ČSOS Hodnocení kvality závodů soutěží sekce OB
Nepřihlášen | pomoc
Login:
Heslo:

Úvod

Pravidla hodnocení

Závody 2019:
ČPŠ 23. 3. PHK
ŽBM KLT 6. 4. AOV
ČPŠ 7. 4. AOV
MČR NOB 13. 4. SHK
ŽA KT 14. 4. SHK
ČP SP 11. 5. KSU
ČPŠ 11. 5. KSU
ČPŠ 12. 5. KSU
MČR SP 18. 5. LPU
MČR SPŠT 19. 5. LPU
ŽA KLT 1. 6. DKP+DOK
ŽBM KLT 1. 6. PLU
ŽBČ-V KLT 1. 6. SJI
ŽA KT 2. 6. DKP+DOK
ŽBM KT 2. 6. PLU
ŽBČ-V KT 2. 6. SJI
ŽBMČ-V KL 15. 6. VBM+BBM
ŽBČ-Z KT 15. 6. MLA+DCH
ŽBMČ-V KT 16. 6. VBM+BBM
ŽBČ-Z KLT 16. 6. MLA+DCH
MČR KT 22.-23. 6. LTU
ŽA KLT 7. 9. TZL
ŽBČ-V KLT 7. 9. CHC
ŽBČ-Z KLT 7. 9. KAM
ŽA KT 8. 9. TZL
ŽBČ-V KT 8. 9. CHC
ŽBČ-Z KT 8. 9. KAM
ČP SP 14. 9. VLI
ČPŠ 14. 9. TUR
ČPŠ 15. 9. VLI
MČR KLT 21.-22. 9. TJN
MČR ŠT 5. 10. PGP
MČR KLB 6. 10. PGP

Přehled známek

Návod pro hodnotitele (pdf)

Diskuze

Hodnocení 2018
Hodnocení 2017
Hodnocení 2016
Hodnocení 2015
Hodnocení 2014
Hodnocení 2013
Hodnocení 2012
Hodnocení 2011
Hodnocení 2010
Hodnocení 2009


Český pohár, WRE, žebříček A - sprint

Datum: 14. 9. 2019
Centrum: Český Dub, areál SčVaK, 50.6649503N, 14.9984072E
Pořadatel: VLI
Stránky závodu: https://www.vlio.cz/cpsprint2019/
Stránka v ORISu: odkaz
Kreslení postupů: odkaz
Další informace: Trať: Sprint
Mapa: Český Dub, 1:4 000, E=2m, ISSOM 2007, stav srpen 2019, hlavní kartograf: Jiří Daněk tisk: laser, rozměr: A4, mapy budou vodovzdorně upraveny.

Hodnocení závodu už bylo uzavřeno.

 
Celková vážená známka: 2.17
Závod hodnotilo: 12 lidí

ATERÉN (váha 0,10)
Průměrná známka:1.63
Poznámky:
=>rozlohou malé, ale krásné členité městečko  (1 - Cahel M., LCE)
=>rozmanitý terén, bohužel dost malý  (2 - Hovorka L., LPU)
=>Městečko pěkné, detailní, pro sprint vhodné. Bohužel prostor byl malý a závodníků mnoho ve stejnou dobu.  (2 - Fiala J., ZBM)
=>Překvapivě velmi pěkné a zajímavé městečko.  (1 - Drábek J., ZBM)
=>---  (2 - Plochová D., DKP)
=>Po dlohé době výborný terén na sprint. Dostatečně členitý aby nebylo nutné používat umělé zátarasy a na druhou stranu ne příliš detailní tak aby byla zachuvána čitelnost mapy  (1 - Zelinka J., MBM)
=>Škoda trochu malého prostoru, možná by šlo využít i pár ulic JV od hlavní silnice (např. s přechodem), aby to nebyl ve městě takový Václavák.  (2 - Pospíšil O., DKP)
=>Terén moc pěkný, ale přecejen rozsahem spíše menší, než by bylo vhodné, proto 2.  (2 - Hošek R., TAP)
=>Pěkný terén pro sprintový závod národní úrovně.  (2 - Chromý A., TBM)
=>Po dlouhé době zajímavý prostor pro sprint.  (1 - Ondráček R., EKP)

BDODRŽENÍ DOKUMENTŮ A PRAVIDEL (váha 0,15)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>Nosným mottem Pravidel je fair play. Bohužel k některým závodníkům to fér nebylo - komu se přihodila těžká srážka, byl zásadně ovlivněn. Procento ovlivněných bylo malé, proto známku nesnižuji, ale považuji za nutné toto zdůraznit.  (2 - Fiala J., ZBM)

CHODNOCENÍ STAVBY TRATÍ, MAPY, SHROMAŽDIŠTĚ A ORGANIZACE ZÁVODU
Stavba tratí: (váha 0,15)
Průměrná známka:2.38
Poznámky:
=>Trať se mi moc líbila a myslím, že většině, se kterými jsem se po závodě bavil...
Na druhou stranu byly některé kontroly umístěné v místech s jedním úzkým vstupem, kde docházelo ke kolizím, protiběhům (a třeba jinak zajímavá volba postupu na K1 či K2 přes schody na sběrku u některých kategorií byla v tomto smyslu spíš nežádoucí)... Je jasné, že kdyby se na to víc myslelo, nemusely by tratě být tak pěkné, ale možná by se částečně předešlo nepříjemným až nebezpečným kolizím, zvlášť v takové hustotě závodníků.  (2 - Cahel M., LCE)
=>protiběhy, na rozích aby provoz závodníků řídil pomalu nějaký semafor - tratě byly až moc soustředěné do velmi malého prostoru centra města, takže se z toho stala kličkovaná mezi dalšími závodníky  (3 - Hovorka L., LPU)
=>Tratě samy o sobě se mi velmi líbily, za to chci staavitele pochválit. Jen by na nich neměly různé kategorie ve stejnou chvíli běhat proti sobě. Hlavní důraz měl být kladen na WRE kategorie, těm se mělo vše ostatní přizpůsobit. Bohužel to stavitel pojal jako klasický ŽA, kdy je elita jednou z mnoha kategorií.  (3 - Fiala J., ZBM)
=>Jednotlivě zajímavé, ale musely by být akorát pro jednu kategorii, v celkovém pohledu byly až nebezpečné.  (3 - Drábek J., ZBM)
=>---  (2 - Plochová D., DKP)
=>Hlavním problémem bylo množství protiběhů, kdy docházelo ke srážkám závodníků, což je jednak nebezpečné a také neregulérní, jelikož v některých časech byl terén skoro prázdný, což závodníky startující v těchto časech zvýhodňovalo. Některé kontroly byly také umístěny vyloženě na popis tak, že se z mapy dala jen těžko vyčíst jejich poloha. To mi přišlo poněkud zbytečné. Celkově ale byly tratě výborné, bylo na nich co řešit a nebyly za každou cenu záludné.  (2 - Zelinka J., MBM)
=>Obecně tratě pěkné, stále bylo co řešit. Ale trochu nevhodné byly kontroly zbytečně schované někde v garážích a jiných slepých místech, kde se vybíhající i přibíhající báli o ..ústa.  (3 - Pospíšil O., DKP)
=>+ Nejhezčí republikový sprint za posledních několik let - na každém postupu bylo co řešit, přitom to nebylo jednotvárné.
+ Gratuluju k odvaze posunout cíl mimo shromaždiště, prospělo to kvalitě tratí.
. K oněm hodně diskutovaným protiběhům: Podle mě je to prostě jen další aspekt, který zvyšuje náročnost sprintu - to ostatně je jeden z důvodů, proč se jezdí na MOV do Benátek. Důležité je, že nevznikaly nebezpečné situace a ke kolizím docházelo spíš u kontrol v nízké rychlosti (tak o tom referoval i Kade, který jako fotograf strávil v prostoru delší čas).  (1 - Hošek R., TAP)
=>Pěkné a zajímavé tratě.  (2 - Chromý A., TBM)
=>Hodně voleb, komplikované tratě.  (2 - Ondráček R., EKP)

Mapa: (váha 0,20)
Průměrná známka:2.25
Poznámky:
=>Myslím, že některé objekty a průchody byly lehce podměrečné, ale nepřeměřoval jsem to. Z pohledu závodníka dostatečně čitelná.  (2 - Zelinka J., MBM)
=>---  (2 - Mikel D., TZL)
=>Některá místa byla hodně nečitelná. Například superúzký pásek privátu dole v parku nebo průchody v plotě kolem školy. Kdyby mapař kritická místa trochu roztáhl, pomohlo by to.  (3 - Chromý A., TBM)
=>Přehledná, bez zbytečností.  (2 - Ondráček R., EKP)

Mapa (Hodnotitelé): (váha 0,00)
Průměrná známka:2.29
Poznámky:
=>topograficky asi v pořádku, slyšel jsem "stížnost" na jednu vysokou překonatelnou zeď a čitelnost schodů či některých průchodů míst byla místy docela hraniční. A třeba neohraničený páseček olivy jižně od K53 je skoro nečitelný i v klidu... a to tam vedly volby.  (2 - Cahel M., LCE)
=>mapa mi přišla až moc tmavá, některé místa za běhu velmi nepřehledná, až moc detailů  (3 - Hovorka L., LPU)
=>Mnoho nedoladěných míst v mapě, neomlíkované drobné priváty bez jasných hranic, místa s mnoha detaily, která nebylo možno dobře vyčíst ...  (3 - Fiala J., ZBM)
=>---  (2 - Drábek J., ZBM)
=>---  (2 - Plochová D., DKP)
=>hodnotím jinde  (0 - Zelinka J., MBM)
=>Až na několik málo méně zřetelných malých privátů pěkná, čitelná. Naštěstí bylo při závodě skoro vše vymlíkované  (2 - Pospíšil O., DKP)
=>Slyšel jsem stížnosti na čitelnost, mně ale připadala vhodně generalizovaná a neměl jsem problém vyčíst vše podstatné. Snad jen pěšinka jižně od starého zámku, která vedla privátem dolů k vodě, si zasloužila výraznější podložení žlutou (tj. zvýšení čitelnosti na úkor topografické přesnosti).  (2 - Hošek R., TAP)
=>Některá místa byla hodně nečitelná. Například superúzký pásek privátu dole v parku nebo průchody v plotě kolem školy. Kdyby mapař kritická místa trochu roztáhl, pomohlo by to.  (3 - Chromý A., TBM)
=>Snad jen tisk mohl být trochu světlejší, tratě v něm zanikaly.  (2 - Ondráček R., EKP)

Shromaždiště: (váha 0,10)
Průměrná známka:2.13
Poznámky:
=>bez problémů, jinak to asi udělat nešlo (pokud by nebyl 400 m doběh)  (2 - Cahel M., LCE)
=>kladně hodnotím dostatek TOi TOi  (2 - Hovorka L., LPU)
=>Bez připomínek  (2 - Fiala J., ZBM)
=>Asi dobrý areál, ale mimo centrum závodu, hlasatel byl všude slyšet, vázlo vyčítání a velká fronta, dostatek toiek, hodně možností se najíst.  (2 - Drábek J., ZBM)
=>---  (2 - Plochová D., DKP)
=>Dostatečně prostorné, parkování dostatečně blízko a s velkou kapacitou, uškodilo mu pouze to, že doběh byl zcela mimo něj, což ubralo divácké atraktivitě závodu. V daném terénu to ale asi nešlo udělat jinak  (3 - Zelinka J., MBM)
=>Na odpolední sprint dostačující  (2 - Pospíšil O., DKP)
=>Hezky vymyšlené, umožňovalo blízké parkování včetně příjezdu, aniž by závodník zahlédl závodní prostor.  (2 - Hošek R., TAP)
=>Na závodech národní úrovně mi přijde standardem mít doběh na shromaždišti. Toto bylo jako na oblastňáku. Proč nebyla aréna na louce jako byl start a cíl? Mohlo to být atraktivní mít start z arény.  (3 - Chromý A., TBM)
=>---  (2 - Ondráček R., EKP)

Organizace závodu: (váha 0,10)
Průměrná známka:2.50
Poznámky:
=>Za prvé díky pořadatelům za vstřícnost při dohláškách; celkově se mi závody dost líbily.
Na druhou stranu se pořadateli podařilo vystartovat asi 1000 lidí ve dvou hodinách do tak malého prostoru, takže asi nebyla nouze o kolize. Na to by se mělo pamatovat minimálně u kategorií WRE, kde se to i po závodě řešilo...
Chápu, že je to složité, zvlášť, když se běží odpoledne, proto prosím příště u podobné kombinace sprinty dopoledne.  (2 - Cahel M., LCE)
=>WRE kategorie by měly být aspoň nějak oddělené od ostatních závodníků - startovat třeba samostatně ještě před ostatními, nemít mapy uprostřed všech ostatních kategorií atp.

nevhodně umístěný cíl/start - na první kontrolu většina závodníků vybíhala po stejném schodišti, kudy všichni dobíhali

dlouhé fronty na vyčítání  (4 - Hovorka L., LPU)
=>Celkově rozporuplné pocity. Bylo vidět velkou snahu, ale někdy zaměřenou špatným směrem - dvojí výše poplatku za parkování, dost Toiek, ale sportovní stránka mohla a měla být lepší.  (2 - Fiala J., ZBM)
=>10 lidí startující v minutě, problémy už při braní mapy! Když už jsou mapy jen 5m za startovní čarou, tak by, podle mě, měli závodníci startovat přímo s mapou, kór na sprint, kde se hraje o každou vteřinu. Město pak bylo totálně přeplněné, běh za roh byl už velice nebezpečný, ani airy nepomáhaly na kontrolách! Hodně prostisměrných běhů, další nebezpečí nepříjemné srážky. Cíl taky mohl být o 10-20 metrů dřív, velmi úzké hrdlo. Nebylo kde zastavit. Nechápu, že na stránkách nebyl odkaz na společné závody.  (4 - Drábek J., ZBM)
=>---  (2 - Plochová D., DKP)
=>Bez vnějších problémů, jako největší negativum vnímám skutečnost, že nikdo nehlídal zakázaný přeběh přes potok a nebylo tam ani mlíko. Na jiných místech pořadatelé respektive mlíka byly. Zde šlo o dvacetsekundovou výhodu, která se dost nabízela. Někteří závodníci se k překonání potoka přiznali, ale nevím zda všichni, nebo zda to pak pořadatelé zpětně kontrolovali, procházet podrobně mezičasy jsem neměl čas.  (2 - Zelinka J., MBM)
=>Na závody holt jezdí stále více lidí, musí se s tím počítat i při stavbě. A buď elitu poslat trochu jinam nebo na jiné kontroly než děti. Nebo závod časově roztáhnout. Já jsem s tím osobně tolik problém neměl (A), startoval jsem na začátku. Tím se mi vyhnula i fronta a vyčítání. Takže za mě spokojenost.  (2 - Pospíšil O., DKP)
=>- Nehlídání dodržování nepřekonatelnosti potoka je prostě velký nedostatek, zásadní nepochopení (nebo ignorování) toho, co závod ve sprintu vyžaduje. Chvályhodná snaha HR o dodatečnou diskvalifikaci hříšníků podle mezičasů vedla jen k částečnému narovnání. (To je jediný důvod snížení známky.)
- Doběh mohl být o 10m kratší, aby se běžci brzdící za cílem nenamotávali na bránu hřbitova.
+ Vzhledem k rozsahu prostoru kvituji, že dětské kategorie byly losovány až na konec startovní listiny.
- Detail: Vosy ve startovním koridoru - asi bych se v takovém případě snažil o nějaké kreativní řešení (natažení koridorů oproti plánu, omlíkování).  (4 - Hošek R., TAP)
=>Ve městě bylo hodně husto, protiběhy, srážky, možná by příště pomohlo více oddělit ty rychlé od pomalejších. Tj. např. dát elitě separé časové okno  (2 - Chromý A., TBM)
=>---  (2 - Ondráček R., EKP)

DHODNOCENÍ Z ŘAD ORIENŤÁCKÉHO LIDU
V lese: (váha 0,10)
Průměrná známka:---
Poznámky:
=>Zajímavý sprint v krásném terénu. Jen škoda, že u kat. H21A bylo pořád co řešit až po 15. kontrolu, ale najednou tam bylo 6 nudných kontrol až do cíle. Později startující si stěžovali na příliš vysokou hustotu závodníků v prostoru, zejména v mnoha úzkých průchodech.  (2 - Mikel D., TZL)
=>Zajímavá stavba tratí - volby, technické pasáže, změny rychlosti. Akorát byl trochu problém s protiběhy (místy dost nebezpečné).  (2 - Novák P., DKP)

Mimo les: (váha 0,10)
Průměrná známka:---
Poznámky:
=>Umístění shromaždiště bohužel zabilo divácký potenciál závodu, možná byl původní záměr pořadatelů mít shromaždiště na cílové louce. Mít jedinou krabičku u vyčítání při 12 startujících za minutu také nebylo zrovna šťastné.  (3 - Mikel D., TZL)
=>Shromaždiště bylo v pohodě, až na frontu na vyčítání. Velmi kladně hodnotím spíkra.  (2 - Novák P., DKP)

Diskuze k závodu je pro přihlášené hodnotitele.

nahoru
Hodnocení kvality závodů soutěží sekce OB
azitka@seznam.cz