Novinky

27. srpna
Jana Knapová a Tomáš Kubelka na Světovém poháru v Lotyšsku
Na sérii Světového poháru v OB, která proběhla v lotyšském Cesis, reprezentovali Českou republiku i Jana Knapová a Tomáš Kubelka. V úvodním závodě na krátké trati Jana po dobrém začátku v závěru trochu ztratila (na 14. kontrole spadla a narazila si stehenní sval) a bylo z toho celkové 32. místo se ztrátou necelých 5 minut na vítěznou Rusku Gemprle. Píkej vyrobil na pětce tříminutovou chybu, pak běžel celkem dobře a bylo z toho 71. místo (běželo přes 120 závodníků). V sobotních štafetách Jana finišovala české štafetě (první dva úseky běžely Indráková a Horčičková), která v redukovaném pořadí obsadila 8. příčku (Janě se po pátečním zranění neběželo nejlépe). Píkej běžel poslední úsek v českém béčku spolu s Nykodýmem a Hubáčkem, celá štafeta běžela velmi dobře, doběhla před českým áčkem a to znamenalo v redukovaném pořadí také 8. místo. V nedělním závěrečném sprintu se Jana jako jediná z českých žen probojovala do A-finále, tam zaběhla velmi solidně a obsadila konečnou 30. příčku. Píkej běžel v kvalifikaci výborně, dlouho to vypadalo na postup, ale na nakonec ho ti poslední startující z postupové patnáctky vyřadili, skončil na prvním nepostupovém místě (16.), když mu na postup chyběly tři sekundy, v podvečerním B finále pak doběhl na 5. místě.
22. srpna
Martin Kanta stříbrný a bronzový na MSJ MTBO
Martin Kanta reprezentuje ČR na juniorském MS v MTBO, které se koná v Litvě. V prvním závodě (krátká trať) se moc nedařilo a dojel až na 29. místě. Naopak skvěle zajel v závodě s hromadným startem, ve spurtu tříčlenné skupiny sice nestačil na vítězného Dána Steinthala ani na druhého Haška, ale vybojovaná bronzová medaile je výborným výsledkem! Ve štafetách finišoval českému týmu (první dva úseky jeli Hašek a Ludvík) a velmi dobrým výkonem přispěl k zisku stříbra! V dalším závodě (klasika) dojel Martin na 14. místě. V posledním závodě ve sprintu se Martinovi vůbec nedařilo, byl disk.
21. srpna
Vyšel Jantar 8/2017
Na titulní stránce osmého čísla klubového časopisu Jantar je fotka tří malých kluků z letního tábora Silva o-camp Budislav. To naznačuje, že této akci uvnitř čísla je věnována velká pozornost. Další články jsou pak z významných světových akcí (MS juniorů, World Games) i celé řady domácích i zahraničních vícedenních závodů (Dolomites 3 days, Botas v Řásné, Grand prix Silesia, Bohemia orienteering 2017, O-Ringen, Advanta 2017, Rumcajsovy míle). V osmém čísle je i reportáž z letošního Sportovního parku Pardubice i tradiční rubriky. Na obsah čísla se můžete podívat zde.
20. srpna
Foxconn orientační běh
V neděli odpoledne na závěr Sportovního parku Pardubice jsme uspořádali orientační běh pro veřejnost s názvem "Foxconn orientační běh". Start byl na zámeckých valech, cíl běhu pak na promenádě v Tyršových sadech. Běh absolvovalo 192 účastníků.
17. srpna
Sportovní park Pardubice
Skončila třídenní prezentace orientačního běhu ve Sportovním parku Pardubice. Na mapách Bludiště a Zámek se s taji orienťáku seznámilo celkem 4262 účastníků. Velké poděkování patří těm, kteří tam po tři dny propagovali náš sport.
13. srpna
Rumcajsovy míle
Na prázdninových vícedenních závodech Rumcajsovy míle v Českém ráji startovala desítka pardubických závodníků. Iveta Šístková skončila v elitě čtvrtá. Květa Kubíková vyhrála D70 a v H21C vyhrál Marek Moravec. Jana Juračková v D50 byla sedmá, Petr Valach (H50) a Vojta Juračka (H60) skončili na 10. místě.
12. srpna
Skončil Silva o-camp Budislav 2017
Úspěšně skončil dvoutýdenní Silva o-camp Budislav 2017 (již 30. ročník tohoto orienťáckého tábora pro děti nejen z LPU), kterého se zúčastnilo 91 dětí. Informace z dění v táboře jsou na webu tábora.
6. srpna
Martina Zvěřinová vyhrála Advantu
Na 3-denních závodech Advanta cup, které proběhly ve skalnatých terénech u Teplic nad Metují, startovalo přes 40 pardubických závodníků, většinou veteránů. Skvěle si vedla v ženách Martina Zvěřinová, která si odnesla celkové vítězství, Pavla Udržalová v této kategorii obsadila 7. místo. V mužích skončil Tomáš Udržal šestý. V D35B skončily Táňa Pipková čtvrtá a Eva Kašparová desátá, v D45A byla Iva Knapová šestá, v D55 Jiřka Novotná pátá a v D65 Květa Kubíková čtvrtá a Stáňa Kellnerová devátá. V H35B byl Kamil Pipek osmý, v H65 Vašek Farář šestý a v H75 Pepa Málek třetí.
30. července
Berenika Držková vyhrála pětidenní
Pětidenních závodů Bohemia Orienteering, které se běžely ve skalnatých terénech nedaleko Nového Boru, se zúčastnilo 12 závodníků LPU (ne všichni běželi všechny etapy). Nejlépe si v konečném hodnocení vedla Berenika Držková, která s přehledem vyhrála kategorii D16B. V H65A byl Vašek Farář pátý a v H55B Zdeněk Cinkan šestý.
16. července
H.S.H. Vysočina cup v Řásné
Více než stovka pardubických závodníků startovala na 3-denních závodech Vysočina cup (známější pod dříve používaným názvem Botas), které se běžely ve vysočinských terénech v okolí Řásné. V celkových výsledcích skončil v elitě mužů Tomáš Kubelka na 5. místě, Petr Zvěřina byl těsně sedmý, v elitě žen byl Martina Zvěřinová desátá. Přehled dalších výsledků v TOP 10 - D10: 3. Macháčková, 4. Valentová; D12: 10. Haasová; D14: 3. Pušová; D18: 2. Peterová; D21B: 10. Doležalová; D21C: 2. M. Procházková; D35B: 5. Valentová; D35C: 2. Kašparová; D45B: 1. Knapová; D50C: 6. Roudná; D55B: 2. Juračková; D60: 1. Novotná, 10. Klimplová; D65: 4. Kellnerová; D70: 2. Kubíková; H10: 9. Ježek, 10. Frosch; H14: 3. Haas; H18: 2. V. Roudný; H21B: 1. Fencl, 3. Volák, 4. Rusin, 6. M. Roudný; H21C: 6. P. Fukátko; H35B: 9. Šabatka, 10. P. Fencl; H35C: 3. Valenta; H40C: 5. Macháček; H45C: 2. Vališ; H50B: 8. J. Fencl; H60B: 3. Juračka, 4. Knap; H60C: 1. Klimpl; H65: 10. Farář; H70: 2. Fridrich; H75: 6. Málek.
16. července
Grand prix Silesia 2017
Čtyři závodníci LPU (rodina Pipků) startovali na 4-denních závodech Grand prix Silesia v Černé Vodě. Karolína (D10) a Ondra (H16) vyhráli všechny čtyři etapy a jasně tak dominovali ve svých kategoriích. Táňa (D35A) a Kamil (H35B) skončili na místech čtvrtých.
15. července
Anna Kopecká na MS junirů ve Finsku
Anička Kopecká reprezentovala Českou republiku na MS juniorů, které se konalo ve finském Tampere. Prvním závodem byla kvalifikace krátké trati, Anička udělala chybu na osmičce, nakonec jí to stačilo a velmi těsně postoupila do finále A z předposledního, 19. místa. Ve finále udělala Anička více než dvouminutovou chybu na 2. kontrole, pak přidala i další chybičky a nakonec z toho výsledné 44. místo. Ve středu v orientačně pěkném závodě ve sprintu doběhla Anička na 52. místě. V páteční hodně náročné klasice dělala Anička chyby, ani běžecky se jí moc nedařilo, obsadila 63. místo, když na vítěznou Švýcarku měla ztrátu 22. minut. V závěrečných štafetách běžela druhý úsek našeho béčka a přispěla solidním výkonem k 20. místu v neredukovaném pořadí.
11. července
Vyšel Jantar 7/2017
Sedmé letošní číslo Jantaru má celkem 40 stránek. Na titulní stránce je fotka Jany Knapové z MS v Estonsku, což naznačuje, že většina obsahu tohoto čísla je věnována hlavním akcím v ČR i ve světě v druhé polovině června a v první polovině července. Vedle reportáží z MS, MED, M ČR na krátké trati, posledního závodu Vč. poháru, Letní olympiády dětí a mládeže, námi pořádaných závodů ŽB v Litošicích jsou tam i články z prvních letošních prázdninových vícedenních závodů i pravidelné rubriky. Obsah čísla je tady.
9. července
Tatry Orienteering - Velka cena Slovenska 2017
Více jak 30 pardubických závodníků startovalo na 4-denních závodech Tatry Orienteering, které se konaly v Račkové dolině. Závody to byly pěkné (místy až extrémní - do kopců závodníky nezavedly, zato bažin a různých porostů si užili účastníci dost). V dámské elitě skončila Lenka Knapová druhá, v W10 obsadila Kačka Švíglerová 3. místo, ve W18 s velkým náskokem vyhrála Janča Peterová, v H16 byl Ondra Pipek třetí, v M18 ovládli naši dorostenci stupně vítězů - vyhrál Honza Rusin před Jonášem Fenclem a Ondrou Volákem, v M20 obsadil Honza Žák třetí příčku a v M65 obsadil Vašek Farář také třetí místo.
7. července
Osmé místo pro českou šafetu žen s Janou Knapovou
V závěrečných štafetách na Mistrovství světa v OB v estonském Tartu finišovala Jana Knapová českou štafetu a přispěla velmi dobrým výkonem k pěknému 8. místu v celkovém pořadí. Jana v cíli: "Docela dobrý. Na začátku jsem šla maličko zadrženě, ale hlavní úkol, jsem si říkala, je si to pohlídat po tom, co se dělaly takové chyby. Několikrát jsem tam viděla Britku a tady na konci už jsem ji na doběhu nestihla předběhnout. Mohlo to vyjít o místo výš, ale 8. místo je pěkné."