Mapa: Baťov, 1:10.000, e = 5 m, stav 7-10/2016, revize duben 2017 mapový klíč ISOM 2000, Formát A4 (navíc bude dublovaně vložen výřez extrémního detailního terénu v měřítku 1:5.000)

Závod hodnotilo: 9 lidí

ATERÉN (váha 0,00)
Průměrná známka:1.75
Poznámky:
=>Obecně vzato terén na štafety vhodný, bohužel stavba tratí to dost zastřela  (2 - Fiala J., BBM)
=>unikátní terén se spoustou vrstevnicových detailů a vysokými nároky na orientaci ve druhé polovině závodu  (1 - Vlček R., SKM)
=>Netradiční a zajímavá část tratě  (2 - Slezák L., LCE)
=>velmi kvalitní  (1 - Chromý A., TBM)
=>---  (0 - Sysel O., PGP)
=>---  (2 - Novotný T., ZLH)
=>---  (2 - Zbranek R., ASU)

BDODRŽENÍ DOKUMENTŮ A PRAVIDEL (váha 0,15)
Průměrná známka:3.50
Poznámky:
=>Extrémně nedodržené směrné časy u mnoha kategorií. Rovněž mapa v měřítku 1:5000 (již bylo pro navigaci nutno použít) neodovídá. Ale s ohledem na existenci výřezu i v 1:10000 toto známku nesnižuje.  (3 - Fiala J., BBM)
=>- značně nedodržené směrné časy u všech kategorií  (4 - Sysel O., PGP)

CHODNOCENÍ STAVBY TRATÍ, MAPY, SHROMAŽDIŠTĚ A ORGANIZACE ZÁVODU
Stavba tratí: (váha 0,15)
Průměrná známka:2.75
Poznámky:
=>Stavba se mi nelíbila - především část po průběhu veřejným úsekem, která byla časově takřka stejně dlouhá jako první část. Podle mého stavitel podlehl touze předvést celou detailní část; kdyby v "pytlíku" byly 4 kontroly, bohatě by to stačilo a mělo by to pozitivní dopad i na časovou délku závodu.
Celkově bych koncepci stavby tratí viděl jako vhodnou na vícedenní závody, ne na ČPŠ.
A ještě jedna poznámka k mapovému startu - proč nebyl lampion umístěn na rohu oplocenky? Kdo poctivě běžel až k lampionu a ne po pěšině kolem oplocenky, tak ztratil nějaký čas a pozice.  (3 - Fiala J., BBM)
=>v pytlíku byla v kombinaci s mapovým výřezem 1:5000 dobře využita kvalitní oblast staré těžby nad Baťovem;
délka úseků neodpovídala převýšení a mapové náročnosti (viz. směrné časy);  (2 - Vlček R., SKM)
=>Díky té pomalejší části byly časy poněkud větší  (3 - Slezák L., LCE)
=>Tratě pěkné, vhodně farstované, jen byly příliš dlouhé a kopcovaté (ale to se hodnotí v části B).  (2 - Chromý A., TBM)
=>Fakt hodnotím snahu, udělat to jinak (proto nedávám 4), ale podle mě se to nepovedlo. Naprosto luxusní terén pro různé mapové tréninky, asi i hodně dobrý pro náročný middle, ale úplně rozbil štafetový závod s tím, jaké by měl mít mj. atributy.
Dlouhé časy vítězných štafet, obrovské časové rozestupy. Divácký úsek vůbec nevytvořil představu o tom, jak si jednotlivé štafety stojí (a kdy čekat na předávce svého kolegu), když byl pro mnohé závodníky časově před polovinou trati, navíc před tou podstatně náročnější a rozhodující.
Spíkři se snažili udělat aspoň v jednadvacítkách drama i z nekontaktního závodu, ale u dorostu se o to ani nepokoušeli.  (3 - Novotný T., ZLH)
=>Myšlenka farsty až na druhé kontrole byla zajímavá, nicméně ji trochu kazilo to, že na kontrole byla jen jedna krabička, a tak se na prvním úseku tvořily fronty. Zbytečně dlouhý pytlík v "zajímavé oblasti" přinesl taky zbytečně dlouhé časy vítězů.  (3 - Zbranek R., ASU)

Mapa: (váha 0,20)
Průměrná známka:3.00
Poznámky:
=>Kvalita zpracování mapy byla na velmi dobré úrovni.
Nešťastné však bylo použití výřezu v 1:5000 (ISOM2000 umožňuje použití tohoto měřítka pouze pro výukové účely), který ještě navíc nebyl prostou zvětšeninou mapy v měřítku 1:10000 a obsahoval jiné informace, než mapa v desítce. Závodníkovi tak byly poskytovány jiné informace dle měřítka, na kterém běžel, což není v souladu s pravidly. Osobně bych doporučoval závody v podobných terénech řešit takto:
Zmapovat mapu celou v měřítku 1:10000 s použitím méně pomocných vrstevnic. Pokud by se použilo generalizačních nástrojů (ISOM2000, odst. 2.4.:Simplification, displacement and exaggeration
are used to this end.), zejména "přehánění", nebylo by potřeba zdaleka tolik pomocných vrstevnic a mapa by byla čitelnější. Argument, že by byla mapa v desítce nečitelná neobstojí, neboť jsem běžel v podstatně více členitých terénech, které byly v desítce čitelné bez problémů (MS Francie 2011). Toto je jediné řešení, které není v rozporu s klíčem a pravidly.

Pokud již pořadatel chtěl použít zvětšeninu mapy, pak to měla být přesná zvětšenina desítky jak "na kopírce", tedy s velkými symboly, apod. Sice by to byla stále v rozporu s klíčem ISOM2000, ale už ne v rozporu s pravidly, neboť by měl závodník k dispozici pouze jednu mapu.  (3 - Chromý A., TBM)
=>Myšlenka zvětšit mapu do 1:5000 v pytlíku byla zajímavá, ale na celostátní závody to asi úplně nepatří. Lepším řešení by byla lépe generalizovaná 10ka a využití menšího počtu kontrol.  (3 - Zbranek R., ASU)

Shromaždiště: (váha 0,10)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>---  (2 - Fiala J., BBM)
=>---  (2 - Vlček R., SKM)
=>Vše opět velmi přehledné a pohromadě  (1 - Slezák L., LCE)
=>bez nedostatků  (2 - Chromý A., TBM)

Organizace závodu: (váha 0,10)
Poznámky:
=>Pochválím speakry. Nedodržení časového harmonogramu (posunutý hromadný start posledních úseků o 30 minut) bylo způsobeno nevhodnou stavbou tratí, proto známku nesnižuji.  (2 - Fiala J., BBM)
=>---  (2 - Slezák L., LCE)
=>bez větších nedostatků, snad jen, že ke konci, kdy dobíhaly štafety do cíle vázlo komentování díky nedostatku informací. Myslím, že by si to zasloužilo aspoň data z cílové kontroly. Vzhledem k tomu, že byl komentátor pár metrů od ní, nebyl by ani potřeba RACOM a stačil by jen bluetooth přenos z cílové kontroly do počítače (tj. nulové náklady).  (2 - Chromý A., TBM)
=>Absence online mezičasů. Pro závodníky na štafetách v dnešní době standard. Absence gps (to už by mohl být na celostátních závodech taky standard).
No a vyčítání by mohlo být na štafetách v cíli...  (3 - Zbranek R., ASU)