ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

Mistrovství světa v orientačním běhu 2015 - Skotsko

Proběhl vrchol mezinárodní o-sezóny! Ve Skotsku (centrum bylo ve městě Inverness) se konalo Mistrovství světa v orientačním běhu 2015. Tady jsou informace informace z dění ve Skotsku, jak se postupně objevovali na této stránce. A další (a hlavní) informace najdete na webu MS, na webu české reprezentace OB (odtud jsou i některé citace našich závodníků v cíli) popř. na facebookové stránce repre OB.
Základní informace:
* MS se koná ve Skotsku potřetí, předtím se tam rozdávaly medaile v letech 1976 a 1999.
* Šampionátu se zúčastní závodníci z 50 zemí, poprvé jsou na startu borci z Kamerunu, Egypta, Nepálu a Ugandy.
* Program šampionátu: v pátek kvalifikace sprintu, v sobotu sprintové štafety, v neděli sprint, v úterý krátká trať, ve středu štafety a v pátek klasická trať.
* Celý šampionát pořádá více než 800 dobrovolníků.
* Všechny závody mistrovství bude snímat televize, přenos bude v několika zemích (my můžeme vše vidět na Internetu, v České televizi bude vysílán dokument z MS ve čtvrtek 13. 8. mezi 20:00 - 21:35 na ČT Sport.
* Souběžně s MS probíhají i závody pro veřejnost Scottish 6-Days, na startu je více než 5200 účastníků.
* Prvním závodem je kvalifikace sprintu, běží se v pátek v podvečer (start prvních závodníků je v 19 hod.) v městečku Forres (na pobřeží severozápadně od Inverness), do finále postupuje z každého ze tří rozběhů 15 nejlepších závodníků.
* O první medaile se bude bojovat ve sprintových štafetách v sobotu také v podvečer v sousedním městě Nairn (start od 19:05 hod.).
* Finále sprintu se běží v Forres v neděli od 17:51.
* Krátká trať (start prvních v úterý ve 12:54 hod.) a štafety (start ve středu v 15:00 hod.) jsou v Darnaway (tam se běželo MS v roce 1976).
* Klasika v pátek se běží v přírodní rezervaci a má centrum v Glen Affric ve stejné aréně jako se běželo v roce 1999, běží se v 11:00 hod.
* Sprinty budou v malých skotských městech, kde závodníky čekají úzké uličky starého města, ale i komplexy sídlišť i parky. Sprintové štafety budou mít část závodu v písečných dunách.
* Krátká trať a štafety v Darnaway mají terén s mnoha vrstevnicovými detaily - kupky, kopečky, prohlubně (pozůstatky po ledovci). Vše je pokryto různými typy lesa (vysoký borovicový les, polootevřený borový les s vřesem, ale i borovicové hustníky či bukové lesy, průběžnost a viditelnost se v terénu dost mění.
* Terén klasické tratě je více mnohem kopcovitý, je tam směs borovic, bříz a dubů, příkré svahy, komplexní kontury detailu, a jen málo cest (typická skotská divočina).
* Českou republiku reprezentují Vendula Horčičková, Adéla Indráková, Eva Juřeníková, Jana Knapová, Denisa Kosová, Dana Šafka Brožková, Pavel Kubát, Vojtěch Král, Miloš Nykodým, Jan Petržela, Jan Procházka a Jan Šedivý pod vedením kouče Radka Novotného.
* V roce 2014 vyhráli na MS v Itálii jednotlivé disciplíny - sprint: Søren Bobach (DEN) a Judith Wyder (SUI), sprintové štafety: SUI, klasická trať: Thierry Gueorgiou (FRA) a Svetlana Mironova (RUS), krátká trať: Olav Lundanes (NOR) a Annika Billstam (SWE) a štafety: muži SWE, ženy SUI.
* Kromě bojů v lese se každoročně v průběhu MS dost schůzuje, jedná předsednictvo IOF, většina komisí, evropská federace, letos je i mimořádný kongres IOF, který bude projednávat budoucí podobu světových šampionátů.
Pátek 31. 7. 2015:
* Šampionát zahajuje kvalifikací sprintu, start prvních závodníků je v 19 hod., tratě jsou v městečku Forres (na pobřeží severozápadně od Inverness), závodníky čekají úzké uličky starého města, ale i komplexy sídlišť i parky (90 % závodu se běží na asfaltu, zbytek jsou parky). Do finále postupuje z každého ze tří rozběhů 15 nejlepších závodníků.
* Kde hledat favority? Těch je mnoho. Titul obhajuje loňský překvapivý vítěz z Benátek Dán Søren Bobach, jeho loni doprovodil na stupně vítězů bronzový krajan Tue Lassen, stříbrný skončil Daniel Hubmann (SUI). I letos toto trio patří k favoritům spolu s dalšími Švýcary Andreasem Kyburzem a Martinem Hubmannem, Švédy Jonasem Leanderssonem a Jerkerem Lysellem, Finem Mårtenem Boströmem (mistr světa z roku 2013), ale i Belgičanem Yannickem Michielsem či domácí Scottem Fraserem. Překvapení ale nejsou vyloučena, my věříme, že by mohl překvapit i někdo z našich a navázat tak na loňské 8. místo Jana Procházky z MS v Itálii. V ženách je těch horkých adeptek na medaile o trochu méně, jsou to hlavně Švýcarky, Švédky a Dánky. Titul obhajuje Judit Wyder (SUI), která loni vyhrála před Tove Alexandersson (SWE) a Majou Alm (DEN). Všechny tři jsou opět horkými kandidátkami na titul, spolu s Lenou Eliasson (SWE), Julií Gross a Rahel Friedrich (obě SUI) či Emmou Klingenberg (DEN). Překvapit může Norka Elise Egseth, ale i další.
* Česká reprezentace staví tři muže a tři ženy. V mužích dostalo důvěru trio Jan Petržela, Miloš Nykodým a Vojtěch Král, v ženách pak Jana Knapová, Adéla Indráková a Denisa Kosová. Věříme, že v mužích všichni tři proniknou mezi 15 nejlepších v rozbězích (to jednoduché nebude) a uvidíme je tak v nedělním boji o medaile, u žen by měly mezi 45 finalistek postoupit všechny naše závodnice.
* Závod žen byl velmi vyrovnaný, rozhodovalo sebemenší zaváhání. V jednotlivých semifinálových skupinách vyhrály Maja Alm (DEN), Tove Alexandersson (SWE) a Minna Kauppi (FIN). Postoupilo celé naše trio, Denisa Kosová ve druhém a Jana Knapová ve třetím rozběhu obsadily 7. místo, problém s postupem měla Adéla Indráková, která v prvním semifinále skončila na 14. místě, jen 2 sekundy ji dělily od vyřazení (ale to se po finále historie neptá). Došlo k řadě překvapivých vyřazení, ve finále neuvidíme třeba Lenu Eliasson (SWE), Ingu Dambe (LAT), Idu Marii Naess Bjoergul (NOR), Venlu Niemi (FIN) a další. Jana Knapová v cíli řekla: "Nevolila jsem vždy optimální postupy, ale pořád jsem běžela, takže dobrý. Bylo to přesně takové, jak jsme čekali. Člověk si musel dat pozor na slepé uličky."
* Skvěle si vedli naši muži, všichni tři naprosto přesvědčivě postoupili do nedělního finále. Ve vyrovnaném závodě to rozhodně jednoduché nebylo. V prvním rozběhu Miloš Nykodým obsadil 11. příčku, když na vítězného Belgičana Yannicka Michielse ztratil 44 sekund. Ve druhém rozběhu doběhl Vojta Král devátý, když měl na domácího Kristiana Jonese ztrátu 31 sekund. Velmi milým překvapením byl výkon Jana Petržely, který obsadil ve 3. rozběhu obsadil třetí místo, když na vítěznou dvojici se stejným časem Mårten Boström (FIN) a Jerker Lysell (SWE) ztratil jen 4 sekundy. K žádným velkým překvapením v mužích nedošlo, všichni favorité postoupili.
* Ve finále bude mít vedle naší reprezentace plné zastoupení i Dánsko, Francie, Velká Británie a Švýcarsko.
Sobota 1. 8. 2015:
* Večer se budou rozdávat první medaile. Poběží se závod sprintových štafet (závod čtyřčlenných štafet, první a čtvrtý úsek běží žena, druhý a třetí úsek muž.
* O medaile se bude bojovat v podvečer ve městě Nairn (start od 19:05 hod.).
* Závodníky čekají opět úzké uličky starého města, ale i komplexy sídlišť i parky, část závodu bude v písečných dunách.
* Ve startovní listině je 32 štafet.
* Loňský titul obhajuje Švýcarsko, letos tito jedni z favoritů nastoupí ve stejné sestavě jako loni - Friederich, M. Hubmann, M. Kyburz a Wyder. Loni bylo stříbrné Dánsko a bronzové Rusko. Tyto štafety opět patří k favoritům spolu se Švédskem a domácí Velkou Británií.
* Česká republika skončila loni na 7. místě (štafeta běžela ve složení Zvěřinová, Král, Procházka, Šístková). Letos naši nastupují v hodně pozměněném složení, v sestavě zůstal jen Procházka, kompletní sestava je - Denisa Kosová, Jan Procházka, Jan Petržela a Jana Knapová (ti nahradili původně nominované Nykodýma a Indrákovou). A jaké jsou naše vyhlídky? Závod sprintových štafet je nevyzpytatelný, pěkné by bylo obhájit loňské umístění, ale v silách naší čtveřice je ještě lepší umístění.
* Před závodem sprintových štafet byl šampionát v městečku Nairn slavnostně zahájen.
* Zlato pro Dánsko: Velmi zajímavý závod, orientačně moc pěkný, s volbami postupů, velmi dramatický. Na prvním úseku se urvala Dánka Klingenberg a předávala s náskokem 46 sekund před velkou skupinou, kde byla Itálie (Patscheider), Švýcarsko (Friederich), Norsko (Egseth), Polsko (Wicha), Rusko (Riabkina) a Čína (Hao). Na druhém úseku zpočátku Dán Lassen náskok ještě zvýšil, pak však trochu chyboval a skupina M. Hubmann (SUI), Lysell (SWE), Tranchand (FRA) a Gvildys (LTU) stáhla na 32 sekund. Na třetím úseku Dán Bobach postupně ztrácel a v cíli předával v podstatě stejně jako Švýcar M. Kyburz, Švéd Leandersson měl ztrátu 18 sekund, Basset (FRA) 27 sekund, další (FIN, NOR, AUT, LTU, POL a RUS) kolem minuty. Na posledním úseku se však děly velké věci. Dánka Maja Alm si šla svůj vlastní závod, svým soupeřkám utekla a svůj náskok stále zvyšovala a v cíli byla jasně první a Dánsko ve složení Emma Klingenberg, Tue Lassen, Søren Bobach a Maja Alm získalo zlato. Švýcarka Wyder a Švédka Ohlsson stále ztrácely, zezadu se přiřítily Norka Hausken Nordberg a Ruska Vinogradova a doběhly si pro medaile, Norsko běželo ve složení Elise Egseth, Hakon Jarvis Westergard, Oystein Kvaal Osterbo a Anne Margrethe Hausken Nordberg (ztráta 1:21 min.), Rusko, které obhájilo bronz, mělo složení Tatyana Riabkina, Gleb Tikhonov, Andrey Khramov a Galina Vinogradova (ztráta 1:26 min.). Na obhájce titulu Švýcarsko zbyla 4. příčka, Švédsko skončilo páté a Finsko šesté.
* Naši desátí: V českém týmu rozbíhala Denisa Kosová, v úvodu byla v čelní skupině, pak se postupně propadala a ztrácela kontakt s čelem a předávala na 14. místě se ztrátou 1:16 min. Na druhém úseku se Jan Procházka snažil stahovat, opticky to ale vypadalo, že není v nejlepší běžecké pohodě, ale stáhl dvě místa a ztráta našeho týmu moc nenarostla, byla 1:37 min. Když ale na třetím úseku Jan Petržela přeběhl hned první kontrolu v dunách a musel se vracet, naše naděje na zopakování loňského výsledku se rozplynuly (Ňuf: "Vůbec jsem to tam nepochopil, přeběhl jsem tu kontrolu asi o 50 metrů. Takže hned na jedničku přišel 30 vteřin zásek a bylo po závodě."). Petržela udržel 12. příčku a předával Janě Knapové s odstupem 2:23 min. na vedoucí Dány. Jana bojovala, v závěru předstihla dvě finišmanky a Česká republika tak obsadila konečnou 10. příčku. (Jana: "V poslední části jsem před sebou viděla nejdřív Polku a pak i Rakušanku, ale byly dost přede mnou a síly mi ubývaly, takže jsem si moc nevěřila. Polka v závěru naběhla do zelenýho, já jsem si toho všimla, takže tam jsem ji předběhla. Je to TOP10, ale musím říct, že štafeta chtěla víc. Ne vždy se to sejde úplně ideálně. To je sport."").
Neděle 2. 8. 2015:
* Ze závodu sprintových štafet byl televizní přenos (šlo ho sledovat za poplatek i na webu IOF). Byl moc pěkný. Režisér Karel Jonák upět ukázal, že umí a udělal pěknou reklamu na městský orienťák.
* Neděle patří finálovému závodu ve sprintu, které se běží stejně jako páteční kvalifikace v městečku Forres (start od 17:51.)
* Tratě asi více zavítají do uliček starého města, mají být orientačně náročnější než poněkud jednodušší kvalifikace.
* V roce 2014 vyhráli na MS v Benátkách sprint Søren Bobach (DEN) a Judith Wyder (SUI).
* A kdo je favoritem? Určitě vítězové kvalifikací. Ale někteří v kvalifikaci šetřili síly. Takže pole favoritů je velmi široké, zvláště u mužů. Bude záležet na okamžité fyzické a mapové formě jednotlivých závodníků.
* Na startu bude i šestice českých závodníků - Jana Knapová, Denisa Kosová, Adéla Indráková, Jan Petržela, Vojtěch Král a Miloš Nykodým. Každé umístění do desítky by bylo senzací, za úspěch bude považováno umístění do 16. místa.
* Na šampionátu ve Skotsku se i schůzuje - tady je přehled těch nejdůležitějších jednání: Předsednictvo IOF zasedá od soboty do čtvrtka nepřetržitě, stejně jako foot-o komise. V pondělí pořádá foot-o komise otevřený seminář o pořádání vrcholných závodů. V úterý dopoledne schůzuje evropská federace (schůzi řídí Dušan Vystavěl a Lenka Klimplová, delegáty jsou Radan Kamenický a Jiří Šubrt, jako host tam je David Aleš, který bude informovat o přípravách ME 2016), svou schůzi mají i mimoevropské země. V úterý v podvečer je připraven další seminář - stavba tratí vrcholových závodů (opět pořádá foot-o komise). Ve středu večer je otevřený seminář IT komise a hlavně prezidentská konference před čtvrtečním kongresem. Ve čtvrtek dopoledne je mimořádný kongres IOF, který by měl rozhodnout o tom, jak bude v budoucnosti vypadat mistrovství světa (IOF navrhuje rozdělení na lesní a mimolesní disciplíny, každý tento šampionát by měl být ob rok). Naši delegáti Radan Kamenický, Dušan Vystavěl a Jiří Šubrt by pro tento návrh hlasovat neměli. No, a dále v průběhu týdne schůzují i další komise IOF - komise rozvoje (regionální a mládežnický rozvoj, komise LOB, mapová komise a další). Snad jsem na nic nezapomněl.
* Členem jury na MS je David Aleš.
* Trať finále byla velmi pěkná. Řada voleb v úzkých uličkách, v závěru poměrně rychlý závod.
* Titul pro Alm, české ženy zaběhly výborně: Hned v úvodu závodu žen došlo k překvapení, když nenastoupily pro zdravotní indispozici dvě favoritky - obhájkyně titulu Judith Wyder (SUI) a vítězka jedné z kvalifikací Švédka Tove Alexandersson. Tratí (3.8 km, převýšení 25 m, 21 kontrol) doslova prolétla Dánka Maja Alm, navázala na svůj skvělý výkon v sobotním sprintových štafetách, vedla po celou trať, nedala svým soupeřkám šanci a s přehledem vyhrála. Překvapením bylo stříbro Ukrajinky Nadiyi Volynské, která ale běžela výborně po celý závod, na všech mezičasech byla druhá a tak tomu bylo i v cíli, když na vítěznou suverénní Dánku ztratila 39 sekund. Bronz vybojovala Ruska Galina Vinogradova, která běžela stejně dobře jako v sobotu, o svém třetím místě proti svým konkurentkám rozhodla od poslední kontroly (její ztráta na vítězkou byla 52 sekund). Dvě sekundy za ní byla se stejným časem trojice Sara Lüscher (SUI), Hanny Allston (AUS) a Finka Minna Kauppi (ta byla na sběrce ještě třetí), o jejich konečném umístění na 4., 5. a 6. místě rozhodovaly desetiny sekundy. Výborně zaběhly naše ženy. Denisa Kosová i Jana Knapová běžely velmi vyrovnaně, stále se pohybovaly na mezičasech těsně za první desítkou a tam i skončily - Denisa byla 11. a Jana 12. (ztráta obou na vítězku byla 1:40 min. rozdíl byl mezi nimi při elektronickém měření 0,3 sekundy). Denisa řekla v cíli pro reprezentační Facebook: ""Nebylo to extra zakeřný. Dneska jsem dobře volila postupy, fyzicky už to bylo horší." Adéla Indráková ztratila v úvodu trati, pak se propracovávala dopředu a nakonec obsadila velmi solidní 23. příčku se ztrátou 2:11 min.
* Zlato do Švédska, Král 12.: Závod mužů (4.1 km, převýšení 25 m, 23 kontrol) byl velmi vyrovnaný. Rozhodovaly drobné chybičky na trati a hlavně běžecká forma. Pro titul si doběhl mistr Evropy Jonas Leandersson (SWE), který po pomalejším začátku se rychle probojoval dopředu, svůj vypracovaný náskok si udržel až do konce a získal zlato. Jen sekundu za ním skončil stříbrný Martin Hubmann, který běžel velmi vyrovnaně, v závěru stahoval, ale nakonec zůstal těsně za titulem. Bronz vybojoval další Švéd Jerker Lysell, který ztratil na svého zlatého krajana 4 sekundy. Další tři sekundy zpět doběhl mistr světa z roku 2013 Fin Mårten Boström. Páté místo obsadil dlouho o dost vedoucí Belgičan Yannick Michiels, který ale udělal chybu při postupu na 14. kontrolu a pak při přeskakování nízkého zábradlí zakopl, spadl a narazil si holeň, na zlato mu pak chybělo 8 sekund. Šesté místo obsadil loni stříbrný Daniel Hubmann (SUI), který měl ztrátu 9 sekund. Nástup nových zemí potvrdil Španěl Andreu Blanes, který se byl jen sekundu za D. Hubmannem na sedmém místě. Obhájce titulu Dán Søren Bobach skončil devátý. Velmi dobře zaběhl Vojtěch Král, který běžel vyrovnaně po celé trati, na 12. místě měl ztrátu 27 sekund (Vojta řekl v cíli Petru Žaloudkovi: "Udělal jsem jedinou chybku. Tak tři vteřiny!"). Honza Petržela nezvládl začátek, hned v úvodu ztratil skoro půl minuty, pak se v průběžných výsledcích zlepšoval, ale to nakonec stačilo na 29. místo (ztráta 1:04 min.). Miloš Nykodým začal dobře, pak však udělal velkou chybu při postupu na 14. kontrolu a bylo po nadějích - 39. místo (+1:33).
Pondělí 3. 8. 2015:
* Den klidu. Po sprintové části šampionátu je čas hodnocení vystoupení ve sprintu a ve sprintových štafetách, ale i na přípravu na závody v lese (krátká trať, štafety, klasická trať.
* V neděli začaly i doprovodné závody Scottish 6 Days. Běží i dost českých závodníků. V E1 elitě vyhráli Švédi Ola Martner a Anna Forsberg, z našich byli nejlepší Jan Flašar a Radka Sklenářová (oba obsadili 20. místo).
* V pondělí v E2 Scottish 6 Days vyhrál v elitě opět Švéd Ola Martner, Matěj Kamenický byl desátý, ženy měly také stejnou vítězku - první byla Anna Forsberg (SWE), Iva Rufferová byla devátá.
Úterý 4. 8. 2015:
* V úterý se běží krátká trať. První závodníci vyběhnou ve 12:54 hod. Aréna závodu je v Darnaway (tam se běželo MS v roce 1976).
* Tratě jsou v terén s mnoha vrstevnicovými detaily - kupky, kopečky, prohlubně (pozůstatky po ledovci). Vše je pokryto různými typy lesa (vysoký borovicový les, polootevřený borový les s vřesem, ale i borovicové hustníky či bukové lesy, průběžnost a viditelnost se v terénu dost mění.
* Muže čeká 6.2 km (převýšení 240 m, 25 kontrol), ženy 5.3 km (převýšení 200 m, 21 kontrol), vítězné časy v obou kategoriích se předpokládají 33 min.
* Ve startovní listině je 73 žen a 81 mužů, startovní listina byla sestavena na základě světového Rankingu WRE.
* Tituly na krátké trati loni v Itálii vybojovali Olav Lundanes (NOR) a Annika Billstam (SWE).
* Favoritů je mnoho.
* Na startu je i šestice českých reprezentantů - Dana Šafka Brožková (ta startuje dost brzy, kvůli mateřské přestávce není ve WRE dostatečně vysoko), Jana Knapová, Vendula Horčičková, Vojtěch Král, Jan Šedivý a Jan Procházka.
* V úterý dopoledne jednaly evropské svazy (EWG) pod taktovkou Dušana Vystavěla a Lenky Klimplové. Nejpodstatnější věci: účast pouze 16 členských federací; úvodní projev Dušana Vystavěla hodnotící činnost EWG za uplynulé období; následná diskuse se soustředila na kompetence EWG a vývoj orientačního běhu v Evropě, byla schválena práce na změnách Working Rules; schválení sprintových štafet jako součásti oficiálního programu ME 2016, závod se bude konat 21. května 2016; ME dorostu v OB bude v roce 2017 na Slovensku v Banské Bystrici (Slováci byli jediní kandidáti); MED v LOB 2017 bude ve Finsku; ME dospělých, juniorů i dorostenců v MTBO 2018 bude ve Francie v Orleans.
* Billstam obhájila, Knapová devátá: Orientačně zajímavá trať, místy s dost sníženou viditelností, hodně kontrol v hnědých tvarech. Trať nejlépe zvládla obhájkyně titulu Švédka Annika Billstam, která startovala jako poslední a běžela velmi vyrovnaně, bez větších chyb. V cíli se radovala ze zlata i z náskoku 50 sekund před Finkou Merjou Rantanen. Bronz získala další Švédka Emma Johansson, která měla ztrátu 1:18 min., když o lepší umístění přišlo skoro nepochopitelnou více než minutovou chybou na předposlední kontrole. Půl minuty za medailí zůstala na 4. místě Dánka Ida Bobach, pátá byla domácí Catherine Taylor a šestá Ukrajinka Nadiya Volynska. Skvělý závod zaběhla Jana Knapová. Od počátku běžela velmi dobře, nedělala chyby a na mezičasech byla stále jasně první. Pak se však drobných chyb nevyvarovala, přesto v cíli byla první a netrpělivě čekala, kolik soupeřek dosáhne lepšího času než ona. Nakonec se jich našlo osm a Jana slavila výborný výsledek - 9. příčka. V cíli řekla: "První pocity v cíli? Trochu rozčarování. Krátká trať má být technickým závodem, ale startovní interval pouhou minutu a půl znamenal, že se nás na trati seběhlo pět. Na to jsem nebyla připravená, bylo těžké se zkoncentrovat. Vypadalo to spíš jako štafety, než technický middle. Trať byla hezká, i když jsem ji čekala trochu náročnější. Celkově jsem spokojená, začátek jsem šla moc dobře, pak jsem ale udělala pár menších chybek, když jsme se seběhly s ostatními závodnicemi." Vendula Horčičková začala dobře, na mezičasech atakovala první dvacítku, pak ale chybkami ztrácela a v cíli byla 27. se ztrátou necelých sedmi minut na vítěznou Švédku (Vendula: "Těžký závod, obtížný terén, hodně kontrol. Byl to můj první závod tady, připadala jsem si trochu nerozzávoděná. Zpočátku jsem se snažila běžet hodně rychle, ale ono to chtělo zpomalit. Žádnou větší chybu jsem neudělala, ale menších šest, sedm, dohromady možná tři, čtyři minuty. Fyzicky mě to potěšilo, jak to šlo. Klasika by mohla být dobrá.") Dana Šafka Brožková obsadila 31. příčku (+7:48 min.).
* Titul pro Hubmanna, dva naši v desítce: Závod mužů byl velmi vyrovnaný a dramatický. Bohužel se ukázalo, že startovní interval 90 sekund je málo, na trati se dělaly dvojice i trojice, které byly často rychlejší než ti, kteří šli sami. To ale neplatilo o vítězi, Švýcar Daniel Hubmann běžel po celé trati velmi vyrovnaně (a sám), skoro nedělal chyby a v cíli měl náskok před druhým Lucasem Bassetem 3 sekundy. Francouz byl určitě velkým překvapením závodu, běžel výborně, v půlce trati vedl (to už běžel s Janem Šedivým, kterého doběhl o minutu a půl), na doběhu ale podklouzl a spadl, to ho možná stálo zlato. Bronz získal také velmi vyrovnaně běžící Švéd Olle Boström (s ním ve dvojici běžel od prvního mezičasu Jan Procházka), který na vítězného Švýcara ztratil 13 sekund. Dalších 13 sekund zpět byl na 4. místě Nor Magne Daehli, na pátém a šestém místě skončili Fabian Hertner (SUI) a Oleksandr Kratov (UKR). Fenomén krátkých tratí Thierry Gueorgiou bojoval o medaili, v lese mu to šlo, ale na jasné předposlední kontrole nechal skoro 40 sekund a to znamenalo "až" sedmou příčku. Obhájce titulu Olav Lundanes skončil osmý. Naše trio běželo velmi dobře. Všem se nepodařil úvod, ale pak se postupně ve výsledkové listině posouvali vzhůru (některým pomohli i s nimi běžící další závodníci, ale to se historie neptá). Jan Šedivý skončil devátý, když měl za vítězem ztrátu 1:38 min., Jan Procházka byl stejně jako loni desátý (+1:45), Vojta Král obsadil 19. příčku (+2:28).
Středa 5. 8. 2015:
* Den štafety. Běží se stejně jako krátká trať v okolí zámku v Darnaway. Start je v 15 hodin.
* Terén je opět s mnoha vrstevnicovými detaily - kupky, kopečky, prohlubně (pozůstatky po ledovci). Vše je pokryto různými typy lesa (vysoký borovicový les, polootevřený borový les s vřesem, ale i borovicové hustníky či bukové lesy, průběžnost a viditelnost se v terénu dost mění.
* Časy na úsecích by měly být kolem 35 minut. Ženy mají úseky dlouhé 6 km (převýšení 140 m), muži pak 7 km (Převýšení 180 m).
* Loňské tituly obhajují ženy Švýcarska a muži Švédska. Naši muži byli loni v Itálii šestí a ženy deváté.
* Favorité? V ženách Dánsko, Norsko, Švédsko a Švýcarsko, nelze zapomínat na Rusky a Finky. V mužích je pole adeptů na medaile daleko širší - na medaile si brousí zuby závodníci 10 - 12 zemí. Bude to boj.
* Krátká trať rozhodla o složeni štafet české reprezentace. Ženy poběží ve složení Dana Šafka Brožková, Adéla Indráková a Jana Knapová, muži Jan Procházka, Jan Šedivý a Vojtěch Král.
* Ve středu se běžela i třetí etapa Scottish 6 Days. V mužích opět vyhrál Švéd Ola Martner, výborně běžel Matěj Kamenický, který byl sedmý. V ženách byla nejlepší Norka Kine Hallan Steiwer, Lenka Knapová doběhla na 12. místě.
* Na poslední chvíli došlo ke změně ve štafetě žen, Danu Šafka Brožkovu nahradila na prvním úseku Denisa Kosová.
* Tratě štafet byly vedeny v prostoru západně od zámku Darnaway, kde les vypadal běhatelněji (až na jednu polootevřenou oblast s vřesem). Tratě byly hodně zajímavě nafarstovány (skutečně stojí za to si to prohlédnout).
* Dánky jasně nejlepší, štafeta žen ČR šestá: V ženách si s přehledem doběhlo pro titul Dánsko, které si běželo po celou dobu svůj závod daleko před ostatními. Ale postupně. Na prvním úseku šla hned v úvodu do čela Dánka Alm, svůj náskok stále zvyšovala a v cíli byla o více než minutu před druhou Vinogradovou (RUS). S další necelou minutou tráty doběhla skupina na 3. - 7. místě, kde byly Gross (SUI), Gyurko (HUN), Kinni (FIN), Jansson (SWE) a k naší radosti i Denisa Kosová, která zvládla úsek velmi dobře orientačně, běžecky ale i takticky. Z favoritek ztrácely Norky (Bagstevold), které předávaly osmé s odstupem 80 sekund na českou štafetu. Na druhém úseku pokračovalo Dánsko v excelentním výkonu, Bobach běřela daleko vpředu sama náskok neustále zvyšovala a na předávce byla o 4 minuty před Mironovou (RUS). Ta běžela také celou trať sama zhruba minutu před pětičlennou skupinou, v které Maďarky nahradily Norky, které stáhly ztrátu z prvního úseku. Na předávce to od 3. do 7. místa vypadalo takto - 3. Billstam (SWE) +4:58, 4. Fasting (NOR) +5:14, 5. Rantanen (FIN) +5:16, 6. Wyder (SUI) +5:18, 7. Indraková +5:46, další štafety měly odstup přes dvě minuty za českým týmem. Adéla běžela v úvodu výborně, na jednom z mezičasů byla třetí, v závěru ale posupně ztrácela hlavně běžecky a půlminutový odstup na předávce se ukázal jako rozhodující pro možnost běžet na 3. úseku s velkou skupinou. Na třetím úseku běžela v čele v klidu Dánka Klingenberg, sice trochu ztratila, ale přesto doběhla triu Maja Alm, Ida Bobach a Emma Klingenberg jasně pro zlato. Za ní byl boj o další medaile, pět štafet běželo spolu, nedříve nestačila Švýcarka Luescher, pak Ruska Riabkina. Ze zbývajícího tria měla nejvíce Norka Hausken Nordberg a doběhla druhá (ztráta 3:02 min), souboj Švédska (Johansson) a Finska (Kauppi) vzdala Finka ještě před sběrkou a bronzové medaile vybojovaly Švédky. Pak doběhly na pátém místě Rusky, ale Riabkina neměla v pořádku ražení, tak páté skončily Norky. Jana Knapová se do skupiny na 2. - 6. místě nedotáhla, běžela stále sama a v cíli byla sedmá (ztráta 7:43 min.), po diskvalifikaci Ruska vybojovalo naše mladé trio Denisa Kosová, Adéla Indráková a Jana Knapová velkou bednu za 6. místo! Výborný úspěch, to se před závodem moc nečekalo.
* Jak to vidělo naše úspěšné trio v cíli? Denisa: "Bylo to hodně rychlé, dobrá viditelnost, což pro mě bylo super. Hlídala jsem si kontakt s ostatními, dobrý to bylo. ... Hned na jedničku jsem si vzala špatnou stopu, tím jsem se dostala trochu na konec, pak jsme přeběhly trojku, takže jsem se musela vracet, ale pak se tam objevila Helena Jansson, která přeběhla kontrolu, takže jsem si držela stopu plus minus za ní. Pak se tam najednou objevila skupina, kde byla Finka, Švýcarka a pak i Ruska, o které jsem vůbec nevěděla... Ale většinu trati jsem šla na záda Heleny Jansson. Fyzicky už jsem víc vymáčknout nemohla." Adélka: "Mám trochu rozpačité dojmy. Mapově to bylo dobré, ale na konci už jsem fyzicky nestačila. Tam už rozhodovala rychlost běhu, a ne detailní orientace. Ze začátku jsem si šla svoje, a to se mi vyplatilo. I světové hvězdy tam chybovaly a já se dostala před ně. Ale když se trať stočila zpět do arény, tak mě stáhly a měla jsem co dělat, abych se jich udržela." Jana: "Šesté místo je úplně super a já jsem ráda, že to holky rozeběhly takhle skvěle. Jo, dělala jsem menší chybky, šla jsem celý závod sama a už jsem cítila, že to fyzicky netáhlo nejoptimálněji, ale naštěstí jsem měla pozici relativně v pohodě. Přede mnou šly samé dobré holky, snad všechny to byly mistryně světa, takže by bylo hodně těžké se na ně dotáhnout. Při seběhu k mapovému startu po louce jsem je ještě viděla, ale pak v lese už ne. Na dvojku jsem udělala takovou kličku a pak už jsem je neviděla. Velká bedna, úplně skvělý výsledek! A máme tým, který má úplnou premiéru na MS, všechny tři, takže si myslím, že je to velký úspěch."
* V mužích zpočátku běžela pohromadě velká skupina, v půlce trati bylo 20 závodníků v minutě, ve druhé části se do vedení dostali Hertner (SUI) a Salin (BLR) a doběhli do cíle s půlminutovým náskokem před Rakušanem Kerschbaumerem, další půl minuty ztrácel Belgičan Michiels, dalších 20 sekund zpět byli Nikolov (BUL), Coupat (FRA), Procházka (CZE) a Fraser (GBR). Z favoritů ztráceli všechny skandinávské týmy i Rusko. Bet běžel zpočátku na prvním úseku velmi dobře, byl v čelní skupině, ale pak postupně ztrácel, jeho odstup na 7. místě byl 1:18 min. Na druhém úseku se Švýcarsko zásluhou D. Hubmanna v čele osamostatnilo, mistr světa na krátké trati běžel výborně a v cíli měl náskok 94 sekund před také výborně běžícím Britem Gristwoodem, dalších 20 sekund ztráty měla třetí Francie (Basset), na čtvrtou příčku se probojovalo Norsko (Kaas), na pátém mstě předávali Lotyši (Bertuks). A šestý byl na předávce Jan Šedivý, který ztrácel na Švýcarsko 3:12 min. Následovaly štafety EST, FIN, AUT a LAT. Stále dost ztráceli obhájci titulu Švédi. Šéďa zpočátku ztrácel, byl 10. - 11., v závěru pak prokázal své běžecké kvality a propracoval se na 6. příčku. Na posledním úseku vedoucí M. Kyburz náskok štafety Švýcarska skvělým výkonem náskok udržel a trio Fabian Hertner, Daniel Hubmann a Matthias Kyburz vybojovalo zlato. Za ním se soupeřila dvojice Tranchand (FRA) a Street (GBR), na ně se dotáhl Nor Daehli, z této trojice měl nejvíce sil měl Nor a doběhl si pro druhé místo (trio Norska ve složení Oystein Kvaal Osterbo, Carl Godager Kaas a Magne Daehli mělo ztrátu na vítězné Švýcary 1:50 min.), bronz stejně jako loni vybojovala Francie (Vincent Coupat, Lucas Basset a Frederic Tranchand), která doběhla 22 sekund za Nory. Čtvrté místo patřilo domácí štafetě. Náš finišmen Vojta Král běžel výborně, bojoval po celou trať s Estoncem Sildem, v závěru měl jasně více sil a české trio Jan Procházka, Jan Šedivý a Vojtěch Král obsadilo 5. příčku se ztrátou 3:45 min. (proti loňsku zlepšení o jednu příčku). Za šestými Estonci doběhli na sedmém místě obhájci titulu Švédi.
* Ohlasy našeho štafetového tria mužů: Bet: Docela spokojenost. Na pětce začala farsta do „šestky“ a já tam byl najednou úplně sám. Řekl jsem si „už neběžíš první úsek, běžíš poslední“ a začal jsem to všechno dvakrát víc kontrolovat. Udělal jsem tam drobnou chybičku a zařadil se za ostatní. Možná jsem měl delší farstu, možná jsem šel pomaleji tím, že jsem šel sám. Bohužel jsem v motýlu i na podruhé udělal patnácti vteřinovou chybu, čímž mi cukla skupina se Švýcarem pryč z dohledu. Najednou jsem před sebou nikoho neviděl. Viděl jsem je hodně zdáli, tak jsem se do toho snažil řezat, ale musel jsem mapovat a měl jinou farstu, takže mi v závěru utekli. – Trať byla super, myslím si, že se jim to docela povedlo. Technicky hodně náročné, přelévalo se to tam, to bylo úplně neskutečné. Dneska vyhraje ten nejlepší. Šeďa: Nejsem spokojený, chtěl jsem to přitáhnout líp, ale bylo blbé, že jsem tam byl sám. Nechal jsem tam dohromady možná tři čtvrtě míny a pak už jsem do toho bušil sám. – Když jednou vyhraješ, tak chceš vyhrát znova, takže s průběžným šestým místem spokojený nejsem. Kdybych přišel aspoň s tím Frantíkem, tak bych spokojený byl, na to jsem měl, ale bohužel jsem udělal chybu, a když je tam člověk sám, tak je to na ... Vojta: Dobrý, rychlý, fyzický, ale v té rychlosti těžký závod, pořád se dívat dopředu a kontrolovat díry a kopečky. Na pár místech jsem si zpomalil, abych se neztratil, ale měl jsem to pod kontrolou. Technicky už to líp nešlo, fyzicky bych se možná byl schopen vyždímat víc, kdybych tam měl někoho kolem sebe. Páté místo? No, musíme se ještě zlepšovat. Ale jsem spokojený, nikdy jsem štafety na MS zatím neběžel, takže radost.
* Ve středu večer proběhl neformální seminář IOF před čtvrtečním kongresem IOF. Prezident IOF Brian Porteous prezentoval návrh na rozdělení mistrovství světa v OB na lesní a sprintovou část. Rozdělení by přineslo zvýšenou viditelnost jak sprintového, tak i lesního MS v OB a usnadnilo by to pozici IOF při vyjednávání s jednotlivými potencionálními organizátory. Od roku 2019 by se každé dva roky konalo lesní MS (trvalo by 5 dní - krátká trať, klasická trať, štafety + 1 kvalifikační závod) a střídalo by se se sprintovým MS, které by se konalo v sudé roky (také 5 dní - sprint, sprintové štafety a jedna sprintová kvalifikace). Pak se rozpoutala série otázek a odpovědí týkajících se jak argumentů pro a proti rozdělení, tak i otázek na konkrétní podobu daných šampionátů. Ve čtvrtek tedy bude hlavním bodem mimořádného kongresu IOF politické rozhodnutí o tom, zda rozdělit nebo ne. Mezi důvody patří i to, že se stále nepodařilo najít organizátora MS 2019.
Čtvrtek 6. 8. 2015:
* Po dvou dnech závodění v lesích v okolí zámku v Darnaway mají závodníci volno.
* Napilno mají "bafíci". Dopoledne je mimořádný kongres IOF, který bude rozhodovat o tom, jak bude v budoucnosti vypadat mistrovství světa (IOF navrhuje rozdělení na lesní a mimolesní disciplíny, každý tento šampionát by měl být ob rok). Našimi delegáty jsou Radan Kamenický, Dušan Vystavěl a Jiří Šubrt.
* Výsledek mimořádného kongresu IOF: 24 hlasů pro návrh na rozdělení MS, 9 proti (ČR), 3 země se zdržely. Padlo tedy politické rozhodnutí, že MS bude rozděleno. IOF bude v příštím roce pracovat na detailech, které budou prezentovány na kongresu při MS ve Švédsku 2016.
* Další informace z jednaní IOF, přidělení pořádání závodů - JMS 2018 v OB bude v Maďarsku, MS v trail-O 2019 bude v Portugalsku, MS v MTBO 2018 bude v Rakousku, Veteránské MS v OB 2018 bude v Dánsku.
* Po mimořádném kongresu IOF následovala prezidentská konference: IOF připravuje systém placených licencí pro závodníky startující na MS a SP ve všech disciplínách; dopingové kontroly by měly být lépe zabezpečeny po bezpečnostní stránce, zároveň se budou hledat nové možnosti financování boje proti dopingu a rozdělení finančního břemena mezi IOF a pořadatele závodů; hovořilo se i o cestě orientačního běhu na olympijské hry a o globálním rozvoji orientačního běhu (WOC Academy, Orienteering Academies,...); představil se nový Generální sekretář/CEO IOF Tom Hollowel, které prezentoval novou organizační strukturu Sekretariátu IOF.
* Ve čtvrteční etapě Scottish 6 Days vyhrál v mužích zase vyhrál Švéd Ola Martner, Matěj Kamenický skončil 14. V ženách vyhrála Švédka Anna Forsberg, Lenka Knapová doběhla na 13. místě.
* Ve čtvrtek se běžel i závod IOF a novinářů jako součást 4. etapy Scottish 6 Days. OB si vyzkoušel i přítomný štáb České televize. Výborně si vedli Lenka Klimplová (vyhrála) a David Aleš, kteří byli na stupních vítězů.
Pátek 7. 8. 2015:
* Posledním závodem šampionátu je závod na klasické trati, který se běží v přírodní rezervaci a má centrum v Glen Affric ve stejné aréně jako se běželo v roce 1999. Start je v 11:00 hod.
* Terén klasické tratě je hodně kopcovitý, je tam směs borovic, bříz a dubů, příkré svahy, komplexní kontury detailu, a jen málo cest (typická skotská divočina).
* Ženy mají trať dlouhou 9.7 km/ (převýšení 440 m a 19 kontrol), na muže čeká 15.5 km/660 m převýšení a 32 kontrol.
* Ve startovní listině je 74 mužů a 70 žen, startovní interval v obou kategoriích jsou 3 minuty.
* Loni v Itálii vyhráli Thierry Gueorgiou (FRA) a Svetlana Mironova (RUS).
* Favoritů je opět velmi mnoho. V ženách poběží i vedoucí závodnice Světového poháru Tove Alexandersson (SWE), která zatím na MS běžela jen kvalifikaci sprintu a pak se pro zranění nohy jedna z velkých favoritek na start nepostavila.
* V obou kategoriích běží trio českých závodníků, v mužích se poprvé na šampionátu objeví Pavel Kubát, dále pak běží Jan Procházka a Jan Šedivý. V ženách reprezentuje dvojice zkušených závodnic Eva Juřeníková a Dana Šafka Brožková a mladá Vendula Horčičková.
* Nádherná klasika! Národní park Glen Affric (běželo se b jiném prostoru než v roce 1999) skýtá pravou divočinu - kopce, rozmanité porosty(směs borovic, bříz a dubů), těžká podložka, různé terénní tvary, skály, kameny, bažiny, jezera, žádné cesty. A pěkné tratě s řadou voleb postupů. Závodníci se na trati určitě nenudili. A oddělili se ti, kteří mají natrénováno, mezi nimi to bylo těsné, ti ostatní dost ztráceli. Přes tříminutový interval a motýlek na trati mužů se v závěru tvořily vláčky dobíhajících závodníků.
* Zlato pro Bobach, naše trio ve třetí desítce: Dana Šafka Brožková startovala z těch lepších závodnic jako první. Celou trať absolvovala sama, na většině mezičasů vedla a v cíli měla velký náskok. Za půl hodiny doběhla i Vendula Horčičková, zařadila se s dvouminutovou ztrátou za Danu na druhé místo. Krásný pohled na výsledkovou listinu ale bohužel dlouho nevydržel, před naše závodnice se dostalo více než dvacet soupeřek. O medailích se rozhodovalo mezi v závěru startujícími závodnicemi. Závodem suverénně prošla Dánka Ida Bobach, do vedení se dostala na prvním dlouhém úseku, svůj náskok stále zvyšovala a v cíli měla před dalšími náskok skoro tři minuty = další zlato pro ženy Dánska. Stříbro vybojovala rychlým závěrem Norka Mari Fasting, která měla za vítězkou odstup 2:44 min. Dvacet sekund za ní doběhla obhájkyně titulu Ruska Svetlana Mironova, která se po drobných chybách v úvodu závodu dokázala vrátit do bojů o medaile. Na čtvrtém místě, tedy bez medaile, zůstala Švédka Tove Alexandersson, která po zranění měla na klasice jedinou možnost bojovat na tomto šampionátu o medaili. Začala výborně, ve střední části však chybovala a bylo z toho 4. místo 7 sekund za bronzem. Na pátém místě skončila Ruska Natalia Vinogradova, šestá byla domácí Catherine Taylor. Danu Šafka Brožkovou najdeme ve výsledcích na 22. místě se ztrátou 12:53 min., Eva Juřeníková (+13:47) a Vendula Horčičková (+14:50) obsadily 25. a 26. příčku = všechny tři ženy ve třetí desítce.
* Naše závodnice v cíli: Dana Šafka Brožková: "Běhala jsem hodně po bažinách, což nebylo úplně dobrý. Dost se to v nich bořilo. Na jedničku jsem šla opravdu pomalu, v klidu, protože jsem si říkala, že to bude opravdu náročný. Ale ono nebylo. Bylo tam docela dobře vidět. I v tom lese byla nádherná viditelnost. Bylo to hlavně o tom běžet rovně a moc neuhýbat. Se svým výkonem moc spokojená nejsem. Nějak se mi nedařilo se rozběhnout. Tak nějak mi tam chyběl někdo silnější, abych se rozběhla." Vendula Horčičková: "Bylo to přesně takový, jaký jsem čekala - fyzicky hodně náročný, hlavně na začátku. Pak bylo příjemný, že se les hodně změnil a začalo to být víc běžecký. Člověk si nikdy neodpočal ani mentálně, protože musel být neustále v mapě, aby se neztratil. Bylo to těžký, bylo to krásný, bylo to super. Myslím si, že jsem to zvládla se ctí. Žádnou kontrolu jsem vyloženě nedohledávala. Začala jsem trochu pomaleji, abych byla v klidu. Celkově jsem velmi spokojená. Jen na jednu kontrolu jsem trošku zaváhala, ale jinak super. Fyzicky jsem se cítila dobře. Říkala jsem si, že těžké to mají všichni. Snažila jsem se o tom moc nepřemýšlet a prostě běžet." Eva Juřeníková: "Mělo by mi to jít, ale moc mi to dnes netáhlo. Nevím, jestli jsem zvolila správně dlouhý postup. Ke konci jsem se dvakrát zamotala do takových polomů a asi jsem tam docela dost ztratila. Nevěřila jsem si, přestože by mi to mělo jít dobře, protože bydlím v Norsku. Bylo to podle mě hodně jiné než v roce 1999, kdy jsem tady běžela svoje první mistrovství. Myslím si, že ta dnešní klasika byla ve srovnání s rokem 1999 mnohem zajímavější. Měla jsem to pod kontrolou, ale bohužel to nemá šťávu. Navíc tam ještě bylo takové to váhání a menší, takže asi nejsem moc spokojená. Myslela jsem, že se za poslední měsíc dostanu do lepší formy, ale už teď jsem deset minut za první, což je velká kláda."
* Gueorgiou obhájil, Šedivý patnáctý: Závod mužů dopadl stejně jako v loňském roce, pořadí bylo stejné Gueorgiou, D. Hubmann a Lundanes. Na trati to bylo velmi vyrovnané, nakonec o zlatu Thierry Gueorgiou (FRA) rozhodla malá chyba Daniela Hubmanna v části před seběhem do arény. Rozdíl mezi těmito giganty světového OB činil v cíli pouze 25 sekund (Thierry se jako jediný dostal pod 100 minut). Olav Lundanes (NOR) měl ztrátu na vítězného Francouze 57 sekund. Na čtvrtém místě zůstal Frederic Tranchand (FRA), další dvě místa obsadili Švýcaři Fabian Hertner a Matthias Kyburz. Jan Šedivý běžel vyrovnaně, ale ve střední části udělal chybu, kde ho o tři minuty doběhl Ukrajinec Glibov, závěr absolvoval s ním a bylo z toho konečné 15. místo se ztrátou 8:59 min. za vítězem. Pavel Kubát chyboval hned na počátku (4. kontrola), hned na prvním mezičase ztrácel přes 10 minut, pak běžel vyrovnaně, ale na lepší než 39. místo s odstupem 23 minut to nestačilo. Jan Procházka běžel v úvodu dobře, porážel na mezičasech Šedivého, pak proti němu ztrácel, v cíli měl zhruba o 4 minuty horší čas než jeho reprezentační kolega, ale vyčtení čipu znamenalo diskvalifikaci (v čipu neměl kontrolu na občerstvovačce v motýlku, on je přesvědčen, že ji razil).
* Ohlasy mužů v cíli: Pavel Kubát: "Bylo to hodně špatný. Asi jsem moc chtěl. Přijel jsem jenom na jeden závod, šel jsem do toho po hlavě a hnedka na čtvrtou kontrolu jsem si to nepohlídal, ztratil jsem tam hodně minut a bylo po závodě. Hrozně těžko jsem se do toho zpátky dostával, ale řekl jsem si, že to musím dokončit. Nepřijel jsem sem jenom proto, abych doběhl na čtvrtou kontrolu. Byl to nádhernej závod. Bylo to těžký jak pod nohama, tak i mapově. Postupy byly zajímají, orientačně to bylo velmi krásný, ale já jsem to nezvládl." Jan Procházka: "Bylo to těžký, opravdu těžký. Těžká podložka pod nohama. Od startu se běželo v tom otevřeným vřesu nahoře. Nebylo to tam technicky a mapově až tak náročný. Na druhou stranu jsem se fyzicky cítil dost špatně, i když jsem neběžel tak pomalu, ale tady na závěr, když jsme se dostali do lesa, mi fyzicky už trošku došlo. Ztrácel jsem, tak nějak jsem se motal, nebylo to ideální. V motýlku jsem udělal tak minutu, minutu a půl chybu, ale jinak jsem šel docela čistej závod, takže musím být spokojenej." Šéďa: "Několikrát jsem zaváhal. Byly to takový minutový chyby. Byl tam takovej polotevřenej terén, nemohl jsem si najít nějakej výraznej bod, od kterýho bych to mohl dohledat. Dnešní výsledek asi žádná sláva nebude, ale jinak jsem celkově spokojenej. Dvě místa do desítky, ve štafetách vysokej standard a middle, ať už to bylo jakkoliv, bylo to desítky, což je krásný. Byl to úspěšnej šampionát."
* První hodnocení šéftrenéra Radka Novotného: „Teď po klasice to samozřejmě inklinuje k tomu, že to třeba mělo nějaký mouchy, ale na těch prvních závodech jsme vypracovali pěkné výsledky. Jak jsem říkal už včera na týmové poradě, spousta ze závodníků zaběhla krásné osobní výsledky, které jsou příslibem pro budoucí kariéru. Někteří se přiblížili svému maximu, což je perfektní. Ta konkurence se přitvrzuje každým rokem a opravdu to není jednoduché dostat se na to podium. Když je pak závod, jako byl například ten dnešní, což je přesně to, co od orienťáku očekáváme, to nejhezčí, co můžeme dostat na stůl, na druhou stranu už na startu jsme trochu hendikopovaný vzhledem k terénu, ve kterém trénujeme a ve kterým se orienťácky vyvíjíme, tak tomu musíme přizpůsobit i to hodnocení i třeba se slabšíma výsledky."
* Šampionát skončil, vlajka IOF byla slavnostně předána pořadatelům dalšího šampionátu, kterým je Švédsko (MS proběhne v Strömstadu-Tanum koncem srpna).
* Pátou etapu Scottish 6 Days běželi i někteří účastníci MS, kteří nebyli nominováni na mistrovský závod. Vojta Král doběhl čtvrtý, když vyhrál Matthew Speake. V ženách byla nejlepší Anna Forsberg, Iva Rufferová byla 14.
Sobota 8. 8. 2015:
* Po večerním banketu odjíždějí jednotlivé výpravy domů a nastává čas hodnocení.
* Tituly získali závodníci 4 zemí. Čtyři putovaly do Dánska (sprintová štafety, štafety žen, Alm, Bobach), dva do Švýcarska (štafeta mužů, D. Hubmann), dva do Švédska (Billstam, Leandersson) a ten devátý do Francie (Gueorgiou).
* Medaile nejúspěšnější bylo Dánsko díky svým 4 zlatým (4-0-0), následovalo Švýcarsko (2-2-0), Švédsko (2-0-4), Francie (1-1-1), Norsko (0-4-1), Ukrajina a Finsko (0-1-0) a Rusko (0-0-3). Blyštivé kovy tedy putovaly do 8 zemí.
* Česká republika medaili stejně jako loni nezískala, ale šampionát i tak lze hodnotit jako úspěšný - 6 umístění do desátého místa se cení. Konkurence se stále zvyšuje, v TOP 10 najdeme i závodníky kdysi v OB exotických zemí (BEL, ESP).
* Nejúspěšnější českou závodnicí se překvapivě stala Jana Knapová, která má ze svých čtyř vystoupení velmi lichotivou bilanci - 6., 9., 10. a 12. místo. Velmi dobře běhala na svém premiérovém mistrovství i Denisa Kosová, své odvedlo trio mužů Jan Šedivý, Jan Procházka a Vojtěch Král. Podrobné hodnocení vystoupení reprezentace určitě provede šéftrenér reprezentace Radek Novotný.
* V sobotu skočily i doprovodné závody Scottish 6 Days. V ženách byla nejlepší Anna Forsberg, Iva Rufferová byla 14. a Radka Sklenářová 15. V mužích jasně vyhrál Ola Martner, Matěj Kamenický obsadil 13. místo a Jan Flašar byl 17.