Novinky

3. července
Cena střední Moravy
Cenu střední Moravy (3-denní závody v Jeseníkách) běželo 13 závodníků LPU. Celkově si nejlépe vedl v H35C Pavel Hovorka, který vyhrál, Honza Kroupa byl čtvrtý. V D12A se trojice Lída Fukátková, Anička Kroupová a Eliška Macháčková seřadila na 5. - 7. místě, v D14A byla Terka Macháčková sedmá (10. Elen Hovorková), v D35C obsadila Katka Kroupová šesté místo, v H10C zaběhl výborně Vašík Fukátko, který byl třetí, v H14A obsadil Maty Kroupa šestou příčku, v H35B byl Honza Fukátko těsně čtvrtý, v H45C skončil Luboš Macháček devátý a na fáborcích doběhla Nikol Hovorková druhá.
30. června
Trojice pardubických závodníků na MS v Dánsku
V Dánsku proběhl světový šampionát v orientačním běhu. V osmičlenné české reprezentaci byla i trojice pardubických závodníků - Jana Knapová, Jana Peterová a Martin Roudný (ten jel jako náhradník, ale nakonec nastoupil ve sprintu).
V úvodním závodě sprintových štafet finišovala Janďa českou štafetu, která skončila na 10. místě.
Do knock-out sprintu nastoupily obě pardubické závodnice a obě postoupily z kvalifikace, Janča z šestého místa, Janďa trochu se štěstím z posledního (12.) postupového místa. Pro obě bylo konečnou čtvrtfinále, Janďa v něm skončila pátá, Janča šestá; jejich celkové umístění mezi 93 závodnicemi: 25. Stehlíková, 31. Peterová.
V kvalifikaci sprintu Martin velmi dobře začal, pak však chyboval a z 23. místa to na postup do finále nestačilo. Janďa finále poběží, postoupila z posledního (15.) místa a na trať finále tak vyrazí jako první. Ve finále se Janďa rozloučila se svou bohatou reprezentační kariérou konečným 34. místem.
30. června
Zlato ze štafet na LODM
V závěrečných sprintových štafetách splnila štafeta Pardubického kraje v sestavě Monča Munzarová, Matěj Kadaně, Vojta Šimek a Hana Fenclová roli favoritů, po celou trať se pohybovala na čele a v cíli byla jasně první = zlato! Starší skončili na 9. místě. Štafetu rozběhla Alice Kellerová dobře, předávala v první skupině, na dalších úsecích ale Fanda Goláň, Vítek Frosch a Ema Nožičková postupně ztráceli a nakonec z toho bylo 9. místo.
Bilance na této Olympiádě je zatím pro náš kraj nejlepší v historii - 5 medailí (2-2-1) a třetí místo v hodnocení krajů = slušný výsledek (a výsledek práce trenérů v klubech, ať už v LPU, ale i v CHC a CHT).
28. června
Zlato a stříbro z krátké trati LODM
Druhým závodem Letní olympiády dětí a mládeže byla krátká trať s doběhem na hradě Helfštýn. Skvěle si vedla Monča Munzarová, která v kategorii mladších dívek s velkým náskokem vyhrála, druhá byla v této kategorii Hana Fenclová = zlato a stříbro, to je výborný výsledek našich dívek. Ve starších dívkách doběhla Ema Nožičková na 21. místě (Alice Kellerová byla osmá). V HM měl Matěj Kadaně pátý nejlepší čas, ale orazil jednu kontrolu špatně a byl disk. V HS zaběhl velmi pěkně Vítek Frosch, který obsadil sedmou příčku, Fanda Goláň byl po nepovedeném závěru 14.
27. června
Stříbro a bronz ze sprintu na LODM v Olomouci
Poslední dny v červnu patří v Olomouci Letní olympiádě dětí a mládeže, kde mezi 20 sporty je i orientační běh. Prvním závodem byl sprint, z kterého si výprava Pardubického kraje veze dvě medaile - stříbro a bronz. O stříbro se v kategorii DM zasloužila Hana Fenclová, která běžela velmi dobře, ale dvě větší chyby ji odsunuly na druhé místo. Ve stejné kategorii Monča Munzarová skončila na 14. místě, když těch chyb udělala ještě více než Hana a jednu skoro minutovou. Druhou medaili vybojoval Matěj Kadaně - bronz. V úvodu se nenechal rozhodit, že mu pořadatelé dali špatné popisy (startoval jako první), na 5. kontroly vedl, pak si spletl pořadí kontrol a propadl se na 15. místo, postupně se zlepšoval až na konečnou třetí příčku. V DS vyrovnaně běžící Ema Nožičková obsadila 11. místo (chrastecká Alice Kelnerová byla sedmá). V HM startoval Fanda Goláň jako první, nevyvaroval se drobných chyb a v cíli z toho bylo deváté místo, Vítek Frosch skončil 13.
26. června
Pět medailí z Veteranády ČR
Pardubičtí veteráni byly na startu tří závodů Veteraniády ČR.
V pátek je čekal sprint v Litovli. Naši závodníci vybojovali tři medaile - Vláďa Srb byl druhý v H40, Jindra Horáková (D50) a Olda Vodička (H45) vybojovali bronzové medaile. Další umístění v TOP 10 - 5. Pavla Švíglerová (D45), 5. Stanislava Kellnerová (D70), 7. Renata Čermáková (D55), 8. Zuzana Klimplová (D40), 8. Petr Šabatka (H40), 9. Jan Fukátko (H40), 9. Petr Doubek (H45), 10. Jiřina Novotná (D65) a 10. Milan Třasák (H70).
V sobotu proběhne klasická trať v Horním Městě. Jediné umístění na stupních vítězů vybojoval Olda Vodička, který byl třetí v H45. V první desítce skončili - 4. Pavla Švíglerová (D45), 4. Stanislava Kellnerová (D70), 5. Jindra Horáková (D50), 6. Jiřina Novotná (D65), 7. Renata Čermáková (D55), 8. Petr Šabatka (H40), 10. Vladimír Srb (H40) a 10. Václav Roudný (H60).
V neděli byla za velkého tepla krátká trať opět v Horním Městě. Nejlépe si vedla Pavla Švíglerová, která si v D45 doběhla pro druhou příčku. Z dalších výsledků - 4. Petr Šabatka (H40), 6. Jiřina Novotná (D65), 6. Stáňa Kellnerová (D70), 6. Olda Vodička (H45), 7. Renata Čermáková (D55), 8. Zuzana Klimplová (D40), 8. Jindra Horáková (D50), 8. Vláďa Srb (H40).
26. června
Poslední jarní závod Vč. poháru v Borovničce
Necelých 120 závodníků LPU běželo závěrečný jarní závod Východočeského poháru, krátkou trať v Borovničce uspořádal SK LOB Nová Paka. V ženách (D21) obsadily Marta Lučanová a Martina Zvěřinová druhé a třetí místo, Pavla Udržalová byla osmá, v D21D skončily Zuzana Klimplová a Veronika Barnetová na prvních dvou místech. V mužích v H21D byl první Tomáš Procházka. Pět našich závodnic skončilo v D10C v první desítce, Markéta Zitková byla třetí, Bětka Kárníková čtvrtá a Anička Horáková pátá (7. Nina Zvěřinová, 8. Nikola Odvodyová), bohaté zastoupení při vyhlášení jsme měli i v D12C - Hana Fenclová vyhrála, Monča Munzarová byla třetí a Majda Froschová pátá, v D12D byla Bára Hostinská třetí a v D14D Eva Koupilová druhá. V žácích v H10N obsadili Vilda Odvody a Radim Zvěřina 3. a 4. místo, v H10C skončil Lukáš Udržal šestý (10. Fanda Pýcha), v H12C obsadil Ondra Lučan druhé místo, Matěj Kadaně a Štěpán Kárník byli na 6. a 7. místě (9. Vilda Jirout) a v H14C byl Vítek Frosch čtvrtý a Fanda Goláň sedmý (10. Maty Kroupa). V dorostu v H16 překvapil Marek Kadaně druhým místem. Ve veteránkách vyhrála v D35C Petra Škodová, v D35D byla Eva Kokaislová druhá, v D45D byla Katka Štichhauerová třetí, třetí byla i Laďka Víchová v D55C, v D55D vyhrála Dana Francová Julínková a Eva Roudná byla druhá. Ve veteránech v H35D vyhrál Adam Zitka a Honza Kroupa obsadil třetí místo, v H45C byl Péťa Fencl druhý, v H55D obsadil Zdeněk Cinkan druhé místo a v H65D skončil Petr Klimpl také druhý.
19. června
Soustředění v Orlických horách
Dvacítka pardubických dospělých a dorostenců měla přípravný kemp v Orlických horách, čtyři tréninky je čekaly v krásných terénech na polské straně.
19. června
Dva závody žebříčku B v Číměři
Přes 50 pardubických závodníků bylo na startu dvou závodů žebříčku B-Čechy u Jindřichova Hradce. V sobotní klasice u Sedla (běželo se za velkého vedra) si naši závodníci ve velmi početné konkurenci vedli docela dobře. V mužích obsadili David Procházka a Matěj Kamenický druhé a třetí místo (16. Lučan, 20. Zvěřina), v ženách byla Martina Zvěřinová čtvrtá (11. Fenclová). Solidně si vedlo naše žactvo. Nina Zvěřinová byla druhá v D10, Hana Fenclová vyhrála D12, Vítek Frosch byl čtvrtý v H14 (12. Fanda Goláň). V H18 skončil Michal Krpata druhý a Tomáš Pekárek sedmý, v D20 byla Johana Vodičková čtvrtá a v H20 skončil Filip Jelínek třetí. Ve veteránkách vyhrála Marta Lučanová jasně D35, v D40 byla Renata Haasová pátá, pátá byla v D45 i Pavla Švíglerová, v D50 obsadila Táňa Pipková třetí příčku, v D60 byla Laďka Víchová čtvrtá a v D65 Jiřka Novotná osmá. Ve veteránech skončil v H35 Petr Šabatka desátý, v H40 byl Honza Fukátko devátý a v H45 skončili Štěpán Držka a Olda Vodička na 4. a 7. místě. V neděli se běžela u LDT Bílá Skála v Číměři krátká trať (někteří naši závodníci už neběželi). V mužích vyhrál Matěj Kamenický před Davidem Procházkou. V žákyních v D10 skončila Bětka Kárníková třetí, v žácích v H14 byl Fanda Goláň pátý a Vítek Frosch 12. V dorostu v H16 byl Ostap Derekolenko 11., v H18 obsadil Míša Krpata pátou příčku. V juniorkách byla Johana Vodičková třetí a v juniorech skončil Filip Jelínek čtvrtý. Ve veteránkách obsadila v D40 Renata Haasová páté místo, v D45 byla Pavla Švíglerová také pátá, v D50 skončila Táňa Pipková sedmá, v D60 byla Laďka Víchová šestá a v D65 obsadila Jiřka Novotná pátou příčku. Ve veteránech v H35 si doběhl Petr Šabatka pro vítězství, v H40 byla Honza Kárník sedmý a Honza Fukátko desátý, v H45 obsadil Štěpán držka čtvrté místo (8. Jirka Belej) a v H65 byl Pavel Štěrba šestý.
11. června
Krátká trať v Podkrkonoší
V sobotu startovalo téměř 140 pardubických závodníků na 9. kole Východočeského poháru, které uspořádal SNA v Rtyni v Podkrkonoší. Byl to pěkný závod za krásného počasí. V ženách (D21C) vyhrála Martina Zvěřinová, Pavla Udržalová byla čtvrtá a Marta Fenclová skončila na 10. místě, v D21D byly na prvních dvou místech Zuzana Klimplová a Verča Barnetová. V H21C skončil David Procházka třetí, na 7. a 8. místě doběhli Tomáš Udržal a Vladimír Lučan. V žákyních v D10C obsadila Nina Zvěřinová třetí příčku (8. Nikol Hovorková, 9. Niki Odvodyová, 10. Zuzka Stryková), v D12C jasně vyhrála Monča Munzarová a Hana Fenclová byla čtvrtá, v D12D skončila Ema Helmeczi druhá, v D14C byla Julča Dominová devátá a v D14D vyhrála Nela Kubíčková. V žácích v H10N obsadil Vilda Odvody druhé místo, v H10C skončil Fanda Pýcha sedmý, v H12C byl Matěj Kadaně druhý a Dan Macek sedmý (10. Vojta Juška) a v H14C vyhrál Vítek Frosch a Fanda Goláň skončil třetí. V dorostu skončila v D16 Kačka Švíglerová druhá, druhá byla v D18 i Anička Tučková (třetí byla Majda Kubíková), v H16 byl Adam Štichhauer čtvrtý a v H18 obsadil Tomáš Pekárek třetí příčku. Ve veteránkách v D35C skončila Petra Škodová třetí a v D45C byla Pavla Švíglerová třetí. Ve veteránech obsadil v H35C Petr Šabatka třetí místo, v H55D skončil Miloš Lulay druhý a v H65D vyhrál Petr Klimpl.
7. června
Celostátní finále Přeboru škol v Prostějově
V úterý proběhlo v Prostějově Celostátní finále přeboru škol v orientačním běhu. Pardubický kraj reprezentovaly mezi základními školami Gymnázium Dašická a ZŠ Benešovo nám., mezi středními školami pak Gymnázium Dašická a Gymnázium Mozartova. Běžela celá řada závodníků našeho klubu. Do třetího místa se nikdo neumístil, na "velké bedně" byla za 4. místo Klára Haasová (D9), za 5. místo Adam Štichhauer (H9) a za 6. místo Hana Fenclová (D7) a Matěj Kadaně (H7), v první desítce ještě skončili Kateřina Koberová (7. v DS) a Tomáš Pekárek (10. v HS). Mezi školami (vždy 20 škol z celé republiky) skončilo Gymnázium Dašická mezi základními školami šesté a ZŠ Benešovo nám. 13., ve středních školách byla Gymnázium Dašická sedmé a Gymnázium Mozartova 18.
6. června
Vyšel Jantar 6/2022
Je tady nové číslo Jantaru. Má 24 stran a na obálce je fotka Terky Novákové z Mistrovství ČR ve sprintu. Obsah je velmi bohatý. Jedním článkem se ještě vrací k soustředění dorostu (a Tiomile) ve Švédsku, velmi rozsáhlý článek je o sprintových šampionátech v Praze, nechybí články ze závodů Východočeského poháru, z krajského finále Přeboru škol, ze závodů Českého poháru v Nejdku či ze závodů žebříčku B v Chýňavě, do čísla se ještě vešly reportáže z M ČR na krátké trati v Jizerských horách i z Republikového festivalu žactva v Chotěboři. A jsou tam i tradiční rubriky. Obsah čísla je zde.
5. června
Republikový festival žactva
Dvanáct pardubických žákyň a žáků se v závěru týdne zúčastnilo Republikového festivalu žactva v Chotěboři. A vedli si dobře. V úvodním sprintu v pátek v D12 vyhrála Hanka Fenclová, Majda Froschová byla překvapivě druhá a Monča Munzarová skončila pátá, v H12 byl nejlepší Matěj Kadaně (osmý skončil Štěpán Kárník) a v H14 obsadil Fanda Goláň pátou příčku (8. Vítek Frosch). V sobotním Orienťáckém desetiboji obsadily Hana Fenclová a Monika Munzarová v D12 první dvě místa, v D13 byla Ema Nožičková pátá a v H12 skončil Matěj Kadaně třetí. V závěrečných nedělních štafetách přispěli svými výkony k výborným výsledkům štafet oblasti - V D12 běžely Hana Fenclová a Monika Munzarová ve vítězné štafetě, Majda Froschová ve štafetě, která byla třetí, v D14 byla Ema Nožičková ve štafetě, která obsadila čtvrtou příčku, v H12 přispěl Matěj Kadaně ke třetímu místu své štafety, Štěpán Kárník byl sedmý, v H14 běžel Fanda Goláň ve vítězné štafetě, Tonda Goláň byl čtvrtý, Maty Kroupa pátý a Vítek Frosch sedmý.
5. června
M ČR na krátké trati - 5x v TOP 1%, ale bez medaile
O víkendu startovalo 60 našich závodníků na českém šampionátu v orientačním běhu na krátké trati, který proběhl v Jizerských horách (Nová Ves nad Nisou). V sobotní kvalifikaci se nám dařilo s rozdílnými výsledky. Do nedělního finále A se probojovalo 15 našich závodníků, někteří bohužel zůstali těsně za postupem. A ve finále se na orientačně náročných tratích většině našich závodníků nedařilo, stejně jako loni odjíždíme z krátké trati bez medaile. Nejlépe se vedlo Martinu Roudnému v mužích, který obsadil 4. místo, Matěj Kamenický skončil na velmi pěkném 10. místě a chybující Tomáš Kubelka byl 15. (finále B vyhrál David Procházka = 34. místo). V ženách obsadila Jana Peterová šesté místo, na první kontrolu hodně chybující Jana Stehlíková byla 15., Tereza Nováková pak dvě místa za ní (Martina Zvěřinová vyhrála finále B = 33. místo). V juniorech výborně zaběhl Šimona Mareček, který na 5. místě zaostal za stříbrem jen 20 sekund (v druhé desítce skončili 11. Ondra Pipek a 17. Hubert Waněk). V juniorkách skončila Tereza Fejfarová 11. a Kateřina Koberová 15. V H18 výborně běžel Filip Haas, který obsadil pátou příčku, v D18 byla Michaela Srbová třináctá a v D16 obsadila Klára Haasová desátou příčku.
3. června
Janďa a Janča nominovány na mistrovství světa v Dánsku
Jana Peterová a Jana Knapová byly nominovány na letošní Mistrovství světa v orientačním běhu, které proběhne koncem června v Dánsku. Na MS bude i Martin Roudný v pozici náhradníka za jednoho ze tří nominovaných mužů.