Orientační běh - Jak to vidí Béďa

   ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
so 20. 04. 23:22

NOVINKY ČSOS
15.04.2024
13:37 - Metodické listy ČSOS 4/2024
11:56 - Sdělení sekce OB 9/2024.
12.04.2024
11:57 - Zápis z jednání VV 2024/4
08.04.2024
21:35 - Sdělení sekce OB 8/2024.
03.04.2024
23:16 - Sdělení sekce OB 7/2024.
01.04.2024
19:46 - Newsletter ČSOS duben 2024: HTMLPDF
27.03.2024
11:20 - Sdělení sekce OB 6/2024.
21.03.2024
23:09 - Seminář kartografů 2024 - souhrnná zpráva
22:48 - Novinky v tvorbě map pro sezónu 2024
19.03.2024
09:33 - Metodické listy ČSOS 3/2024

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- staré postupy OB
- kalendář 2024
- kalendář 2025
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2024

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- SCD
- Facebook LPU
XPU

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny

M ČR v OB 2024
13.4. NOB (MOV)
8.5. KO S (JPV)
18.5. S (PBM)
19.5. SŠ (PBM)
8.-9.6. KT (VSP)
14.-15.9. KL (ASU)
5.10. Š (TZL)
6.10. KLUB (TZL)

Žebříčky, ligy 2024
Český pohár
ŽA
Český pohár štafet
Česká liga klubů
ŽB Č
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D) - j
Vč.pohár (Ž,D) - p
Vč.pohár (D,V)
Vč. družstva

Budou závody
27.4. ŽB-Č KL (SJC)
28.4. ŽB-Č KT (SJC)
1.5. Vč.pohár (LTU)
4.5. Vč.pohár (SHK)
4.-5.5. ŽB-M (VRB)
8.5. Vč.pohár (VAM)
8.5. MČR KO (JPV)

Závody za námi
20.4. Vč.pohár (HOR)
20.4. Vč.pohár (STH)
14.4. ČP/ŽA (MOV)
13.4. MČR NOB (MOV)
13.4. Vč.pohár (CET)
6.4. Vč.pohár (LPU)

Vícedenní 2024
Czech O-Tour
Velikonoce (DKP)
GP Silesia (AOP)
Trojúhel (MLA)
Cena stř. Mor. (KSU)
Vysočina cup (CHT)
Rumcaj. míle (SJC)
Pískovce (DOK)
Prázdniny (TUR)
CVČ (LPU)
Interkompas (SJH)
West cup (NEK)

Mez. akce 2024
OB:
5.-7.4. CEYOC (HUN)
25.-26.5. SP (SUI)
1.-2.6. SP (ITA)
21.-24.6. MED (POL)
30.6.-1.7. MSJ (CZE)
12.-16.7. MS (GBR)
1.-5.8. AMS (BUL)
3.-9.8. MSV (FIN)
16.-20.8. ME (HUN)
26.-29.9. SP (FIN)
LOB:
23.-27.1. MS,MSJ,MED (AUT)
23.-25.2. SP (EST)
Trail-O:
8.-12.5. ME (FIN)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP*
FSP*
MKP*
PGP*
SCP
TAP***
EKP*
MFP
VSP*
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE*
KAM**
LBE**
LME*
RIC**
ROZ**
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO*
LPM*
MLA***
MAS*
NEK*
KPM
KRL***
ONO*
SKV**
VPM*
Jihočeská*
KTA**
VCB**
VTA*
KRE
OPI*
CST*
Ještědská***
BOR**
DOK***
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN***
VLI***
JJN**
CHA***
KUL*
LIT
LTP***
PEN
STB

Východočeská***
CHC*
HOR***
JIL*
PHK**
SHK***
SRK*
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB**
LPU***
LTU***
KUO
SJC**
STH**
SNA
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB
PZR
SJH***
CTB***
OSN*
SJI***
STA**
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB
AOP***
KRN
MOV**
OOP***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON
OOL*
PLU
SSU***
TVR
ZLH**
JPV***
KSU***
UOL***
SBR
STE***
Valašská***
EZL
HLV***
KVS
SKM***
LCE**
TZL***
VIC***
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM***
TBM**
ADA*
RBK
UBM*
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlistČR: Oblastní závody: 11 v sobotu, pět v neděli. Juniorské soustředění v Plzni.
Východní Čechy: V sobotu dva závody Vč. poháru. Vč. pohár po pěti kolech.
Pardubice: Sobotní Vč. poháry - krátká trať ve Vřesníku, sprint v Novém Bydžově.
Svět:
Jak to vidí Béďa na FB


ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Třetí dubnový víkend pokračují oblastní závody. A je jich dost. Hodně bylo i závodníků, které neodradilo velmi nepříznivé počasí.
  Sobota:
  Praha a Středočeský kraj měly na pořadu dvě sprintová mistrovství, které uspořádal OK Kamenice s centrem v Gymnáziu Nad Alejí v Praze 6. Oba závody se běžely ve vilové zástavbě a na sídlišti, tratě vedly i v parcích, na loukách a v lesoparku. Dopoledne se konalo Mistrovství Pražské, Středočeské a Ještědské oblasti ve sprintu, startovalo téměř 1200 závodníků. Jakub Glonek připravil mapu Libocký dvůr, na které postavil tratě Adam Hájek. V ženách si pro vítězství doběhla Jana Peterová (LPU), která o 12 sekund porazila Vendulu Horčičkovou (LCE), třetí Patricia Nieke (TUR) měla na vítězku ztrátu 70 sekund. V mužích vyhrál Tomáš Kubelka (LPU) s náskokem 49 sekund před Janem Mrázkem (SJC), třetí Tomáš Janovský (PGP) byl o sekundu pomalejší. Odpoledne proběhlo Mistrovství Pražské a Středočeské oblasti sprintových štafet, v kterém běželo přes 100 štafet. Mapu Petřiny Jih připravil opět Jakub Glonek, který také postavil tratě. V DH21 vyhrála čtveřice TAP ve složení Barbora Smolková, Martin Melišík, Jan Melišík a Barbora Housková, druhá byla štafeta DKP a třetí TUR.
  V Západočeské oblasti připravili žebříčkovou klasickou trať pořadatelé z Oddílu orientačního běhu Aš. Centrem závodu byla louka nedaleko obce Hůrka. Necelé tři stovky závodníků běžely na mapě Blatná v klasickém podhorském terénu s hustou sítí komunikací, který byl částečně podmáčený, byly tam i lokální kamenné útvary (balvany, skalky). Tratě postavil Karel Pilař. V ženách si pro jasné vítězství doběhla Šárka Vaníková (KSU), druhá byla Daniela Trpáková (DCH) a třetí Jitka Svobodová (VSP). V mužích byl suverénně nejlepší Samuel Jan Janoch (MLA), na druhém a třetím místě skončili Ondřej Sládek (DCH) a Matyáš Bauer (SKV).
  Ve Východočeské oblasti byly připraveny dva závody. Dopoledne uspořádal žebříčkovou krátkou trať Sportovní klub Studenec. Téměř 800 závodníků čekalo centrum na louce u Obecního domu ve Vřesníku. Běželo se na mapě Skalky 2024 (hlavní kartograf Tomáš Leštínský) v průběžném podkrkonošském lese, kde byla středně hustá síť komunikací, ve většině prostoru byl středně prudký svah s občasnými kameny, skalkami a pozůstatky těžební činnosti (lomy). Tratě postavil Petr Junek. V ženách s velkým náskokem vyhrála Anna Karlová (KAM), druhá a třetí Nikola Zlámalová (SJC) a Kristýna Kolínová (DKP) měly ztrátu necelých pět minut. Závod mužů byl vyrovnanější, nejrychlejší byl Tomáš Novotný (PHK), který o 22 sekund porazil Jana Šedivého (PGP), třetí byl dorostenec Filip Hanuš (VRL) se ztrátou 51 sekund na vítěze. Odpoledne proběhlo Mistrovství Východočeské oblasti ve sprintu, které se běželo v městské části, v parcích a na hřištích města Nový Bydžov. Pro téměř sedm stovek závodníků byla připravena mapa Dycky Bydžov! (autor Petr Čihák), na které připravili tratě Radek Vávra a Jan Čihák. V ženách vyhrála dorostenka Viktorie Vyziblová (SJC), o šest sekund pomalejší byla druhá Jana Semrádová (CHC), třetí skončila další dorostenka Anna Kynčlová (JIL) se ztrátou 23 sekund. V mužích se o vítězství stejným časem podělili Filip Hanuš (VRL) a Jeroným Kamenický (TUR), třetí skončil ukrajinský závodník Ivan Drach (PHK) se ztrátou 18 sekund.
  Společný závod měly oblasti Vysočina a Jihočeská. Klasická trať byla pro Vysočinu mistrovstvím oblasti, pro Jihočeskou oblast pak šlo o žebříčkový závod. Pořadatelé ze Spolku Orientačních Sportů Jindřichův Hradec zvolili za centrum Kunějov, závodním prostorem byly lesní porosty v prostoru Kunějov – Dobrá Voda – Číměř – Kunějovské Samoty – Kunějov, kde byl kopcovitý terén České Kanady s několika vrcholy, v části prostoru byly kameny, skalky i neschůdné skály spolu s kamenitou podložkou, porosty se střídaly od vzrostlých buků, přes smíšený po jehličnatý les, v některých částech byly hustníky, v nižších partiích byly bažinky a lužní porost. Pro necelých 400 závodníků připravil mapu Chogori Kunějov Jan Beneš, tratě na ni postavil Michal Nouza. Na trati žen jasně dominovala Kamila Gregorová (SJH), druhá skončila Klára Bořilová (TBM) a třetí Ema Pračková (TAP). Také závod mužů měl jasného vítěze, s přehledem vyhrál Marek Prášil (SJI), druhý skončil Tomáš Bořil (TBM) a třetí Jaroslav Vítek (SJI).
  V Mořkově se uskutečnilo Mistrovství Moravskoslezského kraje na klasické trati, které připravil SKOB Frýdek-Místek. Dvě stovky závodníků čekala mapa Pod Huštýnem 2024 (revize Michal Bjolek, Martin Chudík, Petr Konůpka a Vlastimil Mutina). Tratě postavil Petr Konůpka v kontinentálním svažitém terénu, místy tam byl les po těžbě. V D21 vyhrála s velkým náskokem Alena Kovalčíková (AOP), druhé místo obsadila Karolína Rychlá (AOP) a třetí byla Zuzana Weissová. V mužích si pro jasné vítězství doběhl Pavel Rychlý (KRN), druhý Juraj Bencúr (AOP) na něj ztratil šest minut, třetí Jan Fousek (MOV) měl ztrátu devět minut.
  Dva mistrovské závody byly připraveny v Hanácké oblasti, oba uspořádali pořadatelé z TJ Sokol Plumlov s centrem na fotbalovém hřišti v Alojzově. V okolí byl porostově pestrý les, který byl mírně kopcovitý, byly v něm terénní tvary (jámy, rýhy) i hustá síť komunikací, místy byl sezónní podrost. Dopoledne proběhlo za účasti 350 závodníků Mistrovství Hanácké oblasti na krátké trati. Běželo se na mapě Spálený (mapoval Bob Háj), stavitelem tratí byl Karel Otruba. V ženách vyhrála Helena Burdová (UOL) o 45 sekund před svou klubovou kolegyní Terezou Paulíčkovou, třetí Jana Matoušková (STE) už měla ztrátu větší. V mužích obsadili první dvě místa Štáblovi (KSU), vyhrál Patrik s náskokem 27 sekund před Adamem, třetí Jindřich Beneš (SSU) měl ztrátu na vítěze 44 sekund. Odpoledne se konalo Mistrovství Hanácké oblasti štafet. Stavitelé tratí Johana Otrubová a Karel Otruba měli k dispozici opět mapu Spálený, startovalo je 60 štafet. V ženách s velkým náskokem vyhrála štafeta UOL (Johana Matoušková, Viktorie Smékalová, Lenka Krejčí), v mužích byla nejlepší trojice KSU Adam Štábl, Zdeněk Janů a Alexandr Jordán.
  Žebříčkový závod Valašské oblasti ve sprintu proběhl na Slovensku, Slovan Luhačovice se pořadatelsky spojil s Klubem orientačného behu Sokol Pezinok (pro slovenské závodníky to bylo Mistrovství Slovenska ve sprintu). Závod proběhl v Trenčíně s centrem v Okruhovém Domě Armády. Běželo se na mapě, kterou připravili Michal Tomašovič a Vladislav Piják v převážně městské zástavbě centra Trenčína a v lesoparku v okolí Trenčianskeho hradu, tratě postavila Barbora Pijáková. Startovalo více jak stovka českých závodníků (a přes 300 závodníků ze Slovenska). Ve Valašském žebříčku v ženách vyhrála Iva Kavánková (TZL) o minutu před Michaelou Dittrichovou (LCEú, třetí skončila Dagmar Hubáčková (LCE), v mužích byl první Roman Zbranek (TZL) s náskokem 26 sekund před Tomášem Vlčkem (VIC), třetí Peter Glončák (LCE) měl za vítězem odstup 44 sekund. Mistry Slovenska se stali Barbora Matejková a Palo Bukovac.
  Třetí závod Jihomoravské ligy připravili pořadatelé z KOS TJ Tesla Brno. Krátká trať měla centrum v motokrosovém areálu ve Vranovském žlebu. V okolí byl fyzicky náročný kopcovitý terén, les byl porostově rozmanitý od dobře průběžného až po rozsáhlé pasáže se sníženou viditelností i průběžností, místy byly svahové skály. 450 závodníků čekala mapa Machatkova cesta (mapoval Petr Matula), tratě na ní postavil Petr Horvát. V ženách byla nejlepší 1. Markéta Kaiser (ZBM), 14 sekund za ní zaostala druhá Barbora Zháňalová (také ZBM), třetí Hana Hlavová (TBM) měla ztrátu tři a půl minuty. Na trati mužů byl nejrychlejší dorostenec Martin Bulička (ZBM), druhý Jan Klusáček (OSN) za ním zaostal dvě a půl minuty, třetí Alexandr Jordanov (ZBM) byl ještě o minutu pomalejší.
  Neděle:
  V Jihočeské oblasti jsou dva závody, oba pořádá TJ OB České Budějovice s centrem na louce u rybníka Šnekl v Olešníku, Stará Obora. Dopoledne proběhne krátká trať, která se počítá do žebříčku Jihočeské oblasti i do žebříčku oblasti Vysočina. Přihlášeny jsou tři stovky závodníků, pro které postavila tratě Lenka Míková na mapě Olešnický (mapovali Libor Pecháček, Zdeněk Blabla a Zdeněk Mágr, revizi provedli Zdeněk Mágr a Josef Hejzlar) v mírně svažitém terénu kolem vrchu Olešnický s množstvím porostových a morfologických detailů, vodotečí a melioračních rýh a se středně hustou sítí komunikací. Odpoledne proběhne veřejný závod tříčlenných štafet na mapě Švadlenovka, tratě postavil Radek Teringl ve stejném terénu jako se koná dopolední krátká trať. Přihlášeno je přes 30 štafet.
  V západních Čechách pořádá druhý víkendový závod Oddíl orientačního běhu Aš s centrem závodu na louce nedaleko obce Hůrka. Skoro 250 přihlášených závodníků opět čeká klasická trať na mapě Blatná v klasickém podhorském terénu s hustou sítí komunikací, který je částečně podmáčený, jsou tam i lokální kamenné útvary (balvany, skalky), tratě postavil Karel Pilař.
  Dva závody na krátké trati jsou v Ještědské oblasti s centrem v Rumburku, oba pořádá ZOOB Rumburk ve spolupráci s německým klubem OL Team Wehrsdorf. Mapy na dopoledne i odpoledne připravil Josef Rančák, dopoledne poběží více jak pět stovek závodníků na mapě Harta-západ, odpoledne pak o stovku závodníků méně na mapě Harta-východ. T ratě obou závodů postavili Petr Novák, Leoš Havel a Harald Männel v lese s rozdílnou průběžností, kde je střední hustota cest, místy obtížněji průchodný podrost a podmáčený terén, v lese jsou různé terénní tvary.
  Podrobnosti o všech závodech najdete v IS ORIS.
 • NEW! Třicítka juniorů a dorostenců má od úterý do neděle soustředění v Plzni (Ubytovací centrum bazénu Slovany Plzeň). Na programu je specifická mapová příprava k červencovému juniorskému MS 2024, je to hlavní přípravná akce pro celý tým.
 • NEW! Přihlášky do celkového žebříčku ŽB-Čechy 2024 jsou do neděle 21. dubna v IS ORIS.
 • Byly vydány dubnové Metodické listy. Čtěte zde.
 • Vedení sekce OB přidělilo pořádání Mistrovství ČR na klasické trati v září 2025 Slovanu Luhačovice. Kalendář na rok 2025 je tak kompletní.
  Šampionát na klasické trati bude mít centrum v Horní Lhotě, poběží v prostoru, který se nachází v západní části Vizovických vrchů (nadmořská výška 330 - 672 m n.m.), místy tam jsou velmi strmé svahy, ojediněle i skalnaté útvary, místy vrstevnicová členitost, je tam středně hustá síť komunikací. Vegetace je v prostoru různorodá, částečně poznamenaná kůrovcovou kalamitou z minulých let.
 • Prvním kolem začal v neděli Kitl Český pohár (a žebříček A). Běželo se ze stejného centra jako sobotní šampionát v nočním OB, tedy z městského sportovního areálu Petřvald - Březiny. Pořadatelé z SKOB Ostrava uvítali na startu závodu na krátké trati přes 700 závodníků (vedle Českého poháru a ŽA tam bylo mistrovství Moravskoslezského kraje na krátké trati). Elitní kategorie bojovali nejen o body do české soutěže, ale i do světového rankingu WRE. Tratě opět postavil Tomáš Vavřík, tentokráte na mapách Eldorádo a Gurňák. Závod proběhl ve velmi členitém terénu s řadou rozvětvených podmáčených údolí (místy byly i vodní plochy), v části prostoru byly rekultivované haldy se strmými svahy, pozůstatky důlních vleček, převažuje listnatý porost, místy se vyskytla mladá bučina snižující viditelnost, občas byl podrost různé výšky a prostupnosti. Tratě byly opět velmi dlouhé, daleko za předpoklady dané soutěžním řádem... V ženách se hned v úvodu seběhla dvojice Denisa Kosová (PHK) a Tereza Čechová (KAM), která vytvořila velmi rychlý tandem, který se podělil o první dvě místa, Denisa byla lepší o 1:54 min. Rychlým závěrem si vybojovala třetí příčku Barbora Matějková (TUR), její ztráta na vítěznou Kosovou byla přes tři minuty, další místa obsadily Jana Peterová (LPU), Vendula Horčičková (LCE) a Lucie Semíková (KAM). V mužích se prvních pět závodníků vešlo do minuty. Vítězství lepším závěrem vybojoval Jonáš Hubáček (LCE), druhý se ztrátou 25 sekund skončil Miloš Nykodým (ZBM), třetí byl Portugalec Tomas Lima (KAM) s odstupem 37 sekund na vítěze, čtvrté místo obsadil Slovák Daniel Pompura v dresu TBM (ten v polovině trati vedl, ale v cíli měl ztrátu 53 sekund), za pátým Ondřejem Metelkou (PHK) skončil šestý Jáchym Coufal (ZBM). V juniorkách vyhrála s obrovským náskokem Lucie Dittrichová (SKM), druhá Lucie Krejčová (PGP) měla ztrátu pět a půl minuty a třetí Ema Černá (TAP) ještě o dvě minuty více. V juniorech vyhrál s náskokem dvě a půl minuty Daniel Bolehovský (VSP) před Jiřím Dondou (ONO), třetí Vilém Bednařík (PBM) měl ztrátu přes 4 minuty. V D18 to byl velký souboj dvojice Viktorie Škáchová (DKP) a Hana Vítková (SJI), v cíli byla o osm sekund dříve pražská závodnice, za nimi byla obrovská díra, třetí Sheila Havrdová (SJC) měla ztrátu přes čtyři minuty. Ještě napínavější závod byl v H18. Tam většinu trati vedl Prokop Tomášek (TUR), v závěru chyboval, jeho náskok na mezičase těsně před cílem se snížil na dvě sekundy před Filipem Hanušem (VRL), ten ale měl rychlejší závěr a vyhrál o sekundu; třetí Ondřej Brosch (RBK) zaostal za vítězem jen čtyři sekundy. V D16 startovaly dvě minuty za sebou Viktorie Vyziblová (SJC) a Tereza Ester Kamenická (OSN), seběhly se a spolu si doběhly pro první dvě příčky - vyhrála jičínská závodnice, třetí Barbora Strýčková (PBM) měla na vítězku ztrátu dvě a půl minuty. V H16 vyhrál stejně v sobotu sprint Erik Heczko (VLI), druhý Patrik Sedláček (DKP) byl o 17 sekund pomalejší, třetí Matouš Skripnik (FSP) měl za vítězem odstup 1:33 min.
  Web závodu je tady.
 • NEW! V článku na svazovém webu se dozvíte, co je nového v poslední době v IS ORIS (napojení na Livelox, jak zadávat požadované starty, žurnál přihlášek klubu, novinky na stránce závodu, zobrazování výsledků kategorií štafet), ale i to, co se chystá (rozšíření API pro klubové systémy, “kuchařka” pro využívání ORIS při pořádání naplno, podrobný manuál pro Livelox).
 • Začala letošní sezóna celostátních závodů. V sobotu večer se v Petřvaldě uskutečnilo Lucifer Mistrovství a Veteraniáda ČR v nočním orientačním běhu. Na startu bylo necelých 500 závodníků. Pořadatelé z SKOB Ostrava zvolili za centrum městský sportovní areál Petřvald - Březiny, závod proběhl v prostoru Petřvald, Rychvald a městské části Ostrava-Radvanice a Ostrava-Michálkovice. Terén tam byl velmi členitý s řadou velmi rozvětvených podmáčených údolí (místy byly i vodní plochy). V části prostoru byly rekultivované haldy se strmými svahy. V prostoru se také nacházely náspy a zářezy po bývalých důlních vlečkách. V severní části prostoru procházela málo frekventovaná železniční trať. V prostoru byl listnatý les (stáří cca 80 let), místy podrostlý mladou bučinou snižující viditelnost, místy byl podrost. Síť cest byla středně hustá, nepravidelná, většinou šlo o nezpevněné cesty. Mapy (Panský les, Salajka a U Petřvaldského buku) připravili Jindřich Hostaš a Tomáš Vavřík, ten také postavil tratě. Tratě byly zbytečně dlouhé, všechny vítězné časy byly delší než požaduje soutěžní řád, do tolerance 10 minut se vešly jen časy vítězů v D18, v H16 a v H20... V ženách si pro svůj první noční titul doběhla Denisa Kosová (PHK) a to naprosto suverénně. Vedla od startu až do cíle, stále se před svými pronásledovatelkami udržovala zhruba dvouminutový náskok, její konečný náskok byl 2:07 min. Za ní proběhl zajímavý souboj o stříbrnou medaili, kterou nakonec vybojovala Jana Peterová (LPU), jen 21 sekund za ní byla obhájkyně titulu Barbora Chaloupská (PHK), čtvrté místo obsadila Lucie Semíková (KAM), pátá byla Petra Holečková (SHK) a o šesté místo se stejným časem podělily Nikola Zlámalová (SJC) a Tereza Čechová (KAM). V mužích při neúčasti obhájce titulu Tomáše Křivdy naprosto dominoval Miloš Nykodým (ZBM), který tak získal svůj třetí noční titul (předtím v letech 2018 a 2021). Jeho náskok před druhým Jonášem Hubáčkem (LCE) byl v cíli skoro pět minut, třetí Portugalec Tomas Lima v dresu KAM ztratil na vítěze přes devět minut, čtvrté místo obsadil Tomáš Janovský (PGP), pátý byl Jáchym Coufal (ZBM) a na šesté příčce skončil Petr Horvát (TBM). Závod juniorek měl jasnou vítězku, pro zlato si doběhla loňska juniorská mistryně světa Lucie Dittrichová (SKM), necelý pět minut zpět zůstala druhá Markéta Rotková (ZBM), třetí Ema Černá (TAP) měla ztrátu přes osm minut. V kategorii H20 vládl s přehledem Jan Strýček (PBM), druhý Tomáš Dohnálek (SHK) na něj ztratil 5:19 min., třetí Martin Gajda (KAM) byl ještě o sedm sekund pomalejší. V D18 dominovala Viktorie Škáchová (DKP), která měla čtyřminutový náskok před druhou Barborou Holasovou (AOP), třetí Kateřina Štěpová ztratila na vítězku pět a půl minuty. Ve starších dorostencích si pro titul doběhl Ondřej Brosch (RBK), druhý Vladimír Srb (LPU) za ním zaostal o minutu a půl a třetí Tomáš Urbánek (ZBM) už měl ztrátu přes čtyři minuty. V mladších dorostenkách to byl velmi vyrovnaný závod, medailové trio se vešlo do jedné minuty - vyhrála Barbora Strýčková (PBM) s náskokem 27 sekund před druhou Johanou Čechovou (TBM) a 56 sekund před třetí Terezou Ester Kamenickou (OSN). V H16 vyhrál favorizovaný Erik Heczko (VLI), který porazil druhého Martina Buličku (ZBM) o necelé dvě minuty, bronzový Vítek Frosch (LPU) ztratil na vítěze tři a půl minuty. Současně s mistrovskými kategoriemi běželi i veteráni ve Veteraniádě ČR, letos na startu nebylo tolik závodníků jako v letech minulých. V jednotlivých kategoriích byli nejlepší - D35: Martina Hepnerová (PHK), D40: Kateřina Kašková (CHA), D45: Renata Havrdová (SJC), D50: Lucie Broschová (RBK), D55: Anna Górnicka-Antonowicz (STE), D60: Svatava Voltrová (ROZ), H35: Pavel Rychlý (KRN), H40: Štefan Šurgan (TUR), H45: Peter Glončák (LCE), H50: Michal Jedlička (SHK), H55: Ivan Vydra (CHA), H60: Ladislav Lužný (HAV), H65: Zdeněk Jakobi (HAV), H70: Přemek Škoda (VLI), H75: Stanislav Toman (SBR) a H85: Jaroslav Havlík (SJC).
  Webové stránky závodu jsou zde.
 • Na severu Moravy se konaly v sobotu večer a v neděli dva celostátní závody (noční šampionát a krátká trať Českého poháru), ale i v oblastech byla na víkend připraven celá řada závodů.
  Sobota:
  Klasickou trať Východočeského poháru uspořádala TJ Loko Česká Třebová (bylo to 3. kolo oblastních soutěží). Centrem byl areál Peklák v České Třebové, běželo se na mapě stejného jména (Peklák), kterou mapoval Jan Potštejnský, revizi provedla Anna Kovářová (ta společně s Luďkem Pilgrem postavila i tratě). Tratě pro více jak 700 závodníků byly postaveny v kopcovitém terénu s hustou sítí komunikací včetně husté sítě cyklostezek, kde byla hodně rozmanitá vegetace, místy byl i podrost se sníženou průběžností. V ženách byla první Martina Jirčáková (LCE), dvě minuty za ní zaostala Zuzana Jedličková (SHK), další dvě minuty zpět byla třetí Martina Zvěřinová (LPU). V mužích s velkým náskokem vyhrál Tomáš Kubelka (LPU), šest minut za ním byl další závodník LPU Petr Zvěřina, třetí Jan Gebrt (SHK) měl ztrátu skoro 11 minut.
  Vysočina měla dva společné závody s Jihočeskou oblastí, oba závody uspořádal Sportovní klub OK Jihlava pro necelých 500 závodníků. Dopoledne se běželo Mistrovství oblasti Vysočina ve sprintu s centrem v amfiteátru v Jihlavě. Stavitel tratí Petr Kaňák měl k dispozici mapu Heulos 2024 (hlavní kartograf Martin Kratochvíl), tratě vedly městskou sídlištní zástavbou v kombinaci s lesoparkem. V ženách si pro vítězství doběhla Jitka Novotná (SJH) půl minuty před Monikou Rollier (PHK), třetí Kateřina Běloušková (CTB) měla za vítězkou odstup necelé dvě minuty. V mužích byl první Jaroslav Sedláček (DKP) půl minuty před Janem Klusáčkem (OSN), třetí skončil Radek Dvořáček (VAM) se ztrátou necelé minuty. Odpoledne byla žebříčková krátká trať, shromaždiště bylo ve Zborné u dolní stanice sjezdovky. Závodníky čekql kopcovitý terén se střední hustotou cest a pěšinek, v některých pasážích byl poměrně zarostlý a poznamenaný historickou důlní činností (štoly, jámy). Tratě postavil Jaroslav Zeman na mapě Šacberk 2024 (mapoval Martin Kratochvíl). V ženách bylo na prvních dvou místech pořadí stejné jako ve sprintu, vyhrála Jitka Novotná před Monikou Rollier (rozdíl by mezi nimi něco nad minutu), třetí Magdaléna Klusáčková (OSN) měla na vítězku ztrátu dvě minuty. V mužích byl nejlepší Baptiste Rollier (PHK), na kterého měl druhý Jan Klusáček (OSN) ztrátu dvě a půl minuty, třetí Adam Hájek (KAM) zaostal za vítězem necelé čtyři minuty.
  V Hanácké oblasti uspořádal SK Severka Šumperk dva závody s centrem na Základní škole Šumperk (Sluneční ulice). Dopoledne bylo na programu Mistrovství Hanácké oblasti ve sprintu, pro které postavil tratě Kamil Heiser na mapě Sídliště Prievidzská (mapovali Marek Závodný, Luděk Krtička, Vojtěch Král, Zdeněk Janů). Necelé tři stovky závodníků běžely v sídlištní zástavbě, kde bylo mírné vertikální členění. V ženách jasně vyhrála 1. Aneta Vozdová (KSU), dvě minuty zpět byly Karolína Bořánková (KAM) a Kristýna Skyvová (STE), rozdíl mezi nimi byl jedna sekunda. V mužích vyhrál Ondrej Piják (Kobra Bratislava) o půl minuty před Ondřejem Jílkem (KSU) a o minutu před Davidem Štorkem (JPV). Ve stejném terénu, ale na mapě ZŠ Sluneční (mapovali Luděk Krtička a Vojtěch Král) postavil Jindřich Beneš tratě odpoledního Mistrovství Hanácké oblasti sprintových štafet, které běžela třicítka štafet. VDH21 vyhrála štafeta JPV v sestavě Jana Přikrylová, Radim Fajkus, Jiří Otrusina a Ivana Přikrylová.
  Mistrovství Valašské oblasti na krátké trati uspořádali pořadatelé z GIGANT Orienteering a OB Holešov s centrem v Hasičské zbrojnici Pacetluky. Necelé tři stovky závodníků běžely na mapě Terezka (hlavní kartograf Bob Háj). Tratě postavil Martin Kunz většinou ve velmi dobře průběžný terénu, který byl plochý, s pravidelnou sítí cest, místy byla ale údolí s příkrými svahy a porostové detaily, v lese byla řada oplocenek s dobře průchozími průchody. V ženách vyhrála Zuzana Kašparová (TZL), jen sekundu za ní byla druhá Alžběta Nešporová (TZL), třetí Kateřina Nevěřilová (LCE) měla na vítězku ztrátu necelých pět minut. V H21 vyhrál Michal Kašpar (TZL), přes tři minuty ztráty měl druhý Vladimír Lučan (LPU), třetí Roman Horyna (LCE) ztratil na vítěze přes šest minut.
  Na startu Mistrovství Jihomoravského kraje ve sprintu běželo přes 300 závodníků. Pořadatelé z Vysokoškolského sportovního klub MENDELU v Brně zvolili za centrum sportovní halu VK Šlapanice. Tratě závodu vedly v městské zástavbě Šlapanic, v městských parcích, na dětských hřištích, běželo se po chodnících a v pěší zóně. Tratě postavili Karel Fučík a Zdeněk Mazal na mapě Šlapanice (mapovali Adam Chromý a Jakub Račanský). Závod žen byl velmi vyrovnaný, vyhrála Zdenka Kozáková (TBM), jen sedm sekund zpět byla druhá Tamara Miklušová (TBM), jen o další sekundu za ní byla třetí Natalia Hiklová (ZBM). V mužích vybojoval vítězství Paľo Bukovac (Slávia Farmaceut Bratislava), půl minuty za ní byla Filip Adámek (TBM), třetí Otakar Hirš (ZBM) měl ztrátu na prvního 78 sekund.
  Neděle:
  Mistrovství Moravskoslezského kraje na krátké trati proběhlo společně se závodem Českého poháru a žebříčku A v Petřvaldě za pořadatelství SKOB Ostrava. Tratě postavil Tomáš Vavřík, tentokráte na mapách Eldorádo a Gurňák v mírně zvlněném terénu, který byl velmi členitý s řadou rozvětvených podmáčených údolí (místy i vodní plochy), v části prostoru rekultivované haldy se strmými svahy, pozůstatky důlních vleček, převažuje listnatý porost, místy se vyskytla mladá bučina snižující viditelnost, občasný podrost různé výšky a prostupnosti, středně hustá síť komunikací.
  Výsledky závodů najdete v IS ORIS.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! V sobotu dopoledne uspořádal krátkou trať Východočeského poháru Sportovní klub Studenec. Necelou tisícovku závodníků čekalo pěkné centrum na louce u Obecního domu ve Vřesníku. Běželo se na mapě Skalky 2024 (hlavní kartograf Tomáš Leštínský) v krásně průběžném podkrkonošském lese, kde byla středně hustá síť komunikací, ve většině prostoru byl středně prudký svah s občasnými kameny, skalkami a pozůstatky těžební činnosti (lomy). Tratě postavil Petr Junek. Počasí bylo proměnlivé (naštěstí ale ta úplně špatná předpověď nevyšla), bylo chladno, zataženo, bohužel zhruba v polovině závodu přišla krátká (10 minut), ale intenzivní sprška krup, pak začalo na delší dobu pršet. A právě mokro mělo za následek zničení tisku mapy u celé řady závodníků, po namočení barvy na mapě zmizely. Tradičně velmi špatný papír, který se nedá přeložit, ukázal i další negativum za mokra, bohužel to je již několikátý nepovedený tisk z dílny Reklamy Jilemnice. Navíc na startu pro pro nejmenší a nejstarší kategorie byla špatně naprogramovaná krabička Check, takže tyto kategorie razily dotykově (a ne každý si na to dal na kontrolách pozor). Tyto dvě skutečnosti negativně ovlivnily vyznění jinak velmi dobře připraveného závodu. V ženách s velkým náskokem vyhrála Anna Karlová (KAM), druhá a třetí Nikola Zlámalová (SJC) a Kristýna Kolínová (DKP) měly ztrátu necelých pět minut. Závod mužů byl vyrovnanější, nejrychlejší byl Tomáš Novotný (PHK), který o 22 sekund porazil Jana Šedivého (PGP), třetí byl dorostenec Filip Hanuš (VRL) se ztrátou 51 sekund na vítěze. Web závodu je v na stránce závodu v IS ORIS.
 • NEW! Třetí sobotu odpoledne se konalo Mistrovství Východočeské oblasti ve sprintu (bylo to i 5. kolo Vč. poháru), které se běželo v městské části, v parcích a na hřištích města Nový Bydžov za pořadatelství TJ Jiskra Hořice. Pro téměř sedm stovek závodníků byla připravena mapa Dycky Bydžov! (autor Petr Čihák), na které připravili rychle, ale pěkné tratě Radek Vávra a Jan Čihák. Centrum závodu byl na koupališti, kde v okolí parkovala řada účastníků závodu, kteří nedodrželi pokyny a byli líní parkovat, tam kde chtěli pořadatelé, tedy 700 m pěšky od centra... V ženách vyhrála dorostenka Viktorie Vyziblová (SJC), o šest sekund pomalejší byla druhá Jana Semrádová (CHC), třetí skončila další dorostenka Anna Kynčlová (JIL) se ztrátou 23 sekund. V mužích se o vítězství stejným časem podělili Filip Hanuš (VRL) a Jeroným Kamenický (TUR), třetí skončil ukrajinský závodník Ivan Drach (PHK) se ztrátou 18 sekund. Další mistrovské tituly ve sprintu získali - D12: Tereza Korbelová (PHK), D14: Hana Fenclová (LPU), D16: Markéta Hanušová (VRL), D18: Terezie Šmídová (LPU), D20: Tereza Brožková (LPU), H12: Alan Vrbata (VRL), H14: Ondřej Lučan (LPU), H16: Tomáš Metelka (PHK), H18: Tomáš Flos (LPU) a H20: Stanislav Novák (NPA). Vítězi oblastní veteraniády ve sprintu se stali - D35: Martina Zvěřinová (LPU), D40: Zuzana Jedličková (SHK), D45: Věra Malá (JIL), D50: Lenka Křivdová (CHC), D55: Martina Zalabová (SJC), D60: Jana Smutná (VAM), D65: Ladislav Víchová (LPU), D70: Vlasta Zlesáková (JIL), H35: Petr Zvěřina (LPU), H40: Tomáš Veverka (VAM), H45: Libor Kříž (LPU), H50: Tomáš Chrást (STH), H55: Milan Šabata (PHK), H60: Ladislav Jánek (LPU), H65: Pavel Trejtnar (KUN), H70: Josef Erlebach (JIL) a H75: Rudolf Hrobař (SRK). Web závodu najdete tady.
 • NEW! Výsledky Vč. poháru po pěti kolech - žactvo a dorost, dospělí a veteráni.
 • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva po pátém kole vede LPU, o druhé místo se stejným bodovým ziskem dělí SHK a PHK. Průběžné výsledky najdete zde.
 • Klasickou trať Východočeského poháru uspořádala TJ Loko Česká Třebová (bylo to 3. kolo oblastních soutěží). Krásným centrem byl areál Peklák v České Třebové, běželo se na mapě stejného jména (Peklák), kterou mapoval Jan Potštejnský, revizi provedla Anna Kovářová (ta společně s Luďkem Pilgrem postavila i tratě). Tratě pro více jak 700 závodníků byly postaveny v kopcovitém terénu s hustou sítí komunikací včetně husté sítě cyklostezek, kde byla hodně rozmanitá vegetace, místy byl i podrost se sníženou průběžností. V ženách byla první Martina Jirčáková (LCE), dvě minuty za ní zaostala Zuzana Jedličková (SHK), další dvě minuty zpět byla třetí Martina Zvěřinová (LPU). V mužích s velkým náskokem vyhrál Tomáš Kubelka (LPU), šest minut za ním byl další závodník LPU Petr Zvěřina, třetí Jan Gebrt (SHK) měl ztrátu skoro 11 minut. Výsledky závodu jsou na stránce závodu v IS ORIS.

PARDUBICE
 • NEW! Čtvrté kolo Východočeského poháru (krátkou trať) uspořádal v sobotu dopoledne SK Studenec ve Vřesníku. Závod hodně ovlivnilo to, že po dešti měla celá řada závodníků nečitelnou mapu... Na startu bylo necelých 140 závodníků LPU (hodně jich kvůli chladnému počasí nedorazilo), kteří si vedli s hodně střídavými úspěchy. V ženách v D21C skončila Martina Zvěřinová osmá, v D21D vyhrála Zuzana Klimplová před Kateřinou Strykovou. V mužích (H21C) byl Petr Zvěřina pátý a Tomáš Udržal šestý. V žákyních v D10N obsadily Jasmína Jirásková a Pavla Šabatková první dvě místa (4. Aneta Kokaislová, 6. Kamila Stryková), v D10C byla Zuzka Fenclová devátá, v D12C obsadila Bětka Kárníková čtvrté místo (9. Nikol Hovorková) a v D14C skončila Monča Munzarová třetí (5. Háňa Fenclová, 8. Majda Froschová). V žácích v H10N vyhrál Prokop Kříž, v H10C obsadil Vilda Odvody šesté místo (8. Kuba Lučan, 10. Radim Zvěřina), v H12C skončil Luky Udržal čtvrtý a Kuba Nachtigall byl sedmý a v H14C obsadili Matěj Kadaně a Ondra Lučan první dvě místa (6. Štěpán Kárník, 9. Vilda Jirout). V dorostu vyhrála v D18 Anna Kaláčová (4. Karda Pipková, 5. Kačka Švíglerová), v H16 skončili Vítek Frosch a Fanda Goláň na 2. a 3. místě a v H18 obsadili první tři místa Tomáš Flos, Marek Kadaně a Adam Štichhauer. Ve veteránkách v D35C skončila Dája Petrová třetí, v D45C byla Pavla Švíglerová šestá, v D65C vyhrála Laďka Víchová a Jiřka Novotná byla třetí a v D70C obsadila Květa Kubíková třetí místo. Ve veteránech v H35C obsadil Petr Šabatka sedmou příčku, v H35D byl Honza Žemlička třetí (6. Jirka Kuhn), v H45C obsadil Jarda Vávra páté místo (8. Jirka Belej, 9. Libor Kříž), v H45D vyhrál Aleš Jirásek a Honza Vališ byl třetí, v H55C byl Láďa Jánek druhý (6. Petr Fencl, 8. Jirka Fencl), v H55D skončil Wolf Tillmann druhý a v H65D byl Miloš Lulay také druhý.
 • NEW! Mistrovství Východočeské oblasti ve sprintu (a 5. kolo Vč. poháru) proběhlo v sobotu odpoledne v Novém Bydžově za pořadatelství Jiskry Hořice. 130 závodníků LPU si vedlo velmi dobře. V ženách v D21C skončila Marta Fenclová čtvrtá, v D21D obsadily Zuzana Klimplová a Kateřina Stryková první dvě místa. V mužích byl David Procházka čtvrtý a Tomáš Udržal desátý. V žákyních v D10N obsadily Kamila Stryková, Aneta Kokaislová a Dorota Křížová první tři místa, v D10C byla Zuzka Fenclová druhá, druhá byla i Bětka Kárníková v D12C (6. Natka Šedová, 7. Šárka Kuhnová, 10. Anna Horáková), v D12D skončila Bětka Horáčková druhá, v D14C vyhrála Háňa Fenclová (4. Monča Munzarová, 7. Majda Froschová). V žácích v H10N vyhrál Prokop Kříž, v H10C skončil Lukáš Marek sedmý (9. Kuba Lučan, 10. Radim Zvěřina), v H12C obsadil Luky Udržal desátou příčku, v H12D byl Martin Kakos druhý, v H14C obsadili Ondra Lučan a Matěj Kadaně první dvě místa (5. Štěpán Kárník, 9. Vilda Jirout) a v H14D vyhrál Štěpán Šiler. V D16 skončila Elen Hovorková sedmá, v D18 vyhrála Terka Šmídová (3. Kačka Švíglerová, 6. Anna Kalačová), v D20 vyhrála Terka Brožková, v H16 byla Fanda Goláň třetí (9. Tonda Goláň), v H18 vyhrál Tomáš Flos, třetí byl Honza Hlavatý a Adam Štichhauer čtvrtý a v H20 skončil Vojta Vališ pátý. Ve veteránkách v D35C obsadily Martina Zvěřinová a Dája Petrová první dvě místa, v D35D také obsadily Lenka Žemličková a Eva Šilerová první dvě příčky, v D40C byla Bára Kadaňová sedmá, v D45C skončila Renata Haasová druhá (5. Pavla Švíglerová, 8. Eva Kašparová), v D60 obsadila Iva Lehárová třetí místo, v D65C vyhrála Laďka Víchová a Jiřka Novotná byla třetí. Ve veteránech v H35C vyhrál Petr Zvěřina, v H35D byl první Tomáš Kokaisl (6. Petr Nachtigall), v H40C skončil Petr Šabatka druhý, v H45C vyhrál Libor Kříž před Honzou Kárníkem (4. Honza Václavek), v H45D byl první Tomáš Kakos (5. Luboš Macháček), v H50C skončil Jirka Belej třetí (8. Kamil Pipek), v H55C byl druhý Petr Fencl, v H55D vyhrál Wolf Tillmann, v H60C vyhrál Láďa Jánek (6. Mirek Novotný), v H65D obsadili první tři místa Miloš Lulay, Petr Klimpl a Vláďa Vícha a v H70C byl Mila Třasák pátý.
 • NEW! Ve sprintu Pražské oblasti si výborně vedla čtveřice našich závodníků. V ženách vyhrála Janča Peterová (7. Iveta Šístková) a v mužích byl nejrychlejší Tomáš Kubelka /15. David Procházka).
 • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva je po třech kolech naše žactvo na prvním místě.
 • NEW! Na titulní stránce letošního čtvrtého čísla Jantaru je fotka Tomáše Demla ze sprintu v Mirákulu (Czech O-tour). Uvnitř 20-stránkového čísla je článek o této akci, články o prvních třech závodech Východočeského poháru (včetně toho, který jsme pořádali v Borohrádku), reportáž z Mistrovství ČR v nočním OB i z úvodního závodu Českého poháru a ŽA. Nechybí ani články z dvou velikonočních soustředění. V čísle najdete i pravidelné rubriky - Pět otázek pro..., Program či Střípky. Obsah čísla je tady.
 • V neděli se běžel v Petřvaldě (stejný prostor jako byl noční šampionát) první závod Českého poháru a žebříčku A. Běžela necelá třicítka závodníků LPU, kteří si vedli se střídavými úspěchy. V dámské elitě Jana Peterová dlouho bojovala o stupně vítězů, nakonec se musela smířit se čtvrtou příčkou. V mužské elitě skončil David Procházka na 11. místě, body do Českého poháru získal i Tomáš Udržal za 20. místo (30. Lukáš Hovorka). V H21A opět výborně běžel Ondra Macek, který obsadil páté místo. V juniorkách dvojice Míša Srbová a Katka Hanušová obsadila 6. a 7. místo (20. Nela Kubáková), v juniorech byl Filip Haas sedmý. V D18 opět dobře běžela Katka Švíglerová, která skončila na 13. místě (21. Karolína Pipková, 25. Anna Kaláčová). V H18 skončil Vládík Srb sedmý a v H16 opět velmi dobře běžel Vítek Frosch, který obsadil 10. místo (Fanda Goláň byl 19.).
 • Přes 20 pardubických závodníků startovalo v sobotu na Mistrovství ČR v nočním OB, které proběhlo v Petřvaldě. A vedli si úspěšně. Do Pardubic putují tři medaile - stříbro získali Janča Peterová a Vládík Srb, bronz Vítek Frosch (a k tomu další dvě umístění v první desítce). V ženách Janča vybojovala po výborném výkonu po celé trati druhé místo za vítěznou Kosovou. V mužích se do první desítky prosadil Ondra Macek, který sedmým místem dokázal, že umí být v popředí výsledkových listin nejen v trail-O, ale i v orienťáku. Pěkné je i 14. místo Tomáše Udržala (Tomáš Deml obsadil 46. místo). V juniorkách skončila Katka Hanušová na 14. místě (26. Nela Kubáková). V H20 se do první dvacítky vešel Fíla Haas na 19. místě (28. Míša Krpata, 30. Tomáš Pekárek). V D18 velmi dobře zaběhla Kačka Švíglerová, která obsadila šestou příčku, Klára Haasová byla 21. (Terka Šmídová, Anna Kaláčová a Karda Pipková skončily ve čtvrté a páté desítce). V H18 si pro stříbro po výborném výkonu doběhl Vládík Srb, Honza Hlavatý byl 27. (trio Tomáš Flos, Ada Štichhauer a Mára Kadaně skončilo ve čtvrté desítce). V H16 šokoval třetím místem a bronzovou medailí Vítek Frosch, který si tak vyběhl licenci A, Fanda Goláň skončil na 30. místě. Ve Veteraniádě obsadil Vláďa Srb v H45 čtvrtou příčku.
 • V sobotu pokračoval v České Třebové (areál Peklák) klasickou tratí Východočeský pohár. Startovalo 130 pardubických závodníků, kteří si vedli velmi dobře. V ženách v D21C skončily Martina Zvěřinová a Marta Fenclová na 3. a 4. místě (6. Pavla Udržalová), v D21D vyhrála Lucka Brožková před Zuzanou Klimplovou. V mužích v H21C jasně vyhrál Tomáš Kubelka před Petrem Zvěřinou (v H21D byl Tomáš Procházka druhý). V žákyních vyhrála v D10N Jasmína Jirásková (4. Kamila Stryková), v D10C byla Zuzka Fenclová druhá, v D12C obsadila Nina Zvěřinová třetí místo, Anička Horáková byla pátá, Bětka Kárníková osmá a Niki Hovorková desátá, v D12D obsadila Bára Holcová třetí místo a v D14C byla Monča Munzarová druhá Majda Froschová šestá a Háňa Fenclová šestá. V žácích v H10N skončil Prokop Kříž druhý, v H10C obsadili Vilda Odvody a Radim Zvěřina 4. a 5. místo, v H12C obsadil Luky Udržal třetí místo (7. Fanda Pýcha, 10. Kuba Nachtigall), v H12D byl Viktor Samek těsně čtvrtý, v H14C vyhrál Vilda Jirout, další čtyři byli v TOP 10 - pátý Matěj Kadaně, šestý Štěpán Kárník, osmý Vojta Juška a devátý Dan Macek. V dorostu v D16 byla Julča Dominová šestá, v H16 doběhl Maty Kroupa třetí (6. Tonda Goláň, 7. Fíla Držka) a v H18 skončil Jaromír Jelínek třetí. Ve veteránkách vyhrála Dája Petrová v D35C, v D35D skončila Kamila Kárníková šestá (7. Katka Kroupová, 9. Katka Říhová), v D45C obsadila Pavla Švíglerová druhé místo a Jindra Horáková byla čtvrtá, v D55C vyhrála Iva Lehárová, v D55D byla Eva Roudná třetí a v D65C vyhrála Laďka Víchová (6. Jiřka Novotná). Ve veteránech obsadil v H35C Petr Šabatka třetí příčku, v H35D skončili čtyři v první desítce - 5. Honza Fukátko, 6. Adam Zitka, 8. Honza Kroupa, 9. Peter Nachtigall, v H45C obsadili Jirka Belej páté a Libor Kříž 7. místo, v H45D byl Aleš Jirásek třetí (9. Luboš Macháček), v H55C vyhrál Péťa Fencl (6. Láďa Jánek, 7. Jirka Fencl), v H55D skončil Olda Kološ devátý, v H65C byl Pavel Štěrba desátý a v H65D byl Vláďa Vícha třetí.
 • Lučanovi běželi závod Valašské oblasti v Pacetlukách. Ondra vyhrál v H14, Matěj v H16, Marta v D45 a Vladimír byl druhý v H21.
 • Sprint Jihomoravské oblasti ve Šlapanicích absolvoval Lukáš Hovorka, v mužích obsadil šesté místo.
 • 54. ročník Ligy škol v orientačním běhu (nejstarší sportovní soutěž pro základní školy v Pardubicích) je za námi. Dvě kola na podzim, dvě kola na jaře - celkem se zúčastnilo 854 žáků ZŠ z 16 škol. Ve školách byla jasně nejlepší ZŠ Závodu míru před Gymnáziem Dašická a ZŠ Studánka, v jednotlivých kategoriích jednotlivců vyhráli - D10: Zuzana Fenclová (ZŠ Pardubičky), D12: Nina Zvěřinová (ZŠ Montessori), D14: Monika Munzarová (Gymnázium Dašická), H10: Lukáš Udržal (ZŠ Studánka), H12: Jakub Nachtigall (ZŠ Polabiny 3) a H14: Matyáš Kroupa (ZŠ Závodu míru). Kompletní výsledky jsou zde.
 • Ve středu skončil 4. kolem 54. ročník Ligy škol v orientačním běhu. Poslední závod proběhl za chladnějšího počasí (naštěstí bez deště) ve studáneckém lese. Bylo přihlášeno téměř 300 dětí, nakonec se na start postavilo 245 dětí (zájem stále roste). V jednotlivých kategoriích vyhráli - D10: Bětka Kárníková (ZŠ Polabiny II), D12: Anna Kroupová (ZŠ Závodu míru), D14: Monika Munzarová (Gymnázium Dašická), H10: Lukáš Udržal (ZŠ Studánka), H12: Dan Macek (ZŠ Benešovo nám.) a H12: Ondřej Lučan (ZŠ Sezemice). Mezi školami získala nejvíce bodů ZŠ Závodu míru (2. Gymnázium Dašická, 3. ZŠ Studánka). Výsledky jsou na tady.
 • 6. dubna ráno zemřel po krátké nemoci Zdeněk Cinkan (LPU6201).

SVĚT
 • Matthias Kyburz splnil limit pro srpnovou pařížskou olympiádu, když zaběhl v maratónu čas 2:07:44!!