Novinky

16. února
Petra Hančová mistryní ČR v lyžařském OB
Malá skupina pardubických závodníků startuje o víkendu na dvou závodech v lyžařském OB v Harrachově.
V sobotu M ČR na krátké trati si skvěle vedla Petra Hančová, která v ženách vybojovala mistrovský titul!!!! V dorostenkách dojela Bára Pušová na 14. místě. Ve Veteraniádě ČR obsadila Dana Mrskočová v D35 šestou příčku.
V neděli se jela pohárová klasika. Petra v ženách zopakovala své sobotní vítězství. Bára v dorostenkách dojela na 20. místě, Dana v D35 byla čtvrtá.
16. února
Soustředění TSM v Portugalsku
Členové TSM Pardubicko byli pod vedením Honzy Kaplana o jarních prázdninách na soustředění v Portugalsku. Program zajišťoval v rámci svazového stacionárního tréninkového kempu v Aguiar de Beira (cca 100 km JV od Porta) i Tomáš Kubelka. Závodníky čekaly od úterý do soboty každý den 2 mapové tréninky v převážně zvlněném polootevřeném terénu se skalními plotnami, balvany a bujnou vegetací, byl i jeden městský sprint.
9. února
Krátká trať ZHL na Biřičce
Druhou neděli v únoru pokračovala Zimní hradubická liga krátkou tratí na Biřičce v Hradci Králové (pořádal PHK). Startovala necelá čtyřicítka pardubických závodníků. Výborně si vedli naši závodníci v HE, s převahou vyhrál David Procházka před Filipem Haasem, devátý byl Tomáš Kos. V DE se naše trio Klára Žaloudková, Marta Fenclová a Anna Kopecká seřadilo na 8. - 10. příčce. Velmi dobře běžely naše závodnice v D, jasně vyhrála Klára Haasová, za ní se seřadily Renata Haasová a Johanka Vodičková, šestá skončila Zuzana Klimplová. V HK byl Milan Třasák čtvrtý a Petr Klimpl šestý, v DK doběhla Hana Fenclová pátá.
9. února
Tři české šampionáty v lyžařském OB - 2 bronzy
Tři české šampionáty v lyžařském OB (štafety, sprint a klasika) absolvovala o víkendu v Rejdicích skupinka našich závodníků. V sobotu dopoledne se jely štafety. Naše mužská štafeta začala dobře, rozjížděla ji Petra Hančová a předávala na čtvrtém místě, na druhém úseku udržel Honza Grundmann tuto pozici, na třetím se Petru Fialovi moc nedařilo a propadl se na konečné sedmé místo. Dorostenky obhajovaly loňské vítězství, letos se ale sešla podstatně větší konkurence. Rozjížděla Kačka Koberová, předávala na na 4. místě, Bára Pušová posunula naši štafetu na druhé místo, na posledním úseku jela hostující Zuzana Stoklasová, která ve finiši těsně prohrála se štafetou USK Praha a byla z toho třetí příčka = bronzová medaile. Sobotní odpoledne patřilo závodu ve sprintu. V ženách Petra Hančová dlouho nebyla na medailové pozici, nakonec se v závěru posunula na třetí příčku = bronzová medaile. V mužách skončil Honza Grundmann na solidním 9. místě. V dorostenkách obsadily Kačka Koberová a Bára Pušová 7. a 8. místo. A ve veteránkách (v D35) byla Dana Mrskočová sedmá. V neděli na klasické trati jsme na medaile nedosáhli. Petra Hančová byla v ženách těsně čtvrtá, Honza Grundmann dojel v mužích na 16. místě, v dorostenkách obsadily Bára Pušová a Kačka Koberová 6. a 7. příčku.
2. února
Žactvo v Polničce
O prodlouženém víkendu měla více než třicítka žáků pod vedením trenérů soustředění v Polničce. Sníh nebyl, přesto byl program bohatý.
26. ledna
Soustředění dorostu v Nové Městě
Naši dorostenci měli polsendí lednový víkend soustředění v Novém Městě na Moravě (Bělisko) pod vedením Karla Haase a Katky Štichhauerové, které bylo zaměřené na fyzickou kondici. Na Vysočině sněhu moc nebylo, tak to bylo hlavně o běhání, ale na lyže se také dorostenci dostali.
26. ledna
Delší sprint ZHL v Hradci
Zimní hradubická liga pokračovala v neděli delším sprintem s volným pořadím kontrol na mapě Orlická kotlina v Hradci Králové. Na startu byla i necelá padesátka závodníků z LPU. V DE opět vyhrála Marta Fenclová, v HE běželi jen veteráni, nejlepší byl Honza Václavek na 12. místě (14. Petr Šabatka). V D skončily Lenka Žemličková a Pavla Švíglerová na 5. a 6. místě (8. Šárka Odvodyová, 10. Kateřina Švíglerová), v H skončil Honza Czagan třetí (7. Vladimír Ježek) a v HK byl Daniel Šípek osmý.
23. ledna
Zimní olympiáda dětí a mládeže
V Karlovarském kraji proběhla Zimní olympiáda dětí a mládeže. Pardubický kraj v lyžařském OB reprezentovalo pět závodníků LPU.
V úvodním sprintu a biatlonovém areálu Eduard se potvrdilo, že to na lyžích až tak moc neumíme - v D14 skončila Karda Pipková na 25. místě (udělala dvě velké chyby) a Kačka Dvořáková byla disk (neorazila sběrku), v D16 dojela Markéta Mrskočová na 20. místě a v H16 byli Danda Štichhauer 18. a Míša Krpata 22. Ve výpravě bylo přesto veselo, protože Pardubický kraj vybojoval dvě medaile - Tomáš Zrník byl v H14 druhý a Agáta Moskvová dojela v D16 třetí.
Ve druhém závodě, na krátké trati ve SKI areálu Fichtelberg (Německo) se našim závodníkům moc nevedlo. V H16 dojel Danda na 19. místě, v D16 byla Markéta 22. a v D16 obsadily Kačka a Karda 18. resp. 25. místo. A protože ani dalším se nedařilo tak dobře jako ve sprintu, tak příliš radosti ve výpravě Pardubického kraje nebylo.
Závěrečné štafety (dvoučlenné čtyřúsekové) se opět jely v biatlonovém areálu Eduard. Tratě byly dost krátké a velmi rychlé. Velmi dobře zajela áčková štafeta Pardubického kraje, kde spolu s Agátou Moskvovou jel Danda Štichhauer. Agáta zajela svůj standard, Danda se překonával, nakonec z toho bylo krásné 7. místo. Béčko ve složení Markét Mrskočová a Míša Krpata dojelo na solidním 17. místě (jelo 27 štafet). V DH14 v áčku Pardubického kraje nevyšel moc Kačce Dvořákové první úsek, třetí ale zajela velmi dobře a spolu Tomášem Zrníkem skončili solidním 14. místě, béčko (Karda Pipková a Marek Fajfr) obsadilo 18. příčku.
19. ledna
Pardubický zimní pohár u Gymnázia
V neděli po obědě pokračoval Pardubický zimní pohár sprintem. Sraz byl na Gymnáziu Dašická, start a cíl byly u Bubeníkových sadů, závodníci měli tratě na mapě GyPce (okolo Maťáku, teslácké sídliště). Bylo to velmi rychlé, běžecké, počasí bylo slušné (po sběhu ani památky, docela teplo). Běželo 109 závodníků. Na trati mužů (3,9 km, 18 kontrol) suverénně vyhrál Martin Roudný, druhý skončil Filip Haas, body za třetí místo brali za stejný čas Karel Haas a Tomáš Kos. Ženy (3,0 km, 16 kontrol) měly jasnou vítězku v Martě Fenclové, druhá byla Klára Žaloudková a třetí Klára Haasová. Velký zájem byl o start na trati dětí, nejrychlejší byla Hana Fenclová. Výsledky 5. kola PZP jsou tady.
13. ledna
Vyšel Jantar 1/2020
Na titulní straně letošního prvního čísla Jantaru je fotka Evy Kašparové na doběhu sprintu Zimní hradubické ligy na hřišti ZŠ Spořilov. První část dvaceti stránek tohoto čísla je věnována akcím, které se udály na přelomu prosince a ledna (závody Pardubického zimního poháru, závody Zimní hradubické ligy, Maratón), druhá část se pak věnuje pravidelným rubrikám (Pět otázek pro.., Program, Střípky) a některým věcem týkajících se roku 2020. Obsah čísla najdete zde.
12. ledna
Sprint ZHL na Židově
Naši dorostenci uspořádali úspěšně pro více než 300 závodníků třetí kolo Zimní hradubické ligy, které se běželo v okolí ZŠ Spořilov. Hezkou mapu s názvem Židov připravil Ondra Macek, který i postavil pěkné tratě, organizačně vše klapalo pod taktovkou Ondry Pipka, pěkné centrum bylo na hřišti a v tělocvičně školy. Běžela i stovka pardubických závodníků a ti si vedli velmi dobře. V HE vyhrál David Procházka, na osmém místě byl v cíli Martin Kanta, ve druhé desítce skončili veteráni Olda Vodička (12.) Karel Haas (19.) a Petr Šabatka (20.). V DE jasně vyhrála Marta Fenclová, sedmá byla naše nová členka Terka Brožková, ve druhé desítce skončily Štěpánka Procházková (12.) a Monika Chudomlevá (15.). V H s velkým náskokem vyhrál Aleš Jirásek, druhý byl Adam Zitka (5. Honza Macl, 6. Marek Filičko, 7. Maty Oberreiter, 9. Ondra Šípek). V D vyhrála Dája Petrová (také s velkým náskokem), druhá byla Klára Haasová a třetí Kačka Švíglerová (4. Renata Haasová, 5. Jana Kovářová, 8. Karda Pipková, 9. Lucka Skořepová). V HK byl Štěpán Kárník pátý, v DK vyhrála Hana Fenclová (4. Míša Janáčková, 5. Anička Švíglerová).
5. ledna
Sprint PZP na Závodu míru
První lednovou neděli pokračoval Pardubický zimní pohár 4. kolem. Běžel se sprint. Pořadatelé Honza Václavek a Jirka Belej měli centrum před ZŠ Závodu míru. Tratě byly postaveny na mapě Závodu míru (měřítko 1:4000, stav prosinec 2019, mapoval Petr Fiala), celá trať městského sprintu byla téměř bez převýšení a vedla po sídlišti a přilehlých parcích a travnatých plochách, kde bylo sucho. Na startu se sešlo za slunečného ale chladného počasí více než 100 závodníků. Muže čekalo 3720 m (a 22 kontrol), nejrychlejší byl Tomáš Kos, ale díky koeficientu se před něj dostal Olda Vodička, třetí skončil Karel Haas. Ženy měly trať dlouhou 2 980 m a měly také 22 kontrol, suverénně vyhrála Marta Fenclová, druhá byla Klára Žaloudková a třetí Martina Zvěřinová. Připraveny byly i tratě pro děti (vyhrála Hanička Fenclová) a HDR. Výsledky 4. kola PZP jsou tady.
26. prosince
Maratón 2019
Ve čtvrtek (na Štěpána) proběhl v tělocvičnách Gymnázia Dašická 27. ročník Maratónu v míčových hrách (basket, volejbal, florbal, fotbal). Hráli mladí v bílých tričkách proti starším (přes 35 let, popř. ženatí/vdané) v černých tričkách. Průběh byl dost vyrovnaný, skoro po celou dobu vedli mladí, ale jen o málo. V závěru měli ti v bílých tričkách přece jen více sil a nakonec vyhráli o 19 bodů (422:403). Celkový průběžný stav tak zvýšili na 14,5 : 12,5. Celkem se na palubovce vystřídala skoro stovka hráčů, řada dalších se na poslední o-akci v letošném roce přišla podívat.
24. prosince
Štědrodenní překvapení
Na Štědrý den se tradičně konal další závod Pardubického zimního poháru - Štědrodenní překvapení. Hlavní pořadatelka Zuzka Klimplová zvolila tentokrát za centrum areál letního kina u Wonkova mostu. Kontroly byly postaveny na mapě "Polabiny 3" (1:4000). Dva nejvyšší koeficienty s ohledem na znalost terénu z předešlého PZP běžely formou paměťáku (mapa byla umístěna na shromaždišti a pak ještě na jednom místě označeném v mapě trojúhelníkem), závodníci dalších koeficientů dostali barevně a objektově deformovanou mapu. Byl to paměťákový scorelauf o 20 kontrolách (ale jen na některých kontrolách byl dílek skládačky formátu, na některých nebyl, cílem bylo poskládat celou skládačku v co nejkratším čase, při troše štěstí nebylo nutno navštívit všechny kontroly). Čas se měřil v momentě sestavení celé skládačky v prostoru shromaždiště. V mužích šokoval rychlým časem Tomáš Kos, který poskládal skládačku skoro o 10 minut dříve než jeho soupeři a jasně vyhrál, druhý byl Petr Šabatka a třetí Honza Fukátko. V ženách to bylo vyrovnanější, první byla Laďka Víchová před Martou Fenclovou a Renatou Haasovou. Děti měly také scorelauf, ale s klasickým ražením, nejrychlejší byl Štěpán Kárník. V cíli pořadatelky zaregistrovaly přes 100 závodníků, dalších 30 - 40 pardubických o-běžců se přišlo rozloučit s dalším o-rokem, k tomu přálo i počasí, na prosinec byla teplo a skoro po celý závod svítilo sluníčko. Celkové výsledky 3. kola PZP jsou tady.
22. prosince
Vánoční sprint v Hradci Králové
Hradci Králové se poslední neděli před vánoci běžel další závod ZHL - tradiční Vánoční sprint. Centrum bylo na ZŠ Štefánikova, v jejím okolí byly postaveny velmi rychlé tratě v panelovém sídlišti. Mezi pěti stovkami závodníků běželo i skoro 80 závodníků LPU. V HE si výborně vedl Martin Roudný, který obsadil třetí příčku se dvojicí českých reprezentantů Král a Křivda, na 13. místě doběhl v posledním závodě v dresu LPU Ondřej Paleček, hned za ním byli Fíla Haas a Martin Kanta. V dámské elitě porazila Martu Fenclovou také jen dvojice reprezentantek Kosová a Novotná, Marta třetím místem potvrdila, že sprinty běhat umí. Janča Peterová obsadila devátou příčku. Na trati H skončil Honza Czagan třetí, Aleš Jirásek byl sedmý a Ondra Šípek devátý, v D byla Dája Petrová třetí, Renata a Klára Haasovy skončily na 8. a 10. místě. A v DK obsadila Hana Fenclová druhé místo (6. Tereza Macháčková).