Novinky

31. května
Krajské finále přeboru škol
Krajské a okresní kolo Přeboru škol v orientačním běhu proběhlo ve středu za krásného slunečného jarního počasí s centrem na hřišti Gymnázia Mozartova v Pardubicích. Starovala více jak stovka žáků základních i středních škol z celého Pardubického kraje. Závodníky čekala mapa Polabiny 4 (autoři Petr Fiala a Tomáš Deml, revize Vojtěch Váňa). Tratě postavil Ondřej Pipek na sídlišti, ve sportovním areálu a loukách a lesících na břehu Labe. V základních školách v kategorii DH5 vyhrála ZŠ Horní Jelení, v DH7 a DH9 Gymnázium Dašická Pardubice před překvapením ZŠ bratranců Veverkových Pardubice (obě školy postoupily do celostátního kola v Terezíně), ve středních školách bylo první Gymnázium Dašická Pardubice (postup do celostátního kola). V jednotlivých kategoriích vyhráli - D5: Nela Chotěnovská (ZŠ Horní Jelení), D7: Monika Munzarová (Gymnázium Dašická Pardubice), D9: Terezie Šmídová (ZŠ Studánka Pardubice), DS: Karolína Pipková (Gymnázium Dašická Pardubice), H5: Dominik Červinka (ZŠ Horní Jelení), H7: Štěpán Kárník, H9: Jan Hlavatý, HS: Tomáš Pekárek (všichni Gymnázium Dašická Pardubice). Výsledky jsou v IS ORIS.
28. května
Klasika ŽB ve Zdislavě
V neděli se ve Zdislavě běžela klasika žebříčku B. V H21B skončil Radek Nožka třetí a David Procházka byl šestý, v H21C doběhl Adam Lehár třetí. V ženách v D21B obsadila Terka Nováková třetí příčku, Jana Juračková byla čtvrtá a Marta Fenclová šestá. V žatcvu v D14 doběhla Monča Munzarová 11., klukům se moc nedařilo. V D18 vyhrála Míša Srbová, v D20 byla Anička Tučková třetí, v H16 obsadil Honza Hlavatý šesté místo, v H18 byl Mára Fajfr druhý a Filip Jelínek třetí. Ve veteránských kategoriích skončila Iva Lehárová třetí v D60, Laďka Víchová byla čtvrtá v D65, Květa Kubíková vyhrála v D75, Petr Šabatka byl čtvrtý v H35 (8. Honza Fukátko) a v H60 byl Láďa Jánek čtvrtý (10. Jirka Fencl).
28. května
Klasika Českého poháru v Jeseníkách - Martn třetí, Janča čtvrtá
V nedělní klasice Českého poháru a žebříčku A v Přemyslově se opět dařilo dospělým, zlepšila se i mládež. V mužské elitě doběhl Martin Roudný třetí, v desítce ještě doběhli Tomáš Kubelka (s dost zraněnou nohou) a Honza Grundmann na 8. a 9. místě, Matěj Kamenický byl 18. a Tomáš Udržal 21. V H21A obsadil Šimon Mareček páté místo (6. Tomáš Kos, 8. Ondra Macek, 11. Lukáš Hovorka). V dámské elitě se Janča Peterová o místo proti sobotě zlepšila a skončila čtvrtá. V D21A byla Pavla Udržalová také čtvrtá (10. Klára Kosová). V juniorech skončil Fíla Haas devátý a Míša Krpata 18., v juniorkách doběhla Katka Koberová sedmá (17. Terka Fejfarová). V D16 obsadila Katka Švíglerová šesté místo (17. Karda Pipková) a v H16 byl Vládík Srb sedmý. Na trati H10 vyhrál Luky Udržal.
27. května
Martin Roudný druhý v elitě v Jeseníkách
Třicítka pardubických závodníků běžela v Jeseníkách s centrem v Přemyslově (Loučná nad Desnou) závod Českého poháru a žebříčku A. V sobotní krátké trati se dařilo našim dospělým, naopak mládež neuspěla. V mužské elitě doběhl Martin Roudný na druhém místě, v první desítce na 9. místě ještě skončil Tomáš Kubelka, ve druhé desítce skončili Matěj Kamenický /15.), Tomáš Udržal (16.) a Honza Grundmann (20.). V H21A byl třetí Šimon Mareček a sedmý Tomáš Kos. V dámské elitě skončila Janča Peterová na pátém místě, v D21A skončila Pavla Udržalová čtvrtá. Z výsledků juniorských a dorosteneckých kategorií vyniká šesté místo Vládíka Srba, který tak vybojoval cenný bod do nominačního žebříčku na ME dorostu. V H10C skončil Luky Udržal druhý, v H70B byl Honza Knap třetí.
27. května
Žebříček B začal krátkou tratí
Skoro 70 pardubických závodníků běželo úvodní závod žebříčku B-Čechy ve Zdislavě. Na krátké trati v sobotu si výborně vedli naši muži. Trio Jonáš Fencl, Radek Nožka a David Procházka se seřadilo na 2. - 4. místě. V ženách obsadila Terka Nováková čtvrtou příčku (13. Marta Fenclová). Moc se nedařilo žactvu, naopak solidně zaběhli dorostenci. V D16 skončila Anička Kaláčová čtvrtá, v D18 byla také čtvrtá Míša Srbová (7. Terka Šmídová), čtvrtá byla v D20 i Terka Brožková. V H16 byl Matěj Kadaně pátý, v H18 vyhrál Tomáš Pekárek a Mára Fajfr byl pátý a v H20 skončil Lukáš Fejfar čtvrtý. Ve veteránských kategoriích skončila desátá Iva Lehárová (D60), Laďka Víchová byla druhá v D65 (10. Jiřka Novotná), Květa Kubíková vyhrála D70, v H35 doběhl Petr Šabatka čtvrtý (8. Honza Fukátko), v H50 byl Petr Fencl devátý a v H60 obsadili Láďa Jánek a Jirka Fencl 3. a 4. místo.
21. května
Janča a Martin na Tiomile
Martin Roudný a Janča Peterová běží o víkendu ve štafetách svých severských klubů Tiomilu ve švédské Skellefteå. Janča běžela výborně druhý úsek štafety Malungs OK Skogsmårdarna, předávala na 7. místě (štafeta se pak postupně propadala až na konečné 21. místo. Martin běžel osmý úsek týmu Halden SK, po solidním výkonu přispěl k celkovému 18. místu této štafety.
20. května
Mistrovství oblasti na krátké trati v lese Včelný
V sobotu pokračovaly východočeské oblastní soutěže krátkou tratí (bylo to oblastní mistrovství a současně 9. kolo Východočeské poháru) v Rychnově nad Kněžnou v lese Včelný. Startovalo přes 140 pardubických závodníků. V ženách skončila na druhém místě Šárka Kulhavá, Kačka Koberová byla čtvrtá. V mužích obsadil Petr Zvěřina třetí příčku, Ondra Macek a Ondra Pipek skončili na 4. a 6. místě (Tomáš Procházka vyhrál H21D). V D10C skončily Maru Dvořáková a Kamča Stryková 3. a 4. místě, v D10C byla Bětka Kárníková čtvrtá, v D12D byla Natka Šedová druhá, v D14C vyhrála Háňa Fenclová (10. Majda Froschová). V H10C výborně zaběhli naši kluci, Vilda Odvody, Fíla Jirout, Fanda Pýcha a Radim Zvěřina se seřadili na 2. - 5. místě, v H12C skončil Ondra Lučan druhý a Kuba Nachtigall byl devátý, v H14C doběhl Maty Kroupa čtvrtý, Matěj Kadaně a Vilda Jirout obsadili 8. a 9. místo. V dorostu skončily v D16C Kačka Švíglerová a Karda Pipková na 6. a 7. místě, v D18C byly Kačka Dvořáková, Terka Šmídová a Bětka Kuhnová na 4. - 6. místě, v H16C skončil Vítek Frosch osmý, v H18C obsadil Áda Štichahuer druhou příčku (4. Vojta Vališ). Ve veteránkách byla Petra Škodová třetí, v D60C byla Iva Lehárová druhá a Laďka Víchová vyhrála v D65C. Ve veteránech v H35C obsadili Petr Šabatka a Honza Hovorka 2. a 3. místo, v H35D vyhrál Honza Kroupa a Jirka Kuhn byl třetí, v H45C obsadil Jirka Belej třetí příčku a v H65D vyhrál Vláďa Vícha.
16. května
Vyšel Jantar 5/2023
Na 20 stranách letošního pátého čísla Jantaru je popsáno vše, co se událo v pardubickém orienťáku na přelomu dubna a května. Na titulní stránce je fotka Vojty Šišmy na startu jednoho ze závodu Českého poháru štafet v Kamenici. A právě článek o trojkombinaci Českého poháru (štafety a sprint) je v úvodu čísla. Následuje článek o námi pořádaném dvojzávodě Východočeského poháru v Semíně a Přelouč. Další část čísla je věnována čtyřem květnovým soustředěním, dalším článek se o oblastním mistrovství na klasice v Jilemnici. A také jsou v čísle i další články a pravidelné rubriky. Obsah čísla je tady.
13. května
Klasika na Hraběnce
Na sobotním Mistrovství Východočeské oblasti na klasické trati v Jilemnici (prostor Hraběnky) startovala stovka pardubických závodníků. Vedli se střídavými úspěchy. V mužích v H21C vybojoval vítězství Petr Zvěřina, v H21D vyhrál Tom Deml před Honzou Maclem. V ženách v D21C byla Katka Hanušová čtvrtá a Marta Fenclová sedmá, v D21D vyhrála Vendula Mrózková. V žákyních v D10C skončily Nikol Hovorková a Bětka Kárníková na 5. a 6. místě, v D10B byla Maru Dvořáková druhá, v D14C skončily Háňa Fenclová na třetím a Monča Munzarová na šestém místě (10. Majda Froschová). V žácích skončil Radim Zvěřina čtvrtý, v H12C byl první Ondra Lučan, Dan Macek skončil třetí a Kuba Nachtigall sedmý, v H12D vyhrál Filip Šabatka, v H14C byl Matěj Kadaně sedmý a v H14D obsadil Lukáš Kozel třetí místo. V dorostu byla v D18C Klára Haasová druhá, v H16C skončil Vítek Frosch také druhý a v H18C byl Vojta Vališ třetí. Ve veteránkách v D40C obsadila Šárka Odvodyová třetí místo, druhá místa obsadily v D45D Zuzka Krpatová, v D60C Iva Lehárová i Laďka Víchová v D65C. Ve veteránech v H35D vyhrál Pavel Hovorka, v H50C skončili Mára Filičko a Honza Czagan na 2. a 3. místě, v H60C vyhrál Láďa Jánek, v H65D byl Vláďa Vícha první a Petr Klimpl třetí a v H70C vyhrál Honza Knap a Milan Třasák skončil třetí.
8. května
Iveta vyhrála Rumcajsovy míle
Malá výprava pardubických závodníků (necelých 20) startovala na Rumcajsových mílích, které měly letos centrum v Jinolicích (pořádal Sportcentrum Jičín). Výborně si vedla Iveta Šístková, která v D21A vyhrála (osmá byla Jana Juračková). V mužích skončil David Procházka třetí (v H21B byl Adam Lehár čtvrtý). Ve veteránských kategoriích skončila v D60 Iva Lehárová pátá, v D65 byla Jiřka Novotná devátá, v D75 skončila Květa Kubíková druhá, v H35A byl Petr Šabatka třetí, v H45A Marek Filičko pátý a v H60 obsadil Láďa Jánek třetí příčku.
8. května
Čtyři mapová soustředění
Na prodloužený víkend (od pátka do pondělí) byla připravena mapová soustředění. Dorost a junioři byli v Perninku, starší žactvo bylo na Jestřebí boudě, mladší žactvo v Pusté Rybné a nejmladší žactvo v Čachnově.
3. května
Přebor klubu na dráze
Ve středu v podvečer proběhl na dráze Městského atletického stadiónu na Dukle přebor LPU na dráze (současně to byly i testy TSM/SCM na dráze). Za slunečného, ale chladného počasí se na start postavilo skoro 40 závodníků. Žactvo běželo 1500 m, ostatní pak 3000 m - přeborníky klubu se stali Vládík Srb a Karda Pipková. Výsledky jsou zde.
30. dubna
Martin Roudný na Světovém poháru v Norsku
Martin Roudný reprezentoval na úvodní sérii Světového poháru v OB, která proběhla v Norsku. V úvodní náročné klasice skončil po solidním výkonu na 50. příčce. V závodě na klasické trati udělal velkou chybu hned na první kontrolu a v cíli to znamenalo 64. místo. Výborný výkon pak podal na prvním úseku štafet, v českém béčku předával s minimální ztrátou na 11. místě (béčko nakonec bylo v cíli 17.).
29. dubna
Pořádali jsme dva oblastní závody
V sobotu jsme pořádali dva závody oblastních soutěží.
Dopoledne byla v Semíně krátká trať Východočeského poháru, které šéfoval Dušan Stránský. Tratě postavil Šimon Mareček. Pěkným centrem byl místní sportovní areál. Přes 120 našich závodníků běželo. V ženách skončila Klára Kosová devátá, v mužích v H21C byl David Procházka těsně druhý (7. Petr Zvěřina, 8. Lála Lučan), v H21D vyhrál Vojta Kuhn. V žákyních v D10N skončily Jasmína Jirásková a Soňa Šedová na 7. a 8. místě, v D10C byla Bětka Kárníková třetí (8. Nikol Hovorková), v D12C skončila Nina Zvěřinová šestá, v D12D byla Aneta Votroubková druhá a v D14C obsadily Monča Munzarová a Háňa Fenclová 3. a 6. příčku. V žácích skončil v H10N Ondra Havel třetí, v H10C vyhrál Luky Udržal, Radim Zvěřina byl čtvrtý, Vilda Odvody osmý a Fíla Jirout desátý, v H12C skončil Ondra Lučan druhý, v H12D vyhrál Filip Kokaisl, v H14C obsadili Maty Kroupa a Matěj Kadaně 2. a 3. místo. V dorostu v D16C vyhrála Kačka Švíglerová a v D18C byla Bětka Kuhnová třetí. Ve veteránkách v D45C doběhla Pavla Švíglerová třetí, třetí byla i Iva Lehárová v D55C a v D65C obsadila Jiřka Novotná také 3. místo. Ve veteránech byl v H35C Petr Šabatka třetí, v H35D skončil Jirka Kuhn třetí, v H45D byl i Luboš Macháček třetí, v H55C obsadil Jirka Fencl druhou příčku a v H65D obsadili Vláďa Vícha a Petr Klimpl první dvě místa.
Odpoledne se konalo v Přelouči Mistrovství a Veteraniáda Východočeské oblasti ve sprintu, centrem byla přeloučská sokolovna. Ředitelkou závodu byla Táňa Pipková, tratě postavil Ondra Macek. Běžela stovka pardubických závodníků, kteří si vedli lépe než dopoledne. V ženách skončila Marta Fenclová pátá a Klára Kosová sedmá, v mužích v H21C byl David Procházka opět velmi těsně druhý (ale získal vítězství ve Vč. oblasti), Vládík Srb byl čtvrtý (a druhý v oblasti), Vláďa Srb obsadil sedmou příčku (v H21D vyhrál Vojta Kuhn). V žákyních v D10N si nejlépe vedla pátá Soňa Šedová, v D10C obsadila Bětka Kárníková druhé místo, Nikol Hovorková byla pátá a Zuzka Fenclová osmá, v D14C byla nejlepší Monča Munzarová, Háňa Fenclová skončila pátá. V žácích si v H10C výborně vedli naši kluci - 1. Luky Udržal, 2. Fanda Pýcha, 5. Fíla Jirout, 6. Kuba Lučan, v H12C byl Ondra Lučan čtvrtý, v H12D vyhrál Filip Kokaisl, v H14C byl první Matěj Kadaně a Maty Kroupa skončil osmý. V D16C byla Anička Kaláčová třetí, v D20C skončily na prvních dvou místech Terka Brožková a Nela Kubáková, v H16C vyhrál Marek Kadaně a Vítek Frosch byl třetí, v H18C obsadili první tři místa Mára Fajfr, Tomáš Pekárek a Tomáš Flos a v H20C vyhrál Adam Novák. Ve veteránkách v D60C vyhrála Iva Lehárová a v D65C byla první Laďka Víchová před Jiřkou Novotnou. Ve veteránech v H35D vyhrál Jirka Kuhn, v H45C byl první Lála Lučan, v H60C vyhrál Láďa Jánek a v H65D byl Petr Klimpl třetí.
Oba závody se organizačně vydařily, podle prvních ohlasů se líbily i v lese a ve městě.
23. dubna
Druhý závod Českého poháru štafet - muži čtvrtí, ženy páté
V nedělních štafetách Českého poháru v Všedobrovicích se 14 štafetám LPU dařilo méně než v sobotu. Ženy ve složení Jana Peterová, Tereza Nováková a Iveta Šístková doběhly na pátém místě (béčko skončila na 15. místě). Muži ve stejném složení jako v sobotu (Matěj Kamenický, David Procházka a Tomáš Kubelka) zopakovalo čtvrté místo, béčko (Filip Haas, Ondřej Pipek a Radek Nožka) doběhlo na devátém místě, body do Českého poháru získaly i další dvě štafety za 21. a 29. místo. Dorostenci (Filip Hanuš, Vláďa Srb a Tomáš Pekárek) skončili osmí, bodovaly i další tři štafety. Nedařilo se dorostenkám, skončily hluboko ve výsledkové listině.