Novinky

29. září
Vč pohár v Šedivci
V sobotu byl další závod Vč. poháru. Závod pořádal Sokol Žamberk v Šedivci, tratě byly fyzicky dost náročné. Stovka pardubických závodníků si vedla se střídavými úspěchy. V ženách v D21C skončily Marta Fenclová a Šárka Kulhavá na 2. a 3. místě, v D21D vyhrála Zuzana Klimplová. V žactvu v D10N skončila Hana Fenclová třetí, v D12C vyhrála Klára Haasová, Karda Pipková byla sedmá a Kačka Švíglerová devátá, v H10C doběhl Vítek Frosch sedmý a Matěj Kadaně desátý, v H12C byl Tomáš Flos sedmý, v H14C vyhrál Filip Haas před Míšou Krpatou, Danda Štichhauer byl devátý. V dorostu v D16 byla Verča Kološová třetí a v H16C obsadili Lukáš Fejfar a Honza Vališ druhé a třetí místo. Ve veteránkách v D45C obsadily Léňa Koberová a Táňa Pipková první dvě místa, v D65C byly Stáňa Kellnerová a Květa Kubíková na prvních dvou místech. Ve veteránech skončili Olda Vodička a Petr Šabatka na druhém a třetím místě, a v H55D vyhrál Miloš Lulay.
28. září
Úspěšné sprintové štafety - dospělí stříbrní, dorost zlatý, veteráni první
V pátek se na sídlišti Jižní Svahy běželo Mistrovství a Veteraniáda ČR sprintových štafet. Našim nejlepším štafetám se hodně dařilo, ostatní ale bohužel byly disk. (bilance hodně tristní, z 14 štafet na startu jich bylo devět disk....). Ale pojďme k těm úspěšným. V dospělých naše áčko nezačalo dobře. Lenka Knapová na prvním úseku udělala v půlce velkou chybu, v závěru pak ještě jednu a předávala až na 19. místě se ztrátou přes dvě a půl minuty. Na druhém úseku Tomáš Kubelka běžel výborně, hodně stáhl, na třetím úseku ho napodobil Matěj Kamenický a naše štafeta vybíhala na poslední úsek čtvrtá. Jana Knapová zvládla svoji trať výborně a v cíli se naše štafeta radovala z druhého místa = STŘÍBRO. Naše déčko bojovalo velmi dobře, 12. místo je velmi pěkné. Zbývající dvě štafety byly disk (Jonáš Fencl neorazil cíl, David Procházka jednu z kontrol). V dorostu naše áčko vedlo od startu do cíle, po čtyřech úsecích mělo velký náskok a v cíli se čtveřice Kateřina Koberová, Jan Rusin, Martin Roudný a Jana Peterová radovala ze ZLATA. velkým překvapením bylo 4. místo céčka, kde skvěle běžící kluky (Ondra Paleček a Venda Roudný) doplnily pěknými výkony Viky Vojtíšková a Valča Borovičková. Další tři štafety byly disk. Ve Veteraniádě s velkým přehledem vyhrála v nejmladší veteránské kategorii čtveřice Marta Lučanová, Vladimír Lučan, Petr Zvěřina a Martina Zvěřinová, další tři veteránské štafety byly disk, stejně jako naše štafeta v kategorii MIX.
25. září
Nominace na závěr Světového poháru
Na závěrečnou sérii Světového poháru v OB (první říjnový týden v České republice) byli nominováni Jana Knapová (poběží všechny čtyři závody) a Tomáš Kubelka (poběží tři sprintové závody). Poběží i náš nový člen Orhan Kutlu v dresu Turecka.
22. září
První podzimní Vč. pohár v Herlíkovicích
V sobotu se běželo 12. kolo Vč. poháru. Závod pořádal Spartak vrchlabí v Herlíkovicích, běželo se v horském lese pod Žalým. Startovalo 140 pardubických závodníků, kteří si vedli se střídavými úspěchy. V mužích skončil Tomáš Kos druhý, Lála Lučan obsadil sedmé místo a Honza Grundmann byl devátý, v ženách skončila Marta Fenclová šestá. V žákyních skončila v D10N Hana Fenclová druhá, v D12C obsadila Klára Haasová druhé místo a Karda Pipková byla devátá. V žácích v H10C vyhrál Vítek Frosch, Maty Kroupa byl třetí, v H14C vyhrál jasně Fíla Haas, Danda Štichhauer byl desátý. V dorostu v D16 vyhrála Kačka Koberová, Bára Pušová obsadila 3. místo, v H16C obsadil Vojta Šišma třetí příčku. Ve veteránkách v D35D vyhrála Simča Petrásová, v D45C skončila Jitka Demlová druhá, v D45D byla Štěpánka Tužilová třetí, v D55C vyhrála Laďka Víchová, V D55D byla Alena Klimplová druhá a v D65C vyhrála Květa Kubíková. V H35C byl Honza Fukátko druhý, druhý byl v H35D i Pavel Hovorka, v H55C obsadil Mirek Novotný 3., a v H55D vyhrál Petr Klimpl a Jirka Hostinský byl třetí.
19. září
Začal 49. ročník ligy škol
Ve středu začal prvním závodem 49. ročník Ligy škol v orientačním běhu. Centrum závodu bylo na Dubině (roh lesa u kontejnerů). Na start se za krásného slunečného počasí postavilo 174 dětí. V jednotlivých kategoriích vyhráli - H10: Matyáš Kroupa, D10: Veronika Zitková, H12: Adam Štichhauer, D12: Klára Haasová, H14: Michal Krpata, D14: Alžběta Bártová. Mezi školami byla nejlepší ZŠ Benešovo nám. těsně před ZŠ Závodu míru. Výsledky jsou zde.
19. září
Český pohár 2018 - Jana Knapová druhá, Tomáš Kubelka třetí
V Manufaktura Českém poháru si skvěle vedli Jana Knapová a Tomáš Kubelka. Jana Knapová skončila v celkovém pořadí na druhém místě, Tomáš Kubelka byl. Ženy: 2. Jana Knapová, 17. Martina Zvěřinová, 24. Pavla Horová, 29. Lenka Knapová, 33. Petra Hančová, 37. Klára Procházková, 53. Terka Nováková), muži: 3. Tomáš Kubelka, 8. Radek Nožka, 16. David Procházka, 23. Matěj Kamenický, 35. Tomáš Udržal, 71. Honza Čermák).
19. září
Jana Peterová a Martin Roudný vyhráli INOV-8 CUP - žebříček A 2018
V žebříčku A si letos odnesli vítězství v D18 Jana Peterová a v H18 Martin Roudný, Honza Rusin přidal třetí místo. Přehled umístění - D16A: 9. Koberová, 19. Fejfarová, 38. Pušová, 41. Petrásová; D18A: 1. Peterová, 30. Borovičková; D20A: 10. Kopecká, 20. Waňková; H16A: 10. Waněk, 14. Pipek, 28. Rusin, 32. Macek; H18A: 1. M. Roudný, 3. Rusin, 6. Volák, 23. V. Roudný; H20A: 16. Fencl.
19. září
Český pohár veteránů
V Českém poháru veteránů si v roce 2018 nejlépe vedl Vašek Farář, který skončil na osmé příčce, v první stovce je již jen Petr Šabatka na 54. místě. V ženách se do první desítky nedostala žádná závodnice LPU, ale ve druhé desítce jsou hned tři - 12. Pavla Švíglerová, 14. Laďka Víchová, 16. Lenka Koberová, (22. Lučanová, 63. Kubíková, 67. Mrskočová, 68. Novotná, 65. Kubíková, 72. Knapová, 92. Haasová).
18. září
Vyšel Jantar 9/2018
Na titulní stránce zářijového čísla Jantaru je fotka Tomáše Kubelky na poslední kontrole M ČR na klasice, kde vybojoval v mužích bronzovou medaili. Uvnitř čísla je reportáž z tohoto šampionátu s několika dalšími fotkami. Další články jsou z posledních prázdninových vícedenních (Pěkné prázdniny a Cena východních Čech) i z posledních žebříčkových závodů v Radvanci a v Růžené. Nechybí tradiční rubriky a pár dalších článků. Obsah čísla najdete tady.
16. září
Mistrovství na klasice - dvě stříbra v 18, bronz Píkeje, dvě těsné brombory, čtyři medaile veteránů
O víkendu se běželo v Kladkách (rozhraní Pardubického a Olomouckého kraje) Mistrovství a veteraniáda ČR na klasické trati. Na startu bylo i přes 70 závodníků LPU. Ze sobotní kvalifikace do nedělního áčkového finále postoupilo 14 borců LPU v mistrovských kategoriích a 16 veteránů. Skvěle si vedl Tomáš Kubelka, který prolomil smůlu a konečně získal medaili na individuálním šampionátu, skončil třetí, dobře běželi i další dva naši zástupci ve finále A - David Procházka skončil na 12. místě a Matěj Kamenický byl devatenáctý. Ve finále B skončili Tomáš Udržal, Petr Zvěřina a Lukáš Hovorka na 6. - 8. místě (celkově 33. - 35. místo). V ženách velká favoritka Jana Knapová udělal na trati dvě velké chyby a skončila na čtvrtém místě těsně za medailí, mile překvapila Lenka Knapová, která obsadila 8. příčku, Pavla Horová byla 15., v béčku doběhly Martina Zvěřinová druhá (celkově 22.), Petra Hančová třetí (23.) a Marta Fenclová pátá (25.). V juniorech začal Jonáš Fencl výborně, v závěru mu ale došly síly a doběhl desátý, v juniorkách naznačila Anička Kopecká návrat formy po zranění, obsadila pěknou 5. příčku, Martina Waňková byla 11. V H18 velmi dobře běžel Honza Rusin, který vybojoval stříbrnou medaili, favorizovaný Martin Roudný nevolil nejlepší postupy a skončil těsně čtvrtý, hned za ním na pátém místě byl vyrovnaně běžící Ondra Volák, v béčku byl Ondra Paleček druhý, celkově obsadil 19. místo. V D18 obsadila Jana Peterová druhé místo, jen 15 sekund za vítězkou. V H16 dlouho vedl Hubert Waněk, několik chyb ho odsunulo na 7. příčku, vyrovnaně běžící Ondra Pipek skončil devátý, v béčku doběhl Ondra Macek třetí, celkové 20. místo znamenalo zisk licence A. V D16 se žádná naše dorostenka neprobojovala do finále A, Kateřina Koberová ale vítězstvím v béčku (celkově 19.) ukázala, že měla být v boji o medaile. Ve Veteraniádě jsme získali čtyři umístění mezi nejlepšími třemi. Marta Lučanová jasně vyhrála D35, Vladimír Lučan byl druhý v H35, Vašek Farář (H65) a Květa Kubíková (D70) obsadili třetí příčky. V TOP 10 ještě skončili - D40: 9. Pavla Švíglerová, D45: 9. Lenka Koberová, D50: 9. Renata Čermáková, D55: 4. Iva Knapová, 6. Jana Juračková, D60: 10. Laďka Víchová, H65: 7. Jan Knap.
9. září
Krásné výsledky na závodech Českého poháru v Radvanci
Na dvou závodech Českého poháru a žebříčku A v Radvanci startovalo 50 našich nejlepších závodníků a vedli si velmi dobře. V sobotní krátké trati skončila v dámské elitě Jana Knapová třetí, Martina Zvěřinová obsadila šestou příčku, bodovaly i Petra Hančová a Pavla Horová. V pánské elitě obsadil Tomáš Kubelka třetí příčku H21E, ve druhé desítce skončili tři naši závodníci - David Procházka, Matěj Kamenický a Tomáš Udržal, v H21A byl Lukáš Hovorka třetí a v H21B vyhrál Vladimír Lučan. V D18 byla první Jana Peterová, v juniorkách skončila Anna Kopecká osmá. V H16 se Ondra Pipek a Bert Waněk podělili stejným časem o 8. místo, v H18 vyhrál Martin Roudný, Honza Rusin skončil šestý, v juniorech obsadil Jonáš Fencl 10. příčku. Ve veteránských kategoriích se na stupně vítězů dostala Marta Lučanová, která vyhrála D35. Nedělní klasika byla fyzicky dost náročná a orientačně pěkná. V dámské elitě s přehledem vyhrála Jana Knapová, ve druhé desítce skončili čtyři naše závodnice - Pavla Horová, Petra Hančová, Lenka Knapová a Martina Zvěřinová, v D21A byla Klára Petráčková šestá a Pavla Udržalová osmá, v D21B obsadila Štěpánka Kosová třetí příčku. V mužské elitě skončil Tomáš Kubelka stejně jako v sobotu třetí, do desítky se ještě vešel David Procházka, ve druhé desítce skončili Radek Nožka, Matěj Kamenický a Tomáš Udržal, skvěle zaběhli naši muži v H21A, vyhrál Lukáš Hovorka těsně před Filipem Záveským (7. Tomáš Kos). V D18 opět vyhrála Janča Peterová, zlepšení po zranění ukázala Anna Kopecká, která v juniorkách obsadila 4. příčku, dobře běžela i Martina Waňková, která skončila devátá. V H16 obsadili Bert Waněk a Vojta Rusin 9. a 10. příčku, v H18 opět s převahou vyhrál Martin Roudný, Honza Rusin skončil třetí a Ondra Volák sedmý, velmi dobře zaběhl Jonáš Fencl v juniorech, který obsadil pátou příčku. V D35 opět vyhrála Marta Lučanová, v H40 byl Štěpán Držka třetí.
9. září
Dva závody žebříčku B v Růžené
Přes 60 pardubických závodníků se zúčastnilo dvou závodů žebříčku B v Růžené. V sobotní klasice vyhrála Hana Fenclová D10N, v D12C skončila Karda Pipková těsně druhá, v D14B byla Klára Haasová pátá, v D18B skončila Viky Vojtíšková třetí, v D20B byla Verča Barnetová druhá, v D21B doběhla Marta Fenclová šestá, v D35B vyhrála Renata Haasová, v D40B byla Pavla Švíglerová třetí, v D45B byla Lenka Koberová první a Iva Knapová druhá, v D55B obsadila Iva Lehárová třetí místo, v D60B byly Laďka Víchová a Jiřka Novotná druhá a třetí, v D65B vyhrála Stáňa Kellnerová a v D70B byla Květa Kubíková druhá. V H14B skončili Danda Štichhauer a Míša Krpata na 3. a 4. místě, v H16B vyhrál Marek Mrskoč před Lukášem Fejfarem, v H18B byl Ondra Paleček druhý stejně jako Honza Žák v H20B, v H21C vyhrál Honza Hovorka. V H35B obsadili první tři místa Petr Šabatka, Honza Kárník a Jarda, v H45B vyhrál Petr Fencl. V nedělní na pěkné krátké trati skončila v D10N Hana Fenclová třetí, v D12C vyhrála Karda Pipková, v D18B vyhrála Viky Vojtíšková před Berenikou Držkovou, v D20B byla Verča Barnetová druhá, v D21B doběhla Marta Fenclová šestá, v D35B vyhrála Iva Knapová, v D40B byla Pavla Švíglerová třetí, v D45B skončila Lenka Koberová druhá, v D55B obsadila Iva Lehárová třetí místo, v D60B vyhrála Laďka Víchová, v D65B byla první Stáňa Kellnerová a v D70B byla Květa Kubíková druhá. V H14B vyhrál Danda Štichhauer a Fíla Haas byl třetí, Honza Žák byl druhý v H20B, v H21B obsadil Honza Hovorka šestou příčku. V H35B vyhrál Petr Šabatka, Olda Vodička byl třetí, v H45B vyhrál Petr Fencl a v H55B byl první Jirka Fencl.
2. září
Cena východních Čech 2018
Velká výprava pardubických závodníků (přes 120 závodníků) startovala v závěru týdne na 3-denních závodech Cena východních Čech v Radvanicích. Páteční orientačně náročná krátká trať a dvě kopcovaté klasiky našim závodníkům docela svědčily, byť někde to mohlo být lepší. V elitních kategoriích běhali výborně Lenka Knapová a David Procházka, kteří obsadili třetí místa, Marta Fenclová přidala v D21E devátou příčku. Z dalších výsledků: V D10N naše trio Hana Fenclová, Anna Švíglerová a Veronika Zitková obsadilo první tři místa, v D12B skončily Lucka Skořepová a Míša Petrásová na 2. a 3. místě, v D14B byla Mirka Cachová čtvrtá, v D16B obsadila Terka Fejfarová šesté místo. V D35B vyhrála s velkou převahou Marta Lučanová, v D35C byla Kamila Kárníková třetí, v D40B vyhrála Pavla Švíglerová, v D45B byla Iva Knapová čtvrtá. V H10C skončil Vítek Frosch pátý (9. Maty Kroupa, 10. Franta Goláň), v H12B byl Tomáš Flos pátý, v H14A skončil Filip Haas druhý (6. Danda Štichhauer, 7. Míša Krpata), v H14B byl Vojta Vališ třetí, v H16B obsadili Ondra Pipek a Ondra Macek páté a šesté místo, v H18B vyhrál Martin Roudný před Honzou Rusínem, v H21A byl Jonáš Fencl druhý, v H21B vyhrál Karel Haas, v H21C byl Pavel Hovorka druhý, v H35B jasně vyhrál Petr Šabatka (4. Honza Kárník, 5. Olda Vodička) a v H65 doběhl Vašek Farář druhý.
26. srpna
Pěkné prázdniny s OB v Českém ráji
V Českém ráji se v závěru týdne konaly Pěkné prázdniny s OB. Centrem bylo Srbsko, ve skalnatých terénech běželo přes 80 závodníků LPU, kterým se dost dařilo, několik závodníků vyhrálo i etapy - Terka Fejfarová (D16), Šárka Odvodyová (D21B), Marta Lučanová (D35), Ondra Macek (H16), Kateřina Koberová (D16), Martin Roudný (H21A), Petr Šabatka (H35) a Vladimír Lučan (H21U). Celkově v D10N skončila Anna Švíglerová čtvrtá (6. Majda Froschová, 8. Lída Fukátková), v D16 obsadily Kačka Koberová a Terka Fejfarová první dvě místa, v D21A byla Bětka Lehárová třetí, v D21B byla Šárka Odvodyová druhá a Zuzka Klimplová pátá, v D35 suverénně vyhrála Marta Lučanová, v D40 skončila Pavla Švíglerová čtvrtá, v D60 patřilo Laďce Víchové třetí místo. V H10 skončil Vítek Frosch druhý a Maty Kroupa byl desátý, v H16 skončil Ondra Macek čtvrtý, čtvrtý byl v H18 i Venda Roudný (9. Ondra Paleček), v mužské elitě skončil David Procházka osmý, v H21U byl první Vladimír Lučan, v H21A vyhrál Martin Roudný, v H35 vyhrál Petr Šabatka (4. Libor Kříž, 5. Olda Vodička, 7. Zdenda Odvody), v H60 byl Petr Klimpl šestý a Vláďa Vícha desátý.
22. srpna
Vyšel Jantar 8/2018
Srpnové číslo Jantaru má celkem 36 stran. Na titulní straně je vedle fotky mušketýrů z celotáborové hry na Silva o-campu Budislav 2018 i nadpis "Jana Knapová na mistrovství světa". To určuje i dvě nejdelší reportáže v tomto čísle - z letního tábora a z MS v Lotyšsku. Ale nezapomnělo se ani na další věci - na veteránské MS v Dánsku, na akademické MS ve Finsku, na prázdninové vícedenním u nás i v zahraničí i na prezentaci OB ve Sportovním parku Pardubice. Nechybí ani tradiční rubriky. Obsah čísla najdete tady.