Novinky

22. června
Tři medaile z Českých akademických her
V Praze proběhly České akademické hry, na programu byly i dva závody v orientačním běhu - sprint a krátkou trať. Na startu byla i řada pardubických závodníků, kteří nakonec vybojovali tři medaile zásluhou mužů. Ve sprintu doběhl David Procházka druhý a Tomáš Kubelka skončil třetí, na krátké trati přidal Tomáš Kubelka stříbrnou medaili (a Honza Grundmann obsadil desátou příčku).
18. června
Pořádáli jsme dva závody žebříčku B v Litošicích
O víkendu jsme uspořádali v Litošicích dva závody žebříčku B-Čechy. Pro závod byla připravena v dlouho pro OB nepoužitém terénu (hodně rovinatý a čistý les) nová mapa, kterou udělal Petr Mareček, sobotní klasiku postavil Petr Zvěřina, nedělní krátkou trať Petr Fencl. Šéfem pořádání je Dušan Stránský. Závody proběhly v poklidném duchu, pár drobností se zadrhlo, ale celkově se prý závody líbily. Startovalo přes 1100 závodníků, z toho šedesátka z LPU.
Sobotní klasická trať se konala za chladného počasí. Výborně zaběhli naši kluci v H14B, Bert Waněk byl třetí, hned za ním skončil Fíla Haas, Danda Štichhauer byl sedmý a Míša Krpata 15. V D14B skončila Terka Fejfarová osmá, Kačka Koberová byla 12. a Bára Pušová 18. V ženách skončila Marta Fenclová na 7. místě, v mužích byl Honza Čermák čtvrtý (15. T. Kos). Ve veteránských kategoriích vyhrála v D45 Iva Knapová, v D55 byla Laďka Víchová třetí, v D65 byla Stáňa Kellnerová pátá a v D70 vyhrála Květa Kubíková. V H35 obsadil Honza Václavek 10. místo a v H60 byli Pavel Štěrba a Honza Knap na 8. a 10. místě. V žactvu v D10N doběhla Terka Macháčková pátá (9. V. Zitková), v D10C byla Ája Zitková devátá, v D12C patřila Markétě Mrskočové pátá a Kláře Haasové osmá příčka. V H10N doběhl Dan Šípek třetí a v H10C byl Vítek Frosch sedmý.
Nedělní krátká trať proběhla za příjemného jarního počasí. Opět dobře si vedlo naše straší žactvo. Kačka Koberová byla v D14 těsně druhá, Bára Pušová obsadila 8. příčku, v H14B byl Fíla Haas devátý. V ženách (D21A) pardubická dvojice Marta Fenclová a Martina Zvěřinová obsadila 3. a 4. místo, v H21A doběhl Honza Čermák pátý. Ve veteránkách vyhrála Iva Knapová D45, Laďka Víchová byla čtvrtá v D55, Jiřka Novotná devátá v D60, Stáňa Kellnerová pátá v D65 a Květa Kubíková opět vyhrála D70. Ve veteránech v H35 skončil Jirka Fencl sedmý, v H60 byl Pavel Štěrba šestý a Vojta Juračka desátý, v H75 obsadil Pepa Málek sedmou příčku. V nejmladším žactvu skončila v D10N Verča Zitková pátá, v D10C byla Ája Zitková šestá (10. Kačka Švíglerová), v D12C byla Markéta Mrskočová sedmá, v H10N obsadil Dan Šípek pátou příčku, v H10C byl Vítek Frosch sedmý a v H12C Ondra Šípek obsadil třetí místo.
Sada fotek LPU.
11. června
M ČR na krátké trati - Anna Kopecká stříbrná
O víkendu se v Lipnici nad Sázavou běžel vrchol domácí o-sezóny - Mistrovství a Veteraniáda ČR na krátké trati. Startovalo i přes 80 pardubických závodníků. Z kvalifikace M ČR postoupilo do finále A 16 pardubických závodníků, do finále A postoupila i řada veteránů - celkem 21.
Ve finále se nám už tolik nedařilo, jedinou medaili získala v D18 Anna Kopecká, ve Veteraniádě byly úspěšné Iva Knapová (vyhrála D55) a Květa Kubíková (druhá v D70). V ženách se do finále A probojovala trojice pardubických žen. Jedna z favoritek Jana Knapová trochu pokazila úvod, pak se zlepšovala, dostala se na průběžnou medailovou pozici, ale další velká chyba ji zařadila na celkové desáté místo. Martina Zvěřinová a Simona Chládková chybovaly hned v úvodu, Martina stačila vybojovat 15. příčku, Simča skončila 23. Ve finále B výborně zaběhla Iveta Šístková, která vyhrála. V mužích jsme měli ve 31-členném finále šestinásobné zastoupení, ale nikdo z našich se TOP 10 nedostal. Závod výborně rozběhli Honza Grundmann a Tomáš Kubelka, ale pak chybovali, ostatní dělali chyby v úvodu i po celé trati - 16. David Procházka, 17. Radek Nožka, 23. Tomáš Kubelka, 25. Matěj Kamenický, 26. Jan Grundmann a 31. Petr Zvěřina. Ve starších dorostenkách velmi dobře zaběhla Anna Kopecká, která měla třetí nejlepší čas, ale před ní byla Rakušanka, která se do šampionátu nepočítala a tak Aničce patří stříbrná medaile. Jana Peterová obsadila na M ČR 9. místo. Do finále A postoupili čtyři naši starší dorostenci. Běželi vyrovnaně, ale na medaili nedosáhli, Nejlepší z nich Martin Roudný obsadil 7. místo, když měl na vítěze ztrátu 1:25 min., Jonáš Fencl byl osmý, Ondra Volák desátý (12. Honza Rusin). V D16 sbírala zkušenosti starších žákyně Kateřina Koberová, startovala první, běžela na rozdíl od ostatních celou trať sama, rozhodně nezklamala, skončila na 14. místě. V H16 jsme mezi nejlepšími zastoupení neměli, ve finále B byl Ondra Pipek třetí a to znamená pro příští rok zisk licence A. Ve Veteraniádě ČR byla v D40 Pavla Švíglerová 16., v D50 Renata Čermáková 13., v D55 vyhrála Iva Knapová, Laďka Víchová, v D60 skončila Jiřina Novotná na 15. místě, v D70 byla Květa Kubíková druhá. V H40 skončil Štěpán Držka 24., Petr Fencl v H45 byl 12., Honza Kaplan v H50 skončil 24., v H55 obsadili Mirek Novotný resp. Vašek Roudný 19. a 23. místo, v H60 obsadil Vojta Juračka osmou příčku a Pavel Štěrba byl 12., v H65 byl Honza Knap 11. (22. Béďa Sáňka, 24. Milan Třasák).
7. června
Gymnázium Dašická třetí v Přeboru škol
Ve středu startovali žáci pardubického Gymnázia Dašická v celostátním finále Přeboru škol v orientačním běhu (v soutěži jak základních, tak i středních škol), které uspořádal SK Prostějov v Čechách pod Kosířem. Obě družstva postoupila do celostátního finále z krajského kola Pardubického kraje, které se běželo na Vinici. Na tratích v okolí zámku v Čechách pod Kosířem si vedli nejlépe kluci v HS - Martin Roudný skončil druhý (na fotce při doběhu), Jonáš Fencl byl pátý (14. Venda Roudný). V D9 skončila Kačka Koberová 11., v DS byla Bára Škorpíková 15., v H7 byl Vojta Kuhn 17. (tam skončil Bert Waněk v dresu vrchlabského Gymnázia na 3. místě) a v H9 skončil Ondra Macek na 13. místě. A když se to dalo dohromady, tak mezi základními školami skončil pardubický gyml osmý (z 20 škol), mezi dvaceti středními školami dokonce třetí!
6. června
Pardubičtí závodníci se nominovali na vrcholnéí akce
Byly ukončeny nominace na letošní vrcholné evropské a světové akce, na startu všech se objeví závodníci našeho klubu. Jana Knapová byla nominována na letošní mistrovství světa, které se poběží počátkem července v Estonsku; uvidíme ji na startu závodu ve sprintu a ve štafetách.
Anna Kopecká bude reprezentovat ČR na červencovém MS juniorů ve Finsku.
Trio pardubických dorostenců si vybojovalo nominaci na letošní ME dorostu, které se uskuteční poslední červnový týden na Slovensku (Banská Bystrica); v nominaci jsou starší dorostenka Jana Peterová a starší dorostenci Jonáš Fencl a Jan Rusin.
6. června
Vyšel Jantar 6/2017
Bylo vydáno červnové číslo měsíčníku pardubických O-běžců Jantar. Na titulní stránce je fotka Martina Roudného, na 19 dalších stránkách jsou pak reportáže ze všeho podstatného, co se událo v pardubickém OB na přelomu května a června (především celostátní a oblastní závody). Pochopitelně nechybí ani pravidelné rubriky. Na obsah čísla se můžete podívat zde.
4. června
Dva celostátní závody v Řitce
O víkendu startovalo přes osmdesát pardubických závodníků na dvou celostátních závodech (Český pohár, žebříček A, žebříček B) v Řitce.
V sobotu se běžela krátká trať, na orientačně zajímavých tratích se nám ale moc nedařilo, i když výjimky se našly. V dámské elitě Martina Zvěřinová udělal pár chyb a to stačilo na 4. místo, Marta Fenclová skončila na 14. příčce, v D21A skončila Pavla Udržalová třetí, v D21B Helena Kolešová třetí a Míša Klapalová šestá. V mužské elitě se vešel Tomáš Udržal do první desítky, obsadil 8. příčku (22. Zvěřina, 23. Kamenický), v H21A obsadil Honza Grundman třetí místo, Honza Čermák byl sedmý. V D18A velmi dobře běžela Martina Waňková, která obsadila šesté místo, Anna Kopecká byla devátá a Valča Borovičková dvanáctá. V H16A patřilo Ondrovi Pipkovi 16. místo, v H18A se Ondra Volák, Martin Roudný a Jonáš Fencl srovnali na 4. až 6. místě (16. Rusin). V béčkových kategoriích si velmi dobře vedla děvčata v D14B - tři skončily v první desítce - 2. Kačka Koberová, 5. Terka Fejfarová, 9. Bára Pušová (15. Petrásová), v D18B doběhla Bára Škorpíková osmá, v H14B obsadil Míša Krpata 13. příčku a v H20B byl Tomáš Míča sedmý. Ve veteránských kategoriích obsadila Renata Haasová sedmé místo v D35C, v D45B skončily Jindra Horáková a Iva Knapová na 2. a 3. místě, v D65B byla Stáňa Kellnerová sedmá, v D70B Květa Kubíková čtvrtá, v H45B doběhl Petr Fencl pátý, v H65B skončil Vašek Farář druhý a v H70B obsadil Jarda Fridrich desátou příčku.
V nedělní fyzicky hodně náročné klasice jsme si vedli podstatně lépe. V elitě žen doběhla Martina Zvěřinová desátá (21. L. Knapová, 22. Fenclová), v D21B vyhrála Míša Klapalová. V mužské elitě výborně zaběhl David Procházka a skončil na 7. místě, Matěj Kamenický byl 12. (19. Zvěřina, 20. Udržal), v H21A skončili Honza Grudnmann a Honza Čermák na 3. a 4. místě, v H21B byl Lukáš Hovorka čtvrtý a Honza Klapal desátý. V áčkových kategoriích velmi dobře zaběhla děvčata v D18 - Janča Peterová byla těsně druhá, Anička Kopecká čtvrtá a Martina Waňková osmá. V H18A vyhrál Jonáš Fencl a Honza Rusin byl čtvrtý (16. Volák). V béčkových kategoriích si výborně vedli naši žáci. V D14 skončila Terka Fejfarová druhá, Kačka Koberová byla čtvrtá a Hanka Petrásová 11. (19. Pušová), v H14 doběhl Bert Waněk druhý, Fíla Haas byl 15. (22. Novák). V D18B byla Bára Škorpíková čtvrtá (10. Barnetová), v H20B byl Tomáš Míča čtvrtý. A jak dopadli veteráni? V D35B byla Renata Haasová desátá, v D45B Iva Knapová třetí, v D60B Jiřina Novotná osmá, v D70B Květa Kubíková druhá, v H45B Petr Fencl čtvrtý, v H50B Jiří Fencl šestý, v H55B Vašek Roudný desátý, v H60B Honza Knap devátý, v H65B Vašek Farář čtvrtý a v H70B Jarda Fridrich šestý.
28. května
Světový pohár ve Finsku
Jana Knapová a Tomáš Kubelka běželi ve Finsku první sérii Světového poháru v orientačním běhu. Ve středu byly sprintové štafety, Jana rozbíhala české béčko a přispěla k celkovém 12. místu tohoto týmu. Ve čtvrteční kvalifikaci sprintu doběhla Jana na 56. místě, Píkej byl 77., což ani jednomu nestačilo na postup do finále. Na krátké trati v konkurenci skoro 120 závodníků skončila Jana 51. místě, Píkej byl 88. V závěrečném závodě na klasické trati s handicapovým startem finišovala Jana na 40. místě, Tomáš byl v cíli na 54. místě.
27. května
Mistrovství oblasti na klasice v kopcích u Trutnova
V sobotu zamířilo skoro 150 pardubických závodníků na 9. kolo Východočeského poháru (současně to bylo i mistrovství a veteraniáda oblasti na klasické trati) do Trutnova. Na hodně kopcovitých tratích získali tituly mistrů oblasti Jana Peterová (D18), Jonáš Fencl (H18) a David Procházka (H21 - foto), v oblastní veteraniádě vyhráli Květa Kubíková (D65) a Václav Farář (H65). Ostatní si vedli se střídavými úspěchy. V ženách doběhla v D21C Iva Knapová na pátém místě, v mužích jasně vyhrál David Procházka, Míra Lenner doběhl osmý. V žákyních v D10C byla Karolína Pipková pátá a Saša Tichá sedmá, v D12C skončila Klára Haasová osmá a Agáta Trlidová desátá, v D14C skončila Kačka Koberová třetí, Bára Pušová pátá a Terka Fejfarová osmá. V žácích v H12C byl Ondra Šípek čtvrtý, v H14C byli za sebou na 3., 4. a 5. místě Filip Haas, Bert Waněk a Danda Štichhauer, v H14D skončil Vojta Váňa třetí. V dorostu v D18 vyhrála Janča Peterová, Viky Vojtíšková byla sedmá, v H16 doběhl Ondra Pipek také sedmý a v H18 za vítězným Jonášem Fenclem byl třetí Martin Roudný a pátý Venda Roudný. Ve veteránkách v D35D byla Simča Petrásová druhá, v D45C skončila Táňa Pipková třetí, v D50C Renata Čermáková také třetí, v D55C doběhla Laďka Víchová druhá, v D65C vyhrála Květa Kubíková a Stáňa Kellnerová byla třetí. Ve veteránech v H35D vyhrál Honza Kárník, v H55D obsadil Vláďa Vícha třetí místo a v H65C vyhrál Vašek Farář.
24. května
World Orienteering Day
Word Orienteering Day, celosvětovou akci na propagaci orientačního běhu ve středu 24. května, podpořil náš klub uspořádáním 4 akcí, celkem jsem přivítali na našich akcích 1057 účastníků:
Pardubice, ZŠ Závodu míru - 210 účastníků;
Sezemice, ZŠ Sezemice - 239 účastníků;
Pardubice, Gymnázium Dašická - 322 účastníků;
Pardubice, ZŠ Spořilov - 286 účastníků.
21. května
Vyzývací pohár žactva
Na Vyzývacím poháru žactva o víkendu v Javorníku a v Bílé Vodě reprezentovalo Vč. oblast 10 žáků LPU. A jak si vedli? Celkem dobře, hodně přispěli k celkovému vítězství Vč. oblasti.
Ve sprintu v Javorníku (v každé kategorii startovalo přes 80 závodníků) skončila v D14 Terka Fejfarová na 3. místě, hned za ní byla Kačka Koberová (25. Bára Pušová). V D12 byla Markéta Mrskočová 16. a Klára Haasová 60. V H14 obsadili Filip Haas a Daniel Štichhauer 14. resp. 24. místo a v H12 skončil Ondra Šípek na 46. místě (60. Vojta Vališ).
V sobotních štafetách v Bílé Vodě běžela Kačka Koberová ve vítězné štafetě v D14, Bára Pušová a Terka Fejfarová byly ve stejné kategorii, která obsadila 2. příčku. V D12 běžela Markéta Mrskočová ve štafetě, která vyhrála (Klára Haasová byla ve štafetě, která obsadila 8. příčku). V H14 rozbíhal Hubert Waněk štafetu, která vyhrála, Filip Haas a Daniel Štichhauer běžel ve štafetě, která skončila sedmá. V H12 Vojta Vališ rozbíhal, nakonec z toho byla 17. příčka.
V dalších štafetách v neděli byly Terka Fejfarová a Kačka Koberová ve štafetě, která vyhrála D14, Bára Pušová běžela ve štafetě, která skončila čtvrtá. Ve vítězné štafetě D12 opět běžela Markéta Mrskočová. V H14 byl Hubert Waněk ve štafetě, která doběhla šestá, Filip Haas a Dan Štichhauer pak byli osmí. V H12 Ondra Šípek obsadil se svou štafetou 11. místo a Vojta Vališ byl 16.
21. května
Dvoje štafety v Bílé Vodě
Český pohár štafet pokračoval dvěma závody v hodně kopcovitém terénu v Bílé Vodě.
V sobotních štafetách muži i ženy dlouho bojovali o umístění na stupních vítězů, nakonec se na nich neobjevili. Áčko mužů ve složení Kubelka, Procházka, Kamenický doběhlo čtvrté, velmi pěkné je i umístění béčka, které ve složení Čermák, Udržal a Zvěřina obsadilo 7. příčku, bodovalo i céčko. V ženách trio Hančová, Zvěřinová, Knapová skončilo šesté, body získala i B štafeta. V dorostencích naši kluci vyhráli (Rusin, Volák, M. Roudný), béčku se nedařilo, v dorostenkách naše trio Kopecká, Peterová a Waňková jasně vyhrálo, béčko skončilo na 12. místě.
V neděli se naši dospělí opět na stupně vítězů nedostali, byť to opět vypadalo nadějně. Muži (tentokrát v sestavě Kamenický, Zvěřina, Procházka) zopakovalo čtvrtou příčku, béčko (Čermák, Grundmann, Zvěřina) bylo desáté. Ženy (Hančová, Procházková, Zvěřinová) doběhly sedmé. Dorostenci byly v cíli opět první, ale byli disk (jiná kontrola na 2. úseku), béčko doběhlo na 22. místě. Dorostenky opět jasně vyhrály, tentokrát ve složení Peterová, Waňková, Kopecká, béčko skončilo na 16. místě.
21. května
Celostátní sprint v Javorníku
Český pohár a žebříček A pokračovaly 4. kolem, kterým byl sprint v Javorníku. V elitě žen doběhla Jana Knapová druhá, Petra Hančová skončila sedmá (16. Zvěřinová, 18. Fenclová, 23. Procházková). V elitě mužů měl závod výborně rozběhnut Tomáš Kubelka, po chybě skončil sedmý (17. Procházka, 19. Kamenický, 36. Zvěřina), v H21A byl Honza Grundmann třetí. V D18A obsadila Jana Peterová třetí místo, Anna Kopecká byla šestá (13. Borovičková, 32. Vojtíšková, 35. Filipová), nedařilo se dorostencům (H16: 22. Pipek, 56. Šišma; H18 - 10. Volák, 17. Rusin, 20. V. Roudný, 21. M. Roudný).
14. května
Jana Knapová a Tomáš Kubelka v Estonsku
Jana Knapová a Tomáš Kubelka se o víkendu zúčastnili srovnávacích závodů české o-reprezentace v Estonsku. V sobotní krátké trati skončila Jana z českých závodnic třetí, Píkeje porazilo pět soupeřů z ČR. V nedělní hodně náročné a dlouhé klasice skončila Jana z českých závodnic opět třetí (ale s velkou ztrátou na nejlepší), Píkej skončil z našich čtvrtý.
14. května
Kráká trať na Paprsku
Český pohár a žebříček A pokračovaly nedělní krátkou tratí na Paprsku. Závodníky čekaly hodně kopcovité tratě mezi spoustou kupek. Opět výborně běžel v pánské elitě Radek Nožka, které na 4. místě dělilo jen 5 sekund od stupňů vítězů, v první desítce ještě doběhli osmý Matěj Kamenický a desátý David Procházka. V H21A vyhrál Honza Grundmann, v H21B byl Honza Klapal čtvrtý. V dámské elitě obsadila Klára Procházková 12. příčku. V D21B doběhla Míša Klapalová druhá. Velmi dobře běžely dorostenky v D18A - Anna Kopecká skončila druhá, Jana Peterová čtvrtá, sedmým místem překvapila Martina Waňková. Velmi dobře jim sekundovali jejich vrstevníci v H18A - Honza Rusin byl druhý, Martin Roudný třetí a Ondra Volák pátý.