Krajský svaz orientačních sportů Pardubického kraje

V květnu 2012 se v našem kraji odehrála série tří závodních mítinků. Pojďme se ohlédnout za tím, co nového v našem kraji vzniklo.
1) Český pohár, žebříček A a B - Nasavrky
12. a 13. 5. pořádala OK Lokomotiva Pardubice celostátní závody s centrem na louce v Nasavrkách. Les Plesný byl na závody poměrně dlouho nepoužit, novou mapu vytvořili Petr Mareček a Martin Kratochvíl. Terén je rovinatý, bohatý na vodoteče, rýhy, cesty, obsahující jak rozsáhlé části čistého lesa, tak i rozsáhlé "světle zelené" oblasti se sníženou viditelností.
Sobotní klasickou trať postavil Petr Fencl. Stavět klasiku v plochém terénu není snadné. V prostoru chybí větší přirozené překážky, které by nutily závodníka k volbě mezi velmi rozdílnými variantami. Stavitel velmi dobře dal přednost postupům zkoušejícím držení optimální cesty terénem a vybírání "cesty nejmenšího odporu" ve světle zelených a podmáčených částech před delšími postupy nabízejícími obíhání po cestě zprava či zleva, které sice jinak ke klasické trati patří, ale v tomto rovinatém terénu by takové volby vycházely časově stejně a byly by orientačně naprosto jednoduché. I tak to samozřejmě bylo rychlé, o čemž svědčí průměr na kilometr v pánské elitě kolem 5:30, v dámské 6:30. Názory na oficiálním hodnocení závodů sekce OB se víceméně shodují na tom, že ač terén nenabízel prostor pro volby postupů, stavitel připravil poměrně zajímavé tratě (střídání různě průběžných pasáží s různou mapovou náročností, využití detailnějších prvků terénu).
Nedělní krátká trať se odehrávala v rozsáhlem prostoru odrostlejšího hustníku vedle shromaždiště. Stavitel tratí Jan Kaplan využil na krátkou trať velmi vhodného terénu se sníženou viditelností bohatého na vodoteče, rýhy i kameny k vytvoření orientačně zajímavých tratí, které byly velmi dobře závodníky i hodnotiteli přijaty.
V sobotu nepanovalo moc vlídné počasí (déšť, zima), ale zázemí na shromaždišti bylo po oba dny pro 1100 závodníků dobré. Proti organizační stránce se víceméně nenašly žádné připomínky, takže v našem kraji letos nejvýznamnější závody v OB dopadly dobře.

- tratě - klasika, krátká trať, web

Mapová ukázka z krátké trati (H21A):
*****

2) Liga Vysočiny - Štěpánov
Na sobotu 19. 5. připravil oblastní závod SK Chrast do Štěpánova nedaleko Skutče. Na závod byla použita mapa Bukovina 2011 (opět mapaři Petr Mareček a Martin Kratochvíl), známá z loňského Českého poháru štafet u hradu Košumberk (na druhé straně mapy). Klasickou trať postavil Josef Vítek. Staviteli se podařilo využít strmého svahu v SV části v kombinaci se zařízlými úzkými údolími k pár zajímavým postupům. Jinak terén je převážně dobře průběžný, rovinatý, a tak se většinou chodilo rovně. Chyby se daly udělat u kontrol na rozhraní porostů, na prohlubních, nedodržením azimutu či špatným odhadem vzdálenosti při delším přeběhu čistým lesem. Shromaždiště na fotbalovém hřišti, příjemné počasí a dobrá organizace daly dohromady pro 200 účastníků pěknou sobotu.

- tratě, web

Mapová ukázka (H21C):
*****

3) Východočeský pohár + Liga Vysočiny - Svitavy
V sobotu 26. 5. spojily své síly malé kluby KOB Pardubice (PPU) a SK Hlinsko (HVC), aby uspořádaly společný žebříček svých oblastí s centrem u rybníku Rosnička ve Svitavách. Mapu Rosnička, poprvé použitou loni pro radiový orientační běh, zmapoval Miroslav Nožička, který provedl i letošní aktualizaci. V rovinatém lese s pestrou skladbou porostů (čisté pasáže, hustníky, paseky) postavil klasickou trať Petr Fencl. Tratě využívaly jako objekty kontrol především rozhraní porostů, vývraty, rýhy a drobné vrstevnicové detaily (údolíčka podél vodotečí). Terén neumožňoval připravit závod na výrazné volby postupů, chodilo se převážně rovně, případně využívalo husté sítě cest, větší chyby byly spíš ojedinělé. Závodu se za příjemného počasí zúčastnilo 600 závodníků. Největší pochvalu v hodnocení oblastních závodů dostali pořadatelé za shromaždiště. Orientační běh se tímto závodem podařilo rozšířit i do regionu s velmi malým pokrytím mapami pro OB. Další potěšitelnou věcí je účast v náborových kategoriích - 30 v kategorii rodičů s dětmi, 30 v příchozích.

- tratě, web

Mapová ukázka (H21C):


Adam Zitka - 31.7. 2012 09:30
Komentáře k článku
***
Jméno 
Text 
Opište kód z obrázku