Novinky

21. února
Sprint ZHL v Hradci - vítězství pro Fenclovou a Haase
Necelá třicítka pardubických závodníků se zúčastnila další části Zimní hradubické ligy (individuální měřený trénink – městský sprint) na mapě Piletický potok v Hradci Králové. A naši závodníci si vedli dobře. V DE jasně vyhrála Marta Fenclová, v HE vyhrál Fíla Haas před Vojtou Šišmou, Danda Štichhauer byl pátý a Karel Haas devátý, na trati D se Zuzka Klimplová, Klára Haasová, Karda Pipková a Renata Haasová srovnaly na 4. - 7. místě, v H překvapil čtvrtým místem Adam Štichhauer, hned za ním byl Kamil Pipek, na trati DK vyhrála Hana Fenclová.
8. února
Vyšel Jantar 2/2021
Velká část únorového čísla Jantaru je věnována anketě mezi členy klubu, kteří odpovídali na otázku: Na konci ledna opatření kvůli Covid-19 sportu moc nepřejí. O-sezóna je ale za dveřmi. Jak podle tebe bude letošní sezóna orienťáků vypadat? A jak se na ní ty připravuješ? Odpovědi jsou dost zajímavé.... V čísle j i reportáž z prvního závodu letošní ZHL (sprint v Polabinách), článek o přípravě letošní Ceny východních Čech, pozvánka na členskou schůzi klubu, článek o hlavních závodech české o-sezóny i pravidelné rubriky - Pět otázek pro..., Znáte ji?, Program, Střípky. Obsah čísla najdete zde.
30. ledna
Petra Hančová mistryní ČR
Petra Hančová vyhrála sprint na M ČR v lyžařském OB. Jelo se v Rýmařově a Petra vyhrála v ženách naprosto jasně a zaslouženě. Vítězstvím si zajistila nominaci na Mistrovství světa v LOB, které se pojede v závěru února v Estonsku.
23. ledna
Sprintem začala Zimní hradubická liga
Sprint ZHL proběhl v sobotu v Polabinách 3 (jako individuální měřený mapový trénink). Hlavní pořadatel Kamil Pipek připravil vše velmi dobře a protože účastníci dodržovali striktní organizační opatření, tak vše proběhlo bez problémů. Pěkné tratě postavil Ondra Macek, běžela více jak stovka závodníků. V dámské elitě vyhrála Marta Fenclová před Martinou Zvěřinovou (8. Klára Haasová), v pánské elitě byl Fíla Haas pátý (8. Vojta Šišma, 10. Štěpán Držka). V D vyhrála Zuzka Klimplová (3. Šárka Odvodyová, 4. Kačka Švíglerová) a v H byl první Honza Czagan (5. Pavel Macek).
14. ledna
Nadace OB podporuje naše SCD i SCM
Nadace orientačního běhu přidělila příspěvky na činnost našich středisek i pro rok 2021. Sportovní centrum dětí obdrželo 43 tis. Kč, Sportovní centrum mládeže pak 78 tis. Kč.
12. ledna
Další rušení
Pátý stupeň systému PES znamená, že musíme pokračovat v rušení dalších společných klubových akcí. Tréninky žactva i dorostu tak do 22. ledna nebudou, je zrušena i krátká trať Pardubického zimního poháru v Rybitví v neděli 17. ledna. Jak to bude dál, to uvidíme....
12. ledna
Vyšel Jantar 1/2021
První letošní číslo Jantaru je na světě. Na titulní stránce jsou Fíla a Renata Haasovi na doběhu tradičního Štědrodenního překvapení. V tomto čísle je shrnuto to, co se událo na přelomu roku 2020 a 2021 v pardubickém OB (dva závody Pardubického zimního poháru, náhradní závěr sezóny, atd.), nechybí tradiční rubriky. A protože kvůli koronaviru se toho zase tolik neudálo, tak celé číslo má jenom 12 stran. Obsah čísla najdete tady.
6. ledna
Logo Ceny východních Čech 2021
Na konci prázdnin budeme pořádat další ročník Ceny východních Čech. Na logo tohoto závodu byl vypsán konkurz. Návrhy zaslalo celkem 6 lidí - Elen Hovorková, Matěj Kamenický, Šimon Mareček, Vojta Novotný, Ondřej Pipek a Kačenka Švíglerová. Odborná porota nakonec vybrala návrh, který zaslal Matěj Kamenický. CVČ je vícedenní závod s nejdelší nepřetržitou historií v Čechách. Poběží se v nádherných vysočinských terénech, které jsou dost kopcovité, převážně dobře průběžné se střední hustotou komunikací. Vyskytují se tam i partie hustníků a zarostlých pasek, místy s velmi sníženou průchodností. V některých místech je běh ztěžován nízkým podrostem (nálety smrkové i bukové a borůvčí). Po deštích v roce 2020 přibylo v terénu mnoho bažin. Mapu celého lesního komplexu v rozsahu skoro 20 km2 připravil Petr Mareček. V pátek odpoledne se poběží krátká trať, v sobotu náročná klasika a v neděli zkrácená klasika.
4. ledna
Petra Hančová třetí v anketě LOB
Petra Hančová skončila v Anketě o nejlepšího LOB-závodníka roku 2020 na třetím místě. Odborníci ocenili především její umístění v první desítce na ME v LOB v Rusku (9. na klasické trati a 4. ve štafetách), ale i český mistrovský titul na krátké trati a vítězství v Českém poháru LOB.
26. prosince
Opět rušíme
V návaznosti na nařízení vlády rušíme všechny klubové akce do 10. 1. 2021. Pro individuální tréninky sledujte informační systém klubu.
25. prosince
Štědrodenní překvapení
Druhé kolo Pardubického zimního poháru (tradiční Štědrodenní překvapení v centru Pardubic) bylo letos rozprostřeno na celý Štědrý den, pochopitelně za dodržení všech platných omezení. Na mapě (každý si ji vytiskl předem sám) byla řada očíslovaných kontrol. Na startu byla první otázka (samostatná pro D/H a HDR), jejíž správné zodpovězení dovedlo závodníky na číslo první kontroly. Tam byla další otázka, správná ze tří odpovědí nasměrovala na další kontrolu a tak dále až do cíle. Pokud byla otázka zodpovězena špatně, tak na místě špatně zvolené kontroly nebylo nic. Otázky se týkaly dění v klubu v roce 2020 a nebyly jednoduché. Snad nikdo neprošel trať bez chyby. Časy na trati se pohybovaly hodně nad 40 minut. S mapou se po prostoru závodu pohybovala celá řada lidí, ne všichni ale nahlásili pořadatelům svůj čas. Podle došlých časů byl nejlepší v mužích Vašek Roudný před Jardou Krčálem, v ženách to pak byla Verča Krčálová před Laďkou Víchovou, na trati HDR (tam byly pohádkové otázky) vyhrála Hana Fenclová. Výsledky najdete zde.
13. prosince
Začal 27. ročník Pardubického zimního poháru
V neděli odpoledne běželo přes 80 závodníků první kolo 27. ročníku Pardubického zimního poháru, které připravili Libor Kříž a Jarda Vávra na mapě Nemošické louky (1:7500). Centrum bylo na točně na konci ulice Průmyslová, muže čekalo 4,5 km a 24 kontrol, ženy D 3,1 km a 17 kontrol, byla připravena i trať pro děti. Vše proběhlo za dodržení všech omezení z důvodu koronaviru. V ženách jasně vyhrála Marta Fenclová, na dalších dvou místech skončily Karda Pipková a Kačka Švíglerová, které koeficientem odsunuly na čtvrtou příčku Báru Škorpíkovou. V mužích si pro vítězství doběhl Petr Šabatka, který měl o 10 sekund lepší čas než měl Venda Roudný, před kterého se ale díky koeficientu ještě dostali Honza Fukátko, Petr Fencl a Honza Czagan. Výsledky najdete zde.
12. prosince
Anketa o nejlepšího orientačního běžce 2020
Ve Zderazi byly vyhlášeny výsledky ankety Nejlepší orientační běžec roku 2020. Jana Knapová v ní obsadila čtvrtou příčku, když hlasující experti ocenili její výborný návrat po mateřské přestávce, kdy vybojovala stříbro na M ČR na klasice, bronz na M ČR ve sprintu a výrazně se podílela na stříbru štafety žen. V juniorské kategorii obsadili první dvě příčky Martin Roudný (z M ČR má letos 3 zlata) a Jana Peterová (na M ČR vybojovala svě zlata a stříbro).
11. prosince
Ročenka OK Lokomotiva Pardubice 2020
Vyšla ročenka našeho klubu za rok 2020. Na obálce je fotografie Terky Fejfarové. V ročence jsou zachyceny všechny podstatné události v činnosti klubu v uplynulém roce, jsou tam nejlepší výsledky roku 2020, jsou zde vyhodnoceni nejlepší závodníci klubu (nejlepším závodníkem se stal Martin Roudný), je tam kompletní klubový žebříček za rok 2020 i výsledkový servis. V závěrečné části pak je i kalendář a plán činnosti na nadcházející rok 2021. Ročenku připravili Jan Fukátko a Petr Klimpl.
7. prosince
Vyšel Jantar 12/2020
Poslední letošní číslo klubového měsíčníku Jantar má na titulní stránce fotku Mikuláše se dvěma čerty na kontrole měřeného mapového tréninku na Studánce. To byla jedna z mála společných akcí, která se mohla v době přísných omezení na přelomu listopadu a prosince kvůli Covid-19 uskutečnit. Právě o této akci je jeden z článků v tomto čísle. Na 16 stránkách jsou reportáže i z dalších akcí, ale i některé další zajímavosti. Nechybí ani tradiční rubriky. Obsah čísla je zde.