Novinky

10. června
Béčka na jihu čech
Přes 60 pardubických závodníků běželo o víkendu dva závody žebříčku B, které měly centrum v letním táboře Bílá skála u Číměře (pořádal SJH).
V sobotu se běžela klasická trať, která nám přinesla několik pěkných umístění. V mužích s přehledem vyhrál Tomáš Udržal, v ženách skončila Petra Hančová šestá a Pavla Udržalová devátá. V D12 stála Karda Pipková na stupních vítězů za 3. místo, v D18 skončila Viky Vojtíšková třetí, v D20 doběhla Verča Barnetová třetí. V H14 jasně vyhrál Fíla Haas, Danda Štichhauer byl třetí a Míša Krpata sedmý, v H16 překvapil druhým místem Vojta Šišma, v H18 byl Ondra Paleček třetí. Ve veteránkách v D35 vyhrála Marta Lučanová a Renata Haasová byla třetí, v D40 skončila Pavla Švíglerová druhá, v D45 vyhrála Léňa Koberová, v D60 skončila Laďka Víchová druhá a v D70 vyhrála Květa Kubíková. Ve veteránech skončil v H70 Jarda Fridrich třetí.
V nedělní krátké trati zopakoval Tomáš Udržal vítězství v mužích, na stupně vítězů ho 3. místo doprovodil Vladimír Lučan. V ženách obsadila Petra Hančová 7. příčku, Pavla Udržalová byla desátá. V D12 skončily Karda Pipková a Ája Zitková na 2. a 3. místě, dobře běžely v D14 Markéta Mrskočová (4.) i Klára Haasová (8.), v D16 byla Adéla Bártová pátá, v D18 skončila Viky Vojtíšková čtvrtá a v D20 obsadila Verča Barnetová druhou příčku. V H14 ovládli naši kluci stupně vítězů - vyhrál Fíla Haas před Míšou Krpatou, třetí byl Danda Štichhauer, v H16 skončil Mára Mrskoč třetí. Ve veteránkách vyhrála Marta Lučanová D35, v D40 byla Pavla Švíglerová druhá, v D45 vyhrála Léňa Koberová, v D60 byla Laďka Víchová druhá stejně jako v D70 Květa Kubíková. Ve veteránech v H70 doběhl Jarda Fridrich druhý.
6. června
Celostátní finále Přeboru škol v Pardubicích
Ve středu jsme pořádali na Dostihovém závodišti v Pardubicích celostátní finále Přeboru škol v orientačním běhu. Na startu bylo 450 závodníků z 33 různých škol. Šéfem dobře připraveného závodu byl Petr Valach, tratě postavil Honza Žák na mapě, kterou zpracoval Petr Fiala. Úspěšní byli i závodníci LPU - Fíla Haas vyhrál H7 (foto na stupních vítězů), Bert Waněk H9, Martin Roudný HS a Kačka Koberová byla druhá v D9. Gymnázium Dašická skončilo mezi základními i středními školami na 5. příčce, ZŠ Benešovo nám byla 16.
2. června
Mistrovství oblasti štafet - úspěšní dospělí a veteráni
Oblastní mistrovství štafet se běželo v Novém Hrádku, startovalo 22 štafet LPU. Závod se vůbec nevydařil naší mládeži. Všechny naše štafety v žácích (H12 a H14) byly disk, favorizovaná štafeta v D12 doběhla pátá, pěkné je ale 7. místo béčka, v D14 se naše štafeta nedostala do první desítky, v dorostu jsme nestartovali. Naopak výborně běželi dospělí a veteráni. V ženách naše trio Klára Žaloudková, Hanka Lennerová a Martina Zvěřinová skončilo druhé, ještě lépe běželi muži, kteří v sestavě Filip Záveský, Petr Zvěřina a Tomáš Kos přesvědčivě vyhrálo, béčko skončilo páté. Ve veteránkách v D105 byla naše štafeta Renata Haasová, Katka Stryková a Zuzka Klimplová třetí, třetí byla i štafeta v D135 Jindra Horáková, Iva Kaplanová, Simča Petrásová, štafeta Renata Čermáková, Jiřka Novotná a Laďka Víchová vyhrála v D165. Ve veteránech v H105 obsadily první dvě místa štafety LPU (Honza Václavek, Jirka Belej a Petr Šabatka resp. Olda Vodička, Honza Fukátko a Mirek Ježek), první dvě štafety jsme měli i v kategorii H165 (Vašek Farář, Milan Třasák, Vojta Juračka - Mirek Novotný, Jarda Fridrich a Jirka Hostinský).
2. června
Sprint v Novém Hrádku
V Novém Hrádku se běžel moc hezký žebříčkový sprint zařazený do Vč. poháru, na kterém startovalo přes 120 pardubických závodníků. V ženách v D21C výborně zaběhla Martina Zvěřinová, která jasně vyhrála, trio Martina Valachová, Klára Žaloudková a Dája Petrová se seřadilo na 6. - 8. místě, v D21D vyhrála Zuzka Klimplová, Eva Kokaislová byla třetí. V mužích (H21C) byl Tomáš Kos čtvrtý, Venda Roudný pátý a hodně chybující Filip Záveský desátý. V žákyních v D10N vyhrála Johana Stryková, v D12C byla první Klára Haasová, Karda Pipková skončila šestá, Kačka Dvořáková osmá a Kačka Švíglerová desátá, v D14D byla Natka Losmanová třetí. V žácích byli Vítek Frosch a Matěj Kadaně šestý a sedmý v H10C, v H12C byl Adam Štichhauer desátý, v H14C vyhrál Fíla Haas před Dandou Štichhauerem, Míša Krpata skončil pátý. Náš dorost neběžel. Ve veteránkách v se v D35D na prvních třech místech seřadily Katka Stryková, Bára Kadaňová a Eva Kašparová, v D45C byla Jindra Horáková třetí, v D45C obsadila Eva Roudná také třetí příčku, v H55C vyhrála Laďka Víchová, v D55D byla Alena Klimplová druhá a v D65C vyhrála Květa Kubíková. Ve veteránech v H35C obsadili Honza Fukátko a Petr Šabatka druhé a třetí místo, v H55C skončil Vojta Juračka druhý a v H55D byl Petr Klimpl třetí.
28. května
Skončila jarní část soutěží štafet a družstev
V České lize klubů jsou naši dospělí po jarní části na 4. místě, dorost vede. V Českém poháru štafet po 4 závodech mají štafety LPU takovéto umístění - H21: 3. LPU A, 6. LPU B, 16. LPU C, 44. LPU D; D21: 12. LPU A, 30. LPU B; H18: 1. LPU A, 19. LPU B; D18: 4. LPU A, 29. LPU B, 34. LPU C.
28. května
Klára Haasová a Karda Pipková třetí na Vyzývacím poháru
Východočeskou oblast o víkendu v Plzni na Vyzývacím poháru žactva reprezentovaly dvě děvčata v D12 Klára Haasová a Karda Pipková. Další z našeho klubu nominovaní závodníci se z účasti omluvili. V sobotních i nedělních štafetách běžely holky ve štafetě, která obsadila třetí příčku (Klára rozbíhala, Karda finišovala), v sobotním sprintu skončila Klára v D12 třetí. Obě tak přispěly k třetímu místu Vč. oblasti v této soutěži.
27. května
Muži první, dorostenky druhé, dorostenci třetí
Nedělní závod Českého poháru štafet se běžel opět v Třemošné. A nám závod vyšel více než ten sobotní. Muži (Matěj Kamenický, Tomáš Kubelka a Radek Nožka) překvapili a po výborném výkonu na všech třech úsecích si doběhli pro jasné vítězství, ještě větším překvapením bylo páté místo béčka (David Procházka, Tomáš Udržal a Filip Záveský), bodovaly i další dvě štafety. V ženách jsme postavili jen jednu štafetu, ta doběhla na 13. místě. Dorostenci nabrali desetiminutovou ztrátu na prvním úseku (Ondra Pipek), pak však Honza Rusin a Martin Roudný předvedli parádní stíhačku a byla z toho konečná třetí příčka. Dobře běžely i dorostenky, po velmi vyrovnaném výkonu skončilo trio Kačka Koberová, Terka Fejfarová a Janča Peterová na druhém místě. Dalším štafetám dorostenců a dorostenek se ale vůbec nedařilo.
27. května
Nepovedený sprint v Plzni
Český pohár a žebříček A pokračovaly v Plzni sprintem. Závod se vůbec nepovedl pořadatelům (vedle řady technických problémů se snažili postavit zajímavý sprint, až to přehnali), ale hlavně našim závodníkům (i když výjimky se našly). V mužské elitě nakonec skončil Tomáš Kubelka sedmý, Radek Nožka 11., David Procházka 12., Tomáš Udržal 14. a Matěj Kamenický 18. (32. Grundmann, 36. Čermák). V dámské elitě byl Klára Procházková desátá (22. Hančová), v D21A byla Klára Žaloudková čtvrtá. Závod vůbec nevyšel děvčatům v D16, v D18 skončila Janča Peterová 13., v D20 byla Anička Kopecká také 13. V H16 dobře zaběhli Marek Mrskoč (13.), Ondřej Pipek (14.) a Ondra Macek (18.). Výborně si opět vedl Martin Roudný, který byl v H18 druhý, Honza Rusin obsadil 9. příčku. A v juniorech po zranění se zotavující Jonáš Fencl obsadil 10. příčku.
27. května
Sobotní štafety Českého poháru v Třemošné
V sobotních dopoledních štafetách se nám dařilo hodně střídavě. Muži běželi dobře, áčko (Matěj Kamenický, Tomáš Kubelka a Radek Nožka) přes chyby na všech úsecích obsadilo 5. příčku, béčko (Filip Záveský, David Procházka, Tomáš Udržal) doběhlo sedmé, bodovaly i další dvě štafety na 18. a 35. místě. Ženy se potýkaly se zdravotními problémy - 19. a 21. místo. Velmi dobře běželi dorostenci - áčko ve složení Martin Roudný, Ondra Pipek a Honza Rusin jasně vyhrálo, béčko v oslabeném složení byl desáté. Dorostenky (Terka Fejfarová, Janča Peterová a Kačka Koberová) bodovaly na sedmém místě. Dalším štafetám dorostenců a dorostenek to nevyšlo.
20. května
Radek Nožka třetí v elitě
V neděli pokračovaly u Tábora (les Pintovka) Český pohár a žebříček A krátkou tratí. Padesátce pardubických závodníků se vedlo se střídavými úspěchy. V mužích skvěle zaběhl Radek Nožka, který obsadil třetí příčku za našimi v současné době nejlepšími závodníky Nykodýmem a Králem, David Procházka byl 17. a Matěj Kamenický 20. V dámské elitě Jana Knapová pro zdravotní indispozic nedokončila, nejlepší z našich žen byla Klára Procházková na 22. místě. Velmi dobře si vedli starší dorostenci, Honza Rusin vyhrál a Martin Roudný byl druhý (12. Ondra Volák), v D18 obsadila Janča Peterová 9. místo. Nedařilo se mladším dorostencům, naopak výborně zaběhly mladší dorostenky - 4. Terka Fejfarová, 11. Kačka Koberová.
19. května
Sprintové mistrovství - Jana Knapová stříbrná, Martin Roudný vyhrál
Skoro šedesátka našich nejlepších závodníků běžela v sobotu český šampionát ve sprintu (sobota). V ženách si v TV přenosu výborně vedla Jana Knapová, která obsadila druhou příčku a vybojovala stříbrnou medaili (Martina Zvěřinová obsadila 22. místo). V mužích v úvodu chybující Tomáš Kubelka obsadil solidní 8. příčku, Radek Nožka byla 12. a David Procházka 23. Druhou medaili a to hned zlatou získal v H18 Martin Roudný, který běžel skvěle a v cíli se radoval z jasného vítězství, Honza Rusin byl sedmý a Ondra Volák osmý. Janča Peterová v D18 skončila šestá, v D16 byla Kačka Koberová 15. a Terka Fejfarová 20., v H16 se z našich závodníků nejlépe vedl starší žák Filip Haas, který obsadil 28. místo. V D21A obsadily Terka Nováková a Petra Hančová 5. a 6. místo (to je 34. a 35. místo v M ČR), v H21A byl Matěj Kamenický čtvrtý (36. místo na M ČR). A jak si vedli veteráni? Nic moc, úspěšné byly hlavně veteránky - Květa Kubíková vyhrála D70, Laďka Víchová byla čtvrtá v D60, Zuzka Klimplová obsadila v D35 pátou příčku.
15. května
Vyšel Jantar 5/2018
Bylo vydáno květnové číslo Jantaru. Na obálce je fotka Martina Roudného na nevyšším stupínku po jeho vítězství v závodě žebříčku A. To naznačuje, že v čísle najdete reportáž ze závodů žebříčku A, žebříčku B i Východočeského poháru. Velký prostor je věnován různým soustředěním, Tiomile, nominačkám na ME i evropskému šampionátu, kde Jana Knapová popisuje, jak se jí ve Švýcarsku dařilo. Nechybí ani tradiční rubriky a další zajímavé články. Obsah čísla najdete tady.
13. května
Jana Knapová šestnáctá na klasice ME
Druhou část Mistrovství Evropy ve Švýcarsku začala Jana Knapová v závodě štafet, na posledním úseku bojovala, ale neměla ražení v pořádku a tak česká štafeta byla disk. V závěrečné klasice, která byly orientačně i fyzicky hodně náročná) si vedla Jana výborně, v cíli se nakonec radovala z 16. místa.
12. května
Klasika v Byzhradci
V sobotu proběhl další závod Vč. poháru (bylo to současně i mistrovství oblasti na klasické trati). Běželo se za velkého vedra v rovinatém, hodně zarostlém terénu u Byzhradce. Běželo přes 150 závodníků LPU. V ženách v D21C skončil Simča Chládková třetí, Petra Hančová byla čtvrtá, v první desítce ještě skončily Zuzka Hermanová, Klára Žaloudková, Anička Kopecká a Dája Petrová, v D21D byla Eva Kokaislová třetí a Zuzka Klimplová čtvrtá. V mužích v H21C doběhl Martin Roudný třetí, Jarda Vávra byl devátý a Petr Fiala desátý, v D21D vyhrál Tomáš Kokaisl. V žákyních v D10N vyhrála Verča Zitková, Elen Hovorková byla pátá, v D12C vyhrála Karda Pipková, Klára Haasová byla třetí a Kačka Dvořáková devátá, v D12D vyhrála Lucka Skořepová. V žácích v H10C skončil Dan Šípek sedmý, Vítek Frosch obsadil devátou příčku, v H12C byl Adam Štichhauer osmý, v H14C vyhrál Danda Štichhauer a Fíla Haas byl těsně druhý. V dorostu byla v D16 Terka Fejfarová třetí, v D18 vyhrála Janča Peterová, v D20 byla první Verča Barnetová, v H16 byl Ondra Pipek pátý a Bert Waněk devátý, v H18 skončili Ondra Paleček a Venda Roudný na 3. a 4. místě. Ve veteránkách v D45C byla Jitka Demlová druhá, v D50C byla Jindra Horáková třetí, v D55D Alena Klimplová druhá, v D60C Laďka Víchová také druhá, v D65 skončila Stáňa Kellnerová třetí a v D70 Květa Kubíková druhá. Ve veteránech obsadil Honza Fukátko druhou příčku v H35C, v H40C byl Jirka Belej třetí, v H55C byl Mirek Novotný třetí, v H55D vyhrál Miloš Lulay a v H60C skončil Vašek Farář třetí.
11. května
Krajské finále Přeboru škol
V pátek jsme připravili krajské finále Přeboru škol v orientačním běhu. Hlavní organizátor Kamil Pipek zvolil za centrum Lázeňský areál Lázně Bohdaneč. Běželo se na úplně nové mapě Veselý Gočár (1:4000), kterou připravil Honza Věříš, tratě vedly lázeňským parkem, areálem budov lázní a přilehlým příměstským lesíkem. Za pěkného počasí se nakonec moc startujících nesešlo, běželo jen 116 závodníků (řada tradičních účastníků nedorazila). V jednotlivých kategoriích si vítězství odnesli - D5: Klára Haasová (ZŠ Benešovo nám. Pardubice), D7: Kateřina Dvořáková (ZŠ Závodu míru Pardubice), D9: Kateřina Koberová (Gymnázium Dašická Pardubice), DS: Kateřina Chaloupková (Gymnázium Vysoké Mýto), H5: Matyáš Kroupa (ZŠ Závodu míru Pardubice), H7: Filip Haas (ZŠ Benešovo nám. Pardubice), H9: Daniel Štichhauer (ZŠ Závodu míru Pardubice) a HS: Martin Roudný (Gymnázium Dašická Pardubice). Do celostátního finále, které proběhne 6. června na dostihovém závodišti v Pardubicích, se probojovaly mezi základními školami Gymnázium Dašická Pardubice a ZŠ Benešovo nám. Pardubice, mezi středními školami Gymnázium Vysoké Mýto a Gymnázium Dašická Pardubice. Výsledky najdete tady.