22. 8. 2011
MS v OB 2012 skončilo, je čas na hodnocení.
Šampionát to byl povedený. Na úvod dvě věci, které se mě nelíbily. Tou první bylo to, že mistrovství nemělo centrum (na jednom místě byla závodní kancelář, jinde centrum závodů pro veřejnost, jinde byli novináři, výpravy bydlely na různých místech), chyběla atmosféra centra této sportovní akce. Tou druhou věcí byla režie toho, co bylo na velkoplošné obrazovce - ta se vůbec nedařila (např. když dobíhala vítězka klasiky Billstam, tak na obrazovce bylo letadélko; špatná byla grafika, atd.), s tím, co na MS v Olomouci předváděla Česká televize, se to nedalo srovnat. Jinak organizace klapala (na pořádání se podílelo 650 lidí), skvělá byla aréna (byla tak velká, že by snesla ještě jednu velkoplošnou obrazovku), pořadatelům se se podařilo vybrat výborné terény - jak pro finále sprintu, tak pro lesní disciplíny (i když se tři závody běžely v jedné aréně, tak okolní lesy poskytly různé terény), přes hrůznostrašné předpovědi se povedly i mapy (pozvaní Švédové zvládli generalizaci velmi solidně), pěkné byly i tratě. Ze zákulisí se vyneslo něco o pár problémech, ale běžný divák MS nic nepoznal.
Samostatnou kapitolou byly diskvalifikace. To, co bylo předvedeno na kvalifikaci sprintu, bylo děsné. Doslova zneužití mapových značek pro postih závodníků, nakonec ti, co nejvíce křičeli, byli připuštěni do finále, ti ostatní ne. Tak by sprint neměl vypadat. A diskvalifikace Zvěřinové kvůli hodinkám? Chyba byla určitě na straně jak závodnice, tak i trenéra (mají číst bulletin), ale hlavně to byl necitlivý přístup pořadatele (a také přítomného člena jury) na startu. Závodnici s GPS neměli vůbec pustit do lesa, tam byla největší chyba.
Šampionát přinesl skvělé vystoupení domácího Thierryho. Dokázal, že je fenoménem krátké trati, dokázal, že umí i klasiku, a pak prolomil smůlu z posledních let na posledním úseku štafet = 3 zlata (má tedy zlato ze všech disciplín - sprint vyhrál na MS na Ukrajině, celkově má 10 zlatých medailí a ve statistice úspěšnosti pronásleduje Simone Niggli, která tentokráte kvůli mateřským povinnostem nestartovala). Ale nejvíce radostí si odneslo Švédsko - 10 medailí (3-3-4) je pro tuto světovou velmoc nejlepším výsledkem v historii MS, na medailích se podílely hlavně ženy, ale ani muži se nedali zahanbit. Zlato ještě získalo Finsko a Švýcarsko, vedle nás mají ještě medaile Norsko a Dánsko. Noři a Švýcaři určitě se svými výsledky spokojeni nebyli, po loňských žních v Trondheimu zůstali dost daleko za očekáváním. Naopak Dánové potvrdili, že jdou neustále nahoru a brzy budou patřit k těm, kteří budou vozit medaile pravidelně. Bez medailí zůstalo Rusko, pobaltské státy, Velká Británie. Ukázalo se, že konkurence stále roste - podívejte se třeba na výsledky třeba Ukrajinců či Rakušanů. Ve finále byli závodnici z 28 zemí.
A jak si vedla naše reprezentace? Celkově to pro nás bylo úspěšné mistrovství. Skvělé byly ženy, které vybojovaly dvě stříbra, ale i řadu dalších cenných umístění. Dana Brožková a Eva Juřeniková - to jsou dlouhodobě závodnice světové třídy, letos uspěly i další dvě - Iveta Duchová i Martina Zvěřinová (ta dokázala, že se na světovou akci dá připravit i při plném pracovním úvazku). Naopak výsledky mužů byly rozčarováním. Mimo sprintu (tam je 8. místo Procházky vynikajícím výsledkem, solidní je i umístění Kodedy) zůstali naši ve všech lesních disciplinách daleko za očekáváním. Naši závodníci zaostávali fyzicky a z toho pramenily i mapové chyby. Celou přípravu musíme podrobně zanalyzovat a přijmout taková opatření, aby se sestup ve výsledkových listinách zastavil a naši závodníci v budoucnosti patřili alespoň do širší světové špičky.
22. 8. 2011
Dokument z MS v OB ve Francii bude na obrazovká ch ČT následovně: úterý 23.8. 19:05 - 19:35, repríza středa 24.8. 2:25 - 2:55 a 6:20 - 6:50 (vše ČT4 Sport).
22. 8. 2011
Další web píše o MS 2011 - www.behy.cz.
21. 8. 2011
MS se počítalo i do Světového poháru. V ženách vede Annika Billstam před Merjou Rantanen a Linneou Gustafsson (16. D. Brožková, 23. Juřeníková, 41. Duchová, 65. Zvěřinová), v mužích pak Daniel Hubmann (2. Matthias Merz, 3. Matthias Müller, 39. Procházka, 63. Kodeda, 76. Šedivý, 87. Dlabaja, 98. Chromý, 109. Hájek.). Světový pohár pokračuje poslední záříjový víkend v Liberci, závěr je na počátku října ve Švýcarsku.
21. 8. 2011
WRE (Světový ranking) po MS (je důležitý pro nasazení při sobotním závodě SP v Liberci) - ženy: 1. Niggli, 2. Jansson, 3. Billstam, 4. D. Brožková, 11. Juřeníková, 31. Duchová, 37. Zvěřinová, 68. Spurná, 95. Knapová, 101. R. Brožková, 106. Poklopová,
112. Bochenková, 119. Topinková; muži: 1. Gueorgiou, 2. Hubmann, 3. Lundanes, 36. Procházka, 41. Šedivý, 51. Dlabaja, 65. Kodeda, 72. Chromý, 92. Hájek).
21. 8. 2011
Ohlasy na webu:
sport.cz
21. 8. 2011
Trochu medailové statistiky: České výpravě se dvěma stříbrnými cennými kovy patří páté místo v medailovém hodnocení národů. Suverénně nejlepší jsou Švédové s deseti cennými kovy (3 zlaté, 3 stříbrné, 4 bronzové), následuje Francie (3-0-1), Finsko (1-1-0), Švýcarsko (1-0-2), Česká republika (0-2-0), Norsko (0-1-1) a Dánsko (0-1-0). Šampionátu se zúčastnili reprezentanti z 52 zemí. Z jednotlivců byl nejlepší v mužích Thierry Gueorgiou, který vybojoval 3 zlata, v ženách získala Helena Jansson dokonce 4 medaile (běžela všechny 4 závody), její bilance je 1-1-2.
20. 8. 2011
28. mistrovství světa v orientačním běhu bylo zakončeno po vyhlášení výsledků štafet slavnostním ceremoniálem. Vlajka IOF byla předána pořadatelské zemi dalšího šampionátu - Švýcarsku, kde se v sprnu 2012 uskuteční další světový šampionát.
20. 8. 2011
Naše štafeta mužů v cíli:
Olaf: Nečekal jsem, že to bude tak pěkný orienťák. Když doběhla Martina, myslel jsem si, že to bude cestovka. Ze začátku jsem chodil rovně, neohlížel se po ostatních. Na 6. kontrole, tak ve třetině závodu, jsem byl společně s Merzem a Khramovem. Docela hodně jsme se pak potkávali, něco bylo farstované. Viděli jsme se až do třetí kontroly před cílem. Tam jsem ztratil asi 3 minuty. Jáma v remízku, nemohl jsem jí najít.
Adam: Ta stejná kontrola jako Olaf. Šel jsem jí na jistotu a dvakrát jí naběhl špatně. Jáma v žlutým fleku, ale takových tam byly desítky. Našel jsem jí až napotřetí. Jinak jsem šel dobře, pořád jsem si to kontroloval, věděl jsem, že to bude těžké, jen ta jedna kontrola se nedala podle mapy najít.
Bet: "Bohužel jsem vybíhal zezadu. Na začátku se mi podařilo pár týmů stáhnout, ale pak jsem udělal chybu a byl jsem tam sám. Už nebyla šance se posunout dopředu. Nešel jsem dobře. Škoda chyb v úvodu a půlce trati."
20. 8. 2011
Ve štafetách mužů se dočkala Francie zlata. Thierry Gueorgiou konečně dotáhl snažení francouzské štafety do vítězného konce. Byla prolomena smůla z posledních 3 let, kdy z různých důvodů nedotáhl vedení až k vítěznému konci (2008 - píchnutí vosou, 2009 - čin fair-play, 2010 - neuvěřitelná mapových chyba). Závod nebyl tak dramatický jako v ženách. Po prvním úseku vedlo Norsko (Kaas) o 7 sekund před EST (Kaerner) a FRA (Adamski), čtvrtá byla ITA. Tři čtvrtiny tratě se v čele pohyboval Tomáš Dlabaja, pak však přišla třetí kontrola před cílem, kde udělal tříminutovou chybu a do cíle doběhl na 9. místě. V čele se udělala čtyřčlenná skupina, v níž Estonce nahradili Švédi, tato skupina doběhla na předávku spolu. Pěkně běžel Adam Chromý, bohužel přišla ta samá kontrola (jáma v remízku), kde chyboval Dlabaja, Adam tam nechal skoro 5 minut a propadl se na 13. příčku. Na třetím úseku šel jasně do čela Thierry a s bezpečným náskokem a za velkých oslav na doběhu doběhl Francii pro zlato (Adamski, Gonon, Gueorgiou). Více jak 4 minuty za ním si pro stříbro doběhli Noři (Kaas, Nordberg, Lundanes), těsně za nimi pro bronz Švédi (Holmberg, Bostroem, Andersson), 4. SUI, 5. RUS, 6. LTU. Jan Procházka jedno místo stáhnul, doběhl na 12. místě se ztrátou 17 minut.
20. 8. 2011
Stříbrná štafeta v cíli:
Martina: Dobrý, konečně se mi to povedlo. Když si to člověk pohlídal, tak to bylo orientačně jednoduché. Nebyl to rozbořený terén - kupa, jáma, kupa, jáma... Mapa pěkně seděla, dalo se umapovat. Hodně kontrol bylo společných. Taky hodně TV kontrol, takže kabely pomáhaly navést ke kontrole...
Eva: Jsme šťastné jak blechy. Věděla jsem, že se to bude na posledním úseku ještě hodně přesýpat, takže ta moje ztráta opravdu nerozhodovala.
Dana: Na druhé kontrole jsem nemohla pochopit mapu a vracela se, abych se znovu odrazila z místa, kde jsem ještě věděla, kde jsem. Před diváckou kontrolu však za mnou najednou byla Švédka. Diváci mě hodně povzbuzovali a já tušila, že na tom nejsme špatně. Na poslední kontrole jsem se trochu zdržela ražením, chtěla jsem si být jistá, že kontrola opravdu pípla. V cíli jsme byly o kousek druhé, ale nepovažuji to za neúspěch. Jsem nadšená z toho, že máme medaili. Je to naprosto super. Vždycky jsem si přála mít dvě medaile z jednoho mistrovství světa.
20. 8. 2011
Štafetový závod žen bylo neuvěřitelné drama, které přineslo českým barvám stříbrné medaile. Závod, kde se neustále měnilo pořadí, kde se dělaly velké chyby, vyvrcholil závěrečným finišem tří štafet o medaile. Ale postupně: Na prvním úseku se Martina Zvěřinová pohybovala stále v čelní skupině, z níž postupně odpadala jedna závodnice za druhou, až na konec v čele zbylo jen Finsko (Fincke) a naše štafeta. Nakonec Martina předávala první (nenechte se mýlit výsledky, kde je druhá, skutečně předala první a pak si v klidu došla orazit cílovou krabičku...), za ní byly Finky, s půl minutovou ztrátou předávaly jako třetí Norky. Velké favoritky Švédky (mistryně světa Jansson) ztratily hned v úvodu, postupně stahovaly a nakonec měly na 8. místě minutovou ztrátu, ještě více ztracely Dánky. Do půlky druhého úseku jasně vedla Evy Juřeníková, za ní běžely Finky. Ale obě vedoucí štafety šly do chyby a seběhla se velká skupina, která předávala ve 40 sekundách v pořadí: UKR, DEN, NOR, SWE, FIN, SUI, CZE a EST. To, co přišlo na posledním úseku, snad ještě o-svět neviděl - zvraty, chyby, štafeta, která vypadla z vedoucí skupiny, najednou vede... Pořadí se měnilo kontrolu od kontrole. Na velkoplošné obrazovce byly vidět obrovské chyby. Dana Brožková se pohybovala od sedmého po první místo, pak chyba, chyba jejich soupeřek, a tak to pokračovalo. Nakonec se do čela na poslední dvě kontroly dostaly finišmenky SWE (Billstam), FIN (Kauppi) a CZE. Sprint od sběrky pro sebe Minna Kauppi, hned za ní (podle oficiálních výsledků ve stejném čase) doběhla do cíle šťastná Dana pro české stříbro (stříbro získaly české ženy poprvé od roku 1989, kde ve Švédsku běžela štafeta v sestavě Wágnerová, Ceislarová, Kuchařová, Galíková; poslední štafetová ženská medaile je z roku 1995 z Německa - Novotná, Honzová, Kubatková, Cieslarová). O další sekundu zpět byly Švédky. Konečné pořadí: 1. FIN (Fincke, Rantanen, Kauppi), 2. CZE (Zvěřinová, Juřeníková, Brožková), 3. SWE (Jansson, Alexandersson, Billastam), 4. NOR, 5. DEN, 6. EST. Obrovská radost v české výpravě!!!!! Velká gratulace!
20. 8. 2011
Složení štafety žen: Martina Zvěřinová, Eva Juřeníková a Dana Brožková, muži běží ve složení Tomáš Dlabaja, Adam Chromý a Jan Procházka.
20. 8. 2011
Šestou etapou skončily šestidenní závody O'Festival ERDF Savoie Grand Revard. Ještě před startem štafet byli oceněni vítězové jednotlivých kategorií. Nás může těšit, že v dámské elitě skončila na 2. místě Lenka Poklopová, v juniorské elitě vyhrál Pavel Kubát a Standa Mokrý byl třetí, a v juniorské elitě byla Denisa Kosová třetí, v D18 vyhrála Markéta Novotná, v D14 byla Klára Novotná druhá.
19. 8. 2011
Posledním závodem letošního světového šampionátu je sobotní odpolední závod tříčlenných štafet (ženy běží ve 13:15 hod., muži v 15:15 hod.). Běží se opět kolem arény La Féclaz. Tratě jsou postaveny ve dvou typech terénu - jednak v terénu, kde jsou složité reliéfní detaily poměrně na rovině, podklad je dost kamenitý a na zemi je plno klacků a stromů; jednak v kopcovitém terénu se složitým reliéfem a skalními útvary. V obou částech je průběžnost dost rozmanitá. Ženy mají délku úseku 3.9 - 4.2 km, muži pak 5.4 až 5.8 km. Na startu závodu žen bude 29 štafet, mužských týmů je přihlášeno 38. A kde hledat favority? V ženách jsou to jednoznačně Švédky, jim by měly konkurovat Finky (obhajují titul), Dánky, Norky, Švýcarky a Francouzsky a my věříme, že i české trio. V mužích všichni favorizují domácí tým, ale ten to nebude mít jednoduché, na medaile si brousí zuby dalších 8-10 týmů, na velkou bednu až 15. My bychom rádi, kdyby se česká štafeta umístila mezi nejlepšími, ale to nebude zdaleka jednoduché.
19. 8. 2011
Běžela se pátá etapa O'Festival ERDF Savoie Grand Revard. V dámské elitě byla první Rasa Ptasekaite (LTU), Vladěna Hrstková byla desátá, v mužské elitě byl první domácí Frederic Tranchard (6. Šměhlík, 12. Losman). Poslední etapa se běží v sobotu, do konečných výsledků se počítá 5 nejlepších výkonů ze šesti etap (formou žebříčku).
19. 8. 2011
Naši závodníci v cíli krátké tratě:
Bet: Nádherný závod, technický. Snažil jsem se jít na jistotu, ale v té nejtěžší pasáži jsem mapu nějak nechopil a udělal zbytečné chyby.
Adam: Nebýt jedné kontroly běžel jsem perfektní závod, ale bohužel jsem na té jedné kontrole nechal osm minut.
Martina: Na první kontrolu jsem šla hodně dobře. Na druhou jsem raději zvolila postup na jistotu, ale zkazila jsem dohledávku. Doběhla mě tam dvě minuty za mnou startující Dánka Alm. Další minutu jsem ztratila v závěru trati. Stála jsem kousek od kontroly a neviděla jí. Asi jsem byla zavařená po dlouhém diváckém úseku, který vedl celý po sluníčku. Nejsem ani úplně spokojená, ani úplně nespokojená.
Iveta: Jsem spokojená, chtěla jsem být do dvacítky a to se mi povedlo. Pár chybek jsem udělala, ale žádnou velkou. Vždy když jsem si nebyla jistá, zastavila jsem, a dokud jsem přesně nevěděla, kde jsem, neběžela jsem dál. Po průběhu arénou jsem vytuhla, jsem ráda, že jsem v cíli.
Dana: Závod jsem dobře rozběhla, ale udělala jsem velkou chybu na 8. kontrolu, kterou jsem nedoběhla a dvakrát se vrátila na stejné místo, než jsem pochopila, kde jsem. Bylo rozhodnuto, že už o medaili bojovat nebudu. Byl to hezký závod, ale čekala jsem ho ještě obtížnější.
19. 8. 2011
Finále závodu na krátké trati se opět běželo za krásného, velmi teplého slunečného počasí. Mapa byla plná hnědých kudrlinek a černých skal a kamenů, překvapivě na ní nebylo až tak moc zelené. Orientačně náročné tratě (ale podle slov závodníků v cíli se solidní viditelností), na kterých se dělaly chyby. V ženách prošla celým závodem vyrovnaně Švédka Helena Jansson a vítězstvím na krátké trati zkompletovala svou sadu medailí z letošního šampionátu. Její vítězný čas byl 33 minut, což byl zhruba předpoklad stavitele tratí. Začala rozvážně, na prvním radiu byla čtvrtá, pak se dostala do čela a už nikoho před sebe nepustila. Pro stříbro si doběhla letošní trojnásobná juniorská mistryně světa Ida Bobach (DEN), která za vítězkou zaostala 1:16 min. O bronz se tvrdě bojovalo až do úplného závěru, který měla rychlejší Švýcarka Judith Wyder (ta za vítězkou zaostala o dvě minuty), favorizovaná Finka Minna Kauppi (obhájkyně titulu) na loukách v závěru ztratila třetí příčku a zbylo na ní 4. místo (5. Vinogradova, RUS, 6. Alm, DEN). Naše závodnice se první desítky nedostaly. Dana Brožková začala výborně, na prvním radiu byla druhá, na druhém třetí, pak však přišla 8. kontrola, kterou nedoběhla a vyrobila tříminutovou chybu, další následovala na 10. kontrole a bylo po nadějích na čelní umístění. Celkové 14. místo s odstupem 4:48 min. na vítěznou Švédku. Iveta Duchová podala vyrovnaný výkon, udělala pár drobných chybek a jak sama řekla, trochu nemohla běžecky, a nakonec z toho bylo velmi pěkné 16. místo. Třetí česká zástupkyně Martina Zvěřinová obsadila po dvou větších chybách 22. místo (6:51 min. za vítězkou). V závodě mužů si pro sedmý titul z krátké trati (a devátý celkově) doběhl favorit favoritů domácí Thierry Gueorgiou. Ten prošel orientačně velmi obtížnou tratí jako nůž máslem a s přehledem vyhrál v čase 34:38 min. Na druhém místě skončil Švéd Peter Öberg, který měl ztrátu po chybách v závěru 2:21 min. a jen těsně (o 2 sekundy) porazil třetího Nora Olava Lundanese. Na velkou bednu šli za umístění na 4. - 6. místě Oleksandr Kratov (UKR), Jonas Vytautas Gvildys (LTU) a François Gonon (FRA). Naší dvojici se nedařilo. Jan Procházka se snažil jít opatrně, ale přesto dělal chyby - největší v orientačně nejobtížnějším úseku mezi 8. a 12. kontrolou, na vítěze ztratil přes 10 minut a to znamenalo 32. místo. Adam Chromý ztratil ještě o 2 minuty více (36. příčka), podle svých slov šel skoro celý závod čistě, bohužel na 7. kontrole se nevyvaroval velké chyby (8 minut) a bylo po nadějích na dobré umístění...
19. 8. 2011
V pátek odpoledne je na pořadu finálový závod na krátké trati, běží se opět v okolí arény ve La Féclaz. První žena vyběhne na trať v 13:31, muži poběží od 15:10 hod. Tratě jsou postaveny v terénu s velmi složitým reliéfem a skalními útvary na velmi strmých svazích; viditelnost je dobrá, průběžnost velmi rozmanitá, málo komunikací. Ženy mají trať o délce 3.8 km (260 m převýšení, 16 kontrol), předpokládaný čas vítězky je 31 minut, muži poběží 5.4 km (315 m, 21 kontrol), stavitel tratí předpokládá čas vítěze 33 minut. Tituly z Trondheimu obhajují Minna Kauppi (FIN) a Carl Waaler Kaas (NOR), oba patří k favoritům. Minna je asi největší favoritkou ženského závodu, spolu s ní by měly na medaile aspirovat mistryně světa z klasiky Annika Billstam (SWE), její krajanky Helena Jansson a Lena Eliasson, další Finka Merja Rantanen a my věříme, že i Dana Brožková. V českém dresu vedle Brožkové poběží i Martina Zvěřinová a Iveta Duchová. V mužích je jasným favoritem domácí Thierry Gueorgiou, jeho největšími soupeři budou vedle obhájce titulu Kaase i Švéd Peter Öberg, Švýcaři Matthias Merz, Matthias Mueller a Baptiste Rollier, další Francouzi Philipe Adamski a François Gonon, Ukrajinec Oleksandr Kratov, Nor Anders Nordberg a především Rus Valentin Novikov. Do finále se probojovali i dva Češi - Adam Chromý a Jan Procházka.
19. 8. 2011
Ještě před pátečním závodem na krátké trati bude v aréně sláva k 50. výročí založení Mezinárodní federace orientačního běhu (IOF). Ta byla založena v květnu 1961 v Kodani a měla 10 členů (zakládajícím členem bylo i Československo). Nyní má IOF 75 zemí z 5 kontinentů, orienťák má 4 disciplíny (OB, LOB, MTBO a trail-O). Slavnostní ceremoniál bude ukazovat ve videoprojekci vývoj tohoto sportu pod vedením IOF v 50-leté historii.
18. 8. 2011
Čtvrtá etapa O'Festival ERDF Savoie Grand Revard (šestietapové závody) byla opět velmi náročná. V dámské elitě vyhrála Lenka Poklopová (8. Rufferová, 11. Hermanová), v pánské elitě byl nejrychlejší domácí Olivier Coupat (11. Poklop, 13. Šmehlík). V elitě juniorů obsadili Kubát a Bravený 2. a 3. příčku, v juniorkách byla Kosová třetí. Sestry Novotné (Klára D14 a Markéta D18) vyhrály své kategorie.
18. 8. 2011
MS v OB v roce 2015 bude ve Skotsku (Inverness). Veteránské MS v OB 2014 bude poprvé v Jižní Americe, šampionát bude v Brazíli (Porto Alegre).
18. 8. 2011
Pár českých bafiků a novinářů si vyzkoušelo terény MS při závodě VIP a novinářů. V prostoru La Revard žádných oslnivých výsledků nedosáhli... (účastníci hovořili, že přežili, terény byl hodně náročné).
18. 8. 2011
Dny otevřených lodí - návštěvní den české reprezentace v jejich rezidenci u jezírek v místě zvaném Le Pont poblíž Lescheraines. Setkání se zúčastnilo přes 60 českých i jiných návštěvníků, které čekal orienťák zčásti i na kajaku, kvíz, občertsvení, koupání, atd. Nálada v českém táboře před posledními dvěma závody byla skvělá.
18. 8. 2011
Prezidentská konference proběhla. Nepřinesla nic nového... Prezentace nové podoby MS byla hodně široce diskutována. Třeba je navrhováno, aby místo štafet mužů a žen se běžely sprintové mix štafety, atd. Snad tyto návrhy příští rok na kongresu neprojdou (má se rozdělovat 6 sad medailí, má být 7 sedm závodů v osmi dnech.
18. 8. 2011
Čtvrtek je na letošním MS pro závodníky dnem volna. To ale neplatí pro účastníky věřejného závodu, kteří běží v La Féclaz svou 4. etapu na části mapy ze včerejší klasiky. Český tým pozval na odpoledne své fanoušky na návštěvu - ukáže jim zázemí přípravy (je naplánována i malá projížďka po jezeře), Adam Chromý a Eda Šmehlík pro ně připravili malý orienťák, připraveno je i malé občerstvení. Napilno mají bafíci - v Chambery proběhne dopoledne prezidenstká konference (šéfové národních svazů budou diskutovat o tom, kam bude orienťák směřovat dále, mj. bude představen navrhovaný nový model MS), poté bude v Grand Revard závod IOF a novinářů spojený s tiskovkou IOF k 50. výročí založení IOF.
18. 8. 2011
České sdělovací prostředky zaregistrovaly medailový úspěch Dany Brožkové. ČTK vydala v podvečer zprávu o výsledcích MS, postupně ji převzaly i webopé portály, zprávy byly i v ČT24 a na Radiožurnálu.
17. 8. 2011
V Chambery jednala ve středu večer evropská federace. Po celé řadě procedurálních hlasování byla přijata 2 stěžejní rozhodnutí. ME dorostu v roce 2013 bude v Izraeli v říjnu (pravděpodobně 4. - 6. 10), ME dospělých v roce 2014 bude v Portugalsku (Lisabon).
17. 8. 2011
Další informace z jednání: Pořadatelé MSJ 2013 z Hradce Králové předají pořadatelskou štafetu do Bulharska, kde bude v Borovci juniorský světový šampionát OB v roce 2014 (IOF advisorem tam bude David Aleš).
17. 8. 2011
Třetí etapa 6-etapových závodů O'Festival ERDF Savoie Grand Revard (krátká trať) byla velmi náročná. V D21E vyhrála Finka Hanna Raitanen, Eva Kabáthová obsadila 3. příčku. V mužské elitě byl nejlepší domácí Thibaut Magne před Štěpánem Kodedou (13. Losman. Potěšilo vítězství Denisy Kosové v D20E (3. Valešová) i první místo Jany Tesařové (D14).
17. 8. 2011
Dlouho jsme čekali na rozhodnutí o diskvalifikaci Martiny Zvěřinové kvůli použití hodinek s GPS. Závěrečný verdikt: disk. Z 11. místa na MS je to velká škoda...
17. 8. 2011
V aréně proběhlo vyhlášení - na stupních si pro stříbro šla Dana, jí na velkou bednu doprovodila Eva. Na velké bedně byl i Tomáš za 4. místo v trail-O.
17. 8. 2011
Dana má stříbro z klasiky! Dana Brožková dokompletovala stříbrnou medailí svoji sbírku medailí z klasické trati. Po bronzu na MS v Dánsku 2006 a zlatu z MS v Olomouci 2008 vybojovala na velmi náročné trati ve Francii druhé místo! „Mám radost z medaile, i když musím říct, že jsem trochu zklamána z tratě. Čekala jsem, že bude orientačně náročnější,“ sdělila bezprostřední dojmy ze závodu stříbrná medailistka. „Věděla jsem, že když půjdu v klidu a ustojím to, mám šanci uspět. Důležité bylo bojovat a nevzdat to i přes to vedro. Udělala jsem dvě menší chybky. Jinak jsem šla dobře, ale připadalo mi, že běžím pomalu. Asi to bylo tím vedrem. Ke konci mě dokonce chytly křeče, to se mi ještě nikdy nestalo. Také Eva Juřeníková běžela skvěle, bohužel po malých chybách v závěru trati vypadla z medailových pozic a obsadila 4. příčku. "Ještě kilometr před cílem jsem byla společně s Billstam, která mě doběhla o šest minut. Klopýtala jsem za ní, dostala křeče a ona mi z kopce utekla. Závěr trati jsem neustála. Na posledních dvou těžkých kontrolách jsem minutu a půl, dvě minuty ztratila. Mrzí mě to, takhle blízko medaile," řekla v cíli hodně zklamaná Eva. Zlato a bronz putuje do Švédska zásluhou Anniky Billstam a Heleny Jansson. O náročnosti tratě svědčí čas vítězky, která ji běžela za 82 minut, tedy o 7 minut déle než předpokládal stavitel tratí. Dana za vítězkou zaostala 4:28 min., třetá Jansson o 7:29 min. a Eva o 8:32 min. (5. Bagstevold, NOR, 6. Fincke, FIN). Výborně běžela i třetí česká závodnice Martina Zvěřinová, která se po celý závod pohybovala v první desítce, chybička v závěru a docházející síly ji však z první desítky vyřadily, doběhla do cíle na skvělé 11. příčce. Ale na jedenáctém místě (byl by to nejlepší individuální výsledek na mistrovství světa v kariéře) neskončila. Byla diskvalfikována, protože měla na ruce hodinky s GPS (technický prostředek, který vůbec nepomáhá k orientaci), startér ji je zkontroloval a pustil ji na trať, v cíli v tom ale viděli problém.... Pořadatelé Martinu diskli, naše výprava podala protest, jury se tímto protestem nechtěla zabývat, vrátila vše k rozhodnutí pořadatelům, ti na svém verduktu trvali... Hodinky jí ani v nejmenším nepomohly k lepšímu výsledku, na světových akcích je zakázané používat jakékoliv telekomunikační zařízení v průběhu závodu. "Byrokracie. Kontroloři IOF to s námi ani neřešili. Navíc mě jeden z nich kontroloval na startu a do lesa mě pustil. Pak zavolal do cíle, že mě mají zkontrolovat. Takže smíšené pocity - dobrý závod, žádný výsledek, řekma Martina po konečném rozhodnutí. Na trati mužů dominoval podle očekávání Thierry Gueorgiou. Domácí závodník běžel po celou trať naprosto suverénně, téměř bez chybičky. Přesto jeho čas 103 minut překročil plány stavitele tratí o více než 9 minut. Na druhém místě skončil Fin Pasi Ikonene, který měl ztrátu 4:40 min., bronz vybojoval další domácí závodník François Gonon (ten mezi 5. a 6. kontrolou značně chyboval, doběhl ho Thierry a francouzské duo mající i stejný motýlek si doběhlo nejen pro zlato, ale i pro bronz), odstup třetího od vítěze byl 6:03 min. (4. Rolleir, SUI, 5. Hubmann, SUI, 6. Adamski, FRA). Jan Šedivý na 27. místě ztratil na „létajícího Francouze“ více než 26 minut. „Nedařilo se mi. Nedostal jsem se do mapy, ani do tempa. Byl to závod o přežití, jsem moc rád, že jsem zpět. Dvě a čtvrt hodiny už je na mě moc. Druhý český závodník Daniel Hájek se při své premiéře na mistrovství světa umístil čtyřicátý. „Bohužel mi v průběhu závodu vypadly tabletky proti křečím, takže ke konci jsem už měl dost problémy. Jak je člověk unavený, nesoustředí se a dělá chyby. Já v závěru udělal skoro desetiminutovou. Spolu s Polákem Kowalskim jsme se tam absolutně ztratili. Úvod tratě byl orientačně jednodušší (ale dalo se tam dost ztratit, o čemž se přesvědčila řada žen, zvláště jedna z favoritek Kauppi, která po velké chybě na jedničku závod vzdala), dalo se obíhat po cestách. V závěru trati pak byly škrapy, hustníky, těžké dohledávky. Orientačně a fyzicky hodně náročné, běželo se za velkého vedra.
17. 8. 2011
Druhým dnem skončilo mistrovství světa v trail-O. Skvěle si vedl v kategorii Open Tomáš Leštínský, který se čtvrtým místem v druhém dnu posunul na celkové čtvrté místo! Vyhrál Fin Lauri Kontkanen před svým krajanem Antti Rusanenem a Chorvatem Ivo Tisljarem. Další naši: 22. Forst, 27. Slovák. V kategorii Para byl nejspší Rus Dmity Kucherenko (2. Soren Saxtorph, DEN, 3. Inga Gunnarsson, SWE), z našich byla Jana Kosťová devátá (16. Hůlka, 29. Dvorský). V družstvech vyhrálo Finsko před Norskem a Švédskem, naši (Leštínský, Forst, Hůlka) byli sedmí (kdyby se sčítali 3 nejlepší výkony, tak jsme se posunuli na bronzovou příčku....).
17. 8. 2011
Středa - den finálového závodu na klasické trati. První ženy startují ve 12:31, muži ve 13 hod. (to vyběhne náš Hájek), běží se v okolí arény ve La Féclaz. Terén závodu se skládá ze 4 typů: louky a semiopen (dost rychlé), strmé a skalnaté svahy, kopce bez skal s průběžnými lesy a pak typicky krasové lesy se skalnatými nebo kamenitými složitými detaily. Ženy čeká 10.3 km (převýšení 445 m, 21 kontrol) - předpokládaný čas vítězky 75 minut, muži mají 15.8 km (690 m převýšení, 31 kontrol), stavitel předpokládá, že vítěz poběží 94 minut. Mapa 1:15000. V Savojských Alpách vládne jasné počasí, pod kopci je skoro 30 stupňů, v místě závodu teplota určitě neklesne pod 25 stupňů. Na startu je i pětice českých závodníků - Dana Brožková, Eva Juřeníková, Martina Zvěřinová, Jan Šedivý a Daniel Hájek - držte palce! A favorité? V mužích jednoznačně Thierry Gueorgio, dále pak další Francouzi, Švýcaři, obhájce titulu Nor Lundanes, na TOP 10 je uchzeřů 2-3x více. V ženách jednoznačná favoritka není - pole adeptek na titul je dost široké - Švédky (hlavně Jansson), Finky (především Kauppi), Norka Wigemyr, Dánka Söes, ale naše duo Juřeníková, Brožková.
16. 8. 2011
Ve středu se běží ráno 3. etapa závodů pro veřejnost, proběhne druhý den MS v trail-O a odpoledne se budou rozdávat medaile v závodě na klasické trati, kde máme ve finále 5 želízek v ohni.
16. 8. 2011
Ještě trochu statistiky ze sprintu: ve finále startovali závodníci z 29 zemí (bez ztráty postoupili do finále jen CZE a GBR). V ženách byly ve finále závodníce z 25 zemí - 5 zemí mělo 3 závodnice (SWE, DEN, NOR, GBR a CZE), 10 zemí dvě závodnice (RUS, FIN, SUI, BUL, FRA, AUS, USA, EST, AUT a LTU) a dalších zemí jen jednu (NZL, LAT, ITA, BEL, UKR, ESP, POL, CHN, CAN a HUN). Také v mužích byli ve finále závodníci z 25 zemí - SUI měli 4 závodníky, pět zemí měl tři borce (FIN, CZE, GBR, BUL, FRA), osm zemí dva závodníky (SWE, RUS, ITA, UKR, EST, HUN, POR a SVK) a po jednom 10 zemí (DEN, NZL, AUS, BEL, AUT, ESP, CAN, POL, ROM a ISR).
16. 8. 2011
V úterý proběhl 1. den MS v trail-O ve St. François. Výsledky jsou velmi těsné, v kategorii OPEN o pořadí rozhoduje při zisku stejného počtu bodů čas - vede Slovinec Krešo Kerestes (2. Fredholm, SWE, 3. Kewley, GBR), z našich je nejlepší Tomáš Leštinský na 11. místě, Slovák je 18. a Foršt 20. V kategorii Open byl nejlepší Rus Dmitry Kucherenko (2. Karlsson, SWE, 3. Ask, Nor), Jana Kosťová je 13. 18. Hůlka, 25. Dvorský.
16. 8. 2011
Kvalifikace sprintu byla na pořadu v úterý dopoledne v ulicích města Aix-les-Bains. Tratě s dost velkým převýšením finišovaly v areálu místního kulturního střediska. Nebyly hezky postaveny - zbytečně dlouhé, úvod zbytečně ve stráních v nepěkném terénu. Všichni naši doběhli na postupových místech do odpoledního finále (2. Juřeníková, 9. Duchová, 13. Topinková; 5. Kodeda, 7. Procházka, 8. Dlabaja). Na základě porušení pravidel bylo diskvalifikováno 29 mužů a 11 žen (klasická neznalost mapového klíče ISSOM), většinou kvůli překonání "nepřekonatelné" zdi a běh přes soukromé pozemky v parku v závěru závodu (pořadatelé měli vše nafoceno, teď se debatuje, zda se to dalo vyčíst z mapy). Před finálem se stále diskutovalo a protestovalo, těsně před startem jury rozhodla, že povolí běžet ještě čtveřici nejvíce protestujících (ale až po těch, co si finále podle výsledků vyběhli).
Odpoledne se závodníci přesunuli do Chambery, kde se za velkého vedra (skoro 30 stupňů) běžel v uličkách historického centra finálový závod. Tratě téměř bez převýšení byly namotány kolem centra (po průběhu veřejnou kontrolou na shromaždišti byla výměna mapy), byly velmi zajímavě postaveny, snad každý postup měl volbu (zleva, zprava, tím, či jiným průchodem). O výsledku rozhodovala rychlost a plynulost běhu, ale i rychlost rozhodování v orientaci. Centrum bylo na malém náměstí, kde se diváci dost tísnili (ještě horší to bylo v zákulisí - tiskové středisko, zázemí pro závodníky), dobíhající závodníci nebyli moc vidět a tak se většina závodníků soustředila především na velkoplošnou obrazovku, kam skoro dvacet televizních kamer přenášelo průběh závodu. Bohužel režie přenosu nebyla šťastná, využití tracku-tracku s jedinou výjimkou žádné, špatné střihy, doběhy bez titulků. Jako první běžely ženy. Z našich se jako první vydala na trať Monika Topinková, která při svém druhém startu na mistrovství světa doběhla čtyřiačtyřicátá. „Hrozně jsem zkazila jednu kontrolu. Místo nad zeď jsem namapovala pod zeď a ztratila jsem dvě a půl minuty. Závod tak pro mě v podstatě v půlce skončil. Jako další z našich na trať vyběhla Iveta Duchová (ta se o svém startu dozvěděla v neděli večer, kdy se česká jednička Dana Brožková rozhodla ustoupit ze svého smělého plánu absolvovat na světovém šampionátu všechny disciplíny). Ta tento neočekávaný start přetavila Iveta v nejlepší umístění z mistrovství světa své dosavadní kariéry, když doběhla pětadvacátá. „Bylo to moc pěkné. Ke konci jsem sice naběhla do špatného průchodu, ale jinak to byl dobrý závod, fyzicky jsem na víc neměla. Naší medailovou nadějí byla Eva Juřeníková, po druhém místě v kvalifikaci startovala až v závěru startovního pole. S konečným 10. místem nebyla moc spokojená. „V uličkách se dalo opravdu zamotat. Město bylo plné lidí. Udělala jsem dvě chyby. Jednu před diváckou kontrolou a pak jednu ke konci, kdy už jsem nestíhala umapovat uličky. Zaběhla jsem do jedné uličky a myslela si, že je slepá, tak jsem se vrátila, ale měla jsem pokračovat, slepá nebyla. Ztratila jsem tam tak 15 sekund.“ Své soupeřky deklasovaly Švédky, které získaly všechny 3 medaile. Titul po skvělém a vyrovaném výkonu po celé trati získala Linea Gustafsson, která za sebou nechala o 8 sekund Helenu Jansson, třetí místo obsadila skoro celý závod vedoucí Lena Eliasson se ztrátou 14 sekund (tu ztrátu nabrala na posledních třech kontrolách). Na velkou bednu je doplnily Maja Alm (DEN), Anastasiya Tikhonova (RUS) a stejným časem šesté mladá Dánka Emma Klingenberg a Finka Anni-Maija Fincke. V mužích dosáhl nejlepšího času favorizovaný Švéd Jerker Lysell, ale vyčtení čipu a následně track-track ukázaly, že minul 18. kontrolu. Pro zlato si doběhl naprosto přesvědčivě Daniel Hubmann (SUI), který vedl skoro po celou trať a v cíli měl náskok před druhým Andersem Holmbergem (SWE) o 26 sekund, třetí Švýcar Matthias Mueller (obhájce titulu) měl odstup 29 sekund (4. Gristwood, GBR, 5. Zinca, ROU, 6. Merz, SUI). Z našich si nejlépe vedl Jan Procházka, který byl spokojený se svým výkonem, ne však už tak se svým umístěním. „Šel jsem dobře, nedělal jsem zbytečné chyby. Chtěl jsem být mezi šesti nejlepšími, ale k tomu, aby to vyšlo, mi chybělo trochu štěstí, kterého od velké bedny dělilo šest sekund, na vítěze ztratil 1:02 minuty. Osmnácté místo obsadil Štěpán Kodeda. „Neudělal jsem žádnou velkou chybu, jen jednu asi na deset sekund. S výsledkem jsem vcelku spokojený. Poslední z českých reprezentantů Tomáš Dlabaja (a naše největší naděje) doběhl po dvou chybách na třicátém prvním místě. „Jednou jsem zvolil špatně postup a jednou jsem se ztratil. Nechal jsem tam tak čtyřicet, padesát sekund.
15. 8. 2011
Mistrovství světa v OB bylo v pondělí v podvečer slavnostně zahájeno.
15. 8. 2011
Druhá etapa 6-etapových závodů O'Festival ERDF Savoie Grand Revard vyhrála v dámské elitě Vroni König-Salmi (6. Rufferová, 7. Poklopová, 10. Hrstková, 11. Przyczková), v mužské elitě byl první Oliver Coupat (5. Poklop, 12. Losman). V juniorské elitě vyjrál Mokrý (3. Hrobař, v dorostenkách vyhrály Karolína Bořánková a Petra Pavlovcová.
15. 8. 2011
Na MS se v úterý budou rozdělovat prvné medaile, na pořadu je závod ve sprintu. Dopoledne se poběží kvalifikace v ulicích města Aix-les-Bains (ženy mají 2.5 km a 100 převýšení, muži 2,9 km a také 100 m převýšení), ženy v minutových intervalech startují od 9 hodin, muži od 9:35 hod. Prvních 15 z každého rozběhu postoupí do finále, které se poběží odpoledne v Chambéry. Na ženy tam čeká trať o délce 2.2 km s převýšením 15 m, muži mají délku tratě 2.5 km (převýšení 25 m), předpokládaný čas vítězů obou kategorií je 13 minut. Poběží se v městské zástavbě, kde jsou některé velmi úzké uličky, ale i několik malých lesíků a parků. Finálový závod začíná pro ženy v 15 hodin, pro muže v 16 hodin. Na start dopolední kvalifikace by se mělo postavit i 6 českých závodníků - Iveta Duchová, Eva Juřeníková, Monika Topinková; Tomáš Dlabaja, Štěpán Kodeda a Jan Procházka. Věřme, že všechny uvidíme i v odpoledním finále.
15. 8. 2011
V úterý je na pořadu první závod WTOC (MS v trail-O), který se koná ve St. François. Ve dvou kategoriích (Open a Para) jsou na startu závodníci z 24 zemí. Naše barvy budou hájit Libor Forst, Tomáš Leštínský, Miroslav Slovák (kategorie Open) a Boris Dvorský, Bohuslav Hůlka a Jana Kosťová (kategorie Para). Zatím největším úspěchem českého trail-O je bronzová medaile z družstev na MS 2009 v Maďarsku.
14. 8. 2011
Po dvou "lesních" kvalifikacích je v pondělí v dějišti MS den volna (běží se jen druhá etapa závodů pro veřejnost). A odpoledne je slavnostní zahájení, podle plánu má v Aix-les-Bains trvat jeden a půl hodiny. V úterý to ale vypukne - sprint (dopoledne kvalifikace, odpoledne finále) a první závod WTOC (trail-O).
14. 8. 2011
V první etapě 6-etapových závodů O'Festival ERDF Savoie Grand Revard vyhrála v dámské elitě jasně Lenka Poklopová (6. Rufferová, 8. Kabáthová) a v mužské elitě s velkým náskokem Francouz Oliver Coupat (4. Losman, 14. Prášil). Z dalších českých výsledků zaujala první dvě místa v elitě (Mokrý, Kamenický), třetí místo Kosové v elitě juniorek a vitězství sester Novotných (Klára - D14, Markéta - D18).
14. 8. 2011
Z kvalifikace na krátké trati postoupila kompletní trojice našich žen. V prvním rozběhu skončila po vyrovnaném výkonu Martina Zvěřinová na 4. místě se ztrátou dvou a půl minuty za vítěnou Finkou Minnou Kauppi. Ta porazila jen o 4 sekundy druhou Anniku Billstam (SWE), třetí byla domácí Amélie Chataing. Ve druhém rozběhu skvěle začala Dana Brožková, na radiu vedla před pozdějí vítězkou rozběhu Švédkou Lenou Eliasson o půl minuty, závěr jí však nevyšel (chyby na 8. a 9. kontrole), ztratila 5 minut a obsadila 8. příčku. Za Eliasson na druhém místě doběhla Ruska Natalia Vinogradova (ztratila skoro 3 minuty), na třetím místě skončila Estonka Annika Rihma. Třetí rozběh vyhrála Finka Merja Rantanen, skoro minutu a půl za ní skončila na druhém místě Švédka Helena Jansson, třetí doběhla Sandra Pauzaite (LTU), Iveta Duchová měla ztrátu na vítězku tři minuty a to znamenalo celkové 6. místo v rozběhu. Stejně jako včera i dnes postoupili jen dva čeští muži, daleko za branami pátečního finále zůstal Eduard Šmehlík. Ten v prvním rozběhu hodně chyboval, ztratil na vítězného Rusa Valentina Novikova skoro 17 minut. Za Rusem doběhli na druhém místě Matthias Müller (SUI) a a na třetím Tue Lassen (DEN), oba s odstupem skoro 2 minut. Ve druhém rozběhu Jan Procházka hodně chyboval v úvodu, na radiu ztrácel přes 5 minut (to byla až 23. příčka) a vypadalo to, že je po nadějích na postup. Druhou plovinu trati však náš závodník absolvoval stejně rychle jako vítězný Nor Anders Nordberg a to nakonec stačilo na postupové 13. místo. Za Norem obsadil 2. příčku Ukrajinec Oleksandr Kratov (ztráta 16 sekund), třetí byl domácí Philippe Adamski (odstup 42 sekund). Ve třetím rozběhu překvapil vítězstvím Švéd Peter Öberg, který za sebou nechal skoro o minutu Thierryho Gueorgiou (FRA), třetí místo obsadil Švýcar Baptiste Rollier (ztráta 1:34 min.). Z našich závodníků se nakonec nejlépe umístil Adam Chromý, který na 8. místě měl ztrátu na vítěze necelé 4 minuty. Na krátké trati vypadlo poměrně dost známých jmen, asi největším překvapením je vyřazení Norky Bagstevold a Fina Ikonena. Podle komentářů v cíli byla trať trochu méně náročnější než se všeobecně očekávalo, přesto to však bylo hodně a hodně náročné (viz km průměry).
14. 8. 2011
Tak opět statistika, tentokráte z kvalifikace krátké trati: V ženách postoupily všechny 4 závodnice z FIN a všechny 3 závodnice 7 zemím (SWE, FRA, CZE, SUI, DEN, UKR a NZL), 2 závodnice šesti zemím (LTU, AUS, RUS, EST, NOR a GBR) a po jedné ROM, USA, BUL, ITA, POL, IRL, SVK a CAN (8 zemí) = 22 zemí. V mužích má NOR opět ve finále 4 závodníky, 7 zemí 3 borce (SWE, FRA, LTU, SUI, UKR, ITA a EST), osm má dva (FIN, CZE, DEN, RUS, GBR, SVK, AUT a LAT) a ROM, NZL, POL a ESP po jednom (4 zemí) = 20 zemí. Bez "ztráty kytičky" prošly kvalifikací jen 4 země (SWE, FRA, SUI a UKR(!!)). My jsme měli jednu ztrátu. Celkem se do finále probojovali závodníci a závodnice 25 zemí.
13. 8. 2011
V neděli se opět ve St. François běží kvalifikace na krátké trati (ženy startují od 14:00 hod., muži od 15:10 hod.). Běží se na mapě 1:10000, tratě žen mají délku 3 km s převýšením 150 m, muži pak 3,6 km s převýšením 200 m, předpokládané časy vítězů 25 minut. Terén má obdovný charakter jako druhá část klasiky - typické krasové lesy převážně skalnaté a kamenité se složitými detaily, průběžnost díky spoustě větví a dřeva na zemi dost obtížná, viditelnsot docela dobrá. Do kvalifikace nastoupí Dana Brožková, Iveta Duchová, Martina Zvěřinová; Adam Chromý, Jan Procházka a Eduard Šmehlík, z každé kvalifikace postupuje do finále 15 nejlepších závodníků.
13. 8. 2011
Trochu statistiky z kvalifikace klasiky: V ženách postoupily 3 závodnice celkem 10 zemím (FRA, NOR, FIN, RUS, SWE, SUI, LTU, GBR, CZE a ESP(!!)), 2 závodnice třem zemím (DEN, LAT a BUL) a po jedné UKR, AUT, NZL, ITA, POL, USA, CHN, CAN a ROM (9 zemí) = 21 zemí. A co muži? NOR má ve finále 4 závodníky, 7 zemí 3 (FRA, FIN, RUS, SWE, SUI, UKR a LAT), šest dva (EST, LTU, GBR, DEN, CZE a AUT) a AUS, SVK, BUL, GER, NZL, ITA, HUN a POL po jednom (8 zemí) = 22 zemí. Bez "ztráty kytičky" prošlo kvalifikací 6 zemí (FRA, NOR, FIN, RUS, SWE, SUI) - to je světová špička, našim jedna "kytička" ubyla. Celkem se do finále probojovali závodníci a závodnice 27 zemí, to je jen o něco více než je půlka účastnických zemí.
13. 8. 2011
V sobotu se běžela v St. François kvalifikace na klasice. Tratě náročné s jedním delším postupem. Ženy měly tratě více po loukách, muži o mnoho víc v lese (směrném času 60 minut se přiblížil na 3 minity jen Thierry, ostatní vysoko nad). Výborně začaly naše ženy, všechny tři se kvalifikovaly do finále. Dana Brožková s velkým náskokem vyhrála první rozběh (druhá a třetí v pořadí Finka Merja Rantanen a Švédka Helena Jansson za ní zaostaly o více než 2 minuty). Ve druhém rozběhu byla nejrychlejší Dánka Signe Soes, také ona měla velký náskok, druhá Annika Billstam (SWE) ztratila přes 2 minuty a třetí Sara Lüscher (SUI) přes 3 minuty. Martina Zvěřinová bezpečně postoupila z 8. místa. Nejvyrovnanější byl třetí rozběh, kde vyhrála Finka Minna Kauppi, druhá Norka Tone Wigemyr za ní zaostala 1:17 min., na třetí místě skončila Eva Juřeníková se ztrátou 100 sekund. V mužích jsme utrpěli jednu ztrátu - nepostoupil Kodeda. Zajímavostí určitě je, že všechny tři rozběhy vyhráli Francouzi. V prvním rozběhu byl nejrychlejší François Gonon, který za sebou nechal 55 sekund obhájce vítězství Nora Olava Lundanese a ještě o 2 minuty více byl na trati zkušený Fin Pasi Ikonen. Těsný postup vybojoval Daniel Hájek, startoval mezi prvními, spíkry byl velmi často jmenován, že je očekáván v cíli, jeho čas přes 85 minut však moc nadějí nedával. Nakonec to těsně stačilo - 15. místo, o 4 sekundy vyřadil Maďara Kovácse a Rakušana Siegerta (ti měli stejný čas). V druhém rozběhu deklasoval své soupeře Thierry Gueorgiou, který za sebou nechal druhého Alexeje Bortnika (RUS) o více než 6 minut, třetí byl Dán Tue Lassen. Výborně běžel Jan Šedivý, osmým místem (ztráta jen necelých 10 minut na vítěze, když si v průběhu celého závodu stále zlepšoval svou pozici) si s přehledem vybojoval místo ve středu startovní listiny středečního finále. Třetí rozběh patřil Philippe Adamskimu, který porazil Švéda Anderse Holmberga o 3:12 min, třetí byl Fin Tero Föhr. Štěpán Kodeda po celkem solidním začátku do finále nepostoupil po obrovské chybě na 6. kontrole (ztráta 10 minut), na 18. místě měl ztrátu na vítěze skoro 20 minut, od postupového 15. místa (Polák Kowalski) ho dělilo skoro 5 minut.
12. 8. 2011
Na sobotu je ve St. François připravena kvalifikace na klasické trati (ženy startují od 11:30 hod., muži od 13:10 hod.). Poběží se na mapě 1:15000, tratě žen mají délku 6 km s převýšením 250 m, muži pak 9 km s převýšením 420 m. Poběží se ve dvou odlišných typech terénu - jednak po loukách, které jsou dobře běhatelné, občas však dost příkré, jednak pro tuto oblast v typických krasových lesích, které jsou většinou skalnaté a kamenité s komplikovanými detaily, průběžnost místy dost obtížná, na zemi je spousta klacků a dřeva, občas dost hustá vegetace. Do kvalifikace nastoupí Dana Brožková, Eva Juřeníková, Martina Zvěřinová; Daniel Hájek, Štěpán Kodeda a Jan Šedivý, z každé kvalifikace postupuje do finále 15 nejlepších závodníků.
12. 8. 2011
V pátek proběhl model na mapě Lachad Nord (1:10000, část i v měřítku 1:15000). Kvalita mapy byla hodnocena daleko lépe než předcházející mapa stejného prostoru.
12. 8. 2011
Půlhodinový dokument o MS ve Francii odvysílá Česká televize na kanále ČT4 v úterý 23. 8. 2011 od 19:05 do 19:35 hod. (reprízy budou ve středu 24. 8. od 2:25 hod. do 2:55 hod. a od 6:20 do 6:50 hod.).
11. 8. 2011
V jakých terénech se poběží? Medaile ze sprintu se budou rozdávat za výkony na tratích v historickém městě Chambéry (městská zástavba, kde jsou některé velmi úzké uličky, několik malých lesíků a parků).
Všechny "lesní" závody se konají v savojské velké náhorní plošině Revard mezi 1200 a 1500 m n. m., kde je vápencový terén, který je velmi náročný po technické i fyzické stránce - skály (kamenné škrapy) i vegetace velmi zpomalují běh a dělají i problémy v orientaci. Podle bulletinu se očekávají na klasické km průměry vítěze u mužů 5:55 min/km (15.9 km, 94 min) a u žen 7:18 min/km (10 km, 73 min), na krátké trati pak u mužů 6:35 min/km (5.0 km, 33 min) a u žen 7:40 min/km (5.0 km, 33 min).
11. 8. 2011
Před MS se vedla velká diskuze o měřítku mapy na klasické trati. Nakonec se poběží přesně v souladu s pravidly na patnáctce, IOF však musela zaplatit dva speciální mapaře ze Švédska, aby mapa byla čitelná.....
11. 8. 2011
V loňském roce v norském Trondheimu získali světové tituly ve sprintu Simone Niggli (SUI) a Mathias Müller (SUI), na klasické trati Simone Niggli (SUI) a Olav Lundanes (NOR), na krátké trati Minna Kauppi (FIN) a Carl Waaler Kaas (NOR) a ve štafetách ženy Finska a muži Ruska. S výjimkou Simone Niggli (mateřské povinnosti) budou všichni své tituly obhajovat i letos a budou patřit k hlavním favoritům společně s dalšími předními světovými závodníky Helenou Jansson (SWE), Marianne Andersen (NOR), Idou Bobach (DEN), Danielem Hubmannem (SUI), Anders Nordberg (NOR) či Matthiasem merzem (SUI). Hlavní hvězdou by však měl být domácí fenomén Thierry Gueorgiou, favorit všech tratí jednotlivců, ale jistě bude zajímavé, zda se mu podaří prolomit svou smůlu ve štafetách, které v posledních 3 letech z různých důvodů nedotáhl až k vítěznému konci (2008 - píchnutí vosou, 2009 - čin fair-play, 2010 - neuvěřitelná mapovách chyba).
11. 8. 2011
V průběhu MS bude probíhat celá řada jednání, po celou dobu bude pernamentně jednat předsednictvo IOF, sejde tzv. "Prezidenstká konferce" (jednou za 2 roky předsedové svazů jednají o dalších perspektivách o-sportů), sejde se evropská federace, budou jednat i všechny komise IOF, atd.
11. 8. 2011
Diváckou kulisu určitě zajistí i účastníci 6-etapových závodů pro veřejnost O'Festival ERDF Savoie Grand Revard. Je přihlášeno téměř 4000 závodníků, z toho 170 účastníků z České republiky.
11. 8. 2011
50. výročí vzniku IOF se bude prolínat celým šampionátem, zvláštní ceremoniál bude v pátek před finálovým závodem na krátké trati - zde.
11. 8. 2011
Aktuální nominace jednotlivých zemí na MS lze najít tady.
11. 8. 2011
O-reprezentace ČR má nové sportovní oblečení od firmy Trimtex - podívejte se zde.
11. 8. 2011
Rozhovor Lenky Klimplové s Danou Brožkovou a Evou Juřeníkovou o jejích cílech na MS 2011 je tady.
11. 8. 2011
Česká reprezentace odletěla do dějiště MS pod vedením Radka Novotného ve složení 7 mužů a 5 žen. V jednotlivých disciplinách poběží:
klasická trať - D. Brožková, Juřeníková, Zvěřinová; Hájek, Kodeda, Šedivý
krátká trať - D. Brožková, Duchová, Zvěřinová; Chromý, Procházka, Šmehlík
sprint - D. Brožková, Juřeníková, Topinková; Dlabaja, Kodeda, Procházka
štafeta (pracovní verze) - D. Brožková, Juřeníková, Zvěřinová; Dlabaja, Chromý, Procházka
Bližší informace o našich nadějích na MS najdete na stránce sekce OB.
11. 8. 2011
Program MS (s výjimkou kvalifikace sprintu se všechny závody běží až odpoledne):
Sobota 13. 8. 2011 - kvalifikace klasiky
Neděle 14. 8. 2011 - kvalifikace krátké trati
Úterý 16. 8. 2011 - sprint (dopoledne kvalifikace, odpoledne finále)
Středa 17. 8. 2011 - finále klasiky
Pátek 19. 8. 2011 - finále krátké trati
Sobota 20. 8. 2011 - štafety
11. 8. 2011
Počet zúčastněných zemí: 52 = rekord!!!
11. 8. 2011
Stránky šampionátu (již 28. mistrovství světa v historii) najdete tady.
11. 8. 2011
Současně s MS v OB bude probíhat i mistrovství světa v trail-O (osmé v historii) za účasti i české reprezentace ve složení Libor Forst, Tomáš Leštínský, Miroslav Slovák (kategorie Open) a Boris Dvorský, Bohuslav Hůlka a Jana Kosťová (kategorie Para). Celkem budou startovat závodníci 24 zemí.
|