MISTROVSTVÍ A VETERANIÁDA ČESKÉ REPUBLIKY ŠTAFET, KLUBŮ A OBLASTNÍCH VÝBĚRŮ ŽACTVA

Kde hledat favority šampionátu?

Nejdříve trochu statistiky z Mistrovství ČR v posledních 10 letech. V ženách vybojovala čtyři poslední tituly štafeta OK 99 Hradec Králové (PHK), tři tituly získala štafeta SK Brno Žabovřesky (ZBM), po jednom pak SK Severka Šumperk (SSU), SOB Olomouc (UOL) a OK Lokomotiva Pardubice (LPU). V mužích získala v posledních deseti letech nejvíce zlatých medailí štafeta ZBM (5), tři tituly včetně loňského vítězství má PHK, dva tituly vybojovala štafeta SK Praga (PGP). Kompletní historie mistrovství štafet najdete zde.

V letošním roce proběhly čtyři závody Českého poháru štafet (dva závody na jaře v Kamenici, dva na podzim ve Vranově). Ne všechny závody měly kompletní obsazení, přesto lze podle průběžných výsledků této soutěže hledat favority.

V ženách obhájce mistrovského titulu z loňského roku PHK vyhrál dva jarní závody, v podzimních závodech běžela dost oslabena, ale na průběžné vedení v poháru to stačí. Klub má řadu výborných závodnic, otázkou je start zraněné Denisy Kosové, ale i bez ní štafeta s Adélou Vandasovou a Barborou Chaloupskou patří k horkým favoritům na vítězství. Druhé místo zatím patří v Českém poháru LPU, štafeta s Janou Peterovou a Janou Stehlíkovou vyhrála poslední závod ve Vranově. Jedno vítězství v pohárovém závodě má i TJ Turnov (TUR), kde by měly k oporám patřit Barbora Matějková a Jana Pekařová. Velmi vyrovnaný týmy mají Tesla Brno (TBM), ZBM a PGP, překvapit může štafeta Tretry Praha (TAP) složená z juniorek. Na jaře výborně běhala štafeta OK Kamenice (KAM), která se opírá o Terezu Čechovou. V nejlepší desítce průběžného pohárového pořadí chybí štafeta SSU, která se zatím ještě nesešla v kompletním složení, ale při startu Terezy Janošíkové se rázem řadí mezi velké favoritky celého šampionátu.

V mužích je jasným favoritem štafeta PHK, která letos vyhrála tři ze čtyř pohárových závodů, trio Daniel Vandas, Jan Petržela a Jakub Chaloupský obhajuje i loňský titul. Štafeta ZBM dokázala letos jednou PHK porazit a tým kolem Miloše Nykodýma je v poháru druhý a obhajuje loňské stříbro. Loni skončila na třetím místě štafeta Slovanu Luhačovice (LCE) v sestavě s Vojtěchem Sýkorou a Jonášem Hubáčkem a i letos patří k aspirantům na zisk jedné z medailí. Těmi budou i štafety KAM (v sestavě s Jakubem Glonkem) a LPU (hlavní oporou je Martin Roudný). Velmi vyrovnané složení štafet mají i TBM, TUR a Západočeské sportovní centrum (ZTC).

V dorostenkách vyhrála dva pohárové závody štafeta TUR a jen hlavním favoritem mistrovského závodu. Další dva závody vyhrály týmy PGP a LPU, velmi vyrovnanou štafetu má OOB Kotlářka (DKP) a TBM, překvapit může štafeta SKOB Zlín (v sestavě s juniorskou mistryní světa Lucií Dittrichovou), OK Jihlava (SJI) či Sportcentrum Jičín (SJC).

Závod dorostenců má horkého favorita na titul – štafetu Spartaku první brněnská (PBM), která vyhrála jasně všechny čtyři letošní pohárové závody. A jejich největší soupeři? Další štafety z jihu Moravy TBM a ZBM, pražské týmy TAP a USK Praha (VSP), celý rok běhá dobře štafeta ZTC, překvapit může béčko ZBM či štafeta SJC.

Krásou štafetových závodů je ale to, že překvapení nejsou vyloučena; výčet favoritů rozhodně nepostihuje všechny štafety, které mohou zasáhnout do pořadí na čelných místech.