Orientační běh - Jak to vidí Béďa

   ORIENTAČNÍ BĚH   

JAK TO VIDÍ BÉĎA

pár zpráv a názorů z Pardubic
čt 18. 04. 08:45

NOVINKY ČSOS
15.04.2024
13:37 - Metodické listy ČSOS 4/2024
11:56 - Sdělení sekce OB 9/2024.
12.04.2024
11:57 - Zápis z jednání VV 2024/4
08.04.2024
21:35 - Sdělení sekce OB 8/2024.
03.04.2024
23:16 - Sdělení sekce OB 7/2024.
01.04.2024
19:46 - Newsletter ČSOS duben 2024: HTMLPDF
27.03.2024
11:20 - Sdělení sekce OB 6/2024.
21.03.2024
23:09 - Seminář kartografů 2024 - souhrnná zpráva
22:48 - Novinky v tvorbě map pro sezónu 2024
19.03.2024
09:33 - Metodické listy ČSOS 3/2024

OB v ČR
Sekce OB
- ORIS
- reprezentace OB
- staré postupy OB
- kalendář 2024
- kalendář 2025
- komise rozvoje OB
- mapy
- historie M ČR
- metodický portál
Sekce LOB
- repre LOB
- repre juniorů LOB
ČSOS

OB ve VČ oblasti
Vč. oblast
- kalendář 2024

OB v Pardubicích
LPU
- program
- Silva o-camp
- Liga škol
- PZP
- fotogalerie LPU
- SCD
- Facebook LPU
XPU

OB ve světě
IOF
- IOF Eventor
WorldofO
SZOŠ

Další informace
Začít orienťák
o-news.cz
Svět běhu
Sosnoviny

M ČR v OB 2024
13.4. NOB (MOV)
8.5. KO S (JPV)
18.5. S (PBM)
19.5. SŠ (PBM)
8.-9.6. KT (VSP)
14.-15.9. KL (ASU)
5.10. Š (TZL)
6.10. KLUB (TZL)

Žebříčky, ligy 2024
Český pohár
ŽA
Český pohár štafet
Česká liga klubů
ŽB Č
ŽB M
Vč.pohár (Ž,D) - j
Vč.pohár (Ž,D) - p
Vč.pohár (D,V)
Vč. družstva

Budou závody
20.4. Vč.pohár (STH)
20.4. Vč.pohár (HOR)
27.4. ŽB-Č KL (SJC)
28.4. ŽB-Č KT (SJC)
1.5. Vč.pohár (LTU)
4.5. Vč.pohár (SHK)
4.-5.5. ŽB-M (VRB)
8.5. Vč.pohár (VAM)
8.5. MČR KO (JPV)

Závody za námi
14.4. ČP/ŽA (MOV)
13.4. MČR NOB (MOV)
13.4. Vč.pohár (CET)
6.4. Vč.pohár (LPU)
24.3. štafety (PHK)
23.3. Vč.pohár (PHK)

Vícedenní 2024
Czech O-Tour
Velikonoce (DKP)
GP Silesia (AOP)
Trojúhel (MLA)
Cena stř. Mor. (KSU)
Vysočina cup (CHT)
Rumcaj. míle (SJC)
Pískovce (DOK)
Prázdniny (TUR)
CVČ (LPU)
Interkompas (SJH)
West cup (NEK)

Mez. akce 2024
OB:
5.-7.4. CEYOC (HUN)
25.-26.5. SP (SUI)
1.-2.6. SP (ITA)
21.-24.6. MED (POL)
30.6.-1.7. MSJ (CZE)
12.-16.7. MS (GBR)
1.-5.8. AMS (BUL)
3.-9.8. MSV (FIN)
16.-20.8. ME (HUN)
26.-29.9. SP (FIN)
LOB:
23.-27.1. MS,MSJ,MED (AUT)
23.-25.2. SP (EST)
Trail-O:
8.-12.5. ME (FIN)

Kluby a oblasti
(***=vyplatí se podívat)
Praha***
DKP*
FSP*
MKP*
PGP*
SCP
TAP***
EKP*
MFP
VSP*
ZBP*
Středočeská***
DCE*
HCE*
KAM**
LBE**
LME*
RIC**
ROZ**
ZVO*
DKL***
DOR***
JES*
KPY*
ODV*
PDY**
ROU**
SLA**
Západočeská***
BSO*
LPM*
MLA***
MAS*
NEK*
KPM
KRL***
ONO*
SKV**
VPM*
Jihočeská*
KTA**
VCB**
VTA*
KRE
OPI*
CST*
Ještědská***
BOR**
DOK***
LDC***
LLI*
JEN***
TUR**
TJN***
VLI***
JJN**
CHA***
KUL*
LIT
LTP***
PEN
STB

Východočeská***
CHC*
HOR***
JIL*
PHK**
SHK***
SRK*
VAM*
VRL***
ZAM*
DOB**
LPU***
LTU***
KUO
SJC**
STH**
SNA
NPA***
OAV*
TYN*
XPU
Vysočina**
BZR*
CHT*
JHB
PZR
SJH***
CTB***
OSN*
SJI***
STA**
TTR**
Moravskoslez.**
BFM***
HAV*
SOP
TRI**
VRB
AOP***
KRN
MOV**
OOP***
SFM**
Hanácká**
ASU
KON
OOL*
PLU
SSU***
TVR
ZLH**
JPV***
KSU***
UOL***
SBR
STE***
Valašská***
EZL
HLV***
KVS
SKM***
LCE**
TZL***
VIC***
Jihomoravská***
ABM*
BBM*
LBM***
PBM***
TBM**
ADA*
RBK
UBM*
VBM
ZBM***

A ještě navíc
AROB
ČAR
COH
Nadace OB

E-mail: Petr Klimpl

Počet přístupů
TOPlistČR: Oblastní závody: 11 v sobotu, pět v neděli Vyšly Metodické listy. Kalendář na rok 2025 je kompletní. Juniorské soustředění v Plzni.
Východní Čechy: V sobotu dva závody Vč. poháru. Vč. pohár po třech kolech.
Pardubice: Sobotní Vč. poháry - krátká trať ve Vřesníku, sprint v Novém Bydžově. Vyšel Jantar.
Svět:
Jak to vidí Béďa na FB


ČESKÁ REPUBLIKA
 • NEW! Třetí dubnový víkend pokračují oblastní závody. A je jich dost.
  Sobota:
  Praha a Středočeský kraj mají na pořadu dvě sprintová mistrovství, které pořádá OK Kamenice s centrem v Gymnáziu Nad Alejí v Praze 6. Oba závody se poběží ve vilové zástavbě a na sídlišti, tratě povedou i v parcích, na loukách a v lesoparku, běžecký podklad jsou asfaltové cesty/beton, kamenná dlažba i trávníky. Dopoledne se koná Mistrovství Pražské, Středočeské a Ještědské oblasti ve sprintu, na které je přihlášeno téměř 1300 závodníků. Jakub Glonek připravil mapu Libocký dvůr, na které postavil tratě Adam Hájek. Odpoledne proběhne Mistrovství Pražské a Středočeské oblasti sprintových štafet, v kterém poběží přes 100 štafet. Mapu Petřiny Jih připravil opět Jakub Glonek, který také postavil tratě.
  V Západočeské oblasti připravili žebříčkovou klasickou trať pořadatelé z Oddílu orientačního běhu Aš. Téměř tři stovky přihlášených závodníků poběží na mapě Blatná v klasickém podhorském terénu s hustou sítí komunikací, který je částečně podmáčený, jsou tam i lokální kamenné útvary (balvany, skalky), tratě postavil Karel Pilař. Centrem závodu je louka nedaleko obce Hůrka.
  Ve Východočeské oblasti jsou připraveny dva závody. Dopoledne pořádá žebříčkovou krátkou trať Sportovní klub Studenec. Necelou tisícovku závodníků čeká centrum na louce u Obecního domu ve Vřesníku. Poběží se na mapě Skalky 2024 (hlavní kartograf Tomáš Leštínský) v průběžném podkrkonošském lese, kde je středně hustá síť komunikací, ve většině prostoru je středně prudký svah s občasnými kameny, skalkami a pozůstatky těžební činnosti (lomy). Tratě postavil Petr Junek. Odpoledne čeká Mistrovství Východočeské oblasti ve sprintu, které se poběží v městské části a v parcích města Nový Bydžov. Pro více jak sedm stovek přihlášených závodníků je připravena mapa Dycky Bydžov! (autor Petr Čihák), na které připravili tratě Radek Vávra a Jan Čihák.
  Společný závod má oblast Vysočina a Jihočeská oblast. Klasická trať je pro Vysočinu mistrovstvím oblasti, pro Jihočeskou oblast pak jde o žebříčkový závod. Pořadatelé ze Spolku Orientačních Sportů Jindřichův Hradec zvolili za centrum Kunějov, závodním prostorem jsou lesní porosty v prostoru Kunějov – Dobrá Voda – Číměř – Kunějovské Samoty – Kunějov, kde je kopcovitý terén České Kanady s několika vrcholy, v části prostoru jsou kameny, skalky i neschůdné skály spolu s kamenitou podložkou, porosty se střídají od vzrostlých buků, přes smíšený po jehličnatý les, v některých částech jsou hustníky, v nižších partiích jsou bažinky a lužní porost. Pro necelých 400 přihlášených závodníků připravil mapu Chogori Kunějov Jan Beneš, tratě na ni postavil Michal Nouza.
  V Mořkově se uskuteční Mistrovství Moravskoslezského kraje na klasické trati, které připravuje SKOB Frýdek-Místek. Dvě stovky závodníků čeká mapa Pod Huštýnem 2024 (revize Michal Bjolek, Martin Chudík, Petr Konůpka a Vlastimil Mutina). Tratě postavil Petr Konůpka v kontinentálním svažitém terénu, místy tam je les po těžbě.
  Dva mistrovské závody jsou připraveny v Hanácké oblasti, oba pořádá TJ Sokol Plumlov s centrem na fotbalovém hřišti v Alojzově. V okolí je porostově pestrý les, který je mírně kopcovitý, jsou v něm terénní tvary (jámy, rýhy) i hustá síť komunikací, místy je sezónní podrost. Dopoledne proběhne za účasti necelých čtyř stovek závodníků Mistrovství Hanácké oblasti na krátké trati. Poběží se na mapě Spálený (mapoval Bob Háj), stavitelem tratí je Karel Otruba. Odpoledne proběhne Mistrovství Hanácké oblasti štafet. Stavitelé tratí Johana Otrubová a Karel Otruba měli k dispozi opět mapu Spálený, přihlášeno je 60 štafet.
  Žebříčkový závod Valašské oblasti ve sprintu proběhne na Slovensku, Slovan Luhačovice se pořadatelsky spojil s Klubem orientačného behu Sokol Pezinok (pro slovenské závodníky je Mistrovství Slovenska ve sprintu). Závod proběhne v Trenčíně s centrem v Okruhovém Domě Armády. Poběží se na mapě, kterou připravili Michal Tomašovič a Vladislav Piják v převážně městské zástavbě centra Trenčína a v lesoparku v okolí Trenčianskeho hradu, tratě postavila Barbora Pijáková. Je přihlášena více jak stovka českých závodníků (a přes 300 závodníků ze Slovenska).
  Třetí závod Jihomoravské ligy pořádá KOS TJ Tesla Brno. Krátká trať má centrum v motokrosovém areálu ve Vranovském žlebu. V okolí je fyzicky náročný kopcovitý terén, les je porostově rozmanitý od dobře průběžného až po rozsáhlé pasáže se sníženou viditelností i průběžností, místy jsou svahové skály. Téměř 450 závodníků čeká mapa Machatkova cesta (mapoval Petr Matula), tratě na ní postavil Petr Horvát.
  Neděle:
  V Jihočeské oblasti jsou dva závody, oba pořádá TJ OB České Budějovice s centrem na louce u rybníka Šnekl v Olešníku, Stará Obora. Dopoledne proběhne krátká trať, která se počítá do žebříčku Jihočeské oblasti i do žebříčku oblasti Vysočina. Přihlášeny jsou tři stovky závodníků, pro které postavila tratě Lenka Míková na mapě Olešnický (mapovali Libor Pecháček, Zdeněk Blabla a Zdeněk Mágr, revizi provedli Zdeněk Mágr a Josef Hejzlar) v mírně svažitém terénu kolem vrchu Olešnický s množstvím porostových a morfologických detailů, vodotečí a melioračních rýh a se středně hustou sítí komunikací. Odpoledne proběhne veřejný závod tříčlenných štafet na mapě Švadlenovka, tratě postavil Radek Teringl ve stejném terénu jako se koná dopolední krátká trať. Přihlášeno je přes 30 štafet.
  V západních Čechách pořádá druhý víkendový závod Oddíl orientačního běhu Aš s centrem závodu na louce nedaleko obce Hůrka. Skoro 250 přihlášených závodníků opět čeká klasická trať na mapě Blatná v klasickém podhorském terénu s hustou sítí komunikací, který je částečně podmáčený, jsou tam i lokální kamenné útvary (balvany, skalky), tratě postavil Karel Pilař.
  Dva závody na krátké trati jsou v Ještědské oblasti s centrem v Rumburku, oba pořádá ZOOB Rumburk ve spolupráci s německým klubem OL Team Wehrsdorf. Mapy na dopoledne i odpoledne připravil Josef Rančák, dopoledne poběží více jak pět stovek závodníků na mapě Harta-západ, odpoledne pak o stovku závodníků méně na mapě Harta-východ. T ratě obou závodů postavili Petr Novák, Leoš Havel a Harald Männel v lese s rozdílnou průběžností, kde je střední hustota cest, místy obtížněji průchodný podrost a podmáčený terén, v lese jsou různé terénní tvary.
  Podrobnosti o všech závodech najdete v IS ORIS.
 • NEW! Přihlášky do celkového žebříčku ŽB-Čechy 2024 jsou do neděle 21. dubna v IS ORIS.
 • NEW! Byly vydány dubnové Metodické listy. Čtěte zde.
 • NEW! Vedení sekce OB přidělilo pořádání Mistrovství ČR na klasické trati v září 2025 Slovanu Luhačovice. Kalendář na rok 2025 je tak kompletní.
  Šampionát na klasické trati bude mít centrum v Horní Lhotě, poběží v prostoru, který se nachází v západní části Vizovických vrchů (nadmořská výška 330 - 672 m n.m.), místy tam jsou velmi strmé svahy, ojediněle i skalnaté útvary, místy vrstevnicová členitost, je tam středně hustá síť komunikací. Vegetace je v prostoru různorodá, částečně poznamenaná kůrovcovou kalamitou z minulých let.
 • NEW! Třicítka juniorů a dorostenců má od úterý do neděle soustředění v Plzni (Ubytovací centrum bazénu Slovany Plzeň). Na programu je specifická mapová příprava k červencovému juniorskému MS 2024, je to hlavní přípravná akce pro celý tým.
 • Prvním kolem začal v neděli Kitl Český pohár (a žebříček A). Běželo se ze stejného centra jako sobotní šampionát v nočním OB, tedy z městského sportovního areálu Petřvald - Březiny. Pořadatelé z SKOB Ostrava uvítali na startu závodu na krátké trati přes 700 závodníků (vedle Českého poháru a ŽA tam bylo mistrovství Moravskoslezského kraje na krátké trati). Elitní kategorie bojovali nejen o body do české soutěže, ale i do světového rankingu WRE. Tratě opět postavil Tomáš Vavřík, tentokráte na mapách Eldorádo a Gurňák. Závod proběhl ve velmi členitém terénu s řadou rozvětvených podmáčených údolí (místy byly i vodní plochy), v části prostoru byly rekultivované haldy se strmými svahy, pozůstatky důlních vleček, převažuje listnatý porost, místy se vyskytla mladá bučina snižující viditelnost, občas byl podrost různé výšky a prostupnosti. Tratě byly opět velmi dlouhé, daleko za předpoklady dané soutěžním řádem... V ženách se hned v úvodu seběhla dvojice Denisa Kosová (PHK) a Tereza Čechová (KAM), která vytvořila velmi rychlý tandem, který se podělil o první dvě místa, Denisa byla lepší o 1:54 min. Rychlým závěrem si vybojovala třetí příčku Barbora Matějková (TUR), její ztráta na vítěznou Kosovou byla přes tři minuty, další místa obsadily Jana Peterová (LPU), Vendula Horčičková (LCE) a Lucie Semíková (KAM). V mužích se prvních pět závodníků vešlo do minuty. Vítězství lepším závěrem vybojoval Jonáš Hubáček (LCE), druhý se ztrátou 25 sekund skončil Miloš Nykodým (ZBM), třetí byl Portugalec Tomas Lima (KAM) s odstupem 37 sekund na vítěze, čtvrté místo obsadil Slovák Daniel Pompura v dresu TBM (ten v polovině trati vedl, ale v cíli měl ztrátu 53 sekund), za pátým Ondřejem Metelkou (PHK) skončil šestý Jáchym Coufal (ZBM). V juniorkách vyhrála s obrovským náskokem Lucie Dittrichová (SKM), druhá Lucie Krejčová (PGP) měla ztrátu pět a půl minuty a třetí Ema Černá (TAP) ještě o dvě minuty více. V juniorech vyhrál s náskokem dvě a půl minuty Daniel Bolehovský (VSP) před Jiřím Dondou (ONO), třetí Vilém Bednařík (PBM) měl ztrátu přes 4 minuty. V D18 to byl velký souboj dvojice Viktorie Škáchová (DKP) a Hana Vítková (SJI), v cíli byla o osm sekund dříve pražská závodnice, za nimi byla obrovská díra, třetí Sheila Havrdová (SJC) měla ztrátu přes čtyři minuty. Ještě napínavější závod byl v H18. Tam většinu trati vedl Prokop Tomášek (TUR), v závěru chyboval, jeho náskok na mezičase těsně před cílem se snížil na dvě sekundy před Filipem Hanušem (VRL), ten ale měl rychlejší závěr a vyhrál o sekundu; třetí Ondřej Brosch (RBK) zaostal za vítězem jen čtyři sekundy. V D16 startovaly dvě minuty za sebou Viktorie Vyziblová (SJC) a Tereza Ester Kamenická (OSN), seběhly se a spolu si doběhly pro první dvě příčky - vyhrála jičínská závodnice, třetí Barbora Strýčková (PBM) měla na vítězku ztrátu dvě a půl minuty. V H16 vyhrál stejně v sobotu sprint Erik Heczko (VLI), druhý Patrik Sedláček (DKP) byl o 17 sekund pomalejší, třetí Matouš Skripnik (FSP) měl za vítězem odstup 1:33 min.
  Web závodu je tady.
 • NEW! V článku na svazovém webu se dozvíte, co je nového v poslední době v IS ORIS (napojení na Livelox, jak zadávat požadované starty, žurnál přihlášek klubu, novinky na stránce závodu, zobrazování výsledků kategorií štafet), ale i to, co se chystá (rozšíření API pro klubové systémy, “kuchařka” pro využívání ORIS při pořádání naplno, podrobný manuál pro Livelox).
 • Začala letošní sezóna celostátních závodů. V sobotu večer se v Petřvaldě uskutečnilo Lucifer Mistrovství a Veteraniáda ČR v nočním orientačním běhu. Na startu bylo necelých 500 závodníků. Pořadatelé z SKOB Ostrava zvolili za centrum městský sportovní areál Petřvald - Březiny, závod proběhl v prostoru Petřvald, Rychvald a městské části Ostrava-Radvanice a Ostrava-Michálkovice. Terén tam byl velmi členitý s řadou velmi rozvětvených podmáčených údolí (místy byly i vodní plochy). V části prostoru byly rekultivované haldy se strmými svahy. V prostoru se také nacházely náspy a zářezy po bývalých důlních vlečkách. V severní části prostoru procházela málo frekventovaná železniční trať. V prostoru byl listnatý les (stáří cca 80 let), místy podrostlý mladou bučinou snižující viditelnost, místy byl podrost. Síť cest byla středně hustá, nepravidelná, většinou šlo o nezpevněné cesty. Mapy (Panský les, Salajka a U Petřvaldského buku) připravili Jindřich Hostaš a Tomáš Vavřík, ten také postavil tratě. Tratě byly zbytečně dlouhé, všechny vítězné časy byly delší než požaduje soutěžní řád, do tolerance 10 minut se vešly jen časy vítězů v D18, v H16 a v H20... V ženách si pro svůj první noční titul doběhla Denisa Kosová (PHK) a to naprosto suverénně. Vedla od startu až do cíle, stále se před svými pronásledovatelkami udržovala zhruba dvouminutový náskok, její konečný náskok byl 2:07 min. Za ní proběhl zajímavý souboj o stříbrnou medaili, kterou nakonec vybojovala Jana Peterová (LPU), jen 21 sekund za ní byla obhájkyně titulu Barbora Chaloupská (PHK), čtvrté místo obsadila Lucie Semíková (KAM), pátá byla Petra Holečková (SHK) a o šesté místo se stejným časem podělily Nikola Zlámalová (SJC) a Tereza Čechová (KAM). V mužích při neúčasti obhájce titulu Tomáše Křivdy naprosto dominoval Miloš Nykodým (ZBM), který tak získal svůj třetí noční titul (předtím v letech 2018 a 2021). Jeho náskok před druhým Jonášem Hubáčkem (LCE) byl v cíli skoro pět minut, třetí Portugalec Tomas Lima v dresu KAM ztratil na vítěze přes devět minut, čtvrté místo obsadil Tomáš Janovský (PGP), pátý byl Jáchym Coufal (ZBM) a na šesté příčce skončil Petr Horvát (TBM). Závod juniorek měl jasnou vítězku, pro zlato si doběhla loňska juniorská mistryně světa Lucie Dittrichová (SKM), necelý pět minut zpět zůstala druhá Markéta Rotková (ZBM), třetí Ema Černá (TAP) měla ztrátu přes osm minut. V kategorii H20 vládl s přehledem Jan Strýček (PBM), druhý Tomáš Dohnálek (SHK) na něj ztratil 5:19 min., třetí Martin Gajda (KAM) byl ještě o sedm sekund pomalejší. V D18 dominovala Viktorie Škáchová (DKP), která měla čtyřminutový náskok před druhou Barborou Holasovou (AOP), třetí Kateřina Štěpová ztratila na vítězku pět a půl minuty. Ve starších dorostencích si pro titul doběhl Ondřej Brosch (RBK), druhý Vladimír Srb (LPU) za ním zaostal o minutu a půl a třetí Tomáš Urbánek (ZBM) už měl ztrátu přes čtyři minuty. V mladších dorostenkách to byl velmi vyrovnaný závod, medailové trio se vešlo do jedné minuty - vyhrála Barbora Strýčková (PBM) s náskokem 27 sekund před druhou Johanou Čechovou (TBM) a 56 sekund před třetí Terezou Ester Kamenickou (OSN). V H16 vyhrál favorizovaný Erik Heczko (VLI), který porazil druhého Martina Buličku (ZBM) o necelé dvě minuty, bronzový Vítek Frosch (LPU) ztratil na vítěze tři a půl minuty. Současně s mistrovskými kategoriemi běželi i veteráni ve Veteraniádě ČR, letos na startu nebylo tolik závodníků jako v letech minulých. V jednotlivých kategoriích byli nejlepší - D35: Martina Hepnerová (PHK), D40: Kateřina Kašková (CHA), D45: Renata Havrdová (SJC), D50: Lucie Broschová (RBK), D55: Anna Górnicka-Antonowicz (STE), D60: Svatava Voltrová (ROZ), H35: Pavel Rychlý (KRN), H40: Štefan Šurgan (TUR), H45: Peter Glončák (LCE), H50: Michal Jedlička (SHK), H55: Ivan Vydra (CHA), H60: Ladislav Lužný (HAV), H65: Zdeněk Jakobi (HAV), H70: Přemek Škoda (VLI), H75: Stanislav Toman (SBR) a H85: Jaroslav Havlík (SJC).
  Webové stránky závodu jsou zde.
 • Na severu Moravy se konaly v sobotu večer a v neděli dva celostátní závody (noční šampionát a krátká trať Českého poháru), ale i v oblastech byla na víkend připraven celá řada závodů.
  Sobota:
  Klasickou trať Východočeského poháru uspořádala TJ Loko Česká Třebová (bylo to 3. kolo oblastních soutěží). Centrem byl areál Peklák v České Třebové, běželo se na mapě stejného jména (Peklák), kterou mapoval Jan Potštejnský, revizi provedla Anna Kovářová (ta společně s Luďkem Pilgrem postavila i tratě). Tratě pro více jak 700 závodníků byly postaveny v kopcovitém terénu s hustou sítí komunikací včetně husté sítě cyklostezek, kde byla hodně rozmanitá vegetace, místy byl i podrost se sníženou průběžností. V ženách byla první Martina Jirčáková (LCE), dvě minuty za ní zaostala Zuzana Jedličková (SHK), další dvě minuty zpět byla třetí Martina Zvěřinová (LPU). V mužích s velkým náskokem vyhrál Tomáš Kubelka (LPU), šest minut za ním byl další závodník LPU Petr Zvěřina, třetí Jan Gebrt (SHK) měl ztrátu skoro 11 minut.
  Vysočina měla dva společné závody s Jihočeskou oblastí, oba závody uspořádal Sportovní klub OK Jihlava pro necelých 500 závodníků. Dopoledne se běželo Mistrovství oblasti Vysočina ve sprintu s centrem v amfiteátru v Jihlavě. Stavitel tratí Petr Kaňák měl k dispozici mapu Heulos 2024 (hlavní kartograf Martin Kratochvíl), tratě vedly městskou sídlištní zástavbou v kombinaci s lesoparkem. V ženách si pro vítězství doběhla Jitka Novotná (SJH) půl minuty před Monikou Rollier (PHK), třetí Kateřina Běloušková (CTB) měla za vítězkou odstup necelé dvě minuty. V mužích byl první Jaroslav Sedláček (DKP) půl minuty před Janem Klusáčkem (OSN), třetí skončil Radek Dvořáček (VAM) se ztrátou necelé minuty. Odpoledne byla žebříčková krátká trať, shromaždiště bylo ve Zborné u dolní stanice sjezdovky. Závodníky čekql kopcovitý terén se střední hustotou cest a pěšinek, v některých pasážích byl poměrně zarostlý a poznamenaný historickou důlní činností (štoly, jámy). Tratě postavil Jaroslav Zeman na mapě Šacberk 2024 (mapoval Martin Kratochvíl). V ženách bylo na prvních dvou místech pořadí stejné jako ve sprintu, vyhrála Jitka Novotná před Monikou Rollier (rozdíl by mezi nimi něco nad minutu), třetí Magdaléna Klusáčková (OSN) měla na vítězku ztrátu dvě minuty. V mužích byl nejlepší Baptiste Rollier (PHK), na kterého měl druhý Jan Klusáček (OSN) ztrátu dvě a půl minuty, třetí Adam Hájek (KAM) zaostal za vítězem necelé čtyři minuty.
  V Hanácké oblasti uspořádal SK Severka Šumperk dva závody s centrem na Základní škole Šumperk (Sluneční ulice). Dopoledne bylo na programu Mistrovství Hanácké oblasti ve sprintu, pro které postavil tratě Kamil Heiser na mapě Sídliště Prievidzská (mapovali Marek Závodný, Luděk Krtička, Vojtěch Král, Zdeněk Janů). Necelé tři stovky závodníků běžely v sídlištní zástavbě, kde bylo mírné vertikální členění. V ženách jasně vyhrála 1. Aneta Vozdová (KSU), dvě minuty zpět byly Karolína Bořánková (KAM) a Kristýna Skyvová (STE), rozdíl mezi nimi byl jedna sekunda. V mužích vyhrál Ondrej Piják (Kobra Bratislava) o půl minuty před Ondřejem Jílkem (KSU) a o minutu před Davidem Štorkem (JPV). Ve stejném terénu, ale na mapě ZŠ Sluneční (mapovali Luděk Krtička a Vojtěch Král) postavil Jindřich Beneš tratě odpoledního Mistrovství Hanácké oblasti sprintových štafet, které běžela třicítka štafet. VDH21 vyhrála štafeta JPV v sestavě Jana Přikrylová, Radim Fajkus, Jiří Otrusina a Ivana Přikrylová.
  Mistrovství Valašské oblasti na krátké trati uspořádali pořadatelé z GIGANT Orienteering a OB Holešov s centrem v Hasičské zbrojnici Pacetluky. Necelé tři stovky závodníků běžely na mapě Terezka (hlavní kartograf Bob Háj). Tratě postavil Martin Kunz většinou ve velmi dobře průběžný terénu, který byl plochý, s pravidelnou sítí cest, místy byla ale údolí s příkrými svahy a porostové detaily, v lese byla řada oplocenek s dobře průchozími průchody. V ženách vyhrála Zuzana Kašparová (TZL), jen sekundu za ní byla druhá Alžběta Nešporová (TZL), třetí Kateřina Nevěřilová (LCE) měla na vítězku ztrátu necelých pět minut. V H21 vyhrál Michal Kašpar (TZL), přes tři minuty ztráty měl druhý Vladimír Lučan (LPU), třetí Roman Horyna (LCE) ztratil na vítěze přes šest minut.
  Na startu Mistrovství Jihomoravského kraje ve sprintu běželo přes 300 závodníků. Pořadatelé z Vysokoškolského sportovního klub MENDELU v Brně zvolili za centrum sportovní halu VK Šlapanice. Tratě závodu vedly v městské zástavbě Šlapanic, v městských parcích, na dětských hřištích, běželo se po chodnících a v pěší zóně. Tratě postavili Karel Fučík a Zdeněk Mazal na mapě Šlapanice (mapovali Adam Chromý a Jakub Račanský). Závod žen byl velmi vyrovnaný, vyhrála Zdenka Kozáková (TBM), jen sedm sekund zpět byla druhá Tamara Miklušová (TBM), jen o další sekundu za ní byla třetí Natalia Hiklová (ZBM). V mužích vybojoval vítězství Paľo Bukovac (Slávia Farmaceut Bratislava), půl minuty za ní byla Filip Adámek (TBM), třetí Otakar Hirš (ZBM) měl ztrátu na prvního 78 sekund.
  Neděle:
  Mistrovství Moravskoslezského kraje na krátké trati proběhlo společně se závodem Českého poháru a žebříčku A v Petřvaldě za pořadatelství SKOB Ostrava. Tratě postavil Tomáš Vavřík, tentokráte na mapách Eldorádo a Gurňák v mírně zvlněném terénu, který byl velmi členitý s řadou rozvětvených podmáčených údolí (místy i vodní plochy), v části prostoru rekultivované haldy se strmými svahy, pozůstatky důlních vleček, převažuje listnatý porost, místy se vyskytla mladá bučina snižující viditelnost, občasný podrost různé výšky a prostupnosti, středně hustá síť komunikací.
  Výsledky závodů najdete v IS ORIS.
 • Novinky v řízení svazu - to je název článku na webu ČSOS. Určitě stojí za přečtení.
 • Ve středu odpoledne jednal výkonný výbor ČSOS, jednání se uskutečnilo v Praze na Strahově. V aktuálních informacích byla podána informace o semináři na NSA, který se týkal řady věcí, zvláště pak dotací na činnost svazu, na talentovanou mládež a na reprezentaci (v průběhu jednání přišla informace, že dostaneme ještě v dubnu zálohu ve výši 95 % loňské dotace, případnou další částku po vyhodnocení podkladů později). Současně byly upozorněny kluby, že musí provést administrativní úkol v rejstříku sportu, aby dostali dotaci Můj klub. Následovaly informace sekcí a pak informace Rad ČSOS; nejdůležitějším bodem této části bylo schválení nové Směrnice pro nakládání s osobními údaji, zajímavé byly i výsledky ankety týkající s vydávání O-knihy. Další blok patřil hodnocení lyžařského OB, nejprve Richard Klech hodnotil výsledky dospělé reprezentace, především na MS, ale i na dalších akcích, poté dvojice Jan Pecka a Václav Zakouřil provedla hodnocení výsledků této sezóny (úspěšné MSJ a MED), ale i hodnocení celého tříletého období, kdy působili u týmů juniorů a dorostu. Pak byla předložena zpráva o hospodaření ČSOS v roce 2023, vzhledem k nedoúčtování dotace od Libereckého kraje bude projednána dodatečně. Jirka Šubrt rezignoval na funkci jednatele v České orientační, jeho nástupcem byl jmenován Petr Klimpl (spolu s ním jsou jednateli této společnosti Radan Kamenický a Dominika Plochová). V dalším bodě byly projednány výsledky výběrových řízení; šéftrenérem dospělé reprezentace LOB bude v dalším období Jan Pecka, šéftrenérem juniorů a dorostu Václav Zakouřil; na pozici projektového manažera ČSOS byl vybrán Jan Picek. Dalším materiálem, který VV projednal bylo schválení kompletního plánu TV vysílání na ČT sport (včetně velmi zajímavé nabídky od IOF na balíček přenosů z MS v OB a Světových pohárů v OB). Následně byla podána informace o zabezpečení MSJ 2024 v Plzni (přípravy zatím probíhají velmi úspěšně) a MED 2025 v OB v Brně. V bodě různé byla projednána účast českých delegátů na kongresu IOF v červenci ve Skotsku.
 • NEW! Skončily přihlášky do letošního žebříčku A. Rozlosování startovního pořadí v jednotlivých závodech ŽA je zveřejněno ve Sdělení sekce OB 8/2024.
 • Reprezentace OB měla kemp zaměřený na prázdninové Mistrovství Evropy, které proběhne v srpnu v Maďarsku. Cestou na soustředění do Maďarska proběhly v pátek v Hustopečích laktátové testy, v sobotu a v neděli se reprezentace účastní klasiky a krátké tratě Spartakus Cupu, kde sešla velmi kvalitní konkurence. Na klasice v mužích vyhrál Fin Topi Syrjäläinen před Švédem Simonem Imarkem a Rakušanem Jannisem Bonekem, z našich byl nejlepší na osmém místě Daniel Vandas (22. Martin Roudný, 42. Jonáš Hubáček); v ženách byla jasně nejrychlejší Švýcarka Simona Aebersold před Norkou Andrine Benjaminsen a velmi dobře běžící Terezou Janošíkovou, pěkná je i sedmá příčka Denisy Kosové (24. Barbora Chaloupská). Další tři dny pak byly na pořadu tréninky v oficiálním kemp ME.
 • Velká porce oblastních závodů byla připravena na první dubnový víkend. V sobotu se jich konalo 15, v neděli pak byly na pořadu zbývající dva.
  Sobota:
  Druhý závod žebříčku Pražské a Středočeské oblasti uspořádal OK Rakovník. Krátká trať měla centrum na louce na sever od obce Senomaty. Startovalo téměř 900 závodníků, které čekala mapa Přílepská skála (kartograf Milan Bílý). Tratě postavili Tereza Šlajchrtová, Petr Bílý, Petr Vaníček ve svažitém terénu, kde byl velký lom a malé lůmky, porostově byl les členitý, bylo tam velké množství terénních tvarů, místy křoví a trní. V ženách vyhrála Marie (DKP) s náskokem tři a půl minuty před Monikou Rollier (PHK), šest minut ztráty měla třetí Michaela Šimůnková (TAP). V mužích vyhrál s minutovým náskokem Vojtěch Illner (DKP), druhý byl Jakub Veselý (PGP), třetí Petr Janas (PGP) ztratil na vítěze 160 sekund.
  Mistrovství Prahy a Středočeské oblasti v nočním OB připravil OK Rakovník opět s centrem v Senomatech. Běžela stovka závodníků na mapě Pšovlcký les (autor Milan Bílý) v mírně zvlněném terénu s množstvím rýh a údolíček, kde byla hustá síť cest. Tratě opět připravili Tereza Šlajchrtová, Petr Bílý, Petr Vaníček. V ženách vyhrála Magdalena Škáchová (DKP) o minutu před Emou Černou (TAP), třetí byla Adéla Kotková (RIC). V H21 si pro jasné vítězství doběhl Jan Procházka (PGP), čtyři minuty za ním byl Michal Nouza (SJH), třetí Tomáš Rusý (KAM) měl na vítěze ztrátu necelých šest minut.
  Dva závody v Jihočeské oblasti připravil Orientační sporty Písek. Dopoledne se běžel závod Jihočeského žebříčku na krátké trati. 150 závodníků mělo centrum v prostoru před vstupem na střelnici a závodní okruh v Písku. Běželo se na mapě Hradišťský vrch (mapoval Petr Bečvář), tratě postavil Radim Sobotka ve velmi rozmanitém terénu, šlo o hospodářsky využívaný smíšený les podhorského charakteru s výskytem terénních detailů – kamenů, skalek a jam, i velkých skalních útvarů; porostově rozmanitý od rychlého bukového lesa přes jehličnaté lesy s travnatým podrostem či popadanými větvemi a stromy, hustníky všech odstínů zelené až po zarostlé paseky. V ženách vyhrála s velkým náskokem Lenka Voštová (SHK), druhé a třetí místo obsadily závodnice VCB Lenka Míková a Martina Teringlová. Na trati mužů byl nejrychlejší Josef Zátka (PVP), jen 18 sekund za ním skončil druhý Radim Hošek (TAP), třetí místo s dvouminutovou ztrátou obsadil Václav Pelc (CST). Odpoledne proběhlo Mistrovství Jihočeské oblasti ve sprintu. Více jak stovka přihlášených závodníků běžela na mapě Na Pakšovce (mapovali Petr Bečvář a Jan Drbal) ve velmi rozmanitém terénu - klasická i neobvyklá uliční síť, několik dvorů, menší sídlištní zástavba, upravené městské parky i divoce rostlý lesík, překonatelný potok, nadstandardní počet míst s dvouúrovňovým běžeckým prostorem. Centrem závodu byl park před letním kinem v Písku. V ženách vyhrála s velkým náskokem Eliška Poborská (DKP), tři minuty zpět byla druhá Lucie Šafaříková (OPI), třetí byla Světlana Nováková. V mužích opět vyhrál Josef Zátka před Radimem Hoškem (rozdíl mezi nimi byl 1:24 min.), třetí skončil Radim Sobotka (OPI).
  V Západočeské oblasti proběhly dva závody, oba za pořadatelství Klubu orientačních sportů Slavia Plzeň, na obou závodech startovaly čtyři stovky závodníků. Dopoledne se běželo Mistrovství Západočeské oblasti ve sprintu. Centrem bylo přírodní hřiště v Lobezském parku, běželo se v městské zástavbě a v parku, na mapě Lobzy, kterou připravil Aleš Hejna; tratě postavil Radim Tokár. V ženách vyhrála Dominika Plochová (DKP) s náskokem téměř dvou minut před Dagmar Biersakovou (KRL), třetí skončila Věra Chvalová (ZTC) s odstupem téměř tří minut za vítězkou. V mužích vyhrál Rokas Barauskas z Litvy, jen osm sekund zpět byl druhý Josef Kubeček (SNA), třetí Martin Fröhlich (DKP) měl ztrátu přes minutu. Odpoledne se konala žebříčková krátká trať s centrem v Kyšici. Tratě postavil Ondřej Sobota v typickém plzeňském lese na mapě Jandova skála (autor Aleš Hejna). V závodě běžela celá řada juniorských závodníků, kteří se v Plzni připravují na červencové MSJ. V D21 vyhrála s minutovým náskokem Lucie Dittrichová (SKM) před Finkami Virnou Pellikka a Elli Punto. V H21 byl nejlepší Novozélanďan Fa avae Zefa těsně před Finem Rauli Aho a Guilhemem Verove (FRA), z našich byl nejlepší s dvouminutovou ztrátou Tomáš Dohnálek (SHK).
  První dva závody Ještědského žebříčku (dvě krátké tratě) uspořádaly v Telnici Klub orientačního běhu Ústí nad Labem (dopoledne) a OOB TJ Lokomotiva Teplice (odpoledne). Startovaly čtyři stovky závodníků. Dopoledne se běželo na mapě Kamenolomy (autor Jakub Bílý), tratě postavil Jakub Bílý v těžkém, podhorském, kamenitém terén s porostovými detaily, se střední hustotou cest a průseků a s množstvím popadaných a pokácených stromů. V ženách byla nejlepší Kateřina Kašková (CHA), čtyři minuty za ní byla druhá Michaela Kopcová (VLI), o minutu pomalejší byla třetí Markéta Pavlíková (DOK). V mužích jasně vyhrál Martin Janata (TJN), druhý Tomáš Dlabaja na něj ztratil tři a půl minuty, třetí Kuba Dragowski (TUR) měl ztrátu přes osm minut. Odpolední závod proběhl na mapě Oprám (autor Roman Horký) v terénu, kde byl z části zatopený hnědouhelný důl, středně hustá síť cest, mnoho situačních terénních detailů – prohlubně, kupky a různě průběžná vegetace. Tratě připravil Jan Eiselt. V ženách vyhrála Magdaléna Rýdlová (JJN), dvě minuty za ní byla Markéta Pavlíková (DOK), další dvě minuty ztráty pak měla třetí Adéla Rýdlová (JJN). Na trati mužů si pro těsné vítězství doběhl Jan Flašar (PGP), jen 14 sekund za ním byl Martin Janata (TJN), třetí Dan Pavlovec (BOR) měl ztrátu na vítěze dvě a půl minuty.
  Východočeský pohár pokračoval druhým kolem. Klasickou trať uspořádal OK Lokomotiva Pardubice s centrem v Borohrádku. Téměř tisícovka závodníků běžela na mapě Hejdůšek, kterou připravili Jan Potštejnský, Ondřej Prášil a Jan Kaplan. Tratě postavili Jonáš Fencl a Ondřej Šípek v rovinatém lese s hustou sítí komunikací, který byl porostově velmi různorodý, místy se sníženou průběžností a podrostem; byla tam řada vodotečí, potoků a místy bažiny. V ženách byla nejrychlejší Martina Jirčáková (LCE), o necelé tři minuty zpět byla druhá Šárka Kulhavá (LPU), třetí Zuzana Jedličková (SHK) měla za vítězkou odstup čtyři a půl minuty. V mužích vyhrál s velkým náskokem Tomáš Kubelka (LPU), druhý David Procházka (také LPU) za ním zaostal skoro šest minut, třetí skončil Petr Losman (PHK).
  Úvodní závod Ligy Vysočiny uspořádala TJ Růžená. Klasická trať proběhla u Řásné, centrem byl Camp Velkopařezitý. Necelé čtyři stovky závodníků běžely na tratích, které postavil Tomáš Nevrkla na mapě Hraběcí 2024 (mapoval Martin Kratochvíl) v členitém terénu v okolí nejvyššího vrcholu Vysočiny, Javořice, kde byla střední hustota sítí komunikací, občas kameny a skalky, bažinky a vodoteče, v severovýchodní části prostotu byly kůrovcové paseky, z části oplocené, lesní porosty byly smíšené, jehličnaté i listnaté nejrůznějšího stáří. V ženách byla nejlepší Markéta Rotková (ZBM) s náskokem necelých tří minut před Michaelou Srbovou (LPU), třetí Kamila Gregorová (SJH) měla ztrátu přes šest minut. V mužích vyhrál Marek Prášil (SJI) s náskokem necelých minut před svým synem Tomášem (TTR), třetí místo obsadil Petr Čech (TTR).
  Mistrovství Moravskoslezského kraje ve sprintu připravili pořadatelé TJ Opava. Centrem byl Minoritský klášter v Opavě. Pro téměř 250 závodníků byla připravena mapa Opava 800 let (hlavní kartograf Jiří Sýkora). Tratě postavil Tomáš Novotný v městské zástavbě a v městské zelení. Ve vyrovnaném závodě žen si pro první místo doběhla Jana Matoušková (MOV), jen 6 sekund zpět byla druhá Karolína Klechová (AOP), dalších 10 sekund zpět byla třetí Petra Bruková (TRI). V mužích vyhrál Jiří Kostka (AOP), který porazil o 39 sekund Filipa Hadače (také AOP), se ztrátou necelých dvou minut na vítěze skončil třetí Pavel Rychlý (KRN).
  Mistrovství Moravskoslezského kraje v nočním OB uspořádal Orientační běh Havířov s centrem na fotbalovém hřišti TJ HEPO Petřvald. Stovku závodníků čekaly tratě na mapě Špinka 2024, kterou mapoval Zdeněk Jakobi, ve smíšeném rovinatém lese s několika údolími, kde byla dobrá průběžnost, jen občas ztížená. Tratě postavila Hana Sochorová. V ženách si vítězství odnesla Karolína Klechová (AOP), minutu a půl za ní skončily druhá Jana Matoušková (MOV) a třetí Petra Bruková (TRI). V mužích suverénně kraloval Filip Hadač (AOP), druhý skončil další závodník AOP Jiří Kostka a třetí byl Polák Tomasz Jurczyk.
  Třetí závod Hanáckého žebříčku proběhl v Ptení, osada Pohodlí. Tělocvičná jednota Sokol Ptení připravila krátkou trať, kterou postavil Miroslav Hlava. Necelé čtyři stovky závodníků poběželo na mapa U Františka (mapovali Petr Hynek a Pavel Grulich) v kopcovitém terénu, který byl dobře průběžný, s hustou sítí komunikací, les byl porostově pestrý. Na trati D21 byla nejlepší dorostenka Tereza Paulíčková (UOL), druhá Ivona Otrubová (PLU) měla ztrátu necelých pět minut a třetí Lenka Janošíková (UOL) minut sedm. Závod mužů by vyrovnaný, vítězný Jindřich Beneš (SSU) porazil o 3 sekundy Petra Horváta (TBM), třetí Zdeněk Rajnošek (KSU) měl ztrátu na vítěze 45 sekund.
  Mistrovství Valašské oblasti ve sprintu mělo centrum v areálu fotbalového hřiště v Zašové. Pořadatelé z SKOB Kobra Vsetín připravili pro dvě stovky závodníků mapu Klášterní zahrady (mapoval Miroslav Sikora), na které postavil tratě Kryštof Panovec v intravilánu obce a v kopcovitém motokrosovém areálu, kde bylo i množství kamenů. V ženách byla nejlepší Jitka Jeřábková (TZL), s odstupem necelých dvou minut za ní skončily druhá Kateřina Nevěřilová (LCE) a třetí Petra Koporová (ZBM). V mužích to bylo vyrovnané, vyhrál Lukáš Hovorka (LPU) o sedm sekund Šimon Sláma (LCE), třetí Roman Zbranek (TZL) měl ztrátu na vítěze 29 sekund.
  Jihomoravská liga začala prvním kolem v Radosticích za pořadatelství BETA URSUS Rosice. Čtyři stovky závodníků běžely klasickou trať na mapě Sedm zlatých podkov, autorem byl Daniel Lebar, který také postavil tratě. V ženách byla nejlepší Zdenka Kozáková (TBM), necelé čtyři minuty zpět zůstaly druhá Adéla Finstrlová (ZBM) a třetí Martina Tichovská (TBM). V mužích jasně dominoval junior Vilém Bednařík (PBM), který o více jak pět minut porazil druhého Stanislava Mokrého (ZBM) a třetího Martina Meleckého (SSU).
  Neděle:
  OK Rakovník uspořádal o víkendu třetí závod. Další krátká trať žebříčku Pražské a Středočeské oblasti měla opět centrum na louce na sever od obce Senomaty. Startovalo osm stovek závodníků. Tratě postavili Tereza Šlajchrtová, Petr Bílý, Petr Vaníček na mapě Rakovnický les (kartograf Milan Bílý) v mírně zvlněném terénu s množstvím rýh a údolíček, kde byla hustá síť cest. V ženách si pro vítězství doběhla Monika Rollier (PHK), jen šest sekund za ní skončila Eliška Poborská (DKP), třetí Marie Pospíšilová (DKP) měla na vítězku ztrátu 55 sekund. V H21 vyhrál Jakub Veselý (PGP), dvě minuty ztráty měl druhý Baptiste Rollier (PHK), třetí Patrik Sedláček (DKP) měl odstup na prvního tři a půl minuty.
  I třetí víkendový závod v Západočeské oblasti připravil Klub orientačních sportů Slavia Plzeň. Čtyři stovky závodníků našly centrum v Ejpovice campu. Běželo se v Kokotském lese na mapě Kokotsko (autor Aleš Hejna), na tratích, které postavil Antonín Svoboda. Opět běžela celá řada juniorských reprezentantů ze zemí, které mají nyní tréninkový kemp v Plzni před MSJ. V juniorkách opět vyhrála Lucie Dittrichová (SKM) před dvojicí Finek Virna Pellikka a Elli Punto. V mužích byl nejlepší Fin Rauli Aho před vojicí Rakušanů Simon Tobler a Anton Buschek, z našich závodníků obsadil Daniel Bolehovský (VSP) osmé místo.
  Výsledky závodů najdete v IS ORIS.
 • Bylo vydáno Sdělení sekce OB 7/2024, ve kterém najdete právo startu na M ČR ve sprintu, na krátké a klasické trati z mistrovství oblasti, a také právo startu na květnové M ČR sprintových štafet. Čtěte zde.

VÝCHODNÍ ČECHY
 • NEW! V sobotu dopoledne pořádá krátkou trať Východočeského poháru Sportovní klub Studenec. Necelou tisícovku závodníků čeká centrum na louce u Obecního domu ve Vřesníku. Poběží se na mapě Skalky 2024 (hlavní kartograf Tomáš Leštínský) v průběžném podkrkonošském lese, kde je středně hustá síť komunikací, ve většině prostoru je středně prudký svah s občasnými kameny, skalkami a pozůstatky těžební činnosti (lomy). Tratě postavil Petr Junek. Start je tradičně v 10 hodin, některé kategorie to mají na start dost daleko. Web závodu je v na stránce závodu v IS ORIS.
 • NEW! Třetí sobotu odpoledne se koná Mistrovství Východočeské oblasti ve sprintu (je to i 5. kolo Vč. poháru), které se poběží v městské části a v parcích města Nový Bydžov za pořadatelství TJ Jiskra Hořice. Pro více jak sedm stovek přihlášených závodníků je připravena mapa Dycky Bydžov! (autor Petr Čihák), na které připravili tratě Radek Vávra a Jan Čihák. první závodníci vyběhnou v 15:30 hod. Web závodu najdete tady.
 • NEW! Výsledky Vč. poháru po třech kolech - žactvo a dorost, dospělí a veteráni.
 • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva po třetím kole vede LPU před SHK a PHK. Průběžné výsledky najdete zde.
 • Klasickou trať Východočeského poháru uspořádala TJ Loko Česká Třebová (bylo to 3. kolo oblastních soutěží). Krásným centrem byl areál Peklák v České Třebové, běželo se na mapě stejného jména (Peklák), kterou mapoval Jan Potštejnský, revizi provedla Anna Kovářová (ta společně s Luďkem Pilgrem postavila i tratě). Tratě pro více jak 700 závodníků byly postaveny v kopcovitém terénu s hustou sítí komunikací včetně husté sítě cyklostezek, kde byla hodně rozmanitá vegetace, místy byl i podrost se sníženou průběžností. V ženách byla první Martina Jirčáková (LCE), dvě minuty za ní zaostala Zuzana Jedličková (SHK), další dvě minuty zpět byla třetí Martina Zvěřinová (LPU). V mužích s velkým náskokem vyhrál Tomáš Kubelka (LPU), šest minut za ním byl další závodník LPU Petr Zvěřina, třetí Jan Gebrt (SHK) měl ztrátu skoro 11 minut. Výsledky závodu jsou na stránce závodu v IS ORIS.
 • První víkend v dubnu proběhlo v Hradci Králové první letošní soustředění výběru žactva Vč. oblasti (po závodě Vč. poháru v Borohrádku). Program byl zaměřen na motorické dovednosti a koordinační a rychlostně dynamické motorické schopnosti - pohybové testy v tělocvičně, člunkový běh, překreslování mapové linie, dráha 1 km a běh na směr.
 • Východočeský pohár pokračoval druhým kolem. Klasickou trať uspořádal za pěkného jarního počasí OK Lokomotiva Pardubice s centrem na rozlehlé louce na SZ od Borohrádku. Téměř tisícovka závodníků běžela na mapě Hejdůšek, kterou připravili Jan Potštejnský, Ondřej Prášil a Jan Kaplan v prostoru, který nebyl pro OB více jak 30 let použit. Tratě postavili Jonáš Fencl a Ondřej Šípek v rovinatém lese s hustou sítí komunikací, který byl porostově velmi různorodý, místy se sníženou průběžností a podrostem; byla tam řada vodotečí, potoků a místy bažiny. V ženách byla nejrychlejší Martina Jirčáková (LCE), o necelé tři minuty zpět byla druhá Šárka Kulhavá (LPU), třetí Zuzana Jedličková (SHK) měla za vítězkou odstup čtyři a půl minuty. V mužích vyhrál s velkým náskokem Tomáš Kubelka (LPU), druhý David Procházka (také LPU) za ním zaostal skoro šest minut, třetí skončil Petr Losman (PHK). Výsledky jsou na webu závodu.

PARDUBICE
 • NEW! V sobotu jsou dva závody oblastních soutěží. Dopoledne se běží krátká trať (4. kolo Vč. poháru), kterou pořádá STH ve Vřesníku. Odpoledne se pak koná v Novém Bydžově Mistrovství Vč. oblasti ve sprintu (5. kolo Vč. poháru). Na dopoledne je přihlášeno skoro 170 pardubických závodníků, odpoledne jich poběží přes 140. Klubový bus jede v 8:00 ze Zborovského nám. (a staví v Polabinách).
 • NEW! Na titulní stránce letošního čtvrtého čísla Jantaru je fotka Tomáše Demla ze sprintu v Mirákulu (Czech O-tour). Uvnitř 20-stránkového čísla je článek o této akci, články o prvních třech závodech Východočeského poháru (včetně toho, který jsme pořádali v Borohrádku), reportáž z Mistrovství ČR v nočním OB i z úvodního závodu Českého poháru a ŽA. Nechybí ani články z dvou velikonočních soustředění. V čísle najdete i pravidelné rubriky - Pět otázek pro..., Program či Střípky. Obsah čísla je tady.
 • V neděli se běžel v Petřvaldě (stejný prostor jako byl noční šampionát) první závod Českého poháru a žebříčku A. Běžela necelá třicítka závodníků LPU, kteří si vedli se střídavými úspěchy. V dámské elitě Jana Peterová dlouho bojovala o stupně vítězů, nakonec se musela smířit se čtvrtou příčkou. V mužské elitě skončil David Procházka na 11. místě, body do Českého poháru získal i Tomáš Udržal za 20. místo (30. Lukáš Hovorka). V H21A opět výborně běžel Ondra Macek, který obsadil páté místo. V juniorkách dvojice Míša Srbová a Katka Hanušová obsadila 6. a 7. místo (20. Nela Kubáková), v juniorech byl Filip Haas sedmý. V D18 opět dobře běžela Katka Švíglerová, která skončila na 13. místě (21. Karolína Pipková, 25. Anna Kaláčová). V H18 skončil Vládík Srb sedmý a v H16 opět velmi dobře běžel Vítek Frosch, který obsadil 10. místo (Fanda Goláň byl 19.).
 • Přes 20 pardubických závodníků startovalo v sobotu na Mistrovství ČR v nočním OB, které proběhlo v Petřvaldě. A vedli si úspěšně. Do Pardubic putují tři medaile - stříbro získali Janča Peterová a Vládík Srb, bronz Vítek Frosch (a k tomu další dvě umístění v první desítce). V ženách Janča vybojovala po výborném výkonu po celé trati druhé místo za vítěznou Kosovou. V mužích se do první desítky prosadil Ondra Macek, který sedmým místem dokázal, že umí být v popředí výsledkových listin nejen v trail-O, ale i v orienťáku. Pěkné je i 14. místo Tomáše Udržala (Tomáš Deml obsadil 46. místo). V juniorkách skončila Katka Hanušová na 14. místě (26. Nela Kubáková). V H20 se do první dvacítky vešel Fíla Haas na 19. místě (28. Míša Krpata, 30. Tomáš Pekárek). V D18 velmi dobře zaběhla Kačka Švíglerová, která obsadila šestou příčku, Klára Haasová byla 21. (Terka Šmídová, Anna Kaláčová a Karda Pipková skončily ve čtvrté a páté desítce). V H18 si pro stříbro po výborném výkonu doběhl Vládík Srb, Honza Hlavatý byl 27. (trio Tomáš Flos, Ada Štichhauer a Mára Kadaně skončilo ve čtvrté desítce). V H16 šokoval třetím místem a bronzovou medailí Vítek Frosch, který si tak vyběhl licenci A, Fanda Goláň skončil na 30. místě. Ve Veteraniádě obsadil Vláďa Srb v H45 čtvrtou příčku.
 • V sobotu pokračoval v České Třebové (areál Peklák) klasickou tratí Východočeský pohár. Startovalo 130 pardubických závodníků, kteří si vedli velmi dobře. V ženách v D21C skončily Martina Zvěřinová a Marta Fenclová na 3. a 4. místě (6. Pavla Udržalová), v D21D vyhrála Lucka Brožková před Zuzanou Klimplovou. V mužích v H21C jasně vyhrál Tomáš Kubelka před Petrem Zvěřinou (v H21D byl Tomáš Procházka druhý). V žákyních vyhrála v D10N Jasmína Jirásková (4. Kamila Stryková), v D10C byla Zuzka Fenclová druhá, v D12C obsadila Nina Zvěřinová třetí místo, Anička Horáková byla pátá, Bětka Kárníková osmá a Niki Hovorková desátá, v D12D obsadila Bára Holcová třetí místo a v D14C byla Monča Munzarová druhá Majda Froschová šestá a Háňa Fenclová šestá. V žácích v H10N skončil Prokop Kříž druhý, v H10C obsadili Vilda Odvody a Radim Zvěřina 4. a 5. místo, v H12C obsadil Luky Udržal třetí místo (7. Fanda Pýcha, 10. Kuba Nachtigall), v H12D byl Viktor Samek těsně čtvrtý, v H14C vyhrál Vilda Jirout, další čtyři byli v TOP 10 - pátý Matěj Kadaně, šestý Štěpán Kárník, osmý Vojta Juška a devátý Dan Macek. V dorostu v D16 byla Julča Dominová šestá, v H16 doběhl Maty Kroupa třetí (6. Tonda Goláň, 7. Fíla Držka) a v H18 skončil Jaromír Jelínek třetí. Ve veteránkách vyhrála Dája Petrová v D35C, v D35D skončila Kamila Kárníková šestá (7. Katka Kroupová, 9. Katka Říhová), v D45C obsadila Pavla Švíglerová druhé místo a Jindra Horáková byla čtvrtá, v D55C vyhrála Iva Lehárová, v D55D byla Eva Roudná třetí a v D65C vyhrála Laďka Víchová (6. Jiřka Novotná). Ve veteránech obsadil v H35C Petr Šabatka třetí příčku, v H35D skončili čtyři v první desítce - 5. Honza Fukátko, 6. Adam Zitka, 8. Honza Kroupa, 9. Peter Nachtigall, v H45C obsadili Jirka Belej páté a Libor Kříž 7. místo, v H45D byl Aleš Jirásek třetí (9. Luboš Macháček), v H55C vyhrál Péťa Fencl (6. Láďa Jánek, 7. Jirka Fencl), v H55D skončil Olda Kološ devátý, v H65C byl Pavel Štěrba desátý a v H65D byl Vláďa Vícha třetí.
 • NEW! V Mistrovství Vč. oblasti družstev žactva je po třech kolech naše žactvo na prvním místě.
 • NEW! Lučanovi běželi závod Valašské oblasti v Pacetlukách. Ondra vyhrál v H14, Matěj v H16, Marta v D45 a Vladimír byl druhý v H21.
 • NEW! Sprint Jihomoravské oblasti ve Šlapanicích absolvoval Lukáš Hovorka, v mužích obsadil šesté místo.
 • NEW! 54. ročník Ligy škol v orientačním běhu (nejstarší sportovní soutěž pro základní školy v Pardubicích) je za námi. Dvě kola na podzim, dvě kola na jaře - celkem se zúčastnilo 854 žáků ZŠ z 16 škol. Ve školách byla jasně nejlepší ZŠ Závodu míru před Gymnáziem Dašická a ZŠ Studánka, v jednotlivých kategoriích jednotlivců vyhráli - D10: Zuzana Fenclová (ZŠ Pardubičky), D12: Nina Zvěřinová (ZŠ Montessori), D14: Monika Munzarová (Gymnázium Dašická), H10: Lukáš Udržal (ZŠ Studánka), H12: Jakub Nachtigall (ZŠ Polabiny 3) a H14: Matyáš Kroupa (ZŠ Závodu míru). Kompletní výsledky jsou zde.
 • Ve středu skončil 4. kolem 54. ročník Ligy škol v orientačním běhu. Poslední závod proběhl za chladnějšího počasí (naštěstí bez deště) ve studáneckém lese. Bylo přihlášeno téměř 300 dětí, nakonec se na start postavilo 245 dětí (zájem stále roste). V jednotlivých kategoriích vyhráli - D10: Bětka Kárníková (ZŠ Polabiny II), D12: Anna Kroupová (ZŠ Závodu míru), D14: Monika Munzarová (Gymnázium Dašická), H10: Lukáš Udržal (ZŠ Studánka), H12: Dan Macek (ZŠ Benešovo nám.) a H12: Ondřej Lučan (ZŠ Sezemice). Mezi školami získala nejvíce bodů ZŠ Závodu míru (2. Gymnázium Dašická, 3. ZŠ Studánka). Výsledky jsou na tady.
 • 6. dubna ráno zemřel po krátké nemoci Zdeněk Cinkan (LPU6201).
 • 14 žákyň a žáků z LPU se zúčastnilo víkendového soustředění výběru žactva Vč. oblasti, které proběhlo první dubnový víkend v Hradci Králové.
 • Jana Peterová a Martin Roudný se zúčastnili týdenního soustředění reprezentace OB v Maďarsku, které je zaměřeno na letošní ME, které proběhne v srpnu právě v Maďarsku. Součástí kempu je i účast na velmi kvalitně obsazených závodech Spartacus Cup, v úvodní klasice byl Martin 22., Janča 32., v následující krátké trati byl Martin 39. a Janča 32.
 • V závodě Ligy Vysočiny v Řásné skončila Míša Srbová v ženách druhá (8. Nela Kubáková), v mužích byl Vládík Srb desátý.
 • Ve sprintu Valašské oblasti v Zašové vyhrál v mužích Lukáš Hovorka.
 • První sobotu v dubnu jsme pořádali klasickou trať Východočeského poháru. Centrum bylo na velké louce na SZ okraji Borohrádku. Mapu Hejdůšek (prostor byl zmapován po 30 letech) připravili Jan Potštejnský, Ondřej Prášil a Jan Kaplan. Ředitelem závodu byl Dušan Stránský, tratě postavili Jonáš Fencl a Ondra Šípek. Organizačně vše klapalo, zásluhu na tom mají všichni, kteří se na pořádání podíleli. Startovalo téměř 1000 závodníků, mezi nimi přes 130 závodníků LPU, kteří si vedli úspěšně.
  V ženách obsadila Šárka Kulhavá druhé místa a Marta Fenclová byla čtvrtá, v mužích obsadili Tomáš Kubelka a David Procházka první dvě místa (7. Vladimír Lučan). V žákyních v D10N skončila Pavla Šabatková druhá, v D10C byla Zuzka Fenclová třetí a Sára Kubešová sedmá, v D12C jsme měli v první desítce čtyři závodnice (4. Anička Horáková, 7. Bětka Kárníková, 9. Šárka Kuhnová, 10. Niki Odvodyová) a v D14C obsadily Monča Munzarová a Háňa Fenclová druhé a třetí místo. V žácích v H10N byl Prokop Kříž pátý, v H10C obsadil Fíla Jirout třetí místo (na devátém místě se stejným časem skončili Kuba Lučan a Vilda Odvody), v H12C skončili Fanda Pýcha a Luky Udržal na 5. a 6. místě, v H12D vyhrál Filip Kokaisl, v H14C ovládli stupně vítězů Matěj Kadaně, Štěpán Kárník a Ondra Lučan, kteří obsadili první tři místa (7. Vilda Jirout) a v H14D skončil Filip Šabatka třetí. V dorostu v D16 obsadila Julča Dominová osmé místo, v D18 byly Anička Kaláčová a Terka Šmídová na prvních dvou místech a v H16 byl Maty Kroupa šestý. Ve veteránkách vyhrály Iva Lehárová D55C a Laďka Víchová D65C (2. Jiřka Novotná), v D55D skončila Dana Francová Julínková třetí. Ve veteránech v H35C byl Petr Šabatka třetí, v H45C skončil Štěpán Držka také třetí (8. Láďa Jánek, 9. Libor Kříž), v H45D byl Pepa Horáček čtvrtý, v H55C skončil Jirka Fencl desátý, v H55D obsadil Olda Kološ třetí místo a v H65D vyhrál Petr Klimpl.

SVĚT
 • Matthias Kyburz splnil limit pro srpnovou pařížskou olympiádu, když zaběhl v maratónu čas 2:07:44!!
 • Středoevropský pohár dorostu (CEYOC) probíhá v závěru prvního dubnového týdne v Maďarsku (Vérteskozma, 50 km západně od Budapešti). Na startu jsou závodníci 9 zemí, některé země vyslaly výběry dorostu, Česko reprezentují závodníci z šesti TSM.
  Program byl zahájen štafetami, které se běžely v kopcovitém terénu v pohoří Vértes. A české týmy si vedly velmi dobře, patřilo jim vítězství ve třech kategoriích (W16, W18 i M18), pouze v M16 skončila nejlepší česká štafeta druhá. Ve W16 vyhrála štafeta TSM Královéhradecko (Anna Kynčlová, Viktorie Vyziblová, Markéta Hanušová) s náskokem minuty a půl před Maďarskem a Polskem, další tři místa patřila českým týmům (4. TSM Ještědská oblast, 5. TSM Praha, 6. TSM Královéhradecko B). Ve starších dorostenkách jasně vyhrála štafeta TSM Praha (Tereza Měšťanová, Barbora Housková, Kateřina Štěpová), sedm minut zpět byla štafeta Maďarska, třetí skončila štafeta Slovinska (tým TSM OLK a MSK byl šestý). V M16 vyhrála s čtyřminutovým náskokem štafeta Maďarska, druhý skočil tým TSM Královéhradecko a a třetí TSM Praha. Ve starších dorostencích byla nejlepší štafeta TSM Ještědské oblasti (Jan Hyxa, Ctibor Podrábský, Prokop Tomášek) s tříminutovým náskokem před TSM Královéhradecko, třetí skončil výběr Polska.
  Tratě sobotní klasické tratě vedly v listnatém lese s mnoha kameny, kde jsou strmá údolí, les je dobře průběžný. Ve W16 vyhrála Polka Julia Biskupska, Anna Kynčlová skončila těsně druhá, Johana Čechová a Markéta Hanušová obsadily 5. a 6. místo (7. Viktorie Vyzíblová, 9. Ela Lošťáková). Ve starších dorostenkách vyhrála s velkým náskokem Maďarska Janka Mikes, druhá byla Kateřina Štěpová, Barbora Housková a Barbora Holasová obsadily 4. a 5. místo (7. Eva Baldrianová, 8. Tereza Měšťanová, 10. Ema Fuchsová). V M16 vyhrál s velkým náskokem Maďar Mihály Csoboth, na druhém a třetím místě skončili Matouš Skripnik a Ondřej Štěpánek (4. Martin Bulička, 8. Matěj Čečka). Ve starších dorostencích byl nejlepší Prokop Tomášek těsně před Filipem Hanušem (4. Tomáš Urbánek, 5. Jan Hyxa, 7. Ctibor Podrábský).
  Pořad CEYOC završila závěrečná krátká trať. V mladších dorostenkách dominovaly české závodnice. Vyhrála Markéta Hanušová s náskokem minuty a půl před Johanou Čechovou, třetí skončila Markéta Čapková (6. Carolina Mullis, 7. Viktorie Vyzíblová). Ve W18 jasně vyhrála domácí Janka Mikes, tři minuty za ní byla druhá Eva Baldrianová, o další minutu zpět skončila třetí Eliška Tomanová (4. Barbora Holasová, 5. Barbora Housková, 6. Sheila Havrdová, 8. Ema Fuchsová, 9. Kateřina Štěpová). V kategorii mladších dorostenců vyhrál domácí závodník Mihály Csoboth, 73 sekund za nám skončil Polák Tomasz Rzeńca, jen 21 za ním byl třetí Martin Bulička (4. Matěj Čečka, 5. Ondřej Štěpánek, 6. Tomáš Macháček, 9. Mateusz Mokrosz, 10. Tomáš Metelka). V M18 opět vyhrál Prokop Tomášek, který o více jak tři minuty porazil druhého Španěla Joana Montese Peidro a třetího Maďara Bence Ürge (5. Jan Hyxa, 6. Jiří Račanský).
  Podrobnosti o celé akci jsou zde.