Novinky

2. července
Jana Knapová čtvrtá ve sprintových štafetách na MS
Mistrovství světa v orientačním běhu v estonském Tartu pokračovalo v neděli závodem sprintových štafet. Jana Knapová rozběhla velmi dobře českou štafetu a přispěla tak ke krásnému čtvrtému místu českého týmu v této disciplíně (štafeta běžela ve složení Jana Knapová, Miloš Nykodým, Vojtěch král a Denisa Kosová).
2. července
Cena střední Moravy 2017
První prázdninové vícedenní závody Cenu střední Moravy uspořádal v závěru týdne KOB Konice v Šebetově. Na startu bylo přes 20 závodníků LPU, kteří si vedli se střídavými úspěchy. Po dvou etapách vedla v D14A Kačka Koberová, po velké chybě v poslední etapě doběhla druhá. Květa Kubíková (D65) a Alena Klimplová (D55C) obsadily třetí místa. V první desítce skončili i další veteráni - Lenka Koberová (5. v D45B), Petr Šabatka a Olda Vodička (7. a 8. místo v H35B), Petr Klimpl (4. v H55C) a Vašek Farář (5. v H65).
2. července
Trojice dorostenců na ME dorostu 2017
Na Mistrovství Evropy dorostu v orientačním běhu, které se konalo v Banské Bystrici, startovala i trojice pardubických závodníků, ve starších dorostenkách Jana Petrová, ve starších dorostencích Jonáš Fencl a Honza Rusin. V pátečním sprintu Jonáš závod skvěle rozběhl, ve dvou třetinách trati se dělil o druhé místo, v závěrečné třetině mu větvička vyrazila čip a půlminuta hledání ho odsunula na 15. místo. Honza ztrácel postupně, nakonec z toho bylo umístění ve 13. desítce (26.). Janča neorazila pětku a ve výsledcích je disk. V sobotní klasice měla Janča všechny kontroly v pořádku, na trati ale udělala velkou chybu, která ji odsunula z "velké" bedny a v cíli nakonec obsadila 12. příčku. Jonáš stejně jako v pátek obsadil 15. místo, Honza skončil 24. V nedělních štafetách běželi Honza a Jonáš ve štafetě, která byla diskvalifikována, protože na prvním úseku Kavalír ztratil čip..., Jana finišovala českou štafetu, která obsadila v závěrečném hodnocení 6. příčku.
1. července
MS ve sprintu - Jana Knapová 17.
V estonském Tartu MS 2017 probíhá MS v orientačním běhu. Na jeho startu je i Jana Knapová. Z páteční kvalifikace sprintu postoupila naprosto s přehledem do sobotního finále, tam běžela velmi dobře a obsadila 17. místo. V cíli řekla: "Nejsem spokojená ani s výsledkem, ani s výkonem (úsměv). Ale jo, 17. místo, pořád je to TOP20, poměrně blízko k TOP15, takže je to myslím pěkný výsledek. Ale mířila jsem výš. Výkon však nebyl optimální, proto je to 17. místo. Na začátku nevím, zda jsem volila dobře volby, tam jsem byla taková nejistá. Hned na jedničku mi chvíli trvalo se srovnat, nebylo to úplně optimální. A pak jsem udělala pár myšek u zakázaných prostorů, že jsem si jich nevšimla hned… bylo to dnes trochu trhaný." Na šampionátu bychom ji měli vidět i ve sprintových a v závěrečných lesních štafetách.
28. června
Krátká trať na LODM - Ondra Pipek pátý
Posledním závodem Letní olympiády dětí a mládeže v Brně byla krátká trať. Závod s centrem v Zamilovaném háji se nepovedl děvčatům. Jednak dělaly obrovské chyby, jednak se objevily i nějaké bolístky. Nejlepší Terka Fejfarová obsadila v DS 17. příčku. V HM dobře běžel Fíla Haas, který startoval hodně brzy, šlapal trávu a podrost a nakonec z toho bylo pěkné 7. místo. Ještě lépe běžel Ondra Pipek v HS, který se pohyboval po celou trať na medailových pozicích, dvě kontroly před cílem jasně vedl, ale zbytečné chyby na posledních dvou kontrolách ho odsunuly na 5. místo (Ondřej Macek skončil 13.). Mezi kraji skončily děvčata na 13. místě, kluci byli osmí, celkově to byla nelichotivá 11. příčka.
27. června
Letní olympiáda dětí a mládeže - sprintové štafety
V úterý pokračovala Letní olympiáda dětí a mládeže sprintovými štafetami. Ty se běžely opět v Řečkovicích. Naši si vedli podstatně lépe než v pondělním sprintu. Mezi mladšími rozbíhala Markéta, udržela kontakt s druhou skupinou předávala osmém místě, Krtek běžel velmi dobře, posunul naši štafetu o místo, Fíla na třetím úseku běžel stejný čas jako Krtek a zlepši postavení Pardubického kraje na 5. místo, Terka Brožková byla v závěru těsně předstižena třemi závodnicemi a to znamenalo pro naši štafeta solidní 5. příčku. Mezi staršími rozbíhala Terka a doběhla devátá, ale v první skupině, Ondra zaběhl velmi a posunul naši štafetu na 6. místo, Máca na třetím úseku ztrácel po zranění fyzicky, ale ztratil jen jednu příčku, na posledním úseku zaběhla Kačka výborně a posunula naši štafetu na "bramborové" místo, celková čtvrtá příčku je velmi dobrá.
26. června
Letní olympiáda dětí a mládeže - sprint
Sedmička pardubických závodníků reprezentuje Pardubický kraj na Hrách VIII. letní olympiády dětí a mládeže České republiky (od neděle do středy v Brně). Tři závody tam poběží HS: Ondřej Macek, Ondřej Pipek, DS: Kateřina Koberová, Tereza Fejfarová, HM: Filip Haas, Michal Krpata a DM: Markéta Mrskočová (tu doplňuje ústeckoorlická Terka Brožková). V pondělí byl úvodní sprint v Brně-Řečkovicích, který se našim závodníkům na orientačně zajímavých tratích vůbec nevydařil. Nejlépe si vedl Míša Krpata (foto na doběhu) v HM, který obsadil 12. místo, Terka Brožková byla v DM 13., ostatní se nevešli většinou po obrovských chybách do první půlky výsledkové listiny.
25. června
V jarním Vč. poháru žactva jsme byli úspěšní
Skončil Východočeský pohár žactva - jaro 2017. Naši nejmladší si vedli velmi dobře, obsadili řadu místo v TOP 10, získali celou řadu licencí B. V D10C obsadila Karolína Pipková pěknou čtvrtou příčku, v první desítce ještě skončily sedmá Saša Tichá a devátá Kateřina Švíglerová; v D12C skončila Markéta Mrskočová šestá, pěkná jsou i umístění Kláry Haasové (11.) a Kateřina Dvořáková (13.). V D14C máme v nejlepší desítce trojnásobné zastoupení Kačka Koberová skončila druhá, Terka Fejfarová o místo za ní, Bára Pušová je pátá. V H10C skončil Marek Kadaně desátý, v H12C obsadil Ondra Šípek pátou příčku, Vojta Vališ byl devátý, pěkné je i 12. místo Patrika Stohanzla, v H12D skončil Matěj Hostinský třetí, v H14C máme v TOP 10 tři kluky - Bert Waněk skončil druhý, Fíla Haas čtvrtý a Danda Štichhauer sedmý, velmi pěkná jsou i umístění Adama Nováka (11.), Míši Krpaty (13.) a Lukáše Fejfara (14.), v H14D se Tomáš Pinke a Filip Dvořáček podělili o druhé a třetí místo.
24. června
Poslední jarní Vč. pohár v Lánech
V sobotu startovalo skoro 150 závodníků LPU v Lánech (u Lázní Bělohrad) na 10. kolo Východočeského poháru, který moc pěkně připravil SK LOB Nová Paka (pěkné tratě, krásné shromaždiště, hezké tratě, nádherné počasí). Vedli jsme si dobře. V ženách v D21C obsadily první tři místa Marta Fenclová, Martina Zvěřinová a Iveta Šístková, pátá byla Martina Valachová, v D21D vyhrála Eva Kokaislová. V mužích v H21C byl nejlepší Štěpán Držka na 13. místě. V žactvu skončila v D10C Karolína Pipková třetí, Ája Zitková byla desátá, v D12C obsadila Markéta Mrskočová osmou příčku, v D14C naše trio Terka Fejfarová, Kačka Koberová a Bára Pušová ovládlo stupně vítězů, Johanka Vodičková byla devátá, v D14D skončila Klára Chrbolková druhá. V H10C skončili Vítek Frosch a Martin Ježek na 7. a 8. místě, v H12C skončil Ondra Šípek třetí a Patrik Stohanzl byl sedmý, v H12D obsadili Matěj Hostinský a Tomáš Flos 2. a 3. místo (foto), v H14C jsme měli v první desítce trojnásobné zastoupení - čtvrtý skončil Fíla Haas, pátý Lukáš Fejfar a sedmý Michal Krpata, v H14D obsadil Filip Dvořáček třetí příčku. V dorostu v D18 skončila Viky Vojtíšková druhá, v H18 jasně vyhrál Honza Rusin. Ve veteránkách v D35D byla Eva Kašparová druhá, v D45C obsadily Renata Čermáková a Lenka Koberová 2. a 3. místo, v D55C vyhrála Laďka Víchová těsně před Jiřkou Novotnou, v D45C byla Stáňa Kellnerová druhá. Ve veteránech v H45C vyhrál Petr Fencl, Jirka Fencl byl třetí, v H45D obsadil Zdeněk Cinkan druhé místo a v H55D se Jarda Fridrich a Petr Klimpl podělili o druhou a třetí příčku.
22. června
Tři medaile z Českých akademických her
V Praze proběhly České akademické hry, na programu byly i dva závody v orientačním běhu - sprint a krátkou trať. Na startu byla i řada pardubických závodníků, kteří nakonec vybojovali tři medaile zásluhou mužů. Ve sprintu doběhl David Procházka druhý a Tomáš Kubelka skončil třetí, na krátké trati přidal Tomáš Kubelka stříbrnou medaili (a Honza Grundmann obsadil desátou příčku).
18. června
Pořádáli jsme dva závody žebříčku B v Litošicích
O víkendu jsme uspořádali v Litošicích dva závody žebříčku B-Čechy. Pro závod byla připravena v dlouho pro OB nepoužitém terénu (hodně rovinatý a čistý les) nová mapa, kterou udělal Petr Mareček, sobotní klasiku postavil Petr Zvěřina, nedělní krátkou trať Petr Fencl. Šéfem pořádání je Dušan Stránský. Závody proběhly v poklidném duchu, pár drobností se zadrhlo, ale celkově se prý závody líbily. Startovalo přes 1100 závodníků, z toho šedesátka z LPU.
Sobotní klasická trať se konala za chladného počasí. Výborně zaběhli naši kluci v H14B, Bert Waněk byl třetí, hned za ním skončil Fíla Haas, Danda Štichhauer byl sedmý a Míša Krpata 15. V D14B skončila Terka Fejfarová osmá, Kačka Koberová byla 12. a Bára Pušová 18. V ženách skončila Marta Fenclová na 7. místě, v mužích byl Honza Čermák čtvrtý (15. T. Kos). Ve veteránských kategoriích vyhrála v D45 Iva Knapová, v D55 byla Laďka Víchová třetí, v D65 byla Stáňa Kellnerová pátá a v D70 vyhrála Květa Kubíková. V H35 obsadil Honza Václavek 10. místo a v H60 byli Pavel Štěrba a Honza Knap na 8. a 10. místě. V žactvu v D10N doběhla Terka Macháčková pátá (9. V. Zitková), v D10C byla Ája Zitková devátá, v D12C patřila Markétě Mrskočové pátá a Kláře Haasové osmá příčka. V H10N doběhl Dan Šípek třetí a v H10C byl Vítek Frosch sedmý.
Nedělní krátká trať proběhla za příjemného jarního počasí. Opět dobře si vedlo naše straší žactvo. Kačka Koberová byla v D14 těsně druhá, Bára Pušová obsadila 8. příčku, v H14B byl Fíla Haas devátý. V ženách (D21A) pardubická dvojice Marta Fenclová a Martina Zvěřinová obsadila 3. a 4. místo, v H21A doběhl Honza Čermák pátý. Ve veteránkách vyhrála Iva Knapová D45, Laďka Víchová byla čtvrtá v D55, Jiřka Novotná devátá v D60, Stáňa Kellnerová pátá v D65 a Květa Kubíková opět vyhrála D70. Ve veteránech v H35 skončil Jirka Fencl sedmý, v H60 byl Pavel Štěrba šestý a Vojta Juračka desátý, v H75 obsadil Pepa Málek sedmou příčku. V nejmladším žactvu skončila v D10N Verča Zitková pátá, v D10C byla Ája Zitková šestá (10. Kačka Švíglerová), v D12C byla Markéta Mrskočová sedmá, v H10N obsadil Dan Šípek pátou příčku, v H10C byl Vítek Frosch sedmý a v H12C Ondra Šípek obsadil třetí místo.
Sada fotek LPU.
11. června
M ČR na krátké trati - Anna Kopecká stříbrná
O víkendu se v Lipnici nad Sázavou běžel vrchol domácí o-sezóny - Mistrovství a Veteraniáda ČR na krátké trati. Startovalo i přes 80 pardubických závodníků. Z kvalifikace M ČR postoupilo do finále A 16 pardubických závodníků, do finále A postoupila i řada veteránů - celkem 21.
Ve finále se nám už tolik nedařilo, jedinou medaili získala v D18 Anna Kopecká, ve Veteraniádě byly úspěšné Iva Knapová (vyhrála D55) a Květa Kubíková (druhá v D70). V ženách se do finále A probojovala trojice pardubických žen. Jedna z favoritek Jana Knapová trochu pokazila úvod, pak se zlepšovala, dostala se na průběžnou medailovou pozici, ale další velká chyba ji zařadila na celkové desáté místo. Martina Zvěřinová a Simona Chládková chybovaly hned v úvodu, Martina stačila vybojovat 15. příčku, Simča skončila 23. Ve finále B výborně zaběhla Iveta Šístková, která vyhrála. V mužích jsme měli ve 31-členném finále šestinásobné zastoupení, ale nikdo z našich se TOP 10 nedostal. Závod výborně rozběhli Honza Grundmann a Tomáš Kubelka, ale pak chybovali, ostatní dělali chyby v úvodu i po celé trati - 16. David Procházka, 17. Radek Nožka, 23. Tomáš Kubelka, 25. Matěj Kamenický, 26. Jan Grundmann a 31. Petr Zvěřina. Ve starších dorostenkách velmi dobře zaběhla Anna Kopecká, která měla třetí nejlepší čas, ale před ní byla Rakušanka, která se do šampionátu nepočítala a tak Aničce patří stříbrná medaile. Jana Peterová obsadila na M ČR 9. místo. Do finále A postoupili čtyři naši starší dorostenci. Běželi vyrovnaně, ale na medaili nedosáhli, Nejlepší z nich Martin Roudný obsadil 7. místo, když měl na vítěze ztrátu 1:25 min., Jonáš Fencl byl osmý, Ondra Volák desátý (12. Honza Rusin). V D16 sbírala zkušenosti starších žákyně Kateřina Koberová, startovala první, běžela na rozdíl od ostatních celou trať sama, rozhodně nezklamala, skončila na 14. místě. V H16 jsme mezi nejlepšími zastoupení neměli, ve finále B byl Ondra Pipek třetí a to znamená pro příští rok zisk licence A. Ve Veteraniádě ČR byla v D40 Pavla Švíglerová 16., v D50 Renata Čermáková 13., v D55 vyhrála Iva Knapová, Laďka Víchová, v D60 skončila Jiřina Novotná na 15. místě, v D70 byla Květa Kubíková druhá. V H40 skončil Štěpán Držka 24., Petr Fencl v H45 byl 12., Honza Kaplan v H50 skončil 24., v H55 obsadili Mirek Novotný resp. Vašek Roudný 19. a 23. místo, v H60 obsadil Vojta Juračka osmou příčku a Pavel Štěrba byl 12., v H65 byl Honza Knap 11. (22. Béďa Sáňka, 24. Milan Třasák).
7. června
Gymnázium Dašická třetí v Přeboru škol
Ve středu startovali žáci pardubického Gymnázia Dašická v celostátním finále Přeboru škol v orientačním běhu (v soutěži jak základních, tak i středních škol), které uspořádal SK Prostějov v Čechách pod Kosířem. Obě družstva postoupila do celostátního finále z krajského kola Pardubického kraje, které se běželo na Vinici. Na tratích v okolí zámku v Čechách pod Kosířem si vedli nejlépe kluci v HS - Martin Roudný skončil druhý (na fotce při doběhu), Jonáš Fencl byl pátý (14. Venda Roudný). V D9 skončila Kačka Koberová 11., v DS byla Bára Škorpíková 15., v H7 byl Vojta Kuhn 17. (tam skončil Bert Waněk v dresu vrchlabského Gymnázia na 3. místě) a v H9 skončil Ondra Macek na 13. místě. A když se to dalo dohromady, tak mezi základními školami skončil pardubický gyml osmý (z 20 škol), mezi dvaceti středními školami dokonce třetí!
6. června
Pardubičtí závodníci se nominovali na vrcholnéí akce
Byly ukončeny nominace na letošní vrcholné evropské a světové akce, na startu všech se objeví závodníci našeho klubu. Jana Knapová byla nominována na letošní mistrovství světa, které se poběží počátkem července v Estonsku; uvidíme ji na startu závodu ve sprintu a ve štafetách.
Anna Kopecká bude reprezentovat ČR na červencovém MS juniorů ve Finsku.
Trio pardubických dorostenců si vybojovalo nominaci na letošní ME dorostu, které se uskuteční poslední červnový týden na Slovensku (Banská Bystrica); v nominaci jsou starší dorostenka Jana Peterová a starší dorostenci Jonáš Fencl a Jan Rusin.
6. června
Vyšel Jantar 6/2017
Bylo vydáno červnové číslo měsíčníku pardubických O-běžců Jantar. Na titulní stránce je fotka Martina Roudného, na 19 dalších stránkách jsou pak reportáže ze všeho podstatného, co se událo v pardubickém OB na přelomu května a června (především celostátní a oblastní závody). Pochopitelně nechybí ani pravidelné rubriky. Na obsah čísla se můžete podívat zde.