Novinky

9. června
Republikový festival žactva
Republikového festivalu žactva v Liberci se zúčastnilo 16 žákyň a žáků našeho klubu.
Výborně si vedla v úvodním lesním sprintu Monča Munzarová, která vyhrála v D14, na velké bedně se ještě umístili Niki Odvodyová (5. v D12), Majda Froschová (5. v D14), Anička Horáková (6. v D12) a Háňa Fenclová (6. v D14). Ostatním se moc nedařilo, zvláště mrzely některé disky.
Další částí byl sedmiboj orienťáckých dovedností. Mezi nejlepšími se umístili Kuba Nachtigall (druhý v H12) a Ondra Lučan (šestý v H13).
Na závěr se běžely štafety. V D12 běžela Bětka Kárníková ve vítězné štafetě, Niki Odvodyová rozbíhala štafetu, která byla čtvrtá. V D14 rozbíhala Majda Froschová štafetu, která skončila na druhém místě, Háňa Fenclová běžela první úsek štafety, která byla pátá. V H12 běžel Luky Udržal druhý úsek štafetě, která obsadila třetí příčku. V H14 Ondra Luča a Matěj Kadaně byli ve štafetě, která byla druhá.
9. června
Dvě bronzové z M ČR na krátké trati.
Víkendového Mistrovství ČR na krátké trati v lese u obce Pastuchovice se zúčastnilo přes 40 pardubických závodníků.
Ze sobotní kvalifikace se do nedělního finále A probojovalo celkem 12 pardubických závodníků (což je méně než obvykle). V ženách jasně postoupila Janča Peterová a těsně Martina Zvěřinová (obhájkyně zlata Jana Stehlíková se do áčka nedostala). V mužích uvidíme ve áčkovém finále trio Matěj Kamenický, Martin Roudný a David Procházka (těsně za postupem zůstala velká skupina našich závodníků - Tomáš Kubelka, Jan Grundmann, Tomáš Udržal, Vladimír Lučan, Ondra Macek). V juniorech si jasný postup vybojoval Filip Haas, dalším se vůbec nedařilo stejně jako juniorkám. V D18 postoupily Kačka Švíglerová a Anička Kaláčová, v H18 pak Vládík Srb a Tomáš Flos. V mladších dorostencích překvapil jasným postupem Fanda Goláň, těsně si vybojoval právo startu v áčku i Vítek Frosch (velmi dobře běžel i Matěj Lučan, kterému postup z 11. místa unikl jen těsně).
V nedělních finálových závodech si výborně vedli Jana Peterová a Martin Roudný, kteří vybojovali bronzové medaile. Janča běžela na trati žen velmi vyrovnaně a výsledkem byla její letos čtvrtá medaile z M ČR (Martina Zvěřinová skončila v závěru třetí desítky). V mužích zaběhl Martin velmi dobře s minimem chyb a skončil třetí (David Procházka a Matěj Kamenický skončili také v závěru třetí desítky). V H20 obsadil Fíla Haas po výborném začátku a slabším závěru 12. místo. V H18 se pohyboval Vládík Srb na medailových pozicích, pak přeběhl 14. kontrolu a musel se vracet = 17. místo (Tomáš Flos doběhl na 20. místě a vybojoval si licenci A). V D18 skončila Katka Švíglerová na pěkném 10. místě (Anička Kaláčová byla 19.). Mile překvapil výkonem i umístěním v H16 Fanda Goláň, který skončil na 8. místě v H16 (Vítek Frosch skončil na 19. příčce). Z nižších finále stojí za zmínku vítězství Honzy Grundmanna v H21B a Jonáše Fencla v H21C. Ostatním se moc nedařilo.
2. června
Třetí pořádání - klasika ŽB ve Zdechovicích
Neděle patřila klasice ŽB-Čechy, kterou jsme pořádali opět na louce ve Zdechovicích (a v okolních lesích) na dohled od komínů chvaletické elektrárny. Ředitelem byl opět Kamil Pipek, hlavním rozhodčím Petr Klimpl, pěkné tratě postavil Ondra Macek. Šedesátka pardubických závodníků běžela. V ženách obsadila Štěpánka Procházková 9. místo, v mužích skončila dvojice David Procházka a Tomáš Udržal na 4. a 5. místě. V D10C byla Zuzka Fenclová třetí (8. Markéta Škorpíková), v D12C obsadila Niki Hovorková páté místo (11. Nina Zvěřinová), v D14B opět parádně zaběhly Monča Munzarová (2.) a Háňa Fenclová (4.), k nim se přidala i Majda Froschová (11.), v H10C skončil Radim Zvěřina třetí a Vilda Odvody byl pátý, v H14B skončili Matěj Kadaně a Ondra Lučan na 6. a 7. místě (19. Štěpán Kárník), v H16B obsadil Maty Kroupa 5. místo (11. Matěj Lučan) a v H18B obsadili Tomáš Flos třetí a Marek Kadaně páté místo. Ve veteránských kategoriích vyhrála Marta Lučanová v D45B (10. Pavla Švíglerová), v D50B byla Jindra Horáková sedmá, v H60B skončili Jirka Fencl a Láďa Jánek na 2. a 4. místě a v H70B byla dvojice Pavel Štěrba a Honza Knap na 2. a 3. místě.
2. června
Martin Roudný a Jana Peterová na Světovém poháru v Itálii
Jana Peterová a Martin Roudný sprint a sprintové štafety Světového poháru v Itálii. V sobotním sprintu se jim bodovat nepodařilo, Janča skončila 54., Martin byl o dvě příčky horší. V nedělních sprintových štafetách rozbíhala Janča české béčko, které skončilo na 22. místě, Martin parádně zaběhl druhý úsek českého céčka, které obsadilo konečné 29. místo (Martin měl na svém úseku 4. nejlepší čas).
1. června
Krátká trať ŽB-Č ve Zdechovicích
V sobotu odpoledne jsme připravili krátkou trať žebříčku B-Čechy v lese u Zdechovic (ředitelem závodu je Kamil Pipek a hlavním rozhodčím Petr Klimpl, tratě postavil Lukáš Hovorka) za účasti 1600 závodníků. Počasí se umoudřilo, znovu závod proběhl hladce. Opět pár závodníků (80) běželo. V ženách byla Marta Fenclová dvacátá, v mužích obsadil Tomáš Udržal šestou příčku (11. David Procházka, 18. Tomáš Kos). V D10C skončila Zuzka Fenclová druhá (8. Karla Čeloudová, 9. Ela Slouková), v D12C obsadila Nina Zvěřinová třetí místo, Nikol Hovorková byla pátá a Bětka Kárníková sedmá, opět výborně běžely dívky v D14B, Háňa Fenclová byla druhá a Moňa Munzraová třetí (24. Majda Froschová), v D16B byla Elen Hovorková 16., v H18B Terka Šmídová obsadila deváté místo, v H10C skončili Radim Zvěřina a Vilda Odvody na 6. a 7. místě, v H14B byl Matěj Kadaně opět pátý (17. Vojta Juška), v H16B byl Maty Kroupa sedmý (16. Matěj Lučan), v H18B doběhl Tomáš Flos na čtvrtém a Honza Hlavatý na šestém místě. A jak si vedli veteráni? Martina Zvěřinová opět vyhrála v D35C, v D45B byla Marta Lučanová třetí (9. Pavla Švíglerová), v D50B obsadila Táňa Pipková deváté místo, v D65B vyhrála Laďka Víchová, v D75B byla Květa Kubíková druhá, v H40B skončil Petr Šabatka šestý, v H60B skončil Láďa Jánek sedmý, v H65B obsadil Mirek Novotný pátou příčku a v H70B byl Honza Knap čtvrtý.
1. června
Sprint ŽB ve Chvaleticích
V sobotu dopoledne jsme pořádali ve Chvaleticích za stálého silného deště sprint žebříčku B-Čechy (šéfem pořádání byl Karel Haas, tratě pro 1200 závodníků postavili Tomáš Deml a Honza Žák, hlavní rozhodčí byla Zuzka Klimplová). Závod proběhl bez zádrhelů. Řada našich závodníků běžela. V ženách obsadila Marta Fenclová druhé místo a Iveta Šístková byla čtvrtá, v mužích skončil David Procházka třetí (15. Lukáš Hovorka). V D12C byla Nina Zvěřinová druhá a Bětka Kárníková pátá (10. Anička Horáková), výborně zaběhly v D14B naše dívky - 3. Háňa Fenclová, 5. Monča Munzarová (23. Majda Froschová), v D18 vyhrála Terka Šmídová, v H10C byl Kuba Lučan šestý (10. Radim Zvěřina), v H12C byl Fanda Pýcha také šestý, v H14B podal skvělý výkon Ondra Lučan, který s velkým náskokem vyhrál, Matěj Kadaně byl pátý (17. Štěpán Kárník), v H16B doběhl Maty Kroupa na 16. místě a v H18B byl Adam Štichhauer desátý. Ve veteránských kategoriích vyhrála Martina Zvěřinová v D35B, v D50B byla Jindra Horáková třetí, v D65B obsadila Laďka Víchová druhé místo a v D75B vyhrála Květa Kubíková.
26. května
První série Světového poháru ve Švýcarsku
Na první sérii Světového poháru v orientačním běhu, která proběhla ve Švýcarsku, startovali Jana Peterová a Martin Roudný. Program začal kvalifikací v KO sprintu. Martinovi se postup do dalších bojů nepodařil, skončil na 19. místě (postupovalo 12 nejlepších). Nepostoupila ani Janča, když několikrát nezvolila nejlepší volbu a nakonec z toho bylo až 22. místo. Ve sprintu naše dvojice nebodovala, Janča obsadila 54. příčku (jako druhá nejlepší z našich závodnic), Martin obsadil 48. místo (také on byl druhý nejlepší z Čechů).
25. května
Vč. pohár ve Studeném
10. kolo oblastních soutěží (bylo to i Mistrovství oblasti na krátké trati) pěkně uspořádal v sobotu ZAM ve Studeném. Na orientačně pěkných tratích startovalo přes 120 pardubických závodníků, kteří si vedli s hodně rozdílnými výsledky. V ženách doběhla Šárka Kulhavá na 4. místě, Anna Kopecká byla osmá. V mužích s velkým náskokem vyhrál Tomáš Kubelka (Petr Zvěřina byl desátý). V žákyních v D10N skončila Kamila Stryková třetí, třetí byla i v D10C Zuzka Fenclová, stejně jako Bětka Kárníková v D12C (tam se našim děvčatům dost dařilo - Anička Horáková byla čtvrtá, Niki Odvodyová šestá, Nikol Hovorková sedmá a Nina Zvěřinová osmá) a v D14C skončila Monča Munzarová druhá a Háňa Fenclová čtvrtá (7. Verča Zitková, 9. Majda Froschová). V žácích v H10C obsadil Fíla Jirout třetí místo, Radim Zvěřina byl sedmý a Lukáš Marek desátý, v H12C obsadil Luky Udržal třetí místo (10. Kuba Nachtigall) a v H14C skončilo pět našich kluků mezi nejlepšími sedmi (2. Ondra Lučan, 4. Matěj Kadaně, 5. Štěpán Kárník, 6. Vilda Jirout a 7. Dan Macek). V dorostu se naši mezi nejlepší nedostali (většina pardubických dorostenců byla na soustředění). Ve veteránkách vyhrála v D35C Martina Zvěřinová, v D45C byla první Renata Haasová, v D50C obsadila Jindra Horáková druhé místo, v D55D vyhrála Dana Francová Julínková, v D60C skončila Iva Léharová třetí, vítězství vybojovaly Laďka Víchová v D65C a Stáňa Kellnerová v D75C. Ve veteránech v H35C skončil Honza Hovorka druhý, v H45C obsadili Štěpán Držka a Honza Kárník 2. a 3. místo, v H50C skončil Jarda Vávra druhý, v H55C vyhrál s velkým náskokem Petr Fencl a v H65D byl první Miloš Lulay.
19. května
Zlato ze sprintových štafet pro dospělé i dorost!!!!
Zlatý double ve sprintových štafetách!!!! Mistrovství ČR ve sprintových štafetách proběhlo v Moravských Budějovicích. Pro náš klub bylo velmi úspěšné - v obou kategoriích získaly naše štafety zlaté medaile.
V dospělých Míša Srbová doběhla se ztrátou 47 sekund na sedmém místě. Tomáš Kubelka na druhém úseku zmenšil ztrátu na 25 sekund a předával pátý. Na třetím úseku zaběhl Martin Roudný nejlepší čas a předával se ztrátou šesti sekund na druhém místě. Na posledním úseku šla Janča Peterová hned v úvodu do vedení a v cíli byl s půlminutovým náskokem první! Velmi dobře běželo i béčko (Katka Hanušová, Matěj Kamenický, David Procházka a Janďa Stehlíková), které se pohybovalo na konci druhé desítky, nakonec z toho byla 12. příčka. Céčko doběhlo na 24. místě a déčko bylo 34.
V dorostu na prvním úseku Terka Šmídová stále běžela ve vedoucí skupině, předávala třetí s minimální ztrátou. Na druhém úseku vybojoval Vládík Srb skoro minutový náskok, na třetím úseku pronásledovatelé náskok Filipa Hanuše trošku zmenšili, ale na posledním úseku Kačka Švíglerová nedala soupeřkám šanci a doběhla do cíle s náskokem více jak minuty. Béčko doběhlo na solidním 13. místě, céčko bylo 25.
18. května
M ČR ve sprintu - Janča a Martin stříbrní, Vládík bronzový
Na startu Mistrovství ČR ve sprintu v Jemnici bylo necelých 30 pardubických závodníků. Naši závodníci získali tři medaile (dvě stříbra a bronz) i několik dalších velmi dobrých umístění. V ženách obhájila Jana Peterová stříbro z loňského sprintového šampionátu, když si vedla po celou trať velmi dobře, z boje o titul ji vyřadil špatná volba postupu na jednu kontrolu v závěru tratě. Jana Stehlíková skončila na 25. místě a Marta Fenclová byla 33. Martin Roudný v mužích dlouho bojoval o titul, nakonec za vítězným Křivdou zaostal o jedinou sekundu, proti loňsku si o příčku polepšil (Tomáš Kubelka skončil na 12. místě, David Procházka byl 22. a Matěj Kamenický 34.). V juniorkách skončila Katka Hanušová na 8. příčce (Nela Kubáková byla 17.). Nedařilo se juniorům - 23. Filip Haas, 28. Michal Krpata, 38. Filip Jelínek, 41. Tomáš Pekárek). Závod se dost podařil našim dorostenkám v D18. Kačka Švíglerová zaostala jen těsně za medailí, skončila na 5. místě, Terka Šmídová si 12. místem vybojovala licenci A stejně jako Anička Kaláčová, která byla 20. (48. Karolína Pipková). V H18 potvrdil Vládík Srb, že patří ke špičce v této kategorii, po celý závod se podle mezi časů pohyboval na medailových pozicích, v cíli z toho bylo třetí místo se ztrátou sedmi sekund na vítěze, další naši závodníci - 28. Tomáš Flos, 31. Marek Fajfr, 33. Marek Kadaně a 44. Jan Hlavatý). V D16 si výborně vedla žákyně Hana Fenclová, která skončila na 12. místě (36. Monika Munzarová, 57. Elen Hovorková). V H16 skončil Vítek Frosch na 19. místě a Fanda Goláň byl 28.
18. května
Krátká trať Vč. poháru v Jelení
V sobotu proběhl závod Vč. poháru v Horním Jelení, který pořádal místní Sokol za nemalé pomoci našich mladých závodníků (mapa - Ondra Macek a Vojta Váňa, hlavní rozhodčí Libor Kříž, stavba tratí Adam Novák a Michal Krpata, IT Vojta Šišma a Danda Štichhauer). Krátká trať měla centrum u RS Tramtáryje. Startovalo jen necelých 120 závodníků z LPU. V ženách doběhla Pavla Udržalová druhá a Martina Zvěřinová byla pátá, v mužích byl Vladimír Lučan třetí. V žákyních v D10N byla Pavla Šabatková druhá, v D10C skončila Maruška Dvořáková devátá, v D12C byla Bětka Kárníková čtvrtá, Anička Horáková šestá a Nina Zvěřinová sedmá a v D14C skončila Majda Froschová čtvrtá. V žácích v H10C byl Filip Jirout pátý, Kuba Lučan sedmý a Ondra Havel desátý, v H12C skončil Kuba Nachtigall čtvrtý, v H14C obsadili Ondra Lučan a Matěj Kadaně první dvě místa, Vilda Jirout byl pátý a Vojta Juška devátý, v H14D byl první Filip Šabatka. V D16 skončila Gita Macková třetí, v H16 vyhrál Maty Kroupa (3. Tonda Goláň) a v H18 byl první Adam Štichhauer. Ve veteránkách vyhrála Marta Lučanová v D35C, v D35D skončila Katka Kroupová třetí, Dana Francová Julínková vyhrála v D55D a Laďka Víchová byla první v D65C. Ve veteránech v H35C obsadil Petr Šabatka třetí příčku, v H55C vyhrál Láďa Jánek a v H65D byl první Petr Klimpl.
15. května
Krajské finále Přeboru škol
Ve středu proběhlo v Pardubicích krajské finále Přeboru škol. Centrum bylo v Areálu OB na Vinici, běželo se na mapě Vinice v prostoru Vojenské plovárny, Červeňáku a Vinice. Startovalo za pěkného počasí 137 závodníků z 18 škol. Mezi školami v obou kategoriích vyhrálo Gymnázium Dašická Pardubice, v základních školách byla druhá ZŠ Závodu míru Pardubice, ve středních školách pak Gymnázium Mozartova Pardubice (všechny tyto školy postupují do celostátního finále v červnu v Brně). V jednotlivých kategoriích vyhráli - D5: Alžběta Horáčková (ZŠ Závodu míru), D7: Monika Munzarová, D9: Hana Fenclová, DS: Kateřina Švíglerová (všechny Gymnázium Dašická), HS: Jan Šimek Jan (ZŠ Svatopluka Čecha Choceň), H7: Ondřej Lučan, H9: Matěj Kadaně (oba ZŠ Benešovo náměstí), HS: Tomáš Flos (Gymnázium Dašická). Výsledky jsou na stránce závodu v IS ORIS.
15. května
Jana Peterová a Martin Roudný poběží Světový pohár
Na první sérii Světového poháru v orientačním běhu, která proběhne na přelomu května a června ve Švýcarsku a v Itálii, byli nominováni Jana Peterová a Martin Roudný.
14. května
Vyšel Jantar 5/2024
Na titulní straně letošního pátého čísla Jantaru je fotka Martiny a Petra Zvěřinových po jejich vítězství na klasice Východočeského poháru na Kolibě. Na přelomu dubna a května proběhla celá řada oblastních závodů a o nich jsou v čísle články. Reportáže jsou tam i o úvodních závodech ŽB na Jičínsku, o MČR v KO sprintu, o třech celostátních závodech u Prahy, ale i o Tiomile či o Mistrovství Evropy v trail-O nebo o soustředění našich nejmladších v Čachnově. Tradičně nechybí ani pravidelné rubriky. Obsah čísla je tady.
12. května
ME v trail-O: Šimon stříbrný, Máca čtvrtý
Dvojice Ondra Macek a Šimon Mareček byla na startu Mistrovství Evropy v trail-O, které proběhlo ve Finsku. V PreO skončili naši závodníci jako nejlepší z české výpravy - Šimon byl 14., Máca hned za ním na 15. místě. Ve štafetách spolu s Pavlem Ptáčkem skončili na 7. místě. Posledním závodem bylo Temp-O, tedy parádní disciplína našich kluků. Oba se z kvalifikace dostali do finále (Máca svou kvalifikaci jasně vyhrál). Ve finále byli oba výborní. Šimon se podělil s Finem Petteri Hakalou o druhé místo (vyhrál další Fin Lauri Mäkinen) a získal tak evropský bronz, úřadující mistr světa v této disciplíně Máca byl jen o sekundu za Šimonem a obsadil čtvrtou příčku.