V krásném příměstském lese „Studánka“ pro Vás Městský obvod Pardubice III, Statutární město Pardubice a klub orientačního běhu OK Lokomotiva Pardubice připravily tzv. areál pevných kontrol pro orientační běh. Stačí jen trocha odvahy, bystrá hlava a běžná fyzická kondice a můžete si kdykoliv sami vyzkoušet sport, jehož sloganem jsou slova „Dobrodružství v přírodě“.

V lese Studánka je pro Vás připraveno celkem 23 kontrolních stanovišť v podobě barevně zvýrazněného dřevěného kůlu o výšce cca 1 m a o průměru cca 15 cm. Na Úřadu městského obvodu Pardubice III nebo v Informačním centru Pardubice (do budoucna plánujeme rozšíření počtu výdejních míst např. o restaurace v blízkém okolí apod.) si můžete zcela zdarma vyzvednout speciální velmi podrobnou mapu pro orientační běh v měřítku 1:7500 a orientační běh si vyzkoušet tak říkajíc na vlastní kůži. Areál pevných kontrol určitě necílí jen na výkonnostní sportovce. Rádi bychom naopak orientační běh a jeho kouzlo přiblížili celé veřejnosti a ukázali, že se skutečně jedná o sport pro úplně všechny věkové generace i pro lidi všech stupňů tělesné výkonnosti.

Podle Vaší vlastní fyzické výkonnosti a schopnosti orientovat se podle mapy v přírodě si buď můžete vybrat mapu s jednou ze tří předem připravených tras
  • lehká trasa pro úplné začátečníky o délce cca 1,9 km s 8 kontrolami,
  • středně obtížnou trasu pro rekreační sportovce či zdatnější turisty o délce cca 2,7 km se 13 kontrolami nebo
  • nejobtížnější trasu pro výkonnostní sportovce o délce cca 3,6 km s 21 kontrolami
nebo mapu s úplně všemi 23 kontrolami a z nich si „pospojovat“ libovolnou trasu úplně dle Vašeho gusta (případně si můžete dát s přáteli závod, kdo za Vámi zvolený časový limit najde a oběhne více kontrol). Kde je start připravených tras, poznáte z odkazu na mapy.cz.

Mapu ve formátu PDF ke stažení a vytištění naleznete také na těchto webových stránkách klubu orientačního běhu OK Lokomotiva Pardubice (http://lpu.cz/apkstudanka/). Kromě map ke stažení naleznete na uvedených webových stránkách také další zajímavosti týkající se areálu pevných kontrol (např. i přesné GPS souřadnice všech kontrolních stanovišť, takže areál pevných kontrol může být příjemným zpestřením a trochu jinou zábavou také pro stále rozšiřující se rodinu českých „kačerů“ – vyznavačů geocachingu).

Pevně věříme, že Vás areál pevných kontrol „Studánka“ zaujme a možná se jeho prostřednictvím seznámíte s orientačním během, sportem, v němž se snoubí láska k přírodě, fyzická zdatnost i rozumová vyspělost (schopnost „číst“ mapu a pohybovat se podle ní v terénu).

Hezké sportovní zážitky v areálu pevných kontrol „Studánka“ Vám přejí

Městský obvod Pardubice III, Statutární město Pardubice a OK Lokomotiva Pardubice

(Kontaktní informace: Karel Haas, klub orientačního běhu OK Lokomotiva Pardubice, mobil: 777 27 40 26, e-mail: lpu@vco-ob.cz)