Warning: Cannot modify header information - headers already sent by (output started at /web/htdocs1/lpucz/home/www/mcr19/src/menu.src:53) in /web/htdocs1/lpucz/home/www/src_new/WWWHelper.php on line 3

Novinky

Ze závodnice spolukomentátorkou České televize
 – 14. května

Loni finišovala pardubickému týmu na republikovém šampionátu sprintových štafet ve Zlíně pro stříbrnou medaili, letos mu v Pardubicích bude fandit od televizní obrazovky. Nejúspěšnější pardubická i česká orientační běžkyně posledních let Jana Knapová (28) na konci srpna očekává přírůstek do rodiny, a tak při Mistrovství ČR sprintových štafet navlékne namísto dresu komentátorská sluchátka a spolu s Petrem Kubáskem bude provázet přímým přenosem České televize.
Jak probíhá příprava na spolukomentování přímého TV přenosu?
Pomáhala jsem spolukomentovat závod ve sprintu na loňském Mistrovství světa v Lotyšsku, tak už trochu vím, do čeho jdu a co mě čeká. Ale určitě bude potřeba příprava – projít startovní listiny, zjistit zajímavé informace pro diváky o závodnících, a chvíli před přenosem se na mapě kouknout na postavené tratě. Zbytek už se poté ladí na místě.
Co je těžší – připravit se na závod jako závodnice, nebo komentátorka?
Určitě jako závodnice. Zvlášť, když sečtu veškerou přípravu i v průběhu tréninkového období. Vzhledem k tomu, že jsem zatím komentovala s ostříleným profíkem redaktorem Petrem Kubáskem, tak tu hlavní porci přípravy odvedl on.
Jak vzpomínáš na svoje první komentování na MS v Lotyšsku?
Bylo to trochu chycení příležitosti za pačesy. Na loňském mistrovství světa jsem se nenominovala na disciplínu sprint. Bylo to zároveň poprvé, co byl šampionát komentovaný přímo z dějiště, proto se nabízela možnost využít ke komentování lidí již přítomných na místě, než rozšiřovat cestující štáb. A tak mě oslovili s nabídkou spolukomentování sprintu žen. Chvíli jsem přemýšlela, jestli to nenaruší moje soustředění na další závody, ale po chvilce jsem usoudila, že by to vliv mít nemělo a že to je naopak příležitost, která se neodmítá. A zpětně jsem moc ráda, že jsem tuhle šanci dostala a vzala ji.
Chystáš se komentovat i další o-akce?
Uvidíme, ráda bych. Jinak smekám před komentátory, kteří komentují přímo v místě dění závod v celém jeho průběhu ve všech kategoriích – tedy de facto půl dne v kuse, to musí být náročné.
Sprint – pokyny a startovky
 – 14. května

Byly zveřejněny pokyny a startovní listiny na sobotní Mistrovství a veteraniádu ČR ve sprintu v Čáslavi.
Parametry tratí
 – 13. května

Byly zveřejněny konečné parametry tratí jak sobotního sprintu, tak i nedělních sprintových štafet.
Rozdělení kategorií D21 a H21
 – 11. května

V IS ORIS bylo provedeno rozdělení závodníků na M ČR ve sprintu do kategorií D21, D21A, D21B resp. H21, H21A. H21B.
Jedno upozornění: Pořadatelé nezajišťují půjčování čipů SIAC. Obraťe se na partnera ČSOS firmu Sporticus.
Přihlášky skončily
 – 9. května

Po skončení obou termínů přihlášek evidujeme na sprint přes tisícovku přihlášených, sprintové štafety poběží 128 štafet. Právo startu nemají tito závodníci: DOR0650 Bambousková Julie, DOR0655 Housková Barbora, TUR0052 Kosíková Eliška, KAM0506 Jíra Filip, TUR0201 Mencl Jan, KAM0102 Víšek Martin, SJC0001 Karásek Matěj; budou z přihlášek vymazáni.
S ohledem na tisk map se už žádné dohlášky nepřijímají.
Co říká o sprintu stavitel tratí
 – 7. května

Jedním ze stavitelů tratí je Zbyněk Štěrba, který říká "Nuda to rozhodně nebude."
OK Lokomotiva Pardubice pořádá již třetí MČR ve sprintu. Po Kutné Hoře a Chrudimi nyní v Čáslavi. Čím se tento šampionát bude lišit od těch předchozích?
Tak bude se lišit hlavně tím, že bude v Čáslavi, že. To tedy mimo jiné znamená, že závodníci tentokrát poznají v podstatě celé město, protože Čáslav je celkem malá. Pomyslnou třešničkou na dortu pak bude i ochutnávka tartanu, na kterém lízaly kilometry Jarmila Kratochvílová či Lída Formanová.
Jak bys charakterizoval terén závodu?
No, jak už jsem řekl, tak závodníci se proběhnou v podstatě celým městem – během několika minut tak stihnou nádhernou exkurzi do architektury několika posledních staletí. Pod nohama se jim bude měnit povrch kočičí, asfaltový a hliněný, a když bude pršet, tak to asi občas i uklouzne. Nuda to nebude, variabilita zajištěna!
Co bude podle tebe při závodě hlavně rozhodovat?
Těžká otázka. Ale řekl bych, že bude důležité najít všechny terčíky a běžet co nejrychleji. Zejména bez té rychlosti to asi určitě nepůjde.
Měl jsi při stavbě tratí nějaká omezení?
Ne.
Budou v závodě použity umělé ploty?
Tak přece nebudu prozrazovat zápletku před začátkem filmu, ne?
Máš nějaký speciální tip pro závodníky, jak se na závod co nejlépe připravit?
Asi nečíst podobný rozhovory se stavitelem, ale spíš se kouknout na nějakou mapu města a jít si trošku do rychlosti.
První termín přihlášek
 – 6. května

V neděli skončil první termín přihlášek na oba šampionáty. Na sprint se přihlásila tisícovka závodníků, na štafety 127 týmů. Druhou a poslední možnost přihlášek mají závodníci do středy 8. května 2019.
Oficiální plakát
 – 6. května

Oficiální plakát letošních sprintových šampionátů v Čáslavi a v Pardubicích najdete zde.
Rozhovor se stavitelkou tratí štafet
 – 5. května

Stavitelka tratí M ČR sprintových štafet Zuzana Klimplová odpověděla na pár otázek:
Jak bys charakterizovala terén pro závod sprintových štafet?
Standardní sídliště s různě dlouhými paneláky, školkami, školou v naprosté rovině s loukami v okolí Labe. Tento letecký terén pak rozbíjí slepá ramena Labe s přilehlými remízky, které jsou většinou dosti zarostlé, kde se ale v těch méně zarostlých partiích nachází zajímavé terénní detaily. Co bude podle tebe při závodě hlavně rozhodovat?
Především rychlý běh a rychlá volba postupu. Měla jsi nějaká omezení při stavbě tratí?
Nic zásadního mě nenapadá, takže v podstatě jen směrný čas pro sprintovou štafetu. Jak moc se v koncepci tratí promítly požadavky režiséra přímého přenosu ČT Karla Jonáka?
Překvapivě nám to prošlo na první dobrou, snad se to tedy bude líbit i divákům ČT (úsměv). Bude v závodě tolik diskvalifikovaných štafet jako loni?
Nemyslím si, to by museli být závodníci hodně nepozorní. Jsi rodilá Pardubačka. Co bys závodníkům a jejich doprovodu doporučila v Pardubicích před nebo po závodě navštívit?
Kdo nezná historické centrum Pardubic se zámkem, tak prohlídkou se dá strávit pěkná hodinka času včetně výstupu na Zelenou bránu. Po sprintu se bude určitě hodit nějaká ta regenerace, k tomu se dá využít celkem povedené aquacentrum. A ve stejný termín, jako je mistrovský víkend, bude v Pardubicích i Majáles, takže kdo by se chtěl pobavit pěknou písničkou, bude mít i tuto příležitost.
Výjimky startu na M ČR
 – 3. května

Soutěžní komise sekce projednala výjimky startu na M ČR ve sprintu a sprintových štafet, celý dokument najdete ve Sdělení sekce OB 8/2019.
Pozvánka na závody
 – 2. května

Honza Čermák připravil teaser na sprintové šampionáty – podívejte se zde.
Seznam závodníků s právem startu na M ČR ve sprintu
 – 1. května

Sdělení sekce OB 7/2019, ve kterém najdete seznam závodníků s právem startu na M ČR ve sprintu 2019.
Přímý televizní přenos ze sprintových štafet
 – 29. dubna

Stěžejní domácí o-akcí z hlediska České televize je Mistrovství ČR sprintových štafet. Přímý přenos se uskuteční se v neděli 19. 5. a kamery zavedou diváky do lesoparku s vodními prvky na břehu Labe a do přilehlého sídliště Polabiny. Sprintové štafety jsou nejvhodnější formát pro přímý přenos České televize. Štáb ČT (režisér Karel Jonák, hlavní kameraman Petr Brynych a vedoucí produkce Karel Vosol) spolu se zástupci ČSOS byli již 2x v Pardubicích a diváci se mají na co těšit...
Přímý přenos je na programu ČT Sport od 10.10 hod., v době do 10.25 bude probíhat „Studio ČSOS“, v 10.30 je plánován start hlavní kategorie a v 11.45 květinové vyhlášení a následně konec přímého přenosu. Komentátorem přenosu je Petr Kubásek, kterému bude pomáhat Jana Knapová, redaktorem přenosu je pak Jakub Stařík, který bude též uvádět již zmíněné studio. A kdo bude jeho host? Na tom se nyní pracuje, ale určitě si popovídá s šéftrenérem české reprezentace Honzou Šedivým o přípravách a nominaci, s Petrem Klimplem o hlavních akcích ČSOS a WOD 2019, s představiteli OV MS MTBO 2020 a MS OB 2021 o přípravách těchto MS, chceme, aby vystoupil i někdo z Rady pro podporu inovací s výzvou pro kluby na úklid lesa, ještě je i řada dalších témat. V rámci studia se odvysílají i sestřihy z MS 2018 v Rize a ze SP OB v Praze. Po závodě pak budou s rozhovory s vítězi, s rozborem tratí, s názory trenérů...
Parametry tratí sprintu
 – 25. dubna

Byly zveřejněny parametry tratí Mistrovství a Veteraniády ČR ve sprintu (sobota 18. 5. 2019, Čáslav).
Předběžné délky tratí sprintových štafet
 – 22. dubna

V příslušném menu najdete předběžné délky tratí Mistrovství a Veteraniády ČR sprintových štafet (neděle 19. 5. 2019, Pardubice).

PARTNEŘI LPU