Orientační běh - Jak to vidí Béďa

   ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
po 24. 06. 15:01

NOVINKY ČSOS
24.06.2024
08:41 - Newsletter ČSOS JWOC 2024: HTMLPDF
21.06.2024
09:46 - Zápis z jednání VV 2024/7
20.06.2024
13:32 - Hledáme možná tebe! Chceme dát sociálním sítím ČSOS nový náboj. Zapoj se do dalšího směřování našeho sportu, ukaž svůj um a posuň orienťák do vyšší dimenze.
17.06.2024
11:24 - Metodické listy ČSOS 6/2024
11.06.2024
09:44 - Studio Český orienťák: čtvrtek 13. 6. 13:55 živě na ČT sport
05.06.2024
22:27 - Sdělení sekce OB 16/2024.
03.06.2024
16:17 - Newsletter ČSOS červen 2024: HTMLPDF 
02.06.2024
21:13 - SP v OB Itálie (sprintové štafety): 3. ČR
19:27 - ME v MTBO Polsko (štafety): 1. ČR (dospělí, M17 a W17)
01.06.2024
20:53 - SP v OB Itálie (sprint): 3. T. Křivda

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- staré postupy OB
- kalendář 2024
- kalendář 2025
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2024

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- SCD
- Facebook LPU
XPU

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny

M ČR v OB 2024
13.4. NOB (MOV)
8.5. KO S (JPV)
18.5. S (PBM)
19.5. SŠ (PBM)
8.-9.6. KT (VSP)
14.-15.9. KL (ASU)
5.10. Š (TZL)
6.10. KLUB (TZL)

Žebříčky, ligy 2024
Český pohár
ŽA
Český pohár štafet
Česká liga klubů
ŽB Č
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D) - j
Vč.pohár (Ž,D) - p
Vč.pohár (D,V)
Vč. družstva

Budou závody
22.-23.6. ŽB-Č (ONO)
22.-23.6. ŽB-M (SKM)

Závody za námi
16.6. Vč.pohár (KUN)
15.-16.6. ČP/ŽA (KUN)
15.6. Vč.pohár (KUN)
8.-9.6. M ČR KT (VSP)
1.-2.6. ŽB-Č (LPU)
1.-2.6. ŽB-M (VIC)
24.5. Vč.pohár (ZAM)
18.5. M ČR SŠ (PBM)
17.5. Vč.pohár (HJL)
17.5. M ČR sprint (PBM)

Vícedenní 2024
Czech O-Tour
Velikonoce (DKP)
GP Silesia (AOP)
Trojúhel (MLA)
Cena stř. Mor. (KSU)
Vysočina cup (CHT)
Rumcaj. míle (SJC)
Pískovce (DOK)
Prázdniny (TUR)
CVČ (LPU)
Interkompas (SJH)
West cup (NEK)

Mez. akce 2024
OB:
5.-7.4. CEYOC (HUN)
25.-26.5. SP (SUI)
1.-2.6. SP (ITA)
21.-24.6. MED (POL)
30.6.-1.7. MSJ (CZE)
12.-16.7. MS (GBR)
1.-5.8. AMS (BUL)
3.-9.8. MSV (FIN)
16.-20.8. ME (HUN)
26.-29.9. SP (FIN)
LOB:
23.-27.1. MS,MSJ,MED (AUT)
23.-25.2. SP (EST)
Trail-O:
8.-12.5. ME (FIN)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP*
FSP*
MKP*
PGP*
SCP
TAP***
EKP*
MFP
VSP*
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE*
KAM**
LBE**
LME*
RIC**
ROZ**
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO*
LPM*
MLA***
MAS*
NEK*
KPM
KRL***
ONO*
SKV**
VPM*
Jihočeská*
KTA**
VCB**
VTA*
KRE
OPI*
CST*
Ještědská***
BOR**
DOK***
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN***
VLI***
JJN**
CHA***
KUL*
LIT
LTP***
PEN
STB

Východočeská***
CHC*
HOR***
JIL*
PHK**
SHK***
SRK*
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB**
LPU***
LTU***
KUO
SJC**
STH**
SNA
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB
PZR
SJH***
CTB***
OSN*
SJI***
STA**
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB
AOP***
KRN
MOV**
OOP***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON
OOL*
PLU
SSU***
TVR
ZLH**
JPV***
KSU***
UOL***
SBR
STE***
Valašská***
EZL
HLV***
KVS
SKM***
LCE**
TZL***
VIC***
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM***
TBM**
ADA*
RBK
UBM*
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlistČR: Orienťák na LODM. Víkend: ŽB v Čechách i na Moravě. Akademické M ČR v Liberci.
Východní Čechy: Konečné výsledky jarní části oblastních soutěží.
Pardubice: Vládík reprezentoval na MED. Šestice žáků na LODM - zlato a stříbro ze sprintu. ŽB v Jáchymově.
Svět: ME dorostu v Polsku - zlato Hezcka, bronz Douškové a Štěpánka, tři medaile ze štafet.
Jak to vidí Béďa na FB


ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Orientační běh na Letní olympiádě dětí a mládeže. Tato multisportovní akce probíhá v Českých Budějovicích za účasti přes 3500 sportovců ve 20 sportech, orienťák je tam spolu s florbalem jako zástupce "neolympijských" sportů. Každý kraj reprezentuje 6 závodníků (po jednom v D12 a H12, dva v D14 a v H14). V pondělí se běžel sprint s centrem v areálu SKP České Budějovice. Pěkné tratě, které postavila Eva Veselá, vedly v městské sídlištní zástavbě, v parku a ve sportovních areálech, mapu Eskápéčko ODM 2024 připravil Filip Hulec. V kategorii D12 si pro zlato doběhla Tereza Korbelová (Královéhradecký kraj), druhá nejrychlejší Emma Heczková neměla ražení v pořádku a tak stříbro získala Vendula Šťastná (Jihomoravský kraj) se ztrátou 48 sekund, třetí skončila Eliška Čeřovská (Olomoucký kraj) s odstupem necelých dvou minut. V D14 si pro vítězství s velkou převahou doběhla Monika Munzarová (Pardubický kraj), druhá Jolana Vondráčková (Hlavní město Praha) na ní ztratila 28 sekund a třetí Magdalena Kubíčková (Olomoucký kraj) ještě o pět sekund více. V H12 získal zlato největší favorit Vojtěch Votava (Liberecký kraj), ale neměl to vůbec jednoduché, protože ještě na sběrce měl s ním shodný čas Dalibor Šidla (Zlínský kraj), rychlejší doběh po tartanu stadiónu nakonec rozhodl o dvě sekundy pro sebe liberecký závodník, třetí Ondřej Podmol (Moravskoslezský kraj) měl ztrátu 15 sekund. V H14 jasně vyhrál favorizovaný Matouš Dittrich (Zlínský kraj), který byl o 24 sekund rychlejší než druhý Ondřej Lučan (Pardubický kraj), třetí skončil Jakub Ritter (Karlovarský kraj) který více jako polovina trati vedl, v závěru trochu ztratil (+0:36).
  V úterý následuje krátká trať s centrem na louce západně od obce Hvozdec. Mapu Koníř připravili Tomáš Leštinský a Zdeněk Blabla v rovinatém terénu se středně hustou sítí cest, v prostoru jsou oblasti se sníženou průběžností s mladším porostem, místy jsou meliorační rýhy, jámy a oplocenky; část prostoru je s pasekami po kůrovcové těžbě s izolovanými ostrůvky lesa a s labyrintem oplocenek, tratě postavil Radek Teringl. Po středečním dnu volna skončí orienťácký program ve čtvrtek štafetami, týmy budou složeny D14-D12-D14 a H14-H12-H14. Poběží se na českobudějovickém Výstavišti, tratě postavil Filip Hulec, který je i autorem mapy Výstaviště ODM 2024. Tratě povedou po otevřených zpevněných i nezpevněných plochách, kde jsou samostatně stojící pavilony (závod proběhne za plného provozu Výstaviště - po celou dobu olympiády zde probíhají doprovodné aktivity), v prostoru závodu budou použity i umělé překážky - “švábi”.
  Vše potřebné o všech závodech najdete na stránkách závodů v IS ORIS.
 • NEW! Tomáš Křivda běžel ve Vídni pětku na dráze ve skvělém čase 14:15,68.
 • NEW! O víkendu byly na pořadu vždy dva závody žebříčku v Čechách i na Moravě.
  Čechy: Sobotní klasickou a nedělní krátkou trať ŽB-Čechy uspořádal Sportovní klub OB Ostrov. Startovalo přes 1100 závodníků. Centrem byl Sportovní areál Eduard u Jáchymova. Mapy pro oba dny připravil Radim Ondráček, běželo se v terénu, kde byl hřbet s širokou vrcholovou částí, svahy i vrcholová část s velkou terénní členitostí – pozůstatky po středověké i novověké těžbě (jámy, kupy, svahové hřbítky, haldy, hlušiny); horský les s různou průběžností, místy byly horské louky.
  Na sobotu postavil tratě Aleš Ritter. V ženách po vyrovnaném souboji si vítězství odnesla Iveta Šístková (LPU), jen pět sekund za ní zaostala na druhém místě Zuzana Jedličková (SHK), třetí skončila další závodnice LPU Pavla Udržalová se ztrátou 50 sekund na vítězku. V mužích vybojoval vítězství nestárnoucí Marek Prášil (SJI), dvě minuty za ním skončil na druhém místě Matěj Kamenický (LPU), třetí byl junior Tomáš Prášil (TTR) se ztrátou tří minut.
  V neděli byl stavitelem krátké tratě Petr Ševčík. V ženách si pro jasné vítězství doběhla Denisa Kosová (PHK), která o dvě a půl minuty porazila druhou Ivetu Šístkovou (LPU), jen dvě sekundy za ní byla třetí Zuzana Jedličková (SHK). V mužích si pro první místo doběhl Vojtěch Král (SSU), o minutu za ním zaostal druhý Tomáš Prášil (TTR), další minutu zpět byl na třetím místě veterán Robert Heczko (VLI).
  Web závodů je tady.
  Morava: 5. a 6. kolo ŽB-Morava mělo centrum na koupališti v Roštíně. Oba závody uspořádal Klub orientačního běhu – Směr Kroměříž. Běželo se v lesním komplexu mezi Roštínem, Vlčákem a Bunčem v kopcovitém terénu s množstvím cest, pískovcových skalek, terénních prvků a relikty nedokončené „Baťovy“ dálnice. Z hlavního hřebene vybíhaly úzké hřbety oddělené hluboko zařezanými údolími potoků s příkrými, místy suťovými svahy. Byl tam zachovalý komplex převážně bukových a v nižších polohách dubohabrových lesů. Část prostoru byla s podrostem a se sníženou průchodností.
  Na sobotní klasické trati startovalo téměř osm stovek závodníků (byl to i žebříček Valašské oblasti). Byla připraveny mapy Brdo a Brdo – východ (hlavní kartograf Vítězslav Pěček), tratě postavil Pavel Dittrich. V ženách těsně vyhrála Adéla Finstrlová (ZBM), jen osm sekund zpět skončila druhá Zdenka Kozáková (TBM), třetí Eva Valentová (LCE) ztratila na vítězku necelé čtyři minuty. V mužích si pro první místo doběhl Martin Poklop (SSU), který za sebou nechal o minutu druhého Osvalda Kozáka (TBM) a o dvě a půl minuty třetího Davida Procházku (LPU).
  Nedělní krátká trať proběhla na mapě Brdo – západ za účasti šesti stovek závodníků, tratě postavil Roman Vlček. V ženách skončila první Iva Kavánková (TZL), když o půl minuty porazila druhou Zdenku Kozákovou (TBM), třetí Hana Hlavová (TBM) měla na první ztrátu minutu a půl. V mužích vyhrál Osvald Kozák (TBM) o minutu před Michalem Smolou (TZL) a od dvě minuty před Filipem Bukovacem (PBM).
  Informace jsou na webu závodů.
 • NEW! Průběžné výsledky ŽB-Čechy po 7. kole jsou zde.
 • NEW! Průběžné výsledky ŽB-Morava po 6. kole jsou tady.
 • NEW! V rámci 22. Českých akademických hrách Liberec 2024 proběhne na počátku posledního červnového týdne Akademické mistrovství ČR v orientačním běhu. Pondělní sprint na centrum na Univerzitním náměstí v Liberci, poběží se na mapě Lidové sady (autor J. Daněk, aktualizace I. Habán), tratě postavil Jiří Martan. Úterní krátká trať se poběží na mapě Žulák (autor I. Habán), tratě postavil Robert Heczko, centrum je v Harcově na fotbalovém stadiónu TUL). Přihlášeno 40 žen a 70 mužů, k favoritům patří v ženách Anna Karlová, Lucie Semíková, Michaela Dittrichová, Adéla Vandasová, Barbora Chaloupská, Barbora Matějková či Jana Pekařová, v mužích pak Jan Gajda, Tomas Lima, Ota Škvor, Martin Roudný, Jiří Donda, Ondřej Metelka, Jakub Chaloupský, Daniel Vandas, Daniel Pompura, Petr Horvát, Kryštof Hájek či Jáchym Coufal. Informace o závodech jsou na stránkách závodů v IS ORIS.
 • NEW! Výkonný výbor Českého svazu orientačních sportů měl své další jednání ve středu. Po tradičním úvodu (aktuální informace - podrobná informace z jednání vedení svazu s předsedou NSA, kontrola úkolů, potvrzení schválení per rollam) podaly informace o své činnosti sekce a rady ČSOS. Poté byla projednána informace o zabezpečení MS juniorů v OB 2024 a informace o přípravě ME dorostu v OB 2025. Následně bylo projednáno pořádání mezinárodní závodů ČSOS po roce 2026 (MS veteránů v OB a Světové poháry v OB). Potom přišla na řadu příprava jednání české delegace na jednání IOF v průběhu MS OB 2024 (náš návrh na rozšíření programu MS v OB). VV ČSOS se pak zabýval přípravou O-Gala 2024 v Prostějově, dále bylo schváleno vyhlášení výběrové řízení na pořádání této akce v roce 2025. Po schválení Výroční Zprávy ČSOS za rok 2023 byl bod různé (projektový manažer Honza Picek podal informaci o své činnosti, mj. i o přípravě nového webu ČSOS).
 • Vedení ČSOS (Radan Kamenický, Jan Picek a Petr Klimpl) se setkalo s předsedou Národní sportovní agentury Ondřejem Šebkem. Vedle pozvánky na nadcházející MS juniorů v Plzni ho seznámili zástupci ČSOS s plány svazu na další období i s problémy, s kterými se nás svaz potýká.
 • Vyšly červnové Metodické listy - čtěte tady.
 • V Kitl Českém poháru vede po jarních sedmi kolech v ženách Denisa Kosová před Janou Peterovou a Barborou Matějkovou. V mužích je v čele Tomáš Křivda před Jonášem Hubáčkem a Milošem Nykodýmem. Kompletní výsledky jsou zde.
 • Průběžné pořadí žebříčku A po jarní části najdete tady.
 • Kitl Český pohár a žebříček A (a také Východočeský pohár) měly dva závody v Orlických horách. Závodilo se na území CHKO Orlické hory a Přírodního parku Údolí Rokytenky a Hvězdné v blízkosti vojenské tvrze Hanička, kde v části terénu se dosud nikdy OB neběžel. Závody uspořádal Český svaz orientačních sportů a čtyři menší kluby z okolí - OB Kunvald, TJ Loko Česká Třebová, OB T.J. Sokol Žamberk a neorienťácký Outdoor sport team Rokytnice v O. h. Centrem sobotní krátké a nedělní klasické tratě bylo v Rokytnici v Orlických horách, louka v části Panské Pole. Na startu bylo po oba dny přes 1300 závodníků.
  V sobotní krátké trati čekal závodníky porostově pestrý les s rozmanitou průchodností a poměrně hustou sítí komunikací, v části s rozmanitými objekty vzniklými v souvislosti s vojenskou výcvikovou činnosti, místy bylo i pár skal, v závěrečné části podmáčený les a objekty předmnichovského opevnění (“řopíky”). Mapu Údolí Rokytenky a Hvězdné mapovali Jan Potštejnský a Petr Mareček, tratě postavili Jan Potštejnský a Anna Kovářová. Závodu přálo počasí, celý den svítilo sluníčko, ale teplo nebylo až tak velké. V elitě žen vedla v úvodní části Barbora Chaloupská (PHK), na 11. kontrole šal do vedení Jana Peterová (LPU), která svůj náskok postupně navyšovala až na konečných 1:27 min., druhá skončila na dvou kontrolách po minutě chybující Adéla Vandasová (PHK), třetí Chaloupská měla na vítězku dvouminutovou ztrátu (4. Zdenka Kozáková, 5. Michaela Dittrichová, 6. Karolína Kettner). V mužích V úvodu vedl Tomáš Kubelka (LPU), pak ho vedení vystřídal Jáchym Coufal (ZBM), po jeho minutové chybě na 16. kontrole se do vedení opět dostal Kubelka, ale ten na na 19. kontrole udělal více než dvouminutovou chybu a ve vedení ho vystřídal Coufal, který před sebe už nikoho nepustil a doběhl si tak pro své premiérové vítězství v závodě Českého poháru. Druhý se ztrátou 55 sekund doběhl vyrovnaně běžící David Procházka (LPU), třetí místo obsadil Kryštof Hájek (TUR), který rychlejším doběhem o sekundu porazil čtvrtého Kubelku (5. Jan Petržela, 6. Vojtěch Illner). V juniorkách jasně vyhrála Lucie Dittrichová (SKM), za kterou se ztrátou 103 sekund skončila na druhém místě Michaela Metelková (PHK), třetí Markéta Rotková (ZBM) měla ztrátu dvě a půl minuty. V juniorech vyrovnaný souboj dvou největších favoritů Jana Strýčka (PBM) a Daniela Bolehovského (VSP) pro sebe rychlejším závěrem rozhodl brněnský závodník, v cíli byl mezi rozdíl 17 sekund, třetí Martin Gajda (KAM) ztratil na vítěze necelou minutu. V D18 Byla nejlepší Viktorie Škáchová (DKP), která o minutu a půl porazila druhou Kateřinu Kožíškovou (ZTC), ještě o půl minuty pomalejší byla třetí Kateřina Doušková (TBM). V H18 si pro překvapivé vítězství doběhl jen málo chybující Patrik Štábl (KSU), který se sebou nechal o 28 sekund druhého Ondřeje Brosche (RBK) a o 54 sekund třetího Prokopa Tomáška (TUR). V D16 s velkým náskokem vyhrála Viktorie Vyziblová (SJC), která porazila druhou Elu Lošťákovou (PGP) o 1:22 min., třetí Matilda Tomášková (TUR) byla ještě o dvě sekundy pomalejší. V H16 s přehledem vyhrál Ondřej Štěpánek (TBM), Matěj Šebelka (VLI) byl o více minutu a půl pomalejší, třetí Martin Bulička (ZBM) zaostal za vítězem o 2:26 min.
  Na nedělní klasickou trať (byla to letošní první klasika zařazená do Českého poháru) připravili mapy Hanička a Mýtina Petr Mareček, Ondřej Prášil, Jiří Vištejn a Jan Potštejnský. Autory tratí byli Jan Potštejnský a Luděk Pilgr, běželo se v porostově pestrém lese s horskou rozmanitostí Orlických hor, který se prolínal s hospodářsky využívanými plochami, zastoupeny byly všechny druhy porostové průchodnosti s převažujícím podílem vzrostlých smrkových a ojediněle i listnatých stromů, s občasným výskytem vyššího borůvčí a sezónní trávy, místy velmi dobře průběžný, místy byla snížená viditelnost, místy podmáčená podložka, byla tam středně hustá síť cest, v několika místech se nacházela řada terénních tvarů, vodních objektů a objektů předmnichovského opevnění, převážně v prudkých údolích byl pak i výskyt skalních a kamenných objektů. Po nočním deštíku se opět vrátilo teplé počasí. V dámské elitě se ve třetině trati dostala do vedení Michaela Dittrichová (LCE), po vyrovnaném výkonu si doběhla pro vítězství s náskokem 24 sekund před v závěru trochu stahující klubovou kolegyní Martinou Jirčákovou, třetí stejně jako na krátké trati skončila Barbora Chaloupská (PHK) s odstupem tři a půl minuty za vítězkou (4. Zdenka Kozáková, 5. Anna Fürstová, 6. Jana Semrádová). V H21E přesvědčivě vyhrál Tomáš Kubelka (LPU), který vedl od první kontroly, a když vyhrál více jak polovinu mezičasů, tak byl jeho náskok v cíli poměrně velký - tři a půl minuty před druhým Osvaldem Kozákem (TBM). Ještě o půl minuty pomalejší byl třetí Ota Škvor (KAM), na dalších místech pomyslné "velké bedny" skončili Kryštof Hájek (TUR), Matouš Fürst (DOK) a David Procházka (LPU). V D20 opět jasně vyhrála Lucie Dittrichová (SKM), když o více jak dvě a půl minuty porazila druhou Michaelu Novotnou (TUR), třetí Ema Černá (TAP) už měla ztrátu na vítězku přes osm minut. V H20 to byl stejně jako na krátké trati těsný souboj našich dvou nejlepších juniorů Daniela Bolehovského (VSP) a Jana Strýčka (PBM), tentokráte byl o 15 sekund rychlejší pražský závodník, který o svém vítězství rozhodl na posledních dvou kontrolách; se ztrátou minuty a půl skončil třetí Jiří Donda (ONO). V D18 si pro druhé víkendové vítězství doběhla Viktorie Škáchová (DKP), která přesně o minutu porazila druhou Hanu Vítkovou (SJI), třetí místo obsadila Kateřina Doušková (TBM) s odstupem Kateřina 18 sekund za jihlavskou závodnicí. Závod v kategorii H18 byl velmi vyrovnaný, do minuty se vešlo prvních pět závodníků; vyhrál Ondřej Brosch (RBK), který o 21 sekund porazil Filipa Hanuše (VRL) a o 26 sekund Prokopa Tomáška (TUR). V mladších dorostenkách to byla také hodně těsné; pro vítězství si doběhla Markéta Hanušová (VRL), druhá Carolina Mullis (DKP) na ní měla ztrátu 38 sekund a třetí Tereza Stehlíková (ZTC) 42 sekund. V mladších dorostencích vybojoval vítězství Patrik Sedláček (DKP), druhý Jiří Zápotocký (PGP) na něj ztratil 75 sekund a třetí Tomáš Metelka (PHK) pak ještě o 14 sekund více.
  Vše potřebné o obou organizačně i sportovně povedených závodech najdete na webu závodů.
 • Na druhý červnový víkend bylo připraveno několik oblastních závodů.
  Oddíl orientačního běhu TJ Slovan Karlovy Vary uspořádal dva závody Západočeského žebříčku. V sobotu byla krátká trať, v neděli klasická trať, každý den startovalo necelých 300 závodníků. Oba závody měly centrum v chatové osadě U Černého Rybníka (Andělská Hora). Po oba dny se běželo v mírně zvlněném terénu, kde byla střední hustota cest, les byl dobře průběžný, místy i zarostlý, část prostoru byla skandinávského typu, včetně množství mokrých rýh. Sobotní tratě na mapě Andělka postavil Jan Dítko. Věra Chvalová (ZTC) si doběhla v ženách pro první místo s náskokem necelých dvou minut před druhou Magdou Žákovcovou (KRL), třetí skončila Denisa Náměstková (EKP). V mužích vyhrál se čtyřminutovým náskokem Viktor Havlíček (BSO) před Janem Macurou (MLA) a Petrem Suchým (LPM). Autorkou nedělních tratí byla Gabriela Savičová na mapě Letiště. Na trati žen byla nejrychlejší Daniela Trpáková (DCH) před Laurou Kulovou (ONO), v mužích vyhrál s tříminutovým náskokem Filip Meduna (ONO) před Viktorem Havlíčkem (BSO), třetí skončil Ondřej Sobota (ZTC).
  Sobotní Mistrovství Ještědské oblasti na klasické trati uspořádal oddíl orientačního běhu TJ Stadion Nový Bor. Centrem byla chata mysliveckého sdružení Diana v Brništi. Necelých šest stovek závodníků běželo na mapě Nad strží (mapoval a kreslil Ivo Habán). Tratě v mírně zvlněném terénu se středně hustou sítí cest a se skalními útvary postavil Jan Hnízdil. V ženách byla první Kateřina Kašková (CHA) s náskokem dvě a půl minuty před Evou Valentovou (LCE), třetí skončila Barbora Ježková (CHA). V mužích si pro vítězství s velkým náskokem doběhl Pavel Kubát (CHA), druhý byl další závodník CHA Pavel Hradec, třetí skončil Michal Uhlík (SJC).
  Dva víkendové závody Východočeského poháru (v sobotu krátká a v neděli klasická trať) proběhly v Rokytnici v Orlických horách (Panská pole) společně se závody Kitl Českého poháru. Pořadatelem byl ČSOS za přispění místních menších klubů. Po oba dny startovalo devět stovek závodníků. V sobotní krátké trati byla v ženách nejlepší Šárka Kulhavá (LPU) s náskokem tří minut před Annou Kopeckou (LPU), třetí skončila Libuše Doležalová (SNA). V mužích vyhrál Ondřej Semík (KAM) s dvouminutovým náskokem před Jiřím Balcarem (SNA) a Jiřím Mrázkem (DKP). V nedělní klasice v ženách s náskokem vyhrála Libuše Doležalová (SNA), skoro pět minut zpět byla druhá Pavla Důrková (SHK), půl minuty za ní byla třetí Šárka Rückerová (HOR). V mužích byl stejně jako v sobotu první Ondřej Semík (KAM), o tři minuty pomalejší byli druhý Matěj Choutka (NPA) a třetí Michal Jedlička (SHK).
  Výsledky závodů jsou v IS ORIS.
 • Zhodnocení vystoupení české reprezentace na úvodních kolech letošního Světového poháru ve Švýcarsku a v Itálii z klávesnice šéftrenéra Jana Šedivého najdete zde.
 • Druhý díl studia Český orienťák najdete na webu ČT Sport).
 • V Brně proběhlo Celostátní finále Přeboru škol v orientačním běhu. Pořadatelé z oddílu orientačního běhu SK Brno - Žabovřesky připravili závod pro základní s střední školy na sprintové mapě Rosnička 2024 (hlavní kartograf Petr Matula). Tratě postavil Alexandr Jordanov v městském lesoparku a přilehlé městská zástavba a ve sportovních areálech, kde byl kopcovitý terén s bývalou sjezdovkou, průběžný se sníženou viditelností s velkým množstvím cest. Centrem závodu bylo hřiště TJ Sokol Brno-Žabovřesky. Na startu ve školských týmech byli velmi zkušení závodníci (třeba i ti, kteří nás budou reprezentovat na MSJ či MED) i v OB skoro nováčci. Postup do finále si z krajských kol vybojovalo 20 základních a 20 středních škol. V jednotlivých kategoriích jednotlivců byli nejúspěšnější - D7: 1. Lucie Macháčková (Biskupské gymnázium Hradec Králové), 2. Klára Nová (Krkonošské gymnázium a SOŠ Vrchlabí), 3. Monika Munzarová (Gymnázium Dašická); D9: 1. Markéta Hanušová (Krkonošské gymnázium a SOŠ Vrchlabí), 2. Matilda Tomášková (Gymnázium Turnov), 3. Tereza Stehlíková (Masarykovo gymnázium Plzeň); DS: 1. Hana Vítková (Gymnázium Jihlava), 2. Michaela Novotná, 3. Barbora Novotná (obě Gymnázium Turnov); H7: 1. Vladimír Kutlvašr (Krkonošské gymnázium a SOŠ Vrchlabí), 2. Štěpán Kárník (Gymnázium Dašická Pardubice), 3. Tobiáš Novák (ZŠ Chotěboř); H9: 1. Tomáš Metelka (Biskupské gymnázium Hradec Králové), 2. Eduard Žemlík (Gymnázium Turnov), 3. Matěj Čečka (Biskupské gymnázium Hradec Králové), HS: 1. Prokop Tomášek (Gymnázium Turnov), 2. Filip Haas (Gymnázium Dašická Pardubice), 3. Matěj Šebelka (Gymnázium F. X. Šaldy v Liberci). V soutěži základních škol vyhrálo Biskupské gymnázium Hradec Králové (2. Krkonošské gymnázium a SOŠ Vrchlabí, 3. Gymnázium Turnov). Mezi základními školami vyhrálo Gymnázium Turnov (2. Gymnázium F. X. Šaldy v Liberci, 3. Gymnázium Dašická Pardubice). Stránku závodu najdete v IS ORIS.
 • Lesy ČR propagují orienťák - zde.
 • Byla provedena nominace na červencový světový šampionát v orientačním běhu ve Skotsku. Ženy: Tereza Janošíková, Denisa Kosová, Barbora Matějková, Jana Peterová; muži: Jakub Glonek, Jonáš Hubáček, Tomáš Křivda a Martin Roudný.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! Údaje pro společný rozpis Vč. poháru (podzim část 2024) mají pořadatelé zaslat do 20. 6. 2024 na adresu předsedy oblasti Luboše Macháčka.
 • NEW! Konečné výsledky Východočeského poháru žactva a dorostu - jaro 2024 najdete tady. V jednotlivých kategoriích si vybojovali vítězství - D10: Anna Mayerová (SHK), D12: Tereza Korbelová (PHK), D14: Lucie Macháčková (SHK), D16: Zuzana Pozdílková (PHK), D18: Kateřina Mimrová (CHC), H10: Michal Vítek (PHK), H12: Jakub Macháček (SHK), H14: Matěj Kadaně (LPU), H16: Štěpán Rémiš (SHK) a H18: Dominik Jiroušek (SRK). Vyhlášení vítězů žákovských kategorií proběhne na prvním podzimním závodě Vč. poháru.
 • NEW! Průběžné výsledky Východočeského poháru dospělých a veteránů po jarních 12 kolech jsou zde.
 • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva po 12. kole vede jasně LPU, na druhém místě je PHK a třetí SHK (tam je rozdíl dost malý) a na čtvrté příčce je VRL. Průběžné výsledky najdete zde.
 • Jarní část Východočeského poháru skončila dvěma závody (byly společné se závody Kitl Českého poháru a žebříčku A). Závodilo na území CHKO Orlické hory a Přírodního parku Údolí Rokytenky a Hvězdné v blízkosti vojenské tvrze Hanička. Organizaci závodů zajišťoval Český svaz orientačních sportů a čtyři menší kluby z okolí - OB Kunvald, TJ Loko Česká Třebová, OB T.J. Sokol Žamberk a neorienťácký Outdoor sport team Rokytnice v O. h. Centrum sobotní krátké a nedělní klasické tratě bylo v Rokytnici v Orlických horách, část Panské Pole. Na startu bylo po oba dny celkem přes 1300 závodníků (z toho v podkategoriích C a D devět stovek).
  V sobotní krátké trati čekal závodníky porostově pestrý les s rozmanitou průchodností a poměrně hustou sítí komunikací, v části s rozmanitými objekty vzniklými v souvislosti s vojenskou výcvikovou činnosti, místy je pár skal a objekty předmnichovského opevnění (“řopíky”). Mapu Údolí Rokytenky a Hvězdné mapovali Jan Potštejnský a Petr Mareček, tratě Vč. poháru postavila Anna Kovářová. V kategoriích Vč. poháru byla v ženách nejlepší Šárka Kulhavá (LPU) s náskokem tří minut před Annou Kopeckou (LPU), třetí skončila Libuše Doležalová (SNA). V mužích vyhrál Ondřej Semík (KAM) s dvouminutovým náskokem před Jiřím Balcarem (SNA) a Jiřím Mrázkem (DKP).
  Na nedělní klasickou trať připravili mapy Hanička a Mýtina Petr Mareček, Ondřej Prášil, Jiří Vištejn a Jan Potštejnský. Autorem tratí oblastních soutěží byl Luděk Pilgr, běželo se v porostově pestrém lese s horskou rozmanitostí Orlických hor, který se prolínal s hospodářsky využívanými plochami, zastoupeny byly všechny druhy porostové průchodnosti s převažujícím podílem vzrostlých smrkových a ojediněle i listnatých stromů, s občasným výskytem vyššího borůvčí a sezónní trávy, místy velmi dobře průběžný, místy byla snížená viditelnost, místy podmáčená podložka, byla tam středně hustá síť cest, v několika místech se nacházela řada terénních tvarů, vodních objektů a objektů předmnichovského opevnění, převážně v prudkých údolích pak byl i výskyt skalních a kamenných objektů. V ženách s náskokem vyhrála Libuše Doležalová (SNA), skoro pět minut zpět byla druhá Pavla Důrková (SHK), půl minuty za ní byla třetí Šárka Rückerová (HOR). V mužích byl stejně jako v sobotu první Ondřej Semík (KAM), o tři minuty pomalejší byli druhý Matěj Choutka (NPA) a třetí Michal Jedlička (SHK).
  Vše potřebné o obou závodech najdete na webu závodů.

PARDUBICE
 • NEW! Vláďa Srb reprezentoval Česko na letošním Mistrovství Evropy dorostu, které proběhlo na severu Polska (Štětín). V úvodním závodě na klasické trati skončil na 24. místě. Ve sprintu pak obsadil 16. příčku. V závěrečném závodě štafet rozbíhal českou štafetu M18 a svým výkonem přispěl ke zlatu tohoto týmu.
 • NEW! Poslední týden v červnu reprezentuje Pardubický kraj šestice orientačních běžců (Bětka Kárníková, Hana Fenclová, Monika Munzarová, Jakub Nachtigall, Ondřej Lučan a Matěj Kadaně) na Letní olympiádě dětí a mládeže v Českých Budějovicích. V úvodním sprintu v okolí stadiónu SKP České Budějovice si vedli velmi dobře. V D14 vyhrála jasně Monča Munzarová, Háňa Fenclová po chybě na první kontrolu skončila sedmá. V H14 si Ondra Lučan doběhl pro stříbro, Matěj Kadaně běžel na jeho úrovni, ale pokazil jednu kontrolu a to znamenalo konečnou šestou příčku. V D12 obsadila Bětka Kárníková čtvrté místo a v H12 byl Kuba Nachtigall 12.
 • NEW! Žebříček B-Morava v Roštíně: David Procházka skončil v sobotní klasice na třetím místě v mužích. V nedělní krátké trati obsadil Lukáš Hovorka v mužích sedmé místo, v ženách byla Štěpánka Procházková osmá.
 • NEW! O víkendu startovala padesátka pardubických závodníků na dvou závodech žebříčku B-Čechy v Jáchymově (sportovní areál Eduard).
  V sobotní klasické trati se nám dost dařilo. V ženách vyhrála Iveta Šístková a Pavla Udržalová byla třetí (9. Marta Fenclová). V H10 byl Radim Zvěřina pátý a v H12 obsadil Luky Udržal šesté místo. Velmi dobře běžely čtrnáctky v početně hodně obsazených kategoriích. V D14 skončily Monča Munzarová a Háňa Fenclová na 3. a 4. místě, Majda Froschová doběhla šestá. V H14 byl Štěpán Kárník pátý, Matěj Kadaně sedmý (11. Ondřej Lučan, 15. Vilém Jirout, 17. Vojtěch Juška). V H16 skončil Filip Držka na 11. místě, v H18 byl Honza Hlavatý čtvrtý. Ve veteránských kategoriích zářily Martina Zvěřinová (D35) a Marta Lučanová (D45), které vyhrály, Renata Haasová v D45 byla osmá, v D65 skončila Jiřka Novotná desátá, v D75 obsadila Květa Kubíková druhou příčku, druhý byl i Petr Šabatka v H40 (7. Honza Fukátko), v H55 byl Petr Fencl druhý (7. Petr Valach), V H60 skončil Václav Roudný devátý a v H65 byl Mirek Novotný desátý.
  V nedělní krátké trati obsadila Iveta Šístková v ženách druhou příčku, Pavla Udržalová byla pátá, v mužích skončili Matěj Kamenický a Honza Grundmann na 8. a 9. místě. V D12 byla Nina Zvěřinová sedmá, v H12 skončili Kuba Lučan a Radim Zvěřina na 4. a 5. místě a v H12 byl Luki Udržal třetí. V D14 výborně zaběhla Verča Zitková, která obsadila desátou příčku, dost se vedlo klukům v H14 - Štěpán Kárník byl čtvrtý a Vilda Jirout pátý, v H16 doběhl Fanda Goláň pátý a v H18 Adam Štichhauer osmý. Ve kategoriích veteránek opět vyhrály Martina Zvěřinová (D35) a Marta Lučanová (D45), Renata Haasová byla sedmá v D45, Jitka Demlová obsadila osmé místo v D55, Jiřka Novotná byla šestá v D65 a Stáňa Kellnerová skončila třetí v D75. Ve veteránech vyhrál Petr Šabatka v H40 (6. Honza Fukátko), v H50 byl Jarda Vávra devátý, v H55 vyhrál Petr Fencl (6. Petr Valach) a v H60 byl Láďa Jánek třetí (10. Vašek Roudný).
 • Skončil jarní Východočeský pohár žactva a dorostu. Z 12 závodů se každému závodníkovi hodnotilo sedm nejlepších výsledků. Dobře si vedlo zvláště naše žactvo. V D10C skončila Zuzka Fenclová třetí (11. Markéta Škorpíková, 12. Marie Dvořáková). V D12C skončily v první desítce hned čtyři naše závodnice, Bětka Kárníková byla třetí, Nina Zvěřinová šestá, Anička Horáková sedmá a Niky Odvodyová desátá (13. Nikol Hovorková, 14. Natka Šedová). V D14C obsadila Monča Munzarová druhá, Háňa Fenclová čtvrtá a Majda Froschová osmá (14. Ema Helmeczi, 16. Verča Zitková). V H10C onsadili Radim Zvěřina a Vilda Odvody 6. a 7. místo, Fíla Jirout byl devátý (13. Lukáš Marek, 15. Kuba Lučan). V H12C se do první desítky dostal pátým místem jen Luky Udržal (11. Kuba Nachtigall, 13 Fanda Pýcha). V H14C máme v TOP10 čtyři kluky, vyhrál Matěj Kadaně před Ondrou Lučanem, na 7. a 8. místě skončili Vilda Jirout a Štěpán Kárník (14. Vojta Juška, 17. Dan Macek). V H14D skončil první Filip Šabatka. V dorostu v D16C skončila Elen Hovorková šestá (10. Gita Macková), v H16C obsadili Tonda Goláň a Filip Držka 7. a 8. místo a v H18C obsadil Adam Štichhauer čtvrtou příčku.
 • V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva je po jarní části naše žactvo jasně na prvním místě.
 • V Českém poháru po sedmi kolech je Janča Peterová druhá, Tomáš Kubelka čtvrtý a Martin Roudný pátý.
 • Žebříček A po šesti jarních kolech - D18: 8. Katka Švíglerová; D20: 12. Katka Hanušová; H16: 13. Vítek Frosch, 17. Fanda Goláň; H18: 5. Vládík Srb; H20: 15. Filip Haas.
 • O víkendu startovalo skoro 150 závodníků LPU na dvou závodech v Rokytnici v Orlických horách. Byly to dva závody zařazené do Českého poháru, žebříčku A a do Východočeského poháru.
  V sobotní krátké trati na orientačně pěkných tratích se dařilo našim dospělým. V dámské elitě si doběhla pro vítězství Janča Peterová. V mužské elitě doběhl David Procházka na druhém místě, Tomáš Kubelka byl čtvrtý (16. Jonáš Fencl, 17. Matěj Kamenický). V D21A obsadily Martina Zvěřinová a Pavla Udržalová první dvě místa (10. Katka Koberová), v H21A vyhrál Ondra Macek a Petr Zvěřina byl třetí. Závod vůbec nevyšel našim mladým závodníkům v kategoriích žebříčku A. Výjimkou byla Katka Švíglerová, která skončila šestá v D18A. V D20A skončily Nela Kubáková a Katka Hanušová na 17. a 19. místě. V H16A skončil Fanda Goláň na 16. místě, v H18A byl Vládík Srb 15. a v H20A obsadil Michal Krpata 12. příčku. V kategoriích Vč. poháru se nám dost dařilo. V ženách v D21C vyhrála Šárka Kulhavá před Aničkou Kopeckou (v D21D byla Katka Stryková třetí). V žákyních v D10C obsadila Zuzka Fenclová páté místo, v D10N byla Kamča Stryková čtvrtá, v D12C skončily tři naše závodnice v první desítce - 3. Nina Zvěřinová, 7. Anička Horáková, 9. Niki Odvodyová, opět výborně běžela děvčata v D14C - vyhrála Monča Munzarová před Háňou Fenclovou, Majda Froschová byla čtvrtá (9. Verča Zitková). V žácích byl v H10C Radim Zvěřina pátý, v H10N obsadil Honzík Pýcha třetí místo (5. Prokop Kříž), v H12C byl Luky Udržal čtvrtý, v H12D vyhrál Filip Kokaisl a v H14C vyhrál Matěj Kadaně. V dorostu vyhrála Julča Dominová v D16C, v H16C vyhrál Matěj Lučan a v H18C si pro první místo doběhl Adam Štichhauer. Ve veteránkách vyhrála Marta Lučanová v D35C, v D35D byla Lenka Žemličková druhá (5. Eva Kokaislová), v D65C byla první Laďka Víchová a třetí Jiřka Novotná. Ve veteránech skončil Petr Šabatka osmý v H35C, v H35D byl Tomáš Kokaisl třetí, v H45C obsadili Štěpán Držka a Libor Kříž 6. a 7. místo, v H45D skončili Luboš Macháček, Tomáš Kakos a Pepa Horáček na 3. - 5. místě, v H55C byl Petr Fencl těsně druhý (5. Jirka Fencl), v H65C byla Honza Knap šestý a v H65D obsadili Miloš Lulay, Petr Klimpl a Vláďa Vícha první tři místa.
  V nedělní opět hezké klasice si skvěle vedli naši muži v elitě. Tomáš Kubelka si doběhl pro suverénní vítězství, David Procházka byl šestý, Tomáš Udržal osmý a Matěj Kamenický devátý. v H21A skončil Ondra Macek druhý. V ženách v D21A skončily Pavla Udržalová a Marta Fenclová na 5. a 6. místě. V kategoriích žebříčku A si vedli naši mladí o dost lépe než v sobotu. Vládík Srb v H18A skončil na pátém místě, Katka Švíglerová v D18A byla šestá, v juniorkách doběhla Katka Hanušová na 13. místě, v juniorech byl Filip Haas jedenáctý (18. Michal Krpata) a v H16 doběhl Vítek Frosch na 10. místě (16. Fanda Goláň). Dost úspěšní jsme byli i v kategoriích Vč. poháru. V žákaních v D10C skončila Zuzka Fenclová druhá, v D12C obsadily Bětka Kárníková a Natka Šedová 6. a 7. místo, v D14C skončila Monča Munzarová druhá, Háňa Fenclová čtvrtá a Majda Froschová devátá. V žácích byl v H10N Honzík Pýcha pátý, v H10C obsadili Vilda Odvody a Kája Borkovec 5. a 6. místo, v H12C byl Luky Udržal čtvrtý, v H14C skončil Matěj Kadaně druhý a Vilda Jirout pátý a v H14D vyhrál Štěpán Šiler. V dorostu skončili Viky Kaplanová (D16C) a Maty Kroupa (H16C) na třetích místech. Ve veteránkách v D35D byla Eva Šilerová druhá a v D65C vyhrála Laďka Víchová. Ve veteránech byl v H35C Peter Šabatka sedmý, v H35D skončil Honza Kroupa čtvrtý, v H55C doběhl Petr Fencl třetí (8. Honza Kaplan), v H65C byl Honza Knap sedmý a v H65D obsadili Vláďa Vícha a Petr Klimpl 2. a 3. místo.
 • Finské štafety Jukola běželi Martin Roudný a Ondřej Pipek. Martin finišoval áčko Halden SK na 24. místě. Ondra běžel druhý úsek páté štafetě Kalevanu Rasti, která skončila na 145. místě.
 • Gymnázium Dašická (v základních i středních školách) a ZŠ Závodu míru a Gymnázium Mozartova reprezentovaly Pardubických kraj v celostátním finále Přeboru škol v Brně. V týmu Gymnázia Dašická skončila Monika Munzarová třetí v D7, Hana Fenclová byla devátá v D9, Kateřina Švíglerová skončila pátá v DS, Štěpán Kárník byl druhý v H7, Filip Držka skončila na 13. místě v H9 a Filip Haas byl druhý v HS. Ze ZŠ Závodu míru byl nejlepší Matěj Lučan, který skončil na 11. místě v H9. Z Gymnázia Mozartova byla nejlepší Tereza Šmídová na osmém místě v DS. Mei základními školami bylo Gymnázium Dašická čtvrté (17. ZŠ Závodu míru), výbornou třetí příčku obsadilo Gymnázium Dašická mezi středními školami (14. Gymnázium Mozartova).
 • Martin Roudný a Jana Peterová budou reprezentovat Česko na letošním mistrovství světa v OB v červenci ve Skotsku.
 • Fotka Štěpána Kárníka ze závodu ŽB ve sprintu ve Chvaleticích je na titulní stránce letošního šestého čísla Jantaru. A právě třem závodům žebříčku B, které jsme pořádali první červnový víkend ve Chvaleticích a Zdechovicích, je věnována značná část toho čísla. Velký článek je i o pro nás velmi úspěšných českých sprintových šampionátech. Nechybí ani reportáž z M ČR na krátké trati, z Republikového festivalu žactva, ze závodů Vč. poháru, z krajského finále Přeboru škol i ze dvou klubových soustředění v Čachnově a v Lubenci. V čísle jsou i tradiční rubriky (pět otázek pro..., program, střípky). Obsah čísla je zde.

SVĚT
 • NEW! V Polsku proběhlo letošní Mistrovství Evropy v orientačním běhu. Centrem byl Štětín. Na programu byly tři závody - klasická trať, sprint a štafety. Na start se postavili závodníci z 34 zemí, v každé kategorii běželo kolem stovky závodníků.
  Program začal klasickou tratí. Závodníky čekaly členité vrstevnice vytvořené morénou (členitost byla v rámci desítek až stovek metrů), byly tam prudké svahy, údolíčka, hřbítky, občas byl terén trochu podmáčený; část prostoru byla rovinatá. Díky podrostu se časy postupně zrychlovaly. Tratě byly fyzicky i orientačně náročné, časové rozdíly mezi závodníky byly většinou dost velké. České reprezentaci přinesl závod dvě medaile - zlato Erika Heczka a bronz Kateřiny Douškové. Erika Heczko v M16 podal výborný výkon, byl první na všech mezičasech a v cíli měl náskok před stříbrným Maďarem Mihaly Csobothem téměř minutu a půl, pro bronz si se ztrátou dvě a půl minuty doběhl Polák Tomasz Rzenca. S osmiminutovou ztrátou skončili těsně za první desítkou Ondřej Štěpánek a Tomáš Metelka, další náš závodník Patrik Sedláček skončil na konci třetí desítky. Ve W16 si pro zlato s velkým náskokem doběhla Švýcarka Mira Werder, která porazila druhou Gabiju Stankeviciute (Litva) o dvě a půl minuty. O další dvě minuty byla další Litevka Margarita Dienyte, která si tak získala bronz. A jen tři sekundy za ní byla Viktorie Vyziblová, která se po většinu trati pohybovala na medailové pozici, chyby v zarostlém závěru znamenaly jen "bramborou" medaili. Se ztrátou osmi minut skončily těsně za první desítkou Markéta Hanušová a Tereza Ester Kamenická, Barbora Strýčková doběhla na 16. místě. V M18 to byl na čelných místech poměrně vyrovnaný závod, po celou trať mezi sebou bojovali dva Noři a Brit. Nakonec si zlato odnesl Nor Emil Husebye Aamodt, který za sebou nechal Brita Jamese Hammonda o 6 sekund, bronz získal v závěru trochu chybující Nor Jonas Fenne Ingierd. Velmi vyrovnaně běžel Ondřej Brosch, který nakonec obsadil pátou příčku se ztrátou 102 sekund na vítězného Nora. Filip Hanuš si se ztrátou čtyř minut doběhl pro 12. příčku, Vladimír Srb skončil na 24. místě, Jakub Stehlík byl v sedmé desítce. Ve W18 bojovaly po celou trať o zlato dvě závodnice, nakonec byla úspěšnější Švédka Freja Hjerne, 46 sekund za ní skončila na druhém místě Maďarka Janka Mikes. Dobrý závod zaběhla Kateřina Doušková, která se ztrátou čtyř minut na vítězkou vybojovala bronz, za medailovým triem byla velká časová mezera. Ze zbývající trojice byla nejlepší Tereza Měšťanová na 16. místě, Kateřina Kožíšková skončila 22. a Barbora Holasová byla v páté desítce.
  Ve nedělním sprintu vedly tratě v kompaktní městské zástavbě s hustou sítí ulic s větším převýšením, bylo tam i několik "švábů", které udělaly pár postupů dost zajímavých. Česko získalo jednu medaili zásluhou Ondřeje Štěpánka v M16. Ten po vyrovnaném výkonu zaostal za vítězným Simonem Calandry (FRA) o 13 sekund a za stříbrným Polákem Tomaszem Rzencou o 5 sekund, Sobotní vítěz Erik Heczko obsadil osmou příčku (+0:37) a Patrik Sedláček byl 20. V H18 si pro titul jasně doběhl Slovák Filip Jančík s náskokem 23 sekund před Lukasem Gasserem (SUI), bronz vybojoval Švéd Max Oesterberg, který byl ještě o tři sekundy pomalejší. Výborný závod zaběhl Filip Hanuš, který se výborným závěrem probojoval na páté místo (+0:33), Ondřej Brosch také běžel v závěru velmi dobře a skončil o místo za Hanušem se ztrátou jedné sekundy. Vladimír Srb skončil na 16. místě s odstupem necelé minuty na vítěze, Jakub Stehlík skončil v šesté desítce. Velmi vyrovnaně doběhlo české trio ve W16, když se Viktorie Vyziblová, Markéta Hanušová a Barbora Strýčková seřadily na 6. - 8. místě (Tereza Ester Kamenická skončila ve čtvrté desítce), druhé zlato získala Švýcarka Mira Werder, druhá Finka Lotta Laakso za ní zaostala 15 sekund a třetí její krajanka Anni Jantunen 21 sekund. V W18 získala opět zlato Maďarka Janka Mikes, druhá doběhla Australanka Milla Key se ztrátou půl minuty, za ní skočily Jana Rifa Bernardino (ESP) a Rahel Good (SUI), které tak získaly stříbro a bronz. Česká čtveřice běžela velmi vyrovnaně, ale stačilo to jen na druhou desítku se ztrátou více jak minutu (13. Kateřina Doušková, 16. Barbora Holasová a Kateřina Kožíšková, 20. Tereza Měšťanová).
  Štafety v pondělí se vrátily do kopcovitého terénu s členitými vrstevnicemi, část byla i v polootevřeném prostoru s pískovým podkladem. Česká reprezentace vybojovala jednu zlatou a Dvě stříbrné medaile. V M16 rozbíhal závod Tomáš Metelka, který doběhl na 12. místě se ztrátou více jak tři minuty na vedoucí Švýcary (ale i ty porazil o dvě a půl minuty v mixu běžící Sedláček). Na druhém úseku Šlo do vedení Maďarsko, ale jen čtyři sekundy za ním předával na druhém místě Ondřej Štěpánek. Na posledním úseku udrželo Maďarsko vedení a vyhrálo s náskokem necelé minuty před Českem (finišovat Erik Heczko), na třetím místě doběhlo Polsko. V W16 běžela na prvním úseku Tereza Ester Kamenická, předávala na 11. místě se ztrátou přes sedm minut na vedoucí Finky. Na druhém a třetím úseku běžící Markéta Hanušová a Viktorie Vyziblová posunuly českou štafetu na konečné páté místo, když ztráta na vítěznou štafetu Finska byla devět a půl minuty (2. Švýcarsko, 3. Litva). V M18 doběhl z prvního úseku na předávku v půlminutě velký balík 15 štafet, v kterém byl i Vladimír Srb. Na druhém úseku skvěle zaběhl Filip Hanuš, který české štafetě vybojoval náskok minuty a půl. Na posledním úseku náskok Ondřej Brosch náskok ještě zvýšil a česká štafeta slavila zlato před Finskem a Švýcarskem. Ve W18 rozbíhala Tereza Měšťanová a po solidním výkonu předávala na osmém místě se ztrátou necelých dvou minut. Kateřina Kožíšková na druhém úseku posunula naši štafetu na třetí příčku se ztrátou čtyř minut, na posledním úseku skvěle zaběhla Kateřina Doušková, která snížila ztrátu na vítězné Švédky na dvě minuty a to znamenalo pro českou štafetu stříbrnou medaili, třetí skončila štafeta Francie.
  Web šampionátu je tady.
 • V západním Finsku se konaly největší světové o-štafety Venla (ženy) a Jukola (muži). Na startu bylo přes 17 000 orientačních běžců ve více než 3000 týmech. Běželo se v Lakii, aréně byla na letišti Kauhava. Terén byl typický pro tuto část Finska: otevřený, členitý skalnatý terén s malými výškovými rozdíly, náročný na orientaci.
  Venla (čtyřčlenné štafety žen, na startu bylo 1421 týmů) proběhla v sobotu odpoledne, běžely se úseky mezi 6,8 – 9,1 kilometry s převýšením 60-70 metrů. Pro vítězství si doběhla štafeta Stora Tuna OK (Rebecka Heinrup, Marie Olaussen, Magdalena Olsson a Tove Alexandersson). Finišmanka Alexandersson vybíhala jako třetí se ztrátou více než 3 minuty, v cíli byla o čtyři minuty dříve než poslední úsek týmu na druhém místě, kterým byl Kalevan Rasti, třetí místo obsadila štafeta Lahden Suunnistajat-37 s odstupem přes šest minut. Běželo i několik českých žen ve svých severských klubech. Nejvíce vidět byla Denisa Kosová, která měla na druhém úseku čtvrtý nejlepší čas, čtvrtá na svém úseku (finiš) byla i Tereza Janošíková.
  V sobotu před půlnocí odstartovala Jukola, 1649 štafet čekalo sedm úseků mezi 9,4 – 15,9 kilometry se 100 – 200 metry stoupání. Štafeta Stora Tuna OK vyhrála poslední čtyři Jukoly a letos prodloužila svou rekordní sérii o další (páté) vítězství a to naprosto suverénně, když se dostala do vedení v půlce druhého úseku, svůj náskok stále navyšovala až na konečných téměř 12 minut. Vítězný tým běžel v sestavě Olle Kalered, Joakim Svensk, Jesper Svensk, Ville Johansson, Henrik Johannesson, Viktor Svensk a Emil Svensk). Na druhém místě skončila štafeta OK Linné s dobře běžícím Milošem Nykodýmem na druhém úseku (měl 12. nejlepší čas), třetí se ztrátou skoro 20 minut na vítěze doběhla štafeta Ikaalisten Nouseva-Voima. Na startu letos nebyla žádná štafeta českého klubu, řada českých mužů ale běžela za své severské kluby. A byli dost vidět. Vedle Nykodýma to byl Tomáš Křivda, který dofinišoval štafetě Kalevanu Rasti pro 5. místo (měl 10. nejlepší čas), Daniel Vandas (běžel poslední úsek Koovee - 9. místo), Jakub Chaloupský (finišoval béčko Tampereen Pyrintö na 11. místě), Junáš Hubáček na 6. úseku, Martin Roudný na 7. úseku či velké překvapení mladší dorostenec Erik Heczko, který měl na 4. úseku 10. nejlepší čas. Web najdete zde.