Novinky

1. května
Soustředění dorostu ve Švédsku
Skupina dorostenců OK Lokomotiva Pardubice trávila předešlý týden a půl ve Švédsku pod vedením Honzy Kaplana. Spousta tréninků, pro některé nominační závody na MSJ 2017, vše zakončené pěknými výkony na Tiomile.
1. května
Víkendová soustředění
Chladný prodloužený víkend na přelomu dubna a května (ale nakonec skoro bez deště) využili naši nejmladší na soustředění: Starší žactvo (a někteří dorostenci) byli v Arnoštově, kde pro 25 účastníků připravil Karel Haas tréninky na mapách Pecky a Malá Opička. Mladší žactvo a ti ještě mladší (celkem přes 50 lidí) se soustředili pod vedením Petra Klimpla v Bělči nad Orlicí v táboře J. A. Komenského, tréninky byly připraveny na mapě Běleč.
30. dubna
Naši na Tiomile
O víkendu běželo několik našich závodníků velké štafetové závody Tiomila ve Švédsku. Naše mládež běžela mládežnickou štafetu TSM a navázala na úspěšné vystoupení z minulých let. Celkově to bylo 15. místo. Na prvním úseku rozběhl Honza Nechanický na 18. místě s minutovou ztrátou na čelo, na druhém úseku výborně zaběhla Kačka Koberová, předávala na 6. místě v čelní skupině, na třetím úseku Šimon Mareček ztratil 5 minut a klesl na 16. místo, na posledním úseku Kačka Blažková jedno místo zlepšila, celková ztráta naší štafety na vítěze byla 5 minut. Ondra Pipek rozbíhal štafetu Finspångs SOK na 104. místě (celkově byli 156.). Jana Knapová dobře rozběhla štafetu Jana Södertälje-Nykvarn, přispěla tak k pěknému 14. místu tohoto týmu. Další pak běžely Finspångs SOK. Velmi dobře běželo áčko. Rozbíhala Anička Kopecká, předávala na 80. místě, na druhém úseku Martina Waňková něco ztratila (předávala na 100. místě), Terka Čechová na 3. úseku posunula štafetu na 84. příčku, tu na dalším úseku Švédka Jenni Simola udržela a na posledním úseku dokázala Janča Peterová mezi řadou světových es pozici štafety ještě o 7 míst posunout na konečné 77. místo. Naši nejlepší muži byli tradičně v týmu OK Kåre. Trio Radek Nožka (6. úsek), Matěj Kamenický (8. úsek) a Tomáš Kubelka (finiš) přispělo velmi dobrými výkony k 35. místu své štafety. Dorostenci běželi ve štafetách Finspångs SOK. V áčku, které doběhlo na velmi pěkném 67. místě, běželi Jonáš Fencl a Honza Rusin 8. a 9. úsek, v béčku se o první tři úseky podělili Martin Roudný, Ondra Volák a Venda Roudný, nakonec tato štafeta obsadila 126. příčku.
26. dubna
Anička Kopecká úspěšná v nominačkách na MSJ
První část nominačních závodů na letošní MS juniorů proběhly ve Švédsku na mapě Basås (Hällingsjö). Nominaček se účastnili i dva pardubičtí závodníci Anna Kopecká a Honza Rusin. Na klasice si velmi dobře vedla Anička, která skončila druhá, dobře běžel i Honza, kterému patřila 8. příčka. Na krátké trati doběhla Anička čtvrtá a Honza byl devátý. Další části nominaček pak budou na dráze 19. 5. a 2. 6. a na celostátní závodech - 20. 5. závod ve sprintu v Javorníku a 3. 6. závod na krátké trati v Řitce.
22. dubna
Petra Hančová a Bert Waněk vyhráli oblastní mistrovství ve sprintu
V sobotu odpoledne se v Ústí nad Orlicí běželo oblastní mistrovství ve sprintu (pořádal KOB Ústí nad Orlicí). Na odpolední sprint se počasí trochu zlepšilo. A jak si vedlo 130 závodníků LPU? Různě. Pro tituly oblastních mistrů si doběhli Petra Hančová (D21) a Bert Waněk (H14), veteraniádu vyhráli Laďka Víchová (D55), Petr Fencl (H45) a Vašek Farář (H65). Přehled výsledků je tady: V ženách Petra ve velmi silné konkurenci jasně vyhrála, také další umístění jsou velmi pěkná - na 4. až 7. místě se seřadily Simča Chládková, Eliška Kulhavá, Marta Fenclová a Klára Žaloudková, v D21D vyhrála Lenka Drahorádová před Evou Kokaislovou. V mužích doběhl Tomáš Kubelka třetí, Honza Čermák byl pátý a Filip Záveský devátý. Žákům se moc nedařilo, výjimkou byla kategorie H14, v céčkách bylo 5 našich závodníků mezi prvními šesti - vyhrál Bert Waněk, druhý byl Filip Haas, čtvrtý Dan Štichhauer, 5. Míša Krpata a šestý Adam Novák, v déčkách vyhrál Tomáš Pinke. V H10C byla Karolína Pipková čtvrtá, v D12C Markéta Mrskočová devátá, v D14C se Bára Pušová, Johana Vodičková a Hanka Petrásová seřadily na 8. - 10. příčce, v H10C skončili Vítek Frosch a Marek Kadaně na 5. a 6. místě, v H12C byl Vojta Vališ osmý. V juniorkách H20 doběhla Doubravka Jansová třetí. Ve veteránkách v D35D skončila Katka Štichhauerová třetí, v D50C byla Jana Juračková druhá, v D55C Laďka Víchová vyhrála, v D60C byla Jiřka Novotná druhá a v D65C skončila Stáňa Kellnarová třetí. V H35D doběhl Luboš Macháček druhý, v H45C vyhrál Péťa Fencl, v H55D se Miloš Lulay umístil na třetí příčce a v H65C vyhrál Vašek Farář.
22. dubna
Závod Vč. poháru v Mistrovicích
V sobotu dopoledne se v Mistrovicích (pořádal Sokol Žamberk) běžela žebříčková krátká trať. Závod se konal za velmi nepříznivého počasí (zima, vítr, déšť). Na startu bylo více než 170 pardubických závodníků, kteří si vedli se střídavými úspěchy. V ženách výborně běžela Petra Hančová, která vyhrála, velmi pěkné je i 2. místo Šárky Kulhavé, Simča Chládková doběhla osmá a Klára Žaloudková desátá; v D21D vyhrála Šárka Odvodyová, Eva Kokaislová byla třetí. V H21C obsadil Honza Grundmann pěknou třetí příčku. V žákyních v D10N skončila Lea Nožičková druhá (foto), v D10C byla Karolína Pipková čtvrtá a Saša Tichá devátá; v D12C obsadila Markéta Mrškočová 5. místo a Klára Haasová byla desátá, v D14C skončila Terka Fejfarová sedmá a Bára Pušová devátá. V žácích v H10N obsadil Filip Schejbal třetí místo, v H12C se Ondra Šípek a Vojta Vališ podělili o 5. a 6. příčku, v H12D byl Vojta Dvořák druhý, v H14C běželi kluci velmi dobře - Bert Waněk vyhrál, Filip Haas byl pátý a Dan Štichhauer osmý, v H14D vyhrál Filip Dvořáček. V dorostu v D18 skončila Verča Barnetová třetí. Ve veteránkách v D35D byla Simča Petrásová, v D45C výborně běžela Jana Juračková, která obsadila 2. místo, v D55C vyhrála Laďka Víchová a Jiřka Novotná obsadila 3. místo a v D65 skončila Stáňa Kellnerová druhá. Ve veteránech v H35D byl Honza Kárník třetí.
21. dubna
Jana Knapová a Tomáš Kubelka nominováni do Finska
Jana Knapová a Tomáš Kubelka si vybojovali nominaci na sérii závodů Světového poháru ve Finsku na konci května. Současně mají i právo startovat na nominačních závodech pro letošní MS, které se běží v Estonsku v polovině května.
21. dubna
47. ročník Ligy škol vyhrála ZŠ Benešovo nám.
Byly vydány výsledky 47. ročníku Ligy škol v orientačním běhu (v tomto ročníku se všechny kola běžela za dost nepříznivého počasí, povětrnostní podmínky dost ovlivnily účast). Mezi školami obhájila vítězství ZŠ Benešovo náměstí před ZŠ Závodu míru a Gymnáziem Dašická. V jednotlivcích vyhráli - H10: Adam Štichhauer, D10: Klára Haasová, H12: Filip Haas, D12: Alžběta Bártová, H14: Marek Mrskoč a Radek Růžička, D14: Kateřina Koberová. Kompletní výsledky jsou na stránce Ligy škol.
19. dubna
Poslední kolo Ligy škol
Ve středu odpoledne proběhlo poslední (4.) kolo 47. ročníku Ligy škol v orientačním běhu. Stejně jako předchozí kola, i toto mělo špatné počasí - zima (3 stupně), vítr. Řada přihlášených dětí zůstala doma, a tak běželo jen 154 dětí. Závod proběhl na Studánce, hlavním pořadatelem byl Venda Roudný. Mezi školami byla tradičně nejlepší ZŠ Benešovo náměstí, v jednotlivých kategoriích vyhráli - H10: Matěj Kadaně, D10: Klára Haasová, H12: Filip Haas, D12: Alžběta Bártová, H14: Ondřej Pipek, D14: Kateřina Koberová. Výsledky 4. kola a celkové výsledky 47. ročníku najdete časem tady.
17. dubna
Velikonoční soustředění v Českém ráji
Od čtvrtka do pondělí proběhlo tradiční velikonoční klubové soustředění. Tentokráte bylo v Českém ráji, centrem bylo Junior centrum v Srbsku, tréninky byly ve skalnatých terénech na Kosti a na Valečově. Stovka účastníků byla rozdělena do 4 skupin, které vedli Laďka Víchová, Karlos Haas, Honza Kaplan a Tomáš Udržal, celému soustředění velel Petr Klimpl.
16. dubna
Velikonoce ve skalách
Desítka pardubických závodníků běžela letošní první vícedenní závody Velikonoce ve skalách, které uspřádala Kotlářka Praha v Nedamově a Jestřebí. V dámské elitě skončila Bětka Lehárová na 13. místě, v D45 obsadila Jindra Horáková 6. místo, v D60 byla Jiřka Novotná sedmá, v H21E skončil Tomáš Kos na 15. příčce a v H60 doběhl Vašek Farář po vítězství v poslední etapě celkově těsně čtvrtý.
13. dubna
Sedm závodníků v nominaci na LODM
Po dvou letošních nominačních závodech byla určena nominace orientačních běžců Pardubického kraje na letošní Letní olympiádu dětí a mládeže. Z LPU by v Brně na konce června měli běžet - DM: Markéta Mrskočová; DS: Kateřina Koberová, Tereza Fejfarová; HM: Filip Haas, Michal Krpata; HS: Ondřej Macek Ondřej a Ondřej Pipek. Více zde.
11. dubna
Vyšel Jantar 4/2017
V dubnovém čísle časopisu pardubických o-běžců Jantar je na titulní stránce finišující Štěpán Kárník (ze skupiny "mimi") na jednom ze závodů Vč. poháru. To naznačuje, že část čísla je věnována proběhlým pěti kolům Vč. poháru (jeden z nich jsme pořádali). Jsou tam i další reportáže z dění v pardubickém OB - třeba o soustředění dorostu ve Slovinsku, o našem zastoupení na Středoevropském poháru v Polsku, či o tom, jak jsme dopadli na nočním šampionátu v Rantiřově. Nechybí ani pravidelné rubriky. Na obsah čísla se můžete podívat tady.
9. dubna
Štafety v Rantiřově
V neděli běželo 15 pardubických štafet 2. kolo Českého poháru štafet, které se konalo v Rantířově. Naše štafety si vedly dobře. V ženách naše trio Pavla Udržalová, Petra Hančová a Jana Knapová obsadilo 3. místo, v mužích áčko (Matěj Kamenický, David Procházka, Tomáš Kubelka) skončilo těsně čtvrté, béčko (Jan Grundmann, Radek Nožka, Tomáš Udržal) najdeme ve výsledcích na 9. místě. V dorostenkách skončilo áčko (Martina Waňková, Anička Kopecká, Janča Peterová) na 3. místě, dalším se nedařilo. V dorostencích naše trio Jonáš Fencl, Honza Rusin a Martin Roudný jasně vyhrálo, béčko (Ondra Pipek, Venda Roudný, Ondra Volák) obsadilo pěkné 6. místo. V žácích (H14) naše trojice Filip Haas, Danda Štichhauer, Míša Krpata po dramatickém finiši těsně vyhrála, v nejstarších veteránech (H165) byla naše štafeta Vašek Roudný, Vašek Farář a Karlos Haas také první.
9. dubna
Stříbro Anny Kopecké z nočního šampionátu
V sobotu startovali naši nejlepší závodníci na Mistrovství a Veteraniádě ČR v nočním orientačním běhu v Rantířově u Jihlavy. V mistrovských kategoriích se nám medailově moc nedařilo, získali jsme jen jedno stříbro zásluhou dorostenky Anny Kopecké. V mužích se první desítce umístili dva naši muži - Tomáš Kubelka byl sedmý a Radek Nožka devátý. V ženách patřila chybující Petře Hančové devátá příčka. V juniorkách obsadila Doubravka Jansová 8. místo. Ve starších dorostencích běželi naši kluci vyrovnaně a dobře, Martina Roudného dělily od medaile jen 2 sekundy, Jonáš Fencl byl šestý, Honza Rusin sedmý, Ondra Volák desátý (15. Venda Roudný). V D18 vedle stříbrné Aničky dobře běžela i Janča Peterová, která obsadila 5. příčku (14. Martina Waňková, 20. Valča Brovočková). V D16 byla nejlepší Berenika Držková na 15. místě, Ondra Pipek v H16 skončil na 30. místě. Dost se dařilo veteránům, vítězství vybojovali Renata Čermáková (D50), Tomáš Udržal (H35), Petr Klimpl (H60), druhý byl Štěpán Držka (H40) a třetí Laďka Víchová (D55) a Vašek Farář (H65).