Orientační běh - Jak to vidí Béďa

   ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
po 20. 05. 21:09

NOVINKY ČSOS
20.05.2024
08:43 - Metodické listy ČSOS 5/2024
18.05.2024
16:43 - Zápis z jednání VV 2024/5
16.05.2024
10:28 - Schůzka členů ČSOS s vedením svazu 26. května od 20:00 (online)
14.05.2024
23:05 - Zápis z jednání vedení sekce OB 26/24.
12.05.2024
19:44 - ME trailo 2024 TempO (Finsko): 2. Š. Mareček
08:47 - ME trailo 2024 TempO (Finsko): TV přenos zdarma 12. 5. od 13:30
08:46 - ME trailo 2024 štafety (Finsko): 1. ČR (kat. P)
10.05.2024
14:58 - MČR knock-out sprint 2024: 1. T. Křivda, 1. B. Matějková
09.05.2024
09:15 - Sdělení sekce OB 14/2024.
07.05.2024
13:22 - Přímý přenos z MČR v knock-out sprintu 8. 5. 2024: semifinále (od 13:45), finále (od 15:50)

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- staré postupy OB
- kalendář 2024
- kalendář 2025
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2024

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- SCD
- Facebook LPU
XPU

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny

M ČR v OB 2024
13.4. NOB (MOV)
8.5. KO S (JPV)
18.5. S (PBM)
19.5. SŠ (PBM)
8.-9.6. KT (VSP)
14.-15.9. KL (ASU)
5.10. Š (TZL)
6.10. KLUB (TZL)

Žebříčky, ligy 2024
Český pohár
ŽA
Český pohár štafet
Česká liga klubů
ŽB Č
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D) - j
Vč.pohár (Ž,D) - p
Vč.pohár (D,V)
Vč. družstva

Budou závody
24.5. Vč.pohár (ZAM)
1.-2.6. ŽB-Č (LPU)
1.-2.6. ŽB-M (VIC)
8.-9.6. M ČR KT (VSP)

Závody za námi
18.5. M ČR SŠ (PBM)
17.5. Vč.pohár (HJL)
17.5. M ČR sprint (PBM)
11.-12.5. ČPŠ (PGP)
11.5. ČP/ŽA (DKP)
8.5. Vč.pohár (VAM)
8.5. MČR KO (JPV)
4.-5.5. ŽB-M (VRB)
4.5. Vč.pohár (SHK)
1.5. Vč.pohár (LTU)

Vícedenní 2024
Czech O-Tour
Velikonoce (DKP)
GP Silesia (AOP)
Trojúhel (MLA)
Cena stř. Mor. (KSU)
Vysočina cup (CHT)
Rumcaj. míle (SJC)
Pískovce (DOK)
Prázdniny (TUR)
CVČ (LPU)
Interkompas (SJH)
West cup (NEK)

Mez. akce 2024
OB:
5.-7.4. CEYOC (HUN)
25.-26.5. SP (SUI)
1.-2.6. SP (ITA)
21.-24.6. MED (POL)
30.6.-1.7. MSJ (CZE)
12.-16.7. MS (GBR)
1.-5.8. AMS (BUL)
3.-9.8. MSV (FIN)
16.-20.8. ME (HUN)
26.-29.9. SP (FIN)
LOB:
23.-27.1. MS,MSJ,MED (AUT)
23.-25.2. SP (EST)
Trail-O:
8.-12.5. ME (FIN)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP*
FSP*
MKP*
PGP*
SCP
TAP***
EKP*
MFP
VSP*
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE*
KAM**
LBE**
LME*
RIC**
ROZ**
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO*
LPM*
MLA***
MAS*
NEK*
KPM
KRL***
ONO*
SKV**
VPM*
Jihočeská*
KTA**
VCB**
VTA*
KRE
OPI*
CST*
Ještědská***
BOR**
DOK***
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN***
VLI***
JJN**
CHA***
KUL*
LIT
LTP***
PEN
STB

Východočeská***
CHC*
HOR***
JIL*
PHK**
SHK***
SRK*
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB**
LPU***
LTU***
KUO
SJC**
STH**
SNA
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB
PZR
SJH***
CTB***
OSN*
SJI***
STA**
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB
AOP***
KRN
MOV**
OOP***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON
OOL*
PLU
SSU***
TVR
ZLH**
JPV***
KSU***
UOL***
SBR
STE***
Valašská***
EZL
HLV***
KVS
SKM***
LCE**
TZL***
VIC***
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM***
TBM**
ADA*
RBK
UBM*
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist



ČR: Metodické listy. Sprintové štafety - double Pardubic. Česká liga klubů. Mistry ve sprintu Křivda a Kosová.
Východní Čechy: Vč. pohár pokračoval v Horním Jelení. Vč. soutěže po 9. kole.
Pardubice: Sprintové štafety - dospělí i dorost zlatí. Dospělí vedou ligu klubů. Sobotní Vč. pohár v Jelení. M ČR ve sprintu - dvě stříbra a bronz.
Svět:
Jak to vidí Béďa na FB


ČESKÁ REPUBLIKA
  • NEW! V pondělí se mimořádně sešel VV ČSOS, který schválil navrženou úpravu rozpočtu svazu na rok 2024.
  • NEW! Byly vydány květnové Metodické listy - čtěte tady.
  • NEW! Nedělní Mistrovství ČR sprintových štafet hostily Moravské Budějovice, závod opět uspořádal oddíl orientačního běhu TJ Spartak první brněnská. Čtyřčlenné štafety (dvě ženy a dvě muži) čekala mapa Sprintové štafety (část mapy Moravské Budějovice) od autora Zdeňka Rajnoška. Libor Zřídkaveselý postavil tratě s řadou voleb v městské zástavbě, ve sportovním areálu, v areálech základních škol, na koupališti, v zámku a jeho okolním parku. Závod se vydařil, k velmi dobré organizaci přispělo i solidní počasí, nepršelo a postupně se nebe úplně vyčasilo.
    Závody dospělých byly dost dramatické. Na prvním úseku králova Barbora Matějková (TUR 1), která přiběhla s náskokem 12 sekund před štafetou KAM (Anna Karlová), třetí předávala štafeta PHK A (Adéla Vandasová) s odstupem 23 sekund, těsně následovaly týmy TUR 2, SHK, další 20 sekund ztráty měly štafety LPU 2, LPU 1 a PHK 1. Na druhém úseku se do čela posunula štafeta KAM zásluhou Jana Gajdy, výborný výkon podal v dresu LCE Martin Roháč, který tento tým posunul na druhé místo se ztrátou jen 10 sekund, třetí předával Ondřej Metelka (PHK 1) společně s Tomášem Křivdou, který po skvělém výkonu posunul štafetu CHC o 20 míst(!), pátá byla štafeta LPU A (Tomáš Kubelka) s odstupem 25 sekund za vedoucím týmem, dalších 10 sekund ztrácela na 6. místě štafeta TUR (Jeroným Kamenický). Na třetím úseku ztratila vedení štafeta KAM (Jakub Glonek), jako první doběhl na předávku Jonáš Hubáček (LCE), nejlepším časem na úseku se na druhé místo posunul Martin Roudný (LPU 1), který na vedoucí pozici ztrácel 6 sekund, Jakub Glonek měl odstup 16 sekund. Dvojice Daniel Vandas (PHK 1) a Kryštof Hájek (TUR 1) měla ztrátu přes minutu, další týmy pak skoro tři minuty. Na posledním úseku šla hned v úvodu do vedení Jana Peterová (LPU 1) a nejlepším časem na úseku doběhla štafetě OK Lokomotiva Pardubice (Michaela Srbová, Tomáš Kubelka, Martin Roudný, Jana Peterová) pro zlato. Se ztrátou 29 sekund doběhla do cíle na druhém místě Vendula Horčičková ve štafetě LCE (předchozí úseky běželi Michaela Dittrichová, Martin Roháč a Jonáš Hubáček). Dalších 29 sekund byl odstup bronzové štafety KAM (Anna Karlová, Jan Gajda, Jakub Glonek a Lucie Semíková). Souboj o čtvrté místo rozhodla pro PHK Denisa Kosová, na pátém místě skončil tým TUR 1 a šestá byla štafeta ZBM.
    Také v závodě dorostu byla nejúspěšnější štafeta OK Lokomotiva Pardubice. Na prvním úseku doběhla Terezie Šmídová těsně třetí za vedoucí dvojicí DKP a SJI, na druhém úseku vybojoval Vladimír Srb skoro minutový náskok, na třetím úseku pronásledovatelé náskok Filipa Hanuše trošku zmenšili, ale na posledním úseku Kateřina Švíglerová nedala soupeřkám šanci a doběhla do cíle s náskokem více jak minuty. Druhé místo obsadila štafeta PGP (Barbora Štemberová, Eliáš Kosák, Jiří Zápotocký a Kateřina Štěpová), která se na prvních třech úsecích pohybovala v závěru první desítky, ale skvělý výkon finišmanky Štěpové ji vynesl stříbro. Na třetím místě skončila štafeta ZBM (Eliška Tomanová, Martin Bulička, Tomáš Urbánek a Rea Coufalová), v které zaujal především výkon Urbánka na třetím úseku, kde dosáhl nejlepšího času ze všech dorostenců.
    Výsledky závodu jsou na stránce závodu v IS ORIS.
  • NEW! V České lize klubů je to po třech kolech velmi vyrovnané. Těsně vede LPU před ZBM a KAM (4. LCE, 5. PHK, 6. PBM). V dorostu je první PGP před LPU a DKP. Průběžné výsledky jsou zde. Pokračování ligy je až v druhé polovině září.
  • NEW! V Kitl Českém poháru po čtyřech kolech Denisa Kosová (2. Barbora Matějková, 3. Jana Peterová) a Tomáš Křivda (2. Vojtěch Král, 3. Jonáš Hubáček). Průběžné výsledky jsou tady.
  • NEW! Průběžné výsledky Inov-8 Žebříčku A 2024 po třech kolech jsou v IS ORIS.
  • NEW! Sobotní Mistrovství ČR ve sprintu uspořádal v Jemnici oddíl orientačního běhu TJ Spartak první brněnská. Tratě postavil Libor Zřídkaveselý v městské zástavbě, ve sportovním areálu, v historické části města s hradbami, v parku ve svahu pod hradbami, v zámku a v dalších dvou parcích v anglickém stylu. Na trati byla řada umělých překážek. Mapu Sprint (část mapy Jemnice) připravil připravil Zdeněk Rajnošek. Boje o medaile byly ve všech kategoriích velmi zajímavé a většinou velmi vyrovnané. Moc nepřálo počasí, pršelo.
    Na startu se sešli všichni naši nejlepší s výjimkou Terezy Janošíkové, která tak neobhajovala loňský titul z Opavy. V ženách téměř po celou trať vedla Jana Peterová (LPU) s malým náskokem před Denisou Kosovou (PHK). Hradecká závodnice ale zvolila lepší postup na 10. kontrolu a vybudovala si velký náskok, s kterým s přehledem doběhla až do cíle. Pardubická závodnice na druhém místě měla ztrátu 34 sekund a jen o sekundu porazila třetí Annu Karlovou (KAM), která pokazila v úvodu druhou kontrolu a pak dost stahovala. Čtvrté místo obsadila Jana Pekařová (TUR), pátá skončila Anna Fürstová (SSU) a šestá Vendula Horčičková (LCE). O titulu v mužích rozhodla jediná sekunda. Favorit Tomáš Křivda (CHC) udělal chybu při postupu hned na druhou kontrolu, ztratil přes 20 sekund. Ve vedení tak byli skoro po celý závod Martin Roudný (LPU) s Danielem Vandasem (PHK). Křivda stahoval, pak zvolil lepší postup než Roudný na 17. kontrolu, dostal se do těsného vedení před dvojicí Vandas a Roudný. Křivda byl v cíli o sekundu před Roudným, Vandas přišel o možnost bojovat o zlato či stříbro chybou při postupu na poslední kontrolu a skončil třetí se ztrátou 9 sekund. Čtvrté místo obsadil Jakub Glonek (KAM) se ztrátou 13 sekund (stejný odstup měl i Rakušan Jannis Bonek, který se ale do výsledků M ČR nepočítal), pátý Vojtěch Král (LCE) ztratil 25 sekund (ztrátu nabrat až v závěru, když se zranil při doběhu od sběrky), šestý byl Jonáš Hubáček (LCE) s odstupem 34 sekund na vítěze.
    V juniorkách potvrdila své kvality favorizovaná Lucie Dittrichová (SKM), která o více jak půl minuty porazila druhou Michaelu Novotnou (TUR) a třetí Emu Černou (TAP), tedy dvě závodnice, které se nominovaly na Světový pohár. V juniorech obsadili první tří místa juniorští reprezentanti, po vyrovnaném výkonu po celé trati vyhrál Daniel Bolehovský (VSP), který o 13 sekund porazil Jana Strýčka (PBM), třetí Jiří Donda (ONO) byl ještě o sekundu pomalejší. Kategorie D18 měla jasnou vítězku, Hana Vítková (SJI) vedla po celou trať a v cíli byl její náskok před druhou Viktorií Škáchovou (DKP) 47 sekund, třetí Kateřina Kožíšková (ZTC) ztratila na vítězku 50 sekund. V hodně vyrovnaném závodě v H18 vyhrál díky rychlejšímu závěru Tomáš Urbánek (ZBM), který za sebou nechal o 2 sekundy druhého Filipa Hanuše (VRL), třetí Vladimír Srb (LPU) byl ještě o 5 sekund pomalejší. V mladších dorostenkách si pro titul doběhla Barbora Strýčková (PBM), druhá Markéta Hanušová (VRL) na ní ztratila 11 sekund a třetí Carolina Mullis (DKP) pak 12 sekund. V mladších dorostencích překvapil vítězstvím Matěj Šebelka (VLI), který vedl po celou trať a v cíli měl náskok před Jiřím Zápotockým (PGP) sedm sekund, třetí Ondřej Štěpánek (TBM) měl na vítěze ztrátu 11 sekund. Stránka závodu v IS ORIS je zde.
  • NEW! Na první sérii závodů Světového poháru byli nominováni i tři juniorští reprezentanti - Ema Černá, Míša Novotná a Adam Zřídkaveselý. Světový pohár se koná ve stejném termínu jako nominační závody na JMS, a tak bylo na základě nominačních kritérií rozhodnuto o přednominaci těchto tří závodníků na JMS. Zároveň došlo k úpravě nominačních kritérií na MSJ.
  • Ve středu jednal Výkonný výbor ČSOS. Program nebyl rozsáhlý a tak jednání bylo dost rychlé. V úvodu byla podána informace o přidělených dotacích od NSA na rok 2024, proti loňskému roku máme na reprezentaci, na mládež a na organizaci sportu o 4 % méně proti loňskému roku, na pořádání MSJ jsme dotaci nedostali (příští týden bude mimořádné jednání VV ČSOS, které projedná úpravu rozpočtu). Pak podaly informace o své činnosti sekce (sekce OB navrhla prodloužit smlouvy u trenérů reprezentace do konce září 2025, sekce LOB předložila výjimku z hospodářských směrnic pro rok 2024 na rozdělení prostředků na přípravu talentů). Následovaly informace rad. Poté proběhlo schválení zprávy o hospodaření ČSOS v roce 2023 a projednání výsledků hospodaření v prvním čtvrtletí roku 2024. Pořadatelé JWOC 2024 a MED 2025 podali zprávu o jejich zabezpečení. V různém podal informaci o své dosavadní činnosti nový projektový manažer ČSOS Honza Picek, mj. připravil na neděli 26. května večer on-line schůzku se zástupci klubů s cílem seznámit se změnami v řízení ČSOS a se směrováním ČSOS v nadcházejícím období. Další aktivitou je první vydání nového magazínu Český orienťák (s podtitulem souhrnný přehled ze světa orientačního sportu), který se v premiéře bude vysílat ve čtvrtek 23. 5. ve 13:40 hod. na ČTSport.
  • Realizační tým české reprezentace nominoval závodníky na první sérii Světového poháru v orientačním běhu, která proběhne na přelomu května a června ve Švýcarsku a v Itálii. V mužích vedle již zkušené šestice Jakub Glonek, Jonáš Hubáček, Vojtěch Král, Tomáš Křivda, Martin Roudný a Daniel Vandas dostává příležitost junior Adam Zřídkaveselý, který si stejně jako ostatní vybojoval nominaci svými výsledky ve třech nominačních akcích. Sestava žen je hodně omlazená. Jedou zkušené Tereza Janošíková, Denisa Kosová a Jana Peterová, na světových závodech již startovaly i Barbora Matějková a Jana Pekařová. Tuto pětici doplňují juniorky Ema Černá a Michaela Novotná. Závody SP kolidují s nominačními závody na MS juniorů, trio juniorských závodníků se jich nebude moci zúčastnit, realizační tým juniorů tak bude řešit otázku přímé přednominace či udělení případné divoké karty.
  • V úterý večer jednalo vedení sekce. Vedle prodiskutování nového Systému trenérů a postupu při sestavení kalendáře na rok 2026 a problematiky výběrových řízení na pořadatele (projednání bude pokračovat) byla projednána problematika výběrových řízení na šéftrenéry reprezentací. Vedení sekce doporučuje VV ČSOS prodloužit stávající smlouvy s šéftrenéry seniorské a juniorské reprezentace a s ústředním trenérem mládeže do 30. 9. 2025 s tím, že nové výběrové řízení na další období bude vypsáno v 1. čtvrtletí 2025 na čtyřleté období.
  • O víkendu se konal tradiční závodní "trojboj" (tři závody ve dvou dnech) - závod Kitl Českého poháru a Inov-8 cup – žebříčku A ve sprintu a dvou závodů Českého poháru štafet.
    Sprint (byl to i závod světového Rankingu WRE) uspořádal v sobotu dopoledne Oddíl OB Kotlářka s centrem v Hořovicích (Panská zahrada). Tisícovku závodníků čekaly tratě, které postavil Vojtěch Illner v městské zástavbě, v areálech škol, v sídlišti a v parku. Prostor závodu byl mezi 340 - 410 m n. m., na tratích tedy bylo výraznější převýšení. Mapu Hořovice připravil pro závod Jan Picek (hlavní kartograf). Na startu byli s výjimkou Terezy Janošíkové všichni naši nejlepší, neboť šlo o nominační závod na první sérii letošního Světového poháru v OB. Elitní kategorie měly tratě shodné s kategoriemi juniorskými tak, aby se případně mohli nadějní junioři nominovat na SP. V mužské elitě to byl po celou trať souboj Vojtěcha Krále (SSU) a Tomáše Křivdy (CHC), na mezičase v 85 % tratě vedl choceňský závodník o 11 sekund, závěr zvládl lépe Král a doběhl si pro první místo s náskokem jediné sekundy. Třetí skončil s odstupem tří sekund na vítěze po celou trať dobře běžící Jakub Glonek (KAM), čtvrté místo obsadil Daniel Vandas (PHK), pátý byl Martin Roudný (LPU) a šestý Miloš Nykodým (ZBM). V dámské elitě potvrdila výbornou jarní formu Barbora Matějková (TUR), která ale vyhrála jen velmi těsně, sekundu za ní skončila na druhém místě Denisa Kosová (PHK), třetí Jana Peterová (LPU) měla ztrátu na vítězku 18 sekund, na dalších místech se seřadily Jana Pekařová (TUR), Anna Karlová (KAM) a Barbora Smolková (TAP). V juniorech vyhrál s velkým náskokem Adam Zřídkaveselý (PBM), který se svým časem zařadil na šesté místo společného pořadí s elitou, se ztrátou 41 sekund byl druhý Daniel Bolehovský (VSP), ještě o dvě sekundy pomalejší byl na třetím místě Tomáš Kasza (PBM). Také závod juniorek měl jasnou vítězku, Michaela Novotná (TUR) by se svým časem zařadila na 4. místo společného pořadí s dámskou elitou, ve své kategorii porazila druhou Lucii Dittrichovou (SKM) přesně o půl minuty a třetí Emu Černou (TAP) o 36 sekund. V H18 se staly stupně vítězů záležitostí závodníků z jižní Moravy; vyhrál Tomáš Urbánek (ZBM) s náskokem 13 sekund před Janem Štěpánkem (TBM), třetí Ondřej Brosch (RBK) ztratil na vítěze 20 sekund. V D18 vybojovala první místo Kateřina Doušková (TBM) s náskokem 15 sekund před Viktorií Škáchovou (DKP) a 25 sekund před Kateřinou Kožíškovou (ZTC). V H16 to bylo velmi vyrovnané, trio nejlepších se vešlo do tří sekund. Rychlým závěrem vyhrál0 Erik Heczko (VLI), dvě sekundy za ním byl druhý Ondřej Štěpánek (TBM), další sekundu zpět byl třetí Patrik Sedláček (DKP). V D16 se velkým náskokem 40 sekund vyhrála Anna Kynčlová (JIL) před Markétou Hanušovou (VRL), třetí Matilda Tomášková (TUR) zaostala za druhou příčkou o sekundu. Web závodů je zde.
    Štafetové závody v sobotu odpoledne připravil Sportovní klub Praga. Na start se postavilo téměř 400 štafet. Centrem závodu byla louka vedle motorestu Kařez-Bouchalka. V okolí byl mírně zvlněný terén s pozůstatky po těžbě železné rudy (pinky, milíře), ve dvou třetinách byla velmi dobrá průběžnost, ve zbytku byly hustníkové pasáže a paseky, v celém prostoru byla středně hustá síť cest a průseků. Mapu Kařízská hora měl na starost hlavní kartograf Roman Horký. Trochu kratší tratě postavil Jan Procházka. V ženách vyhrála štafeta KAM, která vedla od startu do cíle, vítězný tým běžel v sestavě Anna Karlová, Lucie Semíková a Tereza Čechová. V závěru se na druhé místo posunula A štafeta PHK (Adéla Vandasová, Barbora Chaloupská a Denisa Kocová) její ztráta v cíli byla minuta. Těsně na třetím místě doběhla štafeta TUR (Jana Pekařová, Barbora Matějková a Michela Novotná), na dalších místech doběhly štafety LCE, SHK a LPU. V mužích z prvního úseku doběhl na čele Tomáš Křivda (CHC), těsně následován Jakubem Glonkem (KAM) a Danielem Bolehovským (VSP), favorizované štafety ztrácely dvě minuty. Na druhém úseku šla do čela štafeta ZBM (Jáchym Coufal), těsně následována štafetou PHK (Ondřejem Metelkou), LPU (Tomáš Kubelka) a PBM (Vilém Bednařík) měly ztrátu nad půl minuty. Rozhodovalo se na posledním úseku, finišman ZBM Miloš Nykodým nedal svým soupeřům šanci, doběhl s náskokem 90 sekund první (první dva úseky běželi Marek Minář a Jáchym Coufal) před Janem Strýčkem (PBM), třetí skončila štafeta LPU (Martin Roudný), která byla ještě o minutu pomalejší. Další tři místa obsadily štafety PHK, PGP a TBM. V dorostenkách to byl závod plný zvratů, nakonec si vítězství odnesla štafeta DKP (Carolina Mullis, Alice Gregorová a Viktorie Škáchová), se ztrátou dvou minut byla druhá štafeta LPU, další čtyři minuty zpět byla třetí štafeta AOP. Také závod dorostenců byl velmi zajímavý, nakonec si vítězství odnesla štafeta VLI (Jan Hyxa, Ctibor Podrábský, Erik Heczko) s náskokem dvou minut před PGP, těsně následovala štafeta SJC.
    Nedělní štafety se konaly ze stejného centra a ve stejném lese jako sobotní závod. Běželo se na mapě Doubravice, tratě připravil Ondřej Sysel. V ženách zopakovala vítězství štafeta KAM (Anna Karlová, Lucie Semíková, Tereza Čechová) a opět jasně, vedla od začátku do konce, náskok se pohyboval kolem tří minut. V závěru vedení kamenické štafety stáhly štafety PHK (ale ta byla disk) a LCE (Martina Jirčáková, Michaela Dittrichová, Vendula Horčičková), ta do cíle doběhla druhá se ztrátou minuty. Třetí skončila štafeta ZBM (Natalia Hiklová, Markéta Rotková a Markéta Kaiser) s odstupem tří minut na vítěze, další místa obsadily týmy TUR, SHK a TBM. Také závod mužů měl stejného vítěze jako v sobotu, štafetu ZBM. Průběh byl zajímavý. Z prvního úseku přiběhl jasně první Daniel Bolehovský (VSP), další štafety měly ztrátu přes dvě a půl minuty. Na druhém úseku posunul do vedení štafetu ZBM Miloš Nykodým (první úsek běžel Marek Minář), se ztrátou přes 100 sekund byla druhá štafeta PHK, přes tři minuty ztrácela štafeta PBM. Za zmínku stojí výkon Tomáše Křivdy, který choceňskou štafetu posunul po 34 míst (z 37. na čtvrté). Na posledním úseku se odstup prvních dvou štafet nezměnil, Jáchym Coufal doběhl ZBM pro jasné vítězství před PHK (Jan Petržela, Ondřej Metelka, Pavel Kubát), dost stáhla třetí štafeta PBM (Adam Zřídkaveselý, Vilém Bednařík a Jan Strýček), v cíli byla jen 20 sekund za druhým místem. Na dalších třech místech doběhly týmy KAM, ZTC a LPU. V dorostenkách vyhrála stejně jako v sobotu štafeta DKP (Carolina Mullis, Alice Gregorová a Viktorie Škáchová) s jasným náskokem dvou minut před PGP a tří minut před UOL. Závod dorostenců byla opět dramatický, pro první místo se nakonec doběhlo trio PGP (Matouš Skripnik, Eliáš Kosák a Jiří Zápotocký) s náskokem tří minut před SJC a čtyř minut před TBM.
    Web obou závodů štafet najdete tady.
  • Na přelomu května a června proběhne ve Švýcarsku a i v Itálii první série letošního Světového poháru v orientačním běhu. Na programu je ve Švýcarsku KO sprint (ve dvou dnech) a sprint, v Itálii pak sprint a sprintové štafety. Česká reprezentace (předpoklad 7 mužů a 7 žen) se nominuje na základě schválených nominačních kritérií. Cílem nominace je nominovat závodníky, kteří mají šanci bojovat o čelní příčky v individuálních disciplínách, nebo předpoklad startu na MS 2024; tým případně doplnit o závodníky s potenciálem na sprintové disciplíny.
    Přednominaci mají loni naši nejlepší závodníci Tereza Janošíková a Tomáš Křivda, o dalších se rozhoduje v sérii nominančních závodů. Tím prvním bylo prostějovské M ČR v KO sprintu, kde si přímou nominaci vyběhla Barbora Matějková.
    Další nominační akcí byl test na dráze, v pátek v podvečer se běželo 3000 m na dráze Sportovního centra Evropská v Praze. V ženách potvrdila výbornou formu Barbora Matějková, která vyhrála v čase 10:02 min., druhá Jana Pekařová měla čas 10:10, třetí Ema Černá 10:20 (Jana Peterová 10:25, Michaela Novotná 10:28, Denisa Kosová 10:39, atd. V mužích byl nejrychlejší Tomáš Křivda v čase 8:22, druhý Jakub Glonek dosáhl času 8:32, třetí Jonáš Hubáček 8:34 (Martin Roudný 8:34, Ota Škvor 8:52, Daniel Vandas 8:53, Adam Zřídkaveselý 8:53).
    Další nominační akcí byl sobotní závod Českého poháru ve sprintu v Hořovicích, kde přímou nominaci získal nejlepší muž, což byl Vojtěch Král, v ženách byla nejlepší Barbora Matějková, kterou nominaci již měla.
    Na základě výsledků těchto tří závodů byla sestaven nominační žebříček, z něhož si zajistili účast Jana Pekařová a Jana Peterová resp. Jakub Glonek. Realizační tým pak má k dispozici i divoké karty, které udělí na základě výsledků nominačních závodů a předchozího působení ve sprintu či závodníkům s potenciálem do příštích let.
  • Letošní druhý český o-šampionát proběhl ve sváteční středu v Prostějově. Historické centrum města, bloková i roztroušená zástavba, školní a firemní areály a parky byly dějištěm Mistrovství ČR v knock-out sprintu, který uspořádal Oddíl orientačního sportu SK Prostějov v prostoru mezi ulicemi Českobratrská, Jihoslovanská, Wolkerova, Žeranovská, Drozdovice, Anenská, Plumlovská, Nerudova, U stadionu, Martinákova a Sladkovského. Mapy pro všechny fáze šampionátu připravil Zdeněk Rajnošek. Tratě postavili Marcel Skřivánek a Ondřej Vystavěl, kteří se snažili vytáhnout z daného prostoru co nejvíce i tím, že použili rozdělovací metody. Závodu přálo počasí, které určitě přispělo i pěknému průběhu celé dobře připravené akce.
    Tato disciplína ale nemá s orienťákem moc společného, rozhodovala především běžecká výkonnost a co nejplynulejší volba postupů. Pokud se porovnávala dvě dosud proběhlá mistrovství v Písku a nyní v Prostějově, tak účastníci konstatovali, že v Písku byla atmosféra daleko lepší, nyní v Prostějově v době semifinále byla většina závodníků ještě na trati svých následných závodů a jen tak tak stihli sledovat v aréně finále.
    Program mistrovství zahájila dopolední kvalifikace, z tří rozběhů mužů a tří žen postoupilo vždy 6 nejlepších do semifinále MČR a dalších šest pak do nižšího semifinále, kde se bojovalo ve třech bězích o 19. – 36. místo. Zatímco v ženách (na startu jich bylo přes 50) nepřinesla kvalifikace žádné překvapení, mezi necelou stovkou mužů se do semifinále nedostali Jakub Chaloupský, Ondřej Metelka či Jan Strýček. V semifinále žen si z prvního běhu vybojovaly postup Jana Pekařová a Michaela Novotná (za branami postupu zůstala na jaře velmi dobře běhající Lucie Semíková), z druhého postoupily Ema Černá a Jana Peterová a z třetího Barbora Matějková a Lucie Dittrichová (až poslední místo obsadila po chybě obhájkyně titulu Tereza Čechová). V mužích první dvě semifinále nepřinesla překvapení, postoupili favorité Tomáš Křivda a Jakub Glonek a Vojtěch Král a Jonáš Hubáček, třetí semifinále překvapení přineslo, vítězný Martin Roudný orazil jinou kontrolu, stejnou chybu pak udělal další z favoritů Daniel Vandas a tak postup mezi šest nejlepších si vybojovali Jan Gajda a Jiří Kostka.
    V ženách bylo finále velmi vyrovnané, celá šestice běžela společně, rozhodovalo se až v kontrolách, kde byla použita rozdělovací metoda (self-choice), nejlepší skluzné volby volila Barbora Matějková (TUR) a v cíli se radovala ze svého premiérového mistrovského titulu. Za ní si pro stříbro dofinišovala loni bronzová Ema Černá (TAP), třetí doběhla Jana Pekařová (TUR), čtvrtá byla Michaela Novotná (TUR), pátá Lucie Dittrichová (SKM) a šestá Jana Peterová (LPU). Barbora Matějková: "Docela to šlo, běželo se mi docela dobře, v závěru jsme zrychlovala a vyšlo to".
    V mužích v úvodu vedl Jakub Glonek (KAM), ale když při postupu na 5. kontrolu minul branku do zámku a dostal se do velké chyby, tak se do vedení dostal Tomáš Křivda (CHC) a svůj náskok stále navyšoval, zvládl i rozdělovací metodu a v cíli byl jasně první a vybojoval titul v KO sprintu, který mu dosud v jeho sbírce chyběl. Za ním se bojovalo o stříbro, obhájce titulu Vojtěch Král (SSU) v závěru vydržel před dotírajícím Jonášem Hubáčkem (LCE), který stejně jako loni skončil třetí, na dalších dvou místech doběhli Jan Gajda (KAM) a Jiří Kostka (AOP), Jakub Glonek neměl ražení v pořádku. Tomáš Křivda v cíli: "Tři závody během dne je dost náročné. Měl jsem strach, aby mi nedošly síly. Na finiš jsem si nevěřil, takže jsem se snažil získat náskok v průběhu závodu, což se mi povedlo v polovině trati, když tempo skupiny trochu pokleslo, zrychlil jsem a náskok získal."
    Na stream z finále se můžete podívat zde. Web závodu je tady.
  • Ve sváteční středu 8. května byly na programu čtyři oblastní žebříčky.
    Oblastní žebříček Středočeské a Pražské oblasti na krátké trati uspořádal OK Dobříš. Přes 1100 závodníků se sešlo ve Voznici. V okolí byl mírně kopcovitý terén s mnoha terénními i porostovými detaily, byla tam hustá síť cest, místy sezónní podrost. Mapu s názvem Králova stolice sever 2024 připravil Radim Ondráček, tratě postavil Tomáš Etrych. V ženách byla nejlepší Iveta Šístková (LPU), která těsně (o 2 sekundy) porazila Marii Pospíšilovou (DKP), na třetím místě skončila Ivana Fujáčková (SJC) se ztrátou 43 sekund na vítězku. Také v mužích byli nejlepší zkušení závodníci - vyhrál Jan Šedivý (PGP), 40 sekund za ním byl na druhém místě jeho klubový kolega Jan Procházka, třetí Baptiste Rollier (PHK) měl ztrátu na vítěze necelé dvě minuty.
    Východočeský pohár na programu krátkou trať, kterou pořádaly OB Vamberk a OB DDM Kostelec nad Orlicí s centrem u chaty Vyhlídka ve Vamberku. Více než 800 závodníků čekala mapa Vyhlídka 2024 (autor Josef Doležal), Tomáš Veverka postavil tratě ve zvlněném podhorském lese s hustou sítí komunikací, kde byla rozmanitá vegetace s rozdílnou průběžností. V ženách vyhrála Michaela Metelková (PHK) o 47 sekund pře Zuzanou Jedličkovou (SHK), třetí skončila Martina Jirčáková (LCE), která na vítězkou ztratila 100 sekund. V H21 byl nejlepší Petr Losman (PHK), jen 24 sekund za ním doběhl Tomáš Udržal (LPU), třetí Lukáš Kettner (KAM) měl na vítěze ztrátu necelé dvě minuty.
    Souběžně s Mistrovstvím ČR v KO sprintu proběhl v Prostějově závod žebříčku Hanácké oblasti ve sprintu, který uspořádal Oddíl OS SK Prostějov. Marcel Skřivanek postavil tratě na mapě Prostějov 2024 (mapoval Zdeněk Rajnošek), téměř 250 závodníků běželo v historickém centru města, v blokové i roztroušené zástavbě, ve školních a firemních areálech a v parcích. V ženách byla první Adéla Janečková (PLU), o 25 sekund pomalejší byla Hana Hlavová (TBM), třetí Karolína Aschermannová (KAM) měla ztrátu na vítězkou přes minutu. V hodně vyrovnaném závodě mužů byl nejlepší Jakub Zimmermann (TBM), jen dvě sekundy za ním byla Jakub Pěček (SKM), o dalších pět sekund zpět byl třetí Václav Pernička (TZL).
    Krátkou trať oblastního žebříčku Valašské oblasti uspořádal oddíl orientačního běhu TJ Slovan Luhačovice. Téměř 250 závodníků mělo centrum v Luhačovicích ve sportovním areálu Radostova. Běželo se na mapě Radostova, kterou mapoval Zdeněk Lenhart a revidoval Bob Háj. Marek Cahel postavil tratě ve velmi kopcovitém terénu, kde byl smíšený les se středně hustou sítí cest, byla tam proměnlivá hustota porostů s různou průběžností, po dubnových deštích místy bujný podrost (tráva, ostružiny). V D21 byla jasně nejrychlejší Veronika Grycová (TBM), druhá Barbora Muchová (KVS) měla ztrátu pět minut, třetí Zuzana Baťková (TZL) minut šest. V mužích s přehledem vyhrál Michal Smola (TZL), druhý Roman Horyna (LCE) měl na něj ztrátu necelýcj šest minut, třetí místo obsadil Antonín Kusbach (TZL).
    Výsledky závodů jsou v IS ORIS.
  • Předsednictvo ČSOS spolu se Sekretariátem ČSOS připravuje na neděli 26. května večer online schůzku s členy ČSOS, ať už s vedoucími klubů či řadovými registrovanými závodníky, kteří mají zájem vyslechnout si plány směřování Českého svazu orientačních sportů nebo se třeba i na něco zeptat. Na programu bude: Změny v rámci sekretariátu a řízení ČSOS, Směřování ČSOS v nadcházejícím období, Aktuální spolupráce s NSA, Ministerstvo obrany, Lesy ČR, Vojenské lesy ČR, Pořádání celostátních závodů v dalších letech (Sekce OB), Benefity pro kluby nebo registrované závodníky. Více zde.

VÝCHODNÍ ČECHY
  • NEW! Výsledky Vč. poháru po devíti kolech - žactvo a dorost, dospělí a veteráni.
  • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva po devátém kole vede LPU, na druhém místě je PHK, třetí SHK a na čtvrté příčce je VRL. Průběžné výsledky najdete zde.
  • NEW! V sobotu pokračoval Východočeský pohár krátkou tratí. Svou pořadatelskou premiéru si odbyl T.J. Sokol Horní Jelení (za pomoci některých pardubických pořadatelů). Pěkným centrem závodu byla louka u Rekreačního střediska louka Tramtáryje v Horním Jelení. Téměř devět stovek závodníků čekaly tratě, které připravili Michal Krpata a Adam Novák na mapě Tramtáryje (mapovali Ondřej Macek a Vojtěch Váňa). Běželo se v převážně rovinatém terénu, s hustou sítí cest a průseků, který byl porostově hodně členitý; byla tam řada vodotečí a v části prostoru byly místy bažiny. Závod proběhl za chladnějšího oblačného počasí, občas mrholilo. V ženách vyhrála Petra Holečková (SHK), která porazila druhou Pavlu Udržalovou (LPU) o 21 sekund, třetí Zuzana Jedličková (SHK) ztratila na vítězku 54 sekund. V mužích si pro první místo doběhl Ondřej Pešek (CHC) s náskokem 77 sekund před Janem Benešem (SJC), třetí Vladimír Lučan byl ještě o pět sekund pomalejší. Stránka závodu v IS ORIS je zde.
  • NEW! Na kluby odešla pozvánka na „Republikový festival žactva 2024“, který je první červnový víkend v Liberce. Čtěte tady.
  • NEW! Skončil nominační žebříček Pardubického kraje, který slouží pro nominaci družstva na letošní Letní olympiádu dětí a mládeže, která proběhne v Českých Budějovicích. Žebříček je zde. Nominace je zde.
  • NEW! Nominace Královéhradeckého krajena Letní olympiádu dětí a mládeže (České Budějovice byla provedena na základě výsledků Východočeského poháru po osmi závodech. Nominace je tady.
  • Východočeský pohár měl na programu ve sváteční středu krátkou trať (8. kolo soutěží Vč. oblasti), kterou uspořádaly OB Vamberk a OB DDM Kostelec nad Orlicí s centrem u chaty Vyhlídka ve Vamberku. Přes 800 závodníků čekala mapa Vyhlídka 2024 (autor Josef Doležal), Tomáš Veverka postavil moc pěkné tratě ve zvlněném podhorském lese s hustou sítí komunikací, kde byla rozmanitá vegetace s rozdílnou průběžností. Organizačně vše klapalo, k pěknému závodu přispělo i hezké jarní počasí. V ženách vyhrála Michaela Metelková (PHK) o 47 sekund pře Zuzanou Jedličkovou (SHK), třetí skončila Martina Jirčáková (LCE), která na vítězkou ztratila 100 sekund. V H21 byl nejlepší Petr Losman (PHK), jen 24 sekund za ním doběhl Tomáš Udržal (LPU), třetí Lukáš Kettner (KAM) měl na vítěze ztrátu necelé dvě minuty. Výsledky závodu najdete na stránce závodu v IS ORIS.
  • První květnový víkend proběhlo v Býšti další soustředění výběru žactva Vč. oblasti. Po závodě Vč. poháru na Kolibě byly připraveny na sobotu odpoledne i na neděli dopoledne tréninky zaměřené na štafety (a v sobotu večer proběhly i rozbory tréninků).

PARDUBICE
  • NEW! Zlatý double ve sprintových štafetách!!!! Mistrovství ČR ve sprintových štafetách proběhlo v Moravských Budějovicích. Pro náš klub bylo velmi úspěšné - v obou kategoriích získaly naše štafety zlaté medaile.
    V dospělých Míša Srbová doběhla se ztrátou 47 sekund na sedmém místě. Tomáš Kubelka na druhém úseku zmenšil ztrátu na 25 sekund a předával pátý. Na třetím úseku zaběhl Martin Roudný nejlepší čas a předával se ztrátou šesti sekund na druhém místě. Na posledním úseku šla Janča Peterová hned v úvodu do vedení a v cíli byl s půlminutovým náskokem první! Velmi dobře běželo i béčko (Katka Hanušová, Matěj Kamenický, David Procházka a Janďa Stehlíková), které se pohybovalo na konci druhé desítky, nakonec z toho byla 12. příčka. Céčko doběhlo na 24. místě a déčko bylo 34.
    V dorostu na prvním úseku Terka Šmídová stále běžela ve vedoucí skupině, předávala třetí s minimální ztrátou. Na druhém úseku vybojoval Vládík Srb skoro minutový náskok, na třetím úseku pronásledovatelé náskok Filipa Hanuše trošku zmenšili, ale na posledním úseku Kačka Švíglerová nedala soupeřkám šanci a doběhla do cíle s náskokem více jak minuty. Béčko doběhlo na solidním 13. místě, céčko bylo 25.
  • NEW! V České lize klubů po třetím kole dospělí těsně vedou, dorost je druhý.
  • NEW! V Českém poháru po čtyřech kolech je Janča Peterová třetí (25. Míša Srbová, 47. Jana Stehlíková) a Martin Roudný šestý (17. Tomáš Kubelka, 21. David Procházka, 39. Tomáš Udržal, 48. Vládík Srb).
  • NEW! Žebříček A po třech kolech - D18: 9. Katka Švíglerová, 27. Anna Kaláčová, 36. Karolína Pipková, 50. Klára Haasová; D20: 6. Míša Srbová, 9. Katka Hanušová, 23. Nela Kubáková; H16: 13. Vítek Frosch, 28. Fanda Goláň; H18: 4. Vládík Srb, 26. Marek Kadaně, 39. Marek Fajfr; H20: 17. Filip Haas, 27. Michal Krpata, 34. Filip Jelínek, 36. Tomáš Pekárek.
  • NEW! Na startu Mistrovství ČR ve sprintu v Jemnici bylo necelých 30 pardubických závodníků. Naši závodníci získali tři medaile (dvě stříbra a bronz) i několik dalších velmi dobrých umístění. V ženách obhájila Jana Peterová stříbro z loňského sprintového šampionátu, když si vedla po celou trať velmi dobře, z boje o titul ji vyřadil špatná volba postupu na jednu kontrolu v závěru tratě. Jana Stehlíková skončila na 25. místě a Marta Fenclová byla 33. Martin Roudný v mužích dlouho bojoval o titul, nakonec za vítězným Křivdou zaostal o jedinou sekundu, proti loňsku si o příčku polepšil (Tomáš Kubelka skončil na 12. místě, David Procházka byl 22. a Matěj Kamenický 34.). V juniorkách skončila Katka Hanušová na 8. příčce (Nela Kubáková byla 17.). Nedařilo se juniorům - 23. Filip Haas, 28. Michal Krpata, 38. Filip Jelínek, 41. Tomáš Pekárek). Závod se dost podařil našim dorostenkám v D18. Kačka Švíglerová zaostala jen těsně za medailí, skončila na 5. místě, Terka Šmídová si 12. místem vybojovala licenci A stejně jako Anička Kaláčová, která byla 20. (48. Karolína Pipková). V H18 potvrdil Vládík Srb, že patří ke špičce v této kategorii, po celý závod se podle mezi časů pohyboval na medailových pozicích, v cíli z toho bylo třetí místo se ztrátou sedmi sekund na vítěze, další naši závodníci - 28. Tomáš Flos, 31. Marek Fajfr, 33. Marek Kadaně a 44. Jan Hlavatý). V D16 si výborně vedla žákyně Hana Fenclová, která skončila na 12. místě (36. Monika Munzarová, 57. Elen Hovorková). V H16 skončil Vítek Frosch na 19. místě a Fanda Goláň byl 28.
  • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva je po devíti kolech naše žactvo na prvním místě.
  • NEW! V sobotu proběhl závod Vč. poháru v Horním Jelení, který pořádal místní Sokol za nemalé pomoci našich mladých závodníků (mapa - Ondra Macek a Vojta Váňa, hlavní rozhodčí Libor Kříž, stavba tratí Adam Novák a Michal Krpata, IT Vojta Šišma a Danda Štichhauer). Krátká trať měla centrum u RS Tramtáryje. Startovalo jen necelých 120 závodníků z LPU. V ženách doběhla Pavla Udržalová druhá a Martina Zvěřinová byla pátá (v D21D skončila Katka Stryková druhá). V mužích byl Vladimír Lučan třetí (v H21D vyhrál Tomáš Procházka). V žákyních v D10N byla Pavla Šabatková druhá, v D10C skončila Maruška Dvořáková devátá, v D12C byla Bětka Kárníková čtvrtá, Anička Horáková šestá a Nina Zvěřinová sedmá, v D12D obsadila Markéta Zitková druhé místo a v D14C skončila Majda Froschová čtvrtá. V žácích v H10C byl Filip Jirout pátý, Kuba Lučan sedmý a Ondra Havel desátý, v H12C skončil Kuba Nachtigall čtvrtý, v H14C obsadili Ondra Lučan a Matěj Kadaně první dvě místa, Vilda Jirout byl pátý a Vojta Juška devátý, v H14D byl první Filip Šabatka. V D16 skončila Gita Macková třetí, v H16 vyhrál Maty Kroupa (3. Tonda Goláň) a v H18 byl první Adam Štichhauer. Ve veteránkách vyhrála Marta Lučanová v D35C, v D35D skončila Katka Kroupová třetí (6. Bára Kadaňová, 9. Jana Šedová), v D45C byla Eva Kašparová osmá, v D55C byla Iva Lehárová čtvrtá, Dana Francová Julínková vyhrála v D55D a Laďka Víchová byla první v D65C. Ve veteránech v H35C obsadil Petr Šabatka třetí příčku, v H45C byl Jarda Vávra šestý a Honza Kárník osmý, v H45D byl Lubomír Macháček sedmý a Pepa Horáček devátý, v H55C vyhrál Láďa Jánek, v H55D skončil Wolfgang Tillmann pátý a v H65D vyhrál Petr Klimpl (4. Vláďa Vícha, 5, Milan Třasák).
  • NEW! Ve středu proběhlo v Pardubicích krajské finále Přeboru škol. Centrum bylo v Areálu OB na Vinici, běželo se na mapě Vinice v prostoru Vojenské plovárny, Červeňáku a Vinice. Startovalo za pěkného počasí 137 závodníků z 18 škol. Mezi školami v obou kategoriích vyhrálo Gymnázium Dašická Pardubice, v základních školách byla druhá ZŠ Závodu míru Pardubice, ve středních školách pak Gymnázium Mozartova Pardubice (všechny tyto školy postupují do celostátního finále v červnu v Brně). V jednotlivých kategoriích vyhráli - D5: Alžběta Horáčková (ZŠ Závodu míru), D7: Monika Munzarová, D9: Hana Fenclová, DS: Kateřina Švíglerová (všechny Gymnázium Dašická), HS: Jan Šimek Jan (ZŠ Svatopluka Čecha Choceň), H7: Ondřej Lučan, H9: Matěj Kadaně (oba ZŠ Benešovo náměstí), HS: Tomáš Flos (Gymnázium Dašická). Výsledky jsou na stránce závodu v IS ORIS.
  • NEW! Na první sérii Světového poháru v orientačním běhu, která proběhne na přelomu května a června v Itálii a ve Švýcarsku, byli nominováni Jana Peterová a Martin Roudný.
  • Na titulní straně letošního pátého čísla Jantaru je fotka Martiny a Petra Zvěřinových po jejich vítězství na klasice Východočeského poháru na Kolibě. Na přelomu dubna a května proběhla celá řada oblastních závodů a o nich jsou v čísle články. Reportáže jsou tam i o úvodních závodech ŽB na Jičínsku, o MČR v KO sprintu, o třech celostátních závodech u Prahy, ale i o Tiomile či o Mistrovství Evropy v trail-O nebo o soustředění našich nejmladších v Čachnově. Tradičně nechybí ani pravidelné rubriky. Obsah čísla je tady.
  • Dvojice Ondra Macek a Šimon Mareček byla na startu Mistrovství Evropy v trail-O, které proběhlo ve Finsku. V PreO skončili naši závodníci jako nejlepší z české výpravy - Šimon byl 14., Máca hned za ním na 15. místě. Ve štafetách spolu s Pavlem Ptáčkem skončili na 7. místě. Posledním závodem bylo Temp-O, tedy parádní disciplína našich kluků. Oba se z kvalifikace dostali do finále (Máca svou kvalifikaci jasně vyhrál). Ve finále byli oba výborní. Šimon se podělil s Finem Petteri Hakalou o druhé místo (vyhrál další Fin Lauri Mäkinen) a získal tak evropský bronz, úřadující mistr světa v této disciplíně Máca byl jen o sekundu za Šimonem a obsadil čtvrtou příčku.
  • Naši nejlepší dorostenci a dospělí se o víkendu účastní závodu Českého poháru/ŽA v Hořovicích a dvou závodu Českého poháru štafet v Kařezu.
    Ve sprintu si výborně vedla v elitě Janča Peterová, která obsadila třetí místo (28. Iveta Šístková, 37. Marta Fenclová). V elitě mužů obsadil Martin Roudný pátou příčku, velmi dobře zaběhl i Tomáš Kubelka, který skončil sedmý, za 23. místo bodoval i David Procházka další naši eliťáci skončili ve čtvrté desítce. V D16A zaběhla velmi solidně žákyně Háňa Fenclová, která skončila na 18. místě. V D18A si opět vedla velmi solidně Kačka Švíglerová, která obsadila 12. místo, Terka Šmídová se na mezičasech pohybovala v první desítce, v závěru ztratila a nakonec skončila na 26. příčce. V D20A obsadila Míša Srbová čtvrté místo (19. Kačka Hanušová). V H16A se prosadil Vítek Frosch do první desítky (9. místo). A H18A obsadil Vládík Srb čtvrté místo, velmi dobře zaběhl i Mára Kadaně (16.), solidní je i 25. místo Tomáše Flose. Moc se nedařilo juniorům, nejlepší Fíla Haas obsadil 21. místo.
    V sobotu odpoledne se v Kařezu (motorest Bouchalka) běžel první závod letošního Českého poháru štafet. Štafety LPU si vedly velmi dobře. V mužích naše áčko skončilo třetí, když Matěj Kamenický doběhl ve druhé skupině se ztrátou přes dvě minuty na 10. místě, na druhém úseku se Tomáš Kubelka dotáhl téměř do čela, předával třetí, na posledním úseku Martin Roudný přes chyby třetí místo udržel. Béčko doběhlo na 12., hodně bodů do poháru štafet získalo i céčko za 25. místo. V ženách trojice Pavla Udržalová, Iveta Šístková a Jana Peterová po vyrovnaném výkonu skončila na 6. místě, béčko bodovalo na 22. místě. Výborně zaběhly dorostenky, které ve složení Tereza Ester Kamenická, Anna Kaláčová a Kateřina Švíglerová doběhlo na druhém místě, béčko běželo v úvodu dobře, nakonec obsadilo 19. místo. Dorostenci v sestavě Filip Hanuš, Tomáš Flos a Vládík Srb skončili na sedmém místě, béčko běželo také dobře (15. místo), pár bodů získalo o céčko za 29. příčku.
    Nedělní štafety se LPU vydařily podstatně méně než ty sobotní. Běželo se opět v lese u Kařezu. V mužích trio Matěj Kamenický, Tomáš Udržal a Tomáš Kubelka obsadilo po vyrovnaném výkonu šesté místo, béčko bylo 25., déčko (po parádních dvou úsecích) 42. a céčko 47. V ženách se áčku moc nepovedl první úsek (Míša Srbová), pak dvojice Jana Peterová a Pavla Udržalová dotáhly na 10. místo, těsně za naše béčko, které v sestavě Kateřina Hanušová, Kateřina Koberová a Iveta Šístková běželo velmi dobře. První úsek nevyšel ani áčku dorostenců, nakonec trio Vítek Frosch, Vladimír Srb a Filip Hanuš obsadilo sedmou příčku. Velmi dobře běželo béčko dorostenců, které obsadilo 13. místo. Dorostenky (Kateřina Švíglerová, Karolína Pipková a Tereza Ester Kamenická) skončily na sedmém místě, když hodně ztratily na 2. úseku, béčko obsadilo 16. příčku.
  • Martin Roudný a Jana Peterová bojovali v závěru týdne o nominaci na první sérii Světového poháru, která se uskuteční na přelomu května a června ve Švýcarsku a v Itálii. V pátek večer zaběhli oba velmi solidní časy v trojce na dráze, Janča dosáhla času 10:25 min., Martin 8:34 min. Janča se probojovala do nominace na SP na základě nominačního žebříčku, Martin má naději na divokou kartu.
  • Naši nejmladší (skupina DH10) mělo v závěru týdne soustředění v Čachnově.
  • V Prostějově proběhlo ve středu 8. května Mistrovství ČR v knock-out sprintu, na jehož startu byla i osmička závodníků LPU. Z kvalifikace postoupila do semifinále trojice našich závodníků a jeden pak do nižšího semifinále (boje o 19. - 26. místo). V nižším semifinále mužů doběhl Vládik Srb třetí, což znamenalo celkové 25. místo. V semifinále mužů doběhl Martin Roudný stejně jako v kvalifikaci první, ale protože orazil špatnou kontrolu, tak byl disk... V semifinále žen doběhla Míša Srbová čtvrtá (celkově tedy byla devátá). V dalším semifinále běžela Janča Peterová (vyhrála svou kvalifikační skupinu) a doběhla druhá, což znamenalo postup do finále. Tam se dlouho držela v boji o medaile, nakonec doběhla šestá.
  • Další závod soutěží Vč. oblasti proběhl ve středu v okolí chaty Vyhlídka nad Vamberkem. Na krátké trati startovalo téměř 130 závodníků LPU. V ženách trojice Martina Zvěřinová, Pavla Udržalová a Marta Fenclová skončila na 5. - 7. místě (v D21D byla Lenka Kotrčova druhá). V mužích obsadil Tomáš Udržal druhé místo a Petr Zvěřina byl pátý, V žákyních v v D10N vyhrála Pavla Šabatková a Jasmína Jirásková byla třetí (4. Kamča Stryková), v D10C obsadila Zuzka Fenclová třetí příčku (8. Sára Kubešová), v D12C skončily Niki Hovorková a Anička Horáková na 6. a 7. místě a v D14C vyhrála Monča Munzarová, Háňa Fenclová byla třetí a Majda Froschová šestá. V žácích v H10N obsadil Honzík Pýcha páté místo, v H10C byl Radim Zvěřina druhý a Vilda Odvody šestý (9. Lukáš Marek, 10. Fíla Jirout), v H12C obsadili Fanda Pýcha a Kuna Nachtigall 9. a 10. místo, v H12D byl Matouš Vágner třetí, v H14C obsadili Matěj Kadaně a Ondra Lučan první dvě místa (5. Štěpán Kárník, 7. Vilda Jirout) a v H14D byl Filip Šabatka druhý. V D18C vyhrála Karda Pipková (4. Terka Šmídová, 7. Kačka Dvořáková), v H16C skončil Maty Kroupa pátý a v H18C vyhrál Vítek Frosch a Mára Fajfr byl třetí. Ve veteránkách v D35C obsadily Marta Lučanová a Dája Petrová první dvě místa, v D35D vyhrála Šárka Odvodyová, v D45C byla Pavla Švíglerová druhá (5. Jindra Horáková), v D55C byla Iva Lehárová sedmá, v D55D vyhrála Eva Roudná před Danou Francovou Julínkovou, v D65C byla první Laďka Víchová a v D70C skončila Stáňa Kellnerová druhá. Ve veteránech obsadili v H35C Petr Šabatka a Honza Hovorka 3. a 4. místo, v H45C skončil Honza Kárník šestý (10. Aleš Jirásek), v H45D skončili Luboš Macháček a Tomáš Kakos na 5. a 6. místě), v H55C obsadili Láďa Jánek a Petr Fencl 2. a 3. místo (8. Mirek Novotný) a v H65D se Miloš Lulay, Petr Klimpl a Vláďa Vícha na 2. - 4. místě.

SVĚT
  • NEW! Mistrovství Evropy v trail-O proběhlo ve Finsku. Na startu bylo 131 sportovců ze 17 zemí. Startoval i početná česká výprava.
    Na programu byl ve čtvrtek a pátek PreO, v kategoriích O - Open a P - Physically Challenged. V kategorii Open získal titul Ital Aaron Gaio, druhý byl Nor Geir Myhr Øien a třetí Fin Teemu Niskanen. Z našich závodníků si nejlépe vedla dvojice Šimon Mareček a Ondřej Macek, kteří obsadili 14. a 15. místo (každému z nich se vydařil jen jeden den), Pavel Ptáček byl 24. a Libor Forst 34. V Para získal titul Nor Svein Jakobsen (2. Ola Jansson, SWE, 3. Alejandro Aguilar, ESP), druhý den nevyšel Janě Kosťové, která klesla z druhého na šesté místo, Pavel Dudík byl 14. a Bohuslav Hůlka 22.
    V sobotu byla tříčlenné štafety opět v obou kategoriích. Skvěle si vedlo trio Bohuslav Hůlka, Pavel Dudík a Jana Kosťová, které v kategorii P získalo jasně mistrovský titul před Švédskem a Ukrajinou. V Open titul získali závodníci Norska, následovaly dva týmy Finska a Itálie, trojice Šimon Mareček, Ondřej Macek a Pavel Ptáček obsadila v redukovaném pořadí sedmé místo (béčko v sestavě Jiří Kalousek, Libor Forst a Pavel Kurfürst bylo 25.).
    Na závěr byl závod TempO společný pro obě kategorie. Z dopolední kvalifikace postoupila do finále mezi 36 nejlepších trojice našich závodníků. A ve finále si vedla skvěle. Šimon Mareček se podělil s Finem Petteri Hakalou o druhé místo (vyhrál další Fin Lauri Mäkinen) a získal tak evropský bronz, úřadující mistr světa v této disciplíně Ondřej Macek byl jen o sekundu za Šimonem a obsadil čtvrtou příčku. Výbornou bilanci Čechů doplnil šestým místem Pavel Ptáček.
    Web šampionátu je zde.
  • NEW! IOF oznámila, že Mistrovství světa v OB v roce 2029 bude ve Švédsku. Závody v lesních disciplínách budou mít centrum v Örnskjoldsviku.