí rovněž.
- Přesnost mapy ale byla místy horší. Často chyběly cesty (možná nově vyjeté) a obecně klasifikace cest a porostů nebyla úplně nejjasnější. Místy podle mě neseděly výšky. Místy také byly mapovány přehnaně malé respektive nevýrazné objekty.
- konkrétně
a) nová cesta u kontroly 5 na H21L, následně neseděly výšky. Více závodníků to házelo moc dolů
b) severovýchodně od kontroly 1 na D21 je v mapě pruh paseky, v terénu tudy vedla cesta, která šla snadno zaměnit za cestu, která je v mapě o kus západněji.
c) hustník u kontroly 8 na H21L se jevil v noci spíše jako světlina s podrostem, naopak světlina na postupu 10-11 H21L naopak jako dvojkový hustník
d) meliorační rýha, na níž byla umístěna kontrola 15 na H21L byla velmi nezřetelná a neměla podle mě být v mapě
e) pěšinu u kontroly 15 na D21 jsem ztratil, když jsem šel pěšky!!! poté, co jsem závod zabalil
f) po hranici porostů (navíc mezi čistým lesem a jedničkovým hustníkem) u kontroly 26 na H21L nebylo v noci ani památky. Opět jsem tam byl pěšky a po zabalení závodu.
- Nechci říct, že mapa byla úplně špatná, ale do perfektní mapy, na kterou se dá v noci plně spolehnout jí přece jen něco chybělo.  (3 - Zelinka J., MBM)
=>Bez připomínek  (2 - Chromý A., TBM)

Mapa (Hodnotitelé): (váha 0,00)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>Vrstevnice z minulé mapy bez úprav, přemapované jen porosty, ty se mi ale místy nezdály - např. ke kontrole 37 (strom ve střednězeleném) jsem se dostal aniž jsem se musel čímkoli prodírat, zato na odběhu stejnou barvou jsem se zapletl do takového trní, že jsem se z toho nemohl dostat, a naopak jedním tmavozeleným hustníkem jsem prošel bez problémů(podobné komentáře jsem slyšel i od jiných závodníků).  (3 - Koč Z., MKP)
=>---  (2 - Novotný D., TJN)
=>Hodnotím jinde  (0 - Zelinka J., MBM)
=>Mapa subjektivně nebyla špatná natolik, abych snížil známku, ale dobrou bych ji nenazval.  (2 - Fiala J., BBM)
=>---  (0 - Klimpl P., LPU)
=>Bez připomínek  (2 - Chromý A., TBM)

Shromaždiště: (váha 0,10)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>Prostorné, s dobře fungující hospodou, parkoviště v blízkosti.  (1 - Koč Z., MKP)
=>Vše co noční závod potřebuje.  (2 - Novotný D., TJN)
=>- shromaždiště tradičně na MČR NOB malé, osobně mi ale nic nechybělo. Snad jen mobilní záchody byly poněkud ukryté
- Panel s pokyny, startovkami a piktogramy mohl být od pořadatelů osvětlen  (2 - Zelinka J., MBM)
=>Stísněné, zřejmě se přihlásilo příliš mnoho závodníků.  (2 - Fiala J., BBM)
=>---  (0 - Klimpl P., LPU)
=>Pokud by šlo o závod oblastního žebříčku, hodnotil bych bez připomínek. Toto ale bylo MČR! Doběh do arény a komentátor je podle mne minimální standard pro každé MČR, a to i v nočním.  (3 - Chromý A., TBM)

Organizace závodu: (váha 0,10)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>+ Brzké vyhlášení veteránských kategorií hned po závodu
- Krátký startovní interval u nejstarších veteránských kategorií. SŘ říká minimálně 3 minuty, nikoli právě 3 minuty. To se pak taky sejde někdy celá kategorie brzy po startu, do cíle dorazí najednou, a je po závodění. Letos to postihlo H80, při minulých nočních MČR i jiné kategorie. U mapy jsem byl přísnější, zde nechám 2, prosím ale toto cestou příští pořadatedle nočního MČR aby ty startovní intervaly udělali co největší.  (2 - Koč Z., MKP)
=>Bez problémů.  (2 - Novotný D., TJN)
=>- Na shromaždišti nevisely v době mého příjezdu startovky ale pouze piktogramy, což při rozdělení do podkategorií L a S docela vadilo. Musel jsem na to pořadatele upozorňovat.
- Akce významu MČR by si také možná zasloužila samostatný web a ne jen záložku na webu SK Studenec, kde jsou stále viditelné odkazy i na fotbal nebo atletiku
- pro dříve startující, kteří brzo odjeli na ubytování, bylo poněkud nepřátelské vydávání map. Na MČR NOB spojeném s dalším závodem by měla být možnost mapy vyzvednout ráno na ubytování nebo na shromaždišti sprintu.  (2 - Zelinka J., MBM)
=>Velmi slabá webová prezentace, absence GPS ... na mistrovský závod mám vyšší nároky.  (2 - Fiala J., BBM)
=>---  (0 - Klimpl P., LPU)
=>Pokud by šlo o závod oblastního žebříčku, hodnotil bych bez připomínek. Toto ale bylo MČR! Na jiných MČR máme velkoplošnou obrazovku, televizní přenos, velkou arénu, komentátora, online výsledky, GPS tracking, doběh do arény. Na nočním nemusí být samozřejmě všechno, ale tady nebylo nic. Navíc velmi laxní vyvěšování výsledků. Úroveň WWW stránek téměř nulová. Výsledky motýlkových kategorií nesloučené (a bez rankingových bodů). GPS tracking, online výsledky, včasné vyvěšování výsledků a komentátor musí být na každém MČR jako nutný minimální standard!  (4 - Chromý A., TBM)

DHODNOCENÍ Z ŘAD ORIENŤÁCKÉHO LIDU
V lese: (váha 0,10)
Průměrná známka:2.50
Poznámky:
=>Ty tratě asi mohly být lepší - běhalo se dost po cestách, ale mapa dobrá a les pěkný.  (3 - Navrátil Š., PGP)
=>+ zajímavé volby u řady postupů
- některé postupy neodpovídaly náročnosti příslušných kategorií (např. 7-8 u H21L, nezajímavý postup po cestě, bez volby)  (2 - Valeš J., LPM)
=>+ Trasy H35, H18 a D18, co jsem viděl, byly postaveny velmi vhodně na noční závod (časté změny tempa, volby postupů, kontroly orientačně nenáročné, bez ostrých úhlů)
+ Prostor byl dobře využit, žádné zbytečné kličkování.
- Kontrola 119 byla hned u trojúhelníkové oplocenky, která měla 2 strany ze 3 zbořené, což ztěžovalo nalezení (navíc hodně lidí vběhlo "dovnitř" a pak se divilo, že na druhé straně je plot), na tento fakt by bylo vhodné závodníky na startu upozornit. (Něco jiného je to u denního závodu, kdy člověk lépe vidí do dálky, tam by to tak nevadilo.)
- Směrné časy u H18 a H35 na horní hranici tolerance, D21 dokonce za ní = zbytečně dlouhé, spíš "klasikové" vzdálenosti.
- Umístění občerstovaček - bylo to (aspoň na těchto 3 trasách) umístění typu "buď zůstaň živnivý, nebo si zbytečně zaběhni". Na H35 byl logický postup přes občerstovačku jen 1-2, což ale po 5 minutách v lese z cca 80-90 je neúčelné.  (2 - Šmahel L., OPI)
=>- příliš jednoduchá stavba tratí náročností neodpovídající statutu MČR  (3 - Hovorka L., LPU)

Mimo les: (váha 0,10)
Průměrná známka:2.50
Poznámky:
=>Asi vše ok.  (2 - Navrátil Š., PGP)
=>- vyhlášení hlavních mistrovských kategorií až na závěr vyhlášení v neděli, kdy už tam bylo poloprázdno...  (2 - Valeš J., LPM)
=>Přišlo mi, že je to spíš jak nějaký oblasťák. Vím, že noční MČR není nejspíš moc vnímáno jako "plnohodnotné", ale pravidla ho staví na úroveň ostatních mistrovských závodů a bylo by vhodné, aby to tomu i odpovídalo.
Zveřejnění rozpisu k závodu bylo později než u mnohých oblasťáků.
Přece jen u takhle velkého závodu by se hodilo na shromaždišti nějaké občerstvení.
Trochu zmatek při vyhlašování, které navíc bylo až přehnaně komorní. Chápu, že v noci nejde ve vesnici hlásit "na plné pecky", ale když už se začalo dříve oproti pokynům a na přeskáčku (tedy kategorie, co už doběhly, nejdřív), mělo na to být nějak jasně upozorněno, protože hodně lidí se pak divilo, která kategorie se zrovna vyhlašuje.  (3 - Šmahel L., OPI)
=>- výsledky v místě závodu vlastně jako by nebyly, přitom jak jednoduché je dát online?  (3 - Hovorka L., LPU)

Diskuze k závodu je pro přihlášené hodnotitele.

nahoru
Hodnocení kvality závodů soutěží sekce OB
azitka@seznam.cz