ČSOS Hodnocení kvality závodů soutěží sekce OB
Nepřihlášen | pomoc
Login:
Heslo:

Úvod

Pravidla hodnocení

Závody 2019:
ČPŠ 23. 3. PHK
ŽBM KLT 6. 4. AOV
ČPŠ 7. 4. AOV
MČR NOB 13. 4. SHK
ŽA KT 14. 4. SHK
ČP SP 11. 5. KSU
ČPŠ 11. 5. KSU
ČPŠ 12. 5. KSU
MČR SP 18. 5. LPU
MČR SPŠT 19. 5. LPU
ŽA KLT 1. 6. DKP+DOK
ŽBM KLT 1. 6. PLU
ŽBČ-V KLT 1. 6. SJI
ŽA KT 2. 6. DKP+DOK
ŽBM KT 2. 6. PLU
ŽBČ-V KT 2. 6. SJI
ŽBMČ-V KL 15. 6. VBM+BBM
ŽBČ-Z KT 15. 6. MLA+DCH
ŽBMČ-V KT 16. 6. VBM+BBM
ŽBČ-Z KLT 16. 6. MLA+DCH
MČR KT 22.-23. 6. LTU
ŽA KLT 7. 9. TZL
ŽBČ-V KLT 7. 9. CHC
ŽBČ-Z KLT 7. 9. KAM
ŽA KT 8. 9. TZL
ŽBČ-V KT 8. 9. CHC
ŽBČ-Z KT 8. 9. KAM
ČP SP 14. 9. VLI
ČPŠ 14. 9. TUR
ČPŠ 15. 9. VLI
MČR KLT 21.-22. 9. TJN
MČR ŠT 5. 10. PGP
MČR KLB 6. 10. PGP

Přehled známek

Návod pro hodnotitele (pdf)

Diskuze

Hodnocení 2018
Hodnocení 2017
Hodnocení 2016
Hodnocení 2015
Hodnocení 2014
Hodnocení 2013
Hodnocení 2012
Hodnocení 2011
Hodnocení 2010
Hodnocení 2009


Mistrovství a Veteraniáda ČR ve sprintu

Datum: 18. 5. 2019
Centrum: Čáslav, atletický stadión Vodranty
Pořadatel: LPU
Stránky závodu: http://lpu.cz/mcr19
Stránka v ORISu: odkaz
Kreslení postupů: odkaz
Další informace: Trať: Sprint
Mapa: Čáslav, 1:4000

Hodnocení závodu už bylo uzavřeno.

 
Celková vážená známka: 2.35
Závod hodnotilo: 16 lidí

ATERÉN (váha 0,10)
Průměrná známka:2.11
Poznámky:
=>různorodý, limitovaný rybníkem  (0 - Valeš J., LPM)
=>obsahově pestrý, orientačně jednoduchý  (2 - Cahel M., LCE)
=>I na české poměry velmi nezajímavý terén pro sprint  (3 - Zelinka J., MBM)
=>Bohužel z historického centra měl stavitel asi kvůli koncertu na náměstí k dispozici jen malou část, která neumožňovala nějaké zajímavé volby.  (2 - Koč Z., MKP)
=>Po krásných mistrovských terénech v Kutné Hoře a Chrudimi je bohužel Čáslav velkým zklamáním. Terén by ještě vystačil na Ačkový sprint.  (3 - Procházka J., PGP)
=>---  (2 - Krejčíková M., TZL)
=>Krásné město, více charkterů závodního prostoru.  (1 - Slezák L., LCE)
=>zajímavá kombinace různých typů terénu  (2 - Pachnerová D., CHA)
=>Terén ve městě OK, lesopark v závěru nevhodný  (2 - Fiala J., ZBM)
=>Terén nebyl špatný - nijak výjimečný, ale sprint se tu postavit dal, dokonce i MČR.  (2 - Hošek R., TAP)
=>Terén sám o sobě nebyl špatný, historické město nabízelo dobré možnosti pro stavbu. Samozřejmě to nebyl "Tábor", ale na celostátní sprint je Čáslav určitě vhodný terén.  (2 - Wolf D., TUR)
=>---  (2 - Ondráček R., EKP)

BDODRŽENÍ DOKUMENTŮ A PRAVIDEL (váha 0,15)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>Nedodržen závazný dokument Mezinárodní popisy kontrol v aktuálním znění (známku nesnižuji)  (2 - Fiala J., ZBM)
=>---  (2 - Wolf D., TUR)

CHODNOCENÍ STAVBY TRATÍ, MAPY, SHROMAŽDIŠTĚ A ORGANIZACE ZÁVODU
Stavba tratí: (váha 0,15)
Průměrná známka:2.78
Poznámky:
=>- H21: úvodní pasáž ve městě/parku měla rezervy, šly by tam postavit zajímavější, náročnější postupy (ne jen pravá/levá), střední část dobře vyřešená, závěr mezi ploty a okořeněný terénem byl pěkný, zpestřil závod a prověřil zase něco trochu jiného (volba stopy, víc traverz či rovně atd.) i potrestal za neudržení koncentrovanosti. Najdou se závodníci, kteří řeknou, že ani tato mini vložka terénem rozhodně nepatří na sprintové závody (i když už většinou vůbec neřeknou proč..), ale já si myslím, že to závodu rozhodně víc přineslo než vzalo :)
- některé veteránské kategorie (např. H50) hodně odfláknuté (bez voleb, jen primitivní volby zprava/zleva)  (0 - Valeš J., LPM)
=>Asi jsem od MČR očekával trošku víc. Terén byl, pravda, dost jednoduchý a pestré tratě s extra volbama se tu tvořily těžko...
Moje H21A byla docela pěkná, dost rychlá, ale nějaké varianty postupů se našly... u tratí dorostu to ale byl běžák, kde nebylo skoro o čem přemýšlet (hlavně u u holek).
Jediná umělá překážka (když pominu zašrafovanou ulici před lesem) byla za jezerem a měla podle mě pozitivní efekt na všechny postupy v prostoru... podobných asi mělo být víc, klidně hned za startem.
No a díky lesní pasáži nad cílem bylo doporučení o atletické obuvi v pokynech dost zavádějící.  (3 - Cahel M., LCE)
=>Na tratích nebylo co řešit. Na většině tratí nebyla zásadnější volba, kde se dalo získat/ztratit více sekund. Závěrečná smyčka v lese s podrostem byla podle mě zbytečná  (3 - Zelinka J., MBM)
=>Stavitel vytáhl z prostoru který měl k dispozici maximum, zvlášť hodnotím že veterány nehnal do nudného prostoru JZ od rybníka a nechal jim slušný kus historického centra. V závěru trati pak se dalo i chybovat při přehlédnutí některého průchodu (jak je vidět z poměrně velkého množství červeně podbarvených mezičasů v závěrečné části tratí u všech kategorií). Byl to vtipně využitý prostor sportovního areálu pro zmatení "zakyselených" finišujících závodníků.  (1 - Koč Z., MKP)
=>Ač neměl stavitel k dispozici zrovna nejkvalitnější prostor, tak rozhodnutí vytěžit hlavně přilehlou buš mi nepřišlo šťastné. Možná by mi to vadilo méně, pokud by poskytované informace o terénu společně s doporučením nemířily na hladkou obuv. Nezpevněné oblasti byly přitom nejvíce využity. Z pohledu technické náročnosti jsem pak kroutil hlavou nad D18.  (3 - Procházka J., PGP)
=>---  (2 - Krejčíková M., TZL)
=>Tratě mapově velmi jednoduché  (3 - Slezák L., LCE)
=>---  (2 - Pachnerová D., CHA)
=>Takto se tratě na sprintu již několik let nestaví. Závod ve sprintu má být divácky atraktivní a rychlý; vidět některé závodníky (i hlavních dospělých kategorií) v lesoparku kráčet do kopce není ani rychlé, ani atraktivní.  (3 - Fiala J., ZBM)
=>Tratě jednoduché, dávám (horší) tři. Vcelku libovolné oblastní mistrovství by bylo stavbou důstojnější MČR než toto MČR.
- Stavitel sliboval pestrý sprint, což se nekonalo:
- koncepce stavby (těžko říct, nakolik ovlivněna kolizními akcemi v centru) neumožnila využít některé zajímavější oblasti (dvorky, okolí kostela, ...);
- vůbec nevyužito embargované sídliště (jasně, žádná velká složitost, ale pestrost by to zvýšilo);
- vilová zástavba a historické centrum generuje pro běžce naprosto identické problémy: velký blok zleva, zprava. Je to pestrost pro turistu, ne pro o-závodníka.
- Narozdíl od mnohých ostatních mě tolik neuráží závěrečná pasáž v lese. Možná zčásti proto, že když jsem tam byl já, byl už podrost sešlápnutý. (Řečnická: Kolik stavitelů bude ještě překvapených, že tam, kde v půlce dubna nebyl žádný podrost, je v květnu Saigon? ;) )
- Zvolená koncepce neumožnila postavit zajímavé tratě pro nejstarší veterány. A to není jedno; třeba v H70 najdete jednoho z největších sprintových fajnšmekrů - i ten si zaslouží rozumnou trať.
- Různé tratě by měly mít společné maximálně dva po sobě jdoucí postupy. Ne pět (závěr H55 a H21A).
- Argument "Chybovat se dalo, takže to nebyla špatná trať.", který jsem po závodě slyšel ze strany představitelů pořádajícího oddílu, považuji za naprosto absurdní.  (3 - Hošek R., TAP)
=>Z terénu se dalo vytěžit mnohem mnohem víc. Stavba tratí stáhla tento závod bohužel v mých očích hodně dolů a nebyla hodna současného MČR. A soudě dle komentářů jsem nebyl sám. Tratě byly orientačně triviální, rozhodování bylo jen "levá-pravá" a to ještě většinou bylo jedno. V elitních kategoriích byly aspoň tyto volby, v mé (H21A) na dost postupech v úvodu nebyly ani tyto. Na úroveň MČR jsem naprosto postrádal jakýkoliv komplexní postup, který by nabídl 3 a více variant a nutil závodníky více přemýšlet (byl tam pouze jeden ve vilové čtvrti, který byl spíš transferní než královský). Přitom terén na takové postupy možnosti v centru města vyloženě nabízel. Stačilo závod koncipovat úplně jinak, vytěžit centrum města a doběh přes sportovní areály a úplně vynechat vilovou čtvrť a loukový a lesní kros. Lesní vložka v tomto rozsahu na tento závod podle mě nepatři. Zvlášť pro první závodníky v dorostu byla podložka neférová a v pořadateli doporučené hladké atletické obuvi se to hodně klouzalo. Ano, možná v centru byla nějaká omezení (trhy, apod.), ale i tak to bylo jistě řešitelné (zakázat náměstí viz. Uherský Brod, apod.). Za mě zklamání.  (3 - Wolf D., TUR)
=>Extrémně jednoduché tratě, čistě běžecký závod. Terén měl daleko větší potenciál, možná stačilo využít víc umělých uzávěr v ulicích. Závěr v zarostlém svahu sprintový rozhodně nebyl.  (3 - Ondráček R., EKP)

Mapa: (váha 0,20)
Průměrná známka:2.25
Poznámky:
=>bez připomínek  (2 - Zelinka J., MBM)
=>Mapa dobře čitelná, až na lesopark v závěrečné pasáži závodu, kde byla použita stejná barva výplně pěšin jako ve městě. To mohl stavitel konzultovat s mapařem.  (3 - Mikel D., TZL)
=>---  (2 - Drbal J., PGP)
=>Přehledná, čitelná, snad jen zbytečně velká.  (2 - Ondráček R., EKP)

Mapa (Hodnotitelé): (váha 0,00)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>Velká plachta. Při troše snaze by se vešla na menší formát a lépe by se s ní manipulovalo :)  (0 - Valeš J., LPM)
=>Mapa ok, ale nechápu, proč v lese nad shromaždištěm nebyly použity non-urban nezpevněné pěšiny. Podle mě byly přesně kvůli tomuto vymyšlené, takto nebyly vůbec čitelné a z lesního pytlíku se stala spíš vrstevnicovka. Taky si myslím, že fotbalové hřiště mělo být zašrafované nebo "zaprivátované", nebyl tam mapovaný žádný vstup (týkalo se asi spíš veteránských tratí).  (2 - Cahel M., LCE)
=>hodnotím jinde  (0 - Zelinka J., MBM)
=>Výborná, kdybych mohl dal bych 1.  (2 - Koč Z., MKP)
=>Kromě toho, že jsem při běhu po chodníky v reálu v mapě překonal nepřelezitelný plot do privátu, tak známku strhávám za nevhodný zákres v lesních partiích. Ano, daný způsob zakreslení nezpevněných cestiček v ISSOMu je na prvním místě, ale speciálně pro takovéto situace jsou i jiné možnosti povoleny. Výsledek byl dosti nečitelný.  (3 - Procházka J., PGP)
=>---  (2 - Krejčíková M., TZL)
=>---  (0 - Slezák L., LCE)
=>---  (0 - Pachnerová D., CHA)
=>Uvítal bych citlivější "vykousnutí" kolečka kontroly k14 na trati H21A tak, aby z velké části nepřekrývalo průchod.  (2 - Fiala J., ZBM)
=>Pěkná, bez zbytečných nesmyslů.  (2 - Hošek R., TAP)
=>Mapa i tisk z mého pohledu dobré. Z pohledu běžce mě rozčilovala při sprintu plachta formátu A3, která se musela pořád dokola přeskládávat. Chápu, že se to nevešlo na A4, ale preferoval bych raději nějaký nestandardní menší formát a nedávat tam za každou cenu celé město.  (2 - Wolf D., TUR)
=>Přehledná, čitelná, snad jen zbytečně velká.  (2 - Ondráček R., EKP)

Shromaždiště: (váha 0,10)
Průměrná známka:1.56
Poznámky:
=>pěkné, přehledné  (0 - Valeš J., LPM)
=>moc pěkné, prostorné, dostatek služeb; pro diváky určitě příjemné  (1 - Cahel M., LCE)
=>Poměrně dost roztahané, P1 nalézající se v závodním prostoru bylo taky hodně zvláštní. Poloha prezentace v doběhovém koridoru byla hodně nepřátelská vůči závodníklm startujícím ve veřejném závodě. Prezentace byla sice do 12:00, ale pokud startuji v 16:00 opravdu nemám zájem dorazit 4 hodiny předem.  (3 - Zelinka J., MBM)
=>Prostorné, vše v nadstandardním provedení, pro případ nepříznivého počasí k dispozici dostatečný prostor pro oddílové stany (což nebývá u sprintů běžné).  (1 - Koč Z., MKP)
=>Centrum závodu bylo pěkné a povolení pro stavbu stanů na takové ploše málo kdo dosáhne.  (2 - Procházka J., PGP)
=>---  (2 - Krejčíková M., TZL)
=>Krásné, přehledné .  (1 - Slezák L., LCE)
=>---  (2 - Pachnerová D., CHA)
=>Na mistrovský závod vše OK.  (2 - Fiala J., ZBM)
=>Pokyny zbytečně strašily, shromaždiště bylo pěkné a dostatečně velké, přestože šlo o záložní variantu. Chválím.
Jen detail: Opravdu musely být toiky tam, co byly? Od toiek bylo vidět poměrně hodně do nejtěžší části prostoru, což je škoda.  (2 - Hošek R., TAP)
=>Pěkné, nabídlo vše potřebné, dostatek prostoru, krytá tribuna.  (1 - Wolf D., TUR)
=>Stadion, Ideální.  (1 - Ondráček R., EKP)

Organizace závodu: (váha 0,10)
Průměrná známka:2.11
Poznámky:
=>- bezproblémová, precizní
- dostatečně velká a vybavená karanténa

- Bylo by dobré dodržovat SŘ, konkrétně odstavec 3.13, nezvýhodňovat určité závodníky při tvorbě startovky, ale spravedlivě vylosovat pořadí.
(toto by mělo patřit do sekce DODRŽENÍ DOKUMENTŮ A PRAVIDEL, ale tam neznalci pravidel nemohou přispívat)  (0 - Valeš J., LPM)
=>bez problémů, z pohledu organizace moc pěkné závody a pěkný TV záznam; zaznamenal jsem snad jen nedostatek toaleťáků na startu :-) a možná by nebylo na škodu označit aspoň úzké průchozí branky před sběrkou, občas to zavánělo kolizí (žádnou jsem naštěstí nezaznamenal)  (2 - Cahel M., LCE)
=>Informace o doporučené obuvi zveřejněná v pokynech před závodem byla hodně zcestná. Na základě ní jsem si vzal pouze atletickou obuv. Kdyby přitom bylo v lese kolem stadionu mokro, tak bych pořadatele asi hodně proklel.  (3 - Zelinka J., MBM)
=>Značení cesty na start nebylo dostatečné - řada závodníků tak šla jinou cestou, vpodstatě přes závodní prostor. A nebylo dobré umístění nulovací a checkovací jednotky tak daleko od vlastního startu. Pokud se někdo musel (po zjištění problému) vracet, tak už nestíhal start. Chtělo to raději o jedno pole v koridoru navíc když už byla cesta mezi registrací a ostrým startem tak dlouhá, aby obě "předstartovní" krabičky (tj. "clear" a "check" a byly jen kousek od ostrého startu.  (3 - Koč Z., MKP)
=>Mimo dění mezi startem a cílem bylo vše perfektní.  (2 - Procházka J., PGP)
=>---  (2 - Krejčíková M., TZL)
=>Jednoduše na jedničku .  (1 - Slezák L., LCE)
=>cesta na start mohla mít v kritických místech trochu výraznější značení, někteří lehce nepozorní bloudili  (2 - Pachnerová D., CHA)
=>Ačkoliv má očekávání byla vyšší, závod to byl hezký.  (2 - Fiala J., ZBM)
=>- Velice slabý výkon hlavního spíkra, unylé komentování informativního charakteru bych pochopil u kategorií Veteraniády a HD21AB. Ne, když dobíhá černý kůň závodu H21. Divák zvenku vůbec nepochopil, že už probíhá vrchol celého programu.
- Nelogicky uspořádané SI krabičky na startu: Jaký byl plán startérů, když někomu ve třetím koridoru nepípne CHECK? Vrací se takový závodník sto metrů zpátky do prvního koridoru pro CLEAR a zase zpět? Stihne takový závodník svůj start? Takováto organizace startu přece nikdy nemůže být!
- Celkově jsem od největšího oddílu v republice čekal o dost víc; kdo jiný by měl posouvat standardy vrcholných akcí? Takhle se ani nepodařilo udržet standard let minulých.  (3 - Hošek R., TAP)
=>Bez problému. V cíli chyběl jakýkoliv pořadatel. Při závodě dorostu spadla cílová kontrola a musel ji dojít zvednout fotograf.  (2 - Wolf D., TUR)
=>Vše klapalo.  (1 - Ondráček R., EKP)

DHODNOCENÍ Z ŘAD ORIENŤÁCKÉHO LIDU
V lese: (váha 0,10)
Průměrná známka:4.00
Poznámky:
=>---  (0 - Valeš J., LPM)
=>Závod byl bezvadný.  (1 - Videcký J., KSU)
=>Terén ani trať nebyly hodny MCR, jinak bylo ale vše v pořádku a profesionálně uspořádáno.  (4 - Navrátil Š., PGP)
=>Čáslav sice není Tábor, přesto se dalo ze závodního prostoru vytěžit mnohem více, např. místo zbytečné lesní pasáže v závěru více využít centrum města.  (4 - Mikel D., TZL)

Mimo les: (váha 0,10)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>---  (0 - Valeš J., LPM)
=>Závod byl bezvadný.  (1 - Videcký J., KSU)
=>Všechno super, krásné zázemí legendárního stadionu.  (2 - Navrátil Š., PGP)
=>Příjemné shromaždiště, s atletickým doběhem. Škoda jen docela nízké účasti závodníků a tím i slabé divácké kulisy. Zároveň s opětovnou rezignací na dvoukolové uspořádání MČR se pak neubráním pocitu, že kdyby bylo o týden dříve mnohem lepší v Šumperku a v Čáslavi by byl jen běžný ŽA, tak by to snad ani nikomu nevadilo.  (2 - Mikel D., TZL)

Diskuze k závodu je pro přihlášené hodnotitele.

nahoru
Hodnocení kvality závodů soutěží sekce OB
azitka@seznam.cz