Orientační běh - Jak to vidí Béďa

   ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
po 16. 06. 10:36

NOVINKY ČSOS
04.06.2025
22:14 - Sdělení sekce OB 15/2025.
03.06.2025
14:19 - Sdělení sekce OB 14/2025.
01.06.2025
20:55 - Zápis z jednání vedení sekce OB 7/25.
21.05.2025
09:38 - Studio Český orienťák na ČT sport – premiéra 22. 5. od 13:35
19.05.2025
09:55 - Metodické listy ČSOS 5/2025
16.05.2025
14:57 - Live stream z MČR sprintových štafet – 18. května od 11:00 (komentují Daniel Wolf a David Procházka)
10:10 - Zápis z jednání VV 2025/5
14.05.2025
14:29 - Sdělení sekce OB 13/2025.
06.05.2025
11:28 - Sdělení sekce OB 12/2025.
05.05.2025
20:50 - Newsletter ČSOS květen 2025: HTMLPDF

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- staré postupy OB
- kalendář 2025
- kalendář 2026
- kalendář 2027
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2025

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- SCD
- Facebook LPU
XPU

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny

M ČR v OB 2025
12.4. NOB (PHK)
17.5. SŠ (KAM)
18.5. SŠ (KAM)
21.-22.6. KT (JJN)
2.8. KO S (SSU)
13.-14.9. KL (LCE)
4.10. Š (TAP)
5.10. KLUB (TAP)

Žebříčky, ligy 2025
Český pohár
ŽA
Český pohár štafet
Česká liga klubů
ŽB Č
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D) - j
Vč.pohár (Ž,D) - p
Vč.pohár (D,V)
Vč. družstva

Budou závody
21.6. VčP (ZAM)
21.-22.6. M ČR KT (JJN)

Závody za námi
15.6. ŽB-Č (BSO)
15.6. ŽB-M (MOV)
14.6. ŽB-Č (BSO)
14.6. ŽB-M (MOV)
7.6. VčP (NPA)
1.6. ČP/ŽA (SLA)
31.5. VčP (CET)
31.5. ČP/ŽA (SLA)

Vícedenní 2025
Czech O-Tour
Velikonoce (DKP)
GP Silesia (AOP)
Trojúhel (MLA)
Adventure (OAV)
Cena stř. Mor. (KON)
Vysočina cup (CHT)
Bohemia (BOR)
KO weekend (SSU)
Rumcaj. míle (SJC)
Prázdniny (TUR)
CVČ (PHK)
West cup (NEK)

Mez. akce 2025
OB:
4.-6.4. CEYOC (SVK)
17.-22.6. SP (SWE)
27.6.-4.7. MSJ (ITA)
7.-12.7. MS (FIN)
17.-20.7. MED (CZE)
9.-15.8. MSV (ESP)
26.-31.8. ME (BEL)
25.-29.9. SP (SUI)
LOB:
9.-12.1. SP (NOR)
13.-17.2. SP, MSV (GER)
19.-23.3. ME,MSJ,MED (FIN)
Trail-O:
26.-31.4. MS (SVK, HUN)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP*
FSP*
MKP*
PGP*
SCP
TAP***
EKP*
MFP
VSP*
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE*
KAM**
LBE**
LME*
RIC**
ROZ**
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SAD**
SLA**
Západočeská***
BSO*
LPM*
MLA***
MAS*
NEK*
KPM
KRL***
ONO*
SKV**
VPM*
Jihočeská*
KTA**
VCB**
VTA*
KRE
OPI*
CST*
Ještědská***
BOR**
DOK***
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN***
VLI***
JJN**
CHA***
KUL*
LIT
LTP***
PEN
STB

Východočeská***
CHC*
HOR***
JIL*
PHK**
SHK***
SRK*
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB**
LPU***
LTU***
KUO
SJC**
STH**
SNA
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB
PZR
SJH***
CTB***
OSN*
SJI***
STA**
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB
AOP***
KRN
MOV**
OOP***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON
OOL*
PLU
SSU***
TVR
ZLH**
JPV***
KSU***
UOL***
SBR
STE***
Valašská***
EZL
HLV***
KVS
SKM***
LCE**
TZL***
VIC***
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM***
TBM**
ADA*
RBK
UBM*
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlist



ČR: Vyšly Metodické listy. Víkendová béčka v Čechách i na Moravě.
Východní Čechy: Vč. pohár po 9 kolech. Údaje o podzimních závodech.
Pardubice: O víkendu béčka na západě Čech.
Svět: Jukola a Venla.
Jak to vidí Béďa na FB



ČESKÁ REPUBLIKA
  • NEW! Byly vydány červnové Metodické listy - čtěte zde.
  • NEW! O víkendu proběhly dva závody žebříčku B-Čechy i dva závody žebříčku B-Morava.
    Čechy:
    Sobotní klasickou a nedělní krátkou trať velmi pěkně uspořádal Klub orientačního běhu Baník Sokolov v CHKO Slavkovský, v krásném lese mezi obcemi Krásno, Horní Slavkov a chatovou osadou Třídomí. Centrem byla louka u obce Krásno. Mapy na oba závody připravili Zdeněk Švec, Oldřich Kohoutek a Jiří Vištejn. Tratě po oba dny postavil Karel Rambousek, v sobotu na mapě s názvem Puškařovská stoka, v neděli měly mapa jméno Stříbrný potok.
    Sobotní klasika se běžela v podhorském zvlněném terénu, který byl místy podmáčený, rýh, hustníků a také hustší síť nepravidelných komunikací. Běželo se za velmi teplého slunečného počasí. Tratě byly velmi pěkně postaveny. V ženách vyhrála s obrovským náskokem Barbora Smolková (TAP), osm minut za ní skončila druhá Tereza Karvánková (ZBM), třetí Eva Valentová (LCE) měla ztrátu devět a půl minuty. Na trati mužů byl nejrychlejší Jan Flašar (PGP), o 48 sekund pomalejší byl druhý Matěj Kamenický (LPU), třetí Vojtěch Orany (SJI) měl ztrátu 80 sekund.
    Nedělní krátká trať (byla trochu delší) měla větší převýšení, proti klasice přibylo dost kamenů a také daleko více bažin. Opět se běželo za velkého horka (ještě většího než v sobotu). V ženách zopakovala sobotní první místo Barbora Smolková (TAP), tentokráte vyhrála o minutu a půl před Elou Lošťákovou (PGP) na třetím místě skončila Tereza Karvánková (ZBM). V mužích dominovali zkušení závodníci, vyhrál Baptiste Rollier (PHK), o 35 sekund pomalejší byl na druhém místě Jan Šedivý (PGP), třetí skončil Matěj Kamenický (LPU) se ztrátou 1:14 min.
    Výsledky obou závodů jsou v IS ORIS.
    Morava:
    Pořadatelé ze Sportovního klubu orientačního běhu Ostrava připravili na sobotu krátkou trať a na neděli premiérový sprint.
    Krátká trať se běžela v lese mezi obcemi Vřesina, Dolní Lhota, Čavisov (v Čavisově bylo centrum závodu). Milan Svěchota postavil tratě na Okluk 308, kterou mapovali Jindřich Hostaš a Tomáš Vavřík. Téměř šest stovek závodníků čekal terén, který byl v severní části mírně svažitý se zaříznutými rýhami a údolími, jižní část tvořily prudké svahy, šlo o porostově pestrý les se sníženou viditelností a sezónním podrostem. V ženách byla nejrychlejší dorostenka Kristýna Finstrlová (ZBM), druhá Eliška Tomanová (ZBM) se ztrátou 10 sekund, třetí skončila Zdenka Kozáková (TBM), která měla na vítězkou ztrátu 30 sekund. V mužích si pro vítězství doběhl Petr Horvát (TBM), jen o devět sekund pomalejší byl druhý Polák Tomasz Jurczyk, třetí Osvald Kozák (TBM) měl ztrátu 41 sekund.
    Sprint byl poprvé v historii na programu béčkového žebříčku na Moravě. Skoro šest stovek závodníků běželo v městské zástavbě Ostrava-Výškovice, v prostoru ohraničeném ulicemi Proskovická, Výškovická a z jihu oblasti polí, centrum bylo na venkovním hřišti ZŠ Srbská. Mapu Výškovice západ mapoval Tomáš Vavřík, ten postavil i tratě na svažitém sídlišti s nepravidelnou skladbou domů, kde byla krátká schodiště, řada zídek a plotů, v prostoru se také nacházely menší zalesněné svahy a strže s různorodou průchodnosti. Na trati žen byla nejrychlejší dorostenka Kateřina Švíglerová (LPU), o druhé místo se stejným časem (o 14 sekund pomalejším než měla vítězka) podělily Eliška Tomanová (ZBM) a Tereza Korpasová (TBM). V mužích si vítězství odnesl Polák Tomasz Jurczyk (UKS Sparta Czyżowice), druhý Ondřej Jílek (KSU) byl pomalejší o 4 sekundy, třetí Tomáš Urbánek (ZBM) pak ztratil na vítěze 6 sekund.
    Podrobnosti o závodech jsou na webu závodů.
  • NEW! Průběžné výsledky žebříčku B po 4 závodech - Čechy, Čechy
  • Celostátní finále přeboru škol v orientačním běhu proběhlo ve středu v Havlíčkově Brodě. Závod velmi pěkně připravili pořadatelé ze Sportovního klubu Chotěboř a z TJ Jiskra Havlíčkův Brod. Centrem závodu bylo hřiště OA a HŠ v Havlíčkůvě Brodě (a přilehlý parčík). Vypsáno bylo šest kategorií, čtyři se počítají do pořadí základních škol (D7, H7, D9, H9) a zbývající dvě do pořadí středních škol (DS, HS). Na startu bylo přes 400 závodníků (běželi jak závodníci, kteří orienťák dělají dlouho, tak i ti, kteří tento sport dělají právě jen v rámci Přeboru škol). Sprint proběhl za ideálního počasí v krásném prostoru městského lesoparku Budoucnost a přilehlé zástavbě. Tratě postavili Jan a Alena Pickovi na mapě Hastrman 2025 (1:4000) mapovali Jan Picek a Josef Sabol. Mezi základními školami obhájilo s velkým náskokem loňské vítězství Biskupské gymnázium Hradec Králové, na druhém místě skončila ZŠ Chotěboř a třetí místo obsadilo Gymnázium Dašická Pardubice. Také soutěž středních škol měla stejného vítěze jako v roce 2024, vyhrálo Gymnázium Turnov, školy na druhém a třetím místě Gymnázium Jana Keplera Praha a Gymnázium Dašická Pardubice měly stejný počet bodů, o druhém místě pražské školy rozhodl o 11 sekund lepší součet časů závodníků. V jednotlivých kategoriích vyhráli - D7: Anna Novotná (Biskupské gymnázium Hradec Králové), D9: Monika Munzarová (Gymnázium Dašická Pardubice); DS: Kateřina Švíglerová (Gymnázium Dašická Pardubice), H7: Tobiáš Novák (ZŠ Chotěboř), H9: Eduard Žemlík (Gymnázium Turnov) a HS: Prokop Tomášek (Gymnázium Turnov). Výsledky jsou v IS ORIS na stránce závodu.
  • Ve středu odpoledne se v Havlíčkově Brodě sešel na svém dalším jednání výkonný výbor ČSOS. Po úvodním bodě (aktuální informace, kontrola úkolů, informace sekcí a rad) proběhlo schválení výroční zprávy ČSOS za rok 2024 a byla projednána informace o zabezpečení ME dorostu 2025. Hlavním bodem programu bylo projednání první verze střednědobého výhledu rozpočtu svazu, podkladem pro to byla analýza výdajů a příjmů minulých let, k materiálu se VV vrátí v září. Jednání bylo nezvykle krátké.
  • Online informativní schůzku vedení svazu s kluby ČSOS proběhla v neděli večer. Na programu setkání byly následující body: novinky ze Strahova, nová vizuální identita a její využití, Newslettery ČSOS, nový web, časopis Startovka - vyhodnocení, informace sekce OB a MTBO, novinky z metodiky, projekt "Koordinátor rozvoje", projekt Venku.app, potenciální mezinárodní akce 2030/31 v ČR a v závěru dotazy. Prezentace ze schůzky je tady.
  • Po delší době (naštěstí) měla práci disciplinární rada ČSOS, disciplinární závěr je zde.
  • První víkend v červnu proběhlo v oblastech 11 závodů oblastních soutěží. I přes nepřízeň počasí na některých závodech se s mapou a buzolou proběhlo téměř 5000 závodníků.
    Sobota:
    Téměř sedm stovek závodníků běželo Mistrovství Pražské a Středočeské oblasti na klasické trati, které uspořádal VŠTJ Ekonom Praha. Závod proběhl v lese mezi obcemi Ledce, Jabkenice a Mcely s centrem na fotbalovém hřišti Ledce u Mladé Boleslavi. V okolí byl rovinatý terén s jehličnatým a smíšeným lesem, který byl většinou dobře průběžný, bylo tam množství porostových detailů; v části prostoru bylo velké množství rybníků propojených hustou sítí melioračních rýh. Vše bylo zachyceno na mapě Mapa Svatojiřský les, autor mapy Radim Ondráček postavil i tratě (spolu s Janou Zurynkovou). V ženách si vítězství odnesla Barbora Housková (DOR), druhá Dominika Plochová (DKP) na ní ztratila dvě a půl minuty, třetí Martina Bochenková (DKP) měla ztrátu ještě o minutu větší.
    Mistrovství Západočeské oblasti na klasické trati připravila OK Lokomotiva Plzeň. Dvě stovky závodníků měly centrum na louce u Třemošné. Běželo se na mapě Býkovecká Královka, kterou mapoval Jiří Vištejn a revidovala Ilona Kolovská. Václav Bohuslav postavil tratě v terénu, kde byl většinou dobře průběžný les s vysokou hustotou cest, bylo tam množství rýh, jam a podobných terénních tvarů. V ženách byla první Regina Tokárová (VPM), v mužích vyhrál Matěj Kamenický (LPU) s náskokem dvou minut před Jiřím Bouchalem (VPM), třetí Jan Krejčík (RIC) měl ztrátu už větší.
    Mistrovství Ještědské oblasti na klasické trati uvítalo na startu téměř pět stovek závodníků. Pořadatelé z LOK-o Liberec zvolili za centrum, „Albrechtické náměstíčko" v Albrechticích u Frýdlantu. Vojtěch Peterka postavil tratě na mapě Včelí potok (autor Ivo Habán) v terénu, kde byla hustá síť cest, byl tam smíšený les (smrk a buk) s různou, rychle se měnící průběžností (od čistého velmi rychlého lesa až po náletové obtížně průběžné bukové a smrkové hustníky), lokálně byly v terénu bažinky, většina prostoru byla kamenitá od lokálních kamenů, přes svah s kamenitým polem drobných kamínků až po velká kamenná pole a skály. V ženách jasně vyhrála Ivana Fujáčková (SJC), druhá Karolína Novotná (TUR) měla ztrátu pět a půl minuty a třetí Klára Kosová (LPU) sedm minut. V mužích byl s přehledem první veterán Robert Heczko (VLI), druhý Matouš Fürst (DOK) byl za ním o tři a půl minuty a třetí Matěj Tkáč (JJN) pak pět minut.
    Pořadatelé z SK LOB Nová Paka přivítaly na startu krátké tratí Východočeského poháru přes 750 závodníků. Centrum závodu bylo na letním stadionu v Nové Pace. Připravena byla mapa Máchovka, kterou mapovali Jan a Ondřej Prášilovi. Stavitel tratí Jiří Novák měl k dispozici kopcovitý terén, kde byl převážně smrkový příměstský les s množstvím erozních tvarů, místy jsou kameny, srázky a různorodý podrost, byla tam střední hustota cest. V ženách si pro vítězství doběhla Adéla Vandasová (PHK) s dvouminutovým náskokem před Markétou Hanušovou (VRL), třetí skončila Kateřina Hanušová (LPU) se ztrátou šest a půl minuty na vítězku. Na trati mužů byl nejrychlejší Ondřej Metelka (PHK), druhý Filip Hanuš (VRL) měl na něj ztrátu 51 sekund, třetí Jan Palas (SJC) ztratil na vítěze dvě minuty.
    Mistrovství Moravskoslezského kraje na klasické trati mělo centrum v obci Bělá (Hospůdka na hřišti). Oddíl orientačního běhu TJ Slezan Opava přivítal na startu 250 závodníků, které čekala mapa Pstružárna Bělá (mapoval Bohumil Háj) ve zvlněném terénu, kde byla hustá síť cest a průseků. Tratě postavil Karel Jurčák. Na trati žen byla nejlepší Monika Doležalová (KAM), těsně druhá (se ztrátou 22 sekund) skončila Petra Bruková (TRI), třetí místo obsadila Kristýna Čudková (MOV) se ztrátou sedmi minut. Polák Tomasz Jurczyk vyhrál jasně na trati mužů, druhý Michal Bjolek (SGM) na něj ztratil více jak sedm minut a třetí Jaromír Mielec (AOP) pak více jak devět minut.
    Klub vytrvalostních sportů Šumperk pořádal v okolí Ski areálu Přemyslov (Loučná nad Desnou) Mistrovství Hanácké oblasti na klasické trati. 250 závodníků čekaly tratě, které postavili Patrik Štábl a Adéla Juřinová na mapě Sklenská dolina. Běželo se v náročném horském terénu, v prostoru závodu se nacházelo velké množství uměle vytvořených kupek různých tvarů, skalek, srázků, kamenů, porostových detailů, ale i skalní útvary, kamenná pole, prameniště a bažiny, místy s velmi těžkou podložkou a kopcovatým profilem. Vítězové Tereza Paulíčková (UOL) a Petr Horvát (TBM) měli v cíli obrovský náskok. Paulíčková vyhrála před Hanou Pinkavovou (JPV) a Vendulou Marston (KSU), za Horvítem skončili na druhém a třetím místě Jonáš Ptáček (TBM) a David Štorek (JPV).
    Mistrovství Valašské oblasti na klasické trati mělo centrum v areálu Muzea Ploština. Pořadatelé z OB Vizovice přivítali na startu dvě stovky závodníků, která čekala mapa Ploština. Tratě postavil Martin Marek v horském lese, kde byl typický valašský, kopcovitý terén, místy s těžší podložkou, místy byly hustníkové partie, terén byl bez výraznějšího podrostu. V ženách obsadily první dvě místa Iva Kavánková a Zuzana Baťková (obě TZL), také závod mužů ovládli závodníci TZL, vyhrál Adam Hustý před Michalem Smolou a Tobiasem Pekárkem.
    Oddíl orientačního běhu TJ Spartak první brněnská uspořádal Mistrovství Jihomoravského kraje na klasické trati a současně závod Ligy Vysočiny. Téměř pět stovek závodníků mělo centrum v Bunkru, bývalá vojenská základna Mokrá-Horákov. Běželo se ve vrcholové části lesa mezi Mokrou-Horákovem a údolím Říčky, kde byl z větší části listnatý dobře průběžný les s nízkým porostem trávy; v části lesa byl smíšený les, který byl více zarostlý; v západní části pak byl vápencový terén Moravského krasu, ve východní části byl les místy hodně zarostlý; v jižní části byly prudké svahy a jedno hluboké údolí. Tratě postavil Libor Zřídkaveselý na mapě Říčky (mapovali Zdeněk Lenhart a Petr Matula). Na trati žen byla jasně nejlepší Markéta Kaiser (ZBM), druhá Lucie Matulová (ADA) měla ztrátu skoro sedm minut, třetí skončila Markéta Čížková (ADA). V mužích byl nejrychlejší dorostenec Martin Bulička (ZBM), druhý skončil Marek Prášil (SJI) se ztrátou necelých tří minut, třetí Tomáš Doušek (TBM) měl odstup za vítězem už hodně velký.
    Neděle:
    Krátkou trať Pražského a Středočeského žebříčku uspořádal VŠTJ Ekonom Praha. Centrum bylo stejně jako v sobotu na fotbalovém hřišti Ledce u Mladé Boleslavi. Více jak 700 závodníků běželo na mapě Bumbálek je Neřád (mapoval Radim Ondráček) v rovinatém terénu s jehličnatým a smíšeným lesem, který byl většinou dobře průběžný, bylo tam množství porostových detailů; v části prostoru bylo velké množství rybníků propojených hustou sítí melioračních rýh. Tratě postavili Roman Koucký a Vladislav Kalous. V ženách byla nejlepší Dominika Plochová (DKP), půl minuty za ní skončila na druhém místě Nela Honzáková (PGP), třetí skončila Monika Rollier (PHK) s odstupem minuty a půl za vítězkou. Na trati mužů si pro vítězství doběhl Patrik Sedláček (DKP), který porazil skoro o tři minuty Jana Mrázka (SJC), třetí místo obsadil Tomáš Drahoňovský (TUR) se ztrátou tři a půl minuty.
    Západočeská oblast měla další závod opět s centrem na Louce u Třemošné. Pořadatelé z OK Lokomotiva Plzeň připravili krátkou trať v terénu, kde byl většinou dobře průběžný les s vysokou hustotou cest, bylo tam množství rýh, jam a podobných terénních tvarů. Mapu Klestí mapoval Jiří Vištejn a revidovala Ilona Kolovská, tratě na ní postavil Pavel Dvořák. V ženách byla nejlepší Šárka Beránková (VPM), s minutovou ztrátou skončila druhá Adéla Fišarová (KRL), třetí místo obsadila Eliška Fišarová (KRL). V mužích vyhrál stejně jako na klasické trati Matěj Kamenický (LPU), se ztrátou deseti minut obsadili druhé a třetí místo Albert Plevný (DCH) a Michal Bořánek (VSP).
    Závod žebříčku Ještědské oblasti na krátké trati měl stejně jako sobotní klasická trať centrum v Albrechticích u Frýdlantu („Albrechtické náměstíčko") v Albrechticích u Frýdlantu. Mapu Kančí Vrch připravil Ivo Habán. Sedm stovek přihlášených závodníků běželo v různorodém terénu, kde bylo množství žulových kamenů a skal a také hustá síť komunikací. Tratě postavil Aleš Fürst. Závod uspořádal LOK-o Liberec. Vítězství ze závodu žen si odnesla Lucie Luštická (TUR), se ztrátou necelé půl minuty byla druhá Ela Lošťáková (PGP), třetí skončila Matilda Tomášková (TUR), která za vítězkou zaostala minutu a půl. V mužích byl nejrychlejší Jiří Donda (ONO), druhý Jakub Stehlík (VPM) měl ztrátu minutu a půl, třetí Pavel Kubát (PHK) ještě o minutu více.
    Výsledky závodů najdete v IS ORIS.
  • Dozvuky orienťáku v Poslanecké sněmovně: V pátek v pravé poledne proběhlo v tiskovém atriu Poslanecké sněmovny slavnostní předání výtěžku (přes 100 tis. Kč) z Charitativního orienťáku v Poslanecké sněmovně Nadaci Ivana Dejmala a organizaci Živá krajina za účasti ministra dopravy České republiky Martina Kupky, poslanců Karla Haase a Jany Pastuchové, kancléře Kanceláře Poslanecké sněmovny Martina Plíška a předsedy Českého svazu orientačních sportů Jana Picka. Současně poděkoval ČSOS kancléři Sněmovny za možnost uspořádání této akce v prostorách Poslanecké sněmovny.
  • Byla provedena nominace na Mistrovství Evropy dorostu v OB, které se uskuteční v Brně 17. - 20. 7. 2025. Česko budou reprezentovat - W16: Ela Lošťáková, Carolina Mullis, Žofie Růžičková, Matilda Tomášková; W18: Kristýna Finstrlová Kristýna, Alice Gregorová, Markéta Hanušová, Anna Kynčlová; M16: Matěj Čečka, Matouš Dittrich, Mateusz Mokrosz, Eduard Žemlík; M18: Martin Bulička, Ctibor Podrábský, Vladimír Srb a Jan Vaníček. Více včetně náhradníků najdete tady.
  • Byl spuštěn nový web Českého orienťáku. Najdete ho na adrese https://ceskyorientak.cz.
    Co všechno nabízí? Sjednocený vzhled a nový design; Přehlednější přístup k informacím; Napojení na ORIS; Plná responzivita; Atraktivita a přehlednost pro všechny cílové skupiny.
    Proč nový web? Ten aktuální funguje, jsou tam skoro každý den nové informace i všechny aktuální dokumenty a kontakty. Nelze ale přehlížet fakt, že současný web je už zkrátka překonaný a svou misi už splnil. Proč? Třeba proto, že na něm nefunguje mobilní verze, nereflektuje cílové skupiny a pro velkou řadu uživatelů není moc intuitivní. Více tady.

VÝCHODNÍ ČECHY
  • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva po 9. kole vede LPU těsně před PHK, třetí je SHK (4. VRL, 5. SRK, 6. SJC). Výsledky jsou zde.
  • NEW! Východočeský pohár po 9. kole - žactvo a dorost, dospělí a veteráni.
  • NEW! Údaje pro společný rozpis na letošní podzimní část Východočeského poháru mají pořadatelé zaslat do 20. 6. 2025 na adresu předsedy oblasti Luboše Macháčka.
  • Soustředění výběru žactva Vč. oblasti proběhlo po závodě Vč. poháru v Nové Pace. Připraveny byly dva mapové tréninky zaměřené na štafety. Některé výsledky jsou na stránce žactva Vč. oblasti.
  • Pořadatelé z SK LOB Nová Paka uvítali první sobotu v červnu na startu krátké tratí Východočeského poháru více jak 750 závodníků. Pěkné centrum závodu bylo na letním stadionu v Nové Pace. Připravena byla mapa Máchovka, kterou připravili Jan a Ondřej Prášilovi (pro veterány by si zasloužila měřítko 1:7500). Jiří Novák postavil trochu delší tratě, ty vedly v kopcovitém terénu, kde byl převážně smrkový příměstský les, na mnoha místech byl různorodý podrost, v kterém se dělaly pěšinky, později startující měli výhodu. V prostoru byla řada erozních tvarů, místy byly kameny, srázky, byla tam střední hustota cest. Oblačné počasí přešlo později v déšť. Organizačně vše klapalo, další pěkný závod oblastních soutěží. V ženách si pro vítězství doběhla Adéla Vandasová (PHK) s dvouminutovým náskokem před Markétou Hanušovou (VRL), třetí skončila Kateřina Hanušová (LPU) se ztrátou šest a půl minuty na vítězku. Na trati mužů byl nejrychlejší Ondřej Metelka (PHK), druhý Filip Hanuš (VRL) měl na něj ztrátu 51 sekund, třetí Jan Palas (SJC) ztratil na vítěze dvě minuty. Výsledky závodu najdete v IS ORIS - tady.

PARDUBICE
  • NEW! Venla a Jukola - to jsou velké finské štafety i za účasti pardubických závodníků. V ženských štafetách Venla běžela velmi dobře Janča Peterová třetí úsek ve štafetě Malungs OK Skogsmårdarna4, která obsadila celkově 29. místo. V sedmičlenných štafetách mužů Jukola běžel Martin Roudný šestý úsek za Halden SK, dvanáctým nejlepším časem na svém úseku výrazně přispěl k celkovému 15. místu své štafety. Vládík Srb poprvé běžel za OK Kåre, rozbíhal béčko a to velmi dobře, předával na 38. místě (jeho štafeta skončila na 104. místě).
  • NEW! O víkendu startovalo 60 závodníků LPU na dvou závodech žebříčku B-Čechy v Krásně.
    V sobotu se běžela rovinatá klasická trať, výsledky našich závodníků byly velmi rozdílné, některým se dařilo, jiným moc ne. V ženách skončily v první desítce Pavla Udržalová (6.) a Martina Zvěřinová (9.), v mužích si výborně vedl Matěj Kamenický, který byl druhý, Honza Grundmann obsadil sedmou příčku (ve druhé desítce skončili Petr Zvěřina a Tomáš Udržal). V početně hodně obsazených žákovských a dorosteneckých kategorií se D1 nejvíce dařilo Majdě Křížové, která byla 25., V D16 vyhrála Háňa Fenclová, Monča Munzarová byla šestá (11. Verča Zitková), v D8 obsadila Karda Pipková čtvrté místo, v H14 byl Ondra Lučan devátý a Dan Ločárek 11., v H16 skončil Vilda Jirout 18. a v H20 vyhrál Adam Štichhauer. Ve veteránských kategoriích skončili v TOP 10 - Dája Petrová (4. v D35), Pavla Švíglerová (8. v D45), Jindra Horáková (vyhrála D55), Laďka Víchová (druhá v D65), Květa Kubíková (třetí v D75), Petr Šabatka (druhý v H35), Honza Fukátko (10. v H40), Štěpán Držka (desátý v H45), Láďa Jánek (5. v H60) a Petr Klimpl (9. v H70). Ve veřejném závodě mladšího žactva si dobře vedli Bětka Kárníková, Radim Zvěřina a Luky Udržal.
    Nedělní krátká trať byla o dost více kopcovatější a s více bažinami. V mužích opět stál na stupních vítězů Matěj Kamenický, který tentokrát obsadil třetí příčku, David Procházka, Tomáš Kos a Petr Zvěřina se seřadili na 12. - 14. místě. V ženách skončily tři naše ženy v první desítce - 4. Pavla Udržalová, 5. Klára Kosová, 9. Martina Zvěřinová. V D16 skončila Monča Munzarová třetí a Verča Zitková sedmá, v D18 byla Karda Pipková třetí, v H14 obsadil Ondra Lučan pátou příčku a v H16 obsadili Filip Držka a Vojta Juška 13. a 14. místo. Velmi dobře si vedli závodníci ve veteránských kategoriích. v D35 byla Dája Petrová pátá, v D45 obsadila Pavla Švíglerová osmou příčku, v D55 skončila Jindra Horáková druhá, v D65 vyhrála Laďka Víchová, v D75 byla Květa Kubíková druhá, v H35 vyhrál Petr Šabatka, v H40 byl Honza Fukátko čtvrtý a Adam Zitka desátý, v H45 obsadil Štěpán držka osmé místo, v H50 byl Jirka Fencl třetí a v H65 Mirek Novotný obsadil osmé místo. Výborně si v mladším žactvo vedl Luky Udržal, který vyhrál v H12 (Bětka Kárníková a Radim Zvěřina skončili na šestých místech).
  • NEW! Nejlepší umístění v žebříčku B-Čechy po jarní části - D14 - 27. Nina Zvěřinová; D16: 5. Verča Zitková, 11. Elen Hovorková; D18: 4. Karolína Pipková; D35: 8. Daniela Petrová; D45: 6. Pavla Švíglerová; D50: 8. Dana Mrskočová; D55: Jindra Horáková; D65: Laďka Víchová; D75: Květa Kubíková; H14: 3. Ondřej Lučan; H16: 15. Vilém Jirout; H20: 1. Adam Štichhauer; H35: 1. Petr Šabatka; H40: 4. Jan Fukátko, H45: 4. Štěpán Držka; H55: 9. Petr Fencl; H60: 5. Ladislav Jánek, 10. Petr Valach; H65: 4. Mirek Novotný.
  • NEW! Ve sprintu žebříčku B-Morava v Ostravě vyhrála v ženách Katka Švíglerová, Lukáš Hovorka byl v mužích devátý.
  • NEW! V krátké trati žebříčku B-Morava v Čavisově skončila v ženách Katka Švíglerová na 9. místě.
  • Ve středečním celostátním finále Přeboru škol v OB v Havlíčkově Brodě si výborně vedly týmy Gymnázia Dašická. Mezi středními školami bylo obhájeno loňské třetí místo (bylo to ale jen těsně za druhou příčkou). Třetí místo získalo Gymnázium i mezi základními školami (ZŠ Horní Jelení bylo 15.). Mezi středními školami obsadilo Gymnázium Mozartova 14. místo. Výborně si vedly Monča Munzarová (D9) a Kačka Švíglerová (DS), které své kategorie vyhrály. Další umístění v TOP10 - D7: Nikola Odvodyová; D9: 8. Háňa Fenclová, 10. Verča Zitková; DS: H9: 9. Filip Držka, 10. Lukáš Kozel; HS: 4. Jan Hlavatý, 6. Terka Šmídová; 7. Tomáš Flos, 9. Fanda Goláň.
  • Na titulní stránce červnového čísla Jantaru je fotka Vítka Frosche na doběhu Mistrovství ČR sprintových štafet v Buštěhradě. Tomuto šampionátu i předchozímu mistrovství ve sprintu v Benešově je věnováno několik stránek tohoto čísla. Další články jsou o orienťáku v Poslanecké sněmovně, o prvních dvou závodech žebříčku B-Čechy, o dvou pokračováních Českého poháru a žebříčku A, o třech závodech Východočeského poháru na přelomu května a června i o soustředění dorostu a dospělých v Jizerských horách. Nechybí ani tradiční rubriky. Obsah čísla najdete tady.
  • Martin Roudný a Jana Peterová se účastní velké severské akce české o-reprezentace - kempu v dějišti letošního MS (finské Kuopio) a prvního kolo Světového poháru ve švédském Idre. Součástí byly i závěrečné nominační závody na MS ve Finsku. V krátké trati se našim moc nedařilo, Janča byla z našich žen čtvrtá, Martin byl šestý. Na náročné klasické trati doběhla Janča druhá, Martin byl pátý.
  • Soustředění dorostu a dospělých proběhlo o víkendu v okolí Jablonce nad Nisou za účasti 30 závodníků LPU.
  • Krátké tratě Ještědské oblasti v Albrechticích u Frýdlantu se zúčastnila třicítka závodníků LPU. V D16 obsadily Háňa Fenclová a Majda Froschová 2. a 3. místo, V D18 vyhrála Kačka Švíglerová a Karda Piková byla třetí. V H16 si nejlépe vedl Matěj Kadaně, který byl pátý, v H18 obsadili Mára Kadaně, Fanda Goláň a Vítek Frosch první tři místa, v H20 byl první Tomáš Flos a druhý Adam Štichhauer, v H21 obsadil Tomáš Kos druhou příčku.
  • Osm pardubických žáků a žákyň se o víkendu zúčastnilo soustředění výběru žactva Vč. oblasti v Nové Pace.
  • Krátkou trať Západočeské oblasti v Třemošné vyhrál v H21 Matěj Kamenický.
  • Na krátké trati Pražské oblasti (Ledce) obsadil Láďa Jánek v H50 pátou příčku.
  • Vládík Srb byl nominován na ME dorostu, které se uskuteční v druhé půlce července v Brně.
  • Na další závod Východočeského poháru v Nové Pace zamířilo necelých 90 závodníků LPU. Na kopcovité krátké trati si vedli se střídavými úspěchy. V ženách skončila Katka Hanušová třetí a Martina Zvěřinová byla sedmá, v mužích obsadil Petr Zvěřina šestou příčku. V žákyních v D10C skončila Tina Slouková pátá a Jasmína Jiráskova sedmá, v D12C se Nikol Hovorková, Bára Holcová a Bětka Kárníková seřadily na 6. - 8. místě (10. Šárka Kuhnová), v D14C skončila Johana Stryková čtvrtá, Nina Zvěřinová pátá a Natka Šedová osmá. V žácích skončil v H12C Fanda Pýcha sedmý, v H14C hodně překvapil vítězstvím Dan Ločárek, Ondra Lučan a Dan Macek obsadili 3. a 4. místo. Ve veteránkách obsadila Dája Petrová v D35C třetí příčku, v D35D byla Katka Říhová šestá, v D45C skončila Pavla Švíglerová druhá (8. Jitka Demlová), v D45D byla Eva Kokaislová pátá, Iva Knapová (D55C), Jiřka Novotná (D65C) a Květa Kubíková (D70C) obsadily druhá místa. Ve veteránech v H45C byl Štěpán Držka třetí (4. Aleš Jirásek, 5. Jirka Belej, 8. Jan Kárník), v H45D vyhrál Pavel Hovorka (4. Tomáš Kokaisl, 5. Luboš Macháček), v H55C byl Péťa Fencl druhý (4. Jirka Fencl), v H65C skončil Pavel Štěrba druhý (5. Honza Knap) a v H65D obsadili Miloš Lulay a Petr Klimpl 2. a 3. místo.
  • V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva po 9. kole vede těsně naše žactvo před PHK.
  • Matěj Kamenický vyhrál v mužích klasickou trať Západočeské oblasti v Třemošné.
  • Klára Kosová skončila v ženách třetí na klasické trati Ještědské oblasti v Albrechticích u Frýdlantu.
  • Iveta Šístková obsadila páté místo v ženách na klasice pražského žebříčku v Ledcích.

SVĚT
  • NEW! O víkendu proběhly v jižním Finsku prestižní klubové štafety Jukola a Venla. Jukola, to je závod sedmičlenných štafet mužů, letos se běžel 76. ročník (poprvé se běželo v roce 1949). Venla - závod čtyřčlenných štafet žen se začal běhat v roce 1978, letos to byl 47. ročník. Na start se postavilo celkem více než 3100 týmů. Letošní ročník se konal v lesích kolem Mikkeli (cca 200 kilometrů severovýchodně od Helsinek). Zde čekal závodníky na finské poměry poměrně těžký terén s prudkými kopci.
    Ženy (1467 štafet) startovaly v sobotu o půl druhé, čtyři úseky čekalo celkem 27 km s převýšením 710 metrů. Pro vítězství si doběhla štafeta IFK Göteborg, která na prvním úseku byla v čelní skupině, od druhého úseku vedla a stále svůj náskok navyšovala až na konečných skoro osm minut. Tým běžel ve složení Malin Agervig-Kristiansson, Simona Aebersold, Sara Hagström a Sanna Fasth. Na druhém místě skončila štafeta OK Linné, třetí byl tým IFK Göteborg 2 (4. Tampereen Pyrintö, 5. Kalevan Rasti). štafeta IFK Mora, ve které běžely Viktorie Škáchová a Denisa Králová obsadila 11. příčku. Řada českých závodnic běžela za své severské kluby. Na prvním úseku doběhla Lucie Semíková na 11. místě, na 3. úseku obsadily Jana Peterová a Viktorie Škáchová 22. místo (měly stejný čas), na posledním úseku patřilo Tereze Rauturier 9. místo (26. Denisa Králová).
    Muži (1717 týmů) vyběhli v 11 večer, součet délek všech sedmi úseků byl 73,2 km (převýšení 2470 m). Za obhajobou vítězství šla zcela nekompromisně štafeta Stora Tuna OK ve složení Olle Kalered, Joakim Svensk, Jesper Svensk, Ville Johansson, Henrik Johannesson, Viktor Svensk, Emil Svensk byla stále v čele, od třetího úseku začazískáva náskok, který v cíli činil přes osm minut před druhou štafetou NTNUI a přes 16 minut před třetí Helsingin Suunnistajat (4. OK Ravinen, 5. IFK Göteborg). Na 9. místě skončila štafeta MS Parma (na pátém úseku běžel Jonáš Hubáček), na 10. místě Koovee (finišoval Daniel Vandas), na 11. Kalevan Rasti (na 4. úseku skvěle zaběhl Tomáš Křivda, který měl jasně nejlepší čas na tomto úseku), na 12. místě Malungs OK Skogsmårdarna s Danielem Hájkem na třetím úseku a na 15. místě Halden SK (Martin Roudný na 5. úseku). Běžela i celá řada dalších českých závodníků za své severské kluby, ale i tři štafety z Prahy (tým USK Praha skončil na 169. místě).
    Web závodů je tady.
  • Ve finském Kuopiu se sešla řada reprezentací, aby si v nominačních závodech poměřila své síly s ostatními před červencovým MS, řada z nich to má jako nominační závody. Závěrečnou nominací jsou tyto závody i pro české závodníky.
    V sobotu se běžela krátká trať. Zájemcům o start bylo mnoho a proto je pořadatelé rozdělili do dvou běhů. Naše reprezentace byla ve "středoevropském" rozběhu spolu se Švýcarskem, Maďarskem, Francií a dalšími. V ženách si nejlépe vedla Simona Aebersold (SUI) před svou krajankou Alinou Niggli, po pěkném výkonu skončila na třetím místě se ztrátou minuty a půl Denisa Králová, šestá byla Tereza Rauturier (12. Lucie Semíková, 18. Jana Peterová). V mužích byl první Matthias Kyburz (SUI), druhý byl Quentin Moulet (FRA) a třetí Martin Hubmann (SUI), z našich si nejlépe vedl Jonáš Hubáček, který se ztrátou 1:46 min skončil na 9. místě, Daniel Vandas byl 12. a Tomáš Křivda 15. (21. Jakub Chaloupský, 23. Vojtěch Král, 24. Martin Roudný). V souběžném rozběhu dominovali norští závodníci - trio nejlepších - Victoria Haestad Bjornstad, Andrine Benjaminsen a Pia Young Vik, resp. Kasper Fosser, Jørgen Baklid a Vie Sigurd Paulsen. Kompletní výsledky jsou zde.
    Klasika se běžela v hodně náročném severském terénu (prý to ale nebylo úplně relevantní s terénem MS, tam by to mělo být běhavější), byla jak fyzicky, tak i orientačně dost náročná. Česká reprezentace pro účely nominace neabsolvovala celou trať, neboť jí ještě čeká velmi náročný program. Téměř všichni dělali na trati velké chyby, pořadí se dost měnilo. V ženách vyhrála Tereza Rauturier (94:18), druhá byla Jana Peterová (97:20), třetí Lucie Semíková (98:08) a čtvrtá Denisa Králová (98:37). V mužích byl první Vojtěch Král (87:26) před Jakubem Chaloupským (88:39), Danielem Vandasem (89:44), Jonášem Hubáčkem 95:10) a Martinem Roudným (97:40). Tomáš Křivda se zotavuje po zranění a tak běžel souběžnou krátkou trať, kde obsadil třetí příčku (vyhrál Dán Ødum Marius Thrane). Tomáš Křivda se zotavuje po zranění a tak běžel souběžnou krátkou trať, kde obsadil třetí příčku (vyhrál Dán Ødum Marius Thrane). Pro zajímavost vítězové jednotlivých rozběhů srovnávacích závodů ostatních zemí - ženy: Simona Aebersold (SUI) a Andrine Benjaminsen (NOR), muži: Topi Syrjäläinen (FIN), Kasper Fosser (NOR) a Matthias Kyburz (SUI). Více ve výsledcích.