V anketě expertů bodovali medailisté z mistrovství světa
Nejlepším orientačním běžcem České republiky roku 2012 se stal finišman zlaté české štafety z mistrovství světa Jan Procházka z SK Praga. Na trůně vystřídal Danu Šafka Brožkovou, která anketu vyhrála v posledních devíti letech celkem šestkrát.
Zisk titulu mistra světa byl pro Procházku jednoznačně největším úspěchem jeho dosavadní sportovní kariéry, život mu však nijak nezměnil. „Občas dostanu pozvánku na nějakou akci nebo se o mě zajímají novináři ze specializovaných časopisů, ale žádnou zásadní
změnu jsem nepocítil. Přeci jen jsme malý sport mimo zájem médií.“ Štafetové zlato tria Tomáš Dlabaja, Jan Šedivý a Jan Procházka na Mistrovství světa ve švýcarském Lausanne bylo historickým úspěchem českého orientačního běhu. Nikdy předtím čeští ani českoslovenští závodníci týmový titul mistrů světa nezískali.
Finišmanovi českého týmu se dařilo i v individuálních závodech. Na světovém šampionátu skončil desátý v závodě na krátké trati. „Tento závod se mi podařilo ustát mapově, ale pořád byly drobné rezervy ve fyzické části výkonu. Snad se mi od tohoto výkonu podaří odrazit do dalších let a k dalším úspěchům,“ doufá Procházka, jehož ambicí pro příští sezónu je individuální cenný kov ze světového šampionátu ve Finsku. „V mém věku už ani jiné cíle mít nemůžu. Je to extrémně náročný cíl, ale zkusím se na něj připravit,“ slibuje osmadvacetiletý běžec.
Ocenění za druhé místo v Anketě o nejlepšího orientačního běžce ČR 2012 při slavnostním vyhlášení v Pardubicích převzal Procházkův reprezetanční i oddílový kolega Jan Šedivý, který letos na Mistrovství Evropy získal dvanácté místo v závodě na klasické trati. Bronzový v Anketě skončil třetí člen mistrovského tria Tomáš Dlabaja (OOB TJ Turnov).
Nejlepší žena Eva Juřeníková, běhající za švédský klub Domnarvets GoIF, obsadila v Anketě čtvrté místo. Experti ocenili zejména její individuální výsledek na Mistrovství světa, kde skončila šestá na klasické trati. Pátá příčka patří akademické mistryni světa Ivetě Duchové z OK Lokomotiva Pardubice.
Nejlepším jezdcem MTBO (orientační závody na horských kolech) byl vyhlášen vicemistr světa Marek Pospíšek. „Doufal jsem, že se v Anketě dostanu mezi první tři, ale vítězství jsem nečekal. Tipoval jsem Honzu Svobodu nebo Frantu Bogara, kterým se dařilo lépe na domácí scéně,“ překvapilo závodníka Tesly Brno získané ocenění. Mladému bikerovi se dařilo zejména na světových závodech. „Myslím, že se mi celkem podařilo MS a další dva nebo tři závody Světového poháru. Bohužel se mi nepodařila držet slušná fyzická výkonnost během celé sezóny,“ poukazuje na své rezervy Pospíšek. Cíle na příští rok si neklade malé. „Letos mně scházely dvě vteřiny na vytoužené zlato na Mistrovství světa... Takže cíl je jasný. Otázka spíš je, jaké se mi podaří vytvořit podmínky na přípravu – musím najít kompromis mezi časem, který věnuji práci, a časem na trénink,“ říká marketingový poradce.
Bronzový medailista z letošního závodu na krátké trati na MS Jan Svoboda ze Smržovky obsadil v hlasování expertů druhé místo. František Bogar z Jiskry Nový Bor si za své „bramborové placky“ z Mistrovství světa ve sprintu i z celkového hodnocení Světového poháru odnesl třetí místo.
V Pardubicích byli oceněni i nejlepší lyžařští orientační běžci Hana Hančíková, Helena Randáková a Jiří Bouchal. Vítězství čtvrté ženy z letošního Mistrovství Evropy Hančíkové bylo přesvědčivé, ač se potýkala se zdravotními problémy. „Loňské sezóně předcházelo zranění kolene, proto jsem se podzimní přípravě nemohla věnovat naplno, což se projevilo na začátku sezóny, kdy se mi nedařilo tak, jak bych si představovala. Se čtvrtým místem na klasické trati na ME jsem ale velmi spokojená, i když pořád je co zlepšovat,“ usmívala se oceněná lyžařka, která již za pár dní odlétá na přípravné závody do Švédska. „Na začátku ledna se pak s repre týmem chystáme na Ski-O tour, kterou letos hostí Francie, Švýcarsko a Itálie. Vrcholem sezóny je MS v Kazachstánu, kde bych opět ráda uspěla na klasické trati,“ prozrazuje závodnice SKOB Zlín.
V rámci slavnostní večera byli vyhlášeni také nejlepší junioři a dorostenci ve všech třech orientačních odvětvích:
Jan Petržela (OK 99 Hradec Králové) – nejlepší junior OB
Kateřina Neumannová (VSK Přírodověda Praha) – nejlepší junior LOB
Kryštof Bogar (OK Jiskra Nový Bor) – nejlepší junior MTBO
Marek Minář (Magnus Orienteering) – nejlepší dorostenec OB
Petra Hančová (TJ Spartak Vrchlabí) – nejlepší dorostenec LOB
Veronika Kubínová (TJ Slovan Karlovy Vary) – nejlepší dorostenec MTBO
Nejlepšího výkonu v Trail-O dosáhl Libor Forst z MFF UK Praha.
Do síně slávy byli uvedeni Anna Gavendová a Jaroslav Havlík.