ODKAZY:
ČSOB
Repre OB
MS 2004
Béďa
Program


MS v orientačním běhu 2004
jak ho vidí Béďa


  • NEW!
    21. 9. 2004 - Končí aktualizace těchto stránek. Děkuji všem, kteří tuto stránku navštívili (bylo jich téměř 6000). Snažil jsem se přiblížit MS. Určitě to nenahradilo pobyt přímo na MS, ani on-line sledování šampionátu prostřednictvím skvělých stránek mistrovství (on-line mezičasy, video a audio přenos). Já jsem se pokusil přiblížit dění na MS globálně, nejen vlastní závody. Děkuji za pozornost!
  • NEW!
    21. 9. 2004 - Šampionát skončil, závodníci, realizační týmy, novináři, bafíci, diváci se rozjeli domů, pořadatelé balí. Je čas na bilance:
    20. mistrovství světa v orientačním běhu proběhlo ve Švédsku, v zemi OB zaslíbené. Pořadatelé zvolili dost nešťastně záříjový termín (ovlivnila to srpnová Olympiáda a červencový O-ringen). Ve Švédsku je v této době dost zima a tady dost pršelo (klikou bylo, že se den udělalo hezky - právě na závod na klasice, kdyby tam mělo pršet, tak to pořadatelům a všem účastníkům na té podmáčené louce vůbec nezávidím). A taky díky tomu, že nebyly prázdniny, přišlo o dost méně diváků než pořadatelé čekali (i z Česka tam bylo proti jiným šampionátům daleko méně návštěvníků).
    Technicky to bylo výborně zvládnuté mistrovství. Ty terény stály opravdu za to. Sprint byl nejlepší, který se dosud běžel pod patronací IOF - orientačně pěkné (většina v lese), žádný běžák, žádná nebezpečná či neregulérní místa (skoky přes zeď, apod.), divácky atraktivní. Klasika - to byla skutečně královská disciplína, orienťácká lahůdka jak terénem tak stavbou tratí mužů (u žen ta trať díky startu v aréně zas až tak moc pěkná nebyla, chyběly dlouhé úseky, které právě udělaly trať mužů). A terén middlu a štafet - to byla radost běžet a orientovat se. A když vše klapalo v arénách, byla se šampionátem mezi jeho účastníky určitě spokojenost. Když jsem u těch arén, bylo tam skutečně vše a výborné úrovni - velká obrazovka s výborně režírovaným programem, další světelná tabule s výsledky, podium s výsledkovou tabulí (výsledky byly tentokrát vyvěšovány i tištěné, aby se tam mohly najít i ti, kteří nebyli v popředí), velká parkoviště (i když se chodilo poměrně dost daleko), dostatek orienťáckých i jiných služeb, skvělí spíkři (oni, ale i obrazovka, se zaměřovali především na Seveřany, což bylo pochopitelné - byli nejlepší a byli doma, ale přesto...). A když jsem u těch spíkrů - nikomu nevadilo jejich hlášení, že tomuto závodníkovi chybí ještě 10 sekund, že když pohne, tak bude pátý, atd. Rozhodně to nevyvolalo vůbec žádné emoce, jako by tomu bylo na našich závodech. Dokonce ani to, když komentátoři hlásili na sprintu, že je Guergouiou "out", když byl teprve na předposlední kontrole, nakonec z toho byl čas jen 3.5 sekundy za vítězem (podle mě to bylo za hranicí etiky spíkra, ale podle odborníků ani samotného Thierryho to vůbec nevadilo). Ještě pár slov k podmínkám pro práci novinářů - je vidět, že Švédové mají s takovými akcemi zkušenosti: rychlokopírky, ochota personálu tiskové střediska, množství přípojek na Internet (novinář bez notebooku připojený on-line je už nemyslitelný), podmínky pro práci fotografů - vše výborné. Takže to vypadá na skvělý šampionát, ale přesto tomu něco chybělo - atmosféra. Kdo zažil šampionát třeba ve Švýcarsku 2003, ve Finsku 2001, v Norsku 1997 či MS u nás v roce 1991, tak taková atmosféra tentokrát ve Švédsku rozhodně nebyla. Chladní Švédové (možná že i proto, že byla zima) povzbuzovali jen svoje závodníky, prostě ta euforie v arénách chyběla. A ještě něco. Město Västeras šampionátem nežilo. Dost toho zavinili pořadatelé, z finančních důvodů bylo vše jinde - tiskové středisko, závodní kancelář, centrum doprovodných akcí, schůzování (to bylo dokonce na 2 místech), každý byl ubytován někde jinde v rozmezí 30 km. Města jako by se mistrovství netýkalo - hrozné problémy účastníků s parkováním, skoro žádná propagace, jen pár plakátů na vývěsních plochách, ostudné místo na vyhlášení klasiky - město prostě touto akcí nežilo (na rozdíl od center předchozích šampionátů). Porovnání s loňským MS ve Švýcarsku - tam nic moc v lese (s výjimkou middlu) a skvělá atmosféra, tady naopak.
    Po sportovní stránce uspěli především Seveřané a pak ti, co ve Skandinávii buď dlouhodobě nebo alespoň letos žili. Orienťácké specifikum těchto terénů je velké, a kdo si na něj nezvykl, neměl šanci na úspěch. Nejúspěšnějí závodnicí mistrovství byla domácí Karolina A. Höjsgaard, která získala dvě zlato a stříbro, z mužů pak nestárnoucí Bjornar Valstad (NOR). Domácí Švédové byli se svými výsledky spokojeni, i když je mrzelo, že na middlu skončili bez medaile a hlavně to, že neobhájili titul ve štafetách mužů (byť těsně). Velmi úspěšní byli i Noři, kteří nespoléhali jen na osvědčenou dvojici Valstad - Staff, ostatní ukázali, že budou jejich důstojnými nástupci. Moc spokojeni nebyli Finové, kteří sice získali 3 medaile v ženách (ale žádný titul), ale v mužích zůstali bez medaile, což při jménech, která Finsko reprezentovala (Haldin, Lakanen, Ikonen a další), bylo dost překvapením. Švýcaři po loňském triumfu získali jen jedno zlato zásluhou Simone Niggli-Luder ve sprintu (a o další zřejmě přišli její smůlou při ztrátě čočky na klasice), ukázalo se, že jejich ženy nejsou už tak silné, s úctou (a se závistí) jsem pozoroval, jak si vedou jejich mladíci v mužích, letos bez medaile, ale možná už za přesrok... Spokojeni byli i Francouci, kteří zásluhou Thierryho Guergouioua získali titul (a nelze si nevšimnout ani jeho velké bedny ve sprintu a dobrého umístění štafety), dobře běhali i další jeho krajané. Skvěle běhali Rusové, 3 medaile z arény v Tortuně byly zasloužené. V popředí byli i Ukrajinci nejen díky Omeltchenkovi, ale třeba skvěle běhal Ushkvarok (ten před 2 lety byl dost za našimi nejlepšími juniory) i Potopalska. Ústup ze slávy zaznamenali Britové, Dánové, naopak výborně běhali závodníci pobaltských zemí - Litva, Lotyšsko a Estonsko. Pár solidních výsledků zaznamenali Slováci (především Dávidík, ale i Pospíšil a Barták), závodníci Belgie (Pasquasy), Němci (Horst, Xylander, Schmalfeld), Australané (Bluett, de Haas, Quayle), Itálie (Schgaguler), Rumunska (Fey), Španělska (Casal, Garin), Rakouska (Lang), Maďarska (nestárnoucí Oláh), Polska (Depta - unavení Banach a Porzycz nestartovali). Prostě konkurence se stále rozšiřuje, dobří závodníci jsou v mnoha zemích. Zvláště u mužů už se stává postup do finále A problémem, v ženách je to stále povinnost. A ještě něco: specializace na jednotlivé disciplíny se až tak nepotvrdila. Byli závodníci, kteří ve středu zaběhli výborně sprint a hned ve čtvrtek klasiku. Určitě nějací specialisté jsou, ale stále je velká řada závodníků, kteří dokáží zaběhnout (a výborně) všechny disciplíny.
    A co naši? Na Internetu se hned po MS objevily příspěvky, že je to neúspěch, že je třeba vyměnit trenéry, atd. Nesuďme hned v emocích, nechme hlavy vychladnout. Do Švédska jsme jeli s tím, že se poběží pro nás v nepříjemných terénech. A skutečně - takové terény doma nemáme, snad jen terén podobný sprintu by se dal v Česku najít. Ve specifických švédských terénech je jiná orientační, ale i běžecká technika. Vždyť zde se běžel stominutový závod v měkké podložce, kde nohy zapadají do mechu, či pro změnu kloužou po mokrém lišejníku po kamenech. Ano podmínky měly všichni stejné, ale někteří na ně byli zvyknuti (a trénováni) více či méně. Podle výsledků to vypaná, že naši méně. Plné absolutorium si za své výsledky (i výkony) zaslouží Dana Brožková - skvělý závod ve sprintu, možná ještě nedoceněný výsledek na klasice (2 minuty za titulem) a výborný štafetový výkon. Dana roste rychle do formátu světové špičky. Velmi dobrým výsledkem je i 15. místo Michala Jedličky na klasice. Pak je zde řada poměrně dobrých výsledků ve 3. desítce (Štěrbová ve sprintu, Novotný a Stará na klasice, všechny ženy na middlu), ale všichni se zřejmě cítili na více. A pak řadu špatných výsledků, zvláště mrzí neproniknutí ani jedné štafety mezi prvních osm (to bude pro náš svaz mít i velmi nepříznivé ekonomické dopady). Výsledky určitě ovlivnila zranění Lučana a zvláště Horáčka (jeho forma dávala dobrou naději jak na middle, tak i na štafety), ale ... Bude se polemizovat o nominaci (zde musím sebekriticky říci, že nám selhala pojistka - komise reprezentace, která má být oponentem realizačního týmu, se letos ani jednou nesešla), o konkrétních jménech, kdo měl běžet a kdo ne, o počtech závodníků vyslaných na šampionát (osobně si myslím, že jak na MS, ale i na ME jelo zbytečně moc závodníků), atd. Ale hlavně by se mělo diskutovat o tom, jak dál. Zda nestačí, aby se závodník dostal do repre a pak dál na sobě už nepracoval, proč se nám nedaří u řady mladých závodníků přechod do dospělých (pohodlnost?, jiné krásy života?, atd.), jak vůbec dál v přípravě našich reprezentantů po té, co jsme opustili pozice v Dukle Liberec (muži). Ale to nechme na podrobný rozbor, který se (doufám) objeví na stránce reprezentace, a především na odborné fórum, které by se mělo nejpozději v listopadu sejít, abychom se poučili z tohoto pro nás ne příliš úspěšného mistrovství (slovo neúspěšný díky výsledků Dany Brožkové nechci použít). Další šampionáty se konají pro nás v příznivějších terénech - 2005 Japonsko(?), 2006 Dánsko, 2007 Ukrajina, 2008 ČR(!), 2009 Maďarsko, věřím, že budeme úspěšnější než letos.
    Na diplomatické půdě jsme byli veleúspěšní. Dostali jsme přiděleno pořádání MS 2008 (a nebylo to vůbec jednoduché). Jednak mám radost, jednak vidím tu práci! MS nebude záležitostí jen úzké skupinky lidí, ale celého svazu. MS bychom měli využít k velké propgaci našeho sportu. A to nejen pořádáním na místě, ale i akcemi dlouho před mistrovstvím (OB do škol, apod.), ale i dobrými sportovními výsledky. Ve Švýcarsku pracovalo 1300 pořadatelů, ve Švédsku přes 1000 (jen na parkobištích přes sto), my při našich improvizačních schopnostech jich budeme potřebovat 500 - 600. Práce bude nejen pro všechny! Ale to už je něco jiného než bilance tohoto šampionátu.
  • NEW!
    21. 9. 2004 - Pár statistik z výsledků:
    - Mistrovské tituly putovaly do 4 zemí - 3x SWE, 3x NOR, 1x FRA a 1x SUI.
    - Medaile si odvezli závodníci další 3 zemí - Finsko, Rusko a Ukrajina.
    - Na "velké bedně" v individuálních závodech už měla navíc zastoupení jediná země - ČR.
  • NEW!
    20. 9. 2004 - Vyhlášení vítězů štafet přímo v cílové aréně, navazující závěrečný ceremoniál s předáním vlajky IOF pořadateli příštího MS Japonsku a večerní banket za účasti skoro 1000 lidí, do byly poslední akce letošního MS.

  • 19. 9. 2004 - Štafety mužů byly dramatické od startu až do cíle. Na rozdíl od prvního úseku žen se závodní pole moc neroztrhalo, v čele předávala šestice Lakanen (FIN), Mamleev (RUS), Valstad (NOR), Karlsson (SWE), Nikolov (BUL) a k naší velké radosti i Michal Smola (Běželo se mi dobře, bylo to rychlé, ale umapoval jsem to. Připadal jsem si jak na posledním úseku na Tiomile.), další štafety pak s minimálním odstupem. Na 2. úseku šly do čela favorizované štafety SWE (Wingstedt), NOR (Kristiansen), RUS (Khramov) a FIN (Huovila), které běžely celou trať spolu. Na páté místo se posunuli Lotyši. Radek Novotný se postupně propadal až na 11. místo se ztrátou 6 minut. V cíli řekl: Hned v úvodu po maličké chybě na jedničku mi vedoucí balík utekl, pak jsem udělal na delším postupu chybu, propadl jsem se do do druhého balíku a v něm se dělaly chyby. Na veřejné kontrole (tam ztrácel 4 minuty) to bylo ještě OK, pak jsem udělal zbytečnou chybu, kde mi ten druhý balík utekl o minutu a půl. Na třetím úseku udělal hned v úvodu chybu Fin Haldin a tak se boj o medaile zúžil na trojici Rostrup, (NOR), Novikov (RUS) a Jonasson (SWE). Haldin se sice v jednom okamžiku přiblížil, ale to bylo vše. Na všech radiích byli vedoucí tři závodníci v těsném závěsu, před sběrkou se jako první objevil Rostrup (NOR), druhý Novikov (RUS) a třetí Jonasson (SWE) a v tomto pořadí také proběhli cílem. O páté místo bojovala druhá skupina, ve které byli v závěru nejrychlejší Britové (6. LTU, 7. FRA, 8. LIT). Michal Jedlička doběhl v polovině trati Švýcara a Australana, ale v závěru byli tito dva rychlejší a na českou štafetu zbylo 11. místo se ztrátou 7.5 minuty na vítězné Nory.

  • 19. 9. 2004 - Závod štafet žen skončil severským triumfem. Pole žen se dost roztrhalo hned na 1. úseku, oddělila se vedoucí pětice (SWE - na první úsek se postavila Svärd, která se včera ve stejném terénu totálně ztratila a doběhla do cíle úplně poslední s více než půlhodinovou ztrátou na vítězku, FIN, NOR, LTU a RUS), vypadly některé favoritky, mj. obhájkyně titulu Švýcarky, ty předávaly až 12., dvě místa za nimi ještě naše ženy (Vendula Klechová: Měla jsem zpočátku delší farstu, pak jsem udělala dvoumituvou chybu na pětce, měla jsem ji nejtěžší, jedna byla před hustníkem, jedna za hustníkem a já ji měla v hustníku, tam se dala dohromady ta druhá skupina, která doběhla spolu i do cíle) - ztráta 4 minuty. Na 2. úseku se zásluhou Kauppi dostalo o minutu do vedení Finsko, Švédsko ztrácelo minutu, Norsko další dvě. Za Česko běžela druhý úsek Zdenča Stará. První kontrolu měla stejnou se Švýcarskem, pak šla sama. Na první TV kontrole bylo vidět, jak jde v tom terénu nejistě, v polovině trati si narazila nohu, v cíli z toho bylo 12. místo se ztrátou 11 a půl minuty. O medailích se rozhodovalo na posledním úseku. Na 2. radiu doběhla Švédka Höjsgaard Finku Jukkolu, na veřejné kontrole před ní vedla o 45 sekund, před sběrkou se obě objevily spolu, Finka razila sběrku dříve a ve finiši nedala Höjsgaard své soupeřce šanci a doběhla Švédsku pro titul, Finky stříbrné, pro bronz s jistotou doběhla Norka Staff, čtvrté skončily Švýcarky po velké stíhačce Niggli-Luder (5. RUS, 6. GBR, 7. EST, 8. DEN). Dana Brožková běžela skvěle, stahovala, ale jak sama řekla, v lese ale skoro nikoho nepotkala, běžela sama - výsledkem je 9. místo pro ČR se ztrátou skoro 14 minut na vítězné Švédky.

  • 19. 9. 2004 - V dějišti MS opět panuje nevlídné počasí, drobně prší, ale diváky to neodradilo, je jich zde opět zhruba stejně jako včera - 4000. K předpokladům pořadatelů, že MS uvidí celkem 50 tisíc lidí, to má ale daleko. Perlička: Vstupné do arény 60 SEK, startovní listina 10 SEK, parkovné 50 SEK.

  • 19. 9. 2004 - Závěrečným závodem letošního MS jsou štafety. Opět se běží v okolí Tortuny, ve stejné aréně jako včera, ve stejném terénu. Nejdříve startují ženy, mají připraveny 3 úseky o délce 6.2 km, převýšení 160 m, první dva úseky mají 14 kontrol, třetí 15, čas na úseku 40 minut. Ve startovní listině je 25 štafet, titul obhajují Švýcarky, ale obecně se soudí, že největšími favoritkami jsou domácí Švédky, jim by měly konkurovat další Seveřanky Finky a Norky. Naše trio (loni jsme skončili na skvělém 5. místě) by mělo bojovat okolo 6. místa. Muži startují o víc jako hodinu později, trať úseku má parametry 8.2 km, 220 m převýšení, 19 resp. 20 kontrol, čas nejlepších okolo 45 minut. Titul obhajují Švédové, ti jsou také největšími favority, dost se tady ale věří Rusům, bez medaile jsou zatím Finové a určitě budou usilovat o co nejlepší výsledek, dále Norové, Ukrajinci, Dánové - to je plejáda favoritů. Naši muži v dost oslabeném složení by měli mezi 34 štafetami bojovat o zlepšení loňského 15. místa, ale bude to těžké, pokud skončí v první desítce, bude to úspěch.

  • 19. 9. 2004 - Složení českých štafet: Klechová - Stará - Brožková a Smola - Novotný - Jedlička.

  • 19. 9. 2004 - Hanne Staff po včerejším vítězství oznámila, že to byl její poslední mistrovský individuální závod.

  • 18. 9. 2004 - Zajímavý je pohled do mezičasů. V závodě mužů Gueorgiou s výjimkou první kontroly stále vedl, vyhrál ale jen jediný mezičas (a doběh), ta chyba v závěru (na 14.) nebyla půlmitová, ale jen 20 sekund. V ženách vedla Ryabkina až na 13. kontrolu, pak se 3 chybami nechal rozhodit a dostala se před ní Staff.

  • 18. 9. 2004 - Závod žen na middlu byl také velmi zajímavý. Nakonec skončil vítězstvím zkušené Norky Hanne Staff (32 let), která podala velmi vyrovnaný výkon po celé náročné trati a vyhrála o 11 sekund před Ruskou Tatianou Ryabkinou (ta na všech mezičasech vedla, ale v závěrečné pasáži udělala chybu a svůj náskok ztratila - ve dvou třetinách trati vedla před Staff o 41 sekund). Pro bronz si doběhla Finka Heli Jukkola, která také neudělala větší chybu a běžela velmi vyrovnaně. Medaile nezbyla na Švédku Johansson (4.) ani na Finku Kauppi (5. - ta měla na všech radiích nejlepší mezičasy společně s Ryabkinou, ale v závěru svůj bezchybný výkon z úvodu pokazila a byla z toho velmi rozčarovaná). Až na 6. místě doběhla v úvodu chybující obhájkyně titulu Švýcarku Niggli-Luder. Naše trio začalo výborně - na 1. radiu byly všechny tři české reprezentantky v druhé desítce (Klechová dokonce 13.). V další části pak postupně ztrácely a nakonec z toho bylo velmi slušné umístění v třetí desítce - 21. Vendula Klechová (ta byla se svým výkonem spokojena rozhodně více než v kvalifikaci), 24. Stehnová (i ona byla se svým výkonem spokojena, i když udělala několik drobných chyb) a 26. Navrátilová (v první polovině trati si narazila rameno a to ji rozhodilo koncentraci).

  • 18. 9. 2004 - Složení českých štafet na zítřejší závod: Stará - Klechová - Brožková a Smola - Novotný - Jedlička (složení se může podle pravidel ještě hodinu před startem změnit).

  • 18. 9. 2004 - Skončil velmi zajímavý závod mužů na middlu. Opět se vše rozhodovalo mezi borci, kteří si v kvalifikaci vyběhli start v závěru startovní listiny. Nejdříve šel do vedení za velké radosti Švédů Emil Wingstedt, velký vypětím v závěru se před něj o 2 sekundy dostal Nor Anders Nordberg. Ale v lese byli vítězové kvalifikace. Rus Valentin Novikov se dostal před vedoucího Nora o 5 sekund ("Šel jsem perfektní závod, uděl jsem jen skutečně minimum chyb. Jsem velmi šťastný."). Ale v lese byl ještě největší favorit, obhájce titulu Francouz Thierry Guergouiou. Na veřejné kontrole vedl o 30 sekund, v cíli byl jeho náskok jen 21 sekund ("V závěru jsem udělal chybu asi půl minuty, přesto jsem věřil, že vyhraji."). Konečné pořadí: 1. Gueorgiou, 2. Novikov, 3. Nordberg, 4. Wingstedt, 5. Näsman, 6. Johansen. Náš jediný reprezentant na startu Michal Smola skončil na 31. místě se ztrátou více než 7 minut ("Neudělal jsem žádnou velkou chybu, ale ztrátu jsem nasbíral řadou menších chyb.")

  • 18. 9. 2004 - Michal Horáček do dnešního závodu nenastoupil.

  • 18. 9. 2004 - Počasí je nevyzpytatelné. Zatímco předpověď byla příznivá, od rána vytrvale prší a ne zlepšení to nevypadá. Přesto do arémy přišlo daleko více diváků než předchozí dny. Švédské úspěchy a volný den dělají své.

  • 18. 9. 2004 - Ve sobotu je na MS na pořadu finále middle. Stejně jako kvalifikace se běží u Tortuny (asi 18 km od Västeras). Mapa v měřítku 1:10000, terén je plný terénních detailů – kupek, prohlubní, hřbítků, údolíček, kamenů, skalek, do toho bažinky, to vše ve smíšeném lese, místy snížená viditelnost, málo cest a pěšin. Muže čeká trať o délce 6,3 km s převýšením 170 m a 18 kontrolami, čas vítěze by se měl přiblížit 34 minutám, ženy mají 5,3 km (140 m, 16 k) a vítězka by měla v lese pobýt 32 minut. Tituly z loňského šampionátu ve Švýcarsku obhajují Simone Niggli-Luder (SUI) a Francouz Thierry Guergouiou. Oba jsou také hlavními favority letošního závodu. A jejich největší soupeři? V ženách určitě všechny Švédky (zvláště pak Johansson), všechny Finky (zvláště Kauppi), Norka Staff, Estonka Annus i Švýcarka Kőnig-Salmi, v mužích pak opět domácí Švédové (Olsson, Wingstedt, Näsmann), Rusové Novikov a Mamleev, Nor Johansen, Finové Ikonen a Haldin či Ukrajinec Omeltchenko. Middle je naší nejslabší disciplínou, moc ji na světových soutěžích zaběhnout neumíme. V ženách postoupily do finále Stehnová, Navrátilová, Klechová, úspěchem bude umístění některé z nich v první dvacítce. V mužích zřejmě nastoupí na start jediný český závodník Smola (Horáček se ve finále longu zranil a jeho start je stále velice nejistý), i pro něho bude úspěchem, když skončí v první polovině výsledkové listiny finálového závodu (postoupilo 45 mužů a 45 žen).

  • 18. 9. 2004 - Trenér reprezentace žen Tom Novák se domů vrátí bez knírku. Prohrál sázku, že se někdo umístí v jednotlivích mezi prvními šesti, tzn. že bude na velké bedně. Hned po úspěch Dany Brožkové svůj závazek splnil a je teď bez své ozdoby.

  • 17. 9. 2004 - Pátek je na MS dnem volna, ale snad jen pro závodníky. Pořadatelé připravili další závod pro veřejnosti, běží se závod pro VIP a media, probíhá druhý den MS v trailu (to je vlastně dovednostní disciplína, kdy nerozhoduje čas, ale přesnost - závodník jede po linii, z vymezeného bodu vidí 4-5 lampionů a má určit, který z těchto lampionů je správně, k tomu používá mapu, popisy a buzolu - sám jsem pár kontrol prošel, ale nejsem si jist, zda jsem vždy určil ten správný lampión), probíhá řada jednání IOF. Petr Pernička je na jednání foot o-komise, dopoledne se spolu s Dušanem Vystavělem a Davidem Alešem zúčastnil semináře kontrolorů IOF.

  • 17. 9. 2004 - Zuzka Stehnová byla včera po klasice vylosována na dopingovou zkoušku (na doping jsou kontrolováni medailisté a další vylosovaní jedinci). Dopingová kontrola probíhá ve stanu, u kterého je jedno chemické WC (požadavky českého antidopingového výboru jsou daleko náročnější - zděná budova, jeden WC pro muže, jeden pro ženy...).

  • 17. 9. 2004 - Všechny závody (mistrovské i souběžně probíhající veřejné závody) se běží s razícím systémem Emit.

  • 17. 9. 2004 - Včera večer proběhlo ve Västeras vyhlášení závodu long. Miniareál s podiem bez jakéhokoli nápisu, loga, vlajky či reklamy s minimálním prostorem pro stupně vítězů přivítal asi 300 diváků. Zvláště se radovali Švédové ze zlata Karoliny A. Höjsgaard. Jinak ale vyhlášení nic moc.

  • 17. 9. 2004 - V cíli včerejšího závodu na longu bylo více lidí než ve na finále sprintu. Odhaduji asi 2500 diváků, řada z nich přijela i kvůli proběhnutí na souběžně probíhajích veřejných závodech. Čeští závodníci (jsou zde z KON, ADA a SHK) byli dost zklamaní, že jim dali pořadatelé jen nahlédnout do terénu, kde se běžela mistrovská klasika, veřejné závody se běžely vedle, už ne v tak hezkém lese jako se bojovalo o medaile.

  • 16. 9. 2004 - Jak je to s Horáčkovým kolenem? Je naraženo, ale není to tak hrozné, zítra by se mělo rozhodnout, zda bude schopen běžet štafety.

  • 16. 9. 2004 - Jaký byl long? Náročný fyzicky i orientačně. Dlouhé postupy střídaly krátké, náročná podlžka, navíc hodně mokra. Časy jen o trochu delší než bylo v pokynech, ale přesto závodníci dobíhali velmi unaveni, Novikova chytaly na doběhu do nohou křeče, Ikonen se dlouho v cíli nemohl postavit, atd.

  • 16. 9. 2004 - Po longu je flowers vyhlášení, klasické vyhlášení vítězů bude na náměstí večer.

  • 16. 9. 2004 - V mužích se long rozhodoval v závěru startovního pole. Nejdříve šel do čela s velkým náskokem Valentin Novikov z Ruska, ale se startovním číslem 38 výborně běžel nestárnoucí (37 let) Nor Bjornar Valstad, který v závěru stupňoval tempo a dostal se před Novikova o 2 a půl minuty. A teď se čekalo na další Seveřany. Valstada už nikdo neporazil, před Novikova se na stříbrnou pozici dostal Švéd Mathias Karlsson (ztratil na Valstada 31 sekund) a další Nor Hott Holger Johansen (-1:35). Na Novikova tak zbylo 4. místo (5. Wingstedt, 6. Haldin). A co naši? Výborně zaběhl Michal Jedlička, kterého po úvodní chybičce doběhl Novikov, náš závodník se s ním svezl do poloviny tratě, na motýlku byl Rus rychlejší a navíc Jedličku začalo píchat, přesto srdnatě bojoval až do cíle a doběhl si pro velmi dobré 15. místo (-9:19 min.). Radek Novotný prý běžel podle svých slov nejklasičtější klasiku v životě, podal solidní výkon a to stačilo na 24. místo se ztrátou více než 14 minut. Michal Horáček rozběhl závod výborně, na prvním mezičase byl kolem desítky, v polovině trati si však narazil o kámen koleno, na veřejné kontrole na shromaždišti se obrátil do cíle a dál už nepokračoval (MS pro něj zřejmě skončilo....).

  • 16. 9. 2004 - Skončil závod žen. A opět si skvěle vedla Dana Brožková, která se jako jediná dokázala probojovat mezi nejlepší Seveřanky. V cíli řekla: "Bylo to trochu jednodušší než jsem čekala. Udělala jsem pár chybiček, ale se svým výkonem jsem moc spokojená. Moc mě těší, že dokážu běžet tady na severu stejně jako v našich terénech. Snažila jsem se dost obíhat, využívat cest. Byla jsem připravena na to, že mě doběhne Staff startující dvě minuty za mnou, ale i na to, že mě nedoběhne. A to se také stalo. Výsledek mě moc těší." Vítězství vybojovala s minutovým náskokem domácí Karolina A. Höjsgaard, která byla v cíli moc spokojená. Za ní skončila nestárnoucí Hanne Staff z Norska a třetí Marika Mikkola z Finska. Medaile nezbyla na obhájkyni vítězství Simone Niggli-Luder, která byla hned na prvním mezičase dost vzadu, ale pak velmi stahovala. V cíli pak sdělila, že na počátku (cestou na 2. kontrolu) ztratila čočku a přes 2 minuty ji hledala, pak si ji nasadila a začala bojovat ve skoro ztraceném závodě - nakonec z toho bylo 4. místo (5. Husybye, 6. Kauppi). Zdenka Stará obsadila 27. místo a byla se svým výkonem a výsledkem spokojena, řekla, že běžela i dopadla lépe než na MS ve Finsku. Další naše závodnice Zuzka Stehnová skončila na 39. místě, která se v cíli přiznala, že nemohla fyzicky a navíc dělala mapové chyby.

  • 16. 9. 2004 - Start pomalu končí, na mezičasech si zatím velmi dobře vedou Horáček a Brožková. A jedna zajímavost: Pasi Ikonen vyběhlna trať s buzolou.

  • 16. 9. 2004 - Pár novinek těsně před startem longu (10:00 hod.):
    - Prvni startující Dávidík na start nenastoupil (šetří se na middle).
    - Na trati mužů jsou 4 dlouhé úseky, které dohromady mají více než polovinu mužské trati.
    - Trať probíhal Mats Troeng a podle něj je to trať přímo šitá na míru Haldina.

  • 16. 9. 2004 - Předpověď počasí na čtvrtek byla děsivá - silný déšť. Po celonočním dešti je však venku krásně čistá obloha, sice zima (jen 6 stupňů). Shromaždiště na pěkné louced u jezera je však hodně mokré (u parkovišť je připravena řada traktorů na vytažení zapadlých aut). Na včerejší poradě vedoucích byly diskutovány i časy vítězů na longu, po deštích v předchozích dnech je v lese hodně mokro a časy vítězů budou zřejmě delší.

  • 16. 9. 2004 - Ve čtvrtek je na pořadu královská disciplína OB - long (klasika). Pořadatelé ji připravili v okolí Västervala (55 km severozápadně od Västeras). Běží se na mapě 1:15000 v terénu, který obsahuje mnoho terénních detailů - menší a větší kupky, svahy s mnoha detaily, mezi nimi dost ploché prostory bez těchto terénních detailů, to vše ve smíšeném lese s většinou velmi dobrou průhledností. Závodníky čekají skutečně náročné tratě - ženya mají 11.0 km (475 m převýšení, 25 kontrol) a muži 17.1 km (převýšení 610 m, 28 kontrol). Uprostřed tratí je vložen "motýlek" k rozdělení případně spolu visících závodníků. Předpokládané časy vítězů (ženy 74 minut a muži 98 minut) a parametry tartí dávají tušit, že to bude skutečně velmi náročný závod. Z našich se do finále probojovali všichni, kteří byli na startu kvalifikace, tedy Dana Brožková, Zdena Stará, Zuzana Stehnová, Michal Horáček, Michal Jedlička, Radek Novotný. Šanci na úspěch mají všichni, byli bychom rádi, kdyby se v první deítce někdo z nich objevil - já osobně tipuji Brožkovou do 6. místa (a pevně věřím v medaili) a trio Horáček, Jedlička, Novotný mezi 8. a 14. místem. Kdo je favoritem? V mužích obhájkyně vítězství Švývarka Niggli-Luder, dále pak Norka Staff, Švédky Johansson a Svärd, Ruska Ryabkina, Finka Kauppi. V mužích obhájce titul Thomas Bührer nestartuje, na MS působí v roli kouče Švýcarů, podle Skogsportu je největším favoritem Švéd Wingstedt, jeho největšími soupeři by měli být Finové Haldin a Lakanen, Rus Novikov, Brit Stevenson, určitě budou dobří Norové, další Švédové, Dánové. Prostě konkurence je velká a být vpředu bude velkým úspěchem.

  • 15. 9. 2004 - Na shromaždišti se sešlo překvapivě málo diváků, odhaduji tak 1500. Atmosféra v porovnání s loňským Švýcarskem nic moc.

  • 15. 9. 2004 - Vyhlášení vítězů první diciplíny šampionátu - sprintu - proběhlo hned po doběhu.

  • 15. 9. 2004 - Ještě Dana Brožková v cíli: Běželo se mi dobře, bylo to lepší než dopoledne, sluníčko svítilo. Ale drobných chybiček jsem se nevyvarovala, ztratila jsem asi nejvíc na 4. kontrole.

  • 15. 9. 2004 - Počasí bez deště vydrželo po celé finále sprintu mužů. A sluníčko svítilo na švédskou radost - získali 2 medaile. Ve velmi vyrovaném závodě vyhrál Niclas Jonasson o 2.5 sekundy před dvojicí Jurij Omeltchenko (UKR) a dalším Švédem Hakanem Erikssonem (ten vybojoval medaili ve 43 letech). Jen 3.3 sekundy za zlatem byl další Švéd Johan Näsman (ten přišel minimálně o stříbro zaváháním při ražení na poslední kontrole), jen 0.2 sekundy zpět zůstal nejvěztší favorit Francouz Gueorgiou, za ní doběhla dvojice Norů Osterbo a Rostrup.

  • 15. 9. 2004 - S koncem slavnostního zahájení přestalo pršet, vyšlo sluníčko, během finále sprintu žen bylo dost teplo. Na trati, kde startovalo 45 nejlepších žen to bylo zajímavé. V polovině startovního pole do šla na veřejné kontrole do vedení Karolina A. Hojsgaard ze Švédska, vedení udržela až do cíle. Začala ji atakovat Norka Elisabeth Ingvaldsen, ale nedostala se před ní. Na mezičas přiběhla Dana Brožková - 2. místo před Ingvaldsen, ale v závěru na ní trochu ztratila, v cíli za ní skončila 1.5 sekundy. Ale na trati byly ještě největší favoritky. Z nich se před vedoucí trio dostala jen famózně běžící Simone Niggli-Luder, která tak obhájila loňský titul (vyhrála skoro o půl minuty), stříbro získala Švédka Hojsgaard a bronz Ingvaldsen. Dana obsadila fantastické 4. místo. V cíli nepromluvila, takže její dojmy se dozvíme možná později. Marta Štěrbová zkazila jednu kontrolu v lese, kde ji navíc znervoznila kamera, nakonec z toho bylo 26. místo. Zuzka Macúchová místo na 5. běžela na 6. kontrolu a to byla velká ztráta (28. místo).

  • 15. 9. 2004 - Za chvíli začne finále sprintu žen. Jejich trať měří 2560 metrů. Vše potřebné najdete velmi rychle na stránce on-line, kde jdou výsledky velmi dobře. Teď probíhá krátké slavnostní zahájení - promluvil předseda švédské federace, přiběhly děti s vlajkami zúčastněných států, je zde švédský ministr sportu.

  • 15. 9. 2004 - Ve Västeras prší. Těsně před slavnostním zahájením je centrum závodu poloprázdné, jen se sjíždějí hosté. MS bude za chvíli oficiálně zahájeno.

  • 15. 9. 2004 - Kvalifikace sprintu mužů skončila pro českou výpravu obrovským zklamáním. Zraněný Lučan nenastoupil, Michal Smola udělal chybu při křížení tratí a běžel na nesprávnou kontrolu a nepostoupil (17. místo), stejně jako Ruda Ropek, který po výborném začátku udělal chybu v dohledávce třetí kontroly před cílem, nechal tam minutu a bylo po nadějích (18. místo). Škoda, ve sprintu jsem našim mužům věřil. Kvalifikace A skončila velkým překvapením, když vyhrál Ukrajinec Pavlo Ushkvarok, v béčku byl nejrychlejší Australan Grant Bluett, v céčku pak největší favorit Michail Mamleev. Odpoledne je slavnostní zahájení a pak finále sprintu. Držte našim ženám palce!!!!

  • 15. 9. 2004 - Kvalifikace sprintu žen je za námi. Naše všechny 3 závodnice zaběhly velmi dobře a s přehledem postoupily. Dana Brožková skončila v rozběhu A čtvrtá, Zuzka Macúchová v béčku šestá, stejně jako Marta Štěrbová v céčku. Jednotlivé rozběhy vyhrály Simone Niggli-Luder, Ieva Sargauyte a Emma Engstrand. A jaké to bylo? Podle Zuzky Macúchové hodně lehké, naopak Marta Štěrbová čekala lehčí, v lesní části dost běžela mimo cest. Dana Brožková v cíli moc nechtěla mluvit. Za chvíli běží kvalifikaci muži, Vladimír Lučun nenastoupí, koleno bolí.

  • 15. 9. 2004 - Česká výprava je ubytována v chatkách na ostrově Björnö. Před hlavní fází šampionátu panuje ve výpravě dobrá nálada a naši si věří. Držme jim palce!

  • 14. 9. 2004 - Ve středu to opravdu začíná! MS bude slavnostně zahájeno a pak se poběží o první medaile. O půl desáté začíná kvalifikace sprintu, ve 14:30 je slavnostní zahájení, v 15:16 startují do finálového závodu první ženy, v 16:23 pak první muži, o půl šesté budeme znát šest prvních medailistů.

  • 14. 9. 2004 - Středa patří sprintu. Kvalifikace i finále se běží v těsné blízkosti Västerasu, v Rocklundě. Závodníky čekají tratě na mapě 1:5000, v terénu, který se skládá ze 2 částí. První část je v lese s mnoha terénními tvary (kupky, prohlubně), kameny a skalkami, místy se sníženou viditelností. Druhá část pak je ve sportovním areálu. Na rozdíl od posledních světových akcí pořadatelé závodníky nepustili na prohlídku terénu, celý prostor závodu je embargován. Otázkou je, jak budou postaveny tratě, tendence IOF je zatím taková, že se orientačně těžšími pasážemi jen proběhne a kontroly jsou na jednoduchých tvarech (křížení pěšin, dům, atd.). Z kvalifikace postupuje 45 nejlepších mužů a žen, které odpoledne čeká finále s těmito parametry - muži 3.1 km (95 m převýšení, 12 kontrol, čas vítěze 13 minut), ženy 2.6 km (80 m převýšení, 11 kontrol, čas vítězky 12 minut). V ženách titul obhajuje Švýcarka Simone Niggli-Luder, ta je také největší favoritkou, sama za největší soupeřky považuje Litevku Alsauskaite a Švédky Engstrand a Höjsgaard, tradičně silná bude další Švýcarka König-Salmi, Finky, Rusky. V mužích obhájce titulu Jamie Stevenson nestartuje (dává přednost klasice), za favorita je všeobecně považován Francouz Gueorgiou, ten podle Skogsportu považuje za své největší soupeře Rusa Chramova, Fina Boströma a všechny 3 Švédy (Näsman, Jonasson, Eriksson). Ale silných sprinterů je ve startovce mnoho, všichni třeba zapomínají na Rudu Ropka, Dány, Nory (tam překvapivě startuje Rostrup, který před tím moc sprinty neběhal).

  • 14. 9. 2004 - Naši před sprintem: Na start se postaví tito závodníci - Dana Brožková, Marta Štěrbová, Zuzana Macúchová, Ruda Ropek, Michal Smola a Vladimír Lučan (nad jeho zraněným kolenem je ale otazník, pokud nebude moci nastoupit, poběží zřejmě jen 2 muži, protože zbývající trio, které je v dějišti MS k dispozici - Jedlička, Horáček, Novotný - se připravuje na čtvrteční klasiku). Z kvalifikace by měli všichni postoupit, u žen je to skoro povinnosti, u mužů je konkurence daleko těžší a každé zaváhání by mohlo znamenat vypadnutí z kýžené postupové patnáctky. Ruda Ropek obhajuje loňské stříbro, ale to získal v úplně jiném charakteru závodu, švédský závod se poběží většinou v lese. Ale Ruda je zkušený borec, který se umí připravit na rozhodující závod a rozhodně by měl patřim minimálně do širšího okruhu favoritů. V solidní formě se zdá Michal Smola, otázkou je start Vladimíra Lučana. V ženách je mezi odborníky považována Dana Brožková na adeptku umístění v první desítce, my věříme ve velkou bednu. Ani další dvě naše závodnice (Marta Štěrbová a Zuzka Macúchová) nejsou bez šanci na úspěch. Držte palce!

  • 14. 9. 2004 - Jak se přiděluje MS? Půl roku před konáním kongresu IOF zašlou zájemci písemný projekt. Čtyři měsíce poté navštíví dějiště MS zástupce IOF, aby prověřil reálnost kandidatury. Mezitím je masírována odborná veřejnost různými prospekty, www stránkami či maily. A nastává kongres. Tři dny předem mají možnost kandidáti představit své projekty na vymezené ploše (4 m2). Pak se jde na osobní přesvědčování delegátů kongresu. Nástává kongres. Každý kandidát má na prezentaci 6 minut. A teď jak to probíhalo ve Västeras. Předsedkyně IOF vylosovala pořadí, jak budou kandidatury předneseny. První nastupuje Honza Skřička a skvělou řečí a pěknou prezentací v PowerPointu přesvědčuje delegáty, proč právě ČR (Olomouc). Maďarskou kandidaturu (Miskolc) uvádí exmistryně světa Szarlota Monspart, poté trochu nudným hlasem doprovází mladík počítačovou prezentaci. Jako třetí jdou Francouzi (mj. mají zde 15 lidí, kteří prezentují jejich kandidaturu, na místě je i předseda Francouzského olympijského výboru). Za řečnický pult se stavějí čtyři, každý představuje část kandidatury Chambéry-Aix les Bains v Savojsku. Jsem sice zaujatý, ale podle mně byl Honza ve svém vystoupení zdaleka nejlepší. Místopředseda IOF Jacobson sděluje, že podle názoru IOF jsou všichni schopni MS uspořádat. A tajně se volí. V 1. kole získává CZE 14, HUN 8 a FRA 12 hlasů, do druhé kola jde CZE a FRA - opět tajné volby. CZE 21, FRA 14 - MS 2008 bude v ČR!!!!! Dostáváme spoustu gratulací. A na rok 2009 je počet hlasů pro FRA 14, HUN 21 - v roce 2009 se nejlepší světoví o-běžci sejdou v Maďarsku, Francie neuspěla.
    Skvělá práce Honzy Skřičky a Roberta Zdráhala za přispění dalších (Vystavěl, Pernička, atd.) slavila úspěch. Díky moc! Teď nás čeká velká práce, nejen pár jednotlivců, ale celý svaz.

  • 14. 9. 2004 - Ve Västeras jednal v úterý kongres IOF. Nejdříve proběhl mimořádný kongres, který schválil úpravu stanov a pak začal XXII. řádný kongres. Co na něm projednali delegáti z 36 zemí, kteří se na kongresu prezentovali?
    - Za řádné členy IOF přijali Lichtenštejnsko, Turecko a Kolumbii, za přidruženého člena pak Portoriko. IOF tak má celkem 63 členů.
    - Schválili plán činnosti IOF na roky 2004 - 2006.
    - Projednali regionální strukturu (což je reakce na vytvoření evropské federace).
    - Schválili budoucí strukturu světových závodů v OB (MS každoročně, regionální šampionáty každé dva roky, zavedení Grand prix, která zatím má jen obrysy, každoročně by do ní mělo být zařazeno 4 až 7 světových stávajících závodů, o systému GP od roku 2007 se bude domlouvat IOF s národními federacemi).
    - Schválili slovenský návrh, aby se na vrcholných světových závodech platilo odděleně startovné na jednotlivé závody a odděleně pak služby (stravování, ubytování, doprava).
    - Neschválili návrh Ruska na doplnění programu MS v OB o závod týmů.
    - Souhlasili s rozšířením programu MSJ (jak v OB, tak i v LOB) o závod ve sprintu od roku 2006.
    - Projednali tři české návrhy - zrušení poplatku za závody zařazené do WRE (bylo zavedeno rozhodnutím předsednictva IOF od roku 2005), návrat ke 4-členným štafetám na MS (tam nás podpořili skandinávské týmy, Rusko, Švýcarsko), dále pak omezení kalendáře hlavních závodů IOF, aby se nekonaly v září a tam bylo volno pro národní šampionáty. Po těsném hlasování nebyl ani jeden z těchto návrhů přijat.
    - Přidělili následující šampionáty: MS v OB a v trailu 2008 CZE, MS v OB a v trailu 2009 HUN, MS v LOB 2007 RUS, o tom, kde bude MS v MTBO 2008 a MS v LOB 2009 bylo zmocněno rozhodnut předsednictvo IOF.
    - Rozhodli, že další kongres IOF se bude konat při MS 2006 v Dánsku.
    - Schválili hospodaření IOF za roky 2002 a 2003.
    - Souhlasili s rozpočtem včetně členských příspěvků na roky 2005 - 2006 (nic se nezměnilo, ČR bude platit každý rok 3000 EURO).
    - Zvolili (jak je bohužel v IOF zvykem když je jen jeden kandidát, tak jenom potleskem) novým předsedou IOF Ake Jacobsona (Švédsko), tři místopředsedy Marcela Schiesse (SUI), Hugha Camerona (AUS) a Edmonda Széchényiho (FRA) a další členy předsednictva IOF: Shin Murakoshi (JPN), Leho Haldna (EST), Brian Porteous (GBR), Jordanka Melniklyska (BUL), Jan-Erik Krusberg (FIN).
    - Poděkovali končíci předsedkyni IOF Sue Harvey, kterou jmenovali čestnou předsedkyní IOF.
    Ve 7.5 hodinách kongres trvající od devíti skončil.

  • 14. 9. 2004 - Petr Pernička je členem jury šampionátu.

  • 14. 9. 2004 - Jaké je ve Švédsku počasí? Chladné (11 - 16 stupňů), občas slunečné, občas fouká dost vítr, občas zaprší (neděle odpoledne, noc z pondělí na úterý). A předpověď je taková, že by solidní počasí mělo vydržet až do konce MS.

  • 13. 9. 2004 - Účastníci úterního kongresu IOF měli v pondělí v podvečer seminář, na kterém je vedení IOF informovalo o tom, co jim předkládá na úterním kongresu IOF za rozhodující materiály. Nejdříve to byly úpravy Stanov IOF (napojení na MOV, WADA, ale především změna volebního řádu - vše je nastaveno tak, aby prošli ti, o které má současné vedení IOF zájem), pak nová úprava struktury světových soutěží OB, následoval návrh na úpravu členských poplatků (ten nemá nárok projít, protože třeba pro nás by to znamenalo zvýšení poplatku z 3000 EURO skoro na 5000 EURO a to je u řady států), v závěru pak byla debata o tom, kdo odpovídá za regionální rozvoj OB (reakce na vznik evropské federace).

  • 13. 9. 2004 - Kvalifikace na middle se běžela asi 15 km od Västeras v lese u vesničky Tortuna. Krásný terén plný kupek, kamenů, bažinek, na mapě dost světle zeleného, občasnými zelenými šrafami byly vyznačeny pokacené stromky, které dost ztěžovaly běh, místy byla dost snížená viditelnost. A pěkně postavené tratě. Výsledky ukázaly velké rozdíly ve výkonnosti, v ženách se postupovalo i s desetiminutovou ztrátou. Většina favoritů postoupila, z našich závodníků se to podařilo pěti. Ženy splnily povinnost a jsou ve finále všechny tři, nejlépe si vedla Stehnová, dost jsme trnuli u Klechové, nakonec to vyšlo i přes osmininutovou ztrátu. Muži moc nepotěšili. Lučan vypadl (šel dobře, pak udělal minutovou chybu, ale hlavně se v polovině trati udeřil do kolena a šampionát pro něj zřejmě skončil), Smola (jedna dvouminutová chyba) s Horáčkem (pár chybiček) do konce trnuli, zda je někdo neodsune z účasti ve finále, oba půjdou ve finále dost brzo. Švédové předvedli dobrou organizaci, malá cílová aréna se přizni diváků moc netěšila, ale účastníci tam našli dost informací o průběhu závodu (na rozdíl od kvalifikace longu), kde vyvěšování výsledků dost vázlo.

  • 13. 9. 2004 - Včera schůzovali zástupci evropských federací. Nic zvláštního se neprojednávalo, smršť různých ruských návrhů na různé ME ve všech věkových kategoriích a disciplinách byla zamítnuta. A tak nejvýznamnějším rozhodnutím bylo přidělení mistrovství Evropy dorostu v roce 2006 Slovinsku (opět prohráli Maďaři, kteří přišli s kandidaturou na poslední chvíli). A ještě jedna zajímavost: evropské federace se vždy scházeli při kongresu IOF nebo při prezidentské konferenci, v roce 2005 je prezidentská konference při MS v Japonsku a tam asi mnoho vedoucích představitelů evropských federací nebude a tak se pravidelné jednání evropských federací sejde při MED v Šumperku (to se moc nelíbilo skandinávských státům, kteří na MED nejezdí - možná to ale bude důvod, proč do Šumperka pošlou i mladé závodníky).

  • 13. 9. 2004 - Na Internetu jste asi zaregistrovali včerejší výsledky kvalifikace long. Všichni naši splnili povinnost a postoupili, nejlépe se vedlo Brožkové a Jedličkovi, kteří skončili na 6. místě. Kvalifikace byla důležitá pro startovní pořadí ve finále, ti nejlepší poběží ve finále vzadu.

  • 12. 9. 2004 - Dnes se běží ve Västeras kvalifikace na závod long, startuje se v 9:30 hod. Z každé kvalifikační skupiny postupuje 15 nejlepších závodníků do čtvrtečního finále. Českou republiku reprezentují Dana Brožková, Zdena Stará, Zuzana Stehnová, Michal Horáček, Michal Jedlička, Radek Novotný.

  • 11. 9. 2004 - Na stránce MS jsou startovní listiny kvalifikace na long.

  • 11. 9. 2004 - Všechny výpravy jsou v dějišti MS. MS začíná.

  • 10. 9. 2004 - Česká reprezentace odcestovala na MS. Závodníci letěli, realizační tým jel auty.

  • 10. 9. 2004 - Jak kdo běží v českém dresu (použito z repre stránky):
    12.9. NE - Long, kvalifikace: Dana Brožková, Zdena Stará, Zuzana Stehnová, Michal Horáček, Michal Jedlička, Radek Novotný - jistý postup z kvalifikace je dobrým vkladem pro finále
    13.9. PO - Midddle, kvalifikace: Vendula Klechová, Zuzana Stehnová, Iva Navrátilová, Michal Horáček, Vladimír Lučan, Michal Smola - tak tahle šestice se bude snažit prostřílet do finále nejtechničtější disciplíny
    15.9. ST - Sprint: Dana Brožková, Marta Štěrbová, Zuzana Macúchová, Ruda Ropek, Vladimír Lučan, Michal Smola - náročný den, na jehož konci se můžou dít věci! Běží se v lese a Ruda obhajuje stříbro z naprosto odlišného závodu v Rapperswillu
    16.9. ČT - Long, finále: věříme, že poběží Dana Brožková, Zdena Stará, Zuzana Stehnová, Michal Horáček, Michal Jedlička, Radek Novotný - klasika bude zážitek - jedny z nejdelších tratí v historii jsou vedené malebným koutem pravé severské divočiny, naši by se i tak mohli cpát do desítky
    18.9. SO - Middle, finále: pokud postoupí, tak Vendula Klechová, Zuzana Stehnová, Iva Navrátilová, Michal Horáček, Vladimír Lučan, Michal Smola - množství jemných kontrol v terénu, kde někteří několikrát běželi a jiní se jen dohadují jak to tam vypadá - bude to dramatická hra vabank
    19.9. NE - Štafety: Dana Brožková, Zdena Stará + 1; Michal Horáček, Michal Jedlička + 1 - vyvrcholení celého MS, dokáží naši zabojovat srdíčkem i rutinou?


  • 9. 9. 2004 - Mistrovství světa v orientačním běhu 2004 se koná od 11. do 19. září v okolí švédského města Västeras.

  • 9. 9. 2004 - Sportovní program MS:
    Neděle 12. 9. - Long, kvalifikace
    Pondělí 13. 9. - Middle, kvalifikace
    Středa 15. 9. - Sprint, dopoledne kvalifikace, odpoledne finále
    Čtvrtek 16. 9. - Long, finále
    Sobota 18. 9. - Middle, finále
    Neděle 19. 9. - Štafety

  • 9. 9. 2004 - Týden ve Västeras je naplněn i řadou dalších akcí - MS v OB vozíčkářů, kongres IOF, řada jednání komisí a výborů IOF. Co se bude po celou dobu ve Västeras dít, najdete tady.

  • 9. 9. 2004 - Nás bude nejvíce zajímat jednání kongresu IOF, které bude mj. v úterý rozhodovat o pořadatelích MS 2008 resp. 2009. Na pořádání MS v obou letech kandidují tři země - Francie, Maďarsko a ČR. Naši kandidaturu najdete tady. Prezentaci před kongresem IOF zajišťuje Honza Skřička, Robert Zdráhal, Marek Petřivalský a Dušan Vystavěl, obhajobu naši kandidatury před delegáty kongresu přednese Honza Skřička. O přidělení MS hlasují delegáti kongresu, každá země má jeden hlas, zatím potvrdilo svoji účast na kongresu 36 zemí.

  • 9. 9. 2004 - IOF bude mít nového předsedu. Dosavadní předsedkyně Sue Harvey už nebude kandidovat, jediným zájemcem o funkci předsedy IOF je Švéd Ake Jacobson (dosavadní viceprezident IOF).

  • 9. 9. 2004 - Na MS se přihlásili závodníci 38 zemí.

  • 9. 9. 2004 - Tituly z MS 2003 ve Švýcarsku získali:
    sprint: Simone Niggli-Luder (SUI) a Jamie Stevenson (GBR)
    long: Simone Niggli-Luder (SUI) a Thomas Bührer (SUI)
    middle: Simone Niggli Luder (SUI) a Thierry Gueorgiou (FRA)
    štafety: SUI (Wolf, König-Salmi, Niggli-Luder) a SWE (Jonasson, Karlsson, Wingstedt)

  • 9. 9. 2004 - Umístění českých reprezentantů na MS 2003:
    sprint: 26. Navrátilová - 2. Ropek, 7. Losman
    long: 11. Brožková, 16. Štěrbová, 40. Stehnová - 9. Jedlička, 23. Lučan, 28. Smola
    middle: 24. Navrátilová, 40. Térová, 44. Stehnová - 18. Horáček, 31. Jedlička
    štafety: 5. Štěrbová, Dočkalová, Brožková - 15. Horáček, Losman, Ropek

  • 9. 9. 2004 - Českou republiku budou na MS 2004 reprezentovat:
    Muži:
    Michal Horáček, TU Liberec - long, middle, štafeta
    Michal Jedlička, Slávia Hradec Králové - long, štafeta
    Vladimír Lučan, Dukla Liberec - sprint, middle, štafeta
    Radek Novotný, OK99 Hradec Králové - long, štafeta
    Rudolf Ropek, Dukla Liberec - sprint
    Michal Smola, SKOB Zlín - sprint, middle
    Ženy:
    Dana Brožková, SC Jičín - long, sprint, štafeta
    Vendula Klechová, Tesla Brno - middle
    Zuzana Macúchová, Tesla Brno - sprint, štafeta
    Iva Navrátilová, OK 99 Hradec králové - middle
    Zdena Stará, Tesla Brno - long, štafeta
    Zuzana Stehnová, Slávia Hradec Králové - long, middle
    Marta Štěrbová, Lokomotiva Pardubice - sprint

  • 9. 9. 2004 - Jak vypadají nominace některých dalších zemí?
    Norsko: W - Marianne Andersen (middle a long), Line Hagmann (sprint), Anne Margrethe Hausken (sprint a middle), Birgitte Husebye (long), Elisabeth Ingvaldsen (sprint), Hanne Staff (long a middle); M - Holger Hott Johansen (long a middle), Oystein Kristiansen (middle), Hans Gunnar Omdal (long), Anders Norberg (sprint a middle), Jorgen Rostrup (sprint), Bjornar Valstad (long), Oystein Kvaal Osterbo (sprint).
    Švýcarsko: M - Matthias Gilgien, Daniel Hubmann, Marc Lauenstein, Matthias Merz, Andreas Müller, Matthias Niggli, Denis Steinemann; W - Sara Gemperle, Brigitte Grüniger, Vroni König-Salmi, Simone Niggli-Luder, Käthi Widler, Franziska Wolleb.
    Švédsko: W - Lina Bäckström (middle), Emma Engstrand (sprint), Karolina A. Höjsgaard, (sprint, long, štafety), Jenny Johansson (long, middle, štafety), Anna Marsell (sprint), Gunilla Svärd (long, middle, štafety); M - Kalle Dalin (long, štafety), Hakan Eriksson(sprint), Niclas Jonasson (sprint, štafety), Mattias Karlsson (long), Johan Näsman (sprint, middle), Jörgen Olsson (middle), Emil Wingstedt (long, middle, štafety).
    Finsko: M - Mårten Boström (sprint), Mats Haldin (long, middle, štafety), Antti Harju (sprint), Jarkko Huovila (middle, štafety), Pasi Ikonen (long, middle), Jani Lakanen (long, štafety), Petteri Muukkonen (sprint); W - Paula Haapakoski (sprint), Heli Jukkola (long, middle, štafety), Minna Kauppi (long, middle, štafety), Riina Kuuselo (sprint), Marika Mikkola (long, midle), Satu Vesalainen (sprint).
    Dánsko: W - Yvonne Fjordside, Signe Søes, Anne Konring Olesen; M - Carsten Jørgensen (long, middle, štafety), Allan Mogensen (long, štafety), Troels Nielsen (long, middle), Chris Terkelsen (middle, sprint, štafety), Mikkel Lund (sprint), Christian Nielsen (sprint).
    Rakousko: W - Andrea Eisl; M - Norbert Helminger, Jan Zazgornik, Felix Breitschädel, Stephan Seeböck, Markus Lang, Pierre Kaltenbacher.
    Itálie: W - Renate Fauner, Helga Bertoldi, Laura Scaravonati; M - Klaus Schgaguler, Carlo Rigoni, Marco Seppi, Alessio Tenani, Manuel Negrello.