ČSOS Hodnocení kvality závodů soutěží sekce OB
Nepřihlášen | pomoc
Login:
Heslo:

Úvod

Pravidla hodnocení

Závody 2018:
ČPŠ 24. 3. PHK
MČR NOB 14. 4. STH
ČP SP 15. 4. SJC
ŽBM KLT 21. 4. LCE
ČPŠ 22. 4. LCE
ŽA KT 5. 5. PGP
ŽBČ-V KLT 5. 5. PHK
ŽBM KLT 5. 5. OOL
ŽA KLT 6. 5. PGP
ŽBČ-V KT 6. 5. PHK
ŽBM KT 6. 5. OOL
MČR SP 19. 5. VTA
ČP KT 20. 5. VTA
ČPŠ 26. 5. LPM
ČP SP 26. 5. VPM
ČPŠ 27. 5. LPM
ČP KT 9. 6. ASU
ŽBČ-Z KLT 9. 6. KRL
ŽBČ-V KLT 9. 6. SJH
ČP KLT 10. 6. ASU
ŽBČ-Z KT 10. 6. KRL
ŽBČ-V KT 10. 6. SJH
MČR KT 23.-24.6. TBM
ČP KT 8. 9. BOR
ŽBČ-V KLT 8. 9. SJI+RUZ
ŽBM KLT 8. 9. AOP
ČP KLT 9. 9. BOR
ŽBČ-V KT 9. 9. SJI+RUZ
ŽBM KT 9. 9. AOP
MČR KLT 15.-16.9. JPV+KON
MČR SPŠT 28. 9. TZL
ČPŠ 29. 9. TZL
ČPŠ 30. 9. TZL
MČR ŠT 13. 10. EKP+PVD
MČR KLB 14. 10. EKP+PVD

Přehled známek

Návod pro hodnotitele (pdf)

Diskuze

Hodnocení 2017
Hodnocení 2016
Hodnocení 2015
Hodnocení 2014
Hodnocení 2013
Hodnocení 2012
Hodnocení 2011
Hodnocení 2010
Hodnocení 2009


Mistrovství a Veteraniáda ČR na krátké trati, WRE

Datum: 23.-24.6. 2018
Centrum: Chlébské, louka nad obcí
Pořadatel: TBM
Stránky závodu: http://www.tbm.cz/2018-ob-mcrkt/
Stránka v ORISu: odkaz
Kreslení postupů: odkaz
Další informace: Trať: Krátká trať
Mapa: HRÁDKY 628, 1:10 000, E = 5 m, rozměr A4

Hodnocení závodu už bylo uzavřeno.

 
Celková vážená známka: 1.80
Závod hodnotilo: 17 lidí

ATERÉN (váha 0,10)
Průměrná známka:1.89
Poznámky:
=>Vzhledem k tomu, že v ČR je nedostatek terénů s jemnými vrstevnicovými tvary, tak asi nelze nic namítat proti volbě terébnu - je to taková česká middlová klasika.  (2 - Koč Z., MKP)
=>Krásný a zajímavý terén pro KT  (1 - Matras T., CHT)
=>Z mého pohledu vynikající terén na middle. Znehodnocoval ho pouze sezónní podrot, který zvláště během semifinále výrazně zvýhodňoval později startujíí závodníky.  (2 - Zelinka J., MBM)
=>Pro KT velmi dobrý prostor  (1 - Slezák L., LCE)
=>Sobotní terén tuctový, díky podrostu se velmi zrychloval pro vzadu startující. Nedělní terén pěkný.  (2 - Klimpl P., LPU)
=>---  (2 - Hlava M., KON)
=>V kamenech to zas tolik mapově těžké nebylo, viditelnost v odrostlých hustníkách celkem dobrá. Některé pasáže na začátku semifinále značně neférové - zarostlé, kamenité.  (2 - Weiner J., SHK)
=>---  (2 - Novotný D., TJN)
=>Z pohledu mistrovství republiky se jednalo spíše o slabší terén, i když své zajímavé pasáže mněl. Semifinálový prostor pak byl neregulérní k dříve startujícím.  (3 - Procházka J., PGP)
=>Hezký.  (2 - Drábek J., ZBM)
=>Terén to byl rozhodně zajímavý, ale obzvlášť semifinále bylo v části, která byla hodně zarostlá podrostem a tudíž hodně nefér pro dřív startující.  (2 - Ondráček R., EKP)

BDODRŽENÍ DOKUMENTŮ A PRAVIDEL (váha 0,15)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>---  (2 - Klimpl P., LPU)

CHODNOCENÍ STAVBY TRATÍ, MAPY, SHROMAŽDIŠTĚ A ORGANIZACE ZÁVODU
Stavba tratí: (váha 0,15)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>V prostoru nebylo moc míst s drobnými vrstevnicemi prokreslenými útvary, ale aspoň v neděli by se tam něco našlo. Stavitel tratí je ale bohužel moc nevyužíval. Většina kontrol tak chtěla hlavně udržet přesný azimut a trefit správný kámen, což asi není hlavní "téma" middlové trati. Škoda, že se nedá hodnotit zvlášť semifinale a finale. Za semifinale by to byla hezká dvojka (víc ze sobotního terénu asi vytáhnout nešlo), ale od finale bych čekal lepší využití vrstevnícových tvarů pro umísťování kontrol. A protože podstatou MČR a Veteraniády je finale, tak bohužel 3. Doporučuji aby si stavitelé prostudovali jak vypadá umísťování kontrol na MS.  (3 - Koč Z., MKP)
=>Citlivě postavené tratě, které dokonale prověřily schopnosti závodníků.  (1 - Matras T., CHT)
=>Jedinou připomínku mám k délkám tratí semifinále. Směrné čsy byly sice splněny, ale v mužích jen proto, že na konci šla červená skupina. Pokud pošleme reprezentanty na vyšlapané dálnice, je jasné, že lesem poletí. Dříve startující závodníci nižší výkonnosti, kteří to navíc prošlapávali tam byli fakt dlouho.  (2 - Zelinka J., MBM)
=>---  (2 - Slezák L., LCE)
=>Stavba tratí OK  (2 - Klimpl P., LPU)
=>Moc pěkné tratě nedělního finále  (1 - Hlava M., KON)
=>Hodnotím pouze finále. Bohužel na postupech tratě ještě nejsou (čtvrtek), takže pouze z několika tratí, co jsem viděl:
Hlavní kategorie D/H21A vypadají na mapě povedené. Moje trať (H35A) poměrně dost jednoduchá, často kontroly viditelné z dálky a často z náběhové strany. Smyčka na kopci ve východní části mapy velmi jednoduchá a velmi zbytečná. Také zbytečné umístění předsběrky.  (3 - Weiner J., SHK)
=>---  (2 - Novotný D., TJN)
=>Mé tratě obsahovali změny směrů a tempa, i když u druhého jen lehce (krátké a velmi krátké postupy). Při kratším finále to stačilo, při delším semifinále bych uvítal delší postup jako u mladších veteránů, aby se trať a tempo více měnily.
Od pondělí si na stránkách čtu, že byly tratě zaslané na obpostupy, ale tam stále nic nevisí. Kromě toho, že pak již tratě nebudeme moci použít pro kompletnější hodnocení, tak ani zájem závodníků už nebude největší.  (2 - Procházka J., PGP)
=>---  (2 - Drábek J., ZBM)
=>Pěkné tratě, těžké hlavně běžecky.  (2 - Ondráček R., EKP)

Mapa: (váha 0,20)
Průměrná známka:2.25
Poznámky:
=>Kvalita mapy byla standardní. Velmi dobře byla zvládnuta generalizace. Naopak místy jsem měl problémy s klasifikací porostů, když mezi bílým lesem a jedničkovými hustníky byly jen minimální za běhu nepostřehnutelné rozdíly. Místy mi také úplně neseděly výšky (smyčka na začátku semifinálových tratí H21), což mě vzhledem k použití laserscanu trochu překvaluje. Dále musím komentovat použití alternativní značky pro hranice porostů. Myslím, že je to v kamenitých terénech cesta správným směrem. V porostových pasážích to ale snižuje čitelnost mapy, a těch na mapě pár bylo. Proto mi připadá poněkud nešťastné použití této značky na MČR, aniž by se s tím závodníci mohli někde předtím sžít. Vím, že hodně lidí dělalo drobné chyby z toho, že přehlédli hranice porostů v hustnících popřípadě mzi dvěma bíými lesy.  (2 - Zelinka J., MBM)
=>Mapa byla dobrá. Trošku slabší byla generalizace resp. překročeny minimální parametry symbolů (velikost, počet). V jedné části byly kresličské chyby (odsazení, nepřerušení vrstevnice přes mělkou rýhu)  (2 - Borovička M., FSP)
=>Z pohledu mapaře i závodníka v hlavní mužské kategorii (finále B) hodnotím mapu jako velmi dobrou. Nebál bych se použít ani hodnocení vynikající, i když známku jedna nelze udělit. Velmi dobrá generalizace kamenů a kamenných polí, dobrá čitelnost, jednotný pohled na klasifikaci černé v celém prostoru.
Jako mírně problematický bych označil jedině aktuální stav podrostu v době konání závodu. Některé pasáže čistého lesa (východní strana kopce, kde se ve finále točily kontroly č. 8–12 v H21B) byly pokryté nízkým pásem ostružin, což mohlo mít vliv na volbu postupů – bílý les sváděl k volbě oproti kamenitějším partiím, ale ostružiny nebo vysoká tráva byly nemilým překvapením. Setkal jsem s tím jen v tomto jednom místě. Stejně tak paseky kreslené žlutě bych asi v některých případech mapoval s podrostem. Třeba ale říci, že klasifikace byla v tomto jednotná, obecně se zelenými šrafy spíše šetřilo, což v některých místech mělo zase i pozitivní vliv na čitelnost.  (2 - Habán I., VLI)
=>Porostově hodně neaktuální mapa. Obzvlášť v sobotu, když už stavitel dával kontroly na některá místa kde v mapě byl bílý les a ve skutečnosti hustník, proč to neaktualizoval?  (3 - Ondráček R., EKP)

Mapa (Hodnotitelé): (váha 0,00)
Průměrná známka:2.17
Poznámky:
=>Jen poznámka k měřítku: Pro starší kategorie to bylo v kamenitých místech (zvlášť v neděli, kdy bylo v lese hodně málo světla) špatně čitelné. Ani s brýlemi +3 jsem některé detaily neviděl, rozpoznal jsem je až doma s lupou a dobrým osvětlením. Pro nejstarší kategorie by bylo dobré zvětšení na měřítko 1:7500 (podobně jak to je i na WMOC, pravidla IOF to určitě umožňují).  (2 - Koč Z., MKP)
=>Kvalitní mapa  (2 - Matras T., CHT)
=>hodnotím jinde  (0 - Zelinka J., MBM)
=>---  (0 - Slezák L., LCE)
=>Bez problémů.  (2 - Klimpl P., LPU)
=>Dobře generalizovaná a čitelná  (2 - Hlava M., KON)
=>V pořádku kromě nezmapovaného pruhu hustníku východně od kontroly 47 ve finále. Asi 500m východně od cíle.  (3 - Weiner J., SHK)
=>Z mého pohledu neseděla klasifikace porostů.  (2 - Novotný D., TJN)
=>Probušim k druhému průseku a spustím se ke kontrole, nic. Vyběhnu si dvě vrstevnice, abych se vyhnul kamenným polím a mohl běžet čistým lesem, podrost po pás. To jsou příklady překvapení, které mi mapa připravila.  (3 - Procházka J., PGP)
=>---  (0 - Drábek J., ZBM)
=>Mapař si nemohl pomoct a sem tam nakreslil podměrečný kámen tečkou kamenného pole.  (2 - Ondráček R., EKP)

Shromaždiště: (váha 0,10)
Průměrná známka:1.67
Poznámky:
=>Dokonalé, do plusu hodnotím snahu o "TV přenos" i bez ČT.  (1 - Koč Z., MKP)
=>Pěkné zázemí se vším všudy (hodila by se ještě školka pro děti)  (2 - Matras T., CHT)
=>Velmi pěkné. Dobré bylo použití velkého stanu pro závodníky bez zázemí. Tradičně pak byl nižší počet ToiToiek. Ozvučení pak nepokrývalo zcela dokonale celý prostor shromaždiště.  (2 - Zelinka J., MBM)
=>Pěkné, akorát velké, přehledné.  (1 - Slezák L., LCE)
=>Velmi pěkné  (2 - Klimpl P., LPU)
=>Pěkné, přehledné  (2 - Hlava M., KON)
=>V pořádku.
Tak by mě zajímalo, jak by to vypadalo s parkováním, kdyby zapršelo...  (2 - Weiner J., SHK)
=>Výborné shromaždiště, kterému nic nechybělo.  (1 - Novotný D., TJN)
=>Při přečtení pokynů jsem měl jisté obavy. Rozměry ale nakonec byly dostačující a stánek hasičů by mohl dávat lekce z produktivity poskytovatelům občerstvení na závodech. Mytí však bylo trochu z ruky.  (2 - Procházka J., PGP)
=>Krásné uprostřed lesa, plno stánů, dostatek toiek (chyběla jedna navíc v karanténě), sice bylo malé, ale vše se vlezlo, ale v části, kde byly stany, nebyl vůbec slyšet komentátor. (+) Velkoplošná obrazovka.  (1 - Drábek J., ZBM)
=>---  (2 - Ondráček R., EKP)

Organizace závodu: (váha 0,10)
Průměrná známka:1.56
Poznámky:
=>Bylo nepříjemné, že A skupiny některých veteránských kategorií startovaly v první půlhodině až hodině (H65A 00, H55A 01, D60A 28, D70A 30, H70A 38, H45A 39, D50A 40, D40A 50, H75A 56, H60A 59, tedy v době, kdy teprve vznikaly vyběhané pěšiny, některá A-čka startovala i před B skupinami své věkové kategorie). To ubralo na regulérnosti - později startující to měli proti soupeřům, kterým se tak nepovedla kvalifikace, usnadněno. Ještě štěstí, že nebylo v neděli tolik bylinného podrostu jako v sobotu, to by pak tenhle detail vedl k hodnocení za 4.  (3 - Koč Z., MKP)
=>Organizačně perfektně zajištěný závod! Pořadatelé odvedli velký kus práce (informace, TV, obrazovka, on-line přenosy, divácká atraktivita)  (1 - Matras T., CHT)
=>bez problémů. Jediným viditelným nedostatkem pro mě byl naprosto nedostatečný počet ToiToiek v karamténě semifinále, kde startovalo velmi mnoho lidí v krátkém časovém intervalu. Také mi přišlo zvláštní, že pořadatel nezajišťoval ubytování. Myslím, že tohle by měl být standard, ale jelikož řada jiných věcí byla nadstandardní, tak známku nesnižuji.  (2 - Zelinka J., MBM)
=>Pořadatel nezajišťoval ubytování. Alespoň nějakou provizorku v tělocvičně to podle mně chtělo.  (2 - Slezák L., LCE)
=>Dobrá, velmi kladné body za Tesla TV  (1 - Klimpl P., LPU)
=>Poprvé jsem na našich závodech viděl na velkoplošné obrazovce smysluplné informace - výsledky dobíhajících závodníků a tratě s GPS postupy  (1 - Hlava M., KON)
=>Velmi dobrá. Především informovanost a prezentace na webu a mediální část včetně Tesly TV ;-)  (1 - Weiner J., SHK)
=>Vše běželo jak mělo. Výborný výkon komentátora.  (1 - Novotný D., TJN)
=>Plusy střídají mínusy. Již před závodem měli u mě pořadatelé stupeň dolu, protože se zkrátka rozhodli neposkytovat službu obvyklou i na výrazně menších závodech. Na místě jsem pak viděl řadu věcí, s potenciálem vše napravit. Třeba vlastní TV-dokumentace a velkoplošná obrazovka jsou spíše nadstandard a docela drahý. Při absenci školky tak jsem nakonec na hraně mezi 2 a 3.  (2 - Procházka J., PGP)
=>Bez problémů.  (2 - Drábek J., ZBM)
=>---  (2 - Ondráček R., EKP)

DHODNOCENÍ Z ŘAD ORIENŤÁCKÉHO LIDU
V lese: (váha 0,10)
Průměrná známka:1.33
Poznámky:
=>zajímavý terén a čitelná mapa  (1 - Slezák Z., LCE)
=>Dobrá stavba, oba dva dny. Dobře využitý prostor, v rámci možností se z něj dostalo maximum.  (1 - Habán I., VLI)
=>+ terén poměrně zajímavý, v sobotu podle mne vhodnější než v neděli
+ sobotní trasa pěkná, doběh mírně z kopce, střídání typů objektů i terénu
- neděle mapově jednodušší a obtížnost byla dána jen kamenitou podložkou, podle mého názoru by to mělo mít MČR na krátké spíš obráceně (finále mapově těžší)
- v mapě byly drobné chyby (kamenité úseky byly i jinde, než bylo zobrazeno), ve dvou případech byl přímo na postupu (135 v sobotu a v 75 v neděli) před objektem s kontrolou jiný velmi podobný objekt (kamen, resp. skalka), nezobrazený v mapě - to by se na MČR určitě dít nemělo
- naprosto odporná druhá polovina trati H35B v neděli, fakt nebylo nutné promotat závodníky 5 krátkými postupy v kamení (9 - 14) a pak jim hned poté na konci naordinovat prudké stoupání do cíle (polovina převýšení závodu byla před kontrolou 16 a na postupech 16-17 a 17-18). Ostatní kategorie byly přitom postaveny o poznání lépe (asi se holt stane, že se některá ze spousty tratí staviteli nepovede a tentokrát jsme to "chytli" my).
- příliš krátké trati zejména u C finále v D16/H16 a D18/H18 (i jinde, ale tam to bylo nejmarkatnější)
- u veteránských kategorií v neděli většinou příliš malý rozdíl délek mezi A a B finále  (3 - Šmahel L., OPI)
=>Vse bez problemu - krasne MCR middle  (2 - Navrátil Š., PGP)
=>Sobotní stavitel se dobře vypořádal s tím co mu pro stavbu zbylo, například nenápadné cestovní volby ke konci. Cesta na sobotní start vedla jinudy než na tréninkové mapce. Zabludil jsem. V sobotu byla v lese záhadná občerstvovačka, která pak šla dohledat na některých mapách, například na D21? Možná stálo za úvahu v sobotu vypustit do terénu nejdřív nás vetoše na prošlapávání stopy. Nedělní trénink byl hezky postavený. Zabloudil jsem.  (1 - Tichý M., SJH)

Mimo les: (váha 0,10)
Průměrná známka:1.00
Poznámky:
=>skvělý přenos, vynikající moderátoři, hezká aréna  (1 - Slezák Z., LCE)
=>Příjemné shromaždiště, obrazovka i konzum. Bavilo mě to, hezké závody. Děkuji.  (1 - Habán I., VLI)
=>+ shromaždiště pěkné u lesa, stánky bez front
+ cesta na start rozumně dlouhá
+ připravenost na "horkou" variantu občerstvovačkou na kontrole (byť jí pravidla nevyžadují)
- nezajišťění byť nouzového ubytování pro závody tohoto typu (účastníci z velké vzdálenosti), které jsou navíc daleko od větších sídel  (2 - Šmahel L., OPI)
=>Super, skvele, krasne kompaktni a akorat velike shromazdiste, plus body za Testla TV ;-)  (1 - Navrátil Š., PGP)
=>Příjemné prostředí, z pořadatelů bylo cítit že je pořádání baví. Svělé bylo, že šlo rozdělit terén pro semifinále a finále a vydávat mapy už v sobotu.  (1 - Tichý M., SJH)

Diskuze k závodu je pro přihlášené hodnotitele.

nahoru
Hodnocení kvality závodů soutěží sekce OB
azitka@seznam.cz