ČSOS Hodnocení kvality závodů soutěží sekce OB
Nepřihlášen
Login:
Heslo:

Úvod

Pravidla hodnocení

Závody 2017:
ČPŠ 18. 3. PHK
MČR NOB 8. 4. SJI
ČPŠ 9. 4. SJI
ŽBM KLT 22. 4. TZL
ČPŠ 23. 4. TZL
MČR SPŠT 6. 5. ZBM
MČR SP 7. 5. ZBM
ČP KLT 13. 5. SSU
ŽBČ KLT 13. 5. VLI
ČP KT 14. 5. SSU
ŽBČ KT 14. 5. VLI
ČPŠ 20. 5. ASU
ČP SP 20. 5. ASU
ČPŠ 21. 5. ASU
ČP KT 3. 6. VSP
ŽBM KLT 3. 6. VRB
ČP KLT 4. 6. KAM
ŽBM KT 4. 6. VRB
MČR KT 10.-11. 6. OSN+JHB
ŽBČ KLT 17. 6. LPU
ŽBM KLT 17. 6. MOV
ŽBČ KT 18. 6. LPU
ŽBM KT 18. 6. MOV
ČP KLT 9. 9. AOP
ŽBČ KLT 9. 9. OPI+VCB
ČP KT 10. 9. AOP
ŽBČ KT 10. 9. OPI+VCB
ČPŠ 16. 9. SHK
ČP SP 16. 9. SJC
ČPŠ 17. 9. SJC
MČR KLT 23.-24. 9. CHA
MČR ŠT 7. 10. KSU
MČR KLB 8. 10. KSU

Přehled známek

Návod pro hodnotitele (pdf)

Diskuze

Hodnocení 2016
Hodnocení 2015
Hodnocení 2014
Hodnocení 2013
Hodnocení 2012
Hodnocení 2011
Hodnocení 2010
Hodnocení 2009


Mistrovství a veteraniáda ČR sprintových štafet

Datum: 6. 5. 2017
Centrum: Brno
Pořadatel: ZBM
Stránky závodu: http://zbm.eob.cz/zavody/mcr2017/
Stránka v ORISu: odkaz
Kreslení postupů: ---
Další informace: Trať: Štafety
Mapa:

Hodnocení závodu už bylo uzavřeno.

 
Celková vážená známka: 2.02
Závod hodnotilo: 13 lidí

ATERÉN (váha 0,00)
Průměrná známka:1.80
Poznámky:
=>pro sprint trochu netradiční, ale umožňoval naprosto komplexní tratě  (1 - Cahel M., LCE)
=>lepší než obvykle  (1 - Kolovský F., LPM)
=>---  (2 - Krejčíková M., TZL)
=>na sprint(ové štafety) dle mého názoru až moc velké převýšení  (3 - Plochová D., DKP)
=>- ten závod měl být někde jinde  (5 - Sysel O., PGP)
=>Pro sprint. štafety je park dle mého ideální terén.  (2 - Pospíšil O., DKP)
=>---  (2 - Fiala J., BBM)
=>Zajímavy terén, který bylo ve velmi vysoké rychlosti náročné umapovat, což zvyšovalo atraktivitu závodu štafet (dělalo se více chyb), tedy pochvala.  (2 - Chromý A., TBM)
=>---  (2 - Pachnerová D., CHA)
=>Perfektní. Střídání pasáží městského/ parkového/ lesního charakteru nabízelo rozhodující volby, jemnou sprintovou mapařinu i porostové oblasti ve svahu, kde se daly udělat velké chyby. Ideální na sprintové štafety.  (1 - Petržela J., PHK)
=>Pro sprint kvalitní terén. Zvýšené nároky na volby postupů v prostoru hradu a bastionů a na dohledávky v křovinatých pasážích v JZ svahu kopce.  (1 - Vlček R., SKM)
=>Velmi zajímavý, kombinace okolí pevnosti a parku.  (2 - Klimpl P., LPU)

BDODRŽENÍ DOKUMENTŮ A PRAVIDEL (váha 0,15)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>---  (0 - Kolovský F., LPM)
=>- nedodržený směrný čas u kategorie DH220  (2 - Sysel O., PGP)
=>---  (2 - Fiala J., BBM)
=>---  (2 - Klimpl P., LPU)

CHODNOCENÍ STAVBY TRATÍ, MAPY, SHROMAŽDIŠTĚ A ORGANIZACE ZÁVODU
Stavba tratí: (váha 0,15)
Průměrná známka:1.67
Poznámky:
=>Tratě výborně využily nároky terénu, obsahovaly jak zajímavé volby, tak občas i přímější stopu parkem, orientačně dost zajímavé.
Jen názor ke kontrole 72 (K3 u spousty kategorií) - nevím, jestli to ve skutečnosti byl nebo nebyl barák, ale z patra umístění kontroly jsem vnímal jen zeď, což mě trochu zmátlo. To jen poznámka, když už nemůžeme všichni hodnotit mapu...  (1 - Cahel M., LCE)
=>---  (2 - Kolovský F., LPM)
=>---  (2 - Krejčíková M., TZL)
=>z terénu to asi vyčerpalo maximum, ale jinak bych od tratí sprintových štafet čekala něco mapově náročnějšího  (2 - Plochová D., DKP)
=>---  (0 - Sysel O., PGP)
=>Není co vytknout, snad jen horší čitelnost (tratí, ne mapy) v oblasti hradeb.  (1 - Pospíšil O., DKP)
=>---  (2 - Fiala J., BBM)
=>Velmi pěkné tratě. Zvláště oceňuji záměr stavitele, aby různé farsty měly různé nejlepší postupy. To prověřilo schopnost závodníků rychle a správně se rozhodovat, což je podstatou sprintu.  (1 - Chromý A., TBM)
=>Hodnotím za 2, nicméně nepovažuji za vhodné umístění kontrol 75 a 60, které byly podle mne na hraně pravidel (popis sice různý, v reálu ale u stejné zdi, ač s jiným okolím, vzdálenost na mapě asi 2,5 mm) - tato poznámka ale patří do sekce B.  (2 - Pachnerová D., CHA)
=>Mistrovské kategorie výborné. Různé farsty měly různé ideální postupy a závod byl natolik kontaktní, že následovat někoho bez vlastního mapování se mohlo nevyplatit. Jedinou výtku mám vůči postupům, které měly nejrychlejší postup skrz tmavě zelený hustník (46,56). Běžec nemůže při sprintu odhadnout, jak daný hustník bude průběžný a stavitel ho tak vystavuje do situace, kdy musí volit mezi postupem na jistotu a možnou časovou ztrátu nebo rizikem, že to skrz nepůjde a ztratí ještě mnohem víc. Naštěstí postupy na jistotu nebyly o tolik pomalejší.  (1 - Petržela J., PHK)
=>- bez zbytečných výběhů do kopce, volby variant na delších postupech, častá změna tempa; tenhle závod mě bavil;
- v soutisku s budovami a vrstevnicemi nečitelná některá čísla kontrol v prostoru hradu; stačilo je posunout a mohlo být o několik disků méně...  (2 - Vlček R., SKM)
=>Informace o tom, že bude trať závěrečného úseku na mapovém výřezu měla být dána dopředu. Jinak stavba OK  (2 - Klimpl P., LPU)

Mapa: (váha 0,20)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>Mapa byla velmi kvalitní a vhodně generalizovaná a čitelná, za což si mapař zaslouží pochvalu. Osobně bych místa v parku zmapoval spíše značkou "les", nikoliv "lesopark" - bylo by to čitelnější. Ale to je věc názoru a určitě to nemá vliv na známku.  (2 - Chromý A., TBM)

Shromaždiště: (váha 0,10)
Průměrná známka:2.11
Poznámky:
=>Těžko hodnotit, samotné shromaždiště asi obsahovalo potřebné služby, ale nejspíš tam nikdo nebyl. Cílový prostor byl pěkný, pro diváky přehledný a atraktivní, ale aspoň nějaký prodej tatranek obsahovat mohl. V pokynech ale bylo avizováno...  (2 - Cahel M., LCE)
=>---  (2 - Kolovský F., LPM)
=>malé, ale stačilo  (2 - Krejčíková M., TZL)
=>bez nedostatků, člověk mohl veškeré dění sledovat z jednoho místa, ale i tak si tam člověk připadal trochu jak na oblasťáku  (2 - Plochová D., DKP)
=>---  (0 - Sysel O., PGP)
=>Stupně vítězů nelogicky pod stromem, takže z půlky svahu nebylo na bednu vůbec vidět. Centrum celého víkendu i s bufetem přímo ve škole fungovalo skvěle.  (2 - Pospíšil O., DKP)
=>otázka, zda hodnotit školu (zcela vpohodě), nebo arénu (malinko stísněnější). Každopádně bych uvítal, kdyby na mistrovském závodě byla velkoplošná obrazovka.  (2 - Fiala J., BBM)
=>Pěkné a divácky atraktivní shromaždiště, ze kterého bylo krásně možné sledovat průběh závodu. Pěkné prostředí parku.

Nedostatkem shromaždiště byla nepřítomnost občerstvení (nepodstatné) a WC (podstatnější) a zejména to, že nebyla předem známa jeho poloha (zásadní). Sprintové disciplíny byly vytvořeny zejména s účelem propagace orientačního běhu. Závod v centru Brna měl potenciál tento účel naplnit, avšak kvůli zbytečným (a ještě navíc nedomyšleným) snahám utajit vše možné tento účel zcela nesplnil. To, že zájemci, kteří se chtěli jít na závod podívat, nepřišli, protože jsem jim nebyl schopen říct, kde závode je, je tristní a je důvodem snížení známky. Takto si opravdu propagaci nepředstavuji.  (3 - Chromý A., TBM)
=>Ačkoli v pokynech bylo uvedeno centrum závodu na ZŠ a MŠ Kotlářská, tak při štafetách je logickým centrem místo startu a cíle. Zvlášť pokud je vzdáleno přes 1 km od uváděného centra. V místě cíle ale chybělo zázemí (WC ve škole bylo uzavřeno před ukončením závodu veteránů), občerstvení.  (3 - Pachnerová D., CHA)
=>Kompaktní, na polootevřený prostor překvapivě přehledné a divácky příjemné. Kombinace s centrem závodu se zázemím na ZŠ Kotlářská byla ideální.  (2 - Petržela J., PHK)
=>k tomu, abych dostal do ruky třetí verzi pokynů a mapu s cestou na start, shromaždiště bohatě stačilo  (2 - Vlček R., SKM)
=>---  (2 - Klimpl P., LPU)

Organizace závodu: (váha 0,10)
Průměrná známka:2.50
Poznámky:
=>Pokud pominu podzimní poprask s určením či tajením terénu pro tento závod... Byl jsem velmi spokojený, byl to krásný závod, v lese vše OK. Celkem mám jen drobné výtky - do jisté míry chápu, proč chtěl pořadatel i potom tajit brněnské oblasti, ale nemyslím, že se tím něco vyřešilo. Prostory nebo jejich části údajně i tak navštívilo spoustu závodníků (bez mapy)... Dál mi chyběla v prvních (úterních) pokynech zásadní informace o speciálním mapovém výřezu pro pytlík - toto je dost netradiční řešení, takže aspoň nějak obecně mělo být naznačeno dříve než v sobotu.  (2 - Cahel M., LCE)
=>velké množství důležitých informací bylo zveřejněno až na místě a mnoho závodníků bylo zmateno a nevěděli co dělat (regulérnosti to rozhodně nepomohlo). Ukázka umístění pytlíku v mapě v pokynech byla k ničemu, protože byla tak rozpixlená, že na ní nebylo nic vidět.  (3 - Kolovský F., LPM)
=>hodně komplikované utajení arén  (2 - Krejčíková M., TZL)
=>---  (0 - Plochová D., DKP)
=>---  (0 - Sysel O., PGP)
=>Snaha pořadatelů do poslední chvíle vše tajit je sice chvályhodná, ale těžko opravdu realizovatelná (viz např. prozrazení cílů předem, v minulosti např. "vedení tratí" na webu města Znojma), takže vše zůstává napůl cesty. Samotná organizace až na drobné detaily super.  (2 - Pospíšil O., DKP)
=>standardní pěkný závod  (2 - Fiala J., BBM)
=>Samotnou organizaci závodu doprovázelo mnoho nedostatků nízké až velmi vysoké závažnosti, které způsobily pochybnosti o regulérnosti závodu. Z jejich charakteru usuzuji, že chyběla dostatečná kontrola a oponentura. Nedostatky:
- organizátorům unikly velmi důležité informace, které výrazně narušily regulérnost závodu. Email, který odešel (i bývalým) členům ZBM totiž obsahoval kromě informace o umístění arén (kterou pořadatelé dodatečně zveřejnili) i informaci o tom, které brány se budou na hradě Špilberk otevírat a tedy které (běžné nepřístupné) prostory budou zpřístupněny. Tato informace však již zveřejněna nebyla. Toto považuji za velmi výrazné selhání.
- Veškeré (zbytečně složité a překombinované) snahy o zamezení přenosu informací mezi úseky byly následně zhaceny zásadní chybou: Prostor, kde závodníci čekali na předávku byl oddělen pouze páskou od oblasti, kde si doběhnuvší závodníci vykládali o postupech, takže bylo vše krásně slyšet.
- Vstup do závodního prostoru byl sice před závody umožněn všem (což by mělo být standardem v centrech velkých měst), ale poté byl vstup zakázán příliš brzo, což výrazně zvýhodnilo závodníky bydlíci (žijící/studující) v Brně. Ve světě je běžné prostor uzavírat pouze několik hodin před startem. Pokud by to tak bylo, závodníci, kteří přicestovali do Brna běhen pátku či soboty by měli možnost prostor navštívit a nebyli by tak tolik znevýhodněni vůči obyvatelům Brna.

***Pokračování mého komentáře naleznete v diskuzi (omezení na 1500 znaků).  (4 - Chromý A., TBM)
=>Podle mne příliš složité a nepřehledné uvolňování základních informací. Karanténa měla slabá místa (jak ve škole, kde chvílemi chyběl dozor u pásky oddělující závodníky a docházelo k jejímu překonávání), tak u předávky.  (3 - Pachnerová D., CHA)
=>Během závodu vše v pořádku. Taktika pořadatelů před závodem, kteří se v dobré vůli snažili o to, aby byl závod co nejregulérnější a zároveň co nejméně omezoval brněnské závodníky v běžném životě, je však pro mě dosud nepochopitelná a měla dle mého přesně opačný efekt. O samotném výběrovém řízení se zmiňovat nebudu, po oznámení místa skutečného konání závodu však následovalo velmi dlouhé informační vakuum, kdy nikdo netušil, co se kde může. Po vyhlášení velmi rozlehlého, ale otevřeného embarga bylo všem Brna-znalých jasné, ve kterých 3 oblastech se sprinty poběží a spíše tak znevýhodňovalo ty, kteří Brno neznají. Zároveň dost omezovalo ty, kteří poblíž centra Brna žijí a zároveň pro ně účast na závodě byla z různých důvodů důležitá. Dle mého by tak bylo mnohem vhodnější na nic si nehrát, dát přísné embargo na prostor Špilberku a Petrova, kam nikdo z obyvatel Brna vyloženě nemusí a zbytek Brna nechat volný pro veškeré aktivity. Jsem si jistý, že by nikdo neměl potřebu testovat postupy na Kraví hoře nebo v centru Brna. Naprostý zákaz vstupu do celého embarga od pátečního večera, kdy už byly známy místa cílů, byl už jen poslední absurditou.  (3 - Petržela J., PHK)
=>Špilberk, Kraví hora a Petrov byly od začátku jasná volba. Nechápu, co vedlo pořadatele k embargu půlky Brna, vydání FAKE pokynů, a jak se tím asi vyrovnaly šance mimo brněnských závodníků. Paradoxně si pak veteráni díky online GPS přenosu prohlédli před svým startem umístění kontrol i variantní postupy...  (3 - Vlček R., SKM)
=>V závodě dospělých chyběl na cílové čáře rozhodčí.  (2 - Klimpl P., LPU)

DHODNOCENÍ Z ŘAD ORIENŤÁCKÉHO LIDU
V lese: (váha 0,15)
Průměrná známka:---
Poznámky:
=>hodnotím kategorii MIX + od pohledu tratě dospělých:
za mne zajímavě postavené tratě, pěkně využitý netradiční prostor ve středu města
LuHo  (2 - Hovorka L., LPU)

Mimo les: (váha 0,15)
Průměrná známka:---
Poznámky:
=>Centrum závodů daleko od "shromaždiště", kde nebylo k dispozici žádné občerstvení, pouze voda v cíli, také prostor pro diváky mírně stísněný, vyhlášení výsledků mistrovských kategorií mi přišlo takové unylé, ale za to si můžeme jako diváci sami, že jsme nedošli blíže a tleskali kdesi z louky. LuHo  (3 - Hovorka L., LPU)

Diskuze k závodu je pro přihlášené hodnotitele.

nahoru
Hodnocení kvality závodů soutěží sekce OB
azitka@seznam.cz