Orientační běh - Jak to vidí Béďa

   ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
ne 23. 03. 21:42

NOVINKY ČSOS
23.03.2025
23:03 - Zápis z jednání vedení sekce OB 6/25.
18.03.2025
10:22 - Metodické listy ČSOS 3/2025
09:15 - Metodická středa: Příprava prezentace a ORISu při pořádání závodů (19. března od 20:00 živě)
14.03.2025
09:15 - Zápis z jednání VV 2025/3
13.03.2025
00:02 - Sdělení Mapové rady 02/2025 - Specifikace Mapy pro MTBO Revize 4
04.03.2025
20:33 - Metodická středa: Možnosti očkování u sportovců (5. března od 20:00 živě)
03.03.2025
08:39 - Newsletter ČSOS březen 2025: HTMLPDF
02.03.2025
22:33 - Sdělení sekce OB 5/2025.
22:30 - Zápis z jednání vedení sekce OB 5/25.
01.03.2025
13:22 - Nová příručka: Orienťácká rodina aneb Jak dál mezi lampiony 

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- staré postupy OB
- kalendář 2025
- kalendář 2026
- kalendář 2027
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2025

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- SCD
- Facebook LPU
XPU

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny

M ČR v OB 2025
12.4. NOB (PHK)
17.5. SŠ (KAM)
18.5. SŠ (KAM)
21.-22.6. KT (JJN)
2.8. KO S (SSU)
13.-14.9. KL (LCE)
4.10. Š (TAP)
5.10. KLUB (TAP)

Žebříčky, ligy 2025
Český pohár
ŽA
Český pohár štafet
Česká liga klubů
ŽB Č
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D) - j
Vč.pohár (Ž,D) - p
Vč.pohár (D,V)
Vč. družstva

Budou závody
29.3. VčP (LPU)
6.4. VčP (LTU)
12.4. MČR NOB (PHK)
13.4. ČP/ŽA/VčP (PHK)
26.4. VčP (VAM)
26.4. VčP (VAM)

Závody za námi
22.3. VčP (PHK)

Vícedenní 2025
Czech O-Tour
Velikonoce (DKP)
GP Silesia (AOP)
Trojúhel (MLA)
Adventure (OAV)
Cena stř. Mor. (KON)
Vysočina cup (CHT)
Bohemia (BOR)
KO weekend (SSU)
Rumcaj. míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
CVČ (PHK)
West cup (NEK)

Mez. akce 2025
OB:
4.-6.4. CEYOC (SVK)
17.-22.6. SP (SWE)
27.6.-4.7. MSJ (ITA)
7.-12.7. MS (FIN)
17.-20.7. MED (CZE)
9.-15.8. MSV (ESP)
26.-31.8. ME (BEL)
25.-29.9. SP (SUI)
LOB:
9.-12.1. SP (NOR)
13.-17.2. SP, MSV (GER)
19.-23.3. ME,MSJ,MED (FIN)
Trail-O:
26.-31.4. MS (SVK, HUN)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP*
FSP*
MKP*
PGP*
SCP
TAP***
EKP*
MFP
VSP*
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE*
KAM**
LBE**
LME*
RIC**
ROZ**
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SAD**
SLA**
Západočeská***
BSO*
LPM*
MLA***
MAS*
NEK*
KPM
KRL***
ONO*
SKV**
VPM*
Jihočeská*
KTA**
VCB**
VTA*
KRE
OPI*
CST*
Ještědská***
BOR**
DOK***
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN***
VLI***
JJN**
CHA***
KUL*
LIT
LTP***
PEN
STB

Východočeská***
CHC*
HOR***
JIL*
PHK**
SHK***
SRK*
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB**
LPU***
LTU***
KUO
SJC**
STH**
SNA
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB
PZR
SJH***
CTB***
OSN*
SJI***
STA**
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB
AOP***
KRN
MOV**
OOP***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON
OOL*
PLU
SSU***
TVR
ZLH**
JPV***
KSU***
UOL***
SBR
STE***
Valašská***
EZL
HLV***
KVS
SKM***
LCE**
TZL***
VIC***
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM***
TBM**
ADA*
RBK
UBM*
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist



ČR: O-sezóna začala naplno. Soustředění repre OB.
Východní Čechy: Začaly oblastní soutěže.
Pardubice: Míša má stříbro z MSJ v LOB. Na Biřičce začal Vč. pohár. V neděli lesní brigáda.
Svět: Vrchol sezóny lyžařského OB proběhl ve Finsku.
Jak to vidí Béďa na FB



ČESKÁ REPUBLIKA
  • NEW! V neděli večer byla další jednání sekce OB. Nejdříve soutěžní komise vyhodnotila druhé kolo výběrového řízení na pořadatele závodů 2026. Následně vedení sekce projednalo výsledek hodnocení soutěžní komise a vypsalo 3. kolo výběrového řízení (dva dvojzávody žebříčku B-Čechy na jaře 2026, pak se zabývalo vnitřním předpisem sekce Systém činnosti komisí sekce orientačního běhu ČSOS. Posledními body byla příprava na společné jednání vedení sekce s VV ČSOS, které proběhne 9. dubna, a bod různé.
  • NEW! Výsledky 2. kola výběrového řízení na pořadatele závodů soutěží sekce OB v roce 2026.
    V Čechách se nenašel žádný zájemce o pořádání závodů o dvou víkendech na jaře (30.- 31. 5. a 20. - 21. 6.). Na podzim (5. - 6. 9.) bude pořadatelem FSP v prostoru Želízy-Tupadly-Brocno-Ješovice (unikátní pískovcový terén převážně rovinaté plošiny, ve východní části několik mírnějších údolí, v severovýchodní části strmé velmi členité skalnaté údolí. Střední porostová členitost i hustota cest), přechozí mapa se jmenovaly 7 chlebů (2000) a Sedm chlebů (1988).
    Na Moravě v květnovém termínu bude pořadatelem TRI. Poběží se v terénu v Jablunkovské mezihoří, jižní svah hory Gírová (podhorský smíšený les, větší převýšení, dobrá průběžnost, porostově pestrý, bez sezónního podrostu, střední hustota komunikací, terénní detaily vytvořené erozí), kde byla mapa Šance (1988). V červnu bude pořádat LCE v části prostoru, kde se v roce 2025 poběží M ČR na klasické trati, doplněné novým prostorem o velikosti 2 km2. Centrem by měl být Řetechov, kde je středoevropský, kontinentální terén v západní části Vizovických vrchů (místy velmi strmé svahy, ojedinělé skalnaté útvary, středně hustá síť komunikací, vegetace je různorodá, částečně poznamenaná kůrovcovou kalamitou z minulých let, místy vrstevnicová členitost).
    Na jarní termíny ŹB-Čechy bude vypsáno 3. kolo výběrového řízení.
  • NEW! Po úvodních dvou veřejných závodech ve Vacenovicích a v Kamenici u Dobšína se o víkendu rozjela domácí sezóna závodů v orientačním běhu naplno, začaly oblastní soutěže.
    Sobota:
    OK Rakovník uspořádal v lesích u obce Šanov (okr. Rakovník) klasickou trať pro Pražskou, Středočeské a Západočeskou oblast. Startovalo přes 1000 závodníků, které čekaky tratě od dvojice Petr Bílý a Tereza Šlajchrtová na mapě Pšovlcký les v mírně zvlněném terénu s množstvím rýh a údolíček, kde byla hustá síť cest. V ženách s velkým náskokem vyhrála Kamila Gregorová (DKP), na druhém a třetím skončily závodnice VSP Barbora Baldrianová a Markéta Kodejšová. Také v mužích byl suverénní vítěz, jasně vyhrál Radim Tokár (VPM), na druhém a třetím místě skončili Tomáš Rusý (KAM) a Jan Flašar (PGP).
    V Ještědské oblasti proběhla klasická trať, kterou uspořádal Sportovní klub OK Jiskra Nový Bor s centrem v areálu koupaliště Česká Lípa-Dubice. Startovalo přes šest stovek závodníků, tratě postavila Barbora Lamačová na mapě Mnich (autoři Jaroslav Lamač a Aleš Hejna, revize Ondřej Prášil); běželo se v členitém terénu, s množstvím pískovcových kamenů a skal, kde byla hustá síť komunikací, část prostoru byla rovinatá s různorodou průběžností. V ženách byla první Adélka Bogarová (PGP), dvě minuty za ní skončila Markéta Poloprutská (VLI), ještě o minutu a půl pomalejší byla třetí Hana Malečková (VSP). Na trati mužů byl nejlepší Matěj Tkáč (JJN), dvě minuty za ním byli závodníci CHA druhý Pavel Hradec a Pavel Kubát.
    Oblastní soutěže Východočeské oblasti začaly klasickou tratí (pro dorost a dospělé to bylo i oblastní mistrovství na klasice) za pořadatelství OK 99 Hradec Králové v lesích v okolí rybníka Biřička. Běželo přes tisíc závodníků, které čekal velmi rychlý rovinatý s hustou sítí cest, s vodotečemi a hustníky s vegetačními detaily. Tratě postavila Denisa králová na mapě, jejímž autorem je Radek Novotný (delší tratě ji měly v měřítku 1:15000, ostatní 1:10000). V ženách vyhrála Tereza Čechová (KAM) s náskokem necelé minuty před Eliškou Tomanovou (ZBM), třetí Markéta Hanušová (VRL) měla ztrátu 101 sekund. Na trati mužů byl nejrychlejší Tomáš Kubelka (LPU), druhý Miloš Nykodým na něj ztratil přes minutu, třetí Filip Adámek (TBM) měl za vítězem odstup přes pět minut.
    Neděle:
    Oddíl OB Kotlářka a OK Kamenice uspořádaly dva závody ve sprintu s názvem Praha 5 ve čtyřce. Tři stovky závodníků měly centrum ve Sportovním areálu Mrázovka. Mapy pro oba závody připravili Přemysl Novák a Adam Hájek, ten také postavil tratě v městské zástavbě, kde byly parky, areály, schody, místy bylo výraznější převýšení. Dopoledne byla v ženách nejrychlejší Ela Lošťáková, o 17 sekund pomalejší byla Silvie Slavíková (obě PGP), třetí skončila Eliška Hájková (KAM). V mužích vyhrál Tomáš Janovský (PGP), jen tři sekundy za ním byl dorostenec Matěj Šebelka (VLI), třetí místo obsadil Jan Melišík (TAP). Odpoledne byla v ženách první Eliška Hájková (KAM), která o čtyři sekundy porazila Evu Baldrianovou (VSP), třetí skončila vítězka dopoledního závodu Ela Lošťáková (PGP), v mužích byl nerychlejší Matěj Šebelka (VLI), o sedm sekund pomalejší byl druhý Milan Malačka (DKP), třetí skončil dopolední vítěz Tomáš Janovský (PGP).
    Mistrovství Západočeské oblasti ve sprintu proběhlo v prostoru, kde dosud nebyla mapa pro OB, centrem byl Sportovní areál TENIS CENTRUM CAFEX v Rakovníku, závod uspořádal OK Rakovník. Přes 200 závodníků běželo na mapě Kréta (kartograf Milan Bílý) v rovinatém terénu, kde byly panelákové sídliště, školky a sportovní areály. Tratě postavila dvojice Petr Bílý a Tereza Šlajchrtová. V ženách jasně vyhrála Tereza Stehlíková (VPM, druhá byla Dagmar Biersaková (KRL) a třetí Monika Rollier (PHK), v mužích dominovalo trio VPM v pořadí Jakub Stehlík, Radim Tokár a Šimon Stehlík.
    Výsledky najdete v IS ORIS.
  • NEW! Reprezentace OB měla v závěru týdne další soustředění, tentokráte ve Slovinsku, centrem je Divača. Cestou do Slovinska čekaly závodníky laktátové testy, na vlastním soustředění pak byly připraveny lesní tréninky a dva sprintové tréninky. GPS a výsledky tréninků jsou zde.
  • Proběhlo soustředění juniorské reprezentace, které mělo centrum v Penzionu na Vyskeři. Proběhly 4 tréninky a junioři se zúčastnili závodu Jarní skály. Článek o tomto soustředění najdete na webu juniorské repre.
  • Byly vydány březnové Metodické listy, čtěte zde.
  • V sobotu proběhl další z oficiálních o-závodů letošní sezóny - Jarní skály, který se konal poprvé s podnázvem Memoriál Vaška Zakouřila. Pořadatelé z SOK TJ Turnov přivítali v Kamenici u Dobšína (Penzion Slunečno) skoro 1200 závodníků, které čekal členitý terén s množstvím pískovcových skalek. Tratě na mapě Kost JIH 2024 připravil Petr Kvapil. Na startu byla velmi solidní konkurence, především díky účasti juniorské o-reprezentace. V ženách vyhrála juniorská mistryně světa Lucie Dittrichová (SKM), téměř tři minuty za ní zaostala druhá Anna Karlová (KAM), ještě o minutu pomalejší byla třetí Markéta Poloprutská (VLI). Závod mužů byl vyrovnanější, vítězství si odnesl Kryštof Hájek (TUR), druhý byl se ztrátou minuty a půl dorostenec Prokop Tomášek (TUR), třetí skončil Michal Švadlena (CHC), který za druhým místem zaostal 16 sekund. Výsledky najdete v IS ORIS.
  • Druhou středu v březnu opět jednal Výkonný výbor ČSOS. Na programu byly v úvodu novinky a aktuality předsedy a generální sekretářky svazu (zajímavosti: svaz dostal dotaci 94 tis. Kč od Ministerstva obrany na uspořádání krajských kol přeboru škol v OB, příprava letních STK je v plném proudu, odevzdáno vyúčtování a závěrečné zprávy NSA dotací za rok 2024, žádost o dotaci NSA na pořádání MED zamítnuta, zajištění účasti ČSOS na Olympijském festivalu 2026 v Českých Budějovicích, poděkování Ivanu Matějů za nastavení dlouholeté spolupráce mezi ČOV a ČSOS). Následovaly informace ze sekcí a informace garantů oblastí. Následně byla podána zpráva o přípravě mezinárodních závodů ČSOS v letech 2025-2027 (ředitelem Světového poháru v roce 2026 bude Jan Picek, v roce 2027 Kamil Pipek). VV ČSOS je valnou hromadou České orientační s.r.o., a tak projednal a následně schválil zprávu o činnosti a hospodaření této společnosti v roce 2024 a její účetní závěrku. Dalším bodem byla informace o nové vizuální identita a novém webu ČSOS, vše by mělo být slavnostně představeno veřejnosti v druhém dubnovém týdnu. Dále se členové VV zabývali přípravou O-víkendu 2025 (vyhlášení Ankety, semináře rozhodčích a trenérů i O-gala proběhnou v sobotu 22. 11. v Hradci Králové), současně byl určen termín Valné hromady ČSOS - sobota 6. 12. 2025 v Praze. V závěru byl bod různé, v kterém bylo mj. provedeno rozdělení Fondu na podporu tvorby map, schváleno Memorandum mezi Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism a Českým svazem orientačních sportů a některé další věci. Po necelých dvou hodinách bylo jednání ukončeno.
  • Na webu sekce orientačního běhu si můžete přečíst přehled letošních vícedenních závodů konaných v Česku v průběhu letošního roku.

VÝCHODNÍ ČECHY
  • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva po 1. kole vede LPU před SHK a SRK (PHK měl závod na Biřičce jako domácí). Výsledky jsou zde.
  • NEW! V sobotu začaly oblastní soutěže Východočeské oblasti. Tradičně byla prvním závodem klasická trať (pro dorost a dospělé to bylo i oblastní mistrovství na klasice) za pořadatelství OK 99 Hradec Králové v lesích v okolí rybníka Biřička. Za krásného teplého slunečného pořadí běželo téměř 1100 závodníků, které čekal velmi rychlý rovinatý s hustou sítí cest, s vodotečemi a hustníky s vegetačními detaily. Tratě postavila Denisa Králová na mapě, jejímž autorem byl Radek Novotný (delší tratě ji měly v měřítku 1:15000, ostatní 1:10000). Organizačně tona krásném shromaždišti klapalo, v lese to bylo pěkné, tak snad jedinou drobnou kaňkou na kráse bylo vyhlášení vítězů (pozdě, špatné ozvučení). V ženách vyhrála Tereza Čechová (KAM) s náskokem necelé minuty před Eliškou Tomanovou (ZBM), třetí Markéta Hanušová (VRL) měla ztrátu 101 sekund. Na trati mužů byl nejrychlejší Tomáš Kubelka (LPU), druhý Miloš Nykodým na něj ztratil přes minutu, třetí Filip Adámek (TBM) měl za vítězem odstup přes pět minut. Oblastními mistry se stali - D16: Hana Fenclová (LPU), D18: Kateřina Švíglerová (LPU), D20: Gabriela Gurinová (SJC), D21: Martina Zvěřinová (LPU), H16: Matěj Kadaně (LPU), H18: Antonín Kubeček (SNA), H20: Vojtěch Kotyk (LTU), H21: Ondřej Kazda (SJC). Výsledky najdete na stránce v IS ORIS.
  • NEW! Protože letos v Jarním poháru nebyly vypsány po delší době štafety, rozhodli se trenéři ze Slávie Hradec Králové a OK Lokomotiva Pardubice uspořádat po Východočeském poháru na Biřičce závod žákovských štafet Štafetky po JP. Startovalo téměř 40 štafet v kategoriích 12 a 14. V D12 a D14 vyhrály štafety SHK, v H12 byla první štafeta PHK a v H14 štafeta složená ze závodníků VRL, HJL a LTU. Výsledky najdete zde.
  • První soustředění žactva Východočeské oblasti se uskuteční o víkendu 29. - 30. března v Hradci Králové (po závodě Vč. poháru ve Velinách). Na kluby odešla od trenérek Lenky Křivdové a Ivy Mádlové pozvánka na toto soustředění. Program je zaměřen na motorické dovednosti a koordinační a rychlostně dynamické motorické schopnosti (pohybové testy v tělocvičně, člunkový běh, překreslování mapové linie, dráha 1km, běh na směr).
  • Společný rozpis jarních závodů Východočeské oblasti najdete na webu oblasti.

PARDUBICE
  • NEW! Michaela Srbová startovala na Mistrovství světa juniorů v lyžařském OB, které proběhlo ve finském městě Posio. V úvodním závodě štafet skvěle zajela první úsek, předávala první, nakonec české juniorky získaly stříbro. V dalším závodě (ve sprintu) opět jela Míša výborně, na vyhlášení vítězů zamířila na velkou bednu za 6. místo. V následujícím závodě na krátké trati se opět umístila na 6. příčce. V závěrečné klasice skončila opět v první desítce, dojela na 9. příčce.
  • NEW! Les je pro orientační běžce sportovištěm. A o les je třeba pečovat. Padesátka o-běžců z OK Lokomotiva Pardubice pod vedením Karla Haase pracovala v neděli na lesní brigádě v lesích u Zdechovic.
  • NEW! Jana Peterová byla s o-reprezentací na soustředění ve Slovinsku.
  • NEW! V sobotu začaly ve východních Čechách oblastní soutěže. Prvním závodem byla klasika (pro dorost a dospělé to bylo i oblastní mistrovství na klasice), která se se konala v lesích okolo hradeckého rybníka Biřička za pořadatelství PHK. Za krásného počasí startovalo téměř 150 závodníků LPU, kteří si vedli dost dobře. V ženách v D21A skončila Pavla Udržalová na 11. místě, v D21C vyhrála Martina Zvěřinová a v D21D byla první Lucka Brožková a Terka Kadaníková třetí. V mužích ve velké konkurenci vyhrál jasně Tomáš Kubelka, Ondra Pipek obsadil 10. příčku, v H21D byl Olda Kos druhý. V žákyních v D10F vyhrála Kamča Stryková, v D10C skončila Jasmína Jirásková třetí, v D12C obsadila Nikol Hovorková třetí a Bětka Kárníková se Zuzkou Fenclovou se stejným časem podělily o šestou příčku, v D12D skočila Karla Čeloudová druhá a Julča Jirásková třetí, v D14C obsadila Ema Helmeczi druhou příčku a Nina Zvěřinová byla sedmá. V žácích v H10F skončil Honzík Pýcha třetí, v H12C vyhrál Luky Udržal, v první desítce ještě skončili Fanda Pýcha (4.), Fíla Jirout (6.) a Viktor Samek (9.) a v H14C skončili v první desítce Kuba Udržal (7.) a Dan Macek (9.). V dorostu v D16 vyhrála Háňa Fenclová (3. Monča Munzarová, 4. Verča Zitková, 6. Elen Hovorková), v D18 byla první Kačka Švíglerová, v D20 skončila Bětka Kuhnová druhá, v H16 vyhrál Matěj Kadaně (7. Štěpán Kárník) a v H18 byl Tonda Goláň šestý. Ve veteránkách v D35C skončila Petra Škodová třetí, v D45 byla Jindra Horáková čtvrtá, v D55C skončila Iva Knapová čtvrtá, v D65C vyhrála Jiřka Novotná a Laďka Víchová byla čtvrtá a v D70C obsadila Květa Kubíková třetí místo. Ve veteránech skončili v H35C Petr Šabatka a Honza Hovorka na 4. a 5. místě, v H35D vyhrál Adam Zitka (7. Olda Goláň, 8. Petr Nachtigall), v H45C skončil Jirka Belej devátý, v H45D obsadil Luboš Macháček čtvrtou příčku, v G55C se trio Petr Fencl, Láďa Jánek a Jirka Fencl seřadilo na 3. - 5. příčce, v H65C skončil Pavel Štěrba třetí a v H65D vyhrál Vláďa Vícha (3. Petr Klimpl).
  • NEW! Po závodě Vč. poháru na Biřičce připravili trenéři SHK a LPU Štafetky po JP. Běželo 10 štafet LPU, celá řada závodníků podala výborné výkony a štafety to měly velmi dobře rozběhnuty, ale nakonec ani jedna štafeta nevyhrála (v D12, D14 a H12 skončily štafety LPU na druhém místě).
  • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva po 1. kole vede naše žactvo.
  • Na titulní straně letošního třetího čísla Jantaru je fotka Marty Fenclové a Petra Šabatky, kteří vyhráli 31. ročník Pardubického zimního poháru. A právě závěrečným závodům této soutěže a závěrečným závodům Zimní hradubické ligy jsou věnovány články uvnitř čísla. Další články jsou o soustředěních žactva a dorostu, která proběhla na přelomu února a března. Na celkem 16 stránkách nechybí ani pravidelné rubriky. Obsah čísla najdete zde.
  • V sobotu zamířilo 15 pardubických závodníků na Jarní skály, závod, který se tradičně běžel na úvod sezóny ve skalnatých terénech v lesním komplexu u hradu Kost. V kvalitní konkurenci se mezi první tři nikdo neprobojoval.
  • V pátek večer se uskutečnil v Hostinci U Kosteleckých v Černé za Bory Společenský večer LPU, aneb Orientýring párty.
  • 31. ročník Pardubického zimního poháru měl na pořadu celkem devět závodů. Celkové vítězství jasně obhájili Marta Fenclová (2. Dája Petrová, 3. Háňa Fenclová) a Petr Šabatka (2. Ondra Macek, 3. Adam Zitka). Konečné výsledky budou na stránce PZP.

SVĚT
  • NEW! Skončil Světový pohár v lyžařském OB. V ženách vyhrála Magdalena Olsson (SWE) před Annou Ulvensoen (NOR) a Fridou Sandberg (SWE), Johanka Šimková obsadila 27. místo (31. Anežka Hlaváčová). V mužích získal v sezóně nejvíce bodů Švéd Jonatan Stahl (2. Jörgen Baklid, NOR, 3. Niklas Ekström, FIN), Josef Nagy skončil na solidním 21. místě (27. Petr Horvát, 33. Kryštof Průša). V týmech bylo nejlepší Švédsko před Finskem a Norskem, Česko skončilo na šestém místě. V SP U23 skončili v mužích Marek Štěrba a Radek Peňáz na 8. resp. 10. místě, v ženách byla Tereza Pecková 15.
  • NEW! Ve finském městě Posio se uskutečnilo Mistrovství Evropy (a finále Světového poháru), Mistrovství světa juniorů a Mistrovství Evropy dorostu v lyžařském orientačním běhu. V Laponsku byly ideální sněhové podmínky, pořadatelé připravili řadu stop, na kterých byly postaveny náročné tratě. Na startu byli závodnicí z 14 zemí.
    Program začal štafetami (pro ME smíšené sprintové štafety, pro mládežnické kategorie klasické tříčlenné štafety). Jelo se za slunečného počasí v rovinatém terénu na zamrzlých a zasněžených bažinách a jezeru, kde nebylo velké převýšení, i když krátké strmé výjezdy se našly. Sprintové mix štafety byly velmi rychlé, každá chybička znamenala sestup v pořadí. Pro titul si dojel tým Švédska v sestavě Magdalena Olsson a Jonatan Stahl, který vedl v podstatě po celou trať. Se ztrátou 19 sekund dojelo druhé Finsko (Amanda Yli Futka a Niklas Ekström). Na dalších dvou místech dojely další dvě štafety Švédska a tak si pro bronz v redukovaném pořadí šla dvojice Norska Anna Ulvensoen a Styrk Kamsvaag. Naše áčko v sestavě Johanka Šimková a Marek Štěrba se v úvodu pohybovala na přelomu první a druhé desítky, na čtvrtém úseku Štěrba poměrně dost ztratil a dostalo se před áčko české béčko (Anežka Hlaváčová a Josef Nagy), které nakonec skončilo se ztrátou čtyř minut na 12. místě - v redukovaném pořadí bylo sedmé (před námi mimo medailistů byly štafety EST, BUL a SUI). Áčko skončila na 16. místě, céčko (Sheila Havrdová a Kryštof Průša) bylo 19. České juniorské štafety získaly stříbro z MSJ! V dívkách na prvním úseku výborně zajela Michaela Srbová, která předávala první s nepatrným náskokem před Lotyšskem a Švédskem, na druhém úseku ztratila Lucie Hlaváčová na Švédsko tři minuty, na posledním úseku Tereza Pecková přidala další dvě minuty ztráty na vítězné Švédsko, ale nikdo další ji nepředjel - 2. příčka, bronz získalo Norsko. V juniorech (MSJ) si mezi osmi zeměmi vybojovala zlato domácí štafeta Finska. Česká štafeta byla po prvním úseku desátá (Antonín Svoboda) se ztrátou tří minut, na druhém úseku nejrychlejším časem posunul David Elleder český tým na čtvrtou příčku a na posledním úseku dojel Filip Mairich na stříbrné pozici se ztrátou čtyř minut na vítěze, jen 15 sekund za ním finišovalo třetí Lotyšsko. České dorostenky (Kateřina Kučerová, Pavlína Salabová, Barbora Chrástová) skončily čtvrté se ztrátou sedmi minut, kterou nabraly na prvním úseku, medaile z MED mezi sedmi týmy získaly štafety Švédska, Finska a Švýcarska. V dorostencích startovalo na ME 8 týmů, pro titul si jasně dojelo Finsko před Švédskem, naši dorostenci (Jáchym Šubrt, Jakub Turek a Marek Lesák) se stáli pohybovali na třetím místě, nakonec s odstupem šesti minut na vítěze vybojovali bronz.
    V pátek se jel sprint opět v rovinatém terénu kolem centra. V ženách vybojovala titul Švédka Magdalena Olsson s náskokem čtyř sekund před svou krajankou Ellou Turesson, další čtyři sekundy zpět byla bronzová Amanda Yli Futka (FIN). Johanka Šimková se s dalšími třemi závodnicemi podělila o 20. příčku (všechny čtyři měly stejný čas), Anežka Hlaváčová dojela na 25. místě. V mužích vyhrál Fin Niklas Ekström s náskokem 9 sekund, druhý byl Andrei Lamov v dresu Švédska, dalších 9 sekund zaostal Jonatan Stahl (SWE). Velmi dobře zajel Josef Nagy, který obsadil 14. příčku s odstupem 72 sekund za vítězným Finem, pěkný je i výsledek Petra Horváta na 20. místě, Kryštof Průša byl 25., Jakub Škoda 30. a Marek Štěrba 34., Radek Peňáz, Vojtěch Peňáz a Matyáš Zakouřil skončili v páté resp. šesté desítce. Velmi dobře zajela mládež Česka, medailová bilance je 1-1-1. V juniorkách obsadila Michaela Srbová šesté místo (12. Lucie Hlaváčová, 15. Tereza Pecková, 23. Sheila Havrdová), pro titul si suverénně dojela Švédka Nelly Martensson, druhá byla její krajanka Maja Lundholm a třetí Finka Anni Salmela. V juniorech vybojoval David Elleder stříbro, když měl na vítězného Švéda Mattiase Larssona ztrátu 35 sekund a o dvě sekundy porazil třetího Lukasse Silinse (LAT); další naši závodníci skončili ve druhé desítce - 14. Filip Mairich, 15. Vilém Štrait, 18. Antonín Svoboda. V dorostenkách měla Barbora Chrástová na třetím místě stejný čas jak Švédka Molly Boman. S přehledem vyhrála další Švédka Iris Bergkvist před Finkou Sanni Korpi. V závěru první desítky dojela Kateřina Kučerová (10.), Pavlína Salabová byla 13. Zlato získal v dorostencích Marek Lesák, po skvělém výkonu po celé trati porazil o 18 sekund druhého Veeti Viippolu (FIN), o další sekundu zpět byl na třetím místě další Fin Joakim Savinainen; Jakub Turek skončil sedmý, Jáchym Šubrt obsadil 11. příčku.
    Dalším závodem byla sobotní krátká trať. Prostor závodu byl úplně nový, východně od centra závodu, les byl kopcovitější, většina stop byla opět skútrových, takže se jednalo o mapově velmi náročný závod. V ženách dominovaly Švédka, které obsadily první tři místa v pořadí Ella Turesson, Frida Sandberg a Anna Aasa, Johanka Šimková obsadila 18. místa a Anežka Hlaváčová byla 25. V mužích si všechny medaile rozdělili Finové v pořadí Aapo Viippola, Eevert Toivonen a Niklas Ekström. Z českých závodníků začal velmi dobře Josef Nagy a pohyboval se kolem 13. místa, pak dlouhý postup nevybral nejlépe, ztratil na něm asi 2 minuty a v cíli tak bych na konečném 20. místě. Náročný postup naopak výborně zvládl Petr Horvát, který skončil na 15. pozici. Dále skončili: 28. Jakub Škoda, 29. Radek Peňáz, 36. Kryštof Průša, 38. Marek Štěrba, 40. Vojtěch Peňáz, 42. Matyáš Zakouřil. Mezi juniorkami vedla Finka Naskali celý závod a vyhrála před Norkou Ingeborg Roll a Finkou Anni Salmelou. Michaela Srbová jela velmi vyrovnaně, celý závod se držela na 6. místě, což je také její konečné umístění se ztrátou 1:23. Tereza Pecková skončila devátá a Lucie Hlaváčová finišovala na 16. místě. Závod juniorů ovládl Švýcar Lavio Müller, který celou trať projel čistě a získal zlato stylem start-cíl. Skvěle jel David Elleder, výborný závěr mu vynesl stříbrnou medaili s odstupem 36 vteřin za vítězem. Třetí skončil Fin Pyry Riissanen. Vilém Štrait jel celý závod vyrovnaně, v cíli byl nakonec na 11. místě, Filip Mairich začal velmi dobře, ale po chybách obsadil 17. místo, o dvě místa před ním byl Antonín Svoboda. Mezi dorostenkami si vedla nejlépe Švédka Iris Bergkvist (2. Ida Pauler, SWE, 3. Anett Liisa Parts, EST), našemu triu se moc nedařilo a skončilo ve druhé desítce (14. Barbora Chrástová, 17. Kateřina Kučerová a 18. Pavlína Salabová). Dorostenecký závod ovládl systémem start-cíl Fin Niklas Hirvilahti, i další dvě medaile získali Finové Joakim Savinainen a Veeti Viippola. Velmi dobře zajeli čeští dorostenci. Marek Lesák se pohyboval po celý závod na 3.-4. místě, nakonec obsadil čtvrtou příčku, Jáchym Šubrt skončil o místo za ním (11. Jakub Turek).
    V neděli bylo mistrovství zakončeno závodem na klasické trati. Prostor závodu byl opět proti krátké trati rozšířen na východ, kde bylo větší převýšení, všude spousta najetých stop. V ženách vyhrála s náskokem dvou minut Švédka Magdalena Olsson, stříbro získala Norka Anna Ulvensoen a třetí skončila další Švédka Frida Sandberg. Johanka Šimková opět skončila v závěru druhé desítky (20.) se ztrátou 15 minut, Anežka Hlaváčová byla o minutu pomalejší (23.). V mužích se na medailových pozicích seřadili Jonatan Stahl (SWE), Niklas Ekström (FIN) a Vegard Gulbrandsen (NOR). Velmi dobře zajela opět dvojice našich závodníků - Petr Horvát obsadil 13. příčku, Josef Nagy skončil tří místa za ním (25. Kryštof Průša, 33. Jakub Škoda, 36. Marek Štěrba, 46. Vojtěch Peňáz, 47. Radek Peňáz, 48. Matyáš Zakouřil). V juniorkách si první dvě místa rezervovaly Švédky Nelly Martensson a Maja Lundholm, bromz vybojovala Finka Johanna Naskali, české trio se seřadilo na 9. - 11. místě v pořadí Michaela Srbová, Lucie Hlaváčová a Tereza Pecková. V juniorech vyhrál s minutovým náskokem Fin Pyry Riissanen, druhý byl Mattias Larsson (SWE) a třetí Lavio Mueller (SUI), velmi pěkně opět zajel David Elleder, který obsadil pátou příčku se ztrátou čtyř minut, v TOP10 dojel i Filip Mairich (10.), Antonín Svoboda a Vilém Štrait se seřadili na 17. a 18. místě. V dorostenkách si pro titul dojela Finka Anett Liisa Parts (2. Iris Bergkvist, SWE, 3. Lotta Marit Luethi, SUI), naše trojice se nedostala do první desítky, nejlepší z nich Pavlína Salabová dojela na 11. místě (13. Kateřina Kučerová, 22. Barbora Chrástová). V dorostencích výborně zajelo české trio, všichni skončili v první sedmičce. Jakub Turek po velmi dobrém druhé polovině trati si dojel pro bronz se ztrátou 1:25 min. na vítězného Fina Niklase Hirvilahtiho (druhý byl jeho krajan Veeti Viippola), Marek Lesák a Jáchym Šubrt skončili se ztrátou dvou minut na 6. a 7. místě.
    Web šampionátu je tady.