Novinky

19. srpna
Vyšel Jantar 8/2019
Srpnové číslo Jantaru má na titulní stránce fotku všech účastníků letošního Silva o-campu Budislav pořízenou z dronu. V čísle pak je rozsáhlá reportáž z toho letního tábora dětí. Další články se pak věnují MS juniorů v Dánsku, ME veteránů v Lotyšsku, ME univerzit v Olomouci i všem vícedenním prázdninovým závodům. Nechybí ani tradiční rubriky, na 28 stranách tohoto čísla je mnoho zajímavého ke čtení. Odkaz na obsah čísla.
18. srpna
Zvěřinovi na stupních vítězů na Rumsajsových mílích
Na 3-denních závodech Rumcajsovy míle v Zámostí-Blatech startovalo přes 40 pardubických závodníků. Výborně si vedly ženy v hlavní kategorii. Martina Zvěřinová byla celkově druhá a Iveta Šístková čtvrtá (vyhrála poslední etapu). V H21A obsadil Petr Zvěřina třetí příčku, v H21B byl Jarda Krčál devátý. V D10 skončila Gita Macková sedmá, v D10N obsadila Johana Stryková 3. místo, v D14 byla Markéta Mrskočová šestá, v D16 skončila Bára Pušová pátá, v D35 obsadily Dana Mrskočová a Eva Kokaislová 9. a 10. místo, v D40 skončila Pavla Švíglerová devátá, v D45 skončila Iva Knapová pátá, v D55 byla Jana Juračková na stupních vítězů za 3. místo a v D60 skončila Jiřka Novotná sedmá. V H18 obsadil Marek Mrskoč sedmou příčku, v H35 skončil Petr Šabatka těsně druhý (vyhrál první a třetí etapu) a v H65 obsadil Honza Knap sedmé místo.
16. srpna
Orientační běh na Sportovním parku Pardubice
Skončila prezentace OB na Sportovním parku Pardubice (třetí ročník této devítidenní přehlídky sportu v Pardubicích), která byla v parku Na špici od úterý do čtvrtka. Každý tento den od 9 do 18 hod. tam bylo připraveno tradiční o-bludiště, obrázkovou trať s razítky pro malé děti, ale i mapy Zámek a na Na špici s kontrolami, kde si zájemci mohli vyzkoušet orienťák. Dost velký zájem byl i o mapy areálů pevných kontrol Studánka a Bára. Vše zajišťoval tým pod vedením Renaty Čermákové. Celkem jsme ve stánku uvítali 4412 účastníků, byla to fuška.
11. srpna
Orienteering Adventure v Krkonoších
Přes 20 pardubických závodníků běželo pětietapový závod Orienteering Adventure ve Špindlerově Mlýně. První etapou byl sprint po Špindlerově Mlýně, druhou krátká trať na mapě Krakonoš, další etapa byla klasika na mapě Hromovka, čtvrtou pěkná krátká trať na mapě Přední planina a závěrečná zkrácená klasika se běžela na mapě Divčí lávky. Výborně si vedli muži. Radek Nožka byl v etapách 3x na stupních vítězů a celkově obsadil druhé místo v H21A. V H21B vyhrál třetí etapu a překvapivě byl první i celkově Štěpán Držka. V ženách skončila v D21A Lenka Knapová šestá (vyhrála E4), Terka Nováková byla devátá. V D21B byla Markéta Držková desátá. V D45B skončila Jitka Demlová šestá, v D55A doběhla Iva Knapová druhá (vyhrála čtvrtou etapu) a v H65 obsadil Honza Knap třetí příčku.
10. srpna
Skončil letní tábor Silva o-camp Budislav 2019
Skončil 32. ročník letního tábora dětí Silva o-campu Budislav 2019. Na táboře bylo 98 dětí. Vedle sportovní náplně proběhla i celotáborová hra s názvem "Vynález zkázy aneb zkáza vynálezu." Vše proběhlo naprosto bez problémů. O dění na táboře lze něco krátce zjistit na webu tábora.
28. července
Dvě vítězství na pětidenních v Novém Boru
Dvacítka závodníků LPU (ale ne všichni běželi všechny etapy) bylo na startu pětidenních závodů Bohemia Orienteering 2019 v Novém Boru. První tři etapy se běžely v Radvanci, další dvě pak ve Filipově, vše v náročných skalnatých terénech. Vítězství vybojovali Janča Peterová v D21A (vyhrála první tři etapy, ale v poslední etapě skoro o svůj náskok přišla) a Petr Šabatka v H35A (vyhrál i první etapu). V H21B byl Marek Moravec třetí, čtvrtá místa obsadili Vašek Farář v H65A a Květa Kubíková v D70 (tam byla pátá Stáňa Kellnerová), v D45A doběhla Iva Knapová sedmá.
27. července
Mistrovství Evropy univerzit
Trio pardubických závodnic Petra Hančová, Anička Kopecká a Pavla Horová startovalo v Olomouci na Mistrovství Evropy univerzit v orientačním běhu. Ve sprintu v Mohelnici doběhla Petra na pěkném 11. místě, Anička byla 18. Krátká trať se běžela v prostoru Velkého Kosíře, Petra zaběhla výtečně a skončila sedmá, Anička byla 20. a Pája 47. Závěrečným závodem byly dvoučlenné čtyřúsekové sprintové štafety. Anička s Pájou v dresu Universzity Palackého v Olomouci skončily na 4. místě.
21. července
Grand prix Silesia v břidlicích
Přes 40 pardubických závodník (hlavně veteránů) bylo startu třídenních čtyřetapových závodů Grand prix Silesia, které se běžely v břidlicových terénech kolem Bohdanovic. Etapová vítězství vybojovaly v sobotním dopoledním lesním sprintu v břidlicovém bludišti u Bohdanovic (E2) Verča Zitková (D10) a Petr Šabatka (H35A), ve třetí etapě v sobotu odpoledne (extrémní sprint v terénu plném pozůstatků po těžbě břidlice v Bohdanovicích) vyhrála v D35A Dana Mrskočová, v závěrečné nedělení zbytečně náročné klasice pak Verča Zitková (D10) a Michal Krpata (H16). Celkové vítězství si odnesla Verča Zitková v D10, na druhém místě skončili Iva Knapová (D45A), Laďka Víchová (D55), Michal Krpata (H16) a Petr Šabatka (H35A), třetí byly Markéta Zitková (D10N), Dana Mrskočová (D35A) a Radka Zitková (D35B), řada dalších byla těsně za stupni vítězů.
14. července
26. ročník H.S.H. Vysočina cup
Devadesátka pardubických o-běžců startovala ve Svratouchu na 3-denních závodech Botas (oficiálně H.S.H. Vysočina cup). V dámské elitě doběhly Martina Zvěřinová a Iveta Šístková na 4. a 5. místě, Marta Fenclová je sedmá. V H21E skončil Radek Nožka čtvrtý, Tomáš Kubelka se v poslední etapě probojoval na osmou příčku a Petr Zvěřina skončil desátý (14. M. Roudný). Jediné celkové vítězství vybojovala v D60 Laďka Víchová. Další nejlepší umístění - D10: 6. Fenclová, 8. Zitková; D14: 9. Mrskočová; D16B: 8. Vodičková; D21A: 2. Udržalová, 4. Nováková, 9. Procházková; D21C: 2. L. Klimplová; D40C: 2. Zitková; D45B: 2. Horáková, 3. Knapová; D50B: 3. Juračková, 4. Demlová; H10: 5. Kroupa; H12: 9. Frosch; H18: 2. Mareček, 4. Mrskoč; H21A: 10. Vodička; H21B: 6. Fiala; H35B: 3. Šabatka; H35C: 2. Zitka; H40B: 8. Fencl, 9. Belej; H50B: 6. Valach; H60B: 5. Novotný; H60C: 2. Klimpl; H65: 2. Knap, 7. Juračka.
12. července
Anička Kopecká pátá ve štafetách na MS juniorů
V závěrečném závodě štafet na MSJ v Lotyšsku běžela Anička Kopecká první úsek české A-štafety a výrazně přispěla k celkovému pátému místu naší štafety. Honza a Jonáš běželi v českém béčku na 2. a 3. úseku, štafeta skončila v neredukovaném pořadí na pěkné 16. příčce.
Lesní závody na ME veteránů v Lotyšsku
Světová veteraniáda v OB v Lotyšsku pokračovala druhou částí - lesními závody. V kvalifikaci si výborně vedl Vašek Farář, který se 6. místem v rozběhu M65 probojoval do A finále, ostatní pak byli v nižších finále. Ve finálovém závodě na krátké trati skončil Vašek nakonec v M65 na 56. místě (Béďa Sáňka obsadil konečnou 253. příčku), Mára Filičko byl v M45 104., ve W70 skončila Stáňa Kellnerová na 91. místě a Květa Kubíková byla 100. V závěrečném závodě na klasické trati běžel opět výborně Vašek Farář, který skončil na 37. místě (Béďa Sáňka byl 278.), Mára Filičko skončil v M45 celkově 117. a ve W70 byla Stáňa Kellnerová 105. a Květa Kubíková 124.
11. července
Na MSJ se běžela krátká trať
Krátká trať na MSJ v Dánsku začala kvalifikací, do finále A se probojovali Anička Kopecká (v rozběhu byla devátá) a Jonáš Fencl (17.), postoupit se bohužel nepovedlo Honzovi Rusinovi, který byl ve své kvalifikační skupině 27. Ve finále A zaběhla velmi dobře Anička, která skončila na 31. místě se ztrátou necelých šest minut, Jonáš končila na 45. místě (a Honza byl v B-finále 40.).
8. července
Klasika na MS juniorů v Dánsku
V pondělí se běžela na MS juniorů fyzicky náročná klasická trať. V juniorkách se Anička Kopecká jen těsně nevešla do první třicítky, skončila na 31. místě se ztrátou sedmi minut na vítěznou Finku Haapalu. V juniorech doběhl Jonáš Fencl po vyrovnaném výkonu na 54. místě se ztrátou 16 minut na Nora Fossera, Honza Rusin ztratil 18 minut a bylo z toho 63. místo (tři kontroly před cílem ztratil chybou 4 minuty a asi 15. míst v celkovém pořadí).
8. července
Vyšel Jantar 7/2019
Bylo vydáno červencové číslo Jantaru. Na obálce je fotka Kardy Pipkové v dresu Pardubického kraje na Letní olympiádě dětí a mládeže v Liberci. Této akci je věnována také velká reportáž uvnitř čísla, velký článek je i o M ČR na krátké trati v Markoušovicích. Dále najdete články o mezinárodním mistrovství evropských policejních sborů, o béčkových závodech v Čechách i na Moravě či o prvních letošních prázdninových vícedenních závodech (Cena střední Moravy a Třemošná 2019). Nechybí ani pravidelné rubriky. Obsah čísla najdete zde.
7. července
Sprintem začalo MSJ v Dánsku
Prvním závodem Mistrovství světa juniorů v Dánsku byl nedělní sprint. Nejlépe si vedl Jonáš Fencl, který se sice nevyvaroval pár menších chyb, nakonec to stačilo na 39. místo se ztrátou 71 sekund na vítěze, Honza Rusin byl 71. (+1:38), běželo téměř 180 juniorů. Mezi juniorkami (skoro 160 závodnic), skončila Anička Kopecká na 64. místě (+2:03), když na trati udělal dvě větší chyby, které ji stály lepší umístění.