Novinky

23. srpna
Soustředění dorostu ve Švédsku
Velká skupina dorostu našeho klubu a dalších závodníků z TSM/SCM Pardubicko a Vysočina byla na více než týdenním soustředění ve Švédsku. Soustředění proběhlo v rámci Stacionárního tréninkového kempu, který připravil ČSOS. Skupinu 45 dorostenců vedl Karel Haas, spolu s ním byli ve Švédsku i Olda Vodička a Lála Lučan a jihlavští trenéři Marek Prášil a Jarda Vítek, jako ambasador se o skupina starala mj. Janča Peterová.
22. srpna
Pěkné prázdniny s OB v Českém ráji
Třídenních závodů Pěkné prázdniny s OB v Českém ráji s centrem v Kacanovech se zúčastnilo ve skalnatých terénech přes 30 pardubických závodníků. Celkově v elitě byl David procházka šestý a Jonáš Fencl desátý. V D12 skončily Terka Macháčková a Majda Froschová na 6. a 7. místě, v D21A byla Pavla Udržalová druhá (6. Douba Jansová, 9. Klára Žaloudková), v D21B byla Bětka Hladíková čtvrtá a Štěpánka Procházková šestá, v D45 skončila Pavla Švíglerová čtvrtá, v D65 byla Jiřka Novotná čtvrtá, v H35 skončil Petr Šabatka třetí a v H50 obsadil Vašek Roudný osmé místo.
22. srpna
Jana Knapová vítězí za severním polárním kruhu
Jana Knapová běžela v týmu Alfta ÖSA OK velké štafety Venla ve finském Rovaniemi (za severním polárním kruhem). A běžela výborně, na třetí úsek vybíhala druhá, brzy se dostala do čela a v podstatě po celou osmikilometrovou trať běžela před svými pronásledovatelkami. V čele se udržela až do předávky, kde měla náskok přes půl minuty. Na posledním úseku štafeta Alfta ÖSA OK náskok vybojovaný Janďou ještě zvýšila a v cíli tak slavila vítězství! V následných štafetách mužů Jukola finišoval Martin Roudný áčku slavného norského klubu Halden SK (to bylo dost oslabené o hlavní hvězdy). Tým byl bohužel na 3. úseku disk. (podle času skončil ve třetí desítce). Martin na 7. úseku rozhodně nezklamal, trať o délce přes 16 km zaběhl velmi dobře.
19. srpna
Vyšel Jantar 8/2021
V novém čísle Jantaru je řada článků o vícedenních závodech o prázdninách - Grand prix Silesia, Bohemia Orinteering, Sudety cup v Polsku, Letní Velikonoce ve skalách, Orienteering adventure, Rumcajsovy míle. Velký článek je i o MS veteránů v Maďarsku. Martin Roudný píše o první části své severské anabází, která skončila na sérii SP ve Švédsku. A pochopitelně se nezapomnělo ani na článek o letním táboře Silva o-camp Budislav 2021, o čemž svědčí i fotka na titulní straně, kde je Štěpán Kárník při jednom z tréninků. Nechybí ani pravidelné rubriky. Obsah čísla je zde. Má Severská anabáze, část I. Pět otázek pro Aničku Program Strípky
15. srpna
Jana Knapová a Martin Roudný na Světovém poháru ve Švédsku
Jana Knapová a Martin Roudný startovali ve druhém kole letošního Světového poháru v orientačním běhu ve Švédsku (Idre Fjäll). V úvodní klasice v orientačně hodně náročném terénu se sešla velká konkurence. Jana v ženách skončila na 28. místě, Martin ve svém premiérovém závodě ve Světovém poháru obsadil 64. příčku (startovalo 120 závodníků). V dalším závodě na krátké trati zaběhla Jana výborně a skončila jako nejlepší z našich závodnic na 14. místě, Martinovi závod nevyšel, skončil na 109. příčce. V závěrečných štafetách finišovala Jana české áčko, které doběhlo v redukovaném pořadí na 4. místě, Martin se do dvou českých štafet nevešel a sbíral cenné zkušenosti v mix štafetě.
15. srpna
Rumcajsovy míle
Třídenní závody Rumcajsovy míle v okolí Rekreačního zařízení Svatá Kateřina uvítaly na startu i necelou dvacítku závodníků LPU. V první etapě skončila v ženách Iveta Šístková třetí, v mužích byl David Procházka osmý, v D70 vyhrála Květa Kubíková a v H80 skončil Pepa Málek třetí. Ve druhé etapě vyhrála Iveta v ženách, David skončil v mužích na 12. místě, Pepa byl nejlepší v H80, svou kategorii H65 vyhrál i Vašek Farář, v D45B byla druhá Zuzka Krpatová a Květa byla druhá v D70. Ve třetí etapě vyhráli své kategorie Květa, Vašek a Pepa, v D21B skončila Zuzka Losmanová druhá a v H35 byl Petr Šabatka také druhý; v ženách obsadila Iveta třetí místo, v mužích byl David devátý.
A jak dopadli naši závodníci celkově po třech etapách. Iveta Šístková (D21A) skončila těsně druhá, David Procházka byl devátý. V D45B skončila Zuzka Krpatová třetí, v D60 byla Jiřka Novotná osmá, v D70 byla první Květa Kubíková, v H35 obsadil Petr Šabatka čtvrtou příčku, v H45A skončil Jirka Belej desátý, v H45B byl Ondra Nekvapil sedmý, v H60 skončil Mirek Novotný desátý, v H65 vyhrál Vašek Farář a v H80 byl první Pepa Málek.
14. srpna
Skončil 34. ročník Silva o-camp
Skončil 34. ročník Silva o-campu. V roce 2021 proběhl dvoutýdenní letní tábor dětí opět v Budislavi, v táboře TOS Svitavy. Tábor pro 90 dětí od šesti do 16 let proběhl bez problémů, pěkná byla i celotáborová hra s názvem Páni z Pernštejna. Bližší informace najdete na webové stránce tábora.
13. srpna
Klasikou skončilo MS veteránů
Závěrečným závodem na Mistrovství světa veteránů byla klasika. V W45 skončila Pavla Švíglerová stejně jako na krátké trati na 13. místě, Dana Mrskočová byla v béčku 11. (celkově 35.). V béčkovém finále W45 výborně zaběhla Jindra Horáková, která suverénně vyhrála a celkově obsadila 34. příčku. Mára Filičko v M45 obsadil 26. místo.
11. srpna
Krátká trať na MS veteránů
MS veteránů v Maďarsku se přestěhovalo do lesa. Z kvalifikace lesních disciplín se do finále A na krátké trati těsně probojovali Pavla a Mára, naopak Daně a Jindře postup těsně nevyšel a poběží jen béčko. Ve finále krátké tratě se našim dařilo. V W45 skončila Pavla na 13. místě, Dana byla v béčku šestá (celkově 33.). V W50 doběhla Jindra v B-finále pátá, což znamená celkovou 19. příčku. A v M45 Mára vybojoval svoje nejlepší umístění na MS veteránů, když skončil na velmi pěkném 19. místě.
10. srpna
Sportovní park Pardubice 2021
Po tři dny (sobota až pondělí) bylo možno navštívit ve Sportovním parku Pardubice stánek orientačního běhu. Tým po vedením Renaty Čermákové připravil v parku Na špici (soutok Labe a Chrudimky) tradiční bludiště, obrázkové bludiště pro nejmenší a také dvě mapy (Na špici a Zámek) s kontrolami. Stánek navštívila spousta malých dětí (obrázkových průkazek bylo spotřebováno dvakrát tolik, než bylo bylo původně připraveno). Obsluha stánku se po celé tři dny rozhodně nenudila, celkem se počítadlo účasti zastavilo na čísle 2412 lidí.
8. srpna
Orienteering Adventure v Teplicích nad Metují
Menší skupina závodníků LPU startovala v závěru prvního srpnového týdne na pětietapových závodech Orienteering Adventure v Teplicích nad Metují.
V první etapě vyhrála Janča Peterová D21A, Helena Kolešová D21B, Martina Valachová D21C a Šárka Odvodyová byla první v D35B. Ve druhé etapě opět vyhrály své etapy Janča, Martina a Šárka, první byl i Petr Valach v H55A, Vašek Farář skončil v H65 druhý, velmi dobře zaběhl v H21 Ondra Pipek, který skončil čtvrtý. Ve třetí etapě přidal třetí vítězství Šárka, první byl i Petr, na druhých místech skončili Janča a Vašek. Ve čtvrté etapě byla opět nejlepší v ženách Janča, čtvrté vítězství vybojovala Šárka (D35B), první byla i Jiřka Novotná (D65), na druhých místech skončili Helena (D21B), Ondra Nekvapil (H45B) a Petr v H55A.
Poslední etapa se běžela handicapově. Do ní už nenastoupila jasně vedoucí závodnice v D21A po čtyřech etapách Janča, která odjela do zahraničí. V D35B potvrdila Šárka svou suverenitu nejlepším časem i v poslední etapě. v H21A obsadil Ondra Pipek 11. místo, v H21B byl Honza Koleš sedmý, v H55A dofinišoval Petr třetí (7. Mirek Novotný) a v H65 vybojoval Vašek úspěšným finišem celkové prvenství.
8. srpna
Pavla Švíglerová desátá ve sprintu na MS veteránů
Na startu MS veteránů v Maďarsku startovalo trio našich žen (Pavla Švíglerová, Dana Mrskočová a Jindra Horáková) a tradiční účastník Marek Filičko v závodě ve sprintu. V úvodní kvalifikaci si postup do A-finále vybojovaly Pavla v D45 (13.) a Jindra v D50 (28.), ve B-finále Dana v D45 (28.) a Mára v H45 (39.). Ve finále sprintu, které se běželo v centru Székesfehérváru, si skvěle vedla Pavla, která v kategorii D45 obsadila desátou příčku. Jinda v D50 byla ve finále A bohužel disk. Mára (H45) byl v B-finále čtvrtý, celkově tedy 34., a Dana (D45) byla v béčku pátá (celkově 25.).
1. srpna
Letní tábor dětí Silva o-camp Budislav 2021
Další (již 34.) ročník letního tábora dětí Silva o-camp Budislav začal. Pro devadesátku dětí připravili na prvních 14 dnů v srpnu vedoucí zajímavý program, vedle sportovních aktivit (OB, kolo, MTBO, sportovní hry) i celotáborovou hru s názvem "Páni z Pernštejna".
1. srpna
Letní Velikonoce ve skalách
Necelá dvacítka pardubických závodníků byla na startu 3-denních závodů Letní Velikonoce, které se běžely ve skalnatých terénech u Doks. V H16 skončil Filip Jelínek třetí (5. Marek Fajfr), v H18 byl Kryštof Jelínek druhý stejně jako Vojta Šišma v H20. Ve veteránských kategoriích byl Petr Šabatka třetí v H40A, Petr Valach osmý v H55A, Dana Mrskočová šestá v D45A, Jiřka Novotná šestá v D65 a Květa Kubíková pátá v D70.
1. srpna
Sudety cup na polské straně Orlických hor
Patnáctka pardubických závodníků běžela na polské straně Orlických hor čtyřetapové závody Sudety cup. V první etapě (krátká trať) skončily v ženách Jana Knapová a Martina Zvěřinová na 5. a 6. místě, v mužích byl Petr Zvěřina osmý (11. Tomáš Udržal). V druhé etapě (klasika) obsadily Janča Peterová čtvrté, Jana Knapová sedmé a Martina Zvěřinová osmé místo, v mužích byl Tomáš Udržal šestý, v H55 obsadil Jirka Fencl třetí příčku. Ve třetí etapě (krátká trať) skončila Jana v ženách čtvrtá, Janča a Martina obsadily 6. a 7. místo, v H55 byl Jirka Fencl pátý. Poslední etapa (klasická trať) se běžela handicapově, v elitě žen udržely Jana Knapová a Martina Zvěřinová 5. a 7. místo, v H55 se Jirka Fencl zlepšil na celkovou třetí příčku.