Novinky

14. května
Žebříček B-Čechy začal dvěma závody v Křižanech
Žebříček B-Čechy začal dvěma závody u Liberce (jižní svah Ještědu), centrem byla Křižany.
V sobotní klasice skončila v D21A Martina Zvěřinová druhá (12. Marta Lučanová), v D21C byla Markéta Držková třetí. V mužích v H21A byl Vladimír Lučan 27., v H21B vyhrál Petr Zvěřina. V žactvu výborně v D14B zaběhly Kačka Koberová (3.) a Terka Fejfarová (5.), Bára Pušová byla 13. (19. Bártová), v H14B byl Filip Haas osmý. V dorostu v D18 skončila Verča Barnetová desátá, v juniorech obsadil Tomáš Míča šestou příčku. Ve veteránských kategoriích v D45B skončila Jindra Horáková čtvrtá a Iva Knapová osmá, v D55B byla Laďka Víchová čtvrtá, v H35B skončil Honza Fukátko desátý, v H50B Jirka Fencl sedmý, v H60B Honza Knap osmý, v H65B vyhrál Vašek Farář a v H70B obsadil Jarda Fridrich devátou příčku.
V nedělní moc pěkné krátké trati Martina Zvěřinová vyhrála v hlavní kategorii žen (D21A), Lenka Knapová v této kategorii byla devátá a Iveta Šístková desátá. V H21A se našim mužům nedařilo, v H21B vyhrál Petr Zvěřina. v H20B skončil Tomáš Míča šestý. Velmi dobře běželi opět žákyně v D14B - Kačka Koberová byla zase třetí, Terka Fejfarová Byla desátá (13. Pušová, 15. Bártová), v H14B byl Michal Krpata devátý (16. Fejfar, 18. Waněk, 19. Haas). Pěkné je i 4. místo Áji Zitkové v D10C. Ve veteránských kategoriích v D45B doběhla Iva Knapová čtvrtá a Jindra Horáková šestá, v D55B obsadila Laďka Víchová třetí příčku, v D60B byla Jiřina Novotná čtvrtá, v H35B byl Honza Fukátko devátý, v H50B Petr Valach sedmý, v H60B jsou ve výsledcích Jan Knap a Pavel Štěrba na 8. a 9. místě, výborně opět v H65B běžel Vašek Farář, který skončil druhý, v H70B obsadil Jarda Fridrich 9. místo.
13. května
Český pohár na Paprsku - Radek Nožka druhý v elitě
O víkendu startuje třicítka pardubických závodníků na dvou závodech Českého poháru a žebříčku A ve Starém Městě pod Sněžníkem (chata Paprsek). V sobotu se běžela klasická trať, hodně kopcovitá a fyzicky hodně náročná, tratě byly v horském terénu, kde občas byly ještě pozůstatky sněhu. V pánské elitě skvěle zaběhl Radek Nožka, který skončil druhý, také dalším našim závodníků se dařilo - Matěj Kamenický byl sedmý, David Procházka devátý (14. Tomáš Udržal), v H21A obsadil Honza Čermák 5. příčku (11. Grundmann). V ženách se našim závodnicím v elitě nedařilo, naopak v D21A zazářila vítězstvím Pavla Udržalová, v D21C vyhrála Míša Klapalová. V dorostenkách se v D18A dařilo Jane Peterové, která obsadila 2. místo, další však skončily v poli poražených ve třetí a čtvrté desítce, stejně jako Ondra Pipek v H16A a Honza Žák v H20A. Trio dorostenců skončilo v H18A v první desítce, Honza Rusin byl třetí, Ondra Volák šestý a Martin Roudný osmý (19. V. Roudný).
10. května
Krajské finále Přeboru škol
Ve středu proběhlo v Pardubicích krajské finále Přeboru škol v orientačním běhu. Za chladného polojasného počasí startovalo150 závodníků ze základních i středních škol. Hlavní organizátor Kamil Pipek situoval centrum do pěkného skautského středisko na Vinici. Orientačně jednodušší tratě zavedly závodníky do parku na Vinici a do bývalého vojenského prostoru Červeňák. Do celostátního finále na počátku června v Čechách pod Kosířem postoupilo v základních školách Gymnázium Dašická Pardubice a mezi středními školami Gymnázium Vysoké Mýto a Gymnázium Dašická Pardubice. V jednotlivých kategoriích vyhráli - D5: Klára Haasová (ZŠ Benešovo nám. Pardubice), D7: Tereza Brožková (Gymnázium Ústí nad Orlicí), D9: Kateřina Koberová (Gymnázium Dašická Pardubice), DS: Jana Semrádová (Gymnázium Vysoké Mýto), H5: Ondřej Vališ (ZŠ Sezemice), H7: Filip Haas (ZŠ Benešovo nám. Pardubice), H9: Ondřej Pipek (ZŠ Lázně Bohdaneč) a HS: Martin Roudný (Gymnázium Dašická Pardubice).
9. května
Vyšel Jantar 5/2017
Květnové číslo Jantaru má na titulní stránce fotku Aničky Kopecké z letošního Mistrovství ČR sprintových štafet. A právě sprintovým šampionátům v Brně je věnováno nejvíce stran. Nechybí ale reportáže z řady soustředění a závodů, které proběhly na přelomu dubna a května, ani tradiční rubriky a některá další témata. Obsah čísla najdete zde.
8. května
Mistrovství oblasti na krátké trati v Jánských Lázních
V pondělním závodě oblastních soutěží v Jánských Lázních (mistrovství oblasti na krátké trati a současně 8. kolo Vč. poháru) startovalo na orientačně náročných tratích skoro 160 pardubických závodníků. Běželo se na úbočí Černé hory, hodně kategorií mělo start u horní stanice lanovky na Černé hoře. A jak se nám vedlo? Střídavě. V ženách skončila Martina Zvěřinová na 5. místě, ve velmi početně obsazené kategorii mužů (skoro 110 závodníků) byl Jonáš Fencl sedmý a Tomáš Udržal desátý (11. Rusin, 13. Volák). V žactvu v D10C skončila Karolína Pipková třetí, Saša Tichá pátá a Kačka Švíglerová sedmá, v D12C obsadily Klára Haasová a Bětka Bártová 6. a 7. místo, v D14C skvěle zaběhly Terka Fejfarová a Kačka Koberová, které obsadily první dvě místa (foto), Hanka Petrásová byla osmá. V H10C byl Matěj Kadaně desátý, v H12C Vojta Vališ sedmý a Ondra Šípek devátý, v H14C obsadili Danda Štichhauer šesté, Adam Novák sedmé a Michal Krpata deváté místo, Filip Dvořáček vyhrál H14D. V juniorech obsadil Honza Žák 2. místo. Ve veteránských kategoriích byla v D45C Táňa Pipková druhá, v D55C jasně vyhrála Laďka Víchová, v H35C byl Petr Šabatka těsně druhý, v H35D vyhrál Luboš Macháček a v H55D byl Petr Klimpl třetí.
7. května
M ČR sprint - Jana Knapová vyhrála, Terka Fejfarová druhá
Český šampionát ve sprintu proběhl v neděli v Brně. Dopoledne byla kvalifikace šampionátu na Kraví hoře. Do odpoledního finále postoupily 4 ženy (J. Knapová, Hančová, Šístková, Procházková) a 4 muži (Kubelka, Nožka, Kamenický a Čermák), těsně za postupem zůstali Procházka a Záveský. Současně se běžela i Veteraniáda ČR, nikdo z našich se na stupně vítězů neprobojoval. V D35 byla Zuzana Klimplová sedmá, v D40 Pavla Švíglerová také sedmá, v D55 Laďka Víchová pátá a V H65 byl Vašek Farář sedmý.
V odpoledním finálovém závodě, který se běžel ve středu Brna (a úvod na Petrově) jsme získali dvě medaile - zlato a stříbro. Skvěle zaběhla v hlavní kategorii žen Jana Knapová, která (byť jen těsně) vyhrála a získala mistrovský titul. Dobře si vedly i další naše ženy - Iveta Šístková a Petra Hančová se podělily stejným časem o devátou příčku, Klára Procházková doběhla dvanáctá. V mužích si z naších závodníků nejlépe vedl Tomáš Kubelka, který přes pár chybiček obsadil výborné 8. místo, Radek Nožka byl dvacátý (24. Jan Čermák, 26. Matěj Kamenický). Druhou medaili velmi a velmi překvapivě získala v D16 žákyně Tereza Fejfarová, po výborném výkonu ještě těsně před cílem vedla, nakonec z toho byla stříbrná medaile(!) sekundu za vítězkou, dobře běžela i Kateřina Koberová, která obsadila 13. příčku. V H16 skončil Ondra Pipek v závěru výsledkové listiny (46.). V osmnáctkách jsme měli celou řadu želízek v ohni, bohužel nad jejich síly se ukázal orientačně náročný úvod, kde téměř všichni chybovali. V D18 z našich nejméně chybovala Janča Peterová a skončila šestá, Anna Kopecká obsadila 13. místo (23. Martina Waňková, 41. Viktorie Vojtíšková), v H18 obsadili Jonáš Fencl a Honza Rusin 7. a 8. místo, bratři Roudní skončili ve druhé desítce (12. Venda, 14. Martin), Ondra Volák byl 28. V juniorech byl Honza Žák také 28.
6. května
Dva bronzy z mistrovství sprintových štafet
Mistrovsví a Veteraniáda ČR sprintových štafeta se běžely v sobotu na Špilberku. Naše áčko dospělých v sestavě Petra Hančová, Tomáš Kubelka, Matěj Kamenický a Jana Knapová obhájilo loňské třetí místo z Uherského Brodu. Petra předávala šestá, Píkej přes několik chyb stáhnul na třetí příčku, Matěj měl sice na úseku pátý nejlepší čas, ale klesl na průběžnou šestou příčku, na posledním úseku Jana atakovala ty nejlepší, ale vynechala kontrolu, musela se hodně vracet, ale nakonec vybojovala obhajobu bronzové medaile! Béčko také běželo výborně, v cíli bylo páté, ovšem Klára na prvním úseku neměla v čipu jednu kontrolu, škoda... Dobře běželo céčko, které obsadilo 10. místo ve složení (Fenclová, Záveský, Čermák, Kulhavá), déčko bylo bohužel také disk, éčko je ve výsledcích na 22. místě. V dorostu jsme také získali bronz (Peterová, Rusin, Fencl, Kopecká), béčko ve složení Koberová, M. Roudný, Volák a Waňková obsadilo čtvrté místo. Ale jednoduché to nebylo. Po prvním úseku bylo naše áčko ve vedení (Janča), Kačka v béčku předávala devátá. Na druhém úseku skvěle zaběhl v béčku Martin, který nejlepším časem na úseku vytáhl svůj tým na těsné druhé místo, hodně chybující Honza předával áčko na 8. místě se ztrátou dvou minut. Po třetím úseku byla naše štafety na 3. (béčko - Ondra) a na 4. místě (áčko - Jonáš), v cíli si to vyměnili - áčko (Anička) doběhlo čtvrté, béčko (Martina) čtvrté. Céčko bylo bohužel disk, naopak skvěle si vedlo déčko složené z žáků, které obsadilo 15. příčku (z 45 štafet). Výborně běželi veteráni v kategorii DH220, kteří v sestavě Víchová, Farář, Roudný a Horáková jasně vyhráli. Štafeta v DH140 obsadila 5. místo.
1. května
Soustředění dorostu ve Švédsku
Skupina dorostenců OK Lokomotiva Pardubice trávila předešlý týden a půl ve Švédsku pod vedením Honzy Kaplana. Spousta tréninků, pro některé nominační závody na MSJ 2017, vše zakončené pěknými výkony na Tiomile.
1. května
Víkendová soustředění
Chladný prodloužený víkend na přelomu dubna a května (ale nakonec skoro bez deště) využili naši nejmladší na soustředění: Starší žactvo (a někteří dorostenci) byli v Arnoštově, kde pro 25 účastníků připravil Karel Haas tréninky na mapách Pecky a Malá Opička. Mladší žactvo a ti ještě mladší (celkem přes 50 lidí) se soustředili pod vedením Petra Klimpla v Bělči nad Orlicí v táboře J. A. Komenského, tréninky byly připraveny na mapě Běleč.
30. dubna
Naši na Tiomile
O víkendu běželo několik našich závodníků velké štafetové závody Tiomila ve Švédsku. Naše mládež běžela mládežnickou štafetu TSM a navázala na úspěšné vystoupení z minulých let. Celkově to bylo 15. místo. Na prvním úseku rozběhl Honza Nechanický na 18. místě s minutovou ztrátou na čelo, na druhém úseku výborně zaběhla Kačka Koberová, předávala na 6. místě v čelní skupině, na třetím úseku Šimon Mareček ztratil 5 minut a klesl na 16. místo, na posledním úseku Kačka Blažková jedno místo zlepšila, celková ztráta naší štafety na vítěze byla 5 minut. Ondra Pipek rozbíhal štafetu Finspångs SOK na 104. místě (celkově byli 156.). Jana Knapová dobře rozběhla štafetu Jana Södertälje-Nykvarn, přispěla tak k pěknému 14. místu tohoto týmu. Další pak běžely Finspångs SOK. Velmi dobře běželo áčko. Rozbíhala Anička Kopecká, předávala na 80. místě, na druhém úseku Martina Waňková něco ztratila (předávala na 100. místě), Terka Čechová na 3. úseku posunula štafetu na 84. příčku, tu na dalším úseku Švédka Jenni Simola udržela a na posledním úseku dokázala Janča Peterová mezi řadou světových es pozici štafety ještě o 7 míst posunout na konečné 77. místo. Naši nejlepší muži byli tradičně v týmu OK Kåre. Trio Radek Nožka (6. úsek), Matěj Kamenický (8. úsek) a Tomáš Kubelka (finiš) přispělo velmi dobrými výkony k 35. místu své štafety. Dorostenci běželi ve štafetách Finspångs SOK. V áčku, které doběhlo na velmi pěkném 67. místě, běželi Jonáš Fencl a Honza Rusin 8. a 9. úsek, v béčku se o první tři úseky podělili Martin Roudný, Ondra Volák a Venda Roudný, nakonec tato štafeta obsadila 126. příčku.
26. dubna
Anička Kopecká úspěšná v nominačkách na MSJ
První část nominačních závodů na letošní MS juniorů proběhly ve Švédsku na mapě Basås (Hällingsjö). Nominaček se účastnili i dva pardubičtí závodníci Anna Kopecká a Honza Rusin. Na klasice si velmi dobře vedla Anička, která skončila druhá, dobře běžel i Honza, kterému patřila 8. příčka. Na krátké trati doběhla Anička čtvrtá a Honza byl devátý. Další části nominaček pak budou na dráze 19. 5. a 2. 6. a na celostátní závodech - 20. 5. závod ve sprintu v Javorníku a 3. 6. závod na krátké trati v Řitce.
22. dubna
Petra Hančová a Bert Waněk vyhráli oblastní mistrovství ve sprintu
V sobotu odpoledne se v Ústí nad Orlicí běželo oblastní mistrovství ve sprintu (pořádal KOB Ústí nad Orlicí). Na odpolední sprint se počasí trochu zlepšilo. A jak si vedlo 130 závodníků LPU? Různě. Pro tituly oblastních mistrů si doběhli Petra Hančová (D21) a Bert Waněk (H14), veteraniádu vyhráli Laďka Víchová (D55), Petr Fencl (H45) a Vašek Farář (H65). Přehled výsledků je tady: V ženách Petra ve velmi silné konkurenci jasně vyhrála, také další umístění jsou velmi pěkná - na 4. až 7. místě se seřadily Simča Chládková, Eliška Kulhavá, Marta Fenclová a Klára Žaloudková, v D21D vyhrála Lenka Drahorádová před Evou Kokaislovou. V mužích doběhl Tomáš Kubelka třetí, Honza Čermák byl pátý a Filip Záveský devátý. Žákům se moc nedařilo, výjimkou byla kategorie H14, v céčkách bylo 5 našich závodníků mezi prvními šesti - vyhrál Bert Waněk, druhý byl Filip Haas, čtvrtý Dan Štichhauer, 5. Míša Krpata a šestý Adam Novák, v déčkách vyhrál Tomáš Pinke. V H10C byla Karolína Pipková čtvrtá, v D12C Markéta Mrskočová devátá, v D14C se Bára Pušová, Johana Vodičková a Hanka Petrásová seřadily na 8. - 10. příčce, v H10C skončili Vítek Frosch a Marek Kadaně na 5. a 6. místě, v H12C byl Vojta Vališ osmý. V juniorkách H20 doběhla Doubravka Jansová třetí. Ve veteránkách v D35D skončila Katka Štichhauerová třetí, v D50C byla Jana Juračková druhá, v D55C Laďka Víchová vyhrála, v D60C byla Jiřka Novotná druhá a v D65C skončila Stáňa Kellnarová třetí. V H35D doběhl Luboš Macháček druhý, v H45C vyhrál Péťa Fencl, v H55D se Miloš Lulay umístil na třetí příčce a v H65C vyhrál Vašek Farář.
22. dubna
Závod Vč. poháru v Mistrovicích
V sobotu dopoledne se v Mistrovicích (pořádal Sokol Žamberk) běžela žebříčková krátká trať. Závod se konal za velmi nepříznivého počasí (zima, vítr, déšť). Na startu bylo více než 170 pardubických závodníků, kteří si vedli se střídavými úspěchy. V ženách výborně běžela Petra Hančová, která vyhrála, velmi pěkné je i 2. místo Šárky Kulhavé, Simča Chládková doběhla osmá a Klára Žaloudková desátá; v D21D vyhrála Šárka Odvodyová, Eva Kokaislová byla třetí. V H21C obsadil Honza Grundmann pěknou třetí příčku. V žákyních v D10N skončila Lea Nožičková druhá (foto), v D10C byla Karolína Pipková čtvrtá a Saša Tichá devátá; v D12C obsadila Markéta Mrškočová 5. místo a Klára Haasová byla desátá, v D14C skončila Terka Fejfarová sedmá a Bára Pušová devátá. V žácích v H10N obsadil Filip Schejbal třetí místo, v H12C se Ondra Šípek a Vojta Vališ podělili o 5. a 6. příčku, v H12D byl Vojta Dvořák druhý, v H14C běželi kluci velmi dobře - Bert Waněk vyhrál, Filip Haas byl pátý a Dan Štichhauer osmý, v H14D vyhrál Filip Dvořáček. V dorostu v D18 skončila Verča Barnetová třetí. Ve veteránkách v D35D byla Simča Petrásová, v D45C výborně běžela Jana Juračková, která obsadila 2. místo, v D55C vyhrála Laďka Víchová a Jiřka Novotná obsadila 3. místo a v D65 skončila Stáňa Kellnerová druhá. Ve veteránech v H35D byl Honza Kárník třetí.
21. dubna
Jana Knapová a Tomáš Kubelka nominováni do Finska
Jana Knapová a Tomáš Kubelka si vybojovali nominaci na sérii závodů Světového poháru ve Finsku na konci května. Současně mají i právo startovat na nominačních závodech pro letošní MS, které se běží v Estonsku v polovině května.
21. dubna
47. ročník Ligy škol vyhrála ZŠ Benešovo nám.
Byly vydány výsledky 47. ročníku Ligy škol v orientačním běhu (v tomto ročníku se všechny kola běžela za dost nepříznivého počasí, povětrnostní podmínky dost ovlivnily účast). Mezi školami obhájila vítězství ZŠ Benešovo náměstí před ZŠ Závodu míru a Gymnáziem Dašická. V jednotlivcích vyhráli - H10: Adam Štichhauer, D10: Klára Haasová, H12: Filip Haas, D12: Alžběta Bártová, H14: Marek Mrskoč a Radek Růžička, D14: Kateřina Koberová. Kompletní výsledky jsou na stránce Ligy škol.