Novinky

2. června
Dva závody žebříčku B ve Větrném Jeníkově
Šedesát pardubických závodníků běželo dva závody žebříčku B-Čechy ve Větrném Jeníkově.
V sobotní klasice se pardubickým závodníkům moc nevedlo. V D14 skončila Markéta Mrskočová devátá, v D16 doběhla Bára Pušová na 5. místě, v D18 byla Berenika Držková třetí a Jana Kovářová pátá, v D20 skončila Bára Škorpíková druhá, v H14 byl Ondra Šípek pátý, v H16 Lukáš Fejfar osmý a v H18 Vojta Šišma sedmý. Ve veteránských kategoriích skončili mezi nejlepšími Jindra Horáková (druhá v D45), Jana Juračková (druhá v D55), Laďka Víchová (vyhrála D60), Květa Kubíková (první v D70), Petr Šabatka (vyhrál H35), Honza Fukátko (třetí v H35), Olda Vodička (třetí v H40), Jirka Belej (2. místo v H45), Jirka Fencl (druhý v H55) a Pavel Štěrba (třetí v H60). V žákyních skončila Kačka Švíglerová v D12 druhá a Anička Švíglerová v D10 byla třetí.
V nedělní krátké trati už byly výsledky trochu lepší. V ženách těsně vyhrála Marta Fenclová, v D14 byla Markéta Mrskočová osmá, v D16 vyhrála Adéla Bártová (6. Bára Pušová), v D18 skončila Berenika Držková čtvrtá, v H14 byl Vojta Vališ šestý a Ondra Šípek osmý, v H16 obsadil Lukáš Fejfar druhé místo a v H18 byl Vojta Šišma šestý. Ve veteránských kategoriích mezi nejlepšími skončili Renata Haasová (5. v D35), Jindra Horáková (druhá v D45), Jana Juračková (vyhrála v D55), Laďka Víchová (vyhrála v D60), Květa Kubíková (druhá v D70), Petr Šabatka (vyhrál v H35), Olda Vodička (vyhrál v H40), Petr Fencl (druhý v H45), Petr Valach (vyhrál v H50), Pavel Štěrba (třetí v H60), Vašek Farář (druhý v H65) a Jarda Fridrich (vyhrál v H70). V žákyních v D10 byly Verča Zitková a Anče Švíglerová na 2. a 3. místě.
25. května
Dva jilemnické sprinty
V sobotu se běžely dva sprinty Východočeského poháru, oba pořádal OK Jilemnice.
Dopoledne se běželo v Jilemnici, v lese Hraběnka. Běželo přes 160 závodníků LPU. A jak si vedli? V ženách doběhla Marta Lučanová třetí, Klára Procházková byla sedmá, v D21D vyhrála Zuzana Klimplová. V mužích byl Honza Čermák druhý, Honza Grundmann obsadil čtvrtou příčku a Adam Waněk byl desátý, v H21D obsadil Honza Macl třetí příčku. V žákyních v D10N obsadily Lída Fukátková a Markéta Zitková 2. a 3. místo, v D10C byla Verča Zitková třetí (7. Terka Macháčková, 8. Amálka Horklová, 9. Anča Švíglerová), v D12C vyhrála Karolína Pipková (5. Kačka Švíglerová), v D14C skončila Klára Haasová čtvrtá. V H10N byl Dan Macek šestý, v H10C byl Maty Kroupa osmý a Štěpán Kárník desátý, v H12C překvapil Marek Kadaně sedmým místem, v H12D byl Petr Kadaník třetí, v H14C byl Ondra Šípek pátý a v H14D vyhrál Matěj Hostinský. V dorostu v H16 vyhrál Fíla Haas a v H18 skončil Ondra Pipek druhý. Ve veteránkách v D35D vyhrála Šárka Odvodyová, v D45C byla Jindra Horáková třetí, v D55C obsadily první dvě místa Jiřka Novotná a Laďka Víchová, v D55D byla Alena Klimplová třetí a v D65C vyhrála Květa Kubíková. Ve veteránech v H35C byl Petr Šabatka druhý, v H35D vyhrál Pavel Hovorka a Zdenda Odvody byl třetí, v H45C obsadili Petr Valach a Jirka Belej 2. a 3. místo, v H55C skončil Vašek Roudný třetí, v H55D byl Vláďa Vícha, v H65C byl Milan Třasák třetí a v H65D skončili Petr Klimpl a Jarda Fridrich na 1. a 2. místě.
Odpoledne se běžel sprint ve Vysoké nad Jizerou, na startu bylo necelých 150 závodníků LPU. V ženách vyhrála Marta Fenclová před Klárou Procházkovou, Marta Lučanová byla osmá, v D21D opět vyhrála Zuzka Klimplová. V mužích skončili Honza Čermák a Honza Grundmann na 3. a 4. místě, v H21D byl Tomáš Procházka třetí. V žákyních v D10N vyhrála Lída Fukátková, v D10C byla Verča Zitková čtvrtá a Terka Macháčková pátá (7. Hana Fenclová, 9. Anče Švíglerová, 10. Elen Hovorková), v D12C byla Karda Pipková pátá a Kačka Švíglerová sedmá, v D14C obsadily Klára Haasová a Markéta Mrskočová 7. a 9. místo. V žácích byl v H10N Dan Macek čtvrtý, v H10C skončil Maty Kroupa třetí, Matěj Kadaně a Štěpán Kárník skončili na 6. a 7. místě, v H12C byl Vítek Frosch pátý, v H12D obsadil Petr Kadaník druhé místo, v H14C skončil Ondřej Šípek sedmý a v H14D skončil Matěj Hostinský druhý. V dorostu v H16 byl Fíla Haas třetí a v H18 Ondra Pipek také třetí. Ve veteránkách v D35D skončila Šárka Odvodyová třetí, v D45C vyhrála Jindra Horáková, v D55C vyhrála Iva Lehárová před Laďkou Víchovou, v D55D skončila Alena Klimplová druhá. Ve veteránech v D35C doběhl Olda Vodička druhý, v H35D vyhrál Pavel Hovorka a Jirka Kuhn byl druhý, v H55D obsadili Vláďa Dvořák a Miloš Lulay 2. a 3. příčku, v H65C skončil Vašek Mrštík druhý a v H65D byli Petr Klimpl a Jarda Fridrich na 1. a 2. místě.
22. května
Word Orienteering Day
OK Lokomotiva Pardubice připravil v rámci Světové dne orientačního běhu (Word Orienteering Day) celkem 5 akcí. Ve středu 15. května se za velmi nepříznivého počasí (déšť) konaly dvě akce. Katka Štichhauerová a Laďka Víchová akci připravili v okolí ZŠ Závodu míru, které se zúčastnilo 325 účastníků. Ve stejný den pak pod taktovkou Kamila Pipka proběhla akce na ZŠ Dubina a ve Studáneckém lese, zúčastnilo se 126 osob. Ve čtvrtek 16. 5. byla náborová akce v lese na Studánce jako součást o-tréninku pod vedením Petra Klimpla (připravily Bára Kadaňová, Laďka Víchová a Renata Haasová), bylo tam 92 účastníků. V neděli 19. 5. proběhla akce pro veřejnost jako doprovodná akce M ČR sprintových štafet v městské části Polabiny 3, orientačního bludiště a na sprintové trati se zúčastnilo 462 startujících. V úterý 21. 5. 2019 připravili Oldřich Vodička a Táňa Pipková akci v lázeňském parku v Lázních Bohdaneč, celkem se zúčastnilo 240 lidí.
19. května
Sprintové štafety v Polabinách - bronz dorostu
Máme za sebou nedělní Mistrovství a Veteraniádu ČR sprintových štafet. Běželo se na sídlišti Polabiny 3, cílová aréna byla v letním kině u Wonkova mostu. Závod byl za krásného počasí v přímém televizním přenosu. Pro veřejnost bylo v aréně připraveno o-bludiště, po závodě si zájemci mohli proběhnout mistrovskou trať. Šampionátu šéfoval Karel Haas. Běžely i tři štafety dospělých a 3 štafety dorostu. Áčko dospělých doběhlo šesté, čtveřice Anna Kopecká, Matěj Kamenický, Tomáš Kubelka a Martina Zvěřinová běžela velmi dobře. Béčko (Marta Fenclová, David procházka, Radek Nožka a Iveta Šístková) skončila na pěkném 9. místě, céčko byl 13. (také pěkné). V dorostu se čtveřice Tereza Fejfarová, Šimon Mareček, Ondřej Paleček a Kateřina Koberová stále pohybovala v čelní skupině, nakonec z toho byla po dramatickém závěru bronzová medaile za třetí místo. Další dvě štafety byly kvůli špatným kontrolám bohužel disk.
18. května
Mistrovství ČR ve sprintu v Čáslavi - Kopecká stříbrná
V sobotu jsme pořádali v Čáslavi Mistrovství a Veteraniádu ČR ve sprintu. Závodu šéfoval Dušan Stránský, tratě postavili Zbyněk Štěrba a Petr Fencl, závod pořádalo za krásného počasí kolem stovky pořadatelů. Někteří naši závodníci běželi (ale některé naše naděje kvůli zdravotním komplikacím na startu nebyli). Jedinou medaili vybojovala v juniorkách Anna Kopecká, která skončila druhá. V mužích skončil Tomáš Kubelka šestý, když o lepší umístění přišel chybou v závěru, v závěru druhé desítky skončili David Procházka (18.) a Radek Nožka (19.), v H21A vyhrál Matěj Kamenický. V ženách doběhla Martina Zvěřinová na 16. místě a Lenka Knapová byla 19. v juniorech zůstal Ondra Volák těsně za medailí - 4. místo (10. Honza Rusin, 14. Venda Roudný). V H18 se dařilo jen Šimonu Marečkovi, který skončil sedmý, v D16 obě naše závodnice Kačka Koberová a Terka Fejfarová v závěru chybovaly a obsadily 10. a 12. příčku. Výborně zaběhl v H16 Filip Haas, ve dvou třetinách trati se pohyboval na medailové pozici, v závěru trochu ztratil - 5. místo (18. Michal Krpata Michal).
15. května
Krajské kolo Přeboru škol
Ve středu proběhlo krajské kolo Přeboru škol v orientačním běhu. Centrum závodu bylo na ZŠ Dubina, běhalo se ve studáneckém lese, závod měl organizačně na starost Kamil Pipek. Bohužel nepřálo počasí, déšť a velká zima se podepsaly i na účasti, běželo jen 126 žáků základních a středních škol. V jednotlivých kategoriích vyhráli - D5: Andrea Zitková (ZŠ Závodu míru Pardubice), H5: Matyáš Kroupa (ZŠ Závodu míru Pardubice), D7: Klára Haasová (ZŠ Benešovo nám. Pardubice), H7: Vojtěch Vališ (Gymnázium Dašická Pardubice), D7: Klára Chrbolková (ZŠ Sezemice), H9: Filip Haas (ZŠ Benešovo nám. Pardubice), DS: Tereza Fejfarová (Gymnázium Dašická Pardubice), HS: Ondřej Macek (Gymnázium Dašická Pardubice). Do celostátního kola Přeboru škol v orientačním běhu 2019 (v červnu v Brně) si vybojovaly postup stejné školy jako v roce loňském, v základních školách Gymnázium Dašická Pardubice a ZŠ Benešovo náměstí Pardubice, ve středních školách pak Gymnázium Dašická Pardubice a Gymnázium Vysoké Mýto. Výsledky jsou tady.
14. května
Vyšel Jantar 5/2019
Bylo vydáno letošní páté číslo Jantaru. Na titulní stránce je fotka Vojty Vališe na doběhu závodu Vč. poháru v Kozodrech. To naznačuje, čemu je věnována pozornost na 20 stránkách tohoto čísla. Reportáže tam jsou ze všech závodů Vč. poháru na přelomu dubna a května, ale i články o akcích na velikonoce, o soustředěních (Švédsko, Krasnice, Český ráj), o Tiomile i o třech celostátních závodech ve dvou dnech na Šumpersku. Nechybí ani pravidelné rubriky. Obsah čísla najdete zde.
12. května
Štafeta mužů třetí
V nedělních deštivých štafetách opět na Třemešku skončili muži (Matěj Kamenický, Radek Nožka, Tomáš Kubelka) na třetím místě, béčko (Martin Roudný, David Procházka, Jonáš Fencl) skončilo na pěkném osmém místě, dost bodovaly i další dvě štafety - 15. a 26. místo. Dvě štafety se probojovaly do první desítky, trio Tereza Nováková, Lenka Knapová a Anna Kopecká skončilo šesté, štafeta Petra Hančová, Klára Procházková a Jana Peterová obsadila 9. místo (céčko bylo 22.). Dorostu se moc nevedlo, nejlépe si vedli dorostenci ve složení Hubert Waněk, Šimon Paleček a Ondra Paleček, kteří skončili na 8. místě (béčko bylo 15.), dorostenky doběhly v závěru první desítky, ale byly na druhém úseku kvůli špatné kontrole disk.
12. května
Sobotní štafety v Třemešku muži vyhráli
V sobotu odpoledne se běžel v okolí Rekreačního střediska Třemešek závod Českého poháru štafet. Skvěle si vedli muži, kteří v tradiční sestavě Matěj Kamenický, Tomáš Kubelka a Radek Nožka vyhráli, další dvě štafety skončily ve druhé desítce (11. resp. 15. místo). Ženy se do první desítky nevešly, všechny tři skončily ve druhé desítce - 12., 13. a 19. místo. Áčko dorostenců (Ondřej Paleček, Ondra Macek a Šimon Mareček) skončilo na 8. místě (další dvě štafety obsadily 12. a 19. příčku), dorostenky doběhly na 11. místě.
12. května
Sprint v Šumperk - Anna Kopecká druhá v juniorkách
V sobotu dopoledne proběhl moc pěkný sprint Českého poháru a žebříčku A ve středu Šumperka. V mužské elitě si nejlépe vedl Tomáš Kubelka, který obsadil devátou příčku, ve druhé desítce skončili Matěj Kamenický (15.) a David Procházka (16.), v H21A skončil Honza Čermák druhý, v H21B vyhrál Adam Waněk. V dámské elitě obsadila Marta Fenclová 15. místo, hned za ní byla Petra Hančová, v D21A doběhla Klára Žaloudková druhá. V D16A obsadily Terka Fejfarová a Kačka Koberová 9. a 10. místo, 12. místem překvapila Johanka Vodičková, v juniorkách skvěle běžela Anička Kopecká, která obsadila 2. místo. V H16A zaběhl velmi dobře Hubert Waněk, který skončil pátý, v H18A se o desáté místo stejným časem podělili Šimon Mareček a Ondřej Paleček, v juniorech skončili v první desítce čtyři naši závodníci - 4. Martin Roudný, 6. Ondřej Volák, 8. Honza Rusin, 9. Jonáš Fencl. Ve veteránech vyhrál v H45 Karel Haas, v H65 byl Petr Klimpl třetí.
8. května
Dvě soustředění mládeže
Od pátku do neděle měli naši dorostenci (ti, co nebyli ve Švédsku) a někteří dospělí soustředění ve skalách, celkem tam bylo pod vedením Katky Štichhauerové 20 účastníků.
Od neděle do středy pak byli na soustředění žáci, čtyřicítka našich nejmladších byla pod vedením svých trenérů v lesích u Přelouče.
4. května
Soustředění ve Švédsku
Naši nejlepší dorostenci byli na 10-denním soustředění ve Švédsku. O víkendu se zúčastnili Tiomily, následně se připravovali v náročných skandinávských terénech s centrem v klubovně orienťáckého klubu ve Finspangu. Ve středu běželi oblastní žebříček (middle u Mjolby), v mužích doběhl Šimon Mareček desátý, v D16 skončila Kačka Koberová pátá a Terka Fejfarová sedmá, v H16 skončil Bert Waněk čtvrtý a Filip Haas desátý a v H45 doběhl Karel Haas devátý. V závěru se část zúčastnila dalšího oblastního žebříčku, další krátké trati u Hallsbergu. V mužích byl Ondra Macek čtvrtý (6. Ondra Volák, 8. Šimon Mareček), v D16 vyhrála Bára Pušová, v H16 byl první Fíla Haas (3. Míša Krpata, 4. Danda Štichhauer). Soustředění vedl Honza Kaplan.
4. května
Klasika v Kozodrech
První květnovou sobotu zamířilo 150 pardubických závodníků na další závod oblastních soutěží. Klasiku pořádaly VAM a KOR v lese u obce Kozodry. Výborně si vedly naše ženy, vyhrála Martina Zvěřinová, Marta Fenclová byla třetí, v desítce bylo dalších 6 našich žen (5. Šárka Kulhavá, 6. Simona Chládková, 7. Pavla Udržalová, 9. Barbora Žáková, 10. Klára Žaloudková), velmi dobře běželi i muži - Petr Zvěřina byl třetí a Tomáš Kos čtvrtý. V žákyních v D10N skončila Markéta Zitková osmá, v D10C byly Hana Fenclová a Verča Zitková na 4. a 5. místě (9. Monika Munzarová, 10. Anna Švíglerová), v D12C skončily v první desítce pátá Karda Pipková a osmá Kačka Švíglerová, v D14C doběhla Klára Haasová třetí, sedmým místem překvapila Anežka Sádovská, hned za ní byla Kačka Dvořáková. V žácích v H12C byl Vítek Frosch šestý, v H14C skončil Ondra Šípek druhý a v H14D obsadil Matěj Hostinský třetí místo. V dorostu většina našich nejlepších neběžela, v D18C skončila Berenika Držková třetí a v H18C byl Ondra Paleček druhý. V juniorkách vyhrála Bára Škorpíková. Ve veteránkách v D35C skončila Marta Lučanová druhá, v D35D vyhrála Pavla Švíglerová a Simona Petrásová byla třetí, v D45C vyhrála Iva Knapová a Renata Čermáková třetí, v D50C skončila Jindra Horáková druhá, v D60C vyhrála Laďka Víchová, vyhrála i Stáňa Kellnerová v D70C. Ve veteránech v H35C skončil Petr Šabatka druhý, v H35D vyhrála Adam Zitka před Petrem Hostinským, v H50C vyhrál Petr Fencl, v H55D vyhrál Miloš Lulay a v H65D byl první Petr Klimpl.
1. května
Prvomájová klasika v Mostku
Skoro 150 pardubických závodníků bylo na startu dalšího závodu Vč. poháru, který se konal ve středu (První máj) v Mostku. Naši dospělí tentokráte v kategoriích 21C neběželi, v D21D vyhrála Zuzka Klimplová. V žákyních v D10N skončila Kája Gojná desátá, desátá byla i Ema Nožičková v D10C, v D12C obsadila Karda Pipková třetí místo, Kačka Švíglerová byla sedmá, v D14C skončila Klára Haasová třetí příčku. V H10C skončili David Maloch a Maty Kroupa na 9. a 10. místě, v H12C byl Vítek Frosch sedmý a Franta Goláň hned za ním, v H14C vyhrál další závod Ondra Šípek, šestým místem překvapil Patrik Stohanzl a v H14D vyhrál Matěj Hostinský. V dorostu byla v D16C Johana Vodičková těsně druhá, v H16C byl Lukáš Fejfar třetí, v H18C vyhrál Ondra Paleček. Ve veteránkách vyhrála v D35D Šárka Odvodyová, v D45C skončila Iva Knapová třetí, v D55C byla druhá Laďka Víchová, stejně jako Eva Lennerová v D55D a Květa Kubíková v D65C. Ve veteránech v D35C vyhrál Olda Vodička a Petr Šabatka byl třetí, v H35D vyhrál Pavel Hovorka a Pavel Nožička byl třetí.
29. dubna
Naši na Tiomile
Na víkendových velkých švédských štafetách Tiomila startovalo několik pardubických závodníků. V závodě dorostu (do 16 let) jsme postavili dva týmy (minimálně dva úseky musely běžet dámy, 4. úsek pak povinně dáma, na druhém a třetím úseku mohli běžet dva závodníci, přičemž se počítal ten rychlejší). Našim štafetách se dařilo různě. Áčko rozbíhala Terka Fejfarová, která většinou mezi kluky doběhla na 117. místě se ztrátou 6 minut, pak nastoupil Bert Waněk, který ale hned v úvodu hodně chyboval, pořadí zlepšil jen o dvě příčky a ztrátu zvýšil na 16 minut. Na třetím úseku výborně běžel Fíla Haas, který zlepšil postavení o více jak 50 míst a ztrátu snížil na 12 minut, finiš běžela Kačka Koberová, která postavení zlepšila o 15 míst, v cíli naše štafeta měla ztrátu 16:01 min. Daleko lépe si vedlo naše béčko. Rozbíhal Jáchym Hojný (SJH), který stále běžel ve vedoucí skupině a na předávce byl druhý jen deset sekund za prvním, druhý úsek běžela dvojice Míša Krpata a Danda Štichhauer, Krtek byl v cíli dříve - 13. místo, ztráta 4:12 min., na třetím úseku běžela Zuzana Stoklasová (OSN), která ztratila jen 9 míst (22, + 5:51 min.), na posledním úseku Bára Pušová statečně bojovala, v cíli byla 33. (+13:21). V závodě žen běžely za Finspångs SOK na 4. a 5. úseku Terka Fejfarová (po ranním závodě si dala ještě jeden úsek) a Anička Kopecká, obě vyrovnanými výkony přispěly k 81. místu této štafety. Matěj Kamenický a Radek Nožka běželi za OK Kåre osmý a desátý úsek a dobrými výkony přispěli k 51. příčce této štafety. Ondra Volák (1.), Šimon Mareček (5.), Ondřej Macek (7.), Ondřej Pipek (9.) a Mára Mrskoč (10.) běželi ve štafetě Finspångs SOK, která doběhla po smolném začátku nakonec na 132. místě.