Novinky

13. října
Vč. pohár pokračoval v Brumbárově
Další závod Vč. poháru byl v sobotu v Brumbárově (pořádal VAM). Na startu bylo téměř 140 závodníků LPU. V D21C obsadily naše ženy první tří místa, vyhrála Marta Fenclová před Martou Lučanovou a Šárkou Kulhavou, pátá skončila Dája Petrová a devátá Iva Knapová. V mužích v H21C byl Lála Lučan druhý, Karel Haas a Míra Lenner obsadili 7. a 8. místo, v H21D skončil Aleš Jirásek třetí. V žákyních v D10N skončila Majda Froschová sedmá, , v H10C byla Julča Dominová třetí a Verča Zitková desátá, v D12C se čtveřice našich děvčat dostala do první desítky - 5. Kačka Dvořáková, 7. Ema Vošahlíková, 8. Lucka Skořepová a 9. Kačka Švíglerová, v D14C Natka Losmanová devátá a v D14D Anežka Sádovská třetí. V H10N skončil Vojta Juška osmý, v H10C obsadil Franta Goláň šesté a Maty Kroupa deváté místo, v H12C překvapil druhým místem Tomáš Flos, Adam Štichhauer byl šestý, v H14C byl Patrik Stohanzl osmý a v H14D obsadil Matyáš Oberreiter třetí příčku. V dorostu v D16 skončila Hanka Petrásová druhá, v D18 byla Bára Škorpíková třetí, v H16 vyhrál Vojta Šišma a Lukáš Fejfar byl třetí. Ve veteránkách byla v D35D Eva Kokaislová druhá, v D45C vyhrála Lenka Koberová před Janou Juračkovou, v D65C byla Stáňa Kellnerová třetí. Ve veteránech byl v H35C Jirka Belej třetí, v H35D vyhrál Pavel Hovorka, v H45C skončil Jirka Fencl třetí a v H55D byl Vláďa Vícha druhý.
8. října
Parubická šestice na Juniorském evropském poháru
Šest pardubických závodníků (Jana Peterová, Anna Kopecká, Jonáš Fencl, Martin Roudný, Jan Rusin a Ondřej Volák) reprezentovalo ve Švýcarsku ČR na Evropském juniorském poháru. V pátek se běžely sprintové štafety, naši závodníci si vedli se střídavými úspěchy a určitě přispěli k dobrým výsledkům svých štafet. V sobotu byla krátká trať, nejlépe si vedli Martin v M18 (11.) a Jonáš v juniorech (12.). Další čtveřice skončila v poli poražených - 26. Ondra (M18), 35. Honza (M18, 46. Anička (W20), 47. Janča (W18). V neděli byla klasika s hromadným startem. Z našich se opět nejlépe dařilo Martinovi, který v M18 byl patnáctý (35. Ondra, 61. Honza), Jonáš skončil v juniorech na 26. místě, Janča doběhla 42. ve W18 a Anička v juniorkách neměla správně všechny kontroly a byla disk.
8. října
Jana Knapová úspěšná ve Světovém poháru
Na startu závěrečné série Světového poháru v OB byli Jana Knapová a Tomáš Kubelka, běžel i náš nový člen Orhan Kutlu v dresu Turecka.
První závodem byl knock-out sprint. Z kvalifikace ve Stromovce Jana s přehledem postoupila, Tomáš a Orhan se mezi nejlepší neprobojovali. Jana úspěšně zvládla i čtvrtfinále. V semifinále na Výstavišti se jí ale nedařilo a do finále se neprobojovala, ale bodovala v SP na 16. místě. V pátečních sprintech štafetách podala Jana velmi dobrý výkon v českém áčku na prvním úseku a přispěla tak k celkovému třetímu místu své štafety. Tomáš běžel v céčku a běžel výborně, jeho štafeta skončila v neredukovaném pořadí desátá.
V sobotu na skalnaté krátké trati v Českém ráji v okolí hradu Valdštejn bojovala Jana s nachlazením, nakonec z toho bylo 24. místo, Orhan obsadil 98. příčku.
V nedělním sprintu v Mladé Boleslavi obsadila Jana velmi pěkné 14. místo. Ve finále B běžel velmi dobře i Tomáš, který tam obsadil 5. příčku, Orhan skončil 48.
V celkovém hodnocení letošního Světového poháru obsadila Jana Knapová 15. příčku.
8. října
2. kolo ligy škol
První říjnovou středu pokračoval 2. kolem 49. ročník Ligy škol v orientačním běhu. Běželo se opět ve Studáneckém lese za proměnlivého a dost větrného počasí. Závod měl hladký průběh. Celkem běželo 181 závodníků. Mezi školami vyhrála ZŠ Benešovo nám., v jednotlivých kategoriích byli nejlepší - D10: Ema Nožičková, D12: Klára Haasová, D14: Alžběta Bártová, H12: Matyáš Kroupa, H12: Tomáš Flos, H14: Filip Haas. Kompletní výsledky jsou zde.
6. října
Vč. pohár v Horní Brusnici
Další závod Vč. poháru byl v sobotu v Horní Brusnici. Startovalo 160 závodníků LPU. V ženách byla v D21C doběhla Marta Fenclová čtvrtá, v mužích v H21D skončil Adam Zitka třetí. V žákyních v D10N obsadily Majda Froschová a Monika Munzarová 5. a 8. místo, v D10C byla Anička Švíglerová osmá, v D12C jsme měli čtyři závodnice v první desítce - druhá Klára Haasová, Karda Pipková třetí, Kačka Dvořáková sedmá a Kačka Švíglerová devátá, v D12D skončila Bětka Kuhnová druhé místo a v D14D Majda Kubíková byla také druhá. V žácích v H10C skončil Vítek Frosch na desátém místě, v H14C obsadili Fíla Haas a Danda Štichhauer první dvě místa, v H14D byl Vojta Kuhn druhý. V dorostu v D16 obsadily Kačka Koberová a Terka Fejfarová druhé a třetí místo, v D18 byla Bára Škorpíková druhá. Ve veteránkách v D45C vyhrála Lenka Koberová a Jindra Horáková byla třetí, v D55C byla první Laďka Víchová, v D55D obsadily Alena Klimplová a Eva Lennerová druhé a třetí místo a v D65C byla Stáňa Kellnerová třetí. Ve veteránech byl v H45C Petr Fencl druhý, v H55C skončil Vašek Roudný třetí a v H55D obsadili Vláďa Vícha a Petr Klimpl první dvě místa.
30. září
Štafetové závody ve Zlíně
V sobotu se běžel závod Českého poháru štafet ve Zlíně. V ženách výborně zaběhlo trio Lenka Knapová, Martina Zvěřinová a Jana Knapová, které obsadilo druhé místo, ú úvodu druhé desítky bodovaly do poháru i další dvě štafety. V mužích doběhly naše dvě nejlepší štafety na 2. a 7. místě, ale následně byly diskvalifikovány, protože na prvním úseku proběhly při postupu na sběrku privátem, bodovaly ale další tři naše štafety). V dorostenkách naše děvčata Katka Koberová, Janča Peterová a Terka Fejfarová obsadily druhé místo, v dorostencích trio Martin Roudný, Ondra Volák a Honza Rusin jasně vyhrálo, další dvě štafety bodovaly ve druhé desítce.
V neděli byl u Zlína (Vylanta) další závod Českého poháru štafet. V mužích naše trio Matěj Kamenický, Tomáš Kubelka a Radek Nožka obsadilo třetí místo, další dvě štafety doběhly ve druhé desítce. V ženách výborně běželo naše béčko ve složení Terka Nováková, Lenka Knapová a Martina Zvěřinová, které skončilo na 5. místě, áčko (Petra Hančová, Pavla Horová, Jana Knapová) bylo sedmé. V dorostencích opět s přehledem vyhrála štafeta Jan Rusin, Martin Roudný a Ondra Volák, béčko bylo sedmé, dorostenky skončily na osmém místě.
Na MČR si vybojovaly postup 4 štafety mužů, 3 štafety žen, 3 štafety dorostenců a 2 štafety dorostenek.
29. září
Vč pohár v Šedivci
V sobotu byl další závod Vč. poháru. Závod pořádal Sokol Žamberk v Šedivci, tratě byly fyzicky dost náročné. Stovka pardubických závodníků si vedla se střídavými úspěchy. V ženách v D21C skončily Marta Fenclová a Šárka Kulhavá na 2. a 3. místě, v D21D vyhrála Zuzana Klimplová. V žactvu v D10N skončila Hana Fenclová třetí, v D12C vyhrála Klára Haasová, Karda Pipková byla sedmá a Kačka Švíglerová devátá, v H10C doběhl Vítek Frosch sedmý a Matěj Kadaně desátý, v H12C byl Tomáš Flos sedmý, v H14C vyhrál Filip Haas před Míšou Krpatou, Danda Štichhauer byl devátý. V dorostu v D16 byla Verča Kološová třetí a v H16C obsadili Lukáš Fejfar a Honza Vališ druhé a třetí místo. Ve veteránkách v D45C obsadily Léňa Koberová a Táňa Pipková první dvě místa, v D65C byly Stáňa Kellnerová a Květa Kubíková na prvních dvou místech. Ve veteránech skončili Olda Vodička a Petr Šabatka na druhém a třetím místě, a v H55D vyhrál Miloš Lulay.
28. září
Úspěšné sprintové štafety - dospělí stříbrní, dorost zlatý, veteráni první
V pátek se na sídlišti Jižní Svahy běželo Mistrovství a Veteraniáda ČR sprintových štafet. Našim nejlepším štafetám se hodně dařilo, ostatní ale bohužel byly disk. (bilance hodně tristní, z 14 štafet na startu jich bylo devět disk....). Ale pojďme k těm úspěšným. V dospělých naše áčko nezačalo dobře. Lenka Knapová na prvním úseku udělala v půlce velkou chybu, v závěru pak ještě jednu a předávala až na 19. místě se ztrátou přes dvě a půl minuty. Na druhém úseku Tomáš Kubelka běžel výborně, hodně stáhl, na třetím úseku ho napodobil Matěj Kamenický a naše štafeta vybíhala na poslední úsek čtvrtá. Jana Knapová zvládla svoji trať výborně a v cíli se naše štafeta radovala z druhého místa = STŘÍBRO. Naše déčko bojovalo velmi dobře, 12. místo je velmi pěkné. Zbývající dvě štafety byly disk (Jonáš Fencl neorazil cíl, David Procházka jednu z kontrol). V dorostu naše áčko vedlo od startu do cíle, po čtyřech úsecích mělo velký náskok a v cíli se čtveřice Kateřina Koberová, Jan Rusin, Martin Roudný a Jana Peterová radovala ze ZLATA. velkým překvapením bylo 4. místo céčka, kde skvěle běžící kluky (Ondra Paleček a Venda Roudný) doplnily pěknými výkony Viky Vojtíšková a Valča Borovičková. Další tři štafety byly disk. Ve Veteraniádě s velkým přehledem vyhrála v nejmladší veteránské kategorii čtveřice Marta Lučanová, Vladimír Lučan, Petr Zvěřina a Martina Zvěřinová, další tři veteránské štafety byly disk, stejně jako naše štafeta v kategorii MIX.
25. září
Nominace na závěr Světového poháru
Na závěrečnou sérii Světového poháru v OB (první říjnový týden v České republice) byli nominováni Jana Knapová (poběží všechny čtyři závody) a Tomáš Kubelka (poběží tři sprintové závody). Poběží i náš nový člen Orhan Kutlu v dresu Turecka.
22. září
První podzimní Vč. pohár v Herlíkovicích
V sobotu se běželo 12. kolo Vč. poháru. Závod pořádal Spartak vrchlabí v Herlíkovicích, běželo se v horském lese pod Žalým. Startovalo 140 pardubických závodníků, kteří si vedli se střídavými úspěchy. V mužích skončil Tomáš Kos druhý, Lála Lučan obsadil sedmé místo a Honza Grundmann byl devátý, v ženách skončila Marta Fenclová šestá. V žákyních skončila v D10N Hana Fenclová druhá, v D12C obsadila Klára Haasová druhé místo a Karda Pipková byla devátá. V žácích v H10C vyhrál Vítek Frosch, Maty Kroupa byl třetí, v H14C vyhrál jasně Fíla Haas, Danda Štichhauer byl desátý. V dorostu v D16 vyhrála Kačka Koberová, Bára Pušová obsadila 3. místo, v H16C obsadil Vojta Šišma třetí příčku. Ve veteránkách v D35D vyhrála Simča Petrásová, v D45C skončila Jitka Demlová druhá, v D45D byla Štěpánka Tužilová třetí, v D55C vyhrála Laďka Víchová, V D55D byla Alena Klimplová druhá a v D65C vyhrála Květa Kubíková. V H35C byl Honza Fukátko druhý, druhý byl v H35D i Pavel Hovorka, v H55C obsadil Mirek Novotný 3., a v H55D vyhrál Petr Klimpl a Jirka Hostinský byl třetí.
19. září
Začal 49. ročník ligy škol
Ve středu začal prvním závodem 49. ročník Ligy škol v orientačním běhu. Centrum závodu bylo na Dubině (roh lesa u kontejnerů). Na start se za krásného slunečného počasí postavilo 174 dětí. V jednotlivých kategoriích vyhráli - H10: Matyáš Kroupa, D10: Veronika Zitková, H12: Adam Štichhauer, D12: Klára Haasová, H14: Michal Krpata, D14: Alžběta Bártová. Mezi školami byla nejlepší ZŠ Benešovo nám. těsně před ZŠ Závodu míru. Výsledky jsou zde.
19. září
Český pohár 2018 - Jana Knapová druhá, Tomáš Kubelka třetí
V Manufaktura Českém poháru si skvěle vedli Jana Knapová a Tomáš Kubelka. Jana Knapová skončila v celkovém pořadí na druhém místě, Tomáš Kubelka byl. Ženy: 2. Jana Knapová, 17. Martina Zvěřinová, 24. Pavla Horová, 29. Lenka Knapová, 33. Petra Hančová, 37. Klára Procházková, 53. Terka Nováková), muži: 3. Tomáš Kubelka, 8. Radek Nožka, 16. David Procházka, 23. Matěj Kamenický, 35. Tomáš Udržal, 71. Honza Čermák).
19. září
Jana Peterová a Martin Roudný vyhráli INOV-8 CUP - žebříček A 2018
V žebříčku A si letos odnesli vítězství v D18 Jana Peterová a v H18 Martin Roudný, Honza Rusin přidal třetí místo. Přehled umístění - D16A: 9. Koberová, 19. Fejfarová, 38. Pušová, 41. Petrásová; D18A: 1. Peterová, 30. Borovičková; D20A: 10. Kopecká, 20. Waňková; H16A: 10. Waněk, 14. Pipek, 28. Rusin, 32. Macek; H18A: 1. M. Roudný, 3. Rusin, 6. Volák, 23. V. Roudný; H20A: 16. Fencl.
19. září
Český pohár veteránů
V Českém poháru veteránů si v roce 2018 nejlépe vedl Vašek Farář, který skončil na osmé příčce, v první stovce je již jen Petr Šabatka na 54. místě. V ženách se do první desítky nedostala žádná závodnice LPU, ale ve druhé desítce jsou hned tři - 12. Pavla Švíglerová, 14. Laďka Víchová, 16. Lenka Koberová, (22. Lučanová, 63. Kubíková, 67. Mrskočová, 68. Novotná, 65. Kubíková, 72. Knapová, 92. Haasová).
18. září
Vyšel Jantar 9/2018
Na titulní stránce zářijového čísla Jantaru je fotka Tomáše Kubelky na poslední kontrole M ČR na klasice, kde vybojoval v mužích bronzovou medaili. Uvnitř čísla je reportáž z tohoto šampionátu s několika dalšími fotkami. Další články jsou z posledních prázdninových vícedenních (Pěkné prázdniny a Cena východních Čech) i z posledních žebříčkových závodů v Radvanci a v Růžené. Nechybí tradiční rubriky a pár dalších článků. Obsah čísla najdete tady.