Novinky

5. srpna
Jana Knapová - 5. místo na MS ve sprintových štafetách
Jana Knapová reprezentuje ČR na letošním MS v Lotyšsku. O medaile bude bojovat ve čtyřech disciplínách (sprintové štafety, krátká a klasická trať a štafety).
Na sprint nebyla nominována a tak jí byla nabídnuta možnost spolukomentovat závod žen pro sobotní přímý přenos České televize jako expert. Po skončení komentování řekla: "Komentátorská premiéra byla zajímavá, bylo zajímavé sledovat to z druhé strany, celý závod jsem viděla z počítače. Doufám, že jsem se toho zhostila se ctí, že to bylo fajn a diváci si to užili. Nervozita před komentováním a před závodem se nedá srovnat. Je to něco nového, člověk neví, do čeho jde, Ale bavilo mě to, je to supr."
Při sprintových štafetách rozbíhala Jana českou štafetu, podala výborný výkon a měla velkou zásluhu na celkovém 5. místě České republiky. V cíli řekla: "Je to běžák, naprostý běžák. Je tam pár voleb, ale zvlášť při štafetách a zvlášť na prvním úseku, když vidíte ty holky před sebou, tak jen mrknete, že je to ten nejlepší postup… No, bylo to běžecký. Dneska bude rozhodovat rychlost."
5. srpna
Dvacítka závodníků na Rumpálu v Luhačovicích
V Luhačovicích se dvacítka našich závodníků zúčastnila 3-denních závodů Rumpál. Bžely se 3 etapy - sprint, klasika a krátká trať. Výborně si vedl Vladimír Lučan, který skončil v mužích čtvrtý. Matěj Lučan v H10 byl třetí, stejně tak třetí byl i Ondra Paleček v H18. Ve veteránkách vyhrála Lenka Koberová D45, Pavla Švíglerová byla druhá v D35.
29. července
Martina Zvěřinová vyhrála Šumperského divočáka
Osmička pardubických závodníků běžela další 3-denní závody Šumperský divočák, které měly centrum v Moravském Karlově. Skvěle si vedli Zvěřinovi. Martina s přehledem vyhrála hlavní kategorii žen, Zvíře skončil v mužích těsně druhý (a Nina byla druhá na HDR). Jiřka Novotná obsadila v D60 druhou příčku.
22. července
Grand prix Silesia v Mokrých Lazcích
Třináct pardubických závodníků běželo o víkendu 3-denní závody Grand prix Silesia, které měly centrum v Mokrých Lazcích. Celkové vítězství vybojovali Marek Mrskoč (H16) a Pavla Švíglerová (D35A), těsně pod stupni vítězů na čtvrtých místech zůstali Dana Mrskočová (D35A), Anna Švíglerová (D10N), Vítek Frosch (H10) a Petr Klimpl (H55B).
21. července
Tomáš Kubelka na Akademickém mistrovstí světa
Tomáš Kubelka startoval na Akademickém MS, které proběhlo ve Finsku. V závodě na krátké trati se nevyvaroval pár chybiček, které ho odsunuly z TOP 10, nakonec obsadil 15. místo. Ve velmi rychlém sprintu obsadil 20. místo s minutovou ztrátou na vítěze. V závodě na klasické trati si opět vedl výborně, opět jako nejlepší z našich závodníků skončil na 11. místě. V závěrečných štafetách podal na posledním úseku výborný výkon a výrazně přispěl k 5. místu české štafety v redukovaném pořadí mužů.
15. července
Botas v Lipnici nad Sázavou
Přes 100 závodníků LPU běželo početně hodně obsazené 3-denní závody H.S.H. Vysočina cup (neboli v o-slangu "Botas"). První etapa (krátká trať) se konala v pátek odpoledne, v sobotu se běžela klasika (E2), závěrečná nedělní etapa byla zkrácená klasika s handicapovým startem. Vše v orientačně zajímavých terénech. Našim závodníkům se celkem dařilo. V mužské elitě celkově vyhrál Radek Nožka, v H21A Honza Rusin také vyhrál, Martin Roudný doběhl pátý, v H21B skončil Venda Roudný třetí. V dámské elitě skončila Petra Hančová pátá, v první desítce ještě doběhly na 7. - 9. místě Pája Horová, Terka Nováková a Klára Procházková, v D21A obsadily Pavla Udržalová a Marta Fenclová 3. a 4. místo, Janča Peterová byla osmá, v D21B skončila Dája Petrová devátá a v D21C vyhrála Zuzka Klimplová. Další výsledky - D10N: 1. Verča Zitková, 2. Hana Fenclová; D16: 3. Kačka Koberová; D18B: 7. Viky Vojtíšková; D35B: 2. Marta Lučanová; D40C: 3. Zuzka Krpatová; D45B: 5. Lenka Koberová; D50C: 2. Eva Roudná; D55B: 7. Iva Lehárová; D60B: 7. Alena Klimplová; H10N: 3. Štěpán Kárník, 5. Matěj Lučan; H14B: 5. Míša Krpata, H16B: 9. Ondra Macek, H18B: 3. Ondra Paleček, H35B: 6. Libor Kříž, 7. Petr Šabatka, 10. Jarda Vávra; H55B: 3. Jiří Fencl; H60C: 1. Petr Klimpl; H70B: 3. Jarda Fridrich; H75B: 6. Pepa Málek.
13. července
Mistrovství světa veteránů v Dánsku
Čtyři pardubičtí závodníci byli na startu letošního Mistrovství světa veteránů, které proběhlo v Dánsku. V kvalifikaci sprintu si výborně vedla Květa Kubíková, která si v kategorii W70 vybojovala postup do finále A, Mára Filíčko (36. v M45), Milan Třasák (39. v M65) a Béďa Sáňka (48. v M65) poběží finále B resp. C. Ve finále sprintu, které se běželo v centru Kodaně, doběhla Květa na 31. místě, Mára byl ve finále B 32., což znamená celkové 104. místo, ve finále C byl Béďa 42. (= 200. místo) a Milan 60. (= 218.). V kvalifikaci na lesní disciplíny si opět Květa vybojovala postup do A finále na krátké trati, když zaběhla skvěle a obsadila ve svém rozběhu 9. místo, Mára se tam velmi těsně nedostal (29. místo), Milan (49.) je ve finále C a Béďa (59.) ve finále D. Ve finále krátké tratě se Květě už tak nedařilo, skončila na 59. příčce, Mára byl ve finále B 12. (= 89. místo v celkovém pořadí), Milan ve finále C 49. (= 199. místo) a Béďa ve finále D skončil osmý (= 229. příčka). Závěrečným závodem bylo finále na klasické trati. Mára skončil ve finále A na 72. místě, Květa byla v áčku 42., Milan v céčku 47. (= 199.) a Béďa také v céčku 65. (= 217.).
11. července
Vyšel Jantar 7/2018
Bylo vydáno červencové číslo Jantaru. Na titulní stránce je fotka Ondry Palečka na doběhu M ČR na krátké trati. Tomuto šampionátu je věnována rozsáhlá reportáž. A další reportáže jsou třeba z ME dorostu, z Jukoly, z prvních vícedenních závodů v České republice, ale i v Tatrách. V čísle najdete i tradiční rubriky i podrobné výsledky jarní části Vč. poháru žactva. Obsah čísla je zde.
8. července
Radek Nožka vyhrál v Tatrách
Skupina pardubických závodníků (především dorostu a dospělých) byla na startu 4-etapových závodů Tatry orienteering s centrem v Ráčkové dolině (Pribylina). Lesní disciplíny (1., 3. a 4. etapa) nalákaly na mírně kopcovitý až skoro rovinatý terén, kde měl les různou průběžnost, bylo tam hodně polootevřených a otevřených ploch, a také bažiny. Druhá etapa (sprint) se běžela na Štrbském plese. Po součtu čtyř etap vyhrál mužskou elitu Radek Nožka, Matěj Kamenický skončil čtvrtý, David Procházka šestý a Martin Roudný sedmý. V dámské elitě obsadila Klára Procházková čtvrtou příčku a Klára Žaloudková byla sedmá, ve W21B byla Štěpánka Kosová druhá. V M18 skončil Venda Roudný třetí, v M65 obsadil Vašek Farář druhou příčku, ve W50 byla Eva Roudná třetí a ve W60 Jiřka Novotná také třetí.
8. července
Veteran cup v Brumbárově
Třicítka závodníků LPU se druhý prázdninový víkend zúčastnila 3-denních závodů Veteran cup s centrem v Brumbárově. První etapou byl sprint v zarostlém svahu nad Orlicí u Kostelce nad Orlicí, další dvě etapy pak byly v lesním komplexu západně od Brumbárova. Naši závodníci si vedli se střídavými úspěchy. V D21A skončila Janča Peterová druhá, v H21A doběhl Jonáš Fencl celkově třetí. V D16 skončila Bára Pušová třetí (4. Verča Kološová, 5. Jana Kovářová), v D35 obsadila Dana Mrskočová 4. místo, v D40 skončila Jindra Horáková sedmá, v D45 obsadily Renata Čermáková a Jitka Demlová 4. a 8. místo, v D60 byla Alena Klimplová osmá. V H10 byl Matyáš Kroupa třetí, stejně třetí byl v H16 Vojta Šišma třetí, v H35 Jarda Vávra skončil druhý (7. Honza Kroupa), v H50 vyhrál Honza Kaplan, Jirka Fencl byl třetí (6. Olda Kološ), v H60 byl Petr Klimpl pátý a v H65 vyhrál Honza Knap.
2. července
Naši dorostenci na ME v Bulharsku
Jana Peterová, Jan Rusin a Martin Roudný reprezentovali ČR na Mistrovství Evropy dorostu do Bulharska. Na startu byli závodníci z 35 zemí, v každé kategorii startovalo přes 100 závodníků. V pátečním fyzicky i orientačně náročném sprintu si velmi dobře vedl Martin, který v M18 obsadil 11. příčku, Honza byl v této kategorii 56., Janča v W18 obsadila 30. místo. V sobotní fyzicky náročné klasice skončil Martin na 17. místě, Honza byl 25., Janča skončila na 24. místě. V nedělních štafetách dofinišovala Janča českou štafetu v W18 na 4. místě, minutu za medailí, Honza a Martin běželi 2. a 3. úsek štafety, která skončila na 10. místě.
1. července
Cena střední Moravy
Necelá třicítka závodníků LPU se účastnila 3-denních závodů Cena střední Moravy v Suchém. Po třech etapách stál na stupni nejvyšším v kategorii H14A Fíla Haas. Další naše výsledky - v D12A obsadila Klára Haasová 5. místo, v D35B byla Renata Haasová šestá, v D35C Lenka Klimplová pátá, v D55C skončila Alena Klimplová třetí, v H21B byl Karel Haas druhý, druhý byl i Mirek Novotný v H55C (4. Vícha, 5. Klimpl) a v H65 doběhl Vašek Farář čtvrtý.
30. června
Jana na MS, Píkej na AMS
Nominace repre OB: Jana Knapová byla nominována na srpnové MS v Lotyšsku, měla by tam běžet mix štafety, klasiku, krátkou trať a štafety. Tomáš Kubelka si pak zajistil účast na akademickém MS v červenci ve Finsku (nominován je na krátkou a klasickou trať, sprint a štafety). Oba pak jedou i na sérii Světového poháru v závěru prázdnin v Norsku (tam se za rok běží MS).
24. června
Zlato pro Janu Knapovou a Martina Roudného, stříbro pro Janu Peterovou a Honzu Rusina
Přes 70 nejlepších pardubických závodníků startovalo na Mistrovství a Veteraniádě ČR na krátké trati, které uspořádala Tesla Brno u obce Chlébské. V sobotní kvalifikaci jsme si vedli docela dobře. V mistrovských kategoriích do finále postoupilo 17 našich závodníků, když těsně za postupem zůstali Terka Fejfarová (D16), Fíla Haas a Vojta Rusin (H16), Honjan Čermák, Petr Zvěřina i Honza Grundmann (H21). Do áčkového finále veteraniády se probojovalo celkem 13 veteránů. Ve velmi pěkných výkonech pokračovali naši závodníci i v nedělním finálovém závodě. Jana Knapová suverénně vyhrála kategorii žen a získala svůj první titul na krátké trati = ZLATO (titul už má i ze sprintu a z klasiky). Dobře běžela i Martina Zvěřinová, která obsadila 11. místo, Lenka Knapová skončila 19. a Petra Hančová 21., finále C vyhrála Pavla Udržalová. Moc se ve finále A nedařilo mužům, nejlepší byl David Procházka na 24. místě (27. Tomáš Kubelka, 30. Matěj Kamenický), ve finále B skončil Honza Grundmann pátý, v céčku doběhl Filip Záveský druhý. V D16 velmi dobře zaběhla Kačka Koberová, která obsadila 5. místo, Terka Fejfarová vyhrála béčkové finále. V D18 Janča Peterová obsadila skvělé druhé místo = STŘÍBRO. V juniorkách patřila Anně Kopecké 14. místo. V H16 skončil chybující Ondra Pipek na 17. místě, Bert Waněk byl v béčku druhý. Zářili naši starší dorostenci - Martin Roudný po výborném výkonu vyhrál, druhý skončil Honza Rusin = ZLATO a STŘÍBRO, Ondra Volák skončil těsně za bronzem, Venda Roudný obsadil desátou příčku, Ondra Paleček překvapil postupem do finále, v něm skončil po zranění 17. A Jonáš Fencl v juniorech přidal 8. příčku. Ve veteraniádě skončil Vašek Farář v H65 druhý, i další veteráni skončili v první desítce - D35: 7. Zuzana Klimplová, D55: Iva Knapová, D60: 5. Laďka Víchová, D70: 4. Květa Kubíková, H65: Jan Knap, H70: 10. Jarda Fridrich.
21. června
Akademik Tomáš Kubelka zlatý a stříbrný
Desítka pardubických závodníků - vysokoškoláků se zúčastnila dvou o-závodů Českých akademických her. Ve středu se běžel sprint v Mikulově, v kterém si výborně vedl Tomáš Kubelka, který skončil jen těsně druhý, Honza Grundmann byl 25. V ženách udělala jedna z favoritek Jana Knapová řadu chyb a obsadila 12. příčku, Pája Horová byla 16. a Eliška Kulhavá 20. Ve čtvrtek byla krátká trať v Brně. Tomáš Kubelka si vedl ještě lépe než ve sprintu, s těsným náskokem vybojoval akademický titul, Honza Čermák doběhl na 15. místě (25. Grundmann). V ženách běžela dobře Klára Procházková, která skončila osmá (20. E. Kulhavá).