ČSOS Hodnocení kvality závodů soutěží sekce OB
Nepřihlášen
Login:
Heslo:

Úvod

Pravidla hodnocení

Závody 2017:
ČPŠ 18. 3. PHK
MČR NOB 8. 4. SJI
ČPŠ 9. 4. SJI
ŽBM KLT 22. 4. TZL
ČPŠ 23. 4. TZL
MČR SPŠT 6. 5. ZBM
MČR SP 7. 5. ZBM
ČP KLT 13. 5. SSU
ŽBČ KLT 13. 5. VLI
ČP KT 14. 5. SSU
ŽBČ KT 14. 5. VLI
ČPŠ 20. 5. ASU
ČP SP 20. 5. ASU
ČPŠ 21. 5. ASU
ČP KT 3. 6. VSP
ŽBM KLT 3. 6. VRB
ČP KLT 4. 6. KAM
ŽBM KT 4. 6. VRB
MČR KT 10.-11. 6. OSN+JHB
ŽBČ KLT 17. 6. LPU
ŽBM KLT 17. 6. MOV
ŽBČ KT 18. 6. LPU
ŽBM KT 18. 6. MOV
ČP KLT 9. 9. AOP
ŽBČ KLT 9. 9. OPI+VCB
ČP KT 10. 9. AOP
ŽBČ KT 10. 9. OPI+VCB
ČPŠ 16. 9. SHK
ČP SP 16. 9. SJC
ČPŠ 17. 9. SJC
MČR KLT 23.-24. 9. CHA
MČR ŠT 7. 10. KSU
MČR KLB 8. 10. KSU

Přehled známek

Návod pro hodnotitele (pdf)

Diskuze

Hodnocení 2016
Hodnocení 2015
Hodnocení 2014
Hodnocení 2013
Hodnocení 2012
Hodnocení 2011
Hodnocení 2010
Hodnocení 2009


Žebříček B-Čechy – klasická trať

Datum: 13. 5. 2017
Centrum: Křižany, louka 1 km V od obce (50.7327375N, 14.9554733E)
Pořadatel: VLI
Stránky závodu: http://vlio.cz/zb2017
Stránka v ORISu: odkaz
Kreslení postupů: odkaz
Další informace: Trať: Klasická trať
Mapa: 1:15 000, E 5m, A4 pro kategorie D/H16-21; 1:10 000, E 5m, A4/A3 pro ostatní kategorie

Hodnocení závodu už bylo uzavřeno.

 
Celková vážená známka: 2.19
Závod hodnotilo: 12 lidí

ATERÉN (váha 0,00)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>Velmi hezký a zajímavý terén, kupodivu dosud neobjevený.  (1 - Koč Z., MKP)
=>Opticky nádherný les, pro klasickou trať spíše průměrný.  (2 - Picek J., TJN)
=>kvalitní terén s náročnou podložkou  (2 - Matras T., CHT)
=>Samotný les pěkný, ale na klasickou trať nevhodný  (3 - Pospíšil O., DKP)
=>---  (2 - Novotný D., TJN)
=>Terén byl sám osobě pěkný. Těžší podložka a vertikální členitost jsou vhodným terénem pro klasiku. Nic méně velikost prostoru a vliv luk sráží prostor na druhořadou, tedy B-čkovou úroveň.  (2 - Procházka J., PGP)
=>---  (2 - Sysel O., PGP)
=>Z mapy na první pohled obyčejný kontinentální svažitý les, který nenabízel příliš mnoho prostoru pro dlouhé volební postupy, ve skutečnosti, ale krásný les a díky náročné podložce velmi náročný a naprosto vhodný pro celostátní závod.  (2 - Wolf D., TUR)
=>Odpovídající disciplíně i úrovni závodu. Rozsahem možná lehce menší, než by se slušelo.  (2 - Hošek R., DOB)

BDODRŽENÍ DOKUMENTŮ A PRAVIDEL (váha 0,15)
Průměrná známka:2.50
Poznámky:
=>- nedodržené směrné časy dosti kategorií  (3 - Sysel O., PGP)
=>Výrazně překročeny směrné časy (o 10 minut a více) u D16, D18, D45, D60, D65, D70, H18 a H20. Zbytečně dlouhé byly i některé podkategorie 21. Jinak bez problému.  (2 - Wolf D., TUR)

CHODNOCENÍ STAVBY TRATÍ, MAPY, SHROMAŽDIŠTĚ A ORGANIZACE ZÁVODU
Stavba tratí: (váha 0,15)
Průměrná známka:2.29
Poznámky:
=>Stavitel velmi dobře využil terén, a nesklouznul do v poslední době častého způsobu stavby klasiky ve stylu "obíhačka po cestě zleva nebo zprava". Předvedl, že i bez superdlouhého postupu (ten se vzhledem k velikosti lesa a hustotě komunikací tady opravdu postavit nedal) se dají udělat zajímavé trati s volbami postupů i na kratších úsekách, a to pro všechny věkové skupiny.  (1 - Koč Z., MKP)
=>Na daný terén pěkné tratě. Některé kontroly byly na podměrečných objektech.  (2 - Picek J., TJN)
=>Pěkné tratě, možná zbytečně dlouhé  (2 - Matras T., CHT)
=>Z části je to dané terénem, ale H21A se mi moc nelíbila. Krátké postupy, téměř žádné volby a navíc opakované obíhání jedné části lesa sem a tam. Nejpozději ve 2/3 trati to závodníka muselo přestat bavit. Převýšení bylo uvedeno výrazně nižší než reálné (380 oproti cca 550+). Druhá věc je trochu přepálená délka (vítěz 95 min), to mi osobně až tolik nevadí.  (4 - Pospíšil O., DKP)
=>---  (2 - Novotný D., TJN)
=>Mně osobně se trať H21A moc nelíbila, ale chápu, že omezenost prostoru staviteli moc možností nedala. Stejnou omluvu však nenacházím u pohledu na tratě HD14. V případě zmíněných, ale i dalších tratí byla neměnná vzdálenost kontrol rozhodně zbytečná, zvláště tam kde jsou v řadě. Za jednu z nejpovedenějších tratí pak beru H40ky.  (3 - Procházka J., PGP)
=>-pro delší tratě malý prostor, tratě tím pádem dost namotány, u některých tratí (i hlavních) absence delších postupů s volbou  (3 - Sysel O., PGP)
=>Tratě ŽB (dorost a veteráni) vesměs velmi dobré a adekvátní svou obtížností. Občas se vyskytly drobné nešvary (protiběhy, tři kontroly v jedné přímce apod.). U tratí hlavních kategorií mi chyběla alespoň jedna zásadnější volba postupu. Bylo to spíš o volbě stopy náročným terénem. Ale i díky tomu mě má trať (H21A) velmi bavila. Plusem byl na ŽB velký počet občerstvovaček, mínusem bylo jejich rozložení (H21A). 3 občerstvovačky v první půlce závodu do 15. kontroly, ani jedna v druhé polovině, kde byla nejvíce potřeba. Celkově ale pěkně postavený závod ŽB.  (2 - Wolf D., TUR)
=>H21B: První půlku trati jsem byl nadšen - pestrá klasika, změny tempa, volby, mikrovolby, volby stopy.. Celé se to zlomilo u K14 a K15 - fyzická vložka bez orientační náročnosti (probůh, proč?) a zbytek trati už byl hlušší, smyčka před cílem zbytečná. O to hůř se chápe, proč stavitel poměrně zásadně nedodržel směrný čas.
A to H21B byla ještě hezčí trať než H21A.
Ale tak to je jen jedna trať. Zásadnější kritiku směřuji k častým protiběhům, které výrazně usnadňovaly navigaci v případě některých kontrol. To by opravdu mělo nebýt.  (2 - Hošek R., DOB)

Mapa: (váha 0,20)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>Podměrečné porostové objekty. Méně viditelné vývraty a výrazné stromy v hustnících (byly na nich kontroly) - chybějící výpaly. Místy bych některé hustníky (všiml jsem si spíše na části MH) možná hodnotil méně zeleně.  (2 - Vištejn J., SNA)
=>V tiráži mapy bylo měřítko mapy a ekvidistance špatně dohledatelné (malý font).  (2 - Borovička M., FSP)
=>Celkový dojem - dobrá kvalita. Bohužel při běhu byly vidět hranice jednotlivých mapařů - nestejnorodost mapování a odlišná klasifikace porostů. Jednoznačně nejlepší část IH - i když některé trochu podměrečné objekty, tak to bylo ku prospěchu mapy. Klasifikace porostů podle LJ a MH na základě optického dojmu a ne průběžnosti.  (2 - Picek J., TJN)
=>Při závodě jsem s mapou (1:10 000) neměl problém, spokojen. Po závodě se dají najít menší prohřešky proti mapovému klíči - podměrečné plošné vegetační objekty (hlavně semiopeny) i některé liniové (hrázky).
Vývraty a stromy v "béčkovém" hustníku bych kvůli lepší čitelnosti kreslil s bílým výpalem (ale to je věc názoru, norma to nepředepisuje).  (2 - Drbal J., PGP)

Shromaždiště: (váha 0,10)
Průměrná známka:2.14
Poznámky:
=>Škoda, že pořadatel neměl v sobotu připravený materiál pro úpravu výjezdu z parkoviště, řidiči, kteří se báli rozjet, tak měli s rozbahněným výjezdem zbytečné problémy.  (2 - Koč Z., MKP)
=>Vše potřebné.
Ne zcela vhodně vyřešené parkování (zácpy při odjezdu)  (2 - Picek J., TJN)
=>dobře fungující, na shromaždišti vše podstatné  (2 - Matras T., CHT)
=>Rozhlas: Většina lidí nepotřebovala po 28. slyšet rozhovor s prvním dobíhajícím HDR nebo bonmoty, ale např. průběžné výsledky hlavních kategorií.
Problematický odjezd ze shromaždiště: Bylo by dobré s tím počítat a situaci řešit dřív.  (3 - Pospíšil O., DKP)
=>---  (2 - Novotný D., TJN)
=>Parkování na mokrou variantu zrovna připravené nebylo a tak to bylo docela divoké. Vybavenost centra ale byla kvalitní.  (2 - Procházka J., PGP)
=>-absolutně nezvládnutý odjezd aut z rozbahněného parkoviště, už při příjezdu bylo zřejmé, že bude problém, ale během celého závodu pro to nic neudělali (přitom jak bylo vidět v neděli, šlo to )  (3 - Sysel O., PGP)
=>Pěkná a prostorná louka, kterou bohužel déšť proměnil v bahenní lázně. Nicméně shromaždiště nabízelo vše potřebné - nebývale pestrou nabídku občerstvení, dostatek místa, dostatek WC, dobré ozvučení po celé louce, blízkost parkoviště.  (2 - Wolf D., TUR)
=>---  (2 - Hošek R., DOB)

Organizace závodu: (váha 0,10)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>---  (2 - Koč Z., MKP)
=>Bezproblémová kromě parkování (i cestou na shromaždiště zbytečné fronty - pouze 1 člověk vydával parkovací lístky, další tři kontrolovali, zda ho opravdu mám...).  (2 - Picek J., TJN)
=>pořadatelsky vše klapalo, organizačně dobře zvládnutá akce  (2 - Matras T., CHT)
=>---  (2 - Pospíšil O., DKP)
=>---  (2 - Novotný D., TJN)
=>Komentátor byl špatný. 10 krát jsem slyšel o tom, že mám jít na start po modrobílých fáborkách, jinak inzultace. Viníci přitom byly daleko od rozhlasu na startu a potencionální porušovatelé seděli v autech a rozhlas neslyšeli. K závodu toho naopak moc nezaznělo, respektive skoro nic. Negativně vnímám i ubytování v obci bez restaurace, když Liberec je přes kopec.  (3 - Procházka J., PGP)
=>- vyčítání čipů mohlo být bez fronty
- menší chaos na startu, minimálně po určitou dobu se moc nestíhalo v prvním koridoru odškrtávat čísla čipů
- vyhlášení vítězů mohlo být svižnější  (2 - Sysel O., PGP)
=>Moc chyb jsem nenašel, celkově velmi dobrá organizace. Plusem byly online výsledky a široké služby. Jedničku nedám jen za nezvládnuté sobotní parkování na rozmočené louce a dlouhé kolony při příjezdu i při výjezdu. Je třeba ale ocenit snahu pořadatelů a způsob, jak se situací vypořádali.
A spíše úsměvný byl komentátor závodu, který neustále zmiňoval pouze závodníky z TJN. Což není nic špatného, že říká oddíly závodníků, ale má je říkat u všech a komentovat doběhy všech a ne jen TJN... Nejvíc do uší bijící to bylo při vyhlašování, kdy u nikoho neříkal z jakého oddílu závodník je, pouze, když byl z TJN, tak to neopoměl zdůraznit. A dokonce, když se žádný z TJN na bedně neumístil, tak nezapomněl říci, že závodník z TJN zde skončil hned 4., těsně za stupni. Mě to tedy přišlo přinejmenším divné, a vtipné je, že to byl liberecký závod.  (2 - Wolf D., TUR)
=>Vysoce nadstandardní webová i FB prezentace závodu.
Snad jen od spíkra bych čekal, že se bude víc věnovat závodu a výsledkům než věcem nezávodním.
Jo a ještě jedna drobnost: občerstvovačky (pominu teď, že podle převládajícího názoru mají být na kontrolách a neovlivňovat volbu postupu) na klasice by mohly nabídnout i něco sladkého na pití, nejen vodu.  (2 - Hošek R., DOB)

DHODNOCENÍ Z ŘAD ORIENŤÁCKÉHO LIDU
V lese: (váha 0,15)
Průměrná známka:---
Poznámky:
=>---  (2 - Vištejn J., SNA)

Mimo les: (váha 0,15)
Průměrná známka:---
Poznámky:
=>---  (2 - Vištejn J., SNA)

Diskuze k závodu je pro přihlášené hodnotitele.

nahoru
Hodnocení kvality závodů soutěží sekce OB
azitka@seznam.cz