Orientační běh - Jak to vidí Béďa

   ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
ne 12. 05. 17:47

NOVINKY ČSOS
12.05.2024
19:44 - ME trailo 2024 TempO (Finsko): 2. Š. Mareček
08:47 - ME trailo 2024 TempO (Finsko): TV přenos zdarma 12. 5. od 13:30
08:46 - ME trailo 2024 štafety (Finsko): 1. ČR (kat. P)
10.05.2024
14:58 - MČR knock-out sprint 2024: 1. T. Křivda, 1. B. Matějková
09.05.2024
09:15 - Sdělení sekce OB 14/2024.
07.05.2024
13:22 - Přímý přenos z MČR v knock-out sprintu 8. 5. 2024: semifinále (od 13:45), finále (od 15:50)
06.05.2024
14:48 - Newsletter ČSOS květen 2024: HTMLPDF
05.05.2024
17:19 - Workshop: Zážitkové aktivity s prvky orienťáku proběhne v Praze 14. 5.
02.05.2024
23:33 - Sdělení sekce OB 13/2024.
08:30 - Sdělení sekce OB 12/2024.

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- staré postupy OB
- kalendář 2024
- kalendář 2025
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2024

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- SCD
- Facebook LPU
XPU

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny

M ČR v OB 2024
13.4. NOB (MOV)
8.5. KO S (JPV)
18.5. S (PBM)
19.5. SŠ (PBM)
8.-9.6. KT (VSP)
14.-15.9. KL (ASU)
5.10. Š (TZL)
6.10. KLUB (TZL)

Žebříčky, ligy 2024
Český pohár
ŽA
Český pohár štafet
Česká liga klubů
ŽB Č
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D) - j
Vč.pohár (Ž,D) - p
Vč.pohár (D,V)
Vč. družstva

Budou závody
11.-12.5. ČPŠ (PGP)
17.5. Vč.pohár (HJL)
17.5. M ČR sprint (PBM)
18.5. M ČR SŠ (PBM)
24.5. Vč.pohár (ZAM)
1.-2.6. ŽB-Č (LPU)
1.-2.6. ŽB-M (VIC)
8.-9.6. M ČR KT (VSP)

Závody za námi
11.5. ČP/ŽA (DKP)
8.5. Vč.pohár (VAM)
8.5. MČR KO (JPV)
4.-5.5. ŽB-M (VRB)
4.5. Vč.pohár (SHK)
1.5. Vč.pohár (LTU)
28.4. ŽB-Č KT (SJC)
27.4. ŽB-Č KL (SJC)

Vícedenní 2024
Czech O-Tour
Velikonoce (DKP)
GP Silesia (AOP)
Trojúhel (MLA)
Cena stř. Mor. (KSU)
Vysočina cup (CHT)
Rumcaj. míle (SJC)
Pískovce (DOK)
Prázdniny (TUR)
CVČ (LPU)
Interkompas (SJH)
West cup (NEK)

Mez. akce 2024
OB:
5.-7.4. CEYOC (HUN)
25.-26.5. SP (SUI)
1.-2.6. SP (ITA)
21.-24.6. MED (POL)
30.6.-1.7. MSJ (CZE)
12.-16.7. MS (GBR)
1.-5.8. AMS (BUL)
3.-9.8. MSV (FIN)
16.-20.8. ME (HUN)
26.-29.9. SP (FIN)
LOB:
23.-27.1. MS,MSJ,MED (AUT)
23.-25.2. SP (EST)
Trail-O:
8.-12.5. ME (FIN)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP*
FSP*
MKP*
PGP*
SCP
TAP***
EKP*
MFP
VSP*
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE*
KAM**
LBE**
LME*
RIC**
ROZ**
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO*
LPM*
MLA***
MAS*
NEK*
KPM
KRL***
ONO*
SKV**
VPM*
Jihočeská*
KTA**
VCB**
VTA*
KRE
OPI*
CST*
Ještědská***
BOR**
DOK***
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN***
VLI***
JJN**
CHA***
KUL*
LIT
LTP***
PEN
STB

Východočeská***
CHC*
HOR***
JIL*
PHK**
SHK***
SRK*
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB**
LPU***
LTU***
KUO
SJC**
STH**
SNA
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB
PZR
SJH***
CTB***
OSN*
SJI***
STA**
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB
AOP***
KRN
MOV**
OOP***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON
OOL*
PLU
SSU***
TVR
ZLH**
JPV***
KSU***
UOL***
SBR
STE***
Valašská***
EZL
HLV***
KVS
SKM***
LCE**
TZL***
VIC***
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM***
TBM**
ADA*
RBK
UBM*
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist



ČR: Českou ligu vede ZBM. Tři celostátní závody. Nominační závody na Světový pohár.
Východní Čechy: Vč. pohár po osmi kolech.
Pardubice: Sprint a štafety u Prahy. Janča se nominovala na SP. Stříbrný Šimon a čtvrtý Máca na ME v trail-O.
Svět: ME v trail-O - zlato a stříbro.
Jak to vidí Béďa na FB


ČESKÁ REPUBLIKA
  • NEW! V České lize klubů po dvou kolech vede ZBM před KAM a PHK (4. PBM, 5. LCE, 6. LPU), v dorostu je první PGP před DKP a LPU. Průběžné výsledky jsou zde.
  • NEW! O víkendu se konal tradiční závodní "trojboj" (tři závody ve dvou dnech) - závod Kitl Českého poháru a Inov-8 cup – žebříčku A ve sprintu a dvou závodů Českého poháru štafet.
    Sprint (byl to i závod světového Rankingu WRE) uspořádal v sobotu dopoledne Oddíl OB Kotlářka s centrem v Hořovicích (Panská zahrada). Tisícovku závodníků čekaly tratě, které postavil Vojtěch Illner v městské zástavbě, v areálech škol, v sídlišti a v parku. Prostor závodu byl mezi 340 - 410 m n. m., na tratích tedy bylo výraznější převýšení. Mapu Hořovice připravil pro závod Jan Picek (hlavní kartograf). Na startu byli s výjimkou Terezy Janošíkové všichni naši nejlepší, neboť šlo o nominační závod na první sérii letošního Světového poháru v OB. Elitní kategorie měly tratě shodné s kategoriemi juniorskými tak, aby se případně mohli nadějní junioři nominovat na SP. V mužské elitě to byl po celou trať souboj Vojtěcha Krále (SSU) a Tomáše Křivdy (CHC), na mezičase v 85 % tratě vedl choceňský závodník o 11 sekund, závěr zvládl lépe Král a doběhl si pro první místo s náskokem jediné sekundy. Třetí skončil s odstupem tří sekund na vítěze po celou trať dobře běžící Jakub Glonek (KAM), čtvrté místo obsadil Daniel Vandas (PHK), pátý byl Martin Roudný (LPU) a šestý Miloš Nykodým (ZBM). V dámské elitě potvrdila výbornou jarní formu Barbora Matějková (TUR), která ale vyhrála jen velmi těsně, sekundu za ní skončila na druhém místě Denisa Kosová (PHK), třetí Jana Peterová (LPU) měla ztrátu na vítězku 18 sekund, na dalších místech se seřadily Jana Pekařová (TUR), Anna Karlová (KAM) a Barbora Smolková (TAP). V juniorech vyhrál s velkým náskokem Adam Zřídkaveselý (PBM), který se svým časem zařadil na šesté místo společného pořadí s elitou, se ztrátou 41 sekund byl druhý Daniel Bolehovský (VSP), ještě o dvě sekundy pomalejší byl na třetím místě Tomáš Kasza (PBM). Také závod juniorek měl jasnou vítězku, Michaela Novotná (TUR) by se svým časem zařadila na 4. místo společného pořadí s dámskou elitou, ve své kategorii porazila druhou Lucii Dittrichovou (SKM) přesně o půl minuty a třetí Emu Černou (TAP) o 36 sekund. V H18 se staly stupně vítězů záležitostí závodníků z jižní Moravy; vyhrál Tomáš Urbánek (ZBM) s náskokem 13 sekund před Janem Štěpánkem (TBM), třetí Ondřej Brosch (RBK) ztratil na vítěze 20 sekund. V D18 vybojovala první místo Kateřina Doušková (TBM) s náskokem 15 sekund před Viktorií Škáchovou (DKP) a 25 sekund před Kateřinou Kožíškovou (ZTC). V H16 to bylo velmi vyrovnané, trio nejlepších se vešlo do tří sekund. Rychlým závěrem vyhrál0 Erik Heczko (VLI), dvě sekundy za ním byl druhý Ondřej Štěpánek (TBM), další sekundu zpět byl třetí Patrik Sedláček (DKP). V D16 se velkým náskokem 40 sekund vyhrála Anna Kynčlová (JIL) před Markétou Hanušovou (VRL), třetí Matilda Tomášková (TUR) zaostala za druhou příčkou o sekundu. Web závodů je zde.
    Štafetové závody v sobotu odpoledne připravil Sportovní klub Praga. Na start se postavilo téměř 400 štafet. Centrem závodu byla louka vedle motorestu Kařez-Bouchalka. V okolí byl mírně zvlněný terén s pozůstatky po těžbě železné rudy (pinky, milíře), ve dvou třetinách byla velmi dobrá průběžnost, ve zbytku byly hustníkové pasáže a paseky, v celém prostoru byla středně hustá síť cest a průseků. Mapu Kařízská hora měl na starost hlavní kartograf Roman Horký. Trochu kratší tratě postavil Jan Procházka. V ženách vyhrála štafeta KAM, která vedla od startu do cíle, vítězný tým běžel v sestavě Anna Karlová, Lucie Semíková a Tereza Čechová. V závěru se na druhé místo posunula A štafeta PHK (Adéla Vandasová, Barbora Chaloupská a Denisa Kocová) její ztráta v cíli byla minuta. Těsně na třetím místě doběhla štafeta TUR (Jana Pekařová, Barbora Matějková a Michela Novotná), na dalších místech doběhly štafety LCE, SHK a LPU. V mužích z prvního úseku doběhl na čele Tomáš Křivda (CHC), těsně následován Jakubem Glonkem (KAM) a Danielem Bolehovským (VSP), favorizované štafety ztrácely dvě minuty. Na druhém úseku šla do čela štafeta ZBM (Jáchym Coufal), těsně následována štafetou PHK (Ondřejem Metelkou), LPU (Tomáš Kubelka) a PBM (Vilém Bednařík) měly ztrátu nad půl minuty. Rozhodovalo se na posledním úseku, finišman ZBM Miloš Nykodým nedal svým soupeřům šanci, doběhl s náskokem 90 sekund první (první dva úseky běželi Marek Minář a Jáchym Coufal) před Janem Strýčkem (PBM), třetí skončila štafeta LPU (Martin Roudný), která byla ještě o minutu pomalejší. Další tři místa obsadily štafety PHK, PGP a TBM. V dorostenkách to byl závod plný zvratů, nakonec si vítězství odnesla štafeta DKP (Carolina Mullis, Alice Gregorová a Viktorie Škáchová), se ztrátou dvou minut byla druhá štafeta LPU, další čtyři minuty zpět byla třetí štafeta AOP. Také závod dorostenců byl velmi zajímavý, nakonec si vítězství odnesla štafeta VLI (Jan Hyxa, Ctibor Podrábský, Erik Heczko) s náskokem dvou minut před PGP, těsně následovala štafeta SJC.
    Nedělní štafety se konaly ze stejného centra a ve stejném lese jako sobotní závod. Běželo se na mapě Doubravice, tratě připravil Ondřej Sysel. V ženách zopakovala vítězství štafeta KAM (Anna Karlová, Lucie Semíková, Tereza Čechová) a opět jasně, vedla od začátku do konce, náskok se pohyboval kolem tří minut. V závěru vedení kamenické štafety stáhly štafety PHK (ale ta byla disk) a LCE (Martina Jirčáková, Michaela Dittrichová, Vendula Horčičková), ta do cíle doběhla druhá se ztrátou minuty. Třetí skončila štafeta ZBM (Natalia Hiklová, Markéta Rotková a Markéta Kaiser) s odstupem tří minut na vítěze, další místa obsadily týmy TUR, SHK a TBM. Také závod mužů měl stejného vítěze jako v sobotu, štafetu ZBM. Průběh byl zajímavý. Z prvního úseku přiběhl jasně první Daniel Bolehovský (VSP), další štafety měly ztrátu přes dvě a půl minuty. Na druhém úseku posunul do vedení štafetu ZBM Miloš Nykodým (první úsek běžel Marek Minář), se ztrátou přes 100 sekund byla druhá štafeta PHK, přes tři minuty ztrácela štafeta PBM. Za zmínku stojí výkon Tomáše Křivdy, který choceňskou štafetu posunul po 34 míst (z 37. na čtvrté). Na posledním úseku se odstup prvních dvou štafet nezměnil, Jáchym Coufal doběhl ZBM pro jasné vítězství před PHK (Jan Petržela, Ondřej Metelka, Pavel Kubát), dost stáhla třetí štafeta PBM (Adam Zřídkaveselý, Vilém Bednařík a Jan Strýček), v cíli byla jen 20 sekund za druhým místem. Na dalších třech místech doběhly týmy KAM, ZTC a LPU. V dorostenkách vyhrála stejně jako v sobotu štafeta DKP (Carolina Mullis, Alice Gregorová a Viktorie Škáchová) s jasným náskokem dvou minut před PGP a tří minut před UOL. Závod dorostenců byla opět dramatický, pro první místo se nakonec doběhlo trio PGP (Matouš Skripnik, Eliáš Kosák a Jiří Zápotocký) s náskokem tří minut před SJC a čtyř minut před TBM.
    Web obou závodů štafet najdete tady.
  • NEW! Na přelomu května a června proběhne ve Švýcarsku a i v Itálii první série letošního Světového poháru v orientačním běhu. Na programu je ve Švýcarsku KO sprint (ve dvou dnech) a sprint, v Itálii pak sprint a sprintové štafety. Česká reprezentace (předpoklad 7 mužů a 7 žen) se nominuje na základě schválených nominačních kritérií. Cílem nominace je nominovat závodníky, kteří mají šanci bojovat o čelní příčky v individuálních disciplínách, nebo předpoklad startu na MS 2024; tým případně doplnit o závodníky s potenciálem na sprintové disciplíny.
    Přednominaci mají loni naši nejlepší závodníci Tereza Janošíková a Tomáš Křivda, o dalších se rozhoduje v sérii nominančních závodů. Tím prvním bylo prostějovské M ČR v KO sprintu, kde si přímou nominaci vyběhla Barbora Matějková.
    Další nominační akcí byl test na dráze, v pátek v podvečer se běželo 3000 m na dráze Sportovního centra Evropská v Praze. V ženách potvrdila výbornou formu Barbora Matějková, která vyhrála v čase 10:02 min., druhá Jana Pekařová měla čas 10:10, třetí Ema Černá 10:20 (Jana Peterová 10:25, Michaela Novotná 10:28, Denisa Kosová 10:39, atd. V mužích byl nejrychlejší Tomáš Křivda v čase 8:22, druhý Jakub Glonek dosáhl času 8:32, třetí Jonáš Hubáček 8:34 (Martin Roudný 8:34, Ota Škvor 8:52, Daniel Vandas 8:53, Adam Zřídkaveselý 8:53).
    Další nominační akcí byl sobotní závod Českého poháru ve sprintu v Hořovicích, kde přímou nominaci získal nejlepší muž, což byl Vojtěch Král, v ženách byla nejlepší Barbora Matějková, kterou nominaci již měla.
    Na základě výsledků těchto tří závodů byla sestaven nominační žebříček, z něhož si zajistili účast Jana Pekařová a Jana Peterová resp. Jakub Glonek. Realizační tým pak má k dispozici i divoké karty, které udělí na základě výsledků nominačních závodů a předchozího působení ve sprintu či závodníkům s potenciálem do příštích let.
  • Letošní druhý český o-šampionát proběhl ve sváteční středu v Prostějově. Historické centrum města, bloková i roztroušená zástavba, školní a firemní areály a parky byly dějištěm Mistrovství ČR v knock-out sprintu, který uspořádal Oddíl orientačního sportu SK Prostějov v prostoru mezi ulicemi Českobratrská, Jihoslovanská, Wolkerova, Žeranovská, Drozdovice, Anenská, Plumlovská, Nerudova, U stadionu, Martinákova a Sladkovského. Mapy pro všechny fáze šampionátu připravil Zdeněk Rajnošek. Tratě postavili Marcel Skřivánek a Ondřej Vystavěl, kteří se snažili vytáhnout z daného prostoru co nejvíce i tím, že použili rozdělovací metody. Závodu přálo počasí, které určitě přispělo i pěknému průběhu celé dobře připravené akce.
    Tato disciplína ale nemá s orienťákem moc společného, rozhodovala především běžecká výkonnost a co nejplynulejší volba postupů. Pokud se porovnávala dvě dosud proběhlá mistrovství v Písku a nyní v Prostějově, tak účastníci konstatovali, že v Písku byla atmosféra daleko lepší, nyní v Prostějově v době semifinále byla většina závodníků ještě na trati svých následných závodů a jen tak tak stihli sledovat v aréně finále.
    Program mistrovství zahájila dopolední kvalifikace, z tří rozběhů mužů a tří žen postoupilo vždy 6 nejlepších do semifinále MČR a dalších šest pak do nižšího semifinále, kde se bojovalo ve třech bězích o 19. – 36. místo. Zatímco v ženách (na startu jich bylo přes 50) nepřinesla kvalifikace žádné překvapení, mezi necelou stovkou mužů se do semifinále nedostali Jakub Chaloupský, Ondřej Metelka či Jan Strýček. V semifinále žen si z prvního běhu vybojovaly postup Jana Pekařová a Michaela Novotná (za branami postupu zůstala na jaře velmi dobře běhající Lucie Semíková), z druhého postoupily Ema Černá a Jana Peterová a z třetího Barbora Matějková a Lucie Dittrichová (až poslední místo obsadila po chybě obhájkyně titulu Tereza Čechová). V mužích první dvě semifinále nepřinesla překvapení, postoupili favorité Tomáš Křivda a Jakub Glonek a Vojtěch Král a Jonáš Hubáček, třetí semifinále překvapení přineslo, vítězný Martin Roudný orazil jinou kontrolu, stejnou chybu pak udělal další z favoritů Daniel Vandas a tak postup mezi šest nejlepších si vybojovali Jan Gajda a Jiří Kostka.
    V ženách bylo finále velmi vyrovnané, celá šestice běžela společně, rozhodovalo se až v kontrolách, kde byla použita rozdělovací metoda (self-choice), nejlepší skluzné volby volila Barbora Matějková (TUR) a v cíli se radovala ze svého premiérového mistrovského titulu. Za ní si pro stříbro dofinišovala loni bronzová Ema Černá (TAP), třetí doběhla Jana Pekařová (TUR), čtvrtá byla Michaela Novotná (TUR), pátá Lucie Dittrichová (SKM) a šestá Jana Peterová (LPU). Barbora Matějková: "Docela to šlo, běželo se mi docela dobře, v závěru jsme zrychlovala a vyšlo to".
    V mužích v úvodu vedl Jakub Glonek (KAM), ale když při postupu na 5. kontrolu minul branku do zámku a dostal se do velké chyby, tak se do vedení dostal Tomáš Křivda (CHC) a svůj náskok stále navyšoval, zvládl i rozdělovací metodu a v cíli byl jasně první a vybojoval titul v KO sprintu, který mu dosud v jeho sbírce chyběl. Za ním se bojovalo o stříbro, obhájce titulu Vojtěch Král (SSU) v závěru vydržel před dotírajícím Jonášem Hubáčkem (LCE), který stejně jako loni skončil třetí, na dalších dvou místech doběhli Jan Gajda (KAM) a Jiří Kostka (AOP), Jakub Glonek neměl ražení v pořádku. Tomáš Křivda v cíli: "Tři závody během dne je dost náročné. Měl jsem strach, aby mi nedošly síly. Na finiš jsem si nevěřil, takže jsem se snažil získat náskok v průběhu závodu, což se mi povedlo v polovině trati, když tempo skupiny trochu pokleslo, zrychlil jsem a náskok získal."
    Na stream z finále se můžete podívat zde. Web závodu je tady.
  • Ve sváteční středu 8. května byly na programu čtyři oblastní žebříčky.
    Oblastní žebříček Středočeské a Pražské oblasti na krátké trati uspořádal OK Dobříš. Přes 1100 závodníků se sešlo ve Voznici. V okolí byl mírně kopcovitý terén s mnoha terénními i porostovými detaily, byla tam hustá síť cest, místy sezónní podrost. Mapu s názvem Králova stolice sever 2024 připravil Radim Ondráček, tratě postavil Tomáš Etrych. V ženách byla nejlepší Iveta Šístková (LPU), která těsně (o 2 sekundy) porazila Marii Pospíšilovou (DKP), na třetím místě skončila Ivana Fujáčková (SJC) se ztrátou 43 sekund na vítězku. Také v mužích byli nejlepší zkušení závodníci - vyhrál Jan Šedivý (PGP), 40 sekund za ním byl na druhém místě jeho klubový kolega Jan Procházka, třetí Baptiste Rollier (PHK) měl ztrátu na vítěze necelé dvě minuty.
    Východočeský pohár na programu krátkou trať, kterou pořádaly OB Vamberk a OB DDM Kostelec nad Orlicí s centrem u chaty Vyhlídka ve Vamberku. Více než 800 závodníků čekala mapa Vyhlídka 2024 (autor Josef Doležal), Tomáš Veverka postavil tratě ve zvlněném podhorském lese s hustou sítí komunikací, kde byla rozmanitá vegetace s rozdílnou průběžností. V ženách vyhrála Michaela Metelková (PHK) o 47 sekund pře Zuzanou Jedličkovou (SHK), třetí skončila Martina Jirčáková (LCE), která na vítězkou ztratila 100 sekund. V H21 byl nejlepší Petr Losman (PHK), jen 24 sekund za ním doběhl Tomáš Udržal (LPU), třetí Lukáš Kettner (KAM) měl na vítěze ztrátu necelé dvě minuty.
    Souběžně s Mistrovstvím ČR v KO sprintu proběhl v Prostějově závod žebříčku Hanácké oblasti ve sprintu, který uspořádal Oddíl OS SK Prostějov. Marcel Skřivanek postavil tratě na mapě Prostějov 2024 (mapoval Zdeněk Rajnošek), téměř 250 závodníků běželo v historickém centru města, v blokové i roztroušené zástavbě, ve školních a firemních areálech a v parcích. V ženách byla první Adéla Janečková (PLU), o 25 sekund pomalejší byla Hana Hlavová (TBM), třetí Karolína Aschermannová (KAM) měla ztrátu na vítězkou přes minutu. V hodně vyrovnaném závodě mužů byl nejlepší Jakub Zimmermann (TBM), jen dvě sekundy za ním byla Jakub Pěček (SKM), o dalších pět sekund zpět byl třetí Václav Pernička (TZL).
    Krátkou trať oblastního žebříčku Valašské oblasti uspořádal oddíl orientačního běhu TJ Slovan Luhačovice. Téměř 250 závodníků mělo centrum v Luhačovicích ve sportovním areálu Radostova. Běželo se na mapě Radostova, kterou mapoval Zdeněk Lenhart a revidoval Bob Háj. Marek Cahel postavil tratě ve velmi kopcovitém terénu, kde byl smíšený les se středně hustou sítí cest, byla tam proměnlivá hustota porostů s různou průběžností, po dubnových deštích místy bujný podrost (tráva, ostružiny). V D21 byla jasně nejrychlejší Veronika Grycová (TBM), druhá Barbora Muchová (KVS) měla ztrátu pět minut, třetí Zuzana Baťková (TZL) minut šest. V mužích s přehledem vyhrál Michal Smola (TZL), druhý Roman Horyna (LCE) měl na něj ztrátu necelýcj šest minut, třetí místo obsadil Antonín Kusbach (TZL).
    Výsledky závodů jsou v IS ORIS.
  • Předsednictvo ČSOS spolu se Sekretariátem ČSOS připravuje na neděli 26. května večer online schůzku s členy ČSOS, ať už s vedoucími klubů či řadovými registrovanými závodníky, kteří mají zájem vyslechnout si plány směřování Českého svazu orientačních sportů nebo se třeba i na něco zeptat. Na programu bude: Změny v rámci sekretariátu a řízení ČSOS, Směřování ČSOS v nadcházejícím období, Aktuální spolupráce s NSA, Ministerstvo obrany, Lesy ČR, Vojenské lesy ČR, Pořádání celostátních závodů v dalších letech (Sekce OB), Benefity pro kluby nebo registrované závodníky. Více zde.
  • Jako každé první pondělí v měsíci vyšel i v květnu Newsletter ČSOS. Dozvíte se v něm vše, co se událo v orienťáku v dubnu, i to, co se čeká v květnu. Čtěte zde.
  • Nominační závody dorostu a juniorů: Letos jsou společné nominační závodů na MS juniorů a na ME dorostu v kategoriích DH18 - podrobnosti jsou zde. Separátně pak proběhnou nominační závody na ME dorostu v kategoriích DH16 - čtěte tady.
  • O tom, co z orienťáku uvidíme na ČT Sport v roce 2024, si můžete přečíst na webu ČSOS.
  • Prvními závody začal letošní Žebříček B-Morava, v sobotu byla na pořadu klasická trať, v neděli pak krátká trať. Pořadatelé ze Sportovního klubu ve Vrbně pod Pradědem připravili centrum ve sportovním areálu Nové Heřminovy. V okolí byl podhorský les, kde převažoval listnatý porost, místy se vyskytovala mladá bučina snižující viditelnost, občasný podrost různé výšky a prostupnosti. Sobotní tratě postavil Richard Klech na mapách Tkalcovský vrch a Jelení kopec. Na startu bylo sedm stovek závodníků (byl to i oblastní žebříček Moravskoslezského kraje i Hanácké oblasti). V ženách byla nejrychlejší Zdenka Kozáková (TBM), která skoro o pět minut porazila druhou Barboru Zháňalovou (ZBM), třetí skončila Tereza Korpasová (TBM) s odstupem necelých osm minut. I závod mužů měl jasného vítěze, Tomáš Kubelka (LPU) vyhrál o pět minut před Osvaldem Kozákem (TBM) a šesti minut před Martinem Poklopem (SSU).
    V neděli se opět běželo v podhorském lese, v části terénu byly pozůstatky po těžbě rud s výskytem vojenských pevnůstek. Tratě postavil Milan Binčík na mapě Zelené peklo (stejně jako v sobotu mapovalo trio Lenhart, Matula a Pecháček). Na startu bylo sedm stovek závodníků (opět to je oblastní žebříček Moravskoslezského kraje). Na trati žen byla opět nejleší Zdenka Kozáková (TBM), za kterou zaostala druhá Iva Kavánková (TZL) o tři a půl minuty, třetí byla Natalia Hiklová (ZBM). V mužích opět jasně vyhrál Tomáš Kubelka (LPU), který o tři a půl minuty porazil Osvalda Kozáka (TBM), třetí Michal Smola (TZL) zaostal za vítězem o 4 minuty.
    Web obou závodů je zde.
  • Na Moravě se bojovalo o body do žebříčku B-Morava. V Čechách byla na první květnový víkend připravena řada oblastních závodů.
    Na západě Čech se konaly tříetapové závody Jarní trojúhelník (37. ročník), startovalo přes 500 závodníků. Pořadatelé z MLOK Mariánské Lázně připravili pro všechny tři etapy centrum v areálu Lesní mlýn v Mariánských Lázních. V sobotu dopoledne se běžela krátká trať (bylo to i mistrovství Západočeské oblasti), kterou postavili Jaroslav Macura a Josef Milota na mapách Geopark a Duncanova vyhlídka. Tratě vedly na náhorní plošině a ve svazích Slavkovského lesa s podmáčeným podkladem a těžkou běžeckou podložkou mimo cesty, s vodotečemi a prameny několika potoků, částečně skály, kameny a kupky. V ženách vyhrála Barbora Šiková (ZTC) s náskokem čtyř minut před druhou Vendulou Ryšavou (PGP) a třetí Zuzanou Hrabánkovou (PGP). V mužích byl první Matěj Kamenický (LPU), minutu za ním byl jeho bratr Jeroným (TUR), třetí Vojtěch Hora (PGP) měl ztrátu dvě minuty. Odpoledne se běžel sprint na mapě Kolonáda v městské zástavbě lázeňského města (kolonády, park, příměstský kamenitý les), tratě postavil Luděk Bartoš. V ženách s velkým náskokem vyhrála Lucie Semíková (KAM), dvě minuty za ním byly druhá Tereza Kinkorová (ZTC) a Alenou Voltrovou (DKP), rozdíl mezi nimi byl jedna sekunda. V mužích byl první Jakub Glonek (KAM), který porazil o 38 sekund svého klubového kolegu Víta Čecha, třetí Ctibor Sysel (PGP) měla ztrátu minutu a půl. Program uzavřela nedělní klasická trať (stejně jako sprint se počítala do oblastních soutěží západních Čech). Tratě připravil Marek Beneš ve stejném terénu jako byla sobotní krátká trať. V D21 si pro vítězství doběhla Barbora Šiková (ZTC), která za sebou nechala o tři minuty Moniku Rollier (PHK) a sedm minut Vendulu Ryšavou (PGP). V mužích byl nejrychlejší David Němec (ZTC), který o necelou minutu porazil Baptista Rolliera (PHK), za ním byl 20 sekund třetí Matěj Kamenický (LPU). Celkově po součtu všech tří závodů vyhráli Barbora Šiková a Jeroným Kamenický.
    V Jihočeské oblasti uspořádal o víkendu dva závody Sportovní klub Orientační sporty Prachatice. V sobotu proběhlo Mistrovství Jihočeské oblasti štafet. Centrum bylo v Chrobolech u nádraží. Běželo se na mapě Rohanovský vrch - východ (mapoval Lukáš Šmahel). Tratě postavila Kateřina Karbusová v terénu, který v JV a V části prostoru byl silně podmáčený, v celém prostoru byla řada drobných terénních útvarů, rozsáhlejší hustníkové pasáže, místy vyšší průběžný les s borůvčím, lokálně hustá a nepříliš přehledná síť průseků. V neděli čekal stovku přihlášených závodníků závod Jihočeského žebříčku ve sprintu, centrum bylo v Prachaticích (Dřípatka). Běželo se na mapě Buzerák, kterou mapoval Lukáš Šmahel, ten postavil i tratě, které vedly v sídlišti, parčíku, ve školních areálech i v zástavbě rodinných domů. V ženách vyhrála Barbora Baldrianová (VSP) před Kateřinou Karbusovou (KRE) a Annou Jirsovou (KSH), v mužích byl jasně první Sebastian Šafka (KAM), za ním skončili Matyáš Pelc (CST) a Adam Vaněk (OPI).
    V Ještědské oblasti uspořádal Klub orientačního běhu Děčín o víkendu dva závody, které měly centrum na letišti u obce Bynovec. V sobotu se konalo Mistrovství Ještědské oblasti na krátké trati, které se běželo na mapě Rokle (autor Ladislav Hovorka). Tratě pro více jak šest stovek závodníků postavil Martin Horák v terénu, kde byla hluboké údolí s velkým množstvím pískovcových skal, srázů a kamenů; v lese bylo místy podrost borůvčí, občas popadané menší stromy. V ženách vyhrála Šárka Sokolářová (TUR), o 37 sekund pomalejší byla druhá Sára Lošťáková (PGP), třetí Iva Rufferová (TUR) ztratila na vítězku 44 sekund. V mužích byl první Pavel Kubát (CHA), druhý Tomáš Dlabaja (TUR) měl ztrátu tři minuty a třetí Martin Janata (TJN) byl ještě o minutu pomalejší. V neděli pak byla žebříčková klasická trať. Pět stovek závodníků běželo v porostově bohatě diferencovaném lese s hustou sítí cest, místy byl podrost borůvčí; v JZ části prostoru byla hluboká údolí s velkým množstvím skal, srázů a kamenů. Tratě na mapě Pod Růžákem (autoři Libor Pecháček, Martin Klein a Ladislav Hovorka) připravil Jiří Šumík Duben. V D21 jasně vyhrála Kateřina Kašková (CHA), skoro pět minut za ní byla druhá Adéla Havlová (BOR), třetí příčku obsadila Alena Dlabajová (TUR). V mužích vyhrál s minutovým náskokem Martin Janata (TJN) před Tomášem Dlabajou (TUR), třetí Jan Čech (SJI) měla ztrátu přes tři minuty.
    Ve Východočeské oblasti se v sobotu konalo mistrovství oblasti na klasické trati za pořadatelství OK Slavia Hradec Králové. Téměř 850 závodníků mělo centrum u motorestu Koliba v Hoděšovicích. Běželo se na mapě Koliba (mapaři Jan Netuka a Petr Mareček) v typicky hradeckém terénu, který byl porostově rozmanitý s převýšením do 50 m, byla tam hustší síť komunikací, systémy melioračních rýh, v některých lokalitách byla tráva nebo kapradí. Tratě postavila Nikola Thýnová. V ženách byla nejrychlejší Michaela Srbová (LPU), druhá byla další závodnice LPU Marta Fenclová s minutovou ztrátou, třetí Nikola Zlámalová (SJC) ztratila na vítězku tři a půl minuty. V mužích vyhrál Petr Zvěřina (LPU), druhý Jan Palas (SJC) měl ztrátu dvě minuty, třetí Josef Kubeček (SNA) ztratil pět minut.
    Oddíl orientačního běhu SK Chrast uspořádal Mistrovství oblasti Vysočina na krátké trati. Centrum bylo v letním areálu v Lubné. Přes 300 závodníků čekaly tratě z dílny Jana Krejsy na mapě Lubenský prales, kterou mapovali Petr Mareček a Jan Potštejnský. Tratě vedly ve smíšeném lese s velice proměnlivou průběžností, ve východní části prostoru byl prudší svah s kameny a skalkami. V D21 vyhrála Markéta Rotková (ZBM) s půlminutovým náskokem před Klárou Nechanickou (TBM), třetí Magdaléna Klusáčková (OSN) byla ještě o minutu pomalejší. Ve velmi vyrovnaném závodě v mužích vyhrál Jan Klusáček (OSN), o 3 sekundy pomalejší byl Marek Prášil (SJI), o dalších 10 sekund zpět byl třetí Tomáš Prášil (TTR).
    Výsledky závodů jsou v IS ORIS.
  • Reprezentace OB měla o víkendu v Hradci Králové sprintové soustředění. Reportáž o této akci najdete na webu reprezentace.
  • Pozvánku na letošní Juniorské MS v OB v Plzni, které startuje za dva měsíce, najdete na webu sekce OB.
  • Na sváteční den 1. května byly připraveny tři závody oblastních soutěží. Všem závodům přálo počasí - bylo krásně teplo a slunečno.
    Mistrovství Středočeské a Pražské oblasti na krátké trati uspořádal SKOB Slaný s centrem v Petrohradě (zahrada Psychiatrické léčebny). Více jak tisíc závodníků čekaly mapy Kolumbovo vejce a Petrohrad, které mapoval Roman Horký. Luboš Zápotocký postavil tratě v členitém terénu s velkým množstvím terénních a situačních detailů – žulové kameny, srázy, skalky a balvany, skupiny kamenů a skupiny balvanů, na úbočích byla častá balvanová pole a místy vysoké skalní srázy a skály; průběžnost byla převážně dobrá, avšak ztížená kameny, někde i popadanými klacky a stromy. V ženách byla nejlepší Ivana Fujáčková (SJC), druhá Tereza Odehnalová (ZBM) za ní zaostala o dvě a půl minuty, třetí Barbora Baldrianová (VSP) byla ještě o pár sekund pomalejší. Na trati mužů vyhrál Baptiste Rollier (PHK), za kterým zaostal druhý Jan Procházka (PGP) o 49 sekund, třetí Martin Kabát (PGP) měl ztrátu necelé tři minuty.
    Východočeský pohár měl na pořadu krátkou trať, kterou připravil oddíl orientačního běhu TJ Lokomotiva Trutnov. Přes 700 závodníků mělo centrum na louce u Terezína (část obce Rudník). Běželo se na mapě Lázně Fořt (autor Tomáš Leštínský), tratě postavil Vojtěch Kotyk ve zvlněném podhorském lese s lokálním výskytem mikroreliéfu, kde byly četné hustníky a paseky s různou průběžností, vzrostlý les byl jen místy podrostlý kopřivami a ostružinami, byla tam hustá síť komunikací. V ženách vyhrála Zuzana Jedličková (SHK) s náskokem dvou minut před Zuzanou Novákovou (NPA), třetí Michaela Chmelařová (SHK) měla ztrátu necelých pět minut. Na trati mužů byl nejlepší Jan Gebrt (SHK), o 24 sekund pomalejší byl druhý Matěj Hrouda (JIL), třetí Jan Palas (SJC) ztratil na vítěze necelé čtyři minuty.
    Mistrovství Jihomoravského kraje na klasické trati mělo centrum v Tetčicích. Pořadatelé z oddílu orientačního běhu SK Brno - Žabovřesky přivítali na startu necelou pětistovku závodníků. Běželo se na mapě Bučín (hlavní kartograf Zdeněk Rajnošek). Stavitel tratí Jáchym Coufal postavil tratě v typickém jihomoravském lese, se středně hustou sítí komunikací, kde byl místy sezónní podrost, byla tam dost hluboká údolí. V ženách jasně ovládla výsledkovou listinu Zdena Kozáková (TBM), která vyhrála s náskokem více jak 6 minut před druhou Terezou Korpasovou (TBM), třetí Sylva Oranyová (SJI) měla ztrátu 13 a půl minuty. Také vítěz závodu mužů měl v cíli velký náskok, vítězný Osvald Kozák (TBM) porazil druhého Marka Prášila (SJI) skoro o 5 minut, třetí Adam Zřídkaveselý (PBM) měl ztrátu na vítěze necelých šest minut.
    Výsledky všech závodů najdete v IS ORIS.

VÝCHODNÍ ČECHY
  • NEW! Na kluby odešla pozvánka na „Republikový festival žactva 2024“, který je první červnový víkend v Liberce. Čtěte tady.
  • NEW! Skončil nominační žebříček Pardubického kraje, který slouží pro nominaci družstva na letošní Letní olympiádu dětí a mládeže, která proběhne v Českých Budějovicích. Žebříček je zde.
  • NEW! Nominace Královéhradeckého krajena Letní olympiádu dětí a mládeže (České Budějovice bude provedena na základě výsledků Východočeského poháru po osmi závodech.
  • NEW! Výsledky Vč. poháru po osmi kolech - žactvo a dorost, dospělí a veteráni.
  • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva po osmém kole vede LPU, na druhém místě je PHK, třetí SHK a na čtvrté příčce je VRL. Průběžné výsledky najdete zde.
  • Východočeský pohár měl na programu ve sváteční středu krátkou trať (8. kolo soutěží Vč. oblasti), kterou uspořádaly OB Vamberk a OB DDM Kostelec nad Orlicí s centrem u chaty Vyhlídka ve Vamberku. Přes 800 závodníků čekala mapa Vyhlídka 2024 (autor Josef Doležal), Tomáš Veverka postavil moc pěkné tratě ve zvlněném podhorském lese s hustou sítí komunikací, kde byla rozmanitá vegetace s rozdílnou průběžností. Organizačně vše klapalo, k pěknému závodu přispělo i hezké jarní počasí. V ženách vyhrála Michaela Metelková (PHK) o 47 sekund pře Zuzanou Jedličkovou (SHK), třetí skončila Martina Jirčáková (LCE), která na vítězkou ztratila 100 sekund. V H21 byl nejlepší Petr Losman (PHK), jen 24 sekund za ním doběhl Tomáš Udržal (LPU), třetí Lukáš Kettner (KAM) měl na vítěze ztrátu necelé dvě minuty. Výsledky závodu najdete na stránce závodu v IS ORIS.
  • První květnový víkend proběhlo v Býšti další soustředění výběru žactva Vč. oblasti. Po závodě Vč. poháru na Kolibě byly připraveny na sobotu odpoledne i na neděli dopoledne tréninky zaměřené na štafety (a v sobotu večer proběhly i rozbory tréninků).
  • V sobotu proběhlo Mistrovství Východočeské oblasti na klasické trati za pořadatelství OK Slavia Hradec Králové. Současně to bylo i 7. kolo oblastních soutěží. Skoro 850 závodníků mělo centrum u motorestu Koliba v Hoděšovicích. Vyšlo počasí, - bylo příjemné polojasné jarní počasí. Běželo se na mapě Koliba (mapaři Jan Netuka a Petr Mareček) v typicky hradeckém terénu, který byl porostově rozmanitý s převýšením do 50 m, byla tam hustší síť komunikací i systémy melioračních rýh, v některých lokalitách byla tráva nebo kapradí. Tratě postavila Nikola Thýnová (některé tratě se jí moc nepodařily). V ženách byla nejrychlejší Michaela Srbová (LPU), druhá byla další závodnice LPU Marta Fenclová s minutovou ztrátou, třetí Nikola Zlámalová (SJC) ztratila na vítězku tři a půl minuty. V mužích vyhrál Petr Zvěřina (LPU), druhý Jan Palas (SJC) měl ztrátu dvě minuty, třetí Josef Kubeček (SNA) ztratil pět minut. Oblastní mistrovské tituly dále získali - D12C: Eliška Korbelová (PHK), D14: 1. Lucie Macháčková (SHK), D16: Markéta Matoušková (PHK), D18: Kateřina Mimrová (CHC), D20: Zuzana Morávková (SRK), H12: Antonín Mayer (SHK), H14: Matěj Pouchlý (SHK), H16: Antonín Kubeček (SNA), H18: Vladimír Srb (LPU), H20: Michal Krpata (LPU). Vítězi Veteraniády oblasti se stali - D35: Martina Zvěřinová (LPU), D40: Martina Hepnerová (PHK), D45: Zdeňka Melicharová (PHK), D50: Lenka Křivdová (CHC), D55: Lenka Stodůlková (LTU), D60: Jana Smutná (VAM), D65: Jiřina Běhounová (PHK), D70: Eva Langrová (SNA), D75: Květa Kubíková (LPU), H35: Jan Šklíba (SRK), H40: Tomáš Veverka (VAM), H45: Vlastimil Polák (VRL), H50: Libor Netopil (VAM), H55: Petr Fencl (LPU), H60: Ladislav Jánek (LPU), H65: Petr Dušátko (PHK), H70: Jaroslav Kalibán (NPA), H75: Zdeněk Vítek (SRK). Výsledky jsou na stránce závodu v IS ORIS.
  • Východočeský pohár měl na pořadu ve středu krátkou trať (6. kolo oblastních soutěží), kterou připravil oddíl orientačního běhu TJ Lokomotiva Trutnov. Přes 700 závodníků mělo centrum na louce u Terezína (část obce Rudník). Běželo se za krásného slunečného jarního počasí na mapě Lázně Fořt (autor Tomáš Leštínský), pěkné tratě postavil Vojtěch Kotyk v terénu, který příjemně překvapil - tratě vedly ve zvlněném podhorském lese s lokálním výskytem mikroreliéfu, kde byly četné hustníky a paseky s různou průběžností, vzrostlý les byl jen místy podrostlý kopřivami a ostružinami, byla tam hustá síť komunikací. V ženách vyhrála Zuzana Jedličková (SHK) s náskokem dvou minut před Zuzanou Novákovou (NPA), třetí Michaela Chmelařová (SHK) měla ztrátu necelých pět minut. Na trati mužů byl nejlepší Jan Gebrt (SHK), o 24 sekund pomalejší byl druhý Matěj Hrouda (JIL), třetí Jan Palas (SJC) ztratil na vítěze necelé čtyři minuty. Výsledky najdete na stránce závodu v IS ORIS.

PARDUBICE
  • NEW! Dvojice Ondra Macek a Šimon Mareček byla na startu Mistrovství Evropy v trail-O, které proběhlo ve Finsku. V PreO skončili naši závodníci jako nejlepší z české výpravy - Šimon byl 14., Máca hned za ním na 15. místě. Ve štafetách spolu s Pavlem Ptáčkem skončili na 7. místě. Posledním závodem bylo Temp-O, tedy parádní disciplína našich kluků. Oba se z kvalifikace dostali do finále (Máca svou kvalifikaci jasně vyhrál). Ve finále byli oba výborní. Šimon se podělil s Finem Petteri Hakalou o druhé místo (vyhrál další Fin Lauri Mäkinen) a získal tak evropský bronz, úřadující mistr světa v této disciplíně Máca byl jen o sekundu za Šimonem a obsadil čtvrtou příčku.
  • NEW! V České lize klubů po druhém kole jsou dospělí na 6. místě, dorost je třetí.
  • NEW! Naši nejlepší dorostenci a dospělí se o víkendu účastní závodu Českého poháru/ŽA v Hořovicích a dvou závodu Českého poháru štafet v Kařezu.
    Ve sprintu si výborně vedla v elitě Janča Peterová, která obsadila třetí místo (28. Iveta Šístková, 37. Marta Fenclová). V elitě mužů obsadil Martin Roudný pátou příčku, velmi dobře zaběhl i Tomáš Kubelka, který skončil sedmý, za 23. místo bodoval i David Procházka další naši eliťáci skončili ve čtvrté desítce. V D16A zaběhla velmi solidně žákyně Háňa Fenclová, která skončila na 18. místě. V D18A si opět vedla velmi solidně Kačka Švíglerová, která obsadila 12. místo, Terka Šmídová se na mezičasech pohybovala v první desítce, v závěru ztratila a nakonec skončila na 26. příčce. V D20A obsadila Míša Srbová čtvrté místo (19. Kačka Hanušová). V H16A se prosadil Vítek Frosch do první desítky (9. místo). A H18A obsadil Vládík Srb čtvrté místo, velmi dobře zaběhl i Mára Kadaně (16.), solidní je i 25. místo Tomáše Flose. Moc se nedařilo juniorům, nejlepší Fíla Haas obsadil 21. místo.
    V sobotu odpoledne se v Kařezu (motorest Bouchalka) běžel první závod letošního Českého poháru štafet. Štafety LPU si vedly velmi dobře. V mužích naše áčko skončilo třetí, když Matěj Kamenický doběhl ve druhé skupině se ztrátou přes dvě minuty na 10. místě, na druhém úseku se Tomáš Kubelka dotáhl téměř do čela, předával třetí, na posledním úseku Martin Roudný přes chyby třetí místo udržel. Béčko doběhlo na 12., hodně bodů do poháru štafet získalo i céčko za 25. místo. V ženách trojice Pavla Udržalová, Iveta Šístková a Jana Peterová po vyrovnaném výkonu skončila na 6. místě, béčko bodovalo na 22. místě. Výborně zaběhly dorostenky, které ve složení Tereza Ester Kamenická, Anna Kaláčová a Kateřina Švíglerová doběhlo na druhém místě, béčko běželo v úvodu dobře, nakonec obsadilo 19. místo. Dorostenci v sestavě Filip Hanuš, Tomáš Flos a Vládík Srb skončili na sedmém místě, béčko běželo také dobře (15. místo), pár bodů získalo o céčko za 29. příčku.
    Nedělní štafety se LPU vydařily podstatně méně než ty sobotní. Běželo se opět v lese u Kařezu. V mužích trio Matěj Kamenický, Tomáš Udržal a Tomáš Kubelka obsadilo po vyrovnaném výkonu šesté místo, béčko bylo 25., déčko (po parádních dvou úsecích) 42. a céčko 47. V ženách se áčku moc nepovedl první úsek (Míša Srbová), pak dvojice Jana Peterová a Pavla Udržalová dotáhly na 10. místo, těsně za naše béčko, které v sestavě Kateřina Hanušová, Kateřina Koberová a Iveta Šístková běželo velmi dobře. První úsek nevyšel ani áčku dorostenců, nakonec trio Vítek Frosch, Vladimír Srb a Filip Hanuš obsadilo sedmou příčku. Velmi dobře běželo béčko dorostenců, které obsadilo 13. místo. Dorostenky (Kateřina Švíglerová, Karolína Pipková a Tereza Ester Kamenická) skončily na sedmém místě, když hodně ztratily na 2. úseku, béčko obsadilo 16. příčku.
  • NEW! Martin Roudný a Jana Peterová bojovali v závěru týdne o nominaci na první sérii Světového poháru, která se uskuteční na přelomu května a června ve Švýcarsku a v Itálii. V pátek večer zaběhli oba velmi solidní časy v trojce na dráze, Janča dosáhla času 10:25 min., Martin 8:34 min. Janča se probojovala do nominace na SP na základě nominačního žebříčku, Martin má naději na divokou kartu.
  • NEW! Naši nejmladší (skupina DH10) mělo v závěru týdne soustředění v Čachnově.
  • V Prostějově proběhlo ve středu 8. května Mistrovství ČR v knock-out sprintu, na jehož startu byla i osmička závodníků LPU. Z kvalifikace postoupila do semifinále trojice našich závodníků a jeden pak do nižšího semifinále (boje o 19. - 26. místo). V nižším semifinále mužů doběhl Vládik Srb třetí, což znamenalo celkové 25. místo. V semifinále mužů doběhl Martin Roudný stejně jako v kvalifikaci první, ale protože orazil špatnou kontrolu, tak byl disk... V semifinále žen doběhla Míša Srbová čtvrtá (celkově tedy byla devátá). V dalším semifinále běžela Janča Peterová (vyhrála svou kvalifikační skupinu) a doběhla druhá, což znamenalo postup do finále. Tam se dlouho držela v boji o medaile, nakonec doběhla šestá.
  • Další závod soutěží Vč. oblasti proběhl ve středu v okolí chaty Vyhlídka nad Vamberkem. Na krátké trati startovalo téměř 130 závodníků LPU. V ženách trojice Martina Zvěřinová, Pavla Udržalová a Marta Fenclová skončila na 5. - 7. místě (v D21D byla Lenka Kotrčova druhá). V mužích obsadil Tomáš Udržal druhé místo a Petr Zvěřina byl pátý, V žákyních v v D10N vyhrála Pavla Šabatková a Jasmína Jirásková byla třetí (4. Kamča Stryková), v D10C obsadila Zuzka Fenclová třetí příčku (8. Sára Kubešová), v D12C skončily Niki Hovorková a Anička Horáková na 6. a 7. místě a v D14C vyhrála Monča Munzarová, Háňa Fenclová byla třetí a Majda Froschová šestá. V žácích v H10N obsadil Honzík Pýcha páté místo, v H10C byl Radim Zvěřina druhý a Vilda Odvody šestý (9. Lukáš Marek, 10. Fíla Jirout), v H12C obsadili Fanda Pýcha a Kuna Nachtigall 9. a 10. místo, v H12D byl Matouš Vágner třetí, v H14C obsadili Matěj Kadaně a Ondra Lučan první dvě místa (5. Štěpán Kárník, 7. Vilda Jirout) a v H14D byl Filip Šabatka druhý. V D18C vyhrála Karda Pipková (4. Terka Šmídová, 7. Kačka Dvořáková), v H16C skončil Maty Kroupa pátý a v H18C vyhrál Vítek Frosch a Mára Fajfr byl třetí. Ve veteránkách v D35C obsadily Marta Lučanová a Dája Petrová první dvě místa, v D35D vyhrála Šárka Odvodyová, v D45C byla Pavla Švíglerová druhá (5. Jindra Horáková), v D55C byla Iva Lehárová sedmá, v D55D vyhrála Eva Roudná před Danou Francovou Julínkovou, v D65C byla první Laďka Víchová a v D70C skončila Stáňa Kellnerová druhá. Ve veteránech obsadili v H35C Petr Šabatka a Honza Hovorka 3. a 4. místo, v H45C skončil Honza Kárník šestý (10. Aleš Jirásek), v H45D skončili Luboš Macháček a Tomáš Kakos na 5. a 6. místě), v H55C obsadili Láďa Jánek a Petr Fencl 2. a 3. místo (8. Mirek Novotný) a v H65D se Miloš Lulay, Petr Klimpl a Vláďa Vícha na 2. - 4. místě.
  • V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva je po osmi kolech naše žactvo na prvním místě.
  • Na krátké trati oblastního žebříčku Prahy ve Voznici vyhrála Iveta Šístková v ženách.
  • Velkých švédských štafet Tiomila se v dresech svých severských klubů představili i 4 závodníci LPU. Martin Roudný velmi dobře zaběhl třetí úsek v áčku Halden SK a přispěl tak k celkovému 10. místu této štafety. Ondra Pipek se dostal do béčka Kalevanu Rasti, běžel velmi solidně 7. úsek, ale štafeta nakonec byla disk. V ženách běžela Janča Peterová 4. úsek Malungs OK Skogsmårdarna (běžela dobře, ale na dalších úsecích byla štafeta disk) a Janďa Stehlíková finišovala štafetě Alfta-Ösa OK na 73. místě, když své štafetě o 4 příčky polepšila..
  • První květnovou sobotu se v hradeckých lesích u motorestu Koliba v Hoděšovicích konal další závod oblastních soutěží - 7. kolo Vč. poháru a současně to bylo i oblastní mistrovství na klasické trati. Startovalo přes 140 závodníků LPU a vedli si velmi dobře. V ženách v D21C vyhrála Míša Srbová před Martou Fenclovou (pátá byla Šárka Kulhavá a sedmá Anička Kopecká), v D21D vyhrála Zuzana Klimplová před Lenkou Kotrčovou a Katkou Strykovou. V mužích s přehledem vyhrál Petr Zvěřina. V žákyních v D10N vyhrála Jasmína Jirásková před Vilmou Stohanzlovou (7. Kamča Stryková), v D10C obsadila Zuzka Fenclová druhé místo (9. Sára Kubešová), v D12C skončila Nina Zvěřinová třetí, Anička Horáková a Nikča Odvodyová obsadily 6. a 7. místo, v D12D byla Markéta Zitková druhá a v D14C obsadily Monča Munzarová a Háňa Fenclová 3. a 4. místo (9. Majda Froschová). V žácích v H10N skončil Prokop Kříž pátý, v H10C se seřadili na 6. - 8. místě Radim Zvěřina, Fíla Jirout a Šimon Kučera a opět výborně si vedli kluci v H14D - 2. Matěj Kadaně, 4. Štěpán Kárník, 6. Ondra Lučan a 9. Vilda Jirout. V D16 byla Elen Hovorková pátá, v H18 vyhrál Vládík Srb a v H20 byl první Michal Krpata před Tomášem Pekárkem. Ve veteránkách v D35C vyhrála Martina Zvěřinová před Martou Lučanovou (5. Dája Petrová), v D35D byla Eva Šilerová třetí, v D45C skončila Pavla Švíglerová druhá (6. Renata Haasová, 7. Táňa Pipková), v D45D obsadila Markéta Vörösová čtvrtou příčku, v D50C byla Jindra Horáková třetí (5. Jitka Demlová), v D55D skončily Eva Roudná a Dana Francová Julínková 2. a 3. místo, v D65C obsadila Jiřka Novotná čtvrté místo a v D75C vyhrála Květa Kubíková. Ve veteránech v H35C skončil Vláďa Srb druhý, druhý byl i Adam Zitka v H35D i Petr Šabatka v H40C, v H45C obsadili Štěpán Držka a Libor Kříž 3. a 4. místo, v H45D vyhrál Aleš Jirásek (4. Pepa Horáček, 6. Tomáš Kakos, 7. Pavel Ločárek), v H50C byl Honza Czagan šestý, v H55C obsadil Petr Fencl druhé místo, v H60C vyhrál Láďa Jánek před Honzou Kaplanem, v H65D byl první Miloš Lulay (3. Petr Klimpl) a v H70C skončili Pavel Štěrba a Honza Knap na 3. a 4. místě.
  • Naši závodníci v jiných oblastech první květnový víkend. V klasice ŽB-Morava v Nových Heřmínovech vyhrál Tomáš Kubelka s velkým náskokem v mužích jak klasiku, tak i krátkou trať (Lukáš Hovorka byl na krátké trati sedmý). V Jarním trojúhelníku v Mariánských Lázních vyhrál Matěj Kamenický v mužích krátkou trať a na klasice byl třetí.
  • Dorost měl o víkendu minisoustředění v okolí Prahy a Kamenice.
  • Soustředění výběru žactva Vč. oblasti, které proběhlo první květnový víkend v Býšti, se zúčastnilo 12 žákyň a žáků LPU.
  • Jak si vedou naši závodníci v Rankingu k 30. dubnu? V ženách patří Janče Peterové 4. místo, Jana Stehlíková je 19. a Iveta Šístková 45; v první stovce ještě jsou Míša Srbová, Marta Fenclová, Terka Nožková, Pavla Udržalová, Katka Hanušová, Martina Zvěřinová a Klára Kosová (tedy celkem 10). V mužích je Martin Roudný pátý, Tomáš Kubelka je na 15. místě, David Procházka je 24., Honza Grundmann 31., Matěj Kamenický 33. a Tomáš Udržal 49., v druhé padesátce jsou ještě Šimon Mareček, Radek Nožka, Lukáš Hovorka, Ondra Macek, Tomáš Kos a Petr Zvěřina (v TOP 100 máme 12 závodníků). Vývoj pořadí najdete zde.
  • Jen necelá stovka pardubických závodníků startovala na 6. kole Východočeského poháru, které uspořádal LTU ve středu 1. května v Rudníku. Naši závodníci si vedli se střídavými úspěchy. V ženách (D21C) skončila Marta Fenclová šestá, v D21D vyhrála Zuzana Klimplová, v mužích obsadili Danda Štichhauer a Honza Hlavatý 6. a 7. místo. V žákyních skončila v D10C Zuzka Fenclová šestá, v D12C obsadila Bětka Kárníková pátou příčku (9. Anna Horáková, 10. Nikol Hovorková), v D14C skončily Háňa Fenclová a Monča Munzarová na 3. a 4. místě. V žácích byl v H12D Viktor Samek třetí, skvěle si vedli kluci v H14C, čtyři skončili mezi prvními šesti, vyhrál Ondra Lučan před Vildou Jiroutem (5. Štěpán Kárník, 6. Matěj Kadaně). V dorostu byla Gita Macková sedmá v D16C, Katka Dvořáková šestá v D18C, v H16C vyhrál Fanda Goláň (6. Tonda Goláň) a v H18C byl Marek Kadaně druhý (4. Adam Štichhauer). Ve veteránkách obsadila Jindra Horáková v D45C pátá, v D45D skončila Markéta Vörösová druhá, v D55C vyhrála Iva Lehárová, v D55D skončila Eva Roudná druhá (4. Dana Francová Julínková) a v D65C obsadily první dvě místa Laďka Víchová a Jiřka Novotná. Ve veteránech v H35C obsadil Petr Šabatka druhé místo, v H45C skončil Honza Kárník sedmý a Jirka Belej devátý, v H45D byl Honza Vališ druhý, v H55C vyhrál Petr Fencl a Láďa Jánek byl třetí, v H65C skončili Pavel Štěrba a Honza Knap na 5. a 6. místě a v H65D vyhrál Petr Klimpl (4. Vláďa Vícha).

SVĚT
  • NEW! Mistrovství Evropy v trail-O proběhlo ve Finsku. Na startu bylo 131 sportovců ze 17 zemí. Startoval i početná česká výprava.
    Na programu byl ve čtvrtek a pátek PreO, v kategoriích O - Open a P - Physically Challenged. V kategorii Open získal titul Ital Aaron Gaio, druhý byl Nor Geir Myhr Øien a třetí Fin Teemu Niskanen. Z našich závodníků si nejlépe vedla dvojice Šimon Mareček a Ondřej Macek, kteří obsadili 14. a 15. místo (každému z nich se vydařil jen jeden den), Pavel Ptáček byl 24. a Libor Forst 34. V Para získal titul Nor Svein Jakobsen (2. Ola Jansson, SWE, 3. Alejandro Aguilar, ESP), druhý den nevyšel Janě Kosťové, která klesla z druhého na šesté místo, Pavel Dudík byl 14. a Bohuslav Hůlka 22.
    V sobotu byla tříčlenné štafety opět v obou kategoriích. Skvěle si vedlo trio Bohuslav Hůlka, Pavel Dudík a Jana Kosťová, které v kategorii P získalo jasně mistrovský titul před Švédskem a Ukrajinou. V Open titul získali závodníci Norska, následovaly dva týmy Finska a Itálie, trojice Šimon Mareček, Ondřej Macek a Pavel Ptáček obsadila v redukovaném pořadí sedmé místo (béčko v sestavě Jiří Kalousek, Libor Forst a Pavel Kurfürst bylo 25.).
    Na závěr byl závod TempO společný pro obě kategorie. Z dopolední kvalifikace postoupila do finále mezi 36 nejlepších trojice našich závodníků. A ve finále si vedla skvěle. Šimon Mareček se podělil s Finem Petteri Hakalou o druhé místo (vyhrál další Fin Lauri Mäkinen) a získal tak evropský bronz, úřadující mistr světa v této disciplíně Ondřej Macek byl jen o sekundu za Šimonem a obsadil čtvrtou příčku. Výbornou bilanci Čechů doplnil šestým místem Pavel Ptáček.
    Web šampionátu je zde.
  • NEW! IOF oznámila, že Mistrovství světa v OB v roce 2029 bude ve Švédsku. Závody v lesních disciplínách budou mít centrum v Örnskjoldsviku.
  • První květnový víkend proběhla Tiomila. Druhé největší světové štafety se konaly ve švédském Nynäshamnu (cca 60 km jižně od Stockoholmu), centrum bylo v místním sportovním areálu. Na start se postavilo přes 6000 závodníků (317 štafet mužů, 275 štafet žen a 280 štafet mládeže).
    Jako první se běžely čtyřčlenné mládežnické štafety, které na rozdíl mod mužů a žen nedoznaly změn (běžely se 4 denní úseky, kdy alespoň dva musely běžet dívky, zároveň na úseku 2 a 3 mohli běžet dva závodníci zároveň). Vyhrála štafeta Turun Suunnistajat, kterou finišoval Erik Heczko (vybíhal jako osmý, v cíli měl náskok 10 sekund). Hodně byly vidět české týmy. TSM Praha B ještě v půlce druhého úseku vedlo, nakonec skončila štafeta ve složení Alžběta Vondráčková, Patrik Sedláček, Julie Hladíková a Jáchym Šubrt na čtvrtém místě se ztrátou 1:34 min. na vítěze. Na pátém místě finišovalo áčko pražského TSM (Carolina Mullis, Jiří Zápotocký, Ela Lošťáková a Matouš Skripnik). Sedmé místo obsadil tým TSM Královéhradecko (Viktorie Vyziblová, Vít Novotný, František Jelínek, Anna Kynčlová, Markéta Čapková, Tomáš Macháček). Ve třetí desítce doběhly štafety TSM Královéhradecko B a TSM Praha C.
    V rámci genderového vyrovnání se letos výrazně změnila podoba závodu mužů i žen. Muži měli i nadále desetičlennou štafetu, ale nezačali nočními úseky. První tři úseky proběhly za dne se startem o půl šesté, pak se závod přerušil a pokračoval půl hodiny před půlnocí handicapovým startem dalších sedmi úseků. Muže čekalo 85,2 km vzdušnou čarou. V čele se stále pohybovaly favorizované štafety, nakonec se z vítězství radoval tým Stora Tuna OK (Anton Sjökvist, Ville Johansson, Henrik Petrisi, Joakim Svensk, Anton Forsberg, Olle Kalered, Jesper Svensk, Henrik Johannesson, Viktor Svensk a Emil Svensk), který o svém poměrně výrazném vítězství rozhodl na závěrečných dvou úsecích. Se ztrátou pět a půl minuty obsadila druhé místo štafeta OK Linné s dobře běžícím Milošem Nykodýmem na 4. úseku, další dvě minuty zpět byla štafeta IFK Göteborg Orientering, obhájci vítězství NTNUI skončili čtvrtí se ztrátou 15 minut. Velmi dobře běžel Tomáš Křivda, který na posledním úseku týmu Kalevan Rasti posunul štafetu z 10. na sedmé místo. Dost byli vidět i další naši reprezentanti, Jonáš Hubáček na 9. úseku MS Parma přispěl k 9. místu, Martin Roudný běžel 3. úsek ve štafetě Halden SK a podílel se na celkovém 10. místě. Dobře běželi i další čeští závodníci - Vojtěch Král, Daniel Vandas, Jakub Chaloupský i další. Štafeta TSM Královéhradecko doplněná třemi Švédy skončila na 93. místě, tým TSM Praha obsadil 102. místo.
    Ženy běžely poprvé šest úseků, v rámci zrovnoprávnění běžely i v noci, první dva úseky odstartovaly o půl desáté, pak se závod přerušil a pokračoval v sedm ráno. Také zde si donesla vítězství štafeta Stora Tuna OK (Anna Mårsell, Erica Edman, Marie Olaussen, Magdalena Olsson, Tilda Östberg a Tove Alexandersson), když o svém vítězství rozhodla na posledních dvou úsecích. S tříminutovou ztrátou se tvrdě finišovalo o druhou příčku, nakonec rozhodly dvě sekundy ve prospěch loňského vítězného týmu IFK Göteborg Orientering, na třetím místě skončila štafeta Halden SK. V první desítce nebyl žádný tým, v kterém běžela některá z českých závodnic, přesto v průběhu závodu byly dost vidět, především Denisa Kosová, Tereza Janošíková a Lucie Dittrichová. Štafeta TSM Praha ve složení Barbora Housková, Lucie Krejčová, Kateřina Štěpová, Eva Baldránová, Alice Gregorová a Tereza Měšťanová 79. místo.
    Web Tiomily je zde.