ORIENTAČNÍ BĚH   

Rozhovory, komentáře

JAK TO VIDÍ BÉĎA


Rozhovor s Michalem Jedličkou

Našim nejlepším závodníkem na MS 2004 ve Švédsku byl Michal Jedlička, na klasice skončil na 15. místě. Skvěle zaběhl klasiku i na předchozím šampionátu ve Švýcarsku, kde se vybojoval 9. místo. V roce 2001 se na MS ve finském Tampere podílel na posledním medailovém úspěchu české štafety, s Horáčkem, Novotným a Ropkem vybojovali bronz. Do české špičky patří již 10 let, má 3 tituly mistra ČR na nejprestižnější trati - klasice (1999, 2001, 2004). Jedla mně poskytl rozhovor, v kterém jsme se bavili o jeho ambicích na rok 2005, o jeho tréninku, ale i o dalších věcech kolem OB.

Nerad vyslovuju konkrétní výsledkové cíle, ale.., říká Jedla

Na MS 2003 i 2004 jsi byl našim nejlepším závodníkem na klasice, docela se Ti dařilo v této disciplíně i v závěrečné sérii Světového poháru v Německu. Před námi je světový šampionát v Japonsku. Podaří se Ti proniknout i tam mezi nejlepší? Bylo by pěkné, kdybys byl na velké a ještě lépe na malé bedně. Co Ty na to?

V reprezentaci jsem se rozhodl pokračovat právě proto, že bych chtěl ještě dosáhnout nějakého výrazného úspěchu na MS v Japonsku. Nerad vyslovuju konkrétní výsledkové cíle, ale asi můžu klidně říct, že kdybych předem věděl, že skončím ve druhé desítce, tak bych do Japonska cestovat nechtěl.

Štafety - kdysi velmi silná disciplína českého o-běhu, v poslední době (s výjimkou ME 2000 a MS 2001) se našim mužům moc nedaří. Máš k tomu nějaké vysvětlení?

Důvody bych viděl dva. Za prvé se velmi rozrostla konkurence. Je to způsobeno nejen výkonnostním vzestupem běžců ze států, se kterými se dříve nepočítalo, ale také zavedením nových pravidel. Našemu poměrně vyrovnanému týmu určitě uškodilo snížení počtu běžců ve štafetě ze čtyř na tři a současné zkrácení jednotlivých úseků. V těchto podmínkách mají šanci uspět i týmy se dvěma výbornými závodníky, když se jim například ten třetí odveze na prvním úseku. A druhý důvod? Po MS ve Finsku jsem říkal, že jsme ve štafetě uspěli i díky tomu, že to pro nás pro všechny byl ten hlavní závod, na který jsme se připravovali. V současnosti to už tak úplně neplatí, protože jsme se dostali o kousek dál a šanci na úspěch cítíme i v individuálních závodech. Tím nechci říct, že by někdo nebral štafetu vážně a neměl radost z týmového úspěchu, ale je rozdíl, jestli máš tento závod v hlavě několik týdnů nebo pouhé dva tři dny od finále posledního individuálního závodu.

Řada českých závodníků běhá velmi solidně významné závody (Spring cup, Tiomila, Jukola) za severské kluby, své zkušenosti však potom neumí zúročit na vrcholných světových akcích. Čím to je?

Všechno to jsou sice štafetové závody, ale rozdíl mezi MS, ME, SP a těmi ostatními dost velký. Já nechci snižovat výkony našich závodníků v severských štafetách, ale vím, že se tam dá udělat výborný výsledek i třeba s jeden až dvou minutovou chybou. Když na to máš, tak se prostě po tom „hadu“, který před tebou běží, vydrápeš zase dopředu. To když uděláš na MS, tak je štafeta odepsaná, protože tam běží pouze to nejlepší jedno procento závodníků z Tiomily a Jukoly a s těmi si takhle hrát nemůžeš. Základním předpokladem pro úspěch na MS je nevypadnout z hlavního balíku. To se nám bohužel v posledních letech moc nedaří.

Ty od roku 2003 běháš za finské Tampereen Pyrintö. Jaké cíle máte s tímto klubem na letošní rok?

Náš mužský tým oproti loňsku trochu oslabil, protože nám odešli tři opory prvního družstva. Na našich výsledcích by to ale nemuselo být až tak znát, protože šanci vycítili junioři, kteří se do tréninku pořádně opřeli. Navíc se nám podařilo „koupit“ výborného Rusa Jevgenije Fadejeva. Myslím si, že i letos budeme na Tiomile a Jukole bojovat o první desítku. Jakožto jeden z největších skandinávských klubů budeme na konci sezóny usilovat o vylepšení loňského čtvrtého místa na prestižní 25manně (štafety složené z 25 běžců různých věkových skupin).

Budeš letos v zahraničí na dlouhodobé přípravě?

Plánuju pouze pár krátkodobých pobytů. Na konci března budu s finským oddílem trénovat v Norsku a pak možná pár dní ve Švédsku před Tiomilou a ve Finsku před Jukolou. Případné další krátkodobé akce budou s reprezentačním týmem v terénech podobných MS v Japonsku.

Letošní Jukola koliduje s českým šampionátem na krátké trati, budeš chybět ještě i na jiných významných závodech v Česku?

Mojí letošní prioritou jsou světové závody. Takže o účasti na domácích závodech se budu rozhodovat až podle toho, jak se mně budou hodit do plánu. Ale je šance, že bych se mohl objevit na mistrovství na dlouhé trati, úplně nezavrhuji ani sprint :-), klasiku tu bych chtěl běžet určitě (pokud nebudu povolán na finské mistrovství ve štafetách) a noční mě taky hodně láká. Nepoběžím štafety a družstva, které budeme pořádat. Ostatní závody Continental cupu budu brát jako přípravné.

Díval jsem se na statistiku úspěšnosti jednotlivých závodníků na M ČR na klasice. Za poslední roky suverénně kraluje Ruda Ropek, ty jsi hned za ním. Troufáš si letos na obhajobu mistrovského titulu?

Pokud klasiku poběžím, tak mým cílem bude určitě obhajoba titulu. Tento závod společně s mistrovstvím ve štafetách a družstvech pro mě znamenají vrchol domácí sezóny.

V OB se teď běhají čtyři disciplíny - klasika, middle, štafety a sprint. Můžeš mi říci Tvůj názor na tu nejmladší disciplínu - sprint?

Tahle disciplína má v orienťáku určitě svoje místo. Vznikla proto, aby se náš sport více zviditelnil, našel si cestu k neorienťákům a aby se mohl provozovat i v zemích, kde to v lese prostě nejde. Jsou ovšem věci, které se mně nelíbí. Jednou z nich je neférovost ve znalosti terénu. Nechápu jak může pořadatel vybrat terén, který někoho jasně zvýhodňuje. Teď nenarážím na domácí soutěže (přestože i o tom by se dalo diskutovat), ale především na první dvě MS v této disciplíně. Ve Finsku se běželo v příměstském lese u Tampere, kde spousta závodníků po dlouhá léta trénovala a někteří dokonce využili poslední dny před oficiálním uzavřením terénu pro důkladný mapový trénink. Závodníci nakonec měli možnost den před mistrovským závodem hodinu v lese pobíhat. Úplným vrcholem byl ovšem sprint ve švýcarském Rapperswilu. Prostor tohoto závodu byl předem známý a závodníci ho prolezli skrz na skrz. Někteří si dokonce udělali svoje mapy v OCADu. Tohle mně už jako orienťák nepřipadá. U českého mistrovství se mně moc nezdá, že současně probíhá závod hlavních kategorií HD21 a těch ostatních mistrovských. Pokud máš udělat závod pro média a diváky, které zajímá především elita, tak asi není vhodné, aby v terénu všemi směry pobíhalo současně 100 lidí a diváckou a sběrnou kontrolu razilo v průměru 8 závodníků za minutu. V tom zmatku se pak často neorientují ani samotní orienťáci. Aby se to celé moc neprotáhlo, tak bych elitu zúžil klidně jenom na dvacítku těch nejlepších.

To s Tebou souhlasím. Ale teď trochu jinak. Ty jsi se v mládí nikdy nekvalifikoval na důležité světové závody dorostu a juniorů - MSJ, MED, apod. Přesto jsi v současné době našim špičkovým závodníkem. Co bys doporučil mladým nadějím aby dělali, pokud Tě chtějí v dospělém věku následovat do české i světové špičky?

Hlavně ať se nevzdávají svých snů ve chvílích, kdy se jim nedaří nebo při vší snaze dosahují prozatím pouze průměrných výsledků. Průměrné výkony v dorosteneckých kategoriích ještě neznamenají, že člověk nic nedokáže mezi dospělými. Mě asi v kategorii H15B druhým rokem taky nikdo netipoval že budu v dospělých běhat elitu. Nic ale nepřijde samo a je třeba odpovídajícím způsobem trénovat. Často se může zdát, že snaha je marná a nikam to nevede, ale ten kdo vytrvá určitě dřív nebo později svého cíle dosáhne. Je dobré si stanovovat postupné cíle, ze kterých ještě zdaleka nemusí být vidět až na vrchol. Důležité ale taky je, aby vás trénování a závodění bavilo a nebylo pouze přáním někoho jiného, aby z vás byl špičkový běžec. Určitě všem doporučuji, aby se učili jazyky a později v období vysokoškolských studií vycestovali v rámci studia do Skandinávie a získali nezbytné zkušenosti v těžkých severských terénech.

Můžeš nám prozdradit nějaké objemy tréninku?

V posledních dvou letech jsem kvůli nemocem a zraněním nenatrénoval to, co jsem měl v plánu. Pro zajímavost Ti tedy dám tabulku svých tréninkových ukazatelů za posledních 5 let. V ideálním případě mělo celkové zatížení rok po roku malinko růst.
rok20002001200220032004
celkové zatížení (h.)  476506498362379
dny (ks)329322308265271
fáze (ks)398439405321327
nemoc/zranění (ks)710295947
OB závody (ks)4852423337
běh (h./km)395/4660  399/4675  349/3926  270/2858  263/2849  
lyže (h./km)12/19027/40255/72525/35251/674
kolo (h./km)22/45710/20651/102330/57128/549
ostatní (h.)4770433737

Sleduji Tvoje výkony v různých krosech v letošním zimním období. Připadá mi, že proti minulým letům jsi se po běžecké stránce velmi zlepšil. Máš stejný pocit?

No, oproti ostatním reprezentantům je to pořád slabota, ale je fakt, že nyní jsem na tom trochu líp než jsem byl na začátku minulého roku. Běžecká rychlost na dráze a na cestách je moje dost velká slabina a rozhodl jsem se s tím letos něco udělat. Kdyby se mně podařilo ubrat 10 sekund na kilometr, což při mých výchozích časech není nemožné, tak by se to mohlo projevit i v orienťáku.

V lońském roce Tvůj klub Slavie Hradec Králové dopadl velmi dobře na M ČR štafet (muži) a klubů. Ty budeš letos na startu chybět, protože podle rozpisu závodu jsi stavitelem tratí. Nemrzí Tě, že o tomto prestižním víkendu budou Tvé závodní tretry zahálet?

Jasně, že bych radši běžel. Já štafety a družstva strašně žeru. Ale už jsem to překousal a teď chci společně s oddílovými kolegy připravit skvělý mistrovský víkend, na který budou všichni dlouho vzpomínat. Slávistické štafety a družstvo ale na startu chybět nebudou a já doufám, že budou o nejvyšší příčky bojovat i beze mě. Jinak pevně věřím, že jako závodník si všechno vynahradím v roce 2006 ve Vyhnánově.

A když jsem u hradecké Slávie. Váš oddíl je stále úspěšnější po sportovní stránce, kvalitně zvládáte pořádání závodů, tréninkové skupiny jsou velmi aktivní, máte poměrně bohatý společenský život, pomalu předstihujete svého městského rivala PHK. Prostě řadíte se mezi nejlépe pracující oddíly u nás. Vím, že na to máš nezanedbatelnou zásluhu. Máš nějaký recept, který by jsi poradil i jiným oddílům?

Všechno záleží na lidech. U nás je dost nadšenců, kteří ve svém volném čase dělají pro oddíl spoustu práce. Někdy se až člověk diví, že k tomu ještě pracují a starají se o vlastní rodinu. Ale je třeba si uvědomit, že fungující klub nevznikne ze dne na den. My jsme měli zhruba před deseti lety v oddíle dost velkou všeobecnou krizi. Se spoustou věcí jsme začínali od začátku. Postupně jsme šli nahoru výsledkově, pořadatelsky i ve vnitřním fungování oddílu. Myslím, že ten posun je celkem vidět. Ne se vším jsme ale spokojeni a stále je co zlepšovat.

Na stránce reprezentace máš v rubrice zaměstnání uvedeno: "hledám na příští rok (prozatím na vlastní OB noze) ". Co tedy vlastně děláš?

Jsem nezaměstnaný, průměrně devětkrát týdně trénuju, dvakrát týdně brigádničím, abych si trochu přilepšil a pak se taky věnuju aktivitám v oddíle. Poohlížím se po práci na částečný úvazek, ale je to dost těžký, protože firmy radši přijmou zaměstnance, který se pro ně časově obětuje. Já se jim ani moc nedivím. Z jejich pozice bych se na to koukal stejně.

Jak dlouho ještě plánuješ běhat? Počítáš s tím, že by mohl běžet ještě světový šampionát u nás v roce 2008?

Běhat asi budu dokud to půjde, protože život bez sportu si vůbec nedokážu představit, ale ty asi myslíš nějaké reprezentační ambice. Těžko říct. Po letošní sezóně chci začít normálně na plný úvazek pracovat a to s vrcholovým sportováním moc dohromady nejde. Ale kdo ví? Třeba si vezmu v roce 2008 dovolenou a zkusím napodobit Thomase Bührera, který v 35 letech vyhrál MS na domácí půdě :-).

Překročil jsi třicítku. Můžeš sdělit svým fanynkám, kdy se u Tebe v osobním dotazníku v rubrice stav něco změní?

Myslíš, že to někoho zajímá? No kdyby snad jo, tak změnu stavu zatím v plánu nemám.

V prvním letošním čísle časopisu Orientační běh patří k nejlepším článkům Tvůj rozbor z posledního úseku Tiomily, kde jsi bojoval o umístění na stupních vítězů. Děláš si takový rozbor po každém závodě nebo to bylo zpracováno jen pro účely časopisu?

Důležité závody si samozřejmě rozebírám, ale ne tímto způsobem. Článek, o kterém mluvíš, jsem zpracoval speciálně pro časopis na požádání jednoho z redaktorů. I když zrovna po loňské Tiomile jsem si hned po závodě sepsal asi stránku a půl postřehů. Já si jinak u těch závodů, které mě zajímají, dělám rozbor mezičasů, porovnávám volby postupů a dělám si drobné poznámky. Jinak mně stačí se podívat na mapu s postupem a všechno důležité se vždy vybaví.

V českém OB už dlouho chybí vlastní metodický dopis. Nemohl by být tento Tvůj rozbor základem pro nový metodický dopis zaměřený třeba na rozboru postupů? Nechtěl by sis vzít přípravu takového metodického dopisu na starost?

Uvidíme, snad časem.
únor 2005

Michal Jedlička na MS 2004 ve Švédsku - na startu a po 114 minutách na doběhu klasiky:

MINIPROFIL

Michal Jedlička (32 let)

  • Slavie Hradec Králové
  • největší úspěch: bronzová medaile z MS 2001 ve štafetách, 9. místo na MS 2003 na klasice
  • absolvent Vysoké školy ekonomické
  Zpět