MISTROVSTVÍ SVĚTA JUNIORŮ V OB 2024 - Česko
- 7. 7. 2024
* Světový juniorský šampionát skončil. Pro Česko byl sportovně i organizačně velmi úspěšný.
* Pořadatelé pod vedení Honzy Hasmana odvedli velmi dobrou práci. Pár zádrhelů se určitě objevilo, ale týmy a jejich závodníci ani diváci nic nepoznali. Spousta dobrovolníků vedená zkušenými lídry jednotlivých úseků odvedla velmi dobrou práci. Navázalo se tak na na úspěšné pořádání řady předchozích akcí (SP 2018, MS 2021, SP 2023). A také se připravilo předpolí na další významné akce, které se v Česku chystají (MED 2025, SP 2026 i další v následujících letech).
* Zisk 9 medailí (4-2-3) je velkým sportovním úspěchem. Tým pod vedením Pavla Košárka navázal na skvělé vystoupení na loňském MSJ v Rumunsku, kde bylo celkem 6 medailí (3-3-0). Jen pro zajímavost - v podstatě stejně úspěšné bylo i MSJ 2000 ma Milovech, kde čeští závodníci získali také 6 medailí (3-1-2), ale tam se rozdělovalo jen 6 sad medailí, kdežto loni a letos bylo medailových sad devět. Potěšitelné je, že se na medailích podíleli ti, kteří mohou startovat ještě na jednom MSJ, v případě Viktorie Škáchové i na dvou. U většiny našich závodníků se podařilo naladit formu velmi dobře, některým se to úplně nepodařilo, ale to se ve sportu stává.
* Hvězdou týmu byla Lucie Dittrichová, která navázala na loňské medaile (ono obhajovat je daleko těžší). K ní se přidala Michaela Novotná, která k výborným výsledků ve sprintu (zlato z MSJ je toho důkazem) přidala i kvalitní výsledky z lesa. Velmi milým překvapením byly výsledky Viktorie Škáchové, která udělala v poslední době velký výkonnostní skok a výsledkem jsou 3 medaile z MSJ. U kluků potvrdili Daniel Bolehovský a Jan Strýček, že jsou tahouni týmu, a byli odměněni medailemi ze závodů jednotlivců. Milým překvapením byli i výsledky a výkony dorostenců Tomáše Urbánka a Prokopa Tomáška. Teď ještě, aby všichni mladší závodníci udrželi svou výkonnost i pro další sezónu, a hlavně, aby poté zvládli postup mezi dospělé.
* Medailově jsme byli nejúspěšnější zemí. Pohár národů ale vyhrálo Švýcarsko (mělo vyrovnanější výsledky hlavně u kluků), jejich medailová bilance byla také impozantní (3-2-2). Jejich hlavní postavou byl Matthieu Buehrer, který získal tři zlata a stříbro. Zlato i další medaile si odvezly severské velmoci Finsko (2-0-0) a Norsko (1-2-1), asi zklamaní odjíždí Švédi, jejichž bilance byla 0-1-2. Pro medaile si ještě doběhli závodníci Nového Zélandu (stříbro) a Francie (bronz). Trochu překvapivě medailově neuspělo Maďarsko, určitě za zmínku stojí třeba progres závodníků Španělska, dobře běhali i kluci ze Slovenska (všichni tři jsou registrovaní za brněnské kluby).
- 6. 7. 2024
* Závěrečné sobotní štafety byly opět v Dobříči. Tříčlenné štafety (maximálně dvě štafety z každého státu) běžely ve stejném terénu jako v závodě na krátké trati - mírně kopcovatý až rovinatý terén, kde se nacházely poměrně hluboké erozní strže a pozůstatky těžby; les byl převážně jehličnatý (smrky a borovice), na mnoha místech bylo borůvčí, většinou byl velmi dobře průběžný. Tratě postavil Lukáš Richtr.
* Průběh závodu štafet byl velmi zajímavý a opět se potvrdilo, že štafety jsou úplně jiným závodem než jednotlivci.
* Nejprve běželi junioři, se startovním číslem jedna vyběhli obhájci titulu - junioři Česka. Na prvním úseku se štafety rozdělily v oblasti rýh, kde řada štafet udělala chyby. Na předávku jako první doběhla štafeta SWE těsně následována Danielem Bolehovským z českého áčka, dvacet sekund zpět byla dlouho vedoucí B štafeta FRA. Se ztrátou dvě a půl minuty doběhl na předávku na čtvrtém místě Tomáš Urbánek z našeho béčka. Na druhém úseku se téměř nic nezměnilo. V čele běžela trojice SWE, CZE A a FRA B. Závodníci dělali chyby, ale pak se zase doběhli. Na předávce byla ve vedení štafeta SWE s minimální ztrátou za ní doběhl Jiří Donda (CZE A). Ti, kdo sledovali GPS trnuli, zda náš závodník má všechny kontroly. Bohužel se potvrdilo to, co bylo z GPS zřejmé, náš závodník vynechal kontrolu... Za SWE předával tedy druhý tým FRA B se ztrátou minuty, necelé dvě minuty zpět byla štafeta SUI, půl minuty zpět doběhl Prokop Tomášek (CZE B), následován SWE B a SVK. O medailích se rozhodlo na posledním úseku. Na trati se seběhli finišmani SWE a SUI, do závěrečného pytlíku vybíhali spolu (s nimi běžel i Jan Strýček z diskavlifikované naší štafety), v závěru se projevila lepší běžecká forma Švýcara a štafeta SUI ve složení David Baumberger, Loic Berger a Matthieu Buehrer slavila v cíli zlato. Se ztrátou 20 sekund doběhla do cíle štafeta Švédska (Edvin Nilsson, Axel Bratt, Svante Selin), bronz získala s dvouminutovou ztrátou B štafeta Francie (Mathias Lataste, Baptiste Delorme a Bastien Thenoz). Za nimi doběhly do cíle další štafeta SWE a FRA, v redukovaném pořadí byla čtvrtá štafeta Finska, pátá Slovenska a a šestá Litvy. České béčko finišoval Adam Zřídkaveselý, který byl zdravotně dost indisponován, a když přidal i pár mapových chyb, tak najdeme české juniory ve výsledcích na 15. místě (historicky nejhorší umístění štafety juniorů na MSJ).
* Následoval závod juniorek. V úvodu chybovala štafeta HUN (obhájkyně zlata), jinak se většina favoritů držela pohromadě. Chyby se dělaly v rýhách, ale i na rovinatém přeběhu. To se ale netýkalo štafety SUI, která suverénně vedla s náskokem minuty a půl před FIN a NOR, na čtvrtém místě se ztrátou přes dvě minuty předávala Michaela Novotná (CZE A), těsně následována FRA a LTU. České béčko rozbíhala Hana Vítková, po výborném začátku udělala chyby v rýhách a na předávce byla 19. se ztrátou přes šest minut. Na druhém úseku se do vedení dostala štafeta FIN, necelou minutu zpět doběhla na předávku výborně běžící Viktorie Škáchová (CZE A), na třetím místě byl tým SUI se ztrátou téměř tří minut. Ema Černá posunula české béčko na 9. místo se ztrátou sedmi minuty. Na posledním úseku běžela bezchybně finišmanka FIN, svůj náskok stále navyšovala a v cíli mělo trio Elli Punto, Virna Pellikka a Eeva Liina Ojanaho dostatek času na oslavu zisku zlaté medaile. Lucie Dittrichová (CZE A) udělal velkou chybu hned na první kontrolu, doběhly ji štafety SUI a NOR a toto trio bojovalo o stříbro a bronz. V závěru nestačila finišmanka SUI, veřejným úsekem probíhaly skoro pohromadě štafety NOR a CZE, nakonec více sil měla Norka a vybojovala pro trojici Ingeborg Roll Mosland, Elisa Gotsch Iversen a Mathea Gloeersen se ztrátou dvou minut stříbrné medaile. Za nimi doběhla pro bronz česká štafeta. Čtvrté SUI už mělo ztrátu čtyři minuty. Na pátém místě doběhlo české béčko, kde výborně zaběhla poslední úsek (běžela stejně rychle jako vítězná Finka) Kateřina Štěpová, v redukovaném pořadí byl páté SWE a šesté HUN.
* Na vyhlášení vítězů předával medaile, diplomy a ceny spolu se zástupcem IOF a starostou Dobříče i ministr dopravy Martin Kupka, který před tím absolvoval část závodu pro VIP, media a trenéry týmů.
* V Poháru národů obsadilo Česko druhé místo za vítězným Švýcarskem.
* Po vyhlášení vítězů následoval závěrečný ceremoniál, kdy byla předána vlajka pořadateli MSJ v roce 2025 (Itálie).
* Po skončení závodu štafet proběhla poslední etapa Kwak Czech o-tour Plzeňsko. Běželo se v prostoru, kde se den předtím konala krátká trať MSJ. Pro první místo si v D21E opět doběhla Vendula Horčičková (LCE), 108 sekund za ní zaostala druhá Iva Kavánková (TZL), třetí skončila Tereza Korpasová (TBM) s odstupem přes dvě minuty. Třetí etapové vítězství vybojoval Švéd) Arvid Björk (OK Pan Kristianstad), necelou půl minutu za ním byl druhý
Maďar Csoboth Mihaly (Alpokalja Szabadidősport), třetí Petr Horvát (TBM) ztratil na vítěze přes minutu.
* Večer proběhl závěrečný banket v plzeňském depu.
- 5. 7. 2024
* Česká reprezentace již získala na šampionátu osm medailí (4-2-2), ale v Poháru národů je těsně za nejlepším Švýcarskem.
* Po dni volna se běžel mistrovský závod na krátké trati. Krásná aréna byla na fotbalovém hřišti v obci Dobříč. Tratě připravil Luboš Semík v mírně kopcovatém až rovinatém terénu, kde se nacházely poměrně hluboké erozní strže a pozůstatky těžby a také mnoho cest. Les byl převážně jehličnatý (smrky a borovice), na mnoha místech bylo borůvčí, většinou byl velmi dobře průběžný.
* České reprezentaci závod opět přinesl velký úspěch.
* V závodě juniorek opět zářila Lucie Dittrichová (loni na MSJ v Rumunsku byla těsně druhá). Vedla na všech mezičasech, v podstatě neudělala chybu, svůj náskok neustále zvyšovala a v cíli s velkým náskokem slavila své druhé zlato na tomto šampionátu (pro zajímavost: bylo to první zlato z MSJ na krátké trati pro českou juniorku v historii šampionátů). A to nebylo pro českou reprezentaci vše. K zlatu Dittrichové přidala stříbro Viktorie Škáchová, která tak potvrdila, že její třetí místo na klasice nebylo vůbec náhoda. Od startu si vedla velmi dobře, v polovině trati se podle mezičasů dostala na druhé místo a to uhájila až do cíle, když na vítězku ztratila 1:20 min. Jen čtyři sekundy za ní skončila Švédka Alma Svennerud, která se o stříbro připravila větší chybou na osmé kontrole. Na čtvrtém místě skončila v úvodu chybující Maďarka Janka Mikes (+1:58), pátá byla vyrovnaně běžící Švýcarka Kati Hotz a šesté místo obsadila se zraněním bojující další Maďarka Rita Maramarosi. Velmi dobře zaběhly i další české závodnice, které skončily na začátku druhé desítky výsledkové listiny. Michaela Novotná potvrdila svou velmi dobrou formu na tomto šampionátu a po velmi pěkném výkonu obsadila 11. příčku (+2:53). Velmi milým překvapením byl výkon i výsledek Kateřiny Štěpové, která skončila dvě místa za Novotnou (+3:11). Zbývající dvě naše závodnice se umístily s pětiminutovou ztrátou na přelomu třetí a čtvrté desítky - 29. Hana Vítková, 31. Ema Černá.
* V juniorech dlouho vedla dvojice Alfred Bjoerneroed (NOR) a Florian Fritzen (FIN), kteří nakonec obsadili 3. a 5. místo. To podstatné se ale odehrálo v závěru startovního pole. Nejdříve do cíle doběhl medailista z klasické tratě Zefa Faavae z Nového Zélandu, který se celkově vešel na velkou bednu za šesté místo. To už ale všichni sledovali mezičasy Jana Strýčka, který velmi dobře zvládl začátek, na 4. kontrole se dostal do vedení a svůj náskok neustále navyšoval a v cíli byl první se značným náskokem. Necelou půlhodinu za ním odstartoval letošní dvojnásobně zlatý Matthieu Buehrer, na prvním radiu byl lepší než český závodník, na druhém zaostával o dvě sekundy, na třetím o čtyři, na pátém o pět a na šestém už o 41. Bylo rozhodnuto - Jan Strýček se stal juniorským mistrem světa na krátké trati s náskokem 32 sekund před Švýcarem. Jako poslední z favoritů odstartoval Švéd Svante Selin, mezičasy naznačovaly boj o přední umístění. Na předsběrce byl třetí sekundu před Norem Bjoerneroedem, ale v cíli se jeho čas zastavil o sekundu později než čas Nora a bylo z toho tedy čtvrté místo. Medaile získali Jan Strýček, Matthieu Buehrer a Alfred Bjoerneroed. Velmi dobrý závod opět zašel Daniel Bolehovský, který se po pomalejším začátku probojoval v půlce trati na průběžné čtvrté místo, v závěru trochu ztratil a byla z toho konečná 10. příčka (+1:35). Dorostenec Prokop Tomášek se ukázal ve velmi dobrém světle, v polovině trati atakoval TOP 10, nakonec z toho bylo v cíli 17. místo (+2:24). Další dva naši závodníci skončili ve třetí desítce - 24. Jiří Donda, 26. Tomáš Urbánek (jeho role bylo hodně těžká, startoval jako vůbec první se startovním číslem jedna, ale závod zvládl skvěle).
* Třetí etapa Kwak Czech o-tour se běžela v sousedním lese než MSJ. Centrum bylo v aréně v Dobříči. Klasická trať byla dost náročná. V ženách si nejlépe vedla Vendula Horčičková (LCE), druhá Iva Kavánková (TZL) na ní měla ztrátu skoro čtyři minuty a třetí Natalia Hiklová (ZBM) necelých šest minut). V mužích vybojoval druhé etapové vítězství Švéd Arvid Björk (OK Pan Kristianstad), necelé tři minuty za ním byl vítěz předchozí klasiky Maďar Péter Gönczi (TIPO TKE), třetí Tomáš Dlabaja měl ztrátu čtyři a půl minuty.
- 4. 7. 2024
* Na programu MSJ nebyl žádný závod.
* Závodníci (a jejich trenéři) měli by celý den k dispozici model na krátkou trať a štafety v Dobříči. V podvečer (stejně jako před každým závodem) čekal trenéry meeting s organizátory před závodem na krátké trati (TOM).
* Druhou etapou (klasikou) pokračoval Kwak Czech o-tour Plzeňsko. Centrem opět byla louka u obce Hůrky, tratě vedly v té části lesa, v které se běžel mistrovský závod juniorů na klasické trati. Tratě byly náročné především po fyzické stránce. V dámské elitě si druhé etapové vítězství odnesla Tereza Odehnalová (ZBM), o druhé místo se stejným časem se ztrátou 58 sekund podělily Lucie Krejčová (PGP) a Natalia Hiklová (ZBM). V mužích vybojoval vítězství Maďar Péter Gönczi (TIPO TKE), jen 14 sekund za ním zaostal vítěz první etapy Arvid Björk (OK Pan Kristianstad), z českých závodníků byl opět nejlepší Matěj Kamenický (LPU), který na 3. místě zaostal za vítězem 55 sekund.
- 3. 7. 2024
* Třetím závodem na MSJ byla klasická trať s krásným centrem na louce u obce Hůrky. Terén závodu byl hodně kopcovatý, byly v něm ve vrcholových partiích i skály a kameny (tam to po nočním a raním dešti dost klouzalo). Většinu lesa tvořily smrky, v některých částech byly také paseky. V prostoru byl kdysi vojenský prostor, a tak se v terénu nacházely pozůstatky těžby a vojenské činnosti. Vzadu startující měli trochu cestičky, především v traverzech a na pasekách. Tratě postavil bývalý úspěšný český reprezentant Tomáš Prokeš.
* Závod měl velmi dlouhý průběh, start trval šest hodin (běželo 180 juniorů a jen o málo méně juniorek).
* Tratě byly orientačně a hlavně fyzicky náročné, juniorky měly trať 9,6 km s převýšením 480 m, junioři pak 11,5 km (560 m). Očekávaný čas vítěze i vítězky měl být 70 minut, vítězové ho o trošku překročili.
* V závodě juniorek nenechala obhájkyně titulu Lucie Dittrichová nikoho na pochybách, že to s obhájením titulu myslí vážně. Startovala v polovině startovního pole, od začátku běžela výborně, bez větších chyb, vedla na všech mezičasech a v cíli ji vítala naplněná arénu v té chvíli s jasně nejlepším časem, který pak už nikdo nepřekonal. Jedinou vážnější soupeřkou jí byla vítězka sprintu Michaela Novotná, která byla na všech mezičasech druhá s nepříliš výraznou ztrátou na vítězku, rozdíl v cíli činil 2:14 min. Velmi milým překvapením byl výkon věkem ještě dorostenky Viktorie Škáchové, která výborně začala, na rozdíl od dalších nechybovala, volila dobré postupy a závod zvládla velmi dobře běžecky, v polovině trati se posunula na třetí příčku a tu udržela až do konce, když na vítězku měla ztrátu necelých šest minut. Na velkou bednu doprovodily české medailové trio ještě Finka Virna Pellikka (+7:27), Švýcarka Seline Sannwald (+7:43) a Norka Mathea Gloeersen (+8:23). Solidně běželo i zbývající české trio, které skončilo ve třetí desítce - 24. Hana Vítková, 27. Ema Černá, 28. Kateřina Štěpová.
* Závod juniorů byl daleko vyrovnanější. O medaile bojovali především dva Švýcaři Matthieu Buehrer a Loic Berger, Novozélanďan Zefa Faavae a dva Češi Daniel Bolehovský a Jan Strýček. První polovinu závodu vedl Strýček, pak se v čele vystřídali téměř všichni jmenovaní, každý udělal pár chybiček a nakonec se v cíli nejvíce radoval ze své druhé zlaté Matthieu Buehrer, který ideálně zvládl závěrečnou pasáž a porazil Novozélanďana Faavae o 54 sekund. Třetí skončil (a vybojoval tak světový bronz) Daniel Bolehovský, který za titulem zaostal o 61 sekund. O dalších 18 sekund zpět byl na čtvrtém místě Švýcar Berger, pátý Jan Strýček měl na vítězného Švýcara ztrátu necelé dvě minuty. Tuto pětici doprovodil na velkou bednu šestý Maďar Marton Csoboth (+3:12). Velmi dobrý závod zaběhl i Jiří Donda, který obsadil po vyrovnaném výkonu osmou příčku (+4:32), krásný výsledek si připsal i dorostenec Prokop Tomášek, který měl na 28. místě ztrátu jen necelých 10 minut. Adam Zřídkaveselý skončil ve čtvrté desítce (35., +11:27) a Tomáš Urbánek doběhl na 57. příčce se ztrátou přes 18 minut.
* První etapou začala Kwak Czech o-tour Plzeňsko. Na startu byla tisícovka účastníků, kteří běželi v těsné blízskosti lesa, kde se běžela klasika MSJ. V dámské elitě to bylo velmi těsné, vítězná Tereza Odehnalová (ZBM) vyhrála o dvě sekundy před Terezou Korpasovou (TBM), třetí Natalia Hiklová (ZBM) ztratila na vítězku necelé dvě minuty. V H21E byl první Švéd Arvid Björk (OK Pan Kristianstad), druhý Matěj Kamenický (LPU) na něj ztratil dvě a půl minuty, třetí skončil Tomáš Prášil (TTR) s odstupem přes tři minuty za vítězem.
- 2. 7. 2024
* Šampionát pokračoval závodem ve sprintu. Běželo se ve Stříbře, doběh byl v aréně na stadionu místního sportovního klubu Baník Stříbro. Většina trati vedla v centru města, kde byla síť ulic a chodníků, které měly zpevněný nebo asfaltový povrch, část trati vedla i v městských sportovištích a také v kopcovitém parku v blízkosti arény. Orientačně moc hezké tratě postavil Ondřej Hasman, mezi kontrolami byla řada voleb (i mikrovoleb) postupů. Jako rozhodující se ukázal dlouhý postup přes park do blízkosti arény, chyby se ale dělaly v průběhu celého závodu, třeba i na sběrku. Česku přinesl tento závod zlato! Zasloužila se o to Michaela Novotná, která běžela po celý závod velmi vyrovnaně, v městské časti se pohybovala v první desítce, skvěle jak orientačně, tak běžecky zvládla rozhodující dlouhý postup, na sběrce vedla o 3 sekundy, a když doběhla do cíle, tak vyrovnala nejlepší čas Finky Elli Punto. A protože se už nikdo s lepším časem nenašel, tak se o umístění na stupni nejvyšším podělily Finka s Češkou. Třetí skončila Švýcarka Henriette Radzikowski se ztrátou 4 sekund na vítěznou dvojici, další dvě sekundy zpět byla dlouho vedoucí Švýcarka
Seline Sannwald, pátá se ztrátou 9 sekund byla Annabelle Delenne (FRA) a šestá skončila obhájkyně vítězství Maďarka Rita Maramarosi (+0:12), které se nevydařil začátek závodu. Lucie Dittrichová měla skvělý úvod závodu, ale špatná volba dlouhého postupu ji stála drahocenné sekundy a nakonec skončila se ztrátou 25 sekund na 9. místě. Ve druhé desítce na velmi solidním 15. a 16. místě doběhly Kateřina Štěpová a Ema Černá se ztrátou 46 resp. 48 sekund, Hana Vítková obsadila 27. příčku (+1:08) a Viktorie Škáchová byla 35. (+1:21). V juniorech získal zlato Švýcar Matthieu Buehrer, který neudělal chybu ve městě a pak výborně zvládnul dlouhý přeběh. V cíli byl o dvě sekundy dříve než Nor Iver Dalsaune Thun a o 4 sekundy než další Švýcar Loic Berger (ten udělal na trati dvě dost velké chyby). Jen sekundu za bronzem (a pět sekund za zlatem) zaostal Slovák Filip Jančík (ten letos vyhrál sprint na ME dorostu), pátý skončil Maďar Marton Csoboth (+0:11) a šestý Francouz Guilhem Verove (+0:21). Nejlepší z české šestice byl Tomáš Urbánek, který skončil na 16. místě se ztrátou 49 sekund, Jan Strýček byl o 11 sekund pomalejší a to stačilo ba 21. místo, ve třetí desítce ještě skončil Adam Zřídkaveselý (25. místo s odstupem 1:04 min.), další naši závodníci - 39. Jiří Donda, 44. Daniel Bolehovský, 73. Prokop Tomášek.
* Juniorská mistryně světa Michaela Novotná řekla v cíli: "Na závod jsem se hodně těšila. Celá trať mě bavila, nejsem si vědoma, že bych někde zvolila nevýhodný postup, podařilo se mi optimálně zvolil přeběh k aréně. V závěru jsem už moc nemohla, ale už jsem tolik neztratila. Se zlatem jsem maximálně spokojená, ale žádná velká oslava nebude, čekají nás ještě tři závody."
- 1. 7. 2024
* MSJ začalo sprintovými štafetami. Čtyřčlenné štafety (D-H-H-D) se běžely v okolí plzeňského amfiteátru Lochotín v panelovém sídlišti Vinice, kde byly i areály škol a školek, tento prostor byl rovinatý; dále pak i v prostoru lochotínského parku a vlastního amfiteátru, kde nějaké převýšení bylo.
* Běželo 77 štafet (každá země mohla postavit 3 štafety).
* Boje na pěkně postavených tratí (autor Radim Hošek) byly zajímavé. Vše bylo velmi rychlé, rozhodoval především běh a plynulost volby postupů.
* Z prvního úseku doběhla do cíle jako první štafeta FIN s náskokem 13 sekund před SUI, těsně pak předávala štafeta HUN. České béčko (Michela Novotná) bylo na předávce sedmé (+0:26), áčko (Ema Černá) a céčko (Hana Vítková) byly na 11. a 12. místě o čtvrt minuty pomalejší.
* Na druhém úseku šla do vedení štafeta NOR (a až do cíle před sebe nikoho nepustila). Štafety SUI a FRA na druhém místě ztrácely 12 sekund. Daniel Bolehovský (áčko) a Jiří Donda (céčko) předávali se ztrátou přes půl minuty na 7. a 8. místě, béčko (Adam Zřídkaveselý) bylo desáté se ztrátou 39 sekund.
* Na třetím úseku se v čele udrželo Norsko se náskokem pěti sekund před štafetou FRA, třetí SUI už mělo ztrátu skoro půl minuty. Naši trochu ztratili. V áčku běžící Tomáš Urbánek předával na 8. místě se ztrátou 69 sekund, Jan Strýček (béčko) ztrácel minutu a půl na 13. místě a Prokop Tomášek (céčka) byl ještě o minutu pomalejší a patřila mu na předávce 17. příčka.
* Na posledním úseku Norsko svůj náskok stále navyšovalo a v cíli slavilo vítězství s náskokem 25 sekund před béčkem Švýcarska, třetí skončilo hodně stahující Švédsko s odstupem 39 sekund. Za čtvrtým Maďarskem doběhlo na 5. místě Česko (Lucie Dittrichová měla ztrátu 68 sekund), šestá skončila štafeta Francie. Naše béčko (velmi dobře finišovala Kateřina Štěpová) skončilo v neredukovaném pořadí na 9. místě, céčko (poslední úsek běžela Viktorie Škáchová) bylo 13.
* Sestava medailistů - NOR: Ingeborg Roll Mosland, Philip Lehmann Romoren, Alfred Bjoerneroed a Mathea Gloeersen; SUI: Rachel Marxer, Elia Gartmann, Loic Berger, Seline Sannwald; SWE: Klara Borg, Linus Wernstrom, Ludwig Rosen a Alma Svennerud.
* Po skončení závodu proběhlo slavnostní zahájení šampionátu, kterého se zúčastnila řada významných hostů (především zástupců samosprávy Plzně).
* Po slavnostním zahájení proběhl medailový ceremoniál (bohužel za poměrně nepříjemného deště.
- 30. 6. 2024
* Česká republika získala na dosavadních juniorských světových šampionátech 19 zlatých, 31 stříbrných a 21 bronzových medailí. Připomeňte si české medailisty v části článku na webu sekce OB.
* Týmy měly po celý den opět k dispozici model na klasiku (Hůrky). Odpoledne pak byl připraven technický model na sprint a sprintové štafety (ukázka startu, cíle, předávky, atd.).
* Večer proběhl první Team ledars meeting.
* V pondělním závodě sprintových štafet mohou za každou zemi nastoupit tři štafety (počítá se ta nejlepší). Centrum je v plzeňském amfiteátru Lochotín, poběží se v panelovém sídlišti Vinice, kde jsou i areály škol a školek, tento prostor je rovinatý. Dále je v embargovaném prostoru i plzeňská ZOO a lochotínský park, které jsou svahovité (s převýšením 30 metrů). Autorem tratí je Radim Hošek.
* Úterní dopolední závod ve sprintu bude ve Stříbře, arénou je stadion místního sportovního klubu Baník Stříbro. Většina trati (stavitel Ondřej Hasman) povede v centru města, kde je síť ulic a chodníků, které mají zpevněný nebo asfaltový povrch, část trati povede i v městských sportovištích a parku v blízkosti arény. Každá země stejně jako v následujících lesních závodech jednotlivců může postavit 6 juniorek a 6 juniorů.
* Středeční klasická trať s centrem na louce u obce Hůrky bude mít velmi dlouhý průběh. Start bude trvat necelých šest hodin, očekávaný čas vítěze i vítězky (genderová vyváženost) je 70 minut. Terén závodu bude velmi kopcovatý, jsou v něm ve vrcholových partiích i skály a kameny. Většinu lesa tvoří smrky, v některých částech jsou také paseky. V prostoru byl kdysi vojenský prostor, a tak se v terénu nacházejí pozůstatky těžby a vojenské činnosti. Tratě postavil bývalý úspěšný český reprezentant Tomáš Prokeš.
* V pátek je krátká trať v obci Dobříč (aréna je na místním fotbalovém hřišti). Tratě připravil Luboš Semík v mírně kopcovatém až rovinatém terénu, kde se nacházejí erozní strže a pozůstatky těžby a také mnoho cest, les je převážně jehličnatý (smrků a borovice).
* Závěrečné sobotní štafety budou opět v Dobříči. Tříčlenné štafety (maximálně dvě štafety z každého státu) poběží ve stejném terénu jako v závodě na krátké trati. Tratě postavil Lukáš Richtr.
* Česko reprezentuje šest juniorek (Ema Černá, Lucie Dittrichová, Michaela Novotná, Viktorie Škáchová, Kateřina Štěpová, Hana Vítková) a šest juniorů (Daniel Bolehovský, Jiří Donda, Jan Strýček, Prokop Tomášek, Tomáš Urbánek, Adam Zřídkaveselý, kteří se budou snažit na loňský pro nás veleúspěšný juniorský šampionát v Rumunsku.
- 29. 6. 2024
* Sobota patřila příjezdům týmům a jejich akreditaci v závodní kanceláři na VŠ kolejích v Bolevecké ulici.
* Výpravy mohly vyzkoušet model na sprint v Plzni či model na klasiku (Hůrky).
- 28. 6. 2024
* Juniorské světové šampionáty se konají od roku 1990 (MSJ bylo 1990 ve švédském Älvsbynu), konají se pravidelně každý rok s výjimkou covidového roku 2020. Letos se tedy poběží 34. ročník.
* V České republice bylo MSJ již dvakrát, v roce 2000 v Novém Městě na Moravě (Milovy) a v roce 2013 v Hradci Králové.
* Centrem letošního šampionátu, který proběhne od 1. do 6. července, je Plzeň.
* Přihlášeno je 330 závodníků z 38 zemí.
* Šéfem organizačního výboru je Jan Hasman, dalšími důležitými osobami jsou Dominika Pachnerová (sekretářka OV), Kamila Richtrová (závodní kancelář), Aleš Richtr (sportovní ředitel), Matěj Burda (arény a logistika), Jan Picek (finance a marketing), Jaroslav Křenek (IT) a Aleš Hejna (šéf mapařů).
* Senior Event Adviser je ze Slovenska - Radoslav Jonáš.
* Na organizaci se podílí 280 pořadatelů.
* Na pořadu je v šesti dnech pět závodů. V pondělí je v Plzni závod sprintových štafet (a také slavnostní zahájení), v úterý ve Stříbře sprint, ve středu je klasická trať (Hůrky), na pátek a sobotu se závodníci přesunou do Dobříče, kde se poběží krátká trať a štafety.
* Všech pět závodů bude přenášet živě IOF TV s anglickým komentářem (do vysílání ČT Sport jsme se nedostali, jsou lukrativnější sporty - ME v kopané, Tour de France či Wimbledon...).
* Pro účastníky MSJ jsou připraveny od středy do soboty 4-denní závody Kwak Czech O-Tour, přihlášeno je přes 1200 závodníků.
* Web šampionátu je tady.