ČSOS Hodnocení kvality závodů soutěží sekce OB
Nepřihlášen | pomoc
Login:
Heslo:

Úvod

Pravidla hodnocení

Závody 2019:
ČPŠ 23. 3. PHK
ŽBM KLT 6. 4. AOV
ČPŠ 7. 4. AOV
MČR NOB 13. 4. SHK
ŽA KT 14. 4. SHK
ČP SP 11. 5. KSU
ČPŠ 11. 5. KSU
ČPŠ 12. 5. KSU
MČR SP 18. 5. LPU
MČR SPŠT 19. 5. LPU
ŽA KLT 1. 6. DKP+DOK
ŽBM KLT 1. 6. PLU
ŽBČ-V KLT 1. 6. SJI
ŽA KT 2. 6. DKP+DOK
ŽBM KT 2. 6. PLU
ŽBČ-V KT 2. 6. SJI
ŽBMČ-V KL 15. 6. VBM+BBM
ŽBČ-Z KT 15. 6. MLA+DCH
ŽBMČ-V KT 16. 6. VBM+BBM
ŽBČ-Z KLT 16. 6. MLA+DCH
MČR KT 22.-23. 6. LTU
ŽA KLT 7. 9. TZL
ŽBČ-V KLT 7. 9. CHC
ŽBČ-Z KLT 7. 9. KAM
ŽA KT 8. 9. TZL
ŽBČ-V KT 8. 9. CHC
ŽBČ-Z KT 8. 9. KAM
ČP SP 14. 9. VLI
ČPŠ 14. 9. TUR
ČPŠ 15. 9. VLI
MČR KLT 21.-22. 9. TJN
MČR ŠT 5. 10. PGP
MČR KLB 6. 10. PGP

Přehled známek

Návod pro hodnotitele (pdf)

Diskuze

Hodnocení 2018
Hodnocení 2017
Hodnocení 2016
Hodnocení 2015
Hodnocení 2014
Hodnocení 2013
Hodnocení 2012
Hodnocení 2011
Hodnocení 2010
Hodnocení 2009


Mistrovství a Veteraniáda ČR na krátké trati

Datum: 22.-23. 6. 2019
Centrum: Markoušovice
Pořadatel: LTU
Stránky závodu: http://www.mcr2019.cz/
Stránka v ORISu: odkaz
Kreslení postupů: odkaz
Další informace: Trať: Krátká trať
Mapa: Kozí kameny, Čížkovy kameny, 1:10000, e = 5 m, ISOM 2017, stav: jaro 2019, hl. kartograf: Z. Sokolář

Hodnocení závodu už bylo uzavřeno.

 
Celková vážená známka: 1.57
Závod hodnotilo: 19 lidí

ATERÉN (váha 0,10)
Průměrná známka:1.00
Poznámky:
=>Mám značně rozporuplné pocity. Za 1 bych nehodnotil, i kdyby všechny kategorie použily stejný prostor pro kvalifikaci a pro finále. Byl to náročný terén mapově i co se týká běžecké podložky, ale na opravdu špičkový middlový terén zde schází víc vrstevnicových tvarů. Je to taková česká middlová klasika. Do mínusu pak je nutné započítat, že kvalifikace veteraniády proběhla v části, která byla odpadní částí prostoru (vhodná jen pro bezvýznamné T trati), a finále veteraniády pak bylo v horší polovině té lepší části prostotu, která byla pro kategorie DH16-21 použita pro kvalifikaci. Jsem rozladěn i týden po závodu nejen tím, že jsem se nedostal do nejzajímavější části terénu, ale i stavbou tratí, takže stavbu tratí i terén bych správně asi měl hodnotit za 4, ale uznávám, že pro trati a prostor DH16-21 moje výhrady neplatí a nechávám po zprůměrování u obou bodů 3...  (3 - Koč Z., MKP)
=>Kva - Velmi pěkný, technický i přívětivý;
Fin - Technický náročný, možná ne tolik příjemný, ale to ve finále MČR být nemusí.  (1 - Procházka J., PGP)
=>V takovém terénu je radost pořádat.  (1 - Richtr A., VPM)
=>Hezký.  (1 - Drábek J., ZBM)
=>ideální pro drsný middle  (1 - Janata M., TJN)
=>Nádherný terén, super pro MČR KT  (1 - Matras T., CHT)
=>Velmi vhodně vybraný terén pro krátkou trať se spoustou balvanů a porostových pasáží.  (1 - Novotný D., TJN)
=>náročný velmi vhodný pro krátkou trať  (1 - Krejčíková M., TZL)
=>velmi náročný, ale krásný terén  (1 - Hovorka L., LPU)
=>Velmi pěkný a kvalitní terén pro krátkou trať. Líbilo se mi, že umožňoval rozdělení prostorů a taky oceňuji, že i pro kvalifikaci měl terén svou kvalitu, což je ne vždy standardem.  (1 - Wolf D., TUR)
=>Terén musel nadchnout snad každého (až na jedince;).  (1 - Hošek R., TAP)
=>Moc pěkný terén jako pro kvalifikaci, tak pro finále. Těžký mapově i fyzicky.  (1 - Chromý A., TBM)

BDODRŽENÍ DOKUMENTŮ A PRAVIDEL (váha 0,15)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>---  (2 - Wolf D., TUR)

CHODNOCENÍ STAVBY TRATÍ, MAPY, SHROMAŽDIŠTĚ A ORGANIZACE ZÁVODU
Stavba tratí: (váha 0,15)
Průměrná známka:1.30
Poznámky:
=>Pro DH16-21 měla stavba tratí svoji kvalitu, ale DH35 a starší jsou součástí MČR, musí tedy být zahrnuty do hodnocení. Kvalifikace veteránů v odpadním prostoru by byla pro každého stavitele dost těžký oříšek. Kromě toho umístění startu o 80 výškových metrů níž než cíl už automaticky snižuje možnou kvalitu tratí, protože nutnost vystoupat to zpět do cíle dává u kratších tratí pro nejstarší kategorie staviteli tratí zmenšený časový prostor pro vymýšlení něčeho zajímavého. Přitom by nebyl problém umístit start do vyšší části prostoru (ani při kvalifikaci, ani při finale). Kromě toho některé kontroly na náhodu (na mé trati kvalifikace nejméně tři: 245, 215, asi i 226) dál shodily kvalitu tratí. Některé kontroly měly správně vyseknuté úseky kroužků, ale u kontroly 253 kroužek tak překryl hodně výraznou rýhu, že při jejím překonávání mě to zarazilo a dlouho dobu jsem přemýšlěl kde vlastně můžu být, když v okolí kontroly široko daleko žádná rýha v mapě není. Teprve při pohledu na mapu jiné kategorie v neděli po závodu jsem zjistil, že ta rýha v mapě je, ale dokonale překrytá kroužkem kontroly. Na závadu byly i dlouhé fáborkové úseky na mapový start a do cíle - u kvalifikace celkem 340m, což u řady kategorií dělá víc než desetinu trati !!! A pokud u mé trati H70 započítám i 300 m dlouhé stoupání (25 výškových metrů) na kraj lesa na poslední kontrolu, tak je to s fáborkovanými úseky 640 m, při délce trati 2,7 km tedy skoro čtvrtina trati (přesně: 23,7%) bez mapování na middlu, což by měla být technická disciplina...  (3 - Koč Z., MKP)
=>Dávám 1 za práci, kterou muselo rozdělení na tři prostory přinést. Tento počin umožnil zrychlit program a zmenšit přetíženost kontrol při finále. Je nutné dodat, že rozdělení prostoru mělo i negativní stránky. Jednotlivé oblasti byly poměrně malé a prostor pro stavbu stísněný. Výsledné tratě jsou přesto zajímavé a komplexní.  (1 - Procházka J., PGP)
=>Standardně kvalitní tratě pro MČR. Bonus je za nápad s oddělením prostoru pro MČR a veterány (i když veteráni si mohli severní část lesa klidně užít v sobotu - s úplně jinými kontrolami by finalistům MČR stejně nic vyzradit nemohli)  (1 - Richtr A., VPM)
=>Hodně kontrol na malém prostoru, kdy se třeba na radia tvořily dlouhé vláčky.  (2 - Drábek J., ZBM)
=>velmi pěkné, prověřilo do hloubky jak fyzickou tak technickou připravenost závodníků  (1 - Janata M., TJN)
=>Moc hezké tratě  (1 - Matras T., CHT)
=>Stavitel si dal záležet a nepodcenil žádnou kategorii včetně veteránských.  (1 - Novotný D., TJN)
=>---  (2 - Krejčíková M., TZL)
=>stavitel se velmi dobře popasoval s velkým množstvím závodníků rozdělením prostoru na sektory, v tomto terénu snad nešla postavit špatná middlová trať  (1 - Hovorka L., LPU)
=>Velmi kvalitní stavba - obsahovala změnu tempa, delší postup a všechny prvky, které má dobrý middle mít. Finálové tratě mistrovských kategorií nastavily laťku hodně vysoko. Některé kratší tratě a tratě veteránů byly logicky trochu slabší, protože se tolik nedostaly do svahových pasáží. V kvalifikaci si starší veteráni trochu stěžovali na to, že vlastně jenom stoupali, ale to vycházelo z koncepce závodu. V kvalifikaci MČR (a finále veteránů) byly asi 2 kontroly, které už mi přišly lehce na hraně faktoru náhody, kde nebyl jasný attackpoint a byl to šutr uprostřed šutrů. Sám jsem tam měl problém a hodně lidí tam pohřbilo závod. U finále toto naštěstí nebylo, tam naopak chválím, že kontroly byly náročné, ale ne na náhodu - dalo se k nim při zvolení dobrého postupu podle jasných záchytných bodů domapovat.  (1 - Wolf D., TUR)
=>Kvalda MČR a finále Vet teda nebyl tolik middle ve smyslu změny tempa (stráň se těžko opouštěla), ale to chápu. Líbil se mi počin se sjednocením D21A+T5, D16A+T3 v sobotu, to mělo vtip.
Finálové tratě (alespoň tak, jak jsem je viděl na velkoplošce) pak byly jak z učebnice middlu - náročný seběhy, mikrovolby, změny tempa, dávám jedna.  (1 - Hošek R., TAP)
=>Bez připomínek, pěkně využitý prostor, oceňuji zejména, že i kvalifikace byla v kvalitním terénu.  (2 - Chromý A., TBM)

Mapa: (váha 0,20)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>Dobře generalizované kameny a terén. Občas slabší generalizace porostů v místech, kde byly podměrečné hustníčky, na mapě pak zvětšované aby splňovaly. Na takových objektech byly kontroly.
Nebyl jsem v top pasážích pro finále, ale věřím, že i tam generalizace kamenů seděla jako na zbylé mapě v kamenitých oblastech.  (2 - Borovička M., FSP)
=>Vynikajicí  (2 - Mikel D., TZL)
=>Bez připomínek.  (2 - Chromý A., TBM)

Mapa (Hodnotitelé): (váha 0,00)
Průměrná známka:2.00
Poznámky:
=>Do finálového prostoru jsem se při závodu nedostal, takže celkově nemůžu hodnotit. V terénu byl za běhu těžko rozeznatelný rozdíl mezi řídkým a hustým zeleným šrafováním, stejně tak mezi tím šrafováním a různými žluto-zeleno-bílými plochami a plnými zelenými plochami. Pokud by se na to neumísťovaly kontroly, tak by to nevadilo, prostě to znázorňovalo porostový "binec", horší je když na tom je umístěná kontrola (například právě ta 215 uvedená v odstavci stavby tratí - zde jsem se při dohledávání nakonec ocitnul na okraji paseky na vyšlapané odběhové pěšině, a díky ní jsem kontrolu našel). Kromě toho byla mapa místy dost nečitelá, zvlášť černé symboly splývaly (např. u kontroly 245 při kvalifikaci - popis kámen 1,5 m, ale při závodu jsem nebyl ani s brýlemi a lupou schopen ten kámen v mapě v poli černých trojúhelníčků rozeznat). Ve finále zase byly v průchodech skalní stěnou ponechány vrstevnice, takže bylo těžko čitelné kde je ta skalní stěna průchozí. Chtělo by to pro starší kategorie mapu 1:7500, dnes naprosto běžnou například na WMOC, ale i na některých závodech světového rankingu pro kategorii 21.  (0 - Koč Z., MKP)
=>Mapa mě osobně přišla velmi dobrá, několikrát jsem k orientaci využil i tvary, které jsem nepředpokládal, že by byly použitelné. Zaznamenal jsem kritiku generalizace kamenů. Já sám jsem rozdíl mezi mapovanými a nemapovanými kameny vnímal. Chtělo to jen mít polohu opravdu pod kontrolou. Nutno ale dodat, že někde byla hranice docela tenká.  (2 - Procházka J., PGP)
=>---  (2 - Richtr A., VPM)
=>Chyběla trochu generalizace a snaha zachytit všechny kameny vedla dost k nepřehlednosti, pak třeba vypadla cestička...  (3 - Drábek J., ZBM)
=>bez připomínek  (2 - Janata M., TJN)
=>velmi kvalitní mapa  (2 - Matras T., CHT)
=>---  (2 - Novotný D., TJN)
=>---  (2 - Krejčíková M., TZL)
=>světle zelené hustníky, zejména v prostoru semifinále byly dosti nerozeznatelné, zvlášť v kamenitém svahu se na ně nedalo spolehnout  (2 - Hovorka L., LPU)
=>Místy jsem měl za běhu trochu problém s čitelností ve skalách a kamenných polích, ale je otázka, jestli to šlo vůbec nějak lépe generalizovat. Celkově mi mapa přišla kvalitní.  (2 - Wolf D., TUR)
=>Místy v kamenných polích hůře čitelná, ale co naplat, ona tam byla hůře čitelná i realita ;)  (2 - Hošek R., TAP)
=>Bez připomínek.  (2 - Chromý A., TBM)

Shromaždiště: (váha 0,10)
Průměrná známka:1.90
Poznámky:
=>Opět rozporuplné pocity:
1. Z hlediska veteránských tratí nešikovně umístěné na kopci, spolu s umístěním startů kvalifikace i finale pro DH35 a výš to dává zbytečně velké převýšení tratí. Chápu, že se asi těžko dalo najít jiné shromaždiště aby doběhy byly na shromaždišti, ale chtělo to pro veteránské kategorie (podobně jako pro DH16-21) udělat starty na kopci a ne pod kopcem.
2. Z hlediska komfortu bod 1 kompenzován tím, že pořadatel vozil oddílové stany od parkoviště, díky tomuto opatření nehodnotím ještě níž.
3. Podcenění občerstvení, fronta na pivo byla neúnosná (a to nebylo extrémní vedro, které mohlo v červnu klidně být - a o pár dnů později skutečně bylo).  (3 - Koč Z., MKP)
=>Plusy - rozměry, WC
Mínusy - občerstvení, poloha k parkovišti
Plus v minusu - přeprava zavazadel čtyřkolkou  (2 - Procházka J., PGP)
=>Pár Toitoiek navíc by se hodilo, ale jinak klady jasně převážily. Doprava stanů z parkoviště potěšila. Volný pruh louky mírně skloněný k doběhu a velkoplošná obrazovka pomohly k fantastické atmosféře při finále.  (1 - Richtr A., VPM)
=>Krásné, přehledné, dostatek záchodů, jen u stanů vzadu už nebyl slyšet komentátor, divácky atraktivní s televizí a gps!  (1 - Drábek J., ZBM)
=>---  (2 - Janata M., TJN)
=>moc hezké místo, perfektně vybavené, vše OK  (2 - Matras T., CHT)
=>Bylo krásně přehledné. Vytknul bych trochu podcenění občerstvení.  (2 - Novotný D., TJN)
=>---  (2 - Krejčíková M., TZL)
=>---  (2 - Hovorka L., LPU)
=>Velmi dobré shromaždiště, které ale podobně jako loni na družstvech opět trochu utrpělo svou zbytečnou rozlehlostí. Smrsknutí centra dění (doběh, místo pro diváky, catering) by pomohlo lepší atmosféře při doběhu finále MČR. Jinak ale nabídlo vše potřebné a ten výšlap holt tady jiné řešení neměl. Oceňuji, že pořadatelé vyváželi stany a batožinu.  (2 - Wolf D., TUR)
=>Pěkné, vhodné. Pro delší cestu od parkoviště je potřeba mít na MČR pochopení.  (2 - Hošek R., TAP)
=>Na pěkném místě, dostatečně, vybavenéa ozvučené. Škoda jen, že nefungovala pořádně obrazovka, pak by to bylo určitě na jedničku!  (2 - Chromý A., TBM)

Organizace závodu: (váha 0,10)
Průměrná známka:1.80
Poznámky:
=>Nesmírně zdlouhavý závěr závodu. Veteráni sice nebyli puštěni do finalového prostoru (údajně z bezpečnostních důvodů, překonávání skalní hrany Čížkových kamenů při finale mi ale připadalo víc nebezpečné, než pohyb v balvanových polích, kterými tyto kategorie i tak procházely, akorát v méně zajímavých částech prostoru) ale na časovém zkrácení programu se to nepoznalo. Spousta závodníků odjížděla během průběhu finále DH21A, další se zvedli po doběhu 3 nejlepších mužů, a během zdlouhavého vyhlašování se po každé vyhlášené kategorii výrazně snížil počet přihlížejících, až nakonec medailisté kategorií nad 70 let (kteří vesmes startovali nezvykle hned po 10 hodině, což bylo příjemné z hlediska nižší teploty, ale byli pak drženi drženi jako "rukojmí" na shromaždišti až do pozdních odpoledních hodin) si zatleskali navzájem. To opravdu nejde vyhlásit dávno ukončené kategorie nad 35 let dřív ??? Nevhodné bylo i umístění startů pro veteraniádu (viz "Shromaždiště"). Za to, že nebyla použita pro starší kategorie čitelnější mapa 1:7500 (viz výše - hodnocení mapy) pořadatel asi nemůže - a nebo ano ? Tj. ani nepožádal mapovou komisi o možnost použít pro kategorie nad 60 let toto měřítko, na WMOC standardně pro starší kategorie používané ???  (3 - Koč Z., MKP)
=>Velmi pěkně až nadstandardně. Nadstandard jsem započítal již do kategorie stavby, proto zůstávám na 2.  (2 - Procházka J., PGP)
=>Jasný vrchol jarní části sezóny. Prakticky vše promyšlené do detailu.
Snad jen, že v případě horšího počasí (a je jedno, jestli déšť nebo vedro) by se časový harmonogram finále nejspíš ukázal jako příliš natažený.  (1 - Richtr A., VPM)
=>Bez problémů. Tři starty a dva doběhy pomohlo, že všechny kategorie si pořádně užily les.  (2 - Drábek J., ZBM)
=>---  (2 - Janata M., TJN)
=>organizačně vše klapalo  (1 - Matras T., CHT)
=>---  (2 - Novotný D., TJN)
=>---  (2 - Krejčíková M., TZL)
=>---  (2 - Hovorka L., LPU)
=>Velmi zdařilá organizace, super byla velkoploška se záběry z lesa a trackingem. Nezaznamenal jsem výraznější problém. Každý rok se tady můžeme dočíst, že byl nedostatek WC v karanténě a i letos to sem musím napsat. Na finále to tolik nevadilo, tam se to díky roztahanému časovému programu vešlo, ale na kvalifikaci byly obří fronty a závodníci byli nuceni lézt za pásky do hustníků.
Kvituji koncepci závodu s rozdělením prostor. Velmi to pomohlo úrovni Veteraniády a finále B,C,D MČR, kdy nebyl tolik přetížený les jako v minulých letech a snad se to podaří i do budoucna.  (2 - Wolf D., TUR)
=>Z pohledu účastníka vše proběhlo, jak má.
Jednoznačně chválím vynález nového formátu MČRaV (prostory ABC, MČR B-A, Vet C-B) a ochotu pořadatelů připravit tratě pro (nás) tragédy (T3, T5), i přes překážky Soutěžní komisí nakladené. To je za mě historický průlom a záležitost svým významem přesahující hranice závodního víkendu.
K plusu přičítám také povedený vizuál závodu, video teaser už 3/4 roku před závodem a grafiku plakátů. Prostě MČR posouvá úroveň závodů zase o kousek výš.
Chválím i operativně zvládnutou "opravu" velkoplošné obrazovky a připravený komentář stavitele tratí při jejich analýze na velkoplošce (třebaže musel být komentář cenzurovaný pro blízkost karantény).  (1 - Hošek R., TAP)
=>Bez připomínek a zádrhelů.  (2 - Chromý A., TBM)

DHODNOCENÍ Z ŘAD ORIENŤÁCKÉHO LIDU
V lese: (váha 0,10)
Průměrná známka:1.00
Poznámky:
=>Hodne paradni teren, skvele trate, i kvalda davala cela smysl a prislo mi, ze to nebylo "jen farstovane" jak to vetsinou byva (ze clovek bezi s lidma ze svoji minuty...) a finale proste labuzo. Excelentni bylo jak se podarilo oddelit veteraniadu - myslim, ze to tak bylo lepsi jak pro veterany tak pro MCR. Takhle by zavody mely vypadat (tezky teren, dobra mapa, zadne kontroly na nahodu)  (1 - Navrátil Š., PGP)
=>Velmi těžký a krásný terén. Stavba nutící změnu rychlosti a způsobu orientace. Pozitivní bylo rozdělení protorů pro MČR a Veteraniádu, díky tomu byla regulérnost závodu větší a starty nemusely být tak dlouhé.  (2 - Novák P., DKP)
=>Férově a pěkně postavené tratě, naprosto přesná mapa, rozdělení na prostory, špičkový terén, zařezení tréninků pomohlo atmosféře. Perfektní!  (1 - Ransdorf J., TAP)
=>Nádherný terén i tratě.  (1 - Mikel D., TZL)
=>Perfektní terén a stavba tratí. Trať H21A opravdu vymazlená!  (1 - Kubát P., PHK)
=>Velmi dobře zvolený terén, opravdu vhodný pro tento typ závodu. Stavitel si vyhrál a využil různá zajímavá místa (i když ta T3 - kontroly výhradně na kamenech - mohla určitě dopadnout lépe). Snad jen v kvalifikaci drobná výtka, později startující měli už vychozené cestičky na pasekách a v zarostlých částech lesa (v neděli to tak nevadilo, tam přece jen byly závody hodně v kamenitých částech).  (1 - Šmahel L., OPI)

Mimo les: (váha 0,10)
Průměrná známka:1.00
Poznámky:
=>Paradni, skvele jidlo a kafe, super obrazovka a prenos, dobri komentatori, krasny design, ctyrkolka na veci hodne bodla, krasne shromazdiste, jen vysledky trosku v soboru vazly, ale to byla jen nepatrna skvrnka  (1 - Navrátil Š., PGP)
=>Perfektní shromaždiště pro MČR, skvěle organizované s krásnými výhledy.  (1 - Novák P., DKP)
=>Doprava věcí čtyřkolkou mě dostala. Parádní nápad! Dobrý byl i přenos finále, škoda, že blbla obrazovka, ale rozhodně to nezhoršilo dojem :)  (1 - Ransdorf J., TAP)
=>Asi bylo těžké najít vůbec místo pro shromaždiště, takže nevadí, že bylo trochu moc roztahané. Škoda jen těch šílených front na občerstvení.  (2 - Mikel D., TZL)
=>Krásné místo shromaždiště, velkoplošná obrazovka.  (1 - Kubát P., PHK)
=>Dobře řešené shromaždiště s krásnou vyhlídkou, oceňuji to, že pořadatelé vozili stany a veteránům i bagáž, přece jen to bylo z parkoviště dost do kopce. Vynikající informovanost a webové stránky. Oceňuji reflexní šipky na organizaci parkování. V sobotu hrozné fronty na pití, nějak to pěnilo a neteklo... v neděli ráno zase na "toiky", to jsou ale asi klasické povzdechy na tomto typu závodů.  (1 - Šmahel L., OPI)

Diskuze k závodu je pro přihlášené hodnotitele.

nahoru
Hodnocení kvality závodů soutěží sekce OB
azitka@seznam.cz