Novinky

28. května
Světový pohár ve Finsku
Jana Knapová a Tomáš Kubelka běželi ve Finsku první sérii Světového poháru v orientačním běhu. Ve středu byly sprintové štafety, Jana rozbíhala české béčko a přispěla k celkovém 12. místu tohoto týmu. Ve čtvrteční kvalifikaci sprintu doběhla Jana na 56. místě, Píkej byl 77., což ani jednomu nestačilo na postup do finále. Na krátké trati v konkurenci skoro 120 závodníků skončila Jana 51. místě, Píkej byl 88. V závěrečném závodě na klasické trati s handicapovým startem finišovala Jana na 40. místě, Tomáš byl v cíli na 54. místě.
27. května
Mistrovství oblasti na klasice v kopcích u Trutnova
V sobotu zamířilo skoro 150 pardubických závodníků na 9. kolo Východočeského poháru (současně to bylo i mistrovství a veteraniáda oblasti na klasické trati) do Trutnova. Na hodně kopcovitých tratích získali tituly mistrů oblasti Jana Peterová (D18), Jonáš Fencl (H18) a David Procházka (H21 - foto), v oblastní veteraniádě vyhráli Květa Kubíková (D65) a Václav Farář (H65). Ostatní si vedli se střídavými úspěchy. V ženách doběhla v D21C Iva Knapová na pátém místě, v mužích jasně vyhrál David Procházka, Míra Lenner doběhl osmý. V žákyních v D10C byla Karolína Pipková pátá a Saša Tichá sedmá, v D12C skončila Klára Haasová osmá a Agáta Trlidová desátá, v D14C skončila Kačka Koberová třetí, Bára Pušová pátá a Terka Fejfarová osmá. V žácích v H12C byl Ondra Šípek čtvrtý, v H14C byli za sebou na 3., 4. a 5. místě Filip Haas, Bert Waněk a Danda Štichhauer, v H14D skončil Vojta Váňa třetí. V dorostu v D16 vyhrála Janča Peterová, Viky Vojtíšková byla sedmá, v H16 doběhl Ondra Pipek také sedmý a v H18 za vítězným Jonášem Fenclem byl třetí Martin Roudný a pátý Venda Roudný. Ve veteránkách v D35D byla Simča Petrásová druhá, v D45C skončila Táňa Pipková třetí, v D50C Renata Čermáková také třetí, v D55C doběhla Laďka Víchová druhá, v D65C vyhrála Květa Kubíková a Stáňa Kellnerová byla třetí. Ve veteránech v H35D vyhrál Honza Kárník, v H55D obsadil Vláďa Vícha třetí místo a v H65C vyhrál Vašek Farář.
24. května
World Orienteering Day
Word Orienteering Day, celosvětovou akci na propagaci orientačního běhu ve středu 24. května, podpořil náš klub uspořádáním 4 akcí, celkem jsem přivítali na našich akcích 1057 účastníků:
Pardubice, ZŠ Závodu míru - 210 účastníků;
Sezemice, ZŠ Sezemice - 239 účastníků;
Pardubice, Gymnázium Dašická - 322 účastníků;
Pardubice, ZŠ Spořilov - 286 účastníků.
21. května
Vyzývací pohár žactva
Na Vyzývacím poháru žactva o víkendu v Javorníku a v Bílé Vodě reprezentovalo Vč. oblast 10 žáků LPU. A jak si vedli? Celkem dobře, hodně přispěli k celkovému vítězství Vč. oblasti.
Ve sprintu v Javorníku (v každé kategorii startovalo přes 80 závodníků) skončila v D14 Terka Fejfarová na 3. místě, hned za ní byla Kačka Koberová (25. Bára Pušová). V D12 byla Markéta Mrskočová 16. a Klára Haasová 60. V H14 obsadili Filip Haas a Daniel Štichhauer 14. resp. 24. místo a v H12 skončil Ondra Šípek na 46. místě (60. Vojta Vališ).
V sobotních štafetách v Bílé Vodě běžela Kačka Koberová ve vítězné štafetě v D14, Bára Pušová a Terka Fejfarová byly ve stejné kategorii, která obsadila 2. příčku. V D12 běžela Markéta Mrskočová ve štafetě, která vyhrála (Klára Haasová byla ve štafetě, která obsadila 8. příčku). V H14 rozbíhal Hubert Waněk štafetu, která vyhrála, Filip Haas a Daniel Štichhauer běžel ve štafetě, která skončila sedmá. V H12 Vojta Vališ rozbíhal, nakonec z toho byla 17. příčka.
V dalších štafetách v neděli byly Terka Fejfarová a Kačka Koberová ve štafetě, která vyhrála D14, Bára Pušová běžela ve štafetě, která skončila čtvrtá. Ve vítězné štafetě D12 opět běžela Markéta Mrskočová. V H14 byl Hubert Waněk ve štafetě, která doběhla šestá, Filip Haas a Dan Štichhauer pak byli osmí. V H12 Ondra Šípek obsadil se svou štafetou 11. místo a Vojta Vališ byl 16.
21. května
Dvoje štafety v Bílé Vodě
Český pohár štafet pokračoval dvěma závody v hodně kopcovitém terénu v Bílé Vodě.
V sobotních štafetách muži i ženy dlouho bojovali o umístění na stupních vítězů, nakonec se na nich neobjevili. Áčko mužů ve složení Kubelka, Procházka, Kamenický doběhlo čtvrté, velmi pěkné je i umístění béčka, které ve složení Čermák, Udržal a Zvěřina obsadilo 7. příčku, bodovalo i céčko. V ženách trio Hančová, Zvěřinová, Knapová skončilo šesté, body získala i B štafeta. V dorostencích naši kluci vyhráli (Rusin, Volák, M. Roudný), béčku se nedařilo, v dorostenkách naše trio Kopecká, Peterová a Waňková jasně vyhrálo, béčko skončilo na 12. místě.
V neděli se naši dospělí opět na stupně vítězů nedostali, byť to opět vypadalo nadějně. Muži (tentokrát v sestavě Kamenický, Zvěřina, Procházka) zopakovalo čtvrtou příčku, béčko (Čermák, Grundmann, Zvěřina) bylo desáté. Ženy (Hančová, Procházková, Zvěřinová) doběhly sedmé. Dorostenci byly v cíli opět první, ale byli disk (jiná kontrola na 2. úseku), béčko doběhlo na 22. místě. Dorostenky opět jasně vyhrály, tentokrát ve složení Peterová, Waňková, Kopecká, béčko skončilo na 16. místě.
21. května
Celostátní sprint v Javorníku
Český pohár a žebříček A pokračovaly 4. kolem, kterým byl sprint v Javorníku. V elitě žen doběhla Jana Knapová druhá, Petra Hančová skončila sedmá (16. Zvěřinová, 18. Fenclová, 23. Procházková). V elitě mužů měl závod výborně rozběhnut Tomáš Kubelka, po chybě skončil sedmý (17. Procházka, 19. Kamenický, 36. Zvěřina), v H21A byl Honza Grundmann třetí. V D18A obsadila Jana Peterová třetí místo, Anna Kopecká byla šestá (13. Borovičková, 32. Vojtíšková, 35. Filipová), nedařilo se dorostencům (H16: 22. Pipek, 56. Šišma; H18 - 10. Volák, 17. Rusin, 20. V. Roudný, 21. M. Roudný).
14. května
Jana Knapová a Tomáš Kubelka v Estonsku
Jana Knapová a Tomáš Kubelka se o víkendu zúčastnili srovnávacích závodů české o-reprezentace v Estonsku. V sobotní krátké trati skončila Jana z českých závodnic třetí, Píkeje porazilo pět soupeřů z ČR. V nedělní hodně náročné a dlouhé klasice skončila Jana z českých závodnic opět třetí (ale s velkou ztrátou na nejlepší), Píkej skončil z našich čtvrtý.
14. května
Kráká trať na Paprsku
Český pohár a žebříček A pokračovaly nedělní krátkou tratí na Paprsku. Závodníky čekaly hodně kopcovité tratě mezi spoustou kupek. Opět výborně běžel v pánské elitě Radek Nožka, které na 4. místě dělilo jen 5 sekund od stupňů vítězů, v první desítce ještě doběhli osmý Matěj Kamenický a desátý David Procházka. V H21A vyhrál Honza Grundmann, v H21B byl Honza Klapal čtvrtý. V dámské elitě obsadila Klára Procházková 12. příčku. V D21B doběhla Míša Klapalová druhá. Velmi dobře běžely dorostenky v D18A - Anna Kopecká skončila druhá, Jana Peterová čtvrtá, sedmým místem překvapila Martina Waňková. Velmi dobře jim sekundovali jejich vrstevníci v H18A - Honza Rusin byl druhý, Martin Roudný třetí a Ondra Volák pátý.
14. května
Žebříček B-Čechy začal dvěma závody v Křižanech
Žebříček B-Čechy začal dvěma závody u Liberce (jižní svah Ještědu), centrem byla Křižany.
V sobotní klasice skončila v D21A Martina Zvěřinová druhá (12. Marta Lučanová), v D21C byla Markéta Držková třetí. V mužích v H21A byl Vladimír Lučan 27., v H21B vyhrál Petr Zvěřina. V žactvu výborně v D14B zaběhly Kačka Koberová (3.) a Terka Fejfarová (5.), Bára Pušová byla 13. (19. Bártová), v H14B byl Filip Haas osmý. V dorostu v D18 skončila Verča Barnetová desátá, v juniorech obsadil Tomáš Míča šestou příčku. Ve veteránských kategoriích v D45B skončila Jindra Horáková čtvrtá a Iva Knapová osmá, v D55B byla Laďka Víchová čtvrtá, v H35B skončil Honza Fukátko desátý, v H50B Jirka Fencl sedmý, v H60B Honza Knap osmý, v H65B vyhrál Vašek Farář a v H70B obsadil Jarda Fridrich devátou příčku.
V nedělní moc pěkné krátké trati Martina Zvěřinová vyhrála v hlavní kategorii žen (D21A), Lenka Knapová v této kategorii byla devátá a Iveta Šístková desátá. V H21A se našim mužům nedařilo, v H21B vyhrál Petr Zvěřina. v H20B skončil Tomáš Míča šestý. Velmi dobře běželi opět žákyně v D14B - Kačka Koberová byla zase třetí, Terka Fejfarová Byla desátá (13. Pušová, 15. Bártová), v H14B byl Michal Krpata devátý (16. Fejfar, 18. Waněk, 19. Haas). Pěkné je i 4. místo Áji Zitkové v D10C. Ve veteránských kategoriích v D45B doběhla Iva Knapová čtvrtá a Jindra Horáková šestá, v D55B obsadila Laďka Víchová třetí příčku, v D60B byla Jiřina Novotná čtvrtá, v H35B byl Honza Fukátko devátý, v H50B Petr Valach sedmý, v H60B jsou ve výsledcích Jan Knap a Pavel Štěrba na 8. a 9. místě, výborně opět v H65B běžel Vašek Farář, který skončil druhý, v H70B obsadil Jarda Fridrich 9. místo.
13. května
Český pohár na Paprsku - Radek Nožka druhý v elitě
O víkendu startuje třicítka pardubických závodníků na dvou závodech Českého poháru a žebříčku A ve Starém Městě pod Sněžníkem (chata Paprsek). V sobotu se běžela klasická trať, hodně kopcovitá a fyzicky hodně náročná, tratě byly v horském terénu, kde občas byly ještě pozůstatky sněhu. V pánské elitě skvěle zaběhl Radek Nožka, který skončil druhý, také dalším našim závodníků se dařilo - Matěj Kamenický byl sedmý, David Procházka devátý (14. Tomáš Udržal), v H21A obsadil Honza Čermák 5. příčku (11. Grundmann). V ženách se našim závodnicím v elitě nedařilo, naopak v D21A zazářila vítězstvím Pavla Udržalová, v D21C vyhrála Míša Klapalová. V dorostenkách se v D18A dařilo Jane Peterové, která obsadila 2. místo, další však skončily v poli poražených ve třetí a čtvrté desítce, stejně jako Ondra Pipek v H16A a Honza Žák v H20A. Trio dorostenců skončilo v H18A v první desítce, Honza Rusin byl třetí, Ondra Volák šestý a Martin Roudný osmý (19. V. Roudný).
10. května
Krajské finále Přeboru škol
Ve středu proběhlo v Pardubicích krajské finále Přeboru škol v orientačním běhu. Za chladného polojasného počasí startovalo150 závodníků ze základních i středních škol. Hlavní organizátor Kamil Pipek situoval centrum do pěkného skautského středisko na Vinici. Orientačně jednodušší tratě zavedly závodníky do parku na Vinici a do bývalého vojenského prostoru Červeňák. Do celostátního finále na počátku června v Čechách pod Kosířem postoupilo v základních školách Gymnázium Dašická Pardubice a mezi středními školami Gymnázium Vysoké Mýto a Gymnázium Dašická Pardubice. V jednotlivých kategoriích vyhráli - D5: Klára Haasová (ZŠ Benešovo nám. Pardubice), D7: Tereza Brožková (Gymnázium Ústí nad Orlicí), D9: Kateřina Koberová (Gymnázium Dašická Pardubice), DS: Jana Semrádová (Gymnázium Vysoké Mýto), H5: Ondřej Vališ (ZŠ Sezemice), H7: Filip Haas (ZŠ Benešovo nám. Pardubice), H9: Ondřej Pipek (ZŠ Lázně Bohdaneč) a HS: Martin Roudný (Gymnázium Dašická Pardubice).
9. května
Vyšel Jantar 5/2017
Květnové číslo Jantaru má na titulní stránce fotku Aničky Kopecké z letošního Mistrovství ČR sprintových štafet. A právě sprintovým šampionátům v Brně je věnováno nejvíce stran. Nechybí ale reportáže z řady soustředění a závodů, které proběhly na přelomu dubna a května, ani tradiční rubriky a některá další témata. Obsah čísla najdete zde.
8. května
Mistrovství oblasti na krátké trati v Jánských Lázních
V pondělním závodě oblastních soutěží v Jánských Lázních (mistrovství oblasti na krátké trati a současně 8. kolo Vč. poháru) startovalo na orientačně náročných tratích skoro 160 pardubických závodníků. Běželo se na úbočí Černé hory, hodně kategorií mělo start u horní stanice lanovky na Černé hoře. A jak se nám vedlo? Střídavě. V ženách skončila Martina Zvěřinová na 5. místě, ve velmi početně obsazené kategorii mužů (skoro 110 závodníků) byl Jonáš Fencl sedmý a Tomáš Udržal desátý (11. Rusin, 13. Volák). V žactvu v D10C skončila Karolína Pipková třetí, Saša Tichá pátá a Kačka Švíglerová sedmá, v D12C obsadily Klára Haasová a Bětka Bártová 6. a 7. místo, v D14C skvěle zaběhly Terka Fejfarová a Kačka Koberová, které obsadily první dvě místa (foto), Hanka Petrásová byla osmá. V H10C byl Matěj Kadaně desátý, v H12C Vojta Vališ sedmý a Ondra Šípek devátý, v H14C obsadili Danda Štichhauer šesté, Adam Novák sedmé a Michal Krpata deváté místo, Filip Dvořáček vyhrál H14D. V juniorech obsadil Honza Žák 2. místo. Ve veteránských kategoriích byla v D45C Táňa Pipková druhá, v D55C jasně vyhrála Laďka Víchová, v H35C byl Petr Šabatka těsně druhý, v H35D vyhrál Luboš Macháček a v H55D byl Petr Klimpl třetí.
7. května
M ČR sprint - Jana Knapová vyhrála, Terka Fejfarová druhá
Český šampionát ve sprintu proběhl v neděli v Brně. Dopoledne byla kvalifikace šampionátu na Kraví hoře. Do odpoledního finále postoupily 4 ženy (J. Knapová, Hančová, Šístková, Procházková) a 4 muži (Kubelka, Nožka, Kamenický a Čermák), těsně za postupem zůstali Procházka a Záveský. Současně se běžela i Veteraniáda ČR, nikdo z našich se na stupně vítězů neprobojoval. V D35 byla Zuzana Klimplová sedmá, v D40 Pavla Švíglerová také sedmá, v D55 Laďka Víchová pátá a V H65 byl Vašek Farář sedmý.
V odpoledním finálovém závodě, který se běžel ve středu Brna (a úvod na Petrově) jsme získali dvě medaile - zlato a stříbro. Skvěle zaběhla v hlavní kategorii žen Jana Knapová, která (byť jen těsně) vyhrála a získala mistrovský titul. Dobře si vedly i další naše ženy - Iveta Šístková a Petra Hančová se podělily stejným časem o devátou příčku, Klára Procházková doběhla dvanáctá. V mužích si z naších závodníků nejlépe vedl Tomáš Kubelka, který přes pár chybiček obsadil výborné 8. místo, Radek Nožka byl dvacátý (24. Jan Čermák, 26. Matěj Kamenický). Druhou medaili velmi a velmi překvapivě získala v D16 žákyně Tereza Fejfarová, po výborném výkonu ještě těsně před cílem vedla, nakonec z toho byla stříbrná medaile(!) sekundu za vítězkou, dobře běžela i Kateřina Koberová, která obsadila 13. příčku. V H16 skončil Ondra Pipek v závěru výsledkové listiny (46.). V osmnáctkách jsme měli celou řadu želízek v ohni, bohužel nad jejich síly se ukázal orientačně náročný úvod, kde téměř všichni chybovali. V D18 z našich nejméně chybovala Janča Peterová a skončila šestá, Anna Kopecká obsadila 13. místo (23. Martina Waňková, 41. Viktorie Vojtíšková), v H18 obsadili Jonáš Fencl a Honza Rusin 7. a 8. místo, bratři Roudní skončili ve druhé desítce (12. Venda, 14. Martin), Ondra Volák byl 28. V juniorech byl Honza Žák také 28.
6. května
Dva bronzy z mistrovství sprintových štafet
Mistrovsví a Veteraniáda ČR sprintových štafeta se běžely v sobotu na Špilberku. Naše áčko dospělých v sestavě Petra Hančová, Tomáš Kubelka, Matěj Kamenický a Jana Knapová obhájilo loňské třetí místo z Uherského Brodu. Petra předávala šestá, Píkej přes několik chyb stáhnul na třetí příčku, Matěj měl sice na úseku pátý nejlepší čas, ale klesl na průběžnou šestou příčku, na posledním úseku Jana atakovala ty nejlepší, ale vynechala kontrolu, musela se hodně vracet, ale nakonec vybojovala obhajobu bronzové medaile! Béčko také běželo výborně, v cíli bylo páté, ovšem Klára na prvním úseku neměla v čipu jednu kontrolu, škoda... Dobře běželo céčko, které obsadilo 10. místo ve složení (Fenclová, Záveský, Čermák, Kulhavá), déčko bylo bohužel také disk, éčko je ve výsledcích na 22. místě. V dorostu jsme také získali bronz (Peterová, Rusin, Fencl, Kopecká), béčko ve složení Koberová, M. Roudný, Volák a Waňková obsadilo čtvrté místo. Ale jednoduché to nebylo. Po prvním úseku bylo naše áčko ve vedení (Janča), Kačka v béčku předávala devátá. Na druhém úseku skvěle zaběhl v béčku Martin, který nejlepším časem na úseku vytáhl svůj tým na těsné druhé místo, hodně chybující Honza předával áčko na 8. místě se ztrátou dvou minut. Po třetím úseku byla naše štafety na 3. (béčko - Ondra) a na 4. místě (áčko - Jonáš), v cíli si to vyměnili - áčko (Anička) doběhlo čtvrté, béčko (Martina) čtvrté. Céčko bylo bohužel disk, naopak skvěle si vedlo déčko složené z žáků, které obsadilo 15. příčku (z 45 štafet). Výborně běželi veteráni v kategorii DH220, kteří v sestavě Víchová, Farář, Roudný a Horáková jasně vyhráli. Štafeta v DH140 obsadila 5. místo.