Zkuste orientační běh

Zkuste orientační běh

Vyzkoušejte zajímavý sport v přírodě, naučte se běhat v lese podle mapy, poznejte nové kamarády a kamarádky, udělejte něco pro své zdraví! Za zkoušku nic nedáte...

Přiveďte k nám i své kamarády, sourozence, rodiče...

Kdo jsme a co děláme?
 • Jsme členové klubu OK Lokomotiva Pardubice a věnujeme se orientačnímu běhu. Jsme jeden z nejúspěšnějších klubů v republice, klub s dlouholetou tradicí a zkušenými trenéry, a hledáme nové talenty. Třeba právě na tebe čekají velké sportovní úspěchy!

 • Na jaře a na podzim chodíme trénovat do lesa na Studánku v Pardubicích, o víkendu (nejčastěji v sobotu) jezdíme na závody. V létě pořádáme dětský tábor zaměřený na orientační běh, kola a hry. V zimě chodíme trénovat do tělocvičny.
Koho hledáme?
 • Jako začátečníky hledáme především děti ve věku 8-12 let, ale není to podmínkou. Můžete vzít s sebou klidně i své rodiče. V orientačním běhu na věku nezáleží, na závody neprobíhají žádné výběry do sestavy jako v některých jiných sportech, závodů se může zúčastňovat každý.
Jak nás kontaktujete?
 • Můžete zavolat na telefonní čísla 602 619 991 (Petr Klimpl) nebo 737 860 320 (Laďka Víchová), poslat e-mail na adresu lpu@vco-ob.cz nebo nám nechat zprávu na chatu našich stránek. Sdělíme vám vše potřebné.
  V měsíci září nás najdete každý čtvrtek od 17 hodin v lese na Studánce - mapa.
Co je orientační běh?
 • Orientační běh je moderní sportovní odvětví založené na orientaci v neznámém terénu. Sportovištěm pro orientační běh je příroda - lesy, parky - při samotném závodě se pohybujete ve zdravém prostředí na čistém vzduchu. Běh po měkké lesní půdě neničí vaše klouby narozdíl třeba od běhu po asfaltu. Při závodě se s pomocí mapy a buzoly hledají kontrolní stanoviště ve stanoveném pořadí a v nejkratším možném čase. O úspěchu tedy rozhoduje správná orientace a rychlý běh. Při orientačním běhu zlepšujete svou sílu i mozek!

 • Závodů v orientačním běhu se může účastnit úplně každý. Na závodech je vypisováno mnoho různých kategorií s tratěmi různých délek a obtížnosti, odstupňovaných podle věku, pohlaví a náročnosti. Na závodech se tak spolu utkávají věkově a výkonnostně stejní závodníci a závodnice.

 • Kategorie jsou vypsány pro malé děti až po nejstarší veterány, a tak si každý najde své soupeře a odpovídající trať. Na závody tedy může jezdit opravdu celá rodina.

 • Závody probíhají o víkendech od jara do podzimu, v době letních prázdnin pak můžete absolvovat i vícedenní závody s možností kempování, vycházek po okolí a příjemně strávené dovolené. Pro děti jsou v létě připraveny tábory s náplní orientačního běhu i jiných táborových aktivit.

 • K účasti na závodech nepotřebujete žádné nákladné vybavení. To hlavní – buzolu – lze pro začátek zapůjčit. Z obuvi je nejvhodnější ta, která nebude podkluzovat v lesním terénu. Jako oblečení lze použít například lehké kalhoty a tričko.