|
ČR: O-sezóna začíná naplno. Soustředění repre OB.
Východní Čechy: Začínají oblastní soutěže.
Pardubice: Míša má stříbro z MSJ v LOB. Na Biřičce začíná Vč. pohár. V neděli lesní brigáda. Vyšel Jantar.
Svět: Vrchol sezóny lyžařského OB ve Finsku - dvě štafetová stříbra juniorů, další medaile dorostu a juniorů ze sprintu.
Jak to vidí Béďa na FB
ČESKÁ REPUBLIKA
- NEW!
Po úvodních dvou veřejných závodech ve Vacenovicích a v Kamenici u Dobšína se o víkendu rozjede domácí sezóna závodů v orientačním běhu naplno, začínají oblastní soutěže.
Sobota:
OK Rakovník pořádá v lesích u obce Šanov (okr. Rakovník) klasickou trať pro Pražskou, Středočeské a Západočeskou oblast. Přihlášeno je přes 1000 závodníků, které čekají tratě od dvojice Petr Bílý a Tereza Šlajchrtová na mapě Pšovlcký les v mírně zvlněném terénu s množstvím rýh a údolíček, kde hustá síť cest.
V Ještědské oblasti proběhne klasická trať, kterou pořádá Sportovní klub OK Jiskra Nový Bor s centrem v areálu koupaliště Česká Lípa-Dubice. Přihlášeno je téměř šest stovek závodníků, tratě postavila Barbora Lamačová na mapě Mnich (autoři Jaroslav Lamač a Aleš Hejna, revize Ondřej Prášil); poběží se v členitém terénu, s množstvím pískovcových kamenů a skal, kde je hustá síť komunikací, část prostoru je rovinatá s různorodou průběžností.
Oblastní soutěže Východočeské oblasti začínají klasickou tratí (pro dorost a dospělé je to i oblastní mistrovství na klasice) za pořadatelství OK 99 Hradec Králové v lesích v okolí rybníka Biřička. Závod je zařazen do Jarního poháru, další dvě části této soutěže proběhnou 12. a 13. dubna v Trutnově-Poříčí - Mistrovství a Veteraniáda ČR v nočním OB a následná krátké trať Českého poháru, žebříčku A a Východočeského poháru. Na Biřičce poběží přes tisíc závodníků, které čeká velmi rychlý rovinatý s hustou sítí cest, s vodotečemi a hustníky s vegetačními detaily. Tratě postavila Denisa králová na mapě, jejímž autorem je Radek Novotný (delší tratě ji mají v měřítku 1:15000, ostatní 1:10000).
Neděle:
Oddíl OB Kotlářka a OK Kamenice pořádají dva závody ve sprintu s názvem Praha 5 ve čtyřce.
Tři stovky přihlášených závodníků najdou centrum ve Sportovním areálu Mrázovka. Mapy pro oba závody připravili Přemysl Novák a Adam Hájek, ten také postavil tratě v městské zástavbě, kde jsou parky, areály, schody, místy výraznější převýšení.
Mistrovství Západočeské oblasti ve sprintu proběhne v prostoru, kde dosud nebyla mapa pro OB, centrem je Sportovní areál TENIS CENTRUM CAFEX v Rakovníku, závod pořádá OK Rakovník. Přes 200 přihlášených závodníků poběží na mapě Kréta (kartograf Milan Bílý) v rovinatém terénu, kde jsou paneláková sídliště, školky a sportovní areály. Tratě postavila dvojice Petr Bílý a Tereza Šlajchrtová.
Podrobnosti najdete v IS ORIS.
- NEW!
Reprezentace OB má v závěru týdne další soustředění, tentokráte ve Slovinsku, centrem je Divača. Cestou do Slovinska čekají závodníky laktátové testy, na vlastním soustředění jsou pak připraveny lesní tréninky (i NOB) a dva sprintové tréninky.
- NEW!
Proběhlo soustředění juniorské reprezentace, které mělo centrum v Penzionu na Vyskeři. Proběhly 4 tréninky a junioři se zúčastnili závodu Jarní skály. Článek o tomto soustředění najdete na webu juniorské repre.
-
Byly vydány březnové Metodické listy, čtěte zde.
-
Skončily přihlášky do 2. kola výběrového řízení na pořadatele závodů soutěží sekce OB v roce 2026, v kterém se hledají pořadatelé závodů žebříčku B. Zatímco na Moravě budou závody pořadateli obsazeny, v Čechách se budou hledat i nadále zájemci o pořádání jarních závodů.
V Čechách se nenašel žádný zájemce o pořádání závodů o dvou víkendech na jaře (30.- 31. 5. a 20. - 21. 6.). Na podzim (5. - 6. 9.) je zájem o pořádání velký.
SRK nabízí krátkou nebo klasickou trať ve Slatině nad Zdobnicí (podhorský smíšený les s dobrou průchodností, s minimálním podrostem, střední hustota komunikací; mírně kopcovitý, zvlněný terén s prudkým svahem k řece Zdobnici s občasnými kamennými solitéry; místně je větší výskyt menších terénních útvarů (jámy, prohlubně, terénní vlny, kupy); menší síť vodních objektů), celý prostor pokrývá mapa Andulka z roku 1997 (později tam byly mapy menších částí prostoru). Stejný pořadatel nabízí pro sprint Rychnov nad Kněžnou (nová zástavba ve městě, rodinné domy se zahradami a rozlehlé panelové sídliště s obchody, zelení, hřišti, novými budovami k bydlení ve svahu, občasné vyšší zídky, vodoteče, schody a zábradlí) nebo ve spolupráci se ZAM prostor Rokytnice v Orlických horách (sídlištní zástavba, školní areál, park, velká hřiště s ploty, občasné průchody, strmá stráň s koupalištěm a případně i lesopark, prostor rozdělují nepřekonatelný potok a železnice).
FSP se přihlásila s prostorem Želízy-Tupadly-Brocno-Ješovice (unikátní pískovcový terén převážně rovinaté plošiny, ve východní části několik mírnějších údolí, v severovýchodní části strmé velmi členité skalnaté údolí. Střední porostová členitost i hustota cest), přechozí mapa se jmenovaly 7 chlebů (2000) a Sedm chlebů (1988).
Dalším zájemcem o pořádání je KRL s terénem severně od obce Vysoká Libyně - Plzeň sever (mírně zvlněný terén, místy rýhy, zářezy a meliorace, v mnohá částech lesa lomečky, skalky, kameny, převážně velmi dobře průběžný les s množstvím těžebních průseků, ojediněle bažiny, místy výskyt vysokého borůvčí), kde již byla mapa Topolová paseka (2006).
V ochranném pásmu Krkonošského národního parku chce závody uspořádat PHK, nabízí prostor Zlatá vyhlídka nad Jánskými Lázněmi (horský terén s těžkou podložkou), kde dosud mapa pro OB nebyla.
Na Moravě jsou na květnový termín tři zájemci (ASU, TRI a JPV), na červnový termín se k těmto třem zájemcům přidává i LCE.
ASU nabízí severní část prostoru, kde se v roce 2024 konalo M ČR na klasice (nebude využit jižní prostor, kde letos budou dva závody ŽB-Morava). Jde o prostor Lesní komplex Cukrová bouda - Tatenice, Strážná, osada Drozdovská Pila, Hoštejn, osada Popelák (kopcovitý les, listnatý nebo smíšený, ve většině plochy dobře průběžný, střední hustota komunikací, místy porostové detaily, lokálně také negativní tvary antropogenního původu a skály), předchozí mapy Cukrová bouda (2024) a Atlasácká bouda (2024).
Dalším zájemcem o pořádání je TRI s terénem v Jablunkovské mezihoří, jižní svah hory Gírová (podhorský smíšený les, větší převýšení, dobrá průběžnost, porostově pestrý, bez sezónního podrostu, střední hustota komunikací, terénní detaily vytvořené erozí), kde byla mapa Šance (1988).
Pořadatelé z JPV nabízejí pro oba závody prostor Rybáře - Valšovice - Hranice (terén se skládá ze 3 typově rozdílných částí, nejzajímavěší části je smíšený les severského typu s četným výskytem terénních detailů – kupky, kupy, údolíčka, prohlubně a bažinky, místy snížená viditelnost (hustníky), střední hustota cest; druhou část tvoří kopcovitý terén s prudkými svahy, s kamenitým podkladem, v části výskyt skalek, smíšený les; třetí část je charakterizována mírně zvlněným terénem, smíšený les s velmi pestrou vegetací - hustníky, paseky, oplocenky, výskyt erozních rýh, hustá síť cest), poslední mapy v tomto terénu byly Šimonka (2016) a Dvorčák (2006).
LCE nabízejí část prostoru, kde se v roce 2025 poběží M ČR na klasické trati, doplněné novým prostorem o velikosti 2 km2. Centrem by měl být Řetechov, kde je středoevropský, kontinentální terén v západní části Vizovických vrchů (místy velmi strmé svahy, ojedinělé skalnaté útvary, středně hustá síť komunikací, vegetace je různorodá, částečně poznamenaná kůrovcovou kalamitou z minulých let, místy vrstevnicová členitost).
O výsledcích 2. kola výběrového řízení bude jednat sekce OB 23. 3. 2025.
-
V sobotu proběhl další z oficiálních o-závodů letošní sezóny - Jarní skály, který se konal poprvé s podnázvem Memoriál Vaška Zakouřila. Pořadatelé z SOK TJ Turnov přivítali v Kamenici u Dobšína (Penzion Slunečno) skoro 1200 závodníků, které čekal členitý terén s množstvím pískovcových skalek. Tratě na mapě Kost JIH 2024 připravil Petr Kvapil. Na startu byla velmi solidní konkurence, především díky účasti juniorské o-reprezentace. V ženách vyhrála juniorská mistryně světa Lucie Dittrichová (SKM), téměř tři minuty za ní zaostala druhá Anna Karlová (KAM), ještě o minutu pomalejší byla třetí Markéta Poloprutská (VLI). Závod mužů byl vyrovnanější, vítězství si odnesl Kryštof Hájek (TUR), druhý byl se ztrátou minuty a půl dorostenec Prokop Tomášek (TUR), třetí skončil Michal Švadlena (CHC), který za druhým místem zaostal 16 sekund. Výsledky najdete v IS ORIS.
-
Druhou středu v březnu opět jednal Výkonný výbor ČSOS. Na programu byly v úvodu novinky a aktuality předsedy a generální sekretářky svazu (zajímavosti: svaz dostal dotaci 94 tis. Kč od Ministerstva obrany na uspořádání krajských kol přeboru škol v OB, příprava letních STK je v plném proudu, odevzdáno vyúčtování a závěrečné zprávy NSA dotací za rok 2024, žádost o dotaci NSA na pořádání MED zamítnuta, zajištění účasti ČSOS na Olympijském festivalu 2026 v Českých Budějovicích, poděkování Ivanu Matějů za nastavení dlouholeté spolupráce mezi ČOV a ČSOS). Následovaly informace ze sekcí a informace garantů oblastí. Následně byla podána zpráva o přípravě mezinárodních závodů ČSOS v letech 2025-2027 (ředitelem Světového poháru v roce 2026 bude Jan Picek, v roce 2027 Kamil Pipek). VV ČSOS je valnou hromadou České orientační s.r.o., a tak projednal a následně schválil zprávu o činnosti a hospodaření této společnosti v roce 2024 a její účetní závěrku. Dalším bodem byla informace o nové vizuální identita a novém webu ČSOS, vše by mělo být slavnostně představeno veřejnosti v druhém dubnovém týdnu. Dále se členové VV zabývali přípravou O-víkendu 2025 (vyhlášení Ankety, semináře rozhodčích a trenérů i O-gala proběhnou v sobotu 22. 11. v Hradci Králové), současně byl určen termín Valné hromady ČSOS - sobota 6. 12. 2025 v Praze. V závěru byl bod různé, v kterém bylo mj. provedeno rozdělení Fondu na podporu tvorby map, schváleno Memorandum mezi Českou centrálou cestovního ruchu – CzechTourism a Českým svazem orientačních sportů a některé další věci. Po necelých dvou hodinách bylo jednání ukončeno.
-
Na webu sekce orientačního běhu si můžete přečíst přehled letošních vícedenních závodů konaných v Česku v průběhu letošního roku.
-
Druhou sobotu v březnu začala prvním oficiálním závodem letošní sezóna závodů v orientačním běhu. Po řadu minulých let byly prvním závodem Jarní skály, letos to byl veřejný závod, který uspořádal SKOB Zlín (závod Zlínského Orientačního Maratonu a Závodu na 50 kontrol). Centrem závodu byly Vacenovice (areál Březíčko), tratě vedly v lesním prostoru, kde se loni v říjnu běžely české šampionáty štafet a klubů (rovinatý terén s velmi pestrou skladbou porostů a nepatrným převýšením písečných dun, rozmanitý smíšený les, místy výskyt náletového listnatého spodního patra, občas podrost). Mapu připravili Zdeněk Rajnošek a Zdeněk Janů, tratě postavili Roman Zbranek, Karolína Kettner a Jiří Stacke. Vítězství si odnesli Iva Kavánková a Ondřej Brosch.
-
Reportáž ze soustředění reprezentace v Portugalsku z klávesnice Jana Šedivého najdete na webu reprezentace OB.
-
Jan Picek byl na jednání ČKSOI (Český klub sportovních svazů, organizací a institucí) zvolen členem Pléna Českého olympijského výboru. Nahradil tam dlouholetého člena tohoto Pléna Ivana Matějů.
VÝCHODNÍ ČECHY
- NEW!
V sobotu začínají oblastní soutěže Východočeské oblasti. Skoro tradičně je prvním závodem klasická trať (pro dorost a dospělé je to i oblastní mistrovství na klasice) za pořadatelství OK 99 Hradec Králové v lesích v okolí rybníka Biřička. Závod je zařazen do Jarního poháru, další dvě části této soutěže proběhnou 12. a 13. dubna v Trutnově-Poříčí - Mistrovství a Veteraniáda ČR v nočním OB a následná krátké trať Českého poháru, žebříčku A a Východočeského poháru. Na Biřičce poběží přes tisíc závodníků, které čeká velmi rychlý rovinatý s hustou sítí cest, s vodotečemi a hustníky s vegetačními detaily. Tratě postavila Denisa králová na mapě, jejímž autorem je Radek Novotný (delší tratě ji mají v měřítku 1:15000, ostatní 1:10000). Podrobnosti o závodě najdete na stránce v IS ORIS.
- NEW!
Protože letos v Jarním poháru nejsou vypsány po delší době štafety, rozhodli se pořadatelé ze Slávie Hradec Králové uspořádat po Východočeském poháru na Biřičce závod žákovských štafet Štafetky po JP (info zde). Přihlášeno je téměř 40 štafet v kategoriích 12 a 14.
-
První soustředění žactva Východočeské oblasti se uskuteční o víkendu 29. - 30. března v Hradci Králové (po závodě Vč. poháru ve Velinách). Na kluby odešla od trenérek Lenky Křivdové a Ivy Mádlové pozvánka na toto soustředění. Program je zaměřen na motorické dovednosti a koordinační a rychlostně dynamické motorické schopnosti (pohybové testy v tělocvičně, člunkový běh, překreslování mapové linie, dráha 1km, běh na směr).
-
Společný rozpis jarních závodů Východočeské oblasti najdete na webu oblasti.
PARDUBICE
- NEW!
Michaela Srbová je na startu Mistrovství světa juniorů v lyžařském OB, které se jede ve finském městě Posio. V úvodním závodě štafet skvěle zajela první úsek, předávala první, nakonec české juniorky získaly stříbro. V dalším závodě (ve sprintu) opět jela Míša výborně, na vyhlášení vítězů zamířila na velkou bednu za 6. místo.
- NEW!
V sobotu začínají ve východních Čechách oblastní soutěže. Prvním závodem je klasika (pro dorost a dospělé je to i oblastní mistrovství na klasice), která se se koná v lesích okolo hradeckého rybníka Biřička za pořadatelství PHK. Přihlášeno je přes 150 závodníků LPU, klubový bus nejede (je to blízko).
- NEW!
V neděli proběhne lesní brigáda. Karel Haas domluvil pomoc cca 30 našich členů v lese u obce Zdechovice.
- NEW!
Na titulní straně letošního třetího čísla Jantaru je fotka Marty Fenclové a Petra Šabatky, kteří vyhráli 31. ročník Pardubického zimního poháru. A právě závěrečným závodům této soutěže a závěrečným závodům Zimní hradubické ligy jsou věnovány články uvnitř čísla. Další články jsou o soustředěních žactva a dorostu, která proběhla na přelomu února a března. Na celkem 16 stránkách nechybí ani pravidelné rubriky. Obsah čísla najdete zde.
-
V sobotu zamířilo 15 pardubických závodníků na Jarní skály, závod, který se tradičně běžel na úvod sezóny ve skalnatých terénech v lesním komplexu u hradu Kost. V kvalitní konkurenci se mezi první tři nikdo neprobojoval.
-
V pátek večer se uskutečnil v Hostinci U Kosteleckých v Černé za Bory Společenský večer LPU, aneb Orientýring párty.
-
31. ročník Pardubického zimního poháru měl na pořadu celkem devět závodů. Celkové vítězství jasně obhájili Marta Fenclová (2. Dája Petrová, 3. Háňa Fenclová) a Petr Šabatka (2. Ondra Macek, 3. Adam Zitka). Konečné výsledky budou na stránce PZP.
SVĚT
- NEW!
Ve finském městě Posio se koná Mistrovství Evropy (a finále Světového poháru), Mistrovství světa juniorů a Mistrovství Evropy dorostu v lyžařském orientačním běhu. V Laponsku panují ideální sněhové podmínky, pořadatelé připravili řadu stop, na kterých budou postaveny náročné tratě. Na startu jsou závodnicí z 14 zemí.
Program začal štafetami (pro ME smíšené sprintové štafety, pro mládežnické kategorie klasické tříčlenné štafety). Jelo se za slunečného počasí v rovinatém terénu na zamrzlých a zasněžených bažinách a jezeru, kde nebylo velké převýšení, i když krátké strmé výjezdy se našly. Sprintové mix štafety byly velmi rychlé, každá chybička znamenala sestup v pořadí. Pro titul si dojel tým Švédska v sestavě Magdalena Olsson a Jonatan Stahl, který vedl v podstatě po celou trať. Se ztrátou 19 sekund dojelo druhé Finsko (Amanda Yli Futka a Niklas Ekström). Na dalších dvou místech dojely další dvě štafety Švédska a tak si pro bronz v redukovaném pořadí šla dvojice Norska Anna Ulvensoen a Styrk Kamsvaag. Naše áčko v sestavě Johanka Šimková a Marek Štěrba se v úvodu pohybovala na přelomu první a druhé desítky, na čtvrtém úseku Štěrba poměrně dost ztratil a dostalo se před áčko české béčko (Anežka Hlaváčová a Josef Nagy), které nakonec skončilo se ztrátou čtyř minut na 12. místě - v redukovaném pořadí bylo sedmé (před námi mimo medailistů byly štafety EST, BUL a SUI). Áčko skončila na 16. místě, céčko (Sheila Havrdová a Kryštof Průša) bylo 19. České juniorské štafety získaly stříbro z MSJ! V dívkách na prvním úseku výborně zajela Michaela Srbová, která předávala první s nepatrným náskokem před Lotyšskem a Švédskem, na druhém úseku ztratila Lucie Hlaváčová na Švédsko tři minuty, na posledním úseku Tereza Pecková přidala další dvě minuty ztráty na vítězné Švédsko, ale nikdo další ji nepředjel - 2. příčka, bronz získalo Norsko. V juniorech (MSJ) si mezi osmi zeměmi vybojovala zlato domácí štafeta Finska. Česká štafeta byla po prvním úseku desátá (Antonín Svoboda) se ztrátou tří minut, na druhém úseku nejrychlejším časem posunul David Elleder český tým na čtvrtou příčku a na posledním úseku dojel Filip Mairich na stříbrné pozici se ztrátou čtyř minut na vítěze, jen 15 sekund za ním finišovalo třetí Lotyšsko. České dorostenky (Kateřina Kučerová, Pavlína Salabová, Barbora Chrástová) skončily čtvrté se ztrátou sedmi minut, kterou nabraly na prvním úseku, medaile z MED mezi sedmi týmy získaly štafety Švédska, Finska a Švýcarska. V dorostencích startovalo na ME 8 týmů, pro titul si jasně dojelo Finsko před Švédskem, naši dorostenci (Jáchym Šubrt, Jakub Turek a Marek Lesák) se stáli pohybovali na třetím místě, nakonec s odstupem šesti minut na vítěze vybojovali bronz.
V pátek se jel sprint opět v rovinatém terénu kolem centra. V ženách vybojovala titul Švédka Magdalena Olsson s náskokem čtyř sekund před svou krajankou Ellou Turesson, další čtyři sekundy zpět byla bronzová Amanda Yli Futka (FIN). Johanka Šimková se s dalšími třemi závodnicemi podělila o 20. příčku (všechny čtyři měly stejný čas), Anežka Hlaváčová dojela na 25. místě. Velmi dobře zajela mládež Česka, medailová bilance je 1-1-1. V juniorkách obsadila Michaela Srbová šesté místo (12. Lucie Hlaváčová, 15. Tereza Pecková, 23. Sheila Havrdová), pro titul si suverénně dojela Švédka Nelly Martensson, druhá byla její krajanka Maja Lundholm a třetí Finka Anni Salmela. V juniorech vybojoval David Elleder stříbro, když měl na vítězného Švéda Mattiase Larssona ztrátu 35 sekund a o dvě sekundy porazil třetího Lukasse Silinse (LAT); další naši závodníci skončili ve druhé desítce - 14. Filip Mairich, 15. Vilém Štrait, 18. Antonín Svoboda. V dorostenkách měla Barbora Chrástová na třetím místě stejný čas jak Švédka Molly Boman. S přehledem vyhrála další Švédka Iris Bergkvist před Finkou Sanni Korpi. V závěru první desítky dojela Kateřina Kučerová (10.), Pavlína Salabová byla 13. Zlato získal v dorostencích Marek Lesák, po skvělém výkonu po celé trati porazil o 18 sekund druhého Veeti Viippolu (FIN), o další sekundu zpět byl na třetím místě další Fin Joakim Savinainen; Jakub Turek skončil sedmý, Jáchym Šubrt obsadil 11. příčku.
V je sobotu krátká trať a v neděli bude mistrovství zakončeno závodem na klasické trati. Web šampionátu je tady.
|